C De ontslagen politieke gevangenen Veenendaal maakte carrière bij de K.L.M. Generaal Sas was het, die waarschuwde Bananen en bananenpoeder 3 Het reclasseringswerk nodig Streven van „Toezicht" Kinderbijslag het twistpunt W ereldspaardag op 29 October Het Technisch bedrijf draaide rond hem Edgar Fuld f, Drager van de gouden luchtvaartmedaille Ook een slachtoffer van ramp met de „Nijmegen" In alle maten en kleuren DE HINESE PAPEGAAI No- 98 M PdUtiecechtec Geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken Er komen clubhuizen en jeugdleiders Vrijdag 22 October 1948 In leven kampen ben ik geweest, «egt de jongen met het vroeg- oude gezicht. Overal wilden ze weer wat anders van me. En non ben ik eruit, maar een thuis heb ik niet meer. Hiï is een van de jeugdige politieke delinquenten, nu ontslagen, düe een weekend doorbrengen met de Vrije Jeugdgemeenschap in een kamp huis. Deze jongens zjjn tussen de anderen ingebracht en luisteren mee naar de voordrachten, gaan mee op de wandelingen en helpen mee bij de corveeën. Schuw en wrokkig waren zc aan het begin, maar langzamer hand komen ze los. Deze jongen is een van de 1050 pupillen van de Afdeling Jeugdzaken van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Hij heeft bij de N.S.K.K. gediend, hij heeft voor de Duitsers gevochten, is na dc bevrijding van het ene kamp naar het andere gestuurd nu voelt hij zich afgestompt, verbitterd, zonder idealen en zonder Illusies. En toch moeten jongens van zijn soort weer in de maatschappij te rug en het kèn ook, er kan in de meeste gevallen nog iets van hen terecht komen. Ze waren nog zo jong, toen de oorlog begon, meestal waren hun ouders fout en zijn ze via Jeugdstorm door de nazi-knechten ingepalmd, vaak zijn ze pas in de kampen overtuigd N-S.B.-er geworden onder invloed van hun lotgenoten. De Stichting Toezicht Politieke Delinquenten werkt aan de reclas sering van de ontslagen politieke gevangenen; haar taak is, deze mensen, weer in het gareel te hel pen, te zorgen, dat zij in de maat schappij weer een plaats vinden en anderzijds hen tot beter inzicht te brengen en hen op te voeden tot de democratische gedachte. Wrokkende vragen Niet iedereen is het eens met dit ■werk. „Wat?", zeggen brommende Ne derlanders, „dat volk weer op de heen helpen? Ja, vooral zeg, laten we ze nog een beetje in de watten leggen!" Begrijpelijk, dit soort uitlatin gen; we hebben teveel doorstaan in de oorlogsjaren, te diep zijn de wonden, te groot is de verwoes ting; dagelijks krijgen we weer verslagen in de pers van rechts zittingen, waarbij alle gruwelijk heden van S.S. en S.D. weer als levend voor ons staan en dan wordt ieder geneigd om alles maar over een kam te scheren: fout is fout en je moet die lui niet weer op de been helpen!" Maar we moeten bedenken, dat er na de bevrijding ongeveer 150.000 politiek-verkeer den gear resteerd zijn. En daarbij blijft het niet, want deze 150-000 hebben m- milieleden, vrouwen, kinderen. Wat moet men met deze mensen doen? Bijltjesdag was beter ge weest," zegt men wel. De Zuiderzee ermee dempen," hoort men ook wel. Goed, dat is nu niet gebeurd en gelukkig, want het zou barbaai-s geweest zijn en barbarisme is juist, wat we zo haatten in onze Ooster buren. Al deze lieden zijn. nu langza merhand vrij gekomen, behalve de zware gevallen. .Wat moet er met hen gebeuren? Ze aan hun lot overlaten? Dat be tekent, dat ze in alle opzichten stuiten tegen een muur van onwil, zich geen werk en geen woning kunnen veroveren en geen samen werking en vriendschap van goed- denkenden. Het resultaat is, dat zij zich gaan aaneensluiten, samen- klitten, een brok paria's worden, en een infectiehaard gaan vormen, een ontevreden wrokkend volks deel, dat zich opnieuw zal laten gebruiken door de eerste de beste anti-Nederlandse extreme richting en aldus een groot gevaar voor de Nederlandse gemeenschap. Dat is het, wat de Stichting wil voorkomen. Veel van de ontslagenen zijn heel gewone mensen, maar ze zijn verkeerd terechtgekomen. Vaak mensen, die vóór de oorlog werk loos waren, rond moesten komen van 11 gulden steun, een uitweg zochten en uit domheid meeliepen met de N.S.B, Eenmaal in dat mi lieu, kwamen ze er niet meer uit, hoorden alles van de verkeerde kant, werden tot verraad of dienst neming aangezet en het eind was. dat ze na de bevrijding in een kamp belandden, ook weer tussen lieden van hetzelfde slag, zodat Geen eensgezindheid in de Stichting vd. Arbeid (Van onze Haagse redacteur) Het overleg in de Stichting van de Arbeid heeft niet tot overeen stemming geleid. Hoewel een offi ciële verklaring niet is te verkrij gen, bestaat vrij algemeen de in druk dat het in de stichting vast zit op het voorstel inzake de ver hoging van de kinderbijslag. Dit voorstel schijnt krachtig gesteund te worden door de Katholieke Ar beidersbeweging en door 't Chris telijk Nationaal Vakverbond. In deze kringen heerst de opvatting, welke bij de bespreking van het wetsontwerp inzake de kinderbij slag reeds door de KVP naar vo ren is gebracht. Het voorstel past inderdaad volledig in de grote- gezinspolitiek, welke vooral de KVP voorstaat en welke in de ogen van vele andersdenkenden meer een politiek dan een sociaal punt is. Naar verluidt zou het NW aan deze voorstellen dan ook veel minder vasthouden dan aan andere punten welke een zuiver sociaal economisch karakter hebben. Hier over schijnt men in de Stichting van de Arbeid niet tot overeen stemming te kunnen komen en als gevolg daarvan heeft de regering een beslissing over haar loon- en prijspolitiek nog niet kunnen, vast stellen. In verschillende kringen wordt de verwachting uitgesproken dat de moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid er toe zullen leiden dat er twee rapporten aan de re gering zullen worden overgelegd, een meerderheids- en een minder heidsrapport, waardoor het zwaar tepunt van het programma weer geheel naar de ministerraad zal Worden verplaatst. Ook in de mi nisterraad zal dit vraagstuk echter wel politieke moeilijkheden met zich meebrengen. pas na hun vrijlating de heropvoe ding kon gaan beginnen. Heropvoeding Hoe geschiedt de fc rropvoeding? De Stichting heeft haar hoofd bureau in Den Haag; Rotterdam heeft een afdeling aan de 's Gra- vendijkwal. Rotterdam is in ver schillende wijken verdeeld en langzamerhand is een leger van vrijwillige Toezichthouders opge bouwd, 20,000 vrijwilligers uit alle rangen en standen, uit allerlei religieuze richtingen, die ieder één of meer pupillen onder hun toe zicht krijgen» voorwaardelijk-ont- slagenen, voor wie de officier fiscaal nog enkele jaren toezicht heeft nodig geoordeeld. Met zerg wordt voor elke pupil de juiste toezichthouder gekozen, het wordt een relatie van vriend tot vriend en daardoor wordt her opvoeding mogelijk. De toezicht houders houden regelmatig contact met de sociale ambtenaren van het bureau en telkens worden rappor ten uitgebracht. Maar alleen dan kan dit werk slagen, wanneer deze politieke delinquenten hun plaats in de maatschappij hebben, een be staansmogelijkheid, werk en een woning. Ook daarmee bemoeit de Stich ting zich en met de tewerkstel ling heeft men succes. De meeste bedrijven zien geen bezwaar meer in tewerkstelling van PJD.'s. Het grootste en onoverkomelijk- ste bezwaar Is de huisvesting. Hier zijn werkelijk ontstellende toe standen ontstaan, gezinnen van vader, moeder en drie grote zoons, die op een klein kamertje leven; gezinnen, die gescheiden wonen, vader apart, moeder apart, ieder kind apart. Het is te begrijpen, dat bij de huisvesting de ontslagen delin quenten niet bepaald voorrang hebben, maar aan de andere kant: er valt pas met deza mensen te praten, als zij onder menswaardige omstandigheden leven. Iemand die als een rat in een riool leeft, is met toegankelijk voor democra tische ideeën. Jeugdzaken De Afdeling Jeugdzaken van de Stichting werkt zelfstandig. Ook hier wordt het stelsel van toezicht houders toegepast, jongens komen onder toezicht van een man, meis jes onder toezicht van een vrouw. Bij de meisjes ligt bet geval meest al op-zedelijk terrein: ze hebben omgang met Duitsers gehad, in de meeste gevallen komen zy weer goed terecht; voor haar is het ook heel gemakkelijk werk en huisves ting te vinden, huishoudelijke betrekkingen zijn er immers legio. Maar by de jongens is het strui kelblok weer de woonkwestie. Voor hen worden kosthuizen gezocht, maar er zijn maar zelden kosthui zen te vinden waar wat toezicht wordt gehouden en dat is nodig. Onderbrengen bij een pleeggezin is een betere oplossing, maar tot nog toe zijn er veel te weinig ge zinnen, waar men bereid is deze pleegtaak op zich te nemen- Hoe men ook over Bijzondere Rechtspleging moge denken, dit reclasseringswerk 's nodig. Zij die ontslagen zijn, die voor nun schuld hebben geboet, moeten zich weer Nederlands gaan voelen en moeten door hun omgeving als Nederlan ders kunnen worden beschouwd. Sparen is nog steeds populair „Gelukkig hebben we nog iets op ons spaarbankboekje", een blijde verzuch ting, wanneer er plotseling een uitgave komt, die we niet hadden, voorzien. Vele mensen beweren en zeggen het elkander na, dat sparen uit de tijd is. dat het niet meer gedaan wordt. Is, dit zo 1 De cijfers zeggen iets heel anders. Hier zijn ze: eind 1946 hadden de spaarbanken aange sloten bij de Nederlandse spaarbankbond 1.346.279 spaarders, eind 1947: 1.872.439. In een jaar tijds waren er dus rutm 125,000 spaarders bijgekomen. Niettemin daalden de spaarders-tegoeden van f 1.046.563.324 tot f986 021.681. Het gemid delde spaarderstegoed daalde van ƒ567 tot 500, In 1948 zet deze tendens zlcïl in zoverre voort, dat het aantal spaarders naar verhouding veel sterker stijgt dan de gespaarde-bedragen. Wat wil dit zeggen? Dat een steeds groter deel van de bevolking de spaar bank leert waarderen als een steun In de dure tijd. Er wordt in steeds sterkere mate» gespaard voor doeleinden, gelegen in een zeer nabije toekomst, voor aan schaffing van kleding, schoenen, huis raad enz. Voor de spaarbanken betekent dit een sterke toeneming van werk. vee! inlegposten, veel terugbetalingen. Maar de baten nemen af door de kortere ge middelde beleggingstermijn. De spaar bank is echter een zuiver sociale instel ling, die niet op winst uit is, doch de bevolking goede diensten wil bewijzen. Dat sparen impopulair geworden zou zijn, is dus niet waar. Gemakkelijk is het n»et, vooral niet voor die mensen, voor wie de spaarbank in de eerste plaats is opgericht, maar het is heel wat beter dan een of ander afbetalings systeem. 24 jaar geleden werd het internatio naal instituut voor het spaarwezen op gericht en tegelijk daarmee werd een wereldspaardag uitgeroepen, die dit op 29 October wordt gehouden en een bijzondere betekenis heeft gekregen daar het instituut onlangs naar Neder land is verplaatst. Op die dag zullen we allen ons geld uit de oude kous halen en naar de spaarbank brengen. Van monteur tot directeur Hendrik Veenendaal werd op 26 Juli 1899 te Maam bij Utrecht ge boren. Van de lagere school af werkte hij vijf jaar te Utrecht in een garage als hulp-automonteur. Op 7 Februari 1921 trad hij bij de KLM in dienst als monteur, In welke functie hij beurtelings op de vliegvelden Schiphol en Waalhaven werkzaam was. In 1930 werd hem de opdracht gegeven, om in de Ver. Staten', nl. in Hartford (Con necticut), bij de „Pratt and Whit- ney"-fabriekcn de nieuwe „Wasp"- motor te bestuderen. Sindsdien maakte hij geregeld reizen naar de nieuwe wereld, belast met het overnemen, van vliegtuigen en mo toren van Amerikaanse fabrieken voor de KLM. De heer Veenendaal, die inmid dels in 1931 tot hoofdwerkmeester was bevorderd, maakte deze reizen meermalen in gezelschap van de heer P. Guillonard, hoofd technisch bedrijf der KLM. In 1934 reisde hij, zoals gemeld met Parmentier, naar Santa Monica om het eerste Dou glas DC-2-toestel voor de KLM over te nemen. In 1039 zouden de heren Guillonard en Veenendaal beiden in de Ver. Staten een proef vlucht van een Sikorsky-toestel meemaken. Er was echter slechts één plaats open en alleen de heer Guillonard kon meevliegen. Het vliegtuig verongelukte en de tech nische bedrijven der KLM verloren in de heer Guillonard een kundig en sympathiek leider. Medio 1939 werd de heer Vee nendaal als zijn opvolger benoemd. Na de bezetting en bevrijding van Nederland werd de heer Veenen daal, die ook reeds in de vorige oorlog de wapenrok gedragen had, nl. toen als gewoon dienstplichtige van het corps mitrailleurs, opnieuw in 's lands dienst geroepen. Hij werd op 11 Juni 1945 reserve-kapi tein voor algemene diensten bij het Militair Gezag. Kort daarop her vatte hij zfjn functie als hoofd van het technisch bedrijf der KLM en op 7 Februari 1946 vierde bij zijn 25-jarig dienst jubileum. Na de oor log heeft hij, naar men ons van de zy'de der KLM meedeelt, op voor beeldige en energieke wijze het KLM-techniseh bedrijf weer opge bouwd en dusdanig georganiseerd, dat de snelle uitbreiding, die onder zeer moeilijke omstandigheden ge schiedde, kon worden opgevangen. De Zuidelijke eerste klasser B.V.V. zal begin December naar Spanje rei2en om daar een wed strijd te spelen tegen de voetbal club „Madrid". De heer E. Fuld werd op 9 Jan. 1890 te Amsterdam geboren. Na de openbare handelsschool te Amster dam te hebben bezocht, werd hij te Frankfurt, Hamburg en Londen opgeleid in het bankbedrijf en trad in 1912 in dienst bij de firma Lipp- mann, Rosenthal en Co. In 1914 werd hij procuratiehouder en in 1920 firmant. De heer Fuld was mede-oprich ter van de Eerste Luchtvaart Ten toonstelling Amsterdam (ELTA) en van de KLM. Hij was bovendien jarenlang bestuurslid van de Ko ninklijke Nederlandse vereniging voor Luchtvaart. In 1912 behaalde hij in Engeland het brevet van bal lon-commandant, Hij was de eer ste burger, die in een vliegtuig van Engeland (Felixtowe) naar Neder land (Den Helder) reisde. De heer Fuld was o.m. ridder in de Oranje Nassau Orde en drager van de gouoen luchtvaartmedaille. Elisabeth Anna Marie Fey t Elisabeth Anna Marie Fey, de by de vliegramp in Schotland om gekomen stewardesse werd op 5 Mei 1924 te Maastricht geboren. Zij was ongehuwd en woonde het laatst te Amsterdam. Na eerst tandartsassistente en privé-secre- taresse te zijn. geweest, trad zij op 11 Augustus van het vorige jaar in dienst bij de K.L.M. Tom de Duitsers ons land overvielen Generaal-majoor Gijsbertus Jacobus Sas, die in de onge luksnacht aan boord van de „Ny- megen" verongelukte, werd 1 Aug. 1892 te Leeuwarden geboren. In 1910 kwam hij op de Koninklijke Militaire Academie te Breda en werd in 1913 beëdigd als tweede luitenant der artillerie. In 1917 tot eerste luitenant bevorderd, werd hij in 1923 bij de hogere krijgs school gedetacheerd en vervolgens in 1926 bij de generale staf. In 1927 volgde zijn bevordering tot kapi tein en in 1938 tot ma) oor. Inmiddels was hjj in 1936 aan gesteld als militair attaché tc Ber lijn waar hij toen de manoeuvresin Oost-Pruisen medemaakte. Bij deze gelegenheid kwam hij in contact met generaal Oster. Na korte tijd in Nederland gedetacheerd te zijn geweest bij de generale staf werd hij in Apri" 1938 wederom als mi litair attaché aan het Nederlandse gezantschap te Berlijn werkzaam gesteld. Majoor Sas is het toen geweest, die herhaaldelijk de Nederlandse regering heeft gewaarschuwd om- DAN AN EN! Waar is de tijd gebleven, dat men ze met enige argwaan beschouwde en de paar jaren later toen iedereen ze at? Veertig jaar geleden een bijzonderheid. En dertig jaar geleden een lekkernij, waarop vrijwel iedereen dol was; en twintig jaar geleden een onmis baar deel van het kindervoeds^l, Je had ze groenig en klein, groot geel en hard, en middelgroot zoet, donkergevlekt en slap van schil. Je at ze uit de hand, a!s dessertfruit, je sneed ze in de yoghurt, je snip perde ze in de bowl en voor de kleintjes prakte je ze, klopte met suiker tot ze één dikke soep vormden die „als vanzelf door het keelgat gleed"Wat je al niet met die lekkere, peergeurige, ba nanen kon doen!: menige keuken prinses was op bananengebïed haar kookboek verre vooruit. En toen (nu komt het overbe kende slot van ieder blij verhaal, tevens het begin van vrijwel iedere verzuchting), toen kwam de oor log Geen bananen meer. Nu ls het al 42 maanden vrede en nog zijn de bananen xa Neder land schaars, terwijl de legenden over zijn lekkerheid en voedings waarde niet alleen hardnekkig ble ven doorleven, doch ook nog toe namen in variabiliteit. Onlangs waren er bananen voor een slecht-etende peuter; ons Dag boek ontfermde zich over het ge val en het kind kon weer aan het eten gebracht^ worden. Dit pro bleem heeft zich met ettelijke an dere vermeerderd, waarvan één luidde: „Als de bananen zo moei lijk in groten getale hiernaartoe te krijgen zijn, waarom dan geen ba nanen in poedervorm?" Want wij herinnerden ons het aan eieren zo schaarse jaar .1945, toen menigeen, „gered" werd* met amerikaans ei-poeder. En wij weten van Hollandse jon gens die dc rimboe in de Oost intrekken met een blik aardap pelpoeder bij zich. Er zou dus ook wel bananenpoe der zijn. Inderdaad, die was er. En nu staat hier voor ons liet geelbruin-geëtiketteerde blik uit Amerika: bananenpoeder die zich zelf met allerlei termen aanbeveelt Het is „gemakkelijk verkrijgbaar' „geconcentreerd", bevat voor „72 pet. nafcuursuiker"; uw „huisarts moet de dosering regelen"; u kunt het „koud, warm, en in vocht ge nieten"; „28, 35 gram bevatten 100 calorieën", enz. Natuurlijk zijn „de beste, rijpste en zuiverste bananen gebruikt bij de bereiding van het poeder en die bereiding kan aan de scherpste hy giënische eisen voldoen". Nu staat za'n verleidelijk blik voor ons, en nog hebben al die aanbevelingen ons niet overtuigd, want wij denken onwillekeurig (door al dat Engels van het eti ket): „the proof of the pudding is in the eating", of „iets smaakt je pas, wanneer je het zelf kunt eten". Dus hebben wij het blik ge opend en een lepeltje vol in de mond gestopt: binnen drie tellen EARL DEUR BIGGER! „Eer. spookstad?" „Ja, u weet wel een verlaten mijnstadje. Dus ga ik weer eens naar Petticoat Mijn." „Waar is dat?" „Tussen de heuvels, ongeveer ze- breken, zei hij,_ Het lijkt me toe, ziet u, dat Eddie een buitenkansje heeft gehad." „Zo, zo", zei Bob. „Ik ontmoette hem gisteravond op straat, toen wij uit de woestijn kwa- men. Hij was met de trein gegaan, ventien mijlen van Eldorado af. en ik vroeg hem waarom, „Ik had Petticoat Mijn had tien jaar gele- EEN CHARLIE CHAN-MYSTERÏB haastwerk, Pop", zegt hij. „Morgen- den drie duizend inwoners, maar ochtend ga ik naar Frisco. De za- nu is er geen levende ziel meer. ken gaan goed. Nu de opnamen Alleen ruïnes, net als Fompeï. Ik klaar zijn, ga ik een reisje doen zal er u heen brengen het Is heel voor mijn gezondheid." Hij zei, dat interessant." hij in jaren niet in Frisco geweest „Dat is een belofte", antwoordde was, en er erg naar verlangde." Bob. „Wij zullen u terug zien in Bob knikte. „Dank u wel." Hij onze dierbare, oude woestijn." „Warmste dank, dat u nauwkeu- „Dat is allemaal heel mooi", zei hij, „maar we hebben hier werk. Hoe staat het met Eddie Boston?" „Ik heb hier zyn, adres voor u", antwoordde het meisje. „Ik twijfel, of u hem op dit uur thuis zult vin- ging met Paula naar de deur, en Ti Iriin» Ircf irrnndi-ötT 1 den, maar u kunt het proberen." Chan volgde, met zijn hoed diep rige inspectie van filmfabriek hebt Er verscheen een oude man in de 0Ver de ogen. toegestaan", merkte Chan Op. „Al- flauw verlichte ruimte achter de Toen ze buiten kwamen, stond tijd glanzend nummer in annalen camera's. Bob herkende de witha- Bob stil. „Ziezo", zei hij, „weer een der herinnering." rige toneelspeler, die de dag tevo- teleurstelling. Komen we ooit tot „Ik vond het prettig", antwoord- ren op Madden's ranch was geweest. een einde? Charlie Boston is er de het meisje. „Jammer, dat u weg „Kijk", zei Paula, „daar is Pop. van door. De vogel is gevlogen." moet." Hij kan U misschien helpen." Zij „Waarom niet?" zei Chan. „Mad- In de tram naar Los Angelos wenkte hem. „Weet u, waar we Ed- den betaalt hem om te gaan, na- vroeg Bob de Chinees: die Boston vinden kunnen?" vroeg tuurlijk. Zei Bosten niet, dat bij al- „Verlies je de moed weieens, z4j. les van Delaney afwist?" Charlie?" Toen Pop naar hen toe kwam. „Dat moet betekenen: ik weet, dat „Niet, zo lang werk te doen ging Chan in een donkere hoek Delaney dood is. Maar hoe kan hij blijft", antwoordde de speurder, staan het weten? Was hij die Woensdag- „Deze juffrouw Fitzgerald. Zangvo. „Koe gaat bet u, meneer Eden?" avond in de Woestijn? Ach, ach!" Da gel misschien, maar zy zal niet ge- zei de oude man, Jongen bracht de hand aan het voor- vlogen zijn." „U wilt Eddie Boston spreken, hoofd. „Hebt u geen reukzout?" „Praat jij maar met lraar" zei zegt u?" voegde hij er bij tot Paula. Bob. „Ja graag." Ze lachte „Dat gebruik ik nooit" Chan schudde het hoofd, „Neen, '.Dat is jammer. Hij is niet in Hol- Zij liepen de straat op. „We moe- ik zal niet vergezellen op die tocht. ten voortmaken", zei Bob. „De Gemakkelijk te zien, dat mijn tegen- nacht is donker, wij zijn ver van woordigheid verwarde stilte brengt, huis." Hij wendde zich. tot het Ik ben moeilijk uit te drukken, ge- mcisje. lijk donker oog," „Wanneer gaat u naar Eldorado „Dat zou ik niet gezegd hebben," lachte Bob. antwoordde rij. „Ga deza vrouw alleen spreken. lywood." „Waar. Is hij dan?" „Nu op weg naar San Francisco", antwoordde Pop. „Tenminste, daar ging hij heen, toen ik hem gisteravond laat ge- terug?" sproken heb.". Vanmiddag nog". „San Francisco? Wat gaat hJJ „Ik ben weer bezig met een ander daar doen?" vroeg Bob verwonderd, handschrift deze keer heb ik een „Hij had zin, om er eens uit te spookstad nodig." Informeer al wat zij weet van do de' Delaney." (Wordt vervolgd) proefden wij inderdaad zuiver bananen. Geen deviezen Maar-..: er zijn geen dollarde viezen om bananenpoeder te kun nen invoeren: „er is geen kinder sterfte die invoer noodzakelijk maakt." Hé?: is er dan toeneming van. de kindersterfte nodig? Of is het onbelangrijk om reeds de eetlust der kinderen gaande en op peil te houden? Of is het nuttiger wel deviezen ter beschikking te stellen voor de invoer van een of andere tand pasta? (Dit gebeurt!) Of moet men soms via België, dat beter in zijn dollars zit, bana nenpoeder „in de buurt brengen"? Het zou prettig zijn als een en ander voor de winter geregeld was, want juist in de zon-loze winter hebben veel kleinen met eetlust en eten te tobben. "Welke Leiüse en andere hooggeleerden op hrt ge bied van het opkweken van het na-oorlogse kleine kind spannen er zich voor? Advertentie l. M. rJLaS li Zaterdag 31 Juli. was de warmste dag van deze zomer en op die dag hadden wij een speciale aanbieding dekens. Honderden kopers stonden i'n een rij te transpi reren en wachtten tot ook zij zo'n deken konden kopen. Waarom? Omdat zij wisten, dat een deken van terMeulen iets bijzonders is. Onze in koper weet alles van dekens, waar de beste dekens ge maakt worden, welke maat en we|ke kleur en boe hij ze het goedkoopst kan krij gen (dat is hem wel toe vertrouwd), maar zelfs hij moet voor deze bijzondere dekens dikwijls meer dan f. 30.— betalen. Onze magazijnen zijn vol van deze beste dekens; te vol, er moet iets gedaan worden. Doet U wat Wilt U deze deken kopen voor een lage prijs?. Laat haar dan niet liggen, maar koop morgen m zo'n deken, 150 f £99 x 200 voor WMM m MATHENESSiRLAAN (DLBOICHT) - t 'GENERAAL-MAJOOR G. J. SAS trent de gevaren, die Nederland bedreigden, zoals na de bevrijding door hem is onthuld. Hij had deze gegevens van generaal Oster met wie hij particulier zeer bevriend was geraakt en die meende op deze w|jze Europa voor een ramp te kunnen redden. Ook Gisevhis heeft In zün bekende boek „Bis zum bittren Ende" hierover geschreven. Majoor Sas heeft eveneens gepoogd Noorwegen te waarschuwen voor de inval, die in dit land werd be raamd. In ons land heeft men de inlich tingen ven majoor Sas gewan trouwd, menende, dat hij een werktuig was in een handig nazi- spel. Achteraf is gebleken, dat de informaties van majoor Sas volko men juist waren. Bjj het uitbreken van de oorlog week hij naar Engeland uit. waar hö in Juni 1940 bevorderd werd tot luitenant-kolo nel Van 19401942 was hij commandant van de Nederlandse troepen to Canada- In 1943 tot kolonel bevorderd diende hjj in Engeland en Amerika de regering on verschillende wijzen. Na de bevrij ding werd hö in 1946 aangesteld tot militair attaché te Brussel. Sedert Augustus 1947 was hij als zodanig "werk zaam te Washington. In October 1946 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. Over de waarschuwingen, die majoor Sas in 1940 doorgaf aan de opperbevel hebber der land- en zeemacht, ver neemt het A.N.P. van het krijgsge schiedkundig archief nog het volgende: Majoor Sas had reeds In December 1939 gewaarschuwd, dat de Duitsers een inval in Nederland beraamden. De op perbevelhebber nam toen dadelijk maatregelen. In Januari en Februari '40 volgde nogmaals een „vals" alarm. Men ging zich toén afvragen of de inlichtin gen van majoor Sas juist waren. Eet vermoeden bestond, dat de vijand met opzet de indruk wekte, dat zij een Inval zou doen om een angstpsychose in de naburige landen te verwekken en om te zien. welke tegenmaatregelen daar wer den genomen. Ondanks deze vermoe dens werd dadelijk gereageerd op de laatste telefonische waarschuwing van maioor Sas en stond het leger in zijn stellingen, toen de Duitsers binnenvie len. De looo der gebeurtenissen heeft later aangetoond dat de gegevens van majoor Sas steeds jutst zijn geweest. „Het Voetlicht' 'speelt voor de Missions Ten bate van het werk der Mis- siens to Seamen zal de toneelgroep „Het Voetlicht." op Zaterdag 23 October in het gebouw aan de Pie- ter de Hoochweg opvoeren „De Zevende van de Zevende", een vro lijk Nederlands stuk. Duur wonen Toen deze .Riek en Gerard in heel Rotterdam niet aan een paar kamers met gebruik van keuken hadden kunnen komen, waren zij hun geluk gaan beproeven in omliggende ge meenten en zie, daar hadden zij in een buitenwijk van Gouda een lief slaap-étagetje gevonden bij erg aar dige mensen. Dat was in het begin van de sa menwoning allemaal koek en ei: Als die aardige mensen van beneden 's avonds uit gingen pasten Biek en Gerard op de baby en voor even tuele bezoeken van b^ven aan be neden had beneden altijd een lekker glaasje en een best merk sigaretten voorhanden. De eerste drie maan den was die samenwoning heel ge zellig en amicaal en vredig geweest. De vrouwen zongen en giebelden sa men in de keuken bij de bereiding der spijzen en de mannen gingen el kander al bij de voornaam noemen uit tevredenheid over het gemeen schapsleven. Beide gezinnetjes de den samen met één gas- en electri» citeitsmeter. Kijk, hadden de men sen van beneden .gezegd, tot nu tos gebruikten we ongeveer zoveel aan gas en electriciteit in de maand, wa hebben dat berekend naar een ge middelde van zes maanden. Wat er dus per maand bij komt betalen jul lie, dan kunnen we daarover ten minste geen ruzie krijgen. De eerste maand moest boven zo wat acht gulden aan gas en electri citeit betalen. De volgende maand was het een guldentje meer dat kan licht gebeuren, dat weet je niet zo precies hoe dat op kon lopen, niet waar. Maar toen het de derde maand boven de tien gulden bere kend werd, vonden Riek en Gerard het een beetje aan de dure kant, want bij hun weten hadden zij niet meer gebruikt dan de vorige maan den. Hebben jullie j© niet vergist, vroegen de slaap-étagemensen aan die van de beneden-suite, wij vin den dat we zoveel betalen moeten en we zijn net zo zuinig geweest als vroeger. Zij meenden dat ze dat best vragen konden aan die vriendelijke en aardige mensen van beneden, maar al spoedig hadden zij spijt van hun opmerking, want beneden liet merken dat zij zich beledigd voel den door die vraag. De goede verstandhouding was er plotseling door verkild en toen de volgende maand f 14.50 gevraagd werd voor gas en licht- zei Gerard tegen beneden: je kan me nog meer vertellen, ik betaal je acht gulden en geen cent meer, want we hebben mks meer gebruikt dan anders. Dat was het sein geweest voor de Zuide lijke sector om te gaan jennen. Iede re avond prompt om tien uur sloten ze beneden de hoofdkranen af en. dan zaten Riek en Gerard plots in het donker en theewater viel er op het gasje niet meer aan de kook te brengen. Zij slikten dat een week lang, zich. iedere dag meer opwindend over dia pesterij. Toen had in de loop van de volgende week het forse treffen plaats tussen boven en beneden. Kom mee, had Gerard tegen Riek gezegd, we gaan naar beneden en schakelen het licht weer aan, laat ze maar eens proberen me tegen te houden. Nou, ze probeerden het, heftig en met'kracht. Gerard en Riek wonnen, en beneden werd met gekneusde ribben en 'n diepe wond boven een der ogen achter de de marcatielijn terug geworpen. Als men de vyf en twintig gulden boete optelt bü die veertien en een halve van de gas- en licht-rekening, dan zïet men dat het wonen op een slaap-étage bij aardige mensen on der bepaalde omstandigheden verre van voordelig kan zijn. Rotterdams asfedtjeugd' p,K een groepsavond in een van de Rotterdamse clubgebouwen voor de ongeor ganiseerde, on gegrepen jeugd. Na afloop waren vier ruiten in geslagen, de deur was ingetrapt, d« kachel was van öe muur ge trokken. nadat de lieverdjes eerst de sjoelschijven en de damborden hadden verbrand. Het clubhuis was pas geopend, de jongens (van 15—18 jaar) waren er nooit eerder geweest, en voor het huis in gebruik werd genomen, was aan dc bui tenkant al alles vernield, wat te vernielen was. Iemand, die zich niet verdiept in het Hoe en Waarom van die ver nielzucht, zou allicht redeneren: Dan maar geen clubhuizen, er is geen eer mee te behalen, je kunt met de!ze jeugd niets doen, Om door te gaan met dit werk, moet men al lereerst de achtergrond kennen, de grauwheid van de straten, waar die jongens wonen, de vreugdeloosheid van de woningen, het uitzichtloze van hun leven En zó goed moet men dit alles kennen, dat men niet de behoefte heeft zich er boven, te stellen. Want zodra een jeugdleider de houding aanneemt van: Wij zijn zo goedertieren, jullie weer op het goeie pad te helpen, is het mis. Neen, men meet niet boven hen staan, maar naast hen en met hen praten van hun eigen gedachten- gang uit en zó, met een eindeloos begrip en een eindeloos geduld deze jongeren tot een andere, een posi tieve instelling brengen Met de zelfde energie, waarmee ze nu rui ten kapotslaan of struiken vernie len, kunneir ze ook timmeren en knutselen. Maar behalve begrip cn geduld heeft men ook kennis nodig op al lerlei gebied, en ook enige weet van clubtechniek. Men moet weten, hoe deze kinderen aan te pakken, en men moet iets met ze samen kun nen doen. Lofwaardig plan De Jeugdclubcentrale, gesticht door vier jeugdorganisaties, nJ. Arbeiders Jeugdcentrale, afd. Rotterdam, de plaatselijke jeugdraad van de Rotterdamse Bestuurdersbond, de Rotter damse Centrale van Volkshui zen en de Rotterdamse Speel tuincentrale, stelt zich voor in verschillende wijken van de stad clubhuizen op te richten. Hiervoor heeft men een kader van jeugdleiders nodig en om dat kader te kweken is er een jeugdleiders cursus georganiseerd, die op Maan dag 25 October zal aanvangen. Tot nu toe hebben zich ca. 50 deelne mers opgegeven De lessen worden door verscheidene docenten gege ven; de cursus duurt twee jaar, het eerste jaar is geheel op de practijk gericht Men zal daar leren gedich ten voor te dragen, men moet leren boeiend te vertellen of voor te le zen. Wie met kinderen naar buiten gaat, moet ze iets kunnen vertellen over bloemen, planten en .dieren, wie met hen door Rotterdam loopt moet iets te zeggen hebben over ge schiedenis of bouwkunst van onze stad. Een jeugdleider moet veel aar dige liedjes kennen om samen te zingen, moet een volksdansavond kunnen leiden. Maar bovenal, hij moet een groep opgeschoten jongens en meisjes die gillend en schreeuwend binnenko men, die asbakken op iemand» hoofd omkeren en, met kopjes koffia gaan smijten, die alleen maar willen treiteren, ineens met een paar woorden, met een grapje, door een bepaalde manier van optreden, we ten te pakken. Het tweede jaar van de cursus zal besteed worden aan theoretisch onderricht: Psychologie, paedagDgie, enz, Men hoopt met deze cursus veel te bereiken. Natuurlijk wil men niet wachten, met het oprichten van clubhuizen tot al deze jeugdleiders zijn „afgestudeerd": men heeft al plannen vóór die tijd Niemand is totaal 'negatief, daar van gaat deze jeugdclubcentrale uit. Al zijn jongens en meisjes nog zo bandeloos en vernielzuchtig, ze heb ben toch allemaal ook andere mo gelijkheden. In elk geval hebben za solidariteitsgevoel, en men kan be ginnen daarop te werken. Men kan een groep jongens er toe brengen samen tafels en stoelen te timmeren voor een gezin dat geen of te weinig meubilair heeft. Dat is de bedoeling van deze jeugdclubs. Ze zyn niet voor de ontspanning en de gezellig heid opgericht, maar om deze a-su- clale jeugd te brengen tot gemeen schapsgevoel en besef van verant woordelijkheid. De voordrachtkunstenares Georgette Hagedoorn zal op 1 Nov. voor een tiendaagse tournée naar Noorwegen vertrekken. Dezer dagen is zij uit Engeland teruggekeerd na een optreden in „The lyric Hammersmith. Theatre" te Londen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3