In Uxbridge heerst de ware Olympische sfeer tfo C Olympisch vuur kwam op Britse bodem en doofde uit „MAAI BONNIE is over de Sie!" Ook het eten en drinken is er opperbest Gedeelde blarensmart is halve smart heöen.... „We are very happy" Pin-Ups de Paris PARIS-PARIS SVSARGO SXERGO Radio-programma Attlee heet voor de microfoon deelnemers welkom Uitgaven thans geheel gedekt Armelui's kinderen" Vóór er zon urnfw woes ow Roeitochtje uit Bern VARA laat Rotterdamse jeugd zingen met die van Manchester DE HINESE PAPEGAAI „Oom" Ary spreekt met zijn vriendjes Bach-concert (Donderdag 29 Juli 1948 3 Terwyi uw speciale verslaggever bU de Olympische Spelen snakkend uit ziet naar een plekje schaduw, regt een Jongeman ln een dikke wollen truf- „Lekker weertje, hè?» Ik doe m'n best om even bemoedig te küken als fan, maar Ik hoop dat de jongeman het m|j niet kwalijk heeft genomen als het mQ, niet zo best afging. Ten slotte Js myn naam geen Cfcurcher en zijn op my niet de ogen van heel Engeland gevestigd, of lk straks als eerste zal aankomen na tienduizend meter snelwandelen, (Oef!). Mag ik u even meenemen naar Uxbridge? Na een autoritje van Rotterdam naar Leiden ligt in de -perlpherie van Londen het kamp, waarin eens de dappere kerels van de R-Ai1, op hun orders wachtten voor een nachtvlucht naar Duits land. In de Press-Office zit een aller- charmantste collega ,die mij ver- lelt, dat hier de Olympische teams van elf naties zijn ondergebracht, o.a. de ploeg van Nederland. En, zegt hij, „we are all very happy in this camp". (Wij zijn allemaal erg gelukkig in dit kamp). Zoals ik daar bij hem zit, in. zijn luchtig vertrek, met het uitzicht op koel lommer en geen huizenzee om mij heen, ben ik bereid om het on middellijk met hem eens te zijn. En in het eerste het beste ge bouw, dat ik binnenga, het Doiran House, komt mij dezelfde koele, prettige atmosfeer tegemoet. In het Doiran House zit het Ne derlands elftal. Dat wil zeggen: het 2 i t er op dat ogenblik niet, het is ergens buiten bezig met een klein genoeglijk balspelletje onder de wakende ogen van Jesse Carver. Alleen Roozenburg ligt er op een. bed en Schijvenaar houdt hem ge zelschap met een spelletje schaak. V begrijpt het al waarom Roo zenburg niet buiten is bij de trai ning. Wat ik in Portsmouth ge vreesd heb, zie ik hier voor m'n ogen.... Enkelblessure Wat Roozenburg aan het bed ge kluisterd houdt, heet in medische termen een enkelblessure, maar wet hij mij onder het verband laat zien is een enkel, die twee maal zo dik is als normaal. Hij kan slechts met behulp van een wan delstok van z'n kamer naar de can- tine strompelen en- al zegt hij, met jeugdig optimisme, dat ïty er niet veel pijn aan heeft, even later komt het er toch uit: „Voor mg zijfa de Olympische Spelen afgelopen. Hij heeft z'n plicht gedaan. Mis schien zou z'n enkel nu minder dik zijn als hij in de eerste helft v&ïi de wedstrijd in Portsmouth was uitgevallen. Hij deed het niet, omdat bij de Olympische voetbal spelen de.prof regel geldt dat tijdens de wedstrijd geen invallers zijn toegestaan. Hij heeft zich dus opgeofferd voor de goede zaak en daarvoor alleen al verdient hij het, dat hij toch bij de j loeg mag blij ven. Coca-cola Dit over het Nederlands elftal, dat over z'n verblijf in Uxbridge niets te klagen heeft, dat hier in een leuk en toch niet opdringerig gezelschap van vele buitenlandse athleten ruimschoots de gelegen heid heeft om zich op de strijd van Zaterdag voor te bereiden- Niet alleen de ligging is hier per fect, ook het eten as best en niet te vergeten het drinken. Ik kan er zek van meepraten, want in een ruime, koele en gezellig aangekle de cantlne was letterlek alles te krijgen, wat Londen niet biedt. Uit stekende schotels voor weinig geld en „drinks" cn Ice creams in alle soorten. Hier is (js-gekoeld de be roemde Amerikaanse drank „coca cola", in vaten uit de nieuwe wereld aangevoerd. Ik durf het eerltjk to vertellen: lk heb mij verlustigd in coca-cola, ik heb van de zwarte, zoete, heerlijk op temperatuur ge brachte Amerikaanse limonade een bad genomen.. „Field and track" De athleten, die in Uxbridge z(|n ondergebracht, hebben hier een eigen stadion tot hun beschikking om te trainen. Ezi het Is niet zoals ln Berlin, dat er landsgewjjs moet worden getraind, nee, elke athleet, die zin heeft, kan 2ieh naar de uit stekende slntelbaan begeven om zich hier op de grote strijd voor te be reiden. Er ia zelfs een overdekte tribune, vanwaar ,men iedere mid dag de „top class" van de wereld kan bewonderen. Hier sprak ik met Churcher, de be3te Engelse snel wandel aar, hier zag lk Mei Fattori trainen, die door de Amerikanen de „snelste man van de wereld" wordt genoemd. Negers uit Jamaica, Zwit sers, Finnen, Turken* Canadezen, Fransen, Belgen, Luxemburgers zyn hier in ware sportieve broederlijk heid veren.gd. Er is geen afgunst en geen nijd, als Mei Patton het op Nel van Vliet heeft het in Londen best naar de zin een „lopen" zet, ligt z'n grootste concurrent Herb McKenley uit Ja maica grapjes te maken met een paar Zwitserse meisjes, die er na tuurlijk geen woord van verstaan, maar vrolijk meelachen en dc Ita lianen, die het veld opkomen, wor den met geen scheef oog aange keken. In Uxbridge heerst de Olympische geest, waarvoor de ope ningsplechtigheid straks in Wem bley geen tekent. „ceremoniële frase" be- Van Dam en Van Klaveren wonnen van Oostenrijkers In het RAI-gebouw te Amsterdam bokste dc Nederlandse midden gewicht kampioen Luc van Dam {71 kg) gis teravond tegen de Oostenrijkse midden- ewicht kampioen Karl Baikowitsch (72 :g), die Marcel Cerdan. de europese middengewicht kampioen voor een titel gevecht heeft uitgedaagd. De Oosten rijker was ruim een klasse minder dan de Nederlander. Vier ronden lang had hij niets in te brengen. De Oostenrij ker werd in de 5e ronde na een kort maar zeer fel offensief door Van Dam naar het canvas gezonden. Vier linksen en een rechtse voltrokken het vonnis over Baikowitsch, die de volle 10 tellen bleef liggen. Ook Bep van Klaveren {68 kg) be haalde een k.o, zege op zijn Oosten rijkse tegenstander Norbert Novotny (67 kg). In de derde ronde, na een lichte schermutseling, veronachtzaam de Novomy even zijn verdediging en met een prachtige rechtse, dre op de keel van de Oostenrijker belandde, sloeg Van Klaveren Novotny voor tien tellen naar de planken. Advertentie t. M. Les Nouveiles in de Franse show. Als bijzondere attractie La Chanteuse Mexicaine Er zijn goede en hele goede Nederlanders, maar voor hen, die wfl Woensdagmorgen op de terrasjes van de Wycbense cafeetjes met ge bruinde gezichten en pijnlijke voeten aantroffen, hebben wij het grootst respect. Niet alleen dat rij met onverwoestbare wilskracht de strijd aangebonden hebben met de zon, maar ook omdat zij getoond hebben Nederlanders te zyn van het goede soort, kerels van stavast. Want het is heus geen kleinigheidje om in deze moordende temperatuur vijf en twintig, laat staan vijf en vijftig kilometer af te leggen. Over sport gesproken! Maar zij hebben goede wapens om zich te verdedigen. Van achter em mers water, glazen limonades en bewapend met handdoeken, die het lichaam tegen de ergste verbran ding moeten beschermen, doen zij een aanval op de zon, die in de meeste gevallen met succes xvordfc bekroond. Maar er rijn er ookdie de strijd moeten staken en de wa pens moeten neerleggen en vooral Woensdag was het aantal uitval lers behoorlijk hoog- In Wijchen za gen wij reeds tal van slachtoffers rich b$j het Roode Kruis aanmelden. Voor hen betekende Wijchen geen feest maar het einde van de Vier daagse, Maar W(J hebben grote be wondering voor al die anderen, die niet van wijken weten en de strijd tot het bittere eindeblijven voort zetten. Op de 2de dag waren er 168 deel nemers uitgevallen en dit maakt met de 16 niet gestarten 's morgens een totaal van 186 uitvallers, waar onder 2 Noren en weer opvallend weinig daraea, die overigens slechts 40 km behoeven te lopen. De 1ste dag z(jn er in totaal 207 ingeschrevenen als slachtoffer ge vallen van warmte en inspanning, dat zjjn in 2 dagen 393 uitvallers. Vanmorgen konden zich nu nog, Advertentie l. M. 'T ENE VOORDEEL NA HET ANDERE! Ak U -een pot De Cruyter's jam op Uw bon neemt en dat is een heel goede fceusl - geeft -dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke ieep De Giuyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor <10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops-al bijna voor niets hcbtl .Van 29 juli tot en met'4 Aug. llrijgL U nog een extra vooideel; i bij iedere pot jam, behalve de 'reep of het rolletje drops en be halve 10% koning nog lOOgiain «offées (op bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 korting! S2i VRIJDAG 30 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Reveille; 7,45 Woord voor de dag; 8 00 Nieuws; 8.15 Gewyde muziek; 8.30 Concert; 9 00 Kin derkoor; 9.15 Bezoek bij zlekén; 9.30 Morgenklanken; 0.55 Quintet van Brahms; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr. pi.; .11.30 Viool en piano: 12.00 Gram muz12 25 Busch strijkorkest; 1230 Weerovcrzicht; 12 33 Busch strijkorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Pianoduo: 13.45 Gr pl.; 14 20 Van oude en nieuwe schrij vers: 14.40 Orgel gr. pl.; 15.05 Gt pl,; 15.30 Tenor en piano; 1600 Voordracht; 16 20 Andre Kostelanetz; 1650 Melange: 17.15 Claveelmbel: 17.30 Kwartier dub bel vier: 17.45 Olymp Spelen: 18 00 Ne- derl. Bijbelgenootschap; 18.15 Gr.tnuz.; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7 00 Nieuws; 7,15 Marsmuziek; 7.20' Olymp spelen; 7.45 Filmselecties: 8.C0 Nieuws; 8.15 Opera- prog8-50 Voor de vrouw; 900 Mor genklanken: 9.30 Waterstanden; O 35 Gr pl10 00 Morgenwijding; 10 21) Gr. pl 10.30 Voor de vrouw; 10 45 Piano gr. pl 11,05 Statenloos, voordracht; 1120 Orkestconcect: 12 00 Operette concert; 12 27 Weet-praatje; 12 30 Olymp. spelen; 12.46 Wiener Boheme ark13 00 Nieuws; 13.15 Ensemble Ja Bos: 13 45 Bariton; 14.00 Kookkunst; 1420 Om- roepkamerork.; 15 00 Boekenschouw; 15.20 Middagconcert: 16.00 Jeanette Mac Donald zingt; 16 30 Vacantietijd; 17.00 Filmland: 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.40 Honolulu birds. Aan boord van de Britse torpedojager Bicester kwam het Olympisch vuur gisteravond in Dover aan, maar de onderofficier, die het eerste deel van de afstand DoverWemhley zou lopen, had nauwelijks enkele passen gedaan of de vlam doofde uit. Onmiddellijk werd hij weer aan gestoken met een tweede fakkel, die met het oog op dergelijke gebeurte nissen in reserve was gehouden. Daarna werd het vuur op plechtige wijze door de burgemeester van Dover ontvangen. Nadat een boodschap van de president van het Internationaal Olympisch Comité, Edstroem, was voorgelezen, vervolgde de fakkel zijn weg met bestemming Wembley. Premier Attlee heeft gisteravond voor de BBC de zesduizend athleten verwelkomd die uit meer dan zes tig landen naar Engeland zijn ge komen om daar deel te nemen, aan de Olympische Spelen. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de V.N., is Woensdagmid dag uit Genève op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. Hij verklaarde, dat hij alleen de Olympische Spelen wilde bijwonen. Het organisatie-comité van de Olymp. Spelen' heeft bekend ge maakt, dat de kaartverkoop thans de uitgaven voor de spelen, die op 450.ÜÖ0 pond ^worden geschat, dekt. Het Wembley stadion, waar de hoofdschotel van de spelen ver werkt zal worden, kan 83.000 toe schouwers bergen. Voor de ope ningsplechtigheid zijn bijna alle kaartjes verkocht. Met het mooie weer zijn de lief hebbers talrijker geworden. Om 8 uur 's morgens vormen zich al lange rijen voor de loketten. In het Wembley stadion is een nieuw loket geopend om alle sportlief hebbers van kaarten te voorzien. Agenten uit Londen en omstre ken kopen de kaartjes bij honder den op en doen deze weer even snel van de hand. De meest gevraagde takken van Sport 2ijn athletiek, zwemmen en boksen. Voor basket-ball is de minste belangstelling. Men heeft in- Engeland slechts weinige malen de gelegenheid gehad om goede ploe gen aan het werk te zien. Verwondingen Twee athleten, die voor de Olym- De Oostenrijkers zijn op de Olympische Spelen van dit jaar de armelui's kinderen". Oos tenrijk, dat nop steeds een be zetting van vier mogendheden heeft ie verduren en niet fit staat is zijn financiën op peil te brengen, heeft zich roor zijn sportieve vertegenwoordigers niet erg scheutig kunnen to nen. De Oostenrijkse delegatie be staat ttit 130 athleten en 40 trai ners, officials en verzorgers leder mag slechts 3 shilling per dag uitgeven. Elke ploeg komt drie dagen voor de aoedstryden beginnen, waaraan zij deelne men, aan. Onmiddellijk na af loop daarvan keren zij weer naar Oostenr(jfc terug pische spelen naar Engeland waren gekomen, zijn reeds vóór de ope ning der spelen voor deelneming uitgeschakeld. Het zijn: majoor Folatkan, een Turks ruiter, die aan het zware springconcours zou deel nemen, maar die bij de training een schouderfractuur opliep. De andere is de Amerikaanse wielren ner Trafani, die, eveneens tijdens training, een pols brak. De loting hockey-tournooi Gisteravond werd de loting voor het Olympisch hockey-tournooi bekendgemaakt. 13 landen zullen aan dit tournooi deelnemen. Polen, Hongarije, Tsjechoslo wakye en Palestina hebben niet meegeloot. De ploegen zijn onderverdeeld in drie groepen, die ieder een hal ve competitie spelen. Het team dat in zijn groep bovenaan eindigt komt in de eindronde. De groepen zijn als volgt samengesteld: Groep A; India, Spanje, Oosten rijk en Argentinië. Groep B; Groot-Brittahnië, Af ghanistan, Zwitserland en de Ver. Staten. Groep C: Nederland, Pakistan, Frankrijk, Belgfë en Denemarken. De eerste wedstrijden, zullen worden gespeeld op Zaterdag 31 Juli. Het zijn: Nederland-België op Gumess-terrein in Park Royal, N.W. Londen. Zwitserland—Gr. Brittannlë op hetzelfde terrein. OostenrijkIndia op Lyons-ter- rein, Middlesex. Aad de Brum geblesseerd De Nederlandse athletiekploeg is Woensdagavond per vliegtuig te Londen aangekomen, Slechts een van de athleten moest verstek laten gaan, namelijk And de Bruyn, die was ingeschreven voor het discus werpen, het kogelstoten en het ko gelslingeren. Zondag j,l. heeft hij nog deelgenomen aan atletiekwed strijden op Te Werve en slaagde er toen in bij het kogelstoten een af stand van 15 nfeter te bereiken, een prestatie, welke hg de laatste jaren niet meer had geleverd. Maandag j.l. had hij plotseling last van de linkerarm en de blessure vererger de dermate, dat het Onmogelijk voor hem was op de Olympische spelen uit te komen. Advertentie iW. Volgens A.P. zou de Amerikaanse bokser Joe Walcott het plan heb ben de Engelsman Freddie Mills, che Maandagavond de Amerikaan. Gus Lesnevich onttroonde als we reldkampioen halfzwaargewicht, uit te dagen voor een gevecht mits allen zich melden, 6-267 wan delaars en wandelaarsters op weg begeven voor de tocht over de heu velen van Mook en Groesbeek. Sportieve prestatie van 23 Zwitsers Het blijkt, dat er in de Zwitserse watersportkringen steeds meer be langstelling ontstaat voor Neder land. Waren we kort geleden, nog een doorgangsstation voor 'een Zwitserse roeiploeg, die op weg was naar de Olympische Spelen, thans is Ro ter dam hei doe! geweest van 23 jonge Zwitsers uit Bern. Het zijn leden van de Berner wa ter sportgroep en ze zijn 12 dagen geleden uit hun woonplaats ver trokken om met de stroom en op eigen kracht naar Rotterdam te roeien. De eerste dagen van de tocht zijn tamelijk moeilijk ge weest. De Rijn is boven Bazel las tig te bevaren, er was veel water en bovendien regende het. Maar nadat Straatsburg gepasseerd was veranderde het weer en met stra lende zon roeiden ze naar Botter dam. Werden aan de grens, tot hun grote verontwaardiging, nog even drie uur opgehouden door een Britse douane-officier en arriveer den gistermiddag om kwart over één in de Jachthaven bh 't boten huis van „Maas". Ze zullen tot Za terdag de gasten zijn van deze vereniging en dan weer per trein naar huis gaan. Hun „Langschiff" doet de terugreis per rijnaak. In de loop van de middag boden de Zwitserse gasten aan burge meester Oud een geschenk aan. „OH BRING BEK MAAI BONNIE TOE MIE!" Rotterdamse jongens én meisjes werkten Woensdagmiddag mee aan een community-singing pro gramma jVederlcnd—Engeland van de VARA. Zij zongen de Engelse teksten even „gemakkelijk" als de Hollandse. De familie Taraaü Maandag gingen bij ons thuis da jasjes van het manvolk de kast in, het was werkelijk te warm om een. jasje te dragen, buiten zowel als binnen. Dinsdag ging het ondergoed van jong en oud de waszak in, maar schoon werd er niet uit de kast gehaald; het was heus te heet ora ondergoed te dragen en onder onze overhemden en bloesjes kon ja geen punt textiel meer vinden. Woensdag belegde ik een spoed- gezinsverga der'ng en mijn voorstel om, hangende de hitte, bij thuis komst overhemd en bloes naar da kapstok in de gang te verwijzen, werd zonder hoofdelijke stemming en onder gejuich aangenomen, „Laat nu de zon maar schijnen, laat nu hjt kwik maar gaan".... zongen de jongens op de wijs van het vermaarde voetballied en even later leek de huiskamer wel een boks ring, met al die blote boven lijven ho, wacht even: het vrouwvolk boven tien jaar droeg natuurlijk een plastronnetje, wat denkt u wel! Nou, zó gekleed kun je een hittegolf je afwachten. Niemand klaagde meer over de warmte en aan tafel, tijdens het gemengd eten, was de stemming zo puik ais op een kampeerterrein. Zonder enig protest hielpen de eorvéeers daarna in de keuken met de vaat en na een uurtje vonden we het allemaal al zo gewoon: er bij te lopen als de familie Tarzan, dat ik, toen er gebeld werd, volkomen ar geloos in mijn halve blootje naar de deur ging om opep te doen. Het was oom Henry uit Den Haag compleet met demi en paraplu, een dure, deftige man met strenge principes. Ik weet allang dat hij een bezoek aan ons wat woelig ge zin beschouwt als een gang naar het circus, om, thuisgekomen tegen de tantes ('hij woont met twee oude taarten van zusters) hoofdschud dend te kunnen verhalen over die zonderlinge, verarmde tak van de familie, waar mer altijd voor ver rassingen kwam ie staar een volk je dat m ai zijn schamelheid maar opgewekt leefde, zich storend aan buur noch belastingdruk. Maar mijn waarde, sprak oom onthutst, toen ik hem hartelijk de hand reikte, stoor ik je bij het ba den? Ik schrok een beetje, want ik was mijn toilet glad vergeten, maar luchtig zei ik; wel zeker niet, oom, met die hittegolf lopen we er hier in huis allemaal zo bij, heerlijk is het, hoe houdt U het uit met al die kleren aan. Ik ben van mening, sprak oom streng, dat men het lichaam tegen, de zonnewarmte moet beschermen met een flinke laag kleding. Nou, daar denken ze hier anders over, zei ik, komt U maar eens mee naar de tuin, dan zult u eens wat zien Nou ja, dat zoontje van ons deed het echt niet expres; jongens zijn nu eenmaal een beetje onbesuisd als ze elkaar met de tuinslang aan het bespuiten zijn en hij dacht echt dat ik 'i was, toen"de keukendeur openging en ik had het wel lekker gevonden ook, zo onverwacht de volle straal op mijn warme body» maar voor die kletsnatte oude oom Henry vond ik het echt vervelend en wat zal er weer geroddeld worden in Den Haag, met de tan tes. DESIDERIUS (Van t i eigen verslaggever) moMgede Ridoi, zuur stof behandelt ng toe- pissen. RegeJm.ng 'n beetje Radox (/w vutvjffr ditii «lies! Rio'o* ontw.fcJcelr zuurstof! Milheenen microscopisch kleine bellen, banen och een weg door de huid- porifcn Die worden dsn gezuiverd v*n vet tigheid en onreinheden en.üw huid k»n weer ademen Dan geen puistjes en 'verwormpjes meer of vlekfeengheid."' die oud miaki vdflr Uw tijd mar 'n gait butd cn 'n fraaie teint. EARL DERR B1GGER& EEN CHARUB CHAN-MYSTERIB No. 39 En ik zie jou thuis al uitleg gen, dat je de zaak niet afgehandeld hebt. omdat de papegaai dood ge gaan was. Beste Jongen, ik hoop, dat je vader een zachtmoedige ziel heeft, anders ontslaat hij je." Eden dacht na. „En dia vermiste revolver?" Holley haalde de schouders op. men te vertrouwen. Ik heb hem alles verteld." „Ik ben ver weg in vreemd land", antwoordde Chan, „ea misschien zou ik niemand vertrouwen, maar dat zijn ongetwijfeld mijn heidense lompheid. Meneer Holley zal het mij vergeven, denk ik." „Wees daar niet bang voor", zei Holley. „Tk geef er u mijn woord op, dat ik er met niemand over spreek." Chan antwoordde niet; in zijn gedachten kwam misschien de her innering op aan andere blanken, die hun woord hadden gegeven. „Het komt er niets op aan", zei Bob. „Charlie, ik ben tot het besluit gekomen, dat wc spoken najagen. Ik heb de zaken met Holley bespro ken, en uit wat hij zegt zie ik. dat je "v.., v.. w,, „u £>VkU in. lidl JG „Je kunt overal wat raars vinden, n;ets hapert op de ranch. Als we als je gaat zoeken. Die revolver was weg wat zou dat? Madden kan hem wel verkocht hebben, wegge geven, meegenomen, naar zijn ka mer." Bob leunde achterover in zijn stoel. „Ik geloof, dat je gelijk hebt. Ja, hoe meer lk er over denk, hier in het heldere daglicht, boe dwazer ik me voel." Door een zijraam zag vanavond teruggaan, zullen we de paarlen overhandigen. En dan naar huis." Chan's gezicht betrok. „Kijk niet zo somber", voegde de jongen er bij. „Je zult toch zelf moeten toe geven. dat we ons aangesteld heb ben «als oude vrouwen." Een uitdrukking van diep bele digde waardigheid verscheen op hot ronde gezicht. „Eén ogenblik slechts. „Onderzoek", wees hij. „Wat u hier zien, zijn gedeeltelijk inhoud van voederbakje naast stang van Tony. Wees zo goed mij te zeggen waar u naar kijken." „Hennepzaad", zei Bob. ,-Het ge wone papegaaienveer." „Ach, ja" gaf Chan toe. „Zaad van de hennep. Maar dat andere dat grijs-witte poeder dat zo overvloedig schij'nen." ,,Mhn hemel!" vroeg Holley. „Geen argument hier" ging Chan voort, „Vóór bezoek bij krui denier ik stilstaan bü drogist op hoek. Wijze man voor poeders doet hoogst zorgvuldig onderzoek voor mij. En wat zegt hij?" „Arsenicum", opperde Holley. „Arsenicum, juist. Veel verkocht' aan ranchers hier als rattendoder. Papegaaiendader ook." Eden en Holley keken elkaar vol verbazing aan. „Arme Tony heel ziek voor bij gaan op lange reis", ging Chan voort. „Heel stil en heel ziek. In mijn tijd ik op spoor van veel moor den, maar ik moet komen op dit vasteland om moord op papegaai te HIER is Hilversum de VARA. „Laat de kinderen zingen", Wy gaan U aansluiten met het Luxor-theater te Rotterdam en de Hculdsworth Hall te Manchester, van waaruit in samenwerking met de BBC een gecom bineerd community-singing programma wordt uitgezonden, Dc organisten zijn Cor Steyn en dr. Griffith, de omroepers Ary van Nierop en Jacques Brown. Producer: Nico Boer! hij een auto stoppen voor de krui- Sta deze oude vrouw meer onzin toe. ontdekken. Ach, heel mijn leven ik denierswinkel ernaast en Charlie Chan er uit komen. Hij ging naar het portaal, t „Ah Kim", riep hij. De dikke Chinese speurder nader de en kwam zwijgend het kantoor binnen. „Charlie", zei Bob, „dit is een vriend van me, meneer Wil! Hol ley. Holley mag ik je voorstellen Detective Cbsn, van de politie in Honolulu." Bij het noemen van zijn naam kneep Charlie zijn ogen bijna dicht. „Aangenaam", zei hij koel. Enige uren geleden valt een pape gaai van stang in uitgestrekte eeuwigheid. Dood als Caesar." „En wat sou_ dat?" zei Bob ver veeld. „Hij stierf van ouderdom. Laten we er toch niet meer over redeneren...." „Wie redeneert?" vroeg Chan. „Ik zelf koesteren scherpe wan. smaak voor deze bezigheid. Of schoon ik oude vrouw ben. ik nu handelen in feiten onbetwistbare feiten." Hü spreidde een blad wit papier Uit op Holley's schrijftafel, en, een zie hg. .Waar gaat het in 's hemels- ^,Het"is aïïe's in órde", verzekerde enveloppe uit 2Ün zak nemend, naam over?'' Bob hem. „Meneer Holley is volko- goot hij de inhoud op het papier, horen van wonderen op dit bijzon dere vasteland." „Ze hebben hem vergiftigd", riep Bob. „Waarom?" „Waarom niet?" vroeg Chan schouderophalend. „Zeer waar ge rucht zegt: De doden klikken niet. Dode papegaai in zelfde moeilijk heid, denk ik. Tony spreekt Chi nees. zoals ik. Tony en ik nooit meer samen spreken." Eden zat met het hoofd in de handen. ..Ik word er duizelig van". (Wordt vervolgd) U hebt ze misschien door uw luidspreker gehoord Woens dagmiddag, die heldere kin derstemmen uit Rotterdam en Manchester, die zo vol overga ve de traditionele liedjes van hun land zongen, afzonderlijk en tezamen. De VARA had, na de succesvolle gemeenschaps zangavonden van grote mensen uit Nederland. Engeland, De nemarken en België, ditmaal eer. soortgelijk programma sa mengesteld voor kinderen. Men had hiertoe eenvoudig aan de gewone Woensdagmiddagse jeugdvoorstelling van het Luxor- theater een half uurtje „commu- nity-singing'" gekoppeld. Te Man chester, in de Houldsworth Hall, ging het precies zo. Eenvoudig, zeggen we. En dat leek het "Woens dag ook. Alles marcheerde vlot en er was geen seconde een leemte te bespeuren. Maar zo smipel als het zich liet aanhoren was het in wer kelijkheid toch. niet. Want van des morgens tien uur af waren èn in 't Luxor-theater èn in Manchester respectievelijk de technische sta ven van Nederlandse Radio-Unie en BBC 3l bezig met het aanleg gen van leidingen, het opstellen van microfoons en luidsprekers en dat was het belangrijkste! met het tot stand brengen van de ver bi nd ing Rotterdam-Man Chester. „Hier Is Mauchcster" IN Lux or, temidden van rusteloos zwoegende technici, repeteerde de organist Cor Steijn met een „kern" van honderd vijftig kinde ren vast de liederen, die 1s middags gezongen moesten worden. De heer H. de Heus, de programmaleider van de VARA. confereerde druk met radio-mensen, thóater-directle en PTT en werd soms aan drie te lefoons tegelijk geroepen. Ary van Nierop zat onverstoorbaar, met een koptelefoon op, hete contact met Engeland af te wachten. Hy rook te %vat en bestudeerde zijn tekst. Én toen tegen twaalf uur de ver binding met Engeland kwam, was hij het, die het eerst zijn vriend Nico Boer aan de andere kant van de lijn begroette. „Hoe is 't daar!", vroeg Nico Bogr. „Best", antwoordde Ary, ,/t Is hier wel erg warm, maar ik krijg juist een glas ijskoude limonade. Ik zal het drinken op je gezond heid." „Cheerio!", klonk het van de an dere kant. En daar verdrongen zich al omroepleider, organist en tech nici voor de microfoon om dui zend dingen te regelen met hun collega's san de andere kant van de Noordzee. Er werden liedjes „getimed", „denk hierom's" en „let daar- op's" uitgewisseld en toen was het proef con tact met Man chester al weer voorbij. „How do You do?" VIER uur later roept Ary van van Nierop zijn medewerkers voor de tweede maal op. en nu tij dens de uitzending Ary spreekt tot de Engelse kinderen zo veel mo gelijk Engels en zijn confrère, Jacques Brown, probeert tegen de Rotterdamse jeugd zo goed hij kan Nederlands te praten. Dat ging b.v. zo: Manchester (Nico Boer): Well, english yojinp friends here is uncle Ary uan Nierop. Rotterdam: How do you do? Can yon all understand me well? Manchester: En jongens en meis jes in Rotterdam, hier is 00m Jac ques Broum. die u>el geen Neder land .1 kent, maar het toch met jul lie spreekt. Manchester (Jacques B.}: Goe- denmiddap. luidjes. Hoe" gaat het jullie?Zo, en kunnen jiiUie mü goed verstaan? Very well. Rotterdam." Welluncle Jacques, trill you in Manchester open the prnnramme? Manchester: Natuurlijk Ary, Aaar gaat Ie dan. Wij zingen allereerst. Applaus om 't hardst DAAR klonk een koor van honderden Engelse kin derstemmen uit de luidspre kers in „Luxor"; het zong het oude, lieflijke lied ,,Bay of Biscay" en daarna „Oh, no John". En de Rotterdammertjes klapten toen 't uit was, tot hun handen gloeiden en ze zongen .zelf uit volle borst van „Fer me jongens, stoere knapen" en „Een Scheepje in de haven landt". Een half uur lang zongen de kin deren beurtelings hun liederen. Terwijl de ene groep zong. luister de en klapte de andere. Als laatste nummer werd het onsterfelijke „My bonnie" bewaard. Voor de Nederlandse zangertjes was de tekst phonetisch op het filmdoek geprojecteerd; zo van; „Oh bring bek maai Bonnie toe mie" en „Aai drimd det maai Bonnie wos ded" Eén meisje uit Manchester mocht voor de microfoon komen om in. het Nederlands de VARA te belan ken en de gehele jeugd in Holland te groeten. De elfjarige Bob Laban uit de Van Speykstraat in Rotterdam bracht ln keurig Engels de harte lijke groeten over aan de BBC en aan alle jongens en meisjes in Groot-Brittanniè. Daarmee was deze buitenge woon aardige uitzending van de VARA besloten. De jeugd van twee landen had zich een half uur lang één gevoeld. En hiermee was aan het doel van dit programma al be antwoord. Zaterd&g. in het avondprogram ma van Hilversum II, kan men de gramofoon-opnamen van deze „community-singing" horen, even als Zondagmiddag om half drie over de BBC (1500 m). De wyze waarop de organist Flet van den Kerknoff de twee voorspelen „Ach, wie nlchtig. ach wie flüchtig" en „Alle AIcnsch.cn müssen sterben" gisteravond op zijn Bach-Concert in de Nieuwe Zui- derkerk speelde, was bepaald boeiend. Rustig en voornaam was de registratie, juist getroffen ivaren de temp]. Over de tempt der fuga's echter kan men met de organist van mening ver schillen. Deze waren voor mijn gevoel soms te langzaam, bovendien ook wel rhythmisch onrustig Bach heeft welis waar weinig speel aanduidingen gegeven, maar het toepassen van het staccato bij figuren die een breed karakter dragen, 7oals in de Passacaglta, een te opval lend rubato in de Toccata, om slechts een paar voorbeelden te noemen, kan men naoeUhk als Juist oualificeren. het geen natuurlijk objectief beschouwd niets af doet aan de uitstekende instru mentale en artistieke begaafdheden van de speler. Want de2e traden in de Sonate tn Es gr. t. wel zeur sterk op de voorgrond Bach's SonBtes gelden im mers, mede om hun gecampltceerd trio- spel, nag steeds als het Gradus ad Par- nassum voor iedeTe organist, reden waarom men ze derhalve zelden ln het openhaar hoort voordragen. Dat dus Van den Kerkhoff het reeds genoemde werk zo fraai en klankrijk ten gehore bracht, pleit wel zeer voor zón kunstenaarschap. Herman van Bom

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3