m HET ROTTERDAMSCH PAROL „Amerika en Engeland streven naar vernietiging van Sowjet-Unie" Wat gezegd en geschreven werd V erwanten en vriendennemen afscheid van hun doden tVrijdag 29 October 1948 Maarschalk Stalin houdt vragenuurtje Oproep tot feller agitatie van alle communistische partijen? Min. Stikker onderweg naar Indonesië; Abdoel Kadir naar Den Haag Dr. v. Mook metterwoon naar Bilihoven? Rijnhaven-accoord bekrachtigd Basis voor herstel van Rotterdam Weer wilde zwijnen in Noord-Brabant Canada is voor Noord- Atiantisch Pact Franse stakingen verliezen aan kracht Soldaten lossen kolen Autorijden op Zondag blijft verboden Na de ramp met de Nijmegen Een der oprichters van de K.L.M. begraven Telegrafist W. Bleuzé begraven Weerbericht Drie moorden in zes jaar? Louis verdedigt toch zijn titel led en Adm. Lango Haven 141. Schiedam Tel. 49300 Abonn.prlje! per week 0.32 per kwartaal 4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting itHet Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 253 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398444 Bankier: Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Th. Ramaker JOZEF STALIN tlsehe elementen In de gehele we reld te verliezen. Hetzelfde lot is weggelegd voor alle andere oor logshitsers. De verschrikkingen van de laatste oorlog liggen de vol- Maarschalk Stalin beschuldigde Donderdag de leiders van- de Verenigde Staten en Engeland er van een .politiek van agressie, te vólgen om een nieuwe oorlog te ontketenen. In antwoord op de vraag van het Russische blad „Prawda" hoe hij denkt over het gedrag van de westerse vertegenwoor digers in het. UNO-debat over het Berlijnse probleem, ver klaarde Stalin; ,tHèf was een vertoning van agressie van de zijde der Ang]o-Amerikaanse en Franse heersende kringen". De huidige politiek van hét Westen karakteriseerde de generalissimus aldus: „De'politiek van de huidige leiders van de Verenigde Staten en Engeland is er een van agressie tot ontketening van een nieuwe oorlog". De verklaringen van Stalin in de „Prawda" hebben grote beroering teweeg gebracht ln het "Talais Chaillot, waar de UNO momenteel bijeenkomt. In de wandelgangen heerste een opgewonden stemmSng en de journalisten, die ln het bezit waren van de tekst van het inter view werden door de gedelegeerden letterlijk bestormd. Trygve Lde liet zich aanstonds een exemplaar ter-hand stellen. Het merendeel der gedelegeerden ont hield zich van commentaar, totdat het de tyd gehad had de tekst rus tig te bestuderen. De tweede vraag van de verslag gever van de „Prawda" luidde: „Is het juist, dat in Augustus van dit jaar tussen de vier mogendhe den een overeenkomst werd bereikt Inzake de Berlijnse kwestie?" Antwoord: „Ja, dit Is juist Zoals bekend, werd op 30 Augustus van dit jaar in Moskou overeenstem ming bereikt inzake de gelijktijdige uitvoering van maatregelen voor de opheffing van de verkeersbeper- kingen aan de ene kant, en de in voering van de Duitse mark der Russische zone als het enige be talingsmiddel aan de andere kant De regeringen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannlë hebben hun vertegenwoordigers -in Moskou gedesavoueerd en verklaard, dat deze overeenkomst niet bestond. Dat wi1 dus zeggen, dat zij deze overeenkomst hebben geschonden door hun besluit de kwestie voor de Veiligheidsraad tre brengen,,waar de Britten en Amerikanen zeker zjjn' Van. hun meerderheid." In een andere vraag verzocht de Russische journalist Stalin de over wegingen bloot te leggen vóór. de houding van de Westelijke mogend heden. Hierop zeide de maarschalk, dat zij die de politiek van de Ver. Staten en Oroot-Brittannïë bepa len, niet het belang inzien van overeenstemming en samenwerking met de Sowjet Unie. Zü willen van geen overeenstemming weten, maar zij spreken er wel over met échter geen ander doel dan de totstandkoming van een overeen komst te verhinderen en de schuld op de Sowjet-Unie te werpen, ten einde de onmogelijkheid om met de Sowjet-tJnie samen te werken te hewjjzen. De oorlogshitsers, die op een nieuwe oorlog aansturen zijn bovendien bang voor overeenstem^ ming en samenwerking met de Sowjet-Unie, daar een politiek van bondgenootschap met' haar de po- si tie van de oorlogshitsers zou on dermanen, en de politiek, van deze heren van zijn doe]zou beroven. Dit alles wordt gedaan om de noodzakelijkheid van een nieuwe oorlog aan te tonen en aldus de omstandigheden voor te bereiden die voor het uit breken van een conflict nood zakelijk zijn. De politiek van de huidige Amerikaanse en Britse leiders is een politiek van agresèle, gericht op het ontketenen van een nieuwe oor log. „Waarop zal dit alles uitlopen?" vroeg de journalist ten slotte. Stalin antwoordde: „Dit kan slechts uitlopen op een smadelijke nederlaag voor de oorlogshitsers. Churchill, de voornaamste ophitser tot een nieuwe oorlog, Is er reeds in geslaagd het vertrouwen van zyn eigen-land en van de d emoe ra keren nog te vers in het geheugen en de krachten van de openbare mening, die vrede willen, zijn nog te sterk om door Churchill's leer lingen ln de tactiek der agressie overmeesterd en in een nieuwe oor log gesleept te worden." Stalin legde hiermede zijn eerEte openbare verklaring af sinds hij in Mei persoonlek antwoordde op da open brief van Henry Wallace. Een communique dat de VTagen van de „Prawda" correspondent en Stalins antwoorden bevatte, werd 's middags om half vijf aan de bui tenlandse pers uitgereikt op de persafdeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Het was het eerste communiqué dat door deze afdeling ln vele maanden is uitge geven. Politieke waarnemers te Londen menen, dat de verklaring van Sta lin is bedoeld om zijn volk. voor de eerste keer de ernst te laten inzien van de breuk tussen de Sowjet Unie en de Westerse mogendheden. Poli tieke kringen te Londen vatten de verklaring aangaande de buiten landse politiek van de Sowjet-Unie als een directe aanduiding op van de toekomstige rol van de commu nistische partijen In de Westelijke staten. De verklaring van Stalin zou doen uitkomen, dat zijn regering zou vertrouwen op deze „sociale machten" om de „oorlogszuchtige plannen" van de regeringen van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk te verijdelen. Het handelsverdrag tussen Neder land en Zweden is aangevuld. Ons land zal in 1948 nog voor 13 millloen gulden naar Zweden exporteren, terwijl het voor ongeveer 20 millioen kan- invoe ren. Zweden zal ons vooral leveren ijzererts, hout, papier, grondstoffen voor. kunstzij de, machines enz. Ju de rede, waarmede hij de 6de Wegverkeersdag van de KNAC opende, heeft minister, van Schalk gisteren medegedeeld, dat hij. de portefeuille van Verkeer en Water staat, die hy ad interim beheerde, binnenenkele dagen zal overdra gen aan de secretaris-generaal van het département, mr. D. C. W. Spttrfn. De ftlêutue. minister. GAANDE EN KOMENDE STAATSLIEDEN Minister Stikker, die Donderdag avond per vliegtuig yan Schiphol naar Batavia is vertrokken ver klaarde aan de wachtende Journa listen als aanvulling op bet gisteren door de regering uitgegeven com muniqué, dat hij om twee redenen de reis naar Indonesië maakt. In de eerste plaats om te pogen de onder handelingen met de republikeinen op gang tc brengen en ten tweede om als vcrtcgcmvoordigcr van de regering zich persoonlijk op de hooete te stellen van „de zeer zcr- ge'üke toestand". Ter verduidelijking hiervan ver wees hij naar de verklaring van mi nister Sassen, waarin deze medede lingen deed over het ontstellend gro te aantal- infiltraties en overvallen op officiële Indonesische personen in het door de Nederlanders bezet te gebied. Volgens- minister Stikker zijn in de afgelopen 14 dagen meer dan 500 mensen, gewelddadig ge vallen. Het tweede punt, dat zo spoedig mogelijk besproken moet worden is, volgens de minister, het op gang brengen van het goederenverkeer. Het gesprek kwam daarna op de ervaringen van de minister, in Parijs. Hij had daar de indruk opgedaan in zijn besprekingen met buitenlandse collega's, dat men in het buitenland meer begrip krijgt van de situatie. United Press meldt uit .Batavia, dat aldaar zowel in Nederlandse als in republikeinse kringen- het be richt van het bezoek van mr. Stik ker een volkomen verrassing was. Enkele uren té: voren kwam op Schiphol, komende luit Batavia aan, de heer Abdoel Kadir, plaatsvervan ger. d iuitenant-gouverncur-generaa' en voorzittervan de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de Republiek De heer Abdoel Kadir deelde na zijn aankomst op-het-vliegveld de wachtende.journalisten mede, dat hij op verzoek van de Nederlr"'se regering naar ons - -land is gek' ->-n om de algemene situatie in Indone sië te bespreken. Abdoel Kadir noemde het bericht, dat de heer Stikker des avonds naar Indonesië zou vertrekken goed nieuws. Sprekende over de militai re situatie op Java zeide hij, dat het pessimisme, dat daaromtrent heerst, volkomen gewettigd is. Enige mede deling over zijn ideeën omtrent de komende onderhandelingen met de republikeinen l""1 hij niet geven. Het i$ niet onmogelijk, dat Abdooi Kadir tezamen met dr. Beel naar Indonesië zal terugkeren. Uiteraard werden nog enkele vra gen gesteld over het ontslag van .-De Britse en Amerikaanse gou verneurs voor Duitsland, hebben thans- hun- goedkeuring gehecht aan de overeenkomst tussen Belgic en Nederland enerzijds en 'de Brita- Amerikaanse zone ln Duitsland an derzijds over het wederzijds ge" bruik van de Belgische en Neder landse havens en over' de gemeen schappelijke scheepvaart op de Rijn. De onderhandelingen, die thans tot dit resultaat hebben ge leld, ztJn reels tö 1945 begonnen. dr. van Mook en de geruchten, die .daaromheen in omloop zijn geko men: Abdoel Kadir deelde' mede, dat de heer van Modk persoonlijk alle hoge ambtenaren in Batavia heeft verzocht in functie te blijven. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat dr. van Mook zich na November in ons land en wel vermoedelijk in B il th o yen zal vestir-i. Minister van Schaik was ter be groeting van Abdoel Kadir op Schiphol aanwezig. Mohammed Roem, lid van de re publikeinse onderhandelingsdelega- tie. heeft de verwachting uitgespro ken, dat de politieke onderhande lingen waarschijnlijk begin Novem ber hervat zouden worden. Hij voegde eraan toe: Wat ook het re sultaat moge zijn, ,,it will be final" (het zal definitief zijn). De laatste dagen doen in Noord- Brabant de wilde zwijnen weer van Zich spreken. Te Loon op Zand werd er eea gevangen en ln de Drunense duinen werd een tweetal volwassen exemplaren gesignaleerd. De Canadese minister van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat zijn land Amerika en Engeland en de landen van de Benelux ervan heeft verwittigd, dat het bereid is met deze en andere Noord-Atlan tische staten onderhandelingen aan te knopen met het denkbeeld een regionaal veiljgheidspact te sluiten. De te Kasice (Slowakije) ge houden marathonloop <42.195 km.) werd gewonnen door de Zweed Leandersson. Jan Overdijk werd veertiende in 2 uur 51 min. 14 sec. Het Franse kabinet heeft Don derdagavond de toestand als gevolg van de stakingen besproken. De staatssecretaris van het bureau van de premier, Paul Devlnat, zeide na afloop: „Na voorlezing van een rapport van de minister van bin nenlandse zaken ts de regering tot de conclusie gekomen, dat de situa tie zich op het ogenblik in gunstige zin ontwikkelt. Donderdag Inmiddels zijn Franse soldaten in' La Rochelle begonnen Amerikaanse kolen te lossen, daar de havenarbeiders een sympathis- staking met de mijnwerkers begon nen waren. Volgens mededeling van het Franse ministerievan binnenlandse zaken verlor-' dé zuivering van het noordelijk mftnbekken rustig. De postende stakers geven hun ver sterkingen prijs zonder verzet te bieden. Mr. Polak nu veroordeeld door Gerechtshof Autorijden op Zondag is verbo den! Dit Is :de-conclusie van het ge rechtshof in - Leeuwarden' in de s t raf zaak te gen' de-Groninger a d vo - caat ihr. 'N.- Ji 'Rolaki Deze werd dan ook veroordeeld tot- f 1.- boete of één dag hechtenis. Gelrjk békend'li'et mr. Polak zich op Zondag IS-Juniwerbalisereh ten einde een uitspraak te verkrijgen over ,de vraag, of autorijden op Zondag.; geoorloofd; is.- De Groninger kantonrechter ont sloeg hemvan - rechtsvervolging, maar" de ambtenaar van hét O.M. ging in hoger beroep, waarna de rechtbank mr. Polak vrij sprak. Nu was de officier van Justitie het met dit vonnis niet eéns en maakte de zaak aanhangig, by öe Hoge Raad, die de zaak naar het gerechtshof te Leeuwarden' verwees Het Hóf was van oordeel, dat verdachte zich aan een overtredingheeft schuldig ge maakt. Omdat het echter een- proef proces betrof. werd -destraf bé- paald op slechts 1,- boete. Voedselvergiftiging door nuttiging balkenbrij Te Lottum ln Limburg heeft zich een uitgebreide voedselvergiftiging voorgedaan. Zoals thans overal ten plattelandè ....geschiedt, werd daar dezer dagen een: „hulsslachtings"- varken van 200 kilo geslacht. Het bloed werd gebruikt voor de ver vaardiging van worst en balkenbrij. Nog dezelfde avond kwam de bal kenbrij in diverse gezinnen ter ta fel. Terstond deden zich vergifti gingsverschijnselen voor. Een ge neesheer achtte de overbrenging van 32'personen naar het zieken huis noodzakelijk. Het -varken Is inmiddels voor consumptie afge keurd. Tot voorzitter met raadgevende stem van de conferentie tussen verte genwoordigers van Nederland. Surina me en de Nederlandse Antillen is be noemd de minister zonder portefeuille, mr J. R. H. van Schalk. "TT^ In het kolenbekken van de Loire hébben de Franse troepen thans de mijnen van Villiers bezet, en de veiligheidsinstallaties weer in werking gesteld. Ook Donderdag werd op vele plaatsen in ons" land afscheid geriQmen van de slachtoffers van de ramp met de „Nijmegen". Bijzonder grote belangstelling heerste bij de teraarde bestel-' ling van de familie Ftild op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Naarden. Vele vooraanstaan de persoonlijkheden uit de vlieg wereld waren naar Naarden ge komen om voor de laatste maal samen te zijn met de heer Fuld, (een der. oprichters van .de KLM) en zijn vrouw en dochter. Een der zoons dankte voor'de grote belangstelling en de steun, die de 'familie in deze dagen heeft ondervonden. Hij haalde.de beeltenis van zijn ouders en zijn zuster voor de geest, „die een trek gemeen hadden, namelijk .de ogen, die zo goed kon den lachen en zo goed konden troosten.". „DezA laatste trek móeten wij thans voor ogen houden," zo be sloot de heer Fuld Jr., „want dit zal onze troost zijn." Tot slot der plechtigheden trok de lange stoet van aanwezigen langs de geopende graven. Het rijkst aan uiterlijk rouwbe toon was wel de begrafenis van generaal majoor'G. J. Sas, iri leven militair attaché bij de Nederlandse ambassade te Washington. Bij de groeve op Westerveld op een van de mooiste plekjes van Kennemex'land, stelde zich een carré van militairen op, waar om ongeveer 3 uur de 12 dragers, ón der wie de generaal-majoor J. H. Jager, bevelhebber van het eerste militaire gewest, de generaal-ma joor Van Kesteren, bevelhebber van het tweede milita're gewest, kolonel P. M. H. Tielens van de generale staf en kolonel F, G. Dürst Britt, directeur van de ar tillerie, als slippendragers fungeer den, met de baar naderden. De kist was gedekt door de Nederlandse vlag en werd gevolgd door p een groot aantal binnen"- en buiten landse autoriteiten, onder wie de oud-commandant van het veldle ger, generaal H. G. Winkelman. Het Wilhelmus weerklonk toen de baar daalde en daarna werd een ere-salvo gelost. Vele sprekers hul digden hierna de persoonlijkheid van. generaal Sas als militair en vriend. Een enorme krans van het wapen der artillerie werd vervolgens bij de groeve gelegd en tenslotte defi leerden de gewesten langs de laat ste rustplaats van de omgekomen militair. De Koninklijke Militaire Kapel voerde treurmuziek uit. Eerder in de middag was even eens te Westerveld het stoffelijk overschot van de passagier van de „Nijmegen" de heer H. F. Tol ge cremeerd. Andere aangrijpende plechtighe den vonden plaats in de over het gehele land verspreide woonsteden van de zés overige slachtoffers ven de catastrophe. Het waren de boordwerktuigkundige J. I. Beu kenkamp te Amsterdam en zijn collega Baltes Timmer te Assen. In Den Haag werd J. C. Mink, in leven steward van de „Nijmegen" begraven en in Rotterdam W. Bleu- zé, in leven tweede telegrafist van de KLM. In Sassenheim ten slotte namen vele vrienden en verwanten afscheid van de gebroeders A. en W. H. Fhilïppo, 500 kinderen-van mijnwerkers uit het Loirebelcken zijn geëvacueerd naar Parijs, waar zij worden ondergebracht bij arbeidersgezinnen. De trein met de evacuéetjes op punt van vertrek in het station van Chateau Creux. Teken aan de wand Op een tentoonstelling koning de andere kant op Goede weg kijkt dan zim voorlanger. Margaret Craske, vijl- te Birmingham viel een vader keek naar links tien hoog opgehangen bord van de wand naar bene den. De 20-jarige William Bowson kreeg het op zijn hoofd, en de sigaret die hij op zijn postzegels en mun ten en ik moest dus naar rechts kijken. Toen men mij kwam fotograferen en mij van rechts wilde ne- rooktè, werd hem uit de J?e,n- antwoordde ik, dat mond geslagen- Op het bord stond ..Niet roken". (Daily Herald) Links contra rechts De hertog van Windsor, eens koning George VI van Engeland, ontmoette onlangs aan de Rlvièra een paar Amerikaanse filmsterren, onder wie Ty- ron Power, Clark Gable en Orson Welles. Men sprak over de vraag, van links mijn beste 2ijde was. Maar de traditie kon niet worden gebroken, zei men. Ik vroeg wat het voor zin had, koning te zijn, als ik niet eens op mijn eigen munten mocht kijken zoals ik wilde". (Daily Express) zijn vergissing. Hij werd op een boot naar Engeland uo>ts mo/m_ gezet enwerd daar we- brief'0 in "een genS zijn overtreding ver- - - - oórdeeld tot een boete ven twee pond., „Dat is alles -, wat ik bezit", zei Jordan. „Dan géén boete", zei de rechter. - (Daily Express) jaar, „postte" deze zomer een brief ii fles die zij in Norfolk in de Noordzee wierp De bedoeling was, op dié ma nier een pen-vriend op te doen. Fles met brief werd gevonden door de 18-ja- rige Eibo Freese in Oost Friesland (Did). Hij schreef terug en stuurde zijn foto mee. „Ik zal hem terugschrijven, zei Mar garet, .«hij ziet er aardig uit". (Daily Herald) Rechts contra licks Verkeerde weg Meneer Eh-eh Be vin heeft'de grootste moeilijkheden met vreem de namen. Hij struikelt er te Parijs herhaaldelijk over.... of hij vervangt ze eenvoudig. Met Wisjins- ki's naam heeft hij weinig moeite, maar de naam van mijnheer Mahmoud Bey Stephen Jordan, een En- Fawzi, de Egyptische af- gelsman uit. Windsor, wil- gevaardigde, wordt bij de zijn Duitse vrouw op- Bevin eenvoudigweg „mr. zoeken, die hij tijdens zijn Fussy".- Dr. Hsioh Ren krijgsgevangenschap had Wei, van China, heet in leren kennen. Hij ging als Bevin's mond „mr. So Run verstekeling aan boord We" en uit de naam van r „v van een schip in de haven de Griekse gedelegeerde, de. hertog. „Toen ik nog ook goede kanten. Hij wist van Huil. Het schip zette Byron Theodoropoulos, koning 'was, moesten, er meer van defensie dan echter geen koers naar komt de Britse minister nieuwe munten en post- .AWWrn-'q Ratrtimp Duitsland, zoals Jordan helemaal niet. Hij duidt zegels met mijn ,beelde- Rand had gemeend, maar naar hem altyd maar aan als naar worden gemaakt.. Australië; Bij de kust,van „mr. Eh-Eh", Set is traditie, dat iedere {Daily Express) - West-Afrika ontdekte hij (Daily. Express) Een spreker op de con ferentie van de Britse conservatieve partij, het welke kant men cn profil Labourministerie van de- het gunstigst gefotogra- fens ie (van lord Alexan- leerd kon worden „Ik heb der) over de hekel halend: er de grootste moeilijkhe- „We zijn van kolonel, den mee gehad", vertelde Blimp af. Maar hij had Donderdagmiddag is het Rotter damse slachtoffer van de ramp met de „Nijmegen", tweede telegrafist W. Bleusé, op de algemene be graafplaats Crooswijk ten grave gedragen. Reeds lang voor twee uur waren vele kennissen en belangstellenden vertegenwoordigers van de KLM kwamen met een aparte autobus de stoet vooruit op de begraaf plaats aangekomen. Om twee uur ving in de kapel een vrij korte, doch indrukwekkende plechtigheid aan. Terwijl de talrijke vrienden en verwanten het gebouw binnen traden, speelde de organist „Largo" van Handel en „O, daar te zijn" van Joh. dc Heer. Ds. H. "W, Waar denburg las voor uit Rom. 8. „Geboeid door de techniek de vliegmachine en verbonden aan het ouderlijk huis, voelde Wim Bleusé zich gelukkig en een grote toekomst lichtte vóór hem." De heer K. v. d. Kaay, die na mens de KLM sprak, vertelde welk een levenslustig mens de overlede ne was. In zijn cursustijd'stond, hij bekend om zijn humor en ook later bleek hij niets te 2ijn veranderd. „Van het moment af," zei ds. J. M.' L. W. Schoch, de jeugdpredl- kant die Bleusé van diens jeugd af gekend had, „dat wij van het on geluk en zijn dood vernamen, is hij niet meer uit onze gedachten ge weest. Wij bewaren aan hem de herinnering van een man, die wij achtten en wij zijn dankbaar, hem gekend te hebben." Een oom van de overledene, de heer v. d. Willigen, dankte met ontroerde stem alle aanwezigen voor hun. deelneming- en in ,het bijzonder de beide predikanten, die de gevoelens van allen op zo tref fende wijze vertolkt hadden. De heer J. v. d. Ree zong met or gelbegeleiding -;,Rust mijn ziel, Uw God is Koning" en gesteund door de dragers, verdween de kist, slechts met een krans van witte anjers bedekt, uit de donkere kapel het volle licht in. Na de teraardebestelling kregen de aanwezigen gelegenheid, de fa milie te .condoleren. Vannacht zwakke en morgen overdag matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Overdrijvende wolken velden. Droog. Weinig verandering ln tempe ratuur. '30 Oct.: Son op 7,30, onder 17.15. Maan op 4.48, ander 15.40. 30 Oct. Hoog water te Rotterdam: le tij 2.56 uur, 2e tij 14.59 uur. De Rotterdamse en Amsterdamse recherche hebben sterke vermoe dens, dat de 35-jarige schipper P- A. G-, die dezer dagen werd gear resteerd verdacht van moord, op zijn vrouw, nog twee andere moor den op zijn. geweten heeft. ZoaJs wij reeds eerder berichtten heeft men in October 1942 op een terrein aan de Waalhaven te Rotterdam het lijk gevonden van de echtgenote van deze schipper. Alles wees er op, dat de vrouw was vermoord en de po litie ging tot arrestatie van G. over. Wegens gebrek aan. bewijs heeft men de man toen vrij moeten laten. Hij werkte destijds bovendien voor de Duitsers en van deze zijde werd pressie uitgeoefend om de man zijn., vrijheid terug te geven. - In 1944 hertrouwde G. met M. J. van Meerten, een buffetjuffrouw uit Ara sterdam. Na aanwijzingen. - welke de politie van familieleden van G; ont ving. en aan de hand van mededelin gen uit het bevolkingsregister, daterend uit de tijd van de laatste volkstelling, blijkt, dat deze vrouw reeds sedert ver moedelijk Juni 1945 verdwenen is. G, Heeft thans bekend de moord in 1942 te hebben gepleegd. Omtrent het verdwijnen van de tweede vrouw {M. J. van Meerten) beeft hij tot nog toe geen' verklaring willen afleggen. In verband hiermede verzoekt de po litie ln Amsterdam allen, die over deze vrouw Inlichtingen kunnen verstrek ken, hiervan mededeling te doen aan het hoofdbureau kamer 267 of kamer 270. Tevens legt de politie verband tussen deze man en een tot nog toe onopge helderde moord, die gepleegd is op de avond van 13 Mei 1945. Die avond werd namelijk in de omgeving van de Ford fabrieken te Amsterdam het lyk ge vonden van een 30 tot 35-jarige vrouw, die door een nekschot om het leven was gekomen. Mensen, die die dag in deze omgeving verkeerden, hadden de vrouw reeds 's morgens daar gezien in gezel schap van een man, die veel gelijkenis met G. vertoonde. Later zag men, dat deze man zich alleen verwijderde en een getuige vond direct daarna het lijk van de vrouw. Hij hatl de onbekende man aangespro ken en gevraagd of deze wist, dat de vrouw dood was. De man had daarop geantwoord: „Wat kan mij deze vrouw schelen", was op een fiets gesprongen en snel weggereden, Het is de politie niet gelukt de Iden titeit van deze vrouw vast te stellen. Kaar signalement luidt: ongeveer 30 tot 35 jaar oud. 1.53 meter lang, schraal postuur, zwart lang haar, bruine ogen en een opvallend goed gebit. Zij droeg eert donkere gebloemde jurk en een grijze viithoed. Aan haar reehterrlng- vinger zat een zilveren ring. met een grote lichtpaars gekleurde ovale steen. Degenen, die ook over deze vrouw in-r lichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich met de hoofdstedelijke politie in verbinding te stellen. De politie deelde mee, dat de man waarschijnlijk niet geheel toerekenbaar is. Joe Louis heeft bevestigd dat hij in Juni opnicmv zijn titel zal verde digen en wel tegen de winnaar van het gevecht Joe BaksiEzzard Charles,. c}at. in Decemberplaats heeft indien het gevecht hem „goed toelijkt". Indien, hij het gevecht niet veel bijzonders vindt zal hij uitkomen te gen Lee Savold, die de volgende maand bokst tegen Bruce Wood cock, de Britse zwaargewicht kam pioen. Advertentie t- M. r r. L. Het is geen nieuws voor U a!s wij U vertellen van de schaarste en de enorme prijsstijging van leer. Dit hebben wij a! maanden aan zien komen en tijdig hebben wij onze voorzorgen genomen. In Juli al kochten wij onze najaars-collectie fantesle- t as sen, van prima leersoor ten tegen de toen nog lage prijzen. Bent U van plan de eerste maanden een tas te kopen, wacht dan niet langer. U zult verbaasd zijn over de enorme collectie, de af werking en de kwaliteit, die U nu nog kunt kopen. Hoe lang nog In deze 4e week van onze RUIMTENOOD - aanbiedin gen koopt U deze tas van prima rundbox met zijde gevoerd, een tas, die uit gerekend tegen de thans geldende prijs f. 34.- zou moe ten kosten, voor MATHENESSERLAAN <DUKZICW)««

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1