m C MAMG 1^* Ons poloteam speelde betei dan de Belgen Drie Nederlandse meisjes in finale 100 m rngslag Wim de Ruiter weer thuis Gelijkspel was een te geringe beloning voor de Nederlanders Scheidsrechter floot het spel dood Povere resultaten van onze zeilers De Vries Leutscii uitgeschakeld Radi o-pr og ram m a Worstelaar Munnikes in derde ronde Kees Kievit in halve eindstrijd Tour de France is hem. meegevallen Kapitein Grut wint de moderne vijfkamp Sportsman no. I DE HINESE PAPEGAAI Zuinig met stroom PdUtUcuktec Boter en eieren van Hollandse ploeg zijn zoek... li Donderdag 5 Augustus 1948 De waterpolowedstrijd NederlandBelgië, welke Woensdagavond voor de derde ronde te Wembley werd gespeeld, eindigde in eed 33 gelijk spel, nadat België met rust een 21 voorsprong had. Over het algemeen waren de Nederlanders beter en was een overwinning ver diend geweest. De aanvoerder der Belgen, De Smedt, zeide na afloop dat het re sultaat het gevolg is van het flui ten. De scheidsrechter, de Engels man Scoot, legde het spel telkens volkomen dood. Geen der ploegen kon zich geheel ontplooien en hei. zou ons niet verwonderen als hij zijn laatste internationale wedstrijd heeft gefloten. De eerste goal kwam door een schot van Rigaumont, dat Rohner niet geheel kon houden, waardoor de bal over de doellijn dobberde (0—1). Wegens opz.wemmen en elkaar vasthouden waren op een goed moment vijf spelers naar de kant verwezen. Leenheere, de hnksachterspeler der Belgen, kon kort hierop het tweede doelpunt in schieten. Even later ving Ruimschotel na een schot van Stam de hal van de keeper op. De Tjikini-speler schoot, de keeper hield de bal niet goed, zodat Van Feggelcn het eerste doel punt voor Nederland in het doel kon duwen (IV->2). Na de rust kreeg Ruimschotel de bal vrij en hij schoot van uit het midden van het veld, via een hand van Rudi van Feggelen in (22). Toen Van Feggelen even later er uit was gestuurd, had de gevaar lijke Belgische midvoor Iselee vrij spel. Na eerst twee schoten schit terend te hebben gehouden kreeg België weer een voorsprong. Even voor het einde maakte Cor Braa- sem uit een vrije worp de gelijk maker. De opstelling der Nederlandse ploeg luidde als volgt: Rohner (Robben); Braasem (Zian), Stam Op de tweede zeildag te Torquay- was de windrichting Zuidoost, windsnelheid 3 tot 4 meter per se conde, gelukkig vrij regelmatig, uit open zee. De start van de Starboten was vlot. De laatste 100 meter naar merkteken 1 waren vooral voor Bob Maas heel spannend, daar hij over stuurboord naderde en er vele andere jachten over bakboord in aantocht waren. Met de van Maas bekende doortastendheid in critie- ke momenten wist hij zich op het laatste ogenblik nog juist tussen een bakboordjaebt en merkteken 1 te dringen. Amerika won onbedreigd. De finish tussen Engeland en Italië was enerverend, omdat Knowless nog slechts enkele decimeters voor lag op Êtrahno. Enkele tientallen meters daarachter volgden Austra lië als vierde en Nederland als vijfde. Bob Maas bezet nu in het otaalklassement de vierde plaats, In de Swallowklasse lag De Vries Lentsch reeds bij merkteken 1 in 3en zeer slechte positie, die hij niet neer kon verbeteren. Zijn kansen jp een redelijk eindresultaat zijn reeds verkeken. Bij de finish bleek, dat Engeland met de bekende Ste wart Morris als stuurman ver was uitgelopen. Canada werd tweede, Zweden derde, Nederland dertien de! Onze landgenoot Jonker maakte in de Draken-klasse een slechte start en vertrok vrijwel als laatste. Vertrouwend op het weerbericht dat afnemende wind voorspeld had, gebruikte de Nederlander een zeer bol zeil. dat nadelig bleek te zijn. De uitslag was: 1. Finland, 2. Noorwegen, 3, Zweden. Nederland eindigde op de zesde plaats. De Jong begon bij de Fireflies uitstekend in goede positie en ging aan het hoofd van een groot veld jollen aan stuurboord naar de Westzijde van de baan. Op de laatste ruimwindrakken liep zyn jol echter zeer slecht, zo dat hij als vijfde eindigde. Zweden won de race, Uruquay werd twee de, Amerika derde en Engeland vierde. DONDERDAG 5 AUGUSTUS Avondprogramma HILVERSUM I: iu 00 Nieuws- 19 35 Leger des Heils: 19.30 Actueel geluid: 19.45 Heg ultz20.00 Nieuws; 20.05 Frogr, prol.; 20.15 PJaatvarla; -•« 2100 Amerikanen en wij; 21.20 Minnaepolis Sympb. orkest; 21.30 Openluchtconcert: 22.15 Vaart der volken: 22.35 Gr -pi.; 22,45 Avondqverdenking; 23 00 Nieuws; 23 15—24 00 Nationaal syraph, orkest HILVERSUM II: 19,00 Lezing over Indonesië: 19.15 AR. cello, plano; 19.45 Grammuz.: 20 00 Nieuws; 2005 Echo van de dag; 2015 Omroeporkest; 2106 Hoorspel: 21.35 Lys Gauty/ 21.55 Orger 2215 Kon marine in oorlogstijd; 22.30 Olymp. Spelen; 23 00 Nieuws; 2315 Glenn Mtfler: 23.45—24 00 Gr.pl. VRIJDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws! 715 Ochtendgymnastiek; 7 30 Conservato- riumorkëst; 7 45 Morgengebed; S OP Nieuws; 8.15 Pluk de dag! 9 00 Leipzl- ger orkest 9.35 Melodieën uit Rusland; 10 00 Gr.pl11 00 Zonnebloem: 1135 Als de ziele luistert; 11 45 Munchener Phil- harm orkest*. 12 00 Angelus; 12 03 Mu zikale melange; 12,30 Weeroverzlcht; 12 33 Lunchconcert; 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13 20 Lunchconcert; 13 50 Van man tot.man; 14 00 Cmroepkamor- orkest; 15 05 Gr pl15 30 Operetteklan ken; 15.10 Symph middagconcert: 16 25 16 55 Olymp Spelen: 1715 Orgelrecital: 17,45 Olymp Spelen: 1800 Gilden bonds* harmonie: 38 30 Reg ultz. HILVERSUM 11: 7 00 Nieuws; 7,15 Marsmuziek 7 20 Olymp. Spelen; 7 45 The organ, the danseband and me: 8 00 Nieuws: 818 Operette-progr, 8 50 Voor de huisvrouw 9 00 Morgenklanken; 9 so Waterstanden: 9 35 Piano, viool en c»*,- lo: 10 HO Morgenwijding; 10 30 Noorse volksmelodieën: 10 30 Voor de vrouw; 10 45 Tenor eti piano: 11,05 Mammon en Cupido; 1120 Orkestconcert: 12 0Q Or gelspel: 12 30 Olymp. Spelen; 32 45 Ital grpl.; 13.00 Nieuws; 1315 Skymasters: 13.45 Gr.pl.; ,14,00 Kookkunst; 14 20 Va- cantle-parade; 15 00 Ons volk in zön dichters; 15 20 Maurice Ravelconcert; 18 Ramblers; 16.30 Vacantietijd; 17 00 Ho nolulu birds; 17.20 Semi pop. prog.*, 18.- nolulu birds; 17-20 Semi pop. prog.; 18,- Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.40 Regi nald Dixon. (HZ en PC) en Korevaar (Mer- wede); Ruimschotel (Tjikini), Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian), De halve finale in groep L tus sen Hongarije en Frankrijk werd door de Hongaren met 54 ge wonnen. Italië won met 5—1 van Egypte. De Amsterdammer Frits Schou ten (licht middengewicht) die vol gens het wedstrijdschema tegen de Deen Hansen had moeten worste len, kwam door het uitvallen van de Turk Ozdomir zander strijd in de volgende ronde, Munnikes (Amsterdam) lichtge wicht, kwam op de mat tegen de Belg Rombaut en De Groot (Krom menie) middengewicht, tegen Ne- meti (Hongarije). Munnikes kwam door een zege op touche (3-0) in de derde ronde. De Groot verloor op touche in 2 min. 44 sec. Hij heeft nu zes straf- punten en is van verdere deelne ming uitgeschakeld. Munnikes heeft 0 strafpunten, Schouten 3 en Dijk 4. Haimie Termeulen niet op 400 m borstcrawl Naar wij vernemen zal Hannie Ter meulen in verband met de finale 4 X 100 meter estafette niet uitkomen op de 400 meter borstcrawl, daar dit nummer op dezelfde dag wordt verzwomraen. Karei Lotsy militair af Bij K.B- van 28 Juli is, met ingang van die datum, aan de als zodanig tijde lijk benoemde reserve-kapitein voor algemene dienst K. J. J Lotsy, voor zitter van de K.N.V.B. en thans chef de mission voor Nederland by de Olym pische spelen, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. AjaxSuriname 22 Na een zeer aantrekkelijke wedstrijd, die gisteravond in het Olympisch Sta dion te Amsterdam werd gespeeld, be haalde het Surinaamse elftal m de eerste wedstrijd van zijn tour door Nederland een volkomen verdiend 22 gelijk spel tegen Ajax. De rust was ingegaan met een 2—1 voorsprong voor de Amsterdammers. Zaterdag spelen de Surinamers tegen Feyenoord. De opstelling van het elftal dat tegen Feyenoord speelt is als volgt: doel: Graan oogst; achter; Zorgvol en Gill; mid den Deua, Leeuwin en Babb; voor: Declerq, Nelon, Kamperveen, Sam son en Belgrave. De wedstrijd begint om half 7. Nag hijgend, met natte haren, maar over haar hele gezicht stralend glimlachend van voldoening, liet Nel van Vliet zichsamen met haar gouden medaille fotograferen. OOK Woensdag kon Nederland tevreden zijn over zyn zwemploeg. De drie rugslagzwemsters plaatsten zich in de finale, die heden avond wordt uitgestreden. Vooral Ria van der Horst viel m de halve finale op, doordat zij nog 25 meter voor het einde vyfde lag, zich toen geheel gaf en derde werd in de tijd van 1 min. 18.7 sec. Voor nummer vier werd 1 min. 18.6 genoteerd, dus men mag aannemen, dat_öe tijd van de Rotterdamse zwemster eigenlijk nog beter was dan nu werd opgenomen. Dicky van Ekris en Greetje Galliard werden resp. vierde en vyfde met gunstige tijden, waardoor ook zü een plaatsje in de finale kregen. Onze enige mannelijke rugslag- zwemmer, Kees Kievit, werd twee de in zijn serie en moet zich nu in de halve finale weren. Van het nummer 4x100 meter borstcrawl estafette dames werden de halve finales gezwommen. In de eerste halve eindstrijd ging het tus sen Denemarken en de Verenigde Staten, Als vierde zwemster kwa- Wim dc Ruiter, de Rotterdammer, die de Tour de France uitreed, is gister- avend weer thuis gekomen. Thuis be tekent voor hem dan de baan van de Rotterdamse Leeuw aan de Oude Plan tage, waar hij als jongen de grondslagen heeft gelegd van zijn grote wieler- carrlère. Een groot aantal vrienden, be kenden, bewonderaars en bewonderaar sters waren gisteravond om ongeveer acht uur In de oude Plantage bijeen gekomen om Wim te verwelkomen. Hy het nogal op zich wachten door pech tijdens de reis, maar om negen uur- schoof een kleine open auto de baan en onder lulde toejuichingen beklom tourrenner het podium, waar het bestuur van de Rotterdamse Leeuw al met uitgestoken handen klaar stond om hem te feliciteren. De voorzitter, de heer Koejemans, wenste de Ruiter ge luk met zijn prestaties tijdens deze eerste Tour de France, die hy meereed. „Wim," zei hij, „je hebt getoond een kerel van formaat te zijn om deze wed strijd, die tot de grootste der grootsten behoort, op een. dergelijke manier te njden. Zelfs Bartali schudde soms zijn hoofd over de gedurfde wijze, waarop jy soms reed. Dit is voor my een pret tige avond omdat Ik jou mag huldigen." De Ruiter kreeg een paar rutkers in zijn armen geduwd, waarbij er één voor zijn vrouw was en moest toen ook een woordje voor de microfoon spreken -Hjj vertelde dat de Tour de France hem geweldig was meegevallen, had vei wacht dat ze veel zwaarder was. Alléén In de Alpen, zei nij. daar was het werkelijk onmenselijk. Ze vertelden, dat het er In drte en twintig jaar niet zo koud geweest was, We ploeterden met de stukken ijs op onze armen door de sneeuw. Maar als ze wat beter be talen als van T jaar doe ik volgend jaar weer mee. Op zijn terugreis naar Rotterdam heelt De Ruiter ook nog meegereden in de ronden van Molns, een klem plaatsje in Noord-Frankrijk en de geboorteplaats, van de Fransman Matthteu. In deze ronde reden verscheidene tourrijders mee, een aantal grote Italianen en ver der Klabinsky en Magny. De Ruiter werd daar tweede achter Matthteu. „Die wilde nu eenmaal graag winnen." zei hy gisteravond. Op de baan aan de Oude Plantage werden gisteravond verder nog wedstrij den verreden voor junioren, nieuwelin gen en amateurs. Bij de junioren, die tien ronden reden, eindigde als eerste Klein van Apollo. Tweede werd Wer vers van de Rotterdamse Leeuw en derde Spierenburg van Apollo. Bij de nieuwelingen eindigde Versluis als eerste voor Wlllekes en v. d. Vaart. In de wedstrijd voor ambteurs over 45 ronden werd Verhoeven (Rotterdamse Leeuw) eerste voor zijn clubgenoten Brinkman cn Dorst en Breeüveld van Apollo. men de Olympische kampioene, Grethe Andersen en de winnares van de zilveren medaille, Ann. Cur- tiss, tegen elkaar uit. De tijd van Denemarken was 4 min. 33.5 sec., waardoor het Olympisch record van Neder land. 4 min. 36 sec. precies, uit BerlUn daterend, werd ver beterd. Doch lang bleef het record niet in Deense handen, want Nederland met Irma Schuhmache, Margot Marsman, Marie Louise Vaessea en Han nie Termeulen bracht het re cord omlaag tot 4 min. 31.3 sec. De tussentijden waren resp. I min. 8.8 sec., 1 min. 8.2 sec., 1 min, 7.7 sec. en 1 min. 7.6 sec. Hannie Termeulen ging als laat ste zwemster voor ons land van start en rehabiliteerde zich door zeer goed zwemmen Met zeker tien meter verschil tikte zij als eerste aan. De tijd van Margot Marsman was wel bijzonder goed. Deze winter werd eenmaal 1 min. 8.8 sec. voor haar genoteerd, doch dit was óp een 25 meterbaan. De andere drie zwemsters kunnen zeker nog iets sneller, zodat Nederland een goede kans maakt in de eindstrijd, die Vrijdagavond wordt gezwommen. De tijden De uitslag van dc eerste halve finale op 100 m. rugslag luidt: 1. Karen Harup (Denentarken) 1 min. 15.5 sec. (nieuw Olympisch record). 2. Novaak (Hongarije) 1 min. 17.6 sec. 3. Mellon (V.S.) 1 mm. 1B2 sec. 4. Dicky van Ekrls (Nederl.) 1 min. 181 sec. 5. Greetje Galllarö (Nederl.) 1 min. 10 4 sec. In de tweede eindstrijd waren de resultaten: 1. Zimmerman (V.S.) 1 mm. 16 8 sec. 2. Davies (Australië) 1 min. 17 8 sec. 3 Ria van der Horst (Nederl.) 1 min. 18 7 sec. 4. Yate (Gr. Britfc.) 1 min. 18 6 sec. (beslissing jury). Aduerfenfic M, ■t* zeergrote tube 45 dt. De drie en dertig Jarige Zweedse kapi tein WUly Grut heeft, zoals verwacht werd, de Olympische titel moderne vyf- kamp veroverd door achtste te worden In het laatste nummer, de veldloop over 4000 meter. Zijn totaal puntenaantal komt daar door op 16, hetgeen een verbetering van het puntenrecord, dat op 18 stond, be tekent. Grut werd eerste In het paardensport nummer, de cross-country over 5000 m schermen en pistoolschieten. Bij de gisteren gehouden zwemwedstrijden 300 m. borstcrawl klasseerde hij zich als vijfde. Reg Harris heef; spiit De Britse wereldkampioen Keg Hams heeft de Britse Olympische wiëlereom- missie verzocht, het besluit, waardoor hij van deelname aan de Olympische wielerwedstrijden werd uitgesloten, In te trekken. Naar aanleiding van dit verzoek deelde de commissie mede, dat zij zal bijeenkomen om het verzoek van Harris te bespreken Harris heeft thans een uitnodiging ontvangen de bijeenkomst van het comité, waarin de definitieve beslissing zal vallen, bij te wonen. De wielerwereld wacht met spanning het resultaat van deze „quarrel" af Buhan kampioen floret De eindstand van de finale pool floret schermen heren individueel luidt: 1. en Olympisch kampioen Buhan (Frankrijk) 7 overw.; 2 d'Orlola (Frankrijk) 5 over- w. en 3. Maszlay (Hongarije) 4 overw. Basketball De basketball uitslagen luiden: Groep Ar Italië—Gr. Brittanntfe 49—28; Uru guay—Hongarije 4331; BraziliëCana da 57—35. Groep B- Belgie—Chili 38—36; KoreaIrak 12020; PhlUppijnenChina 51—32. Groep C: Ver. Staten—Egypte 66—18. Voor het hockey-toumoot groep A werd nog gespeeld India—Argentmie 91 en Spanje—Oostenrijk 01. Snelvmirpistool Onze vertegenwoordiger op het num mer snelvuurpistoolschieten. Kessels. be haalde 251 punten Na de eerstef dag leiden de Zweed Ullman en de Hongaar Takacs elk met 28* punten van 300 mogelijker Daarna volgt Vaüente (Argentmie) met 285 punten. Moeilijkheden in Uxbridge Woensdagavond laat zijn de Neder landse wielrenners en boksers in Lon den aangekomen, een paar uur te laat, aangezien de boot van Hoek van Hol land naar Harwich vertraging had ondervonden Het gevolg is geweest, dat onze landgenoten eerst tegen midder nacht in het kamp te Uxbridge arri veerden De voor hen gereserveerde kamers ln het huls Doirant waren door Franse deelnemers bezet en deze weigerden plaats te maken voor de Nederlanders Ten einde raad besloot de heer Lotsy deze leden van de Nederlandse ploeg voor die ene nacht elders onder te brengen met de bedoeling om de vol gende dag de strijd tegen de Fransen, welke een rechtmatige is, voort te zetten Volgens de Britse organisatoren van het kamp zullen de Nederlanders de ontmoeting wel van de Fransen winnen Dat het in het kamp te Uxbridge met alles pais en vree is moge ook blijken uit het volgende voorbeeld. Er is een meikoorlog gevoerd tussen Holland en Belgie. In het algemeen at de Belgische ploeg in Uxbridge vroeger dan de Nederlandse, met het gevolg, dat onze zuiderburen zoveel flesjes melk op dron ken, dat er voor onze landgenoten niets meer over bleef. Iedere deelnemer heeft recht op een flesje ir»elk, maar de Belgen namen er wel twee of drie. Het gevolg was woedende protesten van de Nederlandse officials en deelnemers en wat men nu niet rechtmatig kreeg pro beerden. de deelnemers op onrecht matige wijze te krijgen ten einde de partijen althans op gelijke voet te brengen. Ten slotte streken de Belgen da vlag op advies van een hunner leiders, die het onbillijke van de houding zijner landgenoten inzag Zo won Holland de meikoorlog tegen Belgie. XerxesBW in het Feyenoord-Stadion Zaterdag 21 Augustus zullen de volledige elftallen van Xerxes en B.V.V. elkaar ontmoeten in het Feyenoord-stadion. De wedstrijd zal niet, zoals reeds eerder aan gekondigd werd op het Sparta- terrein gespeeld worden, aangezien dit om technische redenen niet mo gelijk is. De directie van het Feyenoord- stadion is nu zo vriendelijk het stadion voor deze, voor het Rotter damse publiek zo bijzonder aan trekkelijke wedstrijd, af te staan. De wedstrijd zal om 6 uur 's avonds beginnen. SpartaIndia wordt op Donderdag gespeeld ln verhand met «Je athletlekweflstfljd Nederland—Zwitserland, die Woensdag op de Nenytobaan wordt gehouden, zal de voetbalwedstrijd Sparta—India Don derdagavond half 7 worden gespeeld. ITAPITEIN WILLY GRUT uit -»*- Zweden mag zich in Lon den sportsman no. 1 noemen, want de vorige week Vrijdag werd hij nummer één hij paard rijden en won hij met schermen, 's Zaterdags werd hij tweede bij pistoolschieten en Dinsdag won hij de 300 meter vrije slag het zwemmen. Om dit doel te bereiken, heeft hij zich twaalf jaar alle genoe gens ontzegd. Zijn dagindeling was: 6.15 uur opstaan, 6.30 een half uur paardrijden, 9.15 aan het werk op het departement van oorlog, 12.30 een half uur' hardlopen, 1 uur lunch met het regiment, 1.30 pistoolschieten 2.15 terug nuar het departement, 5.15 schermen6.30 thuis eten en otn half negert naar bed. Dit programma heeft hij twaalf jaar vol gehouden, maar nu vindt hij het welletjes. „Mijn kinderen,'* vertelde hij, „weten ternauwernood, dat ik hun vader ben BARL DEW BIGGER5 EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 44 Madden sprong op. „Laat mij het maar doen. Zeg me het nummer maar." De jongen noemde het, en Mad den sprak langs de draad met een stem. die eerbied afdwong. „Vertel me eens", zei hij, toen hij klaar was, „gisteravond zei je. dat er in San Francisco dingen gebeurd waren, die je vader voorzichtig maakten. Heb je er op tegen. Bob's gedachten gingen snel. „Och. dat is misschien alleen maar de verbeelding van een speurder geweest. Ik ben nu wel geneigd het zo te beschouwen...." Sneurder? Wat voor speurder?" „Wel. natuurlijk staat vader in verbinding met verschillende par ticuliere detective-bureaux. Een me dewerker van één ervan rappor teerde. dat er een berucht oplich ter in de stad was gekomen, die een onbehoorlijke belangstelling voor ons magazijn aan de dag legde. Het kan best rijn, dat het niets te be duiden had „Zo, een berucht oplichter. Wie?" Bob kon nooit goed liegen en nu aarzelde hij. „Ik ik herinner me de naam niet meer. Het klonk Engels, geloof ik. Liverpool Kid of ZO iets", verzon hij, -zwakjes. Madden haalde de schouders op. „Nu, als er iets is uitgelekt over die paarlen, kwam het van juïtio kant", zei hij. „Hün dochter, morn en ik zijn de geheimhouding Jn persoon. Mp-ar, het zal wel verbeelding zijn geweest, zoals je zegt". „Waarschijnlijk wel", stemde Eden toe. „Kom mee naar buiten", noodde de millionnair. Hij ging voor door de glazen deur, naar de patio. Daar laaide een reusachtig vuur op. Hij wierp een rode gloed over de stenen vloer en de rieten stoelen. „Ga zitten", stelde Madden voor. „Een sigaer? Neen, je hebt liever een sigaret." Hij stak op en, achter over geleund in zijp» stoel, staarde hij omhoog naar het donkere dak het verre hemeldak. „Ik ben het liefst hier buiten", ging hij voort. „Het is,wel wat kil. maar je komt zo dicht bij de woestijn. Heb je wel eens opgemerkt, hoe wit de sterren in dit land zijn?" Eden keek verbaasd naar hem „Zeker dat heb ik opgemerkt", zei hij. „Maar ik bad nooit gedacht, dat jij ze zou zien, oude jongen", voegde hij er in gedachten bij. Binnen was Tborn bezig met de radio. Een vreselijk mengelmoes van kindervertellingen, vioolsoli. le zingen over gezondheid en schoon heid. klonk hun tegen. En toen de schrille stem van een vrouw, die zondaren aanspoorde zich te beke ren. „Zie, dat 3e Denver krijgt", riep Madden luid. „Dat probeer ik al, Chef", ant woordde Thorn. „Als ik luisteren moet naar dat verwenste ding", ze! Madden tegen de jongen, „wil ik iets horen, dat van heel ver komt Over bergen en vlakten daar zit romantiek in." De radio liet plotseling opgewekte orkestmuziek horen. „Zo is het goed", knikte Madden, „Het orkest van het Bruine Paleis in Denver misschien danst mijn meiske nu wel op deze muziek. Arm ding ze zal niet meer weten wat er van me ge worden is. Ik heb beloofd, dat ik al eergisteren bij haar zou zyn. Thornl" De secretaris verscheen aan de deur, „Ja. Chef?" „Help me er aan denken, dat ik Evelyn morgen een telegram stuur." „Goed, Chef", zei Thorn, en ver dween weer. „En dat komt nu helemaal uit Denver", merkte Madden op. ..Ik zeg maar, de mensen worden te knap. Ze gaan hun val tegemoet. Waarschijnlijk is het een teken van ouderdom, Eden, maar ik verlang terug naar de oude, eenvoudige tijd Toen ik nog een jongen was, op de boerderij, moest ik 's morgens in de winter naar het schooltje in het dal. Wat wou ik dolgraag een slee hebben moeilijke tijden wa ren dat ja. maar tijden, die man nen gemaakt hebben. Och, laat ik daar niet over beginnen Zij luisterden zwijgend voort, maar al gauw ontlokte een kinder verhaaltje een gebrul van woede aan de mUlionnair, en op zijn bevel liet Thorn het toestel zwijgen. Madden bewoog zich rusteloos in zijn stoel. „We kunnen met 2ïjn drieën geen bridge spelen", merkte hij op. „Als we eens wat pokerden voor tijdpassering, mijn jongen?" „Nu. dat zou wel goed zijn", ant woordde Bob. „Maar Ik ben bang. dat u me verreweg de baas bent." (Wordt vervolgd) De directeur van het GEB te Rotterdam deelde ons mee, dat in September van regeringszijde be paalde maatregelen verwacht kun nen worden in verband met de stroomvoorziening. Er bestaat thans niet zo zeer een gebrek aan steenkool als wel nan turbines voor de electrische cen trales. In de komende winter wordt een landelijk tekort aan electrische energie verwacht,, die, het nood zakelijk maakt, dat de medewer king van het publiek zal moeten worden ingeroepen om zuiniger met het stroomverbruik te zijn, speciaal in de tijd van 4.30 tot 5.15 uur. Rantsoenverlaging zal waar schijnlijk niet nodig zyn, maar wel zal het gebruik van electrische ap paraten zoals kacheltjes e.d. zoveei mogelijk beperkt dienen te worden. Tezijnèrtijd zullen hierover nadere mededelingen volgen. „Amerika zal horen dat gij uw best doet" „Onze oprechte dank voor de prachtige ontvangst en voortreffe lijke gastvrijheid. Wy zijn getrof fen voor de moed en vastberaden heid waarmee het Nederlandse volk de opofferingen het hoofd biedt en zullen onze volle mede werking verlenen om de publieke opinie xn ons land voor te lichten over het belang van het plan- Marshall", ziedaar enkele van de voornaamste zinnen uit een tele gram, dat de Nederlandss regering ontving van professor Frits Kauf man. Hij is de leider van de Ame rikaanse studenten en professoren die een excursie door Europa ma ken om het Marshall-plan in actie te bestuderen en hij zond het tele gram uit Brussel, waar hy reeds de voorbereidingen treft voor de Bel gische trip. Autoraces te Zaudvoort Tijdens de pauze in de eerste in ternationale autoraces in ons land, die de KNAC op 7 Aug. te Zand- voort organiseert, zal in overleg met de RAI en de Nederlandse Ford- automobielfabrieken langs het cir cuit een défilé worden gehouden van de nieuwste modellen personen auto's. Rotterdams danspaar amateur-kampioen Woensdagavond werden in „Hout- rust' 'te 's-Gravenhage danswed strijden gehouden om het amateur- danskampioenschap van Neder land. De heer en mevrouw P. de Raay uit Rotterdam werden kam pioen in klasse A. De eerste tot en met vierde prijs werden gewonnen door respectievelijk de heer G Hartman en mej. R. Stevens, de heer en mevr. N. ten Brecjen en de heer K. Kits en mej. Kuypen, allen te Rotterdam. 5 AUGUSTUS. Riut» 'n eeuw geleden werd in Sussex in Enge land een nieuwe pruim gewonnen, die later-een zeer grote bekendheid zou verwerven. Het was de Reine Victoria, die in de tweede helft van Augustus wordt geplukt en thans nog een der meest gekweekte soor ten Is. De vruchten zijn rood van kleur, groot van afmeting en goed uan smöflfc. De boom. is rljkdragend en zelf/ertieL Dit betekent dat ze voor de vruchtzetting 'met eigen tstui}meel kunnen volstaan. Door al 'deze hoedanigheden verdient deze pruim voor de aanplanting in par ticuliere tuinen dan ook bijzondere aanbeveling. Tuin- en landschapskunst In Boymans zal na Zaterdag een tentoonstelling te bewonderen zijn van hedendaagse tuin- en land schapskunst, ingericht door Oosten rijkse beroepskunstenaars met me- de«/erkin5 van de Qostenruksa le gatie te s-Gravenhage. Een groep Londen se medische studenten heeft vijf dagen lang uit sluitend op tabletten van bepaalde samenstelling geleefd. Zij voelden zich na het experiment „uitste kend". Nooit niet Gerda zei met warme stem, dat ze het nooit niet meer doen zou, echt nooit niet meer," zei Gerda. Ze méént het, dachten wij, dat hoor je zd, maar de rechter kwam er niet erg van onder de indruk. Hij zat in een dossier te bladeren en sprak droogjes: zo, maar dat beweerde u een half jaar geleden ook, dat her inner ik me nog en, laat eens kijken, in '46 hebt u ook al een ver oordeling gehad, toen zult u het ook wel gezegd hebben en dan zie ik hier nog twee veroordelingen in '45 en ik wil wedden dat u toen ook beloofd hebt het nooit meer te zullen doen, maar het valt u blijk baar erg moeilijk uw vingers thuis te houden, 't zijn wel geen grote bedragen die u wegneemt, maar het gebeurt een beetje vaak, vindt u zelf niet? Ja maar, nou zal ik het echt nooit niet meer doen, zei Gerda weer, 'k heb nou een jongen, ziet u, en ik zou voor geen geld willen dat-ie hei wist, daarom zal ik het nooit meer doen, voel u wel. De kwestie was dat deze Gerda een zwak had voor geld dat zomaar ergens aan zijn lot overgelaten lag, In verschillende diensten en werk huizen had ze in haar jonge leven, reeds kleine bedragen aan onbe heerd liggend geld ingepikt. Nu ook weer. Maar die kostganger die ze benadeeld had, maakte de ver leiding dan ook wel heel groot voor het meisje. Die heer bewoonde een kamer in het pension waar Gerda werkte. Dat was een keurige heer, die iedere avond voor hij naar bed ging zijn broek netjes opvouwde. Voor hij dat deed nam hij het geld dat hij nonchalant in zijn broekzak bewaarde, er uit, want men weet hoe dat gaat met broeken opvou wen: je pakt zo'n ding bij de om slagen en terwyl je de vouwen netjes op elkaar past hangen de zakken naar beneden en dan loop je de kans dat het geld eruit rolt. Eerst nam die keurige heer zijn kwartjes en dubbeltjes en ook wel de zilverbonnen dus uit de zak en dan legde hij het geld op de schoor steenmantel, maar 's morgens, in de burry, vergat hij wel eens de centjes weer op te bergen. Nog al vaak vergat hij dat, want het was een nogal dromerig heer, maar het duurde een hele tijd voor hij merkte dat het geld foetsie was als hy 's avonds thuis kwam. Een paar maal was het hem wel opgevallen dat hij slecht in zijn kleine geld zat in de morgenuren, maar zeker omdat hij zo dromerig was had hij geen idee waar het gebleven kort zijn. Al die tijd had Gerda zich over het alleen gelaten geld ontfermd, totdat die kostheer het in een wak kere bui gemerkt had. Wat moeten we nu met jou, sprak de rechter zuchtend, ik ge loof dat we je nu maar eens een paar w.eekjes de nor moeten in stoppen. Toen kwamen meens do waterlanders bij Gerda. Iedere week, zei ze snikkend, geef ik die heer een rijksdaalder, ik betaal alles terug tot de' laatste cent, o, denk u toch om me jongen, hij mag het niet weten. Nou, we zullen eens kijken of die jongen misschien een goeie invloed op je heeft, zei de rechter, een maand voorwaardelijk dan, maar denk er om dat ik je hier nooit meer zie! Nooit niet meer, juichte Gerda dankbaar, ik-zal het echt nooit niet meer doen. 10 Augustus hoopt de Duitse» politiek essayist, roman- en toneel-^ schrijver Alfred Döblin, die na d© machtsovername door Hitler naar Frankrijk uitweek en-zich tot Frans man Het naturaliseren, te Culver City (Cabfornië( zijn 70e verjaardag te gedenken. H E lunch in Uxbridge is afgelopen. Meisjes in groene unifor- L' men rijden met karretjes door de cantine, ruimen etens resten op, maken tafeltjes schoon en uit de keukens komt ge kletter van vaatwerkOver die meisjea toüde ik u even iets meer vertellen. Zij zijn geen dienstertjes in de gewone zin van het woord. Als dc Olympische Spelen voorbij zijn, gaan ze naar huis of met vacantie cn met September weer naar de universi teit. Al het werk in de kampen van Uxbridge wordt gedaan door studenten, vrouwelijke en mannetüke, uit alle delen uan de wereld. De meisjes in de cantine zfjn Enpefsen, die deze gelegen heid dankbaar hebben aangegrepen om er in de uacaretic wat bij te verdienen, of die het louter doen uit He/hcbbery. Maar gedwongen of niet, zij doen hun werk uitstekend. Vraag dat maar aan de heer van Zijl, die in Uxbridge waakt over de be landen van de Nederlandse pEoep. 's Morgens om zes uur zijn za al treer present en nooit is haar iets te veel. De leiding in Uxbridge -wat betreft de interne aangelegen heden berust bij een 24-jarige student ..Ronnie", Als we Ronnie niet hadden, danja danzegt van Zijl. „Ik dacht," zei ik een beetje beduusd, „dat het in Uxbridge zo voortreffelijk was. Dat heb ik laatst ook geschreven „Het is hier ook niet slecht," zegt Van Zijl, „naar Engelse ■maatsÉaf genomen. Maar, zoals u weet, wilden we voor onze Hollanders apart eten koken „En „Tot op vandaag zijn hier de boter, de kaas en de eieren, die lang geleden uit Holland zijn verstuurd, nog niet aangekomen." „Zoek geraakt?" „Welnee, het ligt ergens in Lenden in een koelhuis en toen ik vanmorgen hoorde, dat er nog niets was aangekomen, ben ik voor de eerste keer kwaad geworden. Zeg nou zelf eens: dat is ook om uit je vel te springen „Dat zal Boogers wel aan het hart gaanzei ik. „Vraag het hem zelf maar," zegt Van Zijl. Éuetz later ben ïk in de keuken bü Boogers, de kok. Wij be groeten elkaar als oude vrienden. „Zo," zeg ik, „maak nu maar eens de omelette voor me klaar, die je me op de boot beloofd hebt ,»Als ik maar eieren had" zegt Boogers. „Ze zijn er nog steeds ■niet, maarvoegt hü er knipogend aan toe, „onze jongens zijn nog geen eitje te kort gekomen. Laat dat maar aan Boogers over Onze kok heeft in Uxbridge niet gevonden wat hij ervan ver wacht had. „Tot gisteren," vertelt hij„had ik zelfs geen eigen pannen om in te koken, maar dat is nu voor elkaar. Als de Hollandse boter nou maar gauw komt, dan kan ik tenminste zelf een sausje- klaar maken Boogers moet de keuken delen met Engelse, Turkse en Bel gische koks. Dat geeft onder ons gezegd ook nog wel eens „trouble", maar u kunt het gerust aan hem overlaten om er voor te zorgen, dat onze jongens desondanks toch niet met een lege maag van tafel opstaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3