C Operaties op het televisiescherm Ford filmde Zeemansleven Open brief aan JToe Louis Amerikaanse ziekenhuizen Toekomstdroom: met atoomenergie eten koken in drie minuten Indrukken van een studiereis PAROOLRAADSEL Welk spreekwoord? ZOET GEVAL MET ZURE KANT Suikerproblemen De lange thuisreis" in Capitol Cineac W er eldkampioenschap dammen DE HINESE PAPEGAAI Indonesië viert feest De Banneling heöen GELOOF ALLEEN De mij. Zeeland in het boekjaar 1947 Detaillistenlijst PAROOL-KALENDER Zaterdag 30 October 1948 3 CAFE TA UIA -SYSTEEM. In de ietzaal bedienen de zusters zich- zelS HET is goed dat zij die tot taak hebben de waderopbouwproble- men van Rotterdam tot oplossing te brengen van tijd tot tijd de landsgrenzen overschrijden. Zij zullen kennis kunnen nemen van de wUze, waarop de vraag- stukken in andere landen worden aangevat, daardoor nieuwe In zichten kunnen verkrijgen, hetgeen ongetwbïeldbevrijdend werkt cn soms een aanvankelijke opvatting beïnvloedt Ook ten behoeve van het nieuw te bouwen Rotterdamse zieken huis is reeds buitenlands contact gezocht Voor een dergelijk bouw werk is dit des te meer van belang omdat 0-a, bepaalde takken der geneeskunde gcdui^nde een oorlogsperiode tot snellere ontwikke ling komen, hetgeen uiteraard ook ziln weerspiegeling vindt in de bouw van de ziekenhuizen. Zo hebben reeds verleden jaar de hoofdarchitect van gemeentewer ken ir. A. Viergever, de^genees- hcer-directeur dr. P. J, v. d. Schaar en de economisch directeur der gemeentelijke ziekenhuizen H. Valk studiereizen ondernomen o.a. naar Zweden, hetgeen tot gevolg had, dat een wel heel belangrijk onder deel van het ziekenhuis als het keukencomplex: bij de verwezen lijking van de bouw op een voor a us land nog onbekende wijze zal worden samengesteld Het bestuderen van de met dc zïekenïruisbouw verbonden proble men in het buitenland is dus van grote betekenis en daarom willen wij ook iets mededelen van enkele indrukken verkregen op de studie reis die gemaakt door Amerika en Canada. Tegenstellingen Wie naar Amerika gaat ver wacht in het algemeen in een land te zullen komen dat werkelijk in alle opzichten „modern" is, waar de problemen ook in hun wezen op moderne wijze opgelost zijn. Deze gedachte is vooral door de na-oor- logse omstandigheden sterker ge worden. Het eigenaardige is echter, dat te veel wordt verwacht en daarom zijn teleurstellingen niet uitgeslo ten. Amerika is nu eenmaal een land van tegenstellingen. Deze tegenstellingen neemt men uit de aard van de zaak ook in de ziekenhuizen waar. Algemene indruk In de technische uitrusting van de Amerikaanse ziekenhuizen wordt veel gebruik gemaakt van „stainlers steel", zowel voor keu kengerei, als voor afwasmachines, oijderstcekspoeiers. sterilisatoren, etenswagens enz., een materiaal dat zeer hygiënisch is en slechts een gering onderhoud vraagt. In de dienkeukens op de verpleegafdelin- gen worden vaak afwasmachines en electrische broodroosters ge bruikt. die eveneens van betzelfde vlekvrije materiaal vervaardigd zijn. Verder heeft men in Amerika ook getracht het vele, dikwijls on nodige geloop van de zusters op de afdeling zoveel mogelijk te ver minderen' In het algemeen heeft men d*t op andere wijze trachten te bereiken dan in Europa, ril. meer met technische hulpmiddelen o.a. met het „tube system" of zoals in het ziekenhuis in Hartford in com binatie met z.g. „conveyers", die het door de zuster per buizenpost aangevraagde materiaal tvan de bergplaatsen of laboratoria uit in een bakje transporteren naar het zusterstation waar het automatisch wordt afgeleverd. Verder wordt op de afdeling veel gebruik gemaakt van oproepsystemen, waardoor de zuster via telefoon of microfoon Advertentie L M. Kwaliteit wint altijd! Gevraagd wordt met *4 pen een zestiental woorden te vor menfzodanig. dat de eerste lette» (vs^ boven, naar beneden! en de vierde let ters (van. beneden naar boven) achter elkaar gelezen een bekend spreekwoord opleveren. Hier zijn eerst de letter grepen: A AAN AARD BR CA CA DEDEN TiFTt DRA DEI EEN ER ER G® HOEN HOU IE KA KEN KEN DER 'LOT KEEL KEN ^NOOD ONT POL PRO REN REN REN RI ROTS SPE STAND STREK TIG TO TOEN TUUR VAST ZEN De te vormen woorden hiermede zijn de volgende: toegeven X X prikkelen uiting van verkoudheid X X niet wijken. spotprent x kippen X x 1 elkeen verdorven 10. x..x. trachten U. x steppe 12.x. uitrekken 13. X..3C. artist 14., x stevig IS. x..x. jongensnaam 19, x fataal Van dit raadsel worden geen oplossin gen ingewacht. De oplossing va» de kruiswoordpuzzle van vorige week ia {als volgt: 1a Horizontaal: Regie, Fraai, Alge, Blik, Kr., Pers, Orel, La. Eed, Looppas. Mol, Nurk, Smook, Kina, Staal, Ste, Kelt. Plas, Bami, Teek, Epe. Metz, Kras, Neede, Lief, Reu, Ballade, Era. E.d., Krat. Meel, KL, Drom, Luur, Kapok, "Wikke, Verticaal: Roken. Ga, Hp, Egel, Fles, Ril, A.k„ Itala, Eros, Brak. Reuk, Soms, Opoe, Lont, Drapeau, Potspel, Militie, Kales, Kemel, Lak, Kam, Tred, Eelt, Edam. Zerk. Kreuk, Naam. Edel, Falie, Brok, Eeuw. KRO. Lui, D.P., BE. van het zusterstation uit met de patiënt kan praten. Op de afdelingen treft men over al een „fioor-clark" aan die het werk van de verpleegster kan ver lichten door lichte administratieve werkzaamheden van haar over te nemen. Deza secretaresse heeft een zodanige plaats dat zij tevens een controle op het binnenkomende be zoek kan houden en inlichtingen kan geven. Vrijjweï alle ziekenhuizen ken nen voor het personeel het cafe taria-systeem. In de eetzalen be vindt zich annex de keukens een lang buffet, waar de zuster zelf eerst een dienblad haait en dit langzaam voortschuift langs het buffet, dit zelf vult met vruchten juice, slaatjes, en andere etenswa ren die zij denkt te zullen nuttigen. Het systeem werkt daar heel snel, cn heeft het voordeel dat er minder bedienend personeel nodig is. Onbegrensde mogelijkheden Ter gelegenheid van de vijftigste jaarvergadering van de American Hospital Association werd onlangs een congres annex tentoonstelling van ziekenhuisplannen gehouden in Atlantic-City. Daar waren veel technische nieuwtjes en plannen te bestuderen. Over veel behoeft men niet verbaasd te zijn. Want het is heel begrijpelijk dat in een land waar in ieder huis een radio aan wezig is en iedereen in zijn stam café de verrichtingen van zijn ge liefde base-ball-team kon volgen, die per televisie worden uitgezon den, dat deze uitvindingen der mo derne tijd ook hun toepassing vinden in het ziekenhuis. In 1947 heeft men proeven genomen met het uitzenden per televisie van de operaties, gedaan in het New-York hospital, en in Baltimore is al een ziekenhuis dat op dit gebied volle dig is geïnstalleerd. Wel kijkt men verwonderd als men hoort dat In de toekomst geen beukens meer nodig: worden ge acht. De voorraden worden dan schoongemaakt en bewaard in de diepvrieskoelcellen van het zieken- huis. Op de dag dat deze etenswa ren geserveerd zullen worden, wor den zij geplaatst in- bijzonder ge construeerde dienbakben die per lift naar de dienkeukens worden vervoerd. In de twee of drie se conden die dit vervoer kost is in middels het eten gereed gemaakt voor gebruik, aldus gekookt door middel van atoomenergie. Ja, dan is Amerika het land der onbegrens de mogelijkheden. t Ha, die Joe! Er is dejaatste tijd al wat onzin ouer je m omloop gebracht, maar wat ik nou weer op m'n tafel vond liggen van het'deftige Amerikaan se persbureau A.P- spant toch mei cle kroon. Je gaat nog eens je titel verde digen, je trotse titel van „champion of the world." ondanks alle be richten van je manages, dat je er genoeg van had, schoon genoegdat je 's morgens net zo lang in je bed wilde blijven liggen als je zin had dat je came Is wou roken en siap- roomtaartjes eten en Sunday's", al werd je er zo zwaar van als een ouwe stier. Ik neem het je niet kwalijk, Joe allemaal reclame van je mana gers, die je nog altijd te goed vin den voor goed voer en een warme stal. Jij hangt je bokshandschoenen nog niet aan. de wilgen. Natuurlek niet. Als je nog met z<5 weinig risico honderdduizend dollar per avond kunt verdienen, zou je toch wel een „big sap" zjjn, als je het niet deed. En toch weet ik, Joe, dat het b|j jou niet alleen gaat om de knaken. De zwarte poenig heeft, al Is z'n eerst® jeugd voorbij en ver toont z'n niet meer zo glanzen de huid de littekens van de DE ZWARTE POEMA... De nieuwe prijsregeling voor de suiker heeft de Nederlandse krui deniers in beroering gebraéht. Vol gende week Vrijdag toch gaat de nieuwe prijs in en voor die datum mag geen "enkele winkelier zijn. sui ker verkopen boven de thans vast gestelde prijs. Doet hij het toch, dan wacht hem een hoge boete, want de ambtenaren van de prijs- beheersing houden er een scherp oog op. Nu doet zich echter de moeilijk heid voor, dat talrijke kruideniers alleen nog maar suiker in voorraad hebben, die zij van hun grossiers tegen een zg. „blanco" prijs ge kocht hebben. Deze blanco-prijs zal straks ongetwijfeld door de gros siers vastgesteld worden volgens de laatste prijsregeling, zodat de kruideniers thans reeds duurdere suiker in voorraad hebben. Indien zij deze suiker vóór a.s. Vrijdag verkopen, moeten zij dat doen te gen de oude prijs, dus met verlies. Van alle kanten zijn er' nu be zwaren gerezen tegen deze regeling van het ministerie van Economisch* Zaken. Het was de winkeliers niet meer duidelijk wat zij mochten, doen of laten of wat zij moesten doen, want ook het vasthouden van de voorraad ls strafbaar. Wij hebben ons daarom in ver binding gesteld met het directo raat-generaal voor de prijzen in Den Haag, waar men ons het vol- mededeelde: „De verkoop van suiker tegen de verhoogde pr|js blijft In alle geval len strafbaar tot a»s. Vrydag. Die winkeliers echter die reeds een sui- kervoorraad hebben ingekocht te gen nieuwe pry zen, mogen vdeze voorraad ongestraft vasthouden tot Vrydag, want zy doen dit niet met het oogmerk later een grotere winst te maken. De oude voorraad dlo nog aanwezig ls, moet tflgen normale prijs worden verkocht. Vasthouden van deze voorraad zal streng worden gestraft". Het kan dus waar zijn als een winkelier een bordje voor z|jn ra men hangt met „geen suiker voor handen", want dit kan slaan op oude suiker. vele gevechten, nog niets te vrezen. Er Is nog geen blanke koning der wildernis, die je aandurft met Dempsey lijkt dit ras uitgestorven. Wat er nu nog brnlt Joe Baksi, Lee Savold, Brace Woodcock of hoe zo verder nog mogen heten, z|jn hoogstens kleine berg- leemvtjes. Katjesspel noemen we dat hier. Maar... al vind je die „katjes" niet veel bijzonders, toch is het met sportlef om te laten verklaren, dat je eerst eena wilt zien wat Eaksl tegen Ezzard Charles doet en als dat niet veel bijzonders is maar ge noegen zal nemen met Den Savold, die de volgende maand bokst tegen Bruce Woodcock. Zorn opmerking is'niet fijn, maar die is ook niet van jou, maar van die jakhalzen, die aan het learkas van jc versla gen tegenstander mogen kluiven, als jij je zwarte buik vol hebt... Wat jou betreft, Joe: doe die „kat jes" niet al te veel pijn, geef 2e een lik met je zwarte poot en prijs je gelukkig, dat je met nog zó wei nig risico de jungle kan regeren. Good luck, Joe. En de bal rolt verder Zondag is Soccer-dag, al wil dLt geenszins zeggen, dat elke Rotter dammer morgen aan deze roepstem gehoor kan geven. Er is hier zegge en schrijve één wedstrijd: Neptu- nusKFC en daarmee is ternau wernood een kinderhand gevuld. Wie Sparta lief heeft, kan de roodwitte kleuren volgen naar Schiedam, maar ook daar is de ca paciteit beperkt. Het Stadion, dat wel veel kan bergen, ligt braak. Hier mogen, als Bas van Krimpen er zin in heeft, de schaapjes in. grazen. Wat de (onverbeterlijke) gokkers' betreft: ons p o o 1-mannetje zegt, dat Xerxes wint van Blauw Wit, Sparta verliest van SW, Zeebur- gia gelijk speelt tegen Hermes DVS en Neptunus wint van KFC. Maar als het niet zó uitkomt, geef dan In vredesnaam niet de schuld aan hem die zich niemfc uw toegenegen KRIS-KJR ASSER. In „de Lange Thuisreis" vertelt Joh» Ford met meesterlijk toegepaste film- middelen van het leven aan boord, eft passagierend aan de wal. van een groepje zeelieden, een willekeurige be manning van een vrachtschuit dia Jn de oorlog munitie naar Engeland vaart. De reis begint ergens in Weat-lndië en gaat vla New York naar een Engels havenstadje. Geen verbaai van helden die boekena vonturen beleven, maar een haast documentair relaas van het leven dezer mannen op zee en aan de wal, waar het in oorlogstijd ook zo leuk niet is en waar aan iedere kade en in Iedere kroeg de ronselaars op de loer liggen. Helemaal geen helden zijn deze kerels, doodgewone zeelui die hun harde plicht doen en het grootste deel van hun leven eenzaam, op zee zwalken, de zee, de onveranderlijke tegenstelling met de wal waar mensen met hun haat en hun begeerten het aanschijn der aarde trach ten te vervormen. Zo zijn wij dan een paar uur getuige van het wel en wee van een aantal varensgasten en door de manier waarop Ford zo tekent, volgen wij hun doen en laten geboeid. Daar is Drisc, de grote vechtjas die met kapotte knokkels loopt van de opdoffers die hij spelenderwijs uitdeelt; Smitty, een heerachtige zee man, die geheimen schijnt te hebben; Ollie, de lange Zweed, che zich steeds weer voorneemt terug te gaan naar zijn teboortrland, zijn moeder en rijft hoer erij. maar iedere keer weer struikelt in een kroeg-«.de donkeyman, een rustige figuur, die nooit meer aan de wal terug wil e» het gedoe van zijn makkers wijs gerig gadeslaat; de rare kok met zijn piepstem en de zwaarmoedige Yank, die sterft, omdat er geen dokter aan boord is, die een stuk ^gebroken rib uit zijn long kan halen. Prachtig verteld ia de scène waarin men Smitty gaat verdenken van splon- nage. Smitty... Schmidt natuurlijk, denken de anderen «n zij gaan zich interesseren voor de zwarte doos, die de man altijd zorgvuldig gesloten houdt. Zit er een bom in?geheime papieren m code? Ze slepen Smitty van dek en houden hem vast, terwijl een van hen hem het sleuteltje ontfutselt. Onder grote spanning wordt het kistje geopend. Geen bom maar brieven. En dan leest de grote Drisc langzaam en stuntelig een paar brieven voor, brieven van een vrouw aan haar echtgenoot, tragische brieven waaruit een drama oprijst. Smitty blijkt een wegens drankzucht ontslagen officier, die om zfjn vrouw de schande te besparen Engeland ver laten heeft. Zij smeekt hem terug te konten - Gegeneerd maken de mannen een einde aan het onderzoek. Een uitstekende film die in Rotter dam zeker de belangstelling zal trekken die hij dubbel en dwars verdient. Het ls thans zeker dat er drie Fransen zullen uitkomen in het toumooi om het wereldkampioen schap dammen. In verhand hier- mede is het tournooi uitgebreid tot 18 ronden. Hiervan zullen de drie laatste in Rotterdam -worden ge houden. De aanvang van het tour nooi blijft bepaald op 13 Novem ber, terwijl de slotronden te Rot terdam geprojecteerd zijn op 2, 3 en 4 December. Het programma van de andere toegevoegde ronden is nog niet ge publiceerd. Men mag het thans wel als zeker aannemen, dat de huidige wereld kampioen Pierre Ghesten zijn titel met zal verdedigen. Dit kan afge leid worden uit het feit, dat door de Franse dambond als zijn verte genwoordigers zijn aangewezen: Leon Post, Pierre Perot en Henri Chiland. Het valf te betreuren dat o.a. M, Bonnard, de huidige Franse kampioen, wegens ziekte niet in staat is deel te nemen, terwijl ook G. Malfray de kampioen van Fran krijk 1947 niet van de partij zal zijn. EARL DURR BIGGER,S EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 104 „Bedoel je, dat hij in werkelijk heid Maydorf heet?" vroeg Madden belangstellend. „Ik weet het zeker. Ik heb May dorf al leren kennen in San Fran cisco," „Op welke manier?" „Hij deed, alsof hij probeerde de Phillimore paarlen te annexeren." Madden's gezicht werd weer paars. „Werkelijk? Wil je me daar eens wat meer van vertellen?" „Zeker," antwoordde Bob. Hij vertelde Maydorf s verrichtingen bij het havenhoofd, maar vergat te zeggen, dat hij met Louie Wong in verbinding was geweest. „Waarom heb je me dat niet eer der gezegd?" vroeg Madden. „Omdat ik dacht, dat u ervan wist En dat denk ik nog." „Je bent gek." „Misschien. Daar zullen we niet op doorgaan. Maar. toen ik Maydorf hier zag, vermoedde ik natuurlijk, dat er iets niet in de haak was. Ik 'ben nog piet van het tegendeel overtuigd. Waarom niet terug ge komen op uw oorspronkelijk plan, om de paarlen in New York ta laten afleveren?" kladden schudde het hoofd. ..Neen. Ik heb het er op gezét, ze hder te hebben, en dat zal gebeu ren. Iedereen weet, dat tk me niet van mijn voornemen Iaat afbren gen." „Zegt u mij dan tenminste, wat u er tegen hebt." „Er is niets tegen," antwoordde Madden. „Tenminste geen bezwaar, dat ik onoverkomelijk vind Het is mijn zaak. Ik heb de paarlen ge kocht en Ik wil ze hebben. Ik geef je mijn woord, dat je betaald wordt dat is toch alles, waar jij je over bezorgd maken kunt." „Meneer Madden," zei de jongen. „Ik ben niet blind. U zit op een of andere manier in de klem, en ik zou u graag willen helpen." Madden draaide zich om, en zijn vermoeid, afgemat uiterlijk, gaf de duidelijke bewijzen, dat Bob gelijk had. „Ik kom er wel uit." zei hij. „Ik ben groter moeilijkheden xe boven gekomen. Ik dank je voor je vriendelijke bedoeling, maar maak je over mij niet bezorgd. Om acht uur dan ik reken er op. Nu zul je mij wel verontschuldigen, als ik wat ga rusten. Ik verwacht een vrij drukke avond Hy ging de kamer uit en Bob staarde hem na, verbaasd en geheel in de war gebracht. Was hij te ver gegaan bij de mïilionnair had hij te veel gezegd? En dat gezegde over Evelyn Madden kon dat waar zijn? Was zij Werkelijk in Los Angelos? Het klonk aannemelijk, en haar vader leek de oprechtheid zelf, toen hij. over haar sprak. Ach de woestijnbitte was nu iets tastbaars, golf na golf van doorzichtige nevel. Bob was moe van. de vele vragen. Hij volgde Madden's voorbeeld en sliep heel de middag. Toen hij opstond, was de zon aan het ondergaah en de koele nacht daalde. Hij hoorde Gamble in dé badkamer. Wie was Gamble,eigen* lijk? Waarom mocht hij hier op de ranch logeren? Op de patio zei de jongen met een, paar gefluisterde woorden te gen Ah Kim, wat hij over Evelyn Madden had geboord. „Thorn en professor nu thuis," zei de speurder. „Ik letten op afge legde mijlen negen en dertig, zo als tevoren. En stukjes rode klei op de vloer van wagen." Bob schudde bet hoofd. „De tijd gaat voorbij," merkte hij op Chan haalde de schouders op. „Als ik tegenhouden kon, zou ik het doen." antwoordde hij. Aan het diner was Professor Gamble de vlees geworden bemin nelijkheid. ,.Zo, meneer Eden, we zijn blij, dat we u weer hier hebben. Het is jammer, dat u iots van deze woes- xijnlucht missen moest. Zijn uw zaken naar wens gegaan, als ik zo vrij mag wezen er naar te vragen?" „Zeker," glimlachte Bob. „En hoe staat het met de uwe?" De professor wierp hem een snel le blik toe. „Ik eh ik ben blij, te kunnen zeggen, dat ik een zeer lonende dag heb gehad. Ik heb de rat gevonden, die ik zocht." „Prettig voor u, maar minder voor de rat," zei Bob, en verder werd er niet meer gesproken aan tafel. Toen rij opstonden stak Madden een sigaar op en liet zich in ztfn geliefkoosde stoel voor het vuur neervallen. Gamble ging met een tijdschrift bij een lamp zitten. Bob nam en sigaret en liep wat rond Thorn kóós zich ook een tijdschrift uit De klok; sloeg zeven uur, en daarna hing er een bij'na ondraag lijke stilte in de kamer. (Wordt Vervolgd) Dat men in Indonesië althans op film gebied de zaak verstandig en. in een nieuwe geest aangepakt heeft, is een verheugend iets. Temeer, daar hieruit blijkt, dal de sedert de bevrijding sterk opvallende veredeling van de Neder landse filmreportage niet bij de grens heeft stilgehouden. Het is misschien nog te vroeg om het effect van een wissel werking tussen vaderlandse en over zeese productie te bepalen, maar zeker is, dat de Nederlandse documentaire filmkunst als een geheel sterke en ge zonde impulsen kan ontvangen van het werk, dat in het filmische terra incog nita ginds verricht wordt. Denken we alleen maar aan het ontzaglijk veel grotere werkterrein, het totaal andere natuurlijke décor, dc grote verscheiden heid van volken en beschavingen! De thans in Cineac vertoonde docu mentaire uit de serie „Wordende Wereld" ïs een goed voorbeeld van de nieuwe stijl. Het onderwerp; de jubi leum- en. kroningsfeesten, diende als een natuurlijk scenario voor opnamen van festiviteiten In alle delen van de Archi pel en by eenzelfde uitgangspunt krijgt men een aantal zeer wisselende en onderhoudende beelden van de viering te zien: Europees aandoende optochten, parades, de bijeenkomst van de voor lopige federale regering, naast inheemse dansen, prauwwedstrijden en wat dies meer zi). Als filmliefhebbers zouden we haast wensen dat „Wordende Wereld" m een eeuwige status nascendi mag blijven. Lutusca De banneling Js Karei de Tweede, koning van Engeland, die hier in Hol land op een boerderij verzeild raakt en zich ln de armen van een beeldige boerendochter veilig voelt voor Crom well en zijn rondhoofden. Als Karei terug mag gaan naar zijn troon neemt hij in tranen afscheid van Kaatje, want een koning kan toch geen boerenmeisje tot vrouw nemen, dat zou te mal zijn. Net zo mal als deze Kitscïi- gesehJede.nls, waarin Douglas Fairbanks de vlotte koning voor moet stellen, en Paule Croset Kaatje, de boerenmeid met het perzikhuidje en de maniertjes van een operette-diva. Douglas, Douglas!! Scène uit ,jDe lange thuisreis" OP de avond voor Hervormings dag staat dit iy «ie krant te lezem „geloof alleen1*. Als een oproep voor leder, die het lezen wil. Niet een oproep tot iets par- ticuliers en aparts, maar tot een zich. openstellen naar twee zijden, naar God en naar de naaste in een gemeenschap, die groter is en meer omvattend dan eigen groep of kerk. Zo kan het ln het laar 1948 na Christus gebeuren dat in e£n dag. blad zonder uitgesproken chris telijke overtuiging toch deze twee woorden: „geloof alleen" komen te staan, neen, niet als een bin dende eis, maar als een bevrïj dende constatering voor alle lezers, of u nu al*oI niet tot een confessie behoort. Er komt in deze wereld niets tot stand zonder ge looi Zelfs het atheïsme (dis het dan bestaat) bestaat alleen bij de gratie van het geloof waarmee het wordt aangehangen. Het gaat dus steeds om de inhoud van het geloof. W&t gelooft u? Deze vraag is voor Rooms en Protestant van even groot belang. Daarom kunnen wij In deze ru briek Hervormingsdag niet onop gemerkt laten voorbijgaan. De daad van Maarten Luther op 31 October 1517, die de Kerkhervor ming inluidde, blijft actueel, zo- lang de vraag naar het geloof en zijn inhoud niet verouderd is. In een wereld, gistend van nieuwe krachten, trad de monnik-profes- sor op. „De boekdrukkunst was uitge vonden, Coperuicus predikte de draaiing van de aarde om de zon (inplaats van omgekeerd, zoals men tot toen toe meende), de bur gerij werd de draagster der be schaving, het buskruit was uitge vonden, de adel had zijn mili taire rol uitgespeeld, het beroeps, leger kwam in zwang, Columbus had Amerika ontdekt, West-Euro pa stond op het punt door haar wereldhandel en koloniale poli tiek de heerschappij over de aar de te erlangen. Deze grote feiten hebben na tuurlijk de loop der hervorming min óf meer bepaald, maar dc hervorming voortbrengen konden ze krachtens hun aard niet." {Al dus Dr. Berkhof in zijn Geschiede nis der Kerk). Zelfs Luther kon dat niet. Luther was slechts een ge roepene, die zich Instrument wist van de Heilige Geest. Die niet an. ders kon dan getuigen dat het ge loof in Gods genade, het geloot alléén, de mens in de rechte ver houding stelt tot God. God die niet eist, maar geeft (Romeinen 1 vers 16 en 17). Dat is vandaag-de-dag actueler dan ooit Want alleen voor wie gelooft komt de verhieuwende en reddende kracht van het Evan gelie vrij. Dat ieder christen dan op Hervormingsdag zich opnieuw aangesproken wete „uit geloof tot geloof." OBERMAN Terugkeer naar Vlissingen nog niet mogelijk Aan het verslag over het boekjaar 1947 van de stoomvaart maatschappij Zeeland" Koninklijke Nederland- sche Postvaart N.V. te Vlissingen, ontlenen wij het volgende: De motorschepen „Koningin Em ma" en „Prinses Beatrix" zijn na de herstellingswerkzaamheden. die met grote vertraging werden uitgevoerd, wat de bovenbouw betreft, vrijwel geheel in hun vooroorlogse toestand teruggebracht. Na het gereedkomen van deze sche pen kon tot een dagelijkse dienst worden overgegaan. Het s.s. „Oranje Nassau" werd tot Juni 1947 ingelegd in de nachtdienst Hoek van Holland —Harwich, «jaarna werd het gebnjikt voor het maken van extra reizen, resp. verhuurd op time charter. Be gin 1948 werd de Oranje Nassau uit de vaart genomen voor definitieve reparaties en modernisering. Het passagiersvervoer ontwikkelde zich gestadig en. het aandeel van de maatschappij „Zeeland" was bevre digend. Een gestadige toeneming valt te constateren in het vrachtvervoer als gevolg van de gunstige ligging van de Nederlandse afvaarthaven. De in November 1946 ten behoeve van de Zeeuwse belangen ingestelde vraehtdienst Vlissingen—-Harwich werd gedurende het gehele verslag jaar onderhouden. Door gebrek aan lading waren de resultaten van deze dienst zeer teleurstellend. Het exploitatieoverschot over 1947 was nog iets gunstiger dan over 1946, grotendeels het gevolg van de om- staodigheid, dat met een minimum aan varend materieel een maximum aantal passagiers werd vervoerd. De exploitatiekosten zuilen echter aan merkelijk stijgen bij het in bedrijf stellen van meerdere schepen ter uit eten ing van de dagelijkse dienst. Aan dc in een vorig jaarverslag vermelde beslissing van dc regering, dat de maatschappij begin 1948 haar dienst wederom van Vlissingen uit zou moeten uitoefenen, kan op grond van nautische cn technische bezwa ren nog geen uitvoering worden ge geven. Ook gedurende het jaar 1948 werd derhalve de dienst van Hoek van Holland nit geëxploiteerd, het geen ongetwijfeld de bedrijfsresulta ten over dit jaar ten goede zal ko men. Het overschot van de explotatie- rekening bedraagt 1.1B1.662, het winstsaldo, 586.611., na toevoeging aan de „reserve voor vlootvernieu- Wing ad. 420,000.— kan op de pre- ferent-winstdelende aandelen 4h't% de gewone aandelen 5% (4 worden uitgekeerd. Om het kampioenschap drie-banden Gisteren zijn de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland eerste klas driebanden alhier voort gezet. De uilslagen zijn: Kok 50 116 5 0.451 Van Gils 42 116 3 0,361 Bornkamp 50 79 5 0.632 Van Bommel 49 79 4 0.620 Metz 50 116 3 0.431 Boeken 45 116 3 0.387 Van Aken 50 76 6 0.656 De Lijster- 36 76 3 0.473 Stralen en veren Sinds mijn vrouw vernomen, heeft van aardstralen die gevaar lijke ziekten kunnen veroorzaken by mensen die er zonder dat zij het weten op zitten te leven, lijdt z|j aan slapeloosheid. En ik zelf doe pActiseh ook geen oog meer dicht want nacht aan nacht ben ik in de weer op de slaapkamer. Dat gaat dan zo: Woelen en zuchten aan mijn zijde en mijn be zorgde vraag: Wat is er, lieve, kun je de slaap weer niet vatten, zul len we dan nog maar eens en dan spring ik het bed uit en duw het ledikant als een slede naar een an dere plaats in de kamer. Nou geloof ik dat je 't net pre cies midden op de gevaarlijkste straal zet, zei ze vannacht, eergis teren hebben we het immers hier al geprobeerd en. toen. kreeg ik in eens barstende koppijn, weet je dat dan niet meer? Nee ik wist het niet meer, ik slaap zodra ik het kussen voel terstond als een. beschonken©, straal of geen straal, maar ik geloof wel dat zij geiyk had. aan de krassen op het zeil te zien. Ik zette mij weer in duwhou- ding achter de bedkar en sprak: dan nog maar eens vlak onder het raam proberen, daar sliep je Maandag geloof ik vrij goed, is het niet? Vrij goed, snibde my'n vrouw, daar kreeg ik juist die ondragelijke maagpijn, dat weet je toch wel, nee beslist niet onder het raam. Ik nam de situatie in de kamer nog eens goed op, maar ik kon geen plekje meer vinden waar het ledikant de laatste tij'd al niet ge staan had. Weet je wat geloof ik het beste zou zijn. zei m'n vrouw met iets hoopvols in haar stem, we moesten maar vóór gaan slapen, misschien is daar geen straaltje te bekennen. Goed, lieve, zei ik rille rig van de slaap, wil je er mis schien dan even uitkomen, want dan moet ik het ledikant demon teren, zo gaat het toch niet door da deur. Nou, daar lagen we dan, tegen de lange wand vóór. Net was ik onder zeil of ik werd wakker ge schud. Ik geloof dat we er hier precies boven op staan, sprak mijn vrouw beledigd, ik lig gewoon te schudden in bed. Gut, lieve wat naar, zei ik geeuwend, wacht maar, ik zal het even naar de overkant rijden, maar dan moet ik eerst de bank in de slaapkamer brengen, anders gaat het niet. Nou, dat was een heel gesjouw eer ik dat bak beest verhuisd had. Doodop, ging ik even een sigaretje roken op de '.bank en toen ik na een minuutje iin de voorkamer kwam sliep mijn vrouw als een das. Ora haar in 's hemelsnaam niet wakker te maken sloop ik maar te- rug, pakte het tafelkleed en legde mij daaronder op de bank ter ruste. Wil u wel geloven dat ik geen oog dicht deed. En al komt dat nu honderd maal door die kapotte veer in de bank, een wichelroeöemeneer moet er komen in mijn huis, want u voelt wel, dat gaat zo niet langer. DESIDERIUS Advertentie 1. M. Hebt U Uw bestel ling VftQ gedistil leerd, wijn, bier (en advocaat!) opgegeven? In te leveren bonnen/Coupures door bakkers en tabaksdetallUsten. in do week van l t-m. 6 Nov. 1918 BRQOD/INL. BLOEM PATENT BLOEM; 287 brood, 324 brood, s brood T brood, H 21 <8 rts.) 288 brood, 289 alg., 323 brood. 329 brood. E 351, S brood, T brood, H 21(4 rts.) Coup. X 322. X 346. Afgifte Coup. O 162 InL Bloem, D 163 Pat. Bloem. ROGGEMEEL: Zie brood. Afgifte Coup. D 161 Roggemeel. TABAK/DETA1LL.116 tabak (2 rts.) 119 tabak. H 66 (1 rts.) Afgifte Coup. C 980. Inlevering brood m veelvouden van. G80' rts. Inlevering tabak, ln elk aantal. Inlevering door textielhandelaren 1 x pee 14 dagen volgens Indeling door mie veringskantoor. DETAILLISTEN: Toew. Distex M D 85. A t.m. H van de VA 705 (laatste gelegenheid tot Inlevering tra. 6 Nov. *4B) J, K, L, M, n, en P van de VA 804 (1 punt). J. K. N, (5 pt.). J. K, N, Res (10 pnt.). Textiel a.s. moeders. (10 pnt) van de CA 802, rts bonnen D en E 81. Afgifte bandelscoupures textielgoederen, CONFEC. BEDRÏJVEN/CONFEC- TIONNEURSWerkkledlngbonnen H en L 1 tm, 8 en de rts. bonnen FC en FD, ln veelvouden van 300 punten, machtigingen confectie en handels coupures, Afgifte Confectiecoupures. F-vcrg, houders: Werkkiedingsbon- nen als voren. weverijen Handelscoupures en confectiecoupures. Afgifte ont. bew. MD 342—05 resp 342—06 De gegevens omtrent de Inlevering van overige artikelen in het tijdvak van 25 Oct. t m 6 Nov. werden opgeno men in het avondblad van 23 Oct. j.L Beste Jongens en meisjes, Japle kan heel goed merken, dat de avonden langer worden. Jullie overstelpen hem met oplossingen. En vooral als een raadsel niet zo moeilyk blijkt te zijn. Want jullie zullen moeien toegeven, dat het niet zo ingewikkeld was om te ontdek ken, dat met de jongensnaam Peter bedoeld werd. De gelukkige prijs winnaars zijn ditmaal: Addie Kooy- man. Zcisstraat 4b, Rotterdam; Theo Mossel, Nieuweweg 19, Bergschen- hoek. Mijn vriendjes en vriendinnetjes van 1115 jaar hadden het niet zo gemakkelijk. Toch waren de meeste oplossingen goed. De namen van de bekende mannen luidden: Roosevelt, Chopin, Vondel, Stalin, Danton. Edison. Een bogk wordt gestuurd aan: Janny Krijgs man, Oostdijk 128, Middclhar- nïs; Betty Kool. Rechter Rotteka- de 1, Rotterdam. Tot de volgen- l de puzzle. Japie Parool 9

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3