C Schiekan ttekeningen Spaar kleine bedragen voor Uw grote uitgaven bij de SPAARBANK ANNO 1820 STADSNIEUWS m Skeletvondst in Grote Kerk kwam nog niet tot oplossing J „SAMECH" Wüüdsi/ICUA&JAA Passage KERKDIENSTEN Medische Zondagdienst „Miranda" Monopole Mysterie in de artistenwijk De avonturen van kapitein Rob AGENDA Korfballers starten met nieuwe competitie Vlaardingen j SCHEEPVAART VERSTELD STOND ZE! KONINGIN JULIANA SCHIEDAM Dansschool WESTHUIS Inschrijving nieuwe leerlingen GEM. HIJVERHEIDSAVONPSCHOOL PLAATST EEN KOERIERSTER Middenstand- examen 1948 Koeriersters 2 Zaterdag 11 September 1948 Na het feest Be feestverlichting in de stad is weer gedoofd, de vlaggemasten. weer verdwenen en met dat alles de frisse lucht van het deemegroen. dat de versierde straten van de binnenstad deed geuren als een Veluvs bos in de voorjaarslucht. Schiekanter is ook bezig, net als heel Nederland, zich weer om te schakelen naar het le ven van alle dag zonder die hoera- s'etnmmg van de feestweek en al de gekleurde lampjes, die Schiedam plotseling de naam van lichtstad gaven. Nu gaan we avonds weer aftreedt en daardoor de gelegen heid zal scheppen voor een nieuwe organisatievorm met een naam. die wel degelijk doet uitkomen, dat onze hoogtijdagen niet alleen wor den gevierd als een lid van het Vorstenhuis verjaart. Deze week heeft Schiekanter met stadgenoten gesproken, die met grote plannen voor de komende viering van het 675-jang bestaan van Schiedam in 1950, rondlopen. In deze kringen heeft men hier veel voor over om dan iets groots tot stand te brengen, doch dan met schuil in onze gezellige stedelijke j een comité, dat dit aanpakt op een duisternis met de gaspitjes, die hun nuchterheid werken als 'een verstillend element na al dat liqht- gefemel. Het was feest in Schiedam, een traditioneel feest, zoals er reeds zovele voordien waren, want ook in het vieren van feesten kan men er een dogma op na houden. Schie kanter heeft zich met- andere Schiedammers niet kunnen vereni gen met vele programma punten, die wellicht voor vijftig jaar het je van hét waren, maar die nu toch nodig plaats moeten maken voor wat anders. Niet om op alle slakken zout te leggen schrijft Schiekanter dit stukje, maar wel moet hem het een en ander van het hart, dat tevens een vingerwij zing wil zijn voor een volgend feest. Door de aard van zyn be roep hoort Schiekanter nog wei eens het een en ander dat nu niet direct voor de buitenwacht be stemd is en over de festiviteiten was dat nogal heel wat, want vele zijn de grieven, die hier voor en tijdens het feest zijn gerezen over ce organisatie. Schiekanter wil het hier hebben over de organisatie in de dubbele betekenis en wel eerst over het or ganiseren van de festiviteiten, waarin vaak de goede leiding werd ontbeerd, hetgeen op tal van pun ten tot uitdrukking kwam. soms op ergerlijke wijze. Toeschrijven doet Schiekanter dit aan de gerin ge autoriteit, die de Oranjevereni ging, met bestaande uit experts op sport- en cultureel gebied, aan de dag kan leggen. Dit is dus niet zo zeer een fout van de organisatoren yze, die in het licht van dit ju bileum is verantwoord. Bet wel, deze mensen hebben niets tegen de bestuursleden van de Oranjevere niging persoonlijk, hebben zelfs evenals Schiekanter, bewondering Voor de last, die zij by ieder feest wisten te verwerken, maar in hef belang van de gemeenschap is een dergelijke, eenzijdige organisatie vorm niet verantwoord. Wat zou men «r van denken in de kringen van de Schiedamse Gemeenschap als deze organisatie dit probleem eens onder ogen zag. Als zij zich van haar taak bewust is, zal dit zeker gebeuren. Ons Wilhelmus Bij de feesten is het volkslied, ons Wilhelmus, uiteraard nog al eens ten gehore gebracht, soms meerdere malen bij een gelegen heid. Dit laatste is natuurlijk on juist, want een volkslied is geen stuk amusementsmuziek, dat men vanwege de populariteit zo gaarne ten gehore brengt. Het ergste was het wel in onze stad waar het alleen gebeurde bij de taptoe op 30 Augustus, toen men het bestond het driemaal ten gehore te bren gen. Het dunkt Schiekanter dat dit wel een beetje te erg wordt en wil van deze plaats dan daarop» ook nog eens, zij het al wat laat, de vinger op de wonde leggen - tot meerdere deugd bü een volgende keer, ter ere van ons Wilhelmus. Burgerlijke Stand Geboren: Comelis P., z- v. C. P. als wel de onmacht om het beter j Vader en N. Oosterïee, Dr. Nolet- te kunnen. Daarmee komen de organisatie-vorm van de Oran jevereniging, die volgens het in zicht van Schiekanter de schuld, is van alle kwaad. Er is een tijd geweest dat de viering van onze nationale hoogtij- dagen, de verjaardagen van het Koninklijk Huis, beperkt was tot dat deel van onze bevolking, dat in het vorstenhuis niet de belichaming zag van de machten, die bezig wa ren het vooruitstrevende deel van de natie tegen te werken. Door de persoon van Koningin Wilhelmina is hierin vooral in de laatste jaren van haar bewind gelukkig veel verbetering gekomen en eendrach tig schaart heel het volk zich thans rond de jonge Koningin, die in haar troonrede op zo ontroerende wijze blijk gaf de tekenen des tijds te verstaan. Heel ons volk rond de Troon be tekent ook dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen feest viert op nationale hoogtijdagen en dus recht heeft om vertegenwoor digd te zijn in de organisatie- comité's. Dat dit nu niet het geval Is, weet een ieder. Daarom reeds al vindt Schiekanter de els gerecht vaardigd. dat het huidige bestuur van de Oranjevereniging de teke nen des tyds ook zal verstaan, Ned. Herv. Gemeente; Grote Kerk 9 en 10.30 uur; Ds. J. G. Jansen; 5 uur: Ds. J. T. Wjersma, Delft. Nieuwe kerk 10 uur; ds. H- W. Cazemier. Wolvega; 5 uur: D». H. W- Hemmes (Doop). Westerkerk 9 en 10.30 uur; Da. K. de Bel. "Vredeskerk 9 en 10.30 uur: Db. H. W. Hemmes. Jeugdkerk, Verenigingslokaal, j^ieuwe Haven 155, 10 uur: de heer B. Mastenbroek. Kethal, 10 uur: ds. Quartel, H. Doop: 7 uur, ds. Quartel. Ned. Prut. Bond: Kerk Weotvest, 10.30 Uur, ds. J. B. Schouwink. JEvang. j,uth. Gemeente: Kerk L. Nieuwstraat, 10 uur; mevr. Johan nes van Delft. Chr. Geref. Gemeente; Kerk L. Nieuwstra&t, 10 uur, Leeadlenst; 6 uur, ds. A, Zwiep. e Oud-Kath. Kerk: tyd. pastorie Dam, 9 uur. H. Mis. 17e Zondag na Pinksteren Oud-Geref. Gemeente: Jeugdhuis, Jjw Haven, 10 en 5 uur, ds. W. Boos. Leger des Hells: gebouw L. Ha- Ven 27, io uur, Heiligingadienst; 6 uur, openluchtsamenkomst G. "er. boomstraat: 7 uur Verlossinge- samenkomst, Adj; en mevr. A, Bou- wena. Evang. Gemeente: Harmonie Nw. straat, 10 uur: dhr. J- Segaar; Ver. lokaal: 7 uur, dhr. J. Segaar. Ned. Herv. (Geref-) Evangeli satie: Tivoli, Nwe Haver, 10 en 4 uur, ds. J. Haring, Utrecht. Herv. Evangelisatie „Eben Haüzer" gebouw pieterman, "Westvest, dhr. v. d. Ent te Aalst. Kerk v, Jezus Christus v. d. Hei ligen der kaatste Dagen, L. Haven 58: 10.40 u. Zondagsschool, 6 uur Avonddienst. Stadsevangelisatie „Jeruël"" 10 tiur samenkomst. Geref. Kerk. Oosterkerk v.m. 10 uur: de W. A. Krijger; n.m. u, dr J- L. Koole. plantagekerk: v„m. 10 uur; ds A. B C. Hofland, van Den Haag; n.m. 5 uur ds w. A. Krijger. Julianakerk v.m. 10 uur; dr J- L. Koole; njn. 5 uur: ds A. B. C. Hofland- Kethel: v.m. 9.30 uur; de heer W. A. J. Dalmeyer; n.m. 2.30 uur: ds W. A, Krijger. Van Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondagavond 12 uur wordt de medi sche dienst waargenomen door dr. •£F. D. Maas, Nwe Haven 147, tel. 68067 (V. 3 uur tot 12 uur Zaterdag- avondl. dr. J- van Buren, B. Ballot- singel 16, tel. 69361 (v. Zaterdag avond 12 uur tot Zondagavond 12 uur): dr. B. W. Casteren van Cat- tSnoureh, B. K-Laan 41, tel. 69952; dr. G. in 't Veld, W. de Zwijgerlaan 23, tel. 68509. straat 1; Petrus A. M., zv. A. van Leeuwen en A. E. van Holsteijn. Dr Noletstraat 1; Marjanne, cl. v. H. Ilmer en E. Woiters. Tunxlaan 70; Josephus J., z. v- J. Pappers en H. Vroom, Dr. Noletstraat 1; Jo hanna E., d. v. "W. v. Nugteren en C. Marijt, Dr Noletstraat 1: Jarmy J-, cL v. J. M. de Bruijn en L. Del haas, Oosterstraat 13. Vele bioscoopbezoekers zullen deze week niet in de eerste plaats om Miranda, dc behoorlijke zee meermin. naar het Passage-theater trekken en toch is het verhaal van haar verblijf in Londen geestig ge noeg om veel belangstelling te ver dienen. Natuurlijk moeten we hier van natuurlijk uitsluiten de lui, die altijd iets moeten zien, dat. „waar" gebeurd is maar waarom zou zo iets nu niet eens kunnen gebeuren. Voor de gemoedsrust van velen is 't echter funest wanneer zo'n scho ne zeemeermin in onse samenle ving verschijnt en haar onderzeese bedrijf van mannen te behoren en te verleiden zo vertelt de my thologie ons immers niet kan onderdrukken. Een dokter, die haar in letterlijke zin aan de haak slaat bij een vispariijtje, is het eerste slachtoffer, maar het laatste nog lang niet. Er blijft echter bij alles toch nog een „staart "-probleem en dat is ook wel de reden dat de toe schouwer zich met het slot, dat an ders een drama kon zijn, volkomen kan verenigen. Het journaal is deze week van formidabele lengte, want niet al leen de inhuldiging van Koningin Juliana is te zien, ook de vlooi- schouw op het Y en de eerste tocht door Amsterdam komen er nog in voor. Op het toneel verbaast Jim Cuny een ieder met zyn prestaties op een eenwielige fiets. Er zijn sterke zenuwen voor no dig om de film m Monopole zonder veel emoties te volgen, want het is maar een luguber verhaal het „Mysterie in de artistenwijk", dat zich afspeelt in het Parijs van 1893. Een jong beeldhouwer werkt in een atelier, vroeger toebehorend aan de man die de echtgenoot was van de geliefde van. de jongeman. Vreemde dingen gebeuren in dat atelier, waar een orgel speelt ter- Wijl het al jaren stuk is er. een at mosfeer van dood en verdoemenis hangt. Een psychiater wordt in het geval betrokken en door hem krijgt de toeschouwer waf meer te zien van deze geheimzinnige zaak, die zich oplost na veel spanning. Dc film die in Engeland werd gemaakt, verraadt weer eens de voorliefde van de doorsnee-Engels- man voor de thriller, waarin kwis tig met bovennatuurlijke machten wordt rondgestrooid. Maar ia, Groot-Brittannië is ook Wel het land waar spoken zich bij voor keur wensen op te houden. Hielden de Britten er tot voor kort niet een eigen spokenjager op na. Wie op zijn tijd wel eens wat van iets griezeligs houdt, kan met een gerust hart de gang naar Mono pole wagen. Zij hebben tot Dinsdag de tijd want dan gaat „Vliegtuig diefstal" draaien. De terugkeer van Peer de Schuimer In een oogwenk tijds is het dek van ,,'t See- het gebruik van die tijd komt geen der sebepe- damp over het schip. Maar Bob verliest zijn paert" een slagveld geworden. Wel zijn de Moren Imgea tussenbeide, nu de bevelhebbers de degens tegenstander geen moment uit het oog en hij aan boord gekomen, maar dat betekent nog niet, kruisen. Het wordt een verwoed gevecht, want heeft één voordeel: hij kent enkele kunststoten, dat zij de bemanning hebben overmeesterd, beiden zijn meesters op dit wapen. Het dek ligt waarmee dc Moor niet op de hoogte ia. Waar bezaaid met kogels, vaatjes kruit, touwen en gc- heeft hy ze geleerd? Even flitst Rob zijn droom Overal flitsen de degens, messen, sabels, bijlen makkelijk is het niet, een tweegevecht te leveren van die nacht door het hoofd. En meteen stoot en spiesen. Krijsend storten, de piraten zich op onder zulke omstandigheden. Bovendien klinkt hij toe. Kreunend zinkt Mustapha Ibn Abul ia, hun tegenstanders, die hen warm ontvangen. En telkens het gebulder van de kanonnen der andere elkaar; hij is verslagen, daar staat ook Mustapha tegenover Rob. Naar schepen en trekken dikke wolken rook en kruit- Films: Passage-bioscoop: Da. 2, 7. 9.30, 2a. en Zo. 1.45. 4.15, 7 en 9 30 u: Miranda (18 jr.). Op het toneej Jim Cuny, jongleur. Monopole: Da. 2, 7, 8, Za. 2, 5, t, 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Mysterie in artistenwijk (18 jr.) Feestavonden e. d. 11 September, R.K. Volksbond, 8 uur: Het Mobilisatiekruis- Qranje-avond. Noorse kroonprins opent voetbalveld te Rotterdam Kroonprins OIou tuordt aan. de spelers voorgesteld. Onder hen "bevond zich het zoontje van captain Haggemsnesde vertegenwoordiger der Noorse rederyen, dat even tevoren de bal, waarmede de eerste wedstrijd gespeeld zou, worden, aan „zijn" kroonprins mocht overhandigen. In een onderhoud, dat een ANP- redacteur deze week in bovenge noemd laboratorium met dr. H. J. Lammers, die de skeletresten on derzocht heeft, mocht hebben, ver telde deze het volgende: Er zijn verschillende aanwijzin gen gevoi, i die aannemelijk ma ken, dat de onderzochte skeletres ten aan een vrouw hebben toebe hoord, zoals onder meer de fragili teit der beenderen, de structuur van schedel en bekken. Absolute zekerheid is uiteraard op grond van een enkel skelet nooit te ge ven, te meer, daar voldoende ver gelijkingsmateriaal uit hetzelfde tijdperk nog ontbreekt Dit onder zoek legt dus weöercm de vinger op de wonde plek van onze nog zo geringe anthropologische kennis van de vroegere bevolking van Ne derland. -Tijdens het onderzoek rees de vraag of men hier wel te doen had met resten van één enkel skelet, vooral tussen een onder de resten aangetroffen linker- ;n rechter schouderblad, althans delen hier van. De linker-gewricSitskom was namelijk duidelijk groter dan de rechter. Het vermoeden rees dus, dat er resten van twee skeletten vermengd waren, maar waar zich aan de rand van de linker-ge- wrichtskom enkele typische struc tuurveranderingen bevonden, was de onderzoeker eerder geneigd het verschil tussen de twee schouder- Zondag wordt het weer ernst bij de korfballers, want de tourncoien en seriewedstrijden zyn voorbij en de competitie vraagt de aandacht. De drie Schiedamse korfbalclubs komen dit seizoen uit in de derde klas van de KNKB en zijn als volgt ingedeeld: 3 A: Succes met Actief, Rozen burg 2, Won. Dee tos 4, Ons Huis, Quick 2, TOV en Velox Z. 3 C: Avanti en Schiedam met Sperwers, Trekvogels, Die Haghe 2, Ready 2, Hou Stand 2, DKC 2 en Velox. Aangezien wy aan het begin van een nieuwe competitie nog niets over de krachtverhoudingen kun nen zeggen, volstaan wij met het programma: Rotterdam Succes— Quick 2; Hou Stamdt2Avanti; SchiedamD.K.C. 2. Scheidsrechter Nijs aan het woord De lezing, die de bekende scheids rechter, de heer D. Nijs, in het ge bouw voor Chr. Sc.. Belangen hield, is zeer voetbal-opvoedkun dig geweest en was dan ook van grote waarde voor de aanwezige leden van de Schiedamse voetbal clubs uit de lagere klassen. Hulde aan de politie In een schrijven aan het politie corps heeft de burgemeester zijn volle tevredenheid betuigd over de politie, die van. hoog tot laag in de feestweek in het algemeen plichts getrouw, correct en tactvol is op getreden. Een lof, waarbij wij ons gaarne aansluiten. PLANTAGE-CONCERT Zondagavond, 8 uur, concerteert het Stedelijk Muziekcorps in de Plantage, Uitgevoerd wordt het volgende programma: 1. Vrij Nederland, mars, W, Siere; E Ouverture Lichte, Cavalerie, F. von Suppé; 3. Huzarenwals, L. Ganne; 4. De Vogelkoopman, Fan tasie, C. Zeiler; 5. 11 Burgomastro di Schiedam (Trombone solo) (so list M- Zondag), L Rossi; 6. Defi- leermars, H. H. v. Vleuten. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur zullen in bijzondere gevallen dienst doen de geneesheren. Dr Nieuwpoort, Verpl. Chasséplein 4, tel. 3495 en Dr. Thio, Julianalaan 1, tel. 3496. Ge opend Apotheek Walrave, Schied.- wen 1, tel 2093. Het Zaterdagmid- dagspreekuur van Dr. Erkelens blijft gehandhaafd. De practijken van Dr. Moerman, Dr. Stoop, Dr. Leegsma en Dr. Bussemaker vallen niet onder deze regeling. KRONING5FILM IN LUXOK, Van Vrijdag 10 tot en met Dins dag 14 September wordt in spe ciale voorstellingen van 's mid dags 3 tot 6 uur de kroningsfüm, de nationale film „Moeder des lands" en het verdere nieuws van Feest en Plechtigheden vertoond. Deze film duurt ongeveer 1 uur. De prijs bedraagt 40 cents en er zijn geen rangen. STRAATFREDIKIX G Vanavond om 7.30 uur zal van- wege de Gereformeerde Kerk (art 31) op de loswal tegenover de Dayer straatprediking" Worden ge houden. Spreker is de heer Y. Woensdrejt. Br wordt medegewerkt door het Evangelisatie Zangkoor. SEANCE HARMONIE Maandag 13 September 's avonds om S uur wordt het winterseizoen door Harmonie geopend inet een seance. Transmedium, is Mevr. Ameling uit Schiedam. Introductie aan te vragen aan het adres Rijke straat 3. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gemeente Groote Kerk: Zaterdagavond 8 uur Avondwijding „Brjna Christen". In alle diensten extra collecte voor het Fonds door Christelijke Belan gen. 10 uur Ds. Schouten; 5 uur D3. Noort, Zondag 18. Nieuwe Kerk: 10 uur Ds. Groot- jans, doofisbedienlng; 5 uur Ds. Broers van Amsterdam. Bethelkerk: 10 uur Ds. Kolkert; 5 uür ds. Klusener van R'dam-Feyen- oord. Collecte voor de Wezen. Westerkerk: 10.45 uur Eery- Heer G. v. d. Hoeven van Schiedam. Gereformeerde Herk Oosterkerk: 10 uur Ds. Zandber gen; 5 uur Ds. Mulder. Landstraatkerk: 10 uur Ds. Mul der; 5 uur Ds. Zandbergen. ICuiperstraatkerk: 10 uurds. Zeil- stra van Middelhamis; 5 uur ds. Van Andel. Mr. Terpstraschool: 10 uur Ds Van Anöel; 5 uur Ds, Zedstra. SPAARBANK Het tegoed bedroeg op 1 Augus tus f 8.537,194.44, er werd in Au gustus ingelegd f 277.774,72 en te rugbetaald f 241.585,27, waarmee het saldo tegoed f 8-573.383,89 werd. Het aantal inlegposten was 1855, het aantal terugbetalingen 1352, Vergelijken sve deze cijfers met die van het vorige jaar, dan blijkt, dat er in 1948 f 37.558.40 minder werd ingelegd en f 20.528.93 meer werd terugbetaald. Er zijn op het ogen blik 21504 boekjes in omloop tegen 20601 op 31 Augustus van het vo rige jaar. VISSERIJ Binnengekomen VI. 208 H. van Ftoon met 51 last, waarvan 29 last steur- en 10 last verse haring. 9 Kustvissers besomden in totaal f 3661. TROEPEN- EN PASSAGIERSSCHEPEN NAAR EN VAN IN'DONESIë GKOOTE BEER uitg. pass. 10 van Singapore naar Sabang. ORANJE: uitgaand pass. 10 nam. Point de Gaile naar Singapore. ZUIDERKRUIS thuis 10 van Aden naar Suez. S CHEEPSBEWEGINGEN Algemb 10 v. R'dam te Antwerpen; Aüas 10 v. IJmuiden naar Bilbao; Ari adne 10 te Malaga; Aalsum thuis pass. 10 Finïsterre naar Antwerpen; Ajhireo thuis 30 n.m. op 375 nujl Z.W. van Fi nïsterre: Alblasserdyk thuis 10 op 540 mijl West van Scilly: Aver dijk naar New York 10 op 200 mijl West van SciUy: Alamak naar Femambuco 10 op 350 mijl 3. van St Vincent (c.v.); Alpherat thuis pass. 11 Pemambueo n. Las Palmas, Boissevain 11 te Batavia: Boschfon tein 11 te Durban.; Bntsum 11 te Bona; Bcrkel 10 n.m. van IJmuiden naar ToppilaBloemfontein thuis pass 10 Kaap Guardafm naar SuezBoedoek naar Balik Papan was 11 Zuidelijk v. Creta. Batavia 10 op 310 myi N.O. van Madoe- raTawali thuis pass 10 Elba Cape (Rode Zee) naar Suez. Coryda naar Gibraltar 10 pp 375 mijl Z.W. van FsgalConUa 9 te Cebu CUo 6 te Kingston Jamaica: Colyio 10 te Cumberland, Ceram thuis 10 Zuide lijk v. Creta; Castor 11 tc Puerto Ca- belio; Cïavella naar Trinidad 10 op 200 mijl Zuid v. Fagal (Azoren), Óuivendijk uitg. 10 te LondenDelf land thuis pass. 11 v.m. Boa Vista (Kaap Verdische eilanden} naar Las Palmas. Esso den Haag pass, 10 n.m. Start Point 22 Sept. te Aruba verw.Esso A'dam naar Aruba 10 op 360 mijl Z.W. V. Flon; (Azoren). Garoet thuis 10 op 600 mijl Oost v. Addu Atoll (Maladiven). Helder 9 v. Antofagoota naar A'dam Hondsrug 8 v. Seaham naar Norrko ping; Helena 9 te Curacao, daarna Aru ba; Hera naar West-Indie 10 te Lissa bon; Helicon 10 v. Curacao naar Balti more; Hugo de Groot thuis pass. 10 Leith; Heelsum naar Walvisbaai 10 op 250 müi WZ.W. van Libreville. Jaarstroom pass. 10 n.m. Cssquets n. A'damJobshaven 10 te Libreville Java naar Kaapstad 10 op 1200 ml)3 W N.W. van deze haven. Kota Agoeng 22 Sept. v. Batavia te R'dam verwacht; Kota Gede thuis 10 n.m. van Camaran naar DJeddah: Kota In ten naar Quebec lo op 240 mijl West v. Valentia (Ierland); Kaloekoe 9 van Suez naar Batavia. Lekkerkerk 3 te Lorenzo MarqueS; Leuvekerk II te Madras: Loenerkerk 10 te Durban; Lekhaven 10 nm. van Buenos Aires n. Amsterdam; Leo- poldskerk 9 v. Durban, naar East Lon don; Limburg pass. 10 v.m. Alleppey naar Bombay: Linge pass. 10 n.m. Brunsbuttel naar Brakestad; Lissekerk uitg. pass. Gibraltar naar Marseille: Loosdrecht thuis lo Zuidelijk v Creta. Murena 10 v. Brsbane naar Sorong; Mes 9 te Delfzyl; Maaskerk 10 n.m- 1 uur v. Havre naar A'dam; Ma coma Suez naar Bahreus; Madoera 10 Advertentie I. M. j# Dezer dagen wordt het 13391 ton bruto metende Franse troepentrans, portschlp Colombie te Vlissingen ver wacht, waar het hij de werf van de Kon, Mij. De Schelde tot passagiers schip zal worden omgebouwd. Het schip is van de Compagnie Generale Transatlantique en bestemd voor de vaart van Havre naar New York. e# Vandaag is door mevrouw M. van der Giessen-Oosthoek op de werf van de N.V.. C. van der Giessen en Zonen'? Scheepswerven te Krimpen a. Ussel te water gelaten het me tor vracht- en. passagiersschip Sinabang, als eersto van een serie van zes zusterschepen m aan bouw voor de Koninklijke Faketvaart Mij te Amsterdam. De Sinabang heeft een draagvermogen van 230» ton en biedt ruimte voor 12 passagiers. Een 1300 p k. Suizermotor, geïnstalleerd door Werkspoor zal het schip een snel heid geven van 11 knoop. Hat schip wordt eind 1948 opgeleverd. Advertentie 1. M. Om niet te geloven, zo'n collectae lijsten voor platen en foto's van. bij Fa. A. BERG, Oude EmswaaWeg 144, Telef. 26579, R'dam. Ook voor kwantums Tjilatjap naar Banjoewang: Mal- vina 10 nog ter rede van Min; Meer kerk 10 v. Manilla naar Cebu; Molen- kerk thuis 10 te Alexandne; Maasland naar Rio de Janeiro 10 op 500 myl N. van Fernando Norontc. Noordam naar New York 10 op 240 myl Z. v. Kaap Race. Omala 9 te Fort Said gaat naar Atadan-, Ovula 9 v. Singapore naar Pladjoe; Ophlr 10 te Soerabaja, Oot- marsum naar Hampton Rosds 10 op 240 mijl West v. SciUy. Paula 10 v, Bangkok naar Singapore; Palydorus 10 's avonds te Macassar; Papendrecht pass. 11 Gibraltar naar AterdanParkhaven naar Tampa 10 op 420 myl Oost van Bermuda. Rotti S v. Busreh naar Koramshar: Roebiali 6 te Houston; Radja 10 v. Santos naar Bahia: Rolf pass. 10 nm. Sabang naar Mauritius Tjisadane 8 te B2tavia; Tjibabah 9 Manilla naar Anroy; Tjibesas 10 ter rede v. Singapore; Tjihampch 10 v. Manilla naar Singapore bladen toe te schrijven aan een pathologische verandering van de linker-gewrichtskom, te meer daar er geen verdere aanwijzingen ge vonden werden, voor het aanwezig zijn van meer dan één skelet. Op de vraag van de redacteur of de ziekte, waaraan Liduina na haar val op het ijs 38 jaar lang geleden heeft, ook sporen zou hebben kun nen achterlaten op het skelet, ant woordde dr. Lammers, dat dit geenszins onmogelijk was, maar dat over de aard van deze ziekte gaen duidelijke gegevens te verkrijgen zijn. In het gevonden skeletmate- riaal zijn in ieder geval geen dui delijke pathologische veranderin gen gevonden, waarvan nader on derzocht moet worden, wat hun betekenis zou kunnen zijn. Op de twee hem gestelde vragen, primo: of dit de skeletresten van een vrouw waren en secundo: of er pathologische afwijkingen te con stateren vielen, kan dr. Dammers bij de huidige stand van het on derzoek dus antwoorden, dat het zeer waarschijnlijk wel een vrouw is, maar dat de pathologische ver anderingen, zo al aanwezig, dan toch gering zijn. Om de grote vraag te beantwoorden, of men hier wer kelijk te Hoen heeft met de skelet resten van de Heilige Liduina» zul len behalve dit anthropologisoh on derzoek, nog diepgaande histori sche nasporingen verricht moeten worden. Verpleegden en Personeel van het Rusthuis Lange Nieuwstraat 51 te Schiedam, willen gaarne uiting geven aan hun grote erken telijkheid en dankbaarheid Jegens de Heer en Mevrouw v. d. BOUT voor de inderdaad royale wijze, waarop zij hen hebben laten delen in de feestvreugde gedurende de week van 31 Augustus tot 6 September, alsmede voor de autotocht door de verlichte stad, 1 Schiedam, September 1948 WARANDE 207 (met lichtbeelden) te geven door Dr- v- d. STARP op MAANDAG 20 en 27 SEPTEMBER, 4, 11, 18 en 25 OCTOBER in Gebouw L. Nieuwstraat 197 des avonds van 89 u. Kaarten 1.— aan de zaal verkrijgbaar. SCHIEDAM INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN □p DINSDAG 14 en WOENSDAG IS SEPTEMBER a.s. tijdens de dagschooluren en des avonds van 7—9 uur in het Schoolgebouw, St. Liduinastraat 35, Schiedam, Leerlingen, die de vorige cursus reeds bezochten, dienen zich OPNIEUW te laten inschreven. Belangrijk voor detaillisten e.d. De Distribtitiedienst Schiedam maakt bekend, dat voor het tijdvak van 13 t/m 25 September 1948 het inleverings- sefcema voor de afdeling Handel als volgt is vastgesteld: Maandag 13 September: Fabrikanten. Dinsdag 14 September: Bakkers en grossiers Tabak. Woensdag 15 September: Codenrs. 1000 serie. Donderdag 16 September: Codenrs. 2000 serie. Vrijdag 17 September: Codenrs. 3000 serie. Zaterdag 18 September: Ind. artikelen. Maandag 20 September: Slagers/Fabrikanten, Dinsdag 21 September: Bakkers. Woensdag 22 September: Tabaks-detaillisten. Code nrs. 4134 t/m 4190. Donderdag 23 September: Codenrs. 4000 t/m 4133. Vrijdag 24 Seotember: Codenrs. 5000 en serie. Zaterdag 25 September: Ind. artikelen. Het kantoor is steeds geopend van 912 uur en van 23.30 uur. Zaterdags uitsluitend van 911 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens deze regelmaat in den vervolge ingeleverd moet worden, zodat Detaillisten slechts éénmaal in de T4 dagen behoeven te verschijnen. Door Detaillisten moeten worden ingeleverd de arti kelen: suiker/versnap., cacao, bloem, boter/marg., kaas, leep/soda. was poeder en vleeswaren. Voor het artikel z. zeep/soda dienen 2 ontv.-bewijzen te worden gebruikt en wel één voor het artikel zeep en één voor het artikel soda. Op het ontv. bewijs voor soda dienen de bonnen 14D alg, op 2 rts. gewaardeerd te worden en de bonnen 153 alg. en H 40 op resp. 4 en 1 rts. (1 ris. soda is 125 gram). SCHIEDAM, 10 September 1948. Voor het slaagden; de dames: v. TilborgWas senaar, Bedekcr. de heren: de Leeuw, Schaap, Eigers, Stouthan- del, v. Vliet, Sjoerdsma. met dank aan H.H. leraren van de Gemeentelijke Han dels Avondschool alhier. Te vens bevelen bovengenoem- den deze cursus ten zeerste by U aan. Juffrouw zoekt voor twee dagen ia de week werk zaamheden in een winkel. Brieven No. 4040 bureau van dit blad. Schrijfmachine te koop ge vraagd. Gebruikte schrijfma chine tegen goede prijs. Spoed! Tel. 34981, Rotterdam, Spoed. Tweeling-kinderwa gen te koop gevraagd. H. F, Ferns. Hoofdstr. 73/9. Biedt zich aan nette werk ster. Enige dagen per week. Brieven no. 4043, bur. dezer. Te koop aangeboden: houten wiegledikantje met hemel, in prima staat en een mooie ge watteerde babycape. Ravens- bergen. Paulus potterstraat 4, Schiedam. HOOFDKANTOOR; LANGE. HAVEN' 80 BIJKANTORENLELIESTRAAT 1 EKI St. U'DUINAPIEIN 4

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2