MIJ n 'yluch.t naar de yrijheid De pannekoekenwedstrijjd Lid yam Benesfs lijfwacht vertelt van zijn avontuurlijke tocht naar ons land Inbraak bij 't licht der maan Ckefarlne 4 In de Bergse Plas is het nog goed karper vissen Tholems kerk verviel maar de mummies kleven goed V.. J OPEL OLYMPIA Fa. i. L. SPOORMAKER de kinderkrant:- (Dhis. msmsüwi in het woud -J Schuwe vis, die zich niet gemakkelijk laat verschalken Een tocht naar Zeeland Mechanisatie van de landbouw maakte veel handen overbodig Land van mosselen en eigenheimers „AMORCE BELGA" Zaterdag 24 Juli 194 "P EN erewoord is mij altijd heilig geweest- Maai tegenover de staatspolitie van het regime-Gottwald heb Ifc het gebroken. Kort na de staatsgreep hadden ze mij gearresteerd, maar aangezien de tegen mij uitge brachte beschuldigingen vrij vaag waren, liet men mij na het verhoor op erewoord vrij, op voorwaarde dat ik of op mijn kantoor, of thuis te bereiken 2ou zijn. Op die manier zag ik kans, voorbereidingen te treffen voor mijn vlucht, die nooit tot con goed einde zou zijn ge bracht, als ik mijn trouwe hond niet bij me had gehad. Dat ik nu veilig en wel in het vrije Nederland zit. heb ik voor een heel groot deel aan dit dier te danken. Zo begon het verhaal, dat de man ons vertelde, die dezer da gen - met zijn hond - onze re dactie binnenkwam. Hij was een van de vele politieke vluchtelin gen, die sinds Gottwald in Fe bruari in Tsjechoslowakije naar de macht greep, het land ver lieten. In de nacht toen ik vluchtte zo vertelde hij verder was het mis tig en regenachtig, en hoewel de communistische Volksmilitia mijn huis bewaakte, lukte het mij, via de tuin, de hoofdstraat te bereiken. Baar een treinreis naar het grens gebied veel te rïskar.t was, besloot ik te liften en zo arriveerde ik reeds de volgende nacht in de grensstrook. Deze werd echter zo intensief door patrouilles door kruist, dat de uiterste oplettend heid geboden was. Ik moest my, hongerig de paar snéden brood die ik had meegenomen waren al lang op en me in een winkel ver tonen zou gevaarlijk zijn koud en kletsnat vanwege de hier en daar nog twee meter hoog liggende sneeuw, overdag schuil houden om s nachts verder te trekken. De wegen moest ik mijden en dus zocht ik mijn weg door bossen, over water en bergen, me volledig verlatend op de scherpe neus van tnijn speurhond, die even hongerig was als ik. Van. slapen (wat over dag had moeten gebeuren) kwam niets, want voortdurend oppassen was geboden. Toen Tsjecho-Slo wakije nog een vrö land was, met presi dent Benesj aan het hoofd, bestond de par ticuliere lijfwacht van deze populaire staats man uit vier personen. Sinds de zaken in dat land in het begin van dit jaar zulk een tragi sche wending hebben genomen, is, evenals zovele din gen die zün heengegaan met de Februari-putsch, ook die lijf wacht verdwenen. Eén lid ervan zit gevangen en men weet niets omtrent zijn lot. De drie ande ren zun uit het land gevlucht. Twee van hen vertoeven in Londen, de derde..» vlak bij Utrecht, namelijk op huize Zuy- lenveld. Dezer dagen kwam hij, na een avontuurlijke tocht, in ons land. Vergezeld van zijn Hond, die bij zijn ontsnapping zo'n belangrijke rol speelde, kwam hij op onze redactie en deed het verhaal, dat wij bierbij weergeven. Op de foto zien we het twee tal samen met mevr. Benesj. Volle maan Mijn hond heeft me diverse keren gewaarschuwd en 20 behoed voor arrestatie.. Tot m«n ongeluk was het ook nog volle maan, zodat ik zelfs '5 nachts nog maar lang zaam-vooruit kon komen, telkens -de schaduwplekken zoekend. Als ik op zo'n plaats zat, stuurde ik de hond vooruit. IvwamMxij met dar- tele_ bewegingen en een vrolijke snuit terug, dan moest ik maar aannemen dat de lucht zuiver was. Dreigde er, gevaar dan kwam hij stil terug, drukte zich tegen mij aan en bleef met gespannen blik en gespitste oren zitten wachten tot de patrouille voorbij was. Hij was erg voorzichtig, dan sloop hij, als een tijger, eerst nog eens vooruit om zich terdege te overtuigen. Soms was er een vaste wachtpost. In dat geval tiep hij steeds in verschillen de richtingen weg en kwam dan terug, zodat ik gauw begreep wat fuj bedoelde. Op een keer stonden- wij plotse ling een paar meter van een poli tieman af. De wind was ste«k, en van ons af, zodat de hond niéts had gemerkt. Eensklaps echter bleef het dier staan, dook in elkaar en bleef, met de neus in de'richting van het gevaar, liggen. Ik kon mij gelukkig terugtrekken. Bij een andere gelegenheid zag een patrouille ons. Ik schoot on middellijk een bos in, veranderde direct daarop van richting kwam terecht in een weide, waar wij ons in een sloot verstopten. Ik was op alles voorbereid. Weliswaar had ik een wapen bij me en verder was mijn hond voldoende gedresseerd om zijn plicht te doen wanneer ik werd aangevallen (hij moest de aanval lers een voor een naar de keel springen en nu ja: liquideren) maar ik hoopte dat zo'n gevecht, waarbij uiteraard het nodige lawaai te pas zou komen, dat ande re vijanden zou optrommelen, achterwege kon blijven. Gelukkig was dat het geval: men zocht blijk baar ergens anders dan op een open, vlakke weide. Zo ben ik na zes dagen zwerven verkleumd, doodmoe, vies en hon gerig, maar overgelukkig, in de Amerikaanse zone van Duitsland Advertentie l. M. terug op de NederL markt De onverwoestbare, zuinige gebruikswagen. Model 1948. Direct leverbaar 4175.-. OFFICIAL DEALER voor Rotterdam en Omgeving Nw Binnenweg 446. Rotterdam T USSEN de aangekomen. Hoe goed het eten mij smaakte dat ik daar kreeg, hoe heerlijk het was, my bij een kachel te mogen warmen en mijn kleren te laten drogen, kan niemand be grijpen, die zoiets niet zelf heeft meegemaakt. Met een vijftal lotge noten uit het doorgangskamp, waarin de Amerikanen mij hadden ondergebracht, heb ik een plan gemaakt om verder te reizen, want het was niet onze bedoeling, in Duitsland te blijven. Wij wisten dat ons in Nederland, waar nog vrij heid en democratie bestaan, asyl zou worden verleend en na het beetje geld dat wij gezamenlijk hadden, op de zwarte markt te hebben ingewisseld voor Duitse marken, zijn wij per trein naar het Noorden gereisd, tot dicht bij de Nederlandse grens. Daar herhaalde zich, zij het in minder zenuwslopende mate dan aan de Tsjechoslo waakse grens het geval was geweest, hetzelfde spel letje: ongezien trachten de grens over te komen. Het lukte. (Het verwonderde mij, dat de Neder landse douaniers niet meer ge bruik maken van honden, want één ambtenaar met één hond is meer waard dan vier ambtenaren zonder honden. - Deze dieren kunnen mil- lioenen aan deviezen redden...) In Nederland Eenmaal in Nederland, hebben wij ons terstond bij *e Marechaus see gemeld en een verblijfsvergun ning aangevraagd. Dank zij de hulp-van de studenten organisaties en de bereidwilligheid van de officiële instanties is onze wens vervuld. Nooit zullen wij vergeten dat Nederland en zijn gastvrije bevolking ons in deze zwaarste ogenblikken heeft gehol pen. Wat véle, grotere, staten niet bij machte waren te doen om poli tieke vluchtelingen te helpen, heeft Nederland, zelf zwaar door de laat ste oorlog getroffen, gepresteerd. Het is daarmee ons tweede vader land geworden, en in geval zulks nodig zou worden, zullen wij gaar ne met Nederlandse vrienden in de frontlinie staan om vrijheid en de mocratie te verdedigen. Leve Nederland en koningin WUhelmmn! Leve het vrije Tsjecho-Slowakije en zijn president dr. Benesj! ER waren in het dorp twee ken.opgelegd en de jury begon te het papier aan van de jongeman, juffrouwen, die hele lekkere eten. Het .was zo lekker en het die de aantekeningen had ge- pannekoeken konden bakken, dat was zo veel. Ze aten en ze aten maakt. Nu, uit dat papier kon hij waren juffrouw Pins en juffrouw en ze aten, dan weer van het ene niet wijs worden, er stonden al- Dorregans. De een bakte ze op bord en dan weer var? het andere, leen maar een paar woedende Woensdag en de andere op Zater- Eén keer was de suiker op; de krassen op. Wat betekent dit, zei dag. Dan kwamen de mensen burgemeester holde naar zijn de burgemeester tot de jongeman, voorbij hun huisje, staken de vrouw om suiker te halen, maar maar och, die was weg." Hij was neuzen in de lucht en zeiden: zei eerst tegen de jury: Wachten boos weggelopen en had het rest- Mrnmmm! Meestal gingen ze naar met eten, tot-ik terug ben! 'je van de pannekoeken onder zyn binnen en zeiden: Mooi weer van- De jury gaf voor iedere panne- arm meegenomen, daag, juffrouw Pins, en juffrouw koek punten: 10 was het toppunt Pins zei; Gaat u maar zitten, dan van lekker, en 0 was natuurlijk krijgt u een pannekoek. En zo afschuwelijk maar de koeken ging het bij juffrouw Dorregans kregen allemaal een tien. ook. Nu was er in het dorp een gr was een jongeman, die op burgemeester, die veel van grap- groot vej papier de punten nekoeken die er bestaan op aarde, jes hield en bovendien veel van raoest aantekenen, en bovendien Sta my toe dat ik u beiden het pannekoeken. Om beurten ging by hield hoeveel koeken de een V.,i Vvïi rï flt.Aa 4 1 1 ttPdTH naHnp. 1I 1,TJT .3 De burgemeester wendde zich tot de twee vuurrode juffrouwen en zei amechtig: U hebt allebei gewonnen. U bakt alle twee de heerlijkste pan- hij bij de twee juffrouwen panne koeken eten. Het grappige was dan dat hij bij juffrouw Pins zei: Heerlijk, werkelijk heerlijk, al leen de pannekoeken van juf frouw Dorregans zijn iets vetter, als ik het zo zeggen mag. Dan voelde juffrouw Pins zich erg ge en hoeveel koeken de ander had gebakken. De arme jongeman °Per* mocht zeli niet mee eten, en daar want werd hij zo balorig van, dat hij telkens vergat te* tellen, en-maar zat te snuiven en te watertan- ere-metaal op de borst speld, maar zat u dan gauw het raam en gaat u astublieft weg, ik kan geen pannekoek meer ruiken! Dat zei de burgemeester en juffrouw Pins en juffrouw Dor den. Toen ieder lid van de jury regans waren zeer ontroerd over ongeveer vijf en veertig panne- krenkt en het grappige was, dat boeken op had, was het negen de burgemeester bij juffrouw uur< waren ze uitgeput, ze Dorregans zei: Hmm, de panne- konden niet meer en alle wethou- koeken van juffrouw Pins zijn jjers moesten naar huis worden iets geuriger! gedragen. Zo ging het een hele tijd lang p>e burgemeester ging in zijn en de juffrouwen bakten en bak- ambtszetel zitten met een dikke ten tegen de klippen op en altijd buik. Hij haalde twee zilveren kwam er de burgemeester, die medailles te voorschijn en nam bet bij de ene lekkerder vond dan bij de andere en bij de andere lekkerder dan bij de ene. Eindelijk zei juffrouw Pins te gen de burgemeester: Edelacht bare, wat zou u ervan zeggen, als Et waren eens drie meneren we eens een wedstrijd hielden in heel deftig en heel oud. deze fraaie toespraak, ze schud den elkaar de hand en gingen met hun zilveren medailles naar huis. Ze zullen nu wel weer iedere Woensdag en iedere Zaterdag pannekoeken bakken, maar de burgemeester is van plan om de eerste tyd niet te gaan, zei hij gisteren. Dat was dan ook alles wat hij nog zeggen kon. het koeken-bakken. Wie het 't vlugste kan, en wie het het lek kerste kan, Dat is een prima idee. zei de burgemeester, ik zal direct mijn wethouders bij elkaar roepen. De wethouders vonden het ook een uitmuntend plan. Er werd een jury gevormd, weet je wel, dat is een paar-mensen-by-elkaar-die- uitmaken-wie-het-wint, en op de 23e Juli zou de wedstrijd worden gehouden. (Dat was gisteren, heb je 't nog niet ïn de krant gelezen? Nee? Dan lees je het nu). De burgemeester en de wethou ders zaten allemaal in de jury en om zeven uur 's avonds zou het •beginnen. - In de grote raadzaal van het stadhuis waren twee fornuizen die wilden gaan kamperen? Kamperen in het woud. Ze lazen om te beginnen alvast het weerbericht. Ze kochten een tent uan Ztnnen en helemaal waterdicht. Zij vonden een woud val bomen het was er guur en koud. De regen viel in stromen het was een heel .woest woud. Ze zaten te rillen daarbinnen daarbinnen in die tent. Je moet zo iets nooit beginnen als je oud en deftig bent. Die drie oude meneren toerden verkouden en hees. Toen kwamen er drie beren, die roken mensenvlees. De beren waren schrander en trokken meteen van leer. Ze zeiden tegen elkander: Zeg, lust jij ottde-meneer? opgesteld, en juffrouw Pins en juffrouw Dorregans met schone Ze gooiden met boze snuiten schorten aan, stonden er voor, de hele tent opzij. ieder met een pan en een teil vol De meneren kropen naar buiten beslag. Om zeven uur, drie minu- en riepen: Heb medelij! ten riep de burgemeester: Klaar? O, beren, Hebt genade, Af! en daar begon het. Wij zijn .zo deftig en oud! Wij doen hier toch geen schade? TWEE enorme schalen stonden Wij zitten gewoon in het toouö. op de vergadertafel. Bij de De beren zeiden:^Ach, vrinden ene stond een bordje: Koeken van zo erg was het niet bedoeld mej. P., bij de andere: Koeken Wij zullen U niet verslinden van mej. D. Daar werden de koe- Wij zijn alweer bekoeld Toen. zaten ze met z?n zessen gezellig onder een boom. en dronken een glaasje bessen, en noemden elkande7: Oom. De deftige, oude meneren zyn weer terug, alle drie. Zij denken nog vaak aan de beren met liefde en sympathie. Advertentie l. Af, fTECEW PIJNEN EN G«EP zo TABLETTEN I «175 Over God „Niemand heeft ooit God ge- Zien." Met dit woord uit de bijbel wil ik beginnen, juist "omdat ik de- zer dagen een briefje van een Pa roollezer kreeg, die op zijn manlpr hetzelfde zei. Zijn uitgangspunt was echter beel anders dan dat van de Bijbel. Hu redeneert: God be staat niet, omdat niemand Hem ooit gezien heeft of zien kan. De Bijbel zegt: God, de Almachtige Schepper van hemel en aarde, de Heilige, die woont in het ontoegan kelijk licht, is voor mensenogen te groot In het Oude Testament kunt u vinden dat geen sterveling God kan zien en. in leven kan blijven. Bij zulk een hoogspanning verpul vert een mens. Nu heeft de briefschrijver gelijk, als hij bedeelt, dat het gebruiken van de naam God tot misverstand kan leiden. Want de een heeft het over de natuur en haar kracht en duidt al dat machtige en overwel digende aan met het woord God, dat voor hem dan alleen een ver zamel begrip is geworden. Een woord om de gedachten te bepalen, een hulpgedachte, waarachter niets meer verborgen ligt dan er altijd al was. Een ander noemt het uni versum in al zijn manifestaties „God", maar het blijft, hoe ook be keken, het universum en niet God. Omdat er npsverstand mogelijk is, daarom mag het ware verstaan nog niet onmogelijk worden. Zo spreekt de Bijbel 0ver God op een rustige, overtuigde wijze, alsof er nooit enig misverstand mogelijk of ook maar van belang ware. Niemand heeft ooit God gezien. Dat is waar. Maar God heeft zich zelf zichtbaar gemaakt voor zoe kende mensenharten. Niet als een Idee, „een product van de mense lijke geest", maar als Persoonlijk heid., En de menselijke geest, dat verwonderlijke product van Zijn scheppende hand, mag God herken nen in Jezus Christus. „Niemand heeft ooit God gezien, behalve de Eengeborene des Vaders (dat is Jezus Christus) die heeft Hem ons verklaard." Hiermee is geen poging tot „be wijs" gedaan. Alleen de mogelijk heid van antwoord op een harte- kreet gewezen. En het Evangelie geeft de belofte: „Die Mij vroeg koeken zullen Mij vinden". Oberman. ucjw, uc butler ?j1^G ,.?en «root alles goed deed uitko- Smith en de eerste bedjas aan «eld «rdwe-f men. eersie waren. „Zag je Mason hij de De Lord alarmeerde schutting- in de -"tuin?" personeel in huis. vroeg Lórd Bathurst. dij hij van Smith „Neen" myiord, ,Jk zag hoorde, dat die zich over hem b(J het vijvertje voorgevallene niet staan", was het ant- het stalmeester Mason, bei den fn ..dienst van Lord n Bathurst op diens land-, goed in. Zuid Wales, w^arpv heerste geen prettige verstandhouding,sinds zij zich rivalen wisten ln het dingen naar de gun sten van de zeer knappe tuinmansdoehtsr. Lord. Bathurst ver toefde slechs zelden op rijn landgoed, doch toen hij vlak voor zijn ver trek met een nieuwe jacht-expedltie enkele weken rust zocht op zijn landgoed werd hij midden in de nacht kort na twee uur, ge wekt door geluiden die afkomstig moesten zijn uit zijn studeerkamer. Lord Bathurst nam zijn revolver en. snelde naar beneden. Inderdaad bleek inge broken te zijn: bureau laden waren geforceerd evenals een geldtrommel waaruit diverse kost- MINIATUURMYSTERIE door F. COPPER (Oud-Hoofdinspecteur van Scotland- Yard) verbaasde: „Ik heb de stalmeester Mason van avond om tien uur toen. ik uit het ragrn van mijn kamer keek rotid het huis zien sluipen, net af hij op verkenning uit was. Ik denk dat u hem wel aan de politie kunt overleveren Lord Bathurrt keek uit het raam: het park baadde zich, op deze avond na volle maan, in een zilveren Jicht, dat woord van Smith. „Laaf dan de politie maar ka rnen", zei de Lord, „ik weet genoegl" Inderdaad wist Loid Bathurst genoeg. Maar hij liet niet Mason ar resteren, doch Smith, omdat Ja, waarom? Voor <ie oplossing zie men tussen' de adver tenties. Eerste bioscoop voor Reliëffilms in Wenen In Wenen zal de eerste bioscoop van Europa voor de vertoning van reliëffilms worden ingericht. De zaal zal in September worden ge opend. De speciale uitrusting be staat o.ijp. uit twee gelijktijdig wer kende projectie-toestellen en een gegolfd scherm. Advertentie f. Af, REIZEN NAAR BINNEN- EN BUITENLAND k!a$ wagens roor trouwrlf d In de maanden Juni, Juli, Augus tus en September wordt 't meest op karper gevist, maar ook in het voorjaar, als het enige dagen mooi weer achtereen Is, zijn ze tussen of achter hét riet te vangen. Als je dan zo stil zit te wachten, gebeurt het vaak, dat de halmen van het riet opzü worden geduwd, het sein, dat de karper aanwezig is. Dat wil nog niet zeggen, dat je er zo maar een paar uit het water kunt wip pen. Neen, zo gemakkelijk is het niet. Het duurt soms uren, Ja zelfs dagen voor je de gelegenheid krijgt zo'n knaap aan de haak te slaan. Karper is een zeer schuwe vis, die zeer gevoelig is voor alles wat tegen de natuur indruist. Aan aas, waarin door een lichte trek in het water beweging zit, zal hij zich niet wagen. Zo zijn er nog "tal van dingen te noemen, waarmede reke ning moet worden' gehouden als men tenminste enige kans wil maken om succes te hebben. Veel ophalen en uw hengel op het water DAS op je hoofd!", klinkt het van boven af en al bukkend klauteren jjA we onder balken door l&ngS de steile ladder omhoog. Over een griezelig wankel plankje schuifelen we naar een gat tn de toren, kruipen er door en. staan dan te wiegelen op het steigerwerk, 40 m. boven de grond. De wind is hier brutaler dan beneden en we zoeken behoedzaam houvast, Zondagsklimmers die wy zyn, Weer langs een zwiepend leertje dat we krampachtig omklemmen, weer naar binnen en dan gaat het vlotter. Tot wij de trans bereiken en de beloning ontvangen voor onze ■waaghalzerij: het wfjae uitzicht over de landen en de dijken, omsloten door de klotsende Zeeuwse stromen: T hol en. een dictator gekend, Fieter Caxel de BLls, heer van Coppendarnme. De heer lijkheid Coppendamme bestond niet maar het stond we], zo'n titel. Zijn va der. Louis de Bils, had naam gemaakt met zijn vaardigheid in het balsemen van lijken en het is niet onwaarschijn lijk, dat zoonlief de kunst van zijn papa heeft afgekeken. Pieter Carel wist zich handig meester te maken van invloed rijke baantjes in Zeeland: baljuw van Aardenburg, Raad ter admiraliteit van - - -7-7-- - -r Zeeland, permanente raad en schepen wat dichterbij wentelen traag de mc- van de stad Tholen. !n zijn particuliere Daar beneden ligt het: een wonderlijk fris stadje met buiten de wallende landerijen met hun tientallen tinten geel en groen; de stoere dijken ertussen waarlangs de bomen nog staan. Ver weg piekt een sierlijk torentje de lucht in; wat dichterbij wentelen traag de mo lenwieken. En aan de andere kant ver bindt de plompe brug over de Een dracht het eiland met Noord Brabant. De kerk van Tholen. een indrukwek kend gothisch bouwwerk, wordt einde lijk gerestaureerd. Eindelijk, want men is er een kwart eeuw te laat mee Man heeft gewacht tot de zaak wérkelijk rfeen uitstel meer lijden kon: de toren •was in1 tweeën, de kerk In vieren ge scheurd. Nu worden muren en gewel ven vernieuwd waar het noodig i$ en het lapwerk van vorige generaties ver dwijnt. Over een jaar of zes zal deze keric weer een sieraad voor heel Zéé- land zijn. leven echter bedreef hij praktijken, die moeilijk in overeenstemming met ziin waardigheid genoemd kunnen worden; hij verduisterde enige tonnen goud en pleegde concubinaat met lijn eigen dochters. Het Js mogelijk dat hU zijn slachtoffers van het leven heeft be roofd en de lijken heeft gebalsemd. Enige zekerheid omtrent dit verhaal bestaat niet. De waarheid ervan is al weer in twijfel getrokken; zelfs wordt het waarschijnlijk geacht, dat de lijken door uitdroging gemummificeerd zijn Een. aantal mummies zjjn naar Leiden ter onderzoek gezonden en de resul taten hiervan zullen misschien wat klaarder licht op de zaak werpen. Intussen is het opvallend hoe goed de lijken bewaard gebleven zijn. Wij hebben er drie gezien, waar van één van' een kind van onge veer twintig maanden. Het patroon, van de kanten mutsje, zelfs de bloemen, die het kind ln de hand heeft, zijn. nog duidelijk te onder scheiden. Industrialisatie Van de grijze historie naar de zonni ge dag van. vandaag is maar een stap. De gevels iti de nauwe, bochtige stra ten van het stadje mogen dan nog aan langyervlogen gloriedagen herinneren, ze zétten ons ook meteen ln de proble matiek van het hedenals er niet spoe dig een goede verkeersweg-komt buiten de stad om, zal er van de oude huisjes, zelfs van de rioleringen niet veel over blijver». Noch de straten, noch de fun- Op een zonnige namiddag is het genoeglijk keuvelen aan de dijk mogelijkheid tot grooj verkeer niet mis sen. Te belangrijk zijn de producten, die het eiland oplevert. Daar zijn de aardappelen, de uien. en de bieten. Daar zijn vooral de, oesters en de mosselen, die het van. snelvervoer moeten hebben. Tholen Is bekend om zijn zeegerechten- In 1620 werden er al oesters gerist; na 1B70 werden ze ook geteeld. Nu Is het een. duur maar toch wel lucratief bedrjjf, dat jaarlijks drie miüiocn gulden aan deviezen in het derir.gen zijn op verkeer als het tegen- laatje brengt. Evenals de *osselcultuur woordige berekend. En Tholen kan de I Gissingen Toen na een onderbreking van enkele jaren in September '40 de resturatie werd hervat deed de op zichter van het werk een. merk waardige vondst. In een boven grondse temba ontdekte hij een twintig kisten, kris kraa door el kaar gestapeld, die uitstekend ge conserveerde mummies bleken - te bevatten. Er la naarstig gevorst naar de her-, komat. In het trein van een Tholense Ingezetene, die goed thuis is In het omvangrijke archief van het stadje, ontwikkelde rich de volgende hypo these. Tholea haeft la-de jaren 2.675 tot HM Van de toren van de Tholense kerk af heeft men een wijd uitzicht over de landerijen van het eiland.1 is die van oesters voor het eiland be langrijk om de arbeidsmogeltjkheid. Tholen telt naar verhouding het grootste aantal werklozen van Zee land. Dit aantal zal tegen de win ter zeker toenemen en de 'enige kans tot opheffing hiervan, is In dustrialisatie. Tholen ligt gunstig: aan het water •en aan de grote weg. Er ligt industrieterrein en men ziet verlangend uit naa£ gegadigden hiervoor. 'Regenwormen Wie Tholen bezoekt mag de schilder achtige dorpjes van het eiland niet overslaan. Aan de kop: Stavenlsse, vrij wel geheel eigendom van de ambachts heerlijkheid, die een monumentale terp* kerk aan de gemeente cadeau deed en in ruil daarvoor «en plechtige bank in het Kerkgebouw kreeg. Hier zitten we midden in het landbouwgebied en we boren de zorgen: de naweeën van de inundatie van '44. In '45 was de oogst beter dan in vorige Jaren: men sprak van „het wonder van Tholen", Toch bleek, dat de structuur van de grónd zeer had geleden. Grote doses gips heb ben veel goed gedaan maar het is nog niet als vroeger, Voor een deel moet dit geweten worden aan het ontbreken van een voldoende hoeveelheid regenwor men Deze dieren hebben een gun stige invloed op de grondstructuur. Men schermt met voor leken merk waardige getallen :1 M3 goede tuin grond moet 70 regenwormen bevat ten; 20 ïon droge grond per h.a. passeert j?*rlijks de maag van de wormen. Het zoute water heeft de diertjes gedood en men overweegt, regenwormcultures te gaan aanleg gen om daarmee In het tekort te voorzien. Nog zo'n landbouwdorpje, een" juweel tje ln het landschap: St. Annalanfl. Een dorp met een geschiedenis .«in 1692 zijn alle hulzen afgebrand, Eén gevel bleef staan en die staat er nog, in de* Voor straat. En verder zijn er stille steegjes met pittoreske huiske3 en boven op de dijk een molen, mooier dan men ze doorgaans elders riet. Oud Vossemeer is er dan nog. waar de familie Roosevelt vroeger gewoond moet hebben (de gemeentesecretaris ge looft er niets van) en Et. Maartensdijk, Poortvliet en Scherpenissfrustige dor pen met bedrijvige haventjes en n(jvere mensen. Zullen al deze mensen aanhet werk kunnen blijven? De mechanisatie heeft veel handen overbodig gemaakt. Er wordt begonnen met de teelt van zaden en klein fruit; er wordt gezocht naar Industrie. De problemen, die zich in het hele land voordoen, manifesteren zich op Tholen wel zeer duidelijk. Het is een nationaal belang,, dat energiek naar een- oplossing wordt gezocht. - laten rusten is bijvoorbeeld uit den boze. Als het ingeworpen aas de grond heeft bereikt, haal dan het tuig enige decimeters terug, want bij het karpervissen is het, nood zakelijk, dat de haak mét circa 20 cm. snoer 'op de bodem ligt. Om karper te vangen moet men listig te werk gaan. Bedenk voorts, dat de moeilijks- heden pas komen als de;'karper aan de haak zit. Bij het aanslaan is het, alsof het tuig aan de grond vastzit en bij het lichten zal de karper zich met inzet van al zijn krachten hiertegen verzetten. Door Ajn massieve bouw kan hif uiter aard veel kracht ontwikkelen en daarom is het nodig routine te hebben alleen al bij het binnenha len. Aan de walkant gaat dat 'nog. in vergelijking met het vissen in de boot, vrij gemakkelijk. In negen van de tien gevallen vliegt hij met het tuig onder de boot en dan is het' een hopeloos geval, waarin meestal de vis zegevierend uit de strijd komt. In de meeste wateren komt de karper niet veel meer voor. Uit zondering maken natuurlijk de karperputten door sportvissers ge pacht en waarin ieder jaar jonge kweek wordt uitgezet. Die kosten zijn echter voor de meeste henge laars ifiëi te. betalen. Toch kan iedere hengelaar, die eens zin heeft "J te gaan karperen^ dicht bij huis daarvan genieten. De Bergse Plas Is nog een van de wateren, waarin veel karper zit en die thans voor iedereen vrij Is om te bevissen. Er zwemmen „kna pen" rond van 25 en 30 pond, die bijna niet te lichten zyn. Wees echter sportief, als U een knolletje (karper beneden 35. cm.) vangt en zet hem in het water terug* En nu het tuig, want voor'deze visserij is sterk materiaal nodig. Als U xnet de rol vist, dan is silk no. 4 of 5 wel voldoende, maar ge bruikt U de vaste lijn, dan is het noodzakelijk no. 7 en 8 te nemen. Een middelzware dobber met lange pen geeft een mooi gezicht bij het beet krijgen, terwijl een gesmede ijzeren haak van 1% cm. grootte gebruikt wordt. Neem een vooral niet al te dunne top en houdt er rekening mede, dat de hengel ge makkelijk te hanteren moet zijn. Voor voer wordt meestentijds oud tarwebrood vermengd, met zand genomen, maar het is my be kend, dat echte karpervissers met succes een sneedje rogge met stroop gebruiken, In het voorjaar kan alleen met de 'worm gevist worden en in de andere maanden is een stukje ruwe aardappel van I cm. diameter en niet symme trisch het aangewezen aas. Advertentie l. M. Hengelaars! Zet Uw voertje met Het Ideale lokvoer.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4