1 Het plaatsvervangend lijden Betuwedag: voortdurende strijd tegen de zon „De redding van Frê Bolderhey", nieuwe roman van Vestdijk CTZZE-HB „Blarentrein" had druk werk Honderddertig uitvallers DE HINESE PAPEGAAI Nederland-Zwitserland te Rotterdam Holiiiuethtui Nieuws van de Olympische Spelen Britse en Franse teams reeds ingeschreven Onze 100 m lopers ingedeeld Kiki Heek bij de training gewond Protesten tegen de springplank Vandaag hockey-lotïng Woensdag 28 Juli 1948 HET mysterieus natuurverschijnsel, dat de in adembenemend tempo tot stand komende productie van S. Vestdijk oplevert heeft zich thans weer voortgezet in een nieuwe roman: „De redding van Fré Bolderhey" <De Bezige Bij, Amsterdam 1948) ^Be brede schare van pharizeïsche weldenken.- den die altijd klagen, dat Vestdijk in zijn romans uit het menselijke steeds zo sterk het pathologische naar voren haalt, kan zich nu troosten: in deze zijn laatste roman belicht hij van het pathologische vooral het menselijke. wuste en. halfbewuste metaphysische angsten en inzichten belijden. Het was, of in de litteratuur in de kunst in het algemeen (Carel Wil- hnk) het opkomen der „nieuwe zakelijkheid" van de z.g. nco-realis- ten juist gepaard ging met een toe- nemend besef, hoe het gevoel van werkelijkheid bij de moderne mens op losse schroeven kwam te staan. Een merkwaardig boekje als „Ren? Francois Aristide NJN7' van B. Stro man vertoont reeds in 1934 dit be klemmende ineengrijpen van visioen en wa«ce, van verschillende, niet meer te scheiden plans van realiteit, waarbij in de bouw zelf van de ro man een soort alle reële perspectief uit het lood trekkende, droom- dimensionale tijdruimtelijkheid is in gevoerd. Uit het herinneringsmate riaal der introspectie heeft Fré Döm- misse in „Krankzinnigen" met be wonderenswaardige wilskracht een schokkend document gecreëerd, waarbij echter naast de psychologi sche, de vrij-scheppende verbeelding die het kunstbeginsel is, minder tot haar recht kwam dan in de psycho tische gegevens zelf het geval pleegt te zijn. Uiterste van raffinement Vestdijk zijnerzijds, door een uiterste van raffinement in zijn op-- zet, de psychotisch hallucinatorische bewustzijnstoestanden van Eddie zo geleidelijk mogelijk te aoen ontstaan en ze geheel met de die knaap om ringende realiteit te vervlechten, is er niet steeds in geslaagd, de reële gebeurtenissen gescheiden te houden van het fictieve innerlijke leven, zo dat de lezer zich wel eens bekocht voelt. Alles goed en wel: in een at mosfeer waarin letterlijk alles on werkelijk en. onbestaanbaar is, gelijk b.v. in „Des Prozess" en „Das Schlosz" van Kafka, accepteert men gemakkelijk en zonder enig verzet of voorbehoud de grootste onwaar- schljnlijkheden'en onmogelijkheden. Maar van de leeszaal, waar het jon getje "Wesseling in een encyclopaedic bet tot hem doorgedrongen woord „Schizophrenic" gaat opzoeken en waar met ongelofelijke knapheid en behendigheid Vestdijk dit werkelijke bezoek in de zelfgeschapen droom wereld doet overgaan, van die leer zaal wou men toch wet graag weten of zij nu werkelijk bestaan heeft dan wel of zij in haar geheel erbij ge hallucineerd is. (Maar daarvoor lig gen de authentieke gegevens, gelijk b.v. de in het lexicon opgeslagen woorden, te ver buiten de fantazie- raogelijkheden van het jongetje, zelfs In zijn ziekelijke toestand). En ook Een schooljongen in de ontvanke lijke puberteitsieeftijd vangt net een. en ander op over een achterneefje, Fré Bolderhey, die, ten prooi aan een zware acute psychose, naar een in richting moest worden gebracht. De paar dingen die de zestienjarige Ed die Wesseling, die tijdens een vacan- tie met zijn ouders logeert bij zijn grootmoeder in de stad, ondanks het als het ware samenzwerende stilzwij gen der volwassenen over die schizo phrenia verneemt, de angst en tegen zin van zijn moeder voor de zieke, die zij niet wil opzoeken, de enkele molestaties waaraan Fré Bolderhey op straat blootstaat, vormen een trauma, een zïelskwetsuur bij de'jon ge Eddie en beladen hem met angst sentimenten. Waarschijnlijk voelt hij zich onbewust medeschuldig aan de wrede houding, die instinctief de ge zonde mens aanneemt tegenover het afwijkende zieleleven en hij krijgt het gevoel, dat zijn achterneef, opge jaagd door de liefdeloze wereld, van deze en de harteloze isolatie gered moet worden.Door deze spanning: meelij, angst, schuldgevoelens, ver valt nu, als het ware uit sympathie dus, Eddie Wesseling zelf in een zich snel ontwikkelende neurose, Hü be gint steeds meer in een door eigen hallucinaties bewoond heelal te le ven en is daarmee onherstelbaar voor zijn toekomst en het maatschappelijk bestaan verloren. Hij, die nog maar door één gedachte bezeten is: ten koste van alles, ook van het offer van zichzelf, Fré Bolderhey te red den, hij gaat reddeloos ten onder doordat hij diens lijden, dat hij on rechtvaardig acht (want aan de on redelijkheid van een psychotische binnenwereld kan en wil hij niet ge loven) op zich wil nemen. Een plaatsvervangend lijden dus, om een term aan de theologie te ontlenen, en dat, in het geschetste schuldgevoel vooral berustend op een identificatie met de opjagende „achtervolgers" van een krankzinnige, tegelijk in ze kere zin uit een identificatie met die krankzinnige zelf ontstaah is, wiens handelingen en uitingen zijn eigen verbeelding besmetten, ontvon ken, activeren. Met meesterhand Met meesterhand heeft Vestdijk op een wijze, zo kundig als in het korte bestek van een niet omvangrijke ro man geen tweede in Nederland, wél- licht in Europa zou vermocht hebben, een schets gegeven van een afwij zend zieleleven, dat, kwetsbaar door een te grote ontvankelijkheid, zijn ondergang tegemoet gaat. Viel bij sommige van Vestdyk's vroegere werken, gelijk b.v, „Mijnheer Visser's Hellevaart", de nadruk-op de ver ziekte kant van de nog normale psyche, hier is het, omgekeerd, zo als gezegd, vooral zijn streven ge weest, de zieke geest menselijk aan vaardbaar te maken als gewoon en algemeen, en (om een lelijk, maar niet gemakkelijk vervangbaar ger manisme uit de psychiatrische taal te gebruiken) zijn „invoelbaarheid" te tonen. De romantische fantasie van een E T. A. Hoffmann, Edgar Allan Poe en later soms Pirandello berustte op een innige dooreen vlechting van werkelijkheid en onwerkelijkheid. Bij Alfred Kubin („Die andere-Sei- te") nam de verbeelding reeds ge- héél de overhand en werd de werke lijkheid in een volledige droomsfeer getrokken, waaraan het losweg as sociëren, hoezeer misschien bij die pere ontleding zinrijk te bevinden, de vrije teugel werd gevierd. In strenge symbooltaal, tot in het klein ste detail magistraal verantwoord, zou, nog weer later, een Franz Kaf ka in een dergelijke, hoezeer reële en levende verbeelding, zyn onbe- Advertentie 1. M. Een gentleman zet tot zijn aanstaande vrouw: „Jij bent van mij en ik ben van oou, Maar ik zeg je heel open Mijn TIP blijf ik kopen Aan Jou en mjjn TIP beloof ik eeuwige trouw". Inz. Hr. C. D, Dorarecht ontv, 1 fl. TIP. Radio-programma WOENSDAG 28 JULI 19*8 Avondprogramma. HILVERSUM I; 19.00 Nws. weer, 1915 Eenstemmige psalmen, 19 30 Actueel, geluld, 18 45 Nwe aanwinsten van de Discotheek, 19.55 Bachkoraal. 20 00 Nws, ui het kort, 20.15 Avondstilte, 21.15 Gr muz., 2120 Residentie ark 22.00 Music for Strings and organ, 22 50 Vocaal kwartet, 2245 Avondoverdenk. 23.00 Nws.. 23.15 Gr. pi. HILVERSUM H: 1S.Q0 Vijftig jaren. 19 15 Nws uit Ind.. 1350 Voor de jeuga, 19.40 Jeugdmvs, 19.45 Ds. Sirks, 20 00 Nws., 20.15 Stafmuz. corps van de Am sterdamse politie, 20.45 Onze stad. hoor spel, 2215 Bamblers, 23.00 Nws23.15 Semi pop programma. DONDERDAG 23 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7 15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr. pl. 7.45 Morgengebed; 8 00 Nieuws: 8.15 Pluk de dag: 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Beet- hovenprog.; 10 00 Orgelspel; 10 15 Mor gendienst; 10.45 Geestelijke liederen; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Melodieën van Irving Berlin; 12-00 Angelus; 12 03 Klaas van Beeck; 12 30 Weeroverzicht; 12 33 Klaas van«eeck; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13 20 Muzikale me lange; 13,45 Hors d'ocuvre: 14.00 Amati- trio; 14,30 Olympische spelen; 17.00 Jeugdjournaal; 17 30 Euphonia: 17 45 Olympische spelen: 15.00 Euphonia; 18 IS Land- en tuinbouw; 18.30 Strijd krachten; 15 00 Nieuws; 19 15 Leger des Heils; 19.30 Nederlandse emigranten in Canada; 18.45 Reg uitz.: 20 00 Nieuws; 20.05 Prog. prol20.15 Schoolzangwed- atrljd; 21.30 Openluchtconcert; 22.15 De vaart der volken; 22 35 Aanwinsten dis cotheek; 2245 Avondoverdenk.; 23 Ou Nieuws: 23.15 Frans concert HILVERSUM 31: 7 00 Nieuws; 7.15 Land. Pali ork.: 7.50 Dagopening; 800 Nieuws; 815 Boston Prom. ork.; 845 Concert o.J.v John BarbiroRi; 9 15 Mor genwijding; 9 30 Waterstanden; 9 35 Ar beidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10,35 Jean Vaissade; 10 50 Voor de kleuters; 11.00 PhH. Sympft. ork; 1145 Woiken wind en* water; 12 00 Pianosoel; 12 30 Weerpraatje: 32 33 In 't spionnetje: 12.38 Dick Willebrandts; 13 - Nieuws; 13-35 van Strauss tot Gershwin: 14 00 Lezing over klokken: 1415 Sohs- teneoneert: 15 00 Voor ziekeri en ge zonden; 16,00 Chloriet: 17.00 Kaleidos- eoop; 17 20 Welk dier deze week''; 17 30 Zgngklasse: 17 50 Jeugduitzending; 18 f>0 Nieuws; 1315 Lezing, dr It M. J W Roeghclt; 1830 Avroleans: 1B.15 Neder! jeugdgemeenschap; 19.25 Nieuws; 19 30 ftoayl Alberthall: 20.50 Lezing over Ma rine: 21.15 Alex de Haas; 21.55 Hoor spel: 22s30 Olymp spelen; 23.00 Nieuws; 23.15 24.0 Gr.pl. Letterkundige kroniek door Victor E. van Vriesland van het meisje Cecily, dat Eddie daar ontmoet, en dat evenals zijn zeld zaam treffend uitgebeelde moeder in het verdere beloop een. grote rol speelt, ook van haar zou men. toch graag weten, of zij geheel een ver- beeldingssprasei is dan wel, in de aanvang althans, enigszins werkelijk, als uitgangspunt, heeft bestaan. Ik weet wel dat het een. artistieke kunstgroep van de schrijver is, de grens tussen realiteit en hallucinatie en vooral het tijdstip waarop beide in elkaar overgaan, zoveel mogelijk in het duister te laten. Maar ook ar tistiek is dit niet verantwoord wan neer men zich hij de neus genomen voelt en het Irriterende vermoeden bestaat, dat men een raadseltje op gegeven krijgt, waar de auteur zelf niet helemaal uitkomt omdat de op gave onvolledig is. Niets dan lof Maar overigens niets dan lof voor deze diepzinnige doorschouwing van een zielsziekte, waarbij de moeder van de patiënt, door een onvoorzich tige uiting de eerste oorzaak van diens angst voor Fré Bolderhey en „reddingspogingen", ten bate dier redding in de schizophrene waanwe reld (die zich naar buiten, niet uit dan door wat dwalen en enkele ste reotiepe standen op straat) wordt vermoord. De taal, overal sprekend van de voor Vestdijk typerende afkeer van stijlformalisme, is van een sterke, in dringende kracht en soberheid en uiterst plastisch. Een kroplijder wordt beschreven als „iemand die aan een. eeuwigdurend slikken bezig scheen te zijn, zo alsof hij zijn eigen hoofd naar binnen wilde slikken, iets waartegen de gezwollen hals zich uiteraard verzette, net als bij een slang, die het met een te grote prooi beproeft". Bezoekers van Artis zijn „lieden die zich voorgenomen had den, een hele middag met de ogen beesten te verslinden", een aardige omkering van de associatie „verslin dende beesten". Cecily kust Eddie's mond „alsof zij een envelop sloot", en in de apenkooi stuiven de apen „in een spookachtig kaal boompje, en vielen uit het boompje op een on derste tak, die het boompje nog gauw uitstak", waarbij het driemaal her haalde „boompje" van een tegelijk komieke en lichtelijk lugubere wer king wordt. Het blijkt verwonderlijk, dat Vest dijk bij een zo overstelpend ruime creativiteit ook weer zijn peil heeft weten te handhaven in deze laatste roman, die diepzinnig, boeiend aangrijpend is. - IN HEEL EUROPA is de oogst begonnen, ook in Tsjecho Slowakije waar de boeren met enthousiasme aan de arbeid zijn gegaan. Een onzer correspondenten zond dit fraaie lande tyke tafereel van boerenvrouwen in Oostelijk Bohemen In de Daviseup-match tussen Tsjerhcslowaküe en Zweden heeft Tsjechoslowakije na de eerste dag een 20 voorsprong genomen. Beide enkelspelen gingen voor de Zweden verloren. HOLLANDSE MOEDERS vinden deze A inert fen an se schotjes waar schijnlijk dl te mooi met hun geverfde nageltjes (ook de voetjes), maar die zonnepakjes zijn toch inderdaad wel erg aardig uitgevallenMen zou ze na willen maken De eerste dag van de Vierdaagse zit er weer op. Gelukkig zeggen de tippelaars na deze tocht, die over een volkomen bomenloos par cours gaat. Dit hoorden wij vele malen, zowel uit de monden van de nieuwelingen onder het leger der bijna zevenduizend tippelaars, als ook uit de monden van de oude getrouwen, wie nog vers in het ge heugen ligt, dat de Betuwe-tocht vroeger op de derde dag werd ge lopen en waarop dan tevens Arn hem. werd aangedaan. Toen was de derde dag ook het zwaarste. Niet alleen dat de zon, als ze tenminste scheen, meedogenloos op de rug gen van de tippelaars scheen en van de derde dag, een bijna on- overkomenlijke hindernis maakte. Eén geluk was er. Arnhem lag op een zeer psychologisch punt van het parcours. Juist wanneer bij velen de moed begon te wijken, kwam 'de Rijnbrug in het verschiet en de klappende mensen langs de weg gaven de lopers weer een morele steun. De organisatoren, hebben de ronde nu verlegd- In Arnhem komen de vierüagers niet meer. Ze zien. de stad nu slechts in de verte liggen en ze buigen bij Driel weer vlug naar het Zuiden om op Eist af te stevenen. Eist heeft nu de plaats van Arnhem in genomen, De route hebben de or ganisatoren wel veranderd maar zij hebben het bomenloze parcours niet kunnen laten begroeien. Nog steeds staan er op de dijken geen bomen en daar het parcours voor driekwart over deze, voor wande laars de meest onaangename weg getjes gaat. kan men. begrijpen, hoe de „arme" tippelaars het bij zonnig weer hier te verduren heb ben. En Dinsdag scheen de zon. Meer dan de wandelaars lief was. Elf uur lang hebben zij geworsteld te gen de zon en tegen niets anders. Het was dan ook te begrijpen dat Eist een ware verademing bood. Dankbaar zocht men de schaduw op en de geimproviseerde drankge legenheid op de markt mocht zich daarbij in een zeer speciale be langstelling verheugen. Steeds dunner werd de stroom van wandelaars die Eist van twee richtingen binnenrukten maar steeds intenser werd de stroom, die dit knusse dorpje aan de andere zijde verliet. Hoe kon het anders, want op de weg van Eist naar Val burg liepen de vijf en vijftigers, de vijftigers, de veertigers en de der-, tigers, gezamenlijk bijeen en als nog-himmer kwam hier nu de leu ze van de wandelaars „één voor allen en allen voor één" tot uit drukking. Men hielp elkander, vreemdeling of stadgenoot. Het kwam er niet op aan. Allen hadden slechts een doel, nl. de tocht te volbrengen on gezamuii- EARL DEm BIGGER& EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIB No. 38 „Daten we naar het kantoor gaan", d de redacteur. i, Fr is daar nu niemand, en ik ben benieuwd te weten hoe het gaat op de ranch." In het kale kamertje van de El dorado Times nam Bob een stoel, die reeds half vol lag met beursver- slagen, vlak bij de schrijftafel. Hol. ley zette zijn hoed af en deed het scherm voor zijn ogen. Hij viel naast de schrijfmachine neer. „Mijn vriend in New York is op dat verhaal afgevlogen", zei hij. „Het was aardig van Madden dat persgesprek toe te staan. Ik denk, dat ze het mij zullen laten, onder tekenen ook de naam Will Hol- iey zal weer in de grote bladen staan. Maar zie je. ik was vanoch tend op de ranch verbaasd over waar je op zinspeelde. Gisteren avond leek alles me toch in orde. Je hebt niet gezegd, of je dat hals snoer bü je hebt, maar ik maakte er uit op...." „Ik heb het niet", onderbrak Eden. „O. is het nog in San Francisco? „Neen. Mijn bondgenoot heeft het." „Je ivat?" „Holley, ik weet. dat als Harry Fladgate zegt. dat je te vertrou wen bent, ik dat doen kan. Dus ver trouw ik je volkomen." „Dat is vleiend maar doe, 20- als je wilt" „Iets zegt me, dat we je hulp no dig hebben", merkte Eden op. Met een blik om zich heen in het lege kantoor, verklaarde hij de identi teit van Ah Kim. Holley grijnsde. „Nu dat is ver makelijk. Maar ga verder. Ik krijg de indruk, dat, ofschoon je gister avond op de ranch Madden en al het andere. oppervlakkig be schouwd, in orde vond, het toch niet so was. En toen?" „Allereerst kreeg Charlie er de lucht van. dat er iets haperde. Je weet de Chinezen zijn een psychisch ras." Holley lachte. „O ja? Je bent er toch niet ingelopen met dat praatje? Excuseer, ik dacht, dat je een be tere reden had voor je oponthoud hier." „Ik geef toe. dat het me eerst een praatje leek. Ik'lachte Chan uit en wou de paarlen dadelijk afgeven. Toen klonk door de nacht de ake- .ligste kreet om hulp, die ik ooit verwacht te horen." „Wat? Werkelijk? Van wie?" „Van V vriend, de Chinese pape gaai van Tony." „O, natuurlijk, daar dacht ik niet aan", zei Holley. „Dan had het ook niets te beteke nen." ..Maar een papegaai verzint niets zelf", zei Bob. ,.Hij herhaalt alleen. Ik heb me misschien dwaas aange steld, maar ik aarzelde om de paar len over te geven." Hij vertelden verder, dat hij *s mor gens met Chan had afgesproken te wachten^tot twee uur, om Chan nog eens met Tony te Laten praten, en eindigde met de dood van de vogel, juist na de lunch, „Zo staan dc za ken". besloot bij. „Vraag je nu mijn raad?" zei Holley. „Dat hoop Ik maar, omdat ik eenvoudig niet laten kan je die te geven." „Vooruit maar!" antwoordde Eden. Holley glimlachte vaderlijk. „Denk er geen ogenblik aan, dat ik niet graag zou geloven aan een groot melodrama, daar op de ranch. De hemel tveet, dat er weinig genoeg gebeurt hier in de buurt, en zoiets zou manna uit de hoge zijn. Maar, zoals ik het nu zie, mijn jongen, heb jij je door een bange Chinees lelijk zenuwachtig laten maken," „Charlie is volkomen oprecht", protesteerde Bob. „Ongetwijfeld", gaf Holley toe. „Maar hy is Oosterling, en speur- ler, en hij kan het speuren niet la ten. Er hapert niets aan op Mad- den's ranch. Nu ja, Tony krijst le lijke dingen 's nachts, maar dat heeft hij altijd gedaan." „Heb je hem dan weieens ge hoord?" „Ik heb hem nooit iets over hulp of moord horen schreeuwen, maar toen bij pas kwam, was ik bij Dr. Whitcomb, en toen liep ik nogal eens op de ranch van Madden rond. Tony frad vreemde woorden .in zijn kleine kopje. Hij had zün dagen doorgebracht le midden van mis daad en geweldpleging. Er is niets vreemds in dat hij schreeuwde zo als gisteravond. De woestijnsfeer, de duisternK Charlie's psychische praatjes dat Blies te samen heeft in jouw ogen een berg van een molshoop gemaakt." „En dan Tony's plotselinge dood vanmiddag?" „Net wat Madden zei. Tony was ïo oud als de weg naar Rome, en zelfs een papegaai blijft niet eeuwig le ven. Een samenloop van omstandig heden. ja maar ik vrees, dat je vader niet tevreden over je zijn zal, mijn jongen. Ten eerste ken je P. J. Madden, die is heetgebakerd, hij trapt ja er uit en doet de koop te niet. (Wordt vervolgd) lijk tegen, de grootste vi>iid vsn die dag, de zon, te strijden. Men deelde het laatste rantsoentje drinken, men gaf elkaar dftor het zingen van leu tige liedjes weer nieuwe moed. Men ondersteunde een zwakke broeder, die een inzinking kreeg en een ander prikte even vlug het blaartje door, hoewel het slachtoffer niet tot zijn verzorging behoorde, Zo trok de ka ravaan van transpirerende en steeds moeder wordende tippelaars verder. Hier cn daar „sneuvelde" er een en kreeg een plaatsje in een of andere „blarentrein", die met het laconieke opschrift „no lifters", tussen al deze sportieve mensen meezeulde. En zo werd een tweede psychologisch punt in dit parcours bereikt, wanneer de zevenduizend wandelaars een vijftal kilometer voor Bent de Waaldijk be reiken. „Daar ligt Nijmegen" en „Over die brug, daar achter die bo men zijn wy vlak bij de finish", zijn de uitroepen die alom in dit meer dan zomers weer over de dijk klin ken, maar de afstand is bedrieglijk Toch geeft dit de burger weer moed. De tanden werden nog eens op el kaar geklemd en er werd doorgezet. En als Lent het vermoeide cn soms bijna uitgeputte wandelleger met een feestelijke versiering en pittige mars muziek nog een laatste morele duw geeft is het einddoel bereikt en ogenschijnlijk zo fris als een hoentje komt de grote stroom van wande laart, enthousiast toegewuifd door honderden Nijmegenaren, de stad weer binnen. Gelukkig, de Betuwse dag zit er weer op. Morgen-komt Wijchen aan de beurt. Aanvankelijk waren er 721$ deel nemers ongeschreven. Tussen de da tum van inschrijving en de start lig gen ongeveer 4 weken en in die tus sentijd bleken 550 ingeschrevenen verhinderd de tochten mede te ma ken. Dinsdagmorgen stonden er 6660 wandelaars genoteerd, waaronder 31 buitenlanders, waarvan 14 Fransen, 3 Denen, 3 Belgen. 9 Noren, I Engels man en 1 Amerikaan en vanochtend zijn er nog 76 ingeschrevenen niet aan de aanmeldingsbureaux versche nen, zodat.er in totaal 6584 dames en heren over de Waalbrug de Betuwe introkken. Velen kwamen dan ook uren over tijd binnen, wat ditmaal door de vin gers gezien, werd. Het aantal uitval lers was op de eerste dag 130, waar onder 25 dames, die blijkbaar beter bestand bleken tegen de hoge tempe ratuur dan de heren. In Eist was het NBvLO-bestuur met verschillende officials door het gemeentebestuur officieel ontvangen In de „Vereniging" werden de heer K. Boessenkool, die 40 jaar admini strateur van de NBi'LO en de vier daagse is en luït.-feo]. b.d. H. L. do Wijs, die 25 jaar een leidende functie had. gehuldigd door de wandelaars, door gemeentelijke autoriteiten en NB vLO-leden. Op 11 Augustus zal te Rotter dam een athletiekwed strijd gehou den worden tussen Nederland en een Zwitsers team, De Zwitsers zullen deelnemen met de volgende athleten.: 100 m.: Buergisser, Giger; 200 m.: Buer- gisser en DelVOlivo; 400 m.t Hard- meier en Keiler; 800 m.: Volkmer en Streulï; 1500 m-: Waldvogel en Hubler. Res.: Meinen. 5000 m.: Guenter en Schudel; 110 meter horden; Bernard en Honegger; 400 meter horden: Rju- gel en Hristen; Hoogspringen: Wahli en Manger, Verspringen: Studer en Keiler; Polsstokhoog springen: Scheuren Hofstetter en als reserve: Mangcr; Hinkstap- sprong: Scheurer, Studer en als reserve Gilgen; Kogelstoten; Senn, Hirsch. en ais reserve Bachmann; Discuswerpen: Hirsch en Bach mann; Speerwerpen: Jenny en Luethy; Kogelslingeren: Steffen en Veeser; 4x100 meter estafette: Bri- ner, Deubelbeiss, Buergisser, Giger. 4x400 meter estafette: Hardmeier, Keiler, Trepp, Volkmer of als laat ste Streuli. Reserve Nussbaum» Nederlanders betrokken hun tehuis Het eerste deel van het Neder landse Olympische team was Dins dag druk bezig zich in te richten in zijn Olympisch tehuis in Uxbridge. Het zfjn 17 zwemmers, 19 hockey spelera en drie leiders. Later kwa men daar nog de voetballers by. Onder de eerste leiders, die aan kwamen, bevonden zich jhr. Quar- les van TJfford, de vice-president van het N.G.C., Karél Lotsy, de lei der van de gehele ploeg en de heer De Pon uit Den Haag. de trainer van de hockeyploeg. De hockeyploeg heeft dit Jaar geen enkele internationale wedstrijd verloren. De heer De Pon denkt, dat India het tournooi zal winnen. Ook Pakistan heeft een zeer goede ploeg. Verse eitjes Als deze Aart op een goede dag Leen. de kippendief niet persoonlijk gesnapt had, zou het er voor zijn. toom beste leggers lelijk hebben uitgezien. Wel, kippenhokken sluit men op een dorp niet af met letter sloten en het was voor Leen een klein kunstje geweest de eieren uit de leghokken weg te nemen, tel kens even voordat Aart zich op maakte om ze te gaan. garen. Leen had, zo doende de eer en goede naam van Aarts hoenders volko men in discrediet gebracht. Ga eens na, als je gewend bent dat je dieren tegen de klippen op leggen, zodat je dagelijks een mandje vol mooie verse eieren uit het hok kan halen en ineens is het afgelopen met de leg en je vindt nog sporadisch een nakomertje, wat moet je dan wel van je kippen denken! Een paar dagen zag Aart het eens af, er. kon iets in de War wezen met die kippen, misschien had een of andere heftige gemoeds beroering ze van de leg gebracht, veronderstelde Aart,-maar toen dat 20 een paar weken duurde, haalde Aart er de veearts eens bij. Niks te vinden, zei de veearts, puik gezond zijn die kippen van jou. Weer wachtte Aart een week val span ning op de heropening van de leg, maar toen het eerder slechter dan beter werd, rnaakte Aart zich op een keer zo nijdig dat-ie twee sta kers bij d'r lurven greep en pan klaar maakte. Ongetwijfeld zou het hele toom dit lot gedeeld hebben, als Aart op die bewuste Dinsdag niet eens van zijn vaste gewoonte was afgeweken en een uur eerder aan het garen gegaan was. Dat was voor Leen de kippendief noodlottig, want hij werd op heterdaad betrapt. Nu is deze Aart een rustige man en veel te flegmatisch om er maar ineens op te gaan slaan. Toch meende hij aan zijn innerlijke drift een uitweg te moeten verschaffen, hij voelde toch wel grote behoefte die smerige Leen de kippendief een afstraffing te geven. Zijn grote lichaamskracht veroorloofde hem. de dader be- daardnii kop en kont te pakken en met de spartelende Leen kalm naar de achter de werf stromende vliet te wandelen. Ik zal jou leren mijn eieren te gappen, vrindje, had Aart gezegd, jij mot maar eens een poos je met je kop onder de stap. Wel, zo ging Aart dan rustig op het vlondertje bij het water staan en liet het ontstelde hoofd van Leen een minuutje onder water verblijven. Poging tot moord, tot verdrinking? Geen kwestie van, zo is deze Aart niet, een veel te beste en rustige man is dat om moorde naar te wordsn. Het was alleen om die kippendief eens goed aan zijn verstand te brengen dat het nu ma3r eens uit moest zijn met zijn slinkse streken. Nou, zal je mijn kippen wel met rust laten, had Aart gezegd toen hij de proestende en hïkkande Leen weer op de been zette. „Ziet u, edelachtbare, dat was het hele eieren eten". Toch te gek! vond de rechter, nooit eigen rechtertie spelen, Aart, daarom veertig gulden boete. Toen. was Leen aan de beurt, voor zijn. dieverij. Wielrennen: Voor de wereldkampioenschap pen wielrennen, die van 21 t/m 29 Augustus te Valkenburg en Am sterdam zullen worden gehouden, zijn de volgende Britse wielren ners ingeschreven: Sprint: Harris, Bannister en Jackson. Reserve: Pond. Achtervolging individueel: Mar- riner en Cartwright. Res: Love. Weg: Bowes, Clements, Hunt, Ma ill and. Scott en Thomas. De volgende Franse professio nals zijn aangewezen om Frankrijk op deze wedstrijden te vertegen woordigen: Sprint: Senfftleben, Gérardin en Iacoponelli. Res. Cautenet. Achter grote motoren: Lesueur, Lamboley en Rournier. Reserves: Chaillot en Chocque. Op de weg: Marcelak, Lapébie, Bobet, Le Strat, Teisseire en Laza- rides. Reserves: Caffi, Thiétard, Danguillaume enldée. Dinsdagavond werd de loting voor dc 100 m. hardlopen heren bekend ge maakt. Voor de Nederlandse deelne mers luidt deze: Vierde serie: Meyer met: Jones (Gr. Brilt), Ancbante (Peru), Marinls (Grie kenland), Testa (Uruguay) en Thor- \~aldsson (IJsland). Achtste serie: To 2waan met: Mc Kcnzie (Jamaica), White (Ceylon), Bartrarn (Australië), Dasilva (Brazi lië) en Chacon (Cuba). Twaalfde serie: Kleyn tnct: Fatos (Uruguay), Mang Sein (Birma), Ak- sur (Turkije) Bantba (Hongari)e), 8al- ly (Frankrijk) en Phillips (India). De eerste twee van elke serie zuilen aan de volgende lopp mogen deelne men. In totaal zijn cr 12 series 100 m. TUINKALENDER 28 JUL], Boerenkool gevoelt zich op iedere grondsoort thuis, zo- toel op de lichte zandgronden als op stugge klei cn tn het zwarte vochtige veen. In dit opzicht is ze niet bepaald kieskeurig. Ze kan nog tot begin Augustus worden ge plant cn bltjjt tot laat in het najaar doorgroeien. Het uDornaamste is echter, dat ze een zeer gewaardeer de' wintergroente levert, die van November tot Maart kan worden geoogst. Zij is bouendten een der sterkste groenteplanten. Om deze redenen is de boerenkool uitermate geschikt voor nateelt. Ondanks haar weinig eisend karakter is boe renkool toch dankbaar voor mwat stikstof- of volledige korrelmest. De Ruyter lootte in de vierde serie Op dc 800 m lootte De Ruyter in dc vjerde scne met: Winter (Tiscchosto- wakye). Bull (Trinidad), Wint Ja maica), Barthd (Luxemburg), Denc- tucrk (Turkije) en Henniger (Canada). De eerste vier van elke sene plaat sen zich in de volgende loop, Toen cle .Mederlandne zwemploeg In dc late middaguren van Dlnsdaff voor de eerslG miial tn <ïe Wembleypooi var- 1 scheer., blèeS; een zwemster op het ap pél le ontbreken, Alleen Coby- Floor ivas onder leiding van trainer Bosch aan het springen, maar onze tweede vertegenwoordigster Klkl Heck van Tjt- tint van Batavia lag op dat moment tn bed op advies van de geneesheer van St. Helens Cotiege. de school waar de zwemsters zijn ondergebracht. Het was voldoende Lekend, dat het zwembad in Nerthwood niet geschikt is voor het springen, daar het ie ondiep is. Niet temin ging onze landgenote (laar Dins dagmorgen oefetien met het noodlottige gevolg, dat zrj na haar sprong Weer boven kwam, bloedend verwond aart Kin en neus Hot meisje heeft toch al met pech ie kampen, want vlak voor haar vertrok uit Nederland was rij bij de training uitgegleden op de plank en had zij zich aan <le rug bezeerd. De mogelijkheid bestaat, dat ?41 na enige rust de training zal kunnen hervatten, Behstvc dc walcrpolospelers waren alle leden van de zwemploeg ln hut zwembad van Wetnbjey aanwezig um onder leiding van Ma Bratm baantjes te trekken. Sommige meisjes van onre ploeg vonden het bad rvvssr. anderen vonden het heerlijk licht Hei was jam mer dat de vreugde maar van korte duür was, wam om hall zes moest mort weer weg, terug naar Northwood. De ploeg was teer l*al gekomen, daar er geen bus van het kamp te Northwood voor de meisjes beschikbaar was. Het Deense stoomschip BernttoKt, met een groep Deensd athleten en toe schouwers voor de Olympische Spelen aan boord, heeft Dinsdag een radio boodschap uitgezonden, dat" zij met machine storing op de Noordzee ro«d- De secretaris van de Internatio nale Spring-Organ isatie ontving Dinsdag een schreven, dat door ver tegenwoordigers van India, Paki stan, Australië, Italië en een aantal Zuid-Amerikaanse landen was ge tekend De brief hield een protest in te gen de op de Olympische zwem wedstrijden te gebruiken Daughters springplank, die naar de mening van nde ondertekenaars veel te stijf was. Men acht het beter, een spring plank van het type Brandsten aan te brengen; een plank die algemeen bij de schoonspringers bekend is. Niet alleen, dat het springen op een stijve plank gevaar oplevert voor de deelnemer, maar ook de sierlijk heid van de sprongen heeft veel ta lijden wanneer een dergelijke .plank wordt gebruikt. Da loting voor bet Olympisch hockeytournooi Is tot vandaag uit gesteld, daar het nog niet zeker was of Polen. Palestina, Hongarije- en Tsjecho Slowakije zullen deel nemen. Indien genoemde landen niet deelnemen, zullen dertien lan den, te verdelen in drie Pools over blijven. Voor het tournooi zijn drie terreinen beschikbaar. Olympisch vuur Brussel gepasseerd Op plechtige wijze werd de fak kel met hot Olympisch vuur Dins dagavond in de Belgische hoofdstad ontvangen. Diplomaten van ver schillende landen namen, staando voor het graf van de onbekende soldaat een minuut stilte in acht. Daarna klonk een fanfare en nader-i do de fakkel "edragen door de BoN gischc athlcet Henri 'Ost en geëscor teerd door twaalf jonge athleten. een soldaat, een matroos en een man van dc luchtstrijdkrachten, het monument. Van Brussel jgaat het vuur naar het plaatsje Hirton aan dc Bel gisch-Franse grens, waar Frans© lopers het overnemen om het laat ste stuk op het continent naar Ca lais af te leggen. Communistisch journalist uitgesloten van O.S. Groot-Eritlannlë heeft gisteren de perste Communist uitgesloten van de Olympische Spelen Het Is de Italiaanse journalist van het Romeinse Communistische blad „XTmta". tik de Olympische reportages zou verzorgen Het verstrekken van visa wordt over., gelaten aan de Britse functionarissen in elk land, in easu de Britse immi gratie ambtenaar in Home. Het is echter duidelijk, dal Commu nisten nlat zonder meer (vorden. uit- gpsloten van bijwoning van. de Llym- plsehe Spelen, want intussen zba reed* verscheidene Communistische sport journalisten aangekomen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3