Grondwetswijziging door Tweede Kamer met 7622 stemmen aangenomen Grondslag voor nieuwe verhouding tot Overzeese Gebiedsdelen 99d. HET ROTTERDAMSCH PAROOL1 etc Op gouvernementele banken hechte eensgezindheid Conflict met onderhandelaars te Batavia bijgelegd? Politie in Westelijk Berlijn in „Alarmtoestand F' Nieuwe kansen Betekenis der wijziging Toeristenfrancs naar België grotendeels op Affaire Kaseynkina S.U.-protest doet niets ter zake Instemming van Londense Times" met Nederlands beleid Heden slotgesprek in Moskou? Parijs is in hoopvolle stemming USA-delegatie voor inhuldigingsfeesten Amerikaanse goederen blijven komen Franse vakbonden tegen Reynaud Om tien uur kwam de „Grote Beer" binnen Truman attaqueert spionnage-com missie Weerbericht :'o.r k Vrijdag 20 Augustus 1948 Red. en Adm. Lange Haven Mf, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijst per week 0.31 per kwartaal 4,losse nummers f 0.09 - Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang; No, 195 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankiers Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur: Tb. Ramaker ^Achtennegentig van de honderd Tweede Kamerleden tekenden Donderdag de presentielijst; slechts de beide communisten, de heren De Groot en Wagenaar, ontbraken, toen het erom ging of de Kamer de eerste van de vier grondwetswijzigingen, waardoor de status van Ne* deriands-Inaië, West-Indië en de Nederlandse Antillen zal kunnen worden herzien, zou aan nemen. De herziening zal kunnen plaats, vinden, indien de Eerste Kamer de keuze van de Tweede Kamer volgt. Deze immers heeft met ruim de vereiste twee derde meerderheid het wetsvoor stel'aanvaard.. *r ^ï?^rj s*enJ^en Partij van de Arbeid, de Katholieke Volkspartij, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de Christelijk Historische Unie, in totaal 76 leden, tegenover de Anti-Revoiutionnairen, de Communisten, de' Staatkundig Gereformeerden en de Katholieke heer welter, die samen 22 stemmen opbrachten. Het tweede ontwerp tot wijziging had betrekking op bet in komen van de koning of koningin, die afstand doet van de kroon. Dit ontwerp is aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Het derde ontwerp, waarhij de regering het recht verkrijgt tot benoeming van staatssecretarissen verwierf 83 tegen 15 stemmen. De tegenstemmers waren ditmaal de leden der christelijk histo rische unie en de communisten. Het vierde ontwerp, met betrekking tot tijdelijke overdracht van grondwettelijke bevoegdheden, ondervond alleen tegenstand by de communisten, zodat dit werd aangenomen met 9Z tegen 6 stemmen. Aan dc aanneming van de ont werpen gingen in eerste instantie nog redevoeringen vooraf van de heren Vo n k (WD j, Scher- raerhorn (P-v.d.A.), Hoog- c ar spel (CPN) en ds. Zandt (SG). Na hetgeen gisteren reeds is gezegd, brachten zij geen nieuwe elementen in het-debat. Toch werd met enige spanning de rede van de heer Vonk verwacht Deze heeft immers binnen zijn partij in de Indonesische zaak steeds een eigen standpunt ingenomen. Hij ver klaarde echter, dat zijn partij het kabinet in zijn streven, systemen en doelstellingen met vertrouwen tegemoet treedt. Minister Sassen, die na hen sprak en daarmede zijn eerste ministeriële rede hield in het parlement verklaarde, dat hoewel dit kabinet deze voorstellen niet heeft voorbe reid, ze zich met kracht op de verdediging ervan werpt. Als de wetsontwerpen worden aanvaard, zo vervolgde hij zullen ze niet enkel het richtsnoer zijn van dit kabinet, maar van elk an der, dat onder vigueur van de ge wijzigde Grondwet zal optreden. Hij betwistte de heer Gerbrandy, dat de voorgestelde wijzigingen vaag, onduidelijk en onbepaald zijn. Die opvatting is ongegrond, omdat wij niet alleen de nieuwe rechtsorde opbouwen. Ten slotte vroeg hij de oppositie welk alter natief zij heeft, indien dit ont werp wordt verworpen, Hij meen de dat dit ontbreekt. Waar staan wij dan tegenover Indonesië en de wereld, zo vroeg de minister zich af? Hij heeft met zijn rede de. heren Weiter en. Gerbrandy niet kunnen "VrEDERLAND toont zijn goede x wil. Deze consiusie zal Indo nesië en de belangstellende we reld moeten trekken uit het feit, dat de Tweede Kamer Donderdag avond met meer dan de vereiste tweederde meerderheid in twee de lezing de grondwetswijziging i; he eft aangenomen, die een nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlanden mogelijk maakt, Meer nog, die de weg opent naar een nieuwe verhouding tussen moederland en overzeese ge biedsdelen. Dit was een historische dag. ook al werd er niet gevlagd en al ging het leven zijn alledaagse gang, Donderdag is er Iets ge béurd, iets waarvan we de bete kenis, de ver-strekkende mogelijk heden nog niet kunnen overzien. De stemmingen in de Kamer, zijn de bekroning geweest van de moeizame arbeid, verricht door dr. Beel en de overige ministers uit hel vorige kabinet, de bekro ning ook van de weliswaar kort- stondiger, maar even moeizame arbeid, die mr. van Schalk te doen had om het huidige kabinet te for meren en van het offer, dat de heer Dreës bracht, door cr de lei ding van te nemen. Wij geloven, dat vrijwel alle partijen, die voor de grondwetswijzing,stemden, of fers hebben mo.eten brengen; de C. H._ Unie. en .de V.VD. hebben in elk geval getoond een juist besef te hebben van hetgeen de tijd van nu vereist. De leden van het parlement heb ben over het algemeen bewezen' zich bewust te zijn van de histo rische betekenis der stemming, door de debatten te voeren op waardige en hoogstaande wijze. Niemand kan in twijfel verkeren over de .ernst, waarmede deze kwestie is bestudeerd, ook nie mand in Indonesië. Dit geldt stel lig ook van de twee rijkseenheid- woordvoerders, prof. Gerbrandy en de heer Welter, die, hoe men ook over hun opvattingen moge denken, htm standpunt met op rechte gloed hebben verdedigd. Van de betekenis van deze stemmingen bewust was zich ook, dit mag wel eens gezegd worden, de AVRO, die de luisteraars heet van de naald van het verloop der debatten en stemmingen op de hoogte bracht. Nedrland heeft zijn goede wil getoond. Het Is, voor beide par tijen, voor Nederland en Indone sië, slechts een begin. Het kan een goed, 'en voor beide een veelbe lovend begin zijn, indien Neder land de eenmaal uitgestrekte hand niet terugtrekt en voorals in dien Indonesië die hand grijpt. Er kan nu geen enkele twijfel meer over bestaan, dat het merendeel .van het Nederlandse volk een nieuwe verhouding met Indonesië wenst Er zijn, izowel aan onze als aan de andere kant, grote fouten gemaakt, prachtige kansen onbe nut gelaten, talrijke misverstan den gegroeid, de hartstochten zijn vaak hoog opgelaaid, en er zijn zelfs hier en daar haatgevoelens ontstaan. Neerland zouzich vergis sen, Indien het meende, dat we er nu zijn. Maar het vergist zich niet, indien het de overtuiging koestert, dat over zijn verlangen tot vriendschappelijk samengaan geen misverstand, meer kan be staan. Wij zijn er helaas niet zo zeker van, dat hetzelfde gezegd kan worden van de leidende Indone sische kringen, met name van hen, die in de republiek de toon aangeven. Wie de schaarse be richten dienaangaande leest, kan zich niet onttrekken aan de In druk, dat het met de mannen van de republiek op zijn zachtst ge zegd, uiterst moeilijk onderhan delen Ij, Er is nauwelijks een ac- coord, na moeizame besprekingen tot stand gekomen, dat niet door Djogja wordt verworpen. Zij, die aan Nederlandse kant die be sprekingen voerden en die ac- coorden sloten, zijn er soms wan hopig onder geworden. Hun ver langen om als vooruitstrevende staatslieden iets tot stand te bren gen, is vaak zwaar beproefd, In het vaderland uitgekreten als lie den, die het koninkrijk vernielden, ginds beschouwd als lieden, die het vrijheidsstreven beknotten, hadden en hebben zij een. zware taak. Zij hebben die alleen kun nen vervullen en zij zullen dié al leen kunnen vervuilen, Indien zij bezield zijn faet het vaste geloof, De Grondwetswijziging, thans In tweede lezing aanvaard, brengt een verbreking van iede re onderschikking van „ïndië" aan Nederland. Symbolisch komt dit helder tot uitdrukking in de wijziging van de naam „Nedcrlandsch-ïndië" in „Indo nesië", staatsrechtelijk m de vor ming van een Unie, die uit twee gelijkwaardige delen zal be staan: het Koninkrijk (Neder land, Suriname en Ned. Antil len) cn de Verenigde Staten van Indonesië. Deze delen zul len hun binnenlandse aangele genheden zelf behartigen; sa menwerking blijft bestaan bij het onderhond der buitenlandse betrekkingen, het internationale rechtsverkeer, de defensie en enkele andere zaken. Alle de- details van de nieuwe construe-' tie zijn niet duidelijk ln de Grondwetswijziging omschre ven; de formulering zal ih af zonderlijke wetten geschieden. Verder heeft deze Grondwets wijziging het mogelijk gemaakt, dat de Koningin, na haar aftre den, een inkomen wordt ver strekt; dat in buitengewone om standigheden (b.v. binnenlandse onlusten) de bevoegdheden van het burgerlijk gezag kunnen worden overgedragen aan ande re organen van burgerlijk gezag hetgeen de burgerlijke staat van beleg mogelijk maakt en dat er, naast de ministers, staatssecretarissen worden be noemd. overtuigen. 'Wanneer zij in tweede instantie het woord verkrijgen verklaren zij zich beiden teleurge steld. De een noemt het ministe riële antwoord mager, de andere ontwijkend. Niet echter aldus de heren Romrae (KVP), 'Tila- nus (CH) en Van der Goes van Katers (P.v.d.A.) Na een korte dupliek van de minister worden de beraadslagin gen over dit deel van de grond wetswijziging gesloten en de ver gadering geschorst. In de avondvergadering komen de drie andere ontwerpen tot grondwetswijziging aan de orde. Over dat betreffende het inkomen van een koning of koningin, die van de kroon afstand doet wordt geen beraadslaging gewenst. Over het derde ontwerp, dat betrekking heeft op de instelling van de functievan staatssecreta rissen ter ontlasting van de taak van bepaalde ministersvoeren de heren Til a nu s (CH), Van der Goes van Katers (P.v.dA..) en Hoogcarspel (CPN) het woerd. De afgevaardigde van de P.v.d.A, toont zich een voorstan der van de wijziging, de beide an dere sprekers delen zij a enthousi asme niet. De heer Tilanus meent dat hierdoor de staatsmachine zal worden verzwaard en nog stroever zal gaan lopen. Minister president Drees be strijdt deze opvatting. Het vierde en laatste ontwerp, dat waarbij de mogelijkheid van tijdelijke overgang van bepaalde bevoegdheden van burgerlijk ge zag op andere organen van bur gerlijk gezag wordt geregeld, lokt als enige spreker de heer Gort zak (CPN) naar de katheder. Hij acht dit een wijziging, die gericht is op de onderdrukking van een deel van het Nederlandse volk, een ontwerp waarmede een. aanslag op onze vrijheden wordt gedaan. De minister van binnenlandse zaken de heer Van Maarseveen, meent dat het verzet van de zijde der communisten voorbarig is. Het gaat hier immers niét om een wetsontwerp tot overdracht van bevoegdheden, maar om een ont werp, dat deze overdracht even tueel mogelijk moet maken. Na korte replieken worden de vier wetsontwerpen, met het be kende resultaat in stemming ge bracht. Om kwart over tien sluit de voorzitter de vergadering. Bij de aanvang van de middag vergadering is besloten tot toela ting als kamerlid de heer mr. J. C a 1 s (KVP) als opvolger van de heer mr. J- H. R. van S c h a i c k (KVP), de voormalige voorzitter van de Kamer, die door zijn be noeming tot minister van zijn kamerlidmaatschap heeft moeten afzien. Naar wii vernemen is het contin gent Belgische franos, door de Ne derlandse Bank beschikbaar gesteld voor reizen per touringcar naar Bel gië op collectief paspoord uitgeput. Dc regeling voor deze reizen, riio oorspronkelijk zou gelden tot 30 September moest daardoor reeds thans worden ingetrokken. Het bovenstaande slaat niet op de regeling voor hen, die in vereni gingsverband en met een cultureel doel reizen op een collectief pas poort (voor deze reizen zijn gee a deviezen beschikbaar gesteld) en evenmin voor reizen, die op grond van een wederkerigheids overeen komst tussen een Nederlandse en een* Belgische of Luxemburgse tou ringcar-ondernemer, welke da or de Nederlandse Bank is goedgekeurd, worden georganiseerd. De Verenigde Staten wijzen alle protesten en eisen van de regering van de Sowjet Cnie mei betrekking tot mevrouw Oksana Stjepanowna Kaseynkina (Kosenkïaa) van de hand, aldus de Amerikaanse nota, die Donderdag is overhandigd aan de Scuv.iefc-ambassadeur te Washing ton, Panjoesjkin. Aan deze nota ging een gedach- tenwisselir.g vooraf tussen juridische deskundigen van het ministerie van buitenlandse zaken van de Vere nigde Staten en rechter Samuel Dickstein van het Hoge Gerechtshof te New York. De conclusie hiervan was, dat noch volgens internatio naal. rioch volgens Amerikaans recht de Sowjet Unie rechf kan laten gelden om controle uit te oefenen op de Russische onderwijskrachten Sa- marin en Kosenkina. De gezond heidstoestand van mevrouw Kosen kina was Donderdagmiddag iets beter, nadat zij een zeer slechte nacht had gehad. Haar temperatuur was toen 39.5, de ademhaling- liep terug van 36 op 32 keren per mi nuut en de polsslag liep eveneens terug. gens hetwelk de plaatsvervangende voorzitter van de Nederlandse dele gatie de heer T, Eilnk Schuurman te Batavia heeft "bekend gemaakt, dat er van een afbreken door do Republiek van de onderhandelingen over de uitvoering van de overeen komst voor de wapenstilstand geen sprake is. BRITS COMMENTAAR Nadat de Nederlandse autoriteiten te Batavia de politie opdracht heb ben gegeven de documenten terug te geven, die twee dagen geleden in beslag werden genomen fay dc Repu blikeinse veiligheldscommissie, ver wacht men, dat spoedig de onder handelingen tussen Nederland en de Republiek intake de ten uitvoerleg ging van de wapenstilstand zullen worden hervat Volgens Associated Press heeft een lid van de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen verklaard, dat de in beslagneming van de docu menten een abuis was. De verstrekte opdracht gold alleen het zoeken naar wapenen. In gedeeltelijke tegenspraak met het bovenstaande is een ander be richt van hetzelfde persbureau, vol- Duitse politie van de- onder Sow jet Russische bescherming staande commissaris Paul Markgraf, en mili taire politie van het Rode leger heb ben Donderdagmiddag een razzia uitgevoerd op de Potsdammer Flatz op een menigte Duitsers, die ten dele bestond uit zwarte handelaren, anderdeels uit publiek. De menigte verwijderde zich schoorvoetend in de richting van de Britse en Amerikaanse zone, waarbij zij een dreigende houding aannam. Hierop hebben de politiemannen van hun vuurwapens gebruik ge maakt. Er werden volgens Britse autori teiten twintig schoten gelost, die acht tot tien gewonden eisten. De Duitsers wierpen, vanaf Brits- Amerikaans gebied de politie met stukken puin. De Britse politie, die spoedig ter plaatse was, slaagde er volgens het Britse agentschap Reuter vrij spoe dig in de stenen gooiende Duitsers te kalmeren. Tevens bewaakte zij de toegangen tot de Westelijke sectoren om te vermijden, dat de Russen de achtervolging op dit, niet aan hen onderhorig gebied, zouden, voort- zetten- Na het Incident is voor de Wes telijke politie in Berlijn „alanntoe- stand no. 1" afgekondigd. Ter zake de spoorlijnen van Ber lijn naar het Westen, die zeven weken geleden wegens herstel door do 'Russen werden gesloten,- ver neemt Reuter, dat bet grootste deel van de lijn Berlijn-Helmstedt weer regelmatig wordt gebruikt, ook de lijnen Berlijn-Mariënborn en Ber- lijn-Maagdenburg functionneren na de reparaties weer normaal. O BA ADEREMI, de Oni van ïfe, dis op bezoek is in Londen wilde allemenselijk graageens in de ondergrondse rijden. Dat kon en toen hij aan Leicester Square Station instapte mocht hij van de, be stuurder voorin komen staan en zelfs even de stuurstang vasthouden Zn Kermittgtoit had O ba Aderemi genoeg van het sturen en besloot hij weer terug te gaan als gewoon passagier. Vergenoegd kijkend zien wij Oba Aderemi hier met een van de leden van zijn gevolg in de coupé zit ten rondkijken. dat er ook nu Iets groots verricht kan en moet worden. Alleen daar door hebben zij de soms chica- neuze houding van republikeinse groepen kunnen verdragen. Dat geloof, dat er iets groots verricst kan worden, indien Ne derland en Indonesië samen-gaan, is gisteren door de Tweede Ka mer bekrachtigd. Daarmede is be tuigd, dat het oude systeem is verdwenen, dat er een nieuw be stel gekomen is. Nederland heeft zijn wil tot ver nieuwing van oude banden ge toond. Moge Indonesië hetzelfde doen. Naar zowel te Londen als in Washington verluidt, zullen de besprekingen te Moskou, die naar 'men verwacht de laatste zullen zij'n van de huidige serie, niet alleen gevoerd worden met Molotof, maar ook met Stalin. De verwachting is, dat deze be spreken ingen heden, Vrijdag zul len worden gehouden. Donderdag was bij de Britse, Ame rikaanse en Franse gezantschappen te Moskou geheel gewijd aan onder ling overleg. In Londen heeft Wil liam Strang, de eerste deskundige van het Britse ministerie van huiten- landsc zaken met betrekking tot Oost Europese aangelegenheden, de gehele dag geconfereerd mét de gezanten van Amerika en Frankrijk. Een speciale koerier heeft zich naar Ierland begeven om premier Attlee, die aldaar met vacantie vertoeft op de hoogte te bren gen van de jongste ontwikkelin gen in het overleg tussen West en Oost. Volgens Reuter zijn in Parijs om trent het resultaat, dat men verwacht vrij optimistisch. In het licht van re cente informaties uit Moskou, waar omtrent'men geen details wilde ver strekken achtte men in de Franse hoofdstad het pessimisme, van Lon den niet gerechtvaardigd. Mr. Brons gezant in Cuba Mr. J. C: Brons is benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de republiek Cuba, als mede bij de republiek Haiti en bij de Dominicaanse republiek. President Truman heeft Donder dag bepaald dat de Amerikaanse am bassadeur in Den Haag, Herman Baruch. Mevrouw Eleanor Wilson Mcadoo een dochter van' de voorma lige president der.Verenigde Staten, en Thomas J. Watson, president van de „International Business Machi nes Company" de Verenigde Staten zullen vertegenwoordigen bij dc ju bileumfeesten van koningin Wllhel- mina en de inhuldiging van konin gin Juliana. Prinses Margaret die bij haar bezoek aan Amsterdam ter gelegenheid van de inhuldiging van prinses Juliana, vergezeld zal iwor den door dc duke of Eeaufort. de countess of Halifax, lady Margaret Egerton en wing-commander Town- send. Zaterdag 5 September zal het 'ge zelschap per vliegtuig naar Neder land vertrekken. Dn dr.ke of Beau fort is Ma-ster of the Kings Horses. De countess of J-Julifax, echtge note van de vroegere Britse ambas sadeur te Washington,»s lady of the Bedchamber to the Queen. Lady Margaret Egerton Is eon dei hofdames van prinses Elisabeth cn wing-commander Townsend bege leidde de Engelse koninklijke fami lie op hun reis naar Zuid-Afrika, anderhalf jaar geleden. 30 Augustus nachtelijke bakkersarheid toegestaan De minister van sociale zaken heeft in verband met de viering van het regeringsjubileum van de ko ningin, goedgevonden, dat hoofden en bestuurders van bakkerijen en bakkersgezellen op 30 Augustus om 2 uur 's morgens met de bakkers- arbeid beginnen. In broodbakkerijen mag reed3 te middernacht worden begonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Van de2e vergunning mag slechts gebruik worden gemaakt onder voorwaarde dat op 31 Augustus g e e.n arbeid verricht wordt, i De „United Service to the Nether lands" heeft gedurende het eerste half jaar van 1948 ruim 300 ton goederen naar Nederland verscheept, ter waarde van hjjna 230.000 dol lar. Deze zendingen bestonden voor namelijk uit levensmiddelen, schoei sel, textiel, zeep, huishoudelijke arti kelen sportartikelen, leermiddelen, medicamenten cn benodigdheden voor landbouw en industrie. Zjj zjfn verzonden in 4169 kisten en ver scheept met zestien Nederlandse schepen. De heer Victor H. S. Scales, assis tent-secretaris en penningmeester van de „United Service to the Ne therlands" verteldej dat thans vrij wel elke Nederlandse gemeente in direct contact staat met een Ameri kaanse gemeente door middel van correspondentie of het zenden van steun-gaederen, doordat een Ameri kaanse gemeente een Nederlandse heeft geadopteerd of plannen hier voor in voorbereiding zijn. Sedert begin 1947 zijn ruim duizend ton goe deren met een waarde van ruim één millioen dollar gezonden ïrt op dracht van Amerikaanse particulie ren, scholen, kerken, organisaties en gemeenten. Tsjechische industriële expansie in Pakistan Tsjechoslowakije heeft van Pakis tan toestemming ontvangen voor het vestigen, van 13 fabrieken der lichte industrie in deze staat. Tsje choslowakije zal het kapitaal leve ren cn de exploitatie financieren ge durende ongeveer 10 jaren en de fa brieken zullen met Tsjechoalcwaak- se technici werken. Nadat inwoners van Pakistan ge schoold zullen sgn da contrölo over,, de fabrieken aan de regering van Pakistan komen. In een zestal dezer fabrieken, die rijwielen, rij wielonderdelen, motoronderdelen en accessoires voor de. spoorwegen van Pakistan zullen vervaardigen, zal een kapitaal van ruim 50 millioen gulden worden gestoken» - - Samenwerking met regering beëindigd De niet-communistische Franse vakbonden, die ongeveer 2.500.000 arbeiders- vertegenwoordigen, heb ben Donderdagavond besloten hun samenwerking met de regering te beëindigen- In' een gemeenschappe lijk communiqué wordt gezegd, dat „deze regering, evenals haar voor gangsters, zich onmachtig toont een politiek te voeren, die rekening houdt met de belangen van het land en de arbeiders een stabiele koop kracht verzekert." De politiek der vakbonden en hun actie in de toekomst zullen bepaald worden door dé afzonderlijke vak bonden tijdens bijeenkomsten, die de volgende week gehouden worden. Het besluit van de niet-communis- tische vakbenden is genomen onder invloed van de groeiende onrust on der de arbeiders. Van. deze onrust heeft de communistische C.G.T.. die de economische plannen van Rey naud de oorlog verklaarde, volledig gebruik gemaakt. In een brief aan premier Marie verklaren de nïet-comrnunistiscbe vakbonden, dat zij tot 1 September zullen wachten om dan de resultaten van de economische campagne der regering te bestuderen. Het poli tieke bureau- van de Franse com munistische partij verklaart in een communiqué, dat de reis van Rey naud naar Washington, waar hij deel zal nemen aan de bijeenkomst van het internationale monetaire fonds, een nieuwe devaluatie van de franc voorspelt. De partij spoort nog maals aan, 'zich met alle macht te verzetten tegen Reynauds „exorbi tante en ongrondwettige" volmach ten-' De Londense „Times" bevatteDon- derdag een hoofdartikel over de In donesische kwestie. Het blad schrijft: „Indien de Re publikeinse autoriteiten'- de Neder landers van agn« jjesbnuiL-- esslèkbnat digen en zichzen konden 3lf wedero opwerpen als ders van de e verdedigt Indonesische- ïafnanKexyuneia, zoü- den zij misschi en iets van het ver loren gegaan prestige kunnen terug winnen. De beste weg voor de Ne derlanders is thans geduldig en ge staag voort te gaan met de vorming t een Voorlopige Federale Rege ring, zcals de öict-Republikeinse staten aanbevelen. Dan zal de Re publiek zich geplaatst zien tegen over de keuze: ofwel aan te slui ten of zichzelf te veroordelen tot isolatie." Aneta meldt nader: volgens Antara zijn hoge republikeinse regerings kringen in Djogja van mening, dat de schietpartij rond het republikeinse hoofdkwartier in Batavia de toestand heeft verslechterd en de mogelijk heid van een vreedzame regeling tus sen Nederland en de Republiek prac- tisch heeft geëlimineerd, ZEEPOST NAAR INDONESI8 Op 2 September a.s, vertrekt het S.S- „Polyphemus'.1 naar Nederlands- Indië. Van deze gelegenheid kan ge bruik gemaakt worden om zeepost te verzenden. Mits de corresponden tie uiterlijk twee dagen tevoren ter post bezorgd is: Advertentie M. WatmaaktUwkeukeneigen- lijlt zo'écht'gezellig? Zijn het de keurige pannen, of de frisse cocosloper of... U merkt dal het meest als de plankstroak in de was is. Het zijn juist de kleine dfn- gen die de meeste vreugde geven. Het troepentransportschip Grote Beer is niet, zoals dc legervoorlich- tingsdienst aanvankelijk mededeelde Vrijdag om 9.00 uur te Amsterdam aangekomen, doch om 10.00 uur. Dc Johan v. Oldcbamevelt werd heden Vrvjdag omstreeks 14.00 in de sluis te IJmuiden verwacht. De ontscheping vindt Zaterdagmorgen om 9 uur plaats. President Truman heeft de Com missie van on-Amerikaanse activi teiten van het Huis van afgevaardig den ervan beschuldigd, de grondwet te schenden bij het onderzoek naar communistische complotten, waaraan door hoge regeringsautoriteiten zou zyn deelgenomen, Hij verklaarde opnieuw, dat het verhoor door de Commissie geen enkel feit aan het licht bracht, dat niet reeds bekend was. Wij kochten een hele partij vreugde voor een heel klein beetje geld, in de vorm van een buitengewone aanbie ding plankenstrook. Niet zo'n smal miezerig valletje! Neen, een flinke royale rand van prima doorgeweven stof,, met nog een aardig jaquard- randje. Gerimpeld met hoofdje in rood en groen, 15 cm. hoog. per meter Er wordt per cliënt nfef maar dan 3 meter verkocht „MATH6NESSÉRWAM (OUKZICHT} i<ï- V WEINIG VERANDERING Weersverwachting, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. Hier en daar ochtend mist. Overigens half tot zwaar ïjewolkt met en- Kele plaatselijke buien en later in het Zuid- westen van het land op- klaringen. Zwakke matige win d overwe gend uit Zuidelijke richtingen, morgen over dag ln het Zuid-Westen van het land draaiend naar westelijke richtingen. Weinig ver andering van temperatuur. "I Aug.: Zon op 5.33, onder 19.52, maan op 20.50. onder 7.1W. 21 Aug. Hoog Water te Rotterdam: le tij 5.56 uur; 2e tij 17.53. uur. Waarnemingeu hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam.- Luehtdruk 753.5; wind Z.W, 3; temp. 14.0max. temp. 17.0 (gistermiddag 5.40' mih. temp," 12.3 (hedenmorgen. 620 uurj, .Weersgesteldheid; bewolkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1