HET ROTTERDAMSCH PAROOL Amerika's plan voor atoomcontrole door veertig landen aanvaard OpmarsChinesecommunisten gaat steeds verder Piccards diepzee-expeditie plotseling ten einde Troepen in de Negeb moeten worden teruggetrokken Mijnstaking in Frankrijk is zo goed als geëindigd Verpletterende meerderheid verslaat Sawjet-Unie in UNO-Assemblée Vandaag: Brood zonder bon! Snoepkaarthouders, even niet roken.' Berlijn wil alleen de Westmark Waarom zee-miliciens in dienst moeten blijven F rans verzet inzake West-Duitsland Grote veldslag binnen twee weken verwacht Ook onden van dagen willen toeslag Technisch probleem de oorzaak Haringvisserij meldt grote vangsten Auto te Maastricht in de Maas gestort Drie doden Boeren krijgen voor de melk 17Vfe cent Russen molesteren Brits generaal Groot verlof voor dienstplichtigen TRUMAN NEEMT HET ERVAN Groot aantal CCD-ers ontslagen Slechts 1200 komen in vaste dienst „VOVA" en „Nationale: Dagblad" voor 75 jaar verboden Padvinders treden uit jeugdgemeenschap Veiligheidsraad tot Joden en Arabieren Weerbericht Zeelieden in Marseille blijven staken .Vrijdag 5 November 1948 Eed en Adm, Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.pri]3i per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hel Parool" -.Jh° Vr:"m<?nt! ,Vc|-K3t!e"'ns lier V*ren[Ede Malies heeft gisteren met veertig tegen zes stemmen en vier onthoudingen het plan der WestelHke mogendheden voor controle op de atoomenergie aangenomen iSt de- «<=y>ren he( Russische-voorstel „m .d.' tijdig te doen ingaan, verworpen. Vandaag kunt U brood kopen zonder bon! Vandaag ook kunt U bij vele bakkers de vlag zien uit hangen, omdat zij nu eindelijk zijn verlost van het naargeestige, einde loze bormenplakken. Acht jaar lang hebben de bakkers 's avonds de bonnetjes uit de winkella gepakt, en gewapend met schaar en lijmpot iedere avond weer de kleine papier tjes op de grote vellen geplakt. Nie mand kan ook maar bij benadering schatten hoeveel zuchten en. mis schien ook, hoeveel sterke uitdruk kingen er zijn geuit bij dit verve lende werkje, Hoe verheugd zullen de huismoe ders pijn! Zo maar brood te kun nen kopen en zo veel als zij willen, het is een verademing. Ongetwijfeld zullen haar gedachten uitgaan naar de dagen, dat zij tevreden moesten zijn met een half.broodje 'per ge zinslid. Het was in de hongerwinter. Wel licht zijn velen vergeten, wanneer het precies was, dat de bakker ons niet meer dan een half pond brood kon leveren. Nu dan: in de week van 28 Januari tot 3 Februari be droeg ons rantsoen 500 gram. De rest van onze maaltijd bestond uit waterige gaarkeukensoep, wat aard appels voor zover we die nog hadden en, natuurlijk, suikorbie- ten. Lang bleef het rantsoen nog laag, maar gelukkig kwamen'de Zweden ons te hulp.. Het Zweedse Roode Kruis zond ons op 25 Februari het eerste echte wittebrood. Brood? Cake vonden wij het! De ergste voedselnood konden de Zweden toch niet lenigen. Duizenden Nederlan ders zijn dan ook gestorven door de honger. Nu lijkt dat allemaal zo lang geleden, maar onwillekeurig gaan onze gedachten juist vandaag nu het brood zonder bon is terug naar die dagèn' van ellende, honger en kou, Na de - bevrijding .ging. het lang zaam maar zeker vooruit met ónze voedselvoorziening. Ongetwijfeld zijn er nog vele mpeilijke momeó-, ten geweest, niaar toch wisten we het: eens komt de dag, dat we weer net zo veel brood kunnen kopen als we willen. Nu is het dan zo ver. Laat ons vandaag niet vergeten, hoe .wij hebben gehongerd, laat ons niet vergeten, wat het Zweedse Rcade Kruis heeft gedaan om ons te helpen, laat ons ook niet vergeten dat het nu de Amerikanen zijn, die door de Marshall-hülp. er toe bij dragen dat het brood zonder bon kan worden verkocht. Daarom steken vandaag de bak kers de vlag uit, Het CJ3.K. deelt mede. dat het tech nisch niet mogelijk is, aan personen van 18 jaar on ouder, die in het bezit zijn van een versnaperingen kaart of een gecombineerde kaart alsnog een tabaks- kaart c.q. gecombineerde kaart uit te reiken, Zoals bekend is de uitreiking van de nieuwe kaarten zodanig ge regeld, dat alle manlijke personen van 38 jaar en ouder een tabakskaart en alle vrouwelijke personen van 18 jaar en ouder een diversen kaart ontvangen. Deze kaarten worden op 17 December in gebruik genomen. Tot die datum ZUUen mannen en vrouwen, die in het bezit zijn van een versnaperingenkaact geen sigaretten e.d. kunnen kopen, ter wijl mannén, die ln het bezit zijn van' een gecombineerde kaart mei een ge ringere hoeveelheid genoegen zullen moeten nemen, dan zij na L? December a.s. zullen ontvangen. Overigens zullen zij versnaperingen vrij kunnen kopen, 2odat geen wezenlijk verschil bestaat met de toestand, zoals die voor de op heffing der suikerdistributie was. Met voorbijzien, van de Sowjet- russische beschuldiging, dat het plan eep Amerikaanse opzet ^was om een „monopolie van atooménergie" te verkrijgen, trokken 40 landen één lijn: volledige contröle van een internationaal lichaam over het del ven van uraniuma, de productie van kernenergie en de fabricage van atoomwapens. Tegelijkertijd liet de vergadering de deur open voor de Sowjetunie en haar O.-Europese aanhangers om van gedachte te veranderen en rich bij demeerderheid der andere le den der UNO aan te sluiten. De Algemene Vergadering gaf haar. steun aan een voorstel, dat (1) het oorspronkelijk onder de naam ..plan-Raruch" bekende plan voor internatfonale controle der atoomenergie goedkeurt; (2) dc commissie voor de atoom energie. die in de afgelopen 30 maanden In een volledige impasse is geraakt, opdraagt haar werk, dat het_ „praclisch en nuttig" noemt, voort te zetten; <3) een „commissie van zes" be noemt, bestaande nit de „Grote Vijf" en Canada ten einde in het komende jaar na te gaan, of de Sowjct-rcgcring bereid Is haar hou ding te wijzigen, en aan de volgen de bijeenkomst verslag ulfc te bren gen. Canada is in deze commissie ge kozen. omdat dit land als een be langrijke producten van atoom energie in de commissie, voor de atoomenergie zitting heeft. Tijdens een lang en by tijden hef. tig debat deed Wisjïnsky onver wacht uitkomen, dat de Sowjet- Unie misschien bereid zou zijn een „quotastelsel" voor kernenergie voor de verschillende landen in overweging te nemen. Noch -Wis jïnsky noch zijn delegatiegerioten wilden zich er echter nader over uitlaten, wat hy bedoelde. Volgens McNeil (Engeland) heeft de Sow jet-Unie niet geantwoord op de speciale vragen betreffende de vorm van atoomcontrole, die zij zou kunnen aanvaarden. De BerUJnse gemeenteraad, heeft de arie Wertelijke mogendheden verzocht, de nieuwe Westduitse mark tot het eni ge wettige betaalmiddel ln de Weste lijke sectoren van de stad te verklaren. (Üp dit ogenblik eljii zowel de „dollar- mark" als de „roebelmark" ln West- Berlljn in omloop. Men krijgt vier Oos telijke marken voor één Westmark). Verder'heeft de gemeenteraad beslo ten, dat de leden van de raad die in 1049 ui de districten van de Sowjetsec- rilling zullen hou den., aangezien het,onmogelijk Is om op 5 December in trio sector verkiezingen te hóuden. Naar aanleiding van de verlenging van: de diensttijd van de zee-miliciens vtm de lichting 1946 deelt het ministe rie van Marine het volgende mede: Bij dé Koninklijke Marine dreigt tijdelijk' een tekort aan personeel te ontstaan. De hoofdoorzaak hiervan is het afvloeien' der oorlogsvrijwilligers,- wier dienstver-; band binnenkort afloopt.. Bovendien laat de toestand in Indonesië nog steeds geen vermindering van diensten toe. Britten en Amerikanen buiten hun boekje" Volgens Franse opvattingen is het Brits-Amerikaanse militaire bestuur in West-Duitsland zijn boekje te buiten gegaan. Het Franse stand punt is gisteren te Frankfort bekend gemaakt door de Franse opperbe velhebber generaal Koenig, op een vergadering van de drie Westelijke gouverneurs. Frankrijk heeft er bezwaar tegen dat Berlijnse vertegenwoordigers stemrecht zullen hebben in het op te richten parlement van West- Duitsland en verder verzet Frank rijk zich tegen de neiging van de commissies te Bonn, de federale West-Duitse regering bevoegdheid te geven over de voornaamste, be lastingen en tegen,- het door West- Duitse ministerpresidenten ingedien de plan tot herziening van de staats grenzen. Ook verweet Koenig zijn Britse en Amerikaanse collega's, dat men aan industrieën, die. eerst verboden waren, zonder internationaal over leg heeft toegestaan, opnieuw te be ginnen. De bevoegdheid., van Paul Hoffman, de administrateur van hét plan-Marshall, werd 'zodoende ge bruikt om vorige overeenkomsten over-de herstelbetalingen' en het peil van de Duitse industrie op zij te zetten, aldus Koenig. De Britse en Amerikaanse gou verneurs zullen alvorens te ant woorden, waarschijnlijk overleg plegen -mét hun -regeringen..- Montgomery op tournee ïr. West-Europa Veldmaarschalk Montgomery is gis teren per vliegtuig ln West-Duitsland aangekomen om besprekingen te.hou den met de drie Westelijke militaire gouv.eneurs. Gelijk gemeld, komt Mont gomery 9 November naar Nederland waar hij evenals nadien ln België, Lu xemburg en Frankrijk, de militaire chefs van de landen der Westeuropese Ome zal ontmoeten. De overwinning van David over Goliath, daarmede vergelekt de wereld het succes van Truman tegen de gevreesde reus Dewey. Nog steeds ko men nieuwe cijfers binnen en nog steeds neemt Trumans zege overtui gender vormen, aan. Van de 135.864 stemdistricten zijn er thans 125.283 'bekend en de president heeft thans een voorsprong van bijna twee mülioen stemmen. Drie van de 32.562.039 stemmen voor Harry waren af komstigvan de Trumans zelve. Iri de plaats Independence gingen de presidentzijn vrouw en dochter Margaret tijdig ter stembus. De grote verrassing kwam 24 uur later. Elf door de Chinese communisten geleide legers; trekken op het ogen blik van de grenzen van de provin cie Sjantoeng in een tangbeweging naar "het Zuiden op. Binnen twee weken wordt een grote veldslag verwacht Enige schermutselingen zijn reeds gemeld. De in federatief verhand- samenwer kende verenigingen „Ons Belang" te Gouda, ...Flardinga" te Vlaardlngen en „Dordrecht" te Dordrecht (verenigin gen van ouden van dagen) hebben in eèn schrijven aatl de minister-president en de ministerraad verzocht, ook de ouden van dagen in de inkomstenver- hogfng te betrekken. Op de leden van de Tweede Kamer, de Stichting van de Arbeid en de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V werd een be roep gedaan om medewerking te ver lenen, Aan boord van de Scaldis b\J de Kaap Verdische eilanden, 4 Nov. (AP). rrofessor Ficcard zal geen dïepzeeduïk maken in zijn Bathys caphe. De expeditie xvordt als geëindigd beschouwd. De Scaldis zal Zaterdag 6 November van de Kaap Verdische eilanden naar Dakar vertrekken. Deze beslissing, waardoor een ein- De Engelse biologen hadden het voor speld en liet is uitgekomen ook: dB maand October is een beste maand ge worden voor de haringdrlifnetvisserij onder da Engeise wal. De vangsten wa ren zo groot dat de achterstand in ae productie, die sinds het begin van de teelt bestond, ruimschoots is ingehaald. Verleden jaar om deze tijd waren 631.000 kantjes binnen, nu 648.000 Het Is vooral steurharlng die wordt aangevoerd en dat op zichzelf is een bewijs dat veel gevangen wordt. De vissers hebben geen tijd om de haringen te kaken. Onge- kaakt gaat ze in de tan. Steurharing wordt meestal gerookt tot bokking of geëxporteerd. Het binnenland (en Bel gië) geeft verre de voorkeur aan maat jesharing, die nu niet meer gevangen wordt, maar waarvan nog een ltieine voorraad ln de koelhuizen ligt. In Klero, een plaatsje op Republikeins gebied, hebben militaire waar- nemers van de Commissie voor Goede Diensten en Nederlandse ojjicte- besprekingen gevoerd met enige Republikeinse autoriteiten. De mi litaire waarnemers gaan terug naar Nederlands gebied onder geleide van een Republikeins officier. de gekomen is aan het experiment van Piccard eh zyn assistent Rlax Cosljns, "werd genomen na een suc cesvolle duik zonder bemanning tot 1400 meter béneden de zeespiegel bij het eiland Santiago, het belang rijkste van de groep. Niettegenstaande de ruwe zee, dook de bathyseape Woensdag 3 No vember. Het bleek evenwel onmogelijk om de gasolie, die zich in de drijvers bevond, in het moedertankschip te rug te pompen, reden waarom men de olie in zee wierp, hierdoor werd een nieuwe reservevoorraad gasolie nodig, die echter op de archipel niet te verkrijgen was. Dit kan de reden geweest zijn dat Piccard het opge geven heeft. Tijdens de voorbereidingen voor de proefduiken vonden verschillen de ongelukjes plaats o.a. toen de ballast van- de Bathyscaphe los ge maakt werd en> onverwacht verloren ging, Na een botsing met een tegenlig ger is gisteravond te Maastricht een luxe auto van de Wilhelminabrug in het ter plaatse zeven meter diepe water van de Maas gestort. De drie inzittenden, een heer en twee da mes, verdronken De bestuurder, de 38-jarige M. H. H. Nijsten uit Bunde, is vermoede lijk de macht over het stuur kwijt geraakt toen de andere auto zijn achterspatbord had geraakt. De wa gen begon te slingeren, reed dwars over het brugdek het trottoir op. schoot door de zware houten brug leuning heen en verdween in de diepte. Onmiddellijk kwam van alle kanten hulp toesnellen maar de omstandigheden waren zo ongun stig onder de brug was juist een vaargeul uitgebaggerd waardoor het water zeer diep was dat men eerst na enkele uren de wagen vor.d. Dc twee vrouwelijke slachtoffers waren de 33-jarige mevr. Van den Heuvel, moeder van vier kinderen, en mevr. Hermans, moeder van een kind. Beiden woonden te Maas- tricht. Voor het j.iar. lopend van November 1948 tot November 1949 zal de boer voor elke liter melk die hij levert 17'/j cent ontvangen. Deze nieuwe prijs heeft mi nister Mansholt gisteren bekendgemaakt in een onderhoud met vertegenwoor diger 3 vaii de landelijke stichting voor de landbouw. .33 Incident, te Wenen Generaal-majoor Wlnterton, waarne mend Britse Hoge Commissaris te We nen:" is Vrijdag door twee Russische soldaten gcnmlcs'eerd. De Britse géné raal, wenste hl een garage ln de Sowjet- ■jëetor een autohandelaar té spreken. Twee Sowjelfolöaicn weigerden hem echter toe te laten en stonden vijf mi nuten lang tegen hem te sehxeeuwen. Een.- voorbijkomend Russisch officier weigerde tussenbeide te'komen.. Hij deed alsof bi] de distinctieven van d< geneianl en'de standaard op diens wa gen.niet zog, salueerde niet voor Wln terton cri deed alsof hij alleen Russisch verstond. Teen de generaal weer in zijn auto stapte cm weg te gaan, begonnen de twee so'daten ie lachen. "Winterton' heeft een protest ingediend'bij de Rus sische waarnemend .Hoge .Commissaris, generaal-majoor Tsinyef. Hel (undent gebeurde ln de wijk; •-vaar enige dagen geleden de door moord gevolgde overval op de Ameri kaan Irving Ross plaats had. Alleen zij, die in Europa dienen, komen in aanmerking Naar het A.N.-P. verneemt ligt het ln het voornemen van de minister van Oorlog, binnenkort regelen vast te stellen voor het verlenen van groot ver lof aan dienstplichtigen, die niet buiten Europa dienen, ongeacht de lichting, waartoe zij behoren. - Met ingang van 1 November 1048 is reeds groot verlof verleend aan de dienstplichtige soldaten en soldaten der le- klasse, die vóór 1 Mei 1947 ln werke lijke dienst zijn gekomen en onafgebro ken In werkelijke dienst zijn gebleven.' Ook zij. die in geval van onderbreking van het verblijf onder de wapenen als gevolg - van verleend uitstel, ongeoor loofde afwezigheid, e.d., op die' datum ten. minste vijftien maanden in "werke lijke dienst zijh geweest," indien zij be horen:- a. tot de achttien geoefende, tirail leurcompagnieën der territoriale batal jons; '- ."V - b. tot het geoefende gedeelte; van de zes stafcompaghleën der territoriale ba taljons, «venwel met uitzondering van de dienstplichtige chauffeurs en ■motor ordonnansen. die nog nrtt kühnen wor den vervangen 'door in opleiding zijnde dienstplichtigen van de .territoriale ba taljons. Het hoofddbèl van de communis ten is de verovering van Pengwoe, een 170 km ten Noorden.'van Nafi- king. De communistische legers trachten van het Oosten en bet Westen .Nanking te naderen, met passering van Soetsjou, het natio nalistische bolwerk in Noord-Ki- angsoe. Met het-oog op dezebewegingen heeft het opperbevel van de rege ringstroepen zijn plannen voor de verdédiging van.' het belangrijke gebied ten Noorden, van Nanking herzien en besloten van Soetsjou af te zien als: éerste verdedigingslinie. :'.13.t,-.tegeringstrgepen ten, .Zuiden: van- Tsjintsjou nebben gisteren' dë spoorwegstad Hiiigtsjeng, 30 kin. ten Z.W. van Hoeloetao, heroverd. Een gehele regeringsdivisie zou echter zyn vernietigd bij Yingkow, een 'door dé communisten Maandag veroverde havenstad, een van de twee die nog in regeringshandeh waren. De Chinese regering heeft het in dienen van haar collectief ontslag uitgesteld ingevolge een vierde tus senkomst van maarschalk Tsjang Kai Sjek bij minister-president Mong -Wen Hao, Tsjang Kai Sjek zou echter het individueel ontslag van. de minister van financiën, .Wang Joen Woe, hebben aanvaard. Président Truman, die tijdens de verkiezingen in de staat Missouri heeft vertoefd, keert vandaag naar Washington terug. Hij zal. er echter slechts twee dagen blijven, want Zondag, vertrekt de herkozen pre sident naar Florida, om er van een vacantie van twee weken te ge nieten. Wanneer hij eenmaal weer op het Witte Huis teruggekeerd zal z{jn, zal hij de tijd hebben de wettelijke hervormingen, door de Democrati sche. party tijdens dc verkiezings campagne aangekondigd, voor te bereiden. De beloften, die door deze partij gedaan werden, kunnen 'ia de vol gende punten samengevat worden: Strijd tegen inflatie, vaststelling van een loonminhmvn van 75 cents per uur, i.p.v. 49, zoals op het ogen blik. organisatie van de openbare gezondheidsdiensten, de burgerlijke rechten, verlaging van de belastin gen in. de mate, waarin zulks mo gelijk is, afschaffing van de wet Taft-Hartley, die stakingen - ver biedt. Maar het is niet zeker, dat Tru man met het. nieuwe congres met ..eeh -rip.empcratische meerderheid, veel meer zal kunnen' doen dan met het vorige. Verschillende belang rijke commissies zullen, staan onder voorzitterschap van Democraten uit het Zuiden, die sommige aspecten van Truman's politiek nooit hebben kunnen waarderen, Waardeloze blusapparaten in beslag genomen De RCkepo.ltic heeft te Lochem een aantal waardeloze brandblueapparaten in beslag genomen. Zij waren in omloop gebracht ortder de naam „Excelsior"- brandblussers en bleken te zijn gevuld met een., vloeistof die grotendeels uit water bestond en geen enkele bluakracht had. Tegen de verkppers zal een ver volging worden ingesteld. Achtste jaaigang, No. 259. tlitgcvs KV. De Nieuwe Pem Postgiro 398644 Bankier: Am sterdam sche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries- Hoofdredacteur: Th. Ramaker Het ambtenaren-apparaat van de CCD zal met ruim een derde wor- den verminderd. Op 1 October wa ren er nog 3110 ambtenaren m dienst, op 1 November zijn 275 af gevloeid, terwijl per 1 Januari nog eens 875 CCD-ers zyn ontslagen. In totaal dus 1150 man. Een kern. van 1200 ambtenaren zal on vaste dienst worden benoemd. Dit massale ontslag komt voor de betrokkenen niet onverwacht. Reeds in Juli was hun meegedeeld,, dat vermindering van de overhejds bemoeienissen zou leiden tot in krimping van het corps. Het rijk. zal trachten zoveel mo gelijk ontslagen ambtenaren over te hevelen naar andere rijksaien-" sten. Zij zal ook plaatsing en her plaatsing in het vrije bedrijfsleven' bevorderen. De commissie voor de perszuivering beeft bepaald, dat gedurende 75 Jaar. geen persorgaan mag worden uitgege ven onder de naam „Het Nationa le Dagblad". Bij deze utspraak, heeft de commissie overwogen, dat „net. Nationale Dagblad" een der „meest er gerlijke en op de voorgrond tredende gevallen is geweest van bladen, die na tions 3l-social£stlscbe beginselen en vij andelijke ideologieën propageerden, aat dan ook de naam van dit blad als een schandmerk moet worden beschouwd en deze naam naar de aard van de wet noodvoorziening perswezen nimmer in de Nederlandse pers mag terugkeren. Voorts dsf daarom deze naam verbo den moet worden voor zo lange tijci, dat niemand van de generatie, die be wust of onbewust het landverraaeriyke. bedrijf heeft meegemaakt, gepleegd on der de naam „Het Nationale Dagblad de kans moet lopen, die naam in.ee. Nederlandse pers te zien terugkeren. De commissie heeft verder bepaald, dat eveneens gedurende 75 Jaar geen. persorgaan mag worden uitgegeven on-, der de nasm ..Vo Ik en Vaderland BIJ het oplegeen van dit verbod over weegt de commissie o.a. dat „Volk en Vaderland" int de „meest ernstige ge vallen behoort en een in irrote aantallen over het ganse land verspreid blad is geweest, terwij! het als een der hoofd organen van de lnndvcrraderllfkc be weging til den s de bezetting de door d'-t blad gedragen naam stempelt tot de Incarnatie van landverraad en bevorde ring var. natlonaal-socialistische denk beelden en ideologieën." Het nationaal hoofkwartier van de „Nederlandse Padvinders" heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeiigdge- meenechap-kcnnis gegeven van züb be sluit uit te treden uit do Nederlandse Jeugdgemeenschap, daar deze, naar het cordeel van het bestuur van de „Ne derlandse Padvinders" in de drie jaar van haar bestaan geen resultaten van betekenis heeft bereikt. Het bestuur van de ..Nederlandse Padvinders" acht het niet verantwoord, dat uit rijkssubsidie verkregen geiden worden gebruikt tot het in stand hou den van de Nederlandse Jeugdgemeen schap en evenmin dat hiervoor verdere offers van de Jeugdorganisaties worden gevraagd. NVV vraagt: Nu ook Kinderbijslag,voor natuurlijke kinderen De Centrale Raad van Beroep heeft herhaaldelijk'beslist, dat "de ouders van natuurlijke kinderen voor de2é kinderen, geen' aan spraak op kinderbijslag 'kunnen maken. De Raad is thans in enkele zaken, die door heh N.V.V.over deze kwestie aanhangig waren ge maakt, gedeeltelijk van zijn stand punt teruggekomen. Hij ;is nu van oordeel, dat, wanneer na'echtschei ding een zg. natuurlijk' kind'wette lijk op naam staat van de eerste man der moeder, de twee'de man toch voor dit kind kinderbijslag kan ontvangen. i;Een: onderzoek, of deze tweede man naar den bloede wellicht vader van het kind is, kómt dus niet meer „te pas. Minister Stikker heeft Donder dagmorgen elf uur le Djokja een ontmoeting gehad met Moh Hatta, aldus bericht de republikeinse ra dio „Voice of free Indonesia". De eerste besprekingen zijn gehouden te Koiioerang. Na zich' de gehele-dag te heb ben beziggehouden, raët de Pa lestijnse kwestie, heeft de Vei ligheidsraad gisteravond laat een beroep gedaan op Joden en Arabieren om hun troepen in de Negeb .terug te trekken tot op de posities van 14 October. Dit was de datnm waarop het Is raëlische offensier begon, dat leidde tot de verovering van de Negeb- woestün op de Egyplenaren. Het be- rpep van de "Veiligheidsraad was het resultaat van de aanneming van een BritsChinese, resolutie. Deze komt er dus op neer, dat de Joodse troe pen het veroverde'terrein weer.zon den moeten prijsgeven. - De Egypte- naren hebben' geen vorderingen, ge maakt; zy zyn enkel teruggeslagen. De resolutie werd-* aangenomen met 9 stemmen tegen 1 by 1 onthou ding, De Oekraïne stemde tegen en de Sowjet-lfnié: onthield zich 'van stemming, zodoende dus geen' ge- bruik: makend.' van. "haar vetorecht., In de, resolutie was een Amerikaans amendement opgenomen' :-om. de sancties waarmee de partijen ingeval van niet opvolging worden bedreigd, te verzachten. Nadat deze resolutie was aange nomen, deed sir Alexander Cadb- gan, de .Britse afgevaardigde, een soortgelijk voorstel voor wat betreft Noord-Palestina, waar de Joden eveneens tot'de aanval zijn overge gaan en de Arabische .troepen zelfs Drie vliegongelukken in Florida :en Dui tslaiul Achttien van de twintig inzittenden, van een Amerikaanse bommenwèrper zijn gisteren in FJorida omgekomen. Hét vliegtuig, dat met een groep( toestellen uiï Engeland terugkeerde, stortte.,b(J, het vliegveld van Tampa.rveer. Een man wordt vermist, .een andere inzittende ernstig gewónd. Ook in Duitsland' verongelukte een Amerikaans vliegtuig. Het was een straaljager, die in een straat te Gar- misch, Beleren, neerstortte, twee hul zen vernielde en ln brand vloog. De pi loot kwam cm. Van een ander Amerikaans Jachtvïleg- tulg, dat bij Neuberg, Beieren, neer stortte, liep de piloot slechts lichte ver wondingen-'op.' tot in de Libanon hebben terugge dreven. Toen in dit gebied enige da gen geleden het vuren werd ge staakt, hadden de Joden geheel Ga- lilea gezuiverd van Arabieren. Uit Tel Aviv meldt Reuter, dat in de Noord-Negeb de Egyptenaren uit Majdal terugtrekken naar de stad Gaza in het Zuiden. Daar de Joden alle normale wegen naar het Zuiden hebben afgesneden, trachten de Egyptenaren te ontsnappen over de rulle zandduinen. Zij schijnen hier bij van matten gebruik te'maken. Prins Boudewijn niet in Belgische Senaat Frlns BondewUn van België Is Woens dag doqr de minister vati binnenlandse aaken gevraagd zijn zetel Sn de Senaat, waarop hij als troonopvolger recht heeft nu hij de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt, in te nemen. Men verwacht echter niet.' dat de prins. de openingszitting van hetBel gische parlement op 9 November zal bijwonen, 1 Koning LcópblU heeft in Juni in een brief aan de Belgische regering laten weten, dal "de prins zljn .studles ln Zwit serland zau voortzetten: om „zichzelf voor ie bereiden op 2ijn koninklijke verplichtingen en de uitoefening van zjjn constitutionele rechten." Duurtetoeslag ook voor overbruggingssteun Het N.V.V heeft de minister van' Sociale Zaken: telegrafisch verzocht aan personen, opgenomen ïn over- bruggfngsregeling en sociale bij standsregeling volledige duurtetoe-i slag toe te kennen, en daartoe di rect een algemeen voorschrift uit te vaardigen. Zij wijzen de minister er op, dat diverse besturen van Maat schappelijk Hulpbetoon besloten tofc -mooie uba quaonpord a^fiaSuBi voorlopige betaling van f 1.—'boven het steunbedrag over te gaan. Een delegatie van Nederlandse burge meesters is gisteren te Parijs ontvangen door Vincent Auriol, president der Fran se Republiek, President Auriol heeft hen bij die gelegenheid bedankt voor de betoonde gastvrijheid jegens een aantal Franse kinderen, die enige we ken in Twente enderdak hebben geno ten. KOUDERE NACHT Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond. Wisselend bewolkt met voornamelijk in het ix. Noord-Westen van het i.?» land enkele buien. Mati ge. langs de Waddenkust aanvankelijk nog krach tige wind, later overal af- U nemend en draaiend naar richtingen tussen West en Zuid, Iets kouder, vooral jn de nacht, m het Zuid-Oosten van het land op enkele plaatsen vorming van nevel of mist. 6 Nov.: Zon op 7.43, onder 17.03, Maan op 13.54. onder 20.42. 6 Nov. Hoog water te Rotterdam: le tij 7.41 uur, 2e tij 20.12 uur. De; Franse minister van. Industrie, Robert Lacoste, heeft in een radio toespraak -voorspeld, dat de Franse steènkolenmij'nen tegert. bet begin van de volgende.weekWeer in volle productie ztillen :Zïjn. De mijnsta king was zo good als geëindigd. Dit vooruitzicht echter had de vemietigingswoeöe van de fanatiek ste stakingsleiders tot een hoogte punt opgevoerd. Er werden dan ook in .verschillende mijnen .sabotageda den gepleegd. Ook .aan eigendom men van werkwilligen was schade toegebracht Lacoste zei, dat zij, die de woningen van hun kameraden hebben beschadigd, „met uiterste strengheid" zullen worden gestraft. Een woordvoerder van de natio nale kolennaad verklaarde tegen over Reuter, dat steeds meer mijn werkers het werk- hervatten. Te - Marseille, de grootste haven, van Frankrijk, lag gisteren nog op 50 schepen het werk stil. Ongeveer 3.000 stakende zeelieden, bijna allen lid van de CGT, eisen loonsverho ging van hun werkgevers. Zij eisen een minimum, waar de regering haar goedkeuring nog niet aan ge geven heeft, namelijk 15.500 francs per maand. Volgens een woordvoerder der zeelieden worden de onderhande lingen tussen de reders en de vak verenigingsdelegaties voortgezet. „Ik heb de indruk, dat de staking bijna zeker dezre week niet zal ein digen", aldus deze woordvoerder. Ook de „Force Ouvrière", de niet- communistische vakbeweging, noemt echter de laatste prijsregelingen der regering „belachelijk en onvol doende" en heeft besloten de eis'te handhaven van herziening van hét loonklassestelscl, vrije discussie over collectieve overeenkomsten en een kloeke politiek van prijsver laging.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1