1 Verrassende nasleep van de feestverlichting Hamlet op het witte doek Bedenkelijke praktijken van advocaat in bezettingstijd Meer dan 100 amateur-fotografen dongen mee in wedstrijd Oud-illegaal betaalde belasting voor NSB'er fgduuyset ROTHMEIJER Brand in fabriek aan Nassauhaven Simon Vestdijk wordt morgen 50 jaar Oliviers experiment in Arena """"AKKERTJE DE 'HÏNESE PAPEGAAI Capitol Richard opent de deur Lutusca Huwelijksvacantie heöen Cineac De schaduw van morgen Natuurlijk... verzorgde foto- en filmdienst DIMO Zaterdag 16 October 194-8 3 Met deze fotomontage won. de Rotterdammer A. Algra, de eerste prijs in de foto-wedstrijd. T""\e duizenden lampjes van de feestverlichting gloeien nog na ^-^in onze herinnering; over een jaartje zouden wij welhaast vergeten hebben hóe mooi Rotterdam zich getooid heeft in de jubileum-feestweek. Daarom is het zo aardig, dat al dat moois is vastgelegd in honderden foto's, waarmee een groot aantal araa- teur-fotografen heeft meegedongen in een wedstrijd, welke.des tijds werd uitgeschreven door een achttal Rotterdamse foto handelaren. Het was voor de jury, gevormd door de heren D. Boer Jr., H. G. Drech.se! en Bern. Hesper, geen ge makkelijke opgaaf om uit de bijna 400 ingezonden foto's een keus ie maken. Vooral de avond-foto's zijn van eentechnisch en - artistiek gehalte, waarvoor een beroepsfotograaf zich niet behoeft te schamen. Het G.E.B, gebouw, de verlich ting op de Maas en de gouden Koets op Bijkzigt waren wel de meest gefotografeerde onderwer pen. Maar ook op de Coolsingel en in het Park blijken heel wat deelne mers aan de wedstrijd hun statief te hebben, uïtgeplant om er naar hun idee hét plaatje te fokken. Al' hun technische vaardigheid en ar tistiek kunnen hebben zij in. hun foto's gelegd en het resultaat is -werkelijk dikwijls verrassend. De jury heeft bij beoordeling echter ook gelet op een eventuele gedachte, die in de. foto tot uit drukking werd gebracht. Deze meende- zij te zien in de foto-mon tage van A. Algra, Grieks es traat 90b te Rotterdam. Ze stelt voor het verlichte G.E.B.-gebouw maar in deze foto is een dito van een. kruis „voor hen die vielen" gemonteerd. De jury was van oordeel, dat deze knappe montage wil „vertellen", dat in Nederland een feestverlich ting kon branden, mede dank zij het verzet van hen, waaraan ons volk de herinnering levendig houdt in die eenvoudige witte kruisen, Algra verwierf voor zijn montage de wisselbeker en de eerste prijs in de afdeling avond-foto's. "Voor een collectie van vijf tech nisch knappe avond-fotó's van Coolsingel, Dijkzigt etc., werd W. de Munnik, Lieve Verschuierstraat 36b met de tweede prijs beloond. G. H. Wagenaar, van Boezemsin gel 69, kreeg de 3e prijs voor zijn mooie chamois-foto's ojn. van Lange Haven, Schiedam. Verder waren er vier eervolle vermeldingen voor K, Wildeboer, D. Kruymel, A. Monster en W. van Bommel,, allen te Rotterdam, In de afdeling daglicht-foto's heeft de jury geen eerste prijs kun nen uitreiken. De tweede en derde prijs waren voor Amsterdamse inzenders,een eervolle vermelding kreeg G. Bijl, Strevelsweg 2Ï4, R'dam, voor zijn foto van de Kalverstraat. Van 25-30 October zal in de „Kunstkring", Witte de Wïthstraat een tentoonstelling van de foto's worden gehouden, welke door de wethouder voor onderwijs zal wor den geopend. Tijdens de expositie zijn er demonstraties in kunstlicht- fotografie en worden enkele cause rieën gehouden. Wij komen, nog nader op een en ander terug. Een advocaat-procureur voor het verdachténhekje, en dan nog wel voor dat van het Bij zonder Gerechtshof, ïs zeker geen alledaagse gebeurtenis. Men mag van zo lemaiul ver wachten, dat Iiy do wet kent, maar ntr. J. Bleek er scheen des tijds niet fe weten, dat Neder land in uorlog was met Duits land. Hij had er zich althans geen rekenschap van gegeven, zoals zijn antwoord luidde op de desbetreffende vraag van do president. In opdracht van de S.D, trad hij op als beheerder van „Duits vijande lijk vermogen" en hfj liet zich by de uitoefening van deze functie leiden door eigenbelang. Diverse malen eigende verdachte zich de kolen- voorraad toe van zijn slachtoffers en nam hij by wyze van vergoeding een „voorschot". Dit laatste was zelfs de S.D. te bar; wel werd zpn daad achteraf niet gestraft, maar hjj mocht het toch nooit meer doen. Ook deinsde verdachte er niet voor terug, een gedeelte van de buit tot privé-bezit te verklaren. Tegen niet al te hoge prijs! Een van de vele slachtoffers van Bleeker was dr. M. Van het hele bezit van deze getuige waren na de oorlog nog enkele duizenden gul dens over, mede „dank zij" de zon derlinge praktijken van de na-oor- logse beheerders. Eigenlijk was het restant van het vermogen van dr. M. heel wat groter, maar verdachte had in de loop der jaren heel wat bijeenvergaard, waarvoor hij./17.000 belasting moest betalen. Hetgeen (na de oorlog!) maar werd afge trokken van de gelden, van dr. M., die immers bij verdachte berustten. Ook naar zijn grondbezit in Oost- voome kan de heer M, wel fluiten, Advertentie I. M. Schilt erende Najaars-colléctte Vr.iagl-ónre* staalboeken MEENT 100 - TEL. 21926 „Het kind in de mens" Hieraan moesten w£ denken, toen wij Dinsdag de tentoonstelling „Mo del-spoorwegplan" in het hulp bureel Overschie bezochten. De veie genodigden en dan. speciaal de mannelijke hebben met groot genoegen het geëxposeerdeheker ken. Ongetwijfeld hebben al die mooie locomotiefjes, bergen, tunnels en spoorbruggen hen herinnerd aan de tijd, dat een dergelijk bezit de verwezenlijking van het hoogste ideaal was. De heer Groen, in Niwin-kringen een goede bekende, bracht dank aan de welwillendheid van deorganisa trice en aan de autoriteiten, die een kamer op- de zólderverdieping had den willen beschikbaar stellen. want dat ia Inmiddels door een an der opgekocht. Geen licht geval Toch zouden deze misdrijven, zo merkte de advocaat-fiscaal op verdachte tot een licht geval be stempeld hebben, wanneer or niet nog een veel bezwarender feit aan wezig was. Men kent de geschiede nis van Korcmans reeds. Hjj kroeg, nadat hij in hoger beroep gegaan was, nog twee jaar meer dan het Bijzonder Hof tegen hem geëist had. De man een biet-Jood wilde scheiden van zijn vrouw een Jo din. Deze voelde daarvoor uitermate weinig, onidat zp wel begreep, dat zjj in dat geval het was in 1943 onmiddellijk naar een concentra tiekamp zou worden gesleept. Reeds twee maal was zij gearres teerd, maar twee maal had men haar weer vrijgelaten, in verband met de op handen zijnde echtschei ding. In October 1943 werd zij voor de derde maal gegrepen en haar man ging naar een N.S.B,-advocaat verdachte Bleeker. „Bewijzen" had hij niet en een bona-fide advo caat zou de echtscheiding natuurlijk nooit hebben willen doorzetten. Bleeker drong er bij de S.D. op aan, dat de vrouw minstens vjjf maan den „zonder verbinding met de bui tenwereld" zou worden opgesloten. Dit gebeurde inderdaad en toen. weer een transport naar Wester- bork vertrok, moest de vrouw mee. Zij is nooit teruggekeerd. Dit had verdachte, die tevens lid van de WA, en. van de landwacht was ge weest, kunnen begrijpen en het was, volgens de aanklager, ook een dui vels uitgedacht plan van hem ge weest. Zeven jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van het leven was de eis. Uitspraak over veertien dagen. L. W. Slop, die twintig jaar be roepsmilitair was geweest en in de oorlog zijn eed ontrouw werd door in Duitse krijgsdienst te treden, werd veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van de tijd, reeds in hechtenis doorge bracht. De eis luidde tien. jaar. De reis van Hans Kaart Het eerste levensteken, van Hans Kaart en zijn vrienden, die vorige week per jeep naar Zuid-Afrika vertrokken, is ontvangen. In Parijs woonde het viertal een vergadering van de Verenigde Naties bij. Het bericht meldt niet, of Gerrit de tamme kraai de zitting gevolgd heeft. Voor het viertal de Nederlandse grens overschreed raakte de licht installatie defect. Den. Haag werd opgebeld en een monteur vertrok naar Breda om het euvel te ver helpen. De jonge reizigers zijn uit Parijs naar Madrid vertrokken. Na val overleden De negenjarige F. K. uit de Hon- diusstraat, die Donderdagavond uit een lantaarnpaal viel en daarbij een hersenschudding opliep, is in het C ools ing elzi eken huis overleden. De tweede prijs-wïnnaar W. de Munnik, maakte deze technisch knappe foto van* de Coolsingel Vonken uit lasapparaat de oorzaak Twee autospuiten van de brand weer de A 1 en A 3, een gereed- schapswagen en de blusboot Haven dienst 3 zetten gistermiddag tegen half vier full-speed koers naar de Nassauhaven, waar brand gemold was in de meubelfabriek van de N.V, Everest. Dit fabriekje ligt op het terrein van de N.V. emballage fabrieken en houthandel, zodat het niet verwonderlijk was, dat de brandweer onmiddellijk met groot materiaal uitrukte. De brand Was ontstaan door von ken uit een lasapparaat, die cellu- losedampen in de houten loods vlam deden vatten. Hoewel de Sprinkler installatie functionneerde en de ter reinbrandweer het snel om zich heen grijpende vuur met twee stralen trachtte te blussen, was het maar goed dat de autospuiten en de blus boot snel aanwezig waren. Met in totaal acht stralen en het water kanon van de blusboot werd onder leiding van brandmeester J. Bruinse het vuur aangetast. De verstikken de cellulosedarnpen maakten het ge bruik van rook. en zuurstofmaskers noodzakelijk. Na een uur hard werken had de brandweer het vuur onder de knie. De houten loods brandde gedeelte lijk uit, terwijl de steiger, waarop de loods was gebouwd, zwaar be schadigd werd. Ter gelegenheid van zijn zevende lustrum zal het Rotterdamsch stu denten-corps van 6 November tot 4 December in het kader van de adop tie RotterdamMakassar en van World-student-relief een tentoon stelling over Oost-Indonesië orga niseren in het museum voor Land en Volkenkunde te Rotterdam. Directeur-generaal van het Loodswezen benoemd Als opvolger vanwijlen schout bij nacht D. C. M. Hetterschij is tot directeur-generaal van het loodswezen benoemd kapitein ter zee J. Callenfels, sinds 1945 direc teur van het loodswezen te VI is- singen (6e district). Sedert enige weken was de heer Callenfels reeds belast met de waarneming van het directoraat-generaal. Zatopek wint In Praag heeft Zatopek de 5QOO m. gewonnen voor de Zweed Ahlden. Zijn tijd. was 14 min. 16.8 sec. De SChrjjver Simon V c s t d ij k wordt morgen vijftig jaar. Schrijver alleen is eigenlijk een qualificatie öte de veelzijdigheid van deze Neder landse letterkundige tekort doet: Vestdijk is van oorsprong arts eerst toen hij enige jaren praktijk had uitgeoefend legde hij zich toe op de literatuur. Eerst gedichten hij schreef er tussen 1929 en 1932 ver scheidene tijdens zijn spreekuren als medicus. In 1930 kwam hij in contact met Du Perron en nadien kwam hij tot hel schrijven van essays en enke le novellen. Pas later ging Vestdijk zich bezighouden met het schrijven van zijn romans, zonder evenwel de poëzie te verwaarlozen: zijn verblijf in het concentratiekamp St. Mi chielsgestel. leverde hem stof voor zijn gedichtenbundel „Gestelse Lie deren" die het volgende jaar zal ver schijnen. Een van zijn langere ge dichten, Mnemosyne in de Bergen, is opgedragen aan Willem Pijper. Op het ogenblik is Vestdijk, die thans in Doorn woont, gereedgeko men met zijn dissertatie, een studie over „Het wezen van de angst", waarop hij waarschijnlijk het volgen de jaar zal promoveren. Dank zjj de film, fluiten tegenwoor dig de loopjongens hele stukken uit het eerste piano concert van Tsjai- kowskl en als bin nen afzienbare tfjd het „te zijn of niet te zijn" even popu lair zal wezen als b.v. „laat-ie fijn zijn", dan hebben wil dat stellig aan de verfilming van Hamlet te danken. Het is hier niet de plaats om te onderzoeken. in hoeverre men daar blij of bedroefd om moet zyh en ook niet om uit te ma ken of Olivier met zijn film Shake speare en zijn nieuwe publiek een dienst bewezen heeft. In ieder ge val zal de toe schouwer die het met de vertaalde tekst en de film beelden „doen" moet het „ver haal" kunnen na vertellen. het ver» Laurence Olivier als Hamlet Advertentie 1. M. KOU "CiiroHltir KoorTs (M) Griep Li te leveren bonnen/Coupures door bakkerB en tabaksdetaillisten ln de week van. 18 t,m. 23 October 1948. BROOD/INL. BLOEM. PAT. BLOEM 287. S brood, H 21 <8 rts) 288, S brood, 289 alg,, H 21, (4 rts.) Coup. X 322, X 346. Afgifte Coup. D 158 voor Inl, Bloem, D 169 en D 149'voor Pat, Bloem. ROGGEMEEL! Zie boven. Afgifte Coup. D 157. TABAK DETAILL.109, 110, 113 ta bak (2e rts.) H 66 (1 rts.) Afrekenen week 1622 Mei '48. Afgifte Coup, C 963 en C 964. Het handelsverlles be draagt 10% van de in te leveren rant soenen. Inleveringbrood, in veelvouden van 680 rts. Inlevering tabak alle" bonnen. Tabaks-Detaillisten moeten op Maan. dag 18 Oct. 'inleveren en hebben daar voor de. gehele dag de gelegenheid, voor zover z(J op een inleverings-, kantooruitsluitend op Maandagmiddag werden ingedeeld, moeten zij 's morgens komen, terwijl 's middags inlevering kan plaats vinden door hen, Ingedeeld in de tijdsruimte van. 15.00—18.00 uur. "e gegevens omtrent de inlevering van overige artikelen in de week van 1823 Oct, werden opgenomen in het overzicht van 3 Oct. j.L k EARL DERR B1GGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE Ne. 94 „Natuurlijk", .lachte Bob. „Alle heren van ons jaar kiezen de obli gaties, Hoe gaan de zaken?" „Best. Alle oude vrienden kopen van me." „O! Nu weet ik, waarom je zo blij was me te zien," „Dat was ik ook. We hebben enige mooie eerste hypotheken van zes..." ,,Ik geloof het graag je mag ze houden ook. Ik ben hier voor za ken, Spike, particuliere zaken. Houd tussen je tanden wat ik ga zeggen." gebit is niet best", zei Spi ke opgewekt „Maar de tandarts...." „Een tandarts raak je ook niet aan me kwijt dank je. Spike, ken je P. J. Madden?" ,,Nu erg dik zijn we niet sa men. Hij heeft me nog nooit te eten gevraagd. Maar natuurlijk kennen wij, grote geldmannen, elkaar alle maal. En een paar dagen geleden heb ik Madden een dienst gedaan." „Verklaar je nader." „Het moet tussen ons blijven. Madden kwam hier, Woensdagmor gen, met voor honderd tien duizend dollar aan verkoopbare obligaties, en die hebben we dezelfde dag voor hem verkocht. En hem contant be taald ook." „Juist wat ik weten wilde, Spike. Ik wou graag eens praten, met iemand van Madden's bank, over wat hij daar Woensdag heeft ge daan," „Wie ben je Sherlock Holmes?' „Nu Bob dacht aan Chan. „Ik ben verbonden aan dè politiemacht, tijdelijk." Spike begon te fluiten. „Ik kan je dit wel zeggen houd het in 's hemels naam voor je dat Madden in grote zorgen zit. Op het ogenblik logeer ik bij hem op zijn ranch in de woestijn, en ik heb reden te geloven, dat hem geld af geperst wordt." Spike keek hem aan. ^,En wat zou dat? Dat is toch zeker zijn zaak?" „Dat zou het moeten zijn maar dat is het niet. Een bepaalde trans actie met mijn vader is er mee ge moeid, Ken je iemand van de Gar field, Bank?" „Een van mijn beste vrienden is daar kassier. Maar je weet, hoe die lui zijn net harde eieren. We kun nen het daarom toch weieens pro beren." Zij gingen samen naar de mar meren voorhoven der Garfield Bank. Spike had een lang, ernstig gesprek met zijn vriend. Toen riep hy Bob er bij en stelde hem voor, „Aangenaam", zei de bankier. „U begrijpt wel, dat. wat Spike voor stelt, tegen alle regels in gaat. Maar als hij voor u instaat, geloof ik wei.,. Wat wou u eigenlijk weten?" „Madden is hier Woensdag ge weest. We hadden hem in twee jaar niet gezien, zodat we ervan opke ken.' Hij ging naar de brandvrije kluizen en bleef daar een poos." „Was hij alleen?" „Neen, niet alleen", antwoordde de bankier. „Zijn secretaris, .Thorn, die wij heel goed kennen, was bij hem. Ook een klein mannetje van middelbare leeftijd; hem herinner ik me niet duidelijk," „Juist. Hij ging dus naar zijn Muis. Een verder,?" De bankier aarzelde. „Hij heeft zijn kantoor in New York geseind een vrij grote som te deponeren voor ons op de Federale Reserve Bank maar meer mag ik u wer kelijk niet zeggen." hebt hem die grote som uitbe taald?" „Dat zeg ik nief. Ik vrees, dat ik al te veel heb gezegd." „U bent heel vriendelijk", ant woordde Bob. „Ik beloof u, dat u er geen spijt van hebben zult. Dank u wel." Hjj en Bristol gingen weer de straat op. „Dank voor je hulp. Spike", zei Bob. „Ik moet weg." „Weggeworpen als een oude jas", klaagde Spike. „En dat vlak voor de lunch." „Het spijt me, Op een andere keer. Ik moet me haasten. Daar ginds Is het station, nietwaar? Het beste, hoor!" „Tot ziens," zei Spike, „Verdwaal niet." Uit de trein van elf uur stapte een heel andere Charlie Chan. Hij was nu gekleed, zoals Bob hem in San Francisco had gezien. „Hallo, je ziet er piekfijn uit", zei de jongen. Chan glimlachte, „Voel mij weer eerbiedwaardig", verklaarde hij. „Heb Barstow bezocht en 'behoor lijke kleding opgedolven. Geen koken vandaag; dit maakt mijn le ven zeer schoon." „Begon Madden ruzie te "maken, toen je heen ging?" „Hoe kon hü zulks doen? Ik ver trekken voor hij wakker worden, briefje met vreemde woorden aan deur leggen. Ongetwijfeld is zijn hart zwaar, hij denken ik ben gede serteerd voor eeuwig. Blijde verras sing 'voor hem, als Ah Kim naar oud nest terugkeren." Haal van die Deense prins Hamlet, die pas na veel dralen kan besluiten zijn oom te doden, de oom die Hamiets va der vermoord beeft teneinde zich van de kroon en de koningin. (Hamlets moe der) meester te maken. Heeft deze nieuwe Sbakespeare-be- wonderaar er ook een vermoeden van gekregen dat htf hier geconfronteerd werd met een tragedie, zo diep van zin. dat al eeuwen lang de geleerden haar met hun theorieën omstreden hebben, een drama in verzen, waarin schier in elke strophe de wijsheden voor bet grij pen ligger,. Wie van dit, geheel van het diep zinnige -woord levende toneelstuk, een Cilm wenst te maken, onder film dan te verstaan een kunstwerk dat zijn eigen beeldtaal spreekt, zal zich voor onovcr- missen niet opgelost kunnen worden. Nu was die taak bij Laurence Olivier zeker wel in de beste en zuiverste handen. Van zijn kennis van en verering voor Shakespeare had deze grote toneelspeler al genoeg bewijzen gegeven ook In zijn verfilming van Hendrik V, cn - van een man als Olivier was dus niet te ver wachten dat hij met een vulgaire popu larisering van h ei. Hamletdra ma zou aan komen. Om de tragedie als film vertoonbaar te maken moest OU vier zich grote vrij heden veroorloven, vrijheden en wijzi gingen, die de Shakespe are-vereerder zullen doen verbleken. Zo zijn b.v. figu ren als Rosencrantz, Fortinbras, Gullden- stern en de tweede doodgraver wegge laten. Poïonius spreekt woorden van Rosencrantz en Horatio de slotwoorden van Fortinbras. Monologen, en verdere tekst moesten gehalveerd worden, zodat de camera een aardig woordje mee moet spreken om van de brokstukken een geheel te ma ken. Dit doet zij dan ook. Zeer bewe gelijk dwaalt zij door Elseneur en be trapt taferelen, die in het toneelstuk niet opgevoerd worden, zoals de moord op dc koning en de verdrinkingsdood van Ophelia. Weloverwogen en virtuoos toegepast zijn de middelen om filmactie te bren gen in het toneelstuk. Hamlets mono loog b.v. wordt door eert stem op de achtergrond gesproken en mimisch door de acteur begeleid. Redde Olivier zo doende de film van verstarring tot ver filmd toneel, een tweeslachtig werk is het toch geworden, waarvan de verdien ste-in de eerste plaats is gelegen in het feit dat het wel zéér superieure toneel speelkunst heeft vastgelegd. Want welke bedenkingen men ook mag hebben tegen de hele onderneming, de prestaties der spelers zijn zo Indrukwekkend dat u vooral niet verzuimen moet de film te Olivier speelt Hamlet, een robuster cn daadkrachtiger prins dan de traditionele weke, besluiteloze dromer, maar een creatie die waard is op de fllmband vereeuwigd te worden. Verder Het men een. prachtige Claudius van Basil Syd ney, een ontroerende Ophelia van de jeugdige Jean Simmons, een imponeren de koningin van Eileen Herlle. Mag men dus niet van een filmkunst- werk spreken, Oliviers experiment heeft toch tot een werkstuk geleid dat meer aandacht verdient dan andere vergeefse pogingen van superieur toneel superieu re filmkunst te maken. nito zoekt Idee is niet geheel nieuw. De secreta resse van zijn werkgever, die de gezags verhouding zonder veel Innerlijke con flicten omzet in een meer persoonlijke en tedere evenmin. Eti eigenlijk opent Richard de deur niet eens: zij (de secretaresse) doet het. En niet op een kiertje. Maar omdat het nu eenmaal een film is, moet liet even duren voor Richard binnentreedt. Anna Nesgle ig het bellemeisje en hoe wel zij vooral bij close-up merkt men dat erg de beste jaren van haar leven gehad schijnt te hebben, Iaat Michael Wilding zich niet lang noden. Maar wat is het nut van al die critische opmer kingen; het Is „voorjaar In Parklane" en dan houdt immers alles op? Hij (Robert Donat) Is een kurkdroge pennelikker en zij' (Deborah Kerr) zijn eeuwig snuffende en neusverkouden slo- verig vrouwtje. De oorlog rukt het jpnge, nochtans reeds schimmelende echtpaar uiteen. Hij neemt dienst bij de marine en ,.zy meldt zich bij de Mar- va's, zullen we maar 2eggen. Mag de oorlog de meeste mensen heel veel kwaad hebben gedaan, deze lieden Scherts artikelen Een hartelijker en gastvrijer, mens dan mijn oom Tkeodoor zal men in het verenigd West-Europa vergeefs zoeken en toch. zie ik er altijd een beetje tegenop hem te bezoeken, want vermoeiend dat die man is! On geveer veertig jaar al cultiveert oom namelijk een hobby die hem in wijde kring grote vermaardheid heeft be zorgd. Zijn lust en zijn leven is het foppen van kennissen, vrienden en familieleden, niet zo maar eens een grapje op zijn tijd, nee het foppen aan de lopende band, zou men kun nen zeggen, 't te pakken nemen van argeloze zowel als op hun hoede zijn de bezoekers van zijn gastvrij huis en dat wel van de begroetingshand- druk af tot hij U, schrikachtig cn half overspannen van het foppen, uitlaat Onuitputtelijk is die al oude baas in het bedenken van trucjes om zijn slachtoffers te doen verbazen, schrik ken, griezelen en lachen. Het spreekt vanzelf dat hij daar een enorme voorraad schertsartikelen voor nodig heeft. Nou, ik geloof niet dat er ter wereld een fraaiere collectie van die dingen te vinden is dan die van oom Theodoor. Ik wist wat me te wachten stond, toen ik van de week naar oom toe moest voor een familieaangelegen heid en het vervelende was dat ik pas 's avonds kon gaan en waar schijnlijk moest blijven logeren. 1>* hemel weet wat hij voor verrassingen in zo'n bed verborgen hgeft, dacht ik, want al kan ik overdag wel tegen een schokje, en een schrikje, in het donker van de nacht heb ik het daar niet erg op, dan moet alles liefst maar zo gewoon mogelijk verlopen. Nou, het begon alweer als van ouds. Natuurlijk zat er in de hartelijk uit gestoken begroetingshand een ver rassing verborgen, ditmaal nogal een oud mopje: gewoon een witte muis. Goed afgericht als het beestje blijk baar was, schoot het pijlsnel mijn mouw in. Dat was één. Toen. ik in een makkelijke stoel ging zitten begon er opeens een haan te kraaien, geen echte, een mecaniek- je maar, doch je zou zweren dat het een beest was. Nooit heb ik in dat huis een sigaar of sigaret geaccep teerd, dat voelt u wel, dat is om de zenuwen te krijgen als je bij iedere trek een vlam of knal verwachten kunt, maar een kopje thee of een glaasje kan ik moeilijk afslaan en dat waag ik er dan ook steeds maar op. Nou, toen ik het theekopje bij het oortje pakte werd de thee ineens bloedrood, een vernuftig trucje dat oom me voorlopig nog niét verklap-- pen wilde. Enfin dat ging weer als van ouds de hele avond zo door. Onder de ernstige afwikkeling der familieza ken had ik nog tal van merkwaardi ge ervaringen te verwerken. Zo be gon, toen oom zijn pijp aanstak, plot seling de gramofoon te spelen; een maal b(j het te voorscnynhalen van ooms horloge ging het licht uit en voelde ik in het donker iets weeks in mijn hals kruipen, om kort te gaan ik was al tamelijk kopschuw toen oom me- eindelijk naar de logeerka mer vergezelde. Ik zei nog, blijft u maar beneden, ik weet wel waar ik zijn moet, maar hij slofte achter me aan. Tamelijk geagiteerd deed ik de slaapkamerdeur open. Toen ik het licht wilde aandraaien, stiet ik een luide kreet uit, want ik kreeg de volle 220 volt door m'n vingers. Vre selijk nijdig en met een "fors woord zei ik, dat ik dat een heel ongepaste grap vond, dat hij zich schamen moest, de oude gek en nog veel meer lelijks dat men uitbraakt als iemand u naar het leven staat. Oom verbleekte en hij leek zó op recht in zijn onscbuldbetuigingen, dat ik tenslotte wel aan een ongeluk geloven moest. Maar geef mij eens ongelijk in zó'n huis! DESIDERIUS. Advertentie L M. Hooftfc advocaat HEEL R'DAM SPREEKT EROVER De Klerk recipieerde De Rotterdamse bloemenhandel telt vele knappe vakmensen en het najaar levert een schat van bloe men en fruit in een fantastische kleurenpracht. Hè, zult ge denken, het gaat hier toch over een receptie en niet over blijken na een Jaar of drie 'harde dienst een bloemen- en fruit-tentoonstelling. recr in hun voordeel veranderd te zijn. XT1J"* Robert is een kranige zeeofficier gewt den en Deborah een flinke en zelfbe wuste Jonge vrouw. Maar zij weten dat niet van elkander, want al die tijd heb ben zij elkaar niet gezien en als dan eindelijk beiden verlof krijgen, zien zij erg tegen de ontmoeting op. Allebei lopen ze met schelöingsplannen rond. want zij gruwen bij de gedachte het muffe sleurleventje weer te moeten op vatten. Nou. dat wordt voor belden een aar dige verrassing, dat kunt u begrijpen. Heel onderhoudend heeft Alexander Koida dit geschic den Isje verteld en Ro bert en Deborah spelen het zeer char mant. Jean Simmons, de ontroerende Ophelia in Oliviers Hamlet. Nog ligt de schaduw van gisteren over de geplaagde mensheid of Engeland stuurt reeds een film dc wereld in, ge titeld: „De schaduw van morgen". Met die .schaduw" wordt dan hier bedoeld de oorlog..., WU weten wel, dat het geen zin heeft om als een struisvogel de kop in 't zand te steken, on net te doen alsof er geen oorlogswolkje aan de lucht is of nog kan komen. Maar wat heeft het voor nut om het mensdom door middel van -dc film alvast een denkbeeld te geven van wat het ln een eventueel nieuwe oorlog aan gruwelijke massa-verdelgingsmetho den zo al te wachten staat I? ,W(( kunnen verder kort zijn over deze ovengens middelmatige Engelse film; een Duitser, voormalig dokter en bacte rioloog in een concentratiekamp (dan weet U genoegt), ontsnapt uit een En gels gevangenkamp en slaagt erin, door verraad en moord op eon Engels geleer de, onder diens naam in Engeland zijn duivelswerk voort te zetten. Dat hij in opdracht van zijn beschermers oen vac cin moet bereiden, dat een geheel volk tegen de gevolgen van een bacteriën- oorlog moet beschermen en dat de man tenslotte ontmaskerd wordt, kan de twij felachtige opzet van deze film niet goed maken. wij kunnen waarachtig onze deviezen wel beter besteden, dan voor dergelijk soort films I Neen lezer, maar vergeef ons, dat we nog 'n beetje onder de indruk zijn van zoveel schoons aan bloe men als bijeen was in de bovenzalen van Caiand-West, waar de directie van de jubilerende firma H. H. de Klerk en zonen, Vrijdagmiddag re cipieerde. Uit stad en land waren de sympa thiebetuigingen van zaken, relaties en vrienden in de vorm van. circa 1000 bloemstukken en cadeaux bin nengekomen en men. was zelfs ge noodzaakt een deel van de bloem stukken in h^t hoofdmagazijn aan de Walenburgerweg te plaatsen. Temidden van deze kleurige en geurende weelde ontvingen de heren L. en. J. de Klerk en H. H. de Klerk Hzn. cn Dzn., een schier eindeloze stroom van belangstellenden. Het bestuur van de Kamer van Koophan del was met mr. K. P, van de Man- dcle aan 't hoofd, voltallig aanwezig. Burgemeester Oud, die gisteren zelf jubileerde, stuurde een persoonlijke gelukwens. Het personeel van de firma zal Zaterdag 23 October in ge bouw „De Spil" aan de Dordtse- straatweg, een feestavond worden aangeboden. Advertentie L M. de foto's bij de receptie van het 75-jarlg jubileum van de fa. H, R de Klerk Zonen. DIMO'e foto- en film- bureau. Bergslngel 194 a, Rotterdam. Aan de rijksuniversiteit te Lei den slaagden voor het candidaatsexa- men Nederlands recht, de hereri R. E. Japiksc cn A. J. Schouwenaar te Rotterdam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3