I c C J ÏËN BONTMANTELS STADSNIEUWS Preventieve geneeskunde in onze samenleving De schuld van ooievaar... Chefarine 4 heöen 3 Dr. v. d. Berg sprak tot de huisvrouwen VdT»r een Schiedamse Pro Juventute Ds.' Beversluis ten grave gedragen AGENDA Een afscheid in de Julianaschool Volksuniversiteit kan weer werken Vlaardingen Open brief van Kris-Krasser aan SVV SCHEEPVAART SCHIEDAM Plaatst een Koerierster „CINDERELLA" Pelterijen Amsterdam Den Maag - Rotterdam 3 KIJKDAGEN Koeriersters Woensdag 27 October 1948 r Voor da leden van' de Ned. Ver. van Huisvrouwen, sprak Dinsdag- middag in Maison Westhuis de ge neesheer-directeur van het ge meenteziekenhuis, dr. J. H. v. d. Berg, over de preventieve genees kunde. Na eerst gewezen te hebben op de noodzakelijke beknoptheid, die hij in een zo kort tijdsbestek al met al duurde zyn lezing nog bijna twee uur moést betrachten, gaf dr. v. d- Berg in het kort de ge schiedenis van de preventieve ge neeskunde weer sinds zijn eerste werkelijke toepassing omstreeks het midden van de vorige eeuw. Omtrent de betekenis van preven tieve geneeskunde haalde spr. het devies aan van de World Health Organization „Gezondheid en met een afwezigheid van ziekte; doch een toestand van volkomen licha melijk en sociaal welzijn.".Het ter rein van de preventieve geneeskun de is dan ook zeer breed, hetgeen wel duidelijk werd, toen dr. van der Berg de taak van Rijk, pro vincie, gemeente en particuliere organisaties op dit gebied belichtte. Interessant was de mededeling, dat op het gebied van dc kwalijk rie kende luchtjes de pharmaceutische inspectie van het Rijk op verzoek van dr. v. d. Berg ook aandacht aan Schiedam besteedt. De preventieve geneeskunde houdt zich bezig met de mens van voor de wieg tot aan het graf. Voor de hygiëne van het lichaam zijn er zwembaden nodig, voor die van de kleding ook washuizen, voor de voeding hygiëne zorgt de overheid door de warenwet en de arbeidsin spectie zorgt .voor arbeidshygiëne, maar naast deze groc-pstaken. die alle aan. het individu ten goede komen, heeft ook leder mens per soonlijk nog een grote verantwoor delijkheid- Hoe onze samenleving momenteel de preventieve'genees kunde op de massa -van de bevol king toepast, maakte dr. van- der Berg duidelijk door het werk van de poliklinieken voor penatrale zorg, consultatie-bureaux voor zui gelingen en kleuters naar voren te halen: Vooral bij dit laatste wees h ij ook op de belangrijke taak, die de bureaux" voor kleuters op het gebied van de geestelijke verzorging hebben. Vele moeders voeden, vaak geheel te goeder trouw hun kinde ren wier karakter, naar thans algemeen wordt aangenomen reeds op het zesde jaar is gevormd- op een geheel verkeerde wijze op. Als deze geestelijke opvoeding in ae kleuterjaren zo geschiedt, behoeft het geen nader betoog welke on noemelijke schade hier voor het pndividu en de samenleving wordt .aangericht. Sprekende over het geneeskundig ^schooltoezicht deelde dr. van der Berg mede, dat menselijkerwijs ge sproken de school tandverzorging Iedereen heeft wel gehoord, van het werk van Pro Juventute, welke orga nisatie bedreigde kinderen uit welke godsdienstige of politieke kringen die ook voortkomen, wil beschermen en steunen. Ook in. onze stad ligt voor deze or ganisatie een ruim. arbeidsveld, braak. Maar Schiedam bezit nog geen. zelf standige afdeling. Het werk hier wordt, voor zover mogelijk, verricht door de afdeling Rotterdam van Pro Juventute,. een afdeling, die zich financieel moeilijk kan bedruipen, en daarom, te weinig aandacht kan beste den aan Schiedam. Daarom zijn er plannen om hier ter stede te komen tot de oprichting van een zelfstandige af deling. De initiatiefnemers echter wil len hiertoe Jïftt overgaan voordat er een financiële basis is gevonden, waar- Op dit werk kan steunen. Om die basis te vormen, worden er o'.m, Prinsessen- kalenders verkocht, H.M. de Koningin, die het werk van Pro Juventute zeer waardeert, daarvoor alle belangstelling heeft en dat werk daadwerkelijk steunt, heeft voor deze Prinsessenkalender een aantal exclusieve foto's afgestaan, waardoor deze kalender, ook doo- de typografische verzorging, een sieraad fa vaar elke huiskamer. Deze Prinses- senkalenders kosten f. 2.50. Een deel van de opbrengst van de verkoop dezer kalenders komt ten goede aan de in op richting zijnde afdeling Schiedam van Pro Juventute. Vorig jaar werden er bier ter stede duizend kalenders ver kocht en cr wordt op gerekend, dat dit aantal thans'zal worden overtroffen. Bij winkeliers, bij particulieren, waar raambiljetten hangen, zijn de Kalen ders'te verkrijgen. Reeds is de verkoop begonnen en de eerste resultaten zyn meer dan bevredigend. En wanneer men niet weet, waar men die kalenders kan., krijgen, volgen hier enige adres sen: Stadhouderslaan BB, tel. 69874; Weeshuis, Lange Achterweg 14. tel. 6B179; Tuinstraat 62* tel. 68064; Lange Kerkstraat 36, tel. 69104. Velen waren Dinsdagmiddag op >de Algemene Begraafplaats aan wezig, toen het stoffelijk over schot van ds. M. Beversluis ter sarde werd besteld. In de aula vond eerst nog een korte herden kingsbijeenkomst plaats. In vele toespraken van verscheidene afge vaardigden der Ned. Ver. van Spi ritisten „Harmonia" werd het grote pionierswerk geschetst, dat de over ledene op het terrein van het spi ritisme in' Nederland verrichtte. Een zoon van de overledene, ds.' K. Beversluis uit Zutfen, dankte allen voor hun aanwezigheid. Nadat hij het Onze Vader had gebeden, werd gezamenlijk lied 75 uit de geeste lijke liederenbundel gezongen. Na dat de kist, bedekt met vele kran sen en bloemen, was uitgedragen, is aan het graf nog gezongen een van de door ds. Beversluis zelf gedichte liederen. Burgerlijke Stand Geboren:".Johannes, z. v. J. H. Deijs en Mi Ketting, Jan Steenstr. 3. Overleden: A. van Baaien, 79 j., weduwe van J. C. v. d. Slik, Singel 177; P, Th. Lourens, 70 j,, Dr. No- letatraat 1, ook ïn Schiedam binnen enkele maanden op de lagere scholen zal worden ingevoerd. Een hiaat in het geneeskundig toezicht vormt momenteel het mid delbaar onderwijs, terwijl ook het bedrijfsleven bij lange na nog niet is ingeschakeld. Nog meerdere wensen blijven open, zoals het be volkingsonderzoek op tuberculose en het periodiek geneeskundig on derzoek van de gehele bevolking. Dit'laatste is in Amerika begonnen op zakelijke gronden, door een der levensverzekeringsmaatschappij en. Mevr. van Stapelen, dié bij ver hindering van mevr. Boterenbrood de middag had geopend, heeft dr. van der Berg dank gebracht voor zijn causerie en bood een boek werkje aan. Het Groninger zang koortje „De Liesters" luisterde de bijeenkomst op met liedjes o.a. van Caih. van Hennes en Hendr. van Tussenbroek!. Tentoonstellingen: lB-^30 October. Gem. Bibliotheek, Ma. 19—21 u; Di., Do. en Vr. 9.30 —16.30 en 19—21 u; Wo.. en Za. 9.30—16.30 u. De opvoeding en ontwikkeling van het kind. 29 October,, Ambachtsschool, v.a. 2 uur: openbare les en tentoon stelling werkstukken leerlingen. C oncert; 28 October, Rijks H.B.S., 3 uur: Een uur muziek. Leo Rommerts, bas-bariton en P. Pijnenborg, piano. Cabaret 28 October, Passage-theater, 8.30 uur: Kath. Toneelkring. Cabaret Wim Sonneveld. j Films: Passage-bioscoop; Da. 2, 9.30, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 u: De bruid had drie mannen (alle leeft.). Op het toneel: The Brockway's, rijwiel-acrobatiek, Monopole: Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7, 8, Zo. 3, 5, 7, u: Sindbad, de .zeeman (14 jr.). Bijeenkomsten: 27 October, Ver. lokaal, 2, 7, 9 u: Niwin-fi lm voor stellingen. 28 October, Passage-theater, n.m. 11.30 uur: Vertoning van „De hel van Buchenwald". 27 October, Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Oost en West. Lezing G. L. Tichelman over: ,;Rond het To- _j October, Ambachtsschool, St. Lidulnastraat, 34.30 u.: Recep tie t.g.v.,40 j. best. Ambachts school. Vergaderin gien:"r' 29 October, Stadhuis, 7.30 uur: Gemeenteraad. In het gymnastieklokaal van de Jullfanaschool van de Oostsiftgel hebben personeel en schoolkinde ren afscheid genomen van het hoofd van de school, de heer Fh, Bijl, die na een tweejarige werk zaamheid in Schiedam naar Zuilen vertrekt. Het woord is hierbij ge voerd door de heren C. van Daalen, oud-schoolhoofd en B. Masten broek, voorzitter der schoolvereni ging. Mej. L. Zwagers bood namens het personeel een geschenk aan en de kinderen zongen de heer Bijl toe. Aan het slot van de bijeen-, komst sprak nog de heer Bijl, waarna met het zingen van Psalm 75 1 en dankgebed de middag werd beëindigd. Overal in de Betuwe zijn de boeren thans bezig met het inkuilen van pulp, een afvalproduct van de suikerfabrieken. Deze pulp is namelijk een uitstekend veevoedsel en vormt daarom een welkome aanvulling van wintervoorraad. Op de foto ziet men hoe jong en oud meehelpt om de pulp vast in de kuil te trappen Enige tyd geleden moest de Volksuniversiteit haar Schiedamse leden mededelen, dat de voorgeno men bijeenkomsten in onze stad geen doorgang kpnden vinden, aan gezien de gemeentelijke verorde ning op de vermakelijkheidsbelas ting niet toeliet dat over een sei zoen winst- en verliesposten met elkaar werdSn verrekend. Een voor stelling met een voordelig saldo werd daarvoor belast, terwijl alle verliezen voor rekening van de V.TJ. kwamen. Op deze wijze was een za kelijke exploitatie dus niet moge lijk. Inmiddels zjjn door het bestuur stappen ondernomen bü het ge meentebestuur om in deze een op lossing to vinden en naar wjj ver nemen is door B. en tV. thans een bevredigende oplossing in uitzicht gesteld. Binnen niet al te lange tijd Öenlct het bestuur van de Ügchiedamse Volksuniversiteit de aangekondigde reeks bijeenkomsten, weer te kun nen voortzetten. SCHAAKCLUB „S.C.S." In ons verslag van de viering van. het 10-jarig jubileum van de Schaakclub „Schiedam" vergaten wij nog te vermelden, dat ook'de heer Chr. Slagmolen, voorzitter van de feestcommissie, in de hulde, die de heer Korter aan het adrea van deze commissie richtte, werd be trokken en een vulpotlood in ont vangst mocht nemen. SOLISTENCONCOURS Aan het op 30 October aanstaan de aanvangende instrumentaal- en vocaal solistencondours, dat wordt gehouden., te We est 2ullen deelne men onze stadgenoten H. van Beek, G. Berger, A. Gardenier, A. W. Rous, E. van Wamelen, A. de Wit Sr., A. de Wit Jr., leden van de muziekverenigingen Sursum. Corda en "Voorwaarts. VISSERIJ Binnengekomen VI 97 A. van Roon 47 last; VI. 79 Y. Wapenaar 34 last; VI. 29 B. van Dorp 42 last: VI. 196 L. Muis 35 last. De VI, 56 besomde van verse haring 1320.-, dc VI. 50 2875.-, da VI, 207 2314, Vertrokken VI. 70 P. Keus, VI, 80 C. van Oosten, VI. 71 L. Rog. VI. 83 P. van Embden,'Vl. 203 P. de Hond, VI. 205 B. Hoek, VI. 206 J, Visser, VI. 40 G: Woensdregt, VI. 5S D. v. d. Pijl, VI. 84 G. v, d. Snoek, VI. 86 J. v. d. Pijl, VI. 112 A. Bot, VL 200 J. Kujjt VI. 216 A. Visser, VI. 85 Jb. van Duyn. Nog binnengekomen VI. 132' H. Plugge'33 last en 3 last vers. KON. NED. MIDDENSTANDS BOND; Vanavond wordt om 8 uur in. de bovenzaal van de zaal Harmonie een heroprichtingsavond gehouden door de afdeling Vlaardingen van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond. Spreker is de heer K. Pijl, propagandist van de bond. Ik heb meelij met onze sportredacteur. Gelukkig en stralend heb ik hem vanmorgen zien binnenkomenmaar voordat er een halve dag ver streken waszag hij grauw en veegde zich met een (natte) zakdoek het zweet van 't voorhoofd. En.als de telefoon gingsprong hij als 'n opgejaagd man van zijn stoel, rende' de redactiekamer uit en riep bij de deur: „ik ben er niet Wat er dan gebeurd is? Half Schiedam heeft hem, ik zal niet zeggen: naar 't leven gestaan, doch hem op z'n minst de. huid uitge veegd. De telefoon op zijn bureau heeft wit-gloeiend gestaan. En'voor iets waar hij toch werkelijk part noch deel aan heef^. SW heeft Zondag in Amster dam gespeeld tegen Ajax. Het is een van de mooiste wedstrijden ge worden van dit seizoen, maar.in onze krant stond alleen maar heel breedvoerig te lezen, dat Steen bergen de Ajaxied Drager had ge molesteerd. Hoe is dat nu geko men? Wel, dat" was de schuld van de ooievaar, die zo dom is geweest om een dag voor de wedstrijd een baby bü onze sportredacteur thuis te bezorgen. Het wordt werkelijk' hoog tijd, dat vadertje Langbeen eens onder de snavel wordt gewre ven, dat de Zaterdag en de Zondag voor 'n sportredacteur „taboe" zijn. Op die manier loopf hij nog eens het'risico, dat er eenvoudig niet wordt opengedaan en dan zit hij met de baby. Enfin, dezo ooievaar dan, die nog nooit van koning Soccer ge hoord heeft en de verplichtingen, die daaraan voor een sportredac teur vastzitten, was dus eigenlijk eraan schuldig, dat onze sport redacteur Zondagavond een „ad interim" moest aanstellen en de ze ad interim kreeg In 't holst van de nacht uit Amsterdam het verslag van Ajax-—SVV. En hoe zijn „ad interims"? Hulp vaardig, van goede wille, maar zij missen uiteraard de feeling, Om een verslag van een Amster damse verslaggever met een korreltje zout te nemen, om zich even nuchter af te vragen; die man schrijft dat nou wel, maar is dat niet een tikje chauvinistisch, een tikje overdrevenZonder er zelfs maar aan te denken, dat hij een atoombom in de krant' zetje, inpïaats van een objectief voetbal verslag, gaf hij het door naar de zetterij en zo geschiedde het, dat onze sportredacteur, toen hij als een gelukkige vader z'n plaits weer op de redactie .innam, hij het ge voel kreeg in een wespennest te zijn gaan zitten. Sterk overdreven Het is ons nu wel duidelijk, dat het incident niet Drager waarvan Steenbergen de dader zou zijn, sterk is overdreven en in geen ver houding siaat tot de prachtige wed strijd die er aan vooraf is gegaan. Goed beschouwd is van het rumoer het publiek de grootste schuldige, het publiek, dat nog steeds niet, na de oorlog, z'h zenuwen blijkt te kunnen beheersen. Wij hebben dit al eens eerder gezien, bij voetbal-, wedstrijden, bij bokswedstrijden ook. Wat is er eigenlijk precies ge beurd? Steenbergen heeft het mij zelf verteld. Drager kwam aange rend met de bal en hy heeft gepro beerd hem de bal afhandig te ma ken. Dat mag.. Er is geen sprake geweest van „wegmaaien", beste bewijs: .Drager had alleen maar een ontvelde arm. Het is niets méér dan een ongelukkige samenloop van omstandigheden geweest» waarvan Steenbergen- zelf veel hinder ondervindt. „Ik heb nog nooit iets gehad," vertelde Steen bergen, „en nu dit. Welnu, wat ons betreft, wij heb ben geen enkele reden om aan de woorden van Steenbergen te twij felen. En dat" mag din voor van- i daag voldoende zijn. WEEK OVERWINNING. VOOR POLITIE Gistermiddag hebben de Vlaar- dirtgse politiemannen een 21 ne derlaag toegebracht aan de voetbal lende rijkspolitie van Den. Haag. Hoéwel de Vlaardingers'steeds iets in de meerderheid waren, konden zij het niet tot een doelpunt bren gen en het waren dan ook de Hage naars, die het eerst wisten te sco ren. Nu had men niet alles mee ook en dat nemen we gaarne ter ver ontschuldiging aan; het veld was niet best en er stond een hinderlijke wind. De tijd ging echter door en een kwartier voor het einde was de stand nog 20 voor de Hagenaars. Toen kregen onze stadgenoten er genoeg van! Uit een goed genomen corner door de linksbuiten maakte Koole met een prachtige kopbal de gelijkmaker. Daarbij bleef het ech ter niet. Enkele minuten later werd door Vlaardingen een strafschop genomeii die via de schoen van de aanvoerder Poot in het net van de Haagse rijkspolitie belandde .Overschies Wij kleven Het zrwembad fn. de Wouwer laan telde in. de afgelopen, zomer 16.590 bezoekers. 166 personen be haalden hun zwemdiploma, o.w. vele leerlingen van Rotterdamse scholen. Het bezoek was aanmer kelijk. minder dan in de uitzonder lijk warme zomer van 1947. De stichting voor. schooltuinen ontving dit jaar f 000.- aan. subsi die. Het aantal tuintjes is met 130 uitgebreid. De Hollandse Maatschappij voor Landbouw, afd. Rotterdam en omstreken^ houdt Woensdag 10 November in „De Vergulde Koets wagen". een ledenvergadering. De heren j, de Kroes en C. Poot stel len zich beschikbaar, mr. D. Naayen niet. Bovendien zal de film, gemaakt tar gelegenheid van- het 100-jarig bestaan, worden ver toond. Het Leger des Heils in Over- schie bestaat 12,A-jaar. De herden king gaat met enige plechtigheid gepaard. Eind November is er een bijeenkomst rcum.v, het Vlaardingse muziekcorps, enkele dagen, later een jeugdavond onder het motto „De jeugd in het front" en een sluitingsavond met zeng en mu ziek. Het onlangs opgerichte ge nootschap „De jonge kerk" heeft grote plannen. Het vergadert om de veertien dagen en ook ds. v. d. Sluys heeft belangstelling voor het werk. Op 12 November spreekt ds. Dupuis voor -de jonge lidmaten in de kapel van de Prinsekerk over „sexuele problemen voor de jeugd". Binnenkort komt een spreker om te vertellen van het Chr, Barmhar- 'tigheidswerk te Zetten en ook be staat de mogelijkheid, dat ds. v. d. Most, schipperspredikant, een le zing houdt. Geïnteresseerden kun nen zich wenden tot de secretaresse mej. F. v. d. Kooy, Leeuwenhof Donderdag wondt in het bij- - lokaal van de Ger. Kerk een con tact-avond gehouden. De heer C. P._ v. Renssen leidt de besprekingen over het eerste en tweede gebod. Aanvang 8.15 uur. Maandag is' de bijbelstudie kring van de N.H.-kerk bij mevr. Sloendregt, Oranjestraat 49b, met haar werk begonnen. 3 November ho,u den de leden van de N.H.-gemeente een gemeen teavond over de nieuwe kerkorde. De bekende modelmelkstal „Puritas" bestaat op 28 October 25 jaar. Er is een feestavond]e voor het personeel in „De Vergulde Koetswagen". Woensdagmiddag 3 November van twee uur tot half drie kunnen gezonde kinderen van 1-15 jaar, die nog geen diphtherie gehad hebben, tegen deze ziekte ingeënt worden in het schoolgebouw aan de Pieter van Aschstraat. Waarschijnlijk komt de ten toonstelling „Hier zijn de kinde ren", uitgaande van de Rotterdam se Gemeenschap, 'omstreeks 20 November in Overschie. Klachten over prijsopdrijving kunnen thans ook worden inge diend op de hulpsecretarie. In Vlaardingen ia de heer Jo hannes v. d. Meer 97 jaar oud en sinds de oorlog ia 'het Di&ooriessèn- huis aldaar, vertoevend, oud-Over- schieënaar, overleden. Het is thans mogelijk, ook op Woensdagavond van half zeven tot half tien boeken te huren van de Gem. Bibliotheek in een lokaal van de hulpsecretarie. - OUDE ZAAK OPGELOST Het mocht de Vlaardingse recher che dezer dagen gelukken een vlak na.de bevrijding gepleegde diefstal tot klaarheid te brengen. Het be trof een diefstal van een groot aan tal flessen wijn, tafelzilver en een ouderwetse zilveren theepot. De da der H. H. werd voor de officier van Justitie geleid, terwijl tegen de he lers Ph. V. en A. K. proces-verbaal werd opgemaakt. NOG EEN GESLAAGDE Van de agenten, die enkele jaren terug te Vlaardingen werden aan gesteld als hulpagent is inmiddels het grootste gedeelte reeds ge slaagd" voor het politrè-diploma. Was het verleden week Van Driel, thans is het W. Visser, Hjj kreeg het diploma met aantekening. CURSUSSEN VOLKSUNIVERSI TEIT De afdeling Vlaardingen van de Volksuniversiteit Rotterdam orga niseert op veler verzoek drie werk- cursussea Engels. Bq cursussen worden op Woensdagavonden ge houden van 10 November tot 22 De cember en van 5 Januari tot 30 Maart in een lokaal van school D in de Nieuwe Kerkstraat. Er is al lereerst een cursus voor beginners, die van 7 tot 8 Uur wordt gehouden* De docent, de heer C. van Toor, be handelt de Engelse spraakkunst met mondelinge en schriftelijke oefeningen, er Worden conversatie oefeningen gehouden, kortom het is de bedoeling de cursisten binnen korte tijd zoveel Engels te leren, dat zij reeds na korte tiid eenvou dige- vragen in het Engels kunnen beantwoorden. De cursus B is be doeld voor hen, die het vorig jaar de A-cursus hebben gevolgd. Men Converseert over allerlei onderwer pen uit het dageljjks leven. De cur sus wordt gehouden van 8. tot 9 uur. De C-cursus, die aansluit op de B-cursus wordt ten slotte ge houden van 9 tot 10 uur. Er wordt ook hier geconverseerd, men anali- seert Engelse teksten, proza en poëzie, kortom men gaat hier die per in op de bestudeerde stof. Men kan zich opgeven aan de docent, Dennestraat 1 te Vlaardingen. AANGEKOMEN SCHEPEN Blue Boy van Maassluis naar Slikker veer: Holdernine,Swansea Waalhaven; Salando, Huelva Vlaardingen: Honds rug, Drammen Keilehavcn; Durward, Leith IJselhaven; Mecklenburg. Har wich. Hoek van Holland: Ebro, Casa blanca Maassluis: Isac. Rouaan "Waal haven; Jaba, A'dam Vlaardingen. AANGEKOMEN SCHEPEN 27 October - Echo, Belfast Merwehavcn: Marïetie Böhmer, Geffle Rijnhaven; Patria. Go thenburg Merwehavcn: Acheres, Rouaan Waalhaven; Ëildon, New Castle 2e Kathaven; Alderamin, Antwerpen Advertentie l. M. TEGEN PiJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 1 1 0,75 g* Het Engelse s.s. „Capito" heeft om half acht vanmorgen gerappor teerd een drijvende mijn gepas seerd te zijn voor de Waterweg. Positie even benoorden de vaar route ter hoogte van gas-ton en N.R.W. ton. De mijn is inmiddels onschadelijk gemaakt door de mijn opruimingsdienst. <0 De 200 ton metende sleepboot „A'ntonie", schipper. A. Kooren uit Rotterdam, is. gisteren op weg van Lemmer naar Urk op 'n zandbank aan de grond gelopen. Na drie uur hard werken slaagde de sleepboot „Volharding" uit Urk er in, het schip vlot te trekken en naar de haven van Urk te slepen. 0 Het motorschip Berkelstroom ondergaat voorlopige reparaties te Huil en zal 27 October met lading naar Amsterdam vertrekken. 0 Nederland komt op de vijfde plaats wat betreft de tonnage der in aanbouw zijnde schepen. In bet derde kwartaal 1948 bedroeg de totale tonnage van aanbouw 4.203.873 bruto ton (stoom- en mo torschepen). Engeland en Noord - lerland namen hiervan 52.6 pet. en de andere landen tezamen 47.4 pet. voor hun rekening. Frankrijk, Zwe den en Italië komen resp. op de 2e, Se en 4e plaats. De staking van 2000 havenar beiders te Belfast is Dinsdagmor gen geëindigd. LEZING IN REMONSTRANTSE KERK In het kader van de door da Re monstrantse kerk tsVlaardingen georganiseerde cursus „Liefdele ven, HuwcHfk en Gezin" spreekt Db, Hubeek vanavond over het onder werp „De vormen en noden van het moderne gezin", terwijl Ds. de Wijs het woord zal voeren over „Vriendschap en liefde". De lezing die wordt gehouden in de kerk, in gang Emmastraat, begint om 8 üur. Lekhaven; Duke .of Argyll, Harwich H.v.H.; SherlnghSm. Harwich Lödaaven; Ama, Bombay 1. Antwerpen Maasha ven: Eban, Londen 2e Kathaven: Ca pito, Bristol Merwehaven; Vienna, Har wich ..Witte Zee", 'sleepboot, Southampton Maassluis. VERTROKKEN SCHEPEN 26 October Parane, Havre; Mijdrecht, Curacao; Sibajak, Batavia; Nw Amsterdam,.New York: Vasaholm. Hamburg; Tenr.la, Helslngfore: TJipanas, Houeton; Am stelveen, New Orleans; Ellvian Coast, New Castle; Konigsberg, Par: Nissau- haven. Kopenhagen; Backlaw, Leith: Ulla, Malta; Wlckla, Ab3: Bullfinch, Londen; Melrose Abbey, Hulk Benares, Shanghai vla Amtwerpen; Springerag, Londen; Bishorst. Hamburg: Niobe, Helsingsfors via A'dam: Adrian, Hull; Ceres, Boston; Topa Topa, New York; Empire Parkeston, Harwich; Mona, Prederikstad; Erederlk, Ipswich; Arn hem, Harwich; Almkerk, Sydney via Antwerpen, 27 October Kun Laborie, A'dam; Velma Lykes, Houston: Holdernine, Goole; Nord- inark, Hemelland. Danzig, Fortuna naar Hamburg etc. Wind Zuidwest, flauwe koelte, kalme zee, bewolkte lucht, SCHEEP SBEWE GINGEN Alphacca, 25 te Dublin; Algorab, pass. 26 Gibraltar Londen—Per2l Golf; Alda- bi, pass. 26 OuesEant, wordt 27 's av. te F.'dam verwacht; Armenkerk, pasa. 21 Kaap Guardafui van Penang naar Adan: AlblasserdJjk, 25 te Brownsville van Tampieo; Abbekerk, 26 400 mijl Z.O. van Ceylon;* van Colombo naar Fremantle. Bali, 27 te Tandjong Priok: Bever wijk, 26 van Danzig naar Nederland; Brem, pass, 26 Ouessant Bill's. 25 te Guernsey van Leixoea; Benvorllch, 26 te Kobe; Bloemfontein, pass, 26 Kaap St. Vincent naar Las Palmas. Duuxswcld, 26 van Delfzijl naar Sel- by: Danae, pass. 26 Beaehy Head van R'dam naar Lissabon. Eemdjjk, 24 te Mobile Esso Rotter dam. 26 te Marseille van, Vado; Eisen- burgh, 26 van Casablanca naar Enge- Fri'esïand, 26 të Soer'abaja van Sema- rang; Frejo, 2t te Dagershamn van Hamburg; Frances (Nievelt Goudriaan) 28 te R'dam verw. van Antw. verm, 25 naar New York; Foriuna. 23 van Delfzijl naar Huil; FranKa, 26 tc Toign- mouth van Plymouth; Flandria, 26 van Manchester naar Rouaan. Grootekerk. 28 ta WalviBbaai; Glas haven, 25 van Odense naar R'dam; Ga- lilea, pass. 27 Kaap Finisterre van Ko- nakry naar Bordeaux. Hilversum, 27 te Port Harcourt; Her cules. pass. 26 Ouessant Hast I, 25 te Soderteltje van Hamburg. Kota Agoeng, pass. 27 Finisterre; Ka- merlingh Onnes, pass. 25 Malta; Klip- fontein, 31 te A'dam verw. van Ant werpen. Laurenekerk, 26 te Colombo; Lutter- kerk, 26 van Suez naar Djeddah; Loe- nerkerk, 27 te Antwerpen verw. Maartje, 26 van Rostock naar Da- geehamn; Maaskerk, 28 van Dakar naar Freetown; Matthew, 26 te Donges van Le Havre; Mijdrecht, 26 van R'dam naar Curasao en Kaapstad; Molenkerk, pass. 26 Gibraltar, R'dam—Australië; Malvi- na; 26 120 mijl Noord van Soerabaja; Mar cell a27 te Havre; Mariekerk. 26 te Manilla van Singapore; Meerkerk, 26 te Antwerpen van Marseille: Modjo- kerto, 26 te Belawan; Molenkerk, pass. 26 Gibraltar; Madoera, pass. 26 Kaap Bougaroni van Port Saia naar Barce lona; Muiderkerk, pass. 26 Gibraltar. Nijkerk, 26 ten anker voor Port Eli-' sabeth; Narthdown,-25 van Dublin naar Amsterdam; Nigerstroom, 25 te Dakar. Oranje fontein, pass. 26 Guardafui van Mombassa naar Suez; Qmala, 26 van Suez naar Ras Gharil. Polydorus, 27 te Colombo; Prins Alexander, 26 te Antwerpen Prins Jo- ban Willem Friso, 26 600 mij] O. v. Belle isle van Quebec naar R'dam; Palma. 25 te Kalmar van Vlaardingen. Raki, 26 van Priok naar Belawan; Rempang, 26 te Pladjoe; Rijn, 26 van Pltea naar A'dam: Koebiah, 26 van Co lombo naar Belawan: Kossum. 26 te Kemi van Oulu: Riouw, 27 te Suez. Salawati, 25 te Genua; Saparoea, 27 te Manilla; Scb.se, pass. 26 Azorers van Antwerpen naar Trinlda$; Slamat, 26 te Belawan; Sommelsdijki 27 to Soengel Gerong; Stad Leiden, 26 210 mfjl Noord van San Miguel (Azoren) Amsterdam- New Orleans; Stad Maassluis, 23 van Bona naar IJmuiden; Stanvac Bena- kat, 26 te Singapore; Stanvac Pendopo. 26 van Oocbang naar Soengei Gerong; Straat MaJakka. 26 te Batavia; Suma tra, 26 te Bataria. Tablan; 27 van Aalborg naar A'dam; Trompenburgh, pass. 26 Brunsbuttel; Taurus. 24 te Aakcland; Taltsse, 26 van Djeddah. naar Tandjong Priok; Tankha ven 3, 26 van Djeddah naar Tg. Priok; Een goede buur Jan en Annie zijn. werkelijk beste "bovenburen, maar toch hebben wij nogal eens wat met hen te stellen omdat zij bet ia practische levens kunst nog niet ver gebracht hebben, uiterst achterdochtig zijn jegens el kander, onderling zeer jaloers en daardoor nogal vechterig. Wij kunnen de keren niei meer tellen dat wij, op hulpgeschrei en moordgeroep naar boven stuivende, hemiddeïend hebben moeten optre den. Spijt en kortstondige bezinning maken hen daarna meestal tijdelijk weer tot. tortelduifjes, overdreven bezorgd voor elkaar en zo kwam Annie mij gisteravond uit bed bel len en verzoeken, met grote angst ogen, onmiddellijk mee te'-gaan naar boven. O, Desiderius, jammerde het vrouwtje, ik ben zo zenuwachtig, ik geloof dat Jan dood is. Wat zeg je me nou, schrok ik. Jan dood, wat is er dan gebeurd? Ik weet het niet, snikte Annie, een uur geleden zowat is hij de kamer uitgegaan. Ik hoorde dat hij naar het toilet ging en ik dacht er een tijd niet meer aan omdat ik. zon spannend boek aan het lezen was, maar ineens schrok ik dat hij er niet was. Toen ben ik naar de g_aug gehold en heb geroepen maar bij geeft geen antwoord meer en bet haakje zit er op, och hemel, als hij maar geen beroerte heeft gehad of een hartverlamming, dat hoor je wel eens meer,' een vriendin van me d'r man is dok doodgebleven,op het toilet, o, Desiderius wat moet ik doen. Ik had die deur maar eens openge rukt als ik jou was, zei ik kalm, al les beter dan die onzekerheid. Ja maar dat is het nou juist," dat durf ik voor geen geld van de wereld, daarom ben ik jou komen roepen. Zou jij eens willen kijken wat-ie heeft, dan ga ik zolang in de kamer, kom het me dan voorzichtig vertel len Ik rammelde eens aan de deur en riep bars: hé, Jan, wat voer le.uit, ben je in slaap gevallen? Geen ant woord. Hé, Jan, kom er_ eens af, riep ik toen nog luider en ik bemsae hard op de deur, maar het bleef doodstil., Ik vond het ook wel een beetje eng, maar ik vermande me en rukte de deur open. Nietsge woon in het haakje gevallen dus. In orde hoor. hij zit er niet op, nep Ik troostend, toen Annie met de hand voor de ogen de gang m kwam. - Wat is bier aan de hand, vroeg de dode, die net binnenstapte en zijn hoed aan de kapstok hing. Waar ben je geweest, engerd, schreeuwde Annie, ik ben me dood- gesehrekken,-ik dacht..,. Stil toch, wind je toch niet zd op, zei Jan. jij zat maar te lezen en zei er geeneen, toen ben ik maar even een luchtje'gaan scheppen.... Een tinnen vaas zoefde door de lucht en trof Jan lelijk aan de slaap, maar dat was van de opgekropte angst én de blijdschap over zijn be houden thuiskomst, dus daar heb xk mij maar niet verder mee bemoeid - DESIDERIUS Tjimenteng, 26 van Kobe naar- Ham burg; Tjipaoas, 26 van R'damnaar Houston; TawaJl, pass. 26 Ouessant van Londen naar Port Said. - Urmajo. 25 van Grangemouth, naar Geflc. Venus, 26 te Limasol van Famagusta. Wlm (Vermaas), 26 van Emden te Grangemouth; Wieldrecht, 26 te East Londen van Ras Tanura, verm. 28 naar Abaci an; Willem Ruys, 27 te.Singapore; Willem Barendsz. 25 te Londonderry. Zeeland, 26 te Bataria; Zijpenberg, 25 te Genua; Zeeman, pass. 26 Kaap Ferrat van Bona naar Cardiff; Zuider kruis, uitg-, 27 te Colombo verw. 9 November a.s. hopen onze gel. ouders j LEENDERT VAN AKEN en CORNELIA PONS hun 50-jarige echtver. te herdenken. Hun dankbare kinderen I cn kleinkinderen. Seh'dam, 27 Oct. 1948. Wattstraat 10. Receptie Zondag SI Oct. ij van 25 v.ur. Gemeente Schiedam. Van de 3 geldlening Anno 1895 zijn aflosbaar en tegen 1 Januari 1949 betaal baar gesteld de obligatiën no's: 53, 350.-423. 498, 500, 515. 525, 621, 709, 744, 748, 827, 858, 879, 930, 951, 983, 1043, 1050, 1033, 1067, 1095, 1148, 1182,' 1419, 1472. Inwisselbaar ten kantors van de gemeente-ontvanger alsmede bij de Kasvereni- ging te Amsterdam en bij de firma Landry en Van TUI te 's-Gravenhage. Datum Van uitloting 8 Oc tober 1948. houdt Donderdag' 28 October van 3—9 uur Vrijdag 29 October van 10—5 en 7—9 uur en Zaterdag 30 October van 105 uur In de „SEINPOST" BUOERSVEST 43 van waarbij vele nieuwe exemplaren welke voor spotprijzen worden verkocht. Verder 'n partij DAMES CONFECTIE zonder punten. Wij belasten ons met het veilen van TJw niet meer gebruikte BONTMANTELS en CONFRC- TIE-GOEDEKEN. Gratig taxatie op de kijkdagen. Te koop gevr. wringer, box of ruilen v. jongens jasje 1—2 jr.. ook te koop. Rokers, Franklin straat 18. Te huur v. dame. heer of echtp, z. k. gest kamer m. keuken. Br. onder No. S. 4286 'bur. van dit blad. Bontjas te koop persianer pattes m. 42 in g. st. Swam- merd.singel 51. Baby commode f 35.—.mooi gelakt nieuw, ombouw 27.50 Tussenbroek, Edison straat 31a. Gevraagd: Autoped, jon gensjas 9 10 j., 'meisjes- mantel 7 jaar, goede staat, spoed. Bnigmanstr. 60S. Krukdroog brandhout f 2.75 per grote mudzak. Blokken f 3.—. J. .A, v. d. Wel. Fa- briplein'llB. Te koop vulkacheltje i, j st. Korte Dam 8 na 6 uur; Te koop chique winterm, (havana br.) 40-42 apart mo del), z,w. winterm. 38—40, chique grijs gekl. japon1 38—40. Schilder. Schiedam- se weg 73bis, Vlaardingen, tel. 3152. Te koop 2 meisjesjurken leeftijd 14 j. f 7.50. Edi- sonplein 14.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3