moet worden betaald HET ROTTERDAMSCH PAROOL Vandaag spreekt de stembus in Amerika Amerikanen kiezen linn 34ste president Eerste uitkering deze week Op luchthaven van Moekden heerste vertwijfeling Mantels zonder bont haast niet in de winkels Duitsers zullen weer zelf ïiandeisverdrageii sluiten Vierhonderd ton melk voor Indonesische bevolking Wat onder „inkomen uit loonarbeid" verstaan moet worden Premier van Pakistan was even in ons land Hatta dezer dagen naar Stikker ABDOELKADIR WEER NAAR INDONESIË Moeso gedood? „Ik ben naar Zürich en kom nooit meer terug" Secretaresse met geld op stap Israels troepen gaan niet terug I DUEL TUSSEN 1 1 HST EN TED j Walvissen voor Glasgow Aantal fabrikanten ontdook de prijsvoorschriften Luchtbrug werkte dank zij radar Uitslag niet voor morgen bekend Nieuwe regeling gaat op 1 Januari in Wordt Montgomery al weer vervangen? Politiek waarschijnlijk niet de drijfveer Treedt Ir. Vos af als kamerlid? Volgende maand weer grote partij Weerbericht Kampbeul Van Doorn in cassatie Dinsdag 2 November 1948 Bed. sa Adm, Langs Haven UI. Seüsdam TeL 69300 Abonn.prijai per weëk 0:32 per kwartaal AIO, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool*- DE SCHIEDAMMER ScHtste jaargang) No. 256 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsche Bank ta Rotterdam Directeur* B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker fHet dezer dagen uitgegeven rege- rtngscomrouniqué, dat verband met de verlagfng van subsidies op levensmiddelen en brandstoffen een tijdeloke bijslag op lonen en sala rissen aankondigde, is gisteren nu overleg met de Stichting van den Arbeid gevolgd door een bindende beschikking van het College van Küksbemidddaars, vastgesteld op grond van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945. De tijdelijke bijslag bedraagt voor werknemers van 23 jaar- en ouder die in volledige dienst van een werkgever zijn en wier loon per maand of over éen langere Mi "ruim. te wordt ^uitbetaald 4.50 per maand, bij uitbetaling over een kor tere tijdruimte 1,— per week. Voor werknemers die in niet-volle- dige dienst van de werkgever zijn, bedraagt de bijslag 2 cent per uur. Met werknemers in met-vo1Vdige dienst worden b.v. bedoeld werkne mers, die geen volledige dag- of weektaak in dienst van de betrok ken werkgever verrichten.* Geen recht op een bijslag hebben ongehuwde werknemers, aan wie vanwege de.werkgever kost en in woning of volledige kost wordt ver strekt. Eveneens hebben geen recht op deze bijslag werknemers, wier inkomen uit loonarbeid hetzij bij een hetzij bij meer "werkgevers in de regel een bedrag?van 308.— per maand of 71.— per week tin totaal)'te boven gaat. - v Wat in dit verband onder inko men uit" loonarbeid moet worden verstaan wordt in de beschikking met enige'voorbeelden"nader aange duid. Uit deze ^.voorbeelden blijkt, dat hleronderizijn begrepen het vas- te. tijdloon, '.provisie, tarïefverdien- ;Ste, - premies en andere toeslagen verband houdende met de arbeid, alsook vaste en gegarandeerde tan tièmes, Terwijl buiten beschouwing blijven de kinderbijslag, v- -- "•»- bonnen, de 2 pet gratificatie, winst uitkeringen, rijwielvergoeding en reis-' en verblijfkosten. De bijslag wordt uitgekeerd boven de thans rechtens_ geldende ionen.' zodat hij, geen wijziging brengt in de bedragen van de tijd- en bar*-lonbu. ^De_.heschikking treedt 1 Novem ber In werking met dien verst-ode. dat de h!ls)ag voor weekloners bet eerst moet wordenuitgekeerd oyér de loon week, "waarin 1 November valt, Volledigheidshalve zij nog1 ver meld, dat over de bijslag sociale lasten en loonbelasting moet worden betaald,. „Een jaar geleden had'ik door'.de straten van Amsterdam kunnen lopen als een volkamen onbekende. Nu treedt men mij tegemoet als vertegenwoordi ger van een onafhankelijke natie van 80 miLlloen zielen". deze woorden hoor den Amsterdamse journalisten gister middag van Liaquat All Khan. de 53- jarige minister-president van Pakistan. Hij kwam om- 4 uur,op Schiphol aan voor een bezoek van enkele-uren aan de hoofdstad, waar-hij het Rijksmuseum bezocht. Liaquat Ali Khan had in Lon den de Commomvealthconferentie bij gewoond en vertrok, om. 9 uur met het K.L.M.-vllegtuJgnaar Caïro. op weg terug naar zijn ;IandL. Extra-kinderbijslag voor:- grotere gezinnen? Het schijnt in de bedoeling van ,de regering te liggen om naast de loonsverhoging van f .L- ook te komen tot een extra kinderbijslag voor gezinnen met meer-dan twee kinderen. Het ministerie van Soci ale Zaken en de Stichting van de Arbeid plegen op het ogenblik overleg met elkaar over deze ma terie. Ale Zij tot overeenstemming- komen zal deze extra kinderbijslag waarschijnlijk tegelijk met <Ie f l,— loonsverhoging worden uitbetaald. Naar verluidt zou de regering ook overwegen op welke wijze zij de ouden van dagen, die krachtens de Noodwet-Ouderdomsvoorziening uit keringen krijgen, eep toeslag zou kunnen geven om de prijsverhoging voor levensmiddelen op te vangen. Ook .vóór alle gepenslónneerden schijnt een dergelijke regeling in: voorbereiding te zijn. Hoger maximum voor gepensionneerden In haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer óver het wetsontwerp tot verhoging «der pensioenen deelt de regering mee, dat zij bereid is het maximum van de toeslag, zowel voor de gepen- sionneerde ambtenaren als voor de gepenslonneerde weduwen, voor de eerste groep te verhogen respectie velijk tot f 600.— en f 600.—, Te Batavia verluidt, dat de republi keinse premier Mohammed Hatta, een uitnodiging van de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken. Stikker, heeft aangenomen om deze week te Ba tavia bijeen te kamen teneinde te trach ten de weg te plaveien voor hervatting van de politieke onderhandelingen. Betrouwbare kringen zeggen dat Hat ta waarschijnlijk Donderdag ot Vrijdag te Batavia zal arriveren. Minister Stik kers uitnodiging Is Zaterdag naar Djokja gebracht door Merle Cochran, het Amerikaanse lid In de Commissie van Goede Diensten. Indonesische kringen zelden dat som mige adviseurs van Hatta er bij de premier óp hadden aangedrongen om de uitnodiging van de hand te wijzen met het motief dat alle Indo-Neder landse besprekingen via de UNO-com missie behoren te lopen. Hatta's meest vertrouwde medewer kers zouden hem echler hebben over gehaald de uitnodiging aan te nemen. Met het Bataviatoestel van de K.L.M., dat gisteravond om 8 uur moest ver trekken, maar dat een uur vertraging had, daar he£ eerst na zonsopgang in Caïro mag landen, is de heer Abdoel- Kadir. naar Indonesië teruggekeerd. Hem werd uitgeleide gedaan door mi nister mr. E. M. Sassen, dr. J. P. Ban nier, gecommitteerde voor Indische zaken van het departement van over zeese gebiedsdelen en de directeur van sociale zaken in Indonesië, de heer B. Krijger. Tijdens een botsing tussen repu blikeinse troepen en een bende op standelingen wérd Zondagochtend in het dorp Soemanding, in het re gentschap Ponogoro, een opstande ling gedood, die herkend werd als Moeso. Hij tverd als zodanig ge- iüentificecrd door personen, dte hem goed kenden, onder meer door de resident van Madioen. Geünifarmde meisjes nemen deel aan de oefeningen van het Repu blikeinse leger. Deze opname toont een vrouwelijke soldaat, die geïn strueerd wordt in de bediening van een mortier. Maandagmiddag:om drie uur hadden de'communisten de verove ring van Moekden, de hoofdstad van Mand s j oer ij e voltooid. In de uren die .hieraan vooraf gingen laaide hier en, daar nog even de strüd op, ^:maar thans zou de rust zijn hersteld. De meest emotionele. tonelen deden zi'ch voor op het vliegveld van Moèkden. William Severt, eën Amerikaan, in een leidinggevende functie bij de Chinese.militaire luchtmacht vertelt hierómtr'eht als volgt, yrijdag maakte een. toestel van de .militaire luchtmacht.' cfé laatste vlucht van Moekden^ .Ben. enorme menigte omstuwde het vliegtuig. Iedereen trachtte,in?wil- de paniek, een plaats.'ih té'nemen. De Chinese burgerlijke'luchtvaart maatschappij hield, de dienst '/tjot- Zondag toe. vol. Onbeschrijfelijke, tonelen deden,, zich op het vliegveld voor.' Hefy?'1 tige gevechten speelden zich.af" onder de hondéren regeringsper- belast. Zeventig en' meer mensen stonden opgepropt in de cabine en het vliegtuig kon bijna niet van de grond los komen. De val van Moekden heeft in de regeringscentra der wereld weinig verrassing gewekt. Men verwachtte de val van de stad reeds enige tijd. President Truman heeft onverwijld een nieuw crediet beschikbaar ge steld voor de aankoop van wapens voor de strijd tegen het Chinese rode leger. Verschepingen, die vol gens het programma eerst in De cember zouden plaats vinden zijn vervroegd om te trachten de door braak der communisten af te gren delen. Tsjang Kai Sjek, die gisteren de val van Moekden moest toegeven, ziet zich voor een regeringscrisis geplaatst ais gevolg van de debacle van zijn politiek. De premier en de minister van Financiën van zijn kabinet hebben ontslag gevraagd. De laatste wenst niet langer aan sprakelijk te zijn voor het fiasco van de geldzuivering. Ondanks een prijsstop klimmen de kosten van ■het levensonderhoud bij sprongen. Vliegtuigen van de Chinese rege ring hebben Maandag een lucht aanval gedaan op Moekden, dat „Ik ben-naar Zürich -en kom nooit meer terug", schreef de 34- jarige gehuwde secretaresse van een Amsterdamse advocaat aan haar man op de dag, die haar frau de, opkantoor gepleegd, aan het licht zou brengen. Haar werkgever was mi. naar .de bank gegaan om een zeer groot bedrag op te nemen, dat volgens zijn berekening aan wezig moest zijn. Hij kreeg te bo ren dat er geen cent stond. On middellijk daarna bleek, dat zijn secretaresse die moeder is van twee kinderen wel alle betalin gen van de cliënten had aanvaard en geboekt, maar vervolgens het geld in eigen zak gestoken. Toen de advocaat tot deze ontdekking kwam was zijn secretaresse al ver dwenen. Hij vernam even later dat zü naar Zwitserland was uitgeweken. Daarop telefoneerde de politie met Zurich, waar men haar de dringen de raad gaf per vliegtuig maar "weer naar Holland terug., te keren. Van het bedrag, groot dertig dui zend gulden, is niets over. Alleen heeft de politie een zeilboot met motor in beslag kunnen nemen. De echtgenoot van deze secretaresse is ook gearresteerd, verdacht van he- ling. Aardverschuiving bij Napels kost 25 mensen levens Men neemt aan, dat 25 personen, die gisteravond in een huls te Posiliipo bij Napels voor rouwbeklag bijeen waren gekomen, levend rijn begraven als ge volg van een aardverschuiving, veroor zaakt door zware regenval. Twee mi nisters hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven om net reaaings- werk gade te slaan. Zondag door de strijdkrachten van de communisten was ingenomen. De bommen vielen niet ver van het Amerikaanse consulaat. De Israëlische troepen die de grens tussen Palestina en de Liba non hebben overschreden' 'hebben eëh verzoek vah de' UNO-waarne- mers ...om zich uit-"Libanees gebied- terug té trekken, van de hand gewe zen," aldus .heeft een UNOrWoörd- voerder te Haifa medegedeeld,'* De Joden hebben.ëeh Libanees dorp ten ■Zuidwesten van Metoella aan de Pa lestijnse grens bezet Het Libanese ministerie van defensie heeft, be kendgemaakt; dat het Arabische be vrijdingsleger van Fawzi el Kaoekji -zich. heeft: teruggetrokken op stèl- l&hjgen iiq Noord-Palestina. De gren- ..«jjv van de Libanon waren onge schonden. aldus de bekendmaking-, ,Toék^aii, vertegenwoordiger van fFranéjordanië .ip., de jtaad. rvajj..d& Arabische Liga,"hééft te Cairo ge zegd, dat Trsiisjordahië in dé.strijd tegen de Joden aan de zijde van de Arabische landen staat. „Transjor- danië strijdt nag steeds tegen de Jo den". zei hij. van Truman meegemaakt en stapte nu over op dan voor de radio croont. "t 7ANDAAG is het-dan zover- Maandenlang '"PYPEREND is het volgende blufferige detail; liefhebberijen van HST (Harry S. Truman); V Hebben de Verenigde Staten gedaverd van een gesprek van een journalist met een der het zal rad antwoorden, dat de president graag het verkiezingsrumoer. Sedert vanmorgen, is het ,propagandachefs van Dewey. De journalist had piano speelt, jaagt en vist- Het weet ook, dat verstomd en morgen zal het lawaai opnieuw .aanvankelijk een deel van de propagandareis Margaret, de dochter van. Truman zo nu en beginnen als, na het bekend worden van de uit slag der verkiezingen, allerlei staatsfuncties op nieuw moéten worden verdeeld. Zal de wacht in het Witte Huis worden af gelost? Aanvankelijk was iedereen, en Trumans eigen partij niet het minst, ervan overtuigd dat de campagne van Dewey onweerstaanbaar zou zijn. Niet aldus echter Harry S. Truman zelf. Niemand zal ooit weten of hij tegen beter we ten in deze rol vervulde of dat hij inderdaad ervan overtuigd was, dat hij in de afgelopen de karavaan van Dewey. Hij droeg nog het persinsigne dat hem door de mannen van Tru- K^asss^mmmmem^smmamssssiBssss^xsiBSsmmm Tot de eigenaardigheden van TED (Thomas E, Dewey) behoort, dat hij als alle grote Ame rikanen zijn carrière is begonnen als kranten jongen, dat hij daarna landbouwersknecht was, dat hij een goede zangstem heeft, getrouwd is met een bekende operazangeres en graag golf speelt en. vist OP DE FOTO'S zien we Harry, „die het lachen niet laten kan." Dat hij ditmaal de fa milie Dewey in het gezicht uitlacht is maar jaren zo voortreffelijk werk heeft gedaan in het roan was uitgereikt. Dewey's reclame-chef nam schijn, in werkelijkheid verheugt hij zich over Witte Huis, dat daardoor zijn succes verzekerd het in de hand. „Da's niks", zei hij, „doodge- een succesje bij de jacht iri Pennsylvania. was.-De enige goodwill waarmede de democra ten ten strijde trokken was de glimlach van Harry- Daar stelden de republikeinen tegenover een persinsigne, echt email, mooi stuk werk hè?' De journalist bleef verbaasd achter met een oranjekleurig monster, zo groot als een tennis- t j bal met de woorden „Press, Dewey, Victory, reclame campagne, die ontworpen was door de Specia] <- woon papier, kan scheuren. Hier hebt U ons Hechts zien we Thomas E. in de concertzaal. Tussen hem en zijn vrouw zit de moeder van de grote man. Amerika heeft gedaverd van de propaganda van de twee cracks. Zij hébben gepraat, ge- meesterstrategen der Amerikaanse reclame kunst en'die in zelfverzekerdheid het succes bij voorbaat opeiste- reisd, geglimlacht en handen gedrukt. Morgen zullen wij weten, wie van hen beiden de i Ondertussen weet thans iedereen in Amerika dank zij de reclame, alles van het privé-leven fortuinlijke hengelaar naar de volksgunst is van de candidaten af. Vraag een kind naar de geweest. Twee meer dan zes meter lange wal vissen. zUn waargenomen in de rivier tie Clyde, vlak btt het centrum van Glas gow en hun verschijning heeft alom grote verbazing, gewekt. De dieren do ken, kwamen aan de oppervlakte en bliezen wolken schuim op alsof zij. zich in volle zee beypnden.Het is Cen raad" sel. hoe zij erin geslaagd zijn ongezien kilometers langs dokken en scheepswer ven indk.Clydv.teJsQa}.emLe..therenayP:r- men een gevaar voor dé Kleine schepen. Waarvan vele reeds verder stroomop waarts het anker hebben uitgeworpen, Waarschijnlijk kunnen de walvissen In het olie-achtlge water en de algeme ne toestand van deze rivier niet lang in :teven biyven. Onze dure kleding In verband met klachten van Hu' publiek, dat op het ogenblik bijna uitsluitend zeer dure damesmantels met bontgarnering worden ver kocht, deelt dë persdienst van het departement van Economische Za ken mee: Volgens de pryzenbesehikking mantels en manteleostuums 1947 mogen mantels en manteleostuums wel met bont worden afgeleverd, doch dit mag niet .worden ingecal culeerd. Fabrikanten kunnen echter toestemming krijgen van de direc teur-generaal van de prijzen om een zeker aantal- mantels met bont gegarneerd af te leveren, waarbij de prijs van het bont wèl mag wor den Ingecalculeerd. Het aantal is voor de diverse fabrikanten, ver schillend. Éen voorbeeld van een prijsover- treding: een'fabrikant levert een mantel aan een detaillist. De prijs bedraagt voor de consument 102. Op de mantel wordt een perslaner kraagje aangebracht, waardoor de prijs voorde consument 250.— wordt. De fabrikanten ontduiken het -prijsvoorsr.hrift op de volgende wijze: zij stellen, zich op het stand punt dat zij de mantel en het bont leveren. In de meeste gevallen worden ook twee facturen afgege ven. Gebleken is, dat 'kleinhande laren op de shows, die deze zo mer werden gehouden, by de fabrikanten orders plaatsten voor mantels met en zonder bont De aflevering van man tels met bont geschiedt zeer regelmatig, doch de bestelde mantels zonder bont worden traag of in het geheel niet af-, geleverd. Klagen de cliënten, dan beweren de fabrikanten, dat de te hunner Ondanks de aware mist, die gisteren Berlijn „dicht" hield en de luchtbrug hinderde, landde op het onder Britse contröle staande Berlijnse vliegveld Gatow elke vier minuten een luchtbrug- vliegtuig met behulp van Radar, al dus werd Maandag gemeld. Het Amerikaanse vliegveld Tempelhof échter, dat voor Radar-landingen niel zo geschikt is, bleef gesloten. Tempel hof ligt geheel Ingesloten door hoge gebouwen, die door hun „schaduw" Kadarstralen hinderen. Gatow daaren tegen ligt. op. open veld. In de pe riode van 24 uur. eindigend Maandag middag, waren 1.84 vliegtuigen op Ga tow getand tegen 350 In de voorafgaan de 24 uur. beschikking gestelde stoffen uit sluitend geschikt rijn om te worden verwerkt tot mantels en mantel eostuums met bontgamering. "Intussen is een wijziging van de pryzenbesehikking Textielhandel 1947 gekomen, waarby ook aan de handel en het ambacht verboden is bont in te calculeren. Hiermee is het lekt gestopt. Er werden der tien fabrieken gecontroleerd; de prijzen van 35.000 mantels zijn na gegaan. Acht fabrieken waren „fout" (te weinig afgeleverd in de goedkoopste groep). Twee fabrie ken hadden meer bont berekend dan. waarvoor ze vergunning had den, o.a. 371 stuks'In plaats van 81. LUISTER VERGUNNING De directeur-generaal der p. T. T. maakt bekend, dat de'houders van een radio-ontvangtoestel of van een aftak king van een radio-ontvangtoestel, die in het bezit zijn van een luist ér vergun ning met serieletter F, deze vergunning in het tijdvak 5 tot en met 16 Novem ber 1948 op een postlnrichting (geen postagentschap) moeten omwisselen. De twaalf inzittenden* van etn mili tair vliegtuig' zijn allen' ofn het léven gekomen,, toen dit toestel gisteren bij Muldrow, in de Amerikaanse -staat Ok lahoma, neerstortte- - Dc Amerikanen zullen, als de Dinsdag verstreken zal zUri, hun vier en dertigste president gekozen resp. hun drie en dertigste president herkozen hebben. Volgens het me rendeel der voorspellingen, zegt Keuter, zal de republikein Dewey rijn democratische tegenstander Truman verslaan. De uren, dat er gestemd wordt, lopen van 2 November twaalf uur CNed. tjjd> tot acht uur op 3 No vember (Ned. Tyd). Tegen zestien uur dertig kan onder normale om standigheden een voorlopige uitslag bekend zijn. Men verwacht, dat ruim vijftig miliioen Amerikanen hun stem zul len uitbrengen. Zij kiezen de presi dent en de vice-presideiït van de Verenigde Staten, die van Januari 1949 tot Januari 1953 in functie zul len zijn, voorts een derde deel der leden van de senaat en alle leden van het Huls van Afgevaardigden, op drie na, die in September jl. reeds- door de slaat Maine werden gekozen, (Maine wees drié republi keinen aan). Tenslotte worden 32 gouverneurs van staten en een aan tal plaatselijke autoriteiten gekozen. De verkiezingen voor het presi dentschap zijn getrapt: het kiescol lege wijst officieel de president aan. In'1944. toen Dewey de voornaam ste tegenstander was van Franklin D. Roosevelt, kregende democraten 432 man in het kiescollege tegen 93 republikeinen. Onder het volk was de meerderheid der democraten echter minder: zij verwierven ruim vijf en twintig en oen half miliioen stemmen tegen twee en twintig mil iioen stemmen van de republikeinen. Tot de candidaten behoren thans behalve Dewey en Truman de ver tegenwoordiger \'an de progressieve partij, Henry Wallace, oud-minister, en de candidaat van de staatsrechten- partij James Strom. Voor het vice-presidentschap zijn o.a, candidaat: Barkley (democraat), Warren. (Republikein). Taylor (Pro gressief) en Wright (Staatsrechten partij). Op 1 Januari a.s, zal een nieuwe re geling voor de buitenlandse handel van de drie Westèlhke bezettingszones van Duitsland in werking treden, die een belangrijke vereenvoudiging van de tot dusverre gevolgde procedure zal bete kenen, en die naar verwacht.wordt in belangrijke mate zal bijdragen tot de uitbreiding van deze handel. Volgens de nieuwe regeling zullen de Duitsers óe vrijheid hebben zelf hun uitvoer- en invoerconiracten te sluiten, behalve die met betrekking tot de E,R,P,-goederen en goederen, die onder een internationaal toewijzingenstelsel valien, Het gemeenschappelijke bureau voor de in- en uitvoer der drie zones (J.E.I.A.). zal belast blijven met de In voer van grondstoffen, die onder een internationaal toe wij zingenstelsel vallen, en van vetten en met de contröle op de aankopen ln het kader van het Euro pese herstelprogramma, Verder zal de Duitse uitvoer van kolen, hout en qie- taalsehroot over dit bureau blijven la. pen. Ook de onderhandelingen over han delsovereenkomsten met het buitenland blijven tot de taak van het J.E.I.A'be horen, doch de Duitse autoriteiten en de betrokken takken ven nijverheid zullen in het vervolg aan deze onder- handelingen mogen deelnemen met ad viserende bevoegdheden, hetgeen overi gens de laatste maanden reeds het geval is geweest; In militaire en diplomatieke kringen te Washington heeit men te verstaan gegeven, dat, wanneer de Verenigde Staten en Canada zich aansluiten hij de U'csteuropese Unie, in de plaats van Montgomery een Amerikaanse generaal de leiding op" zich zou nemen van de strijdkrachten der staten van het „At lantisch pact". Volgens genoemde krin gen zouden, aangezien generaal Omar Bradley waarschijnlijk stafchef van het Amerikaanse leger zou moeten blijven, ter vervanging van Montgomery de vol gende persoonlijkheden in aanmerking kun'nen komen: generaal Marshall; Be neraal Lawto'n Collins, onderstafchef; generaal Clark, hevelhebber van het zesde legen It.-gcneraal Bcdell Smith, thans ambassadeur van de V.S. te Moskou en gewezen, stafhoofd van ge neraal'Eisenhower; In een aantal staten zullen de kie- "zers bovendien met „ja" of „nee" hebben te antwoorden op een 175 vragen, O.a. aangaande geboortecon- -tróle, -wijziging van...ecWsch^.dings-: wetten en premies voor oud-gédiën- dcn. Men neemt aan, dat niet meer dan ruim vijftig procent van het kiezers corps <51 miliioen van do 95 mil iioen) ter stembus zal gaan. De moord te Wenen Politieke motieven hebben waar schijnlijk niet ten grondslag gelegen aan de moord the Zondag te wenen door vier Russen op de Amerikaanse ECA-funedonaria Irving Ross is ge pleegd, zo luidt het oordeel van Weense waarnemers. Men neemt aan dat men hier met een roofmoord te doen heeft. Er 'is nog geen officieel Amerikaans communiqué over de moord verschenen, De Russen hebben gisteren tweemaal een verzoek van officiële Amerikaanse zijde om een bezoek te mogen brengen aan het Oostenrijkse meisje Anna Su- perina, dat bij Ross in de auto zat, af gewezen. Als reden voor de weigering gaven de Sowjet-autoriteiten op, dot mej. Supcrinii tc ziek was om bezoek te ontvangen. Reuter vernam van gezag hebbende zijde. dat het meisje aan kneuzingen en bajonetwonden lijdt. (Van onze [Haagse redacteur) Naar wil vernemen is de oud-minister van verkeer en waterstaat, ir. H. V o s, met ingang van 1 Januari benoemd tot directeur van de Centrale Arbeiders Verzekering en Deposito bank N.V. te 's-Gravcnhage als opvolger van de heer C. M. Stmonsz, die in verband met zijn leeftijd deze functie gaat neerleg gen, Op zijn beurt zal de heer Sitnonsz de heer Vos opvolgen als dlrecteur- camnai&sar.ri.yan- de Bank.:- De heer Simonsz was sedert 1920 ad junct-directeur van de bank. Na de be vrijding werd hij tot directeur be noemd. Ir. Vos, die hem thans als di recteur gaat opvolgen, was sedert 1937 commissaris van de N.V., terwijl hij on middellijk na de bevrijding als gedele geerd commissaris werd aangewezen; Het is nog niet zeker of de heer Vos in verband met zijn benoeming zijn lid maatschap van de Tweede Kamer zal neerleggen. Zou hij daartoe besluiten, dan zal hij worden opgevolgd door drs. G. M. Ncderhorst te Gouda, die ln het vorige parlement zitting had. Tankboot aan de grond. De reddingboot „Insulinde" is van Schiermonnikoog uitgevaren naar een tanker, die in het Friese Gat, bij Sehiermonnikoog'aan de grond is gelopen. Er is een dikke mist om het eiland. De naam van de tankboot is niet met zekerheid bekend. De K.N.A.C. heeft er bij de minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen op aangedrongen maatregelen, te willen nemen tegen hinricrljke Ga in en scholingen voor de scholen. Daar door, zo zegt zij, wordt het verkeer zeer ernstig belemmerd. Vooral de leerlingen van H.B.S. en gymnasium maken zich aan dit euvel schuldig zelfs nis dc trot toirs voldoende ruimte bieden, gelijk de K.N.A.C. uit een onderzoek is gebleken. Niel minder dan 400.000 kilo gecondenseerde melk, de eerste zending- van het comiié „Nederland helpt Indië", zal het nieuwe stoomschip „Garoel" van dc Koninklijke Rotterdamse Hoyd op haar tweede uitreis, op 20 November, mee naar Batavia nemen. Het comité heeft deze enorme party gecondenseerde melk gekocht by verscheidene fabrieken In ons land ten behoeve van dc Indonesische bevolking. Zij is verpakt in 20.000 kisten en heeft een waarde van een half miliioen gulden. Gezien de schreeuwende behoefte aan melk in Indonesië, vooraf voor jonge moeders en zuigelingen, heeft het Comité „Nederland helpt Indië", toen het, na herhaalde afwijzing, on langs van het Bedrijfschap voor Zuivelproducten toestemming kreeg tot de aankoop van 400 ton gecon denseerde melk, gemeend, de gehele hoeveelheid terstond te moeten ko pen en zo spoedig mogelijk na leve ring naar Batavia te verzenden. De verdeling van de melk, die zo wel voor de Indonesische als voor de Europese bevolking is bestemd, geschiedt door het Landelijk Bureau Batavia van het Comité „Nederland helpt Indië". Men verwacht, dat de betrokken fabrieken 80.000 kilo per mèand zullen kunnen leveren, zodat de gehele partij binnen vijf maan- verscheept kan. zijn; Vast staat reeds dat de tweede* zending op 5 Decem ber mot het vlaggesehip van de Lloyd, de „Willem Ruys" zal worden verzonden. SOMBER WEER. Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond. Aanvankelijk zwak ke, later matige en aan de Rust krachti ge Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt met hier en daar enige llchto regen, of motregen en Plaatselijk mist. Vrij zacht Nov.: Zo» Maan op'10.43, onder 18.01. Vijftien jaar Rijkswerkinrichting had de 30-jarige S.D.-er E. van Doorn, die in het kamp Amers foort de gevangenen had mishan deld, van het Amsterdamse Bijzon dere Gerechtshaf gekregen. Tegen dit vonnis was hij incassatie ge gaan en Maandag diende zijn zaak voor de Bijzondere Raad van Cas satie in Den Haag.. Er was over hem een psychiatrisch rapport uit gebracht. Volgens dit rapport moet hij verantwoordelijk gesteld wor den voor zijn daden. Met. deze conclusie kon. zijn raadsvrouwe in cassatie, mevr. R. W. Verheij-de Boer, zich niet ver enigen. "Zij achtte de m'an'niet toe rekeningsvatbaar en verzocht een nader onderzoek naar 2ijngeest vermogens in te stellen, subsidair verlaging van de strafmaat. De procureur-fiscaal zag echter geen reden tot een tweede psy chiatrisch rapport. Requirant, die kampbewaker geworden was, om niet naar Duitsland gestuurd te v/orden, noemde hij „uniform- ziek". De Duitsers gaven hem dit uniform en'droegen hem de be waking van zijn landgenoten op. Requirant moet nu de verant woording van zijn daded dragen, zei de procureur-fiscaal. Hij con cludeerde tot verwerping van het beroep.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1