n C Aan de vooravond van Amsterdam 1948 Op veel plaatsen loejrt nog de dood Buitenlanders gratis met vacantie in Frankrijk nsznoaaa Groot geknoei met benzine toewijzingen KLEIN, KLEIN KLEUTERTJE Ruiterfeest te Rotterdam DE RADIOPROGRAMMA'S DE HINESE PAPEGAAI Zaterdag 21 Augustus 1948 3 (Speciale correspondentie) PARIJS. Het leven in de Franse hoofdstad is in de zomer maanden geheel verschillend van dat tijdens de andere maanden, 's Zomers nemen de buitenlandse touristcn bezit van de stad» ter wijl de echte Parijzenaar met zijn hengellat de provincie intrekt. Hij logeert dan meestentijds bij een ver-ïamiiielid en brengt zijn dagen daar door in alle rust en eenvoud. Op de terrasjes van de Champs-Eiysces, van Montmartre en in het Quartier Latin vindt men alleen maar buitenlanders en de ongelukkige, die niet met vacantie kan gaan hengelen in de provincie, voelt zich dan vreem deling in eigen stad. Zo was het mij ook vergaan. M'a kennissen waren de provincie in en alleen een uiterst belangrijke zaak, zoals die alleen maar in Pa rijs voorkomen, had mij kunnen verhinderen hen te volgen. Zo sleet ik als vreemdeling tussen de bui tenlanders mijn avonden op het terrasje voor „ons" café aan de Boulevard Saint Michel. Zelfs de kellners waren vreemden voor me, want de oude vertrouwden waren ook al weg. De vreemde talen en het slechte Frans gonsden me als bijen om de oren, totdat er plotse ling iemand kwam, die goed Frans sprak. En wat kon dat anders zijn dan een oude bekende? Het was een kennis uit Charleroi, die met eert vriend een vacantietrip deed naar Parijs en de Bivièra, Het verwonderde mij hem hier aan te treffen, want de laatste maal, dat wij hem zagen vertelde hij. dat al zijn Franse deviezen op waren en dat hij nu minstens tot ver in de herfst moest wachten om weer te kunnen komen. „Hoogstens kom ik op een schoen en een slof en eet bjj jullie de boel op" zei hij toen nog en nu was hij er weer. Wat ons het meeste verwonderde was echter, dat hij niet op een schoen en een slof kwam, maar met. een gevulde portefeuille. Hij lachte ons in ons verbaasde gezicht uit. „Hoe hij dat had klaar gespeeld" vroegen we. Het was heel eenvou dig. Hij cn zijn vriend waren alle bei met een auto uit Charleroi ver trokken, een huurauto met twee andere vrienden er bij. BU de Franse grens hadden ze voor elke auto vijfhonderd liter benzine ge kregen. Vijfhonderd liter!! Pat was meer, dan een grote Parijse trans portonderneming per maand kreeg om rivaalf vrachtwagens van vijf tien ton te laten rijden. Maar ze kregen dus duizend liter bij elkaar. Toen is onze kennis met sijn vriend in de trein gestapt en de twee an deren zijn met de auto's teruggere den naar Charleroi. In Parijs hebben ze hun bonnen voor duizend liter zwart verkocht aan een caféhouder, die zeventig francs per liter betaalde en dus kregen ze van de Fransen meer dan 700 gulden cadeau om een va- cantietocht te doen door Frank rijk! Zomaar, ze hoefden er verder niets voor te doen. Nu zouden ze fijn een paar dagen in Parijs blij ven en dan met de trein naar de Kivièra reizen! Hij vertelde me terloops, dat er nog veel meer Belgen en ook Zwit sers waren, die op deze wijze met vacantie gaan en dat zelfs de En gelsen en Amerikanen zich er niet voor schamen, want zelfs al neemt men zijn auto mee, dan is 500 liter nog tenminste vijf maal meer dan de normale behoefte. M'n kennis noemde me een sufferd, dat ik dat nog niet wist en lachte me uit om mijn eerlijkheid toen ik hem ver- MR. SCHALKWIJK f Vrijdag overleed in het zieken huis „Eudokia" op 70-jarige leeftijd rar. F. G. Schalkwijk, sinds 17 April 1927 rechter bij de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam. Op 1 Januari 1948 werd hij eervol ont slagen. In een speciale zitting heeft de rechtbank gisteren de overlede ne herdacht. telde, dat ik het gemeen vond om zoiets te doen. Inderdaad blijken 2eer veel bui tenlanders op deze wijze in Frank rijk te vertoeven. Het is betreurens waardig en in verscheidene Franse bladen wordt er al sterk tegen ge ageerd. De meeste bladen bepleiten een andere manier van-toewijzing. Hoewel het kwaad nooit helemaal is uit te roeien, zou het toch aan zienlijk beperkt kunnen worden. Men zou op de bonnen het num mer van de auto kunnen drukken, zodat de bonnen dan gecontroleerd kunnen worden, maar dan moeten de pomphouders ook meewerken. Gelukkig is er echter ook een kans, dat het kwaad zichzelf voor een deel uitroeit. Er komen namelijk zoveel bonnen op de markt, dat de prijzen, aanzienlijk teruglopen, zo dat men waarschijnlijk niet meer voldoende zal hebben aan de op brengst. PAROOL-KALENDER Hallo jongens en meisjes, Het is maar goed, dat de Parool- kalender zoveel lectuur en raadsels biedt. In de vacantietijd kun je je hiermee aangenaam verpozen. Hot raadsel, dat de kinderen van 6-10 jaar kregen op te lossen, luidde als volgt: Het eerste deel zit aan je hand, het tweede deel is een kle-, dingstuk. Het geheel gebruikt moe-' der bij het naaien. Nu dat hebben jullie natuurlijk allemaal goed ge raden. Wat moeder gebruikt bij het naaien is een vingerhoed. Na loting kwamen de 2 volgende namen uit de bus*. Marijke Nieuwland, Hud- sonstraat 339, Rotterdam; Annet Pickee, Statenweg 83 b, Rotterdam. Het raadsel, dat de jongens en meisjes van 11-15 jaar moesten op lossen, bleek erg geheimzinnig. Toch was het blijkbaar niet moei lijk, want vrijwel alle jongens en meisjes, die meededen hadden."des goede oplossing n-1. portret. De prijswinnaars zijn- Japie Ge- buys. Mathenesserlaan 270. Rotter dam; Dolly Tiemeyer, Burg. v. Slijpelaan 57, IJsselmonde. Ik neem weer afscheid van jullie. Tot de volgende keer. Japie Parool. Advertentie 1. M. Gedistilleerd vrij? Nog niet, maar, met Hooft valt te praten. SCHIET&AAHLAAN 44. TEL-34955 VIERAMflACHTSSTR. 147, JEL 37E07 RUSTHOFUAN 36, lEL 20534 ALTIJD MEER DAN U DENKT" De trotse StCatharijne van Brielle beheerst het landschap van Voorne Geestelijk leven Het is misschien goed, na alles wat al over de komende vergade ring van de Wereldraad, van Ker ken in Amsterdam geschreven, is, samenvattend de betekenis van deze gebeurtenis weer te geven. Het is bekend, dat'1400 vertegen woordigers van 150 kerken uit 40 landen in de Nieuwe Kerk en in het Concertgebouw bijeen zullen komen. Het is ook bekend, dat vooraanstaande figuren als de aartsbisschop van Canterbury, van Thyateira en Upsala, dr. John Mott, Prof. Karl Barth, Prof. Erail Brunner, dr. Martin Niemöller de conferentie bij zullen wonen. Wat brengt deze mensen samen, wat zullen de resultaten zijn? Zij komen bijeen om vast te stellen, wat huii kerken voortaan samen kunnen doen. Samen, dus niet langer naast <5f tegenover el kaar. Daartoe wordt de wereld raad van kerken gevormd, het con tactpunt, het middel tot gezamen lijk overleg. Doen, want het is de taak van j kerken, in de wereld een daad te stellen, de dienst der barmhar tigheid. De wereldraad in oprich ting heeft verplaatste personen, Joodse verschoppelingen, krijgsge vangenen geholpen. Dit werk moet doorgaan en misschien is er nog meer te doen. Daarover zal in Am sterdam worden gesproken. Zij komen, bijeen om vast te stellen, wat hun kerken gezamen lijk aan de wereld hebben te zeg gen, Daartoe zullen zij zich eerst In Cc week van 22 t/m 28 Aug. 19*8 BLOEM: 0Ö3 alg., H 22 {1 rts.>, E 79 en E 119 (5 rts.). Afrekening week 2—0 Mei. Afgifte coup. C 894/895. VERSNAPERINGEN, SUIKER: 87 ver- sn. f0.8 rts.), 90 versn., H 12 (0.4 rts.), 008 alff. (3 rts.), 111 alg. <2 rts.), M. suiker. H 14 (1 rts.). Afgifte coup. C B85/885 voor versnaperingen en C 887/ 888 voor suiker, BROOD, Inl. Sloem/patent: 094 alg.. 133 alg., C 149. N brood. H 21, K 25. H 27 (4 rts.). 127 brood. B 147. D 157. N brood. H 21 <8 rts.). 128 brood (2 rts.) plus nieuwe' bonnen voor brood en keuzebonnen voor brood of gebak, coup X 29S en- X 322. Afgifte coup. D 138 (inl. bloem), D 139 (pat. bloem). Roggemeel: Zie brood inl. bloem. Afgifte coup. D 137. GEBAKBLOEM: 094 alg., H 27 (1 rts.), coupures X 300. X 326. C 872, C 873, C E90, C 891. Voor de coup. C 854 cn C 855 laatste gelegenheid tot inleve ring. Afgifte coup, C 889. GEBAK: 034 alg- H 27 (1 rts.). Af gifte coup, C 890/891. VLEESWAREN: 084 vlees. 088 vlees, H 51 (1 rts.), 085 vlees. M vlees (3 rts.), M vlees (2 rts.). Afgifte coup. C 837, TABAK (detain.): 35. 8S, 89 tabak <2 rts.). H 6S (1 rts.) Afgifte coup. C 832/303. EIEREN (gross.): 130 "alg-, H 37 (1 rts.) N. eieren (5 rts.) Voor de bonnen 091 alg. (1 rts.) en M eieren (5 rts.) laatste gelegenheid tot inlevering. Af gifte coup. G 169, G 170/171, Inlevering brood in veelv. van 680 ranis. Van. overige artikelen alle bon nen inleveren, uitgezonderd eieren, waarvoor inlevering in veelv, van 100 rants, is voorgeschreven. TEXTIEL (detain.): Toew. Distex MD 85, A t/m H van VA 70S '(1 en 5 pnt.). J, K. L, M (1 pnt), J en K (5 put.), J en K reserve VA 804 (10 pnt.), rts.bon- ncn D en E 81 (1 en 10 pnt.), textiel a s. moeders van CA 802 (10 pnt.). Af gifte handelscoup. text Leigoederen. Conf. Bedr. en Confcctionneurs: Werk- Icl.bonnen, gesplitst naar soort, totaal in veelv. van 300 pnt., H en rts.bon FC (24 pnt.), L en rls.bon FD (12 pnt.), machtigingen confectie en handelscoup. Afgifte confcctiecoupures. F.ve rg-houders weverijen: Werkkï. bonnen, zie boven handelscoupures en confcctiecoupures. Afgifte ontv.bew. MD 34205 voor hand.coup. en MD 342—06 voor conf.coup. BRANDSTOFFEN: 01 cn 02 van TA 80G (3 eenh.), brandst. a.s. moeders cn rattis.bon 1948/1949 (1 eenh.) Afgifte coup. brandst. Uitsluitend door groot handel: aanv. toew, en coup. B. C, D en E verbruikers, binnen 1 maand na de op de toew. vermelde vervaldatum. Afgifte ontv.bew. MD 342—00 voor brandst, cn MD 342—10 voor ind. kolen. worden van linoopsluiting voorzien Langs de pijpjes maken we een schuifzoompje voor elastiek (vooral niet te stijf!), dan boorden we de hals en armsgaatjes met schuine reepjes om en - de kleuter kan voor de dag komen. (Ella Bezemer). P /S.t5 Tag, JR. »l—J*' OM te stelen is ze in zo'n fleurig speelpakje. Hier is het patroon tje; een lapje stof vindt U nog wel ergens en morgen bewondert men Uw kleine schat ook in zo'n pakje. We uoutuen de gestreepte delen naar binnen als belegje, zetten de schouderelndjes aan de rugpandjes, stikken de zijnaden dicht en naaien het broekje ingerimpeld aan het lijf- je. De onderkantjes van het broekje en de aehterkantjes van het lijfje JO f O bezinnen op de vraag, of hun ker ken leven overeenkomstig hun roe ping, Dan zullen zij zich afvragen, of er een klaar en duidelijk getui genis van haar uitgaat. Daarna zul len zij overwegen, wat zij de we reld kunnen zeggen over de so ciale nood en de internationale situatie. Zij zullen dit doen aan de hand van vier boeken, die handelen over deze vier onderwerpen en die sa mengesteld zijn door deskundigen theologen en juristen uit allerlei landen. Zij zijn van twee dingen uitgegaan: onze samenleving is ziek, èn: Gods boodschap houdt de redding van onze samenleving in. Vandaar het thema van de confe rentie; De menselijke wanorde en Gods plan. Zij komen bijeen om hun een heid te belijden. Zij mogen nog zo ver uit elkaar gegroeid zijn en de verschillen mogen nog zo diep gaan, zij hebben één uitgangspunt. Daarom zullen zij in Amsterdam luisteren naar hetzelfde "Woord en zich verenigen in een gemeen schappelijk gebed. En daarmee ge ven de onderscheidene kerken blijk, van hun bereidheid, de eenheid van de christelijke kerk te belijden. Want, zeggen zij, de wereld moet weten dat bij alles wat ons nog verdeelt, één geloof ons samen bindt. "Wat zullen de resultaten zijn? Er komt iets in de plaats van het isolement, waarin de kerken eeuwen lang hebber, geleefd. Voort aan zullen de kerken elkaar niet meer tegenwerken; zij zuilen naar elkaar luisteren en samenwerken. Zij zullen een gemeenschappelijk geluid laten horen, -waar en wan neer dat mogelijk is; zij zullen haar getuigenis göVen over de so ciale en de internationale wanorde. Zij zullen zich meer gaan richten naar de gedachte aan de Una Sanc- ta, de algemene christelijke kerk, Zij zullen over hun grensmuren heenzien en trachten, het gebod van hun gemeenschappelijke Heer waar te maken. Wie weet, hoe tot dusver de ver houdingen wsren, begrijpt van hoe grote betekenis de komende twee weken zijn, In Amsterdam wordt de belangrijkste kerkvergadering sinds de eerste eeuwen van onze jaartelling gehouden. Het christen- dom staat voor een geheel nieuw begin, voor een nieuw tijdperk in de kerkgeschiedenis. SyH wint ook in Huil Vrijdagavond heeft SVH in Huil met 42 van de Hull City Swim ming Club gewonnen. Vanavond speelt SVH haar laatste wedstrijd van de toer tegen do ploeg van Yorkshire County, die vrijwel uit sluitend uit internationals bestaat. Ook Prins Bernhard doet mee De Sociëteit gevestigd in de Rot terdamse Manége heeft het initia tief genomen tot het houden van een officieel internationaal con- cours-hippique ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum op het terrein van genoemde Manége van 2 tot en met 5 September. Het Uitvoerend Comité, waarvan de heer F. C, Bouman het voorzit terschap bekleed, heeft ons Vrijdag in de fraaie lokaliteiten van het clubgebouw van de vereniging ont vangen en enkele bijzonderheden medegedeeld betreffende dit be langrijke gebeuren op hippisch ge bied. Voor dit concours, dat in samen werking wordt gehouden met het Comité ter Behartiging van Natio nale Belangen van de Rotterdamse Gemeenschap zal aansluiten aan de feestviering .van. het regeringsjubi leum van H.M. de Koningin, Prins Bernhard heeft het beschermheer schap welwillend aanvaard en zo wel H.M. de Koningin, als Prinses Juliana cn Prins Bernhard hebben door het beschikbaarstellen van medailles van Iï.un belangstelling blijk gegeven. Prins Bernhard zal aan de samengestelde wedstrijd voor Donderdag vastgesteld, deelne men. Meer dan 500 inschrijvingen zijn reeds binnengekomen, waaronder de beste paarden" en ruiters van ons land en van het buitenland, o.a. België, Engeland, Zweden, Turkije en het Britse bezettingsle ger aan de Rijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook Frank rijk en Mexico van de partij zullen zijn. De meeste buitenlandse paar den en ruiters zijn in de wedstrij den van de Olympiscne Spelen uit gekomen. Het concours wordt onder de be palingen van de Fédération Eques- tre International gehouden. Voor een dergelijk concours wordt voor elk land slechts één keer per jaar toestemming gegeven. De laatste 10 jaar heeft een dergelijk concours in Nederland niet meer plaats gevon den.' Er zullen tribunes worden ge bouwd, die plaats bieden aan onge veer 4000 toeschouwers en verder zijn er nog tal van staanplaatsen. Advertentie X. M. OPEL-, VAUXHALL-, BEDFORD- en PONTiAC- AUT0M0BIELEN PRIJZEN VANAF f 3847— Official Dealer voor Rotterdam en Omgeving FIRMA 3. L. SPOORMAKER Nwe, Binnenweg 44S Rotter dam Te lef, 35780 (5 lijnen) Ti Nasleep van de oorlog Ernstige waarschuwing aan alle ouders U hebt ongetwijfeld vele malen gelezen van de ramp!- zaligc gevolgen, die het vinden van een oorlogswapen had, en evenvele malen gedacht en ook uitgesproken voorzover U zelf een dergelijk drama niet beleefde hlü zou zoiets niet overkomen, wanneer ik zo'n ding vond, zou ik het bij de politie aangeven. Daarom zal het U wel erg ver bazen, dat na drie jaren. van. schrikwekkende ervaringen, als hierboven aangeduid, het aantal slachtoffers nog hoger is dan on middellijk na de oorlog in 1945 en dat in deze maand Augustus 1948 de recorddag van zestien gevallen geboekt moest worden. Maar waarom wordt er door de politie dan geen beter toezicht uit geoefend? zult U vragen. De Re gering het Ministerie van Bui tenlandse Zaken doet alles wat haar vermogen is, maar verre weg de meeste-ongevallen zijn het gevolg van eigen onvoorzichtigheid. Dat een argeloze wandelaar in een stil gedeelte van een bos of op een afgelegen duinpan op een land mijn trapt, is een zeldzaamheid, van al deze rampen is te wijten aan roekeloosheid, moed willig betreden van gevaarlijke ter reinen (prikkeldraadversperringen en bordjes met „Levensgevaarlijk! Mijnen!" worden soms .wegge haald!) of aan waanzin grenzende nieuwsgierigheid, en van deze 8625 zijn 68% kinderen, meestal jon gens van twaalf tot achttien jaar. Daarom is het van het groot ste belang, dat ouders nauw lettend toezien op hun kinde ren. Dat zij zich afvragen, waar zij gaan spelen, waar zij heen gaan op hun wandeltochten; zij moeten hen op het hart drukken, zich niet op bepaalde onveilige gebieden, te begeven en vooral onbekende, vreemd soortige voorwerpen te laten liggen, óók wanneer de kin deren zelf menen, dat de din gen geen kruit meer bevatten. De ouders moeten weten, wat hun spruiten mee naar huis bren gen, wat zij misschien op hun ka mertje verbergen, of in het schuur tje. En hieraan ontbreekt het maar al te vaak. Integendeel, ouderen geven vaak zelf het slechte voor beeld. Ze vinden een handgranaat in een droge sloot, kunnen hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en demonteren het voorwerp in de huiskamer, ten aanschcuwe van een belangstellende kinderschaar Wat wordt er gedaan? Enkele voorbeelden van wat het ministerie doet, om dit nationale gevaar te keren. Er is met psychia ters gesproken om een oplossing te vinden voor de „wapenbegeerte" bij de jeugd. Sommigen zoeken een verklaring in het gebrek aan speelgoed, Een klappertjespistool zou de avontuurlijke knapen mis schien nog meer lijken dan een pantservuist.Deze maand wor den vijf radio-hoorspelen opge voerd twee komen er nog Dins dagmiddag 24 Augustus half vijf en Zaterdagmiddag 30 Augustus om vijf uur. Pater Henri de Greeve is aangezocht, om in zijn „Lichtba ken" van hedenavond er het zijne van te zeggen. En allen verlenen vrijwillig en volkomen belangeloos hun medewerking. Dezer dagen is in de warenhui zen door geheel Nederland Rotterdam is het. de Bijenkorf een tentoonstelling geopend, waar met voorbeelden en uitgebreid fotomateriaal nog eens. nadrukke lijk op het grote gevaar gewezen wordt. Het Ministerie heeft bijeen komsten georganiseerd voor onder wijzers en jeugdleiders, lezingen gehouden voor scholieren, vereni gingen en padvinders. Volgende week begint men bij Polygoon met de vervaardiging van een speciale film. Men krijgt, dank zij deze maat regelen, hoop, dat de algemene be- EARL DEUR BIGGERÜ EEN CHARLIE CU AN-MYSTERIE No. 56 Hij begon te wensen, dat hu er uit was, terug in de stad, waar de lichten straalden, en waar geen voortdurende onder stroom was van haat en achter docht en geheimzinnigheid. Hij sat nog te denken in deze trant, toen het geronk van een auto op het erf klonk. Madden deed zelf de deur open, en twee Van Eldorado's voor naamste burgers kwamen binnen, „Kom binnen, heren", zei Mad den, met gedwongen beminnelijk heid. „Er is hier een ongelukje ge beurd." Eén van de twee, een magere man, met een bruin, verweerd ge zicht, kwam naar voren, „Hoe gaat het, meneer Madden, ik ken u, maar u kent mij niet Ik ben agent Brackett, en dit is onze lijkschouwer. Dokter Simms. Een moord, zei u door de telefoon." „Nu", zei Madden. „Ik geloof wel, dat je het zo noemen kunt. Maar gelukkig is er niemand bij ge wond. Geen blanke, bedoel ik. Het is mijn oude Chinees maar. Loujc Wong." Ah Kim was juist bijtijds binnen gekomen om deze woorden ie horen, en even fonkelden zijn ogen, toen zij rustten op het hard vochtig gezicht van de millionnair. „Louie?" zei de agent. Hij ging naar de rustbank. „Och, die arme Louie, Hij zou geen vlieg kwaad gedaan hebben. Ik begrijp niet, wie er iets tegen de oude Louie kon hebben." De lijkschouwer, een flinke, jonge man, ging ook naar de rustbank en begon zijn onderzoek. Brackett wendde rich weer tot Madden, „We zullen ro weinig mogelijk drukte maken, meneer Madden", beloofde hij. Blijkbaar voelde hy ontzag voor deze grote man, „Maar het staat me niets aan. Het komt op mij neer. Ik moet enige vragen doen. Dat begrijpt u toch zeker?" „Natuurlijk", antwoordde Madden. „Schiet maar op. Het spijt me, maar ik kan niets vertellen. Ik was in mijn kamer, toen mijn secretaris" hy wees naar Thorn „binnen kwam, en zei, dat meneer Eden juist het erf opgereden was met het lijk van Louie in de auto." De agent keerde zich vol belang, stelling naar Bob. „Waar hebt u hem gevonden?" vroeg hij. „Hij was volkomen wel, toen ik her» ontmoette", verklaarde Bob. Hij deed zijn verhaal van de eerste ontmoeting in de Oase, de rit door de woestijn, het stilstaan by bet hek, en eindelijk de akelige envdokking op het erf. De agent schudde het hoofd. ,jDat alles klinkt ma vreselijk ge heimzinnig", erkende bij„U zegt, volgens uw mening is hij vermoord, terwijl U het hek open. maakte. Waarom denkt u dat?" „Hü heeft bijna heel de weg ge sproken", zei Bob. „Hy zat in zichzelf te mompelen, daar op het achterbankje. Ik hoorde hem nog, toen ik het hek ging open doen." „Wat zei hjj dan?" „Hij praatte Chinees. Het spjjt me, maar ik ben geen Sinoloog." „Ik heb u toch zeker nergens van beschuldigd?" „Een Sinoloog is een man, die de Chinese taal verstaat." Bob glim lachte. „O." De agent krabde zijn hoofd. „Nu de secretaris..,." Thom kwam naar voren. Hij was in zijn kamer geweest, zei hij, toen hij onraad hoorde op het erf, en bij was naar binten gegaan. Hoege naamd niets te zeggen. Bob keek naar de scheur op Thorn's rug, en toen naar Chan, maar deze schudde het hoofd. Zeg niets, beduidden sy'n ogen. De agent wendde zich tot Mad den. „Wie is er hier nog meer?" wilde hfj weten. „Alleen Ah Kim. Aan hem ha pert niets." De.beambte schudde het hoofd. ,.Dat is niet altijd te zeggen", weer de hij af. „Onderlinge ruzies, ziet u." Hy zette zijn stem uit tot een ge brul. „Kom. hier, jy." Ah Kim, voormalig sergeant- speurder van de politie te Honolulu, kwam met een gezicht zonder enige uitdrukking voor de agent staan. Hoe vaak had hij de tegenoverge stelde rol in zo'n toneel gespeeld heel wat beter dan. deze agent van het vasteland het ooit zou doen. „Louie Wong ooit eerder gezien?" donderde Brackett. „Mijn. baas? Neen, baas, ik hem nooit zien." „Pas hier, niet?" I ("Wordt vervolgd) ZATERDAG 21 AUGUSTUS Avor.djiro gramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws; 39.15 Gram. muz.; 19.30 Franse chansons; 19.45 Keg. uitz 20-00 Nieuws: 20.05 Gr. muziek: 20.20 Reportage van de kathe draal van Keulen: 21.25 Gr. muziek; 22-00 Weekend serenade; 22.37 Actuali teiten: 22.45 Avondgebed; 23 00 Nieuws: 23.2924,00 Lener strijkkwartet. HILVERSUM II: JO.OO Artistieke staal kaart; 19.30 Wie komen er in Augustus naar Amsterdam? 19.45 Vijftig Jaar Godsdienstig leven; 20.00 Nieuws; 20 05 Dingen van de dag; 20.15 Omroepor kest; 21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Vindohona schratnmeln; 22- Hoor spel: 22-35 Rawkz en Landauer (plano- duo); 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Dans muziek. Advertentie I. M. Elj een Gouden Bruiloft In Rh en en, Vroeg een kleinzoon, die ook was verschenen: ,,Hoe komt U zo oud?" Én Opa zei bout: „Tip van Bootz hield ons bel op de benen." Inz. Hr Th. F„ A'dam. ontv. 1 fl. TIP ZONDAG 23 AUGUSTUS HILVERSUM I: 8 00 Plechtige viering 700 jarig bestaan Kathedraal von Keu len; 9 30 Nieuws: 9.45 Koor; 10.00 Kerk dienst; 11.30 Na de kerkdienst; 12.15 Apologie; 12.35 Orkest zonder naam: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws: 13.20 Orkest zonder naam; 13.40 Spineuza; 14.00 Reisgenoten, cabaret; 14 40 Mu ziekcorps van de Schutterij; 15.00 Gr. platen; 15.22 Middenstand ln opgang; 15,32 Muzikale Tombola: 26.10 Wereld kampioenschappen wielrennen; 16.25 Vespers; 17.00 Studlodtenst; 18 30 Reg. ultz.; 10.00 Oude Psalmen in een nieu we tijd: 19.15 Bladzijden uit mijn In disch Dagboek; 1D.30 Nieuws, weer; 19.45 B.B C. Theater orkest; 10.50 In *t Boeckhuys; 2°-03 Arthur Rubinstein; 20.12 Klein orkest: 20.45 Beethoven con cert; 21.40 Luisterspel „Een geschiede nis van het ge luk"; 22.02 Septet Johnny Ombach: 22.37 Actualiteiten: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws: 23.15 Bos ton Symph. Orkest, HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; B.1B B. B.C. Symph. orkest; 8.30 Nederland va. cantleland: 8.40 Intermezzo: 0,12 Post- ciuivenberichten; 9.15 Men vraagt: 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Paul Godwin Trio; 10.30 Voordracht; 10.50 Gr. platen; 11.05 Omroep orkest; 12.00 Gr. platen; 12.30 Praags mannenkoor; 12.40 Twintig minuten Buda-Pest New York; 13.00 Nieuws; 13.20 Muziek uit Hongarije en Roemenieë; 13.50 Reportage Wereld kampioenschappen; 14.00 Gr. platen; 34.05 Boekenhalfuur; 14 30 Kamerorkest; 15.45 Filmpraatje; 16.00 John Rcnova: 37.00 Harmonie S.H.V.; 17.15 Gemengd Zangkoor; 17 30 Accordeon vereniging; 17.45 Wereldkampioenschappen wiel rennen; 18.00 Nieuws; 18.15 Wereldkam pioenschappen; 18.30 Flitsen openings- dienst van het Congres van de Wereld raad der Kerken; 20.00 Nieuws; 20.05 Reportage; 20.15 Waltztime: 20.45 Drie mannen in de sneeuw, hoorspel; 21.15 Fragmegten uit Opera's; 22.20 Ope ningszitting van de Wereldraad; 22.50 Gr, platen; 23.00 Nieuws; 23.15 Franz Liszt concert. MAANDAG 23 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Reveille; 7 45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 9 00 Ffanosoli; 9.15 Ochtendbezoek; 9.30 Lichte klanken 10.15 Yehudln Menuhin; 10.30 Morgendienst; 11.00 Munchener Philh. orkest: 11,20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Zangrecital: 12.00 Uitz, Wereldraad der kerken; 12,30 Weer; 12,33 Ncd. Kamerkoor; 13.00 NIcuwb: 13.15 Orgelconcert; 14.00 Vacantievertel- ling; 14.30 Uit Opera's van Russische componisten; 15.30 Koor; 16.00 Bijbel lezing: 1^.45 Philadelphia orkest: 17.00 KieuterklDkje klingelt; 27.15 Pianoreci tal; 17.45 Re», ultz.; 18.00 De vijf Zapa- kara's; lfl.,15 Sport; 18,30 Reg ultz. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Muziek bij het ontbijt: 8.00 Nieuws; 8 18 Lichte klanken: B.OO Glazounof concert; 9,30 Waterstanden; 0.33 Tsjechisch sym phonic ork.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 New- Symph. orkest; 10.30 Voor de vrouw: 10,45 Regenboog; 11.20 Piano recital: 11.40 Verkopkunde; 12.00 Stra- diva Sextet; 22.30 Weer; 12.33 Wereld kampioenschappen Wielrennen: 12,38 KUimn Hawaiian*; 13.00 Nieuws: 13.15 Kalender: 13.20 Vaudeville orkest; 14.00 Viool en plano; 14,30 Zomer en gezond heid: 14.45 Solisten, koor cn orkest Staatsopera: 15,25 Vleugels van de tijd; 18.47 Musette klanken; 17.00 Voor da i®"kd;1720 Wereldraad der Kerken; 13 00 Nieuws; 18.15 Wereldkampioen schappen Wielrennen; 1820 Varia; 18.25 Duif van. der Linden. langstelling gewékt wordt. Naar aanleiding van de radio-spelen kwamen bij de radio-verenigingen 100 brieven van ouders binnen. Onwetendheid Dat het aantal slachtoffers in ig48 groter is dan in 1945 is tevens het bewys, welk een vergissing het is. te denken dat de werking van explosieve stoffen na verloop van tïjd in kracht zou afnemen of zelfs geheel verloren zou gaan, De mu nitie, die in de oorlog gebruikt werd, kan onbepaalde tijd „goed blijven, in ieder geval langer dan een mensenlevenErger nog, hoe langer het duurt, eer de stof gevonden wordt, hoe gevoeliger za wordt. De veiligheïdspennen gaan doorroesten en dc munitie gaat chemisch werken. De nitraten ko men naar buiten, waardoor het op pervlak witachtig beslaat en de ge ringste druk voldoende is om het hele zaakje,te laten springen. De veronderstelling, dat een „tankmijn" niet ontploft, wanneer je er op gaat staan, omdat deze een druk zou kunnen verdragen van 150 kg, is ook al volkomen fout. Door het lange liggen kan men niet voor het gevaar instaan en de spe ciale demonteringsploegen moeten hun vondst vaak ter plaatse in de lucht laten vliegen. De geringste schok kan noodlottig zijn, dus nooit vervoeren, maar altijd laten, liggen en onmiddellijk de politie waar schuwen! De mensen, die het gevaarlijke werk doen, staan voor de grootste moeilijkheden. Vooral in de duinen, zijn door de zandverstuivingen de mijnen soms drie meter onder de oppervlakte geraakt en de magne tische instrumenten peilen maar tot 50 cm. Bovendien zijn niet alle mijnen van metaal; houten, glazen, bordkartonnen en geïmproviseerde mijnen reageren niet op een mag netische naald en de Duitse gege vens zijn zeer onbetrouwbaar en onvolledig. Een bron van veel ellende is de onwetendheid van het publiek. Kinderen weten niet wat ze gevon den hebben en gaan het voorwerp thuis op een stil plekje nader be kijken, ouderen willen de jeugd eens laten zien, wat ze wel dur ven. „Het zou wel toevallig zijn, als net.Maar het berouw korat na de daad. Het is voorgekomen, dat eer kachel niet wilde branden. De zoon des huizes wist er wel wat op, legde enkele stukjes trothyl op het uitdovende vuur. De halve villa ging de lucht in, twee zwaarge wonden. In de duinen van Bloe- mendaai ging een sergeant met zijn mannen op patrouille en nam een aantal kinderen mee, wat ten strengste verboden is. Plotseling zagen zij twintig meter vóór zich uit enkele landmijnen, die door de wind waren blootgelegd. De ser geant zou dat karweitje wel even opknappen, hij duchtte immerg geen oorlogsgevaar? Zijn mannen wilden herr, niet volgen, maar hij nam een stuk beton, waarmee eens een Duitse bunker was gebouwd, en trof daarmee een der mijnen. Vijf kinderen werden ge wond, van wie er twee over leden. Men waagt niet alleen zün eigen hachje, maar ook dat van een ander, van zijn ge zin, van zijn landgenoten. Daarom, gaat naar de tentoon stelling, ze kost U niets, want zij is van de straat af te zien, en neemt liw kinderen mee, opdat zij het niet vergeten, nu niet en nooit. De mening, dat in gebieden, die minder van het oorlogsgeweld te Ifjden kregen, het bovenomschreven gevaar ook minder groot zou zjjn, is reeds fataal gebleken. Het „oorlogssouvenir" eist, juist ia de vacanties, talloze slacht offers. Enkele cijfers Meer dan het emotioneelste ver slag spreken enkele simpele cijfers: Over het tijdvak 1 Januari31 Juli 1948: aantal aanmeldingen 3487 voor 7587 gevallen. Geruimd: 89426 granaten, 6554 bommen, 5585 landmijnen, 514 pantser vuist en, 252 pantserschrikkea (een „verbeterde" uitgave van de pantservuist), 23638 ontstekers, 274 bussen met strijd gassen 813 kg buskruit, 7037 kg springstoffen 96000 kg klein soort munitie, 488 geweren, 37 revolvers, 129 mitrailleurs. En dat ruim drie jaar na de corlog .Vacantiecursus voor leraren De wis- en natuurkunde leraren behoeven zich in hun vacantie bij minder goed zomerweer geen ogen blik te vervelen. In samenwerking met de Nederlandse "Vereniging voor Logica en voor de Wijsbegeer te der Wetenschappen organiseert het Mathematisch centrum op 23, 24 en 25 Augustus voor hen een vacantiecursus in de laboratoria van de Vrije Universiteit in Am sterdam, Lairessestraat 174, D,e problemen, die samenhangen mét de grondslagen van wiskunde en logica, zullen er in het centrum van de belangstelling staan. Het programma voor de drie da gen luidt: Maandag 23 Augustus 14 uur prof. dr. E. W. Beth: „Geschie- der is der Logica sinds 1847"; 15.30 uur: prof. dr. H. Freudenthal; „De begrippen axioma en axiomatiek in de Wis- en Natuurkunde"; Dinsdag 24 Augustus 10 uur: dr. J. Bidder „Formele logica"; 14 uur: prof. dr. E. W. Beth „Toepassing der seman tische methode op elementaire axioma-stelsels"; 15.30 uurr'J. J-de long: „Signifische beschouwingen over de. grondslagen van de Wis kunde"; Woensdag 25 Augustus 10 uur: J. J. de long „De recursieve functie als toegangsweg tot de on- oplosbaarheidstheoremata van Go- del en Church"; 14 uur: prof. dr. C. K. v. Os „De moderne Wiskunde en het menselijk denken". Men kan. zich opgeven bij de ad ministratie van het Math. Centrum. Wijttenbachstraat 5, Amsterdam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3