,L Lr I Zó hadden vader en moeder hun dochtertje eens moeten zien Uw haar bepaalt voor 'n deel uw uiterlijk VOOR DE ZOMERAVOND DEUREN GAAN WEER OPEN VAN DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG Grote industrie keert zich tegen minister Lieftinck Zaterdag 28 Augustus 1948 Dat is pas eens fijn kamperen in Gilze-Rijen" Accomondatie veel verbeterd Radio-programma „Keizer van de poolsverliest zijn auto en hoort als eis: drie maanden Tomatenexport naar Engeland Wees er zuinig op RESA'ARNHEM Storm "-aclitige persconferentie DE HINESE PAPEGAAI „Onze werkplaats is best" Een keurige verschijning door Valdelis haarcreme 3 Advertentie I. M. EEN echte parade was dat Donderdag onder de ruisende dennen van het mooie Brabantse land bij Gilze-Rijen. In groepjes kwamen ze - het kamplied zingend - voorbijmarcheren. 6&0 Rotterdamse meisjes, met handen blauw van het bramen- plukken, sommigen beladen met bloeiende heide en bloemen. De marsmuziek van de pianist op het terras van de kamp-cantine mengde zich met al die ijle meisjesstemmen. Zó hadden de moeders en vaders hun dochtertjes eens moeten kunnen zien en horen, hoe ze juichend na „het défilé voor de autoriteiten" wegrenden naar de tenten, die als grote, witte vlekken waren tussen al dat donkergroen van mos en dennenloof. bewoonsters enorme hoeveelheden voedsel met elkander: 350 kilo aardappelen, 175 kilo groente, 500 brodenper dag's Zaterdags maakt de kok een puddinkje van maar 200 liter inhoud. Dagelijks drinkt het kamp" 400 liter melk of eet er pap van. Voed zaam eten en drinken, 13 dagen lang en dat voor slechts f IS, alles inbegrepen.^ Daar moet dé bond f 7.per kind bijleggen. Zieken waren er maar weinig dit jaar in het kamp. In de hospitaal barak troffen wij een vijftal meis jes op bed aan onder de goede zor gen van twee verpleegsters. Ern stige zieken waren er niet bij, in de meeste gevallen is er slechts sprake van wat temperatuursver- hoging. Maar ja, sneu is het wel als je in bed moet blijven, wan neer je vriendinnetjes met hun lleidsters, zingend cr op uit trek ken in de prachtige bosrijke om geving om er bramen te plukken, naar de immer ronkende vliegtui gen van het nabije vliegveld te kij- ;Gilze-Rijen is langzamerhand sy noniem geworden met het kinder kamp van de Rotterdamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, evenals het voor het bestuur van de bond traditie is geworden de pers elke zomer uit te nodigen voor een bezoek aan de kinderkampen. Het kamp bij Gilze-Rijen, waar in deze Zomervaeantie na de jon gens thans een groep van bijna 600 meisjes van 1014 jaar „logeert", is er sinds vorig jaar heel wat op vooruit gegaan. In de eerste plaats is de Bond erin geslaagd het geld bijeen te brengen voor de aankoop van 24 giote en 18 kleinere tenten. In de grote kunnen 24 kinderen slapen, terwijl de kleinere bestemd zijn vcor de kampleiding. Dat is een hele verbetering want voordien moest men tenten huren zoals de beruchte circustent, bijge naamd „Sarasani", waarin 900 kinderen tezamen moesten slapen. De barakken, waarin toiletten, eetzaal, hospitaaltje en keuken zijn ondergebracht, waren vorig jaar nog wat provisorisch ingericht. Nu konden de algemeen en hoofdlei der van het kamp, de heren Van Loo en M. J. van Thiel, ons rond leiden in we''swaar eenvoudige maar heldere verblijven, die zeker aan redelijke eisen voldoen. Met zuinigheid en door eigen werk zaamheid is hier reeds veel be reikt. Er wordt wat verslonden! In de keuken is kok Adrïaan de Koning de baas, bijgestaan door een koksmaatje en twee keuken meisjes. Tjonge, wat verslinden de kamp- ZATERDAG 28 AUGUSTUS Avondprogramma. HILVERSUM Ij 19.— Nieuws; 19.15 Causerie door pater Ludger Thien, ear- meliet; 19.30 Gr.pl.; 19.45 Heg. uitz.; 20.Nieuws', ZQ 05 Benjamin! GJgli; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Koninklijke Har monie van Harst; 21.25 Gram. n.uz.: 22.— Weekend-serenade; 22 37 Actuali teiten; 22 45 Avondgebed; 23.Nieuws; 23 20 24.— Haycln en Dvorak. HILVERSUM II! 19.— Artistieke staalkaart: 19.30 Rally der Nederl. jeugd; 20,— Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Gevar. prog.; 21.15 Socia listisch commentaar; 2130 Weekend- orkest; 22.Hoorspel; 22.20 Orgelspel; 22.40 Jan Corduwener; 23.Nieuws: 23.15 Wereldraad der kerken 23.20 24.— Gr.pl. ZONDAG 29 AUGUSTUS HILVERSUM; I: 8 00 Nieuws. water- Standen; 8.15 Vmol; 8.30 Morgenwijding; 9.30 Nieuws, wal erstanden; 9.45 Ars Re- diviva; 9 55 Londens Pïulh. Ork.; 10 25 Inleiding Hoogmis; 10.30 Hoogmis; 12 00 Angelus: 12 03 Orgel; 12.15 Apologie 12.8a 's Lands kinderen feliciteren 's lands Moeder: 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13,20 Lunchconcert; 13.40 Spi- neuza; 14 00 Gooise kring; 14.55 Berlnns Phxlh. orkest 15,30 Verenigde Missiona rissen; 15.40 Muzikale Tombola; 16.10 Wereldkampioenschappen wielrennen; 16 25 Tweede Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Rcg uitz.; 19 00 Oude Psalmen in een nieuwe tflfl; 19.15 Bladzyden uit mijn Indisch Dagboek; 19.30 Nieuws, weer; 19-45 Gr.pl.; 19.50 In 't Boeckhuys 20.05 Cello en Piano; 20.12 Galaconcert te Maastricht; 22.15 Piano: 22.37 Actu aliteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23 15 Lichte toets. HILVERSUM II: 8.00 JJieuws: 8.18 New London Strijkorkest; 8 30 Voor het platteland; 8 40 Barcarole; 9.12 Fostdui- venbenchten; fl.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven: 10,00 Avondmaals dienst- voor Wereldraad te Amsterdam: 12.0D Les Gars de Paros: 12 40 Gemengd koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen: 13.20 John Renova; 13.50 Fcestklokken: 14.05 Boekenhalfuur: 14 30 Gus Deloof en zijn orkest; 35.00 Filmoraatie; 15.15 Kamerorkest; 16 30 Reportagedienst; 17 00 Het mooie Protestantse kerklied: 17.30 „De Stem des Volks"; 17.45 We reldkampioenschappen wielrennen: 18.- Nieuws, sport; 18.15 Pop orkestmuziek; 19 00 Radiolympus: 20.00 Nieuws: 20.05 Reporta^edicnst: 20 IS Omroeporkest; 21.00 Drie mannen in de sneeuw, hoor spel; 2130 Romancers; 22.0D Cabaret pr'ogramma; 22.30 Hoorn, viool, piano: 23.D0 Nieuws; 23.15 -Beschouwing Con- grés van, de Wereldraad der Kerken; 23.20 Gr.pl. MAANDAG 30 AUGUSTUS Nationaal programma 7.00 Fanfare; 7 91 Nieuws; 7.15 Gym nastiek 7.30 Radlokoperkwartet; 8,00 Nieuws: 8.15 Orgelspel; 8 45 Opgewekte margenklanken; 9 30 Waterstanden; 9.35 Bdedapester strijkkwartet; 10.00 (Hil versum II) Morgenwijding door ds. Sit- Icvis Smïtt; 10 00 (Hilversum I) Mor genwijding door Z.E. Heer Henri de Greeve: 10.30 50 jaar Ned. Muziek; 11.00 Wilhelmus, voordracht; 1120 Aubade aan H.M de Koningin; 12.00 Vrij en Bltf;12 3D Weer; 12.33 Les Gars de Pa ris; 13,00 Nieuws; 13.15 Alle elf zeggen het zelf; 14.00 André Kostefanetz; 14.15 De zorg voor de volksgezondheid door dr. C. v d Berg; 14.35 Bonbonnière; 15 35 Korte Instrumentale soli; 16.00 Ontwikkeling van het schoolwezen door dr J. J. Gielen; 10,20 Malando: 16.45 Koor: 17.00 Reportage van de aankomst van H.M. Koningin Wllhelnjina aan het Amstelstation te Amsterdam en van de intocht in de- Hoofdstad; 18.00 Nieuws, weer; 18 15 Concert door de Kon Mil. Kapel; 18.45 Gemengd onjroeo a capella koor. Advertentie I. M. Op het uur. vooraf gaande aan 't eten, Zal 'k mijn. TIP niet gemakk'iijk vergeten. Tip van Bootz naar ik meen, Staat beslist nummer één, Alleen ge moet het eerst weten. •n TIP VAN BOOTZ Inz, Kr. G. L. Den Haag ontv. 1 £1, TIP ken of spelletjes te doen en hei- mandjes te vlechten. Hierin wer den wedstrijden gehouden met prijzen variërend van een koekje tot een appel met drie pruimen. De enige blijver. De kampbewaarder, de heer Stekelenburgh is de enige kampbe woner, die het hele jaar door in het kamp verblijft Met zijn vrouw cn kindje woont hij in een eenvou dig houten huisje op het terrein, waar hij het naar zijn zeggen best naar de zin heeft. Vroeger was hij bus-chauffeur bij de N.S., woonde op een zolderkamer in Rotterdam maar is nu zielsgelukkig met zijn nieuwe bestaan. Als geboren knut selaar heeft hij met plezier en met succes zoals wij zagen ge werkt aan de verbetering en ver fraaiing van de inrichting van de kantp-barakken en de cantine. Aan de koffietafel, waaraan wij tot besluit van ons bezoek genodigd werden, werd Stekelenburgh dan ook in het dankwoord betrokken, waarmee de voorzitter van de R.B. v. L.O., de heer Blussé van Oud- Alblas, zich tevens richtte tot de heren van de kampeiding en het hoofd van de huishouding, mevr. Eennekom, voor het vele en goede werk dat zjj bij de inrichting en leiding van de kampen hadden gepresteerd. Gilzle Rijen, Baam en Hoek van Holland, mogen deze zomerkam pen van de' R. B, L. O. verder uitgroeien mede door de steun van particulieren, die dit werk een warm hart toedragen! ...„En wijwij worden vast niet moe, al wand'len we urenlang" Het kantongerecht te Rotterdam heeft gisteren de zaak voortgezet tegen de agenten van de voetbalpools. Tijdens de middagzitting, waarin de Pari-Mutuelpool behandeld werd onthulde de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, dat de verdachten, die vorig jaar voor hetzelfde feit waren veroordeeld hun boeten vergoed kregen van de Pari-Mutuel Ook in België is op het ogenblik een gerechtelijk onderzoek aan de gang tegen de Pari-Mutuel en an dere pools, waaruit dus blijkt, d; het in het buitenland ook niet vol komen vrij is. Om echter bij de fei ten van de terechtzitting terug te komen, gisterochtend verschenen zeven Rotterdamse en één Noord hollandse agent van de Strangs pool voor de kantonrechter. De hoofdverdachte in deze affaire was een zekere H, die reeds eerder ver oordeeld was geweest tijdens een zg „proefproces" ten aanzien van de voetbalpools. Hij was vorig jaar weer begonnen en zou uitgegaan zijn van de veronderstelling, dat de regering binnenkort toestemming zou verlenen voor de voetbalpools. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie verklaarde echter, dat de regering geen toestemming zaï verlenen voor voetbalpools. Vooral het ministerie van financiën heeft ernstige bezwaren tegen toestem ming. De agenten gingen allemaal op nieuw van het standpunt uit, dat zij de winnaars van hoofdprijzen niet konden noemen, zodoende die winnaars gelegenheid gevende de belasting te ontduiken. In de middagzitting verscheen, zoals het O.M. hem betitelde, de Nederlandse keizer van de voetbal pools. De man, een zekere v. d. A. had eerst in ons land een grote on derafdeling van de Pari-Mutuel vormd en was daarna begonnen met de internationale pool Hij had contracten in geheel West-Europa en in alle landen, waar de Pari- Mutuel-Continental pool gespeeld wordt. Hij fourneerde de Belgische afdeling op een gegeven ogenblik met 200.000 francs, oefende verder controle uit op verschillende bu reaux van de pool. Tegen hem is drie maanden hechtenis geëist, met een maand voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar alsmede in beslagname van zijn auto, die hij voor deze zaken gebruikte. De hoofdagent van de Parï-Mu- tuel in Nederland H. hoorde een geldboete tegen zich eisen van 4000 gulden of vier maanden. De andere straffen varieerden tussen 1500 gul den cn 25 gulden. De goederen zou den in beslag genomen moeten wor den en alle verdachten kregen een proeftijd van twee jaar. In totaal beeft het openbaar ministerie tegen de agenten van de drie pools bij elkaar een boete geëist van onge veer 23.000 gulden. GEHEEL Onlangs is, zoals bekend, een vergroting met 2000 ton toege staan van het quotum tomaten, dat naar Engeland geëxporteerd mocht worden. Dezer dagen was dit aan vullende quotum uitgeput. Nu werd bericht ontvangen dat Ne derland nu nog 1500 ton tomaten naar het Britse rijk mag exporte ren. Op het tijdstip dat ook deze hoeveelheid is afgeleverd zal naar men aanneemt de Nederlandse to- matenoogsl zo goed als geheel op geruimd zijn. Eind vorige week lie pen de prijzen van tomaten die naar Engeland geëxporteerd wor den op tot f 21 per bak van 12% kg. Thans zijn deze prijzen terug gelopen tot f 16.a 17.per bak. Mensenhaar heeft „na tuurlijk" oorspronkelijk dezelfde dienst gedaan als die ren haar: beschutting van het lichaam. Bij de mens is dat be schuttingsmiddel in de loop der eeuwen vervangen door kleding. Niet geheel! leder mens is ja, ja, u kunt het griezelig vinden of niet ieder mens is geheel overdekt met haar, doch gelukkig grotendeels onzicht baar. Dat is het zogenaamde wolkaar. Bij blonde en rood harige mensen is dat het minst zichtbaar, bij anderen min of meer. Mooi of Ielij'k door het haar Ons haar speelt vooral voor het uiterlijk nog een rol. Het bepaalt voor een niet onbelangrijk deel onze verschijr !ng. Mooi, verzorgd haar kan een lelijk gelaat aantrek kelijk. maken, terwijl een knappe verschijning door lelijk of onver zorgd haar zeer veel aantrekkelijks verliest. Men weet wel, dat het haar een wortel heeft, die in de huid ge plant ligt en dat het in een haar- punt uitloopt. De haarschacht be staat uit een öuitenlaag van hoorn cellen, waaronder (met de micros coop waar te nemen) zich een laag van grote cellen en cylindervormi- ge cellen bevindt. De Kleur van het haar wordt door de schorslaag be paald. Rood- en blondharigen heb ben in deze schorslaag een donkere kleurstof, bruin of zwartharigen hebben daarbij nog bruine of zwar te korreltjes in de schorslaag. Ont staan er in deze laag luchtbelletjes, dan lijkt het haar grijs. U moogt van medicus niet ver langen, dat hij u vertelt hoe grijs heid. en kaalheid voorkomen of veranderd kunnen worden. Wij zijn zover nog niet. Wel zijn enige ziekten en bestrij dingsmiddelen daarvan, onderkend. Neem het uitvallen, de kaalheid. Deze kwalen kunnen van blijvende aard zijn, maar ook van voorbij gaande. Voorbijgaande vormen zijn haarverlies door infectieziekten, b.v. buiktyphus, griep, ziekten van de niet behoorlijk bij. Toen kwam de permanent wave. Na enige jaren is gebleken dat ook deze behande ling niet geheel schadeloos is en o.a. het groeiproces belemmert. Weer werd naar een beter procé dé gezocht en zo ontstond de „cold-wave". Wat dez~ wijze van permanenten voor het haar bete kent, moet neg worden afgewacht. Toch is al vastgesteld, dat vrouwen met biond of grijs haar, die een behandelins met sublimaat spiri tus of kwikzalf hebben ondergaan, enige maanden moeten ophouden met permanent of cold-wave, ter voorkoming van verkleuring. Dit is vastgesteld bij onderzoekingen van dr. Doornink uit de kliniek vas prof. dr. Siemens in Leiden. Slechte verfstoffen en ook be werking met waterstof peroxy de zijn schadelijk en ik moet dan ook besluiten met de raad, uw haar alleen aan werkelijk deskundige kappers toe te vertrouwen en bij elk vreemd verschijnsel de huid arts te consulteren. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS. het kraambed en longtuberculose. Daarentegen is de kaalheid die door schimmels wordt veroorzaakt meestal progressief. Doch behalve door ziekte, wor den vooral veel mannen kaal, zon der aanwijsbare reden. Het feit dat vrijwel alleen mannen hiervan slachtoffer worden heeft de veron derstelling doen postvatten, dat kaalhoofdigheid verband houdt met het geslacht. De enige middelen die soms helpen zijn behandeling met, de hoogtezon en haarwater met zwavel- of teexrproducten, plus enkele tincturen. Vanzelfsprekend kan alleen de huidarts daarbij het juiste advies geven. Mode en ziekte Er zijn helaas ook nieuwe haar ziekten ontstaan die toegeschreven moeten worden aan „de mode". Het, vroeger reeds veelvuldig toegepaste, onduleren heeft veelal „brandschade" veroorzaakt. Het haar werd broos, brak af en groei- Advertentie I. M. EXAMEN OPLEIDING H ödf da kt è:-. Fr.'; D: Eng eIÏL.Ö. ;.(Befcendö:5^n7tely fee rtby-Jüs) *7 O'N strak getailleerd jasje Aj met driekwart mouw en klokkend schootje is bizonder ge schikt met een geruite rok of een gestreepte als deux pièces gedra gen te worden. Maar dat niet al leen. Ook als manteltje bij uw zo merse „new lookjaponnetje staat het heel aardig. De voorkan ten kunt u naar «erktezwig tot onder toe gesloten nemen of, zo als op de tekening van de taille af schuin naar de deelnaden knipnen (stippellijn). Bij een bovenwijdte van 100 cm heeft u ongeveer 2.40 meter stof van 90 of 1.50 meter stof van 130 cm breed nodigTegen de voor kanten zetten we een belegje van 5 a 6 centimeter breeddat we desgewenst ook aan kunnen knip pen. We sluiten de zijnaden en de middenachterncad en zetten het schootje aan, waarna we de deel- merken we met schuine repen naden in de voorpanden dicht- stikkenDe schoudemaden slid- Een 'brede stTik van achteren ten en de halsopening tussen de itt de tai[2e staa£ }ieei leuk, maar dubbele stof van de kraag zetten. u ?;unt daar 00fc een paaT knopen In de mouw stikken we de bij- nemen. Een garnering aan de hals schuiner dicht en naaien de on- is niet noodzakelijkwel geeft een derrand tussen de dubbele man- strik van de rokstof of in één der chet De mouw wordt, over de kleuren daarvan iets fleurigs aan kop even ingehouden, met de het geheel. Bij zijde of fijne wol naad op het tekentje vallend in- Ien stof kan ook een kanten jabot gezet. Een lichte schoudervulling heel chic staan. ts wel aan te bevelen. Het schoot- ELLA BEZEMER. 0 ff. fY. MOUW v/ t/3 22 z# 32 MANCHET ecf-'oorjü KRAAG Advertentie I. M. X EARL DERR EHGGER5 EEN CHARUE CHAN-MYSTERIE No. 60 „Je weet best, wat ik zeg. Je pas je pas je paspoort geef het hier, of bij de hemel, ik zet je ach ter slot vóór...." .,0, baas paspoolt goed, baas." En voor Bob's verbaasde blikken baalde de Chinees een ver sleten papiertje, haast zo groot als een bankbiljet, te voorschijn, en overhandigde het aan. Bliss, Met een zuur gezicht las de ka pitein liet en gaf het terug. „In orde maar ik ben nog niet klaar met je." „Dank u, baas", antwoordde Ah Kim stralend. „U heel elg klank- zinnig, baas. G'molgen." En hij slof te weg. „Ik zei u wel, dat het vreselijk ge heimzinnig leek", zei Brackett. met enige voldoening. „Koud toch je mond", riep Blïss, „Meneer Madden, ik moet toegeven, dat ik voor bet ogenblik geen gat er in zie. Maar dat duurt bij mij nooit lang. Ik zal dit wel ophel deren, U ziet mij wel weer hier." „Kom, zo vaak u wilt", noodde Madden met grote onoprechtheid. „Als ik toevallig iets ontdek, zal ik Brackett telefoneren." Bliss en Brackett stapten in hun auto en reden weg. Madden kwam weer in de kamer terug. „O, voortreffelijke Chan!" zei Hol- ley zacht, „Hoe ter wereld is hij aan dat paspoort gekomen?" „Het zag er naar uit, dat het met ons gedaan was", erkende Bob. „Maar die Charlie denkt aan alles." Holley stapte in. „Ik geloof, dat Madden me niet zal uitnodigen voor de lunch. Ik ga maar. Je weet het, ik ben er meer dan ooit op uit, om het antwoord op dit raadsel te vin den. Louie was mijn vriend. Het is een grote schande." „Ik weet niet, waar we terecht zul len komen, maar we zijn op weg", antwoordde Bob. „Ik zou me tame lijk hulpeloos voelen, als ik Charlie niet hier had." „Nu, maar jij hebt ook wel een beetje hersens", verzekerde Holley hem. „U klankzinnig, baas" lachte Bob, terwijl de redacteur wegreed. Toen hij weer in zijn kamer kwam. vond hij daar Ah Kim kalm bezig zijn bed op te maken. „Charlie, je bent een kraan", zei de jongen, en sloot de deur. „Ik dacht, dat ze ons zonder waarschu wing tot zinken brachten. Van wie was toch die pas?" „Ah Kim's paspoort, natuurlijk", zei Chan. „Wie is Ah Kim?" „Ah Kim nederige groentenkoop- man, die mij met andere tuin-voort- brengselen van Barstow naar Eldo rado rijden/Ik maak eenvoudige af spraak paspoort korte poos te lenen. Blij op te merken dat lang dragen in zakken foto maken tot beeld van iedereen. Het kwam tot mij in hel der ogenblik dat Madden kon vla gen naar identiteitsbewijs alvorens mij in dienst te nemen voor eervolle taak. Madden deed het niet, maar ding toch goed te pas komen." „Dat deed. het zeker', zei Bob. „Het is prachtig, dat je dit alles doet voor de Jordans en voor vader. Ik hoop, dat ze je goed zullen be talen." Chan schudde het hoofd. „Wat hebt u gezegd in auto rijdend naar boot? Postbode met vacantie wil graag lange weg afleggen. Dit alles oprecht genoegen voor mij. Wan neer ik knopen ontwar en antwoord vind. zal dat mooie beloning zijn." Hij boog en ging heen. Enkele uren later zaten Bob en Madden te pra ten in de /irote woonkamer, in af wachting van de lunch. De million- nair herhaalde zijn wens zo gauw mogelijk naar het Oosten terug te keren. Hij zat tegenover de deur. Plotseling verscheen er op zijn groot, rood gezicht eon trek van ongenoe gen, zo duidelijk, dat de jongen er van schrikte. Toen hij zich omkeerde zag Bob in de deuropening de ge stalte van een man, een gebogen, ge leerd uitziend persoon, met een kof fertje in de enehand. Het natuur- onderzoekertje uit de Oase. „Meneer Madden", vroeg de nieuw aangekomene. „Ik ben Madden", zei de million- nair. „Wat is er?" „O, juist." De vreemdeling kwam de kamer in en zette zijn tas neer. ..Meneer, mijn naam is Gamble, Thaddeus Gamble, en ik stel zeer groot belang in de fauna rond uw huis hier in de woestijn. Ik heb hier een brief van een oud vriend van u, de president van een instelling, die veel weldaden van u mocht ontvan gen. Als u zo goed wilt zijn die door te zien..,." Hij bood zyn brief aan en Mad den nam hem, heel onvriendelijk kij kend. Toen de millionnair het kor te epistel had gelezen, scheurde hij het in stukjes, stond op, en wierp ze in het vuur, (Wordt vervolgd). Op 1 September worden de deuren van de Rotterdamse Schouwburg heropend en zal Ko Arnold! er aan het hoofd van zijn vernieuwde troep, binnengaan. Men is bezield van grootse plannen en hoopt de naam van het Rotterdams Toneel in het seizoen 1948—1549 nog meer klank te geven dan. hy in het afgelopen jaar reeds kreeg. Ko Arnoldu als direc teur en regisseur zal bij de vervul ling van zijn taak terzyde worden gestaan door de regisseurs Joan Rem - melts, Paul Storm en Richard Flink, plus 33 acteurs en actrices. On2e nieuwe werkplaats, het Schielandhuis, aldus vertelde de heer Arnoldi ons, in de gebruikelijk ge worden persconferentie, blijkt prima te zijn. We hebben er, onder PauJ 1 Storm, ons eerste stuk „Storm" van Shakespeare kunnen instuderen, we kunnen er ingewikkelde decors plaatsen en ook de overige ruimte is zodanig, dat wij ons „bedrijf" nu kunnen ontplooien zoals het behoort. Ook de schouwburg 2elf is nu gro- tendeels in orde en. de acoustische problemen zijn gelukkig uit de we reld. Het repertoire Een repertoire, dat de vergelyking met die van andere gezelschappen ruimschoots kan. doorstaan, is be schikbaar. Na de „Storm" komen wij met een stuk dat naar mijn mening, sterk de aandacht zal trekken, doch waarvoor de Nederlandse titel nog ontbreekt. Het is een Amerikaans stuk van Elsa Shelly, genaamd „Piek up girl". Richard Flink, die het regis seert, vertelde er van, dat het m New York en Londen met succes wordt vertoond. Het speelt zich af by een Kinderrechter, die wettelijk genoodzaakt wordt, in te grypen m het leven van een 15-jang meisje, dat, met vele andere vroegrijpe kin deren verzeild raakt in dubieuze kringen. Een. probleemstuk dat de nood van de jeugd in een schel Jicht plaatst Emge jonge aanwinsten van het gezelschap zullen belangrijke rol len vervullen. Behalve deze openingsstukken noemde de heer Arnoldi o.a. nog „Joan of Loraine" (dat ook vorig sei zoen werd aangekondigd)„Les mains Sales" van Sartre; „Invitation au chateau" van Annouilh (00k van deze auteur werden vorig seizoen enkele stukken aangekondigd, die tot dusver nog bleven liggen); „Ed ward my son", van Robert Moslay en Noel Langlay! Hommard a 1'Ame rican" van Vattien, het blijspel „Fools rush in" van Kenneth Home, en „Nons irons a Valparaiso" van Marcel Achard. van Vattien en het blijspel „Fools rush in" van Kenneth Home. Een nieuw Nederlands stuk zal het repertoire, dat natuurlijk voor uit breiding vatbaar is, completeren. Storm over „Storm" PaLl Störm heeft verder nog iets gezegd over de, onder zijn regie op te voeren, voorstelling van Shake speare's „Storm". Hij toonde zich zeer gelukkig met zfjn opdracht, ■want van dit stuk is inderdaad veel te maken. Dit spel van toverij is met een literaire drift neergeschreven die onvergelijkbaar is. Aan ons toneel spelers. aldus de heer Storm, de taak, de verbeelding en de romantiek op te roepen die de geschiedenis van het wondereiland met Prospero en Caliban weer werkelijkheid maakt. De muziek van Willem Pijper, uit gevoerd door 12 leden van het Phil- harmonisch Orkest, de decors van Jan Hoede en niet te vergeten de medewerking van Corrie Hartong KO ARNOLDI: ...Ku kunnen we ons „bedrijf" ontplooien met een klein ballet, zullen de in drukken verhevigen. Met de opvoering van „Storm" zal de voorstelling met ten einde zijn. Frans Vorstman. Na de pauze volgt nog een aange veegd stuk, dat de heer \V. Wagner in opdracht heeft geschreven ter ge legenheid van hei historisch feit, dat onze Kon.ngin haar 50-jarig jubi leum viert en afstand doet van de troon. Uit hetgeen de auteur ons hierover vertelde, mogen wij vast- I stellen, dat de idee bijzonder frap- 1 p«.ert, omdat op moderne cn practi- j sche wijze gebruik is gemaakt van de middelen en de tijd die ter be- schikking staan. Uiteraard zal de speelbaarheid bewezen moeten wor den. Tableau de la troupe Tenslotte noemen wij in alphabeti- sche volgorde de medewerkenden r>an het Rotterdams Toneel. Dat zijn: artistieke leiding; Ko AinoldL Joan Remmelts er. Paul Storm. Regisseurs dezelfden, plus Richard Flink en verder: Man on Al ving. Lily Bouw- I meester. Jetty van DijkRiecker, Manette Flink, Rie Gilhuys, Willy Haak, Eva Hauck, Annie de Lange, F. v. d. Linge, Stine Lcrou, Enny Meunier, Georgette Reyewsky, Loui se Ruys, Lize Servaes, Anke Smit, Bep Versluys, Ed. Bauer, Eli Blom, Steye van Brandenberg, Louis de Brce, J. G. N. Kok, Jan Korevaar, Jaap Maarleveld, Ad. Noyons, NieJc Siewertsz van Reesema, Adolf Ry- kens, Gerard Schild, Jan Velzeboer, De heer Paul Rijkens. voorziltcr van de Raad van Bestuur van de Unilever, een der grootste en machtigste Nederlandse bedrijven, heeft de regering voorgehouden, dat naar zyn mening onverwijld een ver andering moet worden aangebracht In het regeringsbeleid ten aanzien van de prijsvaststelling en de wyze van belastingheffing. Hij meent dat do huidige politiek, gevaren van inflalorische aard oproept, doordat het vermogen van het Nederlandse bedrijfsleven en daarmede van de Nederlandse gemeenschap als geheel inteert. „Dit is", zegt de heer Rykens, „een ramp, die in oorlogstijd onvermijdelijk moet worden genomen, maar die in vredestijd dient te worden afgewend." Besnoeiing der dividenden acht de heer Rykcns als middel daartoe ontoereikend. Onmiddellijke aanleiding tot de meningsuiting van de heer Rijkens, was gelegen in een toelichting op de zeer hoge reserveringen, te weten, f 39 millioen voor vervanging van vaste activa en f 44 millioen voor vervanging van goeder en voorrra den op de balans van 1947 van de Unile vers. Beide reserveringen zijn nodig, aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur om het bedrijf in stand te houden, immers, „zouden wij af schrijven volgens traditionele metho de, die de prijsbeheersmg volgt, dan zou deze te gering blijken te zijn". De boekwaarde van alle duur zame productiemiddelen der Unilever belopen f 883 millioen, terwijl met vervanging ervan momenteel f 1584 millioen ge moeid zouden zijn. Het standpunt van de regering leidt er volgens de heer Rij'kens toe, dat schijnbaar meer winst gemaakt wordt dan in feite het geval is. Dit zou op zichzelf nog niet zo erg zijn, ware het niet, dat over deze te hoge, deels fictieve winst, belasting v/ordt geheven. In werkelijkheid wordt er dus belasting geheven over een deel van het bedrijfsvermogen, daaruit volgt intering en verarming. Dit weer leidt ertoe, dat on dernemingen als de Unilever onvoldoende middelen ter be schikking houden om de vooraad grondstoffen te vervangen en op peil te houden. In het perspectief van deze ontwikkeling riet de heer Rijkens zelfs verlaging van de levensstandaard en ontslagen van personeel in het bedrijfsle ven. Over de mate waarin in Nederland het vermogen inteert, zijn geen cij fers beschikbaar. In Engeland ech ter, waar zicli hetzelfde verschijnsel voordoet, wordt het jaarlijkse ver- mogensverlics uit hoofde van te hoge cn onjuiste belastingheffing geschat op 151. millioen pond per jaar. Spreker stelde daarop onze rege ring een land als België ten voor beeld, waar men begrip heeft ge toond voor Uit probleem en verklaar de; „Hot is gebiedend noodzakelijk, in het belang van alle lagen der be volking, dat hier te lande wordt overgegaan tot heffing van belasting op de grondslag der vervangings waarde. Dit zal geen onoverkomelij ke administratieve moeilijkheden met zich medebrengen, terwijl de in dustrie daardoor in staat zal worden gesteld op den duur haar bestaande capaciteit te handhaven. Indien deze fiscale hervorming niet tot stand komt, zal de gemeenschap langza merhand haar vermogen interen, waarvan al haar leden de noodlotige gevolgen zullen hebben te dragen". De conclusies van de voorzitter van de Raad van Bestuur van de Unilever zyn, dat bij de regering een juist begrip ingang moet vinden voor wat werkelijke winst/ is, voorts, dat er een zodanige wyzïgïng komt in de pnjsvoorschriften cn belastinghef fing, dat alleen de werkelijke winst wordt belast. Hij zegt; „Onder de vele vraag stukken, die op het ogenblik de aan dacht vragen van de regering, is dit er. een van een zodanig belang dat het de dringende aandacht van d.e regering vraagt." Advertentie I. M.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3