0 OP ZOEK NAAR EEN BETERE WONING de Engelse vrouwl Rotterdam gaat kamperen in Baarnse bossen f5] [5| Openluchtvoorsteliingen voor kinderen van Paroollezers Donau nu ook achter grendel van het stalen gordijn ft WAT DRAAGT DE HINESE PAPEGAAI Ketelbinkie in het Wilde Westen - Westen erkent de besluiten niet BONNENLIJST Donderdag 19 Augustus 1948 ONLANGS Is In Zwitser land eencongres beëin digd, dat van groot belang was voor het ontredderde Europa. Uit Australië en Paraguay, uit Amerika en Egypte, uit Frank rijk en Nederland, kortom uit 30 landen waren gedelegeerden naar Zütich gekomen. Allen met één doel: zich te beraden op wegen, en middelen om tot be tere huisvesting der mensheid te komen. Er zijn inleidingen gehouden en rapporten bestu deerd, die alle mogelijke en on mogelijke problemen van de volkshuisvesting belichtten en oplossingen gaven voor ratio neler bouwmethoden en finan ciering. Maar een van de dingen die het duidelijkst zUn geworden is, dat, alte methoden ten de wereld niet uit het woningnoodprobleem zal bomen eer internationaal ver trouwen ift weergekeerd en dat, voor ons land, de komende vier Ja ren een beeld van nog groter wo ningnood zal tonen, terwijl mis schien In 1961 of 1066 de woning bouw normaal zal zijn, voldoende aan de behoefte. Er zal door dit congres geen wo ning méér In ons land worden ge bouwd. Maar de woningen, die er komen, zullen beter zijn dan voor heen, al grenst ojib misschien van buiten kleurloze baksteen en grau we beton aan. Eenvoud Want wat de bouwwereld en in* het büzonder de stedebouwkundige en de architect steeds weer behoeft, |b de aansporing tot eenvoud, het inzicht dat hg m de eerste plaats een dienaar en geen leider der ge meenschap is: dat hii geen huizen bouwt voor ejgen glorie of een ste debouwkundig plan maakt om zijn persoonlijke Ideeën over een volks gemeenschap en samenleving aan anderen op te dringen. Het stadsplan, het woonhuis dient in de eerste plaats voor de generaties van nu en de bouwmeester zal op Intelligente iiljze het wonen en werken van heden en de geest van deze tijd moeten vatten in een stads plan, waarvan hij alleen maar hopen kan, dat het ook voor latere generaties bruikbaar Is. En daarom Is de uitwisseling van practische ervaring zo nuttig geweest, al leidde dit vaak tot in ternationale misverstanden b.v. bij de discussie over het feit, op welk uur van de dag en in welke ka mers de zon moet komen; de oriën tatie dus. Wilkinson van Austra lië was hier dwars tegen aller opinie in, maar later bleek, dat in Australië „the sun goes the wrong way daar komt hij in het westen op en gaat in het oosten onder. Ervaringen De beste ervaring werd opge daan door de excursies naar wo- ningbouwcomplexen. Het mag hier gezegd -worden: Zwitserland heeft op dit ogenblik de'beste volkswo ningbouw ter wereld. Dit is moge lijk, omdat Zwitserland welvarend uit de oorlog gekomen is. Het heeft door weloverwogen beleid aan vriend en vijand verdiend. Een ar beider verdient er evenveel als een ingenieur en een weekloon van 80,is normaal voor een geschoolde arbeider. De boitw- Wereldcongres in Zürich trachtte middelen te vinden om de mensheid heter te huisvestenPractische ervaringen van bouwmeesters over de hele wereld werden uitgewisseldDe Zwitsers hebben begrepen hoe het moet: zij sticht ten „woongemeenschappen?' kosten zijn maar twee maal hoog als voor de oorlog (in ons land bijna vier maal), de levens behoeften maar 67% duurder (in ons land ongeveer 200%). Daarom kan de arbeider makkelijk een weekhuur van 15.— betalen. Hout, steen en geschoolde arbei ders zijn er genoeg en ziedaar, de Zwitsers hebben alles om te bou wen. Ze doen het dan ook dat het een lieve lust Is en na 1949 zal er van woningtekort in Zwitserland geen sprake meer zijn. Geen grote idéé De Zwitsers hebben alles, behal ve een grote idee. Want de voor treffelijke nieuwe woonwijken, die gebouwd worden, liggen ordeloos om de steden gestrooid. Het toe vallig voorhanden zijn van een goedkoop, vlak stuk bouwterrein bepaalt de keuze voor een nieuwe buurt of wfjk en de gevolgen van deze roekeloosheid zullen latere generaties moeten betalen. Je kunt aan een simpel woonhuis al niet bouwen zonder plan, hoe zou je dan een stad willen uitbreiden of bouwen zonder plan! Maar de woningen zelf zfjn voor treffelijk. En het geheim hiervan heeft in de eerste plaats de wo ningbouwvereniging. Door haar organisatie. Bij ons kent de bewoner van door REIN H. FLEDDERUS architect verenigingsbouw in de meeste ge vallen het bestuur van zijn wo ningbouwvereniging niet; hij is wel lid, maar bezoekt geen verga deringen. Kortom: het woord wo ningbouwvereniging is voor hem eenzelfde begrip als „huisbaas". In Zwitserland Is dat anders. Iedere bewoner draagt tenminste 1% en maximaal 4% bij in de bouwkosten en kan dat in termij nen betalen. En nu is het huis ten dele van hem en maakt hem een ander mens. Hij jaagt zijn jongens, of die van zijn buurman uit de bloesemtakken van de gemeen schappelijke tuin, want zijn lid maatschap van de commissie voor het onderhoud doet hem weten, wat dergelijke grappen kosten. Hij belet zijn kleine peuter de verf van deuren te schappen en op het be hang te tekenen en zijn oudste om op de keukenaanrecht een boot te timmeren; als vertrouwensman voor zijn blok weet hij, dat de onderhoudskosten dan te hoog worden en de vrouwen dit jaar dan niet de witmetalen gasfornui zen (in de huur begrepen), of de huurverlaging zullen krijgen, die het bestuur bij een gunstige ba lans heeft toegezegd. W oongemeenschap Kortom» hij praat mee over nieuw behang en plafonds witten, over de aanschaffing van. wasma- Plattegrond van een dubbele étagewoning voor arbeiders in Zwitserland I. Porto al, 2. woonkamer, de kachel in de hoek bij de keu ken (3) toordt*uit de eet keu ken gestookt. 3. Eethoek, op de plaatsto aar anders hal- en gangruimte is. Aanvaard wordt hier, dat de slaapkamers uit woonkamer en eetruimte worden bereikt. 4. Keuken, die één ruimte vormt met de eet hoek. De keuken komt uit op een balcon, ruim genoeg om - 's zomers op te eten. S. Bad- .h kamer met bad en closet. 6: Slaapkamer ouders. 7. Slaap kamer kinderen. S. Trappen huis met boodschappenlift. Ieder blok heeft woningen met één tot vier slaapkamers. 9. Wandelpad, dat toegang geeft tot de woningen en voor rijverkeer ontoegankelijk is. 10, Verkeerswegdie de blok ken bereikbaar maakt voor voertuigen. Bij verhuizingen bijvoor beeld, moeten de meubelen over het voetpad naar de rijweg wor den gedragen, een nadeel, dat opweegt tegen de enorme kosten besparing en de winst aan tuinrulmte en speelplaats voor de jeugd. Ieder gezin krijgt één dag per week de beschikking over de was ruimte in het souterrain, waar al het trassen en drogen mechanisch geschiedt. Meubels in keuken en eethoek, gebruik van was- en droogmachinesgasfornuis en kachel zijn bij de huur inbegrepen. chines en over het stichten van een kleuterschool in de wijk, die de woningbouwvereniging zelf bouwt en aan de gemeente ver huurt. Zelfs de burenruzies worden door een blokcommissie beslecht en gezinsmoeilijkheden in bepaal de gevallen door verenigingshuur- bijslag gelenigd- Ziet U, zo'n man gaat niet ver huizen, hij wordt lid van een „woongemeenschap", die leed en vreugde van zyn buren kent, die jaarlijkse uitstapjes, filmavonden en andere ontspanning met hen organiseert. En als dan de woning zelf voor treffelijk is, een keuken groot en handig ingericht, zodat men er kan eten en de huisvrouw met een mi- -.T,r na?. nlmum aan handelingen maximale prestaties kan verrichten, de was kan doen in de was- en droog in richting onder het huis en dan nog tijd overhouden voor haar zelf en de kinderen, zie, dan is de grond slag gelegd voor een betere sa menleving- Een architect en een stedenbouwkundige kunnen U geen geluk verschaffen; als de samen leving achter hen staat en hen steunt kunnen zij tot het menselijk geluk bijdragen. De ervaringen in Zwitserland opgedaan verscherpen het beeld van onze moeilijkheden. Wat er dan gedaan zou moeten worden? Laat mij u hierover in een vol gend artikel enkele denkbeelden mogen ontwikkelen. Lunaparken zijn bron van inkomsten Wilt u de kinderen een prettige vacantie voor weinig geld geven? Zoekt u dan contact met het comité Vacantievreugd. Deze Instelling blijkt buitengewoon goed In staat te zijn do jongens en meisjes uit onze stad een prettige vacantio te bezor gen. De jougd zelf houdt dan ook meteen een prettiger herinnering dan aan steeds herhaalde zwerf tochten langs havens en door het puin. Het comité Vacantievreugd heeft er Ook deze zomer weer voor ge zorgd, dat de Rotterdamse scholie ren goedkoop uit kunnen zijn. In de utrechtse bossen en, om nauw keuriger te zijn: in de schitterende omgeving van Raarn beeft boven genoemd comité voor de derde maal na de oorlog een ideaal tentenkamp ingericht met een echte eigen wa terleiding. Dit kamp staat open voor Iedere Rotterdamse jongen en voor elk Rotterdams meisje. Zfj kunnen daar onder deskundige en wat voor hen meer zegt vriendschap pelijke leiding voor weinig geld ne gen dagen vacantie doorbrengen. Deze zomer zijn er ongeveer 85D jongelui. Er was nog plaats voor tenminste 2 300 anderen, wier ouders deze prachtkans hebben la ten glippen. De kinderen in het kamp zijn onderverdeeld in groe pen. die elke negen dagen blijven, zoodat er nooit meer dan 150 tege lijkertijd zijn. Ze worden thuis ge haald en gebracht. D« ouders betalen naar inkom sten. Eén van 1 de "jongens, wiens moeder weduwe is. vertelde heel wijs, dat zijn moeder maar een „riks" had betaald, terwijl de vader van zijn vriendje tien keer zoveel moest betalen. Maar die pa was dan. ook bedrijfsleider! Als men nagaat wat soms betaald wordt voor „één dagje uit" per touringcar of in de stad zelf, dan kan men tot geen an dere conclusie komen dan: „Vacan tievreugd is een uitkomst." De kosten van dit kamp worden grotendeels gedekt door bemidde ling van de gemeente. Zij worden evenwel direct betaald door de ex ploitanten van de Lunaparken, die te ^otterdam komen. Da gemeente verhuurt namelijk de terreinen op voorwaarde, dat een groot deel van de Inkomsten in de kas komt van het comité Vacantievreugd, De kindeien maken soms dag-ex- Zeereddingsdemonstratie Btf gunstig weer zullen Zondae des middags 1 uur op het strand te Hoek van Holland grote zeered- dingsdemonstraties worden uitge voerd door de Strandwacht van de Rotterdamse Reddingsbrigade. Er zal een redding plaats vinden met behulp van de Australische haspel en verder zal als nieuwigheid wor den gedemonstreerd het Wipoertoe- stel van dr. Eve, dat de plaats in neemt van de kunstmatige ademha ling. De oefeningen worden toege licht door middel van een geluids installatie door de algemeen techni sche leider van de brigade. Concours-hippique Van 2 tot en met 5 September zal te Rotterdam een internationaal jubileum concours-hlpplqtie 1948 worden gehouden, dat vermoedelijk een van ds belangrijkste concour sen hipplque zal worden, die ooit in ons land zijn georganiseerd. cursies naar plaatsen in de omge ving, In het kamp doen ze gedeel telijk hun eigen corvée, maar dat is eigenlijk alleen maar voor de bui tenkant, hoewel het een opvoedende waarde heeft. Er is een speciale kampdienst, die er zorg voor draagt dat de knaperl even schoon thuis ko men als ze vertrokken zijn en die alles in het kamp in het reine houdt. Strafeorvée is vrijwel onbekend. Tijdens de veertig dagen, die het kamp nu bestaat, is het éénmaal voorgekomen, dat d® jongens over da schreef gingen en gestraft moest worden Het waren er elf. maar prompt verklaarde de hele ploeg van twintig zich solidair met de zondaars, zodat hft strafwerk ineen ogenblik klaar was. Advertentie I. M. naar bestemmingen Qnie vakkundU uitgebreide orjMiMtie botlen iuiite vootIichun£ k «o de» kundige Sneekweek Friezen leklen bij de Regenbogen De vijfde dag van de Sneekweek Kina in met ontzettend slecht weer. Een «terke Zuid-Westerstorm iocs over de meren en blies schuimkoppen op de golven. Dit weer was voor de Friezen een buitenkansje om in. de teamwed strijden i'oor Regenbogen de leiding te nemen Op de eerste dag van deze teamwedstrii den behaalde Friesland 20.1 punt tegen Holland 17 ont De uitslagen luiden: Drakenklasse: 1. 't Hondsbosch. strm. Boersma, Alkmaar. 30 M2 klasse: 1 Tjerk Hiddes. strmn mr Hoekstra. Mantgum. Regenbogen groen 1: 1 Algri strmn, Aïberda. Sneek: Regenbogen groep 2. 1. Jan van Gent strmn. dr v. d Zijp Sneek. 22 M2 klasse: 1 VoiJa. strmn Zandhuizen, Sneek Pampusklas- se: 1. Eider, strmn Ouwerkerk, Lelden. 16 M. Eenheidsklasse groen 1: i Fenrta strmn Helder. Paters wol de 16 M2 een heidsklasse groep 2: 1. Kemohaan. strm. Visser Paters wolde 16 mr. Eenheids- klagee b groeD 1: 1 De Vrijheid, strmn. De Haan- Sneek 1 m2 eenhetdeklaEse b groep 2: 1 Somcro. strmn. Kooomans Enschede. Valkenklasse: 1. Whippet, strmn ir. Zuiderbaan. Gouda 16 .n2 toerklasse: 1 Dolfijn. strmn. Haagsma. Oudega schouwen: 1. Foarut. strmn. v d Veen—Oppen hutzen BJVl klasse: 1. wetterwiHe 3, strmn Bruin fng Midla- ren Vrijheid3klasse: 1. Wig. Btrmn. Hoeksema. Sneek. Olympiajolten: 2. fram, strm Kamp Sneek 12 voetsjol- len: I. Lucky Truck, strrrm Hellema, Koog aan de Zaan Larken: I. 't Water den.^6' s'rmn" der Veen. Leeuwar- Fanny naar Dublin Faxmy Blankers-Koen zal deel nemen aan de internationale sport wedstrijden, die op 26 Augustus in Dublin, zullen plaats vinden. Zij zal in de 100 en 200 meter lopen tegen Dorothy Manley en Audrey Wil liamson (beiden Engeland) die op de Olympische Spelen haar tegen standers waren. Slfjkhuis, De Ruyter en Lataster zullen eveneens deel uitmaken van de Nederlandse ploeg. Brits zwemmer verbetert Kanaal-record Tom Blower, de 119 kg wegende Engelse lange afstand zwemmer, die m 1937 het Kanaal overgestoken is van Kaap Gris Nez naar Dover, vestigde Woensdag een nieuw re cord voor de afstand van Dover naar Ramsgate Hij legde de 24 km af in 4 uur en 36 minuten. Het oude record stond sinds 1926 op naam van Frank Perka uit Birmingham met 8 uur en 14 minuten. Blower was al verscheidene we ken in training voor een poging om het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen maar het slechte weer gaf hem daartoe geen gelegenheid.. Brj wfjze van oefening is hr) nu van Dover naar Ramagate gezwommen. OP de Engelse mode shows zijn zojuist de nieuwste najaars collecties getoond. Een onzer mode-reporters meldt dat tailleurs fa voriet zijn, doch een totaal andere lijn heb ben dan de Parijse. In- plaats van uitstaande losse schootjes, ziet men met canuas opge- vulde heupstukken. De plooien sitterv van vo ren bij de sportmodel- len, doch by de klas sieke uan achteren. Zeer veel ziet men zwarte pakjes met zeer lange revers. Twee rijen knopen. Men ge bruikt veel zijden re vers en bij herensmo- kings en zijden man chetten. Bij de sportmodellen zijn de rokken aan de achterzijde veelal door geknoopt. De jasjes hebben dan -meestal dichtgeknoopte splitten die corresponderen met de rok. In trek zyn effen bruine, donker rode en donkergele ccstuums, gegarneerd met biezen van ge streepte stof in con trasterende kleuren. Ook ziet men vrij veet ruitenGestreepte pak jeswaarvan de stof horizontaal verwerkt is, ziet men veel, doch iedere vrouw bedenke, dat niet ieder figuur daarvoor geschikt is. Namiddag japonnen zijn glad en eenvoudig dikwijls met knoop- sluiting op de rug. De rokken van deze ja ponnen waren van achteren 4 c.M. langer dan nan voren. De mantelmode onderging in Engeland weinig ver endering. In het alge meen is de Engelse mode practischerhoe wel er toch veel varia tie te zien is. Advertentie 1. M. Niets dan LOF voor RQEIOFF •Cortuum m CTTKW3 aereimod Zatopek won te Praag Woensdag werden de interna- tian"1o wedstrijden in het Masaryk Stadion te Praag voortgezet. Zatopek won onder stormachtige toejuichingen van het publiek da 5000 meter m 14 mm. 21.4 sec., met büna een halve ronde voorsprong op de Zweed Albertsson, 100 km. prestatiemars van de R.W.V. De 100 k.m. prestatiemars van de R.W.V. zal Zaterdag en Zondag worden gehouden. Het aantal deel nemers zal ongeveer 80 tot 100 man bedragen. Deze mars is tevens te beschouwen als een selectlemars voor de 150 k,m. mars Brussel- Rotterdam, welke de R.W.V. op 25 en 26 September zal organiseren. Het traject loopt van Zomerlust, Hillegersberg (Zaterdagavond om 10 uur wordt gestart) vla de Klei weg naar Overschie, Delft, Riiswtik, Voorburg. Den Haag, Lelden en langs Leiderdorp naar Alphen a. d. Rgn, Zwammerdam, Bodegraven, naar Gouda en dan terug naar Rot terdam. S.V.H. in Engeland Dinsdagavond speelde de water- poloploeg van SVH in Burslem by Stoke-on-Trent. Met de rust had den de SVH-ers een voorsprong van 43 en de eindstand was 75 voor de Hillegersbergenaren, R. Sinsdorff (Y) won zijn 100 yards vrije slag, doch van Polfliet (SVH) moest zich in de 100 yards met een tweede plaats tevreden stellen. B. Smaal (SVH) werd eer ste op de 100 yards schoolslag en verder wennen de Nederlandse estafette-ploeg, bestaande uit J. Ottervanger. R. Sindorf, Mr. W. M. Tordoir en B. Smael de 4 maal 50 yards wisselslag-estafette. Radio-programma DONDERDAG 19 AUGUSTUS Avondprogramma HILVERSUM I: 19 00 Nieuws: 10.15 Leger des Hells; 19.30 Actueel geluid: 19.45 Ecg uitz20 00 Nieuws; 20.05 Prog. prol,; 20,15 Plaatvaria; 21,00 Swec- Imck-kwartet; 2130 Openlucbtconceri; 22 13 Vaart der volken; 2Z35 Kamer orkest: 22.45 Avondoverdeaking; 23.00 Nieuws; 23.15—24 00 Slotaccootd HILVERSUM II: 19.15 Voordracht; 19 30 Pierre Palla met alt; 20 00 Nws 20.05 Echo van de dag: 20.18 Wiener Philhaxmonie; 22 00 De Koninklijke ma rine in oorlogstüd: 22.15 Lond. Palla dium orkest; 23 00 Nieuws: 2315—24 05 Queen's Hall Orkest VRIJDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7 30 Broadcasting symph. orkest; 7.45 Morgengehed; 8,00 Nieuws; 8.15 Gr. platen: 9 00 Operamu ziek; 9.35 Chansons; 1010 Gr platen; 11,00 Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert: 2145 Claveeimbe!; 12 00 Ange lus; 12 03 Tenor en sopraan; 12.30 Weeroverzicht; 1233 Orkest zonder naam; 12.53 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 3.20 Orkest zonder naam 13 50 Van man tot man; 14.00 Schoppenvrouw, opera van TsjaSkofsky; 1810 Strijkorkesten: lfl.30 Symph concert; 18.10 Gr, platen; 18 40 Spaanse muziek; 17 00 Grote va cantie; 17.15 Ws» het buitenland leest; 18.00 Johnny Ombacb; 18 30 Reg. uitz. HILVERSUM II- 7.00 Nieuws; 7.15 Gr platen: 8.00 Nieuws; 818 Opera-pro- gramma; 8 90 Voor de huisvrouw; 9 00 Mozart-programms9 30 Waterstanden; 9.35 Boedap ester-strijkkwartet: 30.00 Morgenwijding; 10.20 New Mayfalr-Sr- kest; 10,30 Voor de Vrouw; 10 45 Bari ton en pianospel; U 00 Voordracht; il 20 Orkestconcert; 12 00 Gr platen; 12.30 Weerpraatje; 12,33 Tom Schreurs: 12.45 Pierre Palla: 13 00 Nieuws; 13.20 Ensem ble Jo Bos 13 50 Richard Tauber; 14 00 Kookkunst; 14.20 Omroepkamercrkest; 15 00 Ons volk in zijn dichters; 1520 Omroepkamerorkest' le.OQ Tlno Rossl; 16.30 vacantletijd: 17.00 Seml pop. pro gramma; 18 09 Nieuws; 18.15 Felicitaties 8.40 Johan Jong en Richard Tauber. EARL DERR BIGGERi EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 34 „We staan voor het hotel", zei Holley. Met bun drieën gingen zy naar buiten. Het natuuronderzoc- kertje sloop achter hen heen en ver dween in de nacht. Holley en Eden spraken geen van belden. Bij het hotel stonden zfj stil. „Ik ga nu weg", zei Paula. „Ik heb brieven te schrijven." „O Ja", zei Eden, „denk er aan mijn hartelijke groeten van Wilbw." „Dit zijn zakenbrieven", ant woordde zij streng. „Goede avond." Het meisje ging naar binnen. „Dus Louie is terug", zet Bob, „Dat wordt een mooie boel." „Hoezo?" zei Holley. „Loule heeft misschien heel wat te vertellen." .Misschien. Maar hoe moet het gaan met Chan, als Louie zich voor zijn oude baantje aanmeldt? Dan wordt Chan er uit getrapt, en ik sta al leen op het toneel. En ik ben eigen lijk niet erg joïvast." .Daar heb ik niet over gedaeht", antwoordde da redatceur. „Maar, er werk genoeg voor twee jongens, als Madden er is. Hij zal ze wel alle bei houden, denk Ik. En wat een kans voor Chan om Loule uit te horen. Jy en ik kunnen hem vra gen doen van nu aan tot in eeuwig heid, en we komen niets te weten. Maar Chan dat is wat anders." Zij wachtten, en even later kwam Louie aansloffen, met een koffertje in de ene hand en een volle papie ren zak in de andere. „Wat Heb je daar, Louie?" vroeg Holley. Hij keek in de zak. „O, ba nanen." „Tony glaag bananen eten", zal de oude man. „Lekkel vool Tony." Eden en Holley keken elkaar aan. „Louie", zei de redacteur zacht, ,,de arme Tony is dood." Wie gelooft, dat een Chinezenge- zicht altijd zonder uitdrukking is, had toen Louie eens moeten zien. Zijn gezicht vertrok van boosheid en smart, en hij barstte los in een onvertaalbare woordenvloed, pro faan en schrikwekkend. „Ame oude Louie", zei Holley. „HU beschimpt de straat, zeggen sa in China." „Zou hij Het weten?" vroeg Bob „Dat TcnV vermoord is, bedoel ik?" ..Het lijkt er wel op", antwoordde Holley. Nog altijd druk pratend, ging Louie op het achterbankje van de auto zitten en Bob nam zijn plants aan hei stuur In. ..Wees voorzichtig, jongen", raad de Holley. „Tot ziens. Goede avond." Bob bracht de wagen op gang en begon met Wong samen de vreemd ste rit van zijn leven. De maan waa nog piet opgekomen; de sterren, bleek, verrf en onvrien delijk, gaven geen licht. Zij stegen tussen de heuvels door, en kwamen in wat leek op een zwarte, drei gende hel, die Bob wel kon voelen, maar niet zien. Zij ktbpen voort, de rotsachtige weg af. naar de zand bodem van de woestijn Uit de duis ternis aan de wegkant blonken klei ne gele oogjes: een ogenblik glans den ze vol haat, dan verdwenen ze voor altijd. Als lelijke geesten van gestorven bomen kromden zich de Jozua's, hun misvormde, smekende armen omhoog geheven. En voort durend mompelde de vreemde stem van de oude Chinees op het achter bankje, jammerend over de dood van zijn vriendje Tony. Bob had sterke zenuwen, maar hij was blij, toen de lichten van Mad- den's ranch vriendelijk begonnen te schijnen in de verte. Ze waren op hun bestemming. Bob liet de wagen staan op de weg en ging het hek open doon. Er zat een takje tussen de klink, maar eindelijk kreeg hij het hek toch open. Hij ging naar de wagen terug en reed hem het erf op. Met een gevoel van verlichting stopte hij voor de schuur. Chnn wachtte hem op in de gloed van de koplichten. „Hallo. Ah Kim", riep Bob „Er ,zit een speelkameraad voor je ach terin. Louie Wong is naar zijn woes tijn teruggekeerd." Hii sprong op de grond. Alles was stil in de wa gen. „Kom, Louie", riep h£j „We rijn er." HIJ zweeg. Een vreselijke angst greep hem aan. In het flauwe licht zag hij. dat Louie op zijn knieën gegleden waf, en dat rijn hoofd slap over de deur links hing. „Mijn God", riep Bob. „Wacht", zei Charlie. „Ik lantaarn halen." Hij ging, en Bob stand daar. strak en verslagen. Vlug kwam Charlie, snel beraden als altijd, terug, en deed een haastig onderzoek bij het licht, Bob zag een snede in de rijde van Louie's oude jas een houw, met een rand van iets nats en don. kers. j (Wordt vervolgd) Hallo jongens en meisjes, En hier volgt dan een knal-verrassing voor Julltet In verband met de grote Jubileumfeesten gaan we voor jullie eon leun toneelstuk ln de openlucht opvoeren tegen een heel lage entraeprijsl Een aantal vriend jes en vriendinnetjes van my hebben onder mun leiding een openlueht- J If spel ingestudeerd, getiteld' fc-v. KETELBINKIE IN HET WILDE WESTEN Dit spel wordt speciaal voor jeugdige Paroollezers in Rotterdam opge- voerd in het prschtig© openluchttheater „Djjkzigt" gelegen aan de WesUeediik achter het V.U -gebouw Wie er allemaal meespelen? Let op en sta versteld' Medespelenden zijn: Ketelbinkie (hm, ik ga voorop). Sneeuwvlok. Fluk- kie Buksjek, Plet Punthoofd. Belinda, de Indianenhoofdman Hakkle Bal, de medicijnman Gif Pil, Vliegend Hert en de boze. gemene rover Don Kabalos. In totaal worden vier voorstellingen gegeven en wel op Zondagmiddag 29 Augustus om half twee en half vier Maandagmiddag 30 Augustus, om half twee en half vier. De entreeprijs, ib. omdat dit stuk ter gelegenheid van het jubileum van di Koningin wordt gegeven, zeer laag gesteld n 1 0 20 falie leeftijden) De kaarten zun van Zaterdag a i af -verkrijgbaar hij de bezorgers van ..Het RotterdaM5Ch Parool" en aan ons kantoor Schiedamsesingel 42, Rot terdam Bij voorbaat wens ik jullie veel genoegenen. nuhollen ora. kaarten! Daaaaaaaag KETELBINKIE. His Masters Voice weerklonk Zoals In het verloop van fle twintig dagen, die de Donauconfe- rentie te Belgrado ln beslag hebben genomen steeds duidelijker kwam vast te staan, hebben de Oost Europese landen, onder aan roering van de Sowjet-Unie, zich Woensdag In de alotstcmming over het nieuwe Donau-slatuut hei beheer van deze rivier geheel toegeëigend. Het Russische ontwerp werd met zeven tegen een stem aangenomen. De enige tegenstem was afkomstig van de Verenigde Staten; Engeland en Frankrijk onthielden zich van stemming. Deze Janden hebben alle drie verklaard Het nieuwe statuut van deze rivier, die de belangrijkste waterverkeersweg In Europa is, niet te erkennen. In het Amerikaanse protest heet het: De Sow jet Unie heeft de Oost Europese landen gedicteerd, welke koers moest worden gvolgd op de conferentie. Het is volkomen dui delijk, dat zij geen vrije keus had den bij het bepalen van hun standpunt. De correspondent van Reuter, die de gehele conferentie heeft bijgewoond, schrijft hierover; „De deelneming van Westelijke landen aan de Donauscheepvaart is heden na negen en twintig jaar geëin digd. De landen van Oost-Europa heb ben het einde van de „Westerse imperialistische inmenging" In de zaken der souvereine Donau-sta ten verwelkomd- De leider der Amerikaanse de legatie achtte de conferentie een „teleurstelling" en vond haar een voorbeeld van „cynische solidari teit der meerderheid." De Britse vertegenwoordiger laakte de Sowjet-afgevaardigde "Wysjïnsky, omdat deze geweigerd heeft de geldigheid van het ver drag van 1921 te laten beoordelen door het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. Volgens het handvest der V-N. aldus de Britse gedelegeerde, zou dit de normale weg ztin om meningsverschillen te regelen. Ook de Franse vertegenwoordi ger achtte de conventie, zoals de Sowjet-Unie haar voorlopig ont worpen had, in strijd met „letter en geest van het handvest der Verenigde Naties." TUINKAlENDER 19 AUGUSTUS Naast de Lijs terbes is ook de Vlier in deze tijd druk bezocht door de vogels. Een vlier is een gezellige, ouderwetse struik in uw tuin, die een donkere hoek bij een schutting goed kan cp~ vullen. Niet zozeer in ons land, maar wel buiten onze grenzen wordt de vlierbes in grote hoeveel heden in de keukan gebruikt, o.a. voor jam of vruchtensap. Een soort met zeer grote urueftten-trossen is de Canadese vlier (Sambucus ca nadensis). Aducrtentie 1. M. MAAK, HET U GEMAKKELIJK! Waarom zoveel tijd verspillen met langdurig koffie zetten? Gebruik „Ehterna" koffie-extract 2 theele peltjes (vooral met meer) in eeu kop, wat heet water en melk en U heeft een heerlijke kop koffie! Ge makkelijker kan het met! Voor 1 fles „ElUerna" koffié- extract behoeft U slechts 100 gram koffie ui te leveren, terwijl TJ tatt zo'n fles wel 100 koppen koffie kunt bereiden, „Eliterna-fixtract bespaart U veal tijd en suiker1 want „Ellterna- cxtract is reeds gesuikerd! Vraag Uw winkelier eens zü'n voordelige fles. Een product van. Wolff en SemeynDus Altijd fün. BONNENLIJST Voor het tijdvak van 22 Augustus im. 4 September 1943 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD 127-2 Brood: 800 gram brood (Geldig t.m. 28 Augustus) 12B-S Brood; 200 gram brood (Geldig tm. 23 Augustus) 129 Brood; 400 gram brood (Geldig tm. 28 Augustus) ALLE BONKAARTEN 808 134 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 91,95 Tabak: 2 rantsoenen, sigaretten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Augustus worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd, GEEN XERXES—BW Van de zyde der directie van het Fjjenoord-stadion deelt men ons me de, dat Zaterdag geen wedstrijd ge speeld zal worden tussen. BW en, Xerxes, dit in verband met een reia van BVY door Zwitserland.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3