HET ROTTERDAMSCH PAROOL DE ATOOMBOMMEN VERNIETIGEN? Stakingen in Frankrijk van kwaad tot erger „Dat zou zelfmoord zijn" zegt Churchill Honderd gevangenen wilden „er eens uit" zijn Interimregering misschien reeds in November „Niet doen" zei Marshall tegen Truman De welvaart zoek, verdeeldheid in gelederen der regering Toch nog accoord over Berlijn? Schoenen worden niet duurder In Amsterdam drie zwaar gewonden na dronkemansvechtpartij en Maandag 11 October 1948 Eed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prijs: per week C.3Z per kwartaal 4.10, losse nummers C.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 237 Uitgave NV. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Hamaker „De stakingen beginnen het karakter van een opstand te ver krijgen", aldus de woorden waarmede de Franse premier een radiorede Zaterdagavond de toestand ïn zijn land karak teriseerde. Alleen reeds- in de mijnindustrie hebben driehon derdduizend arbeiders het werk neergelegd om hun eisen tot loonsverhoging meer kracht bij te zetten. Als antwoord op de berichten volgens welke de regering vorde ring der mijnen zou overwegen hebben de arbeiders een aanvang gemaakt met het bouwen van ver sterkingen en barricades om even tuele aanvallen van politie en sol daten te kunnen afslaan. Een overzicht van de stakingen in Frankrijk, dat allerminst aan spraak kan maken op volledigheid biedt het volgende beeld. De mijnstaking gaat Haandag zijn tweede week in en men vreest thans, dat de staking zich zal uit breiden tot spoorwegen en havens. Zondag kwam hut spoorwegver keer tussen Frankrijk en Italië stil te staan doordat de spoorwegman- nen te Chambery en Saint Jean de Maurienne reeds in staking gingen. Tengevolge van deze acties on dervindt het verkeer tussen Bazel en Parijs alsmede dat tussen Bazel en Amsterdam ernstige vertraging. De treinen naar Parijs, Noord- Frankrijk, België en Nederland moeten, sinds Zaterdagmorgen een omweg maken. De havenarbeiders zullen Woens dag een etmaal lang het werk neerleggen. Zondag staakten de taxichauf feurs te Parys voor de vijfde dag. De toestand bij de staalindustrie in Oost-Frankrijk, waar ook ge staakt wordt, blijft gespannen na dat vorige week botsingen tussen de veiligheidspolitie en de stakers zijn voorgevallen. Op een dit weekeinde gehou den vergadering vao de natio nale raad van de socialistische partij hebben verschillende provinciale vertegenwoordigers aangedrongen op deelneming van de communisten aan de regering. Jules Hoch, de socialistische mi nister van Binnenlandse Zaken, Manifest van Spaanse republikeinen Franco protesteert bij Britse regering Het bericht betreffende een sa mengaan van Spaanse republikei nen en monarchisten tot het hou den van algemene en vrije verkie zingen in Spanje, heeft, mede door de tegenspraak van de monarchist Gil Robles, d;e erop volgde nogal wat opschudding veroorzaakt, Spanje heeft in dit verband of ficieel een scherp protest doen' horen bij de Britse regering, we gens het lanceren van deze mede deling. Thans echter heeft de Spaanse so cialistische partij van Prieto een verklaring uitgegeven van een ac- coord dat met andere, niet genoem de Spaanse „anti-totalitair ^'-groe pen is gesloten. Het eist herstel van de burgerlijke vrijheden, het hou den van geheime verkiezingen, vrije uitoefening van erediensten en stelt een aansluiting van Spanje voor bij de "Westelijke unie. In Amerikaanse kringen gaan steeds meer stemmen op tot het herstel van de normale betrekkin gen met de regering van Franco. Veiligheidsrad schorl zittingen op De Veiligheidsraad, die oorspron kelijk vandaag de Berljjnse kwestie zou bespreken, komt niet bijeen. De beraadslagingen zjjn opgeschort om dat Berljjn thans onderwerp Is van overleg „in de hoogste diplomatieke kringen". Aan deze ontwikkeling Ia een soort bemiddeling voorafgegaan door de Kleine Zes (Argentinië, Bel gië, Canada, Chili, Columbia en Sy rië, de niet-permanente leden van de Veiligheidsraad). Optredend als de woordvoerder van deze mogendhe den heeft voorzitter Bramuglia in de afgelopen dagen zowel Wisjinski als de vertegenwoordigers der Wes telijke mogendheden gepolst. Het Westen gaf opnieuw als rijn stand punt te kennen: eerst de blokkade opheffen, dan besprekingen in de Raad van ministers. Wisjinski ant woordde, dat hg zijn regering zou vragen of zij tot opheffing der blok kade bereid is en daaruit put men te Parjjs weer enige hoop. De antwoorden uit de vier hoofd steden worden thans afgewacht en voordat die binnen zijn, zal de Raad niet weer bijeenkomen. Men meent dat het wel Woensdag of Donder dag zal worden. Tegenblokkade treft de Sowjet-zone Men mist vooral machines uit het Westen De Russen hebben Zondag openlijk bekend gemaakt, dat er in hun zone van Duitsland economische moeilijkhe den zijn. Zij schreven ze ten dele toe aan de tegenblokkade van het Westen, die ln Juni begonnen Is als tegenmaat regel tegen de Russische blokkade van Berlijn. In het rapport van de Duitse econo mische raj«i voor e aenv -.rone over het derde kwartaal van 1948 wordt ge sproken van „uitzonderlijke moeilijk heden" en gemeld, dat op verschillen de gebieden de ten doel gestelde pro ductie niet bereikt werd. De vertraging in de staal- en metaal nijverheid werd ln hoofdzaak toege schreven „aan het gebrek aan machine rieën, die vroeger uit West-Dultsland kwamen." Mannelijke wedstrijd En uielke vrouiv ruimt „die asrommeV' op? In Zwolle wordt binnenkort een j/rookwedstrijd" gehouden. Wie mee doet, krijgt een gratis sigaar ën dan gaat het er om wie het langst kan roken zonder dat er as valt.*%en werkje voor mannen met veel geduld en sterke zenuwen. Wisselbekers en medailles zijn voor de winnaars beschikbaar gesteld. De opbrengst kemt ten goede aan stichtingen voor ouden van dagen. Vog intensievere Russisch- Tsjechische handel Antonin Gregor, de Tsjechische mi nister voor de buitenlandse handel, heeft na zijn terugkeer uit Moskou me degedeeld, dat 40 procent van de Tsje- choslowaakse import uit Rusland in 1949 zal bestaan uit levensmiddelen en 57 procent uit grondstoffen. Tsjechoslowalöje zal zijn export naar Rusland voor 23 procent laten bestaan uit producten van de zware industrie, voor 5 proeent uit landbouwproducten en voor 72 procent uit afgewerkte ver- bruiksgoederen, zoals schoenen en kle ding. De minister noemde het handelsver drag het grootste van beide landen. In Rotterdam is een reusachtig project ten behoeve van de binnen scheepvaart in uitvoering. In de haven van het in aanbouw zijnde Leu- veslMiscomplea: is» een enorme bouwpxtt uitgegraven, waarin een tunnel wordt gebouwddie de schepen in staat stelt ondergronds het centrum vah Rotterdam te passeren. Aan de andere zijde van de tunnel komen de schepen in een zeer moderne sluis meer te voorschijn. De werkzaam heden worden bemoeilijkt door het doorsijpelende water van de afge schutte haven aan de andere kant. Fascistische demonstratie in straten van Rome Maarschalk Graziani, Mussolini's leger chef In de door de Duitsers be zette „Italiaanse fascistische repu bliek", verscheen heden te Rohie voor de rechtbank. Aan de voor avond van .het proces vonden in Rome botsingen plaats tussen poli tie en jeugdige leden van een neo- fascistische beweging. Dertig per sonen werden licht gewond. De Noorse premier, Etnar Ger- hardson, heeft zich openlijk achter West-Europa geplaatst en scherpe kri tiek uitgeoefend op de communisten. Een krachtig West-Europa, dat «Je economische en sociale zekerheid in dit deel van de wereld waarborgt. Is on misbaar voor een vreedzame regeling van de internationale problemen, zeide de minister. Ntieuwtje van USA-marine De Amerikaanse marine heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat, zij een zeewaardig laborato- rirnnschip bezit voor het afschieten van 14 ton wegende V-2 projectie len. Het schip, een verbouwd moe derschip voor watervliegtuigen, Is op het ogenblik onderweg naar het proefgebied in de Stille Oceaan, waar het schip zal experimenteren met het afvuren van raketten. De experimenten zullen op ver- chillende breedtegraden worden uitgevoerd, van de evenaar tot het poolgebied. Tsjechische generaal naar Engeland gevlucht Een Tsjechoalowaakse generaal, die een hoge functie bekleedde in de legerstaf, maar wiens identiteit niet Is onthuld, is Zaterdagavond per vliegtuig te Londen aangekomen, na uit Tsjechoslowaklje te zijn ge vlucht. Van de vijf personen, die met hem hebben willen vluchten, is er een gedood, een dodelyk ^ewond en een andere gevangen- genomen. Volgens een mededeling vao de Egyptische minister van buitenlandse zaken heeft de Tsjechoslowaakse ge zant in Egypte. Frantisek Krucky, ge weigerd naar Praag terug te keren zo- opgedragen en de Egypti- bescherming ver als hem sche regering om zocht. Een van de grootste ovaties die hem in! zijn langdurige politieke loopbaan opit te beurt zyn gevallen was Churchill Zondag beschoren, toen hij als leider van de Britse conservatieven op hun congTea te Llandudno een grote politieke rede uitsprak. Het hoofdmotief van deze rede was de stryd om het behoud van de vrijheid, waarbij de voor naamste vijand is de Sowjet-rege- ring, die een schrikbewind uitoefent over het aan hem onderworpen deel van de wereld, dat zijn gelijke slechts vindt in de tijden van Iwan de Verschrikkelijke. „Ik meen", zo zeide Churchill, „en dat maakt mij uiterst droefgeestig, dat de enige ware vredesbasis thans steunt op de macht. Zo de Verenig de Staten op dit ogenblik niet in het bezit waren van een voorraad atoombommen, dan zou er geen middel bestaan, om de veroverings tocht van 'de communisten over West-Europa, die door de Sowjet- wapens wordt gesteund en door een politieke politie kracht wordt bijge zet, te stuiten. Van één zaak ben ik volstrekt zeker, zo de Verenigde Staten, vertrouwend op een stuk papier, bereid bevonden worden om hun voorraad atoombommen te ver nielen, dan zijn zij schuldig aan moord van de menselijke vrijheid en aaii zelfmoord. Wg moeten trachten met de Sowiet-Unie tot een defini tieve regeling te komen, voordat zij over het atoomwapen beschikt." Elf punten Churchill verklaarde nog, dat Sovjet- Rusland elf positieve stappen moet doen Indien het wil dat de kernenergie ge ïnternationaliseerd wordt. Deze elf jtap- pen zijn; 1 Laaf Rusland de satelliet-sta ten in Europa uit zijn greep loslaten. 2. Laten de Russen zich m hun eigen land terugtrekken. 3. Laten zit vertrekken uit de oude hoofdsteden van Oost-Europa die zij nu ln hun handen hebben. 4. Laten zij teruggaan naar de Cur- zon-hjn zoals overeengekomen was ir de dagen, toen wij tezamen als kame raden streden. {De Curzon-lftn is de grens tussen Rusland en Polen die door Engeland na de/ eerste wereldoorlog werd voorgesteld). 5. Laten zij het mlllioen n£ meer Duitse en Japanse krijgsgevangenen, dte zij nu als slaven vatsthouden, vrlj- la ten. 6. Laten zij ophouden met het on derdrukken, kwellen en exploiteren van het enorme deel van Duitsland en Oos tenrijk. dat zij nu ln handen hebben. 7. Opheffing van de blokkade van Berlijn zou alleen maar het stopzetten van chantage betekenen. 8- Laten 2iï ophouden met het ver woesten V3n Malakke en ■Indonesië. S Laten zij het door de communis ten beheerste deel van Korea vrijlaten. 10. Laten zïj ophouden met het aan stoken van de burgeroorlog in China. 11. En laten zij voor alles hun enor me gebieden op basis van gelijke rech ten open stejlcn voor het gewone rei zigersverkeer. Laten zij anderen de ge-' legenheld geven vrij te ademen en laten zij dat zelf ook doen, Bevan antwoordt De Britse Labour-minister van gezondheid, Bevan, heeft Churchill naar aanleiding van deze rede beti teld als een „nationale en interna- Wellicht om te bewijzen, dat wie lid is van de Stern, de illegale Jood se organisatie niet voor een kleinig- hied vervaard is, hebben Zaterdag meer dan honderd leden van deze groep de bewaking van een gevan genis te Jaffa, waar zïj waren op gesloten overvallen en het gebouw verlaten. Zij hebben de ontsnapping voor het merendeel als een uitstapje opgevat. Twee hunner zijn gaan zwemmen en anderen gingen een kopje koffie drinken in een Arabisch cafétje in de nabijheid. De corres pondent van Reuter was er getuige van hoe zij, soms individueel, soms in groepjes door het politiecordon gingen, terug naar de gevangenis. Énkelen hadden zelfs moeite weer de gevangenis binnen te komen we gens gebrek aan legitimatiebewijzen als gevangene. De ontsnapping ge schiedde enkele dagen nadat een. der gevangenen de commandant van hun tijdelijk verblijf had overvallen Een bepaald^ maatregel van de ai ding, die hierop volgde, beschouw den de Stern-mannen als een onge oorloofde represaille. Zij overvielen hierop de bewakers ontdeden hen van hun wapens, wierpgn matras sen over de prikkeldraadversperring cn Ringen, 2oals gezegd een kopje koffie drinken. Zondag waren veer tig der ontsnapten nog niet terugge keerd. Volgens een Israëlische woord voerder is de teruggekeerde ont snapten een ultimatum gesteld. Zij moesten in groepen van vijf naar buiten komen en na visitatie in auto bussen stappen, De Idden van de groep Stem aanvaardden het ulti matum en verlieten de gevangenis rustig Zij zijn onder sterke militaire be waking naar een gevangenis te Acre overgebracht. tionale ramp". Hij noemde hem „een van de meest roekeloze sprekers in de Britse politieke geschiedenis", en voegde er aan toe: „Hg schijnt er zich niet van bewust te zijn, dat de Sowjets, wanneer hij adviezen geeft aan de Sawjet-Unie, naar dat advies luisteren niet "alléén tegen de ach tergrond van 1940 en. 1941, doch ook die van 1920, aangezien Chur chill de man was, die poogde de Sowjetrevolutie enkele jaren na haar geboorte te vermoorden. Zij herkennen hem als de leider van de reactionnaire machten ln Groot-Brit- tannië en als de leider van de partij, die in 1938 de Europese vrede ver kocht en oogluikend toeliet, dat Hit- Ier naar de macht greep." Sibajak" bracht groep Duitsers mee Ook in Indonesië zijn zij ongewenst Ook in Indonesië zyn ze ongewenst Het was een merkwaardig mo ment, toen Zondagmorgen een groep Duitse mannen, vrouwen en. kinde ren in totaal 36 de „Sibajak" verlieten. Zij vormden door hun sjo fele kleding een scherp contrast met de overige passagiers. Gezien het enthousiasme, waarmee ze naar de „gewone" passagiers zwaaiden, was de verstandhouding aan boord tus sen de verschillende groepen nogal goed geweest; niettemin hebben de Duitsers onder bewaking gestaan. Ze z|{n onmiddellijk na hun debar- katic door dc marechaussee naar 't kamp Mariënburg bg Nijmegen ver voerd. Zo spoedig als maar mogeiijk is, gaan ze naar de „Heimat", die Je meeaten van hen nooit hebben ge zien. Aan boord hebben sommige ouders1 hun kinderen Duits moeten leren en onder hen bevonden zich ook enkelen, die uit Republikeins gebied kwamen. Alle Duitsers wor den ovfer één kam geschoren. Allen moeten zjj Indonesië uit. Dit klinkt misschien heel treurig, maar men moet niet vergeten, dat tijdens do oorlog de Europeanen in kampen waren opgesloten, behalve de Duit sers, die het land even zeer terrori seerden ais de Jappen. Zaterdagavond was de „Sibajak" de Rotterdamse haven binnengelo pen en Zondagmorgen vroeg was het gehete awaraat reeds in wer king om de 945 burgers en militai ren zo snel mogelijk naar hun woon plaats te vervoeren. Dit werk moet ook 's Zondags doorgaan. Zware vrachtauto's en autobussen reden het terrein van de Rotterdamsche Lloyd op. het muziekcorps van hei eerste R.I. speelde het Wilhelmus. Slechts de gebruikelijke speech van de minister ontbrak. Het ministerie van Economische Zaken deelt ons het volgende me de: De hier en daar circulerende geruchten, als zou een belangrijke stijging van de schoenrnprijzeu zijn te verwachten, zijn ten enen male uit de lucht gegrepen. Een dergelijke stijging Is in de'toekomst geenszins ie verwachten. De geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan door de plannen tot aan passing van de prijzen van inlandse huiden, aan die van geïmporteerde huiden, teneinde aldus de subsidie op het vee te verminderen zonder verhogkig van de prijs voor rund vlees. Aangezien de industrie echter het hele jaar voornamelijk reeds duur dere buitenlandse huiden heeft ver werkt, zal deze aanpassing weinig verschil maken en behoeft men zich dus, in dit opzicht, voor de schoe- nenprijzen niet bevreesd te maken. Gezien het ruime aanbod van schoenen heeft men in de kringen van handel en industrie zelfs reeds om opheffing der prijsvoorschriften verzocht, omdat enen op een daling der schoenen prijzen rekent Zolang echter niet onomstotelijk vaststaat, dat bij vrijlating de prijzen zullen dalen, blijven de prijsvoorschrifen gehandhaafd P.v.d.A. vraagt: „Wat wil de regel ing met levensmiddelenprijzen? Het partijbestuur van de P.v.d,A, heeft de wens uitgesproken, dat de regering zo spoedig mogelijk alle beslissingen ten aanzien van haar loon- en prijspolitiek vooral die over de verlaging van de subsidies op levensmiddelen zal publice ren en toelichten, teneinde een juiste beoordeling mogelijk te maken. Dinsdag installatie van, katholieke jeugdraad Op 12 October zal te Utrecht in tegenwoordigheid van Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de installatie plaats hebben van de Kath. Jeugdraad van Nederland. Overleg tussen regering en Indonesiërs leidde tot goed resultaat De laatste weken zijn in Den Haag besprekingen gevoerd tussen de rege ring en vele afgevaardigden, van de verschillende deelstaten in Indonesië. Naar het ANJP. meldt, zijn deze onderhandelingen met succes bekroond. De Nederlandse regering zal zo spoedig mogelijk de Staten-Generaal een. wetsontwerp over het bewmd in Indonesië ïr» de overgangstijd voorleggen. Kan deze wet binnen enkele weken de beide Kamers passeren dan heeft de regering het plan nog in November de interim-regering in te stellen. Dit.resultaat is bereikt, na ba- TjepOt'. VCrOVCfd dOOr republikeinen sprekingen eerst in grote kring waaraan o.m. ook de leden van de „commissie van negen" en dr. Beel, gedelegeerde van het opperbestuur, deelnamen latei- zijn zg voort gezet door een. kleine commissie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van de deelnemende groepen onder voorzitterschap van dr, Beel. Zaterdagmorgen volgde nogmaals een plenaire zitting, waar men tot overeenstemming kwam. Het A.N.P. verneemt van de In donesische vertegenwoordigers, dat zij in het algemeen tevreden zijn over de bereikte resultaten. Het vraagstuk van de vertegen woordiging van de minderheden in de Federale Raad is in deze rich ting opgelost, dat de minderheden in incidentele gevallen kunnen worden opgenomen in deze raad. Over Nieuw Guinea wordt in het nieuwe wetsontwerp vastgesteld, dat, zolang de bevolking van dat gebied niet in. staat is zich uit te spreken, het bewind over dit ge bied zal gevoerd worden door de federale interimregering in samen werking met de hoge vertegen woordiger van de Kroon. Ook ten aanzien van het mili taire vraagstuk is een formulering gevonden, waarbij alle partijen zich tenslotte hebben neergelegd. Uiteraard oefent de hoge vertegen woordiger het oppergezag uit over alle in Indonesië aanwezige strijd krachten. Deze strijdkrachten zul len ephter in Indonesië niet worden gebruikt dan na overleg met de F.I.R. Voorts zal de F.Ï.R. een eigen strijdmacht ter beschikking krijgen ter handhaving van. de inwendige rust en veiligheid. Als de drank is in de man Nummer 88888 heeft zijn nut bewezen Onder invloed van over matig drankgebruik is het Za terdag te Amsterdam op twee plaatsen tot gewelddadigheden gekomen, waarbij drie personen ernstig gewond raakten. In de middaguren drong een veertigjarige straatmuzikant in zwaar benevelde toestand de wo ning aan de Govert Flïnckstraat binnen van een vijfentwintigjarigs vrouw, met wie hij bijna vijf jaar 'een verhouding had gehad. Ruim een week geleden maakte zij hem duidelijk niets meer met hem te maken te willen hebben. Er ont stond 'n woordenwisseling tussen de dronkeman, de jonge vrouw en haar moeder. De muzikant wierp zich met een scherp voorwerp op de tweede vrouw, die hij aansprake lijk achtte voor het afbreken van zijn vriendschappelijke verhouding met haar dochter. Hij verwondde haar daafby ernstig aan neus en achterhoofd. De dotmter verbrijzel de een ruit van de woning om hulp van buren te verkrijgen en ging de man te lijf met een bijl. Deze wist 2ich van de bijl meester te maken en ging vervolgens ook deze vrouw te Igf Buren, die op het hulpgeroep de trap op kwamen konden niets uitrichten, daar de wildeman hen boven opwachtte met zijn steekwa pen. De onlangs ingestelde radio- wagens van de Amsterdamse politie, die onder nummer 88888 kunnen worden opgeroepen, be wezen ditmaal hun nut, want binnen korte tijd verscheen een dezer wagens in de Govert Flmckstraat. Het gelukte de politie zonder veel moeite de man te overmeesteren. De beide wouwen en de man wer den allen naar een ziekenhuis over gebracht. De eersten zijn. ter verple ging opgenomen. Haar toe.tand. is i ernstig. De man is na verbonden te zijn, overgebracht naar een politie bureau, Het tweede geval van geweldple ging onder invloed van sterke drank deed zich des avonds voor CJit de tweede verdieping van een pand aan het Mariniersplein hingen twee mannen, die met elkaar in gevecht waren gewikkeld. Men kreeg de in druk, dat de oudste uit het raam wilde springen. Een buurman drong het huis binnen en haalde de man nen binnenboord. Daarop zette een der dronkemannen het gevecht met zijn redder voort, terwijl de andere naar de trap strompelde en van twee hoog naar beneden viel. Hij is met inwendige kneuzingen en een schedelbasisfractupr naar het zie kenhuis overgebracht De hulp vaardige huurman moest door an dere omwonenden uit de greep van dc tweede dronkaard worden be vrijd. EVC stuurt regering een brief met bezwaren De Eenheids Vak-Centrale, kort weg de E.V.C., die dezer dagen te Amsterdam een demonstratief con gres hield tegen de wetsontwerpen tot instelling van ondernemingsra den en een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, heeft besloten een brief met bezwaren tegen het hui dige beleid te zenden aan de minis ter-president. Hierin zal worden voorgesteld handhaving van de sub sidies op de levensmiddelen en brandstoffen, handhaving van de huidige huurprijzen, alsook verho ging van de ondememingsbalasting, een strenge toepassing van de prijs* beheersing en aanpassing van de lonen aan de stijgende kosten van het levensonderhoud. Het republikeinse hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat het petro- leumcentrum Tjepoe zich in de handen van de regeringstroepen be vindt en met in die van de commu nisten, zoals het Nederlandse leger heeft medegedeeld. Antara citeerde een communiqué van het republikeinse leger volgens hetwelk de Nederlanders de ernst van het incident te Tjepoe hebben overdreven. Volgens een republikeins leger- bericht, dat Zaterdagavond bij de bezetting van, Tjepoe via radio Djokja werd voorgelezen, is geble ken, dat de communisten twee olie tanks. een residu-opslagplaats en. een aantal huizen in brand hebben gestoken. Arbeider stootte met spade op explosief Vier slachtoffers twee dodenin een gezin In het Betuwse dorp Driel nabij Arnhem waren Zaterdagmiddag ar beiders bezig een sloot uit te gra ven in de nabijheid van hun wo ning. Een hunner stootte bij dit werk op een mijn. die ten gevolge hiervan tot explosie kwam. De ge volgen waren verschrikkelijk. Een der mannen, een vader van zeven kinderen, evenals een zijner zonen, een jongen van zeventien jaar werden op slag gedood. Twee dochtertjes van dezelfde arbeider moesten met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een aantal huizen is door de explosie zwaar beschadigd. Demonstratie mislukte En de ruiten gingen, aan duizend scherven - Een korporaal der luchtstrijd krachten te Weesp had Zaterdag middag een z.g. oefen-aanvalsbom meegenomen naar het verenigings gebouw „Ons Huis", waar h|j op de binnenplaat-s zou demonstreren hoe deze oefenbommen werken. De man. stond ln een kamer op de eerste verdieping en wilde de bom door het raam naar buiten gooien, hij gooide tegen het raamkozyn, waardoor de bom binnenskamers ontplofte etx alle ruiten van het gebouw kapot sprongen. Niemand werd gewond. De korporaal overweegt zijn dom heid thans in de „petoet". Pakkettendiefstal, geen blaam op KLM Naar aanleiding van de diefstallen van waardevolle goederen, die per vliegtuig worden verzonden, welke misdreven de laatste tijd veelvuldig voorkomen, heeft het ANP een. ge sprek gehad met een der met de be strijding hiervan belaste ambtena ren van het ministerie van justitie. Naar de mening van deze zegsman is het bij de recente gevallen yan diefstal, waarvan de KLM dupe werd telkens weer komen vast te staan, dat de bemanningen van het vliegtuig niets hadden uit te staan met de diefstal. In de regel vond deze plaats bij het verdere vervoer naar het land van bestemming. Op de luchthaven Schiphol zijn speciale rechercheurs aanwezig voor nauwgezette bewa king van zendingen van hoge waar de. Bovendien staan andere politie mannen ter beschikking om. indien op ccn buitenlandse luchthaven goe deren uit een Nederlands toestel worden gestolen derwaarts te reizen om de plaatselijke politie bij te staan m het onderzoek. J. W. Frazser in ons land Zaterdagavond arriveerde op Schiphol met het K.L.M. toestel uit Rome Ae Amerikaan J. W. FrSzerlJow ï>lM1 £™™"j ""J-" van de firma Kaiser en Frezer, voor- I elw« l™. .<]e b!">" Dl! President wilde een persoonlijke afgezant naar Stalin zenden In Amerika is sensatie verwekt Volgens berichten van regerings gezinde zijde verliezen de Chinese re geringstroepen rondom Tsjintsjou, een strategische stad ln de Mandsjoerijse corridor, langzaam terrein als gevolg van een nieuw offensief der commu nisten. al bekend door de grootscheepse bouw van Victory-schopen tijdens de oorlog. De heer Frazer, die op door reis is naar Pary», heeft de nacht in Amsterdam doorgebracht. Later zal hij weer naar ons land terugkeren, teneinde enige zakelijke besprekin gen te voeren. Zoals bekend zal de heer Frazer in Rotterdam een grote automobiel-industrie vestigen. Op Schiphol vertelde hg Nederland te hebben uitgekozen, omdat het een buitengewoon rustig land is. Boven dien hebben de Amerikanen een ge weldige hekel aan grenzen, aldus de heer Frazer, en ij rilland ie nu een van de BeneluxJanden, die begonnen zijn do economische grenzen op te heffen. De heer Frazer vertelde nog, dat voorlopig Nederland het enige Europese land zal zyn, waarin een industrie van zijn firma gevestigd zal worden, omdat hg in andere lan den de omstandigheden daarvoor nog niet aanwezig acht. De heer Frazer zeide tenslotte, dat hg de ligging van Holland vooral zeer gunstig president heeft het voornemen ge had, rechter Vinson als persoonlijke afgezant naar Stalin te zenden om het Russische staatshoofd te over tuigen van de vreedzame bedoelin gen van hot Amerikaanse volk. Rechter Vinson ia een der invloed rijkste mannen, in de V.S. Toen Truman echter het advies van de ln Parijs verblijvende Mar shall had ingewonnen, zag h|j van het plan af. Marshall, dlc inmiddels aan het eind van de week naar Washington is gevlogen, heöft de president zulk ccn stap sterk ont raden omdat de weretd hierdoor cle indruk zou kunnen krijgen van on enigheid In de UNO en omdat het Christiansen niet in cassatie" De voormalige Wehrmschtsbe- fehlshaber, Christiansen, die door het Bijzonder Hef ln Arnhem tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft afstand van caa- satie gedaan. Ook de procureur- vond met het oog op het distribueren fiscaal deed afstand. Hiermee is het naar andere landen. vonnis onherroepelijk geworden. de sch'gn zou wekken, dat de V.S. rle UNO passeerden. Om de hierdoor opnieuw herleef de geruchten, dat er onenigheid tus sen Truman en Marshall zou be staan, de kop in te drukken, ging Truman naar het vliegveld en ver welkomde 2tjn minister van buiten landse zaken hartelijk. Maar Tru- mans politieke tegenstanders be schouwen de voorgenomen stap als een verkiezingsstunt: Truman zou zich het air hebben wlUcn aanme ten van de grote staatsman, die persoonlijk de vrede redt, als de di plomatie gefaald heeft Weerbericht VRW VEEL BEWOLKING Weersverwachting, geidig van Maandag avond tot Dlnsdag- V) avond. Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer, Zwakke tot mati ge, later wat toenemen- de zuidelllke wind. Minder koude nacht, overigens weinig veran dering van tempera tuur. 13 Oct.: a on op 6,59. onder 17.53, Maan op 16.41. o> der 0.40. 12 Oct. Hoog water te Rotterdam le t|j 00 00 uur 2e 12 33 uur. F

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1