1 VOOR HET EERST NAAR SCHOOL Nederland heeft scheeps bouwers nodig Een blauwvilt van 800 pond geen visserslatijn! Geen voorstel van Amerika op komst, zegt CvGD Leerschool in Zuid gaat uitbreiden Declamerende jeugd was een verrassing Jan Dobber heeft er Ds. Kersten ter aarde besteld Belangstelling uit het hele land van „gesmuld" Kruispolka en Veleta worden weer gedanst Figuurdansen gezelliger dan foxlrott De Indonesische impasse Voor dames van. gewacht DOET U AAN SLANKE LIJN? Weest voorzichtigwant dat is erg gevaarlijk! Geen komkommertijd... HET VALT MET MEE OM MOEDER LOS TE LATEN ALS JE DRIE BENT Lessen in huwelijk Vrijdag 10 September 1948 In de jaren vóór de «oorlog nam de scheepsbouw op het lesrooster van de ambachtsscholen temidden van de andere vakken slechts een bescheiden plaatsje in, hoewel zij voor Nederland uitermate "belanjr- rllk was en een flinke bron van in komsten betekende. De jongen, die ambitie had voor dit beroep,moest echter maar zien, dat hr| het werk in het bedrijf zelf.- op de scheeps werf, leerde. Tijdens de oorlog werd dat anders. Het was duidelijk, dat de Jaren na de oorlog een grote op leving in de scheepvaart zouden be leven en dat er een grote behoefte zou zijn aan schepen en... scheeps bouwers, ook omdat door het oor logsgeweld talloze schepen verloren gingen. En om Rotterdam met zijn vele scheepswerven zodra het vrede werd aan het werk te kunnen zet ten, moest men een extra groot aantal kundige werklieden hebben. Derhalve werd in 1943 in een oud scholencomplex aan de. Oranjeboom straat een speciale „ambachtsschool voor de scheepsbouw"-gesticht. Het. is de school goed gegaan sindsdien. Na twee jaar konden de eerste 150 leerlingen aan de werven afgele verd worden en nu gaat'men uit breiden, om aan 60Ö jongens een plaats te kunnen bieden. Geen nagelheters Het zou overdreven ztin, te zeg gen. dat de animo, om scheepsbou wer te worden, bijzonder groot was. Dit is vaak een gevolg1 vaji de hou ding :der ouders. Mijn zoon geen hagelhcter! zeggen zij. Maarde werkelijkheid is tegenwoordig heus anders. Het werk op een scheeps werf is vaak interessanter dan in een ander bedrijf. Dit maakt echter ook, dat niet iedereen ervoor ge schikt is. Het is zeker geen automa tische, regelmatige arbeid, maar veel hangt af van eigen initiatief en inzicht. Het is eén heel apart beroep. Wie er iets voor voelt, of denkt er iets voor te voelen, heeft, er meestal wel aanleg voor ook. De uitbreiding, die mogelijk is door de open plek tegénover de gasfabriek te bebouwen, is niet in de eerste plaats noodzakelijk, omdat er voor de leerlingen geen plaats meer is. De Inrichting is weliswaar vrtj pri mitief de school bestond vroeger uit uiterst kleine lokalen, waarvan de scheidingsmuren nu weggebro ken zijn en door de- verbouwing, zal de school veel meer tegemoet kunnen komen aan de moderne eisen, maar de grotere ruimte maakt een veel en veel grotere spe cialisering van het werk mogelijk. Legde men zich tot dusver toe op hei bouwen van houten en ijzeren schepen, nu gaat men de jongens leren, wat maar enigszins verband houdt met de 'scheepsbouw: het werk van timmerlieden, meubelma kers, machinebankwerkers. Men rekent er op, dat deze specialise ring, de animo ten goede zal ko men, vooral onder de jongens van het platteland. In een aardige bro chure, die aan de bezoekers van de Tentoonstelling Rotterdamse Scho len in het Museum voor Land- en Volkenkunde aan de Willemskade waar ook de' ambachtsschool voor de scheepsbouw vertegenwoordigd is, verstrekt wordt kan men lezen, hoe; belangrijk de scheepsbouw al wëer is. Nederland bezet op dit ge bied de derde plaats en 40,000 Ne- .derlanders vindén. een bestaan in de scheepsbouw. En het is een be- drijf dat steeds levensvatbaarheid heeft en niet gebonden is aan een tjjd van hoogconjunctuur. De "direc ties van dc grote bedrijven hebben een zeer levendige belangstelling voor de school. Omdat het materi aal nog zo schaars is, stellen zii dat nogal eens beschikbaar, op voorwaarde, dat zij het afgewerkte materiaal terugkrijgen. Waartoe de jongens reeds in staat zijn, toon de het schuitje wel, .dat tijdens de fecstweek óp de Coalsingel stond. Bovendien hebben de grote bedrij ven veelal een. leerschool, die de jongens kunnen bezoeken, nadat zij de ambachtsschool doorlopen heb ben. In September klaar In de gemoderniseerde school, die hopelijk in September 1949 ge reed zal zijn. zal de onderwijsme thode geheel aan de praktijk zijn aangepast. Er zal een soort één richtingsverkeer worden ingesteld de lokalen" zjjn door. open door gangen met elltaar verbonden en door de gehele benedenverdieping kamt langs het plafond een kraan balk te lopen, die het materiaal op gemakkelijke en snelle wijze ver voert. De bovenverdieping wordt gereed gemaakt voor hettheoreti sche en algemene onderwijs men denkt ook aan de algemene ontwik keling i en daar komen tevens de leraarskamers De luchtcompressor voor de machines :wdrdt in een apart gebouwtje ondergebracht, evenals de rijwielstalling. Ook aan de straatzijde zal de school door een nieuwe gevel een moderner aanzien krijgen, dat echter niet al. te zeer behoort af te steken bü de stijl der aangrenzende'huizen. .'erlingen van dc Hermes-school aan het Bospolderplein maakten met poppen het Kroningsfeest van 1898 na. Meisjes van acht tot elf zonder podiumkoorts - „Gedichtjes-opzeggen" heette in onze jaren een weinig populair on derdeel van het lesrooster, waarbij elk op zijn beurt vo^r het front van de gniffelende een stukje poëzie had vo< dragen. „De clamatiemiddag"' vermeldde het programma van de tentoonstelling Rotterdamse ScÜolen en het pro gramma, dat een aantal leerlingen van lagere meisjes-scholen, "Woens dag in een zaaltje van het Mu- TA, J va; dag e: Onder enorme belangstelling Is Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van ds, G. H. Kersten, in leven predikant bij de Gerefor meerde Gemeente te Rotterdam, ten grave gedragen. In het kerkge bouw aan de. Boezemsingel, dat al le belangstellenden niet bevatten kon,' ook al stonden gangpaden en podium vol, werd een plechtige sa menkomst gehouden. Ds. J. Fraanje uit Barneveld leidde de dienst in met een predi katie naar aanleiding van Faulus' eerste brief aan de Thessalonicen- sen 4 1317. Voorts voerden het woord ouderling Noordzij, ds. de Boois, de heer de Kok en ds. Steen blok, die respectievelijk spraken namens de Gereformeerde Ge meente te Rotterdam, de zuster kerken in Rotterdam Zuid, de cu ratoren en de docenten en studen ten van de theologische school. Tenslotte .sprak ds. P, Zandt, lid van de Tweede Kamer, namens de' Staatkundig Gereformeerde Partij, die ook de dienst besloot. Tal. van predikanten van verwantekerken woon den d e samenkomstbij Na afloop van de dienst in, de kerk arriveerde het stoffelijk over^ schot aan de Boezemsingel, waar familieleden en genodigden' in ne gentien volgkoetsen plaats namen. Honderden schaarden zich achter - de stoet, terwijl zich op de begraaf plaats Crooswijk1 enkele duizenden gemeenteleden en andere belang stellenden uit alle delen van het land verzameld hadden. Aan de groeve hebben het woord gevoerd ds. H, Lichtenberg, ds. L. Rijksen uit Leiden en ds. A. Stuy- venberg uit ïerseke. Een broer van de overledene, de heer A. J. Ker sten, heeft.de dank van dé familie betuigd voor de belangstelling. dat is toch wel even om stil van te worden. Jij trekt er voor ag- en dauw op uit, met je kanis op je rug, je zit uren aan de Berg se Plas en je denkt, dat je een hele. Piet bent, als je een karper vaxt een paar pond mee naar huis brengt. En daar krijg, je een foto lli handen van een Amerikaans juf fertje, met een vis aan 'n katrol, die bijna twee keer zo groot is als zijzelf. En geen „phooye", geen truc-foto van een slimme Ameri kaanse fotograaf, maar helemaal echt. Ik word er stil van zei Jan Dobber. En dat wil heel wat zeggen! Nu is het ook weer niet zo, .dat miss Kip, de lieftallige jongedame met-de-vis, 's morgens tegen haar mams zegt: „Kom, ik ga vandaag eens vissen 3n de Hudson. Zet de van 800 pc huis En hier ziet u de foto, die Jan Dobber heeft doen likkebaarden. Bet gerucht gaat, dat hij niet zal rusten voordat hij er ook zo een aan de - haak heeft geslagen (zo'n vis natuurlijk.'. „big hunting". In New York schiet je ook alleen maar dakhazen en de Johnnies, die bij dé dokken van New York hun. voertje zetten, ko men- hoogstens met een zootje kat vis naar huis. Deze miss Kip i's een welgestelde Amerikaanse jongedame, want al leen al een uitrusting om zo'n vis aan je haak te krijgen kost een paar lieve dollars. Bradman's, de grote sportzaak .op de Fifth Aver nue, is gaarne bereid u- hierover alle inlichtingen-te verstrekken en bij Cook liggen prachtig gekleurde brochures, met de simpele invita tie: „Waarom zoudt u niet deelne men. aan de Tuna Cup Match?".. U behoeft er alleen maar een reisje voor te maken naar Wedge- port. een schilderachtig vissers plaatsje in Frans-Canada. Daar op de woelige, vaak mistige golven van Soldier's Rip geven van begin Juni tot half October de* Ameri kaanse sportvissers, die zo'n uit stapje kunnen bekostigen, elkaar rendez-vous. "Wat er voor nodig is om aan de Tuna Cup Match, deel te nemen? Een stoel en een „harnas" 200), hengels 800) en:1000-yard lijnen 50 per stuk). Voor twee duizend dollar bent u dé eigenaar van een complete uitrusting. Maar u kunt ze ook huren, bij de vissers van Nova Scotia, die voor 45 per de adspiran'.-vissers gelukkig ma ken. Routine, om aan de Tuna Cup Match deel te nemen, is geen ver eiste. U behoeft alleen maar op de stoel te zitten, met de hengel en de katrol tussen de knieën en de be manning van de boot, die met schuimende vaart door de golven ploegt, zorgt voor- de rest. Het lijkt misschien een beetje geest-dodend om onder een langè zonneklep naar de glinsterende golven te turen, maar iedereen, die aan de Tuna Cup Match heeft meegedaan, zegt dat het een „big thrill"':s cm de schok te krijgen van zo'n 800-pon- der, die in een. ogenschijnlijk on schuldige makreel hapt én dan 30 tot 40 mijl over zee wordt mee gesleurd, voordat er drie volwassen mannen buiten boord gaan hangen om het vrachtje naar binnen te hijsen,. Eh wie de allergrootste aan z'n haak heeftgekregen, wordt later vereerd met de Tuna Cup en foto's op alle sportpagina's van Amerikaanse bladen. Het is heus opwindend. seum van Land- en Volkenkunde bracht; verdiénde die deftige bena ming met ere. Wat deze meisjes (8—11 jaar oud) van De Leeuweriken, De Mare, In de Zonnehoek en Akker- winde school presteerden, was werkelijk een verrassing. Een onbevangen optreden zon der enige „podiumkoorts", een zui vere uitspraak en goed begrip van de tekst, deze belangrijke dingen hadden de jonge declamatrices al len onder de knie. Enkele uit blinksters, zoals Martha van Hof- ten en Nella Groenendijk legden bovendien een expressiviteit en een gevoel voor plastiek aan de dag, die meer doen verwachten van de jongedames. Tussen twee haakjes, deze twee Charlotte Köhlers-in-de dop staan onder de hoede van mej. Willy Sorter 'van In de Zonnehoek (Adr. Mildersiraat), dezelfde, die met haar klas voor een radio-sehool- zanguitvoering uitverkoren werd. Inspecteur Nooteboom dankte on derwijzeressen en pupillen.aan het slot voor hun fraaie prestaties. En terecht, want uit deze jonge geestdrift kan iets belangrijks groeien. Dat de'dansleraren deze winter officieel de kruispolka, en veleta dansen, die 30 jaar geleden popu lair waren, weer in him les-pro- gramma opnemen heeft een be paalde reden, Men is van oordeel dat de moderne dansen, de foxtrot etc, te strak en ernstig zijn. De ou de figuurdansen daarentegen met hun hoofse zwier en elegance zou den meer sfeer en vermaak schep pen, In Engeland dat voor de dans het grote voorbeeld is voor heel de wereld, zijn de dansen-van-het- balboekje zeer populair geworden. Na de laatste oorlog heeft men er zelfs twee nieuwe dansen, ontwor pen, de „Frogessive Barncance" en de „Boston twostep", die op de figuren en de maat van de oude dansen zijn gebaseerd maar door de Engelse dans-grootmeesters zijn geperfectionneerd, terwijl er vele nieuwe figuren aan zijn toege voegd. De Samba is een vrolijke, maar .nogal moeilijke Braziliaanse dans, die eveneens- in Engeland verbeterd is. Als voorloper en als middel om de Samba te leren is de Sambazeeta ontworpen waarin de figuren een vaste volgorde hebben, zodat ze gemakkelijker zijn aan te leren. "Woensdagavond gaf een groep Rotterdamse dansleraren in ge bouw Palace een. demonstratie van de vijf dansen voor een, enthou siast publiek. Wij zageri langs de kant een ou dere dame met een kleur van emo tie aan haar dochter uitleg geven van de kruispolka, gedanst op de melodie van „O, m'n lieve zwart kop". „Kind" zei ze, „de rokken zijn omlaag en waarom dan ook geen new-look in de dans?" 100.000 bezoeksters Nederlandse Vrouw Korte.tijd na h; bezoek van H.K.H, prinses Wilhclmina, ver scheen de 100.00ste bezoekster op' de tentoonstelling „De Nederland- Vrouw 1898-1948". Het was mevrouw P. de Snayer-Vrij uit Gostvoorne, die een gedenkboek en een foto van Koningin Juliana ont ving. De Commissie van Goede Diens ten heeft de berichten dat nieuwe Amerikaanse voorstellen zijn ge formuleerd ter beslechting van het Nederlands-Indonesisch conflict als .absoluut ongefundeerd' at gemerkt. .Vólgens Bedoelde berichten" zou Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie, voornemens zijn aan beide partijen een serie voor stellen voor te leggen met de be doeling de impasse te verbreken. Een communiqué "van de commis sie zegt: „Integendeel, de Com missie van Goeden diensten koes-, iert de hoop, dat een van de par tijen zelf, of eventueel beide par tijen, in de. naaste toekomst met een plan of plannen voor de dag zal komen, die de basis zullen vormen voor de hervatting der politieke onderhandelingen opdat uiteindelijk een algehele regeling bereikt zal worden." De Nederlanders en Indonesiërs zijn sedert 29 Mei niet meer voor politieke onderhandelingen bijeen geweest. De Commissie van Goede Diensten weigert1 echter töe te geven, dat haar taak in Indonesië mislukt is. Het centrale comité van de In donesische communistische partij heeft de twee grootste niet-com- munistische partijen, van de Repu bliek nl. Masjoemi (Mohamm.) en de Partai Nasional Indonesia, uit genodigd met' de communisten een Volksfront te vormen. Een woordvoerder van de Mo hammedaanse partij verklaarde, dat zijn partij de uitnodiging in ernstige overweging zou nemen. Een zegsman van de nationalis tische partij verklaarde, "dat zijn partij niet afwijzend staat tegen over een dergelijke gemeenschap pelijke conferentie,op voorwaarde dat het de communisten ernst is wanneer zij de wens te kennen geven in werkelijke zin de een heid van Indonesië te willen op bouwen; - TïEZE KEER ko- men dan - de minder slanke .da mes aan de beurt voor een eenvoudig goed afkledend mo del, geschikt voor elke leeftijd en ook voor tweeërlei stof. Drie van de vele mogelijkheden laten we U zien. Voor het eerste model knipt U de voorbaan in zyrc ge heel zonder de ge schulpte lijn. Voor de doorlopende knoapshiiting knipt U aan de voorkan ten vanaf het cijfer 18 een twee centi meter brede over slag aan. Bij het sluiten van de deel- naden houdt U de voorbaan over de buste even in. De mouw kunt U kort, lang of driekwart nemen. Het laatste raden we kleine dames niet aan. De lange mouw krijgt van onderen tn deoij- schuiner een split je voor drukknopen of knoopjes en lusjes. Bij het sluiten van de mouionaad de achterkant op elleboogshoogte even in houden. De kop wordt licht ingerimpeld met de naad 2 can. voor de zijnaad ingezetDe voorkanten krijgen een belegje en de hals werkt XJ met schuine repen stof af. Neemt u twee soorten stofgebruik dan de donkerste kleur voor de zijbanen. De tweede japon heeft een garneerbaantje middenvoor (van het patroon losknippen)waarop de voorbaan dicht langs de kant ge stikt wordt. Voor de sluiting knipt 'U alleen aan de linkervoorkant van de cijfers 18 tot en met 60 een onderslgg aan. Hierop zet - U dc knopen. Bij het afwerken van de rechter voorkant naait U de lusjes mee. Neenit U geen ceintuur, dan tailleert U zo nodig, de dealnaden iets meer. Het derde mode 1 is van voren geheel gesloten en krijgt in de lin- kerzijnaad een split in de taillé voor drukknoopsluiting of trekslui- tinp. De knopen zijn uiisluifenci garnering en kunnen ook weggelaten worden. In de voorste deelnaden is een ceintuurtje mccgcnaaid, dat U op de rug strikt. Heeft U gesteepte stof, dan kan het garneerbaan- tje dwars verwerkt worden. U heeft bij ccn bovenwijdte van 112 cm. poor deze japon met lange mouw ongeveer 1.50 meter van 90 cm. breed nodig. Maakt U de garnering van lichte zijde, dan moet ze dubbel genomen of gevoerd worden. ELLA BEZEMER. B.W. 112 c.K O 2</. Sb- 3$ OF een dame nu een hoog, r breed, of laag hoedje, een lange, of een korte jurk draagt, dat laat de medicus koud, IVIaar het vervult hem met zorg, als de mode zich met de „IUu'J gaat bemoeien. Gedu rende de laatste tientallen jaren heeft de modedictatuur herhaaldelijk bepaald of een vrouw dik, dan wel dun moest. zijn. En dat Is levensgevaar lijk. Afwisselend hebben we de uit drukkingen gekend slanke lijn en I De tuchtrechter voor dé prijzer kent geen komkommertijd. In Au gustus werden te Rotterdam 30? tuchtbeschikkingen genomen, re - sulterend in een boetebedrag van f 30986,12. In één geval werd eer schikking aangegaan, in ;25 géval len een waarschuwing gegeven, 19: maah werd overgegaan tot ver beürdverklaring der in beslag ge nomen goederen. Een boete van f 200 liep de Rot terdamse grossier. de V, op| die si-, garettenaanstekers en -papier, al? mede kauwgom boven de geoor loofde prijzen had verkocht, en de rywielgrassier K. kreeg f 500 boete, terzake van het te. duur. verkoper van rjjwielf rames. Intussen draaide de prijscoritra- lémolen door en werden 252 nieu; we processen-verbaal aangebracht, waarvan 173 door de controle van het directoraat-genera al - - van. dé prijzen, 44 door deCCD, 33 - door de politie en 2 door de .CDEC. A LS je drie bent, valt het niet mee, als. moeder jé plotse ling loslaat en je over geeft aan y een wild vreemde juf, die met een heleboel andere kinderen bezig is. Er is dan ook zo'n verbijste ring en ontsteltenis op de gezichtjes van de nieuweling etjes bij hun eerste schreden in de boze maatschappij, dat de andere kinde ren, die at langer op school zijn, en. zich ve teranen in de klas voe len. er ook diep' van onder de indruk ko men. Die oudere kin deren komen trouwens nu van hun vacantie terug. en die vacantia duurde twee maanden, dat is lang en in die tijd vergeet j'e de school. Jaap je, drie jaar, néémt het eenvoudig niet. Hij klemt zich aan zijn moeder vast en krijst mei een rood krampachtig vertrok ken smoeltje. Zijn moe der vóelt zich kenne lijk even. ongelukkig, maar zij weet dat het- moét; haastig maakt ze zich van hem los en verdwijnt'. Jaap je spant zijn stembanden tot het uiterste en brult jam merlijk. De andere kleintjes kijken hem vaagjes verwonderd aan en blijven roerloos en dromerig staan kij ken. Wat gaat er in hut vlechtjes-hpofdje van Annetje om?" Moeder heeft haar nog 'n zoen gegeven en is wegge gaan en nu staat An- en de juffrouw helpt netje daar of het haar je als je er om vraagt, allemaal niet aangaat, de kinderen niet en de juffrouw niet. Ze blijft ALLEEN wanneer je volkomen blank voor nrets doet of als jt zich uit staren ih dezè Baat schreeuwenji vreemde omgeving. dan... Het is een alleraar- h nog met uitgehuild, hu digst zaaltje van een mt een kleine rimpe- Montessorischool, Lage lig-rodc baby. Hij wil lichte tafeltjes, bloe- niet, hij wil naar huis men in de vensterbank er? Probeert telkens te t vluchten, maar de deui helgekleurde stoeltjes is dicht En nierrïani en overal in het rond neemt notitie van hem zijn kasten met... ja, Lie. anderen kijker speelgoed, zouden we lar}Qs hem heen, d ^ujjrouio ziet hem nu zeggenmaar hier heet eens meer, woeden het „werk". Werk voor pakt hij een paar klei de 3-6-jarigen, die plaatjes en. smijt ze t( zelf uit de kast hun gen de grond, werkje zoeken en het Een ander jonget' met intense ijver ter 'raapt ze op en legt z 'hand nemen. vriendelijk voor hen Ert zijn mandjes neer, gaat dan ztjt blokken om kérken gang weer met z'n van té bouwen. Er zijn -eigen blokken. Daar zii kubussen, die ih ver- de kleine dwingeland Maar nu grijpt de juf- schillende holtes ge- nu. Thuis is ér altijd frouio in. Zij zet Jaap- past moeten worden, moeder, die iedere ie weer aan zijn'eigen tafeltje terug met «en eigen werkje, waar hij boos naar zit ie kijken. iet werk van de 'meis jes in de war te gooien. IJ ET mooié is, zegt 'J de leidster, dat de kinderen elkaar opvoe-, den en helpen: de mappen met linten, traan van hem, op- nieuwellngetjcs komen waar je knopen en vangt en voortdurend dadelijk bij de groep, strikken in moet leg- aandacht heeft voor al dié er al een poosje^is gen. Je kunt aanj de zijn grilletjes en kuur- en leren vgn dc ande- wijzers van de karton- tjes. Maar hier wordt ren hoe ze ztch moeten nen klok draaien, cij- niet op hem gelet. Dan gedragen. Het leren fers en letters, op het kun je ook beter op-, gaat spelenderwijs en bord schrijven én ge- houden met huilen, is practisch en sociaal kleurde kaarten z<5 denkt Jaap je en zwijgt gericht: Koper poetsen leggen, dat de kleuren nors. Maar je kunt neg en schoenen poetsen, geleidelijk aflopen. Je altijd op andere ma- opruimeii. netjes de hoéft dat allemaal niet nier de aandacht trék- elastiekjes weer om ae te doen maar je mag ken bijvoorbeeld door doosjes doen en er met buiten proppen mee schieten. De kinderen leren elkaar ontzien, ■samenwerken en toch ieder hun gang gaan Nu ze allemaal zo knus bezig zijn met kleine gesprekjes hier en daar en nog een- ondergronds gegrom van Jaapje is het jammer om ze eruit te halen voor een geza- mehlijke les. Pas als er onrust komt en de kin deren kennelijk aan het eind zijn van hun zelf werkzaamheid*, zegt- de leidster: En nu alle maal opstaan. Dan komt er een eenvoudig lesje. Niet tn lezen of schrijven of matjes vlechten maar het doodgewone opstaan zelf:Netjes stoeltje bijschuiven en dan het werk opruimen en in de kasten bergen en de iafe Itjes afstoffen. En als dat allemaal gedaan is, gaan -we met z'n allen een liedje .zingen en misschien, als het weer mooi wordt kunnen we straks naar buiten in het 2ttrtd gaan spelen. Jaapje kijkt wantrou wend, maar langza merhand, heel langza merhand voelt hij zich cr bij horen, bp deze kleine gemeenschap en vergeet eventjes Ma ma. Annetje lachtcn zingt dapper mee. Later zullen deze twee misschien huilen, j omdat die eerste school j dag voorbij ia. „vol slank" hetgeen een Duitse uit drukking is. Helaas zijn er tiendui zenden vrouwen geweest, die zulk een devies gedachteloos volgden. Vooral de slanke lijn heeft, door misbruik van vermageringsmiddè- len, veel slachtoffers gemaakt. Door opzettelijk hongeren hebben tal van vrouwen haar weerstandsver mogen dermate verzwakt, dat zij er aan te gronde gingen. Diverse filmsterren vielen daaronder. Het zij in deze rubriek met na druk gezegd, dat men zijn postuur niet veranderen kan. Dat is een kwestie van. aanleg. Het wisselt van persoon tot persoon, van volk tot volk en van ras tot ras. Bij een normale levenshouding en gedrag blijft het gewicht ongeveer gelijk. Er bestaan formules die het nor male gewicht aanduiden. De een voudigste ervan is, dat iemand van 1.72 M. lengte 72 kg. mag wegen; dat men naar boven en naar bene den 15% afwijking mag hébben. Wat er boven en er onder komt is vetzucht, of magerzucht. Beide toe standen zijn doorgaans ziekelijk, hoewel er een vetziekte bestaat die toe te schrijven is aan luiheid, te veel eten, of iets dergelijks. Vetzucht... De vetzucht die door te veel "eten ontstaat is zeldzamer dan men denkt. Doorgaans neemt een ge zond lichaam ie veel toegevoerd eten niet aan en doet geen opho ping van vet ontstaan.. De schild klier speelt hier een "voorname rol. Er zijn beroepen, zoals die van sla gers en koks, die tot vetzucht kun nen leiden. In zulke gevallen kan gemakkelijk ingegrepen worden. Minder eten, meer beweging zijn voldoende. Doch de meeste gevallen van vetzucht berusten op een afwijking van de klieren met- inwendige se cretie. Afwijkingen van de schild klier kunnen gigantische misvor mingen veroorzaken. Er zijn pa tiënten dié meer dan 300 kg. we gen. Deze abnormaliteiten kunnen leiden tot achterlijkheid en zelfs idïoti e. Het aangewezen 'geneesm id- delis dan schildklierpreparaat. Natuurlijk: kan alleen de arts hier bij uitkomst bieden. In de eerste tijd van de slanke lijn wisten vrouwen deze prepara-- ten wel eens te bemachtigen en daarvan is niet zelden de dood het gevolg geweest. Vetzucht kan ook veroorzaakt worden door afwijkingen van een andere klier, het hersenaanhangsel (de hypophyse). Bij 'deze: vornr vindt men ook 'een .verschrompeling der édele delen cn een kinderlijk voorkomen. Als bepaalde klieren minder gaan werken omstaat dik wijls vetzucht, onder meer in da zogenaamde overgangsperiode van de vrouw. Dan is dikker worden echter volstrekt niet abnormaal. Orgaanpreparaten zijn voorhanden, doch laat u ce dokter altijd beoor delen of ze gebruikt zullen worden. En dan nog Iets. Niet iedereen die te dik is, heeft te veel vet. Het kan even goed water zijn, dat zich in de weefsels ophoopt. Velzuchti- gen moeten onder dieet; dat staat vast. Vet en koolhydraten moeten dan vermeden worden. Maar het gewicht mag ook weer niet te snel omlaag gaan. Als de patiënt I kg. per week in gewicht afneemt mag men tevreden zijn. Vermagerings kuren mogen echter alleen door de dokter worden voorgeschreven en niet door de mode. Mager zucht .4 Ket tegendeel van vetzucht, ma gerzucht, is eveneens veelalgevolg van klierafwijkingen. Er zfjn ge vallen dat de patiënt, in weerwil van grote eetlust, toch magerder wordt. Bij zulke patiënten past men „mestkuren" toe, soms ook in suline. Magerzucht is echter veel zeldzamer dan vetzucht. In elk geval ls het onzinnig, ter- wille van een modegril de lijn van het lichaam, die ons natuurlijk is toebedeeld;, te willen veranderen. Alleen bij ziekelijke afwijkingen mag ingegrepen worden. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS. School in Rotterdam. Huwelijksscholen zijn er in Ne derland nog niet, maar ieder die zich verontrust over het toenemend aantal echtscheidingen in ons Iar.d en het nog groter aantal disharmo nische huwelijken, zal moeten toe geven dat cursussen ter voorberei ding van het huwelijk, zoals die b.v. in Amerika bestaan, eigenlijk noodzakelijk zijn. Zoveel jonge mannen en vrou wen gaan immers tot de grote stap over zonder voldoende kennis om trent datgene wat met het huwelijk verband houdt. De Nederlandse vereniging voor sexuele hervor ming heeft zich reeds lang met plannen voor zulk een instelling bezig gehouden en nu zal binnen kort de eerste huweiijksschool te Rotterdam worden geopend. De vereniging stelt zich voor binnen kort nadere gegevens hieromtrent te publiceren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 5