C STADSNIEUWS Er waren weer veel klanten voor het kantongerecht heöen 3 Nieuwe Haven geen voorrar.gsweg 't wordt weer iierlstl Vlaardingen Jubileum ds. Zwiep wordt herdacht Volksonderwijs vergaderde AGENDA '~na»K Vrijdag is het Wereldspaardag Schiedam spaart goed maar kan meer Rondom het Tobameer Uit het SW-kamp Valse munter in arrest gesteld Het „goede" voorbeeld! Stewardess Elsie Fey ter aarde besteld SCHEEPVAART alm kunnen nette personen geplaatst worden. Koeriersters Donderdag 28 October 1948 Vrouwe JustlUa zat gisteren danig in de Kou en met haar al de mensen, die krachtens hun beroep o£ handeling in jiet huis met de stoep moesten zijn. Zwarl-jan, die over enkele maanden ons tn de persbank weer half in zwijm zal doen vallen met zijn met te stui ten hitte stond nu met glazige glans vanwege de kaehelpoets zijn kop m de grote spiegel te weerkaatsen. Van al de zaken, die aan de orde kwamen kon men ook niet warm worden, zodat we ten slotte met een serie aanrijdingen in het vooruitzicht en de zaak van A. H., uit Vlaardingen, achter de rug, het hazen pad hebben gekozen. Gelukkig maar, want orrt half vier sloot de deur van het Kantongerecht zich eerst achter de laatste delinquent, wellicht één van de voormalige dronken heden, die de hjst weer sierden. Om zijn koude ledematen iets te ontdooien zaL hij gisteren zeker het eerste kroegje zijn ingewipt om een hartversterker te nemen, wellicht ver leid zijn tot meerop straat zich in beschonken toestand hebben bewogen. een bekeuring hebben opgelopen en zo zorgde het gerecht wellicht zelf ervoor, dat de deurwaarder ook straks weer volle rollen krijgt af te lezen Maar om op die A, H. terug te ko men Diq had op een kruispunt een mo- tornjder aangereden of liever gezegd, was aangereden omdat hy rechts geen voorrang verleende. Een advocaat had hU meegenomen, er waren vijf getuigen en zelf deed verdachte ook nog een duit voor H en zijn aanhang waren verdwe nen. 20 af 8 dagen was de boete na lang wikken en wegen. De achttienjarige Rotterdamse tim merman R. V. is een goede zoon, want door de nood der tijden kostwinner zijn de. draagt hij zun hele weekloon, thuis af, zo vertelde zijn moeder, die ui staat was in tranen uit te barsten, toen de kantonrechter de eis van 4 of 2 dagen voor de zoon, die (andermans) fiets zon der slot op het Oude Kerkhof had laten staan, handhaafde. Wij vonden het eigenlyk ook niet zo mooi van mr. Cos om de zoon van zijn toch al schamele daalder zakgeld in de week nog boete te laten betalen, maar het recht was onverbiddelijk. Nee, dan kwam de Vlaardlnger J, H., die dronken achter het stuur had ge zeten. er zo op het oog beter van af, want met, een puntig juridisch betoog van mr. de Backer als steun, zag hy de geelste boete van twee weken onvoor waardelijke hechtentBStraf en Intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, verlagen tot twee weken voor waardelijk, 350,en intrekking voor een half jaar. Twee jaar duurt zijn proeftijd. Principiële Kwesties De wielrijder J". H. F. F. had op zekere dag, komende uit de richting St. Iudui- nastraat, de Nieuwe Haven tussen B. 3C- Laan en Oranjebrug niet beschouwd als voorrangsweg, alhoewel daar wel een bord staat, dat zulks aanduidt» Proces verbaal werd opgemaakt, maar bit de politie was men het er niet over eens of dit wel Juist was. Tenminste de ver balisant waS de mening toegedaan, dat het bord daar verkeerd was geplaatst. Mr. Cos kwam tot dezelfde conclusie, zodat F. vrijuit ging. Het bord zal nu moeten worden weggehaald. Een muzikaal intermezzo vormde de zaak tegen A. K., ^voorzitter yenjle_Gra- flsche Botjd, die op een propaganda- i»1, a.VOnd- die °P Maandag vjét, de Wika s had laten spelen. Het bleek ech ter alras, dat er weinig muziek m deze zaak zat, wat A, K. betrof, die dan ook geen straf kreeg, iets anders is het met de Wika's en de directie van Musis Sacrum, die op eigen verzoek een boete ™n 7 6.— of 1 dag kregen om de mo- geiijkheid van hoger beroep open te laten. De man, die de euvele moed had om een tube tandpasta naar een agent te werpen, werd bij verstek veroordeeld tot 7.50 of 3 dagen. Bij ijna acht mille voor her Simavi-werk De collecte welke „Simavi" Za terdag 1.1. in Schiedam hield, heeft ca. 7800 gulden opgebracht. Dit succes is voor een belangrijk deel te danken aan de ijver en toewij ding der collectanten, die zich al len uitstekend hebben geweerd en niet in het minst de oudste hunner, een 87-jarige heer, wiens bus f 105.13 bevatte. H.B. S.-NIEUWS HBS speelt Zaterdag op eigen terrein tegen Bolnes. Gezien de resultaten van HBS gedurende de laatste weken, houden we het maar op een gelijk spel. Speelt HBS ech ter weer in goede vorm, dan moe ten de punten in Schiedam blijven. Advertentie l. M. Voorkom griep en Influenza, Spoel dagelijks met mondwater verfrissend en «terk dastnfBeterend. HUWELIJK EN GEZIN In het kader van de door de remon strantse kerk te Vlaardingen georgani seerde cursus Liefdeleven, Huwelijk en Gezin" spraken gisteravond ds. Hu- heek en ds. De Wys. Ds. Kubeek be handelde het onderwerp „De vormen en noden van het moderne gezin". Hij «ihg hierbij diep in op de Vele moei lijkheden die momenteel in het gezin voorkomen, waardoor zich vaak on aangename situaties voordoen. Da. De Wijs sprak over „Vriendschap en Lief de". Hy besprak de eigenschappen van vriendschap en sprak over de verschil lende soorten van liefde, waarbij hy de menselijke en de Christelijke liefde te genover elkander stelde. Hij wees voorts op het feit, dat in. het huwe lijk de man op een andere wijze Uef heeft dan de vrouw. Na afloop werden door de cursisten, die de lezingen met aandacht hadden gevolgd, vragen ge steld, die door de sprekers werden be antwoord. - STAKERS BIJ CALTEX Een veertigtal arbeiders, dat werk zaam was aan heiwerkzaamheden bij de N.V. Caltex Petroleum Maatschappij te Pernis heeft Dinsdag het werk neer gelegd. Oorzaak hiervan Ss het feit, dat aan hen per dag één reisuur wordt ver goed, terwijl 20 twee uur per dag eisen. BUITENLAND BiS ONDERSCHEIDING Van de vakgroep lederverwerkende ambachten te Den Haag wordt verno men dat op het dit jaar te Par Us ge houden „Internationaal Congres der B.I.C, „Bureau pour la defense du cuir et de Ia chaussure", waar 10 landen wa ren. vertegenwoordigd, de inzending der orthapaedische maatschoenmakerij Westhavenkade 2, alhier, bestaande uit prothesen en orthopaedisch maatsehoel- sel, werd bekroond in de afdeling Or- thopaedie. Vandaag herdenkt ds. A. Zwiep, predikant bij de Chr. Gerei Ge meente hier ter stede, de dag, dat hij vóór 25 jaar door wijlen prof. A. v. d. Heiden in zijn eerste ge meente Hiliegom tot zijn dienst werk werd ingeleid. In een bijna geheel gevulde kerk sprak hy gis teravond een gedachtenisrede uit naar aanleiding van een woord van de apostel Pauli j uit 1 Corinthe 16 vers 9: „Want mij is een grote en krachtige deur geopend." Als hoofdgedachte van zijn boeiende en met aandacht aangehoorde rede nam hij: „Een geopende deur ge geven" en behandelde achtereen volgens een viertal gedachten: Blij moedig herinnerd, Oprecht bewon derd, Ootmoedig betuigd, Dank baar herdacht. De grondtoon van deze punten was, dat steeds God alleen de eer toekomt. Aan 't einde van de dienst werd ds. Zwiep in hartelijke bewoordin gen toegesproken door de consu lent ds, D. Driessen uit Vlaardin gen, die aan het slot van zijn toe spraak de gemeente liet zingen Psalm 84 vers 5. In deze 25 jaar stond ds- Zwiep achtereenvolgens in Hiliegom 3 jam, IJmuiden 11% jaar, van daar is hij in de oorlogsjaren 2% jaar geëvacueerd geweest in Zwaag- westeinde, Zeist 9% jaar en sedert November van het vorig jaar dient hij de gemeente van Schiedam. Hedenavond wordt dit jubileum in de kerk aan de Burgem. Knap- pertlaan in intiemer krmg met de gemeente herdacht. Maandag j.l. herdacht de jubilaris het feit, dat hij vóór 25 jaar in huwelijk trad. Woensdagavond hield de afde ling Schiedam van de vereniging „Volksonderwijs" in het Jeugdhuis van de Nederlandse Protestante Bcnd aan de Lange Haven een goed bezochte ledenvergadering. Na een welkomstwoord van de voorzitter, waarin deze o.a. memo reerde, dat het aantal leden te Schiedam thans 776 bedraagt en enige mededelingen betreffende de d.d. 16 en 19 November a.s. in het Musis Sacrum te houden feest avonden, waaraan o,a. het Schie dams Onderwijzers Toneel haar medewerking hoopt te verlenen - waren gedaan, ging men over tot de bespreking van de beschrij vingsbrief voor de d.d. 27 en 28 Novemher a.s. in het jaarbeursge bouw te Utrecht te houden alge mene vergadering. Een plaatselijke Propaganda- Commissïe werd benoemd, welke zich tot taak stelt, naast de leden werving voor „Volksonderwijs", te trachten de leuze: „Allen onver deeld naar de Openbare School" tot werkelijkheid te maken. VOOR DE NI WIN De voetbalvereniging GTB hield Dinsdagavond een ledenvergade ring, die in de beste harmonie ver liep. Tijdens de pauze deed het Niwinboekje de ronde. De op brengst bedroeg f 7.50 voor de jon gens overzee. Tentoonstellingen: 1830 October. Gem. Bibliotheek, Ma. 19—21 u; Di., Do. en Vr. 9.30 —18.30 en 19—21 u; Wo. en Za. 9,3016 30 u. De opvoeding en ontwikkeling van het kir'' 29 October, Ambachtssent, 1 v a. 2 uur: openbare les en tentoon stelling werkstukken leerlingen. Cabaret; 28 October, Passage-theater, 8.30 uur: Kath. Toneelkring. Cabaret Wim Sonneveld. Films: Passage-bioscoop: Da. 2, 7, 930, Za. en Zo. 145, 4 15, 7 en 9 30 u: De bruid had drie mannen (alle leeft). Op het toneel: The Brcckway's, rijwiel-acrobatiek. Monopole: Da. 2, 7, 9. Za. 2, 7. 9, Zo, 3, 5, 7, 9 u: Sindbad, de zeeman <14 jr.). Bjecnkomsten: 28 October, Passage-theater, n.m. 11.30 uur: Vertoning van „De hel van Buchenwald". 29 October, Ambachtsschool, St. Liduinastraat, 3—4.30 u.: Recep tie tg.v. 40 j. best. Ambachts school, 31 October. Grote Kerk, 5 uur: Herdenking Kerkhervorming. Ds. Gerbrandy van Utrecht. Vergaderingen: 29 October, Stadhuis, 7.30 uur: Gemeenteraad. Drie filmvoorstellingen voor het NIWIN-werk Het Schiedamse Niwin-comité legt de laatste tijd een opvallende activiteit aan de dag en dat dit met groot succes bekroond wordt moge blijken uit het bedrag van meer dan dertien duizend gulden dat men voor de Kerstpakketten- actie reeds bijeen wist te brengen. Dat betekent alleen voor Schiedam bijna drie duizend pakketten. Nog is het mogelijk steun te geven aan deze actie, die tot dusverre de grootste resultaten opleverde in de bedrijven. De pakkettenhulp kon echter nog veel groter zyn. Te weinig wordt blijkbaar nog inge zien van hoe grote waarde deze actie wel is, voor de militairen daar in Indonesië. Woensdag waren in het vereni gingslokaal een drietal filmvoor stellingen, 's middags voor de jeugd en 's avonds voor de ouderen, die steeds weer een uitverkochte zaal hadden. In de pauze was er gele genheid om gezamenlijk of alleen voor f5.- een Kerstpakket naar Indonesië te laten zenden. Velen maakten van deze gelegenheid ge bruik. Het vertoonde filmprogramma dat beelden liet zien uit het leven van de jongens overzee, het Niwjn- werk en de opbouw in Indonesië, bestond uit films, die oorspronke lijk bedoeld waren voor de Neder landse bioscopen, doch hierin zel den of nooit werden vertoond. Advertentie I. M. VRIJ N F. DE RIAN D Zorg, dit U over de, ah cud kun<\meespreken. Kocp hei bij kiosk ol boekhandel cf. nog herer: oeem- eer. abon- nemeiii (minimum f 2.50 p kwart.)' Weekblad V/ij Nederland Keizersgracht 60-i. Ammei Jam C. GESLAAGD Voor het propedeutisch e.camen voor scheikundig ingenieur aan de Techni sche Hogeschool te Delft slaagde de heer J vaa Keulen. Reeds voor de 24ste maal zal morgen de Wereldspaardag, die eigenlijk op 31 October valt, wor den gehouden in alle landen, waar het spaarbankwezen van betekenis is. Voor het eerst na de tweede we reldoorlog gebeurt dit weer onder auspiciën van het Internationale Spaar-Instituut, dat thans geves tigd is te Amsterdam met aan het hoofd onze landgenoot mr. M. H. Verrijn Stuart. Een reden dus, om deze Wereldspaardag goed te ge denken. Hoe staat hét over het al gemeen met het sparen. Wanneer we ons tot eigen stad bepalen en dan wel tot de grootste spaarinstel- lfng, de Spaarbank Anno 1820, dan bleek ons uit een gesprek met drs. Houtzager, de directeur van deze sociale instelling bij uitnemend heid, dat hst sparen in Schiedam bij vroeger vergeleken een grote vlucht heeft genomen. Op 31 De cember 1914 waren er bij de helft van het huidige aantal inwoners 8225 inleggers met een totale gel delijke verplichting van f 1,100.000. Thans zijn deze cijfers 31.600 enr f ll.40D.000. De totale omzet, die in 1947 een bedrag van f 4.5 millioen beliep met 105.000 posten, was thans na negen maanden reeds f 5.6 millioen met 141.000 posten. De afhaal- dienst, die wekelijks een afgespro ken bedrag komt halen bij de cliënten thuis, had hierin een groot aandeel. Reeds 2747 gezinnen (1 Jan. '46 1374) zijn momenteel reeds bij deze dienst aangesloten, spa rende met bedragen van f 0.50 tot f 10.— per week. Men verwacht op deze wijze dit jaar vier ton aan spaargeld binnen te krijgen! Ver der is er nog de jeugdspaarbank als verlengstuk van het schoolspa- ren, dat zich ook in een paar jaar tijds verdubbelde. Waar moeten, wij van sparen, verzuchten velen en zo op het oog valt hierop niet veel te zeggen. An ders wordt het echter, wanneer men het sparen uit het oogpunt van behoefte bekijkt. Hoe velen zullen er reeds nu weer zijn, die zich een stofzuiger, radio, fiets of een ander gebruiks- of luxe artikel op afbetaling laten verkopen, waarbij zij dan minstens tien pro cent moeten betalen aan rente en andere kosten. Hiertegen strijdt de Spaarbank, die zijn propaganda niet meer richt op het overschot sparen, doch op het sparen met een doel. Zonder commerciële belangen na ta streven beijvert zich de Spaar bank Anno 1820 om cp elk terrein de spaarzin, dus tevens het verant woordelijkheidsgevoel van het in dividu en door deze onzer sa menleving aan te wakkeren. Niet alleen het individuele sparen wordt bevorderd, doch ook kan men dit in clubverband doen. Po gingen. worden nog steeds in het werk gepteld om in de toekomst ook te geraken tot bedryfssparen. Intussen is het echter nog niet zo ver. Morgen is het Wereldspaar dag laten we dan van onze spaarzin extra goed getuigen, want Schiedam spaart goed, maar het kan nog beter. Broersveld-winkeliers zetten zich schrap Op 25 October is de vereniging van Broersveldwinkeliers opgericht met als doel Broersveld weer een eerste plaats te geven onder de Schiedamse winkelstraten, zoals dat voorheen het geval was. Het be stuur is samengesteld uit de heren J. Mak, voorz., J. Poot, 2e voorz., G, Burger, secr,, Broersveld 118, J. van Katwijk, penningm,, G. A. Verwey, alg. secr. Gemeente gaat geld lenen Voor de financiering voor de bouw van de 140 woningen in Oud Mathenesse wil de gemeente een lening aangaan van f 2.420.500.- met de rijkspostspaarbank te Am sterdam tegen een rente van 3%%. De looptijd is 50 jaar. Advertentie I. Af. Lezing voor Oost en West over het volk der Bataks Niet vele Nederlanders zullen kunnen bogen op een zo grote ken nis van het volk der Bataks als de heer G. L, Tichelman uit Over veen, die Woensdagavond, in het Gerei, Jeugdhuis aan de Lange Haven hie-rover sprak voor de leden van „Oost en West" De spreker, die als bestuursambtenaar de bewoners van het land rond het Tobameer zo goed leerde kennen, ontpopte zich als een geestig causeur, die zijn tal rijk gehoor van begin tot eind wist te boeien. Talrijk waren de aspec ten van het Batak-leven. die de heer Tichelman aanhaalde. Hij schilderde hun maatschappijvorm in de oude staat, met het primitieve geloof, die voor een groot deel ver dween toen de Westerse invloed be gon door te dringen. Het over het algemeen zeer begaafde volkje kent een sterke emigratiezueht, die waarneembaar is in andere stroken van Sumatra, waar zij 2ieh vestig den. Over hun verstand en inzicht vertelde spr. enkele staaltjes uit zijn eigen ervaringen als belastingamb tenaar. Een rijke sagenwereld, waar in de vele geesten een plaats von den, behoort tot de geestelijke schat ten van de Bataks. De sage over het ontstaan van het Tobameer door een vulkanische uitbarsting, die een grote overstroming veroorzaakte stemt op vele punten overeen met de wetenschappelijke verklaringen, 'n Staaltje van hun intelligentie tonen de Bataks door de grote kennis van hun voorgeslacht, waarvan zij de le den. tot enkele eeuwen geleden, vaak feilloos kunnen opnoemen. Ook over hun economische verhoudingen en de invloed van het Westen vertelde de heer Tichelman nog het en ander, waarna hij nog een serie lichtbeelden vertoonde over land en volk rondom het Tobameer, Zondag aan de Boschrand S.V.V, Sparto! Voor de oud gedienden in de S.V.V.-gelederen een wed strijd met een legendarische bete kenis. Immers de wedstrijd van 25 jaar geleden tussen dezelfde clubs waarin mannen als Ruffelse, Bok de Korver etc. opgeld deden, had toen voor S.V.V. een minder pret tig verloop want door een dubieu ze coal, de enigste in deze wed strijd, was S.V.V. gedoemd te de graderen. Nu staan de zaken wel iets anders en heeft Sparta veel van zijn oude glorie ingeboet. Een en ander neemt echter met weg dat de rivaliteit is blijven bestaan en daarom znllen de Rood-Groenen terdege op hun. hoede moeten zijn om zich door de Spartaanse on stuimigheid niet uit het veld te laten slaan (in figuurlijke zin na- tuurlijk). S.V.V. speelt wellicht be ter voetbal dan Sparta, maar, en dit heeft de practijk bewezen, dat zegt nog niets. Bovenal moeten Arie de Bruyn en z'n mannen een voorsprong weten te consolideren en een achterstand kunnen weg werken. Sparta lijkt ons net een tegenpartij om het daar tegen te leren en we mogen slechts hopen dat de wedstrijden tot nu toe voor de Rood-Groenen goede oefeningen zijn geweest om de tegenstanders in de toekomst vinnig te lijf te gaan. Het 2e elftal is vrij. Het 3e speelt aan de Damlaan tegen HJ3.V.S. om 10 uur, terwijl het 4e zijn krachten in Den Haag gaat meten met A.D.O. 4. SZC in de komende waterpolo-competitïe Voor de bekercompetitie van de K.N.ZB, is het eerste herenzevental van S Z.C. voor de eerste ronde in aid. D. ingedeeld met D.Z.V. 1 (Delft), S.VR. 2 (Rotterdam), Gouwe 1 (Waddinxveen), S.Z.P.C. 1 (Schoonhoven), en ZIAN 2 (Den Haag). Er wordt een halve compe titie gespeeld, waarna de 3 bestgc- pïaatste ploegen naar de volgende ronde overgaan. Aan de wintercompetitie van de Zwembond voor Rotterdam en Om streken neemt S.Z.C. met 4 ploegen deel, die als volgt zijn ingedeeld: le klasse: Merwede 2 )Dordt), Rot terdam I, RZ.C. 2 (Rotterdam), V.Z.C. 1 (Vlaardingen en S.Z.C. 1. 2e klasse: RZC. 3 (Rotterdam), S.H.V. 3 (Rotterdam), V.Z.C. 2 (Vlaardingen), Z.P.C, 1 (Rotterdam) en S.2.C. 2. 3e klasse: Rotterdam 4, R.W.V. 1 (R'dam), RJZ.C. 5 (R'dam), R.Z.P.C, 1 (R'dam), V.Z.C. 4 (Vlaar dingen) en S.Z.C. 3. Jeugdklasse (tot 20 jaar): LAC. (R'dam), Mer wede (Dordt), Rotterdam, R.Z.C, (R'dam), S.V.H. (R'dam), S.Z.C. Vrijdagavond wordt de competi tie geopend met de wedstrijd SZC- jeugdLAC-jeugd, die om half tien in het Sportfondsenbad, alhier wordt gespeeld en door de wedstrijd VZC 4—ÉWV X wordt voorafgegaan. Verder 2ijn voor het a.s. weekeinde nog vastgesteld.: Zaterdag: SHV3—S ZC 2 te Rotterdam en Zondag: RZ PC 1SZC 3 eveneens te Rotterdam, Ontslag uit gemeentedienst De heer Th. J. L. v. d. Berg, lid van de gemeenteraad, heeft een schrijven aan B. en W, gericht, dat hij ontslag aanbiedt als lid van de Commissie voor de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon. De leraar in het werktuig kundig tekenen aan de Gemeente lijke Nijverheidsavondschool, de heer A, C. K. Slot, heeft ia verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd met ingang van 1 Januari ontslag uit deze betrek king gevraagd. Overeenkomstig haar daartoe gedaan verzoek stellen B en W. de gemeenteraad tevens voor, mej. J. Appel, onderwijzeres aan de prof, Castmirschool ean de Ged. Baanstraat, met ingang van 1 Januari eervol ontslag te ver lenen. KALENDERS^ VOOR 1949 De Spaarbank Anno 1820 heeft ten behoeve van relaties en verdere belangstellenden een aardige ka lender voor het jaar 1949 laten drukken, die gratis kan worden afgehaald aan het hoofdkantoor van de Spaarbank aan de Lange Haven, Uit het Ursus-kamp Zondag trekt Ursus naar Rotter dam om daar Transvalia te bekam pen, Dat Ursus voor een zeer zwa re opgave staat behoeft geen twij fel. Transvalia zal alles in het werk stellen om van Ursus te Win nen, daar het door een nederlaag te ver achterop raakt, De overige wedstrijden zijn Ursus 2— VOI 3 12 uur en HDW 3—Ursus 4 9,30 uur. ROTTERDAM Het vak van valse munter leek de koperslager J. W. de V. een goede bijver dienste en hij achtte zich wel in staat de zinken oor logskwartjes na te maken. Natuur lijk kon hij deze arbeid, die hij 's avonds verrichtte, niet onge merkt voortzetten en inderdaad is hij nu door de politie gegrepen. In het begin van deze maand hadden een boekhandelaar en een groentehandelaar in de Van Citter- straat enkele valse kwartjes ont vangen. Ze waren vrij goed nage maakt, het woord „Nederland" en het sebip wat vlekkerig en de rand was niet scherp. De geldstukken zagen tamelijk zwart. De politie vermoedde dat twee meisjes het geld uitgegeven hadden en spoor de haar adres op. Maandagmorgen werd een der kinderen betrapt in een waterstokerij. De rechercheurs konden nog net verhinderen dat de winkelier het geld in zijn lade liet vallen. Inmid dels was het meisje naar buiten gegaan en met een ander kwartje had zij brood gekocht. Dadelijk rop werd een huiszoeking ge daan op bet bekende adres, waar de attributen voor het maken van de kwartjes gevonden werden. De V. is gearresteerd en zal Vrijdag voor de officier van justitie geleid worden. De man had tot nu toe een blanco strafregister. Woensdagnacht hielden twee agenten in de Rochussenstraat een autobestuurder aan, die met 2'n wagen over de weg zig-zagde. De auto is in beslag genomen en de man opgesloten in het hoofdbu reau. Het bleek de instructeur- eigenaar van een autorijschool te zyn. Motorfiets gestolen Van de fotograaf G. H. K, uit de Gruttostraat is een motorfiets gesto len. De motorfiets, die voor zijn wo ning stond, draagt het merk „Spar ta". Het motornummer is 181568. chassisnummer 10465, kenteken HX 20000. Het is een 125 cc. Adcertentie I. M. Naar aanleiding van het gisteren in dit blad gepl. bericht betr, het mis verstand t-O.V. Bur. Lmdauer, delen wij U mede, dat de termijn van inz. der puzzle-oploss. is uitgest. tot 8 Nov. a.s. DUBBELE MOORD IN AMSTERDAM In de afgelopen nacht is in de hoofdstad een dubbele moordaan slag gepleegd, waarbij één der slachtoffers, een man, reeds is overleden en een vrouw in levens gevaarlijke toestand in het zieken huis is opgenomen. De dader heeft korte tijd na de aanslag zelfmoord gepleegd. Hoe dit drame zich heeft voltrokken Is ook de politie nog niet geheel duide lijk. Vas staat, dat een voorbijganger vannacht om kwart over twaalf uit het openstaande deurraampje van het per ceel Huozestraat 121 „moord" hoorde roepen. Toy hij naar binnen keek zag hij een man op de grond liggen, die zich trachtte op te richten om de deur te openen. Hy had er geen. kracht meer voor... De voorbriganger waarschuwde een politie-agent en deza ontsloot de deur. Zij vonden een zwaar gewonde man, in de keuken lag ook een vrouw, die be wusteloos was. De man was nog ia staat de naam van de dader te nietnen, zekere H J E uit de Valckemerstraat, de echtgenoot van de verwonde vrouw Do politie spoedde zich naar de Valcke- nierstraat maar vond daar de dader reeds overleden. Hij had eerst getracht zelfmoord te plegen door de gaskraan open te zetten, later had hij zijn pols slagaders doorgesneden en was vervol gens uit het dakraam gespronken Deze tragedie schijnt het gevolg te zijn van huwelijksmoeilijkheden tussen beide echtelieden B. De vrouw wilde zich laten scheiden, maar haar man verzette zich er tegen De laatste tyd "woonde de vrouw bif het reeds over leden slachtoffer Van W Gisteravond was B. op "bezoek om ,e vrouw over te halen met hem. ree naar huis te gaan Toen zij weigerde schijnt B er met een bijl op los te hebben geslagen. Twaalf KLM-stewardessen, kran sen en bloemen dragend, openden vanmorgen de begrafenisstoet van hun collega Elsie F e y. die ten gevolge van het ongeluk te Prest- wiek verleden wede omkwam en nu in haar woonplaats Tilburg ten grave gedragen werd. De teraarde bestelling had plaats onder grote belangstelling en tal van kransen dekten de baar toen in de pa rochiekerk de Mis van Requiem werd opgedragen. AANGEKOMEN SCHEPEN 27 October Bernisse Oskarshamn Dordrecht; Le„ opoldskerk Amsterdam Pelgrimskade Hardanger IJmuiden Schiedam. Hector (slbt) IJmuiden Vlaardingen; Fiat Lon den Merwehavetir Cafhrine Petersen KoJding Oud Beyerland» Veenenbursh Middiesbro Merwehaven; Import Lis sabon Uselhflven; Oiviaö Coast New Castle UselhavenPrinses Beatrix. Harwich Hoek van HollandDagfrid Stockholm JobshavenViolette Erica Gdynia Lekhaven: Ah Westervik Us- selmonde: Bjarmia Rouaan Rynhaven; Al di bi Buenos Aires LekhavenAtlan tic Hamburg stroom ten anker, Nauti lus MantyluoLo Jobshavexi; Zeemeeuw Helgö Dordrecht 28 October Erdstaal Rostock MaashavenBomma Oslo Perms; Rudolf Gdansk Merweha- ven; Kertosono Makassar Lioydkade; Antmous New Orleans (L Bremen) Merweha ven; Nyroca Antwerpen Kra- lingseveerSandenburgh Casablanca Merwehaven HIndina Hamburg op Btroom ten anker; American Defender New York Menvehai'enParita Sun Halsbaai Merwehaven: Arnhem Har wich Hoek van Holland; Neeltje Laft- hamn Dordrecht. Haskerland Kmgs- lynn Jobshaven: Faseborg Stockholm Uselhavc-n, 27 October VERTROKKEN SCHEPEN Mecklenburg, Harwich; Henriette, Ga- fershamn: Brockley Combe Southam- ton; Stad Arnhem. StettinFrank Adair Monroe New York; Stad Vlaar dingen NarvikLotta Dan Kotka: Hud son. (slbt) met drie bakken naar Fa- lembang: Patria Rouaan; Isac Rouaan; Mr Linthorst Homan Era denEmpire Haja Antwerpen- Alkaid Hamburg M^y mere Antwerpen; Blommersdyk New York via Antwerpen; Siask Gdy nia via AntwerpenAntilope Hamburg; Batavier II. Londen. Gordias Algiers; Maas (slbt) met ponton naar Boulogne i Mado Ostende. Ama Oslo; Sberingham HarwichRapid Hamburg; Vienna Har wich: Streefkerk Calcutta; Duke of ArdgyU Harwich. 28 October Pascholl Bohus; Marie Maersk Plre- ausFrons Stugsur.d. Wind N Omatige koelte, kalme zee, licht bewolkt. 6CHEEPSBEWEGINGEN Amstelveen pass. 27 Wight Rotterdam New Orleans; Andyk 27 te Londen: Arendskerk 27 van Melbourne naar Fremantle; Annenkerk 27 te Aden Ja- uauR'dam (verb.). Alphacca pass. 27 Lizard van Dublin naar Antwerpen; Aaetekerk 27 te Sydney; Aletta 27 dwars van Büliton van Pladjoe naar Soerabaja Bazan. 23 te Gororitalo; Bacchus pass 27 Kaap Bougarorü naar Gibraltar. Clstula 27 van Pladjoe naar Singa pore. Danae pass. 27 Ouessant van R'dam naar Lissabon, Delfland 28 te Bahia. Dordrecht pass 26 Gibraltar van Por- tebouc naar Las Palmas Edara 27 te Antwerpen. Friesland 27 van Soerabaja naar Ma kassar. Gahiea 27 te Bordeaux; Grotekerk 27 te Walvisbaai; Glengarry 27 van Ham burg naar R'dara Hast V 27 te Poole van Zv,eden ver loor gedeelte deklast tijdens zwaar weer. Iris 27 te Amsterdam van Lalaga. Johan van Oidenbarnevelt 27 van Soerabaja naar Semsrang Kedoe 27 te Singapore verw. Kertoso no 28 te R'dam Kota Gede pass. 27 Pe. rim Kota Agoeng 31 om 8 uur te Mar seille verw. Leuvekerk 28 te AdenLemsterkerk 2? van Antwerpen naar Londen; Lang- leescott 26 te Cebu JapanR'damLin- dekerk 28 te KarachiLeerdam 27 te New York; Limburg 27 oost van Anda- meneilanden van Calcutta n. Belawan. Marpessa 27 te Heysham; Modjoker- to 27 van Belawan naar Sabang; Meer kerk 27 van Antwerpen naar Hamburg; Marsdiep 27 van Amsterdam voor proef tocht; Merwede 27 te Adman van Port Said, Macoma pass 27 Dover van R'dam naar Falmouth- Marken pass 27 Don- ara Head van Belawan naar Colombo Nieuw Amsterdam 27 te Southamp ton Nijmegen 27 van Kuelva naar Ne derland. Ossendrecht pass 27 Las Palmas van Manchester naar Takoradi. Papendrecht pass. 27 Malta van Ba- dan naar Land's End Ridderkei27 van Karachi naar Bombay. Ridderkerk 27 van Karachi naar Bombay; Rijnland 27 te Montevideo. Salatiga 22 Te Balik Papan; Sibajak pass 27 Ouessant: Stad Haarlem pas» 27 FinisterreStad Schiedam 27 80 mij! z w. van Cartagena naar NapelsSten tor 27 van Malta naar KaSamaka; Stad Arnhem 27 van R'dam naar Stettin Tankhaven 3 27 te Belawan j Theseus 27 te TKèst. Van 't Hoff 27 van Aden naar Bata via; Venus 27 van Famagusta naar Gi braltar; Van RLemsdyk 27 van Belawan naar Penang. Westland 28 te Rio Grande do Sul. Wieldrecht 27 van East Londen naar AbadanWaal pass. 27 Wight van Ant werpen naar Ciudad Frujilio Zeeland (K.RL1 26 van Batavia naar R'dam; Zeeland 27 te Holtenau van R'dam. Stiüe drukte Als ik op straat ergens aan loop te denken wil het nogal eens ge beuren. dat ik vergeet links ea rechts te kijken bij het oversteken. Zo moest ik gisteren voor de zaak erg veel denken en hele stuk ken op straat lopen, nou, dat is me wat geworden. Nauwelijks had ik de redactiegebouwen aan de Schiedam se Singel verlaten of bij de kruising van de Witte de Withstraat lag ik ai onder een. auto. Het liep gelukkig goed af, maar ik was wel erg ge schrokken. Op het hoekje de Eendrachts- weg boorde ik een. dame gillen. Het bleek uit ontzetting over mij te zijn, v/ant een seconde later voelde ik de voorwielen vaij een Ford. model '49, over mijn rug rijden. Het liep ge lukkig nogal goed af, maar geloof maar niet dat het leuk was. Bij de kruising van de Binnenweg gekomen, werd ik gegrepen door een zo goed als meuwe Buick, die mij vrij onzacht tegen de straat smakte. Al liep het dan. met sleclit af. aangrijpen doet het je toch wel. Waar de Mauritsweg de Kruiskade snijdt reed een dnetons Chevrolet rruj van de sokken, gelukkig met met fatale afloop, maar je kunt het van rr.e cadeau krijgen. Net wilde ik de Diergaardesingel oplopen toen ik vóór ik het goed besefte, een Citroen over mij heen voelde hobbelen Ge lukkig kon ik mijn weg vervolgen, maar het toppunt vond ik het wel. Ik zal ongeveer bij het Henegou- werplem geweest zijn toen een mo del Packard mij van achteren ramde en dat ik niet voorover kwakte be grijp ik nog met. Op de hoek van de Graaf Floris- straat kwam ik spelenderwijs onder een motorfiets van zwaar kaliber en dat ik gewoon door kon lopen mag een buitenkansje heten. Op de hoek van de Heemraads- smgel gekomen, kwam ik te vallen doordat een zespersoons taxi mij omver wierp. Dat ik het nog naver tellen kan schrijf ik uitsluitend aan mijn goed gesternte toe. Juist wildé ik de Nieuwe Binnen weg opzwenken toen een lichtgroe ne aulo, waarvan ik het merk met nader opgenomen heb, mij overreed, weliswaar niet al te bruut, maar ik lag toch maar weer languit op de straat. Waar de Class de Vriezelaan de Binnenweg snijdt ontstond een vrij grote oploop, doordat men mij met vereende krachten onder een Volks wagen vandaan moest trekken. Een dokter hoefde niet gewaarschuwd te worden, want letsel had ik niet bekomen. Begrijp me goed, ik wil geen kwaad horen van de anti-lawaai week, maar ik had best iets kunnen breken door dat gluiperige rijden zonder „toornen met de hoorn". Sommige mensen kunnen nu een maal zonder grondige waarschuwin gen niet existeren. DESIDERIUS. SCHIEDAM Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon Bij het H. Doopsel ontving hy de namen Adrianus, Johannete, Maria J. H. B. VREDEBREGT H. M- A. VREDEBREGT— VAN ADRICHEM Schiedam, 27 Oei 1948. Plein Eendracht 13a. KoenersterKoerierster KoeriersferKoerierster KoerpLftATST EEN 'ster Koen rsfer Koer KOERIERSTER rsfer KoenersterKoerierster KoenersterKoerierster MONOPOLY THEATER HOOGSTRAAT SCHIEDAM Vanaf Vrljdat 25 Oct. t/m 1 Nov. a.s, WALTER WANGER en ALFRED HITCHCOCK in: „ONZE CORRESPONDENT MELDT" een spannende film met zeldzame spanning en actie. Zaterdag en Zondag 3 en 5 uur. Toegang 18 jaar. GEMENGD BLOED Toegang 14 jaar. Van Dinslag 2 t/m Donderdag 4 November DINAH SHERIDAN in: GEMENGD BLOED, mysterieuze voorvallen in een oud kasteel. UITREIKING TOEWIJZINGEN SCHEERZEEP KAPPERS. De difjtributïcdiensfc te Schiedam maakt bekend dat; Herenkappers voor de 12e en I3e periode 1948 alsmede de le en 2e periode 194S wederom in aanmerking komen voor scheerzeep op basis van 20 rts. per bediende werk zaam in hoi Herenkappersbedrijf, met inbegrip van de patroon als deze medetverkt De aanvragen dienen op de gebruikelijke wij re per form. MD 233—41 to worden ingediend, waarbij het door de Centrale Ambachtsadministratie afgegeven bewijs van in schrijving 1948 moet worden overgelegd ten bewijze dat betrokkene bij de Vakgroep Kappersbedrijven is inge schreven. Herenkappers die niet in staat zijn bedoeld bewijs van inschrijving over te leggen, komen in geen geval in aan merking voor scheerzeep. De uitreiking vmdt plaats vanaf 1 Nov. t/m 13 Nov. Aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald te: Schiedam, Broersvesc 111; Vlaardingen, Kortestraat 1; Maassluis, School Reinestraat; Maasland 2 en 9 Nov. Ge bouw „Tavenu"; Rozenburg, 4 en U Nov. Molenweg. Schiedam, 26 October 1948. TE HUUR GEVRAAGD VOOR KANTOOR EEN GROTERE EN EEN KLEINERE KAMER en MAGAZIJNRUIMTE PLM. 40 M2 Eventueel Winkelhuis met bergruimte komt in aan merking Brieven onder Nó. 1487 adv. bur. Benjamin, Stad- koudersweg 30a, Rotterdam. Bij in oprichling zijnd klein Pijpers- cn Tamboerskorps, Oud-militairen genieten de vootkeur. Instrumenten aan wezig. Soil, onder No. 1179 bureau van dit blad. Te huur gevr. zit- en su m/z pension. Goede st. Br. No, S 4293 bur. van dit bi. Tc koop een z.g.a.n. dames fiets, geheel compleet RL Droog, Vlaardingerdyk 247. Te koop gevr. box met vlonder. Vogelezang, N, Ha ven 31B. Te koop gevraagd opvouw bare kinderwagen in goede staat. Br. onder No. S 4291 bureau van dit blad. Vrübank. Vlaard. dijk 300. Vrijdagen. 9 uur vers goed- gek. geitenvlees, zonder bon met been 2.30 p. kg.; zon der been 2.75 per kg. Ver. kopers Daalmeyer cn Baks Te koop bontmantel m. 40/42 i 125i. pr. st. Motorrij wiel Indian, t. e. a. b. Te bevr. e—8 uur Rotterd.dük 13A. Gevr. net meisje v. hele "da gen. Niet ben. 18 jaar. Meer dere hulp aanw. Mevr. v. d. Sman. Hoogstr. 115c. Aanm. na 7.30 uur n,ra.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3