C Onze hoop nog slechts gevestigd op Groninger Schubart l:/% Rotterdamse jeugd neemt strand en duinen van de Hoek in bezit Joegoslavië in de finale tegen Zweden Italianen kampioenen van de tandem Olympisch boksen In de Wembley-pool spelen zich soms woeste tonelen af Publiek laat zich niet onbetuigd De Korver kampioen van Rotterdam laat Uw frisse temt niet verduisteren deer puistjes en viekkerighsid Sabel-équipe nu uitgeschakeld Engelsen hadden huid al verkocht vóór Tito-beer geschoten was Karel v. d. Meer Teruzzi en Perona verslaan Britse koppel Harris-Bannister Blankenauw kon zich niet klasseren Zweden de beste Kayak-vaarders DE HINESE PAPEGAAI Vacantie-school werkt weer na acht jaar Iedere dag heen en weer Charité wint bronzen medaille Donderdag 12 Augustus 1948 A AN protesten in. de Wembley-pool die nu dagelijks in het teken staat van de bokssport ontbreekt het niet. Denk slechts aan onze verontwaardiging over de beslissing, die Jan Remie uitschakelde. Maai- dat alles was kinderspel, bij wat Uruguay heeft gepresteerd, toen naar Uruguay'se smaak hun favoriet Basillo .Alves verliezer werd verklaard tegen de Amerikaan Johnson. Onze officials dr. Posthuma enBèrgström hebben een keurig briefje geschreven aan de jury, maar de Uruguay'se officials ontketenden een pandemonium, dat aanleiding heeft gegeven tot de wildste taferelen fensief, kreeg waarschuwingen, die hij niet verdiende, sloeg Wright drie keer neer en werd toen in de loop van de tweede ron de zodanig door de Engelsman in het nauw gebracht, dat d'e scheids rechter de wedstrijd staakte. Dat kwam zo: Garcia was even aange slagen leunde versuft tegen de touwen. De scheidsrechter még interveniëren als een bokser niet meer in de vechthouding staat, maar leuk was het niet voor Gar cia. Mannen van spieren De sterkste mannen ter wereld zijn deze week te bewonderen in de Empres Hall. waar tonnen ijzer moeten worden opgetild om uit te maken, 'wie aan het eind de Olym pische kroon mag dragen. In de dagen van de oude Grieken was de sterkste gewichtheffer een held onder de helden, hier is hij hoog stens een Olympist onder de Olym- pisten. De goede zijde van de ma tige belangstelling is, dat de stilte niet wordt verstoord door rumoer, want concentratie van de geest is voor de gewichtheffer even hard nodig als concentratie van de spie ren. Langzaam beklimt 'de sterke man het podium. Enkele, minuten haalt hij in doodse stilte diep adem, dan loopt hij op en neer als een ver toornde admiraal op een klein schip. Ten slotte na magnesium aan z'n handen te .hebben gedaan staat hij stil voor de stang en met één beweging'is het ..zaakje" op schouderhoogte- Nu komt liet kritische ogenblik van het „druk ken". Na een pauze van hoogstens De bokser Alves was bereid de beslissing met een, zij het ook smadelijke glimlach te nemen, doch de officials ont wrongen aan hun keel een schreeuw van woede. De se condanten van Alves liepen de tranen langs de wangen, ter wijl zij het enige Engelse woord, dat zij kenden, uit- kermden: „Protest.Pro test, ProtestEn om het toonbeeld van verwarring daar om de ring compleet te maken, werd Alves eerst op de schouders gehesen van de Uruguay'se officials en toen midden op de jurytafel neer gezet. Intussen liet het publiek zich ook niet onbetuigd. Het joelde, het schreeuwde, het gooide voor werpen naar de jurytafel, kortom: het werd een complete heksenke tel. Uruguay'ers, in hun blauwe trainingspakken, kwamen "Van de tribune omlaag gestormd en Alves werd op de schouders rond gedra gen, voorop senor Arquimedes Rondoni, met.op zijn arm de tekenen van Olympische jury waardigheid. Hij duwde suppoos ten voorbij én bracht 'z'n landge- genoot nog eens naar de jurytafel, waar hij in opperste opwinding met papieren begon te strooien. Krachtige armen moesten er aan te pas komen om de Uruguay'se processie weer in rustiger banen te leiden. Hier hebt u nog enkele uit spraken van Uruguay'se leiders: Senor Rondoni: „Dit is de meest krankzinnige beslissing, dl? ik hier tot nu toe heb zien nemen. De coach van Uruguay: „De be slissing grenst aan waanzin, maar ik geloof, dat wij haar sportlef moeten dragen." Gustavo Mattos; de manager van van de Braziliaanse ploeg zei: „Wij zijn ook het slachtoffer geworden van waanzinnige besluiten, maar wij aanvaarden het kalm. Als het aan 'mij lag, dan gooide ik alle rin gr e chters-en^sch eïdsxechters in het water, Y*?-*: r r Het laatste gold'voor onze land genoot, de Rotterdammer Sanders, die de partij had geleid. Sanders zei: „De beslissing was volkomen juist en wat het laat ste betreft: ik ben niet bang voor water. Toen het rumoer een beetje be iaard was, is senor Rondoni op 't matje geroepen van de „Inter national Olympic Boxing Federa tion" en heeft hij een en ander te horen gekregen. Of het zal helpen? Schubart In de derde ronde HET wordt meer en meer dui delijk, dat de Nederlandse Boksbond met Schubart een uit stekende greep heeft gedaan. De koele Groninger, waarvan ik eerst dacht, dat hij te weinig geëmotio neerd zou zijn voor zo'n zwaar toumooi, blijkt juist in deze hek senketel de goede, nuchtere men taliteit te hebben. Nu was welis waar de Egyptenaar Fahim geen man van klasse, maar wat de Gro- 'ninger moest doen, deed hij goed. In de tweede ronde ging Fahim zelfs voor S tellen neer en Schu bart kwam met een straatlengte voor te staan, In de derde ronde wordt z'n te genstander de Engelsman Wright, die op sensationele manier won van de Argentijn Gareia. De Ar gentijn was doorlopend in het of» Radio-programma DONDEIÏOAG J2 AUGUSTUS 1948 Avondprogramma HILVERSUM I. 19.nws; 1S-13 I3. ger des heils; 19.30 actueel geluid; 19.15 reg. uitz.; 20.nws; 20.05 prag. prol, 20.15 piaatvarla: Zl.— Sweelinekkwar- tet; 21,30 openluchtconccrt; 22.15 vaart der volken". 22.35 Wiesbadener Collegi um musicum: 22.45 avondoverdenking; 23.nws; 23.15—24.klassiek concert, HILVERSUM II; 19,— een mijlpaal; 19,10 Skymasters: 19.40 gram. muz.; 20.— nws: 20.05 echo van de dag: 20.15 Wiener philharmonic; 21.15 economische ontwikkeling van Suriname; 21.30 Salz burg Festival; 22.10 de koninklijke ma rine in oorlogstijd; 22-25 marsmuziek: 22.30 Olymp. spelen; 23.— nws; 23.15— 24.— walsen. VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 HILVERSUM I. 7.— nws; 7.15 gram.muz.; 7.20 Olymp. spelen; 7.45 woord voor de dag; 8.— nws; 8.15 v - wijde muz.; B.30 Bseh-Mozart; ae- zoek bij zieken: 9-30 Engels-Car.-Jees concert; 10 30 morgendienst: 11.— zang recital; 11.30 Czardas en Balalaika; 12. Aacora-trto; 12,30 weer overzicht; 12.33 Don Kozakkenkoor: 13,— nws; 13.15 cn-. semble Lachman; 13,45 gram, muz. 14.20 van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 prcmenaüeeoncert; 15.23 recital door Nan de Klijru viool. declamatie; 15.20 gram. muz.; 18 45 orgelconcert: 17.30 Sang en Snel; 18.15 lezing D. R, Jonker; 1830 Olymp. «pelen. HILVERSUM H. 7,— nws; 7.15 or- kesten van Monia Liter en The Masque- raders; ,8.— nws; 8-18 operette-selecties: 8.50 voor dé huisvrouw; - 9.gr. pi.; 9.30 waterstanden; 9.35 Alfred Cortot; 10,morgenwijding; 10.20 Wester Baath: ld.-*» --nor- r® vrom»- 10 45 ro- mi pop. prog.; 11.45 orgelspel door Pierre Falla; 13.— nws; 13.15 Dolf v. Linden; 13.45 Mireille en Charles Tre- net: 14.kookkunst; 14.20 Kwintet- spelers: 15,— on3 volk in zijn dichters; 15.20 gr. pi.: 16.— marsen; 36.10 HoII. liedjes: 16,30 vacantia; .17.— film land; 1720 semi pop. prog.: 17.43 Olymp. 'spelen: 18,— rtws; 16.15 felicitaties; 18.45 DtnahjShore, twee seconden moet dit gebeuren ende geringste hapering bij de opwaartse beweging brengt diskwalificatie. Spieren rimpelen als cobra's on der een karpet en ik onderga het elke keer als een moment van in tense spanning als het enorme ge vaarte omhoog gaat. Daarna komt er nog een moment- van spanning, voor de gewichtheffer althans om te zien of hij geen fouten heeft ge maakt. Drie witte lichtjes beteke nen succes, drie rode, dat hij zich voor niets h'eeft ingespannen. Sommige gespierde mannen bid den voor 2ij het „schavotje" be klimmen, anderen houden - tot 't laatste oogenblik de handen voor de ogen. Oosterse gewichtheffers zingen „Allah Allah - Allah". Gorman knock out Ik heb tot .slot nog droevig nieuws. Onzevlieggewichtkam- pioen Carman, die twee ronden was doorgekomen, is gisteravond in. de derde ronde „gesneuveld" te gen de Koreaan Han Soo Arm. In de tweède ronde van het gevecht sloeg Han hem knock out. Ik was er al bang voor geweest. Nu is on ze hoop nog slechts gevestigd op Schubart (Van het A.N.P. vernemen wij nu, dat de jury d'appèl, de heer Sanders heeft medegedeeld, dat hij voortaan nog wel als jurylid maar niet meer als scheidsrechter bij dit toumooi zal kunnen fungeren.) Olympische ploeg voor de wegwedstrijd De Nederlandse wielerploeg, die Vrijdag in Windsor Great Park aan de Olympische wegwedstrijd zal deelne men, is definitief samengesteld en be staat uit de renner» Faanhof (Amster dam), Grift (Soest), Voorting (Haar lem) en Peters (Haarlem). André de,Korver is gisteravond na een enerverende wedstrijd op de baan aan de Kromme Zandweg kampioen van Rotterdam geworden op lange afstand. Tijdens deze gehele wedstrijd, voor professionals en onafhankelij- ken, die over 50 kilometer liep, is er uiterst fel gereden. Reeds in de tweede ronde trok De Vries weg en eerst na veel gejaag kon het pele ton. hem weer te: pakken krijgen. Vlak daarop ging De Korver het alleen proberen,.;en.toendie inge haald. was,.: pr ah.eexde .«-Vers churen het. Na .veel moei te-, werd die ook weer ingehaald,'maar rust kwam er niet. André de Korver en Piet de Vries deden samen een ont- vluchtingspaging. Het scheen te ge lukken. De afstand tussen peleton en vluchtelingen werd langzamer hand groter, de ene jaagpartij na de andere werd ingezet, zonder succes. Alleen Van Strater, die een ronde achterstand had, zag kans zich van. de grote groep los te Advertentie I. M. Doc steeds R»dox in Uw v.„s- en bad' witec. Radox omwikkelt zuurstof. Mil joenen microscopisch kleine luchtbellen dringen Uw poriérv binnen en maken die vrij. Uw huid kan dm weer ade/nen en alk ongerechtigheden die Uw teint aan tasten, krijgen geen kan» meer, Radox f-.m geeft U 'n SttaJe n d cPg uiiexlijk naar „buiten" en naar „binnen" "n wel- r dadige tinteling,,. O vost 'n gave huid ta 'n fraaie ttint. Schubart bij de laatste acht Het Nederlandse team voor het schermen is in de halve finale van het sabeltournooi voor équipes ge slagen door Italië en door de Ver. Staten. De* cijfers waren 133 en .92 overwinningen. Nederland werd uitgeschakeld tezamen met Frank rijk, dat met 95 van 'Italië en met 115 van de Ver. Staten verloor, In de andere poule won Hongarije met 15—1 van Argentinië en met 123 van Polen terwijl België de Polen en Argentijnen resp. met 97 en 9—4 versloeg. De finale gaat tussen Hongarije, België, Italië en de V.S, Van deze finale series sabel voor équipes luiden de uitslagen: Eerste serie: HongarijeVer. Staten 106; ItaliëBelgië 106. Tweede serie: HongarijeItalië 106; Ver. StatenBelgië 11—5, (Van onze speciale verslaggever bij de Olympische Spelen) Engeland niet in de Voetbal-finale. Gisteravond voor 30 a 40.000 toe schouwers (wat tegenviel) verslagen door Joegoslavië, in een wedstrijd, die in elk opzicht verschilde, met wat de Britten anderhalve week ge leden op Highbury te zien gaven tegen de onzen. Het bruispoeder van de wonderman Matt Busby bleek al heel spoedig te zijn uitgewerkt... Strakke leiding" van ai» v™ i?™ Russische coi- maken en jaagde nu achter het tweetal aan, zonder hen in te halen. Alle drie zagen toch kans bij het peleton te komen. Toen namen Verschuren, Van Gerven en Den Otter er een ronde bij, waarna Van Gerven alleen verder ging en na geweldig veel zwoegen er nog een tweede ronde bijwon, zodat hij nu in z'n eentje aan de kop lag. Onge veer twintig ronden vodx het einde zetten André de Korver en Piet de Vries de achtervolging in. Weder om, felle jachten zonder succes. Ze kregen'ongeveer zes ronden voor het ëlnde het peleton weer te pak ken en daarmee Van Gerven. In een gesloten formatie jaagden de renners toen op de; 'eindstreep aan. De drie leiders gaven elkaar geen centimeter toe en het gelukte De Korver tenslotte slechts na de grootste moeite met enkele deci meters verschil als eerste te eindi gen voor De Vries, Zijn tijd was precies een uur en een kwartier. Derde was Van Gerven, 4de'Ver schuren en 5de Den Otter. Zeilen te Torquay De zeilwedstrijden te Torquay hadden op de zesde wedstrijddag de volgende resultaten; Fire Fly-klasse:. 1. Denemarken 2 uur 34 min. 44 $ec.; 2. Frankrijk 2.35.07; 3. Nederland (De Jcng) 2.35.33; 4. België 2.3G.22. Canada eindigde als 3e doch werd gediskwa lificeerd. Drakenklaëse1. Italië '3.09.06 (1180 p.); 2. Argentinië 3,09,50 (S79 p.); 3*Noorwegen 3.10,07 (703 p,)j 4. Nederland (Jonker) 3.10.3S. Sw'allowklasse: 1. Ver. Staten 1.52.48; 2. Brazilië 1.53.08; 3. Noor wegen 1.53.48; ÏO..-' Nederland (De Vries Lentsch) 1.56.31. Starklasse: 1. Cuba 1.50.09; 2, Nederland (Bob Maas) 1.51.08; 3. Frankryk 1.51.35, Italië, dat als eerste door de finish ging, werd ge diskwalificeerd, evenals Gr. Brittan- nië dat als 3e eindigde. Tegen ons elftal demonstreer den de Britten een vechtlust, die bijna abnormaal was. Hierbij vergeleken was het gisteravond een „friendly game" of... was dit ook een beetje te danken aan de leiding van Karei van der Meer? Wisten de Engelsen, dat hij niet met zich zou laten spot ten zoals de Deen op High bury? Wij moeten er naar gissen, want de heer Van der. Meer heeft het niet nodig gehad om de hoogste registers van zfjn fluit te bespelen. Maar wanneer hij te fluiten had, dan deed hjj zulks op een wijze, die niet -kon worden misverstaan. Misschien heeft dit preventief gewerkt, maar we moeten er naar gissen en ons er alleen maar é.en beetje over verba zen, dat de Britten zó in het zicht van de haven die hun al do&r de Londense journalisten was beloofd zó weinig vechtlust hebben gede monstreerd. „Dynamo"-voetbal Ja, dat was opvallend, zoals in- verschillende Engelse bladen reeds werd geschreven over dé finale En gelandZweden, Vrijdagavond op Wembley. Ze hadden de huid-al ver kocht, --voordat, do beer geschoten was, - Die Joegoslavische beer heeft er zich niet veel van aangetrokken. Het was ook, zoals deze dieren eigen, een rustige beer, die z'n zui delijk temperament uitstekend be heerste. Wij hebben ons Joegoslaven altijd voorgesteld als warmbloedige lieden, zo iets als Italianen, kortom: lieden, die tranen gaan vergieten en haren uittrekken als het hun tegen zit?-De Joegoslaven blijken zich ech ter niet alleen politiek, maar ook in sportieve zin op de Sowjet-Unie te hebben georiënteerd. Ze spelen het zelfde type voetbal als bijvoorbeeld Dynamo: short-passing, met de bal laag langs de grond en zulks met een tempo en controle, nog niet zo Advertentie I. M. Een reuze uitvinding! Dat erkent iedere huisvrouw, die „Eiiterna" koffie-extract gebruikt. Hoe kan het ook anders! 2 theelepeltjes (vooral piet meer) in een kop, daarna wat heet water en melk en U heeft een heerlijke kop koffie. Bn bovendien zo zuinig in het ge bruik. U haalt wel 100 koppen vit één fles. Een reuze besparing dus van tijd, koffie en suiker, want.... „Eiiterna" koffie-extract is reeds gesuikerd! Tegen inlevering van 1Ö0 gram koffie kan ook Uw winkelier U zo'n voordelige fles leveren. Een product van Wolff en Sqmeijn, dus altijd fijn.' Toen Harris en Bannister de eerste rit van de tandem-Hcale over 2900 meter gewqnneo hadden, lachten de Italianen Teruzzi en Perona maar een beetje en beloofden hunlandgenoten die op de tribunes zaten, revanche. Die kwam prompt in de tweede rit, waarin Teruzzi en Perona de fout van de eerste rit (vier maal aanvallen uit tweede positie, maar geen enkele maal serieus door zetten) ongedaan maakten cn nu bij de tweede aanval naar binnen zwenkten, doorzetten en bij het ingaan van de laatste bocht in gewonnen positie kwamen' te liggen. Een belle die in de duisternis werd gereden moest de beslissing brengen. lega's, maar toch fascinerend ge noeg om hun amateuristische tegen standers ermee te overbluffen. Het is voor ons, die dit spel niet gewend zijp, weer eens „iets anders", aan trekkelijk om naar te kijken, al heeft dit Tito-voetbal bet bezwaar, dat het wat te koud blijft. De Joe goslaven winden zich niet op, jui chen nauwelijks als er een doelpunt gemaakt is cn dat geeft iets Robot achtigs aan hun spel. Geen Simpson... Mc Alinden, die de Engelsen in het doel hadden staan, was geen Simpson. Het eerste doelpunt van de Joegoslaaf Volfl, een kopbal uit een voorzet van de linksbuiten, maakte hfl zelf. De bal zou naast zijn ge gaan als Mc Alinden het niet nodig had geoordeeld om z'n vuist er te gen te houden, waardoor de ba! van richting veranderde en het- doel in draaide. Een beetje fortuinlyk was dit wel, doch nog geen minuut later stompte de Joegoslavische keeper na een schot van Mc Ilvenny de bal weg, die voor de voeten kwam van Donovan, die zo hard mogelijk in schoot (11). Uit een corner kreeg Joegoslavië toen opnieuw de leiding (1—2). Na de rust, dacht iedereen, krijgen we het grote Britse offensief, maar daar kwam niét-vee! van terecht. De zonen van Tiio bleven op dezelfde slome en toch uiterst gevaarlijke wijze het veld beheersen,^ schoten dikwyls mis maar nog één keer raak, zodat bet 13 werd. Toen deden ze wat de Engelsen tegen ons hadden gedaan; ze kregen nu nog minder haast, bepaalden zich er toe voorhoedespelers als Mc Ilvenny en Kclleher „lam" te leggen en sukkel den zo genoeglijk naar het einde. Zo krygen we dus Vrijdagavond Zweden en Joegoslavië in 'de finale. Twee uitersten tegenover elkaar, We zijn benieuwd. Gelukkig dat de Britten witte truitjes aan hadden,auders had niemand kun nen zien dat de renners over de baan gingen. Van de Italianen in hun donkerblau we shirt was niet veel meer te bespeu ren. Doch zij bléken feller dan de Britten. Bij de laatste bocht hadden Te» nizsi en Perona de Britten te pak» ken. In een felle jacht kwamen zij aan zij te liggen en op het laatste rechte stuk joegen de belde tan- dams naast elkaar op de eind» streep aan. De laatste pedaaltrap besliste. Met miniem verschil won Italië en voor de tweede maal bij het wielrennen werden de Britten teleurgesteld in hun hoop op een gouden medaille. Ook de Nederlanders stelden teleur. Dat Buddy—Van Gelder in de kwart eindstrijd geen kans zouden maken tegen Harris en Bannister was van te voren bekend, maar dat Blankenauw zich in de 1 km. race tegen het horloge niet bij dc eerste zes kon klasseren viel .toch wel bijzonder tegen. Blankenauw reed niet mooi. zijn stijl was verre van soepel. Hij sat van het begin af te duwen cn te stampen en al had hij het nadeel, dat er tijdens zijn rit wat meer wind was gekomen, hij was een klasse minder dan verscheidene andere vertegenwoordigers. Het is bij deze baanwedstrijden ook wel gebleken, dat de Nederlandse ama teurs achterop geraakt zijn bij diverse andere landen zoals Italië. Frankrijk en Belgic. Blankenauw werd 12e geklasseerd mee 1 min. 17.7 sec. In totaal namen er. 21 renners aan de tijd race deel. Ge uitslagen waren; Tandems, kwart-finales, eerste serie: 3. Gr.-Briiiarmië (Harris en Bannister 11.6 sec. over laatste 200 m.; 2. Neder land (BucWy en Van Gelder); tweede serie: 1. Frankrijk £Faye en Dron) 11.9; 2. Denemarken (Andereen en Klamer); derde serie: I. Zwitserland (Roth en Aeberli) 12; 2. Ver. Staten (Thomson en Stillerj-, vierde serie: 1. Italië (Teruzzi en Perona) 11.2; 2, België [Van Stiil en Depauw). Halve finales, eerste serie: 1. Gr.- Brittannië 13.4: 2. Frankrijk; tweede serie: 1, Italië 11.5: 2, Zwitserland. Finale, eerste rit: Gr.-Brittannië 11.1 sec.; 2. Italië; tweede rit: 1. Italië 11.3 sec.; 2. Gr. Brittannië; derde rit: 1. Italië 11.6 sec. 2. Gr.-Brittannië; om de derde Onze ruiters in Aldersliot Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek aan Aldershot gebracht, waar hij slechts één Nederlandse ruiter tegelijk aan. het werk heeft gezien. De heer Siem Wegens is door kreupelheid van zijn paard „Glen's Man" uitgevallen, waar door onze ploeg als team ophield te bestaan. De heren Van Loon en dr. Ten Cate konden slechts aan de individuele wedstrijd deelnemen. De heer Van Loon kreeg een eervolle 26ste plaats van de 45 deelnemers met 271 punten (maxi mum 400). Dr. Ten Cate kwam in een groep van drie ruiters die elk 256 punten haalden en 33, 34 en 35 geklasseerd werden. en vierde plaats: 1. Frankrijk. 2 overw. 1 11.7 en 12,2 sec.; 2. Zwitserland. Eindstand; -1. en Olympisch kampioen Italië (Teruzzi en Perona): 2. Gr.-Brit tannië (Karris en Bannister); 3. Frank rijk (Faye en Dron); 4. Zwitserland (Roth en Aeberli). Van de wedstrijd over 1000 m tegen het horloge, staande start, luidt de uit slag: L en Olympisch kampioen; Dupont (Frankrijk) 1 min 13-5 sec.; 2. Nfhant (België) 1.14.5; 3. Godwin (Gr,-Brittan nië) 1.15.-; 4. Fluckiger (Zwitserland) 1.15.3; 5- Schandorff (Denemarken) l.lSü; 6. Patterson. (Australië! 1.15.7; 12. Blankenauw (Nederland) 1.17.7. Twee zesde plaatsen voor Nederland .In de eerste wedstrijd kanovaren op de lange afstand voor kayaks heeft Nederland in de K2 klasse de zesde plaats bezet. Koch en Stroo, twee jeugdige Zaandammers, van de vereniging De Geuzen, legden de 10 km af in 47 min. 35.6 sec. en bleven daarmede 1 min. en 26 sec. boven de, tyd die de winnaars op deze afstand, de Zweden, noteerden. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Zweden (G. Akerlund en H. VVetterstroem) tijd 46 min. 9.4 sec.; 2. Noorwegen 46 min. 44.8 sec.; 3. Finland 46 min. 48.2 sec. Ook Bobeldijk van „Quo Vadis" te Koog aan de Zaan, die Nederland vertegenwoordigde in de K1 klasse op de 10.000 meter, heeft te Henley het hoofd< moeten buigen voor de Scandinavische supprematie. Met een tijd van 52 min. 13.2 sec. ein digde hjj als zesde, by na anderhalve minuut achter Frederiksson va&" Zweden. De nuitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen V. G. Frederiksson (Zwe den) 50 min. 47.7 sec.; 2, Wires (Finland) 51 min. 18.2 sec.; 3. Skabo (Noorwegen) 51 min. 35.4 sec. Het resultaat van de wedstrijd éénpersoons Canadians over 10.000 nieter was: 1. en Olympisch kam pioen Tsjech oslowakye Capek) 1 uur 2 min. 05.2 sec.; 2. Ver. Sta ten (Havens) 1.02.40.4; 3. Canada (Lane) 1.04.35,3. Van de wedstrijden 2 persoons Canadians over 10.000 m luiden de uitslagen: 1. en Olympisch kampioen. Ver. Staten (Lysak en Macknowski) 55 min. 55.4 sec.; 2. Tsjechosiowa- kije. 57.38.5; 3. Frankryk 58.00.8. TOCH NOG KANS VOOR BENELUXHAVENS AvBTeli Harrimaii, de feizende ambassadeur van de E.R.P., heeft op een persconferentie-ih Brussel ge zegd, dat hij hoopte, dat het ver keer naar Duitsland spoedig via Antwerpen en Rotterdam zou lopen. Op een vraag van een verslagge ver zei hjj: „Er zjjn op het ogenblik' onderhandelingen gaande, en ik hoop, dat deze succes zullen heb ben". Harriman voegde eraan toe, dat hij vond „dat deze kwestie allang geregeld had moeten zyn". Advertentie l. M. Prijs 22 ct. EARL DERR BIGGER& EEN CHARLIE CHAN-MYSTERJE Nd. 49 „Vader is vroeg op", zei Bob, haastig naar binnen lopend. „Ik heb. hem opgebeld. Er is ge noeg uitstel geweest." Bob 'nam de hoorn op.'" „Hallo, vader. Ja, nu kan ik vrjj spreken. Alles is hier in orde. Meneer Mad den? O, hij maakt het best, hij staat hier naast me. En hij heelt vreselijke haast met dat halssnoer." „Best. We zullen het hem dadelijk sturen", zei Eden senior. Bob slaak, te een zucht van verlichting. Zijn telegram was aangekomen. „Zeg, dat het vandaag weg moet", beval Madden. „Meneer Madden wenst te weten, of het vandaag al gezonden kan worden", zei de jongen. „Onmogelijk", antwoordde de ju welier, „Ik heb het niet," „Vandaag niet", zei Bob tegen Madden. „Hij heeft geen „Ik heb het gehoord", brulde Madden. „Geef bïer die hoorn. Hoor eens, Eden, wat heb je nlet?" Bob kon zijn vader hóren ant woorden. „O, meneer Madden hoe gaat het u? De paarlen zagen er vreselijk uit ik kon ze zo niet laten gaan. Dus worden ze nu schoongemaakt bij een andere fir ma-..." „Wacht even, Edén", bulderde de millionnair. „Ik moet Je-wat vra gen versta, je mijn taal, of niet? Houd je mond ik praat. Ik heb je gezegd, d'at ïk de paarlen nu moet hebben dadelijk ver- staan? Ik geef. er geen zier om, of ze schoongemaakt zijn. .Ik- dacht; dat je dat begreep." „Het spijt me heel erg", ant. woordde Bob's zachtmoedige vader „Morgen krijg Ik ze en morgen avond gaan ze weg." „Wel ja dat'betekent Dinsdag avond hier. Eden, je maakt me mis- selijk.-Ik heb veel zin er een eind aan te maken.." Madden zweeg en Bob hield zijn adem in. „Maar als je me belooft, - dat de paarlen mor- gen zeker. „Ik geef u mijn woord er op", zej de juwelier. ..Morgen op zijn laats; gaan ze weg." In orde. Dan moet ik nog wach ten. Maar het isfvoor 'het laatst, dat ik met je handel, vriendje. Ik zal Dinsdag uitzien naar je bediende Adieu," Bevend van woede hing Madder de hoorn op. Zijn slécht humev.' liet zich.gelden aan het ontbijt, en Bob's pogingen om een gesprek gaande te houden, vielen op on vruchtbare grond, Toen het maa' was afgelopen, nam Tbom de klei ne auto, .en verdween. Bob liep vol verwachting voor het huis rond- Spoediger dan hij durfde hopen, kwam er een einde aan zijn wach- ten. Paula Wendell, fris en liefelijk als de Californische morgen, kwam aanrijden „in haar keurige auto en stopte buiten het hek. „Hallo"; riep zij. „Stap in, u doet, alsof u blij bent mij te men!" „Blij? U bent de redster van mijn leven, De verhoudingen zjjn hior vanmorgen ietwat gespannen. U zult het baast niet kunnen gelo ven, maar P. J. Madden heeft mij niet lief," Zij gaf gas. „Hij is gek", lachte ze. „Dat zeg ik ook. Hebt u welcens ontbeten met een ratelslang, die dechte tijding -heeft gekregen?" „Nog niet. Het gezelschap in 4e Oase is gemengd, maar dat komt niet voor. En wat zegt u nu van dit uitzicht. Hebt u ooit zulke kleuren gezien?" „Nooit. En ze komen niet uit een vinkcl." „Ik heb'het over de woestijn. Kijk :ocb eens naar die sneeuwtoppen." „Prachtig. Maar als u het goed .'ïndt, kijk ik dichterbij. Hij heeft u natuurlijk gezegd, dat u mooi Jent." „Wie?" „Wilbur, uw verloofde." „Hij heet Jack. Val een goed man liet aan, als hü op de grond ligt." „Natuurlijk is hij goed. Anders ïad u hem niet gekozen." Zij ploegden voort over de zan- ügc weg. „Maar zelfs hoor eens, ionge dame. Luister naar een man van de wereld. Het huwelijk is de 'aatste toevlucht van zwakke gees ten," „Vindt u?" „Ik weet het Ik heb veel over de zaak nagedacht. Dat moest ïk wei. Daar is mijn eigen geval. Af en toe heb ik weieens een meisje ontmoet, wier ogen zeiden: „Nu, misschien." Maar ik ben voorzichtig geweest. Volhouden, mijn jongen. Dat is mijn motto." „En hebt U volgehouden?" "(Wordt vervolgd) Het strand en de duinen bij Hoek van Holland zijn drie weken lang het eigendom van, de Rotterdamse schooljeugd. Vooral op het strand laten zij onbeperkte rechten, gelden. Het is doorploegd met kanalen en wee de onbedachtzame wandelaar, die het waagt een kanaalwand in te trappen. Van alle kanten grijnzen de zanderige versterkingen hem toe. Iedere dag weer wordt er een spannende strijd gestreden tegen de vloed, die steeds meer stukken afbreekt van de bouwwerken en tenslotte alles schuimend overstroomt. alleen nog niet in die omvang zo als het vroeger was. Dit zou ook nog niet mogelijk zijn, want het kamp. dat als centrum dient en waar 's middags de van thuis mee gebrachte boterhammen worden gegeten, is nog te klein om veel kinderen te herbergen. Men moet er zich nog behelpen, maar een kinderhand is gauw gevuld en iedereen is overtuigd, dat dc uit breiding komt. Wie zal dat betalen Het voortdurend gebrek aan geld speelt in deze echter een belangrij ke rol. Voor de hele uitzending was in totaal veertig duizend) gulden nodig. De ouders betaalden hiervan ongeveer veertien duizend en de rest gaat nog op de pof. Voor het eind moet dit bedrag van 26.000 gulden zijn aangevuld uit particu liere giften, uit collectes en met dc 2800 gulden subsidie van de ge meente. Vroeger gelukte dit steeds en men rekent er op, dat het ook dit jaar weer zai gaan. De pen ningmeester fluisterde ons in het oor, dat het gironummer van de RVS 368400 is. Hjj wacht op goede gaven, te meer daar de reiskosten dit jaar zo enorm, hoog zijn. In vergelijking met vroeger moet men nu viermaal zoveel betalen. De spoorwegen ver- leenen voor het vervoer van. de kinderen naar en van Hoek van Holland geen enkele reductie, Men moet het volle pond betalen. Zelfs De mensen in de stad weten van deze gevechten met het water niets af. Zfj zien soms toevallig een Jan- ge rij kinderen bij 't station, maar dat is ook alles. Drie weken achter elkaar zullen 3775 Rotterdammer- tjes tussen C en 13 jaar per extra treinen naar Hoek van Holland trekken en daar hun dag doorbren gen. Iedere dag reizen ze heen en weer tussen moeder thuis en het kamp in de Hoek, waar 1774 ande re kinderen zijn om mee te ravot ten en waar allerlei leuks spelle tjes gedaan worden onder toezicht van jeugdleiders, die zelf ook weer jong geworden zijn en even hard meedoen. In groepjes van ruim twintig zwerven ze door de duinen of langs het strand, gaan voetbal len, touwtrekken of pand verwisse len op de speelweide bij het kamp of zwemmen onder scherp toezicht in zee, maar dan moeten ze elf jaar geweest zijn en toestemming van, de ouders hebben. Dit jaar is de Rotterdamse Va~ cantie School, zo goed bekend van voor de oorlog, haar werk na een onderbreking van acht jaar weer begonnen. De oorlog had deze or ganisatie zware klappen toege bracht en het duurde tot deze zo mer voor zij zich voldoende her steld had. Het werk wordt gedaan, een audiëntie bij de minister mocht niet baten. Ondanks dat vertrekken toch iedere morgen 1775 Rotterdammer- tjes naar de duinen van Rotterdam aan Zee, waar zij bramen gaan plukken voor moeder of forten bouwen om te vechten tegen het water.De Rotterdamse Vacaniie School maakt dit mogelijk. De ouders betalen gemiddeld voor de drie weken van vijf dagen, dat hun kind aan zee vertoeft het fantas tisch lage bedrag van gemiddeld acht gulden. De bijdragen worden echter berekend naar liet inkomen, zodat kinderen van zeer arme ouders, soms voor slechts twee gul den drie weken met vacantie gaan, ïn de wedstrijden der zwaargé- wichtklasse gewichtheffen heeft onze landgenoot Charité dc derde plaats (bronzen medaille) bezet met een totaalgewicht van 412y2 kg., waarmede hij Z kg. boven het oude Olympische record van Man ger (Duitsland) bleef. De winnaar van de gouden medaille was de Amerikaan Davis met een totaal gewicht van 452kg. terwijl de tweede prijs eveneens voor een Amerikaan, Schemansky, was. Charité verbeterde alle drie do Nederlandse records. drukken, trekken en stoten. HU bereikte resp. 127^ kg., 125 cn 160 kg. De eindstand van de half zwaar gewichtklasse luidt; 1. en Olym. kampioen Stanczyk (Ver. Staten) 417.500 kg. (nieuw Olympisch record). 2. Sakatu (Ver. Staten) 380 kg. 3. Magnusson (Zweden) 375 kg. Tevens verbeterde Stanczyk de Olympische records drukken, trek ken cn stoten, waarbij hij respec tievelijk 130 kgi, 130 kg. en 157,500 kg. omhoogwerkte.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3