HET ROTTERDAMSCH PAROOL Onderhandelaren leken welgemutst na gesprek met Stalin „Wij kunnen geen toren tot in de hemel bouwen" „Federale regering krijgt te weinig bevoegdheid" Gemeenschap of chaos? Achtste jaargang, No. 598 Karl Barth spreek t het congres toe Wereldraad officieel geconstitueerd Strenger bewaking aan Tsjechische grens Onderhoud op het Kremlin duurde vier en een half uur Bedell Smith zei: ,Geen commentaar' Lomakin had reeds plan tot terugkeer Oorlogsvoorbereidingen in Transjordanië? ,Rode deken' mag de Y.S. niet in Verzet tegen traagheid van Rijksbemiddelaars Pan-Axnerikaanse Unie op losse schroeven? Griekse guerilla's verslagen Ontwerp-Grondwet voor Bizonië voltooid Sovjetzone pas in '49 ter stembus r Mededeling VJ Weerbericht Dinsdag 24 Augustus 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.priJs; per week 0.31 per kwartaal f 4,losse nummers f 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER VOOR de eerste keer in de ft V langj rif der een wen heeft het lot zijn mantel om de ganse mensheid geslagen, houdt hij haar gevangen in eenzelfde lotsge- meenschap. Hst uitefndelijke re- su'taat van de catastrophale ver anderingen, welke onze samenle ving op haar grondvesten doen schudden, kan niemand voorzien. E?e banen waar langs het leven zich zal ontwikkelen, de vorm, die het zal aannemen in de tijd die, voor ons ligt, wie zal ze voorspel len? Dit ene weten wij er is geen terugkeer naar het „nor male", naar de oude dagen en dingen. De mensheid zal voort schrijden naar een levensorde, die schoner, waarachtiger, waardiger is aan menselijke mogelijkheden dan voorheen, óf we zullen ach teruit gaan wij allen tezamen naar een lagere trap van men selijk leven dan de moderne tijd ooit gekend heeft. Gevaar of gun stige gelegenheid dit is de keuze voor de mensheid en voor elke grote menselijke instelling. Dezelfde keuze, die als een reus achtige schaduw over de mens heid hangt, wordt de Kerk gesteld. Deze woorden ontlenen wij aan het zojuist bij de uitgeverij „Vrij Nederland" te Amsterdam ver schenen boek van prof. Henry P. van Dusen „Het christendom fn de wereld". Het boek is op het goede ogenblik verschenen, want ieder, die wil weten wat er op het ogen blik te Amsterdam gebeurt, nu daar de wereldraad van kerken zijn constituerende vergadering houdt, en wat dit betekent voor het christendom van gisteren, heden en morgen, vindt in dit boek wat hij zoekt. Populair en heider geschreven, op de voor- beeldenrijke wijze, waarop een Amerikaan dat kan doen, is het een boek, dat iedereen lezen moet, gelovig of ongelovig, omdat het door de aparte weergave van fei ten, door de manier waarop het bekende en onbekende feiten in een nieuw licht stelt, onthullend is. Juist ook voor hen, die alles, wat met de kerk in verband staat, beschouwen als iets wat tot eert voorbije tijd behoorf, als een anti quiteit, waarhoven zij verheven zijn. De kerk evenwel is Iets totaal anders dan „men" gemeenlijk dankt. Wat zij was, wat zij is en wat zij wezen wil, beter gezegd, worden moet, kan men in cht boek van „Vrij Nederland" lezen. Men leze het. «U VX7AT Is de betekenis van „Am- sterdam", van deze bijeen komst van 1500 vertegenwoordi gers van 150 protestantse kerkert Uit 42 landen, van mensen van allerlei ras en kleur en nationali teit? Geen kerkelijke UNO, geen poging om al die kerken tot één kerk te verenigen. Men wil in blij vende verbinding met elkaar tre den, samenwerken in gemeen schappelijke zaken, gemeenschap pelijk getuigen en samen de een heid versterken, die er al ls. Wat de practische betekenis aangaat: te Amsterdam zal ook worden nagegaan, of de kerk aan haqr roeping jegens maatschap pij, internationaal bestel, sociale gerechtigheid, beantwoordt Men kan het ook zo zeggen: geduren de de afgelopen oorlog is ge poogd. de kerk te vernielen; de werkelijkheid werd, dat de wereld werd verwoest en dat de kerk nu voor de taak staat de wereld mee Op te bouwen. De vraag of haar dit gelukken zal is niet te beantwoorden. Maar dit Is zeker: de eenheid is sterker dan tevoren. Als wijzelf mensen terugzien als dr. John Mott en rev. Niles, die vrij in 1938 ontmoet ten en interviewden, weten ook wij ons weer opgenomen In de grote gemeenschap, die men in de kerk oikumene noemt, en die door geen oorlog, geen bezetting, geen oceanen, geen ras- of taalverschil kan worden vernietigd. Zij is er en zij blijft er, ook al zou er van deze assemblee niets terechtko men, in deze zin, dat zij geen in vloed zou hebben op het wereld gebeuren. Ook in de „schaduw, die over de mensheid hangt" zo als prof. van Dusen het formuleert, blijft deze overtuiging van ge meenschappelijkheid onder tien tallen millioenen bestaan. "jV/T'AAR deze assemblee behoeft 4 VA geen mislukking te worden. Van menselijk standpunt gezien moet aan twee voorwaarden wor den voldaan. De eerste is, dat de kerken zich inderdaad tenvolle bewust zijn van de keuze, waar van In het genoemde boek sprake is, en dat zij die keuze ook met grote moed doen. Die keuze is, dat heel duidelijk wordt gezegd; zoals, het nu met de wereld gaat, gaat het volkomen verkeerd. Zij rent naar'een nieuwe catastrofe toe, die niemand wil en waarvan men soms toch de voortekenen meent te zien. Die catastrofe behoeft niet te komen, als allen, die enige band met dé kerk hebben en dat heeft vrijwel iedereen, ook hij die zich onkerkelijk noemt, omdat onze zedelijke en sociale normen afkomstig zijn. van hetgeen dc kerk eeuwenlang heeft verkon digd als allen kiezen voor vrede, voor sociale gerechtigheid, voor dienstbetoon aan de mens heid. Op zulk een getuigenis moet een antwoord komen, dat is de tweede voorwaarde. De keuze, die de ker ken doen, moet worden gehoord en er moet naar worden gehan deld. Staatslieden van grote en kleine landen moeten diezelfde Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Foslgirrt 398644 Bankier: Amsterdcmsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Wereldjeugdcongres zal ds. Niemöller horen Ds. Martin Niemöller zal op het Wereldjeugdcongres. dat op 28 Augustus in de Apollohal te Am sterdam zal worden gehouden in verband met het congres van de Wereldraad an Kerken, het woord voeren namens de gehele wereldconferentie. Wereldraad der kerken Gistermiddag had de Assemblee van de Wereldraad aer Kerken prinses Juliana en prins Bemhard onder haar gehoor en het prinselijk paar, welkom geheten door pasteur Mnrc Boegner uit Tarijs, die de middagzltting presi deerde, heeft geluisterd naar dr. Karl Barth en prof. Dodd. de laatste van de universiteit van Cambridge. Gisteravond heeft de Nederlandse regering de deelnemers aan de Assemblée ontvangen in het Rijksmuseum te Amsterdam en het merkwaardige feit deed zich voor dat als gastheer optrad minister Wjjers eredienst ressorteert onder het departement van d!e hlermee dus waarschijnlijk de enige katholiek is, die zich richt tot de deelnemers van dit congres. Nadat de ochtend was heengegaan met het zakelijke gedeelte van de conferentie m de loop van de och tend werd de resolutie aangenomer- waarbij de Wereldraad officieel ge constitueerd werd, zoals wij in een deel onzer editie van gisteren nog meldden betrad in de middagzit ting als eerste Karl Barth bet po dium. „De wanorde op de wereld en het heilplan Gods", was bet onder werp van de rede van de beroemde Zwitserse theoloog en hij refereerde direct aan de taak van de eerste sec tie, toen hij zei dat de kerken, om dit heilplan uit te voeren, hun confes sionele en oecumenische wensen en belangen enigszins los moeten laten en zich afvragen wat God van ons wil. God, die het middelpunt van alle geloofsrichtingen vormt. Al te grote teleurstelling of verontwaardiging over het feit dat Rome en Moskou deelneming aan deze Assemblée hebben ge weigerd, is niet op zijn plaats, al dus het betoog van dr. Barth, die vervolgde; „Wij moeten in die weigering berusten. Misschien heeft God ons hiermee willen sparen voor de waan, dat wij een. toren zóuden kunnen bouwen, die tot aan de hemel reikt. „De opdracht van de kerk in de verkondiging van het Evangelie" be sprekend, kwam de Zwitserse geleer de tot de conclusie, dat er slechts één vraag overblijft, namelijk hoe wij ons kunhen vrijmaken van, het denken in hoeveelheden en statistieken, van het rekenen met zichtbare resultaten. De problemen van de sociale en in ternationale wanorde mogen niet worden benaderd op de wijze waarop de kerken.dat vroeger plachten te doen, aldus dr. Barth- De kerken heb ben een. revolutïonnaire hoop zonder haars gelijke te verkondigen, maar zu hebben geen systeem van maat schappelijke of politieke principes aan te bieden,dat op zich zelf aan deze hoop inhoud zou kunnen geven, zulk een systeem bestaat niet. Slechts christelijke beslissingen en demon straties zullen het teken zijn, dat deze hoop bestaat. De Bijbelse grondslag Na dr. Barth sprak de Engelsman prof. Dodd over de Bijbelse grond slag. Het juiste horen van Gods Woord uit de Bijbel schijnt zich, volgens spreker, in drie momenten te vol trekken. Men moet trachten de Bij belse schrijvers te laten spreken van hun historisch verleden uit, met al de bijzonderheden en begrenzingen, die hun tijd kenmerkten. Hulpmiddelen hierbij zijn talenkennis en de stu die van historische en arehaeologi- sche verschijnselen. Een tweede mo ment bestaat uit bet onderzoeken en verklaren van de gedachten die be trekking hebben op de .vervulling in Christus. Men raoet echter wel be denken, dat het evangelie geen sta tisch of onveranderlijk stuk oude li teratuur.is. De kerk beleeft het evangelie steeds weer in haar gods dienst. Als derde moment moeten wjj, volgens prof. Dodd, onze verlossing zien zoals zij in het.evangelie is De bekende tijdredenaar, professor G. Wisse, die Maandag a.s. vijftig jaar getrouwd is en np li Septem ber zijn vijftigjarig ambtsjubileum viert Na deze toespraak ging pasteur Boegner voor in gebed. Hij vroeg Gods zegen voor het Nederlandse vorstenhuis en voor de regeerders der volkeren, die op het congres ver tegenwoordigd' zijn. De bijeenkomst werd gesloten-met het „O Heer,, die daar 'des hemels Gekleed in Duitse politieunifor- men bewaken op het ogenbhk Tsjechische wachten de grens tus sen Tsjechoslowakije en de Ame rikaanse zone van Duitsland, vol gens Tsjechoslo waakse vluchtelin gen die in Duitsland zijn aange komen. Dit zou ten doel hebben, degenen die om politieke redenen Tsjechoslowakije verlaten, in de waan te brengen dat 2fj zich reeds op Duits gebied bevinden, terwijl zij in. werkelijkheid echter nog ge arresteerd kunnen worden, door de Tsjechische grenspolitie. De grens wordt op het ogenblik strenger be waakt dan voorheen. "Wachttorens zijn langs de grens opgericht als onderdeel van maatregelen om het uitwijken van politieke vluchtelin gen te voorkomen. s Indien de duur van een conferentie invloed mag uitoefenen op het oordeel of de besprekingen succesvol zijn geweest of niet, dan geeft de laatste ontmoeting van de "Westerse gezanten met Stalin en Molotof alle reden tot optimisme. De bespTeking, die om negen uur aanving, duurde tot bijna kwart voor twee in de nacht, zodat de gezanten vier uur en drie kwartier in audiëntie zijn geweest. Volgens ingewijden was dit niet alleen het langdurigste onderhoud in deze serie besprekingen, maar bovendien het langdurigste officiële gesprek ge weest. dat vertegenwoordigers van vreemde mogendheden ooit met Stalin hEbben gevoerd. De grootste verrassing was wel, toen, tegen aller ver wachting in, dit ond erhoud niet het laatste bleek te zijn. Zo stellig rekende bijvoorbeeld de Britse onderhandelaar Frank Roberts erop, dat hij na dit gesprek naar Londen zou kunnen terugkeren, dat hij reeds op de ambassade een af- scheidsontvangst had georganiseerd voor zijn naaste medewerkers. Als gewoonlijk lieten, de afge zanten zich niet uit over de re sultaten van hun gesprek met Stalin en Molotof. Bedell Smith, een meester in ontwijkende uit spraken, antwoordde bij het ver laten van het Kremlin, op een vraag van een der journalisten: „Inderdaad, ik geloof wel dat we iets zijn opgeschoten, dat doet men tenslotte altijd. Men hoopt altijd het beste en verwacht het slechtste." Voorts vertelde hij, dat, halverwege de besprekingen Bandoengse conferentie ontevreden Jacob Lomakin, de Sovjetrus- sische consul \e New York, heeft naar thans' blijkt, reeds zes we ken geleden passage geboekt op een stoomschip van de Zweeds- Amerikaanse scheepvaartmaat schappij en heeft dus reeds het plan gehad, naar de Sovjet-Unie te gaau, voordat Amerika om zyn terugroeping had verzocht. Intus sen wordt opgemerkt, dat Rusland in de laatste maanden het aantal zijner onderdanen in de V.S. ge leidelijk vermindert. Ook Tsjepoer- nig, de Russische vice-consul in New York en plaatsvervanger van Lomakin, gaat naar de Sovjet- Unie terug. Hij reist echter niet samen met Lomakin en heeft ge weigerd te zeggen, wanneer hij te ruggaat en waarom. Mevrouw Kasyenkina aldus schijnt de officiële spelling te moe ten luiden om wie het rumoer ontstaan is, maakt het goed. Zij is thans zover bekomen na haar sprong uit het raam «.van de derde verdieping van het Sovjet-consu laat, dat Amerikaanse journalisten Maandag te horen kregen, dat zij haar over èen paar dagen wel zouden mogen interviewen. keuze doen, ook voor vrede, voor sociale gerechtigheid en voor dienstbetoon aan de mensheid. Meer nog: die beslissing ligt bij ieder mens, in welke functie hij ook staat. WIE meent, dat de vergaderin gen te Amsterdam alleen vrome mensen raken, vergist zich. Ieder mens staat voor dezelfde keuze als waarvoor de kerken uit 42 landen staan. De betekenis van Amsterdam in de breedste en. levens diepste zin is, dat zij de gebel" wereld en ieder Individueel mens plaatst voor de beslissing: wat wilt aij, chaos of gemeenschap. Zondagmiddag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de wijdings- dienst gehouden ter gelegenheid van het eerste congres van de We reldraad der Kerken, dat tot 4 September te Amsterdam wordt gehouden. Gekleed in hun kerkelijke kleedij betraden, de deelnemers aan het Congres de kerk: vierdd van links o.a. de Aartsbisschop van Canterbury. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft gezegd, dat er belangrijke oorlogsvoorbereidin gen in de Transjordaanse militaire basis Mafrak worden getroffen. Gedurende de laatste week wa ren manschappen, voertuigen, wa pens en uitrustingstukken aange voerd. De woordvoerder beschuldigde voorts de Irakezen van een be standsschending in Centraal-Pa- lestina door Raselein te beschieten. De Joodse strijdkrachten hadden het vuur"niet beantwoord.' Te Bagdad is officieel bekend gemaakt, dat politieke en militaire leiders te Amman hebben beslo ten tot fusie van de legers van Irak en Transjordanië over te gaan „ten einde de militaire ope raties bij de bevrijdipg van Pales tina te coördineren." Djamal Hoesseini, de vertegen woordiger der Palestijnse Arabie ren in de Veiligheidsraad, heeft Maandag in Cairo de veronder stelling geuit dat de Amerikaanse Palestinapolitiek na de presidents verkiezingen in November een zwenking zou maken ten gunste van de Arabieren. Hoesseini, die een neef is van de in ballingschap levende moefti van Jeruzalem, gaf als redenen voor zijn stelling o-m. de strategische waarde van het Midden-Oosten op. De Zwitserse regering heeft aile Roemeense activa In Zwitser land uit voorzorg voorlopig geblok keerd teneinde de Zwitserse activa te beschermen tegen de nationalisa ties, die in Roemenië plaats heb ben. De afgevaardigden van de Indo nesische gewesten, die tezamen, de Bandoengse conferentie vormen, schijnen ernstig teleurgesteld te zijn over de schets van het wets ontwerp op de bestuursvoorzienin- gen in Indonesië gedurende de overgangstijd. Naar Aneta meldt zijn zij niet tevreden over de be voegdheden van de federale rege ring, gelijk die in verschillende artikelen zjjn omschreven. Het wetsontwerp voorziet, volgens Ancta's speciale correspondent in Ban doeng in de instelling van een federale regering, die uit minstens vijf Indo nesiërs, afkomstig uit diverse gewes ten, moet bestaan Hij zal m grote trekken de bevoegdheden overnemen, die thans in handen zijn van dc gou verneur-generaal De federale regering is verantwoording schuldig aan een volksvertegenwoordiging, die gevormd wordt uit vertegenwoordigers van dc staatkundige eenheden, die gezamen lijk de Verenigde Staten van Indonesië zullen vormen. Ieder gewest wijst mini maal twee, maximaal tien afgevaardig den aan. Hiernaast functionneert een federale raad eveneens gevormd uit vertegenwoordigers der gewesten (één per staatkundige eenheid) die de federale regering benoemt. Deze is op haar beurt weer verantwoording schul dig aan de federale raad. Het wetsontwerp regelt verder de benoeming van een hoge vertegenwoor diger van de Kroon, waarmee de fede rale regering overleg moet plegen In zake het benoemingsrecht, de buiten landse betrekkingen de financiën, de organisatie en de opleiding van de fe derale strijdkrachten. De beslissingen over het buitenlandse beleid zal de Nederlandse rgering echter blijven nemen. Naast de federale regering zou. Dr. Hewlett Johnson, de deken van Canterbury, zal van zijn voor genomen reis naar Amerika moeten afzien omdat de Verenigde Staten weigeren, hem een visum te ver strekken. Dr. Johnson, die alge meen bekend staat als „de rode deken", zou in November naar de V.S. gaan om een reis te maken en lezingen te houden onder auspi ciën van de vereniging voor Rus- sisch-Amerikaanse vriendschap. De deken toonde zich teleurge steld over de weigering van het visum. Hij vergeleek de houding van Amerika in dit opzicht met die van Oost-Europa en deelde mee, dat hy in de laatstgenoemde ge bieden hij vertrekt vandaag naar Polen voor een „conferentie van intellectuelen ter verdediging van de vrede" met open armen werd ontvangen. „Maar het IJze ren Gordijn strekt zich voor mij uit langs de Atlantische Oceaan", voegde hij eraan toe, terwijl hij critiek leverde op het feit dat bij de spreekwoordelijke Amerikaanse vrijheid van spreken blijkbaar niet de vrijheid van spreken over vriendschap met de Sovjet-Unie was inbegrepen. Dr. Johnson deelde dit alles mede in de Daily Worker, het communistisch Londense blad, van welks redactiestaf hij deel uit maakt» Van Amerikaanse zijde is nog medegedeeld, dat het ministerie van buitenlandse zaken te -Wash ington geen bezwaar heèft tegen de persoon van Hewlett Johnson, maar dat zij een bezoek onder auspiciën van de Russisch-Ameri- kaanse vereniging niet in het al gemeen belang acht» Niek Verhaagen overleden De 33-jarige journalist en let terkundige Niek Verhaagen, waar nemend hoofdredacteur van het weekblad „De Prinsenstad" is na een ziekte van enkele dagen te Turijn, waar hij'met vacantia ver bleef, overleden. het ontwerp wet wordt, functionneren een kabinetsraad, bestaande uit de fe derale regering, een college van staats secretarissen en de commandanten van. de land- en zeemacht, die echter alleen stemrecht zullen hebben over aange legenheden, hun terrein betreffende- De kabinetsraad keurt de besluiten, goed of af van de federale regering. Voor belangrijke beslissingen <b,v. over de organisatie van de Verenigde Staten van Indonesië of de Unie) ls overeen stemming ven de kabinetsraad met de federale raad nodig. - - Com. ran Goede Diensten weer compleet De heer Paul van Zeeland is op zijn verzoek door de Belgische re gering eervol ontslagen van zijn functie als vertegenwoordiger van deze regering in de commissie van goede diensten voor Indonesië. De heer R. Herremans, gevolmachtigd minister en buitengewoon gezant, die de heer Van Zeeland reeds enige tijd heeft vervangen, Is als zijn opvolger aangewezen. Na een verblijf in België voor besprekin gen met de regering over zekere punten van procedure, zal de heer Herremans op 25 Augustus weer per vliegtuig naar Batavia ver trekken. „Ernstige ontstemming" over het werk van de Ryksbemiddeïaars preekt uit 'n communiqué waarin Stalin had getracteerd op thee en koekjes, Op de vraag of deze bespreking de laatste is geweest, antwoordde Smith: „Men weet het nooit, doch ik denk het niet." Op een derde vraag of de ambassa deur commentaar kon geven op de bespreking, kwamen slechts twee woorden «ver Smith's lippen: „Geen commentaar." Daarop dook hy in zijn auto en be gaf zich naar de Britse ambassade, waar hij samen met de Fransman, Chataigneau en de Engelsman Ro berts aan een spoedrapport begon, dat naar de drie hoofdsteden is ge seind. De eerste reactie op het nachtelijk gesprek te Moskou komt van de di- Acht ZutcLamerikaanse staten, waaronder Guatemala, hebben reeds gedelegeerden aangewezen voor de inter-Amerikaanse con ferentie over buitenlandse kolo niën op het Westelijk halfrond, die I September te Havanna begint, maar er is kans, dat de Verenigde Staten van Noord-Amerika aan deze conferentie niet zullen deel nemen. De vergadering die in Havanna wordt gehouden is een voortzetting van het werk dat in het begin van dit jaar te Bogota (Columbia) werd verricht. Wan neer Washington er niet aan deel neemt, wat algemeen waarschijn lijk wordt geacht, zal dit toe te schrijven zijn aan vrees voor ver slechtering der Amerikaanse be trekkingen met Engeland, Neder land en Frankrijk landen die koloniën hebben op het Westelijk Halfrond. Dergelijke moeilijkheden zou de VB. Speciaal op'dit moei lijke tijdstip in de wereldgeschie denis niet willen riskeren. Zonder steun van Washington zal de con ferentie waarschijnlijk weinig kunnen bereiken. Volgens radio Athene is het laat ste georganiseerd verzet van de Griekse guerilla's in het Grammos- gebied gebroken. De laatste groepen opstandelingen zonden zich op Alba nees grondgebied hebben terugge trokken. plomatieke correspondent van Reu ter. Deze heeft de indruk» dat de con* ferentie, ondanks het feit, dat men nog niet tot definitieve resultaten kon komen succesvol is geweest. Er zouden echter moeilijkheden zijn ge rezen over de geldkwestie in Berlijn. Men zal zich herinneren, dat Juni de Westelijke mogendheden zich be reid verklaarden de Sowjet-mark als enige munt in Berlijn te erkennen, mits deze onder controle zou staan van de vier bezettende mogendheden. Deze tegemoetkoming werd toen door de Sowjets geweigerd. Reuter heeft nu de indruk, dat de vier par tijen er nog niet in zijn geslaagd op dit punt een basis voor discussie te vinden. De Sowjets blijven Westerse medezeggenschap weigeren, het Wes ten daarentegen blijft deze opeisen, mede met het oog op geschapen ver plichtingen tegenover de Beriijnse bevolking en uit een oogpunt van wereldprcstige. Het eerste ontwerp van een. grond wet voor een federatie van Duitse staten (Bund Deutscher Lander) is voltooid en zal worden voorgelegd aan de Westduitse constituerende vergadering, die begin September te Bonn bijeenkomt. In het ontwerp wordt nergens de naam „West-Duitsland" genoemd. Het noemt de elf Westduitse staten bij de namen. Er wordt in bepaald, dat vertegenwoordigers uit Berlijn 2ittiag dienen te hebben in beide kamers en dat 2ij volledige sterpbe- voegdheid moeten hebben, ook al zijn de wetten nog niet van kracht voor Berlijn. Het ontwerp laat de deur open voor eventuele deelneming door Oostduitse staten. De nieuwe instel lingen, zoals zij in het ontwerp wor den genoemd, moeten worden be schouwd als een voorlopige basis voor de overdracht der bevoegdheid aan het Duitse volk. De „basiswet" zal baar geldigheid verliezen zodra het Duitse volk in staat zal zijn „in vrije zelfbeschikking'' een grondwet te aanvaarden. Het ontwerp voorziet in een twee kamerstelsel. Het rechtstreeks geko zen parlement zal 400 leden hebben plus 30 vertegenwoordigers voor Berlijn. De federale raad zal wor den samengesteld uit afgevaardigden van de regeringen der staten. Warenhuisbouw aan de Oude Binnenweg Hoewel er nog geen volledige overeenstemming bereikt is over het bouwplan van het grote waren huis van de firma Termeulen, Was sen en van Woensel aan de Binnen weg, mag toch worden aangenomen, hoofdafd. Soe. Zaken v, d. Stlch- f dat binnen enkele weken met het ing van de Landbouw critiek oefent op de traagheid, waarmee het col lege van Rijksbemiddelaars te werk gaat bij bet beoordelen van inge- iiende ontwerp-colleetieve -arbeids overeenkomsten. De bezwaren, die ie Stichting heeft, zullen ter ken nis worden gebracht van de minis ter van sociale zaken, de Stichting van de Arbeid en het college zelf. Einde schoenendistributie bracht geen hogere omzet De opheffing van de distributie van schoenen heeft gedurende de eerste vier maanden van 1948 geen bijzondere gunstige invloed gehad op de omzetten der schoenenwin kels. Dit is de conclusie waartoe een landelijk onderzoek heeft ge leid. Zelfs komt het tot de conclu sie, dat door de dalende koop kracht van het publiek en.de toe nemende concurrentie de omzetten verder zullen doen dalen. graven van de bouwput zal kunnen worden begonnen. De bouw van dit verzamelpand in Amerikaanse stijl geeft zekere con sequenties voor het daar achter lig gende Coolsingelziekenhuis. Het zie kenhuis brengt bepaalde wensen naar voren wat licht en lucht be treft, Men hoopt dit probleem tot een oplossing te kunnen brengen. Wanneer de heivergunrting wordt verkregen, willen de drie genoemde firma's de bouw van h^ar nieuw te huis met grote voortvarendheid aanpakken. Zoals bekend, is prof. ir. J. H. van den Broek, architect van bet gebouw. Het plan om dit warenhuis com pleet door middel van boven- en ondergrondse corridors met het nieuwe pand van Van Reewtjk te verbinden is nog in studie. Wij vernemen voorts, dat ook de firma Jungerhans haar plannen ge reed heeft voor de bouw van een nieuw pand aan de Binnenweg, dat tevens het eerste gebouw zal zijn aan deze straat, gezien van. de Cool- singel. Maarschalk Sokolofsky, de Russi sche opperbevelhebber in Duitsland, heeft besloten, dat de gemeente raadsverkiezingen in de Sowjet-zone die in October zouden worden ge houden, dit jaar niet zullen plaats vinden. Deze verkiezingen zuilen thans ge lijktijdig worden gehouden met de landdagsverkiezingen, op een nog niet vastgestelde datum in de herfst van 1949. Dit besluit was genomen, .omdat verschillende democratische organisaties in de Sowjet-zone om een uitstel hadden verzocht daar zij □iet genoeg tijd hadden gehad zich op de verkiezingen voor te berei den". Als de Engelse Koning volgend jaar naqr Australië en Nieuw-Zeeland gaatzal Hem daar de King's Flight vergezellen, het R.A.F.-eskader van York-toestellen, dat speciaal belast is met het vervoer van de konink lijke familie en haar pasten. Deze vier koks zullen deel uitmaken van. de bemanning der vliegtuigenZij: hebben een speciale training ont vangen op de koksschool van de RA..F. tot Hulton. (Bucks). Ter gelegenheid van de jubi leumfeesten biedt bet Rotter- damsch Parool zijn lezers "ver schillende attracties aan, o.m. iedere avond van 812 uur een rondvaart op de Maas met de feestelijk verlichte Parool-boot. Tijdens de rondvaart volop vermaak aan boord. De belang stelling voor deze avondfeesten op het -water (nadere bijzon derheden eldprs in dit blad) biifkt buitengewoon groot. Er is nog slechts een zeer beperkt aantal kaarten vaarradLg. Om teleurstelling te voorkomen wordt dringend aangeraden zich spoedig van reisbiljetten* te voorzien. De belangstelling van de Jeugd voor de Ketelbinkle-voor- stelling op 29 en 30 Augustus in het openluchttheater is even eens groot. Jeugdige laatko mers dienen zich te haasten. Er zijn nog kaarten verkrijg baar aan ons kantoor Schie- damsesingel 42 en misschien ook nog bij de bezorgers. Over een derde Parool-jubi leumattractie, die aan alle Rotterdammers geheel gratis wordt aangeboden volgen bin nenkort nadere mededelingen. De Directie. Weersverwachting, geldig tot Woensdag avond: in het Noorden van het land: matige, langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog krachtige wind tussen West en Noord. Wisselende bewolking met enkele plaatse lijke buien. "Vrij koel weer. In het Ztaiden van het land: meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Weste lijke richtingen. Wisselende bewolking maar bijna overal droog weer, doch plaatselUk ochtendmist» Ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag. 25 Aug.: Zon op 5.30. onder 19.44; maan op 21.34. onder 11.46 t„z5n £ug- Hdo® Y"ter te Rotterdam: le tij 7.51 «uur, 2e tij 19.49 uur. Waarnemingen; 750,5 luchtdruk: West 4 wind: 16.B temp.; max, lè.6 (gister middag 3.40 uur) min. 15,3 (hedenmor gen 5.25 uur). Weersgesteldheid: bewolkt» j

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1