HET ROTTERDAMSCH PAROOL Spaak: „Vrees, maar niet die van lafaards, beklemt ons hart" Minister Drees gispt loze stemming-makerij Parool-groep slachtoffer van Poos en Slagter Acïitste jaargang, rïo, ZZ7, PALAIS CHAILLOT, EEN STORMACHTIG OORD Hartstochtelijke verwijten aan de Sowj et-Russische diplomatie Agenda telt thans zeventig punten Westerse defensie gecoördineerd Min ister-conferen tie te Parijs beëindigd TWEEDE KAMER Eerherstel Sanders nog niet aan de orde Begroting Binnenlandse Zaken ingediend Berlijnse nota bij Veiligheidsraad ingediend Opstand in Indonesië omvangrijker dan eerst gemeld KLM-lijn Amsterdam- Sianghai geoaend Hoofdgroep industrie tegen PBO Hitier bemoeit zich tegenwoordig met erg rare dingen een bewijs zagen van zjj haddcn d0 Jucht ge_ De „heren" hadden ook de hand in het England-Spiel Schreieder getuigt Afschuwelijk einde van een dansfeest Dr. Beel weer in het land Bootje met vier man verdwenen Meer textielpunten bij voorgenomen huwelijk Weerbericht Woensdag 29 September 1948 Red. en Adra. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.prijst per week 0.31 per kwarlaal f 4,—, losaa nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pere »-» Po it giro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur» B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Het eerste deel van de algenene vergadering van de V. N. is thans geëindigd. De spreker: van het grootste deel der dele gaties hebben het standpunt van hun regeringen tegenover de hangende problemen bekend gemaakt. En er zijn »n de vijf daagse woordenvloed harde en duidelijke woorden gevallen. De rede, die de Belgische vertegenwoordiger Spaak Dinsdag middag hield, kan als de oratorische klap op de vuurpijl gelden. Op de laatste dag van deze debatten alleen al hebben vertegen woordigers van elf landen het woord gevoerd. Het waren die van Columbia, Brazilië, Australië, Frankrijk, Canada, Mexico, Ecuad- r, Peru, Griekenland, Wit-Rusland en Beiigië. Uit al deze woorden klonk de vurige wens op, dat de een heid hervonden zou moge worden, die de volkeren bezielde toen tot oprichting van de organisatie der V. N, werd besloten. Niemand wil oorlog Het duidelijkst sprak de Belgische premier en minister van buiten landse zaken dit uit in een rede, die met die van de Britse gedelegeerde Bevin de meeste, vaak stormachtige toejuichingen oogstte. Hij vroeg Wisjinsky bij voorbaat hem te willen verontschuldigen wanneer het de Russische gedele geerde als een spot iE de oren mocht klinken. Toch zou "hij het deze wel willen toeschreeuwen, al dus de heer Spaak, dat het toch dwaasheid is te veronderstellen, dat wie ook in het Westen naar een oor log streeft. „Mijn hand", zo vervolgde Spaak „heeft in de tijd van een kwart eeuw twee oorlogen moe ten ondergaan. Gelooft U nn werkelijk dat een zinnig mens de risieo en verantwoordelijk heid zou wiïïen dragen voor een derde wereldbrand? Wij zijn bevreesd vóór Uw macht. Het is echter niet de vrees van laf aards, maar die. de mart die zijn verantwoordelijk, ien kent en met schrik in de toekomst blikt. Zo lang een land meent dat het zich bui ten, ja boven de gemeenschap der V.N. kan plaat sen, zo lang zal deze organisatie niet kunnen doen wat van haar wordtv er wacht. Gij hebt echter keer op keer het werk der V.N. ge saboteerd, wan neer deze een aanbeveling deed, die tegen Uw wensen inging. De waarheid is, dat Uw buiten landse politiek stoutmoediger en ambitieuzer is dan destijds die der Tsaren." Met betrekking tot het'plan-Mar shall zei Spaak; i,,Ik weet dat ik een knecht van het Amerikaanse impe rialisme zal worden genoemd, die zich aan Waflstreet verkocht heeft, maar ik verklaar dat de houding, die door de USSR eh de communis tische partijen in de gehele wereld tegenover het plan-Marshall wordt aangenomen, de meest-teleurstellen de en verontrustende is die moge lijk is. De waarheid is, dat zonder het plan-Marshall Europa verloren is."' „Wat de toekomst van de VN" be treft: laat ons beginnen met een. compromis. Laat ons zeggen dat wij, van onze kant, voorlopig iedere ge dachte: aan herziening van het Handvest en afschaffing van het misbruik van het vetorecht opgeven en dat wij zullen pogen het handvest in zijn huidige vorm doeltreffend te maken, wilt gij dan, van uw kant, beloven samen te i werken om het handvest stipt uit'te voeren, het systematische en zonder reden ge pleegde verzet tegen de toelating van nieuwe leden te staken en de aanbevelingen van deze organisatie uit te voeren, wij hebben u nodig om ons werk te doen slagen, maar wij verzoeken u dat werk niet te saboteren." Een ovationeel applaus bezegelde de woorden van minister Spaak,- die van het spreekgestoelte niet naar zijn plaats kon terugberen dan na dat hij vele handen had gedrukt. Onder hen, die hem-geluk wensten met zijn rede waren Marshall en Bevin. Zoals een der journalisten in het Palais Chaillot 'opmerkte hebben de redevoeringen der afgelopen dagen de bedding uitgeschuurd waarbinnen zich de komende; meer gedetailleer de besprekingen over de diverse agendapunten zullen voortbe wegen. Juist op deze laatste dag is dit aantal agendapunten gestegen tot de bijna onoverkomelijke berg van zeventig punten, die alle in de ko mende weken zullen moeten worden voorbereid in commissievergaderin gen, om. vervolgens weer in de alge mene vergadering aan de orde te worden gesteld. Het zeventigste punt is dat van het Sowj et voorstel tot vermindering van de bewapening met een derde. Aan de toevoeging aan da agenda ging geen debat vooraf. De spanning die. vaak hU reéds Wat moet ik betalen voor schoorsteenvegen In de nicuwè prijzenbescbikking voor schoorsteenvegen, die op 6 October in werking treedt, wordt de schoorsteen veger de verplichting opgelegd, zijn opdrachtgevers een betalingsbowljsj, te verstrekken met adres, aantal geveegde schoorstenen, datutn en prijs. De prijzen voor het schoorsteenvegen inclusief het zo nodig verwijderen van u haardkachels of haarden, ver schillen. naar gelang van .de gemeente- klassen, waar de schoorsteenvegers ge- kanaal- Z^n; zi^ bedragen per took- Een rookkanaal .van 1,35 tot 1,75 ïr1:® ro°k*arialen van 1,15 tot 1.50 3 t/m 10 rookkanalen 1,— tot 1,30 ondraaglijk schijnt, zal in de komen de weken het Palais Chaillot maken tot een der stormachtigste oorden ter wereld. De komende weken zul len dramatische vaak verbitterde gevechten te zien geven tussen ideologische tegenstanders. De Veiligheidsraad In de zitting van de Veiligheids raad van Dinsdag is de kwestie Haiderabad opnieuw aan de orde gekomen. De Argentijnse gedele geerde meende dat de vrijwilligheid van de verklaring van de Nizara om de zaak van zijn land van de agenda van de .Veiligheidsraad af te voe ren moet worden betwijfeld. Spre ker meende dat de Nizam 'deze ver klaring wellicht in het geheel niet heeft afgelegd, of deze heeft gedaan onder druk van India. De discussie van deze kwestie is verdaagd tot de volgende bijeenkomst van de Raad op Zaterdag a.s. De ministers van defensie van Frank rijk, Engeland en de Bonelux-Ianden hebben Dinsdagavond hun tweedaagse besprekingen met hun starchefs over versnelling van hun militaire pro gramma's beëindigd. De secretaris-generaal van de per manente commissie van de Wesi-Euro- pese Unie heeft naar aanleiding van hun conferentie een communiqué uit gegeven. Dit zegt o.m.: De ministers van defensie van de vijf mogendheden die het verdrag van Brussel onderte kend hebben kwamen 27 en 28 Sep tember in Parijs.bijeen ter bespreking van rapporten die hun voorgelegd wa ren door de chefs van staven van de vijf mogendheden en het permanente militaire comité. De ministers werden het eens over een gemeenschappelijke defensie politiek. Deze politiek heeft ten doel de veiligheid van de vijf mo gendheden als geheel te verzeke ren. De ministers besloten om een per manente organisatie in het leven te roepen onder leiding van de ministers die verantwoordelijk zijn voor de defensie. In deze. organisatie zal tevens de kern van een .land-, lucht- en zee macht-commando met- een permanente militaire voorzitter opgenomen worden. Zij zal de tactische en technische pro-, blemen van de verdediging van West- Europa bestuderen. Dinsdagavond omstreeks half zeven keerde per extra legertoestel de minis ter van oorlog mr. W. F. Schokking op het vliegveld Schiphol terug, na een kort verblijf te Parijs, waar hij deel nam aan de besprekingen, met andere ministers van oorlog van de "West- Europese Unie. De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag behandeld de begroting 1943 van het departement van Algeméne Zaken, welke in het vorige zitting jaar niet kon worden, afgehandeld. De heer Beernink (C.H.) be sprak de kwestie van het nationale park „De Hoge Veiuwe". Hij merkte op, dat het practisch een rijksinstel ling ia geworden, hetgeen niet de bedoeling was. De regering heeft z.L onjuist ge handeld door het huis „Sint Huber- tus" te maken tot een vacantie- en herstellingsoord voor ministers en hoge ambtenaren, die er naar hij meende voor 12.per week kun nen verblijven. Spr. hoopte dat „St. Hubertus" niet langer als conferentie- en her stellingsoord zal worden gebruikt. De heer van der Goes van N a t e r s (P.v.d.A.) meende, dat ons land op het gebied van ontvangst van buitenlandse gasten wel wat achter ïs gebleven, hetgeen moet worden ingehaald. Spr. bleek aller minst gesticht te zijn over wat-in de Memorie van Antwoord is gezegd naar aanleiding van de vraag hoe het staat met het rechtsherstel van de heer Sanders. De heer Goedhart (P.v.d.A.) de Centrale Veiligheidsdienst be sprekend, merkte op, dat de Kamer nog niets bereikt heeft omtrent het rapport-Wijnveldt inzake het onder zoek naar het Bureau Nationale Veiligheid. De wijze, waarop de kwestie-Sanders wordt besproken, vond hij allerminst bevredigend. Spr. achtte openlijk eerherstel no dig. De heer Bruins Slot A.R.) verenigde zich met het verzoek van de heer Goedhart om publicatie van het rapport-Wijnveldt. Naar riin oordeel ïs de heer Sanders terecht uit het B.N.V. verwyderd. De minister vair algemene zaken, de heer Drees, verklaarde, dat de De begroting van het ministerie van binnenlandse zaken voor het jaar 1949 is geraamd voor wat de Gewone Dienst betreft op een be drag van 259.028.6e0 en voor wat de Buitengewone Dienst betreft op een bedrag van 730.100, pit bete kent dat in totaal 159.758.780 min der wordt aangevraagd dan voor het jaar 1948. In de begroting wordt de verwachting uitgesproken, dat In Het jaar 1948 de voedselpositie in Duitsland dermate zaï zijn verbe terd, dat de steun die de regering verleent aan voedselverstrekking van de Nederlanders, die in Duits land wonen, verminderd kan wor den tot 2.500.000, opmerkingen van de .heer Beernink over de Hoge Veiuwe niet in over eenstemming zijn roet wat de rege ring bekend is. Spr. verklaarde dat het bedrag van 12.per week onjuist is. Er wordt '101— per dag betaald. In dit verband zeide spr. het",onjuist te achten stemming te maken op grond van deze beweringen. De mi nister verklaarde, dat het rapport- Wijnveldt niet voor publicatie in aanmerking komt. Hij zal nader la ten bezien of een gedeelte van het rapport aan de Kamer zou- kunnen worden. overgelegd. De minister vond het onvruchtbaar thans nader in te gaan op de kwestie-Sanders. Het begrotingsontwerp werd z. hr. s, goedgekeurd. De Kamer heeft tenslotte nog met 52 tegen 13 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp tot onteigening in het belang' van de natuurbescher ming van enige percelen bouwland, bos. hakbos. veen, heide, water, wal en weg, deel uitmakende-van de zo genaamde Zeijer Strubben, gelegen in de gemeente Vries. Bij de beraadslagingen heeft de heer Engelbertink (K.V.P.) ge vraagd of het ae bedoeling van het departement is om alle sefcone ge deelten van Nederland, welke nog in handen van particulieren zijn, in handen van de staat te brenggp. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Rutten, verzekerde dat hij geen onteige ningsmaniak is. De Britse, Amerikaanse en Franse ministers van buitenlandse zaken hebben de bewoordingen van hun nota aan de Ver. Naties Inzake dc Berlijnse crisis goedgekeurd. Heden ïs de nota aan de secreta ris-generaal der V.N., Trygve Lie, Dverhandird. Hierin wordt de Veiligheidsraad verzocht het Russische optreden in Befriyn te behandelen. De behandeling van een kwestie die bij de Veiligheidsraad aanhang ig wórdt gemaakt, is eerst moge lijk drie dagen na de indiening der stukken. Theoretisch kan dus het debat over Berlijn Zaterdag een aanvang nemen. Of dit inderdaad het geval zal zijn staat nog niet vast. Wel is bekend dat de Veilig heidsraad op deze d?i in vergade ring tal zijn, 'onder meer ter be studering van de kwestie Haidera bad contra India. United Press meldt uit Batavia, dat de omvang van de communisti sche opstand In Madioen waar schijnlijk groter Is, dan aanvankelijk is geroeid. Het schrijft de onjuiste voorlichting omtrent de omvang der gebeurtenissen on Java daaraan toe, dat de enige bronnen waaruit het nieuws aanvankelijk kwam, al leen de beide onder contröle van de regering der republiek staande or ganen'waren: persbureau Antara en radio Djogja. United Press meent thans echter te moeten, zeggen, dat, zo er ad geen tegenslagen bijkomen, de regering van Soekamo ten minste een tot twee maanden zal nodig hebben om de opstand 'de kop in te drukken. Niet alleen de stad Madioen, maar het grootste gedeelte van de be langrijke provincie Madioen zou zich in handen van de opstandeïin- ;en bevinden. Hetzelfde persbureau acht een di recte aanval van de republikeinse troepen op de stad Madioen weinig waarschijnlijk. De uitrusting van het republikeinse leger zou nogal pover zijn en eerder een belegering van de stad, dan een directe aanval waarschijnlijk maken. Om half tien vertrok onder meer dan normale belangstelling het vliegtuig naar Batavia van Schiphol. Het vertrek betekende namelijk tevens de opening van de luchtlijn Amsterdam—Shanghai. In Bangkok wacht een. ander. KL.M,- toestel, dat tiaar post en passagiers voor Shanghai zal overnemen, terwijl het toestel, dat uit Amsterdam vertrok doorvliegt naar Batavia. Bij het ver trek was de Chinese ambassadeur aan wezig evenals de directeur tier K.L.M. de heer J. Martin. Burgemeester Oud benoemd tot voorzitter Int. Unie v.pl. autoriteiten Tijdens het tweedaagse congres van. het Permanente bureau van de Internationale Unie van plaatselijke autoriteiten, is burgemeester P. J. Oud van Rotterdam tot voorzitter van de Uniegekozen. Burgemeester Oud' wordt hiermee opvolger van G. Montagu Harris van Groot-Brit- tannië, die aan de vooravond van zijn 80ste verjaardag zijn functie heeft neergelegd. Harris werd tezamen roet Emile Vinck van België, de aftredende al. gemene secretaris, tot erevoorzitter benoemd. De Unie besloot het permanente hoofdkwartier van Brussel naar Den Haag te verplaatsen. Het alge mene congres zal vanaf 32 Seotem- ber 1949 in Genève worden gehou den. De laatste brug in de, grote verkeersweg UtrechtDen Boschdie in de oorlog werd vernield, nadert haar voltooiing. Het is de brug over de Lek bij Vicme». Aan het einde van dit jaar hoopt men de brug voor het ver keer te kunnen openstellen. De "hoofdgroep industrie heeft zich uitgesproken tegen de by tie Tweede Kamer aanhangig gemaakte wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Na een Inleiding van Ir. F. J. Phtlips. plaatsvervangend voorzitter van de hoofdgroep ontspon ztch een levendige discussie op de vergadering, tile aan bovenbedoelde wet was gewijd. Het resultaat was, dat aan de Tweede Ka mer een motie zal worden aangeboden waarin dé leden van de hoofdgroep als hun mening uitspreken, dat uit het wetsontwerp, die bepalingen moeten wogden geschrapt, die de democratie aantasten en die de zelfstandigheid van de bedrijfsorganisaties aantasten. Hitlers bovennatuurlij- Hebt U het nieuwste huisde in een oude mo- ke kracht. Als die in- over Hitier al gehoord 1 len, die als schuilplaats derdaad bestond, zeiden Wel, het is dit; Hitier voor vluchtelingen dient zy tegen hun gastheer, heeft tegenwoordig de en vertelde zijn verhaal m0est Hitier dat maar beschikking gekregen aan drie haveloos uit- eenS demonstreren door over bovennatuurlijke ziende mannen, die ech- bijvoorbeeld op die dag krachten en hij wendt ter verklede politie- de lucht om 4 uur zwart deze macht aan om te agenten waren want to laten worden. kregen van het doel een heldere waarvoor de molen ge- dag. Maar precies om 4 bruikt werd. Falkcn- uur verscheen er een hayn, zo heette de zegs- kleine wolk. die een van zjjn misnoegen Z° totd?'nh groep CoburgWDeWpoliUeinaiv Knff&nnm&ïaSd" van dertien tn^nson. die nen krabden zich eens EnTl zich bij Hitier hadden «««hd!«r en gn; lanBs in Neurenberg aansloten m een „;eu gen teius naar de woedde, was ook al heb ..bovennatuuriijne lm- S' füfn" werk van willen de beweging om Duitsland hayn, die vertelde^ ,.Jje Führer: zo demon- tegen de volgende ge.es* mg vertelde streerde hij zjjn toorn maand weer een leiden- my, dat U van de pohtte over de vonnissen tegen de plaats tc geven. De Daarom meenden ztjn voormalige trawan- drie politiemannen dat een kleine de- ten. nog steeds in hun ver- monstratie voldoende Dit alles werd in volle momming toen Falken- ZQU zlJn - ernst verteld door een hayn hen het verhaal Falkenhayn is gear- man, die de politie de- vertelde zeiden dat resteerd. Zijn geestelij- zer dagen te Coburg ge- zij niet veel van dat bo- ke vermogens zullen arresteerd heeft. Hij vennatuurlijke gedoe worden onderzocht. laten merkéh Wanneer hü het ergens niet mee eens is. Zo was de ont ploffing bij do chemi sche fabriek van de IG-Farben een uiting De basaltblokken aan de Zuidzijde van de Afsluitdijk worden vervan gen door grote betonblokken, welke trapsgewijze worden aangebracht. Voorlopig wordt dit systeem, alleen nog maar toegepast op plaatsen waar dringend vernieuwing nodig is. Het ligt echter in de bedoeling op de duur de gehele zuidkant van de dijk te vernieuwen. (Van onze Haagse redacteur) Het eerste belangrijke punt dat bij de voortzetting van de zaak Poos Slagter ter sprake kwam is het gedeeltelijk oprollen van de Parool-groep. De heer F. J. Goedhart alias Pieter *t Hoen richtte begin 1941 tezamen met Koos Vorrink het Illegale blad „Het Parool" op. In 1942 zou de heer Goedhart .in gezelschap van. dr. Wiardi Beekman en zekere Pas de Loup met een speedboot naar Engeland vertrekken, doch op het strand werden zij door een Duitse Streifendienst gearresteerd. Volgens een. verklaring van dc Sacbbearbeïter Bartels zou de beer Goedhart na zijn arrestatie o.a. heb ben verklaard dat de kopgroep van „Het Parool" werd gevormd door Koos Vorrink, Lex Althoff en dr. Wiardi Beekman. Ook zou hij de namen hebben, genoemd van de drukker Gertenbach, die in Zandvoort Het Parool drukte, van Lans, de uitgever van het blad Vrijheid in Den Haag, en van de heer Tello, een medewerker van de heer Goedhart. nier van seinen was echter zodanig dat de Duitsers geen arzwaan konden koes teren maar dat men in Engeland in leder geval moest merken dat er Iets niet in de haak was. Mltn eerste reactie was dan ook: ze hebben iets gemerkt want een aangekondigde dropping van. een agent werd uitgesteld, zgn omdat deze ziek wast" „Door wie werden, de boodschappen in Engeland ontvangen t" vraagt de pre sident weer. ..waren dat Hollanders?" Neen. ze werden ontvaneen door dc Centrale Radiodienst die geheel in En gelse handen was. Ze moeten daar ech ter geweten hebben dat er let» fout was gegaanl" Pres.: „Is het mogelijk, dat .de agent Jordan, die later bij U in de cel werd gestopt iets af wist van Uw speciale manier van seinen.?*" Louw.: .Jordan was volkomen op de hoogte van al mijn doen. en laten maar ik acht het volkomen Uitgesloten dat deze iets los zou hebben gelaten tegen over Poos." Deze laatste opmerking wordt geuit naar aanleiding van een gezegde van Poos dat hij van Jordan had gehoord dat Louwers op een speciale manier zün berichten door gaf. Jordan een agent die na Louwers in handen, van de Duitsers viel zou in een nogal vriendschappelijke verhouding tot Poos hebben gestaan. Poos had echter van. de wetenschap dat Louwers ..niet te vertrouwen was" geen gebruik gemaakt cn het niet aan zijn chef gerappor teerd. Het bewijs van deze laatste verkla ringen is echter moeilijk te leveren daar de agent Jordan zijn gevangen schap niet overleefde. Gertenbach en diens vrienden Paape en De Jong zijn daarop door Poos en Slagter gearresteerd, evenals de heer Telio. In Den Haag vielen de drukkers van het blad „Vrijheid", Gerritsen en Van Leeuwen, in handen der 5.D. Ger tenbach, Tello, Gerritsen en- Van Leeu wen werden vermoord. Als de president deze laatste verkla ring beeft voorgelezen, gaat er plotse ling een gemompel door de overvolle rechtzaal- ..Schreieder zal getuigen!" En werkelijk, even later staat de kleine Kritninaldirektor,* die reeds in -zo veie zaken als getuige is gedagvaard, vóór het hekje. Duidelijk en correct als steeds beantwoordt hij de vragen van de president. Na uitvoerig te zijn in gegaan op het hoe en waarom Juist Poos en Slagter waren uitverkoren om onder Schreieder te werken, vraagt de president of het juist is dat beiden voor hun verdienstelijk werk beloond werden met de Duitse dienstmedaille. „Jawotal!, das stimmtl", zegt Schreie der. „Ze waren de enige Nederlandse politiemannen die op een dergelijke wijze werden anderscheiden. Ook wer den zij later voorgesteld aan Himmler toen deze een bezoek aan Den Haag bracht." Nee, extra beloond werden ,.de he ren" niet voor hun werk; alleen bij het één-jarig bestaan van het England- spiet kreeg ieder 2000 Mark, Nadat de president de vroegere Kriminaidirektor nog een aantal vragen van algemene aard heeft gesteld, wordt eerst de K.L.M.-stewardesse. mej. Beatrix Ter- windt gehoord. Na in Engeland opge leid te zijn tot geheim-agente, werd zij op 12 Februari 1943 boven Drente ge dropt. Hoe het verder ging is thans wel algemeen bekend. Beneden wachtte haar het ontvangstcomité, dat na haar terdege te hebben uitgehoord - zich ontpopte als Sicherheits Dienst. Of een van de twee verdachten hier bij is ge weest, durft mej. Terwindt niet met zekerheid te verklaren. Het is immers zo lang geledenDan moet Schreie der weer naar voren komen en de vroegere tegenstanders staan nu broe derlijk naast elkaar. „Kent 17 deze getuige?" informeert de president ten overvloede. Schreieder draait zich beleefd in de richting van de stewardesse en met een vriendetijk knikje antwoordt hij: „Jawohl, Herr Praadent!" Nu wil de president van hem weten of-een van beide beklaagden in de be wuste nacht deel uit maakte van het ontvangstcomité, maar op dit punt laat het fabelachtig geheugen van de Krjmi- naldirectcur zijn bezitter in de steek. Het is mogelijk maar een eed durft hü er niet op te doen. De belangrijkste getuige van deze middag is wel de heer H. Louwers uit Utrecht, die reeds op 7 Novem ber 1041 "boven Nederland werd gedropt. Destijds was er nog geen sprake van ontvangstcomités en ongehinderd be reikte de getuige dan ook de grond. Oo 6 Maart 1942 werd hij echter in de Fahrcnheltstraat waar hij ziin sein- adres had gearresteerd en overge bracht naar Schpvenineen. Tijdens ziin verhoor bleek hem dat de Duitsers goed waren ingelicht over de diverse zaken betreffende opleiding en werk zaamheden van da Engelse agenten. Een dag of tien na zijn arrestatie gaf Louwers dc Duitsers te kennen dat bil tvel voor hen wilde werken, met het doel op deze wilze tc trachten ziin su perieuren In Engeland er van in ken nis te stellen dat er lets mis was ge lopen. „Maar was er dan geen contrdle van Duitse kant?" vrpast de nresident. waarop Louwers antwoordt dat dit na tuurlijk wel het geval was „Mijn ma- Gevangenisstraffen voor valse schade-aangiften De Haagse rechtsbank behandelde Dinsdag enige zaken, welke betrekking hadden op het doen van een valse aan gifte hij dc schade-cnquêlecommlssie. In een paar gevallen bleek, dat de ver dachten eigendommen, zoals meubilair, enz. als verloren door oorlogshande lingen hadden opgegeven by de schade- enquêtecommissie. terwijl deze goede ren door hen ten eigen hate waren verkocht, ofwel nog In hun .bezit waren. De officier van Justitie eiste in de eerste zaak een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 4 maanden voor waardelijk. In een tweede zaak, waarin de ver dachte zich eveneens schuldig gemaakt had aan het doen van een valse aan gifte bij de schade-enquetecommissie, eiste hij een gevangenisstraf van 8 maanden. Dc officier van justitie achtte deze feiten zeer ernstig. Men heeft de ge meenschap zeer benadeeld door op deze wijze In het bezit te komen vën gelden. Gottwald,terug uit S.U. Bij z|jn terugkomst uit de Sowjet- Unie. waar hij een bezoek aan de Krim heeft gébracht, verklaarde Kle- ment Gottwald de Tsjechoslowaakse president, dat hij besprekingen ge voerd had met Sowjet-ïeiders. Gottwald zal binnenkort verslag uit brengen tegenover de centrale commis sie der communistische partij over de vraagstukken van het overschakelen „van kapitalisme naar socialisme". Men koppelt deze mededeling, aldus Reuter, aan het mogelijke politieke be lang van Gottwalds bezoek aan de Sowjet-Unie in een tijd, dat ook an dere communistische leiders daar aan wezig waren. Tijdens een door de plaatselijke brandweer georganiseerd" feest in een dorp nabij Warschau is brand uitge broken. - Twee cn twintig personen kwamen In de vlammen om. dertig anderen lie pen zware verwondingen op. Doordat de ramen gegrendeld wa ren, konden de brandweerlieden en hun gasten niet van de eerste verdie ping springen. De brand ontstond in hooi. dat op geslagen was In een graanopstagplaats op de begane grond in het gebouw. Hulp aan West-Europa op programma van Congres Volgens de „New York Times" zal het plan tot militaire hulp voor West- Europa in het kader van het Europees herstelprogram op de 81ste zitting van het Amerikaanse congres in Januari als één van de eerste punten besproken worden. Dinsdagavond om elf mir arri veerde op Schiphol met het l$n- vÜegtuig uit Batavia dr, L. J. M. Beel. gedelegeerde van het opperbe stuur. Dr. Beel, die er opgewekt uit zag en een goede reis had gehad, kon de verzamelde journalisten slechts een korte verklaring geven. Hij zeide eerder in Nederland te zgn teruggekeerd dan oorspronkelijk de bedoeling was geweest als gevoïg van de ontwikkeling in Indonesië, welke hij roet bezorgdheid volgt. Dr, Beel zal in Den Haag bespre kingen voeren roet de regering en van deza besprekingen zal afhan gen, wanneer hij naar Batavia zal terugkeren. Vliegtuig zal onderzoek op Noordzee doen Gistermorgen vervoegde rich een. ongenoemde vrouw bij de vuurto renwachter in Scheveningen met de boodschap dat haar man roet een andere Nederlander en twee Engel sen met de gaffelsloep „Dutch painter" de Noordzee op was ge gaan maar niet was teruggekeerd. Een onmiddellijk ingesteld on derzoek wees uit dat de gaffelsioep „Dutch painter" rustig in de ha ven van Scheveningen lag. Later bleek dat het viertal vertrokken, was met het zeilbootje „Lucky Star". Dit bootje is nog niet terug gekeerd. Een Scheveningse logger heeft op 45 mijl ten Noord-Westen van Scheveningen een zeilscheepje ge zien, doch door het slechte zicht kon men de naam van het bootje niet onderscheiden. Daar bet vaar tuig geen noodseinen of andere te kenen tot verzoek van assistentie uitzond, had de logger geen reden zich met bet vaartuigje in verbin ding te stellen. Naar wij vernemen zal een. vlieg tuig van het vliegveld Valkenburg een onderzoek instellen. Het loods wezen in Rotterdam houdt er reke ning mee dat er met het scheepje niets aan de hand is en dat het naar Engeland is gegaan. De „Lucky Star" heeft geen ra dio aan boord. Landemvedstrijdeii van de KNZB Het programma van de landen- wedstrijd van de KNZB riet er als volgt uit: Op Zondag 31 Juli 1949 zal de wedstrijd HollandBelgië, benevens de wedstrijd Holland België (jeugd) plaats vinden ter wijl de landen wedstrijd Frankrijk Holland benevens Frankrijk- Holland (jeugd) op Zondag 24 Juli te Parijs zal worden gehouden.. Te vens zal dan een Hollandse ploeg 3 x 100 m estafette wisselslag te gen een Franse ploeg uitkomen. De zwemsters zullen eveneens uitko men op de persoonlijke banen: 100 m vrije slag, 200 m schoolslag en 100 m rugslag. Taxichauffeurs le Parijs in staking gegaan Dé taxichauffeurs te Parijs zijn van daag In staking gegaan uit protest te gen de levensomstandigheden. Een klein aantal taxi's wordt nog door de garage-eigenaars zelf gereden. Om alle twijfel weg te nemen ves tigt het staatsbedrijf der PTT er de aandacht op, dat het gebruik van bail-point pennen ook is toegestaan voor het Invullen of ondertekenen van PTT-forrnulieren door bet publiek. Op het Lord Howc-elland dat zevenhonderd kilometer ten Noordoos ten van Sydney ligt. is een Catahna viiegboot tegen §en berglop gevlogen en daarna in een ravijn gestort. Twee personen konden uit hett vliegtuig ge haald worden voordat het in brand vloog. Volgens onbevestigde berichten zijn tenminste zeven personen om het leven gekomen. Het toestel nam deel aan oefeningen. Het CJ5.K. deelt mede, dat z8, die op of na 1 October een aanvrage om textielpunten, indienen In verband met huwelijk 150 punten zullen ontvangen. Voor 1 October ingediende aanvra gen worden nog volgens de oude richt lijn behandeld. De tcxtielpositie laat niet toe aan bovenbedoelde maatregel terugwerkende kracht te verlenen. Vorrink over de situatie In een gisteravond te Rotterdam gehouden vergadering van de Partij van de Arbeid heeft de algemeen voorzitter Koos Vorrink, sprekende over de internationale situatie, ge zegd dat Rusland, door zich aan een oorlog te wagen, zijn eigen onder gang zou oproepen, Spr, geloofde niet, dat Stalin zo dwaas zou zjjn dit risico te aanvaarden. Hïj zag daarvoor o.m, drie redenen*, in de eerste plaats was in Rusland het minste gedaan aan het herstel van. spoor- en landwegen. Voorzover dit geschied was, was men slechts tot de oude Poolse gTens gegaan, tus sen Weichsel cn Oder. In de tweede plaats had het herstel der oorlogs industrie na de tweede wereldoorlog nog lang niet een voldoende peil be reikt en in de derde plaats weet Rusland, dat de Verenigde Staten oneindig veel verder zijn met de atoomenergie dan de Sovjet-Unie. Ten slotte bestaat er geen twijfel meer aan de vastbeslotenheid der Westerse geallieerden om het dit maal niet tot een tweede MUnchen te laten komen. Niettemin achtte de heer Vorrink de situatie zeer acuut. Oud-min. Fiévez thans een der Negen Mannen Officieel wordt medegedeeld, dat oud-minister A. H. J. L. Fiévez i| be noemd tot lid van de commissie van negen voor Indonesië, in de plaats van dr. L. J. ML Beel, thans gedele geerde van het opperbestuur In Indo nesië. OVERWEGEND DROOG Weersverwachting, gel dig van Woensdagavond tot Zon der dagavond. Wisselende bewolking en overwegend droog weer. In het Zuld-Ooa- ten van het land tijde lijk zwakke, overigens meest matige Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. 30 Sept.; Zon op 6.38. onder 18J31; maan op 2.46. onder 17.33 30 Sept. Hoog water te Rotterdam: le tij 2.20 uur, 2e 'tij 14;34 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1