lil Er zullen weer vlaggen wapperen Driemaal mocht Schiedam 'n Oranjevorst binnen zijn muren ontvangen Beelden uit het vorige kroningsjaar Snuffelaar over Augustus van het jaar 1898 Alleen koning Willem III kwam niet Koning Willem I stuurde een renbode Feest in 1898 Schiedam, in 1898 Radio-programma Het leest van toen in Rotterdam wr-i&wm Limburg is pas 80 jaar een gewone Nederlandse provincie Wapens als symbolen Verfilming' van de plechtigheden Vrijdag 27 Augustus 1948 9 Versierde winkelstraten, verlichte havens, parken en torens Schiedam in feesttooi. Een beeld, dat bi) velen herinneringen zal opwekken aan vroegere hoogtijdagen van ons Vorstenhuis, die men in onze stad altijd wist mee te vieren. De komende festiviteiten hebben ons er toe verleid om eens te gaan neuzen in oude bescheiden naar de nauwe contacten tussen Schiedam en ons Vorstenhuis en waar vindt men die beter dan bij bezoeken, die de regerende vorsten aan de stad brachten. Het bleek niet vele malen te zijn voorgekomen, maar behalve Koning Willem III kon Schiedam de' Koning of Koningin driemaal' begroeten, in 1814 Koning Willem I, in 1S46 Koning Willem II en de laatste maal in 19-5 Koningin Wilhelmina. Mochten de Schiedammers hun Vorst niet plaats vinden. Zittende op het bordes vaak begroeten, groot was toch steeds de vreugde als een koninklijk bezoek te - wachten was en vele de blijken van aanhankelijkheid en trouw, die steeds werden gegeven. buurtverenigingen de basis van een hechte organisatie, die geen straat o£ plein in de stad zonder feesttooi liet. Bij de binnenkomst van de Koningin luidden de klokken van Grote Kerk, Singelkerk, Havenkerk en Frankeland- sekerk. Na de begroeting op het station door burgemeester Gijsen werd de ere wacht van de Vrijwillige Landstorm op het Stationsplein geïnspecteerd en dan ging het in open rijtuigen naar het stad huis, waar de officiële ontvangst zou Reeds spoedig na de terugkeer uit ballingschap bracht de Souvereine Vorst, de latere Koning Willem I, een bezoek aan Schiedam. In Rotterdam sou de aanstaande vorst scheep gaan haar Brussel en tijdens de reis van Den Haag naar de Maasstad zou Z.K.H. Schiedam passeren, waarvan het ge meentebestuur in de namiddag van.de 28ste Juli 1814 per renbode bericht kreeg. De boodschap van de adjudant van de vorst luidde: „De ondergetee- kende heeft de eer de Hceren Burge- meesteren der Stad Schiedam, op ordre van Zijne Koninklijke Hoogheid te pro- venieren, dat Hoogstdezclve van voor nemen is morgenogtend om acht uur. van hier ('s Gravenhage) te vertrek ken ora door de Stad Schiedam zijnen weg naar Rotterdam te nemen." Nu, dat stond daar allemaal wel zo mooi op papier, maar van enige voor bereiding voor de ontvangst kon in het korte tijdsbestek toch eigenlijk geen sprake zijn. Er ging echter toch nog een proclamatie aan de burgerij in see waarin met zoveel woorden stond ge schreven dat de inwoners werden verzocht om hun woningen te versie ren met guirlandes en wel in het bij zonder in de Kethèlstraat, Dam, Markt, Boterstraat, Hoogstraat, Haven en Plantage. Aan dovemansoren was dit alles niet gezegd, want volgens de be richten waren er veel vlaggen en guir- landers-in de gehele stad. Toen was het "s morgens wachten geblazen. Verge zeld van de schutterij met „dcrselver muzyk" trok het stadsbestuur in de prille ochtendstond naar de Kethclsc kant om daar de Souverein af te wach ten. Wie echter kwant, geen Koning. Tot plotseling een renbode het ontstel lende bericht bracht, dat Z.K.H. aan Rotterdamse kant reeds in de stad was gearriveerd. De verwarring zal natuurlijk groot zijn geweest, maar alles kwam toch nog weer goed. In het huis van de presi dent van het Stedelijk Bestuur gearri veerd, hield Z.K.H. receptie, waarna hij de stad in ogenschouw nam en een jeneverstokerij bezocht. Na enige ver versingen te hebben gebruikt vertrok de vorst over Delfshaven naar Rotterdam. Koning Willem II op bezoek Het zq^tot,,.18,46. duren VQOR.vj?cer- een Oranjevorst binnen Schieda'mV veste kwam. Op 31 Juli van dat, jaar was het Koning "Willem II, die ter ge degenheid van de eerste steenlegging van de Schiebrug naar onze stad kwam. Burgemeester was in die dagen de energieke Simon Rijnbende, die ondanks zijn negen en zestig jaren, altjj'd vol activiteit was. wanneer, het gold Schie dam naar voren te brengen. Onder zijn leiding werd alles voor de ontvangst van de Koning gereedgemaakt en vol gens berichtgevers was dit geweldig. Met de gemeente-finandën was het in die dagen schijnbaar niet zo kritiek ge steld, want de'burgemeester kreeg een ongelimiteerd crediet voor een goed onthaal en waardige receptie bij de ont vangst van de Vorst. Tekenend voor het grote gezag van de burgemeester in die tijd is het feit, dat hij het bezoek van de Koning gedeeltelijk als parti culier wist te bestempelen. Hieruit volg de dat een feestdiner, te zijnen huize aangeboden, 'ook door hem geheel werd bekostigd. Zijn verzoek 0:11 het stads- tafelgereedschap, zijnde twee paar ver zilverde lepels en vorken en twee tafel messen, te gebruiken werd ingewilligd. Deze zaken dateerden nog'uit de Fran se tijd, toen ze voor een bezoek van Keizer Napoleon aan Schiedam in ge reedheid waren gebracht. Na de begroeting om elf uur *s och tends aan de Overschiesepoort ging de stoet rijtuigen, voorafgegaan en gevolgd door een piket schutterij, naar de Grote Markt. Na toespraken en huldiging op het. bordes vond de Inspectie van dé schutterij plaats, die onder commando stond van majoor H, W. Roelants. Be zoeken werden gebracht aan de bran derij van de heer J, G, Beukers en de mouterij „De Olyphant" van Nolet en v. d. Burg. Zo in het voorbijgaan wér den de sluizen aan de Buitenhaven nog: bezichtigd om na een bezoek aan de werf „De Nijverheid" (thans Gusta) nog de ijzergieterij van A, Nolet te be wonderen. Na het diner ten huize van de bur gemeester reed men in open rijtuigen naar de Schle, waar de eerste steen legging plaats vond, de laatste plechtig heid van dit bezoek. Voor de burgerij was het feest echter nog niet afgelopen, want tot laat in de nacht bleef men-in feestelijke stemming de straten vullen. Een aardige herinnering aan dit Konink lijke bezoek is thans nog in het Stede lijk Museum te vinden in de wand vitri ne op het trapbordes. wae- het zilveren schenkblad staat opgestel-i, dat burge meester Rijnbende als een blijk van erkentelijkheid na het bezoek van Ko ning Willem II van de burgerij mocht ontvangen, - De Koninklijke Familie in 1925 Wat vele stadgenoten nog vers in het geheugen zal liggen js het bezoek dat de Koninklijke Familie op Vrijdag. 18 September 1925, aan onze stad bracht In 79 jaar had geen regerend vorst de stad meer bezocht en de ont vangst die de Schiedamse burgerij Ko ningin Wilhelmina met haar gemaal en dochter toen bereidde zal voor degenen, die dit meemaakten, .wel altoos onver getelijk blijven. Met de Oranjevereni ging maakten de inderhaast opgerichte namen Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana de zang- hulde in ontvangst en aanschouwden het défilé van de Schiedamse vereni gingen en corporaties. Hoogtepunt van de dag was wei de rondrit door de versierde stad. waarbij het Koninklijke rijtuig verscheidene ma len moest Stoppen £>m de Koningin een bloemenhulde in ontvangst te laten nemen. Toen de stoet op het Liduina- plein aankwam, waren hier de 2000 schoolkinderen verzameld, die een zang hulde brachten. Door de Gorzen ging het toen naar de werf Gusto, waar de hoge gasten werden opgewacht door de heer F. Smulders, die de Koningin begeleidde bij haar rondgang over de werf. De heren J. D. Dresselhuys en A. Smul ders begeleidden de Prins en de Prinses. Vele duizenden uit Rotterdam, Delft en zelfs Den Haag hadden zich inmid dels met de Schiedammers langs de weg van Gusto naar station geschaard en zij allen brachten een laatste hulde aan het Koninklijk Gezin, dat in onze stad een onvergetelijke ontvangst was bereid.' De festiviteiten in het kro- ningsjaar 1898 vonden plaats van 3D Augustus t.e.m. 3 Sep tember. De eerste dag was er een defile door heel de stad en werd door het comité Singel- kwartier de monumentale blue- menvaas op het Emmaplefn aangeboden. Op de verjaardag van de Koningin vond in de Plantage de overdracht plaats van de fontein en heraldieke leeuw, toaaruoor de heer Daniël Visser in 1887 bij de zeventigste verjaardag van Koning Willem III reecis het initiatief had ge- nomen'. Ook de Gorzen kreeg een aandenken in de kronlngs- linde op het WïlHelmmapletrc. Natuurlijk waren er ook toen allerlei bijeenkomsten, optoch ten en volksspelen georganiseerd, waarvan de laatste ons nu toch niet al te geschikt meer lijken. Wat denktU vastroophnppen om geld uit een pan op te .die pen. Gelukte het niet, dan werd het bestroopte gelaat nog eens extra met een handvol veren opgesierd. Sprietlopen op een met groene zeep besmeerde mast leverde het gevaar op om wit of zwart het mikpunt van sootternij te wordenwant aan de ene kant van de gladde, zwiepende spriet wachtte een zak met roet- en aan de andere zijde was een zak meel beves tigd. De groene zeep op de klimpalen maakte het de deel nemers aan de spelen al niet gemakkelijkerDat er voor de toeschouwers tsat te lachen viel in die dagen, behoeft geen betoog. Waarom is onze vlag nu juist rood-ivit-blauw? L' U zullen weer vlaggen wapperen, wanneer straks prinses Juliana koningin, der Nederlanden wordt. Rood-wit-blauw, oranje-blanje- bleu, of rood-wit-blauw met een oranje wimpel. De gevoelswaarde van onze driekleur is genoeg bekend dan dat er nog een artikel over behoeft te worden geschreven, maar wat is de feitelijke betekenis, -waarom is onze vlag nu juist rood-wit-blauw, vanwaar de leeuw met pijlen in ons wapen en wat betekent de hoorn in onze koninklijke standaard? HE Nederlandse driekleur behoort tot de landsheerlijke vlaggen. Toen het merendeel der Nederlandse gewesten onder één heer was ge komen aan het eind der vijftiende eeuw, ontstond voor algemene expe dities een centrale vlag. Het was de banier van de Bourgondische heer, een wit doek met twee rode, kruis lings over elkaar gelegde vuurschie tende lauwertakken, het Bourgondi sche kruis. .Deze vlag hadden wij ook nog onder het Oostenrijkse Huis. Toen echter de .Nederlandse ge westen in opstand kwamen tegen hun heer, koning Philips II,kozen de rebellen een eigen vlag. De kleu ren daarvoor ontleenden zij aan de livrei van hun aanvoerder, prins Willem van Oranje, die deze kleu ren' ook in zijn wapen voerde, -van daar-.dat-,de oranje-wit-blauwe vaan de naam'-'„prinsenvlag" kreeg. Van een driekleur was in die tijd nog geen sprake; soms voerde men de vlag in drie. maar dan weer in zes of negen banen, of cck schoten de kleuren als stralen uit een cirkel. Er zullen weer vlaggen wapperen Na 1630 heeft het rood langzamer hand de oranjebaan verdrongen men heeft dat kunnen vaststellen aan de hand van schilderden uit die tijd. Een politiek motief is hiervoor in die tijd niet aan te nemen en de reden woldt wel gezocht in het feit, dat op zee de zwakke kleur oranje moeilijk te onderscheiden was en dat men daarom het oranje rood heeft gemaakt en het lichte bleu donkerblauw. De oorspronkelijke vlag bleef echter even goed in zwang en wappert ook heden nog naast de rood-wit-blauwe. In 1937 zijn de kleuren van onze nationale vlag bij koninklijk besluit als rood-wit-blauw vastgesteld. De Standaard TAe Koninklijke Standaard, per- J-/ soonlijke onderscheidingsvlag van het Koninklijk Huis, vertoont de vierkante vorm van de oude ba nier. De Standaard van rtc konin gin is oranje van kleur, in vier vak ken verdeeld door een kruis van Nassau's blauw. Midden in dit kruis staat een oranje medaillon, gedekt door een kroon, en omhangen met de versierselen van het Grootkruis der M.W.O., waarvan Nederlands koning of koningin grootmeester (es) is. In do vier oranje vakken staat een blauws jachthoorn afgebeeld, gesnoerd en geopend van rood, be slagen met zilver. Het schijnt dat deze hoorn betrekking heeft op de eerste prins van. het vorstendom Orange, Guillaume d'Orange, de be roemde vazal van Karei de Grote, moet in oude heldendichten zijn be zongen als „Guillaume au court nez" met de korte neus), wat later zou zijn verbasterd tot Guillaume au cornet met de hoorn), '-.Ons.:'Wapen T-Tet Nederlandse wapen, dat té- A A vens het koninklijke is, dateert eerst van het begin van het koning schap; het werd door Willem I m 1815 vastgesteld, maar er komen em blemen in voor, die tot ver in de oudheid teruggaan. De leeuw die er op staat afgebeeld, is de Nassause, zwaard en pijlenbundel zijn ontleend aan. het generaliteitswapen, de spreuk „Je Maintiendrai" is de wa penkreet van de Oranjeprinsen. Maar de leeuw als wapen symbool dateert reeds van veel vroeger. Men zegt dat vele vorsten en heren uit de Lage Landen en de Westelijke Duitse streken zich in de tijd van de Kruistochten als embleem de „overwinnende leeuw van Ju da" ko zen. Onze Nederlandse leeuw zou volgens deze- verklaring dus een oud-testamèritisch symbool zijn. Over de betekenis van de pijlen gaat het volgende verhaal, stammende uit de Oudheid: Scilurius, koning der Scy then, gaf op zijn sterfbed zijn tach tig zonen een bundel pijlen, met het verzoek deze te breken. Geen der zonen bleek hiertoe in staat. Toen maakte de koning de bundel los en brak de pijlen één voor één, aldus zijn nakomelingen demonstrerend, 'dat „eendracht maakt macht". Tenslotte nog jets over de titulatuur van het Koninklijk Huis. Wetten en Koninklijke Beslui ten beginnenmet de woorden: „Wij Wilhelmina, bij de Gratie Gods Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz...." en. nie mand weet wat dit „enz., enz." be tekent. Toen namelijk in 1795 de stadhouder voor de Franse bezetters moest uitwijken, "werden hein alle titels ontnomen. Na- de instelling van het Koninkrijk heeft Koning Willem I goedgevonden, al deze titels niet weer met name vast te leggen, omdat er veie vervreemd of niet te achterhalen bleken. „De algemene toestand der arbeidende klasse is in de loop van dit jaar eer verbeterd dan verminderd" schrijft het jaarverslag van de gemeente Schiedam om 1898 en als we al voortbladerend lezen, komt het verslag ons vertellen van een „welgestelde klasse" en van lonen van gemeentewerklie den, die verhoogd werden van 7 op 8 gulden per week, van 3135 stemgerech tigden, die allen door de grootte van het bedrag op hun aanslagbiljet kies gerechtigd waren, van kinderarbeid en armlastigheid. Nee, als we het zo gaan bekijken, kon het Schiedam van 1898 ons niet erg bekoren. Het sociale besef uitte zich nog niet verder dan een milde weldadigheid, die echter meestal slechts in staat was iemand voor de hongerdood te behoeden, zoals een oude België-strjjder in het Broersveld, waarvoor tussen de vele feest- regels in de kranten door bijdragen worden gevraagd. Maar de cijfers en dorre verslagen in zo'n jaarboek vertellen ons ook van andere zaken, die in die halve eeuw verdwenen en waarvan alleen de alleroudste stadgenoten nog weet hebben. Ook in 1898 kwamen de toen nog jonge dames en heren al flaneren bü de Plantage als het Stedelijke Muziekcorps concerteerde. En was er dan de „new look," van die dagen te tonen, dan was het natuurlijk dubbel druk daar bij de Plantage. Nu, wat dat betreft is er niet veel veranderd in de- afgelopen- vijftig jaar. Zo om en nabij de 27GOO inwo ners telde Schiedam in de vorige kronlngsdagen en al die stadgeno ten hadden een gemeente waarin het weide- en bouwland verschei dene malen' groter was dan de be bouwing, Zo tussen Schiedam en Rotterdam sprak men nog van Galgoord, Zuidergors en Keilen, er was nog een Groenelaansloot, die men besloot te dempen en in de Plantage werd een vijver gemaakt waarin de kroningsfontein kwam te staan. Wie naar Overschie wou kwam in aanraking met de tolgaarder en 's nachts iiep de nachtwacht nog z'n „twaalf heit de klok" te roepen. Politie was er natuurlijk ook en die telde zelfs een onbezoldigd inspec teur, toen dus nog een erebaantje voor een rijk besnord en bebakke- baard manspersoon. Wie spreekt daar van niets te doen, omdat er nog geen snelverkeer was. Dron ken was men toen des te meer, want de dronkenschap stond met 167 processen-verbaal bovenaan en ook de kleine dieverij tierde welig: straatschenderij noemde mèn dat in die dagen. Zevcn-en-vijftig mensen overtraden de verordening op de reinheid en werden bekeurd namens een gemeente, die in dat jaar eerst ijzeren beerwagens aan schafte „omdat de vroeger gebruik te driewielige kar niet voldoende 'sluitende was." Bepaald rein was dat dus nipt geweest, Nee, met die reinheid nam men het ook op an der gebied -niet zo nauw, want' vijf Schiedammers stierven aan de ty phus, terwijl de aanwezigheid van een cbolerabarak nog steeds nodig bleek. Voor zover men wou baden de animo was schijnbaar nog klein kon dit gebeuren in het gemeente-ziekenhuis aan. de Lange Achterweg. Van Rotterdam naar Schiedam sukkelde de stoomtram visa versa over de dijk en altijd werd het doel ook niet bereikt, want 21 October 1893 „trachtte de stoomtram, die hier. te 11 ure behoort binnen, te rijden, tevergeefs om -nabij het Roode Hek het pad op te rijden. Na herhaalde vergeefse pogingen zijn de passagiers uitgestapt en hebben de verdere weg te voet afgelegd, waarna de in-gebreke-goblcven tram de terugreis aanvaardde." Wie niet met dé tram ging, kon per rijwiel gaan. We telden toen nog twee verenigingen, t.W. „De Post duif', en Swift", waarna deze snelheidsmonsters, die de weg on veilig maakten, waren verenigd. En niet alleen ap de weg was het in het Schiedam up-to-date, want in de havens kwamen al meer en meer stoomschepen het oude ver trouwde beeld van het zeilschip verdringen. Maar er kwamen nog, de schepen die dreven op de wind en brachten hoofdzakelijk hout en graan. Met het graan ging het ech ter steeds minder, want waar- schywde de Kamer van Koophan del niet, dat do branders nu eens moesten ophouden met dat geknoei met spiritus. Het leek of de goede naam van het Schiedamse nat zou verdwijnen door de manipulaties met de spiritus, die de productie prijs een stuk deed dalen in de branderijen, waar regelmatig bran der sknechts het kokende goedje over hun lichaam kregen en dan bij blijvende invaliditeit armlastig heid in uitzicht hadden. ïn het brandcrlfbedriif en zovele andere bedrijven werkten in het kronings jaar 1898 nog 589 jongens cn 276 meisjes in de leeftijd van 1216 jaar.en nog moesten .proces sen-verbaal wegens overtreding van de arbeidswet worden opge maakt. Sombere beelden waren er genoeg in die^jaren, zoals ze er nu nog te veel op andere gebieden zün. maar Schiedam bloeide open als de schutters, 702 in getal, naar het exercitieveld aan de Kethelse kant togen om daar te oefenen. Kijk, deze romantiek missen we nu vaak, evenals de rust van die dagen en dat zijn wal de grootste verlies posten sinds die dagen. VRIJDAG 2? AUGUSTUS Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— Nieuws; 19.15 Harp. fluit en clarinet: 19-30 Actueel geluid: 19-45 Lezing door J. H, van Er ven; 20.— Nieuws; 20.05 Prog. proL; 20.15 Kerkconcert; 20.45 Onze Disco theek; 21.— Jubileumboeken: 21.20 Veel gevraagde platen; 2135 Carillon van Rotterdamse raadhuis; 21,45 Utr. Ste delijk Ork.; 22.30 Negro spirituals; 22.45 Avontloverdenking; 23.Nieuws; 23.15 Congres van wereldraad der kerken; 23.20 24.Avondconcert. HILVERSUM II: Denk om de bocht; 19.15 Reg. uilz.; 19.30 Lezing prol, dr. J. G, Locher; 19.50 Tien voor acht; 20.— Nieuws: 20.05 Liederen van Ne der!. componisten: 20.30 Lezing dr. A. H. Mulder; 21.— Men vraagt: 21.30 Duc- dalf; 21.50 Wereldkampioenschappen wielrennen; 22,Buitenl. weekover zicht; 22.14 Swing and Sweet; 22.40 Lezing mei. dr. N. A. Bruining: 22.45 Avondwijding; 23Nieuws; 23.15 We reldraad van kerken; 23.20 Wereld kampioenschappen wielrennen; 23.35 24.—* Symph. werken. ZATERDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.— Nieuws; 115 Ochtendgymnastiek; 7.30 Maria ter ere; 7.4S Morgengebed: 8.Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.Voor de vrouw; 9.05 Qpe- rette-muziek; 9.40 Wagner-prog.; 10.— Voor de kleuters; 10.15 Gr.pi.; 11. Zonnebloem; 11.45 Clavecimbel; 12. Angelus; 12.03 Viool en piano: 12.30 We «-overzicht; 12.33 Klaas van Beeek; 12.55 Zonnewijzer; 13,Heg. vutz.; 13.30 Klaas van Becck; 13.50 Film en Toneel; 14.10 Om roepkam er orkest: 15.15 Louis Ferrari cn orkest; 15-45 Ned. jeugdge meenschap en de oogsthulpkampcn; 18.Melropoie-orkest: 16.20 Volksho- geschoolkwartier; 1G.3U De schoonheid van het Gregoriaans; 17.Wigwam: 16.— Pianospel door Arie Snoek: 1815 Jounalistieic Weekoverzicht; 18.30 Reg. uilz. HILVERSUM II: Nieuws; 7.15 Geraido en orkest; 8.— Nieuws; 8.18 Gr.pi.; 9,3u Waterstanden; 9.35 Koor zang; 10.IvlorgemvijdinE; 10.20 Voor- uracnl; 10.35 viuol en piano; 11.Voor de arbeiders: 12.Victor Silvester; 14.30 Wcerpraatje: 12.33 Jan Corduwc- ner; 13.— Aieuws; Ij. 15 Kalenaer; Ij.20 slamiuzickcorps vau av musterd. Pol.; 14.Ais de oonte vogelvlucht; 14.13 Gevar. prog.; 15.— Hei NVV spreekt een -woordje mee; 15.1a Symph. ork.; 16.Lezmg H. M. van «anawijK. houru- redacteur ..Vrij Nederland"; 16.15 Ame rika Zingt; iC.is Spurtpraatje; 17.De Merels; 17.30 um en naoij ae twintig-. Ik— Nieuws; 18.15 Maiancio en orkest. Avondprogeamma Ilii.VERSUM I: 19.— Nieuws; 19.15 Causerie door pater Ludger Thien, ear- mel'.et; 19.30 Gr.pl.; 19.45 Reg. uiU.; 20.— Nieuws: 20.05 Benjamini Gigli; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Koninklijke Har monie van Horst; 2J.2S Gram, muz;: 22.Weekend-serenade; 22.37 Actuali teiten; 22.45 Avondgebed; 23.— Nieuws; 2320 24.— Haydn en Dvorak. HILVERSUM II: 19.— Artistieke staalkaart: 19.30 Rally der Nederl. jeugd: 20.Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Gevar. prog.: 21.15 Socia listisch commentaar: 21,30 Weekend- orkest; 22.Hoorspel: 22.20 Orgelspel: 22.40 Jan Corduwener: 23.Nieuws; 23.15 Wereldraad der kerken 23,20 24,— Gr.pl. De WiIheïmtn a-Lindedie op 31 Augustus 189 8 op de Parklaan m Rotterdam werd geplant, is intussen een hele boom geworden. De ge denksteen voor de boem tferd, tijdens de bezetting, ongemerkt ver- viijderd door de mannen van gemeentewerk-en. Als de Duitsers naaaen geweten-, wat voor een boom dat was. die voor „hun KommanaaTitUT siondVdau jou er oJigetteijfrld een einde aan het bestaan ran de forse iinds zijn gekomen. Onze grootvaderen houden ons, midden twintigste eeuwse mensen, voortdurend erustig voor ogen, dat wij de goede en waardige manier om dol te feesten verleerd hebben. \Ve zouden er niets meer van terecht brengen, daarom moesten we maar eens les nemen 1>Ü hen. Zij deden het vroeger tenminste op een manier -Eu dan volgt een reeks bijvoegeiijke naamwoorden in steeds groter wordende over treffende trap. Snuffelaar heeft daarom maar eens gekeken hoe het vroe'ger ging en wel bjj de huldiging van Koningin Wilhelmina. speciaal voor deze gelegenheid faij- r.undej-e prentbriefkaarten hadden getekend. „Een buitenkansje voor verzamelaars", noemden de bladen de uitgave van deze kaarten. Ver der bleek uit het feestprogramma dal onze ouders vroeg begonnen mei feesten en er tevens vroeg mee eindigden. Om tien uur was alles .officieel" afgelopen, maar om zes Het feest, of eigenlijk de vochtige voorbereiding begon al op de derde Augustus, want zo lezen wij in de kronieken op die dag. „is door de feestcommissie aan dé firma Hulst-, kamp en Molijn cle levering opge dragen van en nu komt hel 17000 liter limonade. Deze limonade zou met 80.000 gebakjes dienen ter versnapering van de Rotterdamse jeugd" Het artistieke deel van de huldi ging werd verzorgd door de hereh kunstschilders Bisscliop, Jozef lSr raels, Jacob Maris en Mesdag, die WIE KENT NU NOG DIT HOEKJE TERUG? Waar nu de Hema-flat verrijst dommelden in 1898 nog de huisjes aan de voet can de Rotterdamse dijk en bovenop floot het stoomtrammetje naar Rotterdam onder de hoog bekruindc bomen. Vijftig jaren deden dit landelijke beeld uit Oud-Schiedam- als zovele andere plelcjes voor goed verdwijnen. De Nederlandse koningen hebben o.m. de twee volgende titels gevoerd: Groothertog van Luxemburg en Hertog van Limburg. De politieke constellatie tussen 1815 en 1840 was tic oorzaak van bet verkrijgen van deze titels, die van IflTfl van het verliezen van de laatste. Koning Willem I ontving het Groothertogdom Luxemburg als schadeloosstel ling voor het 'verlies van zijn Nassause stamlanden, die bij de reorganisatie van Europa na 1B13 door de grote mogendheden voor ccn deel aan Pruisen, gedeel telijk aan een andere tak der Nassau's werden toegewezen. Daar voor het Groot hertogdom de opvolging in de mannelijke lijn gold, eindigt met de dood van Koning Willem III in 1999 de personele unie tussen Nederland en Luxemburg en gaat de titel over op een andere tak der Nassau's, Koning was tot 1870 hertog van Limburg De titel Hertog van Limburg stamt van 1639. Koning Willem I moest in dat jaar toestemmen iu de definitieve afscheiding van België, dat bovendien aanspraken maakte op een deel van Luxemburg en Limburg. Het Waalse deel van het groothertogdom tverd in derdaad door de mogendheden aan BelglC toegewezen, Koning Willem 1 kreeg daarvoor het betwiste deel var. Limburg van Mook tot Vaals nis persoonlijk hertogdom niet lp zijn functie van Koning van Nederland éen gebied, dut hij erhter als provincie aan Nederland ioevcegde. Slechts in zó ver kreeg de nieuwe provincie ccn eigen positie, dat zij. evenals Luxem burg lid werd van de Duitse Bond. Dit lidmaatschap van Limburg cn Luxemburg bracht ons, tijdens de groeiende spanning tussen Pruisen cn Frankrijk, vanaf 1867 tot de culminatie in de FransDuitse oorlog In 1870. in moeilijkheden, vooral toen Keizer Na poleon III Koning Willem IU ccn voor stel deed hem Luxemburg te verko pen. De Pruisische gezant dreigde Ne derland met oorlog cn een Europese conferentie kwam te Londen bijeen ter regeling van het geschil. Zij slaagde. Luxemburg werd neutraal verklaard en met Llmbtirg uit de Noord-Dultso Bond losgemaakt. Van toen .if werd Lim burg een gewone Nederlandse pro vincie cn geraakte de her togs titel gaan deweg In onbruik, Aati deze gang van zaken Is het toe te schrijven, dat bij-de Inhuldiging van Koning Willem 1, II en Dl de namen der wapenherauten, naar de waardig heden des konings. Oranje, Nassau, Luxemburg en Limburg luidden, ter wijl by de plechtigheid van Koningin Wilhelmina slechts dc herauten. Oranje ea Nassau fungeerden. Er bestaat ccn nauw verband tus* sen vlaggen en wapenschilden: zU zijn onderscheidingstekenen. Hun grootste blnnilijd viel In de Middeleeuwen, torn het gesloten vizier het noodzakelljs maakte, dat de strijder zich met spe ciale kentekenen tooide. Van persoon lijke wapens werden zij allengs ge slachtswapens, om tenslotte dikwijls over te gaan cp de landstreken, waar over de drager vaa een bepaald wapen regeerde. Een prachtig hoekje van ons eigen klein Zwitserland: grillige mergel- rotsen in het Limburgse heuvelland uur 's morgens beierden dc Rotter damse klokken alle stedelingen uit hun bed. waaron allen ter réveille trokken op de Coolsingel. Via ver- Rt.-h.cid ene muziekuitvoeringen en volksspelen, ktvam man dan 's mid dags aan de grote historische op tocht. Haring! ltecds dagen van te voren hadden, volgens een Rotterdams blad de visvrouwen een vergadering belegd om ook in de optocht mee te lopen, Zü zouden gelopen hebben voor de grote wagen van de anti-sterke drank-actie, die ook meereed, hier mede willende symboliseren, dat men via de haring tot afkeer van de borrel zou komen. .Voor de optocht had men nog juist even tijd gevonden om „op het land.aan de Parklaan" een Wil- helminaboom'.te planten, terwijl ia de dïergaardè voor de hokken van. de wilde beesten eveneens een Wil- helminaboom, in dit geval een lin de, werd onthuld. Tussen acht en. tien uur in de avond voeren zestig verlichte schepen over de Maas, begeleid door muziek, gespeeld op enkele pontons, die aan de kant gemeerd waren. „Ter ontsteking en instandhouding van de verlichting" werkten op die avond zestig stads werkers uren over. Op de Hoog straat hadden zij echter weinig werk, want daar kon „wegens de overstelpende drukte" slechts de helft'van de lampions ontstoken worden. In deze straat had zich juist en kele dagen van te voren nog een merkwaardig incident voorgedaan. Een paar „socialisten" trachtten daar „op lafhartige wijze" een vlaggemast om te trekken. Het'pu bliek kwam tussenbeide en de mahnen vluchtten in een café, waar ze met vereende krachten weer werden uitgeworpen. Een paar dagen later hielden de bewoners van het Noorden nog eens een nnfecstje, om" het dunnetjes over te doen, 1-Iet was prachtig weer, de feestverlichting brandde voor dc laatste maal cn wierp haar fantastisch-rode gloed tegen de donkore sterrenhemel. Plotseling brandweerwagens op het feestter- i, want in de slnd dacht men, dat er brand was in het Noorden, vanwege de rode gloed tegen de hemel. of zal de On- Iïet slaat nog geenszins vast het publiek ccn kleurenfilm zien van cc plechtigheden in Namwe Kerk Je Amsterdam. clanks de zeer grote lichtinstallatie is hot tmmngolijk om ccn kleuren opname te maken volgens het nor male triculorsysteerv. waarvoor de lichtsterkte minstens tien maal zo groot zoti moeien zijn. Toen onderhandelingen met de Engels-Amerikaanse filmmaat schappij „Technicolor", die ook het huwelijk van prinses Elisabeth op een kleurenfilm vastlegde, om za kelijke redenen afgesprongen wa ren. verzocht een andere filmmaat schappij met een nieuw procédé „Bicolor". binnenopnamen te mo gen maken. Deze opnamen hebben echter een experimenteel karakter en het is heel niet zeker, dat zo zullen slagen. Amerikaanse cineas ten zuilen met „Kodakchrcm' 'een kleurenfilm van de feestelijkheden ,n de openlucht maken er. Poly goon zal een wit-zwart-film ver vaardigen van de gebeurtenissen in dc Nieuwe Kerk. WAT ER NIET WAS IVie wit welen, wat er tn een hclve eeuw is veranderd, kijkc maar eens critisch om zich keen. In 1898 was er geen electrisch licht, j7Gcii centrale verwarming, geen radio, geen veitighcidsscheermes, deen gasfornuis, geen schrijfmachi ne, geen vulpen, gem thermosfles, geen luchtvaart, geen stofzuigen, geen vaste wastafel, geen auto... men kan dc reeks tot bijna i?i het oneindige voortzetten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 9