Vanmorgen kreeg Nederland een nieuwe Koningin HET ROTTERDAMSCH PAROL Vorstinnen spraken van het Paleisbalcon de menigte op de Dam toe Proclamatie van Koningin Juliana Ook Eerste Kamer accoord met grondwetwijziging Amerikaans reuzenvliegtuig stort in Westerschelde Ed. Benesj overleden Prinses Wilhelmma spreekt Koningin Juliana spreekt r~ Opdracht en roeping Oud min.-pres. Beel naar Indonesië Gehele bemanning in veiligheid dank zij parachute Extra treinen naar Amsterdam Dagorders tot de strijdkrachten Zaterdag 4 September 1948 Red. en Adra. Lange Haven 141, Schiedam. Tol 69300 Abonn.prt{s: per week 0.31 per kwartaal f 4,—, losse nummers f 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 207; Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgfr* 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrie* Hoofdredacteur: Th. Ramaker Hedenmorgen vond in het Koninklijk Paleis op de Dam te Am sterdam de abdicatieplechtighcid plaats, waarbij Koningin Wil- helmina afstand deed van de Kroon. Op hetzelfde moment dat zij dit deed werd volgens de Grondwet haar dochter, Prinses Juliana, ^Koningin der Nederlanden. Na deze plechtigheid betrad de nieuwe Koningin met haar Moeder Prinses Wilhelmïna en haar gemaal, Prins Berahard het balcon van het Paleis, Prinses Wil helmïna en Koningin Juliana spraken vervolgens de samenge stroomde menigte voor het Paleis op de Dam toe- Het waren voor de menigte op de Dam ontroerende ogen blikken. Nadat prinses Wilhelmina gesproken had steeg een ge juich op en zetten de vele duizenden op de Dam spontaan het Wilhelmus in. Nadat koningin Juliana gesproken had speelde een muziekcorps het Wilhelmus, dat door allen werd meegezongen. In de Mozes en Aaronzaal van t» van het Paleis op de Dam, waar de abdicatieplechtigheid plaats had, was een langwerpige tafel ge plaatst. In het midden van de lange zijde namen Koningin Wilhelmina, prinses Juliana en Prins Bernhard plaats. Rondom de tafel schaarden zich voorts 26 personen: 14 leden van hét kabinet, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. C. Beelaérts van Blokland, de voor zitters- van de beide kamers der Staten Generaal, drie gedelegeer den van de Indonesische missie, prof. Hoessein, dr. Mansoer en dr. Hoessain, de gedelegeerde van Suriname dr. Ros, de gedelegeerde van de- Nederlandse Antillen, Da Costa Gomez, de commissaris van de Koningin in de provincie Noord Holland, jhr. dr. J. E. baron dc Vosvan Steenwijk, burgemeester mr. Ara. d'AUly, mej. dr. M. A. Teilegen, directeur van het kabinet der Koningin. Om kwart over elf waren allen in de zaal aanwezig, om half twaalf kwamen de vorstelijke personen binnen, die een ieder begroetten. De Koningin sprak een enkel woord en gaf vervolgens aan dr. Teilegen opdracht de acte van.ab dicatie voor te lezen, die wij elders op deze pagina afdrukken. Deze acte is zeer fraai uitgevoerd op perkament (circa 70 x 50 cm.) door de kunstenaar Van Tricht. De acté en de-doos, die haar bevat, werden gebonden door de Friese bindster El. Menalda. Bij de acte behoort een groot zegel (circa 15 cm. middenlijn), dat aan de voor kant het zegel van koningin Wil helmina toont (iedere Koningin heeft een eigen zegel) en aan de achterzijde het rijkszegel. Na de voorlezing legde dr. Teile gen de acte aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina voor, die op dat ogenblik nog Koningin was. Zodra zij haar handtekening echter had geplaatst en de pen van het perkament tilde, was Prinses Juliana Koningin der Nederlanden gewórden. Het tijdstip, waarop dit geschiedde is op de seconde nauw keurig vastgesteld. Vervolgens te kenden Kóningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden de acte en ten slotte, toen de acte aan het eind derHafcl was neergelegd, alle overige gasten. Via de gele zaal gingen de vor stelijke personen vervolgens naar de 'balcorideur. Terstond na het verklinken van de laatste slag van twaalf uur ging deze deur open en trad allereerst Koningin Juliana, vervolgens Prinses "Wilhelmina en Prins Bernhard naar buiten. Door middel van luidsprekers werd de op de Dam samengestroomde me nigte om doodse stilte verzocht. Prinses Wilhelmina spreekt, de volgende redevoering uit: Ik stel er prijs op U zelf mede te delen, dat ik 20 juist, mijn troonsafstand heb getekend, ten behoeve van mijn dochter, Ko ningin Juliana. Ik dank U allen voor het ver trouwen, dat Gij mij vijftig jaren lang gegeven hebt. Ik dank U voor de toegenegen heid en de warmte, waarmede gij mij steeds hebt omringd. Met vertrouwen 2te ik Uw toe komst tegemoet onder de zorgende leiding van mijn innig geliefd kind. God zij met U en de Koningin. Ik acht mij gelukkig met U allen te kunnen uitroepen: Leve onze Koningin! Dan spreekt Koningin Juliana haar eerste redevoering als rege rend vorstin tot haar volk:. Ik dank U, lieve moeder, dat gij mij op deze wijze hebt ingeleid. Ik voel. het als een. groot leed, dat we -Uw wijsheid en Uw erva ring en bovenal Uzelf voortaan zullen moeten missen als onze Koningin. Hóe moeilijk het ook zal zijn hieraan te pioeten wennen, ik weet dat allen U van harte hun beste wensen meegeven voor deze le vensperiode, waarin ge als Prinses Wilhelmina onder ons zult ver keren. Maar wij kunnen éénding voor U doen: de - ideeën, waarvoor gij pal hebt gestaan, blij ven nastreven en verwerkelijken. Ik doe in het bijzonder een be roep op de jeugd, om te trachten zulk een toekomst voor ons allen te vormen, dat daarin de hoogste waarden in ere worden gehouden, waarvoor zo velen.van- de' besten hun leven hebben gegeven. Voorts doe ik voor mezelf een beroep op Uw aller vertrouwen, datzelfde vertrouwen, waarmee gij mij in de"vijf maanden, waarin ik als regentes voor mijn moeder waarnam, tegemoet gekomen zijt. Tezamen gaan wij moedig voor waarts. Leve het Vaderland! Een historische gebeurtenis voor het Nederlandse volk, is daarmee ten einde. Wij Juliana,-bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Aan land- en rijksgenoten, Nu .ik heden het Koningschap heb aanvaard wil ik enige woorden tot U richten. Allereerst een woord van grote, dankbaarheid.' Van mijn vroegste' jeugd af hebt gij mij omgeven met Uw genegenheid. Uit alle delen van hét Rijk, uit alle kringen der maat- schappijj van oud en jong, ontving ik steeds ontroerende blijken van gehechtheid. Nu ik gereed sta mijn nieuwe taak te aanvaarden, gevoel ik sterk hoe grote steun, die gene genheid voor mij is. Na een regering van vijftig jaren, legt mijn moeder haar taak neer. Haar regeringsperiode, eerst staan de in het teken van vreedzame vooruitgang op bijna ieder gebied, omvatte twee wereldoorlogen met een zware, economische crisis daar tussen. Op een leeftijd, dat de meeste mensen aan rust gaan den ken, is Koningin Wilhelmina de be zielende leidster geweest ïn de strijd tegen meedogenloze vijanden, die met grote overmacht ons land en Indonesië hadden overweldigd. Overeenkomstig haar eigen wens gaat zij thans als prinses Wilhel mina der Nederlanden in ons mid den haar welverdiende rust genie ten. Wij kunnen haar nooit genoeg danken voor wat zij deed. Hoewel de tijd, waarin ik de re gering aanvaard, vol is van moei lijkheden en dreigende verwikke lingen, is er toch reden tot vreug de, omdat ons land, ondanks ver woesting en verarming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich met be- Heden, den vierden Septem- Ik verklaar dat ik na laug her 1948, des voormiddags te durig en rijp beraad, buiten elf en een kalf ureop het iemands invloed, geheel vrij- koninklijk paleis te Amster- willig van dit oogenblik af, on- dam heb ik, Wilhelmina, Ko- herroepelijk afstand doe van •ningin der Nederlanden, Prin- mijn koninklijk gezag en ses van Oranje-Nassau, enz., waardigheid in het koninkrijk 'enz., in tegenwoordigheid van en van al de rechten daaraan mijn geliefde dochter en verbonden, deze overdragende schoonzoon, bijeengeroepen: aan mijn geliefde dochter en de voorzitters van de belde troonopvolgster Juliana, Prin- Kamers der Staten-Generaal; ses der Nederlanden, Prinses de ministers; van Oranje-Nassau, enz., enz., den vice-president van de om do or.haar en haar wettige -Raad van State; opvolgers bezeten te warden, 1 de leiders en leden van overeenkomstig de bepalingen deputaties uit Indonesië, Suri- der'grondwet van het konink- name en de Nederlandsche rijk Antillen den Commissaris der Konin- Ik beveel dat deze-mijn ver- gin in de provincie Noordklaring met niijn kandteeke- Holland; ning bekrachtigd en van het den burgemeester van Am- grootzegel van het koninkrijk sterdam; voorziennadat dezelve door den directeur van het Kabi- mijn dochter en schoonzoon, net der Koninginalsmede door alle autoriteiten om in hun tegenwoordigheid thans bij mij vergaderdonder in een plechtige verklaring uitteekend zal zijn, in het kabinet voering; te geven aan het door der koningin zal worden be- mij op den twaalfden Mei j.l. waard en dat authentieke af' aan land- en rijksgenooten schriften zullen verzonden medegedeelde voornemen mijn worden aan de beide Kamers langdurige regering-te beëin- der Staten-Generaal,' aan den digen en afstand van de Kroon Hoogen Raad der Nederlan- te doen ten behoeve van mijn den en aan de Staten der pro dochter. vincies. hulp van onze bondgenoten spoe dig te herstellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe-weemoed om allen, die zijn heengegaan en warm medege voel met hen, die achterbleven, of wieq^iave en goed vernietigd werd. Hft leed aan ons volk in oorlog .en bezetting.aangedaan, zullen wij niet lichtvyergeien. Begrijpelijk eri gèrechtvaardigd zijn dé daaruit ook tegen bepaalde Nederlanders voort spruitende gevoelens. Wij moeten er ons echter rekenschap van ge ven, dat ook zij te eniger tijd weer in onze gemeenschap moeten wor den opgenomen. Volken van Indonesië, Tot u. heeft mijn Moeder in don kere dagen lichtende woorden ge sproken, die voor u en Nederland een groots werkplan ontvouwden, opdat gij en Nederland in vrijwil lig samengaan een gelijkwaardige en eervolle plaats zouden innemen in de rij der volkeren. Ik vertrouw dat onder, mijn re gering'de nieuwe verhouding een harmonische vorm zal vinden, welke- aansluit bij wat leeft en groeit ïn uw midden. Vólken van Suriname en van de Nederlandse Antillen, Vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid zullen in. het nieu? weKoninkrijk uw onvervreemd baar erfdeel .zijn. ïn het vertrouwen, dat ik zal mogen, rekenen op uw aller steun, op welke trap der ambtelijke lad der en in welke maatschappelijke werkkring gij- ook arbeidt, en met de bede, dat-God mfj moge ster ken, aanvaard ik de regering. Lasten en bevelen, dat deze pro clamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opgenomen en ter plaat se, waar zulks gebruikelijk is,'aan geplakt zal worden. Amsterdam. 4 September 194S. - JULIANA. De proclamatie was verder gete kend door alle ministers. Op Zaterdag 18 September begint een tweekamp van dr. Max Euwe en T. D. van SritelÜnga om het persoonlijk kam-, pioenschap van. Nederland. De wedstrij den worden gehouden in de cantine van het hoofdbureau van politie te Amster dam. De speeldata zijn: 18, 19. 21. 22, 23, 25, 2S. 28 September en 1 October. VANDAAG heeft Nederland een nieuwe koningin ge kregen, koningin Juliana. Al moet de inhuldiging, met haar eed van trouw aan de grondwet en de eed van trouw der volks vertegenwoordiging jegens haar, nog plaats hebben, van het ogenblik af, dat koningin Wil- 'helmina afstand deed, is haar dochter krachtens de erfopvol ging onze souvereine, •Tien, twintig jaar geleden zouden tal van Nederlanders op zijn minst genomen sceptisch hebben gestaan tegenover het denkbeeld van erfopvolging in het algemeen. Thans zal er in ons.vaderland niemand zijn, die ook maar de lichtste scepsis in zijn.-hart voelt opkomen tegeti het feit, dat koningin Wilhelmi na wordt opgevolgd door ko ningin Juliana. Dit is te opval lender, omdat we leven in een tijd, waarin, het' koningschap, ook-het constitutionele koning schap, tot 'een klein aantal lan den beperkt is geworden. Dat koningin Juliana zich nu al een plaats heeft veroverd in de harten, van alle Nederlanders, dat Nederland de verjaardag van koningin Wilhelmina, haar gouden jubileum en de komst van koningin Juliana in één on afgebroken feestweek kan vie ren, dat de weemoed om het vertrek van de ene koningin als het ware vanzelf overgaat in vreugde om de bewindsaanvaar ding van de andere, het zijn fei ten, die voor ons Nederlanders deze erfopvolging ten volle rechtvaardigen. Hoe is dit te verklaren? Zij is een Oranje en in de jongste oorlog vooral hebben we gezien wat het betekent een Oranje aanjt hoofd van 's lands zaken te hébben. Zij heeft de meed, de bedachtzaamheid, bet mededogen voor lijdenden en verdrukten, de vroomheid en de wijsheid, wélke haar moeder sierden. HET Nederlandse volk* heeft haar goed leren kennen, het heeft alle fazen van haar le ven mee-geleefd: haar prille jeugd, haar schooljaren, haar studententijd, haar verloving, haar huwelijk, de geboorte van haar kinderen, haar balling schap,. haar. terugkeer naar het vaderland. Dank "zij de opvoe ding, die haar. moeder "haar gaf, is 'zij geen v$rre, "vreemde prin ses, vóór :ons=: geworden,. maar. een vertrouwde, een metgezel, de moeder van een gezin als alle andere moeders van alle andere gezinnen. Zowel ko ningin Juliana als prins Bern hard hebben de kunst verstaan, doodgewoon en huiselijk een der onzen te worden, en de wijze, waarop zij hun kinderen opvoe den, heeft het eerst prinselijk, nu koninklijk gezin, heel dicht bij ons gebracht. De keren, dat wij het voor recht hadden, prinses Juliana •en prins Bernhard te ontmoe ten, trof ons de eenvoudige, hartelijke omgang met allen, die in het gezelschap verkeer den, hooggeplaatsten .en een- voudigen, geleerden eii ongelet- terden. De innemende schuch terheid van Juliana deed elke afstand verdwijnen en schiep terstond een sfeer van hartelij ke vertrouwelijkheid, welke toch de eerbied niet tekort deed. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn mensen van. onze tijd: zij verstaan die, zij leven er in mee, zij geven er stuwing aan,zij zijn vorsten en zij hebben getoond dat te zijn van een stempel, die bij de hui dige levensstijl in de beste zin. past. Daardoor zijn zij populair geworden, en daarom is het diet vreemd, maar integendeel een voor ieder Nederlander vol komen natuurlijke zaak, dat prinses Juliana thans koningin Juliana is geworden. 11^ N toch daarmede is voor ons niet alles gezegd, daar mede is zelfs voor ons het be langrijkste nog niet gezegd. De belangrijkste reden, waar om wij óns verheugen over de bewindsaanvaarding van ko ningin Juliana en waarom wij geloven, dat ieder Nederlander zich daarover verheugen mag is deze: zij aanvaardt haar taak, wijl zij, er zich toe geroepen .weet.:., .:,Y'- .- Niemand, die onder moeilijke omstandigheden en in dit ge val ook onder weemoedige een zware taak op zich neemt, doet dit, als hij zich van zijn taak en zijn verantwoordelijk heid bewust is, met een licht vaardig gemoed. Hij aanvaardt zulk een opdracht veeleer met een bezwaard hart, zich afvra gend: zal ik het kunnen? Er is de drang van het heilige moe ten, de wetenschap: dit wordt van mij verlangd, maar zal ik er de kracht toe bezitten? Er is de schroom om het brandende braambos te betreden, maar ook: Ik wist de taak, die ik begon Een taak van moeiten zwaar, Maar 't hart dat het niet laten -kon Schuwt nimmer het gevaar. Een gevaarvolle opdracht is flet, na koningin Wilhelmina het bewind te aanvaarden. Ko ningin. Juliana schuwt het ge vaar niet, dat heeft zij herhaal-, delijk getoond, maar zij is, en wij eren er haar om, zich be wust van de zwaarte der opdracht. Een van de kleine prinsesjes moet op haar school verteld hebben: „Mammie heeft zó ge huild, toen zij hoorde, dat zij koningin moest worden Niemand zou van de bloeiende, vrolijke jonge vrouw, die deze week door Amsterdams straten reed, gezegd hebben, dat zij te gen haar taak zo opzag. "Wie haar kennen, weten, wat het zeggen, wil, als moeder van een prettig gezin, „een taak van moeiten zwaar" op zich te ne men. JUIST daarom, omdat ko ningin Juliana haar opdracht zó aanvaardt, haar roeping zo zich bewust is en er met zo hei lige schroom tegenover staat, juist daarom zeggen wij: Ko- ningin, ge hadtal eerder ons hért gewonnen, go hadt U ai eerder van onze - liefde verze- kerd, nu hebt ge ook ons ver trouwen veroverd; want een vorstin die het leed .kent, kent ook de bedachtzaamheid, en wie zelf een offer brengt, mag een offer vragen, en wie zelf van gehoorzaamheid en trouw aan een roeping weet, mag op de gehoorzaamheid en de .trouw van anderen aanspraak maken. Daarom gaat het Nederlandse volk, met koningin Juliana aan het roer, rustig en ka/m de toe komst tegemoet, en stemt het van harte in met de eed Van trouw, die Maandag de volks vertegenwoordigers haar zullen zweren. Een lang en gelukkig leven, een bewind, waaronder Neder land een periode van vrede en welvaart moge beleven, worde beschoren aan H.M. Koningin Juliana der Nederlanden. J. B. TH. SPAAN. Bij Kon. Besluit van 28 Aug. is met ingang van 7 Sept. benoemd tot gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië dr. L, J. M. Beel, oud- iuimster-president. Op verzoek der regering zal dr. Beel zich reeds op 9 Sept. naar Indonesië begeven. Of schoon het Kon. Besluit daarom trent «reen nadere aanduiding bevat, ligt het, naar wfl vernemen, in de bedoeling, dat deze benoeming slechts van beperkte duur zal zijn. De K.L,M.-vloot zal, zoal3 gemeld, uitgebreid worden met twaalf „Con- vair-liner' vliegtuigen. Het eerste daarva'n wordt Dinsdag 7 Septem ber op Schiphol verwacht. Vrijdagmiddag is in de Wester schelde tussen Vlissingen. cn Kit- them een viermotorige Amerikaan se bommenwerper in het water ge stort. Pereoonlijke ongevallen wa ren hierbij niet (e betreuren, daar de elf leden van de bemanning tjj- dig kans zagen zteh met hun para- et utes in veiligheid te stellen. Op éen na verkeren Zy allen in goede welstand. De elfde heeft bjj de on vrijwillige daling in zee nogal wat ■jvater binnengekregen en was In een toestand van bewusteloosheid toen hu werd opgepikt door een vi s sens vaar tuig. Naar Vanmorgen wordt gemeld is hij overleden. ïn een onderhoud met een redac teur van het A.N.P. deelde de tweede piloot van het Amerikaanse vliegtuig mede, dat het toestel be hoorde tot de B-29's, die thans in Engeland zijn gestationneerd. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefen- vlucht, Ongeveer veertig minuten voor men besloot hét toestel te ver laten explodeerde een der vliegtuig- cylinders. Ten gevolge hiervan brak ih een der motoren brand uit. Welis waar slaagde men er -in deze brand te blussen, maar kort daarop deden zich nieuwe complicaties voor. Na het uitbreken van de brand meldde men Schiphol en het militaire vlieg veld Valkenburg de panne. Naar aanleiding van deze noodseinen gaf Valkenburg een Mitchell-reddings- vliegtuig opdracht nasporingen te doen. Deze leverden - echter geen succes op. Twee der inzittenden van het vliegtuig kwamen bij Borsele aan dc grond, de anderen daalden in het water en werden door schepen van de onmiddellijk uitgezwermde vloot aan land gebracht. Komische bijzonderheid bjj de redding van dc bij Borsele ge daalde Amerikanen is, dat er juist op het ogenblik waarop de mannen met parachutes boven het dorp verschenen, een oran jefeest werd gehouden op het dorpsplein. De burgemeester, die aanvanke lijk in jacquet leiding gaf aan dit feest, ging vervolgens in dit coa- tuum, gevolgd door .een menigte kinderen en volwassenen, eveneens in feesttenue-op, de Amerikanen af, -om. hen in veiligheid te brengen. Zo heeft dan Yrüdag ook de Eerste Kamer het voorstel tot wijziging van enkele hoofdstukken van de Grondwet aangenomen. Het voor naamste ontwerp, namelijk dat be treffende de nieuwe rechtsorde met Indonesië Suriuamc en de Neder landse Antillen .verkreeg 37 tegen 11 stemmen. Dc tegenstemmen waren afkomstig van de Jcdcn der CPN, der AK-jiartü en de heer lteyers,' lid van de CH-Unic. Het enige wat nu nog ontbreekt is de koninklijke handtekening om de wetsontwerpen tot wet te verhef fen. H.M. Koningin Wilhelmina heeft gisteravond de vier wetsontwerpen tot Grondwetsherziening getekend. De eerste spreker tydens de ochtendvergadering was de. heer Wen.delaar (VVD), die zich in hetbijzonder keerde tegen de in stelling van staatssecretariaten. Hij meende, dat hierdoor politiek ge manoeuvreer nog meer zijn intrede zou "doen bij de samenstelling van regeringen, De heer S c h a 1 k e r (CPN) vatte-de burgerlijke staat van beleg bij de horens cn noemde dit ontwerp, van wet een poging de arbeiders tegen te houden. De par- tjjgenoot.van de voorgaande spre ker, de heer Brandenburg ging in op de plannen der nieuwe rechtsorde, Hfj miste hierin de geest die ware samenwerking met Indonesië wil en eiste ten slotte 100 Merdeka voor de'bevolking van Indonesië. De heer Réyers (CH)^ bleek eveneens een tegenstander, van de plannen, die deze regering koes tert. ten aanzien .van Indonensië, maar- niet wegens te weinig vrij heid voor de vomeren van Indone sië, maar^uist wegens'te. veel. Dit zou slechts tot bandeloosheid kun nen leiden.. - "Drie-ministers- voeren hierna de verdediging der ontwerpen. Minis ter-president D r e e s neemt deze taak op zich voor wat betreft de instelling van de functie van staatssecretarissen. Minister van M aarseveen doet hetzelfde voor wat betreft de burgerlijke staat van beleg en hun collega Sassen voor wat de nieuwe rechtsorde aangaat. Hij betwist de heer Anema, dat het ontwerp vaag zou zijn. Het is inderdaad nog'niet geheel afgerond, dat zou ook niet kunnen. De "cijfers van het aantal personen dat nog krijgsgevangen is cp Java is'de minister niet bekend. In elk. geval zijn zijn schattingen niet in overeenstemming met het getal 15.000-, dat door sommigen in en buiten deze Kamer wordt ge noemd. Wanneer hierna tot stemming wordt overgegaan, geschiedt dit met het resultaat dat wij reeds in het begin van dit artikel mededeel den.. In. verband met de irhuldigïngs- feesten te Amsterdam zullen'nog dc volgende extra treinen Utrecht Amsterdam worden ingelegd. Op Zaterdag 4. ZondagS cn Maandag September 1945: Amsterdam CS—Utrecht CS Am sterdam. CS y. 22.09; Amsterdam M. P. v. 22.17; Amsterdam Amstel v. 22.23; Utrecht CS a. 22.59 uur Op Zondag 5 en Maandag 6 Sep tember 1943: Utrecht CS—Amstcrdam CS. Utr. CS v. 18.40; Amsterdam Amstel a. 19.16: Amsterdam M. P. a. 19.21' Amsterdam CS a 19.29 uur. Op Maandag 6 September 1948: Utrecht -CS—Amsterdam -CS.- -Utr CS v 9.37;" Amsterdam Amstel a 10.13:'Amsterdam M. P. a 10.19; Am sterdam. CS. a 10.27 uur. Op Maandag 6 September zal ons blad, In verband met de na tionale feestdag, ter gelegenheid van de Inhuldiging van koningin Juliana, niet uitkomen. Met eerstvolgend nummer van ons blad verschijnt op Dinsdag 7 September. Vrijdagmiddag om kwart over zes is in alle rust de voormalige president van de Tsjechoslo- waakse republiek, dr Eduard Benesj overleden, op het land goed Sezimovo O es ti, dat hij bewoonde met zijn echtgenote sedert hij afstand deed van zijn waardigheden als president van de republiek om plaats tc maken voor de huidige president Kle ment Gottwald. Het laatste communiqué dat ver scheen over de toestand van de ex- president luidde: „Dr. Benesj is gedurende de namiddag* niet bij bewustzijn geweest. Tegen vijf tien uur trad het laatste stadium in en om 18.15 werd de dood vastgesteld. De patiënt is rustig overleden, zonder doodsstrijd, alsof hii in een diepe slaap verzonk. Zijn familie was bij hem". Zodra het doodsbericht de presi dent der republiek bereikte, riep deze het kabinet in speciale zitting bijeen. De regering zal vermoedelijk be slissen. dat er een staatsbegrafenis te Praag zal plaats hebben. Presi dent Gottwald en de leden der re gering hebben condoleantie-teïe- grammen aan mevrouw Benesj en aan de familieleden gezonden. Benesj heeft enige tijd geleden de wens tot uitdrukking gebracht, dat hij naast zijn leraar en voorganger Thomas Masaryk 5n het dorpje Lany bijgezet wil worden. (Zie ook pag. 5) H.M. Koningin Wilhelmina heeft de volgende dagorder gericht tot de stijd- krachten ter zee. te land en in de lucht: „Bij het neerleggen ?van mijn. regee ring wensch ik een persoonlijk woord van afscheid te richten tot U, strijd krachten-ter zee, te land en in da lucht. Gedurende de lange jaren mijner re geering hpb ik steeds staat oo U kun nen maken ïn den strijd, dien gij schouder aan schouder met onze bondgenootenen Ik denk bovendien aan onze visschera en' koopvaarders hebt gestreden voor de bevrijding van ons vaderland en van. Indonesië hebben plichtsbetrachting en opofferingsgezindheid u gekenmerkt. Thans terwijl de opbouw van vloot, leger en luchtmacht nog lang niet IS voltooid, wordt een zware taak ver richt door onze strijdkrachten in Indo nesië vóór het herstellen en behouden van orde en rust. Ook deze 'taak is vol ontberingen en eischt voortdurend of fers, doch ook hier geeft gij alles wat van u gevraagd wordt. Ik heb mij steeds een met u ge weten. Uw verrichtingen hebben mij trotsch on U doen zijn Weest verze kerd. dat uw lotgevallen mijn belang stelling zullen blijven behouden. Ik vertrouw dat gij onder de regee ring van Koningin Juliana het vader land even trouw zult dienen, als tijdens rniin bewind. Moge Gods zegen steeds met u zijn. WILHELMINA." H.M Koningin Juliana heeft de vol gende dagorder gericht tot de strijd krachten van het Koninkrijk: „Strijdkrachten van het Koninkrijk, waar ter wereld gij U ook moogt be- vfnden. Gedurende de regcering milner Moe der .hebt gij het vaderland steeds ge diend op een wijze harcr waardig. Vre delievend van aard. bebt gij getoond, dat gij verbeten kunt strijden voor vrij heid en gerechtigheid, indien dit nodig is. zelfs tegen een overmachtigen vij and. Wat Ik van mijn echtgenoot, die als bevelhebber der Nederlandsehc strijd krachten U aanvoerde bij de bevrijding van ons land. en nu als inspecteur-ge neraal In nauwe aanraking met U Is, steeds over U hoorde, heeft mij met trots vervuld. Nog altijd worden van U. strijdkrach ten in Indonesië, groot orfers gevraagd. Na de moeilijke Jaren van oorlog en bezetting zijt gi.1 thans voor geruimun' tijd ver van huis en gezin. Te meer waardcering heb ik daarom voor uw toewijding. zolfb*hoersehing en plichts betrachting hii het vervullen van uw taak. B(j het aanvaarden van het koninklijk, gezag spreek ik de verwachting uit. dat alle strijdkrachten In de toekomst, eycnals in het verleden, eensgezind en toegewijd hun beste krachten zullen geven voor de belangen van het Rlik. Ik reken op uw trouw. JULIANA." JNa.'ir de kroning De Kroning van Koningin Julia-'' na jn de Nieuwe Kerk zal Maandag ook worden bijgewoond door de heer J. H. P. v. d. Brugge, de se-" ci'elaris van.de Schiedamse Oran jevereniging. die daar zal zijn in- zijn kwaliteit van hoofdbestuurslid van de Oranje-garde. Onze oud-stadgenoot, dc heer H. "Willem van Beveren, thans woon achtig in Den. Haag. maakte in 1898 deel uit van de erewacht. Ditmaal is ook hij uitgenodigd.met zijn nog in leven zijnde vroegere collega's het gebeuren in de kerk bij te wo nen. Wporhoricht WEINIG WIND Weersverwachting, geldig tot Zondae- ivoml. In dc nacht weinig vind en hier. cn daar vorming van nevel of mist. Overdag wisse lend bctvoikt met cn- v kele plaatselijke buien, Oj, msar In liet binnen land op vele plaatsen, voornamelijk In dc voormiddag, flinke pe rioden van zonne schijn. Zwakke tot matige wind tossen Noord en Oost. Weinig verandering In temperatuur. 5 Sept.. Zon op 5.57. onder U1.19: maan op 8,27. onder 2018 G Sept.; Zon op 5.5U. onder 19.171 aan op 9.5G. onder 20.32. 7 Sept.; Zon op 6-01. onder 19.14: laan op 11.23. onder 20 4B. 4.-S!.SB<:.pt* Ho2g water te Kotter dam: le 2e lij 18.01 uur (springtij). G Sys*- Hoog water te Rotterdam: le tij R.41 uur. 2e tij 18.46 uur. - J- ®ePt- Hoog water te R'dam: le UI ,7,22 uur: 2e-tij- 19.30 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1