wm. HET EOTTEEDAMSCH PAROOL Dr. Bee! vertrok naar zijn nieuwe post te Batavia In Nederland rijden of staan ruim 2500 woonwagens SP Chinese rode leger dringt Moekden binnen Franse regering wint slag om de mijnschachten MinisterStikker, reeds in Indonesië, zal contact zoeken met Republiek Russenvermoorden Amerikaan te Wenen „Zoet" winstje ging niet door „Boerenpartij" wordt „Boerengemeenschap" KVP ontevreden over regeringsverklaring Truman en Dewey zijn allebei zeker JODEN VEROVEREN GEHEEL GALÏLEA SED-leider vlucht naar West-Duitsiand „Ik zit in een rijdende wagen, waarin ik een andere plaats kreeg" Communistische vakbond blijft agitatie onder de arbeiders voortzetten Voedselprijzen gaan weer omhoog „Wolgalied" weerklonk bii Léhar's groeve „Wat doet regering met het overschot aan aardappelen en uien?" Kamerleden pleiten voor Wapeningen" Benelux Bakt Brood Binnenkort Bonvrij Nico van Suchtelen gehuldigd Sovjetcomponisten op de vingers getikt Weerbericht Maandag 1 November 1948 led. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abann-prljsi per week 042 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.D9 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER 'Achtste jaargang, No. 255 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche^Bcmk te Rotterdam Directeur: B. da Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Dr. t. J. M, Beel Is Zondagavond óra 9 uur per vliegtuig naar Batavia vertrokken als de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon. (Dit is de titel van de hoogste gezagdrager In Indonesië, aangenomen by Kon. Besluit Van 29 October 1948. dat voortvloeit uit de op diezelfde dag aangenomen nood- wet-Indonesië)Voor ztfn vertrek stond de Hoge Vertegenwoordiger de pers enige ogenblikken te woord. Met betrekking tot de hervatting der onderhandelingen en de reis van minister Stikker zei dr. Beel te hopen, dat diens besprekingen met succes zullen worden bekroond. De aard van dr. Beeis nieuwe functie brengt mede, dat fay niet persoonlijk aan de onderhandelingen met de republiek zal deelnemen. Op de.vraag of het in xfjn voornemen ligt op gelegen tyden naar Nederland te komen voor over leg met de^ regering, antwoordde dr. Eeei, dat de regering het inderdaad we! eens nodig zal vinden, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon voor een persoonlijk contact naar Den Haag komt. Dat de heer Abdoelkadir niet met dr. Beel naedereist is een gevolg van de omstandigheid, dat diens bespre kingen met minister Sassen nog niet zijn geëindigd, Dr. Beel werd o.m. uitgeleide c„- daan door minister-president dr. W. Drees, de ministers J. R. H. van Schaik, L. Götzen, mr. E. M. J. A. Sassen, mr. W. F. Schokking en door de voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, jhr. mr, NL van der Goes van Waters, die van. de K VP-fractie, prof. mr. C. P. M. Rom me. Stikker te Batavia Minister Stikker „is Zondag avond te Batavia aangekomen. Een grote menigte begroette hem op het vliegveld Kemajoran èn luit. ter zee Ravesteyn begroette hem. namens dr. Van Mook. Deze hiejd zelf op dat ogenblik een afscheidsreceptie ten paleize; Minister Stikker legde geên verklaring voor.de pers af, daar hij var, plan was, vandaag een perscon ferentie te houden. U Het bericht over een Nederlandse uitnodiging aan drs. Hatta om naar Batavia te komen,is in Den Haag van bevoegde zijde tegengesproken; De gang van zaken is zo, dat minis ter Stikker contact zal zoeken, met republikeinse leiders,-tot wie Ook drs. Hatta behoort. V" Mcrie Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie ..van Goede Diensten, heeft Zaterdag samen met dr. Soetan Sjahrir een -ontmoeting gehad met autoriteitente Djogja. waar het Nederlandse antwoord op Cochrans voorstellen is besproken; Nederland staat er op, dat eerst een eind wordt gemaakt aan de be standsschendingen, alvorens de be sprekingen kunnen worden hervat. De Republiek acht in dit geval her vatting der besprekingen onwaar schijnlijk, omdat de Republiek niet in staat is, aan deze eis te voldoen. Irving Ross, op twee na de hoogste Amerikaanse functionaris van fle ECA (de hulpverleningsorganisatie) te Wenen, is Zondag vermoord in zijn auto aange troffen. Vier gewapende Russen, in uniform, hadden hem onder bedreiging met een pistool, gedwongen, naar dc Russische sector te rijden. Met een geweerkolf werd hem daar de schedel ingeslagen. Volgens officieuze berichten zat Ross, tezamen met een meisje, fn z(jn auto, die bulten bet Südbahnbof was gepar keerd, toen vier Russen hem dwongen naar de Russische sector van de stad te rijden. Onderweg werd het meisje, Anna Sutkenina geheten, geslagen. Zij werd In het tiende district (Russische sector van Wenen) uit de wagen ge worpen en bleef tot laat in de namiddag bewusteloos. Later ondervroeg men baar. Het lijk vaa Ross werd ln de auto gevonden, die op een stuk land in het 25ste district stond, juist buiten de stad. Alle wielen van de auto waren ver dwenen, Sowjet-troepen zetten de om geving van de wagen af en lieten niemand toe. Bij een grossier fe Arnhem zijn tweehonderd zakken suiker, met een totale inhoud van tienduizend kilo, in beslag genomen: hij had suiker uit oude voorraad „op de pof" geleverd en hoopte nu de af rekening te kunnen doen geschie den tegen de nieuwe prijzen. De autoriteiten controleren scherp en treden streng op tegen .winkeliers en :-grossiers, die trachten, van. de Gevechten OTergartgstdestah'if^tè'prófitereni^óf^'*^K^^^i^(^den~'Java""hebb,ëh',•iiIëaer•i• landse patrouilles de-status-quo lijn overschreden. Volgens een fe Bata-, via uitgegeven communiqué zijn er. hevige gevechten geleverd tussen Ncaerlandse en Republikeinse pa trouilles in de omtrek van Salatlga. Twee republikeinen zyn gedcod er dertig gevangen genomen. De Ne derlanders leden geen verliezen, al-, dus het Nederlandse, communiqué. -Naar aanleiding van de Neder landse beschuldiging dat. er nog 15.000 Nederlanders op republikeins gebied geïnterneerd zouden zijn, deelt het republikeinse ministerie, van voorlichting mede,, dat sinds de evacuatie 4465 personen naar Ne derlands gebied zijn geëvacueerd. Aan personen, die nog. op republi keins gebied zijn achtergebleven, is nimmer verboden, dat gebied te ver laten. Zij zijn vrijwillig achtergeble ven en. uit eigen wil republikeins staatsburger geworden, aldus bet In donesische communiqué. die weigeren, de thans bonloze ar tikelen als suiker e.d. te verkopen. Het voorlopig comité dat zich bezig hield met de stichting van een „Onaf hankelijke Boerenpartij" heeft besloten, de naam te wijzigen ln „De Nederland se Boerengemeenschap", omdat niet het stichten van een politieke partij ■wordt beoogd, In een dezer dagen uitgegeven ma nifest heeft het comité meegedeeld, dat het merendeel der boeren niet accoord gaat met het tegenwoordige landbouw beleid, o.a, ook wat betreft de opbouw van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. De Nederlandse boerengemeenschap wil invloed uitoefenen op de diverse staatkundige partijen cn haar boeren- vertegenwoordïgers in de volksverte genwoordiging, zij wil streven naar lo nende prijzen, lonende arbeid, bestaans zekerheid voor allen gelijkgerechtigd heid en gelijke kansen,, verhoging van de belastbare inkomengrens, instelling van een economisch instituut (ln.de zin van bet L, E. L) ook voor de In dustrie, opdat niet alleen voor de land bouw, maar ook voor de industrie de kostprijs der producten officieel wordt berekend: sociale voorzieningen, berus tend op het beginsel van naastenliefde (de gezonden voor de zieken en zwak ken) ln die zin dat het bedrijfsleven wordt ontlast van de kosten voor veel improductieve administratieve romp slomp. De Katholieke Volkspartij is te leurgesteld over de regeringsver klaring die verleden week werd af gelegd inzake de politiek van lonen en prijzen. In een verklaring, uit gegeven door het dagelijks bestuur van de KVP, wordt aangekondigd, dat het bestuur de katholieke Ka merfractie om krachtdadige mede werking zal verzoeken- om een re geling te verkrijgen ten aanzien van de kinderbijslag. Wat de rege ringsverklaring over dit onderwerp heeft gezegd, noemt de KVP „in hoge mate teleurstellend en onbe vredigend". Gepensionneerden zenden protest aan regering Gepensionneerden, leden van de afdeling' Arnhem van de bond van Gepensionneerden van Ned. Spoor- en Tramwegen, hebben een protest aan ce ministerraad gestuurd. In een vergade ring te Arnhem namen zij een motie aan, waarin wordt geconstateerd, dat het wetsontwerp verhoging der pensioe nen met toeslag niet afdoende voorziet in hun behoeftige omstandigheden. Ook ondersteunt men de op 30 Sept. in de Tweede Kamer aangenomen motie-van Sleen. President Truman en gouverneur De wey, de twee voornaamste candidaten in de Amerikaanse presidentsverkie zingen, hebben beiden hun verkie zingscampagne beëindigd. Truman sprak in St. Louis zijn laatste rede uit, Dewey In New York. Beiden verklaar den d« verzekering te kunnen geven, nat hun party zou winnen. Arabieren teruggedreven tot in Libanon Vrydag hebben Israëlische troe- pen in het Noorden van Palestina een actie ingezet tegen Libanese troepen in Galilca, die onder bevel stonden wan Fawzi el Kaoekji. Deze actie heeft tot gevolg gehad dat de Arabieren geheel Galilea ontruim den en zich terugtrokken over de Libanese grens. Zondagmorgen hebben de troe pen van Israël een bevel tot wa penstilstand, dat Zaterdag was uitgevaardigd door kolonel Riley, de voornaamste militaire waarne mer der UNO, opgevolgd. Volgens een Israëlische woordvoerder is thans het gehele gebied van Gali lea van Arabische troepen gezui verd. De Arabieren hadden hon derd manschappen aan doden en gewonden verloren, terwijl niet meer dan tien Joden werden ge dood, zei de Israëlische zegsman. Door de verovering van Galilea beheersen de Joden thans geheel' Noord-Palestina. Zondagavond zei een UNO-woord- voerder te Tel Aviv dat de Joodse troepen op Libanees grondgebied waren doorgedrongen. Te Parijs heeft 'Zaterdagmorgen een subcommissie van de Veilig heidsraad een Frans voorstel aan genomen, volgens hetwelk de Joodse troepen in de Negeb moe ten worden teruggetrokken op de stellingen van 14October (voordat delopmars tegen de Egyptenaren begon), waarna de bemiddelaar een voorlopige bestandsregeling en de bestandscommissie van de UNO een permanente bestandsregeling moet vaststellen. Dinsdag wordt de resolutie aan de Veiligheidsraad voorgelegd. Het met Sow jet-licentie werkende Duitse nieuwsbureau A.D.N. heeft mede- gedeelc, dat Erich Gnifike, een der leiders van de S.E.D, en bestuurslid van de Duitse Volksraad in Berlijn, naar eèn der Westelijke zones van Duitsland is uitgeweken. Het bestuur van de S.E.D. heeft een stemmig besloten hem uit de partij te stoten, „daar hij de partij, die hij be loofd had te dienen, verraden heeft". Zijn privé-secretaresse ls eveneens uit de partij gestoten. De medische faculteit van Stockholm, het Karolinska Ivsiitntet, heeft dc Nobelprijs voor geneeskunde 1948 toegekend aan Dr. Paul Müilcr uit Bazel,, de chemicus,.die in 1939 het D.D.T.-poeder uitvond. De prijs van ruim 100.000 gulden zal hem op 10 December a.s. woTden uitgereikt Dr, Muller, in zijn laboratorium Moekden, de hoofdstad van Mandsjoerije, stad van twee mil- lioert inwoners is in handen van de communisten gevallen. Het laatste bericht dat. de stad tele grafisch kon veraten luidde: ,,Er heerst hier een stilte van de dood. De mensen' houden zich schuil en wachten de binnen rukkende legers van Mao Tse Toeng af. Sedert vanmorgen is hier geen schot meer gevallen. Ik kan het bureau niet meer ver laten, Vaarwel." Daarna is het gordijn gevallen over de stad die de laatste slentcl- stelling was die Tsjang Kai Sjek in Mandsjoerije In handen had. Naar voorlopige schatting verliest hij hlerbö een kwart knlllioen sol daten. Honderden en duizenden van Tsjang Kai Sjeks troepen zijn overgelopen naar de rijen van de tegenstander. Een aantal rege ringsgetrouwe soldaten trachten echter door te breken haar de ten Zuiden van Moekden gelegen ha ven Hoeloetao. Zij hopen van hier in een soort „Duinkerken" te, ont- Minister Spitsen beëdigd .Verkeerswetgeving moet één geheel worden Van 15 November tot 31 December a.s. zulten in omloop worden ge bracht de kinderzegels 1948 waar van- zoals bekend de opbrengst ten- goede komt aan alle inrichtingen in Nederland waar kinderen buiten gezinsverband worden verpleegd. De zegels, waarvan de waarden zijn, 2/5, G, 10 en 20 cent, waarop een toeslag komt van reep. 2, 3, 4, 5en 8 cent, zijn ontwerpen door de kunstenaar André van der Vos sen te Haarlem „Och, wat kan ik nu al voor plannen meedelen. Ik zit in een rijdende wagen, en daarin heb ik alleen eem andere plaats gekre gen," zei de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. S p i t z e n, die vandaag door de Koningin is beëdigd, aan een verslaggever van het ANP. ,Hoe denkt u over de aanleg van het vliegveld Schieveen?" luidde een vraag. Het was wel duidelijk, dat ipi- nister Spitzen er wel over heeft gedacht, maar welke zijn mening was wilde hij nog niet meedelen. .,Ik heb nog veel te weinig over leg gepleegd", zei hij. Minister Spitzen wees er op, dat minister Vos een eerste poging heeft gedaan alle wetgeving voor het verkeer tot een sluitend ge heel te maken. „Hoe men ook moge denken over de gedetailleer de inhoud van de wetsontwerpen is dit toch.een werk, dat voortge zet moet worden," was 's ministers oordeel. Hij uitte de hoop, dat het bedrijfsleven aan de regeling van het verkeer zal meewerken. Ver der hoopte hij, dat de Wegenver keerswet, die nooit in werking is gesteld, spoedig van kracht zou kunnen worden. Minister Spitzen heeft zijn com missariaat van de Nederlandse Spoorwegen nu uiteraard, neerge legd. „Eén belangrijk ding heb ik in deze functie geleerd.' 'zei hij, „dat ook de hoogste leiding van de N.S. de verkeersvraagstuklcen niet ziet uit een oogpunt van lou ter spoorwegbelang, maar de alge mene verkeers economie primair stelt." Wilhelms Kouseband naar Engeland Toen wijlen de ex-keizer Wil helm van Duitsland meerderja rig werd, is hij door koningin Victoria benoemd tot Ridder in de Orde van de Kousenband. De kostbare versierselen van deze orde bevonden zich in de boe del van de ex-keizer, die thans vijandelijk vermogen is. Deze versierselen, worden volgens de reglementen der orde. aan da dragers slechts voor hun leven in bruikleen verstrekt, zij blij ven echter het eigendom van het hoofd der orde, de koning van Engeland, Zij moeten na de dood van de dragers worden teruggegeven. Dit is thans ge schied Tot de versierselen der orde behoren een blauw fluwelen kouseband waarop met gou den letters het devies der orde Honi soit qui mal y pense" (Vervloekt hij, dte er kwaad van denkt). komen met medeneming van zo veel mogelijk oorlogsmateriaal. Tsjang Kai Sjek en zijn echt genote hebben in allerijl in Nanking een conferentie be legd met hun generaals. Tsjang Kai Sjek kreeg bij deze conferentie te horen, dat de hulp van Amerika verveel voudigd zal moeten worden opdat deze een dam zal kun nen opwerpen tegen het op dringende communisme. Sporadische berichten die de buitenwereld hebben bereikt se dert de verovering van. de stad Moekden wijzen erop, dat er een algemeen uitgaansverbod is afge kondigd. Gepantserde patrouilles zouden rijden door de straten van de stad. John Grïghtwer, correspondent van Associated Press te Washing ton seint dit commentaar op de reactie die de val van Moekden in Amerika heeft gevonden: De Ver enigde Staten, komen in China langzamerhand te staan tegenover de eerste belangrijke wijziging in de „koude oorlog" met de Sowjet- Unie. Autoriteiten te Washington zijn zeer bezorgd over de militaire, po litieke én economische berichten Adk h.«t-omstreden^landi*- Zij schijnen ér niet langer meër op te vertrouwen, dat de regering van maarschalk Tsjang Kai Sjek de leiding zal hernemen en een einde zal maken aan de allesver nietigende burgeroorlog en zijn het er over eens, dat de vooruit zichten op een verwezenlijking van het doel der Amerikaanse buitenlandse politiek om voor ge heel China een. „vrije en democra tische en stabiele regering" in het leven te roepen, op het ogenblik tamelijk gering zijn. Voor het eerst in de geschiedenis (voorzover men. kan nagaan) heeft een. belangrijk Amerikaans Opera gezelschap hoofdrollen aan neger- vocalisten toebedeeld! Camilla Wil liams vervulde de titelrol, Law rence Winters de rol van. Amonasro in Verdi's „Aïda". Het enthousiaste publiek begroette deze beide opera sterren uitbundig bij de voorstelling van de „New York City Opera Company". Ia de nacht van Zaterdag op Zon dag is wel gebleken dat de Franse re gering de strijd om de mijnschachten gewonnen heeft! Tachtig procent van de. Franse mijnen is weer in handen van de regering en in de voornaamste steenkolenbekkens van Frankrijk wordt het werk op ruimere schaal hervat Maar de krachtmeting met de commu nisten heeft zich nu verplaatst naar de havens; de communistische vakbonden hebben de havenarbeiders opdracht ge geven, geen schepen te lossen die steenkool uit het buitenland importeren en de regering doet al het mogelijke, de steenkool toch ingevoerd te krijgen. Er zijn al schepen naar An tv/er pen ge dirigeerd: de steenkool wordt dan per trein naar Frankrijk vervoerd. Intussen geven de communisten' zich nog niet gewonnen. Een millioen ar beiders in de ijzer- en staalindustrie heeft van zijn vakbond een oproep ge kregen om „gemobiliseerd te blijven" tegen de stijging der kosten van levens onderhoud en de communistische vak vereniging van textielarbeiders heeftin een ultimatum aan de werkgevers uiter lijk 5 November loonsverhoging ge- eisL Dat de arbeiderseisen echter niet alle en uitsluitend aan communistische agi- tatie te wijten zijn, bleek Zaterdag nog eens weer op een conferentie te Parijs, tussen het kabinet, werkgevers cu ver tegenwoordigers van uiet-communisti- sche vakbonden. De regering wei gerde meer loonsverhoging toe te staan dan de in September toegezegde 15 procent. Maar de prijzen voor suiker, vetten en andere voedingsstoffen zul len stijgen, zoals een regeringscommu- niqué aankondigde. En al zullen, blij kens hetzelfde communiqué, kleren, wijn eu boter goedkoper worden, er bleef verzet van de rijde der werkne mers. Léon Jouhaux, secretaris-gene raal van de Force Ouvrière, betwistte de mededelingen, die van regeringszij de waren gedaan en zei dat de gaping tussen bet nieuwe prijs- en loonpeil bleef bestaan, „Wij kunnen het rege- De Regeringsvoorlichtingsdienst verspreidt alom fn Nederland deze affiches, die de Nederlandse bevol king aansporen haar steun te geven aan het Europese herstelplan door hard te werken en sober te leven. ringsplan niet aanvaarden", voegde hij er aan toe. In Parijs heerst onder aanhangers van regeringspartijen en communisten ontstemming over een besluit van Pierre de Gaulle, de voorzitter van de hoofd stedelijke gemeenteraad. Pierre de- Gaulle, een broer, van de generaal,, heeft Zaterdag te elfder ure een recep tie afgelast, die voor de tlNQ-afge- vaardigden zou worden gehouden. Als reden werden „de ernstige gebeurtenis-, sen in sommige delen van Frankrijk opgegeven. Men. beschouwt dit besluit als een Gaullistische politieke ma- Vliegende Vleugel breekt alle records De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat de Northrop (YB-49)- vliegende vleugel", een middelzware bommenwerper, tijdens proefnemingen in Catlfornlë alle records voor straal vliegtuigen, wat betreft uithoudingsver mogen, had gebroken. Op een afge bakend parcours van een lengte van 5332 kilometer vliegende, tussen Call- fornië cn Arizona, bleef de bommen werper 9 uur en 30 minuten fn de lucht. De gemiddelde snelheid bedroeg 611 kilometer per uur. De proefneming was echter bestemd om het uithoudingsver mogen van het vliegtuig te testen en. er werd geen aanval gedaan op snel heidsrecords. De 109 ton zware bom menwerper is een enkele vleugel in .V'-vorm met een gondel voor passagiers in het midden van de vleugel cn is voorzien van 8 straalmotoren. De vlucht werd gemaakt op een hoogte van 11.000 tot 13.000 meter cn het vliegtuig liet lange dampsporen achter van soms 160 kilometer lengte. Volgens het ontwerp kan het vliegtuig een bomraenlading van 15 ton meenemen en heeft een. geveebtsradius van. meer dan 2400 kilo meter. Zaterdag is de beroemde operette- componist Franz Léhar te Bad Ischl (Oostenrijk)! ter aarde besteld. Nadat in de kerk een requiem mis was gehou den trok dc begrafenisstoet door de stad naar het Léhar-theater, waar dr. Hurries, mirtster van culturele zaken, namens de Oostenrijkse regering, gene raal Koener, burgemeester van We nen, namens het stadsbestuur, en vele vertegenwoordigers van het plaatselij ke bestuur en van de Amerikaanse be zettingsmacht de laatste eer bewezen. Overeenkomstig de wensen van de overledene werd het stoffelijk over schot bijgezet in het familiegraf, waar de vrouw en de moeder van Léhar be graven liggen. Toen de kist in de groeve' daalde, speelde het theaterorkest het Wolgalied uit de „ZarewitsCh". Het graf werd bedolven, onder een berg van kransen van over de gehele wereld. Treden Denemarken Ml Noorwegen toe tot Atlantisch Pact? Tg Parijs heerste Zaterdag ver rassing bij Scandinavische, en hoop bij Westerse diplomaten over een verklaring, die de Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, te Oslo dezer dagen heeft afgelegd. Lange zei in deze verkla ring dat Noorwegen geografisch, economisch en cultureel een deel van West-Europa is en dat de onderhandelingen tussen Noorwe gen, Denemarken en Zweden over een Scandinavische Unie weinig resultaten hadden opgeleverd. Hieruit maakt men te Parijs op, dat Noorwegen zich van het neutrale Zweden verwijdert en dat er kans is, dat Noorwegen en Denemarken zich bij het Atlantische pact van defensie zullen aansluiten. Voorlopig verslag over „Landbouw" Binnen afzienbare tijd zullen de woonwagenbe woners in het middelpunt der belangstelling staan, wanneer de thans door de regering in voorbereiding zijnde nieuwe Woonwa- gemvet in de beide Ka mers behandeld zal wor den. In ons land zyn volgens de officiële statistische gegevens 11502 woonwa genbewoners, die in 25B7 tisch niet voorkomen. De halfbloed-zigeuners staan,, wat betrouwbaarheid- be treft, in een kwade reuk. Tenslotte zijn-, er de Over zigeuners en lialf-zigeuners slechts weinig in de wet vallen onder de bepalln- voor, zodat er veel ge- gen van het buitengewoon meenten zijn, die niets lager onderwijs, aan het woonwagenkamp De woonwagenbewoners ten koste leggen. De ge- (afgezien van de bezitters meenten evenwel, die voor der luxe-wagens) zijn in blanke woonwagènbewo- een goede paardenstal en drie groepen verdeeld, de ners, waaronder het ker- blanke woomvagenbewo- misvolk behoort.-'De tie ner, de halfbloed-zigeu- roepen zijn hier, o.a: stoe- ners en de zigeuners-De Ien-matler, scharenslijper. laatstgenoemde groep sloner, muzikant komt oorspronkelijk uit Voor alle groepen geldt, Zuid Duitsland en Hon- dat zij het zwerven in het een goed functionnerende garije; onder hen worden bloed hebben. De meastcn wagens wonen Onder hen pomp in het kamp zorgen, veel paardenhandelaren leven onder zeer primitie- bevinden zich ruim 2500 krijgen meestal ook die en vioolbouwers gevon- ve omstandigheden; .zij leerplichtige kinderen, wagens, welke de slecht den. Zij houden er nog zyn in het algemeen nog waarvan evenwel velen geoutilleerde kampen mij- eigen koningen en konin- al zorgeloos, maar hebben weinig of geen onderwijs den. ginnen op na. Het aantal - veel voor elkaar over. De genieten, zodat zij temid- De nieuwe woonwagen- echte zigeuners is echter huisvesting laat vanzelf den van ons volk, dat zo wet zal evenwel bepalen, na de laatste wereldoor- sprekend veel te wénsen trots ls, omdat bet geen dat niet de gemeenten, log sterk afgenomen, om- over: 15 personen jn. een analfabetisme kent, op- maar het Rilk kampen zal datvelen van hen via wagen is geen uitzonde- groeien als analfabeten. inrichten. De gemeente- Westerbork naar Duits- ring. In een bed liggen de De nieuwe woonwagen- lijke kampen zullen dan land zijn gevoerd en daar kinderen dikwijls „kop wet zal de wet van 1919 verdwijnen en het Ri)k omgebracht. De halfbloed- om staart" in de breedte, vervangen. Bij deze laat- zal streekkampen vesti- zigeuners zijn ontstaan uit Vele woonwagenbewoners ste wet is bepaald, dat de gen, waarbij tevens scho- dehuwelijken tussen zi- noemen zich Rooms Ka- gemeentebesturen ver- len zullen komen, tenein- gcuner-vrouwen en blan- tholick. hoewel zé zelden plicht ziin in hun gemeen- de de leerplichtige woon- ke mannen. Het is eigen- of nooit in een kerk ko- te een woonwagenkamp wagenkinderen het nodi- aardig, dat huwelijken men. Joden komen onder In te richten Over de ge onderwijs te geven, tussen -zigeuner-mannen de' woonwagenbewoners wiïze van inrichting komt Deze kinderen zullen dan en blanke vrouwen prac- niet voor.. In het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting van Land bouw drukken vele leden er hun vol doening over uit, dat de minister van Landbouw heeft aangekondigd, dat zijn bewind er op gericht zal zijn in de landbouw te komen tot productiever hoging, kostenverlaging cn rationele bodemproductie. Toch hebben enkele van 's ministers uitlatingen enige onge rustheid gewekt en wel in de eerste plaats, dat de regering nog niet veel raad weet met bet overschot aan bo demproducten, bfa voorbeeld met het overschot aan aardappelen. „Koe staat het met het grote iand- bouw-investeriaigsplan, dat de minister het vorig jaar aankondigde", vragen enkele leden. „En hoe denkt de minis ter te kunnen komen tot een stabiel prfasbeïeid?" Dat de ongerustheid ten aanzien van het overschot wel gerechtvaar digd schijnt zou men kunnen opma ken uit de mededelingen van en kele Kamerleden, dat er een over productie van uien' is en dat goede aardappelen nu reeds onder de kost prijs worden verkocht, terwijl ook het pootgoed stark in. prijs is gezakt. Er.zijn ied^n, die tevreden zyn niet de mededeling van de minister, dat hij bereid is meer vrijheid te verlenen aan de export van landbouwproducten Zij wijzen er len. overvloede op, dat er zich op het ogenblik zulke onredelijke toe standen bde uitvoer van boter, kaas en paarden voordoen, dat inderdaad wijziging van het huidige systeem ge wenst is. Dat de minister bijzondere aandacht wil schenken aan de kleine boeren en tuinders juichen vele leden van harte toe. Er zijn Kameriedcn, die van mening zijn dat de Landbouwhogeschool in Wa gen ingen gediend zou zijn met een wat minder krachtige ontplooiing van dc bijzondere instituten, die naast deze school tot ontwikkeling zfan gekomen, hoewel die Instituten 1 op zichzelf voor treffelijk werk verrichten. (In B majeur!) Niet alleen in Nederland, doch in het gehele Beneluxge- bied komt het brood vrij. Het Belgische ministerie van Be voorrading heeft in overleg met Nederland en Luxemburg be sloten, de brcodrantsoenering per 7 November op te heffen. (In België zijn hiermee alle le vensmiddelen van de bón). Nederlands veelzijdigste literator" Een rij van sprekers heeft Zaterdag iiet woord gevoerd in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam: daar werd een huJdigingsbyeenkomst gehou den ter ere van de 70ste verjaardag van jhr. dr. Nico van Suchtelen, de Neder landse Jlieralor-wJUsgeer. Burgemeester D'Ailly was de eerste cm „deze uitzon derlijke burger van onze stad" hulde te brengen en verder werd het podium o.m. betreden door Victor van Vries land, als woorvoerder voor de Wereld- bibllotheekvereniglng, waarvan Van Suchtelen directeur was (hij treedt thans af), dr. P. H. Rltter Jr., die de jarige prees als de meest veelzijdige figuur van onze generatie. De heer Van Vriesland bood de jubi laris een feestboek aan, waarin een vijftiental publicisten hun oordeel heb ben gegeven over Van Suchtelen,,een werk dat d® jarige naar deze zelf in zyn dankwoord verklaarde, met een. soort examenvrees vervulde, want hij kreeg het gevoel van een vijftien jarige, die zijn. rapport r„iet durft inzien. Naast dc geestelijke cn materiële ontwrichting en de babylonische begripsverwarring van onze tijd, zo luidde het verder Jn het dankwoord, constateerde de heer Van Suchtelen echter ook dat de rede gelukkig nog bij millloenen overheerst. Dit laatste gaf hem vertrouwen in de toekomst, in de wording van - een humanisme, dat de wereld uit de dool hof kan helpen. f Enige vooraanstaande Sowjet compo nisten zijn opnieuw gecrltiseerd, ditmaal wegens hun houding ten opzichte van. de Unie van Sowjetcomponisten. Vol gens de componist en criticus Marian Koval zijn componisten als Sjostako- witsj, Chatsjatoerian en Prokofjef sedert de oprichting van de Unie, negen maan den gelede», „wat het openbare leven betreft passief gebleven en „nemen ztj niet werkelijk: deel aan het,werk van de Unie". in een tijdschriftartikel! -wordt de meerderheid der componisten er van beschuldigd „lu Moskou en andere grote steden te blijven zitten" in plaats van „inspirerende tochten te maken naar collectieve boerderijen en industriële ondernemingen.". De drie genoemde componisten heb ben in. Februari jJ. beloofd „zich tes betereA^, na critlek van de communis tische party op het' „formalistische en volksvijandige karakter" van faun muziek. Sowjet-tegenspraak inzake sterkte Duitse politie Het voorlichtingsbureau van het Sowjet-militalre bestuur te Berlijn heeft meegedeeld, dat de Britse en Amerikaanse berichten over de vor ming van een politiemacht van ver scheidene honderdduizenden manschap pen in de Sowjetzone van Duitsland „vals" waren en een „kwaadaardige bedoeling" hadden. „In werkelijkheid Is het zo; dat de politiemacht in de Sowjetzone met 10.D0D man is uitgebreid een uitbrei ding, welke nodig was om de strijd te gen speculanten en. andere individuen, die de Sowjet 2one zyn binnengestuwd om haar economie te desorganiseren, te Intensiveren", aldus het voorlichtings bureau. Prins Bernhardt is Zondag met zijn. eigen Dakota naar Ierland gevlogen om in bet graafschap Limerick een rit te maken op een Ierse schoonspringer, die hij van plan is te kopen. Gisteravond kwam de prins met zjn vliegtuig te Londen aan. Weersverwachting, geldig tot Dinsdag avond. Matige cn aan de kust af en toe s krachtige wind tus- sen Zuid. en Ztüd- West. Zwaar fce- wo] kt of nevelig en op de meeste plaat- 3 sen tijdelijk enige regen. Zachter, fvPy-Zon °P 7.36, onder 17.10 Maan op 9.17, onder 17.32. Nov Hoog water te Rotterdam: Ie tij 5.02 uur, 2e tii 17.08 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1