Geld- en kopzorgen in Berlijn Tractoren op de komende najaarsbeurs Radio-programma Bij Fanny regent het uitnodigingen Er is voor iedereen wat bij HINESE PAPEGAAI „Life" over jubileum der Koningin NAAR OUB-TANTE SoltU" S'ne k5nt°0r VaD *^8.' n*g J."VtaSt Doodstraf voor S.D. „slachter Dr. Hugo Eckener 80 jaar Dinsdag 17 Augustus 1948 3 ER -werd vroeger ln Indonesië nogal wat critiek geleverd op het feit, dat 't Gouvernement door middel van dg Opium-regie optrad als leverancier van dit gevaarlijke papaver-product. Het is inderdaad een vreemde figuur, dat juist de □verheid zorg zou dragen, voor de verstrekking van opium, door ve len terecht „de gesel van het volk" genoemd. Men moet daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat deze regie het mogelijk maakte het opiumkwaad rechtstreeks te be strijden. Sinds 1908 is men hiermee onafgebroken bezig geweest en het debiet van de opiumregie daalde van 100.000 kg. in 1920 tot 22.000 kg. in 1940. Cijfers, die aantonen, dat het de Regering niet om een gunstig winst-object te doen was. In de jaren van de Japanse bezet ting moest dit belangrijke werk on derbroken worden. Wanneer men weet, hoe de Japanners vroeger reeds in het bezette gebied van China het opiumschuiven aanmoe digden als onderdeel van een be paalde bezettingstactiek, dan kan. men zich voorstellen, dat de bezet tingsjaren in dit opzicht ook voor Indonesië niet bepaald voordelig zijn geweest. Tijdens de oorlog, het •was in December 1944, werd door de Ver. Staten, Engeland en Ne derland gelijktijdig de z.g. „Bris- bane-ordonnantie" uitgevaardigd, waarbij besloten werd het wettige gebruik van opium" af te schaffen. Later is dit voorbeeld door andere landen, zoals Frankrijk en Portugal gevolgd. DOOR het Goüvemement is na de oorlog dan ook geen regie opium meer geproduceerd. De be kende opiumfabriek op Salemba in Batavia werkt niet meer als zoda nig en houdt zich nu uitsluitend bezig met de fabricage van zout. De nieuwe bepalingen, zijn van kracht voor het gebied, dat onder Nederlands bewind is gesteld. De Republiek handhaaft in haar ge bieden tot nog toe de Dienst van de Opiumregie. Stellig een ongewens te toestand, want het staat vast, dat uit Djokja belangrijke hoeveel heden opium via Soerabaja hun weg vinden naar het Nederlandse gebied, wat een effectieve bestrij ding niet vergemakkelijkt. Wanneer wij over bestrijding spreken, wil $it overigens niet zeg gen, dat de regering de verstrek king van regie-opium nu maar in eens zou hebben geslaakt. Dit laat ste immers zou voor vele opioma- nen, verslaafde opiumgebruikers, niets minder dan de'dood hebben betekend. Men heeft daarom de op lossing gezocht in een geleidelijke vermindering van de hoeveelheid „tjandoe". zoals de rook-opïum, wordt genoemd, voor de vaste li centiehouders. Op deze wijze denkt menhet opiumkwaad langzaam maar zeker te kunnen laten ver dwijnen. Eens in de twee weken krijgen de „vaste klanten" tegen een zeer lage prijs een aantal tubes, waarin zich 0.8 gram opium bevindt. Zoals ge zegd, worden deze maatregelen vaak doorkruist door de clandestie ne aanvoer uit republikeins gebied. De controle is echter zeer intensief, wat wel blijkt uit de zwarte prij zen, die voor deze tubes worden betaald. Welgestelde Chinezen be talen grif het dertigvoudige van de WOORD MET EEN MAGISCHE KLANK, dat tot de verbeelding spreekt. Men maakt zich een roman tische voorstelling van kleine, ranke prauwen, die geruisloos en geheimzinnig opdoemen uit het nach telijk duister van de oceaan en na een afgesproken signaal met hun gevaarlijke smokkelwaar koers zet ten 'in de rjphting van de kust. Men vormt zich een beeld van schilderachtige kitten, schaars verlicht door walmende olielampen, waar Chinezen zich overgeven aan de ver rukkingen van 't schui ven en met half-geslo- ten ogen dromen in een paradijs van gelukza ligheid Int. tentoonstelling van beeldhouwwerk Een internationale tentoonstel ling van beeldhouwwerk zal in 1949 te Philadelphia gehouden worden van 15 Mei tot 11 Septem ber. De selectie zal streng zijn, daar het aantal buitenlandse deel nemers tot ongeveer 30 beperkt Zal blijven. Een jury van beeldhouwers uit de Nederlandse federatie van beel dende kunstenaarsverenigingen zal aan de hand van foto's het werk, dat Nederlandse beeldhouwers wensen in te zenden, beoordelen. De secretaris van de Nederlandse federatie, aan wie de desbetreffen de foto's voor 15 October kunnen worden, opgestuurd, is de heer J. Haver Droese, Van Blankenburg straat 13, Den Haag. DINSDAG 17 AUGUSTUS Avondprogramma HILVERSUM I: is.oo Nieuws, weer; 19,15 Condens PJiüh. ork.; 19.30 Klank beeld: Het spel van de dood; 19 45 Ree uitz 19 50 Wederopbouw: 20.00 Nieuws; 20.05 Koorwerken van Orlando di Las- so; 20.12 Radio Cembalo Gezelschap; 2D.4S Voordracht; 21 00 Radio Philhar.ro. orkest: 22.25 Gram.muz.: 2237 Actuali teiten: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23 15 Eurooese klanken HILVERSUM II: 13 00 Les Gars de Paris: 19.25 Nieuws; 19 30 Promenade concert; 19.45 Re*, uitz.; 20.00 Nieutbs; 21 00 Gesprekken met dokters 2115 Omroep orkest; 22.15 Buitenlands over zicht; 22 3(1 Kwintet spelers; 23.00 Kwsi 23.15 Gr. pisten WOENSDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM i: 7 00 Nieuws; 7,15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr.platen; 7.45 Een woord voor de dag; 8 00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 8 30 Gc.pJaten; 9 30 Symph concert; 30.30 Morgendienst; 11.00 CeUorecital; 11.30 Gram muziek: 12.00 Amati-trio; 12.30 Weeroverzicht: 12.33 Kerkdienst; 13.00 Nieuws: 13,15' Johan Mendcls en Meindert Boekei: 14.00 Busch-strijkkwartet: 14.30 Piano en viool <gr. pU; 15.00 Boston symph. orkest: 15.30 Zangrecital: 16.00 Postze- gelpraatie; 1730 Pianospet'tgr pl.); 18.00 Nederl. koren en korpsen; 18,30 Re*, uitzending, HILVERSUM II: 7 00 Nieuws; 7.15 Gr olaten; 8 00 Nieuws: 818 Ambrose; 850 Voor de huisvrouw; 9 00 Lonci, Fhiih. Orkest; 9.30 Waterstanden; 9.35 Kamer muziek; 10.00 Mor*enwi}ding; 10 20 On ze keuken: 1020 Voor de vrouw; 11.00 Pop, non stop progr.; 1200 Frans Wou ters: 12 30 Weerpraatie; 12 33 Voor het platteland; 12,38 Hawaiianklauken; 13 00 Nieuws: 13.15 Kalender; 13.20 Jan Cor- duwener 13.45 Gr pl.; 14 00 Gesproken, portretten; 1415 Ornroepkamerorkest: 15.00 Hoorspel: IS.30 Regenboog; 16 DO Pianospel (grpl); 1615 Weinig in de krant, veel in het land; 16.45 Vragen slaat vrii: 1715 Ramblers: 1T.45 Reg. uLtz.; 18 00 Nieuws: 18.15" Varia; 18,20 Orgelspel; 18 45 Stlvestri-kwartet. De kithouder aan het schuiven. Vaar hem op de grond de traditionele Hokkian-lamp en aan weerszijden daarvan twee metalen pennen om de opium te roosteren en in de pijp aan te brengen. Ook het gebruikelijke kopje thee ontbreekt niet, overgeven. In alle kitten overwe gen de mensen tussen de 40 en de 60 jaar. Het zijn hoofdzakelijk Chi nezen, waaronder slechts weinig vrouwen. Indonesiërs ziet men hier twee kwartjes, die officieel voor deze jkibes worden berekend. De minder draagkrachtige schuivers komen er helemaal niet aan te pas. DEZE „opium-politiek" heeft merkwaardige veranderingen teweeggebracht. Tot nu toe was 't steeds gebruikelijk om de opium te roken. Nu gaan verschillende ge bruikers er toe over om de zaak op te lossen in thee of koffie om zodoende van eenzelfde hoeveel heid opium een groter narcotisch „genot" te ondervinden. Een ver schijnsel met een kwade en met een' góede zijde. De werking van ingenomen opium is uiteraard veel schadelijker dan wanneer gerookt wordt. Aan de andere kant hoopt ,het Gouvernement hiervan een dankbaar gebruik te kunnen ma ken, omdat het thans mogelijk wordt de regie-*opium geleidelijk te vervangen door medicinale opium tabletten, die heel wat ongevaarlij ker zijn. Het oude ritueel, waar mee vroeger de opium werd ge schoven, zal dan komen te verval len en daarmee het romantische beeld, dat ons door tal van sensa tieverhalen, werd opgehangen- DE opium wordt schaars. En dus duur. Alles wijst er on, wan neer men de kitten bezoekt. Een kithouder in de buurt van Glodok, Batavia's „Chinatown", vertelt ons, dat hij al 38 jaar schuift, driemaal per dag. Wat er met hem gebeurd zou zijn, als hij opeens niets meer gekregen had? Een veelzeggend gebaar: „Mati. toean", ik zou dood gegaan zijn. Of hij wel eens opium bij koopt? Hij lacht zijn ondoor grondelijke glimlach. „Wij zijn de muis, u bent de kat mijnheer" Dui- delijkér kan het al niet. Veel sluik- opium zal deze oude Chinees ove rigens niet in zijn bezit hebben, laatst heeft hij nog een kostbare opium-pijp doorgebroken om er de achtergebleven as, de djitjing, uit te kunnen schrapen en die opnieuw te gebruiken als „tweede of derde mengsel". Het deed ons even den ken aan het bewaren van sigaret tenpeukjes, waardoor vele Neder landers tijdens de bezetting hun karig rantsoen trachtten te vergro ten. Opvallend is het, dat het voor,- vrijwel niet ONZE metgezel, die ons door een labyrinth van griezelige steeg jes en slopjes naar de verborgen opium-holen heeft gevoerd, kent zijn pappenheimers. Hij springt met deze raadselachtige Oosterlin gen om als een toffe Amsterdamse rechercheur met Linke Toon en Eooie Karei uit de Jordaan. - Hy weet ze aan het praten te krijgen. Erg opwekkend is hun verhaal niet. Hier ziet men het grote verval en de menselijke ellende, die een ge volg zijn van het kwaad, dat opium schuiven heetUitgeteerde li chamen, ingevallen gezichten, ble ke gelaatskleur, ogen, waaruit alle glans gedoofd is. De bedwelmende, penetrante geur van de brandende tjandoe. die de atmosfeer bijna on draaglijk maakt, de aanblik van de menselijke wrakken, die op de hou ten rustbanken liggen uitgestrekt, nadat zij snel hun drie, vier trek ken aan de pijp hebben gedaatf, het flauwe schijnsel der olielampen neen, erg opwekkend is het beeld niet. Aan de wand overal bonte versieringen, nergens ont breekt het portret van de General- Jissimo. In één kit is een reclame plaat voor babyvoeding opgehan gen. Zij is uitgevoerd in helle kleu ren en stelt een gelukkige jonge moeder voor, die haar kerngezonde baby omhoog heft. Wel een schril contrast met de lijkachtige figuren, die er onder liggen en waaruit alle leven geweken schijnt te zijn. HET lijdt geen twijfel, dat het Gouvernement met de huidige opiumbepalingen op de goede weg is. Ook in de Chinees-Maleise pers worden de goede resultaten van dit experiment hogelijk geroemd. In het belang van de bevolking, de Chinese vooral, mag men hopen, dat deze maatregelen ook in ahdere delen van Indonesië toegepast zul len kunnen worden. Hoe ook de toekomstige staatkundige vorm van dit uitgestrekte eilandenrijk rond de Evenaar moge zijn, een waarlijk effectieve opiumbestrijdmg kan al de ouderen zijn, die zich aan de slechts in federatief verband, ter narcotische werking van de opium hand worden genomen. Met betrekking tot de uitnodiging om met man en kinderen een trip naar Australië te maken deelde Fanny BlankersKoen ons mede dat zij en haar man veel voelen voor een dergelijke ^eis. Afgewacht moet echter worden of de heer Blankers een zo langdurig verlof zal kunnen krijgen, Is dit mogelijk dan vertrekt de familie eerlang haar Australië. „Maar zonder myn man ga ik*in geen geval", zeide de viervoudige Olympische kampioene. De heer Euston Greene, hoofd van het Syndicaat dat mevr. BlankersKoen heeft uitgeno digd, zeide dat zijn. groep geen plannen had geld te verdienen met haar tournee, en dat haar status van amateur ongerept zou blijven. Uit Finland is zij eveneens gepolst voor wedstrijden. Komt er een offi ciële uitnodiging dan zal zij die eveneens aceepterea, doch alleen wanneer de Australische reis daar door niet in het gedrang komt. De krachtbron van de gemecha niseerde landbouw, de tractor, zal ditmaal op de Najaarsbeurs, die van 7 tot en met 16 September zal worden gehouden, in vele merken en uitvoeringen worden gepresen teerd. Vooral de wieltrekker zal daarbij de aandacht vragen, v.n,l. ook omdat hieronder types voorko men, die geschikt zullen zijn voor het in ons land zoveel voorkomen de kleinbedrijf. Wil een trekker rendabel gemaakt kunnen worden, dan zal zij voor zoveel mogelijk verschillende werkzaamheden moeten kunnen worden ingescha keld en* zoveel mogelijk draaiuren per jaar moeten kunnen maken. Landbouwkundig is het daarbij b^v. van groot belang, op welke snelheid er wordt gereden. Het is daartoe noodzakelijk, dat voor be paalde werkzaamheden een ge schikte versnelling aanwezig is. De wieltrekkers tonen alle, dat men hieraan veel aandacht heeft be steed. We treffen types aan met 6 versnellingen vooruit en 2 achter uit. Ook andere technische novi teiten wijzen er op, dat de ontwik keling van de tractor nog niet aan een einde is gekomen. Verstelbare voor- en achterwielen zullen het mogelijk maken, de trekker ook te gebruiken voor de verpleging der gewassen in gevallen, waarin dit vroeger was uitgesloten, alhoewel men hier natuurlijk ook reeds met het zaaieir Tekening zal moeten houden. De hydraulische herinrichting voor aanhangwerktuigen doet hoe langer hoe rneer zijn intrede. De bediening wordt hierdoor veel een voudiger. Ook aan de bestuurbaar heid is alle aandacht besteed. Op deze wijze kan de tractor hoe lan-r ger hoe meer voor verplegings- werkzaamheden worden gebruikt, wat in verband met de arbeids markt en de beschikbare tijd wel eens hoogst noodzakelijk zou kun nen blijken te zijn. Het monteren van werktuigen onder de trekker zal eveneens spe ciale belangstelling verdienen. In dien deze vóór de bestuurder kun nen worden gemonteerd, heeft deze een goed overzicht over het werk, dat hij moet luitvoeren. Als aanwe zige "mogelijkheden willen wij b.v. noemen de ploeg, de maaibalk, EARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIB No. 52 Om vier 's middags hield hij het niet meer uit. De gloeiende hitte ^even en veërtig dollar "kwijt." Hij was aan hei afnemen, de wind stak van h<5 nnv6,on „Dat zou wat moois zijn", zet Bob. „Wat?" vroeg Holley. ..Victor dreigt te komen de zoon van de eigenares van de paar- len. Al wat wc nodig hebben om ons werk te bederven, is dat be minnelijke leeghoofd met slobkou sen aan." „Wat voor nieuws is er?" vroeg Holley. en zij gingen zitten. „Heel wat", zei Bob. ..Om te be ginnen, het grote treurspel: ik ben WééR WAT ANDERS! Op een Londense modeshow, waaraan 700 ■firma's van tal van landen mee werkten (Fashion Fortnight) zag meri een mannequin die,' over de nylons heendeze wonderlijk mooie kanten sokjes droeg. De fan taste der vrouwen stopt nergens „Niet zaaimachine, cultivator en schof felwei xtuigen. Speciale eisen wor-, den dan gesteld aan de maten van de banden. De types met dubbele frictiekop- peling maken het mogelijk, dat de aftakas bij het uit- of overschake len yan (ie transmissie kan blijven doordraaien. Men zal op de komende Najaars beurs het mechanisatievraagsvuk met alles, wat daaraan inhaerent is, dus in voile omvang kunnen bestuderen aan de mogelijkheden, die door de deelnemers onder de aandacht der boeren zuilen worden gebracht. In het nummer van 16 Augustus van het Amerikaanse tijdschrift „Life" worden vüf foto-pagtna's ge wijd aan het regertngs jubileum van koningin Wilhelmina. De foto's geven een beeld van de hoogtepunten van de regering der koningin, vanaf haar Inhuldiging in 1838 tot de erepromotie van me vrouw Roosevelt in de universiteit van Utrecht in April van dit ïaar. „Life" schrijft het volgende: Het Nederlandse hof onder ko ningin Wilhelmina is altijd conser vatief geweest (sommigen noemden het saai). Wat er opk aan glans ontbrak, werd echter ten volle ge compenseerd door de waardigheid en de integriteit, en door net be grip voor noden en verlangens van het volk. dat aan het hof werd ge toond. Koningin Wilhelmina, aldus het blad, overwon een verouderd Ne derlands begrip, n.l. dat Nederland door koningen geregeerd behoort te worden. Thana, na een halve eeuw van uitstekend vrouwelijk bewind, twijfelen weinig Nederlanders er noe aan, dat de eerste koningin luister heeft bugezel aan de ge schiedenis van het Huis van Oranje. Duits-Amerikaans toneel op tournee Ter gelegenheid van de 200ste geboortedag van Goethe bereiden de „Flayers from Abroad", het enige toneelgezelschap in Amerika, dat regelmatig met stukken in het' Duits optreedt, een groot „Goethe- festival" voor. Men heeft een nieu we enscenering gemaakt van Faust die het eerste en tweede deel zal omvatten. Het gezelschap heeft verder plannen een tournee door Europa te gaan maken met Amerikaanse stukken in de Duitse taal. Op deze tournee zullen zij gaan door de Amerikaanse zone van Duitsland, door Oostenrijk en door Zwitser- 1 land, Nederland en Zweden. (Berlijnse brief) Berlijn begin Augustus. U heeft uit de krantenberich ten wel begrepen dat het hier geen koek en el is, politiek niet. economisch niet; niet wat betreft het onderwijs, het wo nen, de ^criminaliteit, kortom, dat er sinds 1945 nog altoos chaos heerst. Mag ik u in deze brief iets vertellen over onze geldzorgen? Wij hebben, sinds korte tijd de derde geldsancring gehad on nu neem ik u mee naar Berlijn; langs dc gemakkelijke weg, die door de lucht. U landt op het vliegveld Gatow van de Engelsen, het eind punt van de beroemde luchtbrug, waarlangs de drie westelijke secto- ren van levensmiddelen en. kolen worden voorzien. U gaat per bus naar het centrum en die bus kost niets. Uit West Duitsland heeft u een aantal mooie, gloednieuwe Markbiljetten meegebracht. U zult uw oudtante eens verrassen. Oud tante woont in de Russische sector van Berlijn, doch eerst gaat u na tuurlijk een bouquetje kopen. Maar wat is dat? De winkeljuf frouw neemt uw bankbiljetjes niet aan. Er staat geen B. op gestem peld, zegt ze. U stapt naar de dichtstbijzijnde bank. Daar ver klaart men, dat de juffrouw van de bloemenzaak zich^vergist heeft. En inderdaad, op de hoek van de Kurfurstcndamm en de Ubland- straat krijgt u voor 1.60 m. een grote bos vergeet-mij-nietjes. Weer buiten, klopt iemand u op de schou der en zegt dat u in die winkel erg dom deed door met D. marken te betalen. U had half D. en half Russen marken moeten geven. Hoezo? Omdat de Russen-mar ken in heel Berlijn geldig zyn en de D.-marken alleen in Westelijk Berlijn. Hij die opmerker biedt u voor i D. mark niet min der dan 5 R.M. aan en u zou dwaas zyn als u dit aanbod niet aan vaardde. U wisselt 20 D. mark voor ICO R.M. en voelt u rijk. Winkels kijken U slentert langs de etalages en merkt dat alles erg schaars is. Maar daar, bij station Zoo, ziet u een paar warme pantoffels, waar mee u oud-tante zeker blij zult maken. U legt nu natuurlijk R. marken op tafel, maar de winke- lièr neemt dat niet. Voor artikelen, zender bon betaalt men immers met D. markenEnfin u komt er tenslotte af met 30 R, mar ken en 70 D.-marken. Op het station moet de reis weer eens met R.-marken worden be taald. U kunt niet weten dat de „S-Bahn" in heel Berlijn onder Russische controle staat. Dus R.- marken! In de trein blaast u uit en aenkt u, dat tt nu het klappen van de financiële zweep wel kent. U kijkt m de portemonnaie hemel tje een vdn de 2Q-markbx3j"etten heeft geen zegel meer, Nergens meer te vinden. Zeker zoek ge raakt bfj die juffrouw van het station. U meent, dat dit biljet nu waardeloos geworden is, weet nog niet, dat die zegeltjes op de zwarte markt te koop zijn. Een krantje Enfin, u koopt op een tussensta tion een krantje. De „Tagliche Rundschau", officieel Russisch dagblad. Voor 20 pfennig is het uw eigendom.. Maar u wilt ook nog de .Telegraaf" hebben die ln de En gelse sector verschijnt. Daarvoor moet u met D. geld betalen. U geeft een biljet van een halve Mark. maar wat is dat? U krijgt drie bil jetten van een Mark terug. Dat blijken nu biljetten te zijn van voor de vorige sanering, die een waarde hebben van 10 pfennig elk. ïn de Russische sector In de Russische sector, station Alexanderplatz, stapt u uit. U ziet ineens dat hier de Russen zijn. Veel militairen die wapens dragen. Iu de Engelse sector zag u geen wapen, Daar is de uitgang. Er komen enkele politieagen ten op u toe en vragen uw por tefeuille en portemonnaie te mogen zien. U merkt aan de toon waarop dit gevraagd wordt, dat het verzoek beter ingewilligd kan worden. Een agent zegt „aha!" en neemt alle D. marken die u in uw bezit had, in beslag. U neemt dat niet, maar de politie web Later, ja later, dan vertelt men u, dat niet een Berifiner de Russische sector binnengaat met D. marken. Enfin, u heeft tenminste nog een aantal R. marken. U passeert Alexanderplatz en wat is dat? „Zigaretten?" sissen diverse perso nen die langs sluipen. Uw cigaret- ten zijn juist op. U wilt er wel een paar kopen. Doch de zwarte ciga- retten moet u betalenmet D.- marken, de mark die in deze sec tor uit de roulering genomen is. Zonder cigaretten gaat u op de tram, betaalt met R,mark en daar krijgt u van een 20 Mark-biljet een stapel bankpapier terug! Dat is nu het allernieuwste Russengeld. Nu pas valt het u op dat overal mensen in de rij stonden. Ze gin gen hun geld wisselen! U bekijkt het nieuwe geld en wat staat er op? Deutsche Mark, doch weer an ders dan de D. Mark van de Amerikanen en Engelsen. Dan eindelijk komt u bij uw oud tante aan. Ze is zeer verheugd over* weerzien, bloemen en pantoffels. Daarna vraagt ze: „Ach. neef, zou jc mij een plezier willen doen en even wat geld willen wisselen?" U zegt niet neen tot die oude dame en u heeft geluk, want u behoeft slechts 8 uur in de rij te staan. Dat al uw eigen geld dat u wilde wisselen, op 10 Mark na, voor vals wordt verklaard, ach. dat kan u na al die wederwaardigheden niet meer deren. op, en met Madden's toestemming nam hü de kleine wagen en spoedde zich weg van het slechte humeur en de rusteloosheid van de million- nair, naar de vreugde van Eldorado. Er was daar niet veel afleiding. Voor het raam van Hotel Woestijn- rand zwoegde de eigenaar grimmig iiini A een eindeloos Zondagsblad door. De Th0'rn eau Hoofdstraat was warm en verlaten, hebben.' De jongen zette zijn auto voor het De redacteur ku-aiu hem bij de >.™d ™°rd veroor- vertelde van het pokeren, „Boven dien is waargenomen, dat de heer Tbom een blik begroet waarin kort geleden arsenicum was geweest. Vorder heeft Charlie fn Thorn's kast de vermiste revolver gevonden met twee lege kamers." Holley begon te fluiten. „Werke- Hik? Tk geloof, dat je vriend Chan achter de tralies zal deur tegemoet. „Zo", zei hij. -ik hoopte al, dat je komen zou. Wat eenzaam zeker in de grote open* ruimte vanmiddag. Kiik eens, hier is een telegram voor je." delen, als je geen lijk kunt verto nen." ..O. dat zal Chan wpi opgraven." Eden haalde de schouders op. ..Als hii dat doet. mag hij al de eer ecu w. j., -- Eden scheurde de geie enveloppe ervan hebben -- en alleen graven haastig open. De boodschap kwam ook. Dat is een werkje, waar ik van zijn vader: weinig voor voel. Ik houd van wat ,Ik begrijp niet waar het om buitengewoons, maar dan liefst keu- gaat maar ik ben heel bezorgd, rig netj'es, Heb je al iets over je Ik volg je aanwijzingen. Ik ver- persgesprek gehoord?" trouw jullie beiden volkomen. „Ja. Het wordt morgen opgeno- maar ik moet er aan herinneren <men." De moede- ogen van Will dat het mij zeer onaangenaam Holley schitterden. „Ik zal me er zijn zou, als verknop niet door juist over te verkneuteren, toen ging. Jordan verlangend zaak te binnen kwam." Hij wees naar e beëindigen. Victor dreigt elk dik aantekenboek op zijn less ogenblik bij je te komen. Houd naar. „Daar staan enige artikelen i my, op de hoogte." die ik vroeger voor de Sun heb ge schreven", verklaarde hy. kwaad, al zeg ik het zelf." Bob nam het boek op, en sloeg vol belangstelling de bladen om. „Ik heb ook wcleens gedacht over een baantje aan een krant", zei hij. Holley keek hem snel aan. ..Be denk je tweemaal", raadde hij hem. „Er wacht een goede zaak op je wat heeft de krant je te bieden? 'Misschien is het prachtig, zolang je jong bent prachtig zelfs nu nu de oude orde verdwijnt en de ge ïllustreerde krant een mooi beroep tot aap maakt. Maar als je oud wordt...," Hü stond op en legde zijn hand op Bob's schouder. „Als je oud wordt en dat ben je op je veertigste wat dan? De copie-!es- senaar. en op een dag komt de baas binnen, en riet een streep griïs in je haar, en hij zegt: „gooi die beverige gek er uit. Ik heb hier jongelui nodig." Neen. mijn jon gen, niet de krant. Jij en ik moeten eens praten." En praten deden ze. Het was vijf uur. toen do redacteur eindelijk op stond. en zijn aantekenboek sloot. „Kom mee" zei hij. „We gaan di neren tn de Oase." Eden ging graag mee. Aan elm van de tafeltjes tegenover de toon bank zat Paula Wendell alleen „Hallo", begroette zij hen. „Kom hierheen. Ik was in een mededeel zame stemming vanavond ik moest aan het hoofd van een tafel ritten." Zij zetten zich tegenover haar. „Vond u de dag ro saat, als u ver wachtte?" „Erg saai door de tegenstelling nadat u weg was." (Wordt vervolgd) Actief en onverschillig Eén van de allerergste Rotter damse S.D. misdadigers stond Maan dagmiddag terecht voor de Rotter damse kamer van het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage. Hef was de 25-jarige Joseph Ger- rese, op jeugdige leeftijd reeds ver trouwd geraakt met de nat. soc. ideologie, via een sportleraar"- cursus in Duitsland zonder morren ingelijfd bij de SS compagnie Ger- mania, in gevechten aan het Ooste lijk front gewond en na verbluf in enkele hospitalen aan do SD. toe vertrouwd. die hem een baan toe wees als portier bij de Rotterdamse Dienststelle aan de Heemraadssm- gcl. Chef Hoffmann ontdekte al spoe dig andere kwaliteiten in de custos; Gerrese werd bij zijn dienst inge lijfd en nam deel aan belangrijke operaties, waar het op onverschrok ken hoid en koelbloedigheid aan kwam. Van. de vele acties, waarin G. be trokken is geweest, wilde de presi dent alleen de meest ernstige noe men, waarbij G, gebruik en da- ntg gebriuk had gemaakt van een vuurwapen cn enkele personen ge dood, anderen gewond werden. G. had zijn pistool leeggeschoten op zekere Van Weizen, die dr. Wicart op straat begeleidde, wiens naam genoemd werd in verband met een beraamde overval op de S.D. Van enige veiligheidsmaatregel kon geen sprake zijn. daar G.'s trawant de man reeds geraakt had, In een tweede geval schoot G- van grote afstand op een groepje mensen, dat op straat bijeenstond. Zonder enige aanleiding Een man werd niet dodelijk gewond. De illegale werker Mink, die dank eij het doortastend optreden van G. werd gearresteerd werd door hem „op de vlucht" -neergeschoten. Zijn icvcn bleef gespaard, wellicht omdat hij een belangrijk getuige kon zijn. En samen met Rosman en een Duitser liquideerde hfj twee arres tanten, Vinken en Maxkonie, die op bevel van Hoffmann naar het Haagse Veer moesten worden overgebracht, maar hun plaats van bestemming niet mochten bereiken. Verdachte gaf dit alles toe. praat te erover op een onverschillige toon, waarop mr." van Vollenhoven opmerkte: U is slager van beroep, nietwaar? Ik noem dit slagerswerk! Verd: Ik was erg jong nog en bang voor Hoffmann. Ook had G„ die als Polizeiange- stclllc bij de S.D, tevens ia Leiden en ,ZwoIle heeft gewerkt, samen met andere S.D.-ers met behulp van handgranaten cn magnesiumpoeder onder de gemeente Kethel een mo len in brand gestoken Dit als re presaille voor een aanslag, die ille galen hadden gepleegd op de nabij- zjjnde spoorlijn naar Hoek van Hol- land. De adv.-fiscaal doodstraf, requireerde de TUÏNKALENDER 17 AUGUSTUS. Wanneer zich aan de stam oj takken van een ap pel- oj perenboom opzwellingen met open wonden en plaatseltjke afstervingen in het hout vertonen cn de boom reeds vroeg zijn blade ren laat wallen cn slechts kleine vruchten voortbrengt, dan zijn dit de verschijnselen van aantasting door dc vruchtboomkanker. Deze ziekte wordt veroorzaakt door de zwam Nectria galligena, die door wonden in de stam of takken in het gezonde hout naar binnen door dringt. Daarom is het steeds raad zaam dergelijke ivonden tijdip met menie of andere middelen af te sluiten. Wanneer in het beginsta dium de aangetaste plek met een mes wordt uitgesneden en daarna met een der kankerbestrijdende middelen afgesloten, is een boom soms nog te redden. Dit laatste is een kwestie van uatbaarheid en weerstandsvermogen.' Nog vol plannen Dinsdag 10 Augustus vierde iu zijn villa aan het Meer van Con- stanz aan de Zwitsersegrens een man, wiens naam in de geschiede nis van de Europese luchtvaart met eerbied wordt genoemd,- zijn tach tigste verjaardag; Dr. Hugo Ecke ner. Eckener die uit Sleeswijk komt en psychologie gestudeerd beeft, trad, 40 jaar oud, in dienst van graaf Zeppelin, üie toen, in 1900, met de L.Z. 4 zyn eerste grote tocht deed, die met een noodlanding én totale vernietiging van het lucht schip eindigde. Maar Zeppelin en Eckener waren mannen van grota wil, die niet alleen deze „tegen slag" maar ook spoedig de nawer king van de eerste Wereldoorlog hadden te overwinnen en inder daad ook overwonnen. Reeds in. 1924 vloog Dr. Eckener op zijn vlucht van Friedrïchshafen naar Lakehurst over de Atlantische Oceaan. In 1928 deed de L.Z. 127, „Graf Zeppelin*, genoemd, deze tocht heen en terug en een jaar later volgde een „reis om de we reld" met hetzelfde schip: Frie drïchshafen - Tokio - Lakehurst - Friedrïchshafen in twintig dagen. De ramp van Lakehurst, waar het met waterstof gevulde lucht schip „Hindenburg" verbrandde in 1937, terwijl onderhandelingen gaande waren tussen Amerika en Duitsland over het zo bélangrjjke- helium en de nadering van een nieuwe oorlog dwongen Eckener andermaal zijn werk te steken. Of het ideaal van het volmaakte lucht schip, waarnaar Eckener nog steeds enthousiast streeft, in de naaste toekomst te verwezenlijken is, is nog steeds niet zeker. Zoals bekend, vertoefde Eckener het vorige jaar enige maanden in de Verenigde Staten, die na de oorlog het initia tief tot het bouwen van nieuwe zeppelins hebben overgenomen. De „Zeppeling Goodyear Aircraft Cor poration" in Akron in de staat Ohio heeft plannen tot het houwen van een reusachtig luchtschip van 28.000 kubieke meter voor het bur gerlijk verkeer, dat ingeschakeld, wordt in het trans-oceaanverkeer en de leemte moet vullen, die op grote afstand blijft bestaan tussen schip en vliegtuig; want het lucht schip wint het in snelheid van de stoomboot en in rentabiliteit, %bii zware lasten en misschien ook wel in veiligheid en comfort, van het vliegtuig. En zo smeedt dr. Eckener, die ook nu nog vol energie is en vol verlangen, opnieuw te kunnen be ginnen, in zyn idyllische villa bij Constanz nieuwe plannen, waar van hij hoopt, dat zjj spoedig in daden zullen worden omgezet. JubileumfiJm bijna voltooid Van de vele plannen om ter ge legenheid van het regeringsjubi leum van de Koningin een grote Nederlandse film te maken is vrij- wel niets terecht gekomen. De stu dieruimte was niet voldoende en in het buitenland draaien was on doenlijk. Toch zal er een nationale film komen. Polygoon-Frofilti zal een korte film vervaardigen, onder de titel „Moeder des Lands", die tijdens de feestdagen zoveel moge lijk verspreid zal worden over het land. Scenarioschrijver is A. Kool haas, voor de muziek adviseert Rutger Schouten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3