C r* 41W i i m r m m m m& m a m m De Mode in Amerika Wilhelm Steinitz-beker 1 1 DRIMMELEN KAN FEESTVIEREN, MAAR EEN ROTTERDAMMER ZOU ER NIET AARDEN Krijn voelt er wel wat voor Uit de Staatscourant Nederlands voedsel op alle KLM-Iijnen 't wordt weer herfst! „Mooi was die tijd, waarin we beminden Dr. Bergsma wederom winnaar DE HINESE PAPEGAAI I i i i Duet voor twee handen Meisjes, brieven helpen! Penclub voor iedereen Radio-programma H&ivti&cuhtec Toeslag gevraagd voor zeelieden Donderdag 4 November 1948 3 Jan Sl\.rp kan 't stropen niet laten. een stroper wou vangen, assistentie had gevraagd van een nachtwaker. Hij had de man een revolver gege ven en gezegd: „als ik ja roep, schiet jeEr komt een man met een gak, die aan de 'haal gaat en de veldwachter schreeuwt: ja En zonder mankeren schiet de (Van onze speciale verslaggever) (V) X-XALLO RP 10, hallo RP 10, kunt u mij verstaan? Kunt u Vx mij verstaan? Over!" „Hallo Maliepaard, hallo Maliepaard, we kunnen u heel goed verstaan. Over!" „Hallo, RP 10, wilt u een pakje halen bij schipper Witte in Drimmelen? Over en stand-by!" Dank zij deze radio telefonische boodschap van het dis trictsbureau Vlaardingen voeren we dwars door een stralende zonneschijn en. een grote zwerm wilde eenden naar een aanleg steiger in het Hollandsch Diep, waarachter volgens de opper, die even aan dek was gekomen, de wereld dicht geplakt was met ouwe kranten. En voor de Biesbosch, die hier met 'n paar onschul dige uitlopers, haah duister bestaan aankondigt, dat zij sinds de Elizabethsvloed tussen de grote rivieren heeft geleid, had de opper ook weinig meer over dan een dun straaltje tabakssap. Zo niet onze tekenaar Krijn, die nu eenmaal een onverwoestbaar ge loot heeft in de romantiek. Hy zet te z'n borst uit, haalde diep adem en zei: „Hier kan een man nog een man zijn. Bah! Graag gaf ik de stad voor een eenvoudig stulpje hier in de ongerepte natuur Wat zou je piepen," zei de op per, „als je hier moest blijven. Weet u, dat de zon hier ook wel eens niet schijnt?" Onze tekenaar vond een bondge noot in schipper Witte, die hier op deze ver afgelegen post van de po litie te water zorgt voor het nale ven van de wet. Met een kleine RP, die een jong kop zijn van het vlag- geschïp, de RP 10, kwam hij langs zij gevaren en in de stuurhut maakten we kennis met hem en z'n assistent, bootsman Van Mas- trigt. Schipper Witte. Een echte Hol landse naam voor een echte Hol landse kerel. Jong, gebruind, de po- anttff litiepet losjes op het witte haar, ff fff blauwe ogen, die het ene ogenblik kunnen p ri emen als1 "sfaalpuntjes en het" andere ogenblik -vonkelen van binnenpret. Schipper Witte komt oorspronke lijk uit Vlaardingen pok geen wereldstad, maar toch een stad vergeleken bij Drimmelen, dat u op een gewone landkaart niet eens kunt vinden. Een vlek van 500 in woners. „Het is hier een-beetje primitief," geeft Witte toe. „Je hoeft 's avonds niet tegen je vrouw te zeggen: kom welaan eens naar de bioscoop. De kruidenier is hier tegelijkertijd kapper, de slager tegelijkertijd melkboer en sinds de schoenlapper meer kon verdienen als timmer man, is het wel eens moeilijk om aan een paar nieuwe zolen en hak ken te komen. Maar als je van het water houdt en de Biesbosch, is het hier best uit te houden. Een doolhof Wie met schipper Witte dat ge heimzinnige watergebied intrekt, dat zich vele kilometers bewesten het land van Altena een duister en romantisch bestaan veroorlooft, be hoeft niet bang te zijn te verdwa len. Maar wee de onvoorzichtige, die het alleen waagt, hij komt er in een doolhof van water en land, waarin hij dagen lang kan dwalen. Geen wonder, dat de Biesbosch, voor hen, die in donker le ven, een rijk bestaan kon bie den als de waterpolitie hier geen oogje In het zeil hield. En dan zeg ik maar ronduit dat ik bewondering heb voor schipper Witte en bootsman Maliepaard. Hij zelf vertelt sarcastisch: ;,Ach, we zijn misschien in de ogen van de oude rijksveldwachters maar stumpertjes. U weet wel, die snorrebaarden, die een verbaal schreven, waar een officier van justitie schriftgeleerde voor moest zyn, maar die veertien dagen en nachten bij een strik bleven liggen, tot de eigenaar kwam. Tenminste als je het geloven wilt.Mis schien namen ze de strik wel mee naar huis en gingen er daar op lig gen. Als je dat hoort vertellen, is het altijd „die goeie ouwe tijd". Als er een rechtszaak was geweest in Breda, gebeurde het niet zelden, dat de Bredase politie meer last had van de rijksveldwachters dan van de stropers. We hebben hier een veldwachter gehad, die op een avond, toen hij Bij K.B, is op zijn verzoek aan mr. R. Andringa, lid van de redas- seringsraad te Rotterdam als zoda nig eervol ontslag verleend en is benoemd tot lid van die reclasse- ringsraad R. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh. Mr. C. C. M. Wissman is be noemd tot ambtenaar voor de tucht-rechtspraak voor de voedsel voorziening in het arrondissement Rotterdam en tot plaatsvervangend ambtenaar voor de tuchtrecht spraak voor de voedselvoorziening in de arrondissementen Dordrecht en 's-Gravenhage. Mr. J. A. Roest van Limburg is benoemd tot plaatsvervangend ambtenaar voor de tuchtrecht spraak voor de voedselvoorziening in het arrondissement Rotterdam. nachtwaker. De volgende dag wordt de stroper gearresteerd, met een gat in z'n oor. Voor de rechtbank vraagt de rechter aan de nachtwaker of het eigenlijk niet een beetje onverant woordelijk was geweest, dat schie ten. „Als u hem nou eens dood had geschoten Antwoordde de nachtwaker: „Dan had ik hem ten minste gehad Zo doen we het niet meer hoor, maar desondanks had ik er van de week één te pakken met een lange hond en daar zijn wij al heel erg trots op. Feest in Drimmelen „Kunt u nogal met de mensen hier overweg?" O ja," zegt schipper Witte, „dat gaat best hoor. Maar je moet geen kniesoor zijn. Eerst wilden ze hier aan het kroningsfeest niets doen, het slot van het liedje was, dat het op de avond yan de zesde September in Drimmelen zo vrolijk was als op de Bossche kennis. Er zou 'n Julianaboom geplant worden en de notabelen stonden om de kuil, de een met z'n hoge hoed op z'n neus, de ander met z'n boord los en de ceremoniemeester had erg veel moeite om uit z'n woorden te komen. Dan knijp je maar een oog je dicht. „Heb je pog wel eens last van Jan Slurp?" vraagt schipper Wind. Ja", zegt Witte, „die kan het stropen niet laten. Een paar weken geleden betrapte ik hem "weer met vissen. Toen ik z'n boeltje afpakte, stikte hij bijna van kwaadheid en siste hij me toe: het zal oe nog eens slecht vergaan hier in de Bies bosch. Nou goed, zei schipper Wit te, terwijl hij aan een vers sigaretje likte, dat zullen we dan wel weer zien." Toen schipper Witte met z'n as sistent aan boord terug ging van de RP 10 nodigde hij me uit om eens 'n paar dagen bij hem te komen lo geren, dan zou hij me van de Bies bosch laten zien wat nog nooit een mens had gezien. Maar denk er om," zei hij met een knipoogje, „een volle doos shag meebrengen De civiele dienst van de K.L.M., die cu belast is met Het verzorgen vaa de voeding der passagiers. 13 er nu in ge slaagd, om op alle K.L.M,-lijnen uit sluitend Nederlands voedsel te-serve ren, hetgeen weer deviezen bespaart. Een fabriek in Brabant bereidt de me nu's. Deze worden ingevroren, in een Amsterdams koelhuis opgeslagen en in „food-boxes" van tijd tot tijdr naar Schiphol gebracht. Langs de diverse routes, b.v in Batavia, Cairo Monte video en Karachi, worden „diepvries- containers" geplaatst om de vliegtuigen onderweg van vers Nederlands voedsel te kunnen voorzien. In samr iwerkïng met de Franse ambassade zullen Voorhoe- en Dietrich' boekverkopers maandelijks een kleine expositie van het nieuwe Franse boek hou den. De eerste zending zal van 8 tot 13 November tentoongesteld zijn. Advertentie 1. M. Voorkom griep en Inltuenza. Spoel dagelijk» met mondwater verfrissend en sterk desinfecterend. Nazi-propaganda onder de ogen 'van de Amerikanen In Duitsland verschijnen met toe stemming van de Amerikanen weer bladen, die echter vol staan met propaganda voor Hitier en Derde Rijk, In het eerste nummer van de „Neue Frankfurter Illustrierte" is men met deze propaganda wel heel ver gegaan. Bij een artikel, onder de kop „We wisten het niet" staan vier grote afbeeldingen van de Führer en Rijkskanselier, zoals ze vroeger dagelijks te zien. waren in de Nazi-bladen. Als dekmantel van het gehele ar tikel moet de verklaring dienen, dat de 5de November 1937 de nood lotsdag van het Duitse Rijk is ge worden, omdat Hitler toen gezegd heeft, dat er voor de oplossing van het Duitse vraagstuk slechts ge weld kon worden gebruikt. In het verdere verloop van het artikel wordt de glans van het Derde Rijk weer opgeroepen en uitgebreid^ tot een. mythe. De anonyme schrijver beweert, dat het op die noodlotsdag met de Duitse „Kultur" bijzonder goed ging. want juist even tevoren was de week van het Duitse boek geopend, het boek, waar volgens Thomas Mann bloed aan kleefde. „En in de steden reden de trams, de autobussen en de ondergrondse, wie het kon betalen reed i« een taxi overal heen, waar hij wilde cn fn de treinen kon men aangenaam reizen": Kortweg, zo concludeert ...en er is geen dorp In Nederlandj dat Drimmelen kan verslaan Van de belangrijkere Rotterdamse schaaktoumooien is de jaarlijks terug kerende wedstrijd om de „Wilhelm Steimtz"-beker wel één der aardigste door de altijd goede bezetting en door het prettige, sportieve en vooral vlotte verloop, dat deze wedstrijd kenmerkt. De trofee-winnaar, dr. K. M. Bergsma, heeft ook ditmaal zijn belagers resoluut van zich afgeschud en opnieuw, met 6 pnt. uit 7 partyen, beslag gelegd op de zilveren beker, vóór C. J. R. Sammelius met 5Va pnt. en Ir. A. Snoek met 4Ji pnt. De kampioen van Rotterdam, Mr. E. Mulder, stelde teleur door met slechts 2li pnt. in de onderste helft te eindigen en ook ondergetekende, die 3Va Pnt. scoorde, kan deze wedstrijd niet zij tb succesvolste noemen! De wisselprijs behoort driemaal ge wonnen te worden om definitief eigen dom te zijn. Daar zowel dr. Bergsma als Vlagsma reeds tweemaal winnaar zijn geweest, is de kans wel zeer groet, dat 't volgend jaar de wedstrijd een einde neemt, tenzij de schaakvereni ging „Wilhelm Steinitz" tijdig voor een nieuwe trofee zorgt Hieronder een leerzaam partijtje uit de laatste ronde, dat de Rotterdamse dokter de begeerde eerste plaats op leverde. Wit: J. W. Regeer. Zwart: dr. K. M. Bergsma. Sicilïaanse verdediging. 1. e2o4, c7—c5, 2. Pblc3, pb8c6, 3. g2g3, g7—g6. 4. lilg2, Lf8—g7, 5. Deze variant, door Smyslov bij voor keur gespeeld, bezorgt wit zonder meer een stevige en goede stelling. Ed7—dS. Dit ia wel de kansrijkste voortzetting voor zwart. De in deze soort van stel lingen. vaak aangewende opstelling 5e6. 6. Lea. Pd4, is hier minder goed wegens: 7. Pce2I, met het volgende „SmysJoV'-vaUetje, 7. Fxe2, 8. Pxe2, Lxb2, 9. Tbl, Da5t, 10. Ld2, Dxa2. 11. Txb2!, Dxb2, 12. Lc3, enz, Na 7. Pce2I wordt Pd4 onmiddellijk met tem powinst (c2c3> tot een verklaring ge dwongen. 6, Lel—e3, Ta8b8. 7. Ddl—d2. b7— b5, 8. Pc3—dl, b5b4, 9. c2—c3, Beide spelers geven blijk de theorie- boeken nauwgezet te hebben bestu deerd! Over en weer zijn de beste zet ten gespeeld, die het beeld Van de ko mende strijd bepalen: wit moet iets gaan doen in het centrum en op de koningsvleugel, zwart zal 't moeten zoeken op de damevleugel. 9b4xc3. Dit onmiddellijk openen van de b-ljjn is wel belangrijk: na het rustige -fleS, 10. Pe2, Fe7, 11. d4 komt wit tot een goed spel. 10. b2xc3, LcS—a61 Dit verhindert de opmars d334 wel niet. maar 't bemoeilijkt wel de uit voering van het plan, omdat rekening moet worden gehouden met gevaren langs de open diagonaal fla6. 11, f2—14, Dd8e7 (er dreigde thans 12. e5l enz.) 12, Pgl—e2, Pg&—f6, 13. h2—h3, 0—0, 14. O—O, Tf8c8. Nu de ontwikkeling is voltooid, komt de uitwerking van het voor beide par tijen duidelijke strategische gegeven aan de beurt. Voor zwart ls dit gege ven 't eenvoudigst; concentratie van stukken op de damevlcugel en hirrncn- dringen in de wute stelling. Voor Wit is het iets moeilijker omdat er twee plannen zich opdringen: 1) onmiddel lijk 15. d4 spelen en onbevreesd treden in de komende verwikkelingen, die b.v. na 15. exd4, 15. cxd4, Fb4, 17. Tbl kunnen ontstaan óf 2) 15. Pf2 spe len om na 15Da& met 18. Tabl (dreigend 17. Txba en 18. e5! enz,) de zwarte overmacht op de damevleugcl te bestrijden. Van afwachten mag echter geen sprake zijn. 15. g3—g4?, Dc7—a5, 16. Tal—cl, Da5a3i, 17. Pe2—g3. Pf6—d7, 18. T£l~ f3?, Pd7bB, 19. Tf3—f2, Pb5—a4t Na onze laatste opmerking zyn er vijf zetten gespeeld, waarin wit niets heeft gepresteerd ten opzichte van de voorgeschreven strategie, terwijl zwart deze kostbare tijd doelbewust heeft "be nut zijn positie op de dame vleugel be slissend te versterken. Besluiteloos heid tegenover vastberadenheid, de RAKL DEM B1GCERS EBNCHARUB CHAN-MYSTERIB Ne. 105 „Toe, vooruit maar", drong Bob aan. „Je zult de oude Horatius geen zeer doen." Holley gaf meer gas, en op dat ogenblik botste het ïln- ker-voorwiel zo hevig op een rots blok dat zij bijna met hun hoofd door de kap gingen. „Het is verkeerd, Holley* zei Bob, met gevoel. „Wat is verkeerd?" ,.Dat een mooi, lief meisje als Paula hier alleen in de woestijn rond dwaalt. Waarom trouwt er, in 's hemels naam, niet iemand met baar, en brengt haar ergens anders heen?" „Geen kans", antwoordde Holley. „Zij wil niet trouwen. „De laatste toevlucht van zwakke geesten'*, noemt zij het." „Werkelijk?" „Zij wil niet in een keukentje op gesloten worden, zei ze, na het vrije leven, dat zij heeft genoten." „Waarom heeft ze zich dan met die aap verloofd?" „Wat voor aap?" „Wilbur of boe hij heten mag. De jongen, die baar de ring gegeven heeft." Holley lachte en zweeg even. Eindelijk zei hij. ,Jk geloof met, dat zij het goed vindt, maar ik zal het je toch maar vertellen. Het zou jammer zijn, als je het niet te we ten kwam. Die smaragd is van haar moeder geweest, ze heeft hem op nieuw laten zetten, en draagt hem nu ter bescherming." „Bescherming?" „Ja. Dat niet iedere opgeschoten slungel haar achtervolgt om met baar te trouwen." „O", zei Bob. Toen zweeg hij een poos. „Noemt ze mij zo, als ze over me praat?" vroeg hij eindelijk. „Hoe?" „Opgeschoten slungel." „Wel neen. Ze zei, dat je dezelfde denkbeelden over het huwelijk had als zij. Je knapt ervan op, als je een verstandig man ontmoet, zoals jij bent, zo zei ze het." Weer een stilte. „Waar zit je over te denken?" vroeg de redacteur. „Over heel wat", zei Bob grim mig. „Zou 3e denken, dat je, op mijn leeftijd een verknoeid leven nog eens opnieuw kunt beginnen?" „Dat moet kunnen", verzekerde Holley hem. „Ik heb me aar,gesteld als een gek. Als ik weer thuis ben, ga ik vader de grootste verrassing van zijn leven bezorgen. Ik zal de zaak overnemen, zoals hij zo graag wil, en ik ga hard werken. Tot nu toe wist ik niet, wat ik wilde. Ik ben zo zwak en wispelturig geweest als een vrouw." „Wat een vergelijking!" zei Hol ley. „Een slechtere heb ik nog nooit gehoord. Laat jij me de vrouw eens zien, die niet weet wat se wi! en als ze het weet, er geen moei te voor doet." „Nu ja je snapt wel, hoe ik het meen, Is het nog ver?" „We zijn er haast Nog vijf mij len." „Ach ik hoop, dat haar niets overkomen is." Zij ratelden voort, altijd dichter naar de heuvels toe, die steenrood leken onder de stralen van de lang zaam opkomende maan. De weg leidde nu door een nauwe berg kloof, verdween bijna, maar als door instinct gedreven reed Hora tius steeds verder. „Heb je een zaklantaarn?" vroeg Bob. „Ja. Waarom?" „Stop even, geef dan eens hier. Ik heb een idee." Hij slapte uit de wa gen met de lantaarn en bekeek de weg vóór hen heel nauwkeurig. „Hier is zij langs gekomen" ver klaarde hij. „Dat is het spoor van haar banden ik zou het overal herkennen één ervan heb ik voor haar vernieuwd. Ze ze moet daar ergens nog zijn de wagen is hier maar eens langs gegaan." Hij sprong er weer in, en de auto snelde voort, nam scherpe boehten, en reed langs de rand van een af grond. Dan gingen ze een laatste hoek om, en vóór hen, tussen de heuvels, lag de spookstad. Bob hield zijn adem in. In de vriendelijke maneschijn lagen da overblijfselen van een stad, hier een schoorsteen en daar een muur, straat na straat van Ingevallen hui zen, nu tot stof vergaan. Eenmaal had de mijn veel beloofd en de mensen waren gekomen; zij hadden hier, bij de diepe schachten, hun huizen gebouwd; het zilver was in prijs gedaald en de mensen waren heengegaan; zij gaven Petticoat Mijn over aan het dodelijkst bom bardement, dat bestaat het ge duldige, stille bombardement van de ledige jaren. (Wordt vervolgd) partij ls in de verlopen vijf zetten in feite reeds beslist, onverschillig wat wit nog spelen gaat! 20. Kgl—h2, TbB—b6, 21. g4—g5, Tc3—b8, 22. f4—f5, Lg7—e5tl, 23. Lc3—f4. Pa4b2! Valt pion Ü3 aan en dreigt Dxa2, De eerste vruchten van "n voorbeeldige par tijvoering kunnen zo dadelijk geoogst worden! 24. f5xgS, h7xg0, 25. LgZ-fl, Fb2xd31 (De executie begint.) 26. Lflxd3, LaBx 33, 27. c3c4 Op 27. Dxd3 volgt 27. loef4, 28. Txf4, Dxcl enz. 27Tbfi—b2! De snelste en tevens elegantste weg naar de overwinning! 28. Pdlxb2, Tb8xb2, 29. Dd2—el, Le5x£4, Jt>- Tel—c3. Tb2x£2f. Wit geeft op. Chr. Vlagsma, Goede acteurs kunnen een zwak stuk soms nog wel genietbaar maken, maar er zijn grenzen. Aan ..Duet voor twee handen", het drakerige en ongezonde verzinseltje van de Engelse dame Mary Bell, ls het talent van een Cees Laseur, Paul Steenbergen en Caro van Eyck werkelijk verspild. Men wordt verzocht te griezelen om Stephen-met-de-handjes. zo mag de dichter Stephen Cass wet noemen, de man die iondloopt met de handen van een ander. Een ietwat overspannen chi rurg heeft de handen van een door hem aan de galg geholpen medeminnaar ge hecht aan de armen van de Invalide dichter Stephen, een dichter, dus een zeer sensitief man, voelt u wel, want in die handen moet de nieuwe eigenaar het leven van de gehangene nog voelen kriebelen, ja de pianostukjes, die hun vroegere baas er mee trommelde, zitten zelfs nog In de vingers, want Stephen speelt ze zomaar zonder het te beseffen. Ik zal het nu nog sterker vertellen: de piano speelt gewoon in z'n eentje door als Stephen de toetsen allang niet meer beroert... nóg sterker: de lieftallige dochter van de chirurg ondergaat de invloed van de dode dwars door de witte glacé's heen. Zij heeft de gehan gene goed gekend, ziet u, geen wonder dus dat ze cr door van streek raakt. Maar geloof maar niet dat die handen de arme dichter rust gunnen voor zij zich gewroken hebben op de geniale doch lugubere chirurg, die aan. één stuk door borreltjes moet drinken om zijn geweten te kalmeren. Mevrouw Bell heeft echter niet zo maar een thriller willen maken, nee, nee, het ls allemaal heel diepzinnig be doeld en heel deze fraaiigheid ia door spekt met uitspraken als: „men moet het geluk grijpen" en „het leven is ver wachting" weet u wel. Cees Laseur laat geen gelegenheid voorbij gaan om hem In de chirurg danig van katoen, te geven. Paul Steen bergen werd met de rol van de vreemdhandlge dichter opgescheept (arme Hamlet) cn hU Wist er In het laatste tafereel nog mee te boeien ook. Caro van Eyck was de bezadigde zuster van de onstuimige chirurg en Annie van Duyn zijn gekwelde dochter (Irri tant onnatuurlijk en melodramatisch). Laseur had de regie en er was een goed decor van Willem Deering. Hopen we op een spoedige revanche van De Haagse Comedte, desnoods met een thriller, maar dan een echte a.u,b. D. Roodenburg Verroaat Er komen de laatste weken, me de door een aantal radiopraatjes over de P.C.J., weer heel wat ver zoeken binnen van militairen in de tropen hun aan briefcontact met een meisje uit het vaderland te hel pen. De club „Nederland-overzee", reeds meer dan twee jaar ijverig bezig, met medewerking van o,a. de Niwbi, het Ned. Roode Kruis, de thuisfronten, en de Band NX, deze correspondentie te verzorgen, kan momenteel echter niet geheel aan alle aanvragen voldoen om de dood eenvoudige reden, dat er te weinig adressen van meisjes voorhanden zijn. Dit komt niet door dat er by de Nederlandse meisjes geen be langstelling voor onze jongens in Indonesië zou bestaan, maar zuiver en alleen omdat velen niet weten lot welk adres zij zich moeten wen den voor een „penvriend". De Nederlandse meisjes kunnen niet genoeg vervuld zijn van de vaste wij alles te doen wat mogelijk ls om de jongens daarginds ergens in de rimboe op een stille verlaten post, het gedwongen isolement, draaglijker te maken door- geregeld en veel te schrijven. Daarom geven wij hier gaarne het adres van deze correspondentie club, ben doel hebbende het de jon gens in Indonesië niet aan geeste lijke steun te laten ontbreken: Club „Nederland-Overzee", postbus 11, Bussum. de New Yorkse „Aufbau", aan welk blad wij deze gegevens ontlenen, het leven was de moeite waard, ge makkelijk en vrolijk, in tegenstel ling met deze onaangename bezet tingstijd. Dat alles was er, toen Hit- Ier regeerde!" Een vteemde man Over Hitier schrijft men: „Wer kelijk, een vreemde man: nooit heeft hij een goede opleiding ge had, nooit heeft iemand zich druk gemaakt over zijn vorming tot een belangrijk man, nooit beeft hij wer kelijke liefde ondervonden, hij heeft verscheidene jaren van zijn leven als een uitgestotene doorge bracht". Dus. aldus „Aufbau" een Uebermensch, een „enkeling" of zo als zijn aanbidders hem noemden en nog noemen: „Hij was een wonder, geloof het maar! Het Duit se wonder!" De schrijver in de „Neue Frank furter Illustrierte" stelt dan teleur gesteld vast dat die wereld van toen er nu niet meer is. „Maar door de ruïnen van de verwoeste steden hoort men zacht een liedje fluis teren, dat de massa betovert: Mooi was die tijd, waarin wij beminden, Nu is hij ver en daarom is mijn hart bedroefd." „Kan men", zo besluit de New- Yorkse Aufbau, „kan men bet duide- ijker en Duitser zeggen? Kan men de heimwee naar de „vleespot ten" van. het Hitlerrégime heter uitdrukken? En het laatste wijsje gaat er nog maar al te gewillig bij de massa in. En wie die tijd weer levendig voor ogen wil hebben, die kan uit de Neue Frankfurter Il lustrierte" de platen van Hitier uit knippen en aan de muur plakken. Ook een foto van Göring, deze keer helemaal in bet leer, kan men er nog bijplakken." „Het gaat, naar wij vernemen, goed met de verkoop van de „Neue -*■Illustrierte". Waarom Frankfurter ook niet"? DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 Avon dp ro granupa HILVERSUM I: 19.— De ring van Rico; 19-10 Avondschool; 19.45 Keg. uitz.; 20.Nieuws; 20.05 Echo van ae dag; 20.15 Opera „Djamlieh"; 21.20 Voordracht; 22.30 Pierre Falla; 22.45 Pij lei s van Neerlands^, welvaart; 23.— Nieuws; 23.15 24.— Melodieën van Victor Herbert. HILVERSUM II: 19.— Nes; 19.15 Le ger des Heals; 19 30 Actueel geluid; 19.45 Nederl- organisten; 20.— Nieuws; 20 05 Prog. prol.; 20.15 Jubeldam; 21.30 Familiecompetitie; 22.Gram, muz.; 22.05 De vaart der volken; 22.25 Nederl. kamerkoor; 22.45 Avondoverdenking; 23.— Nieuws; 23,15 21.— Werken van Aiexander BorcGin. VRIJDAG 5 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Ambrose; 8.18 Operette-klanken; 8,50 Voer de huis vrouw; 9.00 Gr.platen; 9.30 Boedapester Strijkkwartet: iO.ÜQ Morgenwijding: 10.20 The Masqueraders; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Franse liederen; 11.15 Voordracht; 11.30 Bekende ouvertures: 12 00 Lyra-trlo: 12.30 Weerpraatje; 12 33 Sport en prognose; 12.45 Lecuona Cuban Boys: 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen; 1S.20 Promenade-orkest; 14.00 Kook kunst; 14.20 Solistenconcert; lo 00 Ons volk ln zijn dichtere; 15 20 Gram. muz.: 16 00 Orgelspel; 16.30 Tussen twaalf en zestien; J7 00 Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18 CO Nieuws; 3B.15 Felicitaties; 18 30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws: 7.15 Ge wijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.09 Nieuws; 8.15 Gr.platen: 9.00 Stedelijk orkest van Bournemouth; 9.15 Ochtendbezoek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Ludwig van Beethc«-en; 10.30 Morgen dienst: ll.oo Arthur Schnabel; 11.30 Holanda-sextet; 1200 Gemengd omroep koor; 12.30 Weero verzicht; 12.33 Orgel- Concert; 13 00 Nieuws 13 15 Mandolinata; 13.45 Musetteklanken; 14.05 Carroll Gib bons; 14.20 Van oude en nieuwe schrij vers; 14.40 Kamerorkest; 35 30 Mannen koor; 15.50 Pianospel; 16.00 Voordracht: 10 20 Lond. symph. orkest; 17.10 PJano- duo; 37.30 Sans Souci; 18.00 Vlloneeilo; 18,30 Op zoek naar nieuwe levensvor men; 3B.45 Koor. Dierenvriendin Het dragen van een fraaie zil vervos met twee staarten was blijkbaar voor deze weldoorvoede, enigszins kubieke dame, Leni gehe ten, geen beletsel zich een groot dierenvriend te noemen, Kijk eens, edelachtbare, trom petterde Leni, ik zeg maar als ja dieren houdt moet je d'r goed voor wezen, ik ben gek op katten en ik kan met zien dat die beesten ver waarloosd worden. Deze Leni had zich reeds gerui me tijd geërgerd aan het gedrag van de bovenbuurdame jegens haar poes. Och meneer de rechter, insi nueerde de vlezige vrouw, hou me ten goede, ik wil niks geen kwaad zeggen van zeemansvrouwen, maar dat mens boven.nou, affijn, da hele buurt weet er van mee te pra ten. D'r man is nog de Waterweg niet uit of daar gaat madam: pon tificaal met 'r njoeloek de hort op en soms beurt het wel dat ze pa3 een paar dagen later weer boven, water komt. Affijn dat moet ze zelf weten, maar al die tijd loopt die arme kat van d'r schadeloos, de hele dag maar schreeuwen dafc beest en dat kan ik niet aanhoren. Ik zeg tegen me man, nou is 't uit, we nemen die kat maar in huis. maar dan blijft ze hier ook, moet je toch eens zien. hoe dat beest er uit ziet. Zo was dan de poes van buur vrouw boven liefderijk opgenomen, in Leni's woning, maar toen de honklosse zeemansvrouw een paar dagen later thuis gekomen was, had zij de poes onmiddellijk terug geëist Niks er van, had Leni ge zegd, die kat is hier er. die blijft hier, dat je slecht voor je man ben is jouw zaak, maar een beest heb verzorging nodig. Toen was de uithuizige zeemans vrouw erg kwaad geworden en had met de politie gedreigd. Nou nog mooier, had Leni gezegd, mot zo'n vuile stinkerd als jij mij de politie op me dak sturen. Ik weet het, edelachtbare, ik had beter m'n mond kunnen houden, zei Leni, maar ik werd zo vuil op dat mens dat ik ze wel op d'r ge verfde gezicht haü willen slaan, ge lukkig kon ik me nog beheersen. Jamaar, sprak de rechter, u hebt ook nog geroepen;.en*. en:.... en de rechter citeerde op hyper beschaafde manier een aan tal gruwelijke scheldwoorden, die tot geen prijs in de krant mogen worden afgedrukt, maar u hebt ze va'st van uw leven wel eens door zeer opgewonden lieden horen uit zenden in dodelijke drift. Hoe sympathiek de rechter ook stond tegenover het verzorgen vaa aan hun lot overgelaten poezen, dia lelijke woorden konden er niet mee door en tot zijn. spijt was de offi cier dan ook genoodzaakt een klei- ne boete te eisen. Vijf gulden moest Leni voor da rechter betalen, maar zonder een warm woord namens alle dieren vrienden wilde hij haar toch niei laten gaan. o Het hoofdbestuur van dc Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden heeft tot de Raad van Bestuur voor dB Zeevaart het verzoek, gericht om op dB weekbrieven van zeelleden met Ingang van 1 November 1948 een toeslag van 2.50 te betalen, ter compensatie van de prijsverhoging van levensmiddelen, tengevolge van de reductie der over heidssubsidies. De uitkeringen der zee mansvrouwen wekelijks ontvangen vari eren van 20— lot 32 50. Met ingang v an vandaag 4 November 3948 kunnen motorvoertuigen met een. motorvermogen van zitt meer dan oen half pk. zonder vergunning worden verkocht. Het gure herfstweer trotserende, kwam dezer dagen een krielkip mei negen piepkuikens die zij „ergens ln Oosterend'(Fr.) op clandestiene wljzB had uitgebroed, huiswaarts wandelen. Advertentie lM PRODUCT HOE eenvoudig de mode dit sei zoen is, zien we weer aan dit mantelpakje van fijne beige wol len stof. De Amerikaanse vrouw is teruggekomen van de ronde of af hangende schouders en draagt de schouders weer fier met vullingen. O, die snoezige hoedjes van deze herfst! Ze zijn meestal rond, wor den uit het gezicht gedragen, met vaak een opgewipt randje van vo ren. De keelbanden zijn. er weer bijna helemaal uit, wel zien. we nog veel voiles losjes om de kin gebonden. Verder kleine nauw- aansluitende toques met een bosje veren aan een kant, of puntige hoeden met ronde rand en een heel lange veer parmantig er bovenop. Er is in Amerika een neiging om de garderobe samen te stellen uit één mantelpak, één jurk, telkens weer met andere jasjes capes, pe lerines tu completeren. Wij zagen ergens een grijswollen jurk: aan geknipte, heel korte mouwen, diep uitgesneden puntbals, wijde rok. Met een glinsterende ceintuur en dito halssieraad was dit een chique middagcreatie, met een zwarte, hooggesloten jumper erin en een zwart leren ceintuur werd het een eenvoudig warm complet voor in huis. Wij kunnen ons meestal geen uitbundige bontgarnering veroor loven, het bont is hier te duur, hoedje een paar bonten balletjes zijn gezet. Heel typisch zijn de „enkelvrije" avondjaponnen, met blote rug en schouderbandjes, waarover heen een klein jasje of een bolerootje gedragen wordt, dat het toiletje maar jammer is het wel, wanneer weer geschikt maakt voor de mid- we denken aan een wijde cape met dag. Erg practisch voor een feestje rand en mofje van dezelfde bont- of een dineetje, waar later op de soort, waarbij dan nog aan het avond wordt gedanst.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3