Wie zij zijn En hun kansen Uiterst moderne Röntgeninstallatie thans ook in Rotterdam ROLLUIKEN „TEMPO" Chela riuc4 SCHUDT UW T LEVER WAKKER Eerlijke Italiaanse film j heóen.... Een schepping van dr. Resink St. Franciscus-gasthuis aan de spits Om de wereldtitel dammen. Philliarmoiu'sch Orkest Klaproos-collecte Films in Rotterdam Vier stappen in de Wolken" In Lutusca Capitol Noord-Westelijke Doortocht Arena MINESE PAPEGAAI Duel in de Zon Cineac Gelukskinderen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Zaterdag 6 November 1948 Het modernste doorlichtingsapparaat met links de bedieningstafel op gesteld achter een met lood bekleed schot voorzien van loodglazen vensters. te brengen en is dezer dagen een radiologische afdeling gereed ge komen, d!e tot de modernste in den lande mag worden gerekend en ecu belangrijke aanwinst vormt voor de medische outillage van Rotterdam. Drie en vijftig jaar geleden ont dekte Röntgen de naar hem ge noemde stralen, die het vermogen hebben door alle stoffen uitge zonderd het Ioodl -heen te drin gen en tevens een genezende uit werking hebben OP ziekelijke ge zwellen of aandoeningen als bijv. die van de gevreesde kanker. - Reeds enkele jaren later vonden de Röntgenstralen in de genees kunde practische toepassing. ïn die begintijd echter beseften de radiologen nog weinig: van het ge. vaar, dat personen, die dagelijks met Röntgenstralen omgaan. Hepen. Aan een behoorlijke loodaischer- ming werd weinig of geen aan dacht geschonken met als noodlot tig gevolg, dat vele van deze Rönt- genplonïers ook Röntgen zelf! het slachtoffer werden van hun beroep. In de loop der jaren even wel ging men dit gevaar onder kennen, de apparaten werden steeds beter geconstrueerd en de aischerming zodanig verzorgd, dat geen gevaar meer bestond voor het bedienend personeel. Vooral in de afgelopen tien jaren heeft de radio logie een enorme vlucht genomen en is daarbij uitgegroeid tot een dermate uitgebreide wetenschap, dat een goede beoefening slechts mogelijk is met behulp van een kostbare apparatuur en medici, die in deze tak van de geneeskunde zijn gespecialiseerd. De regenten van het Sint Francïscus-Gasthuis hebben het grote belang, dat ook de door hen bestuurde inrichting op dit gebied up to date moet zijn, ingezien en voteerden een. zeer groot bedrag om de ver ouderde radiologische afdeling van het ziekenhuis te laten vervangen door een geheel nieuwe. In 1945 gaven zij de nieuwbe noemde radioloog van het Gast huis, dr. Kesink, opdracht de des betreffende plannen te ontwerpen. In 1946 begonnen het architecten bureau Kraayvanger en de aanne mer v. d. Luytgaarde in het sou terrain van het ziekenhuis met de bouw, een werk, dat vele techni sche moeilijkheden opleverde en mede als gevolg van de naoorlogse omstandigheden langer duurde dan. berekend was. Ondanks die hinderpalen b het gelukt het werk tot een goed einde Advertentie 1. M. Beschermt U tegen INBRAAK en KOUDE met het nemen van vraagt vrijblijvend prijsopgave. ROLLUIKEN- A MARKEEZENTABRIEK Straatweg 35 c en d, TeL 44160 HJXLEGEKSBERG. Geen uitzetting wegens 1 huurschuld Enige tijd geleden hebben wij in een artikel, getiteld: „Dakloos ge zin slaapt in de open lucht", ver meld, dat de weduwe J. E. van der L.-R. uit haar woning aan het S+iehtseplein 7e zou zijn gezet we gens, huurschuld Naar ons van be voegde zijde wórdt meegedeeld, is deze uitzetting niet direct geschied wegens huurschuld maar op grond van „onbehoorlijk en ontoelaat baar gebruik van het verhuurde". Haar zoon, H. C. van der L„ die bij haar inwoonde, had een fietsenstal ling en reparatiewerkplaats in een gedeelte van de wonmg ingericht, wat oorzaak was van aanzienlijke beschadigingen. Kerkelijke viering van het lustrum Ter gelegenheid van de vijfender tigste diës natalls van de Neder landse Economische School zal op Zondag 7 November te 11 uur in de Nieuwe Kerk aan de 's-Graven- dtjkwal een lustrumdienst gehouden worden. In deze dienst, die georga niseerd wordt door de Nederland se Christen Studenten. Vereniging hi samenwerking met de Vrijzinnig Christelijke Studenten Bond, zal voorgaan de hofprediker ds. J. F. BerkeL Advertentie I. M. Rillerig? Verkouden? N«m7"*"fl/7 Een technisch wonder Dr. Resink heeft ons Donderdag middag rondgeleid in de glanzend witte inrichting, die voor het be- doorlichten, en één voor de bestra ling van patiënten, die bijv. kan ker hebben of een andere aandoe ning. De diagnostiek-afdeling is on dergebracht xn twee kamers, waar tussen een donkere kamer, die -be reikbaar is via een vernuftig ge bouwde lichtsluis. De inrichting van deze donkere kamer is voor een fotograaf om te watertanden! De Rontgenbestrahngskamer heeft veel weg van een bankkluis. De dikke muren en het plafond zijn bekleed met lood alsook de zware deur, die tot deze ruimte toegang geeft. Wanneer het Rontgenappa- raat in werking is, bevindt zich uitsluitend de tevoren door de dok ter in de juiste houding gelegde patiënt ut de kamer. Het schakel- mechanisme wordt buiten de ka- roer bediend, terwijl via een lood glazen raampje de patient in het oog gehouden kan worden. De be- stralmgsafdeling is zo uitgebreid, dat de volledige stralentherapie kan worden toegepast en dus het Gasthuis van geen enkele andere inrichting afhankelijk is. Behalve bovenomschreven afdeling voor de Röntgen therapie toonde dr. Resink ons nog vertrekken ingericht voor de Rontgencontacttherapie, voor radiumbestraling, ultra korte golf bestraling, diathermie, hoogtezon en infra rode bestraling. De kostbare apparatuur is bijna geheel geleverd door Philips Eindhoven en geconstrueerd vol gens de laatste vindingen, die door een speciaal daartoe gesticht labo ratorium. in nauwe samenwerking langrijkste deel zijn schepping is. Uit zyn enthousiaste uiteenzettin gen bleek wel hoe gelukkig hij is met deze magnifieke installatie, die waarlijk een technisch wonder mag heten. Hoe veel meer is hij nu in staat ziekten op te sporen en het lijden van zieke mensen te ver lichten en hen zelfs geheel te gene zen! De zeer uitgebreide Röntgen- afdeling, die dank zij de ervaring van dr. Resink uiterst modern en doelmatig werd ingericht, bestaat uit twee gedeelten, nl. één voor het Röntgenonderzoek, het zogenaamde met ervaren radiologen op dit ge bied zyn gedaan. De Philips Rönt- genfabnek heeft zich vooral na de oorlog zodanig ontwikkeld, dat zij nu elke soort apparatuur leveren kan, waarvan de kwaliteit niet on derdoet voor ieder buitenlands fa brikaat. Dr. Resink betreurde het slechts, dat op sommig gebied nog met in voldoende mate voor „bin nenlands gebruik" wordt geprodu ceerd, als bijv. Röntgenbestralings- apparaten, die onmisbaar zijn bij de behandeling van kanker en an dere ziekten. Op 13 November begint in Artis te Amsterdam het tour nooi om het wereld kampioenschap dam men. waarvan pi"e- eles drie weken la ter. op 4 December de laatste ronde valt In de Maasstad. Onze dam-mede- werker zal een „picture" geven van de deelnemers en zo stelt hü in. deze eer ste bijdrage aan u voor de beide ver tegenwoordigers van onze Zuiderburen en de Zwitserse dan» mer G. Rorstan. De altijd opgeruimde Waals- en Vlaamsspre- kende Luikenaar J. Demesmaecker is geen onbe kende in Nederland. Demesmaeeker ia alom bekend in de Luikse sportwereldhg wandelt veel, zwemt, beoefent de kaatsbalaport, voetbalt nog ln een veteranen-elftal en legt zich ook toe op paardrijden. Naast da beoefening van deze takken van sport... damt hy ook nog gemiddeld 3 avonden per week! Was 3 x kampioen van België: in 1934, '46 en '48, diverse malen 2e, ver overde ook vele malen de stedelijke en provin ciale kampioenstitel. Is een enthousiast beoefe naar van de sport, welke liefde hem tot goede daden, inspireert! Ondanks zijn ervaring in tour- nooien (wie herinnert zich hem b.v. niet van de in '34 plaats gehad heb bende IJmuidense „zesdaagse"), trots zijn bekend geworden „geniepige zetjes", lijkt hg ons niet één van de sterksten in dit tournooi. Daarvoor is zijn spel te orthodox, bijna simplistisch! Meer vertrouwen kan men-stellen in de stille (men zou btfna zeggen: bedeesde Antwerpse jongeling Oscar Verpoest. Diens stijl is moderner en fraaier, Hij bezit een flinke dosis theoretische kennis. In de 3 toumooien om het kampioenschap van België, die hg medespeelde, bezette hij 2 X de tweede plaats <in 1846 en '48) en werd Sn '47 kampioen. Hij mist, he laas, de grote weösLriidervarlng en o.L zal de rol, die hg in het komende tournooi zal spelen, hoofdzakelijk afhangen van 't zelfvertrouwen, waarmede hij naar Holland, komt. Hij kan een gevaarlijk out-sider blijken te zijn. Georges Rost an kan de eer voor zich opeisen de eer- ste Zwitser te zijn, die ooit zal hebben deelgenomen aan fj§ een match of tournooi om 't wereldkampioenschap 4? dammen. Hy is 34 jaar oud en stamt uit een oeroude dammersfamllie. Dit jaar won hjj voor de eerste maal y-nr^ de Zwitserse kampioenstitel, terwyi hij voor de oorlog «pllli altyd tot de runners-up behoorde In 't komende tour- nooi zien we hem slechta een ondergeschikte rol spelen; Ie omdat het Zwitserse spelpeil nog aanzienlijk ten 6erse dammen achter staat bfl de Franse en Nederlandse topklasse en die colt heeft 2e omdat Rostan practisch alle internationale ervaring uI?Be,n,om??i aatl mist. t het wereldkam- en u zult 'e morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, hel bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op Ie wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Het Philharmonischc Vrijdag avondconcert werd geopend met Malipïero's derde symphonie, die op het eerste Zondagmiddagconcert reeds als een eerste uitvoering in Nederland was gespeeld. Men kan Flipse hiervoor erkentelijk zijn, want deze hernieuwde kennisma king stelde ons in de gelegenheid opnieuw te constateren, dat hier een fraaie evenwichtige partituur tot klinken werd gebracht, die geen compositaire exeessivitetten bevat, doch niettemin een sterk persoon lijk hedendaags geluid laat horen. Ook nu weer werd ze met entrain uitgevoerd. In het geheel niet entrainerend was de vertolking van Saint-Saëns derde vioolconcert door de Franse violiste Colette Frantz. Men hoorde in de hoekdelen meer valse dan zui vere tonen; van de snelle passages waren vaak alleen de eerste en laatste toon waarneembaar en de „opvatting" deed nogal eigengereid aan. Dat dB begeleiding dus stroef en schommelend klonk en tevens nogal luid was, valt in dit geval te verontschuldigen. De tweede symphonic van Brahms completeerde het programma. herman VAN BORN. voor de oorlogsgraven Het Nederlandsch Oorlogsgraven Comité organiseert op 13 Novem ber een landelijke collecte voor de ondersteuning van zftn werk. Dit jaar zal men voor het eerst ook In Rotterdam collecteren, dank z{J het werk van de plaatselijke commis sie. die hier onlangs is opgericht. Op deze dag zal het Nederlandse volk, door met gulle hand te geven, zijn waardering en grote dank kun nen tonen voor hen, die vielen by de bevrijding van ons land. Het plaatselijke comité heeft "zich voor de collecte de medewerking kunnen verzekeren, van de Rotter damse motorpolitie, van de U.V.V., de M.T.S. en van de Amerikaanse meisjesstudenten, die te Leiden stu deren en speciaal voor deze gele genheid naar Rotterdam komen om te collecteren. De mogelijkheid ia niet uitgesloten, dat ook de R.E.T. meehelpt en wel door middel van de Nieuw-Amsterdam, die een col lecte-rondrit door de1 stad zal ma ken. Ook tijdens de wedstrijd, die het Rotterdams elftal tegen het Bondselftal 's middags op het ter rein van Sparta zal spelen om de Onafhankelijkheidsbeker wordt ge collecteerd. Collectanten kunnen zich opgeven bij mevr. H. Sbenfert KroeseCrol, Vijverlaan 15, telef. 20069. Jannie de, Groot wint in Kopenhagen Jannie de Groot behaalde tijdens de zwemwedstrijden te Kopenhagen op de 200 meter schoolslag een prachtige overwinning door als eer ste aan te tikken in de tijd van 2 min. 58.6 sec. Op de tweede plaats eindigde Jytte Hansen met 3 mm, 2,4 sec. Karen Harup zegevierde op de 200 meter rugslag voor Greetje Galüard met de resp. tijden van 2 min, 46,7 sec. en 2 min. 49,4 sec. Greta Andersen won de 200 meter borstcrawl met ruim verschil van Hannïe Termeulen. De Deense tikte in 2 min. 26,9 sec. aan,'terwijl de tijd van de Amsterdamse zwemster 2 min. 32 sec. was. Tenslotte kwamen de drie Neder landse zwemsters uit op het num mer 3x100 meter wisselslag, waar4 in men wederom in de Deense meisjes de meerderen moest erken nen. Greetje Galliard, Jannie de Groot "en Hannie Termeulen deden er 3 min. 53,6 sec. over, de Deense ploeg noteerde 3 min. 51.3 sec. Mensen die zelden of nooit naar de bioscoop gaan omdat oie films, zoals zo zeggen, loeb meestal maar ongezonde verzinsels zijn voor een op sensatie belust publiek, moeten bepaald eens naar Lutusca gaan deze wedt, woat de Italiaanse film .Vier stappen ui de wolken" vertoond wordt Zy zullen dan zien dat er ook films gemaakt worden die met eenvoudige, maar zeer kungtzlmuge middelen, toe gepast door kunstenaars, begaafd met humor, poezie weten te puren uit het leven van alledag, het leven van een voudige mensen, hun zorgen, verdriete lijkheden en vreugden. Daar is dan de brave handelsreiziger in bonbons, die na een vluchtig afscheid van zyn luie en zure vrouw, 's morgens m alle vroegte zijn huurkazerne ver laat voor een meerdaagse jacht op orders In de trein verdedigt hij een meisje tegen een dienstklopper van een conducteur, die haar onmiddellijk: wil laten bijbetalen als zij haar kaartje met gauw voor de dag kan halen (Let op conducteur: het Is uitgesloten dat u uw leven ooit nog eens zo'n pracht- e op het -witte doek of de planken tegen zal komen, het Js een volmaakte conducteur, de conducteur „an slch"). Later in de bus ziet de handels reiziger het meisje weer Het is een gewone bus met willekeurige passagiers, maar de rit js zeer feestelijk, want de chauffeur is zoeven vader geworden de bus is er iets later door vertrokken, dat gaf gezeur onder de passagiers, maar nu is ieder aangestoken door de wilde vreugde van de nieuwbakken vader, die zyn geluk niet onder stoelen en banken steekt. Het leven bestaat uit tegenstellingen Er ls een kind met vreugde begroet, en een ander kind wordt met zorg en "•"thoop verwacht Want onder de pas- ers js er een die aan de vrolijkheid geen deel heeft: het meisje naast de handelsreiziger gezeten Zij is op weg naar haar ouders, boeren van strenge zeden, die haar zeker de deur zuilen wgzen als zij vernemen oat hun doch ter een ktnd verwacht. Zy neemt do handelsreiziger, die zo vriendelijk en hulpvaardig voor haar Is geweest in vertrouwen en vertelt hesp haar zorgen De vader van het tc verwachten kind heeft haar in de steek gelaten en nu durft zij, ongetrouwd, en ln verwach ting. haar ouders niet onder de ogen te komen, vrezend dat zij de deur ge wezen zal worden. Tenslotte smeekt zij de handelsreiziger haar naar huls te begeleiden en één. dag man en Ginger Rogers zich door deze verwikkelingen heenwerken, is meer dan de moeite waard, Geestig en luchtig ls deze film bovenmate, eigenschappen, die men in de Amerikaanse productie zelden meer tegen komt. Men kan „Ge lukskinderen" zelfs sympathiek vinden, om de heel bescheiden en blijmoedige toon, die er in doorklinkt. Pretenties heeft het vlotte, verrassende werkje nret eb wij prefereerden het verre boven de gebruikelijke, met veel tam-tam aan gekondigde en versierde filmcomedies van de laatste tijd. In technicouleuren en geuren heeft King Vidor de heldendaden en ont beringen van major Rogers en zyn Rangers verfilmd, die omstreeks het einde van de 18e eeuw in het Noorden van de 'egenwoerdige Verenigde Staten een revanche-expeditie ondernemen tegen Indianen. Tot de Noord-Weste lijke doortocht, dat ls de passage door terra incognita naar de kust van de Pacific, is deze tocht «genlyk de aan loop en het eerste deel van het boek i'an Kenneth Roberts „Northwest Pas sage" heet dan ook „Rogers' Rangers". Om Rogers en zjjn Rangers, die ais dc voorlopers zyn te beschouwen van de gelijknamige jungle-speeiallsten in. het moderne Amerikaanse leger, draait het m deze film en voor het particuliere en slappe geschieden! sje van Robert Young, die zo graag schilder wil wezen, maar daar bitter weinig van weg heeft, is er eigenlek geen plaats. Spencer Tracy is de bezielende leider van het troepje gemilitariseerde woudlopers en de hoekige, fidele figuur-uit-éen-stuk, ligt hem natuurlijk best. De hartstocht, waarmee een indianen dorp met bewoners en al „ausradieTt" wordt (daar deed het akelig sterk aan dcnkeni). ls weinig verheffend, evenmin, de gulzigheid, waarmee de camera zich laaft aan de bloederige moord- en brandpartyen Zulke taferelen lenen zich natuurlijk zeer tot spannende ver filmingen, maar de heroïek van de zwartste bladzijden uit Amerika's ge schiedenis, had men ons beter kunnen besparen. De handelsreiziger en het meisje in Vier stappen, in de Wolken" voor haar man-te willen spelen, dan zal zy niet verstoten worden. En nu moet u eens gaan zien hoe kies en kuis regisseur Alesssandro Blasetti komt dat de handelsreiziger niet de echtgenoot van het meisje is, weet de oprechte en goedaardige man zo voor haar te pleiten dat de ouders haar toch accepteren. En hij gaat weer terug naar zijn huurkazerne, waar de kijfachtige stem van zijn vrouw hem hij ae eerste stap In zyn woning tegemoet klinkt Een film van uitzonderlijke eenvoud en waarachtigheid, die het praedieaat „film van de maand" ten volle verdient. Ziekenhuisje Ambtsbezigheden hadden mij Eis» teren verhinderd op tijd voor hes avondeten te zijn. Gaan jullie je gang vast maar, belde ik op, ik kom wat later. De vertraging viel nogal mee en toen. ik thuis kwam stond het eten nog op tafel, maar van de mijnen was alleen mijn vrouw in de kamer. Tot mijn verbazing zag ik dat de aardappelsehaal nog vrijwel geheel gevuld was, van de groente was ook maar een kattehapje af en de juskom was nog bijna voL Wat is er met jullie aan de band geweest, vroeg ik aan m'n vrouw, je hebt met z'n zevenen nog voor geen kip gegeten. O, we hadden niet veel trek_ zei ze vluchtig, neem jij maar flink,1 je zal wel honger hebben langza merhand. Ik schepte een berg op mijn bord en informeerde naar mijn jongste dochter. O, ze is al naar bed, zei m'n vrouw, weer op die zelfde vluchti ge toon, die ik niet van haar ge wend ben, ze was een beetje mis* selnk, gaat wel weer over. Ik goot de halve juskom ove* mijn onmatige portie en infor meerde naar mijn jongste zoon. Heb ik ook maar gelijk in bed gestopt, zei m'n vrouw, hij was wat hangerig en z'n tong was nog al beslagen, is morgen wel weer beter. Als je 't niet beestachtig vind neem ik nog een beetje, zei ik, _en ik laadde nogeens op, tegelijk in formerend naar mijn grote dochter. Ze is even naar 't avondspreek uur van de tandarts, zei m'n vrouw, ze werd gek van de kies pijn het kind. Moet ik die hele pudding opeten, zei ik, toen m'n vrouw me een. gaaf griesmeel bouwwerk toeschoof, en. onderwijl informeerde ik naar mijn zoon de HBS-er._ Ik geloof dat-ie vóór op de di van ligt, sprak m'n vrouw, kwasi achteloos, hij klaagde over pijn in de maagstreek, hij zal zo wel ko men. Onder het schillen van een. peer vroeg ik belangstellend naar mijn overig kroost. Die twee waren nog even een luchtje scheppen, zei m'n vrouw, ze waren niet zo lekker, 'n beetje last van het zuur, de buiten lucht 2al ze goed doen. "Wat voor de drommel, barstte ik los, is dat hier voor een ziekenhuis, ik geloof dat jullie vergiftigd zijn, hebben jullie vanmiddag misschien iets gegeten dat bedorven kon. zijn? Ik ga eens gauw bij de kleintjes kijken, jij schijnt je er maar niets van aan te trekken, ik begrijp zo iets niet Wacht maar even, lachte m'n vrouw, stel je gerust, morgen zijn ze beslist allemaal beter, als zo tenminste weer niet zo krankzin nig snoepen als vandaag. Heb ja dan niet gehoord dat de snoep van, de bon is, ben jij nou een. kranten man! Wil je misschien een rumboon?. Graag, zei ik, geef het hele zakjo maar.... DES ID ER IUS,1 CEARL DERR BICGERS EEN CHAHUS CHAN-MYSTEPJE No. 109 Op de lessenaar lag een krant. Het belichtte de datum ze was maar een week oud. In de achterwand waren twee zware deuren, beide met nieuwe sloten. Hij zocht tussen de sleutels, en opende de deur links. In een kleine, cel-achtige kamer met hoge, getraliede vensters, bescheen zijn lantaarn de slanke gestalte van een meisje. Zonder grote verbazing her kende h{j Evelyn Madden. Zij kwam snel naar hem toe. „Bob Eden!" riep zy, en toen, zonder een spoor van haar oude hooghartigheid, barstte in tranen uit. „Stil maar", zei Bob. „Nu komt alles terecht." Er kwam nog een meisje naar voren Paula Wen dell, met een stralende glimlach. „Zo", zei ze kalm, .,ik dacht wel, dat u komen zoudt." „Dank voor je vertrouwen", ant woordde Bob. „Het zou wel eens lelijk kunnen aflopen, al dat rond zwerven. Wat is er toch gebeurd?" „Niet veel bijzonders. Ik ktam hier eens rondkijken, en hij" zü wees naar Slappe Flip tn de mane schijn op straat „zei, dat het niet mocht. Ik heb met hem gerede neerd, en hier is het geëindigd. Hij zei, dat ik hier vannacht blijven moest. Hy was beleefd, maar stand vastig." „Het is zijn. geluk, dat hij beleefd was", zei Bob grimmig. Hij gaf Evelyn Madden zijn cixra. „Kom maar mee", zei hü zacht „Ik geloof, dat we hier klaar zijn.. Toen hield hij op. Er hamerde iemand op de binnenzijde van ^de tweede deur. „Doe maar open." Hij ontsloot de deur, duwde haar open, en keek naar binnen. In het half-duister zag hij vaag de gestalte van een man. Bob's adem stokte; hij viel tegen de lessenaar aan. „Een spookstad!" riep hij. „Dat is het zeker!" HOOFDSTUK XXL DE POSTBODE KOMT AAN HET EIND VAN ZIJN TOCHT. Als Bob had geweten, wie de passagier was in de taxi, die hij en Holley op weg naar de mijn pas seerden, is het mogelijk, dat hy, ondanks zijn ongerustheid over Paula, naar Madden's ranch zou Zijn teruggekeerd. Maar bij reed voort zonder het te weten, en de passagier kon ook, al deed hij' zijn uiterste best. Bob niet herkennen ut de voorhij snellende wagen. De auto van het station in Eldorado ging de aangegeven weg en stopte voor de ranch van Madden. De chauffeur was al bezig het hek te openen, toen zijn passagier al op de grond sprong. „Laat maar", zei hij. „Je kunt gaan. Hoeveel krijg je?" Hij was een gezet mannetje, van zowat vyf en dertig jaar, naar de allerlaatste mode gekleed, en met iets poenigs over zich. De chauf feur noemde het bedrag, en toen hij hem betaald had, ging de passa gier het erf op, „Wel verduiveld" begon hij. Thom ging de deur open doen. Het gezette mannetje drong dade- lyk naar binnen. „Ik zoek meneer P. J. Madden", verklaarde hij. De millionnair stond op, „In orde ik ben Madden. Wat wenst is?" De vreemdeling schudde de hand. „Blij u te zien, meneer Madden. Ik ben Victor Jordan, een der eige naars van de paarlen, die u ln San Francisco hebt gekocht". Een verrukte glimlach kwam op Madden's gezicht „O aange naam", zei hij, „Meneer Eden zei, dat u komen zoudt. „Hoe kon hij dat zeggen?" vroeg Victor. „Hij wist het zelf niet „Nu, hij heeft u ook niet ge noemd. Maar hy zei, dat de paarlen om acht uur hier zouden zijn...." Victor staarde hem aan. „Om acht uur hier zyn7" herhaalde hij. „Zeg me esns. wat heeft Bob Eden hier eigenlijk uitgevoerd? De paarlen zijn een week geleden uit San. Fran cisco gegaan, toen Bob ging". „Wat?" Madden werd weer paars. Dus hij had ze bij rich! Die schurk! Daar breek ik hem. voor midden door. Ik zal hem de nek om draaien...." Hij hield op. „Maar hij is weg ik heb hem net zien wegrijden". „Werkelijk?" antwoordde Victor. Nu, dat is niet zo erg als het lijkt Wanneer ik zeg, de paarlen zijn met Eden vat San Francisco gegaan, bedoel ik niet, dat hü ze had. Char lie had ze". „Welke Charlie?" (Wordt vervolgd) In ..Duel ln de zon" is Jennifer Jones een ietwat andere jongedame dan de kleine Bemadotte, de heilige van Lour- des. Ook als de halfbloed Indiaanse „tJjgerkat" (koosnaampje van haar min naar) die het bloed der mannen op de ranch In Texas aan het muiten brengt, heeft zij wel een liefeiyke on brave kant, maar het geërfde gepassionneerde temperament van haar moeder, een zeer lichtzinnige Indiaanse danseres, speelt het meisje dusdanig parten, dat er niets dan. narigheid van komt. Haar haat liefde voor een der zonen van een vee boer leidt tot broedermoord en tenslotte ook tot de dood van de beide gelieven, die elkander beschieten, maar dodelijk: gewond en druipend van het bloed, kruipend waar zij niet gaan kunnen, toch weer verzoend in elkanders armen sterven Het twee uur lange wachten op deze bloederige scène wordt min of meer aangenaam bekort dc^or gekleurde beel den van het leven der veeboeren in Texas. Men ziet, zoals vrijwel in alle Texasfilms, de strijd der ranchkontagen met de spoor wegheden die de lijn over de partfculJr-- J trekken. grond willen door- Reglsseur King Vidor kan dat wel smakelijk in goede massaregie voor stellen en dan Is er voor paardenvrien den werkelijk veel te genieten en lief hebbers van comod beef kunnen likke baarden by het zien der enorme kudden gehoornde beesten, wild rennend hier, maar eens rustig ingeblikt stellig op onze koffietafel verschijnend. Welbeschouwd Ja het wat wonderlijk als een jong en hecht geëngageerd boek verkoopstertje samen met een wild vreemde caricaturist een lot in de sweepstake neemt en dsarbü overeen komt van de eventueel te winnen prijs met deze heer een soort experimentele overigens geheel ln het nette wittebrondsrels te gaan ondernomen. Het platonische peil is op de duur moeilijk te handhaven en het paar wordt dan ook aan het slot van een vermakelijke rechtszitting in de echte echt verbonden. Maar zoals Ronald Col- Even adempauze, „Hè, hè, even uitblazen...," Ik hoor het koning Voetbal al zeggen, na al die emoties van de vorige week. Koning Voetbal heeft gemakke lijk praten, maar er zijn clubs, voor wie het blaasje niet telt. Ik denk bijvoorbeeld aart Sparta, dat morgen tegen Ajax ten strijde moet. „Nog veranderingen in het elf tal?" heb ik aan de heer!Nederlof gevraagd. „Nee," was het antwoord. „Af wachten maar, hè? En duimen.,..' En Xerxes? Na de krachttoer tegen Blauw Wit kunnen de volge lingen van Faas Wilkes het even wat kalmer aandoen tegen de Vole- wljckers. Natuurlijk niet al te kalm.. En Feyenoord met z'n 6 punten achterstand op VSV? Er is maar één parool voor de Rotterdammers: winnen! Trouwens, ons (stoute) poolman- netje voorspelt voor Feyenoord ook winst, zo eveneens voor Xer xes, SVV en Hermes DVS. Neptu- nus krijgt van hem, tegen Zeebur- gia in Amsterdam niet meer dan een gelijk spelletje. „En Sparta?" heb ik hem ge vraagd. Dat staat in de sterren be schreven.zei ons (ondeugen de) poolmannetje en maakte dat hij weg kwam. J5eb for ever! ïoe komt het, dat jullie de overwinning van Beb van Klaveren op Iïeynen niet in de krant hebben gezet?" vroeg 'n woedende meneer door de telefoon, „Of is Beb soms geen Rotterdammer?" Deze meneer wist niet, dat onze opmaakredacteur, die hiervoor de verantwoordelijkheid draagt, reeds met een morele knock out rondliep. Hij had, wat trouwens dagelijks gebeurt heel weinig plaatsruimte en zonder te beseffen, dat hij vele Rotterdammers in de ziel kneep, de bliksemoverwinning van Beb op zij gezet. Wil men naar de ware schuldige zoeken, dan moet men zijn hij de man, die decreteert, dat onze kran ten nog altijd geluidloos in uw vestibule of brievenbus neerdwar- relen. Enfin, het gevolg van deze blik» semoverwinmng van Beb is ge weest, dat Lew Burston, een groot man uit Amerika, die op het ogen blik naar Europese boksers speurt^ onze 41-jarige Rotterdammer op de schouders heeft geklopt en hem, heeft aangeboden wedstrijden ia Amerika te organiseren. Maar Beb, die Amerika zo'n beetje kent, zege nuchter: „Aanbiedingen zijn nog geen contracten en als die er niet komen, ga ik op 11 December naar Australië. Geen partij. Vanmorgen nog een cliënt om met onze Rotterdammer te spreken aan de telefoon. „Meneer," zei deze sportmiruien de heer, „ik was vroeger een vast* klant van de wedstrijd om de On afhankelijkheidsbeker, maar mij dit jaar niet gezien." „Wel. Andere jaren was het al tijd: het Rotterdams elftal en sis ik zeg het Rotterdams elftal dan bedoel ik ook het Rotterdams elf tal, dus met Wilkes, Arie de Vroet, Terlouw tegen de Rest van Nederland. En nu is het; het Nederlands elftal tegen de rest van Rotterdam. En dat neem ik niet." - Ja maar, meneer, luister eenst het Nederlands elftal moet toch nog een oefenwedstrijd spelen „Wat heb i k daarmee te maken,** zei mijn cliënt. „Er zyn nog een paar tradities, waar ik aan gehecht ben en dit is er één van, Dag me neer (die zich noemt) kris-krasser, 2. Mar ga en Willy zijn opgetogen, wanneer 2e aan land gaan. Tanger is een schilderachtige stad en ze nemen dan ook de kans waar om filmopna men te maken. Een klem jongetje wjjst Rob en de meisjes de weg naar het kantoor van majoor Ross en wanneer ze bin nenstappen, ontvangt de Amerikaan hen harte lijk. „Kerel, Rob!" roept hij uit, „wat ben ik bhj, dat ik je zie. Mag ik je voorstellen aan mijn vriend, inspecteur Ro gers?" Mr. Rogers drukt Rob stevig de hand gezien in de haven?" zegt hij. „De Astra?" en dan neemt Ross Rob apart. „Voel je er wat voor om me een handje te helpen?" vraagt „Ja zeker. Een mooi schip! Wat is daar mee hij. „Dat hangt er van af," antwoord Rob, „wat aan de hand?" Dat weet Ross ook niet pre- moet er gebeuren?" Ross legt hem snel uit, des, maar de „Astra" 3s een geheimzinnig waarom hg in Tanger is. „Heb je die schoener schip. De eigenaar is reeds lang bezig enorme We moeten daar achter zien te komen." hoeveelheden materieel en machines te kopen en hij zit goed in zijn geld, want hij betaalt alles in dollars. De man moet millionnair zijn", meent Ross; „en wat wil hg hier uitspoken?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3