c Bij het Sociaal Adviesbureau kent men ook een ander Schiedam J Schiedams Handeisinstrtuut Het werk voor sociaal-zwakken in onze gemeenschap Zware taak voor gezinshulpen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Wie er aan de 9lag kunnen in Schiedam AGENDA Uit-het SVV-kamp Vlaardingen Leve de Keizer SCHEEPVAART SCHIEDAM BIRQGE PAKHUISRUIMTE VOOR UW SPEELGOED Nieuwe Cursussen MONOPOLE THEATER DESPERADO'S Lachende Vreemdeling GEMEENTE SCHIEDAM Koeriersters 2 Donderdag 4 November 1948 In de Meidagen van 1945 zat op de administratie van Nederk Volks herstel in de Eendrachtsstraat een Uit het Oosten van het land naar hier gekomen domineesdochter in een kaartsysteem bij te houden welke Schiedammers, die huidziek ten of luizen hadden, aan de beurt waren voor het nemen van een ontsmettingsbad. Juffrouw Visser kwam al spoedig tot de ontdekking, dat velen het hun aangezegde be zoek aan het badhuis niet kwamen makenZij besloot niet af te ■wachten, maar ging zelf op stap om de mensen te overtuigen van de noodzaak van de behandeling, wat meestal dan ook wel gelukte. Bij haar tochten her en der door de stad ontdekte zij echter dat er in veel gezinnen o$k op ander gebied nog wel eens wat mocht gebeu ren en zo ontstond heel in het klein het begin van wat wij thans noemen het Sociaal Advies Bureau voor Gezinsmoeilijkheden, dat zijn zetel heeft in het gebouw, Nieuw- straat 12 en naast mej. L. A. Vis ser en haar zuster, mevr. C. J. W. Velderman-Visser, nog vier ge zinshulpen telt die allen dag in, dag uit op pad zyn om de sociaal zwak- ken te heipen waar dat mogelijk is. „Komt U znaar eens praten", had zuster Visser ons ten antwoord ge geven toen we haar vroegen hoe het met het werk ging van het Sociaal-Adviesbureau, dat na de opheffing van Nederl. Volksher stel onder de gemeente kwam te ressorteren. En zo zijn we dan. eens op bezoek geweest in de grote ka mer van het gebouw in de Nieuw, straat waar de zusters Visser en Velderman druk bezig waren met de administratie van huren, verze keringen, afbetalingen van goede ren en schulden. Alles voor de mensen, die door het Sociaal Ad viesbureau worden gesteund in hun moeilijke gang op het maatschap pelijke pad. We zaten, daardoor meteen middenin de arbeid en de problemen van de werksters van dit Buraeu. „De juoïleumfeesten hebben ons weer een eind achteruit geduwd", merkt zuster Visser op en even zucht ze, terwijl ze de dikke map met kwitanties en schuldbekente nissen doorbladert. Hoe de jubile umfeesten. iets met het werk van het Sociaal Adviesbureau uitstaan de kunnen hebben? Dan gaaf zus ter Visser vertellen van haar „pu pillen", die het maar steeds niet kunnen leren op eigen benen te staan en we horen verhalen van toestanden in Schiedamse gezin nen, die, kwamen ze niet uit de mond van zuster Visser, wel heel ongeloofwaardig" zouden klinken. „Nee, a~socia?I mag xnen deze mensen niet noemen", zegt het hoofd van het Sociaal Adviesbu reau, „want de mensen willen wel beter, als ze maar geleld worden" Daarom is het bij het Schiedams Bureau ook zo, dat de .gezinshul pen niet meehelpen de boel op orde te stellen als dit nodig Is, doch al leen zeggen hoe iets gedaan moet worden. Dit activeren vergt echter van de meisjes reeds voldoende, want niet eenmaal moet dit gebeu ren, maar steeds weer komen de gezinshulpen hier voor te staan. Een gezin, dat sociaal-zwakke ele menten In de persoon van de va der of moeder en soms allebei, be. vat, dient regelmatig geobserveerd Niet altijd is het een vuile boel, welke men aantreft, want maar a1 te vaak blijkt ook in de man of vrouw, die op het oog kraakzinde- Het Sociaal Adviesbureau is werkzaam op velerlei terrein, want niet alleen sociaal-zwak ken zijn het, die met raad en daad terzijde worden gestaan. Vaak ook komen de werksters van het Bureau in gezinnen, waar de armoede als een spook rondwaart om het gezinsgeluk, te vernietigen. Ook hier biedt het Bureau de helpende hand. Soms echter is men tot niets in staat wanneer niet hulp van, bulten wordt geboden. Zo ver telde zuster Velderman ons van een gezin, waar een kinderbox zo grote uitkomst zou bieden. Iets zou men als vergoeding kunnen betalen, echter niet veel. Wie heelt nog een kinder box staan, die toch niet meer wordt gebruikt? Zuster Velder man zou zeer dankbaar zijn als u de box beschikbaar stelde en een kleine baby zou er tenmin ste een menswaardig bedje door krijgen. lijk is, een of ander sociaal-zwak punt te zitten, b.v. zoals de vrouw, die plotseling niet meer in staat is te werken en apatisch voor zich uit blijft zitten staren tot er hulp op komt dagen, de vrouw die bon nen verkoopt of kleine dieverijen pleegt ten koste van de burenge- meenschap, de afbeidsschuwe man in ontelbare variaties treft het So ciaal Adviesbureau ze aan. Het verwaarloosde gezin is wel het ergste kwaad Het ergste zijn echter wel de ge zinnen waar de boel verwaarloosd wordt want hier zijn het de kinde ren. die gevaar lopen en speciaal hen wil men uit dit millieu ophef fen. Ergerlijke toestanden van ver vuiling treffen de sociaal-werksters daar soms aan. De kinderen geheel aan hun lot overgelaten en in de huizen een toestand die niet te be schrijven is, met afval van groen ten en brood op de grond, bedden waar in een normaal mens zich vpor geen geld ter wereld zou neer vlijen. Eenmaal was zelfs de w.c. sis geitenstal ingericht... Ook kon het gebeuren dat het in het woon huis een tot en met verwaarloosde boel "was, waar je bijna door de vloer tropte zo slecht was deze en boven op zolder prijkte keu rig in de verf en brandschoon het duivenhok, waar niet een smetje aan was te ontdekken. Wonderlijke mensen zijn het, waarmee het Sociaal Adviesbureau veelal heeft te maken, mensen, die steeds weer hulpbehoevend worden en daardoor de taak van de Sociale werksters en gezinshulpen zo dub bel moeilijk maken. Buiten de be reddering van het gezin zelf heb ben de gezinshulpen nog allerlei zaken op te knappen, als begelei ding naar de dokter, assistentie bij inkopen en niet te vergeten het re gelen van allerlei administratieve zaken. Er komt steeds meer begrip voor het sociale werk Niet altijd hebben zuster Visser en haar medewerksters zoveel hulp gehad bij het werk als thans het geval is. Doktoren, ©verheids- en kerkelijke instanties geven nu veel gevallen op die zjj bü hun wgtk tegenkomen. Natuurlij is dit erg prettig, want het toont, dat het So ciaal Adviesbureau een plaats van betekenis in het sociale leven in onze stad gaat innemen en dat zijn werk wordt gewaardeerd, maar het doet meteen de behoefte opkomen aan uitbreiding van het aantal ge zinshulpen. Sinds October volgen de thans aanwezige meisjes een cursus over Sociaal werk, zodat het bureau straks niet alleen over toe gewijde, doch ook theoretisch goed onderlegde krachten beschikt. Zus ter Visser en Zuster Velderman hebben naast de taak van de lei ding van het bureau ook nog de zorg voor een uitgebreide kartho- teek waarin van alle behandelde gevallen uitgebreide rapporten voorkomen, die reeds meerdere malen van grote betekenis bleken te zijn. Ook buiten het gebied van sociaal-zwakken worden ten be hoeve van overheidsinstanties nog aal eens rapporten gemaakt, doch egenlijk valt dit buiten het werk van de arbeid van het bureau. Zo werkt in Schiedam een kleine ge meenschap van vrouwen, dank zij een lofwaardig initiatief waarvan de gemeente gelukkig het grote nut in zag, stil voort aan haar taak die zo groot en gewichtig is, dat slechts enkelen hem naar behoren zullen kunnen volbrengen. Aan de huidi ge werksters van het Sociaal Ad viesbureau voor gezinsmoeilijkhe den is het ten volle toevertrouwd. WIE de vroegere avonturen van kapitein ging met hem mee, maar het vliegtuig, waar- de hoge electrische spanningen raakte hij bui- Rob heeft gevolgd weet zich natuurlijk mee beide vrienden enkele weken later een ten bewustzijn. Op hetzelfde moment echter Cigaret-Larry best te herinneren. Ook in dit verkenningstocht maakten boven een woeste werd hij overgeplaatst naar dezeventiende verhaal speelt hij weer een rol. Degenen, die en totaal verlaten streek, verongelukte en eeuw en niet meer als kapitein Rob, doch als het verhaal van de oceaanrace goed hebben Rob belandde in een gebied, waar hij tot zijn kapitein Robert Janszoon, in dienst van de gelezen zullen daarover misschien verwon- groto verbazing nog oerdieren en zelfs oer- Staten van Holland, leefde hij verder. Op een derd zijn, want toen Larry eindelijk werd mensen aantrof. Met inspanning van al zijn reusachtig scherm in het laboratoriujn van Prudon konden zijn vrienden, die waren ach ter gebleven, zijn avonturen nauwkeurig volgen. Rob ontmoette weer zijn oude tegenstander, Peer de Schuymer, maar hij sloot met deze' zeerover vriendschap om samen te strijden Maar Majoor Ross redde hem. Uit een grot tegen de Moren en de Turken, die hier de in de „Vallei der vergeten wereld" had Rob zeeën onveilig maakten. Ze beleefden samen echter een handjevol merkwaardige stenen heel wat spannende avonturen, maar op hei meegenomen, die bij nader onderzoek sterk zelfde ogenblik, waarop Robs schip in de lucht radio-actief bleken te zijn. Hfj besloot de vloog ontwaakte de echte Rob weer uit zijn Franse geleerde Prudon hiervan in kennis te diepe slaap in het laboratorium van Prudon. stellen en zo zeilde hij naar de Rivièra. Pro- Geheel verzwakt cn versuft sloeg Rob de fessor Prudon bleek zich voor de stenen in ogen op en het duurde nog enkele dagen, voor hoge mate te interesseren. Na wekenlange hij weer de oude was. Maar toen nam hij proefnemingen gelukte het hem met behulp dan ook hartelijk afscheid van Prudon en van deze stenen een instrument te bouwen, zette met de „Vrijheid II" koers naar Tanger, waarmee htf hoe vreemd het ook klinkt waar zijn oude vriend, majoor Ross, vertoefde. zeilen, maar Ross werd opeens met spoed naar 'de geschiedenis kon laten terugdraaien. Kob Marga en Willy, de twee Amerikaanse meis- Brazilië ontboden om mee te helpen een aan- legde toen de naamplaat van een oud schip, jes, die hem steeds vergezellen, maakten de tal verdwenen rubbeizoekers in het binnen- dat hij cadeau had gekregen van een Neder- peis mee. land van Zuid-Amerika op te sporen. Rob landse kapitein, onder het toestel maar door En hier begint ons nieuwe verhaal ontmaskerd werd de „Memphis", het schip krachten slaagde hij er niettemin in weer waarover hij het bevel voerde, immers in de contact te krijgen met de buitenwereld en grond geboord eti alle opvarenden kwamen met een zelf gcconstriueerde luchtballon wist om? Dat dachten Rob, Brookfeiler, Marga en hij na vele maanden weer te ontsnappen. Hij Willy ook, maar Larry werd opgepikt door verongelukte op het laatste nippertje bijna, een vissersboot en bracht er het leven af. En want de ballon daalde in de Caraïbische Zee. dat hij sün streken niet heeft afgeleerd zullen jullie in dit nieuwe verhaal wel merken! Wanneer dit verhaal begint is kapitein Rob onderweg van de Franse Rivièra naar Tan ger. En hoe kwam hij zo aan de Franse Zuid- kpst verzeild? Ja, dat is een ingewikkelde geschiedenis geweest. Na zijn avontuur op de Bosplaat van Terschelling die geschiedenis met die ondergrondse bunker kennen jullie toch? wilde hij met majoor Ross van de Amerikaanse Inlichtingendienst naar Florida Evangelische gemeente trekt in het Vendue-hnis Sedert enige weken is men druk bezig het voormalige Vendue-huis aan de Broersvest van binnen te restaureren. Leden van de Evangelische gemeente zijn In hun vrije tijd druk In de weer om het gebouw zo snel mogelijk gereed te maken voor het houden van samen komsten van dit kerkgenootschap. Reeds vier jaar geleden had dezelfde groep dit gebouw ali zodanig willen in richten. doch plotselinge verkoop deert dit voornemen te niet. Thans kan men het Vendue-huls. dat door een. concern destijds werd aangekocht, voor de bouw van een nieuwe schouwburg, van wel ker uitvoering echter nog niets kon komen, toch betrekken. Zijn wij juist ingelicht, dan heeft de Evangelische gemeente geen enkele zekere waarborg waarbij een bepaalde tijdstenrujn is vastgelegd, zodat de voorlopige bestu ring van het Vendue-huls in geen ge val de eventuele bouw van een schouw burg, annex hotelcomplex ter plaatse kan verhinderen of vertragen. Uit het Ursus-kamp Zondagmiddag half drie speelt Ursus de laatste wedstrijd van de eerste ronde. Er h een goede kans voor Ursus om z'n ongeslagen re cord te handhaven. Het staat ech ter wel vast dat er hard voor ge werkt moet worden, want W.R.W. is in d* gevaarlijke zone geraakt en het zich tenvolle geven, om daar weer uit te komen, zo doende zal er spanning genoeg zijn. Met grote voldoening heeft de penning meester kunnen constateren, dat het aantal toeschouwers iedere wedstrijd gestegen is. Een verblij dend teken voor Ursus en het lager voetbal in het algemeen. De overige wedstrijden zijn: Hol- landiaan III—Ursus II 9.30 uur. Ursus IIIVJDX. IV 12 uur. OUDERAVOND VAN DE Dr. DE VISSERSCHOOL In het verenigingslokaal werd Woensdagavond een ouderavond gehouden van de Dr. de Visser- school uit de West-Frankelandse- straat. Na de opening van de avond door het hoofd van de B-school, de heer T. G. Polderman, werden en kele interessante filmpje» vertoond. De directeur van de spaarbank, drs. Houtzager, hield een causerie over het sparen, in aansluiting waarop de film „Sparen in het dierenrijk" werd vertoond- Onderwijzend per soneel gaf tot slot nog een succes volle opvoering van het blijspel Rustige luitjes". Burgerlijke Stand Geboren: Cathalijna, d. van W. V. d. Hooven en C. Schoenloop, Dr. Noletstraat 1; Johannes E.f z. van A. Kortland en B. Sjögren, Nassau- laan 75; Johannes, z, van H. v. Eelsdingen en H- C. v. Son, Nas- saulaan 75; Dlta, d, v. G. M. Wuis- ter en L. Reijerse, Nassaulaan 75. Overleden: W. H. 't Jong, 71 j,, vr. v. J. Goedhart, St. Liduina- straat 5fl. Van het Schiedamse kantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau ont vingen wij een overzicht van de aangeboden en gevraagde arbeids krachten in Schiedam per 3 No vember. Gevraagd: Afd. Bouwbedrijven: aank. glasinloodzetters, stukadoors en timmerlieden. Afd. Metaalbedrijven: bankwer kers (routine) massawerk, buiten bankwerkers, constructiewerkers, electrichlassers, gereedschapsma- kers, gereedsch apsl ij pers, hout scheepmakers, koperslagers, ko pervormers, loodgieters, metaal draaiers (geschoold en revolver), mctaalfraisers, metaal schavers, me- slijpers,'' plaatwerkers, precisie- bankwerkers, pijpenmonteurs, rij wiellakkers scheepsbikkers, scheeps ijzerwerke-s, smeden (grof en ka chel), sollicitanten voor omscho ling, ververs-sjouwers, voorslaan- ders, iverf- en gieterij sjouwers. 1 Ali. Algemene bedrijven: ban- kr*bakker, boekdrukkers, carton- nagewerkers, chemisch-wasser, dis tillateursknecht, drukkerijbinder, kapper (halfwas), letterzetters, pa piersnijders en fabrieksarbeiders. Afd. Jeugd: bakker-bezorger, borstelmakers, cartonnagewerkers, drukkers, expeditieknechts, for- ceur, glasïnloodzetter, glassnijders, granietwerkkers (kunststeen), kur kensnijders, koperslagers, koper- gieters, letterzetters, loodgieters en fitters, mach.-houtbewerkers (aan kom.), machinebankwerkers, ma- chinist (wasserij), plaat- en con- stiuctiewerkers, smid-bankwerker, stukadoor, vormers, verkoper (wo- nlnginrich.), zeilmakers en matroos (binnenvaart) 1618 jaar. AAfd. vrouwen: dienstboden, dagmeisjes, fabrieksmeisjes, hulp- verkoöpsters met vakkennis, strijk sters, verkoopster (kruidenierswa ren) en wasserijmeisjes. Aangeboden: Afd. Bouwbedrij ven: meubelmaker v.h. betere gen re. Afd. Metaalbedrijven: auto monteur, bankwerker, constructeur (staalbouw) en chauffeurs. Afd. Algemene bedrijven: boekhouders, broodbakkers (chef), expeditie knechts, filmoperateur (aank.), in casseerder, kantoorbedienden, kell- ners, magazijnbedienden, musici, portiers, schippers, schoenmaker, vertegenwoordigers en ongeschoold de arbeiders. Afd. Jeugd: auto monteurs, electricien, scheepsbe- schieter, kantoorbedienden (jong ste) timmerman. Afd. Vrouwen: doktersassistente, huishoudkundige kantoorbedienden, jongste bedien den, naaisters (leerl.), serveersters, telefoniste en verkoopsters (leerl.). Tentoonstellingen; 30 Oct.- »l4 November. Huize SchwafSrmann. Broersvest 132. Expositie schilderijen en teke ningen van M. Adamse. Films: Passage-bioscoop: Da. 2. 7, 9.30, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 u: Naked City (18 jr.). Op het to neel: Martinelïi en partner, acrobaten, (Hedenavond geen voorst.). Monopale: Da. .2. 7, 9, Za. 2, 5, 7. 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Gemengd Bloed (18 jr.). Lezingen 5 November. Musis Sacrum, (bo venzaal), 8 uur: Kath. Cult. Ge nootschap. Pater Brennikmeyer over opgravingen'ï.h, H. Land. Feestavonden: 5 November. Musis Sacrum, 8 u: Pers. vereniging Roelants. 6 November. Ver. lokaal. 7.30 u: Ontspanningsavond Mathenesse- school B voor Ulo. BERT BRUTMAN BIJ "WILTON Voor de thans reeds 400 leden tellende ontwikkeling- en amuse mentafdeling van de personeels vereniging van de werf Wilton- F venoord gaf b*t marionetten theater van Bert Bruyman Woens dagavond een opvoering van de tragie-comedid Don José. Het suc ces wès geer groot- Wegens over weldigende belangstelling vindt Woensdagavond In Den Haag zullen de rood groenen Zondag voor de moeilijke taak gesteld worden om de gereno- meerde le Jdasser A.D.O. partij te geven. Een blik op de ranglijst zou het vermoeden wettigen, dat SVV de beste papieren heeft, doch de ervaring heeft geleerd, dat voor SW iedere club in zijn afdeling een zware tegenstander betekent, zodat bij voorbaat een voorspelling uitgesloten is. Een goede wedstrijd, zal echter wel in het verschiet lig gen, daar beide clubs hun kracht zoeken in techniek. Het is slechts te hopen, dat de Schiedammers hun tegenstanders kunnen over treffen door grotere schotvaardig heid met als resultaat: meer doel punten. Zou dit het geval zijn en een Schiedamse overwinning hier van het gevolg, dan.,., ja dan blijft SVV bij de koplopers en wordt de wedstrijd Xerxes-SW op 28 November er een met een bij zondere betekenis. Het 2e elftal zal Zondag om 10 uur aan de Boschrand gaan probe ren om weer 2 puntjes aan zijn totaal toe te voegen, doch zal hier bij aan ADO 2 heus geen gewillig slachtoffer hebben. Het 3e elftal is vrij, terwijl het 4e zijn 5e achter eenvolgende overwinning tot een feit kan maken wanneer HW 2 er onder gehouden wordt. Ook deze wedstrijd wordt gespeeld aan de West Franklandsedijk en vangt om 12 uur aan. Bijeen komst van de Chr. middenstanders Het Chr. Nat. Vakverbond organi seert Vrijdag 12 November in het Verenigingslokaal een propaganda- bijeenkomst, waarin zullen spreken de heren P. Stokman en A. A. Ba- soski. Er is declamatie van Ge- zon" en een ensemble van „Harpe Davids" verleent muzikale mede werking. Leger des Heils-muziek brengt serenade Het muziekkorps van het Leger des Heils zal Zaterdagmiddag om vier uur een serenade brengen aan het echtpaar J. VosVan Trigt, Heinvlietsestraat 35, dat Zondag zijn 65-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. BIJEENKOMST VAN DE cant, middenstanders Voor de leden van de Chr. Mid- denstandsverenïging sprak Woens dagavond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen de heer Holle- brands, directeur van de Chr, Mid denstandscentrale over het onder werp „Er is nog hoop voor de mid denstander". Tegenover de benar de positie van de middenstander door allerlei regeringsmaatregelen schijnbaar hopeloos, stelde hij klaar en duidelijk de mogelijkheden, die er toch nog zijn, indien men kan beschikken over een goede en ster ke organisatie. De voorzitter deelde mede dat op zijn minst een bedrag van 109.000 nodig was voor de bond om actief te kunnen werken. Spontaan werd hierop door de leden gereageerd en de secretaris mocht 200 aan giften noteren. Verschillende nieuwe leden kon den voor de patroonsvakorganisa tie worden igeschreven. GUSTO MUZIEKVERENIGING In de jaarlijkse vergadering van de Gusto-muziekvereniging vond ook een bestuursverkiezing plaats. In het nieuw gekozen bestuur heb ben thans zitting de heren A. J. Hendriks, W. L, v. d. Meer, secre taris en G. H. Abrahamsen, rwininemeester. Op 1 October 1949 bestaat de vereniging 40 jaar. ..in het werf- Besloten werd dit jubileum te zij- ontspannmgslckaal nogmaals deze ner tijd op bescheiden wtfze te vie- opvoerïng plaats, 'ren. Die Flardinga Spelers brachten gisteravond voor een uitverkochte zaal Harmonie, de opvoering van de klucht in drie bedrijven van M. Janssen en G. Nielen „Leve de Kei zer". Het publiek heeft zich koste lijk geamuseerd met deze kucht, die tot de zotste situaties aanleiding geeft en die door het Vlaardingse Politietoneelgezelschap goed ten to nele werd gebracht Napoleon Goe- deel is een eenvoudige dorpsrente nier, die rondloopt met het idee- fixe, dat hij afstammeling is van het huis Bonaparte en dat hij keizer van Frankrijk zal worden. Huisgenoten en familieleden doen mee en krijgen hem zover, dat hij de zomen van zijn kleed laat kussen, dat hij rondloopt in gewaden uit het Napoleontische tijdperk, enz. Hij gelooft in een op handen zijnde royalistische bewe ging in Frankrijk, totdat de ontgoo cheling komt. Wlm Visser dwong bewondering af voor de vervulling van zijn moeilijke taak om 4 types ten tonele te brengen, waarin bij 'goed geslaagd is. Vooral de dictie was goed. De heer Wigbold had goe de momenten, maar konden wij over het algemeen rjet zo waarderen als vorige keren, evenmin als mej, A. v. d. Weyden, die er niet in slaagde het type van dorpsonderwijzeres te brengen. Aan de heer Claussen was het wel toevertrouwd de rol van Salomon Cohen te brengen, hande laar in antiek. Mej. Lidy van Dorp was een goede robuste dienstbode, mej. H, van Rees een middelmatige filmartisie. Mej. Annie Terhoeve deed het behoorlijk. De regie had Herman Claussen, de grime L. B, van Eyk en de costuums waren van Henri Schippers. Jubileum EHBO De Vereniging „Eerste Hulp By Ongelukken" bestaat op 28 Novem ber aanstaande 20 jaar en ter gelegenheid daarvan heeft men een feestavond georganiseerd in de zaal Harmonie, waarbij de toneel- en letterlievende vereniging „Va ria" een opvoering zal geven var „Tot wederdienst bereid" een spel, dat reeds enkele malen in onze stad werd opgevoerd. Deze avond wordt gehouden op 10 November aanstaan de. MAANDOVERZICHT ZEEVISHAL Gedurende de' maand October (48 werd aan de Gemeentelijke Zeevis- hal in totaal voor een bedrag van i 132.335.95 aan verse vis besomd. Deze vis werd aangevoerd door 11 motortrawlers f 61.710.59, 37 kust vaartuigen met t 23.640.76, 10 stoom- loggers f 24,574.10 en 8 motorloggers met f 22.610.52. De totalen van dit jaar komen hiermee op f 1.217.134.58. Slecht begin van VZC VZC was heus zo slecht niet gis teravond en er werden meerdere goed opgezette aanvallen op het doel van LZC gedaan, die echter alle on beloond werden. LZC daarentegen had wat meer geluk en zag kans tot zesmaal toe de bal in het VZC-net te deponeren. Geen best begin dus voor enze stadgenoten. VISSERIJ Vertrokken VI. 114. Adr. Visser; Vï. 197, C. v. d. Lely; VI. 172, C. Poot; 78, P. Groene veld; VI. 14, Jb. Rog. Ter trawlvisscrij vertrok ken de VI. 30, A. van Duyvenbode en de VI 74, W. Hoogendijk. De VI. 87 besomde van verse haring f 1267, de VL 53 f 765.—; de VI. 61 i 325.— en 6 kustvissers in totaal f 648. GEEN SPREEKUUR De burgemeester Mr. J. Heusdens is verhinderd op Vrijdag 5 Novem ber zijn gebruikelijke spreekuur te houden. aangekomen schepen 3 November Mudo Cotjl* Merwehaven; Mary Lon den Merwehaven; Susie Oh vier Sout hampton Perms: Aktjo Londen Merwe- haven; Zwarte Zee sJbt Vlissingen Hoek van Holland; Arctutus Bergen IJselhaven: Mecklenburg, Harwich Hoek van Holland; Ohvian Coast New castle IJselhaven; Manxman Harwich Koek van Holland. 4 November Tinda Straisund Parkkade; Flat Lon den Merwehaven; Caroline Maersk. Aalborg Schiedam heeft bij Terschel ling aan de grond gezeten: Glenaern Kobe Merwehaven; Atlantic Ocean Londen Schiedam; Merwehaven; Orion Amsterdam Lekhaven; Bill a. Swansea WaalhavenBoston Trader Yarmouth Merwehaven; Spes Strood Vlaardingen VERTROKKEN SCHEPEN 3 November California CurasaoSaturnus Delf zijl; Arosa Gdynia; Koningin Emma Harwich: Aldabi Hamburg via Antwer pen- Alkaid Buenos Aires,via Antwer pen"; Flamingo albt Soror.fi via Gibral tar; Elenl Stathatos Stettin; Polzeatft Hull. Zonnewijk Narvik; Grand River Tnmdad ino Bristol; Hektos He] sing- fore' Zandbergen UmuidenBore HI Stettin; Vaderland DundeeKertosono BataviaDolhe Kouaan; >Beckenham Hamburg: Batavier H LondenLuna Algiers Orpheus LissabonConstant Kopenhagen- Martha Antwerpen: She- ringbam Harwich; Duke of York, Har wich. 4 November Ringerd Oslo; Niobe (Fr.) YaJnvlUe; Audacla Grimsby: Franka Schevenin- gen; Manxman, Harwich. Wind Z.W,, stijve bries, matige zee, bewolkte lucht, SCHEEP8BEWEGXNGEN Arendsdijk 4 van Antwerpen naar R'damAldebaran 3 te New Orleans Aldabi van R'dam naar Hamburg 4 te Antwerpen; Alkaid van R'dam naar Buenos Ayres te Antwerpen; Agamem non I van Demerara naar New York; AxeldiJk 30 te Boston Mass.- Abbekerk 3 van Fremsntte naar Adelaide; Am- stelstad 4 nam, te Safft; Annenkerk thuis 3 van Alexandria naar Genua; Algenib 4 nam. te Victoria Braz; Adtn- da pass. 3 de Anamba eilanden naar Pladjoe- Almkerk uitgaand pass. 3 Kaap Palos naar Marseille; Amsteldijk naar Newport News 3 op 40 mijl zuid van Nantucket; Alcyone pass. 4 v.m. Bungeneïs naar R'dam: Amstelveen, n. New Orleans 3 op 300 mijl Z. W. van Fayal. Berlage i van Probolingo naar Ma cassar Baralt 29 van Curacao naar Tampico; Berkel 3 nam. van Kieler- kanaal naar Zaandam: Bonaire 3 nam. van Leixoes naar Lissabon; Bantam vertrekt 11 Nov. van Batavia naar Mae- sl Rivier; Bacchus naar Cork 3 op 270 mijl z.w, van. Ouessant; Blommersdijk naar New York 3 op 700 myi west van Scilly. Cottica 4 te Paramaribo; Celebes n. Suez 3 op 50O m(|I o.z.o, van Kaap Gu- ardafui- Danae pass. 2 Gibraltar naar Orah; Deni 2 van Falmouth naar Bar row; Dordrecht naar Pointe Noire 3 op 330 mijl Zuid van Dakar. Export 2 te Londen-, Erlnna 4 te Hongkong j Etrema 2 van Curacao naar Land's End voor orders; E3so Den Haag naar Pernis 3 op 360 mijl noord van Fayal. Friesland 4 van Macassar nahr Oost hoek. Gaasterkerk uitgaand 3 van Antwer pen naar Dakar; Gordias 4 van A'dam te Algiers: GadJa pass, 3 's avonds Flores (Azoren) paar Funta Cardon, Helicon 31 te Baltimore; Hedel naar Montreal 3 op 60 myl zuid van Valen- tia (Ierland; Hestia naar Antwerpen 3 op 550 mijl w.z.w, van Flores (Azoren). Jaarstroom 3 te Grand Bassam, daar. na Takoradi; Japara (Lloyd) 4 van Ka rachi naar Bahrein. Kota Inten pass, 4 v.m. 5 uur Oues sant naar Kaapstad Kamerltngh Onnes pass. 3 nam. 9 uur Ouessant, 5 nam. 4 uur te R'dam verwacht. Kota Agoeng uitgaand 3 te Genua; Kedoe vertrekt 6 van Batavia naar Cherlbon; Kota Gede naar Batavia 3 op 360 myl zuid van Point de Galle. Loenerkerk 3 van A'dam naar Ham burg; Lekkerkerk thuis 3 nam, te Ant werpen Leerdam 30 te Boston Mass. Lisgekerk 3 te Kohramshar; Lutterkerk uitgaand pass. 3 Perim naar Aden; Lek. haven pass. 4 Fimsterre naar Montevi deo. Molenkerk uitgaand pass. 4 v.m. Str, Messina naar Port Said; Maas naar Tenerlffe 3 op 130 mijl noord van Puer to Rico: Modjolcerto thuis 2 nam. op 450 mijl oost van Kaap Guardafut; Moe- da 2 van Suez naar Indnesie; Malvma aar Singapore 3 op 90 mijl w.z.w, V3n Mirt» Marpessa 3 v.m. 9.45B uur van Purfleet naar Curacao r Melampus 3 van Singapore naar BataviaMuider- kark 4 te Takoradl; Murena 3 van Syd ney naar Mtrlj Madoera thuis 3 van Barcelona; Mentor 3 te Mersma; Ma- coma pass. 3 Santa Maria (Azoren) n. Curaeao; Marken naar Aaen 3 op 500 mijl oost van Kaap Guardafui. Nigerstroom thuis 3 te Havre, daarna Antwerpen. Neerlandfa 2 van Havre naar Ntjkerk 3 te East London, daarna DurbanNoordam naar New York 3 op 800 mUl oost van Kaap Race; Nijmegen pass. 3 Casquets naar R'dam. Oleum 2 te LondenOsesndrecht pass. 3 SinDU naar Takoradl; Oberon pass, 3-4 's nachts Crooked Eiland naar Npw York. Prins Haurits 30 van Toronto naar Hamilton; Prins -Willem II 4 te Que bec; Parkhaven pass. 3 's avonds Tinis- terre naar Messma: Phrontis naar Port Said 3 op 430 mijl zuid van Kaap Race, Radja 1 van Victona Braz n. Kaap stad Raki 3 van Colombo naar Aden Rlouw pass. 2 Kaap Bon naar Casa blanca; Rondo pass. 3 Malta naar Alexandria. Stad Maassluis pass. 4 vffl. Ouessant naar IJmuIden Stad Leiden naar Ne derland 2 op 210 mijl z o. van Bermu da Salland thuis paes, 4 v.m. FinlSter- re; Straat Soenda 2 van Batavia naar Singapore; Sarangan 1 te Victoria b.c., daarna Busreh; Slamat 4 te Bata via; Saldja 3 van Mlri naar Pladjoe: Stuyvesar.t thuis pass. 3 Goeree licht schip Sumatra 3 te Semarang; Socra tes 4 te Lebu; Stad Vlaardingen 3 nam. van Narvik naaf Nederland; Salawetl uitgaand 4 te Port Said; Sloterdijk pass. 3 Mlmkoy naar Penang; Streef kerk uitgaand pass. 4 v.m. Fimsterre n. MarseilleSamaria pass. 3-4 's nachts\ Kaap Blanco naar Dakar en Konakry. Twin 31 te BerwickTjikampek 2 te Mombassa, bestemd voor Kobe; Tana 3 van Singapore naar BrisbaneTJisa- dane 2 van Semarang naar Hongkong- Ternate thuis 4 v.m. te Suez; Tjibodas 4 te Manilla: TJimenteng 3 van Hong kong naar Tarakan; Triton 4 te cura te 0. Veendam 3 nam. van Southampton n Tfew York: Van 't Holf pass. 4 Point Galle naar Belawan Dell. Van der Waals thuis pass. 3 nam. Kaap Bon Weltevreden 3 vn Balik Papan naar Macassar; Wester dam naar R'dam 3 op 500 mijl oast van Kaap Race Zeeman f t. CartUIf, lo of u HoVi laad en losklaar: Zeeland (SSM) 3 van Newcastle naar AdamZeeland (Ltovdl thuis pass. 3 de Nicobar Eilanden naar Het is ons onmogelijk voor de vele blijken van harte lijk en warm medeleven, die wij bij het overlijden van onze innig geliefde Man Vader en Behu.wdvader ont vingen, een ieder persoon lijk te bedanken. Het zü ons vergunt U langs deze weg harelijk dank te zeggen. Uit aller naam, IL HUSELER— RIJSBERG Schiedam, November 1948 Oosterstraat 12 Grootbedrijf vraagt: te Schiedam liefst omg. K, Haven Brieven letters S.O.L bur. van dit blad. Rotterdamse dijk 225» Telefoon 67642 STENO-TYPEN ENG. CONVERS. ENG-, FRANSE, DUITSE HANDELSCORR. ENG„ FRANS, DUITS STENO BOEKHOUDEN MIDD. OPLEIDING HOOGSTRAAT SCHIEDAM Vanaf VRIJDAG 5 t/m MAANDAG 8 NOVEMBER RANDOLPH SCOTT en GLENN FORD in hevige gevechten, zwiepende lasso's. Een machtige sensatie in technicolor. Toegang 18 jaar. Zaterdag en Zondag 3 en 5 uur JOE BROWN in de Toegang alle leeftijden. Bij de Technische Bedrijven (Afd. Gasfabriek) kunnen worden geplaatst: A. EEN LABORANT voor het verrichten van monsteronderzoekingen. Vereisten: chemische kennis, dipL analyst strekt tot aanbeveling, evenals enige tekenervaring. Salaris: afhankelijk van diploma's en ervaring. B. TERREIN WERKERS Werkzaamheden: cokes- en kolen verladen, hulp- stokersdiengt, enz. enz. C. ERVAREN STOOMSTOKEES en GASSTOKERS D. ERVAREN FITTERS" Vereisten: leeftijd ongeveer 26—35 jaar, goede gezondheid. Na een proeftijd kan vaste aanstelling volgen. Bij nacht- en Zondagswerk conthra-toefage. Schriftelijke solicitaties te richten aan de Directeur, Dwarsstraat 42 te Schiedam. Te koop een nieuw Hut koffer f 58.— Bothoff Jac. Gevraagd op klein handel kantoor Boekhnuder/Corres- pondent. Bekendheid met chem. prod, strekt tot-aan beveling. Brieven met dé tails onder No. S 4331 bur, van dit blad. Catslaan 11. Te koop blauw gab. regen jas en 2 winterjassen, leef tijd 16 jaar. Te bevragen Nieuwe Maasstraat 61b. Te koop gr. poppenhuis m. 4 kmr. gem. f 17.50; Br. P. schoenen m. 38 r. h. z.g. a.n. f 8; H. hoed gr|js f 7,50 3 p. zw. D. schoenen h. h, m. 371/2 tez. f 10.—. J, F. Otterse, Boerhaavel&an 56A 2 nette gech. dames zoeken kenntsm met 2 heren leeft. 2535, Brieven onder No. S 4332 bur. van dit blad. Kachelrekjes f 3.50 Was, kuipen m. eiken bodem f 19.C0. Strijkplanken v.a. 9,25. Keukenstoelen f 7,25. Wrlngerbokken, keuken tafels, Mouwplankjes, Trap- ieeren Wasplanken enz. Frans v, Thienen, Boersveld 123, Tel. 69799. Vrybank. Vlaard. dijk 300. Vrijdagm. 9 uur vers goed- gek, geitenvlees, zonder bon met been 2,30 p, kg.; zon der been 2.75 per k.g. Ver kopers Daalmeyer en Baks, Gevonden 1 rol gaas terug te bekomen bij J. Tromp Rïdderk, str. 17 tegen adv. kosten. Wringers m. prima rubber rollen f 39.00, Wringerbok- ken geheel beukenhout f 3-80. Gordijnrail geheel compleet f 1.80 p. M. Frans v. Thienen, Broern-eld 123 Tel. 69799. Maak zei f u speelgoed. Houten en flzeren wieltjes Latten van 1 tot 10 c.ra. breed Plaatjes triplex in alle maten. Frans v. Thie nen Boersveld 123, Tel. 69799. Ts koop zwart Heeren- costuum f 75.00 Br. onder no. S 4326 bur. van dit blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2