Röntgenfotografie voor de geneeskunde Euwe en Scheltinga bonden de strijd aan ff D DAMON RUNYON NEW YORK Sin j orenstad-Rotterdam vroeg dertig uur Ontdekking, die tot grote resultaten leidde Georgette Hagendoorn voor de Kunstkring Om het kampioenschap van Nederland Ons Drentse olieveld wordt helemaal echt Vdda m9 SP0&T a erzSPPtr, Radio- «rcatnma Eens gevierd kampioen nu tweede rangs burger (tfaï bkdt d& (paMol-kaiwdsüil iOaakult bsudaan ai d&$& waakdswolk phijjsjt din bntekikbaah wohdsw qsL&istld? BON Misdrijf of ongeval? de best-betaalde journalist van .Short Takes' Maar aan de „Slamat" lag het niet Vrijdag 17 September 1948 5 De medische wetenschap maakt tegenwoordig een steeds drukker gebruik van de Röntgenfotogra fie. Misschien vindt U het "wel aardig te weten, dat de Duitse natuurkundige Röntgen min of meer toevallig in 1895 de ont dekking deed, die tot deze foto grafie leidde. Röntgen werkte met luchtledi ge glasbuizen, waar hij electri- sche stroom door liet gaan. Door de graad der luchtledigheid te veranderen bereikte hij schitte rende kleureffecten. Bij een van zijn experimenten had Röntgen zijn horloge op een cassette met een fotografische plaat gelegd. Hij gebruikte deze plaat later en toen hij haar ontwikkelde zag hij tot zijn verbazing op de foto een afbeelding van het meta len geraamte van zijn horloge. Röntgen zou geen onderzoeker ge weest rijn als hij dit wonder niet had willen, verklaren en hij ont dekte, dat van de1 luchtledige bui zen, als er electrisehe stroom door gaat, onzichtbare stralen uitgaan, die in staat zijn stoffen te door dringen. Hij noemde deze stralen x-stralenj later werden ze Rönt genstralen genoemd. Deze uitvinding heeft voor de ge neeskunde, maar ook voor de tech niek een omwenteling teweegge bracht. Thans staat vast, dat slechts enkele stoffen de Röntgenstraal "tegenhouden. Wanneer men de stralen op het menselijk lichaam richt, gaan- zij door da huid, de spieren en ingewanden en worden slechts door de beenderen gestuit. Wanneer men de stralen.op een hand richt en er een fotografische film onderzet, ziet men de beende ren op' de film als schaduw. Enfin U weet het wel; Röntgen foto's tonen TT het skelet en dus begrijpt U ook, dat de Röntgenfoto bij beenbreuk een fractuur aan- toont wat er aan schort. Aanvan kelijk gaven ingewanden "op de Röntgenfoto geen schaduw, maar ook daarvoor is een nieuwe me thode ontstaan, Men heeft nu na melijk vloeistoffen bereid, waar .Röntgenstralen niet door kunnen gaan. De medicus pleegt deze vloei stoffen in de ingewanden te bren gen en kan dan ook de ingewan den fotograferen. Tegenwoordig Kunt u zich voorstellen, dat u een avond lang geboeid kunt luisteren naar liedjes over simpele, dingen als het rnolenaarsdochtertje, 'dat 20 graag een schipper trouwen wil of als de vrijer aan de deur, die binnen mag komen omdat hij honderdduizend gulden mee brengt of naar wat rijmelarij op het thema „Klap es in je handjes, bel, bel bei?" Voor wie Donderdagin Palace was, duurde de avond, die vrijwel lou ter met deze en dergelijke slmpelheid- jes gevuld werd, veel te kort, want Georgette Hagendoorn verstaat de kunst (Kleinkunst met een grote „KL") om van die wel heel eenvoudige lied» jes iets zeer mcois te maken. Zij doet dit speels en met een schijnbaar na tuurlijke vanzelfsprekendheid, die over rompelt, die echter de vrucht moet zijn van een samengaan van intense studie en een subtiel gevoel voor humor grote artistiek talent. Vanwege al het feestelijke in deze. Septembermaand had zij een keus ge maakt uit Nederlandse versjes: wat oude en dat waren wel de hoogte punten wat nieuwere van Speen- hoff en Louis Davids en twee herinner den aan dc oorlog. Misschien is haar keus aanvechtbaar. Wij hadden graag wat minder Speenhoff en wat meer Davids gehoord en wellicht was het niet nodig, van Pisuisse alleen twee Engelse, dooruhem slechts in Nederland geir.troduceerde. liederen te zingen. Maar haar keuze moge aanvechtbaar zijn, haar kunst zeker niet want men krijgt de neiging aan te nemen, dat het er niet zo heel veel toe doet, wat zij zingt: haar stem, en haar mimiek kunnen hetallereenvoudigste liedje doen tintelen van -leven, Pierre Verdcmck wist aan de vleugel de lichte toets te vinden, die Geor gette nodig heeft: hij begeleidde voor treffelijk. C. J. O. spuit men jodlumhoudende vloei stoffen in het bloed cn kan zo een. nauwkeurig beeld-van de nieren verkrijgen. Voor de slokdarm, maag en darm kan men soortgelij ke methodes toepassen. Andere vloeistoffen worden in het rugge- merg gespoten om het ruggemerg- kanaal te kunnen zien; lucht wordt in de hersenen gebracht, opdat men afwijkingen kan constateren. Over de doorlichting schreef gisteren een der redacteurenvan dit blad een lezenswaardig artikel. Gevaarlijk. Ook een minder aangename ont dekking werd gedaan, namelijk dat langdürige inwerking van Röntgen stralen op het menselijk lichaam zeer gevaarlijk is. De eerste artsen, die met deze stralen experimen teerden, kregen ongeneeslijke zwe ren en betaalden hun onderzoe kingen voor het mensdom met het verlies van ledematen, ja zelfs met het leven. Alleen kleding en -schor ten van lood kunnen de stralen volledig tegenhouden. De kwade eigenschappen der Röntgenstralen worden echter ge heel overvleugeld. De tegenwoordige Röntgenbe- handeling maakt het ook mogelijk kwaadaardige gezwellen te vernie tigen. Kanker wordt met Röntgen stralen behandeld, maar ook huid ziekten en ziekten van het been- derengestel. Het spreekt vanzelf, dat de hoeveelheid stralen, die voor het doorlichtëh of bij gewone Röntgenfoto's toegediend wordt, onschadelijk is. De overige werking van Rönt genstralen ligt buiten de techniek van de medicus, maar hij weet daarom wel, dat dit middel ook wordt toegepast bij bruggen of schepen, teneinde lasfouten vast te stellen. Het was een lange weg, de weg van de primitieve buizen van Röntgen tot de moderne instituten met geweldige buizen- en sterk stroominstallaties en de modernste apparatuiir. En toch staan wü nog maar aan het begin der wetenschap van de Röntgenologie. Tot het volgende speekuur! Medicus. Röntgenfoto's van de borstkasDe zwarte streep in het mtdden met de vitbuiginp rechts stelt de wervelkolom en het hart voor, de witte ge deelten aan weerszijden zijn de longen. Ribben en sleutelbeenderen zijn duidalyk le zien. De zwarte vlekken onderaan zijn maag en lever Verschillende omstandigheden waren oorzaak, dat de wedstrijd om het per soonlijk kampioenschap van. Neder land, welke reeds het vorig jaar had moeten worden gehouden, was uitge steld. Gisteren begon deze wedstrijd In de belangeloos ter beschikking gestelde cantine van het hoofdbureau van politie te Amsterdam tussen dr M. Euwe, titel houder en Th- D. van 5cheltlnga, win naar van de voor-wedstrijden. Na een kort welkomstwoord van de waarnemend hoofdcommissaris de heer- J. L, Fosthuma. en even korte speeches van de voorzitters van de K.N.S-B- en de A.S.B. en van de Leider der schaak- afdeling van de polltlesportverenlging werd om de kleur geloot, dr Euwe trok zwart en de heer Pcsthuma deed daar na voor Van Scheltinga de openings zet t.w. ld 4, Het werd een orthodox koninginne- gambiet, dat we sinds lang niet op het repertoire gezien hebben. Aanvankelijk ging de partij langs bekende paden en zonder schokkende gebeurtenissen belandde men vla ope ning en middenspel in een eindspel, dat voor wit iets gunstiger leek. Euwe In vergelijking met een jaar ge leden is de exploitatie, der Neder- lahdse olievelden bij Schoonebeek met rasse schreden vooruit gegaan. Voor de boringen worden thans nieuwe Amerikaanse boortorens gebruiktdie gemakkelijk te ver plaatsen zijn. De Nederlandse Aardoliemaatschappij beschikt thans over ruime nieuwe bedrijf s- peboiftoen en woongelegenheden. Geregeld worden nieuwe putten tot vlak by de Duitse grens ge boord. De olie-wordt doorgaans op 800 tot 1000 meter onder de grond aangetroffen. toonde echter aan dat dit slechts schijn was. Een ogenblik meende men zelfs, dat Euwe zou gaan winnen, maar Van Scheltinga had een fijne parade <3*!, Lc 4), waarmede hij materieel nadeel kon vermijden. Bij do 41ste zet werd de partij in ongeveer gelijke stelling onderbroken. Nederland gastheer voor wereld-damkampioenschap De internationale dambond heeft het' toumooi om de wereldtitel 1S48 aan Nederland toegewezen. De Nederlandse Dambond onderzoekt de mogelijkheid om het tournooi op 23 October te ope nen. Met enige rustdagen zou de fi nale dan op 13 November plaats vin den. Het ligt in de bedoeling het tour nooi in een dubbele ronde te organi seren. Bepaald is, dat Frankrijk en Nederland elk drie deelnemers. Belgis twee en Zwitserland één kan afvaar digen, Voor Nederland staat de deelneming vast van Plet Rcozenburg, kampioen van Nederland en nummer twee van de strijd om de Nederlandse titel, de IJntuidenaar Laros. Omtrent de derde deelnemer is nog geen beslissing ge vallen. Men hoopt, dat dit de tien voudige kampioen Keiler zal zijn. Reeds twee Fransen zijn bekend. Het zijn Bonnard, kampioen van Frankrijk 1948 en Post, kampioen van Noord- Afrika. Of Ghestem zal uitkomen is nog niet bekend. Voor België komen uit: Dames- ma ecker. kampioen 1943 en de Antwer penaar Verpoest Georges Rostan, kam pioen van Zwitserland zal zijn land vertegenwoordigen. VRIJDAG 17 SEPTEMBER AVONDPROGRAMMA HILVERSUM Is 19.00 Nieuws: 10.15 Franse lyriek van troubadour tot het moderne chanson; 19.45 India; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Vijftig jaar Nederl. muziek; 21.40 Een sprookje van Ander sen; 22DO Yehudi Menuhin, viool; 22,37 Actualiteiten: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM H: 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Reg. uitz.; 19.30 Gesprek ken over de Bergrede: 19,50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws; 20.05 Zangrecital; 20.30 Geestelijk verkeer met Duitsland; 21.00 Men vraagt; 21.35 Voordracht; 21.50 Guitaarduo: 22.00 Buitenl. week overzicht; 22.15 Swing and sweet; 22.40 Vandaag; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Symph. concert. ZATERDAG 18 SEPTEMBER HILVERSUM IJ 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; .7,30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; S.15 Gr. platen; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Piano- werken van Franck en Faure; 9.30 Con cert (gr. pi.}; 10.00 Voor de klonters: 10.15 Gr. platen; 11.00 Zonnebloem; 11.45 Franse kinderkoren; 12.00 Angelus; 12.03 Zangrecital; 12.30 Weeroverzicht; 1233 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Reg, uitz.: 13.30 Klaa3 van Beeck; 13.50 Film en toneel; 14.10 Omroepka- merork.; 15.15 Jonge kunstenaars stel len zich voor; 15.45 Bing Crosby; 16 00 Musetteklanken; 16.20 In 't hartje van Borneo: 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans: 17.00 Wigwam; 18.00 Piano duo; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; IB.30 Reg. uitz. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 17.15 Gr. platen; 8.00 Nieuws; 8.18 Gr. pla ten; 9.30 Waterstanden; 9.35 Koorzang; 10.00 Morgenwijding: 10.20 Radiofeuilla- ton; 10.35 Pianorecital; 11.00 Voor de arbeiders; 12.00 Lunchconcert; 12.30 Weerpraatje: 12.33 Orgelspel: 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Frans Wouters; 14.00 Het Nederl. lied; 14.15 Staönuriekcorps; 14.50 Drente; 15.30 Ra dio Philharxn. orkest; 16,00 Het N.V.V, spreekt een woordje mee; 16.15 Inter nationaal cabaret; 13.45 Sportpraatje: 17.00 Schijvenschouw; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Gemengd omroep a capellakoor; 18.30 Two-way jazz-programma. Ik had wel verwacht, dat er op m'n „O zei ik" reactie zou komen en zo is het ook inder daad gebeurd. Men heeft mij op gebeld om rail te vragen „wie" hef was, Ik heb er ook brieven over gekregen en op een van deze wil ik hier wat uitvoeriger ingaan. De schrijver is secretaris ge weest van Sparta, tien jaar voor de oorlog, Sparta stond er zwak voor en in het eerste elftal waxen twee absoluut onmisbare spelers, zonderlinge, moeilijke jongens, al leen geschikt om te voetballen. Het was de laatste week voor de com petitie en hun contributie was nog niet betaald. De voorzitter, de heer Overeynder zei tot de administra teur: „Bericht hun, dat als ze voor Zondag niet hun contributie be taald hebben, wij hen tot onze spijt niet kunnen opstellen!" Nog een ander geval! „Ben van onze leden, die'tot een echt „Spar- ta-geslacht" behoorde, vertelde mij: „Die Overeynder is.-..., we zitten al jaren zonder behoorlijke spil; ik kan de beste spil van Rotterdam krijgen, als we hem aan een een voudige betrekking kunnen helpen. En hij.het. Alle clubs doen het, waarom dan Sparta niet? (Alle andere clubs vertelden, juist, dat Sparta het deed.Over eynder die dit lid hiervoor speciaal bezocht, moet toen gezegd hebben: „Uw naam is, tochU is toch een broer van die en die? Ik ben er zeker van, dat uw broer nooit met een dergelijk voorstel bij mij zou zijn gekomen en ik had dit ook van u niet verwacht!" Hulde voor de heer Overeynder, hulde ook voor de schrijver van de brief, die mij m'n „O zei ik" een beetje kwalijk heeft genomen. Ik kan mij zijn gevoelens zo goed be grijpen. Hij behoort tot de idealis ten, die het amateuristisch voetbal door dik en dun zuilen verdedigen. Er zijn er ook, die er anders over denken. Een schande....? Het is nog niet zo heel lang ge leden, dat er in de voetbalwereld uitvoerig, over is gediscussieerd of het maar niet beter was om het amateurisme prijs te geven en een systeem in te voeren, zoals dat bij voorbeeld in België wordt getole reerd. Zelfs de „Sportkroniek" van de heer Moorman, die men toch moeilijk van heulen-met-het-geld kan beschuldigen, heeft er aap meegedaan. Bekende voetballers )Vegerdiscriminatie in de Verenigde Staten Norvell Lee, een middengewicht- negerbokser, die deel uitmaakte van de Olympische ploeg der Ver enigde Staten in *1948, is te Co vington in hechtenis genomen we gens inbreuk op de afzonderings wet van de staat Virginia. Lee wordt ervan beschuldigd, „elders te hebben plaats genomen dan hem rechtens was toegestaan'" in een locaaltrein* Hij is onder borgtocht voorlopig in vrijheid gesteld. zijn es vóór geweest. Ik herinner me zelf een gesprek met Bas Paau- we, die toen nog in het Nederlands elftal meespeelde en Paauwe vond het ook geen schande als een voet baller voor z'n. prestaties betaald zou worden. IT weet misschien ook nog. dat het bestuur van de KNVJ3, en met name.de heer Lotsy er niet van wil weten. v Maar.al acht men het ook om de een of andere reden, uit den boze om voet ballers voor hun prestatie te belo nen, dat wil nog niet zeggen, dat het dan stiekem niet gebeurt! En.... als u nu van dat „O, zei ik" de be doeling wilt weten, dan.... 3Nree, nu zeg ik verder niets meer. Een goede verstaander heeft maar een half woord nodig, zegt men wel eens en ik hoop maar, dat vele van mijn toehoorders -goede verstaan ders zijn. KRIS-KRASSER. Jany vestigt nieuw record 500 m. crawl heren Lex Jany verbeterde te Casablanca het. Europees record 500 m. borst- crawl cLoar de2e afstand af te leggen in 6 min. 0.9 sec. Het oude record stond sedert 23 April 1932 op naam van. de Fransman Jean Taris met 6 min. 1.2 sec, De Britse League Donderdag werd voor de Engelse League slechts een wedstrijd gespeeld. De uitslag luidt: Eetstp divisie: ChelseaCharlton Athletic 22 Timmerhout blijft schaars Economische Commissie* voor Europa zijn opgesteld zal timrtexhout in Europa in 1S49 schaarser dan ooit zijn. Men heeft berekend dat het voor ex port in 1949 beschikbaar zijnde tim merhout nauwelijks voldoende zal zijn om in tweederden der behoeften te voorzien. Het tekort zou twee keer zo groot zijn als het voor 194B geraamde tekort. Er is een plan uitgewerkt volgens het welk de fcost-Europese landen de beno digde machines tot uitbreiding van de timmerboutproductie ontvangen van de West-LEuropese landen, waartegenover zij garanderen, dat de uitvoer van tim merhout groter wordt. ET GROTE SUCCES VAN DE PAROOLKALENDER 1948 is aan leiding geweest om de lezers van „Het Rotterdamsch Parool" ook voor 1949 in de gelegenheid te stellen een speciale Paroolkalcnder aan te schaffen. Evenals zijn voorganger is de Paroolkalender 1949 zowel wat uit voering als inhoud betreft, uitstekend verzorgd. En de prijs is ook nu weer uiterst laag. E PAROOLKALENDER 1949, gedrukt op heel mooi papier en deskundig samengesteld bestaat uit een 27-tal fraaie fotorepro ducties in koperdiepdruk uitgevoerd. Het katenderbloc is bevestigd op een stevig, in rustige kleuren uitgevoerd schild, waarvan het formaat 25 X 35 cm ïs. le. tal van opwekkende foto's, die U veel genoegen zullen schenken. 2e. prettige lectuur, zoals korte verhalen, tips om TI fit te honden enz. 3e. wenken voor 'de huisvrouw waar ze wat aan heeft. 4e. op ieder blad verhaaltjes, die Uw kinderen aangenaam zullen bezig houden. 5e. voor puzzelaars, groot en klein, tal van prijsvragen op allerlei ge bied met een groot aantal waardevolle prijzen. radiotoestel MODERNE STOFZUIGERS DAMES- OF HERENRIJWIEL STRIJKIJZERS VACANTIETOCHTEN VLIEGTOCHTEN 190 FRAAIE KINDERBOEKEN ENZ, ENZ. DEZE FRAAIE EN ATTRACTIEVE PAROOL- £g I QC KALENDER, die een sieraad is in Uw huiskamer en TI I ,tjQ ontspanning biedt aan het gehele gezin, kost slechts De oplage is beperkt. Zend daarom onderstaande BON spoedig in aan onze admi nistratie of stel deze aan de Parcel-bezorger ter hand. Bij voorkeur, ontvangen wij Uw bestelling via de bezorger (ster). AAN DE AFD. KALENDER-1Ü4D VAN „HET HOTTER- DAMSCK PAROOL" SCHIEDAMSE SINGEL 42. VERZOEKE MIJ TB ZENDEN VÓÓR 1 DECEMBER 1948...- EX. VAN DE PAROOL-KALENDER 1949 1.35 PER STUK. PER POSTGIRO NO. 398644 DE BETALING GESCHIEDT AAN DE PAROOL - BEZOR GER BIJ AFLEVERING. (GELIEVE MET BLOKLETTERS IN TE VULLEN) naam i.i.. ..V.'l'. straat PLAATS ..L....; Toen de 72-jarige J. H. te Lut- ten bij Dedemsvaart, die Dinsdag zijn woning had verlaten, daarin de volgende morgen nog niet was teruggekeerd, begon men argwaan te koesteren en waarschuwde de politie. Bij een onderzoek vond men. het lijk van H. in een on diepe doot- Hoewel hier sprake kan zijn. van een ongeluk, wordt misdaad met waarschijnlijk roof als drijfveer niet uitgesloten ge acht. Zijn as werd uitgestrooid hoven Manhattan (Door onze New Yorkse correspondent) T* OEN Damon Runyon stierf, -1- weende Broadway, Het had z'n eerste burger verloren, z'n „chroniqueur" en z'n grootste bewonderaar. Runyon was mr. Broadway. Hij trok met z'n schrijfmachine de hele wereld rond; hij vestigde zich een tijd m Florida; hij maakte films in Hollywood, hij leefde in hotel suites, in villa's, in hospitaals over het gehele Amerikaanse continent, maar Broadway was z'n. „favoriet". Hij kwam er te rug om te sterven. Hij had er de mooiste uren van z'n leven en z'n grootste triomfen beleefd tussen da bookies en de boks managers, de columnisten en de sportjournalisten en het was te midden van hen. dat hij stierf Dit schrijft Don ïddon in het boek. dat h« over Damon Runyon heeft samengesteld een verzameling van z'n beste, z'n puntigste kranten- werk Want voor de krant schrijven, deed Runyon het liefst Kort voor Z'n dood kreeg hij honderd duizend dollar van sir Alexander Korda voor een manuscript, bestemd voor Bine Crosby; twintig scenario's van Kunyon zijn verfilmd en voor een short story in de „Saturday Evening Post" ontving hij tien duizend dol lar. Hij kon verdienen wat hij wilde en heeft het ook verdiend, maar altijd weer trok z'n hart terug naar Broadway, naar de-jongens-van-de krant. Z'n column „the brighter side" In de Hearstpers is het beste, dat'hier ooit in een krant is ver schenen. Runyon-legende Op 6 December 3946 is Runyon ge storven. „Het was," schreef z'n beste vriend en collega Winchell, „alsof op Broadway de lichten uitdoofden". Hij is gestorven aan de vreselijkste ziekte: kanker. Hij is ervoor geope reerd aan z'n keel en heeft er z'n stem door verloren. Voor iemand, die zó graag praatfee als Runyen was dat een smart. Maar hij klaagde nooit, af en toe schrijnde iets van het leed door in een „stukje" in de krant „Sinds ik m'n stem verloor, heb ik Een dezer dagen is van de pers gekomen „ShortTakes", uitgegeven bij Constable in Lon den, waarin door de samenstel ler, de New-Yorkse journalist Don Iddon, de nagedachtenis wordt geëerd van zijn collega Damon Runyan. Wij ontmoeten in deze bundel een van de merk waardigste corypheën van de A~merikaajise journalistiek: een „newspaperman", die over alles kon schrijven wat z'n ogen za gen: een moord, een brand, een bokswedstrijd van Joe Louis, de begrafenis van RooseveltHet is daarom, dat wij met genoegen bijgaand artikel van een New- Yorkse. medewerker publiceren ontdekt, wat het betekent om een vriend te begroeten met „bello, hel lo, hello" Sinds die sombere winteravond in 1946 is z'n stoel leeg in de „Stork- club", waar hij altijd te vinden was, als het middelpunt van een groot gezelschap. Hier leeft de herinne ring aan Runyon voort als een legende Heel New York heeft zich kostelijk vermaakt met de verhalen van „Louie, de ooievaar", die in de Stork-club zijn ontstaan. Louie, die op zekere dag zo moe was van het kindertjes rondbrengen, dat hy een bar in New York binnenschoot om een brandy te bestellen en er nog eentje dronk en nog eentje en ten slotte de gekste vergissingen beging door een vierling te bezorgen bij een oude vrijster en een Eskimo-baby bij mr. Caesar C. Caesar, die juist op het punt stond zich te verloVen Een zekere mr Billingsby ontfermde zich ten slotte over de arme Louie, die nog één baby over had en om te voorkomen dat zoiets nog eens zou gebeuren, stichtte hij de Stork-club. „En wie denken jullie, dat cr ach ter de bar staat om <ie glaasjes vol te schenken? Het jongetje in de hoek daar met z'n handje omhoog, mag het zeggen. Goed, Phocon, heel goed. de man achter de bar is de laatste baby, die Louie de ooievaar op de avondi, waarvan ik jullie verteld heb, nog over had. Het kind is man geworden en daar staat hij. We heb ben ons allemaal wel eens verwon derd afgevraagd aan welk adres hij oorspronkelijk verwacht werd, maar als ik jullie een goede raad mag geven: vraag niet te veel, want goe de barkeepers zijn zeldzaam, terwijl Louie de ooievaar u te allen tijde een baby kan bezorgen." Waarom ik 1 „Toen Runyon al ziek was schreef hij het beklemmende: „Waarom ik „Het komt terug met elke pols slag... Waarom ik? Angstig speurt een mens z'n leven af om te zien of hij ergens, in vergeten jaren, zo zwaar heeft gezondigd, dat hij deze straf verdiende. Hij schrikt midden in de nacht wakker en met het tikken van de klok hamert het in z'n hersens: waarom ik...... waarom ik Waarom niet die schoft van een Jo nes. waarom niet die nietsnut van een Smithwaarom juist ik Het is een vraag, die al eeuwen oud is, het is een. vraag, die nu weer luider klinkt van mannen, die uit de oorlog terugkomen, gebroken naar lichaam en geest, die dof en verwilderd vragen: waarom ik. waarom ik....? Voordat Runyon stierf had hij al geschreven wat hij tegen de Dood zou zeggen, als hij kwam. „De Dood kwam binnen en ging mast me zitten, een rijzige zeer gedistingeerde gestalte in een prachtig, wit flanellen costuum en met een glimlach op z'n sprekend gelaat. „O hello," zei ik, „hello, hel lo, hello. Ik had u nog nlef ver wacht. Ik heb verzuimd op het rode bord te kijken en wist niet, dat m'n nummer al aan de .beurt was. Als 11 me even m'n hoed en m'n jas wilt geven, ga ifc onmid- dellijk met tt mee „De Koninklijke Kotterdamsche Lloyd heeft het op 't ogenblik zo druk met het In de vaart brengen van nieuwe schepen, dat het cere monieel van officiële proefvaart en overdracht wel eens achterwege moet blijven." Een medepassagier maakte deze opmerking tijdens de eerste reis van het nieuwe m.s. ..Slamat" van Antwerpen naar Rotterdam, met een lading van 6Q00 ton |fzer en cement {voor Indonesië) en niet te vergeten een uitgebreid gezelschap courantiers. En terecht Want na het vlaggeschlp „Willem Ruys" kwam de „Garoet" en terwyi dit 3chip nog aan zijn maidentrip bezig is, komt de „Slamat" in de vaart en kan men by Piet Smit en Wilton Fyenoord de Mat ara", „Blitar" en „Langkoeas" in aanbouw zien. Een officiële proeftocht was dit niet van de .jSlamat"na de technische proefvaart medio Augustus meer een plezierreisje, dat althans wat de journalisten betrof, gerust nog meer vertraging had mogen onder vinden. Over die vertraging werden ook opmerkingen gemaakt, zeer vele en zij kwamen doorgaans neer op de vraag: Hoe kan Antwerpen zich tegenover Rotterdam handha ven? Deze „Slamat" böv. vertrok j.l. Woensdagmiddag "5.15 uit dok 225 van de Antwerpse haven om nau welijks een half uur later weer te stoppen voor de sluis, die juist vol was. Twee uur later konden de schroeven weer een paar slagen maken, de „Slamat" sloop de sluis door..,,., en ankerde een mijl ver der op stroom; de navigatie bij nacht op de nog steeds niet wrak- vr|je Schelde is niet aan te bevelen en bovendien wat 't ty niet gunstig. Gewacht werd dus tot Donderdag morgen 10 uur, toen de loods aan boord klauterde en de „Slamat" Jn matigevaart de Schelde kon af zakken. Klokslag* drie uur werd Vlissingen gepasseerd, om half acht Hoek van Holland en tien uur lag de „Slamat" langszij dö Lloydkade. Antwerpen—-Rotterdam in bijna 30 uur. Wat de verbinding met zee be- Advertentie l. M. U hoeft niet bang te zijn, voor schrale of ruwe huid. Gebruik dagelijks de echte Engelse cream treft wint Rotterdam het toch wel verre van de Sinjorenstad. Modem schip Ondanks, of liever, dank ztf dit slakkengangetje, hebben de opva rende plezierreizigers zich uitste kend vermaakt. Ze hebben alle rijd gehad om'de technische en accom modatie-bijzonderheden van dit 12.500 ton metende schip dat nagenoeg identiek "is aan de „Garoet", nauwkeurig en op bun gemak te bestuderen.. Zy hebben op de brug kennis kunnen maken met kapitein J. D. Dibben, die dezer da gen evenals de commandant van de Willem Ruys", kapt. C. H. Vellen- ga, tot kapitein ter zee bij de Kon. Marine Reserve is- benoemd. Zy hebben de machinekamer met de twee enkehverkende tweetakt Sul- zur dleslemotoren bezichtigd, de wasserij en de keurige verblijven der bemanning, de zout-zoetwater- installatie, het rookmeldïngssy- steem, de koel- en vrieskaMers voor lading en proviand, de enorme diep- tanks, ingericht voor het vervoer van 4000 ton eetbare olie; of droge Lading. Zy hebben bijzonderheden VBrno- men over de vierkante masten, die vrachten tot 50 ton kunnen heffen en zonder want of Btagen een mooi vry uitzicht geven. En daarna hebben de persmensen zich laten verwennen in de gezel lige eetsalon, zich genesteld in do diepe fauteuils van de intieme rooksalon en hebben zij tenslotte de geriefelijke hutten opgezocht. Om de volgende dag weer onthaald te worden op een reeks van maal tijden en vloeibare hartversterkin gen. De perschef van de Lloyd, de heer C. Kijijff, die na de heer De Bloois van de Civiele afd„ ceremo niemeester was, komt alle hulde toe! Dc eerste reis Op 22 September vertrekt de „Slamat" naar Batavia. In Rotter dam wordt nog 4000 ton stukgoed ingenomen en behalve een aantal hutpassagiera gaan 74 Chinezen, afkomstig van drie afgedankte En gelse schepen, mee. Dat zal'dan de eerste grote reis zijn van dit schip, dat afwekend van dq traditie, maar als levende herinnering aan één van de groot ste scheepsdrama's de naam .draagt van het vooroorlogse passagiers schip, dat bij de evacuatie van^ Britse troepen uit Griekenland in 1941 ten onder ging. Een gedenk plaat op de „Slamat" vermeldt de namen van alle Nederlanders, die by deze ramp het leven lieten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 5