11 C Baarn haalde zijn vorstelijke inwoonster glorierijk in m P> Kroonprins Olav opent een nieuw sportterrein Gezin; v.l.m.r. Prinses Irene, Prinses Margriet, gin Juliana, Prins Bernkard, Prinses Marijke en Prinses Beatrix Residentie ligt nu in Utrecht Radio-programma Trainingsstation voor paarden? Het onderwijs in 1898 en nu DE HINESE PAPEGAAI Koopt verstandig En van bona-fide leveranciers pyotitiececktec Woningbou w-beleid adres aan minister Vrijdag 10 September 1948 Ow; V De Koninklijke: Familie met de vorstelijke gasten en de hoofden der buitenlandse missies in de Mozeszaal: u.l.n.r. Wisuter Arth, Ayukti (Siam), Mgr. Valerio Valeri (H, StoelHertog van Palmella (Portugal) Asko Ivalo (Fin land), Paul Ramadier (Frankrijk), Dr. Henry Kunghui Chang (China), Dr. Herman Baruch (Ver, St.), Coelho de Almeida (Brazilië), Juan J. Varela (Argentinië)Ge neraal ff. D. Crerar (Canada), Dr. d'Esquerra (Colum bia), M. EBombieri (Italië), L. F. F. Farrill (Mexico), Armgard de grauit» van Henrique Gil Fortoul (Venezuela), R. Kohli (Zwitser land). Vorstelijke gasten V.l.n.rPrins Aschwin, Prins George van Griekenland, Prins Axel van Denemarken, Prinses Armgard, Koningin-Moeder Elisabèth van Bel gië, Prins Olav van HoorwegenPrinses Margaret van EngelandPrinses Martha van Noorwegen, de Graaf van Athlone, Prins Gustaaf Adólf van Zweden, Prinses Louise van Zweden, Prinses Margaret van Denemarken, Erf-Gróothertog Jean van Luxemburg. Achter Prinses Athlone, Prinses Allee. (Van een eigen verslaggeyerj De zegetochten die Koningin Juliana door Amsterdam heeft gemaakt konden niet de glorie en de grootsheid overtreffen van haar intocht op Paleis Soestdjjk, het „home" van het Koninklijk Gezin, dat,sinds 1674 ver bonden is geweest met de Oranjes en dat de gemeente Baarn thans tot residentie heeft verheven. Hier, in het hart; van het land, verzamelden zich reeds vroeg in de avond duizenden mensen langs de te volgen route om te zien en te horen maar bovenal om in eensgezind gejuich getuige te zijn van de blijde thuisreis hunner vorstin. Gejuicht is er en ook gezongen en wel in zulk een mate, dat de officiële ontvangstplechtigheid er door in het niet zonk en zo èrgens, heeft de' Koningin zeker in haar eigen' woonplaats ervaren wat zij reeds nu voor haar volk betekent. Heel de dag heeft Baarn, waar onder ook Soestdfjk ressorteert, in een nerveuze spanning geleefd en gewerkt, want._ra.et man en,macht werd aangepakt-om de versierin gen te voltooien en dorp en rijks weg..zoveel .mogelijk luister bij te zetten. Terwijl de Baarnse afdeling van de Kon. Maatschappij voor Land- en Tuinbouw zich beijverde om het paleis feestelijk met groen en bloemen te tooien, zwoegden, de plaatselijke bloemisten met fraaie bloemstukken die elke telefoonpaal langs de twee kilometer lange weg tussen brug en paleis zouden sie ren. Elders waren verschillende leden van de burgerij in de weer om zuilen of vlaggetooi te verzor gen en het resultaat was groots: Baarn en Soestdijk,waren gister avond omgetoverd in een" sprook jesdécor, waar alles glansde van kleur en licht. Aan de grens der gemeente, .even vóór de Emmabrug, waar de officiële ontvangst zou plaats hebben, stond reeds om acht uur de voltallige gemeenteraad rond het comité van ontvangst ge- schaard en nog eer het duister was gevallen had de politic de handen vol om de afzetting te handhaven. De "onafzienbare mensenmenigte rond de brug en de formidabele^ batterijen van microfoons der ver-' schillende radio-omroepen gaven. het geheel de spanning van een grotë gebeurtenis die niet al te lang op zich liet wachten. Om streeks negen uur arriveerde dé Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer ...M, A. Reinalda, die in gala-uniform was gestokenen vergezeld werd van 2jjri echtgenote. Af en toe reed een VRIJDAG 19 SEPTEMBER. 1948 Avondprogramma HILVERSUM I; 19.— Nieuws; 19-15 Wanda LandoaKa, elavecimbel; 15.30 Actueel geluid; 19.45 C-W.V.-kwartier; 20.— Nieuws; 20.05 Frog, prol.; 20.15 Radio Phllh. ork.; 21.15 Lezing dr. A. E. Schouten; 21.35 pr.pl. 22.— Swee- Hnck-kwartet: 22.30 Negro-spirituals; 22.45 Avondo ver denking; 23.Nieuws; 23.15 Gr.pl.; 23.45—24.— Berliner Leh- rergesangverem. HILVERSUM, n: 19.— .Lezing C, V. d. Lende;, secr. JSTW; 19.15 Reg uitz.; 19.30 Gesprekken over de Bergrede; 19.50 Tien voor acht: 20.— Nieuws; 20.05 Javaanse, gamelanmuziek: 21. Men vraagt; 21.30 Ducdalf; 21.50 Op vleug'len van muziek;: 22.— Buiten lands weekoverzicht door dr. C. D. J. Br an dl; 22.15 Swing and sweet; 22.40 Vandaag: 22.45 Avondwljding; 23.— Nieuws;. 23.15 24.— Symph. concert. ZATERDAG 11 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws;: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw; 9.05 Gr. platen; 10-00 Voor de kleuters; 10-15 gr, ■•platen; 11.00 Zonnebloem: 11.45 Madrigal Singers; 12.00 Angelus: 12.03 Pianorecital:: 12.30 Weeroverzicht 12.33 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Reg. Uitz.; 13.30 Klaas van Beeck; 13.5Q Film en toneel; 14.10 Gram. muz.: 15.15 Jonge kunsten, stehen zich voor; 15.45 Gr: pi.; 15.20 De vliegende Hollan der; 16.30 De schoonheidvan het Gre goriaans; '17.00 Wigwam; 18.00 Piano- duo; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 13.30 Reg. uitz. - HILVERSUM n7.00 Nieuws; 7.15 Gr. Platen; 8,00 Nieuws; 8,18 Gr, platen; 9,30 Waterstanden; 9.35 Koorzang; 10.00 Morgenwijding ,10.20 Radiofeuilleton; 10.33 Tenor en piano; 10-55 Symph. ork. van Brussel; 11.00 Uitzending voor de arbeiders: 12.00 Marsen en Walsen; 12.30 Weerpraatje 12.33 Frans Wouters;. 13.00 Nieuws: 13.15 Kalender; 13.20 Onnamen van de Zwitserse omroep; 13.40 Orgel spel; 14.00 Als een bonte vogelvlucht: 14.20 Stafmuziekcorps: 14.50 Streekuit- zending; 15.15 Residentie-orkest; 15.50 Richard Tauber; 16.00 Het N.V.V. spreekt een woordje mee; 16.15 Gram. muziek: 16.45 Sportprnfitje; 17.00 Songs: 17.30 Om en nabij de twintig; 38.00 Nieuws 18.15 Omroeporkest. hofauto langs en om kwart over negen verkondigde Guus Weitzei's stem door, de luidsprekers, dat Prinses Armgard, dié. de stoet vooruit was gegaan, in aantocht was. Dan, om even over half tien opnieuw een bericht: De Koninklij ke stoet nadert Baarn met grote snelheid.Halzen rekken zich, agenten doen een laatste poging om het publiek in ordelijke lijn te houden en opeens valt een diepe stilte over de wachtenden. In de verte klinkt gejuich, dat sinas de stoet de Berlagebrug te Amsterdam passeerde langs de gehele weg werd voortgeplant en dan flitsen twee sterke schijnwerpers aan. Knallend rijden motoren met'poli tiemensen langs.de rijen, daarna een jeep, wéér een motor, nóg een motor en meteen stopt een blinken de limousine die nummer HX. 1 voert. De burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck, Calkoen, treedt op het inmiddels geopendportier toe en wat ieder dér toeschouwers heimelijk heeft gehoopt, gebeurt: De Koningin en Prins Bernhard stappen uit en drukken handen terwijl de lucht vervuld is van een hoera-geroep vaar geen einde aan schijnt te komen. Opnieuw is de stilte gevallen en helder klinkt de stem van de bur gemeester die een welkomstspeech houdt. „Van nu af aan, zo zegt mr. Galkoen, worden in het paleis Soestdijk de zorgen voor het wel zijn van de staat in bun volle Om vang binnengedragen, maar tevens zal dit paleis In de eerste en voor naamste plaats de woning, zijn, waarin Üwe Majesteit zich als echt genote en moeder aan Uw gezin lam geven. Daar zullen de zorgen en vreugden om het opgroeiende kinderleven Uw rijkdom zijn. Moge voor U Majesteit, en, voor TT, Koninklijke Hoogheid, met Uw kinderen een lang en gelukkig ver blijf op Soestdijk zijn weggelegd. De Heer zal Uwe uitgang en Uw ingang bewaren voor nu en in eeuwigheid." Als de burgemeester zwijgt zet een muziekcorps het Wilhelmus in, dat overgenomen door alle aan wezigen tot. ver in de omtrek klinkt en ontroerd' staat de Konin gin aan de zijde van haar gemaal, tot beiden weer plaats nemen in de auto. die hen thuis zal brengen. Tienduizend handen heffen zich enthousiast zwaaiend en in het licht van de bijna .achtduizend oranjelampen die de weg verlich ten rijdt de stoet voort naar het in floodlight badend paleis. Daar be reikte de hulde haar hoogtepunt en. langzaam draaide dè Koninklijke wagen de -hekken van het park binnen. Tussen een haag van la keien schreed de Koningin, die ge kleed was in een wit hermelijnen mantel, met op het hoofd een rozet van licht-blauwe tule aan de arm van Prins Bernhard, die een admi raalsuniform droeg, haar „huis" binnen, waar des middags reeds bp onopvallende wijze de prinsesjes waren gearriveerd. De deuren werden kort daarna gesloten, maar buiten de hekken stroomde een eindeloze rij mensen voort die het prachtig versierde paleis bewonderden en niet moe werden te zingen van „Oranje boven Leve de Juüaan." Nu.er kans bestaat dat de tota- lisator in Nederland in ere' her steld zal worden, wat nieuwe mo gelijkheden zou openen voor de fokkerij van coursepaardem heeft zich in Den Haag een klein comité gevormd onder leiding .van de he ren ir J.Leyh en H. Bos, om, ts geraken tot de oprichting van een permanent station met. bijbehorend, oefenterrein waar paardenkunnen worden getraind in; het springen. Mocht de totalisator ook voor wind- hondenrehnen worden ingevoerd, dan is men. voornemens tevens het fokken en de oefening van wind honden, en de africhting van jacht honden ter hand ~tc nemen.. Aan hef station zal, Indien de. plannen verwezenlijkt worden, en dit hangt in eerste instantie van de aanne ming van het desbetreffend wets ontwerp af,. een dierenkliniek wor den verbonden.. Veel is er verbeterd Veel is er verbeterd op het ge bied van ons onderwijs, aldus Me juffrouw van Dullemen die in het museum van Land- en Volken kunde te Rotterdam een lezing hield, bedoeld als inleiding en ach tergrond -van de tentoonstelling Rotterdamse Scholen. Maar de verbeteringen betreffen het leer plan, de leermiddelen en de gebou wen en feitelijk hebben we door dè gehele ontwikkeling van ana onder wijs heen het allerbelangrijkste ver geten: Waar willen we heen met die opvoeding? Nog steeds is ons on derwas gericht op kennis, veel ken nis, opvoering van het intellect en inderdaad, hierin behoort ons land tot de top landen, maar wij verliezen te veel uit het oog dat de volle ont plooiing van het individu op de voorgrond belioort te staan. Er zijn drie stromingen te onderschelden, le: de zo hoog mogelijke ontplooiing van het individu én zijn mogelijk heden; 2e het individu volledig op voeden in dienst van. de gemeen schap. 3e- het individu volledige vrij heden geven, wel ontplooiings mogelijkheden geven, maar het nooit lm een bepaalde richting v/en. Deze drie stromingen zijn niet te isoleren, alle grote voorgangers van het moderne onderwijs hebben een synthese van deze richtingen voor ogen gehad. Spreekster noemde'El len Key, de voorvechtster van .het Individueel onderwijs, de Duitser Spranger, de Amerikaan Dewey, die de school tot een imitatie maat schappij maakte ora het kind te lé ren. zien aan te passen aan de ge meenschap, Maria Montessorl^ die het kind tot het middelpunt maakte en niet de leerstof, Helen Parkhust, de stichster van het Daltononderwijs en ten slotte de Nederlandse Kees Boeke die met zfjn kindergemeen- schap een stap verder gaat dan De wey en niet het onderwtfs wil aan passen aan de bestaande maat schappij, maar kernen wil vormen die een toekomstige en betere maat schappij zullen kunnen voorberei den. Zo lang echter ons onderwijs nog zo te kort schiet in scholing van de opvoeders, in aansluiting tussen lager en middelbaar onderwijs, zo lang wij nog voor zuiver intellec tuele eindexamens opleiden, kunnen wii volgens spreekster nog niet bo gen op een grote vooruitgang in ons onderwijs sinds 1898. EHBO- en redding- demonstraties Dc EHBO vereniging „Rotter- dam" houdt Zaterdag insamen werking met de Rotterdamse Red dingsbrigade van drie tot vijf uur aan het Kralingse strandbad een EHBO-demonstratie en een de monstratie in het reddend. zwem men. Door samenwerking tussen het Noorse Welzjjnscomité, het comité ter behartiging van de belangen van Noorse zeelleden en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij was hot mogelijk, naast het reeds bestaande voetbalterrein van R.D.M. op de Hcyplaat, eten sportterrein voor Noorse zeelieden aan te leggen, dat door een goede kleed- en wasgelegenheid en een aardige can tine, geheel in Noorse styi opgetrokken, grote mogelijk heden biedt. door de harmonie Dockyard" wer den de spelers aan de vorstelijke per sonen voorgesteld en begon de eer ste wedstrijd op dit terrein, waarop menige eerste klasser Jaloers zal zijn. De R.D.M.-ers toonden zich verre de baas van de Noren, die uit de bemanning van de schepen Vin- ga, Aro3a en Brant County, een elf tal hadden samengesteld. R.D.M. won met 4—0 en haar aanvoerder smaakte het genoegen de beschik- baar gestelde beker uit handen van kroonprins Olav te .-mogen ontvan gen. terwijl alle Bpelers een herin- neringsmcdaille kregen. Na afloop werden da hoge gasten ontvangen in „Courzand". Na het Noorse kerkje te hebben bezocht, zou het kroonprinselijk paar aan zitten aan een diner van de Kon. Roel- en Zeilvereniging „De Maas". EARL DEUR BiGGEJü EEN CHARLIE CHAN-MYSTBR1E No. 67 „Geen noodzaak", antwoordde Chan. „Ik niets doen achter deur dicht bi; en alles horen." „O. Dan weet je, dat het Slappe Flip '-'el geweest kan zijn en niet Th a. die Louie vermoord heeft." fcüïappe Flip of. misschien vreemdeling in auto, die hem weg roepen. Moet bekennen dat vreem deling mij diepe belangstelling in boezemen. Wie wss hij? Was hij het misschien, die tijding van Louie's komst in de dorre woestijn bren gen?" „Nu, als je me vragen gaat stél len," antwoordde Bob, „is het ge daan met de grote geheimzinnigheid en 'dan kunnen we wel naar huis gaan. Ik heb er geen enkel ant woord op." Eldorado lag vóór hen, glanzend" in de morgenzon. „Laten we even bijHolley aangaan. De trein is er nog niet ik zal maar gaan, er kon me weieens iemand bespieden. Holley weet misschien ondertussen wat nieuws." De redacteur zat aan zijn: schrijf tafel te werken. „Zo, jidlie zijn al tamelijk vroeg in de' weer," zei hij. Hij schoof zijn schrijfmachine opzij. „Ik ben juist bezig aan Louie's, doodsbericht "Wat is er voor nieuws op de Geheimzinnige Ranch?" Bob vertelde van Dr. Whitcómb en van Madden's laatste draai betref fende de paarlen, ook van rijn op. handen zijnde tocht naar Barstow. Holly glimlachte. „Mooi zo een reisje zul je blik verruimen", merkte hij op. „Hoe vond je juffrouw Eve lyn? Maar je had haar al eerder ont moet, meen ik." .Juffrouw Evelyn? Wat bedoel je?" vroeg Bob verbaasd. „wel, zij is toch gisteravond gekomen?" „Niet zo, dat Iemand er iets van gemerkt heeft. Er is geen spoor van haar op de ranch." Holley ging op en neer lopen. „Dat. is vreemd rreel vreemd. Zij is toch om zes'.uur veertig gekomen." „Weet je dat zeker?"1 vroeg Bob. „Natuurlijk. Ik heb haar gezien." Holley ging weer zitten, „Ik had het gisteravond niet erg druk het was één van mijn vru'ë avonden ik heb er elk jaar drie honderd vijf en zestig; Dus liep ik eens. naar het station en .zag de zss.'uur veertig binnen komen. Thorn was er ook. Er stapte een slank, mooi meisje uit, cn ik hoorde, dat Thorn haar juf frouw Evelyn noemde. „.„Hoe is het met vader"," vroeg. rij.V.n,Stap In"," zei Thorn, „„dan zal ik u alles ver téllen. Hij kon u niet zelf komen af halen"." Het meisjestapte in de auto, en zij reden weg. Natuurlijk dacht ik, dat. ze je leven al had ver aangenaamd." Eden' schudde het hoofd. „Rare geschiedenis,vond hij, „Thorn is even over tienen terug gekomen cn toen was hij alleen. Charlie ontdekte met zün gewone scherpzinnigheid; dat de auto ongeveer'negen en der tig mijl had afgelegd." „Ookr klevend .tegen de versneller, alsof het van schoen van Thorn was afgeschrapt, klein stukje rode klef' voegde Chan er aan toe. „U gewend in deze streek, meneer Holley, Mis schien u tehuis van rode klei aan wijzen." „Niet zo dadelijk," antwoordde Holley. „Er zijn verschelden plaat sen,,.. Maar het wordt steeds moei lijker. O. dat zou ik vergeten een brief voor je, Eden." Hij overhandigde hem een keurig briefje; met ouderwets schrift. Eden - las het met belangstelling. Het kwam van mevrouw Jordan en be vatte een roerende bede de koop van de paarlen toch niet te laten afspringen. Hij las hetvoor. Me vrouw Jordan begreep er niets van. Madden was er hij had de paar len gekochtwaarom nu uitstel? Het verlies van dat geld betekende alles voor haar, Toen hij het. uitgelezen had, keek Eden beschuldigend naar Chan; dan scheurde hij het briefje in stukken en gooide ze in de papiermand. ..Ik weet er geen raad op," zei hij. „Dit ïs één van de liefste vrouwen., die ooit geleefd heeft en ik vind. dat we haar schandelijk behandelen. Goed beschouwd gaat het ons eigen lijk niets aan, wat er op Madden's ranch gebeurt Onze plicht tegen-, over mevrouw.Jordan..,," „Vergeef mij,", onderdbrak Chan, „als het daar op aankomen, ik zelf hoogst scherp plichtsgevoel. Trouw bloeien in mijn hart voor eeuwig..." „Nu wat vind je dan, dat we doen moeten?" vroeg Bob. „Waakzaam zijn en wachten." „Maar, mijn hemel dat doen. we al. Vanmorgen dacht ik er over. De ene onverklaarbare gebeurtenis na de andere en nooit Iets bepaalds, nooit iets, waar we houvast aan hebben. Dat kan wel zo blijven. Ik zeg je dan-, dat ik er genoeg van heb." (Wordt vervolgd) Noorse zeelieden spelen voetbal Men trof het'we] bijzonder, dat kroonprins Olav door de inhuldi ging van Koningin Juliana in Ne derland aanwezig, dé openings plechtigheid kon verrichten. Om 4 uur-gistermiddag betrad .de kroon prins met zUn gemalin, kroonprin ses Martha, door een. erehaag van spelers en onder ehbrme'belangstcl- ling het 'veld. Zij werden gevolgd door een groot aantal officiële per sonen, o.w. mevr. Ostgard, echtge note van de adjudant van de kroon prins, Baronesse Van Hardenbroek, oorlogskapitein Pettersen. die de functie van adjudant Ostgard waarnam, baron Voorst, de heer Smits van Ooyen, de heer Buil, Noors ambassadeur, directeuren van de R.D.M.. de - wethouder van Onderwijs, de heer' v. d. Vlerk, de consul-generaal L. Grönvold. de heer H. Haslund. chef van de afd. Welzijnscomlté voor Noorse zeelie den, de heer en mevrouw Dlhlev Si monsen. eveneens 'van het Welztfns- comité en kapitein Sörensen, Els vertegenwoordiger van de Noorse rederijen. Uit de sportwereld waren de he ren K, J. J. Lotsy en A. Staal van de K.N.V.B. aanwezig, de heer A. N„ W. Weekenstroo vertegenwoor digde de afd. Rotterdam en van het bureau voor Volksontwikkeling en Onderwijs was er de heer P. Burilc. Tevens merkten wfl op do heer J. M, de Korver. t De kroonprins, zijn gemalin en de overige personen, namen plaats op de officiële tribune, waarvoor de spelers zich opgestald hadden. De heer Endert, een der directe uren van de R.D.M. sprak een welkomst woord tot de hoge gasten cn ver zocht de kroonprins de sleutel «v een oorkonde aan bet comité te wil len overhandigen. Kroonprins Olav. sprak hierna enkele woorden "waar bjj hii zelde onder de indruk te zijn van de waardige ontvangst, die het Nederlandse volk H.M, Koningin Juliana „bereid had. Spreker hoopte verder, dat het sportterrein „Nor- ge" aan zijn bedoelingen zou vol doen en verklaarde het voor ge opend waarbij hli de sleutels en de brief aan de heer GrÖnveld over handigde. die voor verder tran sport zorg droog. Tegeltfk met dc open-verklaring werd een groot aantal vlaggen rondom het veld gehesen, aan de ene zijde rederij vlaggen, aan de an dere zi1de seinvlaggen, die tezamen de regel „De Noorse zeelieden dan ken U. R.D.M," vormden. Na het spelen van de belde volksliederen De Rotterdamse Graan- studieclub weer aan het „werk" Het bestuur van de Rotterdamse Graahstudieclub is. er in geslaagd voor haar leden en donateurs op Dinsdag 14 September de Cineac te reserveren, waar de volledige film der feestelijkheden, vertoond zal worden. Elk lid of' donateur krijgt een aankondiging toege stuurd, waarop men drie glaatsbe- wijzen kan kopen. De sociëteit van de Rotterdamse Graanstu dieclub begint weer op Donderdag 16 Sep tember des avonds om half acht in de Sociëteit „EMM" aan de Wa- terloostraat {hoek Oudèdijk)., Nederlandse belangen in Argentinië en Paraguay Ir. J. Goedhart, eerste handels secretaris aan H.M. gezantschap te Buenos Aires zal voor belangheb benden in aangelegenheden Argen tinië en Paraguay betreffende te spreken zijn in een. lokaliteit van de Kamer van Koophandel en Fa-, brieken te Rotterdam op Donder dag 16 September des ochtends van 9.30—12.30 uur. Naar de ervaring van de Plaaise-^ üjke Prijszencommissic te Rotterdam komen de ter behandeling aangebo den klachten geleidelijk op ander ter rein te liggen. Ging het aanvankelijk vrijwel steeds om te hoge prijzen, thans vermindert het aantal dergelijke ge vallen, waartoe de sterk doorgevoer-, de prijsaanduidingsplichl en de strenge controle van de zijde van het Directoraat-Generaal van de Prijzen zowel afs de preventieve werking der prijzencommissie sterk bijdroe gen. Evenwel neemt het aantal klach ten op het gebied van tweede hands goederen opvallend toe, waarbij het niet zozeer de prijs is, welke aan leiding tot dc klacht geeft als we! de hoedanigheid. Nir zijn dc voorschriften terzake duidelijk: „Gebruikte goederen mogen ten hoogste worden verkocht tegen de prijs die, in aanmerking genomen dc toestand waarin het goed verkeert, in een redelijke verhouding staat tot de op het moment van de verkoop toelaatbare prijs van hetzelfde of een soortgelijk nieuw goed, met dien verstande dat nimmer meer in reke ning mag worden gebracht dan 75% van dc nieuw-waardc. Dit percentage moet naar evenredigheid verlaagd worden naar mate het goed in min der goede staat verkeert." De klachten nu, betreffen niel zo zeer de prijs ais wel de bruikbaarheid, waarbij liet hoofdzakelijk gaat om opgeknapte gedragen kleding, gere viseerde en uit oude onderdelen sa mengestelde radiotoestellen, stufzui gers, haarden en naaimachines, in net algemeen artikelen waarnaar grote vraag bestaat cn welké nog niet. in ruime mate verkrijgbaar zijn. De klachten wijzen uit dat veelal de materiaal waarde wel ongeveer klopt met de prijs, doch dat het goed onbruikbaar Is. Sterk sprekende voor beelden deden zich voor bij radio toestellen, haarden, naaimachines en rijwielen. Wanneer men een radio koopt, waarbij de prijs der samen stellende onderdelen goed is, doch het toestel niet speelt, dan heeft men zijn doel niet bereikt. Het blijkt dan dat nog verdere, uitga ven nodig zijn om een spelend toestel te krijgen of dat de onderdelen onderling niet bij elkaar passen, waardoor spoedig sto ringen optreden. verstandige kopers zullen zich te voren terdege overtuigen van de ge bruikswaarde van hun aankoop of zich door een deskundige laten.voor lichten. Dc klachten komen dan pok veel van dc zijde van personen die 'zich gemakkelijk dor minder scru puleuze verkopers'laten'bepraten.. De raad, welke de prijzencommis sie wenst te geven, is dan ook: koopt alleen van bona-fide leveran ciers. Slecht zoon Wat te denken van een volwassen inwonende zoon die zijn moeder en zijn broer besteelt. Ja, deze Cornelia is zeker volwassen; de hoofdharen op zijn kruin zijn te tellen, hij ziet er uit als een man van middelbare leef- tf|d. Als zo'n lid van de familie door zijn eigen bloedverwanten, zijn eigen moeder en broeder bij dé politie wordt aangebracht moet hij het toch wel heel bont gemaakt hebben. Men kan nu wel zeggen: van je familie moet Je 't hebben, maar een bloedeigen kind en broeder geeft men niet aan als er nag een vleugje hoop op beterschap is. Dat was er. naar het inzicht van Cornells'^ moe der en broer helaas niet. nieerV' Die jongen had in zijn leven altijd een rare schaats gereden en hu, na deze zijn laatste streek, had dé familie het maar opgegeven: er is geen land'met Cornells te bezeilen, hadden zijn moeder en zijn broer gezegd tegen de politie, ons geduld is op; hij moet nu maar lijden wat hem óverkomt. Wel, die slechte zoon enbroeder had op een dag zo maar een,zwart gestreepte broek van zijn broer uit. de kast gehaald en een badhand doek van zijn moeder on of dat nog niet welletjes was ook nog de textiel- kaart van dc oude vroiiw meegeno men. In 'het bezit van deze dingen was hij een café binnengelopen. Nu was Cornells behalve in hoge mate oneerlijk ook niet vies van een bor reltje, v Men mag wel zeggen, zei de rechter tegen Cornelis, dat die drankzucht je leven aardig ver knoeid heeft Nu ook weer. Aan een paar borreltjes had je weer niet ge noeg, toen je eenmaal aan het drin ken was kon je weer niet ophouden en daarom verkocht je die broek en die handdoek maar voor een: appel en een cl aan iemand in dat kroegje en toen dat geld opgefuifd; was ging de tcxtielkaart er ook nog aan, je bent een ergerlijke drinke broer, men hoeft je ook maar aan te kijken, dan ziet men het wel dat je drankzuchtig bent. Als je eigen moe der en broer zeggen dat er. geen land met je te bezeilen is, dan is bet toch wel. ver met je gekomen en dan moet je maar eens een flinke straf hebben. Vier maanden kreeg Cornelis en in plaats van door de grond te zinken, van schaamta, ystak hij bij het weg gaan joviaal zijn hand op naar een vrouw op.de tvibtine. Tc Dordrecht Is enlRO tijd geleden op gericht het „Comité-Molenaar", dat zich belast met het zoeken nnar oplossingen, voor woningproblemen. ïrr dit verband heeft het comité, zich met een adres tot de Mlnlster'van Binnenlandse Zaken gericht. Als een van dc eersto stappen tot oplossing van het probleem beveelt het comité nan dc verhoging van de ar beidsprestatie, niet van 65 op 00. doch tot 120/125 van de vooroorlogse, dit kan nanr zijn mening worden bereikt door prealatle-loncn. welke, vrijelijk met 75 boven de thans geldende mo gen liggen, mits er maar voor gezorgd wordt, dat de koopkracht niet noemens waard stijgt. Dit is mogelijk,zo wordt in het adres gezegd, door tenminste twee derde van dat meerdere loon als spaargelden 3 of 5 Jaar te blokkeren. Do woningen worden hierdoor niet duurder doch goedkoper, cmde latere vrijgave dqzer spaargelden, zal een mogelijk op komende depressie Of deflatie kunnen temperen, terwijl met dit systeem van gedwongen sparen dan verder ook nog het probleem der „bezitsverspreiding" nader- tot'zijn oplossing zou kunnen. geraken, aldus het adres Hét tekort aan woonruimte, zo gaat het adres verder, vordert een herclassl- ficatle van woningen. Redelijk en recht vaardig is nu, zo Wordt gezegd, dat leder, die.meer verwoont don dit mini-: mum (waarbij voor kinaeren- beneden zekere leeftijd een correctie ware aan te brengen! ofwe) voor dat meerdere in het bouwfonds znl moeten bijdragen ofwel een woning betrekt, die ln huur- waarde per gezinslid bet minimum niet tc boVen gaat Rantsoenbonnen Vermicelli en gebak worden ongeldig De rantaoenbnnnen H 25 (voor 1 rantsoen vermicelli é.4. of 400 gram brood) en de rantsoenbonnen ,H .27 (voor 1 rantsoen gebak of 400 gram- brood) zijn tot on met 25 September geldler voor het kopen van brood. Na 25 September 2ljn deze bormern niet meer geldig.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3