HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Twintig jaar geëist tegen Christiansen Een dag oponthoud en 500 douaniers zouden smokkel kunnen voorkomen Dr. Beel geeft opdracht terug Nederlandse bommenwerper bij Schotland verongelukt Samenwerking met Rusland is ons eigen belang André Marie za! een nieuw Frans kabinet vormen Tweede dag proces Christiansen Striemend requisitoir van procureur fiseaal Mr. Fikkert Verantwoordelijk voor alles Schip van Columbus vermist Amsterdam-Parijsde goudlijn Tabak in de tender, textiel op het dak en geld in de" bekledingen Zes personen om het leven gekomen Studenten bewaken Olympisch kamp In Belgrado zongen duizenden de Internationale Een nieuwe nota aan Rusland opgesteld Zeilboot in aanraking met electriciteitsnet Tragische dood van een Engelse vacantieganger JODEN MAKEN BALANS OP Emmy Göring gaat in beroep Europese federalisten willen „parlement" bijeenroepen Indonesiër gooide handgranaat BONNENLIJST Weerbericht Donderdag 22 Juli 1948 Rad <m Adm. Langs Haven 14f, Schiedam TeL 6930t Abonn,prijs» per weak 0-31 per kwartaal 4,—, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting ..Hel Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 17Ö Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgïra 393644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur» B„ de Vrlee Hoofdredacteur: Th. Ramaker De Procureur-Fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem, mr. Fikkert, eiste vanmorgen na een striemend requisitoir tegen de „General der Flicger" F. C. Christiansen, een gevan genisstraf voor de tijd van twintig jaar met aftrek van voor arrest- Nu staat voor u, mijnheer de president zo tegen hij de ge neral der Flieger, Christiansen, de leider van het Duitse leger in Ne derland. Vijf jaar het Nederlandse volk geleefd op de punten tfan de bajonet van dat leger. Toch moeten wij ons bij de beoordeling van zijn daden met laten 'leiden door sub jectieve motivering, gelijk een deel van ons volk verlangt. Een onder zoek naar generaal Christiansen's schuld is bemoeilijkt door het ont breken van zijn correspondentie en die van zijn staf, terwijl het groot ste deel der getuigen zich in Duits land bevindt. Alleen von Wuhlisch stond ter beschikking. Hij" werd tijdens het verhoor meer en meer inf plaats van getuige verdachte. Hij heeft de druk van zijn geweten en de schande niet kunnen dragen en sloeg de hand aan zichzelf. De vraag js of het Duitse leger een on toelaatbare druk op ons volk heeft Uitgeoefend. Mr. Fikkert verklaarde de ten lastelegging betreffende het terug voeren der Nederlandse officieren in krijgsgevangenschap, te late vervallen omdat niet duidelijk is geworden dat hierdoor het interna tionale recht is overtreden. De taak van de Befehlshaber omschreef mr Fikkert als die van een garnizoens commandant in het groot. Het ne men van gijzelaars op zich is met geheel in strijd met het internatio nale recht, maar op deze wijze en in de omvang, gelijk in ons land geschiedde, kon het nooit goed te keuren te zijn. king en het afbranden van dit arm zalige Veluwse dorp heeft getekend. acht hem daarvoor volledig ver antwoordelijk", zei mr, Fikkert, „Ik heb de indruk gekregen, dat De „Nina", eigendom van de Gainsborough films, de Britse maat schappij die een film over Colum bus aan het maken, is, wordt ver mist. Aan boord van het schip, een nauwkeurige reproductie van een van de schepen van Columbus, be vonden zich negentien personen, on der wie twee vrouwen. 501e STAATSLOTERIJ 5e klasse, 4e lijst i 25000.— nr. 14033. (Van onze Haagse redacteur) Tijdens het bezoek, dat hij gis teravond aan Prinses Juliana Christiansen niet de zachtmoedige heeft gebracht om de moeilijk- man ts, waarvoor hij zich nu tracht uit te geven Alle maatregelen, die hij in bezettingstijd nam of beraam de zyn met een gematigd karakter m tegenspraak. Als Fullnede het be- uitgevoerd, leefde er geen enkelel vel van Christiansen volledig ?iad uitgevoerd leefde er geen enkele Puttense man meer. Ik meen te mo gen aannemen dat Christiansen de Puttense mannen opzettelijk naar Duitsland heeft laten vervoeren en ze daar heeft laten creperen. Toen mr. Fikkert deze woorden sprak, gleed even een sarcastisch glimlachje over Christansens afgeta keld gezicht. Rauter, Lages, Fuüraedc en Schreieder luisterden zeer aan dachtig. Hoewel aannemende dat Christan- sen een tweedehandsrol speelde in het terreurregime van het nationaal- socialisme, achtte mr. Fikkert deze rol toch van funeste aard. „Made in Germany' Het „recht" om gijzelaars op te pakken als represaille is „made In Germany". Het doden van gijze laars is volgens besluiten van het internationaal tribunaal in Neu renberg, alleen geoorloofd als be veiliging van de gezettende macht als het na een aanslag niet moge lijk is gebleken de dares op te spo ren. Aan deze laatste eis is bij het terecht stellen van de Nederlandse gi]zeiaars absoluut niet voldaan. Het verzoek, dat Christiansen deed aan. Seys Inquart deed, was in we zen een bevel tot excecutie. Hij stond er op dat zijn bevel werd uitgevoerd; slechts een dag na de poging tot aanslag bij Rotterdam werd tot excecutie besloten. On danks de mededeling van Schreie der aan Christiansen en Rauter, dat hij de daders op het spoor was, vond geen opschorting van de te rechtstelling plaats. Men moordde liever, dan lank moedig te zyn. Later zijn de daders van de aanslagpoging gevonden en eveneens geexeeuteerd. De enige verdediging, die Chris tiansen hiertegenaan voert zo ging de trouwen-Fiscaal verder is, dat als hy het bevel tot excecutie, dat van het hoofdkwartier afkom stig was, met had uitgevoerd, zijn eigen leven op het spel had ge staan. Mr. Fikkert weigerde deze verontschuldiging te aanvaarden. Tijdens het vooronderzoek ver klaarde Christiansen, dat als hij ooit weer in dezelfde omstandighe den zoi^. komen te verkeren, hij op dezelfde wijze zou handelen.. Mr. Fikkert achtte Christiansen dan ook schuldig' aan het doden van de vijf Rotterdamse gijzelaars. Even eens was htf overtuigd van vcrdach- tes schuld voor de excecutie van. tien Nederlanders als represaille voor het doodschieten van een Duit se soldaat in Haarlem op 20 Januari 1943. Ook wat dit punt betreft acht te mr. Fikkert het internationale recht overtreden. Dc Puttense tragedie Christiansen beweerde bij het vooronderzoek met te weten dat hij het bevel tot „bestraffing" van Put ten heeft getekend. Hij voegde er aan toe, dat het wel mogelijk was. „Ik heb na enige aarzeling de over tuiging gekregen dat Christiansen in derdaad het bevel tot het uitroeien van de Puttense mannelijke bevol- Partij ventje De procureur-fiscaal noemde Christiansen een partijventje en generaal honoris causa door de vriendschap van Göring, die niets in het belang van het Nederlandse \$olk heeft gedaan. Integendeel, dc orders uit Berlijn heeft hij met vreugde uitgevoerd. En mr. Vikkers besloot: „Christiansen staat hier als sym bool van het nationaal-socfalisme, dat wij -willen veroordelen. Wij zijn verplicht ter nagedachtenis aan onze vele onschuldige doden, het vergeldingswerk niet uit te schakelen. Ift acht verdachte in alle ten laste gelegde punten schul dig. Ik els daarom 20 jaar gevan genisstraf met aftrek van de In „voorarrest uitgezeten straf. <De Zitting duurt voort). Zie verder pag. 3 heden te bespreken, welke zich bij de kabinetsformatie voor doen, heeft dr Beel een bericht uit Den Haag ontvangen, dat voor hem aanleiding was om zijn opdracht onmiddellijk aan de Prinses terug te geven. Deze ontwikkeling had min of meer een dramatisch karakter aangezien dr. Beel tot het laatste gepoogd heeft een oplossing te vin den en hij blijkbaar een goede hoop had, dat hij hierin zou sla gen. Zijn pogingen leidden er toe, dat hij tenslotte het voorstel deed een kabinet te vormen, dat althans tijdelijk zou kunnen optreden met als voornaamste taak het totstand- brengen van de grondwetswijzi ging. Het had een vier-partjjenkabinet moeten worden, dat echter als ex tra-parlementair kabinet zou op treden. Deze mogelijkheid is onder zocht in een vergadering, waartoe dr. Beel gistermorgen de vier frac tieleiders op zijn kabinet had laten roepen. In deze vergadering heb ben de heren Romme, TAlanus en Oud op de vertegenwoordiger van de Partij van de Arbeid, mr. Van der Goes van Naters een frontaan- val geopend om hem alsnog te be wegen tot een wijziging van het socialistisch standpunt. Dit stand punt komt neer op een volstrekte afwijzing van deelname aanf een regering, waarin ook de CHU en de WD zijn vertegenwoordigd. Uiteraard heeft- de heer Van der Goes het-besprokenen- van. -gister morgen ook met zijn partijgenoten willen overleggen. Het resultaat is geweest, vooral na zijn overleg, met minister Drees, dat de heer Van der Goes aan minister Beel het bericht heeft gezonden, dat deze noodoplossing voor de Partij van de Arbeid onaanvaardbaar was. Minister Beel ontving dit be richt ten paleize en als gevelg daarvan heeft hij onmiddellijk zijn opdracht teruggegeven. Naar wij vernemen is dr. Beel heden in de loop vgn de voormid dag wederom naar Soestdijk ver trokken tot 't houden van bespre kingen met H.K-H, de Prinses-re gentes. Het is thans wel duidelijk, dat de Partij van de Arbeid voortzet ting wenst van de rooms-rode coalitie. Ten hoogste 20uden de socialisten bereid zijn om een en kele figuur in de regering op te nemen, die buiten de twee partijen staat en uit Protestants-christelij ke kringen komt. Voorwaarde zou dan toch moeten zijn, dat een der gelijke candidaat-minister het ont werp regeringsprogram geheel on derschrijft. Nederlander mishandelde medegevangenen Voor het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg stond terecht J. A. de Jogh uit Kloetinge, die aan het einde van de oorlog als gevangene m het concentratiekamp Amersfoort ver bleef. Hij was daar door de Duitse kamp commandant belast met registratie •an en beheer over gelden der gd- vangenen en genoot daardoor ver- schilelnde voorrechten. Zonder daartoe bevoegd te zijn bemoeide hij zich echter ook met het toezicht op zijn medegevangenen. Zo dreef hij een aantal gevangenen, die zich ver scholen hadden voor een transport, uit de barakken en mishandelde en kele andere gevangenen. De J. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien jaar met af trek. (Van een bijzondere medewerker) QM DE SMOKKELHANDEL op de lijn Amsterdam—Parijs^. Afdoende Euenals in Amerika wordt in En- getand hard gewerkt can onderzoe kingen ter toepassing van de atoom-energie in de industrie. Voor de eerste maal zijn hieromtrent mededelingen aan de pers verstrekt en is gelegenheid gegeven tot het maken van foto's. Het station, ge heet omgeven door een prikkel draadafzetting, is gelegen te Har well in Barkshire. Een algemeen overzicht van het station. Het hoofdmachine gebouw ligt in het midden rechts. Daarach ter, links van het cricketvetd, lig gen gebouwen, die vroeger door de R.A.F. gebruikt werden en nu dienst doen voor huisvesting van de staf. Het laboratorium-gebouw staat links op de voorgrond. Gistermorgen Is een Mitchell bom menwerper B 25 van de Marine Luchtvaart Dienst op de Oostkust van Schotland tegen een heuvel ge vlogen en verongelukt. De gehele be manning, bestaande uit zes personen, Ls daari>U om het leven gekomen. Het ongeluk, dat vermoedelijk te wijten is aan slecht zicht bij het aanvliegen van de kust. gebeurde enkele kilo meters ten Noorden van het vlieg veld Vordoun. Het toestel was gistermorgen van het vliegveld Valkenburg vertrok ken met bestemming Lossiemouth om onderdelen over te brengen, be stemd voor het vhegkampschip Ka rei Doorman. Het toestel werd door een boer op een heuvelhelling, 5 km. ten Noorden van het dorp Auchenblae bij Stone haven gevonden, alsmede de licha men van een aantal der inzittenden. Om het leven kwamen: O. H. Gentis uit 's-Gravenhage, F. Grunmon uit Amsterdam. J. van Donkelaar uit Heemstede. EL A. Bolleurs uit Dordrecht, C. L. Swens uit 's-Gravenhage en M. N. A Brouwer uit Amsterdam. De Nederlandse Marine beschikt over 28 B-25's. De Nederlands-Indi sche Luchtmacht heeft eveneens een aantal Mitchells in gebruik, die. als onderdeel van de Amerikaanse lucht macht, m het Verre Oosten tegen de Japanners opereerden. Tito opent partij-congres: te kunnen bestrijdenzou men de hele trein, vanaf de locomotief tot de postwagen volledig moeten onderzoekenMen zou alle rugleunin gen en zittingen moeten open maken, de sloten van de deuren nakijken, de lampjes losschroeven, de kolen uit de tender lossere (ere inladen)op de daken vSn de wagons zoeken, leder stukje bagage zou volledig on derzocht en betast moeten worden. Zelfs een brood, dat men by zich heeft, dient te worden onderzocht, de belegging i?ön de boterham ge controleerd, men zou belangstelling moeten hebben voor de zolen van schoenen, het randje van de hoed de knop van de wandelstok, het reservoir van de vulpen en de band van een onschuldig ïyfcend lees boek. Daarnaast zou iedere grensganger zich ^moeten ontkleden. Men zou in Roosendaal 500 douaniers nodig hebben, geen enkele buiten lander zou nog naar Nederland komen en iedere trein zou gemiddeld een dag oponthoud hebben. Dieven kregen geen kans Twintig met ijzeren staven gewa pende studenten van allerlei natio naliteit bewaken 's nachts de grote hoeveelheden voedsel vruchten in blik, chocolade, meel en thee die in het Olympisch kamp te Rich mond zijn opgeslagen. Zwarte han delaars werpen er begerige blikken op, want al deze artikelen zyn veel geld waard. In de afgelopen nacht wisten die ven het kamp binnen te dringen en een van hen bereikte de opslag plaats van de levensmiddelen waar hy een ladder tegen de muur zette en door het raam naar binnen 'drilde klimmen. Maar hij zette het op een lopen toen hij een student met ziin staaf zag. De Olympische autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat smalfilm - opnamen in Wembley taboe zullen zijn. De operateurs van de Olympi sche filmmaatschappij zijn de eni gen, die daar mogen draaien. Volgens een lid van het Olympi sche comité mogen foto-camera's wel gebruikt worden. DE Etoile du Nord raast over de rails. Monotoon tik-tak de railverbinding. Iedere passagier heeft ziin eigen bezigheid. Doch nauwelijks heeft men Lage Zwalu- we achter zich, het station in de prairie of er komt beweging in de trein. Opmerkelijk veel passagiers tijgen naar de kleine kamertjes, waar men kan handen wassen en haar kammen. Njmr gelang Roo sendaal nadert beginnen er velen onrustig heen en weer te schuiven. Dan komt de eerste controle en vallen de eerste slachtoffers.,Roo sendaal eist ZJjn tol, letterlijk en figuurlijk. De knaoen daar hebben mensenkennis. Enkelen warden er uit gepikt voor de visitatie op het -lichaam. Drie maal raak. Zo gaat het hier dag in dag uit. Volle trei nen stomen bmnen. Voile tremen stomen uit. By vrijwel iedere con trole worden er goederen in beslag genomen plus.deviezen, doch dat is slechts een gering percen tage van hetgeen over de meet wordt gebracht. De douaniers doen hun bes*. Ze hebben voor een ieder een vriende lijk woord en ze weten wonderwel de gelegenheidsreiziger, die wat si garetten of chocolade bij zich heeft te onderscheiden van beroeps smokkelaars. De strijd gaat tegen de laatsten. En deze strijd wordt gevoerd mot alle vinnigheid en alle vindingrijkheid. List tegen list, hard tegen hard. Deviezensmokkelaars De meeste smokkelaars verlaten de trein in Antwerpen of Brussel. Onder hen bevinden zich uitge kookte handelaars in vreemde va luta. Men komt ze tegen in Sche- veningen en andere tounstencen- tra, waar ze Belgische francs, dol lars of Engelse ponden tegen de zwarte koers opkopen. Op de zwarte deviezenmarkt te Antwer pen en Brussel ligt de gulden-koers helaas dusdanig laag, dat ze zelfs bij een roetzwarte inkoopprijs nog een aardig winstje hebben. Dit 21]n de lieden, die ons land de meeste schade berokkenen en jammer ge noeg zijn dat ook degenen, tegen wie de douaniers het moeilijkst kunnen optreden. Hoe gemakkelijk zijn tien briefjes van 1000 'Belg. francs niet te verstoppen. Ze ont zien zich niet om hiertoe zelfs vrouwelijk gezelschap me& te ne men. Fantastische hoeveelheden valuta worden er op deze wijze gesmokkeld. Indien we de officier van Justi tie te Breda mogen geloven, trek ken er wekelijks ongeveer 70.000 Nederlanders over de Belgische ;rens, waarvan slechts 20 pet. een schamele toewijzing heeft. Com mentaar overbodig. Pakketten uit het-raam De D-trein AmsterdamFar ijs stoomt verder door het Vlaamse land, rust even in Brussel, stopt slechts een ogenblik m Feignis aan de Franse grens, om de Franse douaniers in te laten en snelt dan verder naar het Zuidennaar Parijs. In Brussel wijzigt de passagiers bezetting. De Nederlandse smok kelaars hebben plaats gemaakt voor Belgische en Franse collega's, vaste klanten van deze verbinding. Ze kennen het treinpersoneel, maar-de Eelgische en Franse douaniers kennen her} ook. Dat schept speciale risico's, doch een gewaarschuwd man telt voor twee. En voor de Franse controleurs in hun compartiment komen, hebben ze hun' bagage op afgesproken plaatsen uit het raampje geworpen. Terecht wordt deze verbinding de goudlijn genoemd. Terecht zijn de instructies voorde Nederlandse en de Franse douaniers opnieuw verscherpt en- helpen doet het in derdaad, want steeds meer Jopen er tegen de lamp. In deze trein worden nieuwe rijken geboren. Voor anderen is de Etoile du Nord het voorhof van de gevangenis. De bel gaat voor de lunch. We gaan eten. Als we terug komen staat onze wagon op stelten. Ach ter een rugleuning hebben de Franse douaniers een pakje voiles ontdekt. Een voor een worden de coupé's ontruimd. Iedere zitting wordt vakkundig uit elkaar ge- wormd. Iedere rugleuning wordt weggenomen. De rug van XJw cor respondent bleek ook weer 50 me ter van dat goedje te verbergen, In totaal bedroeg de buit bijna 1000 meter. Van de daders geen spoor. „Toch loopt hij tegen de lamp, mijnheer", aldus een Franse doua nier. „We kennen onze jongens zo zoetjesaan. Je leert in ons vak ge zichten onthouden en morgen of overmorgen, of misschien over drie weken is hij de sigr En de trein raast voort.I De douaniers zijn weer bezig. De visiteuse neemt elders twee op merkelijk goed gektede en kunstig beschilderde dames onderhanden, die heel wat lichter terug komen: nylons en francs „We hadden ze al lang in de ga ten, mijnheer. Nu hebben wij ze. Die krijgen voorlopig geen kans meer." Zo eist de goudlijn zijn slachtof fers. De een na de ander valt door de voortdurende waakzaamheid der kommiezen. Immers, de con- tróle begint in Roosendaal, eindigt Parijs, begint in Parijs en ein digt in Roosendaal. „We zouden ze allemaal kunnen hebben, mijn heer, maar danzegt de doua nier. En toen vertelde hij de inlei- ding van ons artikel, waarmee we eigenlijk hadden r1 oefen eindigen. Na een enthousiaste begroeting door duizenden gedelegeerden, die hem verwelkomden met kreten als „Tito de Held", heeft de Joegoslavische lei der gisteren het vijfde communistische partijcongres geopend. Tito, &le sprak in een zaal, hewaakt door een van de grootste troepenconcentraties, welke het na-oorlogse Joegoslavië heeft gezien, had het over de vestiging van de nauwe betrekkingen met Rusland en herhaaldelijk werd hij onder broken door partijlieden, die „Stalin-Tïto" riepen. Voordat Tito het spreekgestoelte beklom zongen de gedelegeerden de „Internationale", waarna een mi nuut stilte in acht werd genomen. Tito noemde de cntiek van de Kominform op zijn regiem „mon sterachtige beschuldigingen". Hij vroeg zich af, wat de partij en zyn leiders plotseling gedaan hadden, dat zij zo valselijk beschuldigd wer den. .Dit. kameraden, is niet alleen een aanval tegen de leiding 'van Jde party, maar ook een aanval tegen de eenheid, die ons volk zo duur verkregen heeft. Het is een beroep op alle destructieve ele menten om alles te vernietigen, wat wy voor fcfet geluk van ons volk hebben geschapen. Het is een aansporing tot burgeroorlog in ons land, een aansporing tot verwoes ting van ons land/' aldus Tito, Volgens Tito was de bedenke- lijkste passage van de resolutie die, waarin Joegoslavië ervan beschul digd werd de Sowjet-Unie en de landen van de Volksdemocratieën de rug te hebben toegekeerd. ,.Wy hebben on«: al*yd solidair Be toond met de buitenlandse politiek van dc Sowjet-Unle. omdat een der gelijke handelwijze In het belang van ons volk was cn het nog- steeds is!" Ieder koffiehuis in Belgrado was propvol met mensen, die naar de radiouitzending van de rede van Tito luisterden In het centrum van de stad waren luidsprekers m de straten aangebracht en grote menig ten stonden er om heen Het is ech ter geen feestdag In alle kranten staan zelfs oproepen om ter ere van het vijfde congres van de commu nistische partij 'meer werk te le veren. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat een nieuwe protest- nota van de westelijke mogend-, heden inzake de Russische blok kade van Berlijn is opgesteld, die nog slechts de goedkeuring van een nieuwe franse regering behoeft om naar Moskou ver zonden te worden. Het ontwerp Is. naar men meent, door Bevin tijdens zyn verblijf in Den Haag voorlopig goedgekeurd en door de Britse ambassadeur te Washington roet Marshall besproken. Men verwacht In de nieuwe nota geen opzienbarende bedreiging, dat men de blokkade zal gaan doorbreken, In de nota zal, naar men ver wacht, het Russische verzoek om een bespreking van het Duitse vraagstuk als geheel worden inge willigd, op voorwaarde dat de Rus sen het recht der Westelijke geal lieerden. om m Berlijn te blijven erkennen, en de blokkade ophef fen. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is op de Reeuwjjkse plassen een zeilboot, die bevaren werd door drie Engelse vacantiegangers, met de bovengrondse leiding van het elec triciteitsnet* aan de Platteweg ln aanraking gekomen. De gevolgen waren noodlottig. Een van de zeilers hield zich vast aan de mast. die contact maakte met de leiding, kwam onder stroom te staan en sloeg over boord. Zyn vriend, die onmiddellijk ingreep, trachtte hem van de verdrinkings dood te redden, kwam daardoor eveneens onder stroom en zag geen kans zich los te werken. Vermoedelijk was het hart van het slachtoffer niet sterk en kon dit de 220-volt spanning, die op het net staat, niet verdragen, zodat na enige tijd de dood intrad. Zijn ka meraad wist zich uit het natte ele ment te bevryden. Vermoedelijk zgn de buitenlandse gasten met de toe stand ter plaatse niet voldoende op de hoogte geweest, hoewel borden, met het opschnft „Masten striiken" steeds de aandacht op het dreigende gevaar vestigen. Als tragische bijzonderheid ztt nog vermeld, dat de Engelsen het verblijf aan de Reeuwijkse piassen, ï.cg met een dag hadden verlengd om er te kunnen zeilen. Het slacht offer. •wiens stoffelijk overschot naar Enge'nr.d zal worden overge- braent. iaat eer vrouw en twee kmj deren achter. Volgens het hoofd van de 'Israëli sche operationele staf Yigal Yadm. hebhen Arabische strijdkrachten ty- dens de tweede periode van de strijd in Palestina 5 000 man verloren, of ongeveer 20 procent van de Arabi sche strijdmacht m Palestina. In de periode van 9 tot 18 Juli veroverden de Israëlische strijd krachten 1.082 vk km gebied, dat volgens het verdelingsplan aan de Arabieren was toegewezen, zo zeide hij. Israel verloor 331 vk km land dat aan de Joodse staat was toege wezen. De Arabieren verloren 14 grote plaatsen sedert het einde van het Britse mandaat In dezelfde periode verloren de Joden 14 nederzettin gen, waarvan een in de Joodse staat, een in Jeruzalem en 12* m de Ara bische gebieden. De Joden hadden 331 Arabische dorpen veroverd waaraan 70 tijdens de tweede krijgs- penode. Yigal Yadm schatte de sterkte van de Egyptische ltegermacht op 1D.000 man. die van het Arabische legioen op 3 a 4000. verder 4 a 5000 Syriers, 5000 Irakezen en ongeveer 3000 Libanezen en ongeregelde troe pen. s Sympathiedemons tratiës tijdens de zitting De publieke tribune van het zul» venngsgerechtshof te t Garmisch- Bartenkirchen moest gisteren wor den ontruimd, toen bij de hervat ting van het proces tegen Emmy Gönng, sympathiedemonstraties werden gehouden. Het Hof veroordeelde de weduwe van de Relchs Feldraarchaïl tot een jaar door te brengen in een werkkamp. Hierbij werd echter re kening gehouden met de duur van het voorarrest, hetgeen betekent, 's u Puk wnrdt vnigela ten. Verder bepaalde het Hof. dat 30 procent van haar bezit zou moe ten worden verbeurd verklaard en zij voor een periode van 5 jaar geen vrij beroep zdu mogen uitoefenen. Frau Göring deelde mede, dat zij m beroep zou gaan. Het Internationale comité van <le Bewegingen voor Europese Eenheid, dat In Mei het congres t© Den Haag" organiseerde, heeft thans aan geboden een „Europees parleme-nl" bijeen te roepen, wanneer de rege ringen of parlementen er niet voor voelen dit te doen. Reeds in vier kabinetten minister van justitie De Franse president, Vincent Aurloi, heeft de radicale minister van Justitie in de gewezen regering van Robert Schuman, André Marie, verzocht een nieuw kabinet te vor men. Marie, die de opdracht heeft aanvaard, verklaarde te hopen, dat „bü een regering zou kunnen vor men van alle republikeinen en al degenen, die van goeden wille zijn. In welingelichte kringen te Parijs verwacht men, dat André Marie, wiens radicale groep de kleinste is van de partyen der z.g. Derde Macht, zal trachten een-kabinet te vormen, dat rechtser is dan het vorige en ministers uit de socialis tische, radnale, gematigde en rechtse partijen zal bevatten, als mede uit de M.R.P. Marie is sinds Januari 1947 ach tereenvolgens in vier kabinetten minister van Justitie.geweest. Hjj heeft in beido wereldoorlogen het oorlogskruis verdiend. Van 1943 tot 1945 heeft hy wegens verzetsacti viteit in het concentratiekamp Buchenwald vertoefd. De kabinetsformateur is een vurig voorstander van het plan- Marshall. Tijdens een rede te Rouaan in April van dit jaar be- Aanvallen op Nederlandse militairen nemen toe Een Indonesiër, die by een poliiic- razzia in Batavia werd opgepakt, be kende, dat hy Dmsdag in het cen trum van de stad eên handgranaat had geworpen, tengevolge waarvan tien personen werden gewond. Vijf der gewonden waren Nederlandse militairen. De politie heeft zich ge noodzaakt gezien speciale voorzorgs maatregelen te nemen tegen nieuwe aanvallen die volgens haar „georga niseerd" zyn. United Press voegt aan dit bericht toe, dat volgens het hoofd van de dienst voor de binnenlandse veiligheid reeds enige tijd georga niseerde groepen in het door de Ne derlanders bezette gebied bezig zijn met het plegen van „georganiseerde In Engeland gaat brood van de bon De broodranlsoeuenng zal in Engeland met ingang van Zondag 25 Juli worden afgeschaft. De broodrantsoenering zal echter worden vervangen door een con- tröle-systeem van de «evering van bloem aan de bakkerijen, zodat het verbruik op ongeveer dezelfde hoogte blijft. Van de zijde der bioscoopdirecties verneemt U.P., dat de laatste dagen verscheidene personen hun bespro ken plaatsen hebben afgezegd in band met herhaaldelijk plaats heh- bende gewelddaden. In hoofdzaak zyn de aanvallen op de Nederlandse militairen gericht. - Vogels door hagel gedood Gistermiddag ontlaatte zich öo- ven Enter (O.) een hevige slagre gen, welke later overging in een ha- .-gelbul waarvan de korrels zo groot schuldigde hy de communisten waren als duiveneieren Verschillen ervan, dat zy aanstuurden op een j de kleine vogels werdén na de bul burgeroorlog. dood gevonden. Voor het tijdvak van 25 Juli tm. 7 Augustus zijn de volgende bonnen geldig: BONNEN VOOR BROOD 047-2 Brood: 800 gram brood (Geldig tm. 31 Juli) 048-2 Brood: 200 gram brood (Geldig t.m. 31 Juli? 019 Brood: 400 gram brood (Geldig tm, 31 Juli) ALLE BONKAARTEN 054 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen ^gebak TABAKS- EN VERSNAPERINGEN K-AARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 79,83 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Juli worden ge bruikt. De met aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. .Noordam' naar Nederland met hulpgoederen Vrijdag vertrekt de „Noordam" uit New York naar Nederland met 462 kisten hulpverlemngsgaederen voor Nederland, De lading bestaat uit voedsel, kleding en zeep, bijeenge bracht door diverse particuliere or ganisaties ia de V.S. Vrij. IETS WARMER Weersverwachting, geldig tot dagavond. Voor de kustge bieden: overwe gend droog weer. matige wind »ns- sen West en Zuid- West. Morgen over. dag tamelijk inn- nlg weer met Iets hogere temperatu ren. Voor het binnen land: vrij heldere en koele nacnt Morgen „verdag! wisselende b».vul- king, Mina overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets warmer. 23 Juil: Zon op 4.48. onder 20.44. Maan op 22 38. onder 6,49 23 Juli, Hoog water te Rotterdam: la Uj 6.19 uur, ze tij 1B 23 uux (sprlngtUL

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1