5 HET ROTTERDAMSCH PAROOL Britse regering accoord met Montgomery's benoeming Franco kreeg hoog bezoek van Amerikanen TIER JAAR GELEDEN Het decor veranderde, doch tegenstellingen bleven Madioen weer in handen van Republikeinse troepen „Paraatheid, want wereldoorlog III zou zware beproeving zijn" Doodstraf geëist tegen Poos en Slagter Leidèr van Stemgroep te Haifa gearresteerd „Herstel der Twee kinderen gedood bij afschuwelijk ongeval Weerbericht Doel: betrekkingen" Luchtbrughonderd dagen oud Rode Kruis-wedstrijd Frankrijk bedreigen nieuwe stakingen W Mr. P.J. Oud werd op 15 October 1938 Rotterdams burgervader DE VERENIGDE NATIES Atoomcontróle in een slop Vier dagen op zee zonder proviand Communistisch front stort ineen; Moeso op de vlucht „Tabinta" stevent naar Zuid-Afrika Bevin moet rust nemen Herfstmanoeuvres in Duitse Sowjet-zone Z-actie ten einde maar men blijve zuinig l .Vrijdag 1 October 1948 led. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prljs: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door.de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 229 Uitgave N,V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiers Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur* B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker rr';-' Het Britse kabinet, heeft Donder- dag de keuze van veldmaarschalk Montgomery tot bevelhebber over de legers van Nederland. Frankrijk, België. Luxemburg en Engeland goedgekeurd. Van regeringszijde werd meege deeld,dat de goedkeuring een for maliteit is nadat de ministers van defensie van deze landen op een conferentie in Parijs Montgomery hadden uitgekozen. Men verwacht dat het secretariaat van het Wést-Europese bondge nootschap heden de benoeming for. meel bekend zal maken. De keuze, van Montgomery, is in het algemeen in Engeland gunstig ontvangen. Kritiek hiertegen werd echter vernomen in een hoofdartikel in de „Manchester Guardian", die schrijft, datMontgomery in Amerika niet- bijzonder geapprecieerd wordt. Hij is nooit een echte 'hef van de ge nerale staf geweest. Hij is een be velhebber van het leger, een man die de strijders electriseert, maar in genen dele een groot organisator. Met deze benoeming van Mont gomery valt toevallig samen een tournee, die hij in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten maakt door Groot Brittanntë om de Britse bevolking aan te moedigen zich op te geven „Voor het onnoemelijke leed, dat Peps en Slagtcr over meer dan 200 gezinnen hebben gebracht, past slechts de zwaarste straf, de dood straf, zo besloot gistermiddag dc procureur-fiscaal van het Haagse Bijzondere Gerechtshof, mi*. De Gruyter, zijn requisitoir tegen de twee'SD-helpers, Hij hegoh 'zijn rede met uit te spreken, dat er z.i. geen zijn, die de vijand op zo effectieve wijze en in zo'n grote omvang hulp hebben verleend als Poos en Slagter, Zij waren zo vlijtig, dat zij al spoedig een paar zeer waardevolle en zelfs onvervangbare krachten warén voor de Sicherheits-Polizei. Alles, letterlijk alles deden zij om zo snel mogelijk promotie te maken. Tijdens hun'proces toonden zij """zich glashardrniemand ..'kón -een spoor van medé gevoel ofberouw bij hen ontdekken, zei mr. De Gruyter. De gevolgen van hun handelingen zijn verschrikkelijk geweest. De lijst van hun- slacht offers, die de dood vonden, ver meldt wel 200 namen. Daarom kan ik slechts de doodstraf eisen, be sloot mr. De Gruyter. Gedwongen bij S.D.7 Nadat de zitting voor korte tijd is geschorst, kreeg de verdedigster, mr. r. Boon, het ivoord. Zij betoogde, dat poos en Slachter, nadat zij buiten hun kermis om by de Sipn waren ge plaatst, in een/dwangpositie kwamen te verkeren. - Na het „proces der 72 zouden zij zich tot dr. Harster hebben gewend met het verzoek terugge plaatst te worden bij de Nederlandse recherche. Dit was hun geweigerd op grond van het feit dat zij reeds te veel waren ingewijd in de geheimen van de S.D, cn in het bijzonder van het England Spiel. Zouden zij niet nauw keurig de Duitse bevelen opvolgen dan zou dit worden beschouwd ais „Hocb- verrat" en tot gevolg hebben dat zo wel zij zelf als hun. naaste familieleden ter dood werden gebracht. Poos en Slagter waren toen voor de overmacht bezweken. Voor de oorlog zott Poos zich als po litieman steeds zeer goed hebben ge dragen, zei mr. Boon, Hij was het .die een kaartsysteem aanlegde van alle N.S.B.-ers en staatsgevaarlijke perso nen in Den Haag. Ook nam hij in de Mei-dagen actief deel aan het oppak ken van deze minder graag geziene stadgenoten, - Slachter was aanvankelijk voorbe stemd schoolmeester te worden, maar belandde eveneens bij hetpolitiecorps. Bij dc oprichting van de documenta tiedienst werd hij zonder dat hij dit verzocht had. naar deze dienst over geplaatst „Poos en Slachter hebben in vele gevallen nog getracht hun medemen sen te helpen en xk ach t hen dan ook veel minder schuldig, dan, b.v. de Jo denjager Kapitein", zet mr. Boon. De zwaarste straf achtte hij dan ook niet op zijn plaats- Uitspraak op 14 October. voor een territoriaal leger waarvan de geprojecteerde sterkte zal fijn 150.000 man. De veldmaarschalk zeider „In een derde oorlog zal ons geen adempauze worden gegeven.... in een volgende oorlog zal men ont dekken dat de volkeren, in het bij zonder onze natie, een 2eer zware proef moeten afleggen. Een geoe fende groep klaar voor militaire dienst en civiele defensie is het enige antwoord in de moderne tijd." Het hoofd van de groep-Stem, Friedman Yellin, welke groep aan sprakelijk wordt geacht voor de moord op graaf EernadDtte,is te Haifa aangehouden. yellin bleek in het bezit te zyn van vake militaire papieren, zo meldt Reuter nader. In de kamer waar hij werd gear resteerd, heeft de politie documen ten gevonden, welke een nieuw licht werpen op de handelingen van de Stemgroep. De Nederlandse en Belgische regeringen hebben een overeen komst gesloten om zoveel mogelijk gelijktijdige beffing van de Belgi sche belasting op het kapitaal en van de Nederlandse vermogenshef- fing ineens over dezelfde bezittin gen te voorkomen. Te Gorinchem. gebeurde Donder dagavond een merkwaardig onge val. Een afsluithek van een juist weer dichtgedraaide brug sloeg, doordat de brug enigszins doorzakte toen er een vrachtauto opreed, plot seling dicht en duwde twee kinde ren, die naast de vrachtauto liepen, eronder. Beide kinderen werden op slag gedood. Het waren een. vijf jarig meisje en een zesjarig jon getje, beiden wonende 'te Gorin chem. VERANDERLIJKE BEWOLKING "Weersverwachting geldig van. Vrijdag avond tot Zaterdagavond. Voor het Noordwes telijk gedeelte van het land: overwe gend droog weer met veranderlijke bewol king en plaatselijk ochtendmist. Onge veer dezelfde tempe ratuur als vandaa g. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Voor het ove rige gedeelte van het land: droog weer met veranderlijke be wolking en plaatselijk ochtendmist. On geveer dezelfde temperatuur als van daag. Weinig wind. 2 Oct. Hoog water te Rotterdam: le til 4.06 uur, Se tij 16.10 uur. Hoge Amerikaanse militaire autoriteiten hebben gisteren een bezoek gebracht aan generaal Franco. De missie stond onder leiding van senator Gur ney, voorzitter van de Senaats commissie voor de gewapende strijdkrachten. Herstel van de normale betrekkingen tussen Spanje en de andere mogend heden. zo zei Gurney na afloop, was het doel geweest van de besprekingen. Gumey heeft tegenóver Franco de hoop uitgesproken, dat er de meest nauwe betrekkingen mochten komen te bestaan tussen 't Spaan se en het Amerikaanse leger. Ook Franco liet zich niet onbetuigd en uitte zjjn bewondering voor de Ver. Staten en het Amerikaanse volk. Terwijl militaire kringen in de Ver., Staten volgens persberichten van oordeel zfc'n dat Spanje en West Duitsland moeten worden ingescha keld by de verdediging van West- Europa er schijnen al rapporten te bestaan over de hulp in wapens en. manschappen, die Franco even tueel zou kunnen leveren laten diplomatieke kringen in Amerika De luchtbrugactie, thans honderd dagen oud, heeft lot dusver dit suc ces gehad, dat deze winter de Britse, Franse en Amerikaanse mogendhe den de rantsoenen in hun sectoren van Berlijn wellicht zullen kunnen verhogen. De voedselreserve in de geblokkeerde stad is met 15 ver meerderd. Bij het begin-van de actie had Berlijn nog voor 24 dagen voed sel. Nu is er voorraad voor 39 dagen. Het Amerikaanse opperbevel heeft aangekondigd, dat er midden Octo ber nieuwe versterkingen voor, de luchtmacht zullen worden gestuurd. De Duitsers moeten'het voedsel, dat uit de Westelijke zones van hun eigen land komt, zelf betalen; wat de Westelijke mogendheden invoeren, wordt ook door dezen bekostigd. Te Great Falls (Montana, V.S.) zal een opleidingsschool voor luchtbrug piloten worden geopend. Men maakt hieruit op, dat de Amerikanen van plan zijn', de voorziening van Berlijn door de lucht, lange tijd te handha ven. Twee October worden te Bodegra ven landelijke wedstrijden van het Rode Kruis gehouden, waaraan de S dames- en heren-ploegen zullen deelnemen, die in de onlangs gehou den provinciale wedstrijden het hoogste aantal punten hebben be haald, Door het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis zijn wisselbekers beschikbaar gesteld. „Bijenkorf" in hoger beroep Op Maandag 4 October aanstaan de zal de economische politierech ter in Amsterdam, de zaak behan delen tegen „De Bijenkorf", die be roep heeft aangetekend tegen de uitspraak van de tuchtrechter, die het warenhuis destijds heeft veroor deeld tot het betalen van een geld boete van 500.000, wegens over treding van de prijsvoorschriften. weten, dat er geen bijzonder belang moet worden gehqpht aan het over leg van senator Gurney, die onder meer gesproken heèft met de chef van de Spaanse generale staf, ge neraal Juan Vigon, ,.de bekwame Spaanse generaal", zoals Gumey hem noemt. De diplomaten in de Ver. Staten schonen allerminst Ingenomen te zjjn met het bezoek dat de militai ren aan de Spaanse dictator hebben gebracht Men acht dit een onge wenste inmenging'van militairen in diplomatieke aangelegenheden. Te Parijs zullen deze week geen periodieken verschijnen. Het ver bond van arbeiders bij- wekelijkse publicitéitsorganen, een onderdeel van de C.G.T., heeft tot staking op geroepen', omdat de drukkers, loons verhoging eisen. Volgens de gedeeltelijke uitslag van een'referendum onder de mijn werkers is 62 procent in het Noor den. voorstander van een' staking van onbepaalde" duur. Prof Licftiuck bij USA- collega Snyder Prof, Dieftinck.heeft een lang ge sprek gehad met ;de Amerikaanse minister van financiën, Snyder. Vol gens Nederlandse ambtenaren' ging. het om „een speciaal gearrangeerd "onderhoud" betreffende'„verschel-, dene kwesties.Jn.;...ym,bantiimetJde. Nederlandse bjjdrage tot hét herstel van. West-Europa". Men had de in druk, dat pnof. Lieftinck zeer tevre den was over het verloop van het onderhoud. President ziet zijn land voor het eerst Dr. Chaim Welzmann, eerste president van de voorlopige re gering van Is raelis gistermor gen te Tel Aviv langskomen. Dit is rijn eerste be zoek aan de nieu we staat. Weiz- mann kwam per vliegtuig uit Zwitserland, waar hij met gunstig gevolg een oog- oneratie heeft ondergaan. Welz mann was bij de ontvangst op het vliegveld, zo ontroerd, dat hij niet kon spreken. '"POEN wij.mevrouw Oud opbelden,! is (och over hem/ dat wij het zullen vonden wtj het, eerlijk gezegd, hebben," Mevrouw Oud zette ons jn; een beetje stoutmoedig plan, maar zij I een behaaglijke fauteuil en wij kekco. was direct bereid. V „Ja; dal is goéd/' zei mevrouw Öud. ..Zegf u maar wan neer u wilt kó men En zo geschied de het, dat wij voor, de woning van R'dams eer ste burger kwamen. Dc namiddagzon speelde door dc blaren van de bo men in de Hofiaan. Serene rust ïn def tig oud Kralingcti. Een dienstmeisje liet ons binnen, in het clair obscur van een voorname vestibule, Wij volgden haar een trap op en op de corridor van dc eerste étage kwamvertelde mevrouw Oud het een en .BURGEMEESTERSE VERTELT A LS het'waar is, dat elke man de levensgezellin krijgt, die hem toekomtdan heeft bur- gemeester mr. P. J. Oud het met zijn gade, mevr. OudFischer, uitstekend getroffen. Want zij is niet alleen een lieve vrouw, zij is ook heel verstandig. Hoe wij dat zo weten? Wel, mevrouw Oud is zo vriendelijk geweest ons eenen ander -te vertellen over haar man, die op 15 Oc tober zijn tienjarig burgemees terschap van Rotterdam hoopt ■te vieren. Een ruime; eenvQU' „.dige,:. 'gezellige ka mer, 'met gedempt Hcht, Een gerieflijk bureau en veel boeken. Achter de stoel van de burge meester {wee af beeld in gen van Napoleon aan de wand; Wij hebben ,4'empereur" nog twee maal aange- troffen in de kamer en wij behoeven dus niet te vragen of mr. Oud een be wonderaar van hem is. Voorts een portret van dr. Co- lijn cn „dc ballade van den boer" van Wcrumeus Buning. En in dof interieur Hef einde van de algemene debat ten heeft de tegenstelling tussen Oost en West verplaatst naar de commissies. Lieten de sprekers der verschillende statec-leden van de V.N. aanvankelijk hun licht schij nen op de grote lijnen der tegen-., stellingen, thans Is het ogenblik ge komen, dat zich, helaas, in even veel schakeringen als de V.N. com missies kent, hetzelfde probleem herhaalt.;: Het duidelijkst kwam dit Donder dag aan het licht in de bespreking, van de controle op de atoom-en er-» gie in de politieke commissie, het; heftigst zal zich dit Maandag aan-' staande demonstreren, wanneer op die dag des middags om vieruur de Veiligheidsraad zï.ch zal zetten tot beraad over de Westelijke aan klacht tegen het Sowjet Russische optreden in Berlijn. De vertegenwoordiger van Canada in de politieke commissie, generaal Mc Naughton sprak bij het begin van het debat over de atoomenergie de verwachting uit. dat een debat oyer de atoomenergie na de misluk-, king van de onderhsmdelingen in de atoomenergie-commissie en Rus- lands veto in de Veiligheidsraad, de basis zou scheppen voor her nieuwde onderhandelingen tussen Oost en West. Hij. "prees het Amerikaanse plan; voor de internationale controle óp de atoomenergie en zei, dat het Rus sische plan geen toereikende waar borgen schiep. Mc. Naughton zei: „De eontr&le zoals deze voorzien Wordt in Sowjet-plan zou looier de militaire sterkte van de Verenigde Staten verzwakken,, die. de enige natie is, die in het bezit is van de atoombom, tenminste van een aantal atoom bommen; dat voldoende is voor een atoomoorlog.'' De voorzichtige verklaring van Mc Naughton liet de mogelijkheid open, dat Rusland wellicht even- ééns ..'in- het bezit is van enkele atoombommen en dat Canada en Engeland, de nauwe medewerkers van de Verenigde Staten bij de ont wikkeling van de atoomsplitsing, eveneens enkele bommen in. hun bezit zouden hebben. - Vervolgens diende de generaal een resolutie In. waarin wordt uit gesproken. dat de. atoomcontróle-in: een "slopis geraakt êh dat 'dé Vei ligheid van de gehele wereld ver eist, dat elk land in dit geval be reid moet rijn een. deel vanrih* souvereiniteit te laten varen_ Er volgde een langdurig debat. Toen de voorzitter .van de poli tieke commissie, Paul Henri Spaak op het punt stond de discussie te sluiten maakte de Sowjet gedele geerde Wisjinsky hiertegen be zwaar. Hij zei, dat hij: niet zoyhfS over de Canadese resolutie wilde spreken omdat zij eerst 's ochtends in circulatie was gekomen. Daarop werd de zitting verdaagd. „Lucky Star" weer thuis Donderdagavond omstr®®153 halt-* zeven, is het zeilbootje „Lucky Star", dat sinds: Maandag vermist werd doch gisteren door de trawler IJm 204 werd waargenomen; te. Scheveningen teruggekeerd. Alles was wel aan boord, Omtrent, de töèbt van het zeil jacht „Lucky Star", dat, zoals gé- meld, gisteravond, na sindo Maan dag op zee te hebben verbleven, in Scheveningen binnenliep, vernemen wij nader: Aan boord van de „Lucky Star", eigendom van de heer_ Stroiilk te Hilversum, bevonden zich de zoon van de eigenaar, de 22-jarige G. Stroink, die als militair in; Den Haag is gelegerd, en nog vier; per sonen. Maandag omstreeks half- twaalf vertrok het gezelschap uit Scheveningen, "met de bedoeling korte tijd op zee te blijven. Het scheepje Vertrok, bij Zuid-Westen- wind en voer voor de vdnd iri de richting Katwyk. Toen men; wilde terugkeren veroorzaakten de Zuid westenwind en het' 'g. moeilijkhe den, zodat men de havers van Sche veningen niet kon binnenlopen, Be sloten werd daarom op zee te blij ven om gunstiger tij en;wind af te wachten, Door het heviger wórden van de wind konden de.pogingen om Scheveningen té bereiken, niet op korte termijn herhaald worden. Inmiddels ontstond aan land.- ohr1 gerustheid over het lange wegbltf* ven vanhet scheepje, dochr dezö r:: werd grotendeels weggenomen toen. zoals reeds geméld, een IJnïuideri trawler Woensdag de„Lucky Star" ontmoette en het bericht meekreeg' dat alles wel aan boord was. De obj varenden van de „Lucky Star". had-I;' den geen proviand meegenomen!. Advertentie I/Mi.:-': mevrouw Oud ons tegemoet. „We zul- ander over haar man. Wat zij vertelde len maar, in de studeerkamer van m'n van zijn leven cn streven drukken wij man gaan," stelde zij voor, .„want het I op de derde pagina van dit blad af. Levenslang geëist tegen Joh. Raatgever De procureur-fiscaal bij de Utrechtse kamer van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof heeft gistermiddag tegen Joh, Raatgevcr te Bilthoven, oud-hoofdredacteur van het Natioaal Dagblad en lei dende figuur in de landwacht levenslange gevangenisstraf ge ëist, nadat hij hem in een uitvoe rig' requisitoir had geschetst; als een slim opportunist. y Bonnen consumenten- crediet vandaag geldig Het centraal bureau voor het con- sumentencrediet vestigt er de aan dacht op, dat de nieuwe waardebon nen voor. het consumeptencrediet met ingang van vandaag geldig zijn. KONINGIN JULIANASCHOOL Veenendaal is de eerste Neder landse gemeente, die een „Koningin •Juliana-schóol" heeft. Woensdag avond heeft 't hoofd van de Chris- ljjke ULO-school, dr. J. C. Thoo- mes, tijdens de feestavond ter ge- legenheïdvan het 25-jarig bestaan, dezer school de naamsverandering- bekend gemaakt. Kolonel Gatot Soetroto, heeft, vol gens Antara, medegedeeld, dat Ma dioen Donderdag mn zestien, uur ln handen van de republikeinse strijd krachten is gevallen. In zijn dagorder deelde kolanel Gatot voorts mede, dat Wonoglrl, Ngawi-en Megatan eveneens werden veroverd, terwijl dc volgende campagne ral zijn gericht op Ponorogo en pocrwódadi. (Wonogiri ligt 24 km. ten Zuiden van Soerakaria, Megetan. ligt 19 km. ten Westen van Madioen en Ngawi, 10 km. ten Noordwesten daarvan, terwijl Po- rogo 32 km. ten Zuiden van Madioen ligt en Pocrwodadi 4B km. ten Noorden van Soerakarta. Red.) ,De stem van het -vrije Indonesië" zegt te hebben vernomen dat Moeso Is gevlucht naar Doengoes. ten Zuiden van. Madioen, daaraan toevoegend, dat de tekenen van demoralisatie onder de opstandelingen met de dag duidelijker worden, terwQI steeds meer troepen uit de onrustige gebieden weglopen en hun trouw aan de republikeinse rege. ring beluigen. TerzeHdertijd gaf Djokja toe, dat eoi eenheid van het Indonesische leger .is overgelopen naar de communisten en oprukt naar het oliecentrum TJepoe. ten Noorden van Madioen. De radio gaï niet de sterkte van de gedeserteerde eenheid, doch zei alleen, dat deze. een onderdeel Js van de vierde Soerakarta- divlsie. De radiozender van Madioen is weer in gebruik door de Republikei nen/Tienduizend man republikeinse troepen hebben de operaties uitge voerd tegen de vierduizend commu nisten die de stad Madioen bezet' hielden. Grote zuiveringsacties zijn begonnen en eenheden van de op standelingen worden achtervolgd door het republikeinse leger. Radió-Djogja maakt bekend, dat de communisten tientallen gevan genen, die zich in hun hand en be vonden, hebben vermoord, kort voordat de Republikeinse troepen de stad Gereng, ten .Westen van Madicen binnentrokken. Antara spreekt van -honderd doden, onder wie Mohammedaanse godsdienstige leiders, leerkrachten, niet-commu-' nistiechc politici en ambtenaren. Nederlandse emigranten hebben goede naam Zaterdagmiddag zal de „Tabinta" van de „Nederland" met 750 passa giers, voor het merendeel emigran ten, van Amsterdam naar Zuld- Afrika vertrekken. Men vindt onder hen: timmerlie den, schilders, monteurs, aanne-. mers, stoffeerders en metselaars, ook een bloemenhandelaar, voorts verpleegsters, winkelbedienden, een secretaresse, enz. Ook 60 kinderen onder de drie jaar en 120 van drie tot twaalf jaar, zullen de reis naar het nieuwe vaderland medemaken. De Holland-Afrika-Lijn, die zich met de passage van de emigranten, belast, verklaarde, dat de ervaring heeft geleerd, dat het gehalte der Nederlandse emigranten naar Zuid- Afrika, over het algemeen zodanig is, dat zjj er zeer wel in slagen eou behoorlijk bestaan op te bouwen. De Britse minister van buiten landse zaken Bevin heeft de afge lopen dagerr in zjjn hotel te Pargs rust moeten houden in verband met de toestand van zijn hart. Bevin is niet meer in de U.N.O. verschenen sedert hij Maandag de Assemblée heeft toegesproken, Sir Alex McCall, zijn persoonlijke geneesheer, is uit Londen per vlieg tuig overgekomen om hem te be handelen. MOESO op de vlucht Ook begroting Overzeese Gebiedsdelen ingediend Do begroting van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen voor het zo juist begonnen parlementaire jaar blijkt bUna. twèe millioen gulden hoger te zijn dan de begroting voor het jaar 1948. Het nieuwe eindcijfer voor de Gewone Dienst bedraagt f 10,881.300, dat voor de Buitengewone Dienst beloopt 10.160.100. Ter toelichting van de ver hoging van de.pbst voor de kosten wan buitenlandse reizen wordt gezegd, dat deze, gezien moet worden in het licht van de intensieve coördinerende bespre kingen tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, in verband roet de nieuwe onderlinge Volgens de Brits-Duitse nieuwsdienst gaan de Russen herfstmanoeuvres hou den in de Sowjet-zone van Duitsland. De manoeuvres zullen in het begin van October plaatsvinden. Aanzienlijke luchtoefeningen zullen de operaties op de grond ondersteunen. Reizigers die uit de Russische zone in Berlijn aankomen verklaren dat aan zienlijke troepenverplaatsingen in "de Sowjet-zone plaatsvinden. De Amerikaanse commandant ln Ber lijn, kolonel Frank Howley, heeft me degedeeld, dat de luchtbrug, die nu honderd, dagen oud is. zo effectief is geweest, dat geallieerde deskundigen overwegen deze winter de rantsoenen van de We5t-Berlijners te verhogen. Naar Indonesië vertrekt op 9 Oc tober de „Willem Ruys". Mits.-drie dagen tevoren ter post bezorgd, kan zeepost met dit schip'worden ver zonden. Eveneens kan zeepost worden verzonden met de „Pericles", die'op 12 October naar de Nederlandse Antillen en met de „Cottica",die verhouding, welke onlangs zijn beslag j °°k op. 12 October, naar Suriname heeft gekiegen. I vertrekt. De zgn. Z-actie :(zuinigheid met benzine) is thans officieel' geëin digd. Uit de cijfers van het ben- zinegebruik der afgelopen maanden is geen zekerheid te krijgen, maar wel houden zy de aanwijzing in, dat de automobilisten in het alge meen wel de nodige zuinigheid hebben betracht, aldus een mede deling van dé ministeries van Ver keer en Waterstaat en Economi sche Zaken. De overheid volgt ech ter de ontwikkeling van het ben zineverbruik nauwlettend en ver wacht van de weggebruikers dat zij de tijdens de Z-actie gegeven aanwijzingen zullen blijven opvol gen. Prinses Wilhelmina geen beschermvrouwe meer De secretarie van prinses Wilhel- mina deelt het volgende mede: „Gedurende haar regering is 'prinses Wilhelmina van vele ver enigingen beschermvrouwe gewor den, Met vreugde zal zij steeds te rugdenken aan het contact dat zij hierdoor gedurende vele jaren .met het Nederlandse verenigingsleven heeft gehad. Prinses Wilhelmina acht het thans echter minder eigenaardig deze functie, die zij als Koningin heeft aanvaard, te blijven vervul len. Zij heeft derhalve opdracht ge geven de betrokken verenigingen in kennis te stellen van haar voor nemen zich als beschermvrouwe terug te trekken." Koningin Juliana dit jaar niet naar Rotterdam Wy vernemen, dat in verbajjd met vermoeidheid van Koningin Juliana, haar bezoek aan Rotterdam dit jaar zeer onwaarschijnlijk wordt geacht en niet vóór Mei 1948. venvacht kan worden. Koellniisliaring wordt een cent duurder Volgens dé bij bet begin van da haringteelt 1948 getroffen regelin gen mag met ingang van 1 October tengevolge van de kasten van op slag voor gezouten koelhuismaatjes-, haring een cent extra worden bere kend, zodat dan de maximumconsu- mentenprijs per 'stuk komt óp 9 cent, respectievelijk 11 cent schoon gemaakt. Iedereen kent kapokmatras sen, maar slechts weinigen kennen kapok-celmatrassen. Het is geen nieuwe Vinding] Ze zijn altijd te koop geweest, maar de prijs voor deze kwaliteitsmatras: 195 gulden (dit was beslist een la gé prijs) is voor velen een te grote hinderpaal gebleken. Deië duurzame matras, zon der harde randen, zond^- stofnesten door.de nopP maar bestaande uit een serie afzonderlijke vakken, gevuld met kapok, 'waardoor een glad, gelijkmatig geheel ver kregen wérd,noemt men celmatras. Na maandenlange voorberei ding en speciale scholing van onze beddenmakers; door aankoop van de beste kapok en prima overtrek kwam deze matras, drie-detig, twee-persoons tot stand voor een prijs, lager dan U voor een gewone kapokmatras moet betalen, Alléén gedurende deze 1e week van onze RUIMTE- NOOD-aanbiedingen koopt. U dit heerlijke bed met 2 kus- ffJfr sens voor 9.9 Qt* i MAIHENESSERIAAN (DUKZiCMf)»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1