Een onderaardse dubbelganger van de lichtstad Hier is Bernard Person in Lake Succes De ingebeelde zieke Kok van Haile Selassie wil niet terug naar zijn oude baas Geef de Arabieren de Negeb en Galilea aan de Joden PARIJS, DAT DE TOERIST NIET KENT Het lied van de arbeid verbreekt de stilte der catacomben Sehildershulde aan Prinses Wïlhelmina Kamers bestellen per mobilofoon Bevrijdingsvuur brandt nu te Nijmegen Radio-verslaggever (tijdelijk in ons land) vertelt van zijn werk Vorstelijke baart versmaad voor positie van chef in een cafetaria Leven in Amerika te prettig Pas op voor makelaars Bernadotte tot de UNO: 4 Dinsdag 21 September 1948 de twintig parochies van oud-Pa - sijs. Het opruimen van veel kerk hoven maakte plaats voor nieuw leven en thans kan men in de ca tacomben een voorstelling krijgen van de omvang der vroegere be volking van de Franse hoofdstad: ruim zes millioen schedels grijn zen de bezoeker aan, tot deze het i speciaal voor de doden gereser- j veerde gedeelte verlaat en de zva- j re deur achter hem wordt geslo- i ten. De deur, die toegang gecffc tot 1 een sinistere ruimte, boven welks ingang te lezen staat: „Halt, hier is het rijk van de Dood!" Een paar uur rondreden in de métro geeft een beeld van wat het ondergrondse Parijs voor het le ven der stad betekent en een wan deling van een halve dag door de spelonken, gangen en holen van catacomben en steengroeven, de Carrières, overtreft deze indruk nog vele malen, maar wie dit alles heeft volbracht zag niettemin slechts een gedeelte van de onder aardse mogelijkheden: het belang rijkste is hier echter het netwerk van kanalen welke tezamen een reusachtige fabriek vormen die uniek is voor bijna de gehele we reld. Per boot onder de stad door De wandelaar die door de stad slentert loopt, over een. onnoeme lijk aantal ronde en vierkante ijzeren luiken in de trottoirs, die allen toegang geven tot de riolen, het aderstelsel van het enorme li chaam dat Parijs heet, en elke druppel af was water komt daar evenzeer terecht als het vocht uit de goten der duizenden straten en pleinen. Dat deze riolen heel iets anders zijn dan grotere en kleinere buizen, daar weten echter niet veel mensen iets van af. Men kent niet de ondergrondse meren, dè P AR!JS, voor millioenen toc- -* risten de droomsiad vol kleur en licht en leven bergt onder zijn plaveisel een ge heimzinnig wereldje, dat maar zeer weinig mensen kennen een rijk van stilte, ivaar men tevergeefs zoekt naar ietsdat aan de lichtstad herinnert, doch waar talrijke arbeiders bij het schijnsel van zacht suizende carbtdlantarens hun dagelijks brood verdienen. De sfeer, die Victor Hugo in zijn „De Ellendigen" heeft opgeroepen is Inderdaad in Parijs te vinden, maar men moet tot diep ender de pralende boulevards afdalen om haar te vinden; zij hangt in de on telbare gangen en spelonken die de buik van deze metropool vor men, in het labyrinth van rio len, catacomben en steengroeven, waar exacte wetenschap en ro mantiek hand in hand gaan en zonder welke de Franse hoofd stad een onherbergzaam oord zou Zijn, „Halt! Hier heerst de dood!" Iedereen die in Parijs is geweest weet, dat de stad uit twee helften bestaat: een boven- en een onder gronds gedeelte, want terwijl het verkeer over het asfalt voortraast ijlen in de diepte de métro-treinen .van 's ochtends zes tot 's nachts één uur in alle richtingen. Maar er is meer onder de straten te vin den dan de prachtig geconstrueer de Métropoiitain die met zijn sta-, tions, couloirs, liften en roltrap pen altijd vol licht en leven is. Als men in het dienstgebouw van de Generale Inspectie der Steengroe ven op de Place DenfertRoche- reau de smalle wenteltrap is afge daald opent zich een wereld die in xiiets aan het onderdeel van een drukke stad doet denken: men hoort er slechts het regelmatig ge tik van neervallende druppels grondwater in een stilte die de rust van eeuwen draagt, want de Carrières en-La Ville Lumière vinden beide hun oorsprong in dè achtste eeuw toen men, om bouwmateriaal voor de stad te verzamelen, de gangen hakte die thans een ondergrondse doolhof vormen waarin miRjarden doods beenderen langs de wanden liggen opgetast- Niet minder dan elfduizend vierkante meter hiervan is nog volledig intact en dit is slechts het zevenhonderdste gedeelte van het totaal, dat enorme ka pitalen aan onderhoudskosten vergt. Eindeloos winden zich de gangen langs en door elkander en alleen zij, die het terrein door en door kennen, weten er de weg in te vinden. Niet zo lang geleden is het nog gebeurd, dat een technicus van de inspectiedienst, die de steengroe ven aan enige vrienden wilde to nen, er het spoor bijster raakte. Vele uren doolde men rond en ten slotte raakte het carbid van de lampen op. 2n het donker langs de muren tastend moesten de mensen voortschuifelep om ergens bij toe val een uitgang te ontdekken en gelukkig werd hun. geroep einde lijk gehoord door een arbeider die hen in het daglicht terug bracht. Dat deze mensen er levend' afkwamen, mag echter een won der heten, -want de kans, dat zij onder vallend gesteente bedolven waren, is lang niet denkbeeldig: regelmatig vinden de arbeiders der Carrières de stoffelijke resten van mensen die op deze wijze de dood vonden, want vroeger waren ver zakkingen aan de orde van de dag en het is zelfs gebeurd, dat een heel blok huizen daardoor instort te. Om deze reden werkt men voortdurend aan het onderhoud, dat Parijs dan ook voor een zekere ondergang behoedt. Zoals Amsterdam op palen is gebouwd, rust Parijs op gangen en holen, de steengroeven en de catacomben waar men einde van de achttiende en begin negen tiende eeuw de resten bijeenbracht van meer dan zes millioen mensen die eens woonden en werkten in Hét baggeren is ren probleem op zichzelf en voor de grotere kana len, die soms meer dan twee meter fiep zijn, gebruikt men de zoge naamde toagon- vanne, een rijden de sluisinrichting die over rails bo ven het water rijdt. De wagon- ■wanne is een ma chine die het riool water hevig in be roering brengt, zodat alle bezink sel wordt opge jaagd en ver mengd met de be doeling dit alles te kunnen zeven. Op de zeef blijven de vaste stoffen ach ter en het water vloeit af. Een en ander geschiedt onder zeer hoge druk en om té be letten, dat deze schade zou toe brengen aan de machines, bedient een arbeider een eoort van rem, die de druk regelt. Men ziet hier een man op ae toagon- oezig alt terwijl twee van zijn collega's er voor waken, dat de kracht van ter de machine uit de rails werpt de Rue Royale door van de Place de la Concorde naar de Madeleine te varen. Behalve de sensatie heeft de bezoeker weinig aan deze tocht, omdat de werkelijk „interessante" riolen terwille van de voortgang der arbeid geen bezoek mogelijk maken. Er is namelijk heel wat te doen om de zaak van het „ader- stelsel" vlottend te houden en elke vertraging in dit werk kan meer dan noodlottige gevolgen hebben vcor de Paryse waterhuishouding die voorkomt, dat la ville lumière in haar eigen vuil ondergaat. In gewijden herinneren zich nog best hoe eer. stagnatie in de dienst der riolen in 1832 een cholera-epidemie tengevolge had en daarom wordt veel zorg besteed aan de „tra- vaux d'eau" die wel het grootste zijn van de gemeentewerken in de Franse hoofdstad. Van alles is daar beneden in het duister te vinden: werkplaatsen voor reparaties en uitstekend ver zorgde schaftlokalen waar douches en klerenkasten voor de arbeiders niet ontbreken, maar ook machi nerieën en transportmiddelen die over smalsporen worden geleid. Met pompinstallatïes die elk op zich een fabriekje lijken, worden kolossale hoeveelheden Seine water aangevoerd om met het afvalwater van de stad te worden vermengd, terwijl andere pompen de „gezui verde" massa weer via allerlei ka nalen naar buiten voeren en in de Seine lozen. Grote ratten rennen bij de nadering van mensen gil lend langs de kaden en om deze dieren te bestrijden beschikt men over gespecialiseerde „jagers" die van tijd tot tijd grote opruiming houden onder de schadelijke en gevaarlijke fauna der riolen. Werk van ongekende activiteit voltrekt zich in velerlei vorm in de diepe stilte van de Paryse „onder wereld" en duizenden verdienen er bun brood zonder dat iemand daar ooit iets van bemerkt, maar wee de stad als onder deze mensen ook eens een grote staking zou uitbreken Om slik en ander bezinksel uit de riolen te toeren heeft men op som mige plaatsen speciale kanalen aangelegd die een soort rangeerter rein" voor het water vormenDoor een dezer kanalen af te sluiten wordt het water in het andere kanaal opgevangen waar het gereinigd wordt. Pneumatische baggerbeugels, die aan in het plafond gemonteerde rail worden verplaatstgrijpen de modder uit de kanalen en stort deze in een wagentje zoals er een links op de achtergrond zichtbaar is. Rechts ziet men langs de wand de buizen voor drinkwater en industrieiouter, dat over enorme afstanden wordt aan- en afgevoerd. collecteurs, waar alles wordt ver zameld en gezuiverd en nog min der weet men van de pompsta tions, die water af- en aanvoeren. Duizenden werklieden zyn hier in de stilte van het onderaardse dag in dag uit- bezig de vloeistofcircu latie van de stad te regelen en af en toe kan men hen in groepjes naar het werk zien gaan: stevige kerels met grote laarzen, die hun carbidlantarens in de hand dragen, omdat met het oog op de gevaren van het vocht in de riolen geen electrisch licht is aangebracht. Slechts bij bijzondere werkzaam heden maakt men gebruik van schijnwerpers die op accu's gemon teerd zijn. Buizen en nog eens buizen doorkruisen Parijs; enkele zo smal, dat een man er net door kan lopen, andere weer me ters hoog en meters breed en sommige, bijvoorbeeld het hoofdriool bij- Asnières, zó groot, dat er een boot met twintig mensen kan varen. Dit grote riool wordt als zoda nig dan ook in dienst van het toe risme benut en een paar malen per week bestaat er gelegenheid onder De schilders Joh. van Zweden en Gerard van Vliet, bestuursleden van de vakgroep kunstschilders in de Ned. Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars, waarvan H.K.H. Prinses Wilhelmina werkend lid is, zijn op het Loo ontbo den om bet album met kunstwerken, uitsluitend van. de leden der vak groep aan prinses Wiihelmina aan te bieden. Het huldeblijk der Nederlandse schilders bestaat uit plm. 200 aqua rellen, tekeningen, etsen cn litho's. Tien van de slachtoffers van de paa- den&toelvergiftiglng. die zich Vrijdag heeft voorgedaan ia net gezin van u«= oud-öurgemeester van ic-anavoori, ue heer H. van Alphen te Alkmaar, is in de joop van gisteren overleden. Ket was de 60-jarige mevrouw barr Taets van Amerongen. TANDEN OP ELKAAR. Spieren gezwollen, dadelijk gaat de zware ijzerenxkogel aan de stok de lucht m en dan zo ver mogelijk, taant de koning en de koningin van Engeland (onzichtbaar op de foto) bevinden zich onder de 35.000 Schottendie weer voor de historische Braemar Highland Gathering bij elkaar zijn geweest. De mobilofoon, de radio-tele- foon is behalve voor overheids instanties als politie en brandweer, ook voor particuliere bedrijven van veel nut. Irt de Rotterdamse haven zijn reeds enkele schepen met een mo bilofoon-installatie uitgerust, waar door zij voortdurend contact met de wal bunnen onderhouden. Deviezen-moeilijkheden zijn ech ter oorzaak, dat er in ons lénd van de mobilofoon nog niet op veel groter schaal gebruik gemaakt kan worden. In Engeland daarentegen, waar deze apparaten gefabriceerd wor den, begint de mobilofoon steeds meer terrein te winnen. Er is zelfs al een dienst, de „Hotel Advisory Staff", die zich vooral bezig houdt met het draadloos reserveren van. hotelkamers. „Horeca" gaf er een aardig voorbeeld van; Op een goede dag kwam een ge zin per auto aan in Dublin waar het erg druk was en vrijwel alle hotelkamers bezet waren. Men wil de hier echter overnachten, hoewel er geen kamers waren, gereser veerd. De auto van het gezin was echter uitgerust met een radio-te lefoon. Dus zocht en vond men draadloos contact met de „Hotel Advisory Staff", die haar speciale {■eveneens met radio-telefoon uit geruste) wagen erop uit stuurde. Vier wielrenners en dertien estafette lopers hebben Maandagmiddag binnen vijf uur het bevrijdingsvuur van Eind hoven. naar Nijmegen overgebracht, waar de Nijmeegse wethouder Windt met de fakkel het vuur ontstak In de bronzen schaal van het monument aan de Waalbrug. Het vuur zal tn Nijmegen blijven branden totdat het wordt over gebracht naar Wagen Lngen, Amsterdam en Den Haag. Deze vond kamers, gaf dit draad loos door aan de „H.A.S." en deze op zij'n beurt aan de aangekomen familie. Het hele geval duurde maar een paar minuten en de kos-. ten bedroegen slechts ongeveer f 1.30. De auto-met-mobilofoon van de „H.A.S." h'eeft een. radio-actie radius van circa 35 km. en zc rijdt rond in alle buiten- en stadswijken, waar accommodatie gezocht wordt voor de dagelijks 50QQ: bezoekers, die Dublin te huisvesten krijgt. Een dergelijke service zou iets voor Rotterdam zijn, maar wij vre zen, dat we hier nog enkele jaar tjes geduld moeten oefenen. Eerst zijn brandweer en. GG- en GD aan de beurt. BERNARD PERSON Is sedert enkele dagen in Nederland. De man, die u vrijwel dagelijks via de radio op de hoogte houdt van het nieuws van de UNO te Lake Success, troffen wij op de Amsterdamse Voorburgwal. De laatste drie jaar had hij practisch geen vrije dag ge had, vertelde hij. Maar nu voelde hij zich echt met vaeantie, nu hij niet interviewde, maar geïnterviewd werd! Daar moest hij eens op zijn gemak voor gaan zitten op dat gezellige terrasje, waar hij zeker in geen tien jaar een kop koffie had gedronken. Eind 1938 was hij naar Amerika vertrokken als correspondent van drie Nederlandse dagbladen, In het begin van de oorlog kwam hij bij de radio, C.B.S. en Radio Boston. Toen de vrede weerkeerde kreeg hij een plaats in de vergaderzaal der Ver enigde Naties, als verslaggever en commentator voor de Nederlandse Radio Nieuwsdienst. Hoe dit werk hem bevalt? „Uitstekend", 2egt Person. „Ik geef zes maal per week een verslag zonder meer en Zon dags mijn commentaar, liever gezegd een beredeneerd verslag. Belangrijk hierbij is, objectief te 2ijn, wat niet altijd ge makkelijk is, omdat ik nu een maal myn eigen sympathieën en meningen heb. Verder stel ik mij bewust tot taak, de din gen zó "te verklaren, dat zelfs de minst geschoolde luisteraar de procedures kan volgen. Ook dit is niet steeds eenvoudig. Ik moet wel eens in herhalingen vervallen, ook al omdat ik niet mag verwachten, dat iedereen altijd luistert". En of het Nederlandse publiek wel eens reageert op zijn uitzen dingen? „Ik krijg in Amerika heel veel brieven. Er is in Nederland meer belangstelling voor de UNO dan ik in het begin had durven hopen. Enige tijd geleden kondigde ik in een uitzending aan, dat luisteraars, die een exemplaar van het Hand vest der Verenigde Volken wilden Het Britse blad Reynolds News meldt, dat vonnalige Duïtte krijgs gevangenen in Engeland deel heb ben uitgemaakt van de beweging van Mosiey, die als fascistisch be kend staat. De Engelsman Her- bert Arthur Woods „ontdekte" in 1914, dat hij door te simuleren, dat zijn rug gebles seerd was, gratis logies en voedsel kreeg in'n hospitaal. Toen het één keer gelukt tuas, ging hij er mee door, liefst 34 jaar lang. Elke dag verschafte hem het smoesje van de bescha digde rug drie maaltij den en dikwijls ook een bed voor de nacht. Hoe hij het klaar speelde? Wel, Herbert maakte er een gewoonte van om in een bus otram plotseling van pijn in een te krimpen onder de hartverscheurende uitroep: „O, mijn rug!" Bij voorkexir deed hij dit in de buurt van ket een of ander zieken huis, waarvan hij wist dat daar tegen die tijd een maaltijd werd op gediend. De „arme" Herbert werd dan door medelijdende omstan ders naar het zieken huis gebracht waar hij liefderijk werd opge nomen. Maar zodra ds aarts-simulanter ge noeg van had (van het eten en drinken en het zachte bed), poetste hij de plaat. In de loop van zijn langdurige „praktijk" werkte hij een heel systeem «it. Want Her- bert kon natuurlijk moeilijk elke dag in hetzelfde ziekenhuis belanden! Nee. hij ver deelde zijn bezoeken over ziekenhuizen in geheel Engeland. Op een keer werd hij ech ter ergens herkend waar hij al meer ge weest was. Maar nog voordat men hem te pakken had kunnen krijgen was Herbert er vandoor gegaan. Tot het jaar 1939 had hij nog nooit in Londen „geopereerd". Maar toen ontdekte hij, dat de stad een waar 'paradijs voor hem was, zodat hij er nadien niet meer van daan is gegaan. Op één dag in Juni van dit jaar liet hij zich zelfs zes verschillende zie kenhuizen binnendra gen. In twee hiervan werd hij herkend maar in de andere kreeg hij een maal en in het laatste zelfs logies met ontbijt. Want Herbert speelde zijn rol voor treffelijk. Dezer dagen Is Her- bert Artkur Woods voor de rechter in Old echter ontmaskerd en Bailey gebracht. Nu zal hy voor de eerst volgende vijf jaar wel iswaar gratis kost en inwoning krijgen maar hij zal er voor moeten werken. Of Herbert na zijn straf tijd-nog eens over zijn rug zal kla- te doen, het wa- Ooit géhoord van een man, die een baantje afsloeg met een prima salariszes maanden betaalde vaeantie, vorstelijke fooien, twee auto's, een zomerhuis, tijgerjachten, volop amusement en tal van andere klei nere voordelen? Die man bestaat en het baantje ook, het werd hem aangeboden door een keizer. Kunt u zich voorstelten, dat de man, die dit alles afsloeg, genoegen heeft genomen met de functie van chef in een cafetaria? Het is in Washington gebeurd. De keizer in kwestie is Haile Selassie van Ethiopië en de man die het baantje afsloeg is Erwin H. Fuller, voormalig hofmeester van Zijne Keizerlijke Majesteit, waarbij niet minder dan vijf vlees gerechten op tafel kwamen. Een hoogtepunt in zijn loopbaan als keizerlijk hofmeester was de 3e November 1935, toen hïj van wat kliekjes een diner in elkaar zette voor 1200 gasten van de ne gus, onder wie kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, Alle bezoekers toonden zich zo in hun schik met het maal, dat Haile Selassie zijn opperkeukenmeester vriendelijk op de schouder klopté en hem een fooi tje van 800 dollar toestopte. Maar dit - prachtige begin bracht Faller grote zorgen voor de rest van het bezoek van de kroonprins, want de keizer beval hem nu, voor lé dagen lang menu's voor het ontbijt, de lunch en het diner samen te stellen zonder een enkele schotel te her halen. Dat heeft me- heel wat hoofd breken gekost, zei Faller, maar ik heb het klaargespeeld. Toen Haile Selassie hem zijn oude baantje weer aanbood schreef deze Faller zijn vroegere baas terug: Het spijt me, maar er is zo een en ander veranderd sinds de Italianen ons beiden uit Afrika hebben gejaagd. De 39-jarige Faller is Zwitser van geboorte. Thans is hij Amerikaans burger door naturalisatie en in het gelukkig bezit van een Ameri kaanse vrouw en een dito schoon moeder, welke combinatie sterk ge noeg is om hem thuis te houden. Toch denkt Faller nog wel eens cn niet zonder genoegenaan die dagen tussen 1933 en 1936, toen hij de kelzerlyke familie van Abes- sJnië in goede luim hield met diners, Soms kon het er wel eens raar toegaan. Zo gebeurde het eens dat tydens een banket van buiten een oorverdovend lawaai in de eetzaal binnendrong. Toen de gasten naar buiten keken, zagen zij drie leeuwen zo maar los lopen. De dieren hadden honger en ze vraten prompt twee inboorlingen op. Terwijl ze daarmee bezig waren, niet zonder elkander de beste brokken te betwisten, werd nagegaan hoe ze uit de keizerlijke kooi waren gekomen. Het onderzoek leverde de volgende feiten op: een van de drie bewakers zat in de ge vangenis omdat hij een collega had vermoord; de tweede was zonder verlof afwezig en de derde was dronken en had vergeten de dieren te voederen. Aangezien de leeuwen het sym bool waren van Haile Selassie de Leeuw van Juda zelf, mochten zij niet worden gedood. Toen dacht iemand aan de bewaker in de ge vangenis. De man werd onmiddel lijk uit de plaatselijke Bastille ge haald en naar de leeuwen gebracht. Zonder wapen of vlees dreef hij ze kalm bij elkaar. De moord vergat, men. toen maar en hij mocht op nieuw des keizers leeuwen bewaken. Behalve vrouw en schoonmoeder zijn er twee andere redenen, waar om Faller zrjn baan in Afrika niet terug wil hebben: Hij vindt bet le ven in de Verenigde Staten prettig en hij wil een boek over zijn erva ringen in. Ethiopië afmaken. Hij is bang, dat het laatste hem te Addis Abeba niet zo gemakkelijk zou ge lukken. BERNARD PERSON,. hebben, zich tot mij konden wen den, tk zou de verzoeken dan door geven. aan de "UNO. Er kwamen in één maand 1450 brieven binnen! De UNO was verrukt. „Gee£ mij maar politick HET gevolg was, dat men in Lake Success over Nederland ging spreken als „ons xeclame- paardje". Eén van dé brieven kwam van eèn vijftienjarige jon gen. „Ik luister iedere avond naar U", schreef hij. En: „Geef mij de politiek maar. Daar zit tenminste spanning in". Helaas lijkt het er maar al te vaak op, dat diezelfde knaap de waarheid sprak. Jammer genoeg hebben de United Nations echter alle spanningen ten spjjt, op poli tiek terrein nog niet heel veel be reikt, hoewel er op economisch en humanitair gebied al veel belang rijk werk is gedaan. Wat de poli tiek betreft, Warren Austin, de Amerikaanse hoofdgedelegeerde, heelt kort geleden gezegd: „Juist omdat er geen overeenstemming tussen West en Oost is bereikt moet de UNO-machinerie in. stand worden gehouden". „De meeste zittingen van de V.N. woon ik zelf bij. Ben ik er eens een keer niet, dan kan ik toch, enkele uren na afloop het „verbatim re port", een volledig verslag van da UNO-persdienst, ter inzage krij gen. Dat verslag is pijnlijk neutraal. Zeshonderd persplaatseil De vergaderzaal in Lake Success ziet er uit als een grote schouw burgzaal, als die van het Amster damse Concertgebouw bijvoor beeld. Behalve voor de gedelegeer den, zijn er zevenhonderd plaatsen voor het publiek en zeshonderd vóór de pers, hoofdzakelijk de Amerikaanse, die 1700 dagbladen omvat. Vooral als de zaal vol is, maakt het geheel een zeer plechtige indruk. Op een zeven meter hoge „troon" zit de president, als een „Symbool van het hoogste gericht." Er zijn ook tien'radio-spreekcellen uitzicht gevend op de zaal, die om beurten door de reporters kunnen worden gebruikt. Enkele buitenge woon begaafde Engelse „Broadcas ters" geven, wat wij zouden noe men, een ooggetuigeverslag. Dat wil zeggen; zonder dat zij enige no titie hebben gemaakt, vertellen zij in mooie, vloeiende zinnen, wat zij vóór zich zien en horen gebeuren. Persoonlijk geef ik mijn verslagen meestal kort na afloop van de ver gaderingen. Ze worden uitgezonden via een Amerikaanse kortegolfzen- der. De radio-nieuwsdienst in Hil versum vangt het gesprokene op, maakt er een opname van en zendt deze later na de nieuwsberichten weer uit Het geluid is niet al tijd even prachtig,, maar vervallen hoeft een uitzending, om redenen van geluidskwaliteit, bijna nooit." De Centrale Stichting Land bouw Emigratie deelt ons mede: In Frankrijk worden de boerde rijen verkocht eri verpacht via de notarissen, doch "door bemiddeling van makelaars. Ook personen in Nederland, woon achtig treden in die functie op. Zij vinden thans gretig gehoor bij de aöspirant-emigranten, die gaarne eer. bedrijf willen pachten. Helaas leert de practijk, dat wij tot de uiterste voorzichtigheid moe ten aansporen. Telkens weer blijkt* dat sommige van deze heren zich niet houden aan de „regels van het spel", dat zij meer provisie opstrijken dan waarop zij recht hebben. Zelfs da len hun practijken af tot het im morele. Zo - verscheen de vorige week een a.s. emigrant op ons kan toor, die aan een makelaar een kwitantie had betaald van meer dan f 1000 wegens „commissie, ver blijfkosten, publicaties, telefoon etc..", zonder dat hij zelf ook maar een bedrijf had kunnen pachten. Toewijzing van de Negcb-woestyn aan de Arabieren, van geheel Gali lea aan de Joden en TJNO-contróle over de stad Jeruzalem zijn de drie belangrijkste punten van het rapport dat graaf Bernadotte kart voor zijn dood aan de UNO heeft gezonden. Het rappoTt is thans gepubli ceerd cn zet uiteen, op welke wijze de vermoorde UNO-bemiddelaar zich een vreedzame regeling van het Palestijnse vraagstuk had voorgesteld. Men moet uitgaan van het be ginsel, dat zowel het Arabische als het Joodse gebied in geografisch opzicht gaal moeten zijn, schrijft Bernadotte. Daarom moet men niet te streng vasthouden, aan de door de UNO op 29 November vastge stelde grenzen. Jeruzalem moet, ge zien de religieuze en. internationale betekenis van die stad, op een be paalde wijze behandeld worden en wel door de stad onder controle te stellen van de UNO, Joden en Ara bieren zouden er vrijelijk toegang moeten hebben, terwijl de heilige plaatsen onder gewaarborgde be scherming moeten staan. Haifa moet een vrije haven wor den, die Arabieren en Joden zou den mogen gebruiken, doch ér zou rekening mee moeten worden ge houden, dat Haifa op de duur bij het Joodse gebied komt. De lucht haven Lydda zou een dergelijke status als Haifa moeten krijgen, met vry gebruik voor Joden :en Arabieren. Het recht der vluchtelingen om naar hun huizen terug te keren, moet verzekerd worden en aan hen die niet wensen terug te keren, moet- een passende vergoeding worden gegeven. „Wij moeten het leven van verscheidene duizenden redden," zegt Bernadotte in. zijn laatste rapport, „en de internatio nale gemeenschap dient een deel van de verantwoordelijkheid hier voor op zich te nemen, aangezien zulks een der minimumvoorwaar den is ter bevestiging van de vrede in dit land." Het rapport stelt tenslotte nog de vorming van UNO-verzoeningscom- mïssies voor, die bemiddelend moe ten optreden bij het voortzetten van de pogingen, een vreedzame oplossing te vinden. Het bekende klooster Elnsiedeln in Zwitserland heeft dit jaar zijn 1000-jarig bestaan herdacht. Gelijk ieder jaar op de herdenkingsdag van de kerkwijding werd ook nu als hoogtepunt de lichtprocessie gehoudenwaaraan duizenden pel grims, onder wie vele buitenlan ders deelnamen. Het einde van de ze processie werd gevormd door een dienst in de open lucht.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 4