Sch iekan ttekeningen C D STADSNIEUWS Gebroeders Henderickx Sehiedamse glazeniers Chcfarinci vraagt Meisjes Waar schoonheid geboren wordt De avonturen van kapitein Rob AGENDA Passage fiuHBBISuSSESBHHfc „Sneeuwwitje" Monopole Tweemaal avontuur en liefde Gemeenteraad in zomerstemming Predikbeurten Vlaardingen aankomend! bediende voor aile afdelingen Koeriersters 2 Zaterdag 7 Augustus 1948 T N een eenvoudige werkplaats in het hart van Schiedam merken twee x bescheiden jonge mannen, wier namen niet alleen in onze stad maar ook daarbuiten reeds bekendheid verwierven, de glazeniers Henderickx. Voortgekomen uit het schildersvak rmtpopten zij zich tot kunstenaars van hrt gebrandschilderde glas-in-Iood-raam. zy stelden niet, als zovele glazeniers voor hsn, zich tevreden met het voorstelllnglore gïa$-ln-Iood- product of het in lood gezette beschilderde ruitje, doch pogen van leder werkstuk» dat uit hun handen kprnt. ectt kunstwerk te maken, wat voor al In den beginne niet altijd zal zijn geslaagd, maar thans de toets der crltiek ruimschoots kan doorstaan. Voor een leder, die ook maar Jets afweet van de edele glazenierskunst met al zijn moeilijkheden en de grote eisen, die het aan de kunstenaar-vakman stelt, zul het duidelijk *\}n, dat de groei, die deze ionge glazeniers doormaken, niet anders dan langzaam kan zjjn. en in dit licht bezien kunnen vv1l ons thans reeds over het door de gebroeders Henderickx bereikte peil verheugen, vooral ook, omdat de giazenierskuust In Nederland met deze twee kunstenaars in Schiedam zo bijzonder goed is vertegenwoordigd. ontdekten. Moeilijk te verstaan met de waardigheid van deze monniken is de naam duivelskunst, die dit rl a ss child eren al spoedig kreeg, maar wanneer het van toepassing brengen od de vele moeilijkheden en verrassingen; waarvoor men bil dit werk steeds weer komt te staan, was het zeer iuist getvoeerd. Vooral vroeger moet het met de primitieve ovens een grote kwestie van cevoel zijn geweest wannéér de glazenier wist, wanneer hij zi1r, glas uit de oven moest halen Te genwoordig kan in de electrische oven veel worden geregeld, maat' ook nu ha».?;? r.pg veel af van de glazenier zelf. In de oven smelt het glaspoeder en wordt hierdoorj één met de ruit. Pe grote verrassing is voor de glas-kunstenaar steeds weer d® kleur, die als met het pot tenbakken. in de oven een on controleerbare verandering on dergaat. Niet meer op. doch nu gevangen in het glas, wordt het van een immense schoon heid. die haar hoogtepunten vond in ramen als die van Chartres en Gouda. Niet /Iets opgloeiende kleuren van don kerbruin tot zwart, zoals voor het branden, maar vlammend in donkere en lichte ruar.ces. is het een beeld vol betovering, die het doorstralende licht maakt tot een bundel van de fflnste kleurenooëzie. Het zetten en solderen van de loodlijnen brengt tenslotte het glas-in-lood raam. In zün geheel tot stand, resultaat, zoals bii de ge broeders Henderikx. van het na ren van robust vakmanschap aan een kunstenaarschap zoals men al leen bit echte glazeniers zal vin den. De gïazenierskunst bloeit weer op Door de eeuwen heen en ook nu nog beweegt de gïazenierskunst zich nog steeds merendeels op ker- In het schildersbedrijf van de heer Nttriu.gr. in het uiterste hoekie van de Warande, bii de Liduinak&pel. zitten grote vensters genoeg en achter een daarvan is de lichtbak van de gebr. Henderickx gebouwd, de kern van het atelier, waar op een doorschijnende glazen plaat het glas de verschillende bewerkingen voor en na het ovenproces onder gaat. Hier staan Frits en André Henderickx in hen „tent" het glas uit te zoeken en het te kleuren. ..Kijk, dat ia nu een begin ge weest/' zegt André en laat ons een onmogelijk klein vodje papier zien. waar cm met enkele krabbels een schets van het laatst gemaakte raam te zien is. Cat vod ie panier blijkt het alüha te rijn. geweest van een Iap«re weg. die glas en lood na vele bewerkingen tesaam brengt en tenslotte vormt bet kunstwerk van litn en kleur, dat wh* als glas-in-lood raanv kennen. Er is een grote verscheidenheid in glas-in-lood. zoals er oo allerlei gebied verschil 15 tussen goede en slechte kunst, maar wat wij bü Fritz en André Henderickx aai> troffen, heeft met recht de preten tie van goede kunst te zijn „AUe begin is moeilijk." luidt een bekend gezegde en dit geldt zeker voor de glasschilderkunst, want het motief is weleen van. de zwaarste problemen voor de glazenier. Soms zal het er direct zijn. maar vaker z&l het resultaat eerst komen na lang zoeken en tasten. De on na pier gezette schets, zoiets als het ons getoonde vodje, wordt dan om gewerkt op groot formaat, waarbtf de sprekende lhnen zwaar en dik od carton worden neergezet. Flit aan geven van de loodlijnen vereist niet alleen vakmanschap, doch ook oen kunstenaarshand, want de lood. lijnen maken een intrigerend onder deel van het ontworpen raam uit. Vanaf de tekening worden scha bionen gemaakt die voor 't uitsnij den v^n het benodigde glas dlenen- Hierby maken de glazeniers ge bruik van een vernuftig apparaat, dat ruimte ioor de loodlijnen uit spaart Mooi glas wordt niet gebruikt De keuze van het 5133 is een kunst od zichzelf, want alle moge lijke kleurnuanceringen vindt men. hierin. Mooi glas komen we in het glazeniersatelier niet tegen tenmin ste niet in de zin van wat wij over het algemeen hieronder verstaan. Echt glazen iersglas i3 vervaardigd volgens de z.g. slingermethode, ■waarbij het glaa in het midden dik ker bleef dan» aan de kanten, het geen ook. kleurovergangen van don ker tot licht schiep. Vroeger werd het nattmrlük met de hand gedaan, maar tegenwoordig gaat dit ook al machinaal- In óns land wordt zg-- antiek glas in Utrecht gemaakt, met hobbels en bobbels en luchtbel letjes alles als vroeger, die nu echter opzettelijk worden aange bracht. De arbeid van de glazenier treedt In een nieuwe phase als de uitge sneden stukken glis worden ge verfd. Dit gebeurt met een mengsel van. metaaloxyde en glaspoeder, waarvan Duitse monniken in het verre verleden de bereidingswnze De Klinknaaelfabriek ontving gasten De voetballers van de Nederland se Klinknagelfabriek uit Schiedam hebben de voetballers met hun da mes en het bestuur van dezelfde fabriek uit Helmond feestelijk in hun cantine ontvangen. De directie was hierbij aanwezig en heeft er vcor gezorgd, dat dit een dag werd die niet gauw vergeten zal worden. Omstreeks elf uur arriveerden de gasten per touringcar, en werden zij begroet in de gezellige car.tfne waar een rijkelijk voorziene kof fietafel stond te wachten. Daarna werd er in de bussen gestapt voor een rondvaart door de Rotterdam se havens met een speciaal^ daar voor gecharterde boot var. dc Spi- do en een rondrit gemaakt door Botterdam. 's Middags werd een voetbalwed strijd gespeeld, die met 31 door de Schiedammers werd gewonnen. Daarna werd tot 's avonds 11 uur in de cantine gefeest. Dat alles zeer in de smaak 13 gevallen, bewees v/el de gezellige sfeer die er heer ste. De directie met hun dames waren de gehele dag hierbij aan wezig. GESLAAGD Van de Middenstandscursus „On- verwagt De Pater Meyers" slaag den tot heden de volgende cursisten: de heren v. Baarle. v. d. Berg, Ber kenpas, Berck, v. Bommel, Buurman. Buist, Geerts. de Groot, Hakkert, De Hertog, Jockcr, Keldermans, Krul- Jaars, v. Kleeft. Kiomps. Lems. Louis, De Lange, Lips, Mak, Noordzij. Mey- vogel. Kramer, v. Oosten, Koeling, Westerbeek en de Vree en de dames Eykenbroek. v. Gink. Hoekstra v. d. Sloot en Mostert. Acht cursisten slaagden met lot GEBOREN- Lena,' d. v. F. Droge en J. M. H. v. Pinxtrren, van Bcveren- str. 14. OVERLEDEN: W. van Schaik, 80 j., weduwe van A. Berkelaar, Nassau- laan 75. De terugkeer van Peer de Schuimer Na afscheid te hebben genomen van kapitein Bïoemsma, vervolgt Rob zijn reis en laat enkele dagen, later het anker vallen aan de kust van Zuid-Frankrijk. Wat een prachtige omgeving! Hoge bergen, palmbomen, een spiegelgladde zee er. een lucht, zo blauw, als men. alleen hier aan de Rivièra kan aantreffen. Ginds, op die hoge berg woont prof. Prudon. En kijk, daar is de ge leerde. Hij verwelkomt Rob met een brede arm zwaai. „Fijn, dat u gekomen bent," zegt hij. „Ik heb al enkele dagen naar u uitgekeken." „U woont wel erg hoog." zegt Rob, „Het is zeker een hele klimpartij naar uw huis?" Prof. Prudon glimlacht- „We behoeven niet té klimmen," zegt hij, „een lift zal ons naar boven brengen." Nou, daar staat Rob van te kijken. Maar de geleerde deelt hem mede, terwijl ze naar boven suizen, dat Rob nog veel wonderlijker dingen zal zien. „Die kristallen van u zullen de wetenschap op haar grondvesten doen schudden," zegt hij plechtig. BOVEN DE LICHTBAK beschilderen André en Frits Henderickx de stukken glas, die later dat wondermooie Ucht —allen laten doorstralen. Dc reiger a's zinnebeeld voer Schiedam uias het hoofdmotief van ten klein glas in lood-raam. kelfjk terrein en dan vooral in de R.K. kerken, waarvoor ook Frits en André Henderickx reeds vale glazen maakten, o.a. in de Frankeland- kerk. De protestantse kerken, die na de Reformatie alles gingen mis sen, wat ook maar enigszins leek op uiterlijke praal, komen hierop reeds enigszins terug. Het wonder lijke licht dat glas-in-lood-ramen de kerk doen binnenstromen, geeft wijding en sfeer in een kerkgebouw en wellicht dat w» deze terugkomst van het glas-in-lood hieraan gedeel telijk hebben te danken. De achttiende en negentiende eeuw gaven zoals op velerlei ander terrein ook een teruggang te zien op het gebied van het glas-in-lood raam. dat door een enkele beschil dering alle prachp van vroeger ja ren vprloor. Hoe arm moet deze tijd w-el ziin geweest, dat men deze glasbeschilderingen. die met werke lijke kunst niets hadden uit te staan, duldde "naast schone schep pingen van de oudere glazeniers. Gelukkig is er een ochtendstond gekomen, die voor ons land glaze niers als Joep Nicolas (tegenwoor dig in Amerika) en Charles Eyck opleverde, en een nieuwe glaze niersgeneratie, rvaartoe ook de ge broeders Henderickx behoren, het werken mogelijk tsj maken. En meer en meer wint het gï as-in- lood raam terrein als versiering van woonhuis, kantoor of fabriek. De vele ramen, die de Sehiedamse glazeniers reeds hiervoor schiepen, bewiizeu, dat ook in onze stad voor hen op dit Dunt een arbeidsterrein ligt. Als we naast de koorramen van Van Eyck. die wellicht de Gro te kerk gaan sieren, dan nog eens de gelden voor meer ramen bü el kaar kunnen krijgen, zal het zeker goed rijn. wanneer ook de naam. Henderickx de makers hiervan, zul len bliiven voor het nageslacht Als Sehiedamse glazeniers hebben zü dit zeker verdiend. Films: Passage-bioscoop: Da. 2, 7, 930, Za. en Zo. 2.45. 4.15, 7 en 9.30 u: Sneeuwwitje en de zeven dwer gen. talie leeft.). Op het toneel: De Rola's acrobaten. Monopole; Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7. 9, Zo. 3, 5, 7. 9 u: Rangle River en Terreur in Red Rock <14 j.). Excelsior ontvangt SCHC Zondag speelt het eerste cricket elftal van Excelsior thuis tegen S.C.H.C. uit Büthoven. De uitwedstrijd werd voor Ex celsior een prachtige overwinning. Nu echter beschikte S.C.H.C. de laatste paar weken over een Engel se bowler, die met zijn opmerke lijke successen, de batsman blijk baar zeer veel moeilijkheden be zorgt. Wanneer deze Engelsman Zondag a.s. eveneens in het Volks park verschijnt, zal het ook voor de Sehiedamse batsman een werkelijk gevecht worden. 3o ven dien wil Excelsior de eer ste plaats behouden, dan mag zij Zondag geen fout maken. Haar ri vaal staat slechts 2 punten achter, door de nederlaag, die zij (Kam pong) van Excelsior ontving. Het officieel orgaan der Neder landse Cricketbond schreef dan ook: „Door deze uitslagen wordtUe strijd om de bovenste plaats tus sen Excelsior en Kampong nu wel bijzonder spannend en wij zien met belangstelling, het verdere "verloop van de competitie tegemoet." Aan het veld is ook deze week hard gewerkt en'men heeft o.a. het scoringbord een zodanige plaats ge geven. dat men het van elke plaats van het veld goed kan zien. Het tweede elftal van Excelsior trekt naar Den Haag, cm daar het eerste elftal van V.U.C. te bekam pen. Vandaag 'speelt Excelsior IV thuis tegen V.O.C. IV. Tussen de Havens Nimmer zijn onze havens bezongen als die van het Noordelijk Venetië, se ah Amsterdam reeds vroeg werd ge nosmd en toch behoefden zy hier vroe ger vooral niet voor onder te doen. Ontdaan van de Juister van de groene bomen langs de kbnt bleek na de oor log hun schoonheid nog eens te meer als de prachtige graan pakhui zen en de machtige gevels van urocogere pa' iciciêrswoningen ziek in het water weerspiegelden in eer. serene rusf, die hun aanwezigheid van eeuwen scheert te rechtvaardigen. Toch klopte daarbinnen het leven met luids hartslag steeds door. Neen, hier kwam in de loop der eeuwen geen angstwekkend geconserveerd openlucht- musetint tot stand; de havens bleven hun functie behouden. Nog puffen uur in, uur uit, boten door Lange-, Niewe- en Korte Haven en op de wallekant staan de vaten en kisten hoog opgestapeld om hun weg door de wereld te beginnen. Wonden zijn cr'ook geslagen in het havenbeelddiepe en minder diepe, in long voorbije tijden, doch ook In het jongste verleden, maar het kon de schoonheid van eeuwen niet vernielen. Wie eens a's Schiedammer of vreem' deling zijn blik heeft laten gaan over de bocht in de .Lange H&ven zat dit beeld van Hollandse schoonheid immer bij zich blijven dragen. Het water Het water in de havens is diepblauw en rimpelt zacht onder een koel windje, waardoor Schiekanter vandaag de pak huizen aan de overkant weer eens met een steeds vervagend blauw-grijs sil houet in het water ziet staan. Het rook vanmorgen ook ietwat, waaraan het zeker te danken was, dat enkele niet- Schiedammers in een sneltrein tempo de havens „deden". Deze week kwam ook weer tieperiodieke vergiftiging voor in de Korte Haven, waardoor alk vis na wanhopige strijd dood als een pier met de stroom mee de Lange Ha ven in dreef., Scbiekanter heeft hier a] ,v«el ach en wee's over gehoord en ze-zelf.in dea beginne ook wel eens geslaakt, maar een gesprek met ir. Aikema van Ge meentewerken maakte daar een eind aan. Bij huidig open rioleringssysteem in oude binnenstad is hieraan niets te doen, zo vertelde directeur Gemeente werken. De havens zullen niet meer gaan ruiken als oude stad voorbij Korte Haven gesaneerd is. Maar dat zal nog wel enkele jaartjes duren. Vissenleed duurt dus toe zolang. Jammer zal het zijn als sanering ook aardige-kleurtapijten in Korte Haven laat verdwijnen, want Scbiekanter. ah wellicht) vele anderen, verbazen zich nu steeds weer over kleur, die water aanneemt na injecties uit rioolpijpen. Vorige week 's ochtends topaasgroen en 's middags bloedrood, wat in enkele breinen moordverhalen opwekte. Het bleek echter weggespoelde kleurstof. Zwemmen Als het warm is, lijkt elk water een geschikte zwemplaats, maar Schiekan- ter is toch nog nooit in de verleiding geweest ora dan in een van de havens te springen, of in de Schie. Warmte van vorige week verleidde echter schijnbaar tóch anderen, want met fer me duik zag Scbiekanter mannen frls{!) bad nemen in Korte Haven, dat geluk kig net zeepsopkleur (merk Dralle) had en meisje verfriste zich in de Schie. Zwemmen is gezond, maar dit ook? De smalle brug Waar de Schie ophoudt" en de Lange Haven begint, ligt .de sluis met de Beursbnig, waarover nog wel eens het een en ander mag worden gezegd, want het ongeval van enkele weken, waarbij twee meisjes ernstig werden gewond, schijnt vele chauffeurs nog niet vee! te hebben geleerd. Nog dagelijks ziet Schiekanters auto's elkaar passeren' op de brug, waarbij en passant het voet pad, waar dan .toevallig niemand loopt, maar tot rijweg wordt gedegradeerd. Geduid om voor de brug even de tegen ligger af te wachten, schijnen 'deze roe keloze bestuurders niet. te hebben en schijnbaar nog minder- begrip voor de grote verantwóórdelijkheid die zij daar achter het stuur tla-.y. de veiligheid van andere mensen bezitten. NOG EEN BEDANKJE De Kerkeraad van", de Geref. Kerk hier ter stede heeft bericht ontvangen, dat ook ds. A. Dercksen te Rysoord voor het beroep naar Schiedam heeft bedankt. Advertbttle L M. I£GEN PIJNEN EN G«!£P 30 TABLETTEN t I 07S DOOR DETAILISTEN IN" TE LEVEREN BONNEN in de week van 8—14 Aug. '4R VERSN./SUIKER: 050 alg. (2 rts.l, L suiker. H 14 (1 its.). 84 versttap,, H 12 [0.4 rts.), 81 versnap. (0.6 rts.}. Afgifte Coup. C 865. C 63u voor Versnap.; C 367, C 858 voor Suiker. KOFFIE: 05B alg., H 15 rts.). Af gifte Coup. C 8B9. THEE: 057 alg., H 17 rts.). Af gifte Coup. C 870. BROOD inl, Bl./Pateptbl.: 087 brood, B 107, O 117, M brood, H 21 (8 rts.). 054 alg.. 092 alg., C ÏOff, M brood, H 21, H 25, H 27 [4 rts.). 083 brood (2 rts.) plus nwe bonnen voor brood en keuze bonnen voor brood of gebak. Coup. .X 296, -X 265 laatste, gelegenheid tot inle vering. Afgifte Coup. D 134 irü. bloem: O 135 patentbloem. ROGGEMEEL: Zie brood. Afgifte Coup. D 133 Roggemeel. GEBAKBLOEM Bakkers/Banketbak kers: 054 alg., H 27 (1 rts.). coup, X 300, C 854, -C 855, C 872, C 873. Coup. C 833. C 834 laatste gelegenheid tot inlevering. Afgifte Coup. C 871. GEBAK: 054 aïg., H 27 (1 rts.). Af gifte Coup. C 872, C 873. VLEES: 045 vlees, L vlees f3 ,rt5.)» L vlees (2 ris.), 044 vlees, 040 vlees, H 51 (1 rts,). Afgifte Ontv.bew. MD 242—09 m.. vl.zegels. Coup. X 280, X 311, C 788, C 769, C 77fl, c 337, C 833, C 839. Af gifte Ontv.bew. MD 24210 met vlees- degels, VLEESWAREN: 045 vlees. L vlees <3 rts.), L vlees (2 rte.), 044 vlees, 046 vlees, H 51 <1 rts.). Afgifte Coup» C 837, C 838. C 839, TABAK Detaillisten: 7B tabak, 83 tabak (2 rts.). H 66 <1 rts.). Afgifte Coup- C 874, C 873. EIEREN (gross.): L eieren, M eieren (5 rts.), 033 alg.. 091 alg., H 37 (1 rts.), D53 en L eieren laatste gelegenheid tot inlevering. Afgifte Coup. G 169, G 170, G 171. TEXTIEL,, Detaillisten: Toew. Distex MD 85, A t/m K van VA 705 (1 en S pnt.), T. K. L, M (1 pnt.). J en K (5 pnt.), J en K res. (10 put.) van VA Textiel a.s. moeders van CA 802 (10 pnt.). Rts.b. D en E 81 (1 en 10 pnt.). Afgifte handclscoup. textfelgoederen. Confectiebedr./Confectionn.: Werkkl. bonnen, gesplitst n. soort, totaal in veelvouden van 300 pnt., H en rts.b. FC (24 pnt.), L cn rts.b. FD (12' pnt.). machtigingen confectie en bandelscoup. Afgifte confectlecoup, F verg.houders: Wexkkl.bomien, „zie boven". BRANDSTOFFEN: Detaillisten, en groothandel lx per 14 dagen: brandst. a.a. moeders, rts.b. 1948/'49 (1 rts.), 01. 02 van TA 806 (3 rts.). Afgifte Coup. Brandstoffen. Groothandel lx. per week: Aanv. Toew. en Coup. B, C, D en E verbrui kers, binnen 1 maand na de op de toew. vermeide vervaldatum. Afgifte ontv. bew. MD 342—09 voor brandstoffen en MD 34210 voor fnd. kolen. Inlevering brood In veelv. van 680 rts.; eieren in veelv. van 100 rts. en vlees in veelv. van 10 rts.; van overige artikelen alle bonnen inleveren. In verband met de.vacantles van de slagers kunnen vleesbonnen worden in geleverd op Donderdag 12 Augustus. Dit geldt, dus niet voor detaillisten ln vleeswar.en dezen dienen op de voor hen aangewezen, dagen tn te leveren. Er was eenszo begint ook het verhaal van Sneeuwwitje, die volgens het „spiegeltje aan de wand" de schoon ste in het land was en daarom door de boze koningin werd verjaagd en bij de dwergen terecht kwam, die haar na die geschiedenis met de vergiftigde appel trouw in een glazen kist bewaarden tot de prins kwam om haar met een kus weer tot leven te wekken en nog lang en gelukkig met haar te leven Walt Disney's tekenfilm, die wij reeds voor de oorlog hier konden be wonderen, beleeft thans een tweede reis door onze bioscopen met Sneeuwwitje, die wel wat Rie Cramerachtig aandoet, de kostelijke nog springlevende dieren verzameling en niet te vergeten Dopey, Sneezy. Grumpy, Sleepy, Bashful, Hap py en Doc. de dwergen. Jong en oud kan dit sprookjesachtige verbeelde sprookje nog eens' zien, ai zouden wc t.a-v. de kleinsten enige res trictie willen zien gemaakt, want de eerste voorstellingen bewezen, dat de afschuwelijke koningin-heks wel wat te veel op de ontvankelijke kleine-kinder ziel inwerkt. De vrouw waarmee Billy de Kïd (Buster Crabbe) het In „Terreur in Red Rock" te stellen heeft, Is bij de eerste ontmoetingen die dit edel mams persoon met haar heeft, geenzins de ge liefde vrouw, die zij tegen het eind moet worden. Als hoofd van een roversben de bezorgt zij. Billy heel wat last, maar ja, haat en liefde moeten volgens ken ners zogezegd broertje en zusje zijn en als we deze redenering aanhouden is de metamorphose, die zij ondergaat, nog niet zo. gek te noemen. Avontuur en liefde zijn ook de hoofd motieven van „Rangle Rlver", een verhaal van de bekende Zane Grey, dat in Australië speelt. Een dochter van een Australisch veefokker wordt uit Europa teruggeroepen omthuis de ontstane moeilijkheden tengevolge van het droogvallen van. een -rivier het hoofd te helpen bieden. Er Is een ont moeting met een vliegenier, die ook gaat helpen, evenals de slechtgemanier- deopzichter. Erkomt natuurlijk; eèn bruut van een vent in het spel, maar gelukkig blijven er aan het slot toch twee geliefden. Wie -het zijn, kunt u- deze week in de bioscoop aan de Hoog straat zien. Agenda in recordtijd afgewerkt Vele lichte zomcrcostuums braken Vrijdagavond de stemmige dracht waar in de meeste raadsleden zich in dc Di?andelijk6C vergaderingen plegen te vertonen. En het was niet alleen licht textiel, dat de regelmaat verstoorde, want vele zetels waren cn bleven leeg. tot zelfs achter de gtóle tafel tóe, waar de gemeentesecretaris zijn twee wethou ders-buurlui moest missen. Mr. Peek, ook al in écht democra tisch zoraertenu, had. na de opening al-, leen het woord, zichzelf regelmatig af wisselend met de klop 'van de voorzit tershamer, die' zónder protest zijn mo- netoon geluid deed horen ".en steeds weer nieuwe voorstellen tot besluiten omdoopte^ Tot;her zestiende 'kwam, het' voorstel om de bestaande Commissie voor-Ge meentewerken en Stadsontwikkeling om te zetten in twee commissies, één voor Stadsontwikkeling en. Stadsuitbreiding en één voor Gemeentewerken. De heren Mak (A.R.), van der Berg (C.H.) en Bosch (V.y.D.)- kwamen hierbij op het oude chapiter van de evenredige ver tegenwoordiging terug, die met de com missie voor Stadsuitbreiding en -ont wikkeling wel niet in het gedrang kwam, maar die bij Gemeentewerken met de voorgestelde vier leden weer in het gedrang dreigt te komen. Op voor stel van de heer Mak werd het voor stel gewijzigd in die zin, dat de Comm. van Gemeentewerken tenminste vier leden zal tellen, een uitstel van debat dus. want over dit oude zeer van de kleine partijen zal het laatste woord nog wel niet zijn gesproken. De heer v. d. Berg wilde voor Stadsontwikke ling en -uitbreiding ook vertegenwoor digers van het agrarische deel van de bevolking en uit industrie en haven bedrijf vertegenwoordigd zien. Bij de benoemingen werd de heer J, N. Oudesfuys niet benoemd tot op zichter le klasse, doch als technisch ambtenaar. Binnen een half uur was hiermee de agenda van achttien punten afgehan deld, een resultaat, dat in deze tijd van records niet opvalt, doch dat we nog gaarne herhaald zouden zien. Medische Zondagsdienst Van Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondagavond 12 uur wordt de me dische dienst waargenomen door dr. W. H. F. Meyer, Swammerdamsin-" gel 43, tel. 69066; dr. W. T. F. Nyenhuia, B.K, Laan 154, tel- 69880; dr. W, A. de Ridder, Stadhouders laan 46. tel. 67590. Geopend Is apotheek F. H. Bac ker, St. Liduinastraat 58. Ned. Herv. Gemeente: Grote kerk 9 en 10-30 uur ds-.P. A. A. Kluse- ner, Feijenoord; 5 uur ds. rar. G. A. Alma. Llsse- Nieuwe Kerk: 10 uur ds. K. de Bel, 5 uur ds. J. G. Jansen (Doop). Westerkerk: 9 en 10.30 uur ds. S. Btjl, WelsrUp. Vredeskerk: 9 en 10-30 uur ds. J. G. Jansen. Jeugdkerk, Verenigings lokaal, Nieuwe Haven 155, 10 uur: de heer B. Mastenbroek. Ned. Prot, Bond: kerk Westvest, 10.30 uur da. H. A. C, Snethlage, H'berg. Evang. Luth, Gemeente: kerk L. Nieuwstraat. 10 uur ds. J. v. Leeu wen. Chr. Geref. Gemeente: kerk Wa rande. 10 en S uur ds. A. Zwiep. Oud-Katholieke Kerk; kerk Dam, 10 uur H. Mis, 12e Zondag na Pink steren. Oud-Geref. Gemeente: Jeugdhuis, L. Haven, 10 en 5 uur ds. W. Roos. Leger des Hells; gebouw L. Ha ven 27, 10 en 7 uur, majoor C. Küh van Amsterdam. Evang. Gemeente: Harmonie, Nwstraat, 10 uur dhr J. Segaar; Ver.lokaal, 7 uur, dhr. J. Segaar. Ned. Hen'. (Gerei.) Evangelisa tie: Tlvoli. Nwe Haven. 10 en 4 u. ds. P. Bouw, Ned, Herv, pred. te Woudenberg. Herv. Evang. „Eben Hoezer": ge bouw Pieterman, Westvest, 10 en 4 uur dhr, M. J. Middelkoop. Kerk v. Jezus Ohristus v. d. H. der L. Dagen, L. Haven 69: 10.40 u. Zondagsschool. 5 uug Avonddienst. Stadsevangelisatie „Jeruël": 10 u. samenkomst. Ger. Kerk Oosterkerk vm. 10 uur Dr. H. Holtrnpp, van Schevenin- gen, n.m. 5 uur Ds. J. Koppe, van Zeist. Zo 6. Plantagekerk vm. 10 uur Ds. W, A. Krijger, nm. 5 uur Dr. H. Hol- tropp. Zo. 5. Julianakerk vm. 10 uur Ds. J. Koppe, nm. 5 uur Ds. W. A. Krijger Zo. 4. Kethel v.m. 9.30 uur de heer W. A, J. Dalmayer, nm. 2.30 uur Ds. "W. A. Krijger. Zo. 4, YACANIÏE PROGRAMMA VLOT AFGEWERKT De verschillende boottochten, die door het vacantiecomité werden georganiseerd doen het goed bij. het Vlaardingse publiek. Er werd o.a. een tocht gemaakt naar Gou da, waar men werd verwelkomd door een lid van het Gemeentebe stuur, Men bezocht de Grote Kerk bekeek de bekende Goudse Glazen eh kwam met de Goudse Pijpen te rug. Ook de autobustochten genie ten een grote belangstelling, uitge zonderd die naar Zeeuws-Vlaande- ren, die wegens te geringe belang stelling moest worden afgelast, De rit per trein naar Amsterdam en Volehdam werd gedaan door een vrolijk gezelschap, Er was een prettige sfeer en men kwam dan ook pas terug met de laatste trein. Er werd tijdens het diner in de restauratie van het Centraal Sta tion te A'dam druk gespeeched en men vergat niet complimentjes uit te delen aan het vacantiecomité. FREKKBEUKTJEN Ned, Hervormde Gemeente Gróte Kerk Zaterdagavond geen a vond wij ding, 10 u ds De. Zwart van Asch, 5' u ds Brouwer van Utrecht. Nieuwe Kerk: 10 u ds Quartel van Kethel; 5 u ds Dankbaar van Maassluis. Bethelkerk: 10 u ds Brouwer, 5 u ds Quartel. Westerkerk; 10.45 u ds Groot- jans. Gereformeerde kerken Oosterkerk: 10 u ds Kwakkel- stein van Putten; 5 u dr Kraan. Laridstraatkerk: 10 u ds Kraan; 5 U ds Kwakkelstein. Kuiperstraatkerk: 10 u ds Zand bergen: 5 u ds Brouwer. Mr. Terpstraschool: 10 u ds Brouwer van Harllngen; 5 u ds Zandbergen, DE TENTOONSTELLING Donderdagavond tegen half tien passeerde als 10.000ste volwassen bezoekster mevr. S- Vink van Loon Vaartweg 92, alhier de contróle, maar zij kreeg weinig kans om de contröle te passeren, want in aller ijl werden de diverse leiding ge vende personen van de tentoon stelling bij elkaar geroepen om deze dame toe te spreken, De voor zitter van de tentoonstellingscom missie sprak haar in hartelijke woorden toe cn verschillende deel nemers aan de tentpon stelling meenden het met bij woorden te moeten laten. Zij kreeg een deken van de Beddébeurs, de firma Hoogland schonk een vulpen, Chris van Dooren hing een kanten kraag om haar hals. de heer Kor- .mans gaf een servetring en de bak- kerspatroohs" deden ér ten slotte nog een taart bij. Vanavond is er in de consumptietent een turn- groep en:2al het VlVO-kwartet muziek brengen. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zullen in bijzondere gevallen dienst doen de geneesheren Dr. Linze!Hoflaan 15. tel. 2312 en dr. Van den Pol. Hofsingel 13, tel. 3370. Geopend aootheek v. d. 'Corput, Schiecl.weg 89, tel. 3224. VISSERIJ Binnengekomen VI. 208 H. van Roon 46 last en VI. 47 P. den Heyer 21 last. Vertrokken VI. 114 Adr. Visser. VI. 50 J Scheukel en VI. 203 D. de Hond. „Craven-Gentleman" op bezoek Het Engelse tour cricket elftal ..Craven Gentleman" .speelt Dins dag aan de Damlaan een wedstrijd tegen het eerste elftal van.Hermes D.V.S- Slechts éénmaal verloor dit Engelse elftal in Nederland en wel tegen Hermes D.V.S.. zodat we nu een spannende wedstrijd tegemoet kunnen zien. SCHIEDAM Voor de vele blijken van belangstelling en deelne- ming. ondervonden tijdens de 2iekte en, by hét overlij den van mijn innig geliefde Vrouw TEUNTJE VIJFWINKEL geb. SLUIMER betuig ik hiermede mijn - hartelijke dank. In het bij zonder aan de Weled. Zeer- gel. Heer Dr. Ris en aan het verplegend personeel van het Gemeenteziekenhuis Schiedam voor de liefde volle verpleging aan haar betoond. Schiedam, Aug. 3948. Uit aller naam, B. VIJFWINKEL. Nieuwe Maasstraat SB. EEN TAXI BESTELLEN, 9 68210 BELLEN WESTER GARAGE, Tel. 6 8210 Schiedam Handelskantoor hier ter stede vraagt leeftijd tot 19 jaar. Mulo- o£ H.B.S.-opIeiding. Brieven letters S.W. H. bur. van, dit blad. STOOMWASSERIJ SPRONK SCHIEDAM Aanmelden: NOORDVESTSINGEL 83—85 WEGENS VACANTIE ZIJN ONZE FABBIEK. KANTÖOB en WINKELS GESLOTEN van 9 t/m li AUGUSTUS CHEM. WASSERIJ EN VERVERIJ „CENTRAAL" Lange Nieuwstraat 71 Schiedam. Autorijschool Osephlus, Warande 27, Tel. 68472. Ge- dipl. Automobieltechnicus. De vertrouwde vooroorlogse school. Desgew. gehaald en gebracht. Jong echtpaar met 1 kind- je zoekt inwoning,: liefst Gorzen". Zwarte Waalse- straat 1. Foto's genomen. Breng deze dan bij ons voor te ontwik kelen en af te drukken. En U zult zien wat wij van Uw foto's maken. In één woord prima ensnel klaar. J. Willebrand. Drogisterij «n fotohandel. Rotterd.dyk 205, Fototoestellen te koop ge vraagd Reparatie Rui- len.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2