C D I V ft 6 fL STADSNIEUWS REST A NT E N-0PHUIMIN6 NETTE MEISJES 3 Schiedam bouwt Nieuw Kunstbezit in het Sted. Museum WFA-j eugduit wisseli ng wordt weer voortgezet Schoolkinderen kweken vriendschap Burgerlijke Stand Radio-programma AGENDA Auto met Deense vorstin slipt Riet, 15 jüüT,..op_wég maar zwemroem Dagelijkse ongevallen HINESE PAPEGAAI Minister vertel eens SCHEEPVAART P&Uticcechtec MONOPOLE THEATER MOORD ONDER NARCOSE DAMES-,* HEREN- EN KINDERSCHOENEN PANTOFFELS - SANDALEN N.V. Handelsmaatschappij I. I. AKKER Koevievstees e Donderdag 15 Jüli 1943 Hedenmorgen zijn de eerste van de 78 in aanbouw zijnde woningen in het Oosten, gelegen aan Bell-, Fulton-, Dalton- en Morsestraat, onder de hap gekomen. Naar wij van de aannemers de gebr. Kwaai- taal uit Rotterdam, vernemen, denkt men bij voldoende mate riaalvoorziening voor de winter een deel van de woningen geheel gereed te hebben. Zaterdagmiddag, drie uur, vindt in het Stedelijk Museum de ope ning plaats van een expositie, waarbij voor de eerste maal de schilderijen zullen worden getoond, die het Schiedams Stedelijk Mu seum verwierf uit het vanuit Duits land teruggevoerde Nederlandse Kunstbezit. Met deze schilderijen, waarvan wij de schenking reeds geruime tijd geleden konden aan kondigen, worden ook nog enkele werken uit particuliere verzame lingen geëxposeerd. De heer A. S. H. A. Blaisse zal tijdens de opening piano werken van J. S. Bach en R. Schumann ten gehore brengen. Woensdagochtend vertrok met enig feestelijk vertoon vanuit Hoek vsn Holland de eerste van de jeugdgroepen, die dit jaar onder auspiciën van de Stichting World Friendship Association „Neder land". weer tiendaagse bezoeken aan Engeland zullen brengen. De uitwisseling strekt zich dit Jaar uit tussen Engeland, Noorwegen, De nemarken en Nederland. Over en kele dagen worden de eerste bui tenlandse groepen in ons land ver wacht. STADSKRONIEK Spelende kinderen op straat ver oorzaakten Woensdag in de Mar conistraat en omgeving twee onge lukken, die beide betrekkelijk goed afliepen, doch een waarschuwing te meer mogen zijn voor de jeugd om de rijweg niet als speelplaats te gebruiken of deze onverhoeds over te steken. Ter hoogte van de Tuinsingel moest een truck met oplegger, be stuurd door T. uit Rotterdam zo plotseling voor kinderen stoppen, dat de achter rijdende personen auto van B. uit Schiedam tegen de oplegger reed. Beide auto's werden beschadigd. De Schiedammer C. reed om streeks 11 uur op de hoek van Korte Sïngelstraat en Marconi straat het 4-jarig meisje S. aan, dat onverwachts de rijweg overstak. Het kind kreeg een hoofdwonde, die door de G. G, D. ter plaatse is verbonden Voor het stelen van een fiets is ditmaal een vrouw ingerekend. Het was J. v. E. uit Schiedam. De school aan het Frans Hals plein heeft de schooluitwisseling ook dit jaar voortgezet. Na 'n vier daags bezoek aan een openbare school in Enschedé, vertoeven thans de Twentse kinderen in onze stad, waar zij een onderdak von den in de gezinnen van de Schie- damse schoolkinderen. Gedurende het verblijf van vier dagen hebben de jeugdige gasten volop gelegen heid onze stad te verkennen. In groepsverband maakte men een rondtocht door de Rotterdamse havens, terwijl ook bezoeken aan de Delftse lustrumfeesten, aan de werf Wilton-Fyenoord en de glas fabriek Pieterman op het program ma stonden. Geboren: Arie z v HBvd Vlies en J Roelofs, -van Marumstraat 35; Hendrik, Martin, Marie, zonen van M M Bleccke en H Hoogenboesem. Nassaulaan 75; Elisabeth M a v C Jansen en M Boas, Lange Singelstr. 92; Anj z v J Baron en M Koppenol, Jozef Israëlsstraat 14. Overleden; J Th van Es 79 j. we duwe van A v Keulen, Nieuwe Ha ven 225, i DONDERDAG 15 JULI 1948 Avondprogramma HILVERSUM,!: 19.<v- Nws. weer; 19.45 Leger des Heils; 19.30 Actueel geluld*, "19.45 Reg. uitz; 20.00 Nws.: 20.05 Progr. proloog; zo.15 Plaatvaria; 21,00 Koor; 21.30 Sangh en Spel; 22 15 Dr, Scholten; 22.35 Ntve aanwinsten discotheek; 22,45 Avondoverdenk: 23 00 Nws: 23.15 Avond cone. HILVERSUM II: 19.00 Voetverzorging tijdens de Vierdaagse; 19 10 Les Gars de Paris; 19 40 Leerlingen van Anny Bonarius; 20.00 Nws; 21.05 Echo van de dag; 20 15 Ororcepork.; 21.15 Techniek en Noodlot; 21.50 Meesters der melodie; 22.15 Cabaret Zoet zuur; 23.00 Nws 23.15 Skymasters; 23.45 Gr. pl. VRIJDAG 16" JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.7.30 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muz 8.30 Voor het stofzuigeruurtje; 915 Ochtendbezoek bb onze zieken: S.30 Scand. morgenconeert; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Amati trio; 1130 Opera fragmenten; 12 30 Weer; 12.33 Varian ten; 13.00 Nieuws; 13,15 Omroeporkest: 14 00 Pianoduo; 14 20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14 40 Altvioolrecital; 15.10 Gevar. gr.pl. concert: 16.00 Voor dracht: 16.20 Zangree.; 16 50 Spaanse klanken; 17.15 Ancora trio: 17.45 Hil- versums vrouwenkoor; 18.15 Causerie Prof dr Ch. Aalders; 18.30 Heg, ultz. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Selecties; 8,00 Nieuws; 8.18 Operaprogr.; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.oo Lichte morgenklanken; 9.30 Waterstanden: S35 Lener strijkkwartet; 10.D0 Morgenwij ding; 10 20 Gr.pl.; 10.30 Vqor de vrouw; 10 45 Piano; 11.15 'Voordracht; 1130 Licht orkestconcerl; 12.00 Cuba planta ge; 12 30 Weer; 12.33 Sport; 12.38 Gr. pl.; 13 00 Nieuws; 13 15 Avroleans; 14 00 Kookkunst; 14 20 Melodieen uit oude films; 15.00 Ons volk in zijn dichters; la 20 Kamermuziek; 16.00 Gr, pl,; 16.30 Zomer, vacantletijd; 17.00 -Filmland;- 17.20 Wij en de muziek; 18,00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 10.40 orgelspel. Duiven vliegen voor Hinden S.C.V. „De Postduif" wil op 31 Augustus een wedvlucht organise ren, waarvan de opbrengst aan de Blinden zal worden afgedragen. Voor dit mooie doel wordt de hulp ingeroepen van alle Schie- damse postduivenliefhebbers en ook van particulieren, winkeliers, caféhouders. De prijzen voor dit concours worden tentoongesteld Hoogstraat 15. De duivenhouders en allen, die hun medewerking kunnen verle nen, worden opgewekt deze vlucht te helpen slagen. Inlichtingen ver strekt de heer J. Doejaaren, Hoog straat 15, telefoon 8278- DWS NAAR TILBURG De Schiedamse handbalvereniging DWS neemt 15 Augustus in Til burg deel aan een door de ver eniging Volt georganiseerd hand- baltournooi. Andere deelnemers zijn nog FSV, DËS, Eindhoven, UD l en Olympia.' Belgische kolenproductie in dalende lijn De kolenproductie in België, die op een zeker ogenblik na de bevrij ding 93.000 ton per dag bedroeg, is teruggelopen tot ongeveer 89.00a De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in het grote absenteïsme en in het feit dat vele buitenlandse arbei. ders moeite hebben zich aan te pas- sen*.. dagelijkse productie, die eertijds 7S3 kg per arbeider bedroeg, is gedaald tot 620 kg. Advertentie t. M, Be gaat niets boven 'Hè-' «of CUSTARD Films: Passage-bioscoop: Da. 2,'7, 9.30, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 0.30 u: Staatsvijand no. 1. Op het to neel Kareen Zoska met Rus sische dansen. Monopole: Da. 2, 7. 9, Za. 2.5,7.0, Zo. 3, 5, 7, 0 u: De nacht heeft ogen. Sport; 17 Juli, Westerhaven, 3.30 uur: Prestatietocht Schied. Reddings brigade. Feestavonden e. d. 17 Juli, Harmonie, 8 uur: 18-jarig best toneeiver. „Onderl. Kunst genot". Tentoonstellingen: v.a. 17 Juli. Sted, Museum, Schil derijen. uit 17e, 13e en 20 eeuw, verworven uit het vanuit Did. te- ruggev, Ned. Kunstbezit. De acht en dertigjarige Koningin Ingrid van Denemarken en haar twee dochters, dé achtjarige prinses Margrethe en de tweejarige prin ses Anne Marie, hebben een lichte hersenschudding opgelopen bij een auto-ongeluk op twee kilometer af stand van hst koninklijk kasteel Graasten. De koningin chauffeerde zelf en verloor op gegeven ogenblik de macht over het stuur op de glad de weg. De wagen stipte, maakte een draai en botste daarna tegen een boom- Da chauffeur, die zich mede in de auto bevond, werd ernstig ge wond, Koning Frederick begaf zich ijlings naar de plaats van bet onge val zodra hem de tijding werd ge bracht en reed zijn echtgenote, de kinderen en de chauffeur terug naar het kasteel, vanwaar zij vervolgens per ambulance naar het ziekenhuis werden gebracht. De gezondheidstoestand van ko ningin Ingrid en de beide prinses sen is bevredigend. Hun verblijf in het ziekenhuis zal van korte duur zijn, zo verneemt AFP uit niet of ficiële bron. Het Nationale Dagblad voor perszuivering (Van onze Haagse redacteur; Hoewel de Raad van Beroep voor perszuivering volgens oorspronke lijke opzet met zijn werkzaamhe den op 31 Dec. van dit jaar gereed zou moeten zijn, houdt men er bij het opstellen der begroting reeds rekening mee, dat dit college ook volgend jaar nog zal functionneren. De commissie voor de perszuive ring, welke thans de laatste zaken onder handen heeft, zal op 1 Sep tember worden opgeheven. Tot de belangrijkste zaken, welke deze commissie nog zal behandelen, be hoort de openbare behandeling van de zaak: Het Nationale Dagblad en andere Nenasu bladen. Toen we ons enige weken gele den met met Broun, Irma Schuh- macher, Betty Zeilstra en Henny Langenbach uit de warme over dekte ruimte van 't Sportfondsen- bad in de herfstige koelte van het buitenbad waagden, slipte een hui verend meisje in een badjas langs ons heen, ,JLet op haar", zei Ma Braun. - „Wie is zij?" „Ria van der Harst". .Jfooit van gehoord." jjtfen zal van haar horen..." glimlachte ma Braun. Wij stellen er prijs op even te memoreren, dat de trainster van onze Olympische ploeg hier profe tische woorden heeft gesproken. Een 15-jarig Rotterdams meisje, dat pas tien maanden geleden lid werd van de RDZ is uitverkoren om mee te gaan naar Londen. Zij zwom Zaterdag de 100 meter rug- crawl in 1 minuut 19.2 sec. Zondag deed zij er 1.5 seconden langer over, maar haar prestatie had zo veel indruk gemaakt op de Olym pische zwemcommissie, dat Ria tóch mee mocht naar Londen. Vijftien jaartien maanden in training, is hefc een wonder dat Ria in de wolken is? En dat zij door haar schoolvriendinnen wordt be nijd Wie denkt niet even aan roem rijke dagen van weleertoen Rot terdam met zus Braun, Marie Baron, Willy den OudenRie Mas tenbroek aan de spits ging? Het is nog te vroeg om te juichenmaar met Irma Schumacher en Ria van der Horst daagt het weer aan de kim. En het zal aan -ma Bra-un niet liggen om Rotterdam weer op de plaats te brengen, waar onze stad krachtens haar historie thuis hoort. Doch houden tvij voorlopig nog het hoofd koel. Ria lacht... Welk meisje van 35 jaar zou niet lachen, als zij mee mocht naar de Olympische Spelen. Kijkje op het veer over de Lek bij Schoonhoven ROTTERDAM ,,Leger"-bijeenkomsten Ten bate van een" uitgaansdag voor 1000 Rotterdamse kinderen houdt Het Leger des Heils op Vrij dag a.s. n,m. 8 uur in de Nieuwe Kerk aan de 's-Gravendijkwal een bijzondere bijeenkomst. Da heer Oosterwelie een bekend Amsterdams voordrachtkunstenaar zal medewerking verlenen, even als twee zangkoren en een mu ziekkorps. Programma's zijn ver krijgbaar. Zaterdag a.s. nam. 8 uur vindt een openbare jeugdmeeting plaats georganiseerd door het Leger des Heils, in het gebouw Ochtervelt- straat 47. Verschillende jeugdgroe pen verlenen medewerking, o.a. een jeugdmuziekkorps. de K.K. brigade en P.V. groepen. De toe gang is vrij, echter alleen voor jon ge mensen van 14—25 jaar. De 70-jarige C. B.—Z. van de Goudserijweg, viel Woensdagmid dag op de Crooswijkseweg tegen een stilstaande auto. Ze moest in het Bergwegziekenhuis worden op genomen. Zaterdag, 17 Juli om 7.30 uur, geeft de Harmonievereniging Gusto een pleinconcert te Heyplaat. Natuurtentoonstellmg De Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden houdt t.m. Zater dag a."s. en tentoonsteling in het Wijkgebouw der Vredeskerk aan het Wed (bij de Leede), te berei ken met lijn 3. De tentoonstelling is geopend van 9,30 vm.-10 uurnm, VROUWEN VAN SCHEPEN VERWIJDERD Zeeschepen blijken nog altijd een grote aantrekkingskracht uit te oefenen op lieden die fietelijk niets aan boord te maken hebben. De kantonrechter heeft wederom vijf dames tot een hechtenisstraf van viet weken veroordeeld omdat zij zich in de maand Juni aan boord van een schip in de Rotterdamse haven hebben begeven, dat voor een reis uit Nederland bestemd was. De "ene doet beter zich te houden aan haar werk op een so- dabriek, de tweed is naaister, de derde zonder beroep en de vierde een huisvrouw! ENGELSE OORLOGSBODEMS NAAR ROTTERDAM Vrijdagmorgen wordt het Engel se onderzeebootmoederschip Mont- .clare, begeleid door de onderzee boten Anchorite, Ambush, Aurochs en Alliance in Rotterdam verwacht. De schepen zullen ligplaats nemen bij de anderzeebootbasis van de Kon. Marine in de Waalhaven en daar tot 22 Juli blijven. NE». HERVORMDE KERK Ds. F. C. Bosboom, N.H, predi kant te Hillegersberg, is beroepen naar Nijkerkerveen. CBARL DBRR BIGGER,S BEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 29 „Dwaze praat zoals deze zijn moeilijkB zaak voor mij", klaagde hij. „Chinees zonder gewone waar digheid zijn. gelijk man zonder kle ren, naakt en beschaamd, U lange, rustige slaap genoten, denk ik." Eden geeuwde, „Vergeleken met mij vannacht, leed Rip van Winkle aan slapeloosheid." „Dat Is goed. Nederig voorstel uzelf nu uit dat bed te rukken. De grote Madden geeft zich over aan zenuwtoeval op karpet in woonka mer." Eden iachte. „Ach, lüdt hij veel? Daar moeten we een eind aan ma ken." Hij gooide de dekens van zich af. Chan was bezig met de gordijnen. „Begunstig mij door een blik door de vensters te werpen", merkte ij op. „Naar alle zijden strekt de e- stijn gelijk de vloer van de eeuwig heid. Overvloed van hectaren onbe grensd zand." Bob keek naar buiten. „Ja, het is de woestijn, en een flinke ook, dat is zeker. Maar hoor eens we moeten praten nu we de kans heb ben, Gisterenavond heb je een plot selinge verandering in onze plan nen gebracht." „Ik mij grotelijks vertstouten ja." Chan staarde hem aan. „Waarom niet? U zelf horen papegaai schreeu wen in duisternis. ..Moord. Help. Gooi neer revolver." Eden knikte. „Ik weet het. Maar dat had waarschijnlijk niets te be duiden." Charlie haalde de schouders op. „U begrijpen papegaai niet-praten uitvinden. Alleen herhalen wat an deren hebben opgemerkt." „Natuurlijk", gaf Eden toe. „En Tony herhaalde ongetwijfeld iets, dat hij in Australië of op een boot had gehoord. Be weet toevallig, dat alles wat Madden gezegd heeft over het verleden van de vogel, waar is. En ik kan je ook wel zeggen, Char lie, dat, nu ik de dingen zie dn het heldere morgenlicht, we eigenlijk, volgens mijn. mening, gisteren dwaas gehandeld hebben. Ik wil vóör het ontbijt Madden die paarlen geven." Chan zweeg even. „Als ik mij weer verstouten mocht, zou ik enige hartelijke woorden spreken tot lof van het geduld. De Jeugd, vergeef mü, is te warm rond het hoofd. Volgt alstublieft mijn raad, en wacht." „Wachten! Waarop?" „Wachten tot ik meer conversa tie aan Tony heb onttrokken. Tony heel knappe vogel hij" spreekt Chi nees. Ik ben niet zo knap maar ik het ook doen." „En wat denk je, dat Tony ja zou vertellen?'' „Tony zou kunnen openbaren wat verkeerd zijn op deze ranch", op perde Chan. „Ik geloof niet, dat er iets ver keerd is", riep Bob tegen. Chan schudde het hoofd. „Niet zeer gelukkige post voor mij", zei hij, „dat ik knappe jongen als u moet tegenspreken." „Luister nu eens. Charlie" pro testeerde Bob. „Ik heb beloofd mijn vader vanochtend op te bellen. En Madden is niet makkelijk om mee om te gaan." - „Hoo Malimali", antwoordde Chan. „Je zult wel gelijk hebben, maar ik versta geen Chinees", zei Bob. „U hebt natuurlijk fout gemaakt", zei Chan. „Vergeef mij, als ik u ver beter. Dat zijn niet Chinees, het zijn Hawaii taal. Heel bekend op eilan den hoo malimali maken dat Madden zich lekker voelen door klein, onschuldig bedrog. Zoals mijn neef Willie Chan, captain van het Chineese baseball team met zijn vulgariteit vertalen: verlak hem." „Makkelijker gezegd dan gedaan", antwoordde Bob. „Maar u bent knappe jongen. XJ het volmaakt kunnen. Slechts een paar uur, ''terwijl ik praten met knappe Tony." Eden dacht na. Vanmorgen kwam Paula Wendell. Het zou al te erg zijn, heen te gaan zonder haar te rug te zien. „Weet je wat?" zei hij. „Ik zal tot twee uur wachten, Maar als de klok twee slaat, en er is on derwijl niets gebeurd, dan geven we de paarlen. Begrepen?" „Mogelijk", zei Cban. „Bedoel je mogelijk begrepen?" „Niet precies. Ik bedoel mogelijk geven wij paarlen." Eden keek in de koppige ogen van de Chinees en voelde zich vrij hul peloos. „Aanvaard mijn gloeiende dank", voegde Chan er bij. „U bent wel goed. Maak nu aanstalten voor het ellendige ontbijt dat ik klaar gezet hebben." „Zeg aan Madden, dat ik heel gauw kom." Chan vertrok zijn gezicht, „Met uw vriendelijke toestemming wil ik die boodschap lichtelijk wijzigen, het woord „heel" verliezen. Ter na gedachtenis aan oude tijd blijft er weinig over dat ik niet zou willen doen voor Juffrouw Sally. Mijn le ven geven, misschien, maar, bij het gebeente van mijn voorouders, ik wil niet zeggen heel." (Wordt vervolgd) VOGELVERSCHRIKKERS- VUURWERK Een landarbeider trachtte Dins»-, dagmorgen, op de Hordijk, d.m.v. het afsteken van vuurwerk enige vogels uit de tarwe te jagen. Hij deed echter niet alleen de vogels schrikken, doch ook het paard van de melkbezorger A. Meulendijk. Het gevolg was, dat de melkwagen in de sloot terecht kwam, waardoor 160 liter melk, 100 eieren en 50 flessen pap ver loren gingen. bang; Kerlcsono thuis 14 nam. 3 uur van Singapore naar Djeddah; Kota. In- ten IS nam. van F.'dam te Quebec ver wacht; Keilehaven van Port Gentil naar Tabou pass. 14 v.m. de evenaar. Loppersum thuis 14 op 530 mijl OZO van Kaap Guardafui; Leuvehaven 14 te Antwerpen; Lemsterkerk 14 ie Bandar Shahpour; Lissekerk thuis 14 nam. te Aden; Leerdam thuis 14 op 400 myl OZO van Kaap Race; Leemim naar Golf van Mexico 14 op 230 mijl Oost van Bermuda; Lombok van Bahrein naar Calcutta 14 in de Golf van Oman; Leopoldskerk naar Momvassa 14 op 220 mijl Zuid van Kaap Guardafuu Madoera pass. 14 Ouessant naar Ba tavia; Maaskerk 14'te Accra; Macuba pass. 14 Colombo n. Singapore; Maet- suyefcer 14 van Singapore naar Batavia; Manoeran pass- 14 Kaap Guardaiui n Batavia; MeUskerk 14 van Lobito naar Mossamedes; Moïenkcrk uitgaand 15 te Shanghai; Meerkerk 14 van Aden naar Japan. Nigerstroom thuis pass 14 Las Fal- mas naar Dover; Nederland 13 van Bahrein, naar R'dam. Ootnaarsum pass. 14 Fravrlepomt n R'dam; Orion 13 van Paramaribo naar Georgetown; Qranjeüontem thuis 15 te Antwerpen; Ondma pass. 14 Aden naar Havre: Orestes 14 te Puerto Cabello. Poelau Laut 15 te Port Swettenham; Montreal 14 op 700 mijl Oost van Kaap Race; Pygmalion naar Aruba 14 op 50 miJL Z O. van Kingston Jam; Polyphe- us thuis 14 te Aden. Ridderkerk thuis 14 van. Colombo en pass. Cape Comonn; Rand kerk thuis pass. 14 Sandbead Pilot naar Colombo; Rijnland 14 van Buenos Ayres naar Santa Fe, Hempang 15 vm Batavia te A'dam. Stad Leiden naar R'dam 14» op 450 mijt ZZW. van Kaap Race; StreefkcVk 14 van Colombo naar Calcutta; Saidja 14 van Mirt naar Pladjoe; Samannda 14 van Pulo Sabae naar Pangkal Pi nang; Stentor 15 te Oraü; Salando n. Clvita Vecchia 14 op 50 mijl Noord van Algiers; Sa la ti ga thuis 14 op 450 mijl Z.Z O, van Kaap Guardafui Titus 14 van Gibraltar naar Algiers; Tankhaven I 14 van Soengei Garong r.. Tandjong Oeban; Tankhaven III 14 te Tandjong Oeban; Tjitjalenka 14 van Batavia naar Semarang. Utrecht 14 r,am. ven New Orleans n. Kaapstad. Valerius 15 te Batavia; Volendatn pass. 14 nam Rio de Janeiro n- Buenos Ayres; Veendam thuis 14 op 500 mijl Oost van Kaap Race. Westerdam 15 van Antwerpen naar R'dam; We ga 14 van R'dam te A'dam; weltevreden pass. 14 's midd. 12 uur Kaap Guardafui naar Aden; Woens- drecht pass. 14 de Azoren naar Key West voor orders; Witte Zee slbt. met sleep pass. 14 Wight Zeeman 15 van Soerabaja naar Ma cassar; Zeeland (ssm.) 14 te BSyth. De heer Lucas, lid van de Tweede Kamer heeft minister Mansholt vragen gesteld over de keuzebon. Hij meent dat „de minister in De cember van het vorige jaar heeft verklaard dat de invoering van deze bon onvermijdelijk was om een be sparing van bloem te verkrijgen. H9 meent eveneens, dat de minis ter aan de invoering van de keuze- bon de toezegging verbond deze bon weer te laten verdwijnen, zo dra de bloempositie dit toeliet. Hij vraagt de minister vervolgens of de verruiming van het broodrantsoen van 10 Juni een aanwijzing Is, dat dat tijdstip is aangebroken en zal graag vernemen of, indien zijn ver onderstellingen juist zijn, wanneer de minister zyn belofte denktr te kunnen inlossen. AANGEKOMEN SCHEPEN 14 Juli Osrle Sorneas Merwehaven; NuoSja Narvik VI aar dingen: Patria Gothenburg IJselhaven; Schie lerug van proeftocht Parkkade: Zuiderkruis Batavia Lïayd- kade; Hebe Nobel Londen Merwehaven; Democraat Hamburg Lekhaven; Kongs- berg Plymouth naar Duitsland; Meck lenburg Harwich Hoek van Holland; Olrnan Coast Newcastle IJselhaven; Fernandes La Frados Portugese trawler terug van proeftocht; Aak Southamp ton Wilton R'dam; Rabenhaupt Huil Capelie a.d. IJssel; Katwijk Afrau Waalhaven; Vaderland Londen Lekha ven; Veenenburgh Middiesbro Merwe haven; San Amado Tampico Ferms; Lolita Arpaza Bilbao Vlaardlngen. 15 Juli Saginaw Victory New York Lekha ven; Fredborg Antwerpen Waalhaven; Chryssi Houston Maashaven, Spaarne- siroom A'dam Waalhaven: Picardy Lon den. Merwehaven; Sibajak Batavia Schlehaven; Blijden dijk Hampton Roads Wimelmmakade; Bacchus Am sterdam Pernis; Voorwaarts Londen 2e Kathaven; Duke of York Harwich Hoek van Holland; Um S-Antwerpen Park kade; Vasaborg Stockholm IJselhaven; Koningin Emma Londen Jobskade; Kul Emden Waalhaven. VERTROKKEN SCHEPEN 14 Juli Zeeland. Emden; Schie. pxoefstomen; Avenir, Helsingfors; Strius, Gothen burg; Prinses Beatrix, Harwich; Rip- pingham Grange, Londen; Mac Hat trick Hills. La Pallire; Annegiena, Ko penhagen; Tempo, Newcastle; Fernan des la Frados trawler, proefvaren; Richmond Castle; Londen; Pan Europe, Abadan; Birmingham, Grimsby; Ary Schef/er, Hamburg: Nieuw Amsterdam, New York; Svanefjelï, Montreal; Palma, Frederiksstad; Oise. Bremen; Strijpe, Hamburg; Fortuna. Hamburg: Suomen Neito, Antwerpen: Batavier IX, Londen; Hvassafjell, Kotkas Jobshaven, Im- mmgham; Sheringham. Harwich; Em pire Parkeston, Harwich; Fredenk Bouchard. Hampton Roads; Heemskerk, Esbjecg; Arnhem, Harwich; Blue Boy, Londen; Virginian Coast, Newcastle;, American Counseller, Baltimore, 15 Jull Empire Newfoundland. Llvomo; Grli no, Boston Line.; Hondsrug, Boston Line.; Barendsz, Hamburg; ItaJico, Sa- vona; Danae, A'dam; Suorva. Narvik; Maristella, Gdynia: Biarritz, Harwich. Wind N O., flauwe koelte, kalme zee, bewolkte lucht. SCHEEPSBEWEGINGEN Alamak pass 14 Ouessant naar Nor folk; Ariadne 13 te^landia; Aagtekerk thuis 14 van Lissabon naar Antwerpen; Alcyone pass. 14 nam, Skagen naar Aar- huus; Arendskerk mtg. 14 van Genua nanr Alexandrié; Amstcldijk 15 van R'dam te Norfolk; Alcor pass. 14 Dun- geness naar Zuid Amerika; Amsteldlcp naar Hampton Roads 14 op 500 mul OZO van Hampton Roads; Averdijk thuis 15 ia Londen; Alblrco 13 te Bue nos Aire*; Alderamin 14 van Aden naar Ras Tsnura. Boskoop 15 te Buenaventura; Bever wijk pass. 15 Seilly noar Nederland. Cistula van Shanghai naar Pladioe 14 op 150 mijl West van Hongkong; Cla- vella pass. 14 Sombrero Eiland naar Casablanca; Congostroom uitg. pass 14 'p avonds Las Palmas naar Dakar; Co- rilla 14 van Singapore naar Balik Papan, Delfland pass. 14 Kaap Blanco naar Rio de Janeiro; Dordrecht naar Carteret (New York) 14 op 300 mij) NO V. FJores. Esso Den Haag naar Aruba 14 op 400 mul O NO van Guadeloupe. Gaasterkerk pass. 14 Dakar naar Kaapstad. Hera 13 te Manzanillo: Hoogland 14 van Huil te A'dam. Jacob Cats pass. 14 Wight naar Noord Amerika; Java pass, 13 Wight naar Houston. Klipfontein thuis 14 nam. 10 uur te Antwerpen; Kota Agoeng 10 te Palem- g* "Woensdag maakte het door de N.V. Cf. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen, a. d» IJssel gebouwde motorschip „Schie" zijn proefvaart. De stalen romp van. dit schip is tijdens de bezetting in opdracht van de Duit sers gebouwd. Het schip werd December 1944 te water gelaten. Na de bevrijding gaf het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat op dracht het casco voor zijn rekening af te bouwen, met het voornemen het schip in eigendom over te dra gen aan de N.V. „Houtvaart" te Rotterdam. Dit is thans met enige plechigheïd gebeurd, in tegenwoor digheid van kapitein Brouwer, die namens het Ministerie het woord voerde. De „Schie" is het tweede van een ^viertal zusterschepen, dat bij de bevrijding in een meer of minder gevorderd bouwstadium verkeerde en waarvan het m.s „Maas" onlangs door de scheeps werf van P. Smit Jr. werd afgele verd. Het draagvermogen bedraagt ruim 3100 ton. Voorzieningen zijn getroffen voor het vervoer van graan. De voortstuwingsmachine is een zes cylinder enkelwerkende 2- tact Storkmotor. ontwikkelende 1800 apk Iwj 140 omwentelingen per minuut, waarbij de snelheid van het schip ruim 12 knopen zal bedragen. De „Schie"' is voorts Zwakke broeders Het menselijk tekort ziet men de een gemakkelijker aan dan de an der- Het jeugdige echtpaar dat thans voor de heren staat schijnt wei alles te misen wat de -groei en de bloei van een gezond gezin zcu kunnen bevorderen, Anna, het bleke, broodmagere vrouwtje, een kind nog naar het lichaam, heeft haar kleuter in de wachtkamer gelaten. Men hoort het jengelen en huilen om de moeder, die al weer kennelijk in gezegende omstandigheden is. Naast haar, voor het hekje, staat de echtgenoot, een slappe, voze man-jongen. De rechter zit in het rcelasserings- rapport te lezen, Nu en dan leest hij een paar zinnen hardop:zo maar hals over kop getrouwd... een bevlieging.,, totaal gemis aan ver antwoordelijkheidsgevoelont breekt de mensen vrywel aan alles, toch reeds tweede kind wachtende, daarom wellicht voor de moeder een voorwaardelijke straf gewenst. Ernstig kijkt de rechter op en zich tot de beklaagden wendende, schut hij het hoofd en zegt; 't is toch wel treurig, begrijpen jullie niet dat er op deze manier geen steek van je terecht komt, dat je dieper en dieper zult zinken en ten slotte in het riool belandt. Ach die Anna komj; uit geen goed nest. horen we. Zu is thuis al met de misdaad vertrouwd geraakt en zij is het dan ook, die het initiatief nam tot de diefstal bij een buur vrouw in hetzelfde huis. Toen Anna er achter was geko men. dat de buurvrouw tamelijk wat geld in huls had, vatte zg het plan op bij een gunstige gelegenheid eens od roof uit te gaan. Zij schaf te zich een valse Sleutel aan, sloop de kamer van buurvrouw binnen en stal een dikke vierhonderd gulden. Voor de veiligheid had zü haar man. op wacht gezet bij de w. C, en als er onraad was, moest manlief ge woon doortrekken, zo was afge sproken, Nu, er kwam geen onraad en Anna haalde de buit binnen. AI spoedig was het uitgekomen en de man had wegens heling reeds, twee maanden in voorlopige hechtenis gezeten. De officier vond het een. volwaardige kraak,ooral die valse sleutel vond hij heel lelijk en hij wilde man en vrouw zes maanden geven, maar de rechter wilde het nog eens, maar voor de laatste maal, proberen met die mensen, en gaf de vrouw viermaanden voor waardelijk, ook al met het oog op haar toestand, en de man zes maan den met aftrek van die twee maan den voorarrest en de resterende vier maanden voorwaardelijk, zodat ook hij niet mcpr hoefde te zitten en geli]k met -'in vrouw het nieuwe leven zou kunnen beginnen. Hopen we dat het lukken zaU, al is net moeilijk genoeg, als je uit geen goed nest komt...... Advertentie i. M DE TOPKWALITEIT TANDPASTA 'jmji ov&iax vwfovyg&zwt uitgerust met een midden- en kartegolfzender en ontvanger, een echolood en een electrisch hydrau lische stuurmachine. rg De Steenkolen Handelsver eniging te Rotterdam» die als vele overslagbedrijven, kranen en an dere uitrustingsstukken tijdens de bezetting naar Duitsland 2ag ver dwijnen, heeft een Ifl-tons kraan uit Hamburg teruggekregen, die in betrekkelijk goede staat verkeerde. Deze kraan is gesleept door de sleepboot „Hector" van de fa- Wijsmuller, in de Rotterdamse ha ven gearriveerd. SCHIEDAM HOOGSTRAAT SCHIEDAM Vanaf VRIJDAG 16 JULI a-s. SALLY GRAY en TREVOR HOWARD in (Green for danger) de meest spannende murder-thriller ooit verfilmd. Zaterdags en 'Zondags: 3, 5, 7, 9 uur. Toegang 18 jaar. Cassa open 10 uur. VAN 15 JULI—'1 AUGUSTUS STEEDS EEN KLASSE BETER 1 BROERSVEST 135-TELEFOON 68492 - SCHIEDAM) vraagt voor onmiddellijke indiensttreding een aantal voor het verrichten van eenvoudig pak- en plakwerk. Goed loon. Prettige werkkring. Tramkosten worden vergoed. Aanmelden van 912 en van 25 uur bij de bedrijfs leider, Lange Haven 91—93, Schiedam. Te koop H. rijw. g. et- i 70 en leren 1. jas zw. f 75t M.M. PS. 1 paar leren knie- laarzen m. 42. Bommelse- straat 22 na 5 uur Kol films voor iedereen ver krijgbaar, Fotohandel K. v. Vu uren. Hoogstraat 105, tel. 66720, Schiedam. Fabr. en handelskantoor te Schiedam vraagt v. spoedige Indiensttr. jongste bediende (vr. of mul.) Br. letters S.M.W. bureau van dit blad. Verloting Korfbalclub „Schiedam". De prijs is ge-* vallen op het lot No, 713. Gevraagd een vacantie- buisje te Oud dorp van 24 tot 31 Juli. Br. 9769" bureau van dit blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3