„Hier is de nieuwsdienst over beide zenders" „Lang zal ie leven" voor 300.000ste spaarder h€öen Eens raakte omroeper bewusteloos maar uitzending ging gewoon door Luisterdienst werkt dag en nacht Een vreugdedans... Schilderen per KLM Het anti-seiuitisme in Engeland Hoe de jeugd het sparen geleerd wordt &PGPT enSPGQ Üti Uw snMj\bvn,(k ichte HINESE PAPEGAAI Radio-programma NV Thomsen verdubbelt kapitaal Woensdag 15 September 1948 (Van een eigen verslaggever) p N hier volgen nog eenmaal de belangrijkste punten uit het nieuws" ?,J_^ De radio-nieuwslezer zwijgt even. Hij slikt een paar maal en wil' verder gaan. Maar de doffe pijn, die hij al gedurende dc gehele uitzending van nieuwsberichten in zijn achterhoofd en boven zijn ogen beeft gevoeld, wordt nu vlijmscherp. Hij kan geen lucht meer krijgen en voelt het suizen in zijn oren. De kleur trekt weg uit zijn gezicht. Langzaam glijdt hij van zijn stoel. In de aether blijft het veertig seconden stil. De luisteraar ift de huiskamer kijkt even verwonderd op als hij een andere stem het nieuws hoort verder lezen. Maar hij breekt zich er het hoofd niet over, draait alleen het dansorkest. dat nu gaat spelen, wat zachter om op zijn gemak in de krant de nadere bijzonderheden te lezen over de wereld-gebeurtenissen, die hjj zojuist door de radio hoorde vermelden. Ia de kleine spreekcel van de radio-nieuwsdienst heeft zich in middels een ongewoon toneel af gespeeld. De sinds weken over werkte nieuwslezer is onwel ge worden. Maar in de laatste se conden, vóór hy het bewustzijn verloor, heeft hij snel twee knop jes ingedrukt. Met het ene heeft hij de microfoon uitgeschakeld en met het andere een. electrische bel op de redactiekamer in wer king gesteld. Een collega-nieuwslezer, die 't nood signaal hoorde, is naar de spreekcel gerend, heeft de dubbele deuren open gerukt, het lichaam van de be wusteloze opzjj geschoven en mer kende dat de microfoon was afgezet deze weer ingeschakeld en. het nieuws verder Uitgelezen, Pas daar na heeft hij tezamen" met andere toegesnelde redacteuren de zieke collega geholpen. - Ultra-modeme outillage Het Is al weer ruim een half jaar geleden, dat zich dit geval bij de ra dio-nieuwsdienst voordeed. Wy*zit« ten uu op dezelfde plaats als destijds de overwerkte nieuwslezer. Wij heb ben de koptelefoon op en horen ons zelf spreken. Vóór ons op het tafel tje staat de microfoon en bevinden zich de knopjes voor de micro en het noodsignaal. Er is ook aen lampje, dat aan en uit flitst als nrien tijdens de uitzending in de redactiekamer een belangrijk bericht ontvangt dat 4ncg „mee" moet" De heer L. J. van Looi, hoofdredac teur van de radio-nieuwsdienst, wijst BOB KORPERSHOEK, de vest* nieuwslezer uan de Radio-Nieuws- dienst, bij zijn dagelijkse arbeid. Van- avond kunt U zijn stem weer horen in de uitzendingen van 6 uur en 3 uur ons precies hoe het werkt. Hij beeft ons ook rondgeleid door de kamers van de pas gerestaureerde oude vil la aan het Mélkpad, waar de nieuws dienst is gevestigd. Wij zagen de bat terij telex-machincs, de „wire-repor- der", een geheimzinnige stalen drtlad, waarmee men redevoeringen en wat men verder maar wii, kan opnemen; de „sound-mirror" (letterlijk: ge- luidsspiegel), een al even wonderlijk, met metaalpoeder bespoten papier strook en de ouderwetse dictaphone (die Voor het zelfde doel gebruikt worden) en nog veel meer apparaten en schakelgelegenheden, die bij. de outillage van een radio-nieuwsdienst behoren. Dit alles kregen wij te zien na onze vraag: „En waar haalt U nu eigenlijk het nieuws vandaan?" Daar waren in de eerste plaats de dag -en nacht ratelende telexmachi nes met het nieuws van AN.P. en buitenlandse nieuwsbureau*, verder de gewone telefoon! „Wire-recorder" en „sound-mirrox" worden gebruikt door de mannen van de „Monitor"- dienst. Deze dienst heeft de beschik king over een uiterst gevoelig ont vangtoestel (een Marconi-commer- cïal-reeeiver), waarmee meti 1 prac- tisch de gehele wereld, met een mi nimum aan storingen, kan. beluiste ren. De Monitor-dienst tast dag en maakt Uw kind als U hem het nieuwste boek van zijn vriendje Ketelbinkie schenkt. Bewijs ons een. kleine dienst en U beeft dit boek in Uw bezit. In Uw ken nissen- of familiekring is nog wei iemand, die ook abonné wil worden van „Hst Rotterdamsch Parool". Stuur ons zijn adres en U ont vangt als drie weken abonne- mensgeld zijn voldaan, geheel gratis het nieuwe Ketelbinkïe- boek (Baron Adriaan en Bob- belman naar Noord-Amerika De strijd tegen Knots en Knars en de Indianenstam van Hakkie Bal). Aantal bladzijden 52, for maat 26 X 18. Naam van. de nieuwe abonné Adres Plaats Betaling per week/kwartaal Aangebracht door abonné Adres Plaats Deze bon ingevuld opzenden aan "de abonnementenafdeling van „Het Rotterdamsch Parool", Schiedamsesingel 42, Rotterdam. Schilders, die de ambitie hebben en zich in. staat achten vanuit de lucht artistieke inspiratie op te doen en al vliegende hun indrukken weer -te geven, zullen eerlang hiertoe in staat gesteld worden, dank zij het overleg, dat de Nederlandse federa tie van beeldende kunstenaarsver enigingen ten behoeve van bij haar aangesloten leden met de K.L.M. ge voerd heeft. De K.L.M. heeft welwil lend toegestemd in het verzoek vliegtochten boven ons land te ma ken. Oude Kerk te Delft moet gerestaureerd worden De Oude Kerk te Delft verkeert, in een toestand van verval. In- dit Gotische monument bevinden zich de graven van Tromp, Piet Hein en Anthonie van Leeuwenhoeck. Ook de schilder Jan Vermeer ligt hier op een onbekende plaats begraven. De stenen van de kerk zijn aan het verweren en de muren worden bros; het grafmonument van Tromp is door inwatering ernstig bescha- digd en het graf van Anthonie van Leeuwenhoeck is in zijn deplora bele toestand nauwelijks aan be zoekers toonbaar. Wil de proviso'- rische restauratie waarvan de kos ten op enkele raillioenen worden begroot, doorgang vinden, dan zal behalve de kerkvoogdij, ook Rijk en provincie moeten bijdragen. Gasfabrieken in Indonesië Op een Maandag gehouden ver gadering van de Ned. Indische Gas Mij'. NV,, gevestigd te Rotterdam, deelde de directie o.m. mee, dat thans zes van de acht gasfabrieken van de Mij. in. Indonesië weer in exploitatie zijn. De gasfabriek te Semarang wordt in October in be drijf gesteld en die te Medan ver moedelijk tegen het einde van dit jaar. De bedrijven in West-Indie blijven zich gunstig ontwikkelen. Mr. Jacq. Dutilh werd als com missaris herkozen. ,J1UN GEWICHT IN GOUD WAARD", zegt de heer Van Looi, hoofd redacteur van de radio-nieuwsdienst over deze medewerkers van de ,Monitar"-ajdeling, die dag en nacht de aether aftasten naar nieuws uit alle landen. nacht de aether af naar nieuws. Is er ergens een belangrijke uitzending, dan wordt deze geheel of gedeeltelijk op band of draai vastgelegd en de tekst door de talen-speciahsten van de Momtor-dienst in het Nederlands uitgetikt, zodat de redactie er later eventueel het nieuws uit kan halen. Dit is dan geen plagiaat, want er be staat een onderlinge overeenkomst tussen de nieuwsdiensten der ver schillende landen, waarbij de uitwis seling van berichten is geregeld. Ook kan men gedeelten van de opnamen gebruiken door ze als reportage-flit sen tussen het nieuws door uit te zenden. Van overal ter wereld t^EN heel belangrijke bron X—4 voor de nieuwsdienst is de vergaderzaal der Verenigde Na ties in Lake Success. Zo men weet, heeft de Nederlandse nieuwsdienst hier zijn permanen te vertegenwoordiger, de journa list Bernard Person, die na do nieuwsuitzendingen het commen taar levert op de gehouden zit tingen. De nieuws-berichten over de UNO kan de redactie zelf maken. De Amerikanen zenden n.L alle bijeenkomsten van. begin tot einde radiografisch uit, zodat men in Hilversum (als de Marco- ni-ontvanger is afgestemd) als het ware met zijn neus in de ver gaderzaal zit. Zo is het. ook mogelijk, dat de nieuwslezer de radio-luisteraar in een uitzending kan mededelen, dat „twee minuten geleden" de Verenig de Naties een of ander voorstel heb ben aangenomen,dan wel ver worpen. Hierin ligt ook het grole verschil tussen radio en dagblad als nieuws berichtgever. Wat snelheid betreft, zal de krant nooit met de radio kun nen wedijveren, tenzij er nog eens een gemaal verslaggever opstaat, die zijn stukje kan schrijven, zetten, cor rigeren, opmaken, gieten, drukken en bij vele duizenden abonné's bezor gen tegelijk! Voorlopig is het zo ver nog niet Het is ook niet nódig dat die tijd komt. Want radio en krant „bijten'' elkaar met, ze dpen elkaar geen con currentie aan, hoe vreemd dit mis schien moge klinken. Over het werk van radio-omroeper en nieuwslezer hebben wij in deze kolommen al eens eerder geschreven. Nochtans willen wij met een uit spraak van de heer Van Looi hier over eindigen: „Wie niet gelooft, dat nïeuws-Iezen moeilijk werk is, moet eens een krant nomen en proberen, de eerste dertig regels van het hoofdartikel duidelijk verstaanbaar en.... zonder fouten voor te lezen!" Driekwart van bevolkin; lijdt er aan Recente onderzoekingen hebben aangetoond, dat slechts 2025 °f0 van de bevolking vrfl is van één of andere vorm van anti-semlttsme, aldus dr. H. J. Elsenck in een le zing voor de psychologische afde ling van de British Association in Brighton. Anti-semïtisme blijkt zeer nauw samen te hangen met een aantal andere maatschappelijke opvattin gen, o.a" patriotisme en religieuze gevoelens. Anti-semieten geloven doorgaans dat oorlog ïnhaerent is aan de menselijke aard, dat de Ja panners van nature wreed zijn en ook geloven ze in het nut van de doodstraf en geseling van plegers van gewelddaden. Conservatieven blijken meer an- tl-semieüach te zijn dan Liberalen, Liberalen meer dan Socialisten en mannen meer dan vrouwen. Anti semitisme is ook het gevolg van onvoldoende ontwikkeling en gaat in het algemeen samen met een ge brek aan inzicht, met onderwor penheid en sadistische agressivi teit. Anti-semieten vertonen vaak neurose-verschijnselen, een onvol doende gerijpt gevoelsleven en on evenwichtigheid. Dr, Eisenck meende, dat het pro bleem op een veel bredere basis on derzocht moest worden, voor en al eer men methodes ging uitwerken voor de bestrijding van het anti semitisme. dat zijn oorzaak veel eer heeft in gebeurtenissen dan in gevoelens. Kunstenaars komen bijeen in Arnhem In Arnhem wordt op Zaterdag 9 en Zondag 10 October een kunste naarscongres gehouden oa. van de werkgemeenschap Arnhemse kun stenaars. Het programma vermeldt als sprekers de oud-minister van on derwijs, dr. G. Bolkestein, dr. J. B. Knipping, OFM pnvaatdieent ti Nijmegen en Utrecht en de letter kundige, Loe Lichtveld (Albert Hel man) Onderwerpen zijn onder meer: „Overheid en Kunst" en „De sociale positie van de kunstenaar". Zater dagavond worden toneel en muziek programma's uitgevoerd. De Zondag morgen is gewijd aan kerkelijke diensten? in een waarvan oud-minis ter prof. dr. G. v. d. Leeuw hoopt voor te gaan. Louis Wiesebron van de Floris V-school in de Graaf Florisstraat had nooit kunnen dromen, dat hjj, buiten zijn verjaardag, nog eens door zijn vriendjes gehuldigd en toegezongen zou worden met „lang zal-ie leven" en dat hij een meneer -van-de-spaarbank een extra hand moest geven, omdat een fotograaf hem wilde „vereeuwigen". Hij was namelijk, heel toevallig, de 300.000 ste spaarder bij de Spaarbank te Rotterdam en mocht daarom een spaarbankboekje met f 25.- van de directie in ontvangst nemen. Al zijn mede-leerlingen waren meege komen, óók om een alleraardigste film te zien van een jongen, die dqor ijverig sparen en na veel avonturen een kano kreeg, en om te worden rondgeleid door het gro te gebouw, dat op de Botersloot staat. Elk jaar organiseert de spaar- bankdirectie een dergelijke bijeen komst voor de leerlingen van de hoogste klassen van de scholen, met de bedoeling, de kinderen het belang van het sparen by te bren gen. Bovendien krijgen zij dan enigszins een idee, hoe een spaar bank er van binnen uitziet. Vroeger spaarden de kinderen, zonder dat ze wisten waarvoor of waar het geld heenging. Het schoolsparen dient om de kinderen te Ieren, met geld om te gaan en hun er op te wijzen, dat door geregeld een klei nigheid op zij to leggen zij later iets kunnen kopen, dat ze anders* vermoedelijk nooit hadden kunnen bekostigen. Ook de ouders behoren te weten, dat het bjj het school- sparen- niet in do eerste plaats gaat om de grootte van het bedrag, dan wel om de regelmaat waarmee ge spaard wordt. Reeds bij de geboorte van het kind krijgen de ouders een recla me-folder om hen uit te nodigen, voor hun kind te sparen. Hetzelfde gebeurt, wanneer de kinderen naar school gsan en op een school, waar het schoolsparen algemeen is inge voerd, kunnen zij onmiddellijk lid worden van de schoolspaarclub en krijgen dan een Hdmaatschaps- kaart. Nog vele andere pogingen worden gedaan, om de herinnering aan de spaarbank levendig te houden: op zijn of haar verjaardag ontvangt ieder lid een felicitatiekaart met een toepasselijk rijmpje en kleur-, teken- en opstel weds try den zijn aangename middelen om de-spaar- lust er in te houden. Bovendien ont vangen de kinderen enkele malen per jaar het kindertijdschrift „De Spaarclub" en wanneer er een school is, waar niet regelmatig ge spaard wordt, dan wordt met be hulp van de folders nog eens op het grote belang daarvan gewezen. Zo dra de kinderen de school verlaten hebben, is er het „bedrijfsparen", om een goede gewoonte in ce te houden. Men ziet wel, hoe intensief de po gingen zijn, de Rotterdamse kinde ren nauwkeurigheid en regelmaat te leren. Geen wonder, dat op 210 scholen 32.000 kinderen reeds meer dan vier-en-halve ton hebben, ge spaard en men over de laatste hon derdduizend, waarbij dus ook de vol wassenen behoren, slechts zes jaar „deed"! Kris-Krasser hecht niet al te veel aan eerbetoon, maar hU vindt het prettig voor Luc van Dam, Bep van Klaveren, Jan de Bruine Job Roos en Glel de Roode, dat nu eindelijk het Amerikaanse boksblad „The Ring" temidden van de grote pugilisten van de Amerikaanse ring eer» foto's en prijzende woorden hebben gepubliceerd over onze beste boksers. Voor al voor Luc van Dam. die im mers op het pont staat om, sa men met Leo Fuld. naar Ame rika te vertrekken, kan dit geen kwaad. Het zou dwaasheid zijn om hier van te verwachten, dat er nu bin nenkort serieuze uitnodigingen, zul len komen Voor onze boksers om in Er zijn ook mensen, die er perti nent tegenstander van Amerika hun geluk te beproeven, en zijn, Amerika 2ien als een land, waar onze jongens beter niet kunnen ko men. Zij denken daarby aan Bep van Klaveren, die van 1932 tot 1936 en van 1940 tot 1942 in de nieuwe wereld heeft ver toefd en het toch Am de Bruin, nooit 5tot een tï- last van telgevecht heeft z*3n tug, hoopt kunnen brengen, spoedig de oude Zij zien Amerika te zijn. ook als een land van „scharrelaars" die boksers behdndelen als „ring» vee", zij hebben verhalen gehoord over „tough-fighting", zoals w« dat hier niet kennen. Er zit een kern van waarheid in, maar sinds de oor log zijn de omstandigheden toch wel enigszins veranderd. Wat op elk ander terrein geldt, geldt ook hier: Amerika is dichter bij Euro pa gekomen, Het is voor een Hol landse bokser toch helemaal niet nodig om voor een contract in Amerika, meteen zftt „ziel" aan een ringscharrelaar te verkopen. Ik denk da&Tbij aan Marcel Gerdan, d[e op 21 September In Yersey-City om de wereldtitel in het middenge- wicht gaat vechten tegen Tonv Za- le. Vanaf het eerste gevecht van de Fransman m de ..States" tot nu toe ig wel enige tijd verionen, doch geen Amerikaan, die het hem kwa lijk heeft genomen, dat hp tussen tijds ook gevechten in Europa ge bokst heeft. Het blijven plakken van een bokser'in Amerika is iuist uit den boze, HIER WEINIG PERSPECTIEF De gedachte om „overthere" het geluk te beproeven, wordt nog be- vorderd dodr het feit, dat hier voor onze beste boksers zo weinig pers pectief is. Wij zien het aan Luc van Dam, die eigenlijk uit „armoe" ge dreven wordt, wij -zullen-het mis schien straks ook nog zien gebeu ren met andere prominenten. Is het geen typisch verschijnsel, dat bij voorbeeld een man als Theo Huize- naar nog steeds bij de Nederlandse Bank moet bedelen om deviezen te krijgen voor buitenlandse boksers? Hij heeft niet minder dan drie prominenten, voor wie eigenlijk in ons land geen tegenstanders meer zijn: Job Roos. Jan de Bruin «n Beb van Klaveren, De moeilijkheid wordt nog vergroot, doordat Jan de Bruin inmiddels vayi het welterge- wicht naar het middengewicht is overgegaan. Daarnaast is Jan Re- mie urof geworden, en staan Teun Brommer, Piet Diessen en Frits van Kempen ook te reikhalzen om naar de profklasse over te gaan. Het enige wat Huizenaar hun echter kan aanraden is: even wachten, want het ontbreekt in Nederland aan tegenstanders om deze jongens tot hun recht te laten komen. En... als men dan weet. dat er in Ame rika vraag is naar goed, jong ma teriaal, dan... 1a dan... KRIS KRASSER. „Mattheus Passion" in de .Grote Kerk Schiedam Met,drie uitvoeringen van de Mat theus Passion zal op Maandag 28 Maart 1949 de Grote of St. Janskerk te Schiedam worden ingewijd. Dit jaar nog hoopt men met de restaura tie van de kerk gereed te zijn. Het Rotterdamsch Philharmonisch Drkest zal wederom onder leiding staan van Eduard Flipse. Als solisten treden op Jo Vineent, sopraan en Annie Her mes, alt. Met andere beroemde solis ten uit binnen- en buitenland zijn nog onderhandelingen gaande. Van over de grenzen In Portland was een auto tegen een stilstaande wagpn gebotst, De politie stelde een onderzoek in en het bleek dat de eerste auto geen nummerborden, geen koplampen, geen remmen en geen benzinelei ding had. Het vehikel werd be stuurd door een opgeschoten jon gen, terwijl een tweede op een der spatborden zat om met een stuk slang benzine in de carburator te laten vloeien. Het ding reed nog ook, totdat het stuitte op de ge parkeerde auto. De 21-jarige Milton Mitchei in Brisbane is er van overtuigd we relduur-recordhouder j ittcr'buggen te zijn. Hij heeft 24 uur aan een stuk gedanst, liet vier maal zijn benen masseren en verwisselde ze ven maal van schoenen zonder een ogenblik stil te staan. Hij stelde 56 partners „buiten gevecht". Advertentie I. M. Lam stukje Ik weet niet wie van de vrienden dat stukje over de Nizam van Hai der abad gisteravond in de jkrant gezet heeft. In ieder geval heeft hij er mij geen dienst mee bewezen. Net had ik mijn vrouw voorzich tig gepolst over de mogelijkheid het huishoudgeld een tikje te ver minderen ten behoeve van mijn zakcentje. Ik kan er echt niet meer mee toekomen, lieve, zei ik teme rig, halverwege de maand is het meestal op en als ie vraagt waar bet blijft, dan weet ik bet met. "Wat geef ik nou eigenlijk uit, behalve dan aan een bioscoopje en de Speedway,,dat mag toch geen naam hebben, dat weet je, en toch haal ik de maand nooit met mijn zak geld, dat bewyst dus dat het te weinig is. Nou, ik geloof dat ik een aardige kans maakte op verhoging. Dan maak ik de jus maar een beetje mmder vet, dat is ook' nergens goed voor, dat vele vet, hoorde ik haar al hardop denken. Nou, zie maar wat je missen kan, zei ik goe dig, want het onderste uit de kan wilde ik nu ook weer niet hebben. Toen viel de krant op de mat. Volkomen argeloos gaf ik hem aan mijn vrouw en ze had er nog geen tien minuten in zitten lezen of ze legde hem neer, kwam rechtover eind vlak voor me staan en sprak* weet je wat jfadbent, je bent een grote verkwister, een dooi draaier ben je, een geldsmijter, hier, lees, en zij duwde me de krant onder m'n neus. En toen las ik dat stukje over die rare Nizam van Haidera- bad. De rijkste man van de wereld bè, siste mijn vrouw, en wat heeft- ie nodig voor z'n eigen? Een tientje in dé week! En wat zegt-ie van races? Geldverspilling vindt-ie het bezoeken van races, en wat zegt-ie van de bioscoop? Naar de bioscoop gaan vindt-ie een onvermengd kwaad. En waar rjjdt-ie in, die man met z'n 600 dure sleeën? In een ouwe rammelkast rijdt-ie en niet zoals jij weieens met een nieu we Chevrolet-taxi. En wat doet-ie voor amusement? Een eenzame wandeling maakt-ie, da's al'. Ja dat doet-ie en dat laat-ie allemaal en die man is de rijkste man van de wereld. En wou jij nu, jij met je spaarbankboekje met zevenentach tig gulden vijftig er op, nog meer zakgeld hebben dan die rijkste man van de wereld en je arme vrouw en kinderen blokjes jus laten eten? Als die man met zijn 3750 mïl- liocn pietermannen aan een tientje zakgeld genoeg heeft, vind ik een daalder voor jou weer eens meer dan welletjes. Ja maar die vent is niet wijs riep ik verbouwereerd, als je zó rijk bent Die Nizam is ontzettend wijs, zei m'n vrouw bedaard, ik heb zel den zo'n wijze man gezien, je mocht willen dat je in zijn scha duw kon staan wat wijsheid be treft. Het enige dat je met die man gemeen, hebt i,s dat je ook met te lange hai^m. rondloopt, hier, heb je een kwartje voor de kapper. En dan te bedenken dat die zak geld-verhoging er al zo goed als door was.'. DESIDERIUS. Advertentie I. M. Ik was op vacaivtle in Rome De vervulling van al nujn dromen, 'k Was er echt an m'n schik, Maar. dat kwam. doordat Ik Ook een fles TIP bad mee genomen 'n TH» VAM BOOTZ Inz. Hr. P R. Bussum ontv. 1 TIP, CEARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 70 Zij daalden langs een verraderlijk pad en in de schaduw der palmen bij het stroompje stegen zij af voor een lunch, die Paula beweerde in haar knapzak te hebben, verborgen, „Wat is het hier heerlijk rustig", vond Bob. „U hebt laatst gezegd, dat u niet moe was", zei Paula. „Dat ben ik ook niet. Maar ik vind het hier toch prettig. Het zal „Ik schaam me", zei Bob, met een werd weerkaatst op de sneeuw en volle mond. Maar hij was gemak- op het glinsterend zand. toen zij ein- kebjk over te halen. deiijk het ddrp naderden. i keI:>t niets gegeten", zei hij „Kon ik maar wat nieuws vin- censlotte. den voor het liefdestoneel aan het „O, jawel. Meer dan gewoonlijk slot", zuchtte met meisje, zelfs. Maar ik ben kieskeurig". „Wiens liefdestonel?" „Goed nieuws voor Wilbur", ant- „Van de koeien jager en bet arme woordde Bob. „De kosten van on- rijke meisje. Ze zijn al zo dikwijls derhoud zullen niet boog zijn. Of- hand in hand weggewandeld bij schoon hij, als hij een beetje ge-zonsondergang. Er moet eens wat zond verstand heeft, wel zal weten,'nieuws bijkomen", dat, hoe hoog de kosten ook lopen Eden hoorde een klank, als van om een meisje als u te onderhou- een paardenhoef op staal. Zijn den, het de moeite waard zal we- paard struikelde en hij liet het stil zen," staan. „Ik heb hem uw groeten gedaan", „Wat is dat?" vroeg hij. zei Paula, ..O, dat is een half begraven rail ..Zo? Dat spijt me eigenlijk. Ik ben van de oude zijlijn een overblyf- geen huichelaar, en hoe ik ook mijn set van een duoom, die nóóit waar best doe, ik kan nergens enige sltil- heid werd. Jaren geleden begonnen merende genegenheid voor Wilbur ze een stad te bouwen, daarginds wel niet helemaal door het mooie in me ontdekken. Het is raar, maar bij de populieren, en de Spoorweg maatschappij lag vijftien miilen rails vanaf de hoofdlijn. Een drukke stad*m de woestijn was de bedoe ling en nu staat er net één oud, vervallen huis. Maar dat was de tijd van Grote Verwachtingen. Drommen mensen kwamen hier- plekje komen. Waar je bent komt die jongen begint me te vervelen.' er niet zoveel op aan, als bij wie je „Maar u zei...." bent, Na deze zeer oorspronkelijke „Dat weet ik wel. Maar sou het opmerking haast ik mij te zeggen, njet moggie zjjni dat ik mijn vry- dat ik geen hap kan eten held te hoog heb aangeslagen? Ik „U had gelijk", lachte zij. „De ben jong» en jonge mensen vergis- waarheid is niet in ts. Ik weet best, sen zich dikwijls. Geef een teken, wat u denkt dat er niet gerioeg dat ik zwijgen moet, als u dit al been, en zesduizend percelen grond is voor twee. Maar de sandwiches eens meer hebt gehoord, maar hoe werden er verkocht op één uit de Oase zij'n op ranchers^ bere- meer ik u zie...." fllrwmnr „Zwyg nu maar. Ik heb dit al meer gehoord". „Ik ben «r van overuigd. Vele malen". „Ik stel li voor, dat we ter zake kend, en ik eet er maar éen. zljri er vier ik moet een voorge voel hebben gehad. De melk zullen we samen delen". „Neen het is uw lunch. Ik had wat moeten kopen bij de Zeven Pal- komen. Anders eet uw paard veel men" te veel Bernudagras". .Hier is een sandwich met roast- Heel de lange middag reden zij beef. Proef die eens, dan praat u tussen gele», heuvels, opgewaaide misschien niet zoveel meer". zandhopen op de dorre vlakte, langs Nu dan ikeen omweg terug naar de Zeven Heb ik het niet gezegd? Stevige Palmen. De zon ging onder, het kóst' Melk!" purper en gouden hemelwonder gloeiende middag". „En de Spoorweg?" „Liet één trein lopen en hield er toen mee op. AI wat ze hadden was een oude locomotief en twee oude tramwagens uit San Francisco, Een van de wagens is gesloopt en het hout ervan is weggehaald, maar het wrak van de andere staat er nog, niet ver van hier." - Zij beklommen een hoogte en Bob riep: „"Wat weet u daarvan?" (Wordt vervolgd) WOENSDAG 15 SEPTEMBER Avondprogramma HILVERSUM I 19 00 Nieuws, weer; 19.15 Kwartet; 19 30 Actueel geluid; 19 45 Grammur 19 55 Bachkoraal: 20 Co Nieuws; 20.05 Progr. proloog. 2015 Radio Philh. ork.; 21.20 Voordracht; 2140 Buurkerkkoor te Utrecht; 22 10 San* souci22.45 Avondoverdcnk.; 23 00 Nieuwa- 23 15 Avondklankcn23.30 New Light ëyjnph. Orchestra. HILVERSUM II: 18 Oo Wat deden de jeugdorganisaties deze zomer? 1915 Reg. uitz.; 19 30 Voor de jeugd; 19 40 Jeugdmeuws19 45 Lezen in dc bijbel; 20 00 Nieuws; 20 05 Dingen van de dag2015 Operaconc 2115 Artssten- flat in Mei, hoorspel: 2155 Gevarieerd progr.; 22 45 Van boek tot boek; 23 00 Nieuws; 23 15 Dansmuziek DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 HILVERSUM I: 7— Nws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7 30 Grain muz'ek; 7 43 Morgengebed; 8Nws: 8.15 Pluk de dag: 9.Voor de vrouw, 9 05 Con cert; 10.Trto Pasquier: 10.15 Mor gendienst: 10 45 Orgelomiamen: 11 Zonnebloem: 1145 Eileen Jovce. plano; 12.Angelus; 12.03 Charles Panzera; 1230 Weeroverzfcht 12 33 Metropole- - orkest; 12.55 ZonnewMzer; 13Nws: 13 20 MetroDole-ork 13 43 Hors d'oeu- vre; 14 Gr p!.; 14 20 Piattoduo: 14.40 Voor de vrouw: 15.Viool en altviool: 15.30 JKawalIan muziek: 16 Bubelle- zmg; 16.45 Alt met Staatsopera-ork 17.Radio Jeugdjournaal: 1730 Vari anten; 36Plano; 18 15 Land- en tuin bouw; 18 30 Reg ultz. HILVERSUM II: 7.Nws: 7.15 Piano en orgelsoh; 7 50 Dagopening: 8.— Nws; 815 Gr. pJ.; 8 45 Gram. muztek; 915 Morgenwijding: 9 30 Waterstan den; 9.35 Arbeidsvitaminen; 1030 Voor de vrouw: 1035 Weensc hetües: 10 50 Voor de kleuters; 13 Orgelconcert: 11,45 Tentoonstelling Oost-Indonesischc kunst: 12-— Sidney Torch; 12-30 Wecr- praatje; 12 33 In 't spionnetje; 12.38 Pierre Falla: 13— Nws: 13 15 Medede lingen; 13 20 Marek Weber: 13.45 De Maandagcent m de t b.c -bestrijding overz.ee; 14.— Omroepkamerork.; 15. Voor zieken en gezonden: 16 Van vier tot vijf; 17.— Kaleldoseoop; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Doe het zelf; 17.35 Gram- muz-: 17 50 Reg. uitz.; 18.Nws: 1815 Mededelingen; 18 20 Sportpraatje; 18.35 London Town. VERGANE GLORIE. Ruim een eeuw geleden werd diÉ trotse zeilschip gebouwd en als Royal Sovereign te water gelaten. Het schtp vond Zater een bestemming als opleidingsvaartuig voor de marine en kreeg toen de naam WorcesterTientallen jaren heeft het als zodanig op de Theems dienst gedaan tot het dit jaar door de admiraliteit voor sloop werd ver kocht. Echter is het dezer dagen plotseling omgeslagen en gezonken. Het nog zeer mooie eikenhout, watÉ-mee de Worcester ruim honderd jaar geleden op oerdegelijke manier in elkaar iuerd gezet, is bestemd om te worden verwerkt bij de inwendige betimmering van t Lagerhuis. Aangekondigd wordt de uitgifte van f 1.800.000 aandelen ia de N.V, Thomsen's Havenbedrijf te Rotter' dam, in stukken van f 1.000 aan toonder of op naam. voor de helft delende in de resultaten van het boekjaar 1948 en ten volle gerech tigd tot de resultaten van volgende boekjaren, tegen de koers van 110 pet. uitsluitend voor houders van oude aandelen, in de verhouding van 1 nieuw voor 1 oud aandeel. Wanneer het na de :n 1944 toe gebrachte vernielingen gemaakte plan voor de herinstallatie'van het bedrijf geheel is uitgevoerd, zal de onderneming de voor-oorlogse om vang niet alleen bereiken, maar op enkele onderdelen, zoals het stuk- goedbedrijf, zelfs overschrijden, zo licht de directie in het prospectus deze emissie toe. Nu de herstel- en uitbreidings plannen voor een belangrijk ge deelte ten uitvoer zyn gelegd, blijkt het gewenst het fmancïcrlngs-pro- gramma door het aantrekken van eigen middelen aan te vullen, eens deels met het oog op de uitbreiding van het vastgelegd kapitaal als ge volg van de gestegen bouwkosten, anderdeels om het mogelijk te maken dat de ter beschikking staande credieten geheel worden gereserveerd voor de grotere be hoefte aan liquide middelen, welke het gevolg is van de hogere omzet ten. De schadevergoeding, die naar voor-oorlogse maatstaven wordt berekend, zal belangrijk lager zijn dan het voojj de algehele wederop bouw van het bedrijf uit te geveï\ bedrag. Een obligatielening van f 2.000.000 werd in het begin van het vorig jaar opgenomen. De resultaten over 1947 lieten toe, na afschrijving van het res tant-verlies 1946 ad f 186.062, een dividend van 4 pet. uit te keren. De reeds verstreken maanden van het lopende boekjaar laten zich gunstig aanzien. De verwerkte hoeveelheden zyn groter dan die in het overeenkomstige tijdvak van het vorig jaar. Bijzondere omstan digheden voorbehouden, verwacht de directie dat het mogelijk zal zijn over 1948 tot een hogere divi denduitkering te komen. rnschnjfdatum 24 September, Emittente Rotterdamsche Bank. Stortingsdatum 7 October. „Karei Doorman" nog te Amsterdam Wegens een noodzakelijke repa ratie aan de voeflingspomp zal het vliegkamp schip Hr. Ms. Karei Dparman tot ca. 20 September in Amsterdam blijven liggen, in plaats van een oefentocht naar de Noord zee te maken. Vele Amsterdammers maken nu van de gelegenheid ge bruik een excursie aan boord te maken. Belangstelling voor Spaans sprekende landen Teneinde de kennis van taal ca cul tuur van de Spaans sprekende landen te bevorderen, heeft sich in Rotterdam het Ncderlands-Spaans-Amcrikaans Ge nootschap gevormd. Op Maandag 27 September zal in een der zalen van de Nederlandse Economische Hoge school een bijeenkomst worden belegd, waarin dr Alexander A, Parker, lector in bet Spaans aan de universiteit van Aberdeen, een lezing sal houden in de Engelse taal. Voor de komende ^vin- ter staan facer lezingen op het pro gramma.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3