i ZOMERSTERRIT-PRIJSVRAAG heöën {-hefarme 4' Nieuwe wet zal kamperen in goede banen leiden Wordt Katendrecht vermaakscentrum? Grote plannen voor het jubileum Heden ontsteekt men de fakkel Jeugdige korporaal door schot gedood Joan Crawford als Mildred Pierce Cineac In Luxor Lutusca De cowboy en de Lady Schimmenjacht H. M. S. Montelare in Rotterdam Capitol Arena Miranda Het verhaal van de •soldaat Volksconcert HINESE PAPEGAAI Vrije tijd van arbeiders verdubbeld DE RADIO - PROGRAMMA'S Zaterdag 17 Juli 1948 .3 Katendrecht is na de oorlog weer vaak over de tong gegaan, waar door bij velen de verkeerde me ning postvatte, dat deze grote volkswijk één poel van verderf zou zijn, vol zeemanskroegen. Gelukkig heeft, o.a. de Rotterdamse Gemeen schap, middelen gevonden om eert schelding te vinden tussen de havenwijk en de rest van Katen drecht. Doch ook in de door velen versmade havenwijk kan men ken tering ten goede opmerken. Enkele restaurants, gespecialiseerd in Chi nese maaltijden, tellen volkomen bonafide en gerespecteerde bezoe kers tot hun vaste klanten en deze klantenkringen breiden zich. der mate uit, dat de mogelijkheid wordt gezien, Rotterdam een ver maakscentrum te verschaffen dat eerder gunstig dan. ongunstig af steekt bij o.a. de dancings in het westelijk deel der stad. Men beklaagt er zich over, dat Katendrecht geen bioscopen of an dere theaters heeft waarin men de „uitgaande wereld" kan opvangen en men beklaagt zich bovendien, dat plannen in die richting weinig steun van de overheid ontvangen. Er zijn initiatiefnemers die het goede voorbeeld willen geven, die willen bewijfcen dat Katendrecht in de goede richting kan worden om gebogen. Als wij er van uitgaan, dat een stad als Rotterdam een havenwijk niet ontberen kan en dat het dus zaak is in zo'n wijk te voorkomen, dat obscure gelegenheden de bo ventoon voeren, dan dunkt ons het belang van Katendrecht gediend door toestemming. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat de over heid deze zaak nog eens in, over weging zal nemen. Groot „jubileumfeest" Hoe groot de samenwerking op Katendrecht wel is, blijkt mis schien wel het beste uit de grote feesten, die men wil organiseren bij het 50-jarig jubileum van H.M. de Koningin. De kosten zijn zeer hoog en de subsidie van f 450.- is dat niet, maar de opbrengst van de reeds gehouden collecte was zéér bevredigend en ook de bedragen, waarmee werd ingetekend op de lijsten, waren een blijde verrassing voor het comité. Bij „de Punt" zal een reusachtige erepoort verrijzen, terwijl de Deli- straat en dc steiger bij de Veer haven feestelijk verlicht zullen zfjn door electnsche oranje-ballons, opgehangen aan kleurige guirlan des. Volksspelen en wielerwedstrij den ,,de Ronde van Katen drecht" voor de „jeugd van twaalf tot jachtig jaar" zullen jong en oud vermaken. Het pleit voor het enthousiasme, dat de jongens reeds duchtig aan het oefenen ge slagen zijn! Nog een bewijs van de saamho righeid mag zyn de vrijwillige hulp, die de brandweerlieden bij de grote brand in de A.T.O.-hallen ondervonden, en waarbij de Katen- drechters schade aan eiged goed opliepen. Dit, èn het feit, dat de gemeente Rotterdam zich zo weinig aan hen laat gelegen liggen, de hoge kosten, die zij moeten betalen voor de feestverlichting, de slechte toe stand van de steigers in de haven, maken dat de bewoners niet tevre den zijn met de huidige gang van zaken. Dat hierin spoedig verande ring moge komen. Olympisch ritueel in de Tempel van Zeus De Olympische fakkel zal heden worden ontstoken in de ruïnes van de tempel van Zeus in het_ oude dorpje Olyrnpia in Zuid Grieken land, waarbij een 3000-jaxïge tradi tie gehandhaafd wordt als 'n Grieks meisje, gekleed in wit chiffon, een olijftak onder een vergrootglas zal leggen, opdat deze door de hitte van de zonnestralen kan ontbran den- De eerste fakkel zal,het vuur verkrygen uit de schaal, waarna het Olympisch vuur meer dan 3000 kilometer - door Europa gebracht moet worden, voor het bij de ope ning van 3e Olympische Spelen op 29 Juni het Wembleystadion te Londen zal hekftien bereikt. Later zal door het Grieks Olym pisch Comité de schaal, afkomstig van het Grieks oudheidkundig mu seum aan Prinses Elisabeth wprden overhandigd. DOOR DETAILLISTEN IN TE LEVEREN* BONNEN in fle week van IS—24 Juli 1548. BROOD Inlaaflse/M.00? brood, B 027, D 037, K brood, H 21, 8rts.) 009 brood, 010 alg., 015 alg., C 029, K brood, H. 21, H 25, H 27, (4 rts.) 008 brood, (2 rts.) plus nieuwe bonnen voor brood én keuzebonnen voor brood of vermi celli. Coup. X 265, X 296. Afgifte Coup. D L 30 Inl. bloem; D 131 Pat. bloem. PATENTBLOEM; OIO alg., rts.bon H 25. (4 rts.) plus nieuwe keuzebonnen voor brood of vermicelli. Afgifte Coup. D 131 Pat. bloem. ROGGEMEEL: Zie brood X. Afgifte Coup. D 123. roggemeel. VERMICELLI: OIO alg, H 25 (1 rts.) Afgifte Coup. C. 340. BOTER/MAAG./VET; B 028, C 030, (2 rts.) 013 alg., 018 alg., K boter, K marg. (1 rts.) 033 alg. H 31, H 32 rts.; Afgifte Coup: voor boter C 8®, voor Margarine C 842, C 843. - KAAS; 017 alg., K kaas, 12 rts.) 032 alg,, H 38 (1 rts.) Afgifte Coup. C 844, C 845. HUISHOUDZEEP: 941 alg. (2 «S-) 441 alg., G 41, H 41, rts.bon a.s. moeders, (1 rts,) Rts.bon G 41, laatste gelegen heid tot inlevering. Afgifte Coup. C 840. VLEES: 005 vlees, K vlees, (3 rts.) K vlees (2 rts.) 004 vlees. 006 vlees, H 51, (1 rts.) Coup. X 280, X 311, C 768, C 769, C 770, C 837, C 838. C 833. Af gifte Ontv. Bew. MD 242—09, Cf MD 242—10, m/vleeszegels." VLEESWAREN: 005 vlees, K vlees, (3 rts.) K vlees (2 rts.) 004 vlees, 006 vlees. H 51, (1 rts.) Afgifte Cop, C 837, C £538, C 839. BIEREN (gross.): K en L eieren <5 rts.)" 016 alg., 031 alg., 53 alg. H 37, <1 rts,). Afgifte Coup, G 169, G 170, G 171- TABAK (gross.); Coup. C 810, C 811, X 282, X 313, tnct restant C 782, C 793. X 282 laatste gelegenheid ,tot inleve ring. Afgifte Coup. G 172. TEXTIEL (Detaillisten): Toew. Dis- tex MD 85, A t/m H van VA 705 (1 en. 5 pnt.) J, K, L, en M, 1 pnt, J. en K 5 pnt. J. en K res. 10 pnt. van VA B04, textiel a.s. moeders van CA 302, 10 pnt., Rts bonnen D ai E 8i (1 en 10 pnt.). Afgifte handelscoupures textlelgoede- ren. Confec. Bedr. Confectlonneurs: Werk- kl.bonnen, gesplitst n/soort, totaal in veelvouden, van 300 pnt., H en rts.bon nen FC (24 pnt.). L, en rts.bonnen FD (12 pnt.), machtigingen confectie en handelscoupures. Afgifte Confeeticeou- pures. F. verg.houders: Werkkl.bonnen „Zie boven." BRANDSTOFFEN: Detaillisten en groothandel 1 x peT 14 dagen: brandst. a.s. moeders, rts.bon 1948/'49 (1 rts.), 01, 02 van TA 806 (3 rts.) Afgifte Coup. brandstoffen. Groothandel 1 x p. week: Aanv, Toew. en Coup B, C, D en E ver bruikers, binnen 1 maand na de op de toew. vermelde vervaldatum. Afgifte on tv. bew. MD 342—09 voor brandstof fen. en MD 342—10 voor ind.ko3en. Inlevering door bakkers eventueel met 3 ontv.bew MD 24205. Per ontv. bew. .680 rants, of veelvouden daarvan. Inlevering vlees in veelvouden van 10 rants. Inlevering van eieren en tabak Sn veelvouden van 100 rants. Een vriend speelde met revolver De 21-jarige korporaal H. JeuJce uit Eindhoven is Vrijdagavond door on voorzichtigheid van één zijner makkers op tragische wijze om het leven geko men. Hij behoorde tot het 7e R.I, vierde territoriale bataljon, dat thuis hoort in Rotterdam, maar tijdelijk in Roosendaal is gestationneerd voor het verlenen van hulp bij het vlastrekken. Hij was zich Vrijdagavond met enige collega's aan bet gereedmaken voor het vertrek naar huis, In hun gezelschap bevond zich ook korporaal Van L. die de komende da gen wachtdienst zou moeten verrichten. Deze ontdekte op een der bedden het pistool van de dienstdoende sergeant van de wacht en nam dit spelenderwijs op. Getuigen verklaarden, dat de ser geant de revolver ongeladen had ach tergelaten. Van L. moet echter onge merkt een kogel van het magazijn in de kamer hebben gebracht, door het heen en weer- trekken van de slee. Op een ongelukkig ogenblik heeft hl} h£t wapen afgevuurd, terwijl dit gericht was op korporaal Jeuke. Deze werd ge troffen in 2ijn rechterloop en was na genoeg op slag dood. De militaire politie heeft de zaak in ondersoek. Dr. Hulst uit Leiden zou Zaterdag sectie verrichten op bet stof felijk overschot. 1948 rampjaar voor hotels aan Belgische kust De exploitanten van hotels ïn de Belgische badplaatsen hebben aan de regering te Brussel financiële steun gevraagd teneinde de grote verliezen,, die zij op het ogenblik lijden althans ten dele op te van gen. De ledige kamers en zalen, het vele personeel en kostbare attrac ties verslinden geld, zonder dat ook maar de kosten gedekt worden. Het is gebeurd, dat de populaire band van Boyd Bacbman 'n gehele avond voor acht of tien personen concer teerde. Zevenduizend tippelaars naar Nijmegen Voor de internationale Vierdaagse afstandsmarsen van de N. B. v. L. O. welke van 27 tot 30 Juli te Nijme gen gehouden worden, hebben ruim 7000 personen ingeschreven, te we ten 1100 militairen en 6000 burgers. Aan de dageliijkse mars van 55 kmnemen 2200 personen deel, aan de 50 km 1000, aan de 40 km 3750 en aan de 30 km 150. Het aantal dames bedraagt onge veer 1250, Er komen ook deelne mers en deelneemsters uit Frankrijk, Engeland, België, Denemarken en Noorwegen. «JL Wij kunnen ons voorstellen, dat de vele inzenders van onze sterritpuzzle belang- stellend naar „Het Rotterdamsch Parool" van heden hebben uitgezien. De "Jury, die de taak heeft gehad de prijswinnaars aan te wijzen, heeft de gebruikelijke weg moeten volgen en heeft door het grote aantal inzendingen het Ibt moeten laten be slissen. Vele puzzelaars hebben de oplossing op originele wijze ingezonden, doch het parool luidde: „GELIJKE MONNIKEN, GELIJKE KAPPEN". ^L, Het spreekt vanzelf, dat wij met genoegen naar deze exclusieve inzendingen hebben gekeken. Eén van de advertentie-pagina s van. vandaag bevat de vier verkleinde prijsvraag-pagina's, doch thans met vermelding van de plaatsnamen die men uit de advertenties heeft moeten samenstellen. De oplossing is als volgt: le etappe: Rotterdam Nieuwerkerk Woerden Utrecht. Zeist Doorn 2e etappe: Doom Amerongen Eist Rhenen Wapeningen Renkum Oosterheek Arnhem, 3e etappe: Arnhem Ter Jet Waestehoeve Beekbergen Apeldoorn Staverden Harderwijk 4e etappe: Harderwijk Putten Nijkerk Amersfoort Huis ter Heide Utrecht Linschoten Rotterdam. Hier volgen de namen van de gelukkige winnaars van twee plaatsen de dagtocht met lunch en diner per touringcar op Zondag 8 Augustus. Mej. A. Lammers, Provenierssingel 28b H. D. v, d- Berg, Bergse Rechter Rottekade 154 Mej. Th. M. v. Waas, Roovalkstraat II b C. Muetgeert, Banierstraat 54 W. Ridder, Dunantstraat 21 J. J. v. d. Knaap, Houtstraat 36 J. Evertse, Heemskexkstrdat 51 b B. Cats, Aelbrechiskade 170 d M. C. Theunissen, Drievriendenstraat 41 a J. W. Gleym, Votmarijnstraat 160a T. L. Jonker, Bruynstraat 3 b B. J. A. den Ouden, Rusthpflaan 13 Mej. W. Kuyper, v. Brakelstraat 10 a Mevr. C. Peters—Groenendijk, Bospolder- straat 57a, allen te Rotterdam Mevr. G. J. van den HouwenHagens, F. H. G. van Itersonlaan 12 te Oostvoorne. Bovenstaande personen ontvangen eerstdaags verdere mededelingen omtrent de dagtocht. De loting van het Olympisch wa terpolo toumooi gaf de volgende verdeling van de Poules: Poule A: België, Uruguay en de Verenigde Staten. Poule B; Zweden, Zwitserland, Spanje en Noorwegen. Poule C: Nederland, Chili, India en Eire. Poule D: Italië. Zuid Slavië, Australië en Palestina. Poule E: Hongarije, Egypte, Groot Brittannië en Oostenrijk. Het blijspel is deetijds hier op het toneel met succes vertoond, maar m het fantastische voorspel* op de bodem der zee toont de film op gelukkige wijze haar eigen karakter. In het boek van James M. Cain „Mildred Pierce", wordt de tragedie van een energieke moeder, die haar liefde en zelfopoffering verspilt aan een vol komen harteloos dochtertje psycholq- giseh verantwoord verhaald. De fiJm, die regisseur Michael Curtiz deze roman maakte, bevat praeh- te geloven m de ontwikkeling van het verhaa2, zoals de film dat vertelt. Men weigert eenvoudig aan te nemen, dat Mildred, de moeder, zich al deze inspan ning en opoffering getroost om te vol doen aan de stupide wccldedrang van dat onuitstaanbare harteloze nest van een dochtertje, dat door iedere anders moeder, ook de meest liefhebbende, net zo lang over de knie gelegd zou wórden tot het wicht een toontje lager zong. Toch moet men bewondering hebben voor liet bezielende spel van Joan Craw ford en haar treffend juiste intonatie bij de dialoog. Zaehary Scott typeert de klaplopende, decadente Monty Beragon uitstekend; het „vreselijke" meisje wordt door Ann Blyth zeer geloofwaar dig gespeeld en -Jack Garson is een pracht van een Amerikaanse zakenman. Er was erels een eerzuchtig Ameri kaan die verschrikkelijk graag president de USA wilde worden. Nou, die i had een dochter, jongens, zo zie je ze niet veel, zo mooi en zo hef. Laat dat kind nu midden in de verkiezings campagne met haar oude oom in een Advertentie l. M. Scène uit Mildred Pierce. Rechts: Joan Crawford nachtclub door de politie overvallen ■worden. Dat zou Fa z'n baantje als president wel eens kunnen kosten, als de klanten daar lucht van kregen, dus weg met die meid, zolang maar secuur opbergen op een landgoed, in Florida helemaal. En nu moet je toch eens horen: wordt me daar die rijke deftige juffrouw zo maar ineens verliefd op een cowboy, die nog moeilijk uit z'n woorden kan komen ook, maar wat zou dat: ala t-ie maar lief ts. Ze trouwen gelijk maar na dc eerste kus, óók wat voor die vader l Als je zien wilt hoe die het opneemt, moet je maar eens gaan kijken en dan zal je gewaar worden dat de rijkdom, wat man Ieren betreft, van een dood gewone koeienjongen nog we! eens wat leren kan. Zo'o soort film is dat, maar... Gary Cooper js de cowboy en Merle Oberon het njke meissie, en naar die twee kijk je toch altijd weer met pleizler. Van de .combinatie Peter Lorre Michèle MorganRobert Cummmgs Steve Cochran hadden we eigenlijk meer en beter verwacht dan de overigens behendige en. intelligente rhgie van Arthur Ripley heeft bereikt. Spanning is er genoeg in deze thriller, maar zij wordt verkregen ten koste van een te groot aantak onwaarschijnlijk heden en toevalligheden. Dat een gedemobiliseerde matroos aan een oorloggneurose lijdt, is met wonder lijk, dat hij daarvoor tabletten inneemt, evenmin, maar dat hij een haarfijn ge detailleerde droom heeft van een ach- tcrvolgmgsgeschiedems» waarin dingen worden gedaan en verbanden gelegd, die hem op dat ogenblik onmogelijk bekend kunnen' zijn. is toch wel iets te veel van het goede. Maar ja, de psy chopathologie is thans bij de film en vogue en zij biedt onuitputtelijke moge lijkheden voor de fraaiste verwikke lingen. Vooral als -er een dokter bij komt, die de patient aan het terugdenken zet, het geen zo goed ge-timed verloopt, dat hij de schone vrouw van zyn misdadige werkgever juist op het criueke moment kan ontvoeren. Nog zo'n critiek moment doet zich voor, wanneer de achtervolgers in een razend snelle auto voor een trem trach ten heen te glippen, een meer beproefd trucje, dat ditmaal echter verkeerd afloopt. Overigens Is dit verhaal goed gefilmd, er wordt bewonderenswaardig weinig in gesproken en de kille imsdaadsfeer wordt zeer suggestief opgeroepen. Vrijdag arriveerde uit Rothesay Bay (Schotland) in de Waalhaven het 15.000 b.r.t. metende Britse onderzeemoederschip H.M.S. „Montelare", in zijn kielzog ge volgd door vier onderzeeboten, de H.M.S.'s „Anchorite", „Alliance", „Ambush" en „Aurochs". Het moe derschip meerde aan paal 23, waar- 'na de vier onderzeeboten aan bak boord vastmaakten. De „Montelare", vroeger een passagiersschip van de Canadian Pacific Railway Cy., die met 500 koppen is bemand, en de onderzee boten, die ieder 66 man herbergen, zullen van 16 tot 22 Juli in de haven blijven liggen. De cmderzee- bootdienst treedt als gastheer op. Het doel van dit bezoek is de goe de relaties met de Kon. Marine te bestendigen en Nederland voor de eerste maal kennis te laten maken met een dergelijk schip. De „Mont elare" behoort tot de First Sub marine Flotilla, die uit zeven sche pen bestaat. Het zorgt voor het onderhoud van de onderzeeboten en voor bet lichamelijk welzijn van de bemanningen. In het laatste deel van de tweede wereldoorlog heeft het met zeven onderzeeboten op de Pacific geopereerd. De vier onderzeeboten behoren tot de A-klasse, welke speciaal voor de oorlog in de Pacific zijn gebouwd. De „Alliance" en de Ambush", die evenals onze „Dol fijn" en „Zeehond" met een zgn. „Schnorkel"-apparaat zijn uitge rust, hebben speciale bekendheid vérworven door hun proefnemin gen met dit apparaat, waarmee, zij enige weken achtereen onder water zijn gebleven. Dc „Ambush" heeft de bruikbaarheid onderzocht op een tocht in de Poolzeeën. Tijdens hun verblijf te Rotter-* dam, zullen de bemanningen ook Amsterdam en Arnhem bezoeken. De muiterij op de Carson De Zuid-Atlantiscbe Stoomvaart maatschappij heeft van 'het Neder landse schip „Woensdrecht" een mededeling ontvangen, dat de mar conist van het Amerikaanse schip „William Carson" tijdens de muite rij, die begin deze week aan boord van dit schip uitbrak over boord is gezet. De „Woensdrecht" ontving dit bericht per lichtsignaal in de nacht van 12 Juli. De Carson wordt komend weekeinde in een Nieuw- Schotlandse haven verwacht. Peter Blackmore, de auteur van het vermakelijke en pikante blijspel Miran da, schreef zelf het draaiboek voor de film, die Ken Annakm van zijn stuk maakte. Het lag dus voor de hand dgt aan de ondeugende dialoog een belang rijke rol zou worden toebedeeld. In deze gefilmde comedie is het dan ook. in hoofdzaak het gesproken woord dat de lachlust opwekt. Wel heel gek zijn de situaties, waarin ;n dokter verzeild raakt, die met een beeldschone zeemeermin komt aandra gen en het verleidelijke vis-mcns in de huiselijke kring opneemt. Miranda blijkt de kunstjes om mannen te vangen als een-complete vamp te beheersen en in no time heeft zij zich derhalve b(j de dames in haar omgeving flink gehaat gemaakt, Toch verloochent zij haar afkomst niet. Zij slaapt b.v. in een volle badkuip, drinkt als borrel het liefst een glaasje zeewater en als zij eens in haar rolstoel naar het voederen der zee leeuwen. zit te, kijken in de Londcnse Zoo, en de oppasser werpt een lekker visje in haar bereik, hapt zij het even smakelijk op als de beesten. Om technische redenen moest de film „De blonde nachtegaal", die was aan gekondigd, vervangen worden door de thans in reprise vertoonde rolprent „Het verhaal van de soldaat", de belangrijke oorlogsfilm, enige tijd geleden in deze rubriek zeer gunstig besproken. De violist Herman Krebbers was gisteravond op het eerste Fhilbarmom- sche volksconcert weer eens volkomen in zijn element toen hij zich onbevangen kon geven aan de voordracht v&n Pala tum's vioolconcert In D gr. t. De muzt- kale waarde van deze muziek ligt buna uitsluitend op het gebied der instrumen tale virtuositeit, al kan men moeilijk ontkennen, dat ze ook in melodisch opzicht vele aantrekkelijkheden bezit. Er kan zelfs iets boeiends van uitgaan als ze wordt uitgevoerd op een wijze gelijk Krebbers dat doet. Zijn kernach tige, warme loonvorming, zyn grote technische begaafdheid, wist hij vol komen te ontplooien. Zeker, een enkele maai kwam er wel eens een dubbel- grepenfassage minder goed af. Maar gezien de enorme moeilijkheden die elke bladzijde van dit concert bevat, kan men niet anders dan grote bewondering heb ben voor deze vertolking. Het grote succes dat de kunstenaar ten deel viel, noopte hem tot een toegift in de vorm vart een van Paganini's caprices. Het concert, dat onder leiding van Piet van Mever stond, werd geopend met een uitvoering van de tweede sym- phonie van Beethoven. Geheel geslaagd kan men deze niet noemen. Afgezien van enige onzekerheden bU 'de blazers klonk alles meer plichtmatig dan ge ïnspireerd, terwjjl rhyihmieche schom melingen het geheel iets onduidelijks ondoorzichtigs gaven. De tot slot gespeelde Galantal Fünclk van Kodaly klonken geacheveerd er en warmer, zodat de bijval welke het tal rijke publiek van Mever en het orkest schonk, zeker verdiend was. Herman van Bom Hoogstens zestien schatte ik dat meisje dat óók bij de tramhalte stond te wachten, dus ten tijde dat er volop gelegenheid was zich in het Canadees-Engels te oefenen, zal zij nog wel onder de maat geweest zijn, naar men hopen mag. Hoe het zij, ik merkte terstond dat zij de wereldtaal weinig of niet machtig was, toen ik het voorrecht had daar op dat vluchtheuveltje nu eindelijk eens van nabij te mogen meemaken hoe zo'n zeer tijdelijke verloving van een echt Rotterdamse straat madelief met een Engels matroosje tot stand komt. Al vaak had ik me verwonderd over de vlotte gang van zaken in deze. Nauwelijks doet een buiten lands oorlogsschip ons de eer aan van een bezoek, of een paar uur la ter kan men de frisse Jantjes al ge zellig en vertrouwelijk zien schui ven met een hups juffie van onze bodem. Met oprechte bewondering voor dit snelle werk heb ik sinds jaar en dag die verse paren nage staard, me afvragend hoe die knaapjes dat toch flikten en daar was ik nu'opeens getuige van. Het meisje en ik kwamen vrijwel tegelijk bij die tramhalte en ik weet zeker dat toen zij plaats rust ging staan het kind geen flauw vermoe den had, vijf minuten later in stede van de kille nikkelen balconstang de gespierde arm van een echte toffe Engelse bink te 2ullen vast houden. Wel, dat ging dan zó in zijn werk: Het zoeven van zijn onderzeeër aan de wal gestapte matroosje liep met zijn bolle broek, zijn witte muts en blauwe kraag het argeloze meisje eerst glad voorbij, maar, wachtend op een passerende auto, keek hij, alvorens verder te gaan, even om in onze richting. Nou, toen moest die jongen ook ineens zo erg op de tram wachten. Hij koerste handig langs mij heen en ging bij het meis je langszij. Toen gaf die matroos een erg innemende lach weg en sprak: Hello. Hallo, antwoordde het meisje en ze gaf ook lang geen on aardig lachje terug. Toen vroeg die matroos"in wel niet zo keurig En gels als de omroeper van de BBC, maar .toch aardig van spraak, of het meisje zin had een eindje met hem op te wandelen en toen zij alleen maar bleef glimlachen, herhaalde hij zijn verzoek. Ik zag aan haar gezicht dat het madeliefje er geen. steek van verstond, maar om oolp eens wat te zeggen gooide ze er meteen maar al haar Engels uit dat ze bezat; jes, zei ze, maar ze maakte helemaal geen aanstalten om op te stappen. Of ga je misschien liever een glaasje met me drinken, vroeg de matroos. Jes, sprak het meisje, weer met dezelfde overtuiging van zo even. Toen stak die matroos ge woon zijn arm door de hare en stoomde met haar op. Zo ging dat, doodeenvoudig, eenvoudig als de liefde zelf. Tenslotte alleen maar een kwes tie van jes. DESIDEHIUS Advertentie l. M. TEGEN PUNEN fcW GR£P 20 TABLETTEN 1 CJi CEARL DEÜH BIGGRRj EEN CHARLIE CHAN-MYSTER1E „Golf spelen", antwoordde de jon- begon oud te worden hü was ver gen, „"Waar? Op welk veld?" Bob zuchtte. „Hy is zeker in Bur- linghame", zei hij in de hoorn. Toen antwoordde de secretaresse een prachtmeisje is ze toch, vond Bob „Vandaag niet. Hij is met van de markt in New York af. Had hij zich schromelijk vergist, toen hij die pa ar]en schatte! Waren ze mis schien heel wat meer waard, dan hij ervooï vroeg, en schuimbekte Madden nu om Ze in handen te krijgen voor de juwelier zijn ver- enige vrienden ergens anders heen gissing ontdekte en misschien de gegaan; waarheen zei hij niet.;* koop te niet deed? Alexander Eden „Dank u wd", zei Bob. „Lég de nad wel zijn woord gegeven, maar toch kon Madden vrezen, dat ze hem ontglippen zouden. De jongen liep langzaam de patio op. De kille nachtwind was verdwe nen, en hij zag de woestijn uit lie- No. 31 1 Twintig minuten later ging da te. lefoon. Eden sprong op, maar vóór èlj hing de"hoorn*op7 hij er bij was, stond Madden al jiaast hem. Hij had gehoopt alleen te zijn bij üeze beproeving, en nu zuchtte hij diep. Toen hü aan het - andere einde van de draad de koele,' Madden vloekte. „Die oude dwaas, deren en verhalen, gloeiend onder welluidende stem der met zorg ge- Waarom zorgt hij niet voor zijn de onharmirartige zon, Op het san- kozen secretaresse van zijn vader zaken...." dige erf was leven, y^te hoorde, voelde hij zich verlicht. „Hoor eens, meneer Madden". en en \rotse ka^0enln «tapten „Hallo. Hier Bob Eden, op de begon Bob, !ILh,LV?, ren heen en weer Even bleef ranch van Madden in de woestijn. q0h golt" raasde Madden Dat kuken bn een aardbeleinbed, voI Hoesaaj. het u op tee etralenSe heeït meS góeS h j Smaaï verle.delgke vruohten. Eov™ boodschap maar op zijn schrijftafel." „Dat is jammer", zei bij opge wekt „Hij is ergens golf gaan spe len, en niemand weet waar." morgen?" geholpen dan whiskey. Ik zeg je, hem, aan de kale takken der po pulieren. zag hij knoppen, een zwjj- u'dat morgen De moed ontzonk Bob. „Zeg niet, dat het anders is. Dat zou mjjn hart breken." „Waarom?" „Nu, hoewel u altijd mooi bent, stel ik me u toch graag voor met het zonlicht'op uw haar...." Madden legde een zware hand op zyn schouder. „Wat duivel haal je toch uit? Wou je een afspraakje maken met een koriste? Bespreek je zaak!" „Excuseer4', zei Bob. „Juffrouw Chase, is vader er1»" „Neen, het is Zaterdag. XI weet wél, golf."" „Ach ja natuurlijk. Dus het Is had, zou ik nu niet zijn wat ik ben. 5,]w niet ver meer ,4S. Ata je vader een beetje hersens „Uea lMf„e en kt.Vx. j. groeide hier/in dit verlaten land, „Nu, is het genoeg*zei Bob en jjy gjng tuin verder In. In een stona op, hoek was oen groot reservoir, half Plotseling veranderde Madden vol water wat moest het prettig van toon, „Het spijt me", zei hij. zyn daar op een Augustusmiddag „Maar dit is erg vervelend, dat moet naar te kijken. Toen hij weer op de je" toegeven. Ik wou vandaag op patio kwam, bleef bij staan om reis met dat halssnoer." met Tony te praten, maar deze zat „De dag begint pas", herinnerde treurig op zijn stang. Bob hem. „Het kan nog best." „Be hoop het", mopperde Mad den. „Ik ben aan zulk gezeur niet gewend, dat zeg ik je." Zijn grote hoofd ging boos ach terover toen hij de kamer verliet. mooi weer. Nu, zeg hem, dat hij me Bob keek hem na, diep in gedach- hier opbelt, als hij thuiskomt. El- ten. Madden, de meester van mil- dorado 76." lioenen, legde wel wat al te grote „Waar is hij?" vroeg Madden in nadruk op dat halssnoer. De jongen spanning, verbaasde er zich over. Zyn vader ,Hoo la ma", zei hij. Er kjvam leven in 'Tony, „Sung kai yat bo'\ merkte hjj op. „Ja. en wat jammer, hè?" ant woordde Bob ondeugend. „Gee fung low hop", voegde Tony er zwakjes aan toe. „Misschien, maar ik heb het an ders gehoord'!, zei Bob, en liep door, (Wordt vervolgd) Binnenkort zal een wetsontwerp ter regeling van het kamperen het de partement van Binnenlandse Zaken verlaten. Dit deelde mr. S. Kloosterman, referendaris van dat departement, mee in een perskamp van de A.N.W.B., dat in Ommen is gehouden. Dit ontwerp wil eenheid in de veelsoortige gemeentelijke kampeerver- ordening brengen, althans als basis voor meer uniforme regelingen dienen. Het is op het ogenblik zo, dat wat in de ene gemeente niet, in de andere wel mag. En wat wel mag is over het algemeen niet veel. Er bestaat in één Nederlandse gemeente een verorde ning, die kamperen aan iedereen verbiedt, behalve aan militairen in dienstverband methun vrouwe- lyke begeleiders. Nu de stroom kampeerders ieder jaar groeit men schat hun aantal op het ogenblik op een half millioen en verwacht binnen enkele jaren verdubbeling van dit getal -, is een algemene regeling gewenst. Het ko mende wetsontwerp wordt gemaakt in overleg met de A.N.W.B. en met de Kampeerraad, waarin toeristische organisaties, jeugdbeweging en enige departementen vertegenwoordigd zijn. De komende wet zal dan ook eisen stellen, waaraan inrichtin gen en terreinen zullen moeten voldoen, en zal daarnaast hoe wel men zo weinig mogelijk „massregeln" wil van kam peerders het bezit van *n kamp- kaart of een kampeerpaspoort verlangen. Deze papieren zulten uitsluitend aan hen die van. goed maatschappelijk en zedelijk ge drag zijn en zich ook bij het kamperen goed gedragen, worden verstrekt. De aanleiding tot het opstellen van dit wetsontwerp was de wanordelij ke, onoverzichtelijke toestanden, die tijdens en na de oorlog bij het kam pexen zijn ontstaan. Hierdoor drei gen gevaren op maatschappelijk, hy giënisch en zedelfjk gebied, die ons volk op de duur nadelen zouden kunnen berokkenen. Wij moeten dit jaar jonge Denen missen In 1S47 zijn 450 Deense jongens en meisjes ta gast geweest in Ne derland. Zeventig Nederlandse jongens en. meisjes zouden in 1948 naar Dene marken gaan,'en voor 70 Deense jongelui werden Nederlandse fami lies gevonden die bereid waren hen op te nemen, dat was 75 families te weinig, want er bleken per slot 145 Deense gegadigden te zfjn. voor een vacantieverbly'f te onzent. Omdat nu niet alle 145 kunnen worden ondergebracht, gaat de reis naar Nederland van de 70 jonge Denen voor wie wel onderdak ge vonden was, niet door, hetgeen, over en weer betreurd wordt. De reis der 70 Nederlanders van 1621 jaar naar Jutland, Kopen hagen en omgeving van 30 Juli tot 13 Augustus gaat nog wel docr; „Internationaal Jeugdverkeer" te Leiden heeft alles geregeld. ZATERDAG 17 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: i9,oo Nieuws, weer: 1915 Katholieken en Protestanten; 19 30 GT.pl.; 13.45 Re*, uifz 20 00 Nieuws; 20 05 Gewone man; 2012 Lond Symph. ork 20 20 Lichtba ken; 20 50 Viool; 21.00 Weense speciali teiten: 2125 Radiofeuilleton: 22 00 Week end ser 22.37 Actualiteiten; 22.45 Ge bed: 23 00 Nieuws: 2320 Gr.pl HILVERSUM II: 19.00 Artistieke staal kaart: 13 3D Wie komen er in Augustus fn Amsterdam: 10 45 Vijftig jaren Gods dienstig leven; 20 00 Nieuws: 20 J5 In de tvlnkel van Slnkel: 21,15 Soc. com mentaar: 2130 Weekend orkest; 22 00 Hoorspel: Stil moeder sJaaptl: 22 30 Deanne Durbin; 22 35 Kwartet Jan Cor- duwener; Z3 0ü Nieuws; 23 15 Malando; 23 45 De Comedian Harmonists". Advertentie l. M, Advertentie M. Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. inz. Kr. A. H. A'foort ontv. i 51. TÏP Een Sultan met negentien vrouwen. Liet een pracht van een wijnkelder bouwen. Met een kluisdeur van Lips. Want hij zei: „bö de TIP'S van Bootz. zijn ze niet te vertrouwen". ZONDAG 18 JULI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws, water standen: 6.15 Omroep keraerork.; 8,30 Kerkdienst; S.30 Nieuws, waterst0 45 Fiano: S 55 Inleiding Hoogmis: 10 00 Hoogmis; 11,30 Kwartet van Fquré: 12 00 Angelus; 12.03 Werken vyi Sibeltus; 12.15 Apologie: 12-35 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws: 13.20 Lunch concert; 13.40 Splneuza: 14 00 Omxoep- ork.; 15.10 Muzikale Tombola: 15 30 Middenstand in opgang; 15.40 Cabaret Mintature: 16.10 Sport; 1625 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Reg. uitz.; 19.00 Geest, liederen; 19.15 Ds, Straatsma: 19.30 Nieuws, weer; 19.45 Viool; 19 50 In 't Boeckhuys; 20.05 De Gewone Msn: 20.12 Klein orkest met vocaal kwartet: 20.45 Werken van Verdi, Bellini en Ros sini; 2125 Grote verwachtingen UI; 2215 Tenor en orgel; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Gebod; 23 00 Nieuws: 23.25 Avond concert HILVERSUM II: 800 .Nieuws; 8.15 Socialistisch strijdlied: 8.18 BerlJjns Staatsork 8 30 Vnor het platteland; 6 10 Barcarole; 9 07 Nieuws van de Olympi sche Spelen: 9.12 Postduivenberichten; P 15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; 10 OQ Klankbeeld ..Profeten en Aposte len"; JD.30 Kerkdienst; 11.45 Causerler 12 oo Lunchpakket; 12 30 Zondagclub; 12 40 Dameskoor „Onder Ons": 13 00 Nieuws; 13 15 Skymasters: J3 50 Gram. muz.; 14 05 «Boekenhalfuur; 14.30 Ro mancers; 15 oo FjlmpraatJe; 15.15 Resi dentie c.rk.: 16 30 Reportage dienst; 17 00 Mooie Protestantse kerklied: 17.30 De Stem des Volks; 17 45 Sport; 18 00 Nieuws, sport: 1815 Blng Crosby; 1B.30 Gr.pi.; 19 00 Hollands vlag waait overal: 19 30 Stradtva Sextet; 20 00 Nieuwe; 20.05 Reportage: 20 15 Waltztlme; 20.45 Hoorspel „De Dichter": 21.00 Zomer- avondconfetti; 22 00 AUrie Markus voor dracht: 2215 Edith Plaf, Franse ehan- sonnière: 23.00 Nieuws; 23.15 Leopold Stokowskl, MAANDAG 19 JULI HILVERSUM 1^ 7.00 Nieuws; 7,15 Gymn 7 30 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8 GO Nieuws; 8 15 Te Deum Lau- damus; 9,00 Crpl.; 8.15 Ochtendbezoek bij zieken; 9,30 Fris begin: 10.30 Mor gendienst; 11.00 Tsjech. Phil, orkest; 1113 Van oude en nieuwe schrijvers: 11 35 Hoborec; 12.00 Gr.pl.; 12.30 Weer; 12.33 Koor; 13 00 Nieuws; 13.15 Mando- linata; 13 45 Peter Pears; 14.00 Radio- uitzending voor scholen; 14.35 Xamer- ork 15 30 Oude Ned. Mus,; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Nat Schoalzangwedstrijd; 17.45 Reg. uitz.; 18,00 Pianoduo; 18.15 Sport: 18.30 Reg uitz. HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7,15 Gr. muz: 8.00 Nieuws*. 8.15 Gr.muz.; SAS Klassieke muz.t 9,15 Morgenwijding: 9,30 Waterstanden: 9.35 Arbetdsvit,; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Charlea Panzéra; 11,00 Op de Uitkijk; 11.15 Russisch con cert: 12.00 Papavers: 12.30 Weer; 12.33 In "t Spionnetje; 12 33 Gr.muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville atrijkork.; 13 45 Gr.pt.; 14.00 Nat. Koopvaardijwe- ken; 14.15 Symph.ork,; 1430 Orgelconc.; 15 00 Bonbonnière; 16.00 Van vreemde velden; 15.15 Musicalender: 17.00 Rbyth- mlsehe klanken; 17.30 Hoort ^egt het voort; 17.45 Ouverture Cockaigne; 18.00 Nieuws: 18.15 Skymasters; 38.45 Fiao» Plgalle; 19.00 Licht Symph. progr.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3