A Putten moest uitgeroeid worden eiste de weermacht 'n Figuur van de tweede rang? Christiansen kan het zich niet precies meer herinneren Zelfs in Egyptische woestijn vinden Rotterdammers elkaar Praatje met Paul Ostra in de pauze Lambrecht draaide 41 km per uur Radio-programma Gevangenisstraf en zware boeten DE ÜHINESE PAPEGAAI Eden. „Zij eet altijd in Eldorado, Maan- ££^=5 Votttiececfdec Hoe meer U.N,A.C.-acties, hoe beter Jeugd helpe jeugd Nog geen officiële goedkeuring voor aanleg van „Schïeveen" Donderdag 22 Juli 1948 3 Het voorlezen van de verklaring, die Fullriede vroeger over de moord op de Pultense bevolking heeft af gelegd, roept de gruwelijkheid van het lot, dat de bewoners van dit Veluwse dorpje heeft getroffen, weer voor de geest. Het zijn maar sobere woorden, maar zij veroor zaken een diepe ontroering bij vrij wel allen die het proces-Christian- sen bijwonen. Brand, ropf, deporta ties van honderden mannen, het wegjagen van weerloze vrouwen en kinderen uit hun huizen. Wat er met de Puttense mannen zou geschieden, „ieh wuszte es nicht," zegt Fullriede. Pas later. in Duitsland, vernam hij het gru welijke lot der Puttense mannen. Hij vond de gehele maatregel on menselijk, toch liet hij het dorp in brand steken Fullride tracht te suggereren, dat hij het bevel iot bestraffing van Putten men weet, dat geschiedde naar aanleiding van een aanslag op een paar Duitse soldaten slechts voor een zeer klein deel heeft uitgevoerd. Slechts 10% der manlijke bevolking heeft hij opge pakt en „slechts" 15 pet. der hui zen laten verbranden. Tijdens een uitvoerige discussie over de vraag, wie het bevel tot het straffen van Putten heeft on dertekend beweert Fullriede, dat voor hem de handtekening van Von Wülisch en Christiansen gelijke kracht hadden. Nadrukkelijk zegt hij dat het zijn taak niet was de schuldigen van de aanslag op tc sporen, „dat was uitsluitend de taak van de politie." Weer treedt een getuige, die in Puttense oren een zeer bekende klank heeft voor de tafel: Otten, in de bezettingsjaren opper-luite- nant van de staatspolitie in Putten. Ook zijn schriftelijke getuigenis wekt vreselijke herinneringen. „Ik had de indruk, dat de soldaten, die Putten brandschatten en leegroof den, brooddronken waren," ver klaart hij. „Hebt u gehoord op welke wijze de Puttense mannen om het leven zijn gekomen?" Vraagt mr. G. F i k k e r t, de procureur-fiscaal, „Ja, Edelachtbare, na de bevrij ding, Door uitputting zijn zij ge storven! Aanvankelijk dacht men in Putten, dat de mannen wel terug zouden komen of ergens te werk waren gesteld." Ook aan deze getuige heeft Christiansen niets te vragen. Ich. wustfe nicht.».. Even beweging in de zaal. Rau- t e r treedt in de getuigenbank. Hij vertelt, dat hij van dr. Schön- g a r d een zijner ondergeschik ten van de Sicherheitsdienst van de aanslag in Putten heeft gehoord. Volgens hem zou de Wehrmacht strenge maatregelen hebben geëist. Fullriede kende hij vóór de Putten se tragedie, in het geheel niet. Rauter beweert te hebben voor gesteld de Puttense mannen te werk te stellen bij de „Arbeids- einsatz". Toen dat „niet mogelijk" bleek zou hij gezegd heben: „Dan maar voor zes maanden naar een concentratiekamp." De iVehrmacht daartegen zou bezwaren hebben gemaakt: „Es ist deutsches Blut geflossen wir verlangen Repressalie-massnah- men!" Deze woorden schijnen de aan leiding geweest te zijn tot het vreselijke vonnis: de Puttense mannen moesten naar Neuen- gamme. Naar Amersfoort'konden zij niet, dat was een „arbejdsem- satzlager" geworden. Het uitein delijk bevel -ou van Kaltenbmn- ner zijn gekomen. Neuengamme was Rauter beschreven als een „tamelijk mild kamp". „Es war „tamelijk mild kamp". Dag ganze Nest... Mr. Fikkert leest een rapport van Rauter aan Himmler voor waarin de S.S.-generaaJ schrijft, dat hij Von Wülisch week en zwak vond. „Is dat rapport inderdaad zo, getuige?" vraagt hij. (Van onze speciale verslaggever) In het proces tegen de ex-Wehrmachtsbefehlahaber in den NIederlanden, Friedrtch Christian Christiansen kwam Woensdagmiddag één der trage die's a^n de orde, die Nederland tijdens de bezettingsjaren het meest hebben geschokt; Putten. F.ulriede is de eerste getuige, die licht moet werpen op dit drama. „Es stimmt," zegt Rauter na enige aarzeling. Dan barst hij los in een stroom vrwoorden, die als een verdediging van $jn houding en het rapport moet gelden. Mr. Fikkert onderbreekt deze stroom door een laconh>' „U staat hier niet als verdachte....!" In Von Wülisch verklaring sprong een zin scherp naar vuren: „Ik vroeg generaal Christiansen wat er moest gebeuren met Futten. Hij antwoordde; „Das ganze Nest muss susgerottet werden". Het schijnt wel, dat alle VVehrmachts-leiders het met dit „vonnis** eens waren: vreesden een opstand van alle illegalen in ons land, en „daar door zou de positie van de Duitse troepen in Nederland catastrophaal zün geworden", schreef Von Wü lisch. Klein en nietig. Dan moet generaal Christiansen naar voren treden: klein, nietig, onbetekenendmaar met nog iets van de „Befehlshaber" in zijn korte antwoorden. Tijdens een lan gere verklaring klinkt zijn stem vermoeid en aarzelend. Hij erkent, dat het geen verschil maakte of de bevelvoerende gene raal het bevel-Putten tekende of zijn stafchef, dus is hij zelf ver antwoordelijk. Christiansen 2egt nadrukkelijk da. Putten twee, zij den had: het wegvoeren van de bevolking en de beveiliging tegen aanslagen op Duitse soldaten. „Ich kann mich der Inhalt es Befehls nicht er- innern," zegt hij. Scherp betoogt hij, dat het bevel tot bestraffing van Putten aan Fullriede is gegeven ter uitvoering. Die gaf bericht; het is uitgevoerd, de mannen waren „abtranspor- tiert". „Wat verstaat U onder dat woord?" vraagt de president, „Ich meinte: Amersfoort," „Maar zij, die naar Amersfoort gingen, kwamen op de duur toch in Duitsland terecht!" „Dass wusste ich nicht!" „Maar hebt U dan niet precies kennis genomen Van de inhoud van bet bevel-Putten voor IJ het teken de? Deed U dat met alle belang rijke stukken?" „Nein, aber meine Offiziere wa ren korrekt. „Hebt U wel eens geïnformeerd waar de puttense mannen terecht kwamen?" vraagt mr. Fikkert. „Neen, dat heb ik niet gedaan!" (Beweging in het publiek). „U wist toch-wel, dat er duizen den Nederlanders naar Duitsland ■„abtransportiert" werden?" „Ik heb mij daartegen voortdu rend verzet!" „Toch wilde U niet weten wat er met de Puttense slachtoffers ge schiedde „Ich habe niemals informiert. Zwak geheugen Het valt op, dat Christiansen, als het op belangrijke beslissingen on der zijn bevel aankomt, niets meer weet. „Maar wat voor figuur was U eigenlijk in de staf, dat dergelijke belangrijke besluiten genomen konden worden, waarvan U niets wist? I" Christiansen stamelt alleen iets van von Wülisch, die een verkla ring zou kunnen geven, maar Von Wülisch is dood. Was Chisti- ansen niets anders dan een mario net, waarmee de andere stafofficie ren speelden? „Is het mogelijk dat generaal Christiansen inderdaad niets wist van alle maatregelen te gen passieve weerstand?" vraagt een. der raadsheren aan Rauter. „Das ist eine taktische Wehr- machtsangelegenkeit", antwoordde Rauter. „Was Christiansen een tweede rangsfiguur?" Rauter blijft een concreet ant woord schuldig. Dappere jongens Jhr, W. G. Groeninx van Zoelen vertelt dat in '41 bij Mijnsherenland een Engels vliegtuig neerstortte, alle vier pilo ten kwamen er goed af. Jongens uit Mijnsherenland hebben de pi loten aan kleren en cigaretten ge holpen, maar zijn voor deze mens lievende daad gearresteerd. De burgemeester van Ridderkerk vroeg toen aan getuige: „Kunt IJ niets voor die jongens doen?" Ge tuige wist niets, maar kende me vrouw Lührs in Den Haag, een kennis van Christiansen. Samen gingen zij naar de Oberbefehlsha- ber. Christiansen zei hem echter dat het vonnis was geveld. De jon gens zijn dan ook niet levend te rug gekomen. Had Radio-Oranje geen alarmerende berichten over hen uitgezonden, dan zouden de jongens er misschien goed afgeko men zijn, zegt deze getuige. Groep Ir. J. F. v e r w n, een der leden van de illegale groep „Wim" waarvan velen in handen van Schreieder vielen, o.a. getuige heeft een jaar in Haren gezeten en werd daarna ter dood veroordeeld. „Het grootste deel van de groep bleef in vrijheid, ïodat Schreieder ten onrechte beweerde, dat hij de groep-Wim heeft „opgerold", zegt getuige. Er werd de ter dood veroordeel den gelgenheid gegeven pro forma een gratieverzoek in te dienen, dat was voor Christiansen alleen nodgi om de zaak van zich af te schui ven. Tot de verbazing van de ge- vonnisten werden zij niet tcrccht- Adoertentie M. *T ENE VOGRDEElT'NA' HET ANDERE! Als X) een pot De Gruyter's jam op Uw bon neemt en dat xs een heel goede keus! geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep Dc Gruyter's chocolade o£ een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebt! Van 23 lot en met 29 Juli krijgt U nog een extra voordeel: bij iedere pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en behalve 10 korting nog 100 gram toffees (op .bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 korting! 821 gesteld, maar naar Duitsland ge voerd. Eduard Veterman een van hen, beweerde, dat dit geschiedde op last van Christiansen. De gevon niste» belandden in een tuchthuis, waar de SS trachtte veertig van hen terecht te stellen. Ook deze executie ging niet door. Het leek of de Wehrmacht deze illegalen beschermde, hoewel zij hen ter dood veroordeeld had. Christiansen zou hen van de dood hebben ge red, ondanks de tegenstand van Von Wülisch. „Hebt U er een idee van wat Christiansen er van weerhield de vonnissen te laten uitvoeren?" vraagt de president. „Ja, ik vermoed dat Christiansen er weinig voor voelde Nederlan ders af te maken", zegt ir Qver- wijn. „Ja, ik ben Rotterdammer**, vertelt ons de Jubilerende Paul Ostra, als wij hem in zijn kleedkamer in de schouw burg opzoeken," en hier in Rotterdam, in het oude Casino op de Coolsingei ben ik begonnen. Hoe ik daar zo too gekomen ben? „Ik had niets te doen en zocht werk. Op een avond kocht ik voor mijn laat ste dertig centen een galerijplaatsje in het Casino, waar Louis Davids werkte. Op hetzelfde galerijtje zaten een paar echte Rotterdamse jongens uit de Lange Lfjnstraat zich om Davids te vermaken. Hij had een groot gezel schap tnet allerlei grote en kleinere sterren uit de variétéwereld van toen. Wat die lui doen, kan ik ook, liet ik toen plotseling uit mijn mond vallen! Nou, je begrijpt de reactie: Wat een lefgozer'- Dat willen wij wel eens zien! De volgende morgen diende ik mij aan bij Davids. „Kun je zingen?" vroeg de grote Louis'en ik zong; het mooiste wat Ik kende: Hemelhuis van Emile Huilebroek; Door mijn woning speelt een zonnig lied.... Er werd nogal om gegrinnikt ik doe het nu ook - maar toen de auditie was algelooen. was ik artist: f 25.— per week. Later heb ik de jongens uit de Lange Lijn straat nog een keer teruggezien. 21 hebben me sportief gefeliciteerd! „Met Davids heb ik veel samenge werkt: in het Kurhauscabaret en in Arena, hier in Rotterdam. Een groot deel van mijn loopbaan ligt in het buitenland." En we horen leuke ver halen van ontmoetingen in Indié, Hon garije, Spanje, Engeland, Een ervan vertellen we na: Op ^veg naar IndJë. irt Egypte jnoesten de pyramided be keken worden. Ook Ostra beklom een kameel en wiegelde door de woestijn. Bij Glzeh was het druk: een Baby lonische spraakverwarring, Een Arabier, in Egyptisch gewaad, maakte in vloei end Arabisch ruzie met zijn kameel, die niet lopen wou. De ArabLer maakte zich zo' kwaad, dat hij zijn waardig heid erbij verloor en in onvervalst Rotterdams uitviel: „Potverdikkeme.... en toen een rijtje niet voor herhaling vatbare krachttermen. De Arabier bleek een Rotterdammer te zijn, die daar in de buurt woonde en zaken deed. Dan gaat het belletje. Plannen voor de toekomst? Binnenkort naar Indo nesië voor de soldaten en voor de BRM. naar West Indiê. „Ik doe mijn werk met plezier en ik hoop, dat ik het niet bij deze 25 jaar behoef te laten. Zie ik je Vrijdag, als ik jubileer?" Pronk achter motoren landgenoot Pronk werd in het eind klassement ex aequo 3/4 geplaatst met de Belg Goethals. Tour de France: Gisteravond heeft de Fransman Lesueur de 20 km. wedstrijd achter zwaremotoren te Ostendegewon- nen voor de Italiaan Frosio. Onzeti strijdfreglement ook na deze etappe De Belg Lambrecht van de intern, ploeg: heeft zich de beste getoond in de wedstrijd tegen het uurwerk die gisteren, bij een hoge, drukkende temperatuur verreden werd. Zeer soepel èn gemakkelijk draaiend haalde hij onderweg Schotte in, pas seerde hem cn reed zonder ook maar een moment te verslappen in hetzelfde pittige tempo door tot aan de finish. Straatsburg. Hij heeft de 120 K.m. afgelegd met een gemiddelde snelheid van 41 K.m. per uur. Ea.rta.li heeft in deze tijdrit 10 mi nuten aan Lapebie en een kwartier aan Lambrecht verloren. Dit hin derde de „campionissimo" blijkbaar, want hij ging na aankomst onmid dellijk naar zijn hotel zonder met iemand tc willen spreken. In het al gemeen klassement staat hij nu nog 24 minuten, voor op Lapebie, die de tweede plaats bezet. Kirchen reed goed als altijd, maar De Ruyter. die alle èrvaring op het stuk van ritten tegen het uurwerk miste, zorgde voor een verrassing door zich 12e Te klasseren, 7 minu ten achter de winnaar Lambrecht. Onnodig te zeggen, dat hij straalde van plezier. De Hoog was ook in zijn element. Na 45 kilometer met een flink gan getje te hebben gereden haalde hij Vletto in, dus niet de eerste de bes te. Maar op dat ogenblik kreeg hij bandenpech en voordat hij zjjn wiel verwisseld had was Vietto hem weer een heel stuk voor. De Hoog stapte op, snelde de Fransman ach terna en wist hem 'voor de tweede maal te passeren, om in een 2eer behoorlijke tijd als 22e geplaatst te worden. Janssen tenslotte, die 33e werd met een achterstand van 12 minu ten oo de winnaar Lambrecht, gaf onomwonden toe. dat ritten tegen het uurwerk hem met liggen. Hij behield zjjn 37e plaats in het alge meen klassement en heeft nog 8 renners onder zich, wat zeggen wil, dat hij voorlopig geen gevaar loopt De Ruyter is 43e en De Hoog is 45© en laatste, zodat De Hoog de strjid zal moeten staken wanneer het gevreesde artikel van het wed- wordt toegepast Op dit ogenblik weten we nog niet of de wedstrijd leiding hiertoe zal besluiten. DONDERDAG 22 JULI Avondprogramma. 18.00 Nieuws; 19.15 Leger des Hells; 19,30 Actueel geluid; 19.45 Reg. uite.; 20.00 Nieuws; 20 05 Progr. proloog; 2015 Flaatvaria; 21.00 Het vergeten land; 21.30 Openlucht concert: 22,15 Vaart der Volken; 22.35 Aanwinsten voor de dis cotheek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws: 23.15—24.00 Kamermuziek, HILVERSUM II: 15.00 Enthousiasme; 19.15 Sollstenconccrt; 20 00 Nieuws; 20 05 Echo van de dag; 20.15 Kamerorkest: 21.00 Openluchtspel Middelburg: 2120 Gr.muzlek; 21.40 Luisterspel; 22.15 Les Gars de Paris; 22.45 Kon. Marine in oorlogstijd: 23 00 Nieuws; 23.15—24.00 Dansmuziek VRIJDAG 23 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 715 Ochttendgymnastiek: 7.30 Gr muziek; 7.45 Gebed; 8,00 Nieuws en boekbespre king; 8.13 Pluk de dag; 0.00 Pianower- ken; 935 Schoolradio; 1,0 20 Muziek houdt fit! 11.00 De Zonnebloem; 11.33 Als de ziele luistert; 11.45 Tsjaikofgky; 12 00 Angelus; 12.03 Pianorecital; 12.30 Veernraatje; 12 33 Lunchconcert; 12 55 Zonnewijzer: 13 00 Nieuws; 13.20 Lunch concert: 13.40 Guitaar; 13.50 Van man tot man; 14 00 Gr.muziek; 15.15 Beken de orkestwerken; 16.2& Filmmuziek: 17.00 Na schooltijd; 17.15 Pianoduo; 17 45 Wat het buitenland leest; 18 00 Vaude ville orkest; 18 30 Strijdkrachten. HILVERSUM 7.00 Nieuws; 7.15 Gr. muziek; 8 00 Nieuws; 8 18 Operette pro gramma: 8 50 Voor de vrouw; 9 30 Wa terstanden; 9 35 Ravel-programma10.00 Morgenwijding; 10 20 Palladiumorkest; 10 30 Voor de vrouw: 10 45 Viool en piano: 11.15 Voordracht; 11,30 Orkest concert: 12.00 Lunchconcert; 12.30 Weerpraatje; 1233 Sport: 12 38 Blos- cooporgelspeU 13.00 Nieuws; 13.15 The Avroleans: 1345 Dina Shore; 14.00 Kookkunst; 14 20 Kwintetspelers; 15.00 Ons volk in zijn. dichters; 15.20 Gr. muziek; 16.00 The Ramblers: 16,30 Va cant! etijd; 17.00 Orgelspel; 17.20 Wij en de muzLek; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicita ties 13.40 Jan Corduwener. Advertentie Af. Fa A. BERG Schilderijen voor Jubileum, enz. Lijsten voor etser», foto's en platen Oude Binnenweg 144, R'dam. PAUL OSTRA 25 jaar op de planken NK Rath en Doodeheefver voor politierechter De economische politierechter heeft Woensdagmiddag tegen de de heefver, vijf maanden en vier gebroeders Doodeheefver, di recteuren van de behangelsfabrlek Rath en Doodeheefver, de volgende straffen uitgesproken: F. Chr. Doo- 100.000 boete, H. P. Doodeheef ver, vier maanden en f 40.000, J. Chr. Doodeheefver drie maanden en 20.000 en P. J. Doodeheefver vijf maanden en 50.000. Tegen alle vier werd een bevel tot on middellijke inhechtenisneming uit gevaardigd. Ze werden geboeid weggelefd. Hier voor u ziet u belang- rijke grootindustriëlen van Nederland, zei de officier van Justitie bij de Economische Politierechter te Amsterdam, terwijl in de verdachtenbank de vier gebroeders Doode heefver, allen directeuren van de N.V- Behangselpapier fabrieken „Rath Doodeheef ver" zaten, samen met vier jfk EARL DEUR BIGGERA EEN CHARZ1E CHAN-MYSTERTB blijft is zij stapelgek,1 Tjet meisje lachte, „U bent allebei No, 34 zo vriendelijk." De milllonnair was blijkbaar niet „Waarom niet?" vroeg Madden, op zijn gemak. „Nu eh ik „Afgesproken dus. Wij hebben hier natuurlijk breek ik nooit mijn wel iemand als u nodig om ons op woord. Wanneer wilde u de lui hier te vrolijken. Ah Kim", voegde hij brengen7" - er >»ii tpppr» Ho fThirtoöe «4io 4t»ïef „Het is bijna tijd voor de lunch", ik ben vaders kleide jongen. Het zei Madden. zou me niets verwonderen, als u er „Blijft u?" mij toe bracht een nieuw begin te „Nu ik heus, meneer Mad- maken." den.„Dan zal ik niet vergeefs hebben „Natuurlijk blijft zij", onderbrak geleefd." Zij maakte een hoofdbe- - - Idorado, in weging naar het andere einde van wat^ze Oasi^noemfen^en als 2ij niet de kamer. „Wat ter wereld heeft dat arsenaal te beduiden?" „O, dat is de verzameling vuur wapens van de zachtzinnige Mad den, Een stokpaardje van_hem. Kom mee, den zal ik ze u bij naam leren kennen." Kort daarna kwamen Madden en dag", zei het meisje. „Geen sprake de lunch. Over zowat tien minuten, voortreffelijke runen op. ^an taiei van", antwoordde Madden. .Maar Juffrouw Wendell'' als u bet enige dagen kunt uitstel- Hij ging heen. Het meisje keek len laten we zeggen, tot Donder- naar Bob. „Zie so. Ik wist wei, dat dagweer keek hij naar Edgn. het terecht kwam, als hij me maar „Onze zaken zullen Donderdag wel ontvangen wilde." vereffend zÜn." „Natuurlijk", zei Eden. „Alles in „Ongetwijfeld", kwam Bob te deze wereld zou terecht komen, als hulp. elke man u maar zien kon." „Best", zei Madden. Hij keek naar het meisje, en er kwam een vrien- zei ze glimlachend. „Dat is het ook' delijke uitdrukking in zijn ogen. Hij antwoordde de jongen. „Maar waar- was geen Thorn. „Maak er Donder- om klinkt het toch zo zwaarwichtig? dag van, dan is alles tot uw beschik- Ik moet mijn conversatie in gezel- king. Misschien ben ik dan zelf- niet schap opfrissen." hier, maar ik zal de nodige orders „O dus het was maar conversa- achterlaten.*' tie?" „Meneer Madden, u bent een „Kijk toch alstublieft 'zo nauw muuDnnar t snoes", zei ze. „Ik wist wel, dat ik niet, als ik wat zeg. Ik heb zoveel pistoolschot, op u aan, kon." aan mijn hoofd tegenwoordig. Ik Met een verontwaardigde blik op probeer zakenman te zijn, en dat is de rug van rijn patroon ging Thom inspannend." heen. „Dus u bent geen echte zaken- „Dat kunt u ook", zei Madden met man?" een opgewekte glimlach. Hij smolt, „Ik ben niets echt. Ik laat me tienderogen. „En de naam van P. J. maar drijven. U hebt me gister- Madden is onbesmet. Zijn woord is avond tot denken gebracht, ziet u." net zo goed als zijn obligaties, niet- „Daar ben ik trots op." waar?" „Spot niet met me. Ik raakte "aan puilden uit. „Als iemand daaraan, twijfelt, laat het denken u verdient uw eigen „Alme, kleine Tony", ging Ah hem dan maar bij mij komen", ant- brood verlokkend vlees in het Kim voort, woordde het meisje. zuur in de Oase, enzovoorts cn (Wordt vervolgd) van hun belangrijkste onder geschikten. Zij hadden in ons land een voor beeld moeten geven en zich strikt moeten houden aan de deviezen- bepalingen, die soms misschien wel wat ingewikkeld zijn, maar toch onontberlijk: zonder deze zou ons, door een ongewenste oorlog zo ge havende, land zeker te gronde gaan. Maar de handelskracht van hun eigen land zeide hun niets, zij handelden uitsluitend met het oog merk van eigen voordeel. Zulk een houding is niet alleen achteloos, maar ook misdadig. Het belangrijkste punt van de beschuldiging luidt, dat hij eind 3945, tezamen met de medever dachten een auto met 17.000 kg. behangelselpapier naar België heeft doen vervoeren, zonder de vergunning en de andere daarvoor strekende papieren te hebben verworven, De gefactureerde waarde van deze lading bedroeg i 56.000. „Het spijt'ons", zeïde do oudste der gebroeders, „het woord fraude is gebruikt en dat is inderdaad juist, maar indertijd zijn wij zo dom geweest, ons niet voldoende van de deviezenbepalingen op de hoogt ete stellen. Ons bedrijf was door de Duitsers vernield en ge desorganiseerd. W eh ebben maar gewerkt en om bepalingen niet gedacht. Wij zijn een individualistisch gegroeide on derneming en waren niet gewend, met zoveel verordeningen rekening te houden. Tydens de zitting onthulde de Officier van Justitie, dat de direc tie van Rath en Doodeheefver zich binnenkort ook nog voor de Tucht rechter zal moeten verantwoorden wegens prijsopdrijvingen, die in totaal ongever vier millioen gulden bedragen. In. sneeuw en ijs, de kerels van de Tour de France rijden nog steeds. Klein scheep je veilig in de Hoek binnengebracht De reddingsboot „President Jan Leis" heeft Woensdagavond bij Hoek van Holland een in moeilijk heden verkerend vaartuigje van 12 ton binnengebracht, dat twee opvarenden aan boord had. Ren van dezen vertelde, dat 't scheep je „de Polstjarne" door een Zweed aan een Estlander was verkocht, die ermee wilde vluchten naar Engeland. Hij bereikte inderdaad Londen, maar de motor raakte daar onklaar. Voor nieuwe onder delen kon men niet terecht zodat koers werd gezet naar Zweden om daar de motor te laten repareren. Nauwelijks buiten de Theems kwam er een aanvaring met een Panamees schip. De hierdoor aan gerichte schade aan bakboord werd in Ostende hersteld. Op weg van deze Belgische badplaats naar Zweden raakte de Polstjarne in moeilijkheden bij Hoek van Hol land, waar het op de pier te plet ter zou zijn gelopen als niet de „President Jan Leis" redding was komen brengen. Reeds eerder op de dag had deze reddingsboot een Belgisch jacht dat door harde wind in moeilijkheden was geraakt, be houden m Hoek van Holland bin nengebracht. Middelkamp won de grote prijs van Gent De grote prijs van Gent werd ver reden in 2 series en een finale. Mid delkamp won de eerste serie (30 km) voor De Jaegher en Van de Kerckbove, cn Feeters de tweede (30 km) voor de Zwitser Kubler, Carrara en Buyl. Middelkamp won ook de finale, die over 40 km ging, in 59 min, 10 sec voor Kubler, Carrara en Buyl. Van Vliet en Derksen geklopt Aan de gisteravond op de baan van MarcineJIe gehouden sprintwed strijden namen ook Van Vliet en Derksen deel, doch ditmaal 2ondcr succes. Ze begonnen alle twee met hun series te verliezen, kwamen via de herkansingsrit -in de halve fina les, maar werden daar uitgescha keld; Van Vliet door Gosselin en Derksen door Scheren s. Joe Louis blijft bij zijn besluit De geruchten, dat Joc Louis In Sep tember toch weer de handschoenen zou aantrekken om zijn titel tegen Gus Lesnevitch te verdedigen, zijn door de wereldkampioen zelf met bracht tegen gesproken. Louis' vriend en oud-manager, John Roxborough, verklaarde echter, dat hij xbn pogingen, om Joe wéét in de ring te krijgen, zou blijven herhalen. Een paar gebakjes Zedenzaakjes worden met geslo ten deuren behandeld en dan moe- ten wij even wachten tot de zitting haar openbaarheid herkrijgt. Meest al wachten wjj in de wachtkamer. Wij houden ervan in de wachtka mer te wachten temidden van de lieden die zometeen onder het mes moeten. Het zijn daar in de wacht kamer geheel andere mensen dan straks voor de groene tafel, want, laten we eerlijk zijn het is een ze- nuwenwerk om voor de eerste keer bij de heren te verschijnen. De meeste mensen die hier hun beurt afwachten Jijden aan premiè rekoorts, maar nu en dan is er een tussen hen die hier kind in huis is. Naast een juffrouw die te klappertanden zit van de zenuwen heeft een rustige, je zou bijna zeg gen eerbiedwaardige oude man plaats genomen. "Wij hebben die man hier reeds verscheidene malen gezien, nog onlangs mocht hij van de politierechter een korte jubi leum toespraak aanhoren bij gele genheid van zijn vijf en twintigste misstap. Och, die man is niet ze nuwachtig meer van te voren, hij zit daar zo rustig als in zijn stam- kroegje en als hij ziet dat die juf frouw naast hem het erg te kwaad heeft, begint hij op vaderlijke toon een praatje te maken. U moet u niet zo druk maken en vooral niet bang zijn, dame, zegt de oude man, het zijn heus geen kwaaie mensen daarbinnen, er valt best met ze te praten, als u maar beleefd blijft, altijd beleefd blij ven, zie je, beleefd en kalm, nooit opwinden moet je je, want daar houden de heren niet van en. denk er om: altijd gaan staan als ze te gen je spreken. Waar komt u voor, als ik vragen mag? 'Dat kelera wijf van tweehoog heb me d'r in geluisd, sprak de zenuwachtige da me, toen madam jarig was kwam d'r een hele kist vol met gebakkies» Ze was net niet thuis toen die jon gen ze bracht, nou toen heb ik het vrachtje aangenomen, 36 zatten d'r in, ik denk: moet dat loeder met 'r kale familie d'r eigen dik vreten aan de gebakkies en ik niks, nou toe heb ik er twee uitgehaald, ook een maleur, voor het aanpakken van de kist toch zeker. Had je motten horen hoe dat wijf te keer ging toen ze het merk te. Ze kwam met de hele zwik naar boven en schelden, ik zeg, als je niet oprot, zeg ik, gooi ik ie met je taretjes van de trap af. Laat m'n hand nou uitschieten tegen die kist an en daar ging die de trap af, dat had je motten zien, vader, wat een. blubber, ik geloof dat er nog maar twee harde mocca's heel waren, mot dat wijf maar niet zoveel kap sones hebben, wat zeg u- Vin ik ook, zei de oude man peinzend, een paar gebakjes had u wel verdiend voor het aanpakken, waarom moet de een alles hebben en de ander niets, u bent toch ook een mens, nietwaar, maar blijft, u nou straks kalrri'bij de heren, en. vooral beleefd, ziet, u, scheelt u zó een paar piek boete Advertentie L Af. GUM SCHOEHQREAM j faic N.V. CUHUtllllK ovtiscmi; i,ei Thom niets, maar zijn patroon praatte veel en goed onder de be tovering van Paula's heldere ogen. Toen zij de koffie gebruikt hadden, ontdekte Eden plotseling, nat de grote klok bij de ramen vijf minu ten voor tweeën wees. Om twee uur! Die afspraak van Chant. Wat moesten zij doen? Het onbewogen - j compliment", gezicht van de Oosterling had, on- ■r.-i het opdienen van de lunch, de jongen niets gezegd. Madden was midden in een lang verhaal over zijn strijd om rijkdom, toen de Chinees plotseling binnen kwam. Hij stond daar zwijgend, en niettemin had zijn houding op de milHonnar de uitwerking van een ,.Nu, wat is er?" vroeg Madden gebiedend. 1 „De dood", zei Ah Kim plechtig met zijn hoge stem. „De dood het onvermitdelijke einde. Geen zolgen. geen smalt." „Waar hob je het toch over?" vroeg Maddon. Thorn's groene ogen - W ie in Juli, Augustus o£ Sep tember naar Duitsland wil reizen, moet met het oog op de groote drukte, minstens eon week tevoren een pas aanvragen, maakt het Al- lied Military Permit Office in Den Haag bekend. De Unac, de organisatie van de Ver enigde Naties tot hulp aan het kind. heeft een oproep gericht tot da leer lingen van alle Nederlandse scholen voor voortgezet en vakonderwijs, In circulaire richt de minister van on derwijs zich tot do jongeren met de woorden: „Velen van jullie hebben óne, vier jaar geleden zelf ervaren wat honger is. Tenminste 20 millioen kinderen verkeren nu m een nog ernstiger toe stand. Jullie ztm nu gelukkig in be tere omstandigheden cn zult van har te willen meewerken en je goede wil tonen. Geef Je krachten aan het werk van do TJnac." In dc oproep worden vier middelen aangegeven om te helpen. De laatste twee verdienen een nadere beschou wing: in het derde punt wordt gezegd: „Tracht met je schoolgenoten een plan -te maken voor een actie. Je kunt je altijd om hulp wenden tot het Neder landse Comité van de Unac, Stadhou- derslaan 146." pit punt verdient de grootste aan dacht, hier wordt getracht het initiatief op te wekken bj de jeugd en als dat gelukt, JapI Is er getuige van, dan is liet succes verzekerd. Ook het onder wijzend personeel zou zich op een der gelijke wijze zeer verdienstelijk kun nen maken, door een Unac-aclle Jn hun klassen te stimuleren. In het vierde punt wordt op de mogelijkheid gewezen om één of meer vrije dagen of middagen te gaan wer ken en het verdiende loon ter be schikking te stellen van de Unac. De meisjes zouden in een gezin kunnen helpen, waar moeder veel werk heelt, zij maken zich daardoor op dubbele wijze verdienstelijk. Jongens cn meis jes kunnen alB Invallers voor va- cantie-gangers werk vinden In aller lei bedrijven cn daar dafweïk ver richten, waartoe zij zich bekwamen. Het verdere Initiatief in deze moet aan de jeugd worden overgelaten. Wij willen deze nieuwe actie van de Unac bij onze lezers ten zeerste aan bevelen. Er kan iets groots worden verricht. Van verscheidene kanten bereikte ons de vraag, hoe lang de actie van de Unac nog zal duren. Oorspronkelijk was door de secretaris-generaal van de V.N. als einddatum 31 Mei van dit jaar vastgesteld. Het was echter niet moge lijk deze datum aan te houden. In de Verenigde Staten en. In erfkele Europesa landen Is de campagne nog In volle gang. daarom is besloten voorlopig nog geen definitieve einddatum vast te stellen. Uit een ons toegezonden circu laire van de Unac, blijkt verder nog dat talrijke burgemeesters van Neder landse gemeenten zich helaas nog ai- zydig houden. Zij zullen nogmaals een aansporing ontvangen om deel te ne men aan de actie. Voor do plaatselijke actie-comté's is nieuw propaganda-matemal ter be schikking gekomen, bestaande uit affi ches, bioscoopplaatjes en filmpjes, die drie minuten duren. Het beste propa gandamiddel blijkt echter nog steeds de Zwitserse lilm „Achter de Wolken" te zijn. Op 18 Mei van dit jaar jde das van de wederopbouw werd tot verheugenis van heel Rotterdam de vlag gehesen op het terrein van onze toekomstige luchthaven in dc Schieveenpolder. Eindelijk zou het dan zover komen, dat Rotterdam met de aanleg van zfjn vliegveld waaraan zulk een dringende be hoefte bestaat zou kunnen be ginnen. Thans vernemen wfj, dat op heden, twee maanden na het triom fantelijk hüsen van de vlag, nog steeds het wachten is op de offi ciële goedkeuring tot uitvoering van het plan, door de regering. Komt deze af dan kan eerst een begin gemaakt worden met de ont eigeningsprocedure tegen de eige naren van de Schieveen-grond. Mocht minister Vos vervangen worden dan bestaat er kans, dat zijn opvolger het plan opnieuw in studie wil gaan nemen. Of de eventueel nieuwe minister van ver keer dan evenveel rekening zal houden met Rotterdams gerecht vaardigde verlangens, zal moeten woiden afgewacht. Maar wy kun nen haast niet aannemen, dat op de reeds in principe genomen beslis sing, dat Rotterdam een eigen vliegveld zal krijgen, door. „Den Haag" zal worden teruggekomen. Er is A gezegd en nu dient zo spoedig mogelijk. B te volgen! Rouppe van der Voori? Het nieuwe pand van Rouppe van der Voort's Industrie- cn Mctaal- maatscbappij N.V". aan de Boter- sioot wordt Vrijdag 23 Juli om II uur in gebruik genomen. Het is een van de eerste gereed gekomen bedrijfspanden na de oor log in die omgeving. De Stem des Volles De Stem des Volks <RM) bestaat 45 jaar. Zij houdt receptie,'Zaterdag 24 Juli, in de Rivièra-hal van 15 tot 17 uur De feestavond is op dezelfde datum geprojecteerd. SAENREDAMPLEIN- CONCERT De harmonie-vereniging „Rotter dam" geeft Zaterdag 24 Juli van 20 tot 21.30 uur in de gemeente lijke muziektent op het Saenre- damplein een concert onder leiding van kapelmeester S. de Ruiter. Het programma luidt als volgt: 1. Triumphmars „Aida", Verdi, arr. A. Rossow; 2 Banditenstreiche, Suppé; 3, Birds of the forest, S. Maye; 4. Amina, F, Lincke, arr. C. Wlttmann; 5. Les dragons de Vil- lars, arr. Ch. Muldermans; 6. Es- pana, wals, Waldteufel; 7. Doorn roosjes bruidsvaart, M. Rhode, arr. A. Dreissen en 8 Marche Ameri- caine, J, P. Sousa.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3