c C D STADSNIEUWS Wetsovertreders in bonte rij trokken langs de balie Poos en Slagter onmisbaar in Schreieders spel NETTE MEISJES Liftongeval werd ook berecht Vlaardingen AGENDA Protesteerden niemalstegen taak in ontvangstcomité's HINESE PAPEGAAI tuinkalender SCHEEPVAART „NACHTBOOT NAAR DUBLiN" NET PERSOON ENKELE GLASINDUSTRIE PIETERMAN N.V. enige jongens FLINK MEISJE Koeriersters Adverteer regelmatig Donderdag 30 September 1948 3 kopers." Driemaal f 10.of 4 dg. was de eis voor de lasser-ijsman, die volgens zijn zeggen altijd ai m de handel was geweest. „In de oorlog ook," werd argwanend geïnformeerd, maar verdachte liet zich met voor één gat vangen. „Toen was ik onder gedoken," was zijn repliek, mét de Kantonrechter zijn ganse publiek met argwaan m het hart achterla tend over deze principiële ijsman, die zyn nering in een andere stad zonder vergunning nog tot eergiste ren had voortgezet. De geeiste boete zal hij echter toch hebben te dragen, ondanks zijn wankele gezondheids toestand- Varia-rubriek Het wemelde verder van ver- kecrsdelinquenten, overtreders van de Coloradokeverwet, moeders die hun kinderen niet naar school had gestuurd, bij elkaar meer dan 140 zaken. Van een zaak vermeldde de dagvaarding zelfs „dat verdachte geen zorg had gedragen dat gevaar lijke hond kmd heeft gebeten", maar jammer genoeg kwam deze onverlaat niet opdagen. Kantongerecht De balzaal van het huis met het bordes aan de Lange Haven, mocht zich Woensdagochtend weer in een druk bezoek verheugen. Niet mmder dan 141 zaken stonden op de rol van de deurwaarder vermeid en ook al lieten enkelen verstek gaan, de toeloop was nog overstelpend. Er waren ditmaal twee Kantonrechters, nl. mr. Jac. Witkampff, die de nog aangehouden vacantiezaken behandelde cn de zo juist van vacantie teruggekeerde mr. P, B. Cos. Dc laatste kon eerst ruim anderhalf uur na vastgestelde lijd zijn zetel achter dc groene tafel innemen, want eerder was men niet klaar met de kinderzaken en overgehouden delicten van vorige zittingen. De belang rijkste zaak was ditmaal de behandeling van het ongeval met de Iiftmstalla- tic by het Gem. Licht- en "Waterbedrijf in Vlaardingen, waarbij een arbeider destijds de dood vond. De directeur A. C. P. had thans terecht te staan wegens overtreding van de veiligheidsvoorschriften. De lift in het Gem. Gasbedrijf in Vlaardmgen had nimmer voor de tussenliggende stopplaatsen een goe de afsluiting gehad, zoals onder en boven waar de schachtopenmg met kon worden geopend als de kooi met aanwezig was. Steeds was het goed gegaan en toen omstreeks de jaar wisseling de kooi neiging had om te zakken, was het gehele personeel hiervoor gewaarschuwd. Een der ar beiders heeft echter toch het ongeluk gehad een tussenliggende schacht deur te openen en naar binnen te Stappen, met het gevolg dat bij een val in de koker maakte, aan de ge volgen, waarvan hu' twee dagen la ter overleed. De directeur, die twin tig jaar in. het bedrijf is, wist met ze kerheid te verklaren, dat de arbeids inspectie nimmer aanmerking maakte over deze overtreding van de veilig heidsvoorschriften, die een. deugdelij ke afsluiting als onder en boven voor alle stopplaatsen voorschrijven. De technisch ambtenaar bij de Arbeids inspectie te Rotterdam moest dit be amen, doch dit onthief dc directeur niet van zyn verantwoordelijkheid vond de ambtenaar. Van een beschul diging van dood door schuld kan hier geen sprake zijn, doch voor de non chalance van verdachte t.o.v. de na leving van de veiligheidswetten, eis te hij een boete van f 100 of 40 dg. hechtenis. Na een verweer van ver dachte dat zelfs in 1940 nog controle had plaats gevonden, bleek, dat toen inderdaad de bewuste fout is gerap porteerd. door de controlerend amb tenaar. Er waren echter ook toen geen maatregelen genomen. Mr, Cos veroordeelde P. tenslotte tot f 75 of 25 dg. Het lichtere qenre Het waren gelukkig niet allemaal van *die zwaarwichtige zaken die hun uiteindelijke berechting hier kregen. Mr. Jac. Witkampff begon zijn deel met een lange, magere juf frouw, die zich in het struikgewas van. het Sterrebos had opgehouden met iemand van andere kunne en wel op een wijze, die voorlezing van de dagvaarding in het openbaar on geschikt- maakte. „Vandaag- plezier, morgen verdriet" begon de Kanton rechter op vaderlijke wijze, maar de Ambtenaar hield zich ijskoud bij de i wet, twee feiten, dat is tweemaal boete, en die bepaalde hij op f 20. of S dagen, wat mr. Witkampff, bij de gedachte, dat kinderen daar in het Sterrebos op deze wijze slechte voor lichting krijgen, bevestigde. Het gezonde ijsv enten J. R. was electrisch lasser, een. feit, dat hem moeilijk voor de rechter kon brengen, maar by al die laskarwei tjes kon hij het volgens zyn zeggen niet uithouden als de zon en het voorjaar steeds hoger kwam. Nauwe lijks kon de menselijke maag het verorberen, van 'n ijsje weer verdra gen of R. smeet zijn lasapparaat op zij en. ging de Schiedamse gemeen schap zijn diensten als ijsventer aan bieden. Nu staan B. on W. er echter op, dat ijsventers alleen een vergun ning voor hun werk krijgen qls hun gezondheidstoestand moeilyk ander werk toelaat. Zo ging ook R. na zyn eerste bekeuring naar de G.G.D. Hij behoefde echter niet terug te komen, m.a.w, hij was in staat ook ander werk te doen, zoals b.v. electrisch lassen. Maar hier was R. het met mee eens geweest, want wie kon nu van buiten zien hoe zyn longen er wel uitzagen, als hij doorging met lassen kon het wel t.b.c. worden en dus was hij doorgegaan met de ysverkoop, zo dat hij nog twee bekeuring en opliep. „In de buitenlucht zyn we in. de zo mer voor onze gezondheid graag al lemaal en vooral als we wat meer kunnen verdienen," vond de Kanton rechter, „als we dat vrijlieten, kreeg Schiedam een overdaad van ijsver- VISSERIJ Binnengekomen VI. 53 A. Don 35 last, VL 205 B. Hoek 33 last. Aan de Vishal kramen 7 kustvïssers met een totale besomming van f 3122.binnen. Vertrokken VL 47 G. den Heijer, VI. 97 C. v. d. Lely, VI. 196 L. Muis, VL 218 A. Visser, VL 29 B. van Dorp, VI. 142 L. Kui per, VI. 172 C. Poot, VL 40 G. Woensdregt, VL 132 H. Plugge, VL 58 d. v. d. Pijl, VI. ISO W. Schaar, VI. 86 J. v. d. Pijl, VL 203 D. de Hond. HET KLEUTERONDERWIJS Door de besturen van de kleuter scholen te Vlaardingen is besloten een bijeenkomst te organiseren, welke gehouden zal worden op Maandag 11 October in de zaal Ex celsior, Oosfhavenkade. De aan vang is bepaald op 8 uur. De sa menwerkende besturen hebben mej. J. E. Schaap, gemeentelijk ira- spectricte bij het onderwijs te Bot terdam, bereid gevonden die avond een inleiding te houden over „Het Kleuteronder wij s". SCHAAKLIEFHEBBERS VOOR» Hedenavond heeft in de boven zaal van het Zeemanshuis de jaar lijkse ontmoeting plaats tussen de Vlaardingse schaakverenigingen H.V.O. en „Het Vlaardings Schaak genootschap". Tevens begonnen beide verenigingen aan hun onder linge wintercompetitie. Bij H.V.O, is voor een klein aantal liefhebbers nog een plaatsje vrij. DWS krijgt het weer zwaar te verduren D.W.S., dat Zondag naar C.W.P. in Den Haag moet, zal het weder om zwaar te verantwoorden krij gen. Na het teleurstellende spel van Zondag j.l. is het voor de Schiedammers zaak om eens uit een ander vaatje te gaan tappen. C.W.P., eveneens een der gegadig den voor de eerste plaats, zal bij minder goed spel der D.W.S.'ers zeker aan het langste eind trek ken. Indien D.W.S. volledig zal kunnen verschijnen, bestaat er al tijd nog een redelijke kans, dat ril haar oude vorm te pakken krijgt en tegen het sterke C.W.P. voor een verrassing zorgt. De D.W.S. dames krijgen het niet minder zwaar als zij om 12 uur op het Boshoekterrein A.H.C. uit Den Haag ontvangen. Dit elftal wist te gen Athene, districtskampioen van Nederland, gelijk te spelen. D.W.S. "2 (dames') moet bij Dy namo 2 op bezoek en zal gezien de nog geringe resultaten, wel geen winst behalen. Ook de D.W,S.-ro~ serves (heren) gaan een zware wedstrijd tegemoet door in Den Haag Hellas partij te moeten ge ven. D.W.S. 2 zal met invallers aan dc start verschijnen, zodat wij ook hier niet al te veel mogen verwach ten. D.W.S. 3 (heren) krijgt Wil- ton-Fijenoord op bezoek en kan bij goed" spel een kleine overwinning behalen. D.W.S. 4 (heren) krijgt op eigen terrein Snelwick 2 te bestrij den. Vergadering Middenstandsbond De heer B. G. Hoogcndam, voor zitter van de chr. middenstandsbond, heeft in een Woensdagavond in het gebouw ^oor chr. soc. belangen ge houden ledenvergadering van deze bond zijn functie, die hij dertig jaar waarnam, neergelegd. Tot zijn op volger werd gekozen de heer F. van Stercnberg. Met dc heer J. v. d. Schalk die 25 jaar lang lid was, werd de heer Hoogendam benoemd tot ere lid. Uit het verslag van het bestuut over de werkzaamheden, bleek dat de bond gestadig groeit. In Septem ber werd het eerste nummer van het maandblad onder de leden verspreid. Men besloot zich aan te sluiten bij de landelijke prot. chr. middenstands bond. INBREKERS KRIJGEN HET STEEDS MOEILIJKER Sinds 1933 ztet de inbreker in Nederland zich omringd door een steeds dichter wordend net van ontelbare Alarma installaties, die met feilloze zekerheid elke inbraak veradelen. Hóe moellyk hij het krijgt wordt duidelyk wanneer U weet, dat tn de afgelopen 15 jaar by fabrieken, kantoren, officiële instellingen, winkelpanden en par ticuliere woningen in totaal wer den verwerkt 3.628.473 meter draad (9 x rondom de aarde) en 423.872 meter loodkabel. Meer dan een mülioen contacten, klaar om de geringste inbraakpogmg te signa leren, waken over kostbare eigen, dommen. De metalen ringetjes, waartussen de gevoelige Alarma signaaldraden worden gespannen bereiken, op elkaar gelegd, een hoogte van bftna 200 x de Wester- toren te Amsterdam, terwyi de 312.428 meter hout, die in de Alarma installaties werden ver werkt, voldoende zouden zijn om 2 x de weg Amsterdam-HengelD te bedekken. En da stroom voor al die Alarma sirenen? Stel U voor dat Prins Maurits tijdens de slag by Nieuw- paort eens een lampje had kunnen inschakelen dan brandde het nu nog op do kracht der gezame-. lyke Alarma-batteryen. Steeds meer zakenmensen ont. dekken dat de Alarma '33 instal latie onfeilbaar is, terwjjl een besparing op verzekeringspremies wordt verkregen. Eens zal de laat ste inbreker van Nederland zich dan ook by de steun moeten gaan melden. Vraagt inlichtingen over: onfeilbare inbraak-beveiliging cevertljd max, 2 maanden. 0.25, Voorburgwal 161, Amsterdam Telefoon 34076, 30035 Advertentie Z. M. Concert: 4 October, Aula Sted. Museum, 8 uur: Concert tb.v. Ned. Blinden- bond door blinde musici. Toneel;. i 30 September. Passage-theater, 8 uur: Schied. Toneelkring „De Komedianten" met „De Mof". 2 October. Musis Sacrum, 8 uur: „Kunst door Oefening" met „Va- cantiespoken". Films: Passage-bioscoop: Da, 2, 7, 9 30, Za. en. Zo, 1.45, 4.15, 7, en 9.30 u: Hellzapoppin (elke leeft). Oo het toneel Marietina cn Antonio Reyes. Monopole: Da, 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Geef Ons het recht om te leven (18 j.). Vergaderingen: 30 September, bovenzaal Amstel- "broriTTS tfUr:"' Jaarverg. Schied, Kunst, kring. *B (J e e n k o m s't cn": 30 September. Juhanakerk, 8 u: afscheid dr. J. L, Koole, 30 September. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Filmavond Oost en West. O.V, vierde feest De voetbalvereniging bestaat 1949 twaalf-en-een-half jaar daarom was bet feest, dat men Woensdagavond in het Verenigings lokaal hield, vry sober gehouden. Op de uitstekende stemming had dit echter in genenöele invloed, daar zorgde L. de Bruyn wel voor met zijn liedjes en een praatje. Voor de muzikale noot zorgden een Ha waiian-ensemble en een strijkje. Voorzitter S. Trouwborst heeft er in zyn openingsspeech op gewezen, dat het bestuur van O.V, steeds met succes streeft naar verhoging van het sportieve peil van de spelers. Een uur muziek Hedenmiddag ving in het gyin- nastieklokHil van de Rijks-HBS weer de serie „Een uur muziek" aan voor de leerlingen van de twee middelbare scholen, met een con cert door Hubert Barwasser (fluit) en Wolfgang Wijdeveld (piano). Verder zullen in de loop van deze winter in Schiedam nog optreden op 28 October, Leo Rommerts (bas- bariton) en Piet Pijnenburg (pia no), op 16 December Piet Molenaar (cello) en Wim Hielkema (piarjo), op 24 Februari Sigard Rascher (saxofoon) en Piet Pijnenburg (piano) en tenslotte op 24 Maart Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano). Uit het SW-kamp In Amsterdam zullen de Rood- Groenen 'Zondag tegen „Volewyc- kere" moeten bewijzen, dat de ne derlaag van j.l. Zondag slechts een misstap is geweest en dat het nog steeds volle ernst is om mee te bly- ven doen. Mentaal sterk zijn, is ook een grote factor in de le klas en het beste bewijs hiervan was wel, dat de S.V.V.-ploeg na de 1—0 achter stand inplant» van stevig aan te pakken, de kluts kwyt 'raakte. De S.V.V.-ers hebben uit hun ne derlaag natuurlijk lering geput en zo zullen zij Zondag op het MosveJd goed voorbereid en. met de weten schap dat zij heel erg hard aan moeten pakken, het strijdperk bin nentreden. Het 2e elftal speelt Zaterdagmid dag om 4 uur thuis tegen Feyenoord 2 en wordt hiermede voor de moei lijke taak gesteld om zich van de onderste regionen naar boven te werken. Het 3e elftal gaat naar L.F.C. 2 in Leiden, terwyi het zor genkind, het 4e elftal, Zondagmor gen aan de Boschrand de eerste punten binnen kan halen tegen V.TJ.C. 4. Burgerlijke Stand Geboren: Dirk, z. v. H. Groenen wegen van der Weijdey en A. van. Zellem, Dr. Noletstraat 1; Hans, z. v. L. C. de Groot en G. Punt, Bos boomlaan 8, Alegonda Arendina, d. v. J. J. Ras en A. A Geels, RottercLdijk 23. Overleden: H. M. Loomans, oud 2 dagen, van 's-Gravesandestr. 18. BEROEPSKEUZE Het spreekuur van de afdeling bij het Gew. Arbeidsbureau aan de L Nieuwstraat, die zich bezig houdt met voorlichting inzake beroepskeu ze, zal niet op Dinsdag 5, doch op Woensdag, 6 October, zitting houden en wel 's middags van 2 tot 4 uur. Gasten uit Huil Een delegatie van het gemeente bestuur van Huil zal m het begin van October een bezoek brengen aan Rotterdam, mede om de be staande vriendschapsbanden tussen beide steden te versterken. Het ge zelschap zal bestaan uit de lord- mayor Alderman, T. R. Broadbent J. P.: de sheriff-councillor H. J. Barney, de town clerk ur. Ernest H. Bullock en enige sport-officials. (Van onze Haagse redacteur) Op de middag van de derde zit tingsdag is het wederom de Kriml- naldircktor Schreieder, die een beet je spanning in het vry eentonig ge tuigenverhoor brengt. Vooraf zijn nog een paar getuigen a décharge ge hoord, maar veel bijzonders wisten ze niet te vertellen. Begrijpelijk dan ook dat Iedereen in de zaal plotseling weer vol aandacht is als de kleine man in de bruine battle-dres naar voren stapt. Om te beginnen wil de president we ten of het juist ls dat Pdos en Slagter bij de eerste maal dat zij werden inge zet als leden van het „ontvangstco mité" nLqt wisten wat dc bedoeling was van hun opdracht. „Nah ja. dat zit zo" verklaart Schreieder en' dan volgt een nauwkeu rige verhandeling over het ontstaan en de werkzaamheden van het zgn. ont vangstcomité. Uitvoerig gaat hy in op de diverse handelingen, die zyn „be ambten" tijdens en na de dropping van een agent moesten uitvoeren. „Se moesten bv. zorgen dat de agent niet de minste argwaan kreeg voordat hij zyn Wapens e.d. had afgegeven en tevens moesten ze zoveel mogelijk gegevens in handen zien te krijgen; daarvoor kon ik geen Duitsers gebruiken." „Alles goed cn wel." merkt de presi dent op als Schreieder is uitgepraat, „maar hoe zat het nu met Poos en Slagter. Wisten ze het of wisten ze het niet?" „Nee, de eerste maal wisten ze In derdaad niet waar het om ging. Pas op de droppingsplaats heb Ik ze mee gedeeld wat de bedoeling was." Pres.: „Maar U had natuurlijk zorgvuldig uitgezocht wie U daar voor zoudt gebruiken?" Schr.: „Selbstverstandlich I" Het blijkt dat het tweemanschap bij l) 4 12 droppings tegenwoordig is geweest. „En hebben ze nooit bezwaar ge- maakt „tegen dit werk?" vraagt de president, waarop Schreieder met een kort maar. krachtig „niemals" - antwoordt. *- Hierna gaat de president uitvoerig in op de rol die de beide verdachten ge speeld hebben bij het arresteren van agenten die niet reeds direct by de landing waren gearresteerd cn telkens weer hebben we gelegenheid ons te verbazen over het fabelachtig geheu gen van de getuige Schreieder. Ieder voorvalletje weet hij zich nog tot in de kleinste bijzonderheden te herin neren. Poos was het die de agent Andnnga (beter bekend onder de naam „Akkie") arresteerde en Poos was het ook. die met deze agent het sluwe spel speelde, waardoor de agenten Bob KIoos en Jan Emmer in de val liepen. Veel heel veel wordt er op deze middagzitting verteld en steeds weer blykt welk een uitermate verraderlijke rol de ver dachte Poos heeft gespeeld, In het grote spel dat „England-spiel" heette. Ook Slagter heeft zijn aandeel gehad in de diverse arrestaties maar toch is het wel de naam Poos die telkens weer het meest naar voren komt. Poos deed dit of datPoos zeiPoos wilde Ook de gefingeerde wapendrop ping bij het Brabantse dorpje Hclvoirt komt nog ter sprake. Ze ventien jonge mensen werden daar in de val gelokt en enkele van hen vonden de dood by de schiet partij die ontstond toen men merkte dat het een. valstrik was. „Dat was een noodlottig misver- statjd!", verklaart Schreieder. BIS die gelegenheid was Poos zelf ook bijna „erschossen". „Jammer van dat bijna!" merkte een der aanwezigen op Als Poos even later bet woord heeft gekregen, vertelt deze dat er wel eens radiografisch opdrachten voor agenten waren, doorgekomen waarin bevolen werd een aantal liquidaties uit te voe ren. „En daarin werden niet alleen na men van N.S.B.-functionnarissen ge noemd ed. maar ook namen van men sen die tot de .goede Nederlanders" be hoorden: mr Trip'van de Ned. Bank bv, en jonkheer De Graaf uit Arnhem." D,t komt de president nogal onwaar schijnlijk voor. „En wat zou dan de CEARL DERR BIGGER,5 EEN CHARUE CHAN-MYSTERIE No. S2 „Dat is heel vriendelijk fan 3e, Charlie, maar ik zou er niet over denken. Je moet ryeer dan genoeg hebben van al dat gekook. en ik wil je eerste vacantiedag niet beder ven. Volg mijn raad en laat Eden vandaag zelf voor eten zorgen." Chan knikte. „Zeer waar, dat ik plan maakte voor bescheiden maal tijd", antwoordde hy. „Koken be ginnen te vervelen, gelijk gezel schap van Japannees. Het Lijn ech ter passende straf voor postbode, die wijk van een ander lopen. Als me neer Eden wil vergeven, ontspan ik tot boterhammen en thee hedenmid dag." „Zeker", zei Bob. „We vinden wel wat. Holley, kom op je besluit te rug." „Neen", zei Holley. „Ik ga naar de stad, op onderzoek uit. Alleen om wat we hier gevonden hebben, bevestigd te zien, Toen Jerry De- laney hier de vorige Woensdag kwam, moet hij in de stad iets van een spoor hebben achtergelaten. Hij moet gezien zijn. Was hij alleen? Ik ga eens praten met de lui van het station, de hotelhouder...." „Stel u nederig voor, grootste discretie", zei Chan. „O, ik begrijp er alles van Maar er is werkelijk geen gevaar. Mad den staat met niemand in de stad In verbinding. Hij hoort er nooit van. Maar toch, ik zal heel voorzichtig uur, toen ik aan het sluiten was, zyn. Vertrouw me. Ik kom hier stopte er een grote sedan voor mijn vandaag nog terug." deur, Ik ging naar buiten. Er zat Toen hij weg was, aten Chan en een klein kereltje aan het stuur, Bob een koude lunch in de keuken en nog iemand binnen in. -„Goede en begonnen weer te zoeken. Hun. avond", zegt die kleine. „Kunt u pogingen bleven echter onbeloond, me ook zeggen, of we op de weg Om vier uur 's middags reed Hol- naar Madden's ranch zijn?" Ik zei ley het erf op. Hij had een mager, ja, al maar rechtuit. Toen sprak de droefgeestig uitziend jongmens bij man achter in, „Hoe ver is het?" zich. Bob herkende de grondagent wil hij weten. uit Dadel City. „Zwijg. Jerry", zegt de kleine. Toen# zij binnen kwamen, trok „Ik maak het in orde." Chan zich terug, het aan Bob over- Hy bracht zijn wagen op gang en latend hen te begroeten. Holley stel. toen werd hij een beetje hoogdra- de de jongeling voor als De Lisle, vend. ,.En een heirbaan zal er zijn „Wij hebben elkaar al ontmoet", eon weg", zegt hij. „Niet erg duide- glimlachte Bob. lijk uitgedrukt, Jesaja." En hij reed „Meneer De Lisle heeft gepro- weg. Waarom zou hij me Jesaja beerd rae een stuk woestijn te ver- genoemd hebben?" kopen." Bob limlachte. „Hebt u hem goed „Ja", zei De Lisle. „En als een- bekeken?" maal de grote fabrikanten vechten „Tamelijk goed, de schemering om die grond, zult u uzelf om de in aanmerking genomen, Een ma toren slaan in Frisco. Maar dan is gere, bleke man, met grijsachtige het te laat." lippen geen kleur er in. Praatte „Ik heb meneer De Lisle meege- langzaam en precies vreselijk bracht", zei Holley, „om jullie ook mooi, net of hy een professor of te laten horen wat hij mij juist zoiets was." bedoeling zyn van dergelijke liqui daties?" Poos: „Om onrust en wantrouwen te zaaien onder de Nederlandse bevol king en die zou de terugslag ondervin den van dergelijke terreurdaden. En daarom ook meenden we een goede daad te doen met het arresteren van de agenten!" De getuige Hauroek eens kriml- nalsekretar bevestigt 'dat er inder daad op de lijst van „te liquideren per sonen" namen voorkwamen van men sen waarvan de Duitsers niet begrepen waarom die mensen gedood moesten worden, ..Herinnert>U zich misschien nog een paar namen?" vraagt de president, maar deze vraag moet de getuige ont kennend beantwoorden. Wel weet hij dat er Industriëlen en vooraanstaande departementale ambtenaren onder wa ren, maar namennee, die kan hij zich met meer herinneren. Naar aanleiding van een getuigenis van de vroegere ondermspeeteur Ritse» ma, wordt de heer Hamer nog even gehoord. „Die documentatiedienst stond toch direct onder Uw gezag met waart", merkt de proc.-fiscasl op, maar nu wordt de heer Hamer echt een beetje boos. „Dat is pertinent niet waar, meneer de president, hiertegen moet ik ern stig protesteren!" roept de gewezen hoofdcommissaris heftig. „Maar Pegels heeft destijds toch hetzelfde verklaard", meent de president. Hamer: „Dat weet ik cn ik zal een klacht indienen wegens meineed tegen Pegels!" Pres.: „"Mooi, die heeft al levenslang en dan komt er dus nog 1% jaar bij .„I" Friesland, pass. 23/29 nachts Mini- koy, 30 te Colombo en 3 Oct. te Bela- wan Deli verwacht. Caasterkerk, thins. 29 nam. van Mar seille naar Antwerpey: Garoet, thuis, pass. 29 nam. Gibraltar, verm. 4 Oct. morgens te R'dam erwóeht. Henriette. 2fl van Londen naar Duin kerken; Hilversum, uitgaand. 25 te Bor deaux: Hera, 23 te Trimdad; Hedel, 28 te Montreal; Hellevoetsluis, 28 van Delfzijl na3^Emden; Hermes, 30 te Port of Spain. Ibis, 25 van Middlesbro naar Kaam; Ittcrsum, uitgaand, 3C vm. te Madras; Ino, 25 te Aruba, Japara <Lloyd). 30 van Macassar te Batavia; Jobshaven. pass. 29 Kaap Sierra Leone naar Frcetwon (verb.). Kam'crhngh Onnes, 23 te Batavia, ver trekt 1 Oct. naar R'dam; Kei bergen, pass. 29 nam. Kaap Bon naar vlaar dingen; Kota intcn, pass-23 nam. SeiIIy. 3 Oct. vm. 6 uur te R'dam verwacht; Kedoe, uitgaand, pass, 30 Straat Mes- na naar Port Said. Loppersum, 29 te Bona; Lefckerkerk, 1 van Mombassa naar A'dam; Lawak, _J van Bahrein naar Karachi; Leroster- kerk, thuis, 30 te Marseille; Laurcns- kerk, naar Bombay was 23 op 600 myï Westelijk van deze haven, Maysiar, 27 te Hull; Marxcn, 30 van Macassar te Batavia; Murena, 28 van Balik Papan naar Pladjoe: Mirza, pass. 28 Thursday Eiland tiaar Sydney; Mona Lisa, 27 van Dieppe te St. Thomas, ver trok naar Martinique; Maeuba, 30 te Pladjoe, Maetsuycker. 29 nam. te Pulo Bukom, daarna Singapore; Manekerk, uitgaand. 23 nam. van Alexandra, 30 te Port Said, Meliskerk. uitgaand. 29 te Dakar: Marpessa. 29 nam, voor Puerto la Cruz voor anker, gaat daar laden voor Perms; Macoma, pass. 39 Sas Fartak naar Heysham. Njord. pass. 23 Holtenau naar Hon- fleur; Nieuw Amsterdam, thuis. 29 op "10 mijl West van Scilly. Ossendrecht, naar Engeland, 29 op 150 mijl Oost van Madeira, Oberen. 26 te Maracaibo: Olwe. 29 te DeJIzijl; Oot- marsum, naar Nederland, 29 op 330 myl Zuid van Kaap Race, Prinsengracht, 28 van Helsinki naar Mantyluoto; PhrontiE, pass. 29 Dunge- ness naar Montreal; Fapendrccht, 30 te Abadan. Rijnkerk, 30 te Townsvjlle; Ra elf, 28 van Hamburg naar A'dam. Ruys, 28 te Durban; Riouw, 27 van Bangkok naar Singapore; Ridderkerk, uitgaand, 29 van Antwerpen naar Genua; Roebiah. 28 van New York naar Alexandria; Rotti, pass. 30 Straat Messina naar Marseille Stuyvesant. naar Paramaribo was 29 op 500 myl N O, van deze haven; Su matra. uitgaand, pass. 0 Malta naar Port Said Servus, 2S van Swansea naar R'dam; Speedv/ell. 29 van IJmuiden naar Delfzijl; Singkep, 29 te Singapore, daarna Batavia. Stad Maastricht, 29 van Savcna naar Saffi; Saiatiga, 29 te Sin gapore, vertrekt 3 Oct. naar Batavia; Soekalila, sleepboot, 29 te Suva (Fidzji Eilanden); Stad Vlaardmgen, 29 van Casablanca naar Nederland; Socrates, naar Curasao 29 op 500 myl N.O. van Sombrero Eiland, Sornmclsdijk, naar Colombo 29 op 600 myl West van Ma- nikoy. 2 Oct. te Colombo verwacht; Stentor, pass 29 nam. Kaap Sao Va- cente naar Antwerpen. Ternate, 27 te Macassar; Tjjjlbadak, 28 te Macassar; Trajanus, 26 te New Orleans; Tosari, 28 nam, 5 uur van Ta- rakan naar Manilla; Tiba, 23 van Bue nos Ayres naar Rosarlo; Tamo, naar Buenos Ayrcs 29 op 100 myl W.Z.W. van Oporto; Tibia, pass 29 vm. de Anamba Eilanden naar Shanghai; Tjimenteng. 30 le Hongkong; Triton, naar New York, 23 op 500 mijl Z.Z.O. van Kaap Hat- tcras. Van Ostade, naar Trinidad, 29 op 500 tnfjl N.O. van Tercelra (Azoren); Veen- dam, naar New York 29 op soo myl Oost van Kaap Race; Volkerak, 27 te Cothcnburg; Veenenburgh, 2B van Middlesbro via A'dam naar H'dam; Violette Erica. 23 van Gdynia te Ant werpen; Virgo, 28 van Kiel naar Huil; Van Riemsdijk, pass. 28/30 's nachts Fimsterre naar Batavia. Wteldrecht. naar Abadan 25 op 300 myl Zuid van Kaap Guardaful; Wes- terdam, 23 van New York naar R'dam; Watertand, thuis, pass. 28 Victoria Braz naar Bahla; Woensdrecht, van 1 OCTOBEREpettals in.het voorjaar en de zomer vraagt ook in de herfst uxo twin zijn onder houd. D" heggen worden bijge knipt en het gras gemaaid, de on kruiden en de afgestorven delen van vaste planten verwijderd. Een jarige zaaibloemen die volkomen zijn uitgebloeid moeten ook ver dwijnen. De afgevallen bladeren van bomen en heesters b lij t men- met regelmaHg bijeenharken. Al dit tuinafval levert in verrotte toe stand uitstekende humus. Leg daarom in een hoekje van uur tuin eo'n compost-hoop aan: het volgend jaar kunt U er Uw tuin grond mede verbeteren! beeft verteld. Over verleden Woens dagavond." „Meneer De Lisle begrijpt wel. dat dit strikt vertrouwelijk is begon Bob. „O, zeker", 2ei het jongmens. „Will heeft dat al uitgelegd. Heb den scheen op zijn ranch te zijn. Ik maar geen zorg daarover. Madden maakte een groot plan. De zaken en ik zijn niet bepaald vrienden caan niet best. de laatste tMd na alles, wat hij tegen me gezegd Florida trekt nogal cn ik zeg „En de man achterin?" „Ik kon hem niet goed zien." ,,0. En wanneer hebt u Madden gezien?" „Daar kom ik op. Toen ik thuis kwam, begon ik te denken Mad- heeft.' „If zag hém dus verleden Woens dag?" opperde Bob „Neen, toen niet. Toen zag ik iemand anders. Ik was daarginds op mijn post. tot het donker werd; ik wachtte op een koper, maar er kwam er geen. Maar, tegen zeven tegen mezelf, wat donk je> van Mad den? Daar zit groot geld. Waarom probeer je niet. Madden voor Da del City te interesseren,? Zet hem er achter. Dat kun je weieens proberen. Dus. Donderdagmorgen vroeg, kwam ik nn de ranch." (Wordt vervolgd) AANGEKOMEN SCHEPEN 29 September Ah, Nystadt Lithooyen; Eildon, Grimsby 2e Katbaven, Trompenburgh Manefred Dordrecht; Prinses Beatrix, Harwich Hoek van Holland; Mado, Londen Merwehaven; Qucntin, Middles bro IJse'haven Olivmn Coast, Newcastle Uselhaven; Kerlogue, Southampton Waalhaven; Zwaluw, Huil Lekhaven. 30 September Echo, Dublin Merwehaven; Thor, Stockholm UselhBven; Venus, A'dam Lekhaven; Aldebaran, Londen Park kade Yaka, Francisco Merwehaven; American Attorney, New York Uselha ven; Spurt, Zaandam Lekhaven; Arn hem, Harwich Hoek van Holland; The seus, A'dam Lekhaven, Fiat. Landen Merwehaven; Alices Victory, New York Lekhaven; Hagno, Dublin Merwehaven. VERTROKKEN SCHEPEN 29 September Koningin Emma. Harwich, Manetje Bohmer. Walkom, Taurus, Beverwijk; Nederland. Bahrein: P.L.M. 13. Rouaan, Jola, Hamburg; Luossa. Narvik; Naftol, Abadan; Wim, Stockholm; Capelln Wilhelmshafcn; Ceres. Yarmouth; Biij- dendyk, New York via Antwerpen; Clan Maclver. Londen; Matthew Luckenbach, AntwerpenKatowice, Li verpool; Lagosian, Wcst-Afrika; Prins Jolian Willem Friso, Montreal; Zonne- w*yk, Hamburg. Shennghsm. Harwich; Batavier II. Londen: Dashwood, Nan tes, Nautilus. Mantyluoto; Empire Par- keston, Harwich; Duke of Ardgyli, Harwich, 30 September Veronica Tcnnant, Hamburg; Etldon, Grimsby. Wind West, matige koelte, kalme zee, bewolkte lucht. SC HEEPSBEWEGINGEN Arent M., 27 van Bilbao naar Bayon- ne; Axeldljk, 2D van Sclawan Dell naar New York; Aldegonda, 29 te Pladjoe; Alderamm, thuis, 29/30 's nachts van Port Said naar Marseille; Aldebaran, pass 30 vm. 9 uur Land's End naar R'dam; Alphard, thuis, 30 te Bahia; Al- btreo, naar Rio de Janeiro 29 op 130 mijl West van Lissabon; Averdijk. thuis, 29 op 400 mijt O Z.O. van Kaap Race; Aletta, 30 te Pladjoe, Alchiba. uit gaand, pass. 29 nam. Oporto naar Marseille. Boschfontein, thuis, pass, 29 nam. Kaap Cerde naar Teneriffe; Britsum, ,ran IJmuiden naar Hampton Roads, pass. 29 Dungeness; Bah, 28 van Ma cassar naar Socnget Geronec; Baralt, 25 te Kingston Jam; Bnnda, £B van Else- neur naar Klei: Blijdendyk. 30 van R'dam te Antwerpen; Boedoek, 29 van Port S3id naar Aden; Berkel. 29 van Yxpiia naar Dordrecht; Bantam, pass, 29 nam. Santa Mana (Azoren) naar Java. Castor. 25 te New Orleans; Cottica, thuis. 29 van Ponta Delgada; Celebes. 29 van Soerabaja naar Banjoewangi; Cc- ronia, naar Singapore 29 op 400 mijl West van Sabang; Cleodora. pass. 30 nam. Pcnm naar Singapore; Clavella, raar Gibraltar 29 op 550 mijl Z.W. van Faval. Delft, thuis, 29 van Curaqao naar Ma deira; Delfland, pass. 29 Borkum naar Hamburg; Danae. pass. 29 Ibfza (Ba- Icaren) naar Huelva; Duivcndljk, uit gaand, 30 te Cristobal. Escaut, pass, 29 Dungcnoss; Esso Rot terdam. pass. 29 's avonds de Azoren naar Aruba; Eflam. naar Philadelphia 29 nam. op 300 mijl Oost van Nan- ticket; £na, 3D te Pladjoe. Twee kappers In de Minlek waar ik op gezette tijden mij het hoofdhaar snijden laat, geraak ik altijd min of meer onder de indruk van. de wereldse ernst en plechtigheid waarmede daar het aloude ambacht beoefend wordt. Vier of vijf heren in dokters- jassen hanteren er zwijgend en ietwat laatdunkend schouwend schaar, kam en mes. Geen „woord over het weer komt over hun lip pen en als ik het nu en dan waag een bescheiden wens te kennen te geven omtrent de snit van mijn coiffure, knjg ik een gereserveerd antwoord, dat mij onmiddellijk doet besluiten van verdere discus sie maar af te zien. en het lot van mijn kapsel maar geheel m handen te leggen van die heer in het wit. Tersluiks gluur ik dan weieens naar een der mondaine dametjes die bij een volslagen volwassen knipklant handje vast zitten hou den en nageltjes knippen en op poetsen. Ik probeer mij dan te herinneren hoe lang het al ge leden is, dat ik met altijd weer een zekere angst mijn moeder het handje moest toesteken voor de wekelijkse- nagelkmpkweüing en hoe trots ik was toen zij me groot genoeg vond om het zelf te mogen doen. Nee, dan die barbier in een van, de oude stadswijken, in wiens zaak ik van de week toevallig verzeil de met een vriend die even ge knipt moest worden. Dat was een gezellige man- Hartelijk als een goedgemutste kastelein ontving hij zijn klanten. Wetend hoe verve lend het is op je beurt te moeten wachten, had hy in plaats van de eeuwige oude kranten en week blaadjes een paar aardige trekap- paraten in zyn zaak. Een heer stond zo geanimeerd met bet balle tje te spelen, dat hij met een royaal gebaar mijn vriend voorliet gaan. Grappig keuvelend, ging de kap per gemoedelijk op een krukje zit ten en ving aan met grote virtu ositeit de halsharen van mijn vriend te fatsoeneren. Als het ge sprek even stokte zette de vrolijke barbier een opera-aria in. Lang geen gekke stem had die man en een mooie vaste hand van knippen onderwijl, In een ommezien was de opera tie geschied en de volgende klant moest gewoon met een zoet lijntje van het interessante balspel naar de stoel getroond worden. Aardige Figaro, moesten er meer zyn zo DESIDERIUS Curaqao naar Medway ging 29 vm. op 10 myl van Sheerness wegens machine- schade voor anker, zou 28 Anam da reis voortzetten; Walcheren III. sleep boot. 28 van Gibraltar naar Djeddah: Winsum, naar Huelva 29 dwars van Opono. Zeester, 28 te Grangemouth; Zwijn- drecht, 27 te Duala. SCHIEDAM MONOPOLE-THEATER HOOGSTRAAT SCHIEDAM Vanaf Vrffdag; 1 Oct. t/m Maandag 4 Oct.: ROBERT NEWTON en RAYMOND LOVELD in; komische en romantische avonturen. Toegang 14 jaar. Zaterdags en Zondags: 3. 5, 7, 9 uur. Vanaf Dinsdag- 5 Oei. t/m Donderdag 7 Oct. DE BEROEMDE OPERA RIDOLETTO met onvergetelijke zang. Toegang 14 jaar. GEVRAAGD voor lichte werkzaamheden. PRETTIGE WERKKRING. HOOG LOON ORANJESTRAT 24 SCHIEDAM N. V. Schtedamsche Cartoitnagefabriek gevr, v. h. bez. v, bestellin gen. Liefst in het bezit van Rijbewijs, A. Flink salaris en veel verval, v, g. g. v. Br, met opg. laatste werk kring onder letter S.W.V", bureau van dit blad. WO* kunnen plaatsen: voor inpakken en schoon, maken van onze artike len. Aanmelden aan ons kantoor West vest 17 te Schiedam. tussen 14 en 16 jaar ter opl. i. h. meubelvak. Aanm. bij: N.V. INDUSTRIEEL Meubelbedrijf Schiedam v.h. N.V, A. v. d. Berg's Grashand el Noordvest 117 Sehiedarp. Iedere werkdag tussen 0 en 5 uur. Gevraagd voor direct v. d, of d. en n. Mevr. W. A. Hoek, B. K. Laan 53. Ruilen Ben.huis 3 k., k„ vrye z.-sl.k, Brugmanstr. 27 voor woning omg. Wester kade. Brieven onder No. S 4138 bur, van dit blad. Te koop: 2 slaapkamer stoe len. 1 nachtkastje, tafel (alles eiken). Prijs f 35.—. Aleidastraat 7. Te koop v.o. kinderwagen, ft maat. Te bevr, Damlaan 29. Gevr. hulp i. d. huUh, v. d, en n, in. gezin met 2 schoolg. kinderen. Alleen pr. kr, ge lieven te solliciteren, Adres: Mevr. v. d. Nagel. L, d. Co- lignystr. 28, tel. 67694. Mevr. Wittkampf, Nassau- laan 09 vraagt net meisje voor dag of dag en nacht. Aangcb.: een prachtig, vrij buiten woning te Zevenhui zen (Z.-H.) Gevr, een goede woning te Schiedam. Brie ven onder No. S 4144 bur. van dit blad. Kappers 2e bediende ge vraagd. liefst in bezit van Gezellendiploma. L. Meul» dijk. Dam 48. #Te koop Heremvinterjas als nieuw, maat 50. Terleth, Vlaardingerdjjk lltb *s av. na 8 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3