C J C c Kunst met een grote en kleine K5 ontspanning enavondschool C STADSNIEUWS heöen...7~l J Naar nauwer samenwerking met buitenlandse omroepen „Jubeldam aan Zee" van de N.C.R.V. SCHEEPVAART Adamse exposeert bij Schwagermann De klokketoren van de Evang. Luth. kerk AGENDA DE HINESE PAPEGAAI War Remembrance Day Vlaardingen Aardappeloogst zal ca. 5J mill, ton bedragen SCHIEDAM AFSLAG VOOR ÜW SPEELGOED S Koeriersters plaatst eeN Dinsdag 2 November 1948 3 Deze winter biedt de radio: BEKT U goed ln 't vertellen van spannende verhalen? Misschien kunt dan ook meedoen aan de wedstrijden, die de VARA van plan is in het komende winterseizoen te houden onder het motto „Het sterke verhaal". Men wil telkens dr.-- mensen uitnodigen, bij voorkeur bekende schrijvers! om in drie maal vijf minuten gezamenlijk een verhaal te vertellen. Echter geheel onvoorbereid! Nummer één krijgt een onderwerp op en moet meteen beginnen te spreken. Na vijf minuten neemt nummer twee de draad van het verhaal over ennummer drie moet maar zien, een passend slot te vinden. Dat nten hierbij als spreker in penibele situaties kan komen is dui delijk. Maar dit gevaarlijke kantje maakt het geheel ook zoveel aantrekke lijker. De VAR A-regisseur, S. de Vries Jr., vertelde ons, dat hij jaren geleden eens een soortgelijk spelletje heeft gespeeld in de krant. De schrijver Felix Kirchhoff was een spannende feuilleton begonnen, doch hield er mee op, juist toen hij de hoofdpersoon van de veertigste etage van een wolken krabber had laten gooien. Toen was de eer aan de heer De Vries. portages van Concerten, die de VARA gaat geven. Namen van bekende kunste naars? Dit seizoen komen o a, voor de microfoon de vlolisten Xzaac Stern, Dlno Lipatti en Alfredo Campoli. de zangeres Ellabella Da- vis, de Amerikaanse tenor Eugène Conley en de neger-bariton Todd Duncan Op 6 November komt George Melaehrino het Metropolo-orkest leiden en hij neemt Engelse solis ten mee. Een blonder communi ty-singing programma hoort u op 25 December. Dan zullen koren uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, België, Frankrijk, Engeland en Nederland Kerstliederen ten geho re brengen. Medische rubriek Vele luisteraars zullen met be langstelling vernemen, dat de VA RA weer een rubriek „Huwelijks problemen" in het leven wil roe pen, in de geest, zoals die vroeger door dr. Premsela werd verzorgd. Welke medicus de rubriek zal lei den, is nog niet bekend. In het Zaterdagmiddagprogram ma van de VARA wordt nog een „Veiligheidskwartier v je" opgeno men, dit in overleg met het ITW, naar aanleiding van veelvuldig voorkomende bedrijfsongevallen Op Maandag komt er een parle mentair overzicht en op Woensdag Socialistisch nieuws uit binnen- en buitenland. Onder de titel „Plaats bespreking aanbevolen", zal een serie naar bekende toneelstukken bewerkte luisterspelen worden op gevoerd. In de bonte programma's op Za terdagavond bracht de VARA eni ge variatie: twee maal in de maand „De Winkel van Sinkel", één keer „De Bonte Bal" en één keer in de maand een programma van Nico Boer. Hef l_s voor een radio-omroep vereniging niet eenvoudig, elk jaar iets nieuws te brengen. Wat is trouwens nieuw op deze wereld. Afwisseling alleen is al veel waard, Zoals men weet, zullen öz vier grote omroepverenigingen in sa menwerking met de omroepen uit ingeland, Frankrijk, België en Lu xemburg, één keer per maand z.g. Europese concerten organiseren. Eén van de landen verzorgt tel kens zo'n concert; de andere ne men het over. Zo zal men het ook éénmaal per week doen met het West-Europese commentaar (in drie talen, Engels, Frans, Neder lands). Dit zijn besprekingen van onge veer tien minuten over actuele on derwerpen. De Nederlandse com mentator is mr. Jan Derks, hoofd redacteur van „De Tijd". „Ome Keesje" leeft nog Wat het radio-programma voor deze winter betreft, vele oude rubrieken zullen gehand haafd blijven, omdat het pu bliek ze nu eenmaal graag hoort. Bij de VARA zou men b.v. „Ome Keesje" nu wel eens willen laten vervallen. Maar telkens blijkt weer, dat vele luisteraars de avonturen van de oude baas niet willen mis sen. Wat men ter afwisseling van het oude biedt? Wij doen slechts een greep. De VARA heeft 'n nieuw strijk orkest o.lv. Benedict Silbermann, met de violist Paul Godwin als so list. Er is een nieuw accordeon orkest en het mandoline-ensemble „De" Jonge Flierefluiters" .van Jo- han Jong, Van 1 Januari af komen er op Zaterdagmiddag uitzendin gen van harmonie-orkesten, in sa menwerking metïEngeland, Frank rijk en België." Des Maandagsmid dags zullen in het ernstige muziek genre, jonge kunstenaars zich voorstellen. Nieuw zijn ook de re- 50 jaar Ned. muziek De AVRO verzorgt wat de ern stige muziek betreft, zijn deel in de inmiddels begonnen serie „Vijftig jaar Nederlandse Muziek",-ter ge legenheid van het regeringsjubi leum. Naast een reeks concerten door het Concertgebouworkest is er een twintigtal symphonische stu- diocDncerten de meeste geleid door Willem van Otterïoo met een keur van buitenlandse so listen. AANGEKOMEN SCHEPEN 1 November Avance Gdynia Merwchaven- Vecht Newcastle Merwehaven; Mecklenburg Harwich Hoek van Holland; Garonne Kopenhagen Mcrwehaven; Heika Man chester Merwehaven. 2 November Jelo Oslo IJselha\enMaryna Man- tvluoto Spoorhaven; Ino Bristol w(- wehavenJohn b. Waterman New Vork MerwchavenArnhem Harwicn. Hoek H0^|^:KOKKEN scBEPEN 1 November Petrol 1 Stockholm.- Ernst heden Aba dan; Nelly Neastved; Garoet Ant werpen; Tyro A'dam: Margarita Chan- dris YokohamaDaghiJd Afaadan Gru- no Antwerpen; Express Parijs; Export Londen; Avenir Lulea, Northdown Du blin; Zwaantiena Kopenhagen Empire Parkeston Harwich, Duke of Argyll Harwich. 2e November Iiomeneus Sydney. Wmd Z.ZW, flauwe koelte, kalme zee, bewolkte lucht. SCHEEPSBEWEGÏNGEN Ariadne 1 van Gibraltar naar A dam- Aagtekerk I te Melbourne; Aalsum 1 van Mombassa naar Tanger; A. M. 10 (Walvisiager) 30 van Dakar naar Kaap stadAmsteldiep 31 van Semarang 1 te Soerabaja; Alphacca 1 te Dublin Amsteldijk pass. 1 Fame Point naar Newport News; Annenkerk thuis X nam. van Port Said. 2 te Alexandria verwacht; Arnedijk 2 te Vera *-ruz; Arendskerk 1 te Frementle; Averduk 1 te New Vork; Agamemnon. 2 te fsra- maribo; Alderamln naar Buenos Ayrcs 1 on 150 mpl west van Oporto; Arnstel- stad pass. 2 vm. Kaap oe Gata, te Saffi venvacht; Amstelveen pass h v.m. Fayal naar Netv Orleans; Arends- di)k thuis pass. 2 Lizard naar Antwer pen; Arkeldijk thuis 1 op 500 mijl wet van Scilly. 1 Boedoek 3^ van Colombo naar Bor neo- Bloemfontein naar Kaapstad 1 op 130 mal 2,w, van Monrovia; Blommers- dljk naar New York l op 3ö0 mijl west van Scilly; Bonaire naar West Jndié pass. 2 Fmlsterre naar Loixoes: Celebes naar Suez 1 op 200 mijl west van Mmücoy; Clstula pass. 1 Sambar Point (Borneo) naar Brisbane. Diana V 31 van Delfzijl naar HuU Danae 31 te Lissabon; Doggersbank 30 te DublinDelftdijk thuis 31 nam. dwars van San Jose (Guataemala). Echo 31 te Dublin; Esso Den Haag n. Perms 1 op 450 mijl west van Fiores (Azoren)- Esso Botterdam naar Port Said 1 op 120 mui z.w. van Kreta, Garoet 2 v.m, 7.30 uur te Antwerpen, Grootekerk 30 van Walvisbaai naar Kaapstad; Gordias pass. 1 de Burling Eilanden naar Algiers. Hercules 2 te Algiers; Hoogland 1 te Antwerpen; Bedel pass. 1 Dungeness naar Montreal: Hydra 28 van Cristobal naar Aruba; Hermes 1 te Eten (Peru). Ittersum 1 te Cuddalore. Japara (Lloyd) 1 nam. te Karachi; Java pass 1 natn. Bali naar Macassar. Kedoe 1 te Batavia, Kaïïierlingh. On nes pass. 1-2 's nachts Fmistcrre naar R'dam; Kota Gede pass 2 Heta Ander- halvegraadskanaaL (Maladiven) naar Batavia. Larenberg 1 te Bordeaux: Loppersum 1 te GdyniaLeersum pass 1 Key West naar Golf van Mexico; Laurenskerk pass, 1 Point de Galle naar Madras; Lekhaven pass. 1 Casquets naar Monte video. Marlekerk 31 te HongkongMaas- kerk 1 van Port Bouet naar Takoradi; Muiderkerk 1 van Freetown naar Ta koradi; Macoma naar Curagao 1 op 340 my] west van Fmisterre; Modjokecto thuis pass. 1 Minikoy naar Aden. Nlgerstroom thuis 1 op 130 mül zuid van Land's End; Nieuw Holland 2 te BataviaNieuw Amsterdam paas. 2 vm. Kaap Race naar New York; Noor- dam naar New York 1 op 360 mijl west van Scilly; Noorüwijk naar Campbeli- town 1 op 250 mijl west van Valentia (Ierland). Overjjsel 2 Nov, laad en losklaar te Lorenzo Maques; Qberon 1 van Cura cao naar New York; Oranjefontein thuis 2 te Alexandria. Prms Johan Willem Friso thuis 1 te Antwerpen; Papendrecht pass. 1 Gi braltar naar Huil; Prms Freöerik Hen drik l te Toronto; Prins Willem. III te Manitowoc in droogdok: Pygmalion pass, 31 Little Cayman eiland naar Ba ton RougeParkhaven pass. l 's avonds Ouessant naar ItaliëPrins Willem IV thuis 1 op 400 mijl W.N.W. van Scilly Prins Wiiiem II pass. X Belle Me naar Montreal. Rar.dkerk 2 te Durban-. Radja 27 van Vancouver nsar Tacoma; Rempang 27 te Fladjoe; Rondo pass 1 nam. Kaap de Gata naar AXexanarlè; ïtaki pas6, 2 Point de Galle naar AdenSiouw pass. 2 nam. Malta naar Casablanca; Rijn- kerk thuis 1 op 850 mijl OZO van Cha- gos Archipel. Streefkerk uitgaand pass 1 Dunge ness «aar Marseille; Saparoea 1 van Manilla naar HonoloeloeSuagkep 2 te Batavia; Stentor 1 van Thesalomki n. Stamboül; Stuyvesanfc thuis 1 nam. te Plymouth; Socrates 2 te TaJcahUano; Soekahaëji slbt 30 van Colombo naar SingaporeStad Vlaardingen 1 te Nar vik Stad Haarlem 2 te Genua. Titan 1 van Probollngo naar Soeraba ja; Tankhaven III 1 te Soengei Gerong Tjisadane l van Soerabaja naar Se marang. Volendam 1 van Buenos Ayres via Las Palmas haar R'dam. Operaliefhebbers krijgen even eens hun deel, o.a. met de serie „Een ster in de opera". Tenslotte is er „het muziek-al- bum", gewijd aan. vele compo nisten en verzorgd door Hugo de Groot met het omroeporkest en solisten. Het lichtere genre is weer in ruime mate vertegenwoordigd. De talrijke ensembles blijven op dit gebied hun eigen programma's ver zorgen in grote verscheidenheid, aangevuld met operettes, cabaret en ook de Bonte Trein. In de middagprogramma's is er weer veel plaats voor de jeugd. Onder de titel „De Wekker" werd nog een wekelijks program ingelast voor de zieke jeugd. Ook is ijien op veler verzoek weer overgegaan, tot de oprichting van een kinderkoor, dat ter nagedachtenis &an Jacob Hamel diens naam draagt. De afdeling „gesproken woord" van de AVRO komt o.a. nog mat 'n reeks beschouwingen over landen en hun wereldproblemen, met een toneelrubriek door A. den Hertog, een reeks lezingen „Piilers van Neerlands welvaart", onder redac tie van prof. H. N. ter Veen. Dr. Hugenholz zal een serie le zingen houden over psychologie. Geheel nieuw is de AVRO-avond school voor iedereen. Elke Don derdagavond worden, gedurende een half uur, korte causerieën ge houden over onderwerpen van de meest uiteenlopende aard, door vooraanstaande personen op elk terrein. Op het gebied van de hoorspelen ïs een lange reeks van de meest uiteenlopende aard voorbereid. Advertentie l. M. van vAlKLnBUKG S-' LEVERT P AA BFPLRKT vEKKKUPpAAK Paul Vlaanderen is weer present en o.m. is er voorts een serie his torische spelen onder de titel „De liefde gaat zonderlinge wegen". NCRV lachspiegel De N.C.R.V. gaat, in het kader van de wekelijkse steravonden op Donderdag, met ingang; van No vember eens per maand het wel en wee van de fantasïeslad „Jubel dag aan Zee" in de huiskamer brengen. Hierin zullen de goede en slechte kwaliteiten van de élite ener kleine stad als ln een lach spiegel worden voorgehouden.,—, met de bedoeling „lachende de waarheid te zeggen." Op de andere steravonden zulien Lodewijk en Louis nieuwe figuren zijn, die teza men met de Spraakwaterval- Iers het muzikale programma afwisselen. De „familie-competitie" is reeds terug gekeerd, met een gewijzigde opstelling. In 1949 hoopt de NCRV haar zilveren jubileum te vieren. Dit zal gebeuren tijdens de jubiieurnont- rtu'eüng, op tweede Pinksterdag in het park Sonsbeek te Arnhem, waar tienduizenden luisteraars worden verwacht. De NCRV wil dit seizoen een pxoef nemen met een. radio-discus sie, waarin belangrijke onderwer pen door mannen van naam wor den besproken. Zo hebben prof. dr. Gerard Brom van Nijmegen en prof. dr. C. G. Berkouwer zich be reid verklaard tot een radio-dis cussie over „De eenheid van. de kerk". Prof. dr. S, U. Zuidcma zal een cyclus lezingen houden over „Ons Christelijk geloof". De K.R.O. deed ons nog geen programma-overzicht toekomen. Een schilder van het stille leven Toen in 1940 de Duitse legers ens land binnenstroomden vond in hel oude patriciërshuis van de heer Schwagermann aan het einde van de Broers vest tegen de Schle juist een tentoonstelling plaats van wer ken van de inmiddels overleden Delfise Bchilder P. C. Kramer. Het was de laatste expositie in een lan ge reeks waarin vaak zeer kostbare werken van Hollandse meesters uit onze meest glansrijke tijdperken een plaatsje vonden. De oorlog deedx dit alles verdwijnen. Thans meer dan drie jaar na de bevrijding, zijn twee vertrekken van huize Schwa germann gereserveerd voor de wer ken van de Dordtse schilder M. Adamse, die wellicht de eerste mag zijn van veie schilders van naam, die wij in onze stad als exposerende gasten kunnen verwelkomen. Voor wie een schilderij een brok hartstochtelijk leven moge zijn, heeft de schilder Adamse niet veel te zeggen, want het is de rustige be zonkenheid van een tuil bloemen of een stilleven dat hij weergeeft kt de meeste van zijn werken. De aan dacht voor het kleinste detail dat te bespeuren is in de bloemenschilde- rijen valt ook waar té 'nemen in de getekende kinderkopjes. Ook hier paart Adamse een vakmanschap aan een sterke opmerkingsgave, die de tekenaar vooral ten. goede komt, Opmerkelijk is bet geschilderde meisjeskopje tegen de achterwand van de tweede kamer, dat zeker een Reeds ïang staat in het kerkpor taal van de Evang. Luth. Kerk de door de Noorse kerk geschonken klok opgesteld. Nog steeds is geen klokketoren aanwezig waarin de klok kan worden gehangen om zijn bronzen lied te zingen over de daken van Schiedam. B. en W. hebben thans bericht gezonden, dat gehoopt wordt begin 1949 bouw materiaal te kunnen, toewijzen. De kerkeraad denkt dan in Januari met de bouw van het torentje aan te vangen. W.F.-handbaUers - wonnen tweemaal In een pittig gespeelde wedstrijd tegen Meeuwen heeft W. F. op overtuigende wijze revanche ge nomen op de in de uitwedstrijd geleden nederlaag. Met de rust was de stand 5l in'het voordeel van \V. F. Na de hervatting verflauwde het spel van W. F. wel even, doch de verdediging stond haar manne tje, zodat de Meeuwen in deze pe riode het niet verder brachten dan twee doelpunten. Nog drie doel punten van W. F. brachten de eind stand cp 83. Hoewel de reserves van Meeu wen een iels betere techniek ten toon spreidden, wonnen ook hier de W. F. handballers, en wel met 64. Met de rust was de stand 22. Damclub „Schiedam" Voor de competitie le klas van de Ned. Dambond, district R'dam, speelde Schiedam II tegen Char- lois II. De uitslag was 137 in het voordeel van Charlois II. De gede tailleerde uitslagen waren: Schiedam II—Charlois II JPvd Watering-W de Gelder 2—0 J BremanG. de Klerk 02 A. VerberkL., Boogaard 02 M P KuilC Ketting 02 P. v. Noordennen— A W Roukens 11 J, v. LeeuwenC A de Gelder 11 M. BazuinJ v. Eek 02 E. HullJ. Mieras 02 M. CotéJ. Kievit 11 Th. v. Duikeren N. F. Vt d. Vlies 2—0 7—13 Tentoonstellingen: 30 Oct.14 November. Huize Schwagermann, Broersvest 132. Expositie schilderijen en teke ningen van M. Adamse. Films: Passage-bioscoop; Da. 2, 7, 9.30, Za, en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 u: Naked City <18 jr.). Op het to neel: Martinelli en partner, acrobaten. Monopole: Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7. 9, Zfcr. 3, 5, 7, 9 u:. Gemengd Bloed CIS jr.). Lezingen: 3 November, Gerei Jeugdhuis, L. Haver., 8 uur: Oost en West. Lt. Kol. J. L. Paardekoper spreekt over „Het levsn van onze jongens in Indonesië". 5 November. Musis Sacrum, (bo- vehzaal), 8 uur: Kath. Cult.'Ge nootschap. Pater Brennikmeyer over opgravirfgen i.h. H, Land. Sport: 2 November, Sportfondsenbad, 7.30 uur: Af zwemfeest. Bijeenkomsten: 2 November, Leger des Beds, gebouw L. Haven, 7.30 uur: Lu- ther-avond. 2 November, Kerkgeb. N.P.B. Westvest, 8 uur: Ned. Ver. v. Spiristen „Harmonia". Herden king Allerzielen, Feestavonden: 5 November. Musis Sacrum, 8 u: Pers. vereniging Roelants. Burgerlijke Stand Geboren: Adriaan z, v. J. v. d, Rujjt en I. Schippers, Nassaulaan 76; Nccltje d. v. C. Pil en H. Schip pers, Manastraat 24; Pieter J. z. v. J. Overgaauw en C, Nuyt, Dr. No- letstr. 1; Maruna J. M. d, v. J. H, Vaarting en J. M. Soeters, Pol derweg 184; Jacobus L. z, v. J. Penning en M. Heljnemans, Dr. No- letstr. 1; Levina d. v. P. v. d. Narg en L. v. Haaf ten, Potgieterstr, 50; Pieter z. v. L. Jurgens ert M. Kultk, Hoofdstraat 189. Overleden: E. Scheffers, 73 j., Nassaulaan 75. Gemeente-publicatie INENTING TEGEN DIPHTER1E Op Vrijdag 5 November 1848 des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot inenting tegen diphtherie voor niet-schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G.G. en G.D. Tuinlaan 18. EARL DERR BIGGERS EEN CHARUE CHAN-MYSTERIE So. 105 Bob sfopd stil bij dc radio. „Ik heb nooit geweten, waar die dingen goed voor waren, vóór ik hier kwam", zei hij tegen Madden. „Nu zie ik in, dat er tijd kan zijn, wan neer zelfs een lezing over de ge woonten van wormen verrukkelijk kan schijnen. Zullen We eens naar het kmdcruurtje luisteren?" Hij stelde in. Ah Kim trad bin nen en hield zich onledig bij de tafel. De scherpe stem van een in leider in Los Angelos vulde de ka mer: Volgend nummer op ons pro gramma „Norma Fitzgerald tal enige liederen zingen...." Madden boog zich voorover en tikte de as van zijn sigaar. Thorn en Gamble toonden ook enige be langstelling. „Hallo, mensen", klonk de stem van de vrouw, met wie Bob de dag „Hier ben wel eens opbellen. Nog een brieC. die me veel genoegen deed, was van mijn oude kameraad, Jerry Delaney Bob's hart stond een ogenblik stil. Madden boog zich dieper voor over, Thorn's mond ging open en bleef zo, de ogen van de professor vernauwden zich tot spleten. Ah Kim werkte voort aan de tafel, zon der een kik te geven. „Ik was ongerust over Jerry", ging de vrouw voort, „en het deed me goed, te horen, dat hij springle vend en gezond is. Ik hoop hem gauw eens te zien. Nu begin ik aoh mün programma, want over een half uur moet ik in de schouwburg zijn. Beste mensen, ik hoop, dot jullie allemaal eens naar ons komt kijken, we geven werkelijk een al leraardigst stuk, en...." „Zet dat verwenste ding toch af", zei Madden. „Negen tiende van die radio-programma's is reclame. Ik word er wee van." Norma was met volle kracht een lied begonnen, en toen 2ette Bob het „verwenste ding" at. Hy wis selde een lange blik met Ah Kim. Er had een stem geklonken tot in de woestijn, over de kale, bruine heuvels en de woeste zandvlakte met hier en daar wat struikgewas een stem, die zei, dat Jerry Dela- HOOFDSTUK XX. PETTICOAT MIJN. Ah Kim gmg de kamer uit met een blad vol schotels. Madden leunde gemakkelijk achterover in 2ijn stoel; zijn ogen waren geslo ten en hij blies dikke rookkringen naar het plafond. De professor en Thorn zaten weer rustig te lezen, elk aan een kant van de lamp. Een roerend toneeltje van huiselijke vrede. Maar Bob deelde die vrede niet. Zijn hart klopte snel zijn her sens waren als verdoofd. Hij stond op en liep stil naar buiten. In de keuken stond Ah Kim vaten te was sen bij dg gootsteen. Te oordelen naar het onbewogen gezicht van de Chinees, zou niemand hebben ver moed, dat deze bezigheid niet zijn gewone werk was. „Charlio", fluisterde Bob. Chan droogde haastig zijn handen en kwam naar <&c deur. „Verzoek u nederig vergiffenis, kom hier niet binnen." Hij ging voor naar de duisternis achter da schuur. „Wat zyn uw zorgen?" vroeg hij zacht. „Zorgen!" zei Bob. „Jij hebt het (och ook gehoord? We rijn hele maal op het verkeerde spoor, Jerry Zaterdagmorgen om 11 uur zal de burgemeester op verzoek van en namens het gemeentebestuur en de ingezetenen van Wandsworth een klap rozenkrans leggen bg het oorlogsmómument in de Plantage ter nagedachtenis van de gevalle nen uit Wandsworth en Schiedam. Aan de Mayoress van Wands worth is een krans gezonden met het verzoek deze namens het Schie- damse gemeentebestuur en de Schiedamse ingezetellen op dezelf de dag te Wandsworth neer te leg- gen. Klaverjassers voor St. Nicolaas De klaverjasclub „Klaver "Vier" organiseert Zondag a.s, een klaver jas-concours ten bate van het S* Nicolaas kinderfeest. Er wordt ge kaart om mooie prgzen, die vel schillende winkeliers uit de Gor zen beschikbaar stelden. De "wed strijden vinden plaats in café „De Back", Hoofdsstraat 191. Zowel middags als 's avonds zal worden gespeeld. Mannenkoor „Rotterdam" Zondag gaf het Mannenkoor „Rotterdam" onder leiding van haar dirigent Cor Groeneveld, een concert in het Gemeente zieken huis, Bergweg te Rotterdam, Op drie plaatsen werd gezongen, waar na in het hulpziekenhuis, Hilledus- straat hetzelfde programma werd uitgevoerd. Mevr.. N. Terpstra en een tweetal leden van het koor, de heren v. d. Haterd en Laban zon gen enige soli. Dat de patiënten dit concert op prijs stelden, bleek uit dé woorden van dank die wer den gesproken. Zonnegloren-avond Maandagavond was er in het Verenigingslokaal een Zonneglo ren-avond, waarin de film werd vertoond, die is opgenomen bij de kroning van Koningin Juliana Vooraf draalden nog enkele cultu rele- en tekenfümpjes en sprak ds de Bel een inleidend woord, waax- in hij o.a. meedeelde, dat de laatst, gehouden Zonnegloren-collecte in totaal f 2100.— opbracht. Zeer waarschijnlijk zal de filmavond op 2 December nog eens worden het haald voor degenen, die thans geen plaatsje meer konden bemachtigen in de overvolle zaal. tevoren gesproken had, ik weer. En om te beginnen wil ik alle goede vrienden bedanken voor ney springlevend en gezond was. Delaney is springlevend en gei-ond." de vrachten brieven, die ik heb En dus stortten al hun mooie iheo- „Hoogst belangwekkend: dat is ontvangen, sedert ik voor de radio neen meen. zeker.'" ben gaan zingen. Ik vond vanavond De man, die Madden vermoord j_v t.„ u.u wag n:jet jerry Delaney! Wiens stem had dan om hulp geroepen In die tragische nacht op de ranch? Wie had die kreet geuit, die was gehoord en nagebootst door Tony, weer een heerlijke bundel. Ik heb nog geen tijd gehad om re alle te lezen, maar ik wil Sadie French alvast vertellen, als 2tj luistert, hoe blij ik ben te weten, dat zij weer in Santa Monica is; ik zal haar de Chinese papegaai? „Belangwekkend! Zeg waar ben jij van gemaakt?" Die kalmte van Chan maakte hem van streek. „Onze theorie springt uit elkaar, en jij...." (Wordt vervolgd) gf Het te Batavia liggende stoom schip Melchior Treub van de "Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij' wordt gereed gemaakt voor een reis naar Hongkong, waar het schip zal worden gesloopt. 0 Een vliegtuig van Aero Hol land heeft een 1500 kg. wegende collector naar Marseille gebracht. Het machine-onderdeel is bestemd voor het motorschip Kota Agoeng van ds Kon, Rott. Lüoyd. De Kota Agoeng zal naar Genua doorvaren, waar deze collector.tegen een oude zal worden ingewisseld. 0 Zaterdagmiddag werd bij de N.V. C van der Giessen en Zo- nen's scheepswerven te Krimpen a, d. IJssel te water gelaten het motorvracht- en passagiersschip „Van Riebeeck": zijnde een van een viertal zusterschepen waarvan er op de werven van Van der Giessen en Wilton-Feyenoord elk een tweetal In aanbouw zijn. Zij zijn voor rekening van de Konink lijke Faketvaart Maatschappij te Amsterdam. De daopplechtishefd werd verricht door mevr. L. Hint- zen-Pels Rljeken. Het 112 meter lange schip biedt accommodatie aan 23 eerste klas se, 30 tweede klasse en 32 derde klasse passagiers, terwijl boven dien voorzieningen zijn getroffen voor het vervoer van dekpassa giers. De voortstuwingsmachine is een 8-cyhnder, viertact, enkel- werkende Hawthorn-Werkspoor- motor van 3000 a. pk. dienstver mogen. Verwacht wordt dat het geladen schip op de proeftocht een snel heid van-1314 knoop zal bereiken. Het schip zal in het begin van vol gend jaar opgeleverd worden. 0 Het motorschip Prins Willem is 30 dezer op het Michigan meer nabi} Sturgconbaal aan de grond gelopen. Het schip kwam weer vlot en voer op eigen kracht naar Manitowoc waar het in c*n droog dok is opgenomen voor herstel van bodemschade. hoogtepunt van deze expositie mag worden genoemd. Op de tentoonstelling die tot 14 November voor een ieder vrij te be zichtigen is, valt voor de stadgeno ten, die de schilderskunst een warm hart toedragen, zeker veel te genie ten, want al mag dan deze Dordte- naar geen nieuwlichter zijn, het werk van hem ademt geest en ver raadt de hand van een schilder van formaat. En dat is reeds genoeg om eens bij het herenhuis Broersvest 132 aan te bellen. VISSERIJ Binnengekomen VI, 63 A. Don 36 last, VI. 61 J. Rog 41 last, VL 208 H. van Hoon 40 last. KERKNIEUWS In de vacature van ds. J. H. Mul der, gereformeerd predikant te Vlaardingen, is het volgende twee tal gemaakt: ds. J. Hermeien van Garijp en ds, G. van "Wilgenburg van Aalten. LIEFDE, HUWELIJK EN GEZIN Woensdagavond vervolgen ds. Hubeek en ds. de Wijs in de Re monstrantse kerk hun cursus voor gehuwden en ongehuwden. Voor gehuwden wordt door ds. Hubeek gesproken over „Het vraagstuk der geboorteregeling", terwijl ds. de Wijs voor verloofden het woord zal voeren over „De Verloving". Men begint om 8 uur precies. CONTACTAVOND N.V.V. Vanavond houdt de vrouwen bond van het N.V.V, een contact avond in het Volksgebouw. Aan vang 8 uur. DE PSYCHOLOGIE VAN DE NA-OOKLOGSE MENS Woensdagavond 10 November aan staande spreekt de geneesheer- directeur van „Maasoord", die ook voor de zaken studiekring Vlaar dingen reeds verschillende malen lezingen hield in onze stad, voor de leden van de volksuniversiteit Rotterdam, afdeling Vlaardingen, over het onderwerp „De psycholo gie van de na-corlogse mens". Wat ons telkens weer treft in bespre kingen met allerlei soort van men sen, zo schrijft men in het pro gramma, is dit, dat zo velen, die aanvankelijk blijdschap over het beelndigen van de oorlog hadden, nu allerlei moeilijkheden hebben om geestelijk op peil te blijven. De na-oorlogse mens voelt zien teleur gesteld. Hij heeft moeite om nieuwe le vensperspectieven binnen zijn ge zichtskring te halen. Het is over deze na-oorlogse mens, dat op 10 November gesproken zal worden. Op vragen van het Tweede Ka merlid Vondeling (Arb.) in ver band met de aardappeloogst 1948 heeft de heer M a n s h o 11, minister van landbouw,, visserij en voedsel voorziening o.m. het- volgende ge antwoord: De grootte van de totale aardap peloogst 1948 kan geraamd worden op 5,600.000 ton, waarvrji 2 200.000 ton klei- en 1.800.000 ton zandaard- appelen en 1.600.000 ton fabrieks aardappelen. Tot nu toe werden van de oogst 1948 naar het buitenland verkocht plm 110000 ton consumptieaardappe len (waarvan plm. 85.000 ton naar overzeese landen) en plm. 225.000 ton pootaardappelen. Een raming van de totaal te bereiken export i<? echter op dit ogenblik nog niet mo gelijk. De binnenlandse behoefte aan consumptieaardappelen kan geraamd worden op 1.40O.000 ton «n die aan pootgoed bij een uitpoot voor de oogat 1949 van een areaal, dat niet veel verschilt met de oppervlakte, die in 1946 met aardappelen werd verbouwd, op 400.000 ton. Komende tot de beantwoording van de vraag zelf, geeft de minister als zun mening te kennen, dat het quantum aardappelen, dat uiteinde lijk voor voedseldoeleinden bestemd moet worden, op dit ogenblik moei lijk kan worden geschat. De Waalwijkse schoen- en leer industrie heeft het plan ieder jaar een .schoenenbeurs" te organiseren. Nederland en Argentinië hebben een luchtvaartverdeng gestoten. Daar door kan de K L.~M haar Zuid-Amerlka lijn doortrekken naar Buenos Aires Beroerd van winkelen Omdat we niets voor de boter ham hadden dan zoetigheid, stuur de mijn vrouw me even naar «e kruidenier voor een lekker blikje van dit of van dat. De winkeljuf frouw was net bezig met een op telsom op een papieren zak. „Dat is dan elf zeventig bij mekaar,»' sprak zij tot een dame die de boodschap pen langzaam in een net op tastte en zuchtend afscheid nam van een. briefje van tien en een zilverbon van een rijksdaalder, Het zink dat ze terug kreeg borg zij met een nieuwe zucht in haar beursje. Ik was nog niet aan de beurt. Die heer voor me was aan de beurt, heertje is beter, want het was maar een min mannetje, ruw geschat een krappe 44 - om zon der bezwaar van de textielkaart eens een confectie-woordje te plaatsen. Hij droeg evenwel een enorme boodschappentas, die voor een deel al gevuld was met pakjes en zakjes. Uw vrouw is toch niet 2iek, hoop ik, zei de winkeljuf, toen het mannetje de eerste bestelling oplas van het briefje, waarop hij een beetje kippig stond te turen, Nee, nee, gelukkig niet, hoor, sprak het mannetje, ze heb all enig ge vraagd of ik voortaan de bood schappen maar wil doen, ze ken d»r niet meer tegen zie je, van ochtend zeg ze tegen me, Gerrit zeg ze, doe me een plezier en ga jij de boodschappen maar halen, ik vreet me op van de zenewe als ik zie wat het allemaal kost, ik wor d'r ziek van als ik merk dat ik eigenlijk te veel cente voor de boodschappen uitgeef, je ken toch niet alles aan de boodscbappe be- Steje, d'r kom nog zoveel kijke met zes kindere en de oudste veertien jaar, maar je wil ze met ete toch niet te kort deen ook, zeg ze, ga jij asjeblief voortaan de boodschappen maar hale, zeg ze, hier heb-ie vijf tien guide, zeg ze kien jij het maar uit. En nou mot je 's kijke, juffrouw, ging het mannetje verder, nou ben ik al bij een paar andere zaken ge weest, de melkboer en de slager, zekmaarzegge, en nog een paar kleinigheden en wat heb ik over van de vijftien gulden, hier da's alles, nog geen eens drie meer en nou mot ik dit hele rijtje bood- schdppe nog hebben, kijk maar es of dat ken voor nog geen drie guide, kijk u zelf maar wat het hardste nodig is en dan mot de rest maar wachte, ik ken d'r ook niks aan doen, ik ken me best voorstelle dat m'n vrouw d'r beroerd van wordt, zeg u zelf, juffrouw. De juffiouw zei niet veel, ze knikte maar eens en vulde een paar zakjes. Met de suiker dan nog maar even wachten? spral* ze kies, dan is het twee vier en tachtig, dan krijg u nog negen cente terug, zieduwel. 't Zal wei in orde weze, zei het mannetje, 'k zal 't - ;gge tegen m'n vrouw, ik ked'r ook niks an doen. goeier.dag En u? vroeg de juffrouw. Pak lucifers, zei ik, DESIDERIUS. Buitenlandse jaarbeurzen De dienst voor buitenlandse Jaarbeur zen en exposities van het.Centraal In stituut ter bevordering van de Buiten landse Handel, Eezuidehhoutijeweg 64 te 's-Gravenhage, neemt collectieve deel neming in overweging aan de volgende internationale voorjaarsbeurzen in 1949: Milaan 12 April—27 April Lyon 23 April— 2 Mei Foznan (Polen) 23 April—20 Mei Brussel 30 April—15 Mei Boedapest 6 Mei —17 Mei Toronto 30 Mel —10 Juni en Barcelona begin Juni. Nederlandse bedrijven, die belangstel ling hebben tot deelneming, wordt ver zocht zich vóór 25 November schriftelijk aan te melden bij bovengenoemde dienst CISSY VAN IHARXVELDT OVERLEDEN Op bijna 59-jarige leeftijd over leed te Amsterdam de schrijfster Cissy Beek-de Haan, die onder het pseudoniem Cissy van Marxveldt grote bekendheid heeft verworven als schrijfster van meisjesboeken. Z(j had een eigen, humoristische stijl, die door bakvissen zeer werd gewaardeerd, en die door vele an dere schrijfsters later is nagevolgd. De Joop ter Heul-serie is haar be kendste en meest geliefde werk. Verder verschenen van haar hand'* onder meer: Een Zomerzotheid, Rekel, de Kmgfordschool, De stor- mers, Marijke. Op Vrijdag 5 November 1948. des v.m. 11 uur in de Ned. R.K. Volksbond, Lange Haven 71, te Schiedam, van: I. Een pand, bestaande uit beneden- en bovenwoning, te Schiedam. Kortlandstraat 22. groot 85 ca., max or ijs 58Ö0.-, staande op 4609-. II. Een woonhuis met gang en erve. to Schiedam. West- ftankclandsestraat 30, groot 36 ca., max.pri.1s 2800.-, staande op 2700.—. Notaris A. S, H. A. BLAISSE Gevr.: huishoudster, m ge zin v. 2 pers, Br. no. S 4307 bur. van dit blad. Te koop: een kinderstoel. Te bevragen na 8 uur Groe- nelaan 66. Te koop: herenwinterjas; goed onderhouden fornuis; divan; houten ledikant; pe troleumkachel: 1 pits petro leumstel: viszak en stoeltje. DJC.O. Laan 1401. Gevraagd; h. eest., m. 48; tn. mantel, 6 jr.; m. jurken, 12 jr.; pli.pak, 15 jr.; d. wollen jurk, 42/44, Br. no. S 4310 bur. v. d. blad. Voor direct gevr: vr. zit- slaapk,, str. water. m. voll. pension. Br. no. S 4311 bur. van dit blad. Babycommode 35.—, mooi gelakt, nw., ombouw 27.50, Tussenbroek, Edisonstr. 31 a KOERIERSTER Te koop: grijze zuiver wol hen herenoverjas, m. 4850, weinig gedragen. Prijs f 35. Br. no. 1225 bur, v, d. blad.' Net meisje gevr, v. d. huis houding in kl. gezin. Zelfst. kunn. werken en koken, v. g.g.v. Loon 20.— p. week. Aanb,; Hoogstraat 94. Schie dam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3