WAAROM DE AMERIKANEN IN '45 BERLIJN NIET VEROVERDEN Si ut 0 Kinderen uit het land van de stilte Verraders komen voor het Hof Radio-programma „Maasoord" kreeg een modern filmapparaat Waar kleuters, on danks een gebrek, opgroeien tot gelukkige mensen Doofstommen onderwijs vraagt onuitputtelijk geduld DE HINESE PAPEGAAI pMiiiecechiec Plastic verovert de woning Woensdag 29 September 1948 ROOSEVELT N April van dit jaar werden 25.000 leden van de Ameri kaanse. Britse en Franse strijd krachten in Berlijn de gevange nen van de Russen. Door een order van Stalin werden zij af gesneden van de buitertwereld. Zij behoorden allen tot de geal lieerde bestuursraad en er werd verondersteld dat zij tezamen met de Russen de bezetting van Duitsland zouden regelen. Slechts een enkele spoorweg, eetj. autoweg en een smalle luchtcorridor had hén tot dan toe met de buitenwereld ver bonden. Toen bleef hun alleen de luchtweg nog over. E'en paar dagen hing er oor logsdreiging in de lucht, er kwam wat opluchting maar op dit ogenblik, ruim vijf maanden later, is Berlijn nog een van de gevaarlijkste plaatsen in de we reld. Hoe is het eigenlijk mogelijk dat de Westelijke geallieerden in deze positie zijn geraakt? Hoe kunnen hun strijdkrachten zo geheel ingesloten zijn door Rus sisch gebied? Na de oorlog zijn geleidelijk aan verscheidene bijzonderhe den doorgedruppeld, waardoor het. thans mogelijk is een over zicht te krijgen hoe het komt dat de Westelijke geallieerden thans in Berlijn geheel aan de genade der Sowjets zijn overge leverd Maandag 4 October zullen voor de Rotterdamse kamer van het Haags Bij zonder Gerechtshof twee mannen te rechtstaan, die de dood van een groot aantal Schiedamse politieagenten, op hun geweten hebben. Do hoofdschuldige, A. C. J, Magïelse hield als lid van de door de S. D. in het leven geroepen „politieke dienst", in de periode September *43—'44 vreselijk huis onder Joden, jodenbegunstigers, illegale werkers etc. te Schiedam en omstreken. Hij spoorde 'hen op, verried ben aan de S. D. en vele van zijn slachtoffers zijn ttief uit Duitse gevan genschap teruggekeerd. Zijn grootste verraad kostte twaalf Schiedamse politieagenten het leven. In Juli 1944 deelde hjj de S. D.er Ebensen uit Rotterdam mee, dat op het hoofd bureau van pollne te Schiedam naar de Engelse zender werd geluisterd. De S, D. deed een inval. Twaalf agenten werden gearresteerd met bovengenoem de noodlottige gevolgen. Zijn tipgever, die tevens zal terecht staan, was J. J. Schoenmakers, even eens ingedeeld bij de '„politieke dienst". Advertentie I. M. Ik houd nog maar steeds krampachtig vol Want ik heb het nu eenmaal in m'n bol, Al ben ik geen slim- 9 merik L.v.R, onder de lime rick; Resultaten: 1 fl. Tip; twee weken lol! •n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. L. v. B. Rijswijk ont. 1 H, TIP. WOENSDAG 29 SEPTEMBER Avondprogramma HILVERSUM I: 19.— N\vs; 19.16 Lili Kraus; 19.25 Bach-koraal; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Engelse lee; 20 Nws; 2D.05 Prog. prol.; 20.15 Residentie-ork.; 21.35 Prof. dr. H. Dooyeweerd; 22.— Sans Souci; 22.45 AvDndaverdenking; 23.— Nws; 23.15 Selecties; 23 45-24— Sak- burger Domkoor. HILVERSUM n: 19 Lezing L. J. de Huiter; 19.15 Rag. uitz.; 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeujjdnws: 19.45 Lezen in 'de Bijbel; 20.— Nws; 20.O5 Dingen van de dag; 20.15 Opera-progr.; 21.15 Radio- fantasie; 22.Orgelspel; 22.18 Paul Godwm-trio: 22.45 Van boek tot boek: 23.— Nws; 23.15—24— Van toneel via radio naar cabaret. DONDERDAG 30 SEPTEMBER HH.VEHSUM I: 7.00 .Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Mmneapolis- symph. orkest; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.: 900 Voor de vrouw 9,05 Trio Simon Goldberg; 9.30 Operet teklanken 10.00 Instrumentaal kwintet van Parijs; 10.15 Morgendienst: 10.45 Vocale soli; 11.00 Zonnebloem; 11.45 Koorwerken van G. P. da Palestrina; 12.00 Angelus; 12.03 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws: 13.20 Bas-bariton en piano; 13.45 Hors d'oeu- vre; 14.00 Cetcgta-enscmble: 14.30 Symp orkest 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Radio Philh. orkest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Kwartet o.l.v, Meindert Boekei; 17.00 Vananten; 18.00 Arthur Gray, orgel; 18.15 Land- en tuinbouw 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7.DÖ Nieuws; 7,15 Gram.muz.; 7.30 Gr.pl.: 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws; 8,15 Gram.muz.; 9.45 Weens Philh. ork.; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Waterstanden: 9.35 Gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Kinderkoren; 10.50 Voor, de kleuters: 11.00 Orgelconcert; 11,45 Mieke Melcher op visite bij een poppencabaret; 12.00 Johan Strauss; 12.30 Weerprantje; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Pianoduo Andre de Raaff on. Jac- 3ues Schutte; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede dingen; 13.20 Sidney Torch, orgel; 33.50 Zangplaten; 14.0-0 Bezoek aan de Quaker-school „Eerde": 14.15 Solisten- concert: 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van Vier tot vijf; 17.00 Kaleïdos- coop: 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Doe het zelf; 17.35 Charles Trenet; 17.50 Reg. uitz.; 1B.00 Nieuws: 18.15 Medede lingen: 18.20 Sportpraatjc; 18.35 Johan Renova, VIERHONDERD kilometer van Berlijn verwijderd stonden in Maart 1945 zes geallieerde legers onder bevel van gene raal Eisenhower achter de Rijn klaar voor de laatste geweldige krachtsinspanning, die wereldoorlog II tot een spoedig einde zou brengen. In de nacht van 22 op 23 Maart werd het signaal gegeven, dat de Operatie Plunder kon beginnen. Generaal Patton stak het eerst de rivier over, binnen avee dagen gevolgd door de gehele machtige legerschaar, en stond toen klaar voor de be slissende opmars naar Berlijn. Eisenhowers legers zwermden uit over de Duitse vlakte, bij duizenden gaven ae Duitsers zich over en half April stonden de geallieerden aan de Elbe, nog slechts 100 mijlen van Berlijn verwijderd. De geallieerde soldaten en officieren wilden niets liever dan in één keer doorgaan, maar de legerleiding dacht er anders over. De stafchef generaal Bedell Smith verklaarde tegenover verslag gevers: Wij zullen niet trachten de Russen op een of ander punt voor te zijn. Wij hebben op het ogenblik belangrijker dingen te doen. OE stond het toen met de Rus- 1 x sen? Op het ogenblik dat de geallieerden de Rijn overtrokken stonden de spitsen van de Russi sche legers op slechts dertig mijlen van Berlijn. Maar alles werkte in hun nadeel. De slechte wegen en het slechte weer maakten, dat zij slechts langzaam vorderden tegen de krachtige weerstand, die de laatste resten van het eens zo reus achtige Duitse leger boden. Hitier had zijn laatste reserves bijeenge bracht tussen de Russen pn Berlijn om de Duitse hoofdstad te behou den voor de grootste verschrikking - een verovering van Berlijn door Stalin. Voor dc Westelijke geallieerden lagen er slechts weinig moeilijkheden op de weg naar de Duitse hoofdstad. Adolf Hitler, een geslagen en gebroken man, had zich reeds tezamen met Eva Braun, Goebbels en een handjevol nude ge trouwen teruggetrokken in de bunker onder ziju gebombardeerde kanselarij om daar de dood af te wachten. Kil was dsar omringd door waanzin en verraad. Himmler en Görlng waren beiden zon der eerst Hitiers zelfmoord af te wachten aan het Intrigeren wie hem zou opvolgen. Elk van hen had zijn planne tje klaar hoe voor generaal Eisenhower te capituleren. Een paar dagen later op 26 April zond Himmler reeds door Zweedse tussenkomst een voorstel aan de Amerikanen en Britten tot een on voorwaardelijke overgave op het weste lijk front, met inbegrip van Noorwegen en Denemarken. President Truman weigerde dit aan bod. zeggende dat hfj alleen een over gave op beide fronten in over weging kon nemen. Voorstel van Eisenhower^ Tien dagen eerder had generaal John R. Deane, het hoofd van de Ameri kaanse militaire mis sie te Moskou aan het Russische leger- commando een voor stel van Eisenhower overgebracht om „zolang de vijande lijkheden voortdu ren zowel de Ame rikaanse als Russi sche legers vrij te laten, oprukken tot contact werd ge maakt' Daarna kon den dan. wel de grenzen. bepaald worden van de reeds vastgestelde zones, die de vier gealli eerden na Duitslands overgave zouden be zetten. De Amerika nen waren reeds ver binnengedrongen in-EfoEiVHC'Vv wat later de Russi sche zone zou worden. Dat deze zones de acties der legers geheel zouden be heersen kwamen de geallieerde solda ten eerst na de overgave te weten. Generaal Deane rapporteerde uit Mos kou dat Eisenhowers voorstel de Russi- CHURCHÏLL PATTO.X sche staf-chef generaal A- E. Antonov ten zeerste verontrustte. Deze was bang dat de Amerikanen te ver in de Rus sische zone zouden binnendringen.' Eisenhower liet generaal Antonov tenslotte door Deane weten, dat hij de Brits-Amerikaanse opmars ln het alge meen zou laten halt houden aan. de xvestclijke oever van de Elbe. Groepen van het Amerikaanse leger die er reeds waren overgestoken werden terugge trokken. Daar bleven zij tot het einde, honderd mijlen van Berlijn. Het allerbelangrijkst Scheen de Brits-Amerikaanse leger leiding dus weinig interesse te hebben voor Berlijn, Stalin vond de Duitse hoofdstad het allerbelangrijkst. Zijn ge neraals zonden van de hoofdmacht twee legers uit, d'e Berlijn omcirkelden, zo dat van alle zijden een hevige druk kon worden uitgeoefend. De Russen offer den zelfs hun voortdurende vorderin gen over een breed froat tegen krachti ge tegenstand op om zich geheel te con centreren op de Duitse hoofdstad. In dc tussentijd hadden de Sowjets bijna half TsjechosloWakije bezet. "-?d door een et .juits leger. Gene raal Patton kreeg bevel zijn strijd krachten te laten oprukken tot de lijn Pilzen-Karls- bad-Budejovlee, Juist binnen de Tsjechische grens en daar halt te houden. Maar zijn patrouilles waren in werkelijkheid reeds in. de buiten wijken van de hoofdstad Praag. Eisenhower stelde toen voor dat Pat ton verder zou op rukken, maar weer protesteerde An tonov. Volgens generaal Deane was ui Antonovs houding de hand te zien van het Sowjet-ministerie voor Buitenlandse Zaken: TsjechosloWakije moest in de Russische invloedsfeer komen en Tsje chische dankbaarheid jegens da Ameri kanen voor de bevrijding kwam niet op het programma voor. Dus stapte Patton en de eer voor de bevrijding van Praag kwam aan ae Russen. Waarom? "Waarom namen de Amerikanen Berlijn niet? Waarom bevrijdden de Westelijke geallieerden Tsjecho sloWakije en Praag niet? Waarom gaven hun geallieerde generaals zo grif toe aan de eisen der Russen? Het antwoord hierop valt te vinden in Yalta. President Roosevelt ten minste, als wij zijn zoon, EUiot Roosevelt mogen geloven, zag Duitsland niet gaarne in zones ver deeld, maar men had hem ertoe over weten te halen, omdat hij zich als hoofddoel gesteld had Stalin in de Verenigde Naties te brengen. Daarom probeerde hij deze zoveel mogelijk tot vriend te houden. Er was in Yalta bepaald dat niet al leen Duitsland in vier delen ge splitst zou worden, maar ook Ber lijn, zodat elk der vier geallieerden een deel zou bezetten. Volgens El liot Roosevelt zou zijn vader echter Stalin, in een privé-onderhoud hebT ben toegezegd, dat de verovering van Berlijn op de Duitsers door de Russen zou kunnen geschieden. "Churchill zou daar ernstig tegen geprotesteerd hebben, Bron van moeilijkheden Op 30 April stierf Hitier door eigen hand, een testament achterlatend waar in hij admiraal Dönitz de gebroken res ten vermaakte van zijn rijk, dat slechts zulk een. kort leven beschoren was. Op 2 Mei rukten de Russen Berlijn binnen en op 7 Mei' gaven de Duitscra zich over. Eerst bijna twee maanden later, op 3 Juli, verleende Stalm de Ameri kanen en Britten toestemming beperkte garnizoenen in kleine sectoren van Ber lijn onder te brengen. Hij wees ze een enkele spoorweg, een enkele Autobahn en een luchtcorridor, 20 mijlen breed, toe. Tenslotte onder wierp hij in April van dit jaar gealli eerde treinen en. auto*s aan een in spectie, zo diepgaand, dat de geallieer den deze niet konden accepteren. Zij verloren hierdoor hun verbindingslij nen, behalve door de lucht. Hooft's verzamelde werken worden uitgegeven Van het werk van F. C. Hooft, wiens grote betekenis in het her denkingsjaar 1947 opnieuw de aan dacht heeft getrokken, bestaat geen volledige moderne wetenschappe lijke uitgave. De omvangrijke pu blicatie van de verzamelde werken van deze klassieke auteur waar voor een redactiecommissie de plannen reeds heeft uitgewerkt, zal slechts mogelijk gemaakt kunnen worden door aanzienlijke steun van het rijk. Verwacht mag worden dat de uitgave in ongeveer tien jaar ge reed zal zijn. De minister van O. K en W. meent, dat gedurende die periode een subsidie van f 120,000 nodig zal zijn. Voor 1949 is daar om een eerste termijn van f 12,000 uitgetrokken, hiertegenover is om redenen van zuinigheid het bedrag van f 15.000 voor andere publica ties verlaagd tot f 7000. Vrienden van de dans Enige maanden geleden is opge richt de landelijke stichting „Vrien den van de dans" Deze stichting stelt zich ten doel de belangstel ling voor de danskunst in Neder land te bevorderen. Dit doel tracht zij onder meer te bereiken door; a. Het organiseren van lezingen en filmvoorstellingen op dansge- bied, balletvoorstellingen, dans avonden. b. Door het bieden van voorde len, verbonden aan het donateur- of lidmaatschap een zo groot mo gelijk publiek te organiseren. c. Door het houden van bijeen komsten na afloop van dansvoor stellingen waarbjj gelegenheid tot gedachtenwisseling over het gebo- dene wordt gegeven. d. Door samenwerking met het Ned, Dansarchief. e. Door steun, financieel als an derszins te verlenen aan alles wat het bestuur be vorder ijk acht voor de danskunst en haar uitoefening, alles in de ruimste zin. Het landelijk bestuur waarin o.a zitting hebben J. M. Bendien. directeur, Stadsschouwburg Am sterdam, prof, dr. F. W. S. van Thienen, D, J. Belfoort, dr. P, Cronnheira, H. Deinum en J. F. J. Poort stelt zich voor een intensieve propaganda te maken. Er zijn verscheidene afdelingen opgericht, o.a. te Rotterdam waar van het secretariaat door de admi nistrateur van de Rotterd. Schouw burg de heer L. H. M. Trouw wordt waargenomen. Alle gewenste inlichtingen be treffende donateur- of lidmaat schap, doel en werkwijze worden gaarne verstrekt. Het bestuur be staat uit: mevr. van Amerongen, admin. R'dams Toneel (pres.), me vrouw F. Knap-La Barre, en de heren Paul Storm, W .v. d. Leye en L- H, M, Trouw (secr.-penntng- meester). Concert der kampioenen De drie eerste prijswinnaars van het Internationaal muziekconcours te Scheveningen, Germaine Deveze (piano), Michel Schwalbe (viool) en Maria de Los Angeles Morales (zang), zullen op 11 December in het Haagse gebouw voor K. en W. optreden met het Residentie Orkest op een concert dat georganiseerd is door de Vereniging van Vrienden van. het Residentieorkest. Donderdag herdenking van Bemadotte in Den Haag In de plechtige bijeenkomst ter herdenking van graaf Folke Bema dotte in de Ridderzaal op Donder dag 30 September des avonds om 3 uur, zal het woord worden ge voerd door de oud-minister mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, door de eerste onder voorzitter van het Nederlandse Bode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken en Zuylen, en door de heer A, Viruly, alge meen chef-vlieger KLM. Mevrouw van Hinlopen LabbertonBack- stram zal haar muzikale medewer king verlenen. Het was met enige plechtigheid dat Maandagavond op Maasoord de nieuwe filminstallatie in ge bruik genomen werd. De heren. J. v. d. Spek en E. van Dijk brachten dank aan allen die de ba;ftr, die vorige maand gehouden was om het geld voor de filmprojector bij een te krijgen *n succes hadden doen worden en ook6wethouder A. Hoo- geweg in. zijn functie van voorzitter van het bestuur der inrichting, een graag- en veelgeziene verschijning in Poortugaal, sprak hartelijke woorden. Het was niet de eerste keer dat men in de inrichting een film ver toonde maar met het gloednieuwe apparaat 1 n men thans voorstel lingen geven als in de modernste bioscoop. Het werkt volgens het „dubbele" systeem. De vertoning behoeft dus niet meer te worden onderbroken. Men moet de betekenis van de film voor „Maasoord" niet onder schatten. Zij brengt de patiënten in aanraking met de buitenwereld en is bovendien een voortreffelijk ont- spanningsmiddel. Natuurlijk heb ben de patiënten niets aan de z.g. goede film. Het moet er een van de luchtige soort zijn. Daarnaast staan echter natuur- en bedrijfsfilms op het programma. Het is verheugend dat de directie ook op dit gebied blijk geeft van moderne opvattin gen. Op deze eerste avond werden de jubileumfeesten en „Twee meis jes en een matroos'' vertoond. Suc ces en erkentelijkheid waren groot. EEN vierjarig jongetje staat tegen de knie van zijn on derwijzer het handje houdt hij tegen diens keel. Pa-pa zegt de leraar. Pa-pa zegt het kereltje na. Hij hoort niets, hij is doof ge boren, maar hij voelt de tril lingen van het strottenhoofd, hü ziet de lipbewegïngen en geduldig spreekt hü het woord je voor woordje na: banaan, aap, boomOok op het schoolbord staan die woorden, geschreven, die moet hü me teen aanwijzen met een stok. Zo leert hjj de uitspraak en direct ook het schrift en stap je voor stapje komt het kind uit zün geestelijk isolement. Wij normalen beseffen niet ten volle, wat het betekent, een zin tuig te missen. Doofstom, dat wil eigenlijk zeggen: doof. In de mees te gevallen zyn de kinderen doof- geboren en omdat ze nooit horen spreken leren zij het ook niet van zelf, zoals andere kinderen. Zjj zouden in een vreselijke eenzaam heid moeten blijven leven, zij zou den stakkers worden, wanneer er geen inrichtingen, voor doofstom menonderwijs waren zoals in Rot terdam in de Ammanstraat, Hier krijgen zc contact met de wereld. Op een leeftijd dat andere kin deren nog enkel spelen, beginnen doofstomme kleutertjes al te leren. 3n het Fröbelklasje zitten kleintjes van 2, 3 jaar af. Zij hebben plaat jes voor zich, waarop dingen en dieren staan afgebeeld. Een heel klein meisje zit verdiept in haar plaatjes en wordt nu voor de klas geroepen. Geroepen? Nee, de juf- EARL DEUR BIGGERS vroeg Chan -glimlachte. „Heel goed", „U kent deze Mc Guire' zei hij. „Prachtige lijst, rijk aan be- Chan vlug. Iofte. Maar één feil hebt u volko- jJaas geleden heb ik hem ont- men gemist.moet", antwoordde Holley. De „En dat 3S. vroeg Dob eerste avond, toen ik Eden naar de ,Ecn leer gemakkelijk leit ging ranch ,,racht vroeg hiJ o£ ik p j Chan voort „Zie dit vest, eenmaal Madden oojt had gezien. Ik zei, ?p J?rry Eelancy Onoerzoek nauw. da, ik twaaK jaar lede„ ont. BhN CHARLIE CHAN-MYSi ERIE kee.ng - wat ontdekt u!" „„„j. had in aen SpMUwis in New Zorgvuldig keek Bob het vest York, en dat hu er haast zijn hoold - toen gal hu het met een ver- verwedde, Madden zelf herinnerde No. 81 „Dat hebben we zeker", riep Bob geestdriftig. „Meer dan ik mogelijk ook onderzocht, achtte. Gisteren wisten we alleen, schudde het hoofd, dat Madden iemand vermoord fcaö, vandaag weten we, hoe die man heet." Hij hield op. .,Ik geloof niet, dat er aan te twijfelen valt", voegde hij er bij. baasd gezicht aan Holley, die het llet öo]t toe'n ik crvan £prak ftfilr rtnrliifbnf.nT Tin T*nrtaMnttr De redacteur tegen hem. .Niets?" vroeg Chan lachend. „Kan het zijn. dat u niet zulke be kwame speurders zijn als ïk dacht? Hier plaats hand in zak. Bob duwde zijn vingers in de sak, wilde Chan „Wel neen", zei Holley. „Niemand die Chan aanwees, doet afstand van zulke persoonlijke „Met leer gevoerd", zei hjj. „Het bezittingen als een haarborstel ea horlogezakje, dat is alles." een scheermes, zo lang hij ze nog nodig heeft. Als hij er mee afge daan heeft, is het uit met zijn leven. Stakker!" „Laten we alles nog eens nazien, voor we het wegborgen", zei Bob. „We weten dat de man, die Mad den doodde omdat hij bang van hem was, Jerry Delaney heette. ..Maar Mc Guire?" weten. „Ik breng me nu te binnen, dat de houder van dat speelhuis zo heette. Brave Jack, durfde hij zich noemen. Hij was een rare schavuit, dat is later gebleken. Maar Jack Mc Guire was Delaney's oude vriend hij gaf Jerry een bewijs van zijn vriendschap. Dit is wel belangwek kend: het speelhuis van Mc Guire komt terivg in het leven van P. J, Madden." Geheel waar", antwoordde Chan. „En links, vermoed ik." Bob keek op zijn neus. „O, nu snap ik het. Dat horlogezakje zit rechts." f ..En waarom", drong Charlie aan, „Met jas toegeknoopt, kan zeker HOOFDSTUK XV man horloge niet makkelijk bereï- 1 ken, als het rusten aan linkerzijde. TTurnnTV VAN wttt hottttv Wat nog meer? Hij had het niet Daarom bevelen hij kleermaker, theorie va will HOLLEY breed, al liet hij zijn pak maken bij maak zak voor horloge rechts, alst- T.„_ ia. weer w_. «-—,„,1,* «O» «MMt» Hij begon de Meren op en degelijk geslo?S. Mom Bob ef maker, trouwens. Hij rookte Cor- te vouwen om ze weer in de tas te sikaanse sigaretten, fie brave Jack doen. Nog één feit weten wij van Vv™rsohïIm™f l5k Mr Guire, wie mj dan ook wezen Jerxy Delaney, cn het kan worden - - mag, was een vriend van hem, en gebruikt om zijn bewegingen te had zoveel met hem op. dat hij volgen op dag, dat hij kwam op Jerry een horloge gaf. Wat nog ranch. Jerry Delaney had eigen- meer? Delaney stelde belang in een aardigheid links te zün." actrice, Norma Fitzgerald, Zondag „Verdraaid!" riep Holles' plotse- voor een weck vertrok hij uit Chi- ling. Zij keken hem aan. Hij had cago om acht uur 's avonds, naar het horloge wefer in zijn band en Barstow; hü reisde in Compartiment keek er naar. B, wagen 198. Dat is al, wat we van „Die brave Jack Mc Guire nu Jerry Delaney weten." weet ik het weer!" werd gesloten en de ladder wegge nomen. De drie mannen keken el kaar aan. tevreden over het werk van die ochtend, „Hot is over twaalven", zei Hol ley. „Ik moet naar de stad terug." „Op het punt u diep-gcvoeld voor stel te doen: blijf voor de lunch", zei Cban. (Wordt vervolgd) frouw geeft haar een tikje op de krullebol, want horen kan het kind niets. Maar als de juffrouw zacht jes het woord: „poes" zegt, dan leest zij het van de lippen af. Zij zoekt het plaatje met de poes, zij haalt uit een kast met houten voor werpjes een kleine houten poes en tenslotte kan zij ook al op het bord het woordje-ijoes-herkennen. Uit spreken kan zij het nog niet, dat komt later, het liplezen en het sehriftlezen gaan hieraan vooraf. De kinderen lezen, de woorden glo baal, dat wil zeggen, zij herkennen het hele woord ineens en niet de letters apart. Als cr één letter wordt uitgeveegd, is het woord op eens vreemd. Maar het leren spre ken is het moeilijkste en misschien ook het belangrijkste, en door alle klassen heen wordt hier de meeste aandacht aan besteed. Naar een vak Deze leerlingen worden opgeleid voor het gewone leven in de ge wone maatschappij, zij moeten een vak kiezen, zü moeten een alge mene ontwikkeling krijgen, zij moeten contact met hun mede mensen hebben, een gesprek met iedereen kunnen voeren,zij moe ten kunnen trouwen en een gezin vermen en hun kinderen dan weer normaal en goed kunnen opvoe den, En wonder boven wonder, dit wordt bereikt. Van klpine wezentjes uit het land van de stilte, die niets be grijpen, omdat de wereld van klank en stem voor hen geslo ten blijft, groeien zij door dit prachtige vormingsinstituut op tot bijna normale mensen, die gelukkig kunnen zijn. Als vrienden gaan de leraren met hun pupillen om, de hele school met 180 leerlingen is één gioot gezin, dat komt door het noodzakelijk persoonlijk contact: ieder kind krijgt de moeilijke spraak-1 essen afzonderlijk. Maar dat komt vooral ook door de per soonlijkheid van de onderwijzers, niet alleen hebben zij naast hun hoofdacte en bevoegdheid als spraakleraar een opleiding van 8 jaar voor dit werk nodig, maar bo venal zóveel liefde geduld en be grip, dat alleen bijzondere men sen deze taak aankunnen. Men weet niet, waarover zich meer te verbazen, over het mateloos ge duld van de leraren, die soms 17 maanden lang dagelijks bezig zijn een kind de r te leren zeggen of voor het geduld van het kind, dat steeds maar weer moeizaam de zelfde woordjes herhaalt. Hun stem blijft monotoon; het kind hoort' niets en kan dus ook moeilijk de toonhoogte aanvoelen, hij kan zijn stem niet hoog en laag laten klinken, soms hoort men bij hele kleintjes een diepe stem, bij grote jongens een vrij hoog geluid, maar het voornaamste is, dat zij zich verstaanbaar kunnen maken. In een aparte klas zitten de ho rend-stommen, dus kinderen, die wel klanken opvangen, maar die klanken niet zelf kunnen weerge ven; deze functie is bij hen ge stoord. Ook zij moeten leren spre ken, zij leren het met meer gemak en krijgen ook een zekere modula- 0 Wissewasje ÊS-ers zxjn zeldzame vogels in de volière van de politierechter. Deze Bernard is er zo een. A1b wg het niet vernomen hadden, zouden v'Ü het zelf ook wel gedacht hebben van deze Bernard: hij ziet er naar uit, hij ruikt er naar, hij heeft er ailes van. die blonde branie-knaap. Zo uit het' SS-land kon hij wegge lopen zijn. Hij ia er niet uit wegge lopen; was hij er maar uit wegge lopen, had hij het ondank3 zgn zeer jeugdige leeftijd destijds maar inge zien dat hij fouter dan fout was. Maar hij is er gebleven, tot de Rus sen hem gevangen namen. Toen zij hem loslieten is hij hier in Nederland natuurlijk weer bij zyn kraag gepakt. Maar dat was een andere zaak, U voelt wel dat Bernard hier niet voor de politie rechter staat vanwege die twee S-en, daar zijn andere heren voor om zulke dingen onder het oog te zien. Vergeleken by die affaire is dit maar een heel erg bijkomstig zaakje, waar Bernard thans voor aan de tand gevoeld wordt. Het is iets met een jas, een tweedehands winterjas, gewoon niet te vergele ken met vechten tegen dc Russen. Die Bernard is een slimme knaap: hij weet goed om te gaan met rech ters en dergelijke». Stram militair en. zeer correct maakt hij er de he ren beleefd en zo langs zijn neus weg op attent dat hij btj de Russen gevangen gezeten heeft. Wjj ver moeden zo, dat hfj dat een jaar of twee geleden voor het Bijzondere Gerechtshof met minder animo ge zegd zal hebben. Het is maar een vermoeden, ziet u. Nu, dat zaakje met die jas heeft maar heel weinig om het lijf. Ber nard had in het tehuis voor jeug dige politieke delinquenten een jas in bruikleen gekregen, maar hij had gedacht dat hg hem houden mocht toen hrj op vrije voeten kwam. Dat was alles. Nou, het mocht" niet, of e i g e n I ij k niet, een meneer van het jeugdtehuis, als getuige ge hoord, zei ook dat het eigenlek niet mocht zo'n jas houden, maar dat het best mogelijk was dat de jongen gedacht had dat het mocht. Welnu, als dat dan allemaal 20 was, moest Bernard maar geen straf hebben ook, vond de rechter. Zo werd die Bernard vrijgesproken, die Bernard, die bij de Russen ge vangen gezeten had. Dronkenschap gestraft De Van der Takstraai, de Crooswijk- seweg en het Vasteland hebben onlangs beleefd, hoe autobestuurders weiden aangehouden en bekeurd, omdat ïij in de beruchte „kennelijke" toestand ach ter het stuur zaten, waardoor zij gevaar oplevciden voor anderen en voor zichxelL Het waren een SUedrechtciiaar, ex pediteur A. H-. een Hotterdams vee handelaar H. O. van D. en cen Sche- ventngs chauffeur R' B. die door de kantonrechter veroordeeld werden we gens bovengenoemd vergrijp tot resp. 14 dagen. 1 maand en 34 dagen hech tenis en een ontzegging van 6 maanden, I jaar en 6 maanden, eveneens resp. tie in hun stem. Tot hun veertien de jaar gaan de kinderen hier hele dagen school, velen van hen komen uit andere steden en reizen soms uren met treinen en bussen. Een groot aantal is ondergebracht in pleeghuizen waar zij in het gezin worden opgevoed. Na hun veertien- do jaar volgt een vakopleiding in de middaguren, de jongens worden vaak bakker, of kantoorbediende of tandtechnicus, de meisjes veelal costuumnaaister. En zelfs na hun. twintigste jaar, als zij deze inrich ting verlaten hebben, komen zij al tijd weer terug op de gezellige con tactavondjes; daar vinden zij dik wijls hun toekomstige levenspart nor, daar vragen zij nog telkens raad, als de maaatschappü hun ex tra moeilijkheden in ce weg legt.. Het gebouw in de Ammanstraat, dat vroeger door rijen huizen werd ingesloten, staat nu alleen en uit de lokaal-vensters kijkt men ver over de stad. Het is eigenlijk niet maar een „onderwijsinrichting", het woord klinkt zo dor en zakelijk, eigenlijk is het een tehuis, door de warmte cn de menselijkheid en de vormende kracht, die ervan uitgaat en bovendien is het een poort, een poort die toegang geeft tot de we reld aan eenzame, afgesloten men senkinderen. Veel liefde, veel toewijding, veel geduld wordt van de leerkrachten geëist. De kleuter ziet ire een spiegel de beweging van de mond van ,juf" en tracht haar na te bootsen. De General American Transport Corporation, die aanvankelijk al leen stoelen uit plastic vervaardig de voor kantoren, restaurants, ho tels en ziekenhuizen, is nu van plan. haar repertoire uit te breiden tot de vervaardiging van andere arti kelen, op het gebied van de wo ninginrichting. De kantoorstoel, die de maatschappij thans fabriceert, bestaat uit een zitting en rug uit een stuk. De enige delen die niet van plastic zijn. zijn de vier meta len poten en vier bouten. In tegen stelling hiermee bestaat de normale stoel uit 42 onderdelen. Door deze vereenvoudiging van de productie werd een kostenbesparing van on geveer 12 verkregen in vergelij king met de tegenwoordige kosten van dit meubelstuk. Het gebruikte materiaal bestaat hoofdzakelijk uit een sisal-vezel, gedrenkt in een op lossing van plastic. De hieruit ver vaardigde stoel is in alle kleuren leverbaar. Bij de uitgebreidere fabricage- plannen is de fabriek van plan zich toe te gaan leggen op de vervaardi ging van uit een stuk gevormde ta fels, kasten, onderstellen voor di vans, etc. TUINKALENDER 30 SEPTEMBER. Begin Octo ber worde» de Azalea's die in de zomer in de tuin gestaan hebben, weer naar binnen gebracht. Indien de plant tijdens de zomer bloem knoppen heeft gevormd kan ze in de winter in de kamer gaan bloei en. Men zet ze voorlopig in een koele kamer. Als de knoppen gaan zwellen en kleuren mogen ze in een warme kamer geplaatst wor den. Indien ze reeds van het begin af in dc warmte staan kan de bloei ZaJ7nisIukken. Dc Cyclamen, Pri mula's en Aaronskelken, die in de zomer buiten stemden, gaan thans ook naar binnen. Deze vragen alle een plek in het nolle licht doch moeten niet te warm staan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3