C Bent U ook reeds „doorgelicht"? Aan ,de Baan' maakt men in 'n ommezien een portretje van Uw iongen Het jongste „kind" van Henri II Radio-programma Modeshow Wisbrun Liffman Mannequins op het toneel van de Stadsschouwburg nA;i Oneensgezindheïd is volmaakt Naar immer snellere vliegtuigen Men voert in Berlij'n ook een strijd met subtiele wapens DE HINESE PAPEGAAI Ontevredenheid bij de radiomusïci heöen.... Ongeregeldheden in Joegoslavië? Stukadoorscongres te Rotterdam begonnen j fj Donderdag 16 September 1948 3 ]\([ET .Uw kin hierop steunen; armen wat naar achteren brengen, borstkas tegen het scherm drukken. Ja, zo is het goed. Nu even diep adem halen; nog eens... ja, li bent klaar," Is dat nu alles denk je bij jezelf, wanneer je In een van de kleedhokjes weer in je kleren schiet. Nog even kijk je naar de anderen, die daar op de bank op hun beurt wachten: mannen en vrouwen, jongens en meisjes. Het gaat vlot met de „bediening". De een na de ander ver dwijnt achter de deur van een der kleedkamers, waarvan er min stens een dozijn naast elkaar liggen. Je hoort de mensen in de hokjes praten en lachen tegen elkander alsof het om een grapje gaat en niet om een ernstige zaak: een onderzoek op t.b.c en-masse. „Ik moest vanmiddag even naar de Baan om me te laten doorlich ten". zal meneer Pietersen thuis aan zijn vrouw vertellen. „En wat zeiden ze?", zal zij zeker vragen. Meneer Pieterse weet het niet en met hem zal het gros van de 16000 stadgenoten, die In het eer ste halfjaar 1948 aan „de Baan" wer den doorgelicht nooit meer iet.s ho ren van dit korte bezoek aan het consultatiebureau van de Vereniging tot bestrijding van de tb.c. in Bot terdam, Maar op het bureau weet men nauwelijks een dag na de door lichting van meneer Pieterse, hoe het met zijn longen is gesteld. Hij heelt immers voor het scherm ge staan en braaf diep adem gehaald! Op dat zelfde ogenblik kwam er een ingenieus apparaat in werking. Het beeld van zijn longen werd door het Rtintgen-apparaat op een scherm geprojecteerd en tegelijkertijd vast gelegd door de kleinbeeld-camera aan het andere einde van de koker Na 35 opnamen is het filmpje vol en gaat naar de ontwikkelaar. Een vreemd gezicht, al die borstkas-ge- raamten op de filmstrook. Ze zijn heel ongelijk van vorm en omvang. De namen van de bezitters staan eveneens op de filmstrook. Tijdens de opname wordt een plaatje met de naam en adres van de „patiënt" meegefotografeerd. zodat verwisse ling van opnamen volkomen uitge sloten is. De filmpjes worden ge nummerd en in kastjes opgeborgen, zodat men te allen tijde de beschik king heeft over een nauwkeurig bij gehouden archief van alle mensen die werden doorgelicht. De film-negatieven worden niet afgedrukt maar boven een sterke lamp door de dokters bekeken. Zijn er afwijkingen aan de longen ge constateerd. dan wordt aan de hand van naam en adres op het negatief, de betrokkene verzocht terug te ko men voor een nauwkeuriger onder zoek, waarbij gebruik gemaakt wedt van een fluorescerend scherm. Dit onderzoek, gebeurt in het donker en heeft het voordeel, dat de longen van de patiënt van alle zijden beke ken kunnen worden, waardoor ook de kleinste afwijkingen zichtbaar worden. Resultaten niet opwekkend >,ïn het eerste halfjaar 1948 ts He laas een toeneming van het aantal nieuwe actieve ongevallen te con stateren", zei ons de geneesheer- directeur van 'het consultatiebureau «ai» <je Baan, de arts L. J. Boelen. Dat de sterfte aan t,b.c. dit jaar Weer het vooroorlogse peil benadert, wekt voldoening maar dat het aantal nieuwe gevallen van open of geslo ten t.b.c. eer toe dan afneemt, stemt tot bezorgdheid. Wat is hiervan de reden? Dokter Boelen noemde als oorza ken de slechte woningtoestanden in Rotterdam (60 000 mensen wonen bij anderen in): het nog steeds voort durend tekort aan vetten en eiwit ten in de voeding en ook de psychi sche spanningen, van de tyd waarin Wij thans leven. Voor een deel is de toeneming ook te verklaren uit de verbeterde tech niek van opsporing van afwijkingen en de vroegere diagnostiek. De schermbeeld-fotografie Is van onschatbare waarde gebleken. Het Rotterdamse consultatie-bureau was het eerste in Nederland, dat van de apparatuur hiervoor gebruik ge maakt heeft voor het massa-onder zoek van de bevolking. Sinds 1942 zUn de longen Van tienduizenden Rotterdammers gefotografeerd. Dit Jaar hoopt men 3C.OOO opnamen te kunnen maken. Dank zij dit prachtige preventieve werk konden vele actieve gevallen tijdig worden ontdekt en genezen. Maar dokter Boelen is met eerder kunnen worden onderzocht; nu zijn het slechts bepaalde groepen, hoofd zakelijk personeel in overheidsdienst of van bedrijven. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor de bestaande technische apparatuur aanmerkelijk uitgebreid en veel meer personeel moet warden aange nomen. Participatie van de overheid is hier welhaast onontbeerlijk cn men kan wel zeggen: plicht! Nederlandse sleepboten in Honoloeloe Op 20 April van dit jaar vertrok ken Uit Rotterdam vier sleepboten, de Oemar, Soekahadji, Soekalla, en Soek&Ianting. De scheepjes, die slechts 150 tan meten en ongeveer 25 meter lang zijn, waren van de Amerikaanse Marine overgenomen en zijn bestemd dienst te doen voor de Anglo-Saxon te Balik Papan op Borneo. De sleepboten arriveerden op 5 Juni te Port Said, waar echter kapi tein J. C- M. Jansen de bevelvoerder van de flottïeje tot de overtuiging kwam, dat het niet geraden zou zijn de moesBan op de Indische Oceaan te trotseren. De vaartuigen keerden daarop door de Middellandse Zee terug om via dc Atlantic In de Stille Oceaan te proberen Borneo te be reiken. Drie van de vier sleepboten de Soekahadji bleef in Gibraltar wegens machlneschade achter zijn Vrijdag j.l. na een lange reis vla het Panamakanaal en Manza- mllo in Mexico op Honoloeloe aan gekomen. Maandag hebben de vaartuigjes de reis voortgezet naar Suva. Van daar zal de tocht naar Brisbane in Australië gaan, waar twee lichters worden vastgemaakt, die dan naar tevreden, voordat de gehele beval-1 Balik Papan zullen worden overge- klng van Rotterdam regelmatig zal bracht. Advertentie l. M. Er gaat niets boven CUSTARD-MAIZENA f DONDERDAG ÏG SEPTEMBER 3948 J Avondprogramma Hilversum i: 19.— nws; 19.15 Le ger des Beils; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Heg- uitz.; 20.— Nws; 20.05 Frog, prol.; 20.15 Plaatvarla: 21.— NederL kolonisten in Argentinië; 21.20 Ront- Sentric; 21.45 Radio svmoh. ork.: 22.15 e vaart der volken; 22.35 Svmph. ork.: 22.45 Avondoverdenking; 23.Nws; 23.15 Vrij en bltfj 23.40—24— Edward £1»ar prog. J( HILVERSUM n; 19.— Radio-strip; 19.10 Wayne King; 10 30 Twilight sere- naüers; 20Nws; 20 Q5 Echo van de dag; 20.15 Resldentieork22Liefdes geschiedenissen van historische perso nen; 22 35 Les Gars de Paris; 23. Nws; 23 1524— Gram muziek VRIJDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 "granvmuz.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Concert (gr.pl.); 9.00 Beroemde in strumentalisten; 9.35 Symph. orkest; 10,23 Gr.pl.; 13.00 Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Orgelmu ziek; 32.00 Angelus; 32.03 Sopraan en orgel; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Henk Orthmann en zijn rhythm sextet; 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 1320 Fran se gr.pl.; 13.50 Van man tot man; 14.00 Domstadkwartet; 14.45 Rigoletto; 15.40 Harmonie- en fanfaremuziek; 16.10 Tsjechische philharmonie; 16.30 Stfir- renvana; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Or gelspel; 17.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Weense specialiteiten; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Fred Hartley; 8.00 Nieuws; 8,18 Opera prog.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Frans prog.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Tsjechisch kwartet; 20.00 Morgenwij ding; 10.20 Drury-Lane Theater-ark.; 10.30 Voor de vrouw: 10.45 Alt en piano; 11.15 Voordracht; 11.35 Orkest concert; 12.00 Caroll Gibbons; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Sport en prognoses: 12.45 Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen; 13 20 Avroleana; 13.50 Les compagnons de la chanson14.00 Kookkunst; 1450 Kolisch kwartet; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Hol lands platen cabaret; 16.00 Omroep- kamerorkest; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.0Q Viool en piano: 17.25 Wij en de muziek; 1B.00 Nieuws; 18.15 Fe licitatie»! 16,40 Orgelspel» De zoon van de beroemde, on langs overleden autokoning Henri Ford, wordt in de V.S. doorgaans Henri de Tweede genoemd. Hij bljjkt niet zo conservatief te zijn als wijlen zijn vader, die in diens grote tijd er slechts schoorvoetend toe overging zijn „Fordjes" een wat ooglijker aanzien te geven. In de jongste tijd komen de grote autofabrieken ieder jaar met nieu we modellen uit en ook Ford daarbij niet achtergebleven, inte gendeel. Tussen de Amerikaanse auto's van vóór en van na de laat ste oorlog bestaan grote, uiterlijke verschillen, die onmiddellijk In het oog springen. Maar voor een leek is er oppervlakkig gezien weinig verschil te constateren tussen Amerikaanse auto's van model 1947, '48 of '49. Neem nu b.v. de allernieuwste Ford; model 1949, waarvan ons Woensdag een exem plaar werd getoond in de geïmpro viseerde showroom van de Auto mobiel Industrie Rotterdam, tevens Official Ford Dealer aan het Mar- coniplein. Maar toch zyn er belangrijke ver schillen. De voorspatborden zijn thans geheel opgenomen in de car rosserie, de kofferruimte is aan merkelijk vergroot en de voor- zo wel als achterruit hebben een gro ter oppervlak, waardoor het uit zicht is verbeterd. De gehele wagen is breder geworden, zoaat er ruime zitplaats Is voor zes personen in de vierdeurs wagen. Nieuw zijn ook de trekkrukken aan de portieren. De carrosserie is van een geheel stalen gelaste brugboogconstructie, ter verhoging van de veiligheid. Wanneer wij nu het inwendige van model '49 bekijken is het in strumentenbord opvallend. Alle controle-instrumenten en de snel heidsmeter zijn zeer overzichtelijk recht voor de bestuurder aange bracht. Evenals bij de modellen van ^vo rig jaar zijn flikkerlichten als rich tingaanwijzers op de auto gemon teerd. Hoewel deze in Nederland r. et langer verboden zouden zijn, geven velen toch de, voorkeur aan verlichte pijlen, zij het in een uit voering die meer bij de stroomüjn- constructia van de moderne auto Kupers zal het NW gaan verlaten De heer E- Kupers zal het vol gend jaar aftreden als voorzitter van het N.V.V. In dit verband is een E. Kupers- fond3 gevormd, dat beoogt gelden bijeen te brengen voor een Kupers- oord, dat in navolging van het Troelstra-oord een centrum van stu die en ontspanning zal worden. past. In deze richting wordt nog geexperimenteerd. Er zijn nog tal van technische bijzonderheden van het Ford model '49, zowel van personen als vracht auto's te vermelden, waarop wij hier niet verder kunnen i ngaan- Belangstellenden zal men aan het Marconiplein 20 „echter gaarne het een en ander willen demonstreren. KVP over de communisten zijn jongste vergadering zjn houding bepaald ten opzichte van de verkiezing van communisten m de vaste commis sies van de gemeenteraden en sprak als zijn oordeel uit. dat door op de lijsten der K.V.P. gekozen gemeenteraadsleden geen medewerking dient te worden verleend aan het verkiezen van commu nisten m de genoemde commissies. Oud-illegalen en de communisten In de jaarvergadering van ae Vereniging van Ex-politieke Gevan genen uit de 12 Tettingstljd is beslo ten het lidmaatschap van de ver eniging* met dat van de communis tische party veren ~t te achten. Dit besluit werd genomen met 72 tegen 19 stemm'en een onthou ding. Tevens werd besloten van de leden geen enkele verklaring van hun politieke gezindheid te verlan gen, daar deze door de statuten overbodig wordt geacht. Dit besluit viel met 84 tegen 4 stemmen. Met deze scheepjes, de A.M. 9 en A.M. 10 hebben de Japanners voor de oorlog op walvissen gejaagd. Thans zullen de haveloos uitziende vaar tuigen door de werf de Hoog aan de Waaldijk te Rotterdam worden opgeknapt. Nog in het komend seizoen zullen zij als jagers behorend bij het traanfabrleksschip Willem Barendsz aan de walvisvangst in de Zuidelijke IJszee deelnemen. "P EN vrouwenhart klopt nu eenmaal sneller bij het zien van -®—een nieuwe geraffineerde modesnuf; dat kan geen man ooit helemaal begrijpen. Een opgewonden gemurmel gaat door de schouwburgzaal ais over het toneel een gracieus figuurtje langs- glijdt in een. toiletje van mosgroen en oudrose, het jurkje simpel met klokrok en kraagje, daaroverheen een rose jasje met volants en een ruime rug. Een grote rose hoed met groene banden maakt het geheel tot een prentje. Mode wordt eenvoudiger In grote trekken kan men dit van de nieuwe herfetmode zeggen: Een voudiger, veel eenvoudiger. Rokken zijn niet meer zó lang als ze waren, hier en daar bij een klassiek man telpak zelfs vry kort. Alle tierelan tijnen, ruches, jabotjes, zijn tot een minimum teruggebracht. De lijn is strakker, wei nog geaccentueerd hier en daar, maar excessen van op gevulde heupen en ingesnoerde tail les zijn totaal verdwenen. De schou ders zijn weer vierkant. Er waren weelderige house-coats van donzige bewerkte stof in zachte tinten, ka merjassen, niet om 'a morgens zo ef fe-gau w-the e-in-te-zet ten, maar om languissant mee op een divan te liggen, met een witte telefoon er naast, wachtend op de orchideeën- met-het-briefje-van-de-baron. Veel fantasiepakjes, allemaal strak jasje met schootje en ruime klokrok, waarbij een allerbeeldigst geel com pietje opviel, alweer heel eenvoudig maar het Voorpand vol glinsterende pailletjcs en daarbij een grote zwarte hoed. De hals is meestal hoog gesloten, ook by mid dagjurken. Wij zagen verder een vuurrood japonnetje, waarover de mannequin een groen-rood-geruite shawl droeg; wanneer de wijde rok even wipte, zag men daaronder een zelfde groen-rood geruite onderrok, hoogstpikant. Daarboven een klein rond rood hoedje, ver uit het ge zicht gedragen, met keelbanden. Heel veel van dergelyke kapotho^d- jes zag men, kleine ronde geval letjes, rechtvaardig boven op het hoofd gedragen, met bandjes om de keel gestrikt, het geeft iets hinder- (b'a kei. Toen zy vertrok ken bleek te zyn, zat er niets anders op, dan de fakkel in handen te geven van gemeen schappelijke vrienden, die de Engelsman heb. me een herinneringstoorts, alweer te snel De heer Castleton heeft af geweest" zei meneer nu wel niet zelf de Castleton Knight toen fakkel naar Londen ge- hij gistermiddag op dragen, maar als leider Schiphol uit bet vlieg- van de verfilming van tuig stapte met in zijn de Olympiade heeft hy band een Olympische de hele reis van Athe- ben verzekerd, dat zij fakkel, die hij Fanny ne naar Londen mee- Fanny de fakkel als- BlankersKoen wilde gemaakt, En omdat de nog zuil en geven met aanbieden. Het ging kleurenfilm van de zyn hartelijke compli- ditmaal echter niet om Olympiade nu zo goed menten. fracties van seconden, is uitgevallen heeft maar om een kwart men ook hem zo'n uur; want Fanny was toorts gegeven, net een kwartier te vo ren van hetzelfde Nu heeft voorts de derlandse bioscopen zal vliegveld vertrokken heer Castleton tijdens gaan draaien. De duur naar Finland om daar de athletiekwedstrij- -»r van is precies twee den in Londen een uur en een kwartier, grote en warme be- Dat betekent dat de wondering opgevat füm vijf kil meter voor Fanny, die hij lang is. Daarvoor zyn ,Your Queen of Sports" echter 115 kilometer toen hij opnamen gemaakt. AI- Nederland leen a! voor Fanny's En nu nog even over die Olympische film, die Vrijdag in vele Ne- lijks, oak iets grootmoederachtigs, en het is by zonder flatteus. Hoeden met volières en bonbonnières on fruitmanden zijn er niet meer, ook hier strakke lijnen. Geklede middagjurken waren iets langer dan de pakjes, men zag veel zwart met opengewerkte zomen of weelderige kantgarnering aan hals en armen, vaak ruches onder aan de zoom. Alleen de avondtoiletten zijn nog Anna Karemna-achtig, luxueus en uitbundig, van tere stoffen en zach te kleuren, lage de collet é's met veel bloemengarnermg, strookjes, ruches en draperieën. Maar met een gevoel van opluch ting gingen vele vrouwen van deze show naar huis; deze mode is wel te dragen., dat is de conclusie, te dra gen niet alleen voor vrouwen die veel tijd en geld aan hun uiterlijk kunnen besteden, maar ook voor huismoeders en werkende vrouwen, die met een jas van gcede snit en een eenvoudige japon al een heel eind kunnen komen en zich met meer het hoofd hoeven te breken over alle kleine beuzelachtigheden, die de mode ons een half jaar gele den wilde Opdringen. Hoera» De Italiaanse koloniën Na in totaal dertien uur te hebben vergaderd over het lot dat de voor malige Italiaanse koloniën beschoren zal zijn. hebben de vertegenwoordigers der Grote Vier moeten vaststellen dat zij het m geen enkel opzicht met el kaar eens zijn. Er is; L Volkomen onenigheid over de toe komst van de Italiaanse koloniën. 2. Volkomen onenigheid over de tekst van de bnef, die de V.N. op de hoogte moest stellen van de mis lukking der besprekingen, 3. Volkomen onenigheid over de tekst van een perscommuniqué. 4. Volkomen onenigheid over het ver slag. dat over de zittingen dient te worden uitgebracht. Eensgezind wist men dat men het niet eens was. Op grand hiervan is ten slotte besloten dat technische deskundi gen een gemeenschappelijke verklaring in deze geest zullen sturen aan de secretaris van de V.Nzodat de zaak der Italiaanse koloniën thans voor de assemblée komt. dte dezer dagen in Parijs zaï beginnen. Sir Frank Whittle, eon der uitvinders van de gasturbine, heeft tijdens een voordracht, die hij te Brussel heeft ge houden. verklaard, dat binnen vijf jaar de burgerluchtvaart zal beschikken over vliegtuigen, die uitgerust zijn met door turbines aangedreven schroeven. ZO zulten een kruissnelheid van 500 tot 659 km kunnen bereiken, terwijl de trans portvliegtuigen, die door reactiemoto- ren worden voortbewogen, een kruis snelheid van meer dan 800 km zullen kunnen ontwikkelen. Voor de TBC-bestrijding onder spoorwegpersoneel Evenals vorig jaar houdt de Spoorwegtuberculcsevereniging op 17 September de herdenkings dag van het begin der Spoorweg staking :n 1944 haar jaarlijkse collecte. De vereniging die zich ten doel stelt de bestrijding van de tu berculose onder het personeel der Nederlandse Spoorwegen en de ge zinsleden daarvan, zal die dag in de omgeving van cn op de stations een speldje te koop aanbieden aan de reizigers en het personeel der N.S. Wij hopen dat velen zullen to nen, dat zij belangsteling hebben voor de N.S. en zijn personeel en daarom graag hun steun zullen ge ven aan de TBC-lijders in deze gezinnen. Het adres der Vereniging is Ma liesingel 38 te Utrecht; het giro nummer 109035. De Sowjet-Rus9s ch e commandant van de bezettingstroepen in Eerlijn, generaal Kot ik of. heeft aan zyn Britse collega, generaal Herbert, een protestbrief gestuurd naar aan leiding van de incidenten tydens de anti-communistische betogingen tó de Britse sector. ^Kenmerkend luidde de aanhef van deze brief niet „aan de Britse bevel voerder in Berlin" doch „aan de commandant van het Britse garni zoen te Berlijn", Voor zichzelf had generaal Kotikof in de onderteke ning de titel „commandant van Ber lijn" gereserveerd. Terwijl de Brit ten in deze brief ervan worden be schuldigd „faaciatische bandieten" te herbergen en. te steunen, heet het in het Britse antwoord, dat deze be schuldiging bezijden de waarheid is, en dat de Russen de Britten juist dank verschuldigd zijn voor de be scherming die zij ben hebben ver leend tegen, de woedende menigte. aan athletiekwedstrij. den deel te nemen. Maar hoe kwam die meneer Castleton aan die fakkel en waarom wilde hy', die nu be- noemt, slist aan Fanny geven? dus naar Kijk, alle athleten, die kwam om aanwezig te beroemde hordenloop cr hun steenje toe bij- zijn bij de wereldpre- waren elf cameramen- droegen om de Olym- mière van zijn Olympi- sen in touw. In het ge- ptsche fakkel van sche kleurenfilm, heel hebben bijna dui- Griekenland naar Lon- Glory of Sports" zend mensen weken den te brengen, ont- dacht hij. weet je wat, lang gezwoegd om tot l vingen als aandenken Fanny krijgt mijn fak- dit resultaat te komen. EARL DERR BIGGERS vroeg Bob. „Als modelminnaar, ziet „Het is tegen etenstijd", ant- u". .woordde de oude gastvrij, „Geen modellen nodig", lachte zij- „Als u het voor lief wilt nemen? De camera klikte. En op dit ogen- Er is een blik bonen en een stukje blik stonden de beide jonge mensen spek...." als aan de woestijn genageld van >-We denken er niet aan", zei verbazing. Er was plotseling een jj0b. „Het is heel vriendelijk van oude man uit de wagen gekomen u maar wij zijn gauw weer bij de EEN CHARLIE CHAN-MYST ERIE een gebogen, oude man met een Zeven Paimen". Paula ging op de wmummmm koolzwarte baard. No. 71 Bob's ogen zochten die van Paula. Daar vóór hen in de eenzame „Verleden Woensdag bij Madden?" Professor Piccard naar sombere diepten Woensdagmorgen is aan boord van het stoomschip „Sealdis" professor Piecard vertrokken naar de Afrikaanse kust, waar hij van plan is in een metalen ko gel met een kijkgat vierduizend meter onder dc zeespiegel te dalen. Toen journalisten hem vroegen wat hij dacht aan te treffen op deze diepte, zeide hij: „Ik heb daar geen idea van en daarom ga ik er eens een kijkje nemen." De professor meent, dat zijn kogel, waarin behalve voor hemzelf ook plaats is voor zijn medewerker Cosijns, in de tijd van twee uur vier duizend meter kan dalen. Er zal zuurstof genoeg zijn om hen tweeën 32 uur in het leven te houden. Piccard zal het organische leven op de bodem van de oceaan bestuderen alsook de werking van zeestromingen cn cos- mi sche stralen. HU ondernam in 1932 een vlucht met een strntosf eerballon, waarbij hij een hoogte van 17.720 meter bereikte. Verzekeringsondernemingen hebben prof. Piccard voor diens vertrek naar de Golf van Guinea een gratis levensver zekering van 1.600.000 Belgische francs aangeboden. woestijn, stond gedeeltelijk begraven vroeg hij zacht, onder opgewaaid zand, het overschot Zy knikte. „De gronöonderzoe- van een tramwagen, HIJ was-over- ker", antwoordde zij. gelakt naar één kant, de ruiten De man sprak niet, maar stond waren geel van het stof, maar voor- verschrikt op het voorbslcon van zen", zei Bob. treeplank zitten en Bob in het war me zand. De oude verdween even en kwam uit de wagen mat een lege zeepkist. Na een vergeefse poging om Bob over te halen er op plaats te nemen, deed hij het zelf. ,U hebt een mooie woning geko- leesbaar, stond die verloren tramwagen, onder het opschrift „Markt nog flauw „Markt Straat". bord met het Bij het zien van dit zo bekende, Straat". kreeg Bob een gevoel van heim wee. Hij hield zijn paard in en bleef zitten staren naar dit symbool van. de overwinning, die de woestijn had behaald op de trotse plannen der mensen. De mens had ge- meend te zullen triomferen, hij waS avond', zei hij. „Ik hoop, gekomen met zijn machines en zijn. u niet gestoord hebben", „Woning?" De oude bekeek de tramwagen met critische blik. „Woning, jongen? Ik heb al dertig I jaar geen woning gehad. Een tijde lijk onderdak, zou je kunnen zeg- 1 gen". „Bent u hier al lang?' vroeg Bob. „Drie, vier dagen. De rheumatïek Bob ging naar voren, „Goeden- heeft me geplaagd. Maar morgen >nnd'. zei hii ..Ik hoon. dat wy ga Ik verder." „Waarheen?" HOOFDSTUK XIII. WAT CHERRY GEZIEN HAD. dromen, en nu stond daar alleen een Met moeilijke bewegingen kwam „Wel verder, naar ginds", oude gehavende tramwagen, als een de oude man van het voorbalcon „Waar is dat precies?" lachte Bob. waarschuwing en een bedreiging. af. „Goedenavond", zei hij en gaf „Waar het altijd geweest is. Daar- „Dit is wat u zoekt. Uw geliefden hem de hand. Hij drukte ook Fau- ginds. Ergens anders heen", rijden samen uit en gaan hier op las hand. „Goedenavond, juffer, „U zoekt dus?" de treeplank zitten. Wat een ach- neen, u stoort mij niet. Ik deed „Ik zoek. Dat is het Daarginds ga tergrond! Een wagen, die eenmaal juist mijn middagdutje ik word ik ook zoeken", door San Francisco reed, staat hier een dagje ouder." 7":- '«rmnnMc eenzaam en verlaten tussen de „Wij kwamen hier toevallig voor- cactvfiplanten" hij begon Bob. „Prachtig", zei het meisje. „Ik „Er komen hier met veel", ant- 1 u voortaan aannemen om mij te woordde de man. „Mijn naam in >lpen". Cherry "William I. Cherry. Gaat r. Zij roden tot dicht bij de wagen u ritten. Saionstoelen zijn hier maar ze is me afgenomen. Toch zoek ik „.I stegen toen af. Eet meisje haal- schaars, juffer". nog." de de camera te voorschijn en stelde „Natuurlijk", zei het meisje. „Bent u al lang m de woestijn?' .Als we mogen, blijven we even vroeg Bob. „Moet ik niet op het kiekje?" by u", efelde Bob voor. (Wordt vervolgd) Zijn vermoeide, oude ogen richt ten zich op de bergen. „Wat verwacht u te vinden?" vroeg Paula. „Eens heb ik, een koperader ge vonden, juffer", zei Cherry. „Maar Ds Britse League De uitslagen van de Woensdag voor de Bntse League gespeelde wedstrijden lui den; Eerste divisie; Birmingham—Manchester City 4—1 Derby CountyBlackpool 3—1 Huddersfield TownBolton Wande rers 0—2 LiverpoolArsenal 0—1 Manchester UnitedWolverhampton "Wanderers MiddlesbroughPortsmouth Preston North EndBurnley Sunderland—Sheffield United Tweede divisie: Bradford—Plymouth Argyle Brentford—Leivestcr City Lincoln City—West Bromwich Albion Nottingham ForestBarcisley SouthamptonFulham 2—0 1—1 De musici die in dienst zijn van de Nederlandse Radio Unie hebben in een motie aan de Stichting van de Arbeid hun ontevredenheid te kennen gegeven over het feit, dat de loonregeling". In hun collectieve arbeidsovereenkomst vervat, niet Is vastgesteld per 1 Maart 1947. maar per 1 Januari 1948. Zij vragen de Rijksbemiddelaara om een beslis sing op korte termen in deze kwes tie, „teneinde ernstige verstoring van de bedrijfsvrede te voorkomen." Doordat de zwager van onze werkster, die zo echt op de accor deon kan spelen, plotseling nogal ernstig ziek geworden was, twee dagen voor het koperen bruilofts feest van die goede assistente in de huishouding van ons, kwamen die aardige mensen ineens zonder mu ziek te zitten. Een bruiloft zonder muziek, dat gaat natuurlijk niet, maar toen het beste mens een visje uitgooide naar onze radio met pick up en de platen ze zou zorgen dat er niks aan kwam, daar kon ik van opaan hapte ik niet spon taan, want zo'n vervoer van die ap paraten en de broze platen, hele maal naar Zuid, daar had ik het niet erg op. Weet je wat, Ali, zei Ik tegen de koperen bruid, komen jullie het feest maar hier in huis geven, je weet hier de weg en dan gaan wij" wel uit, die avond, zeg maar hoe laat we thuis mogen komen. Nou, dat was voor elkaar, dat vond Ali een pracht oplossing, want wat is nou een bruiloft zonder mopje mu ziek, nietwaar. Zo trokken wij dan gisteravond de deur van ons feest gebouw achter ons dicht, met de stellige belofte en het oprechte voornemen vóór drie uur m de morgen met terug te komen. Maar toen het om één uur de hoogste tijd was in het café, waar we met een bevriend echtpaar za ten, hadden die mensen een kwar tier lang al zo kifterlg tegen elkaar gedaan, dat we er niets voor voel den bij hen thuis nog een kopje koffie te gaan drinken, zoals afge sproken was. Vechten jullie het sa men maar uit, zei ik wrevelig, want niets is zo pijnlijk en vervelend als getuige te moeten zyn van. echtelij ke twisten. Nou, daar stonden %ve dan op straat en het was nog maar goed één uur. Laten we nu maar op ons dooie gemak naar huis wandelen zei ik tegen m'n vrouw, dan proberen we ongemerkt naar de slaapkamer te sluipen. Om een uur of drie ga ik dan wel kijken hoe de bruifloft bet maakt. Voorzichtig opende ik de huis deur en liep op mijn tenen en de maat van een pittige mars naar de slaapkamer, vlak langs twee jonge bruiloftsgasten die zich stonden te verloven in een hoekje van de gang Sst, deed ik tegen m'n vrouw, ze hebben ons niet gezien, loop maar gauw door, ik kom zó. even hier zijn en ik draaide „bezet" voor. Nog hoor ik die gil in de slaap kamer, een moment later. Met twee sprongen stond ik naast mijn klap pertandende vrouw. Kijk nou toch eens. hakkelde zij, er ligt een vent in ons bed. Daar was Ali ook al, een grote anjer in het haar en rode pret- koontjes. 't Is zonde, giechelde ze, ik dacht al waar zou ome Arie toch zitten, ach jé, hij ken d'r niet zo goed tegen, ziet U, hé, ome, wor 's wakker en zij schudde heftig aan het kale hoofd van de zeer corpu lente oude man. Zodra hij de ogen geopend had sprak hij peinzend, als voor zich heen: geachte bruid cn bruidegom.en zette toen in eens met diepe keelstem, een lied in: roosjes verdorren, scheepjes vergaan, gorgelde de dikzak en stortte plotseling weer in een' diepe slaap, Nou, we hebben 'm nog maar een paar uurtjes laten rusten en ons maar opgewekt in het feestge woel geworpen, 't Was echt gezellig nietwaar. Ali? DESIDERIUS Volgens het Italiaanse blad „II Tempo" zouden, in verscheidene streken van Joe goslavië ernstige ongeregeldheden plaats gehad hebben. Het desbetreffende be licht luidt: „De laatste dagen hebben zich incidenten voorgedaan te Doeba, Berika en. Sokolovitsj, waar volkswach- ten vuurden op een Erote menigte. Te Zagreb hadden aan het einde vsn de vo rige week protest-demonstraties plaats. Ocstanden braken uit In concentratie kampen te Novisad en Sembet," In het leger zou bü velen ontevredenheid heer- Steunfonds voor militaire gepensionneerden Op do tweede en laatste dag van de algemene vergadering van de Al gemene Militaire Pensloenbond, heeft de vergadering besloten tot de vormiug van oen noodfonds. Het doel hiervan Is mensen te onder steunen, die nog steeds bulten de pensioenwetten worden gesteld, zo- ais bijvoorbeeld de weduwen van militairen. De voorzitter noemde de nood zaak, die tot dit fonds leidde, een aanklacht tegen de regering, die nog steeds in gebreke is gebleven by de noodzakelijke herziening van de pensioenregeling. Uit de verga dering werd een telegram verzonden aan de raad van ministers met het verzoek de urgentie van dit vraag stuk In aanmerking te nemen, bij de afwikkeling van de voorgenomen herziening van de pensioenregeling. Door Nederland zal aan Tsjecha-Slo- wakije textiel-afval ter waarde van 8 millioen kronen worden geleverd. In ruil daarvoor ontvangt Nederland voor eenzelfde bedrag afgewerkte textielpro ducten. Deze vereveningstransactie vormt een onderdeel van het tussen belde landen gesloten handelsaccoord. In de Rivièrahal js gisteren een tweedaags congres geopend van de Nederlandse stukadoorspatroonsbond Ongeveer 7DD stukadoors, de meeste vergezeld van hun vrouwen, waren in de zaal aanwezig, toen de voorzit ter de heer J. A. van Mil uit Rotter dam het congres met een welkomst woord opende. De onderbrenging van de gasten is nog even een pro bleem geweest. Wegens tekort aan hotelruimte zijn nu circa driehon derd congressisten gelogeerd op het motorschip Koningin Emma van de Mij-Zeeland, dat In reparatie ligt aan de Lloydkade. 90 Superforten heden 79200 dito gisteren De vroegere chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Carl Spaatz, schrtfft in de „Newsweek", dat als de 90 b-29 superforten, die nu In En geland zijn gestatlonneerd zouden zijn geladen met atoombommen, hun vernie lende kracht even groot zou zijn als die van een vloot van 79290 vliegende for ten uit de laatste oorlog, geladen met normale ontplofbare projectielen. 1* Wie heeft post vpor de Waterman" en „Sibajafc' De „Waterman" vertrekt 17 September met troepen aan boord van Rotterdam naar Indonesië. Wil men, dat de opva renden in Port Said post ontvangen, dan moet deze uiterlijk °P 19 September in de brievenbussen zbn gedaan. Voor uit reiking aankomst in Batavia dient zij uiterlijk 3 October gepost te zijn. Joe Louis is zwijgzaam Op de vraag van journalisten, of Joe Louis van nlan was weer in de rinv uit te komen, verklaarde de wereldkampioen, dat hjj 25 Decem ber zijn beslissing: zal laten weten aan de Amerikaanse boksbond. Turpin contra Van Dam De Europese Boks Unie heeft het gevecht tussen de Britse middenge wicht kampioen Dick Turpin en de Nederlander Lue van Dam, dat 27 September te Birmingham zal plaats binden, erkend als voorwed- strüd voor het Europese kampioen schap. DE VLIEGENDE MELKBOER. Om het Noorden van Engeland van melk te voorzien, heeft het Engelse ministerie wan voedselvoorziening voor twee maanden dertien vliegtuigen gecharterd, die per week anderhalf milHoen liter melk van Belfast naar Liverpool en Blackpool zullen vervoeren. Er worden meer dan zestig ukchten per dag gemaakt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3