C Neef Tennis klimt aan boord van het troepenschip de „Waterman" Nederlandse boeren in Canada Een bataljon op weg naar de Oost III Meer dan duizend baren gedoopt Venijnigs Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek De „Waterman" terug Weerzien op Walcheren DE HINESE PAPEGAAI In S.D.-é'ienst om haar man te redden Griekenland ontstemd over voorzitter VN Solidariteit met dr. Evatt bestempeld als .verraad heöen Oostenrijkse kinderen in Rotterdam DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROBHet geheim van de tunnel Dinsdag 9 November 1948 (Speciale reportage van kapitein J. G. Raatgever) Terwijl de scheepsfluit een oorverdovend geloei laat horen, betreedt Neptunus midden op de Indische Oceaan, in gezelschap van zijn echtgenote en gevolgd door een lijfwacht van potige tritonenhet dek wan de Waterman. Op luik drie staan zijn attributen gereed: een door reddingsvlotten gevormde badkuip, twee vaten, gevuld met een wonderlijk mengsel van afgewerkte machine-olie, resten pap en soep, aangelengd met zeewater, voorts een schandbord met gaten voor hoofd en armen, terwijl de boots man grijnzend gereed staat met de op de zeewaterleiding aangesloten brandslang. - Het waterballet kan een aanvang nemen! Neptunus (de) majoor-machinist (Orlemans uit Amsterdam) ziet er vjaarlijk fantastisch uit met zijn kroon en zijn warrige baard die tot ver over zijn knieën valt en zijn kleurrijk staatsiegewaad gedeeltelijk bedekt. Naast hem neemt Neptuna plaats (majoor-schrijver Messink uit Den Haag), enigszins opzichtig zwaar opgemaakt, zeer weelderig van vormen, heur haren van geplozen touw waaiend in de bries. Een lieflijk tafereel. Des te afschrikwekkender zijn de tritonen met hun door middel van chocolade bruin geverfde lichamen, hun gezicht is bijna zwart met vuurrode strepen erover. Ze zijn voorzien van scharen en messen, van kwasten en luiwagens en hun aanvoerder, do kwartiermeester (Sieveking uit Rotterdam), hanteert een enorme knuppel. Wee de onge lukkige, die zich zou durven ver zetten. Gezagvoerder Bubberman sorcekt een woord van welkom en Neptu nus antwoordt naar behoren met de nodige steken onder water, gehik dat de gewoonte is. En dan komt de eerste compagnie ..Prinses Irene" aan de beurt om gedoopt te worden. Na enkele seconden reeds zien de arme jongens er ontoonbaar uit, De zwarte blubber wordt hun royaal op de koppen gekletst en op de blanke ruggen gesmeerd, hardhandig wor den ze in de badkuip gesmeten of afgespoten met de brandslang De honderden, die straks een beurt krijgen, staan er in dichte rijen om heen, krijsend van plezier, zodat de bootsman ze af en toe met behulp van de brandslang moet kalmeren. Dat de kapitein van de seheeps- politie. tevens commandant van de eerste compagnie (en schrijver van deze regelen) een zeer speciale be handeling krijgt, ligt voor de hand. Reeds als hij voor Neptunus' troon verschijnt, gaat er een waar gehuil op en even later staat hij, zwart van top tot teen in het schandbord: willoos mikpunt van de bootsman. Eén troost: hij is niet de enige, wel de eerste, niet de laatste Een soldaat (Hubert uit Den Haag), die bij nacht en ontij op zijn trompet blaast (hij Is leerling Kon, Conservatorium), krijgt een extra beurt en mag bovendien met Nep tunus een borrel drinken. Er staan twee flessen op de tafel, de een be vat inderdaad zeer geestrijk; vocht, de ander water uit de Indische Oceaan. Nu moogt ge eenmaal ra den uit welke fles Neef Teun drinkt en wat hij zijn slachtoffers voorzet. Wanneer kapitein Rocll voor Nep tunus!. troon .verschijnt; klinkt een Indianengehuil. Alle tritonen om ringen hem, als waarlijke duivels vallen ze op hem aan. met een mon sterachtige schaar dreigen zij .zijn baard af te zv.llcn knippen; onver stoorbaar als steeds schrijdt hij. on toonbaar maar waardig, naar de badkuip, verdwijnt onder water, wordt weer omhooggesleurd, tot Neptunus het welletjes vindt. Onze bataljons-adjudant heeft zich kranig gehouden en tevens als een goed Hdjudant de doortocht van overste De Leeuw gedekt, die vriiwel onge zien de spitsroeden doorliep. Jonge marine-officieren worden beëedigd Enkele adelborsten eerst» klasse, jonge marine-officieren dus, die Advertentie I. M. want rheumatische pUnen ondermijnen, het hele gestel, het humeur, het huise lijk 'even.Laat het toch zo ver met komen: drijf de oorzaak van. Uw lijden" uit Uw leden. Dat kan met Knisehen. Salts, Krusehen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem: onzuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kxuschen op lever, nieren en Ingewanden, wekt Uw orga nen op tot jeugdige,^krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en onzuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en Pfln. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd voor zy schade kunnen aan richten en U leed berokkenen voelt ge U allengs bevrijd van Uw pijnen: ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen, Probeer *t met Krusehen; waarom zoudt ge niet? Vraag Krusehen b(j Uw Apotheker of Drogist. voor de eerste keer de evenaar pas seren. mochten in nanden van de lieftallige Neptuna de speciaal hier voor geschreven eed afleggen (het waren de heren Alfrink, Schoone, Kltr.ta, Rej'ers, Diekman. Blokland; de officier_m.s.d. 2e klasse Wulfers en de off.-vlieger Mac ting). Zij allen verklaarden plechtig: „Wij, toekomstige groot-admiraals der Koninklijke Marine, beloven U, dat wij als goede zeelieden Uw wateren zullen bevaren. Dat wij aan een leder een goed voorbeeld zullen geven van trouw aan het Vaderland en de marine op alle wereldweeën en waardig zullen vertegenwoordigen. Wij beloven U, Neptunus, Uw be velen te zullen opvolgen en, datgene te doen. wat U van ons verlangt, als echte getrouwe dienaren van Uwe Majesteit." Wjj hebben sinds enkele dagen drie jonge vaders aan boord, name lijk de tandarts (Henckers vat Don gen) en twee doktoren (Heun uit Haren en Geiger uit Amsterdam), De ooievaar bleek wel zeer een zijdig op de medische afdeling ge oriënteerd te zijn, hetgeen ook weer niet verwonderlijk is, want daar vindt hü zijn trouwste assistenten. Gedrieën traden zij voor het voet licht en op Neptunus* verzoek zon gen zij. zwart en besmeurd, drui pend van het zeewater, een olijk liedje op de wijs van „drie kleine kleutertjes": „Drie kleine doktertjes die zaten op een boot, Boven op een boot". En waarvan spraken zij, die drie daar pp die boot? Natuurlijk over kindertjes en over moeder de vrouw. Onnozele-fcinderen-nacht Dat was overigens een wonderlijk geval met die drie babies. Maandags tevoren zaten wij bij elkaar om de geboorte te vieren van het doch tertje van (de) tandarts (Renekers) en het was zeer genoeglijk. Node legden wc ons ter ruste. Maar om streeks middernacht kwam de lui tenant (Hoogland uit Utrecht) als goed contact-officier ons waar schuwen; „Er is een telegram ge komen, dr. Heun heeft een zoon!" Wij, in nachtgewaad (gelijk dat in de gemengde berichten zo treffend wardt gekenschetst) weer naar het sloependek en verder gefeest. Het Radio-uroirramma DINSDAG- 9 NOVEMBER. Avondprogramma. HILVERSUM I.: 19.00 De ring van HJco; 10,10 André Kostelanetz; 19.15 Ra- «j® muziek-joumaaL; 19.45 Reg. uitz.; 20 00 Nieuws 20.05 Echo van de das; Ti' J j Dlnsdagavor.dtrein; 21.30 Mededelingen21.35 Ik zou zo graag; ««12 Buitenlands overzicht Mandere; J£?3 Qubrtefto dl Roma: 23.00 Nieuws; ^i15 Jhe Skymasters: 23.45—24 0.0 Mt- scha Elman, HILVERSUM H: 19 00 Nieuws; 19.15 Sylvester-trio: 19.30 Dit, is leven; 20 00 Nieuws; 20,05 De gewone man; 20 12 Luisterspel; 22.35 De betekenis van het dagblad In het dagelijks leven; 22.45 Avondgebed 23.00 Nieuws; 23 15—24 00 Avondconcert. WOENSDAG 10 NOVEMBER HILVERSUM I: 7 nieuws; 7.15 och tendgymnastiek; 7.30 gram platen; 8. nieuws; 8.18 gram. platen; 8.50 voor de vrouw; 9.Edward Elgarcbncert; 10, morgenwijding; 10 20 onze keuken: 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 11.pop. non stop prog. 12,Jan Vogel: 12 30 Weer- praatje; 12.33 voor het platteland; 12 38 «Alma Hawaii ans; 13 nieuws; 1315 kalender; 13.20 klanken uit Zuid-Ame- riKa; 14.— gesproken portretten; 14.15 1—idconcerti 15-— hoorspel; 15.30 re- f.n7°S; 16.roodborstjes; 16,15 het ,,.°j de krant; 16.45 vragen staat ,15 lichte orkestwerken; 18.— 18.15 varia; 18.20 gram platen; ■lö.so reg. uttz- HILVERSUM II: 7.nieuws; 715 te aeum jaudnmus; 7,45 een woord voor de «„ui IT meuws; 8.15 gram. platen; 8.— ochtendbezoek; 930 waterstanden; 0,35 symphonlsch morgenconcert: 10,30 mor gendienst; 11.— viool en piano; ïl.15 hoorspel; H55 Busch-strijkorkest; 32.30 weeroverzlcht; 12.33 Ancora-trio; 13 nieuws; 13,15 orgelconcert; 13.45 hobo, Xcello: 14-- Promenade-ork.; 14.45 Marian Anderson; 15,— Amsterd. Kamermuziekgezelschap; is.— postzegel verzamelaars; 16,15 voor onze jongens en meisjes; 17,30 de vijf Zapakara's; 17.45 reB. UJtz,; 18.onze Nederl. koren en corpsen; 18.30 clavecimbel-recital; 18.50 Londens Palladium orkest. TUINKALENDER 10 NOVEMBER. Omstreeks 1830 werd in Colnbrook in Enge land een nieuwe appel gewonnen, die thans nog tot de lekkerste be koort en waarvoor in de fruithan del de hoogste prijs wordt betaald. Het is de bekende Cox Orange Pippineen fijne tafelappel, die tot einde Januari kan durenWil men deze appel in eigen tuin gaan kwe ken, dan houde men er rekening mee, dat hij zelf steriel is. Dpt be tekent, dat zijn stuifmeel voor de bestuiving van eigen bloesems niet werkzaam is. Daardoor zou de noodzakelijke bevruchting voor het voortbrengen van fruit achterwege blijven. Er zijn echter wel andere soorten, waarvan het stuifmeel op de bloesems van de Orange Pippin wel werkzaam is- Deze zijn dc James Grieve, de Jonathan of de Yellow Transparant, Wanneer één- of meer van deze soorten in dezelf de tuin worden geplant, komt het in dit geval met de bestuioinp wel in orde. was wederom zeer genoeglijk on danks het feit, dat het schip offi cieel droog vaart. Tegen 1 uur weer naar dg kooi. Om half twee, het wordt eentonig, helaas, vliegt (de) luitenant (Hoog. land) de hi».t binnen en brult: „Op staan. Er is weer een telegram ge komen, nu voor dr. Geiger. Hij heoft een docHer." Wij, in 't zelfde nachtgewaad, weer de ijzeren trappen beklommen en op het sloependek enfin, ge begrijpt het reeds. Het schip bleef officieel droog varen, maar het bleef zeer gezellig. En het werd zeer laat. Af en toe gingen torsluiks enkele eerzame huisvaders naar de hut van de mar conist: „Er is voor mij toch geen telegram gekomen?" In dit verband moge nog geciteerd worden de uitspraak van (een) ma joor (Bijlevdd uit Arnhem), toen we voor de derde maal opbraken: „Onverschillig wie nu nog vader wordt: ik kom mijn kooi niet meer uit!" Het troepèntransportschip de „Waterman." dat Dinsdagmorgen vroeg, na een zeer voorspoedige reis aan de Lloydkade meerde, had ditmaal niet zoveel militairen aan boord als gewoonlijk. Het waren ook geen demobiliserende vrijwilli gers, maar bijna 300 man, die om een of andere reden zij waren ziek geweest of afgekeurd voor een langer verblijf in. de tropen naar het vaderland terugkeerden, onder hen bevonden. 2ich ruim veertig Rotterdammers. Natuurlijk werden ook zij op hartelijke wijze verwel komd en wel door het muziekcorps van het reg. stoottroepen en gene raal majoor A. H. Nijhoff van de generale staf, die hen toesprak na mens de minister van Oorlog en Marine a.i. Aan boord bevond zich een zelf de aantal Chinezen, die mettertijd de bemanning zullen vormen voor de nieuwe schepen van de KPM. Voorlopig zullen deze mensen wor den ondergebracht in Chinezenpen- sions en zeemanstehuizen te Am sterdam en Rotterdam. ALFRED CORTOT De grote Franse pianist, Alfred Cortot, maakt deze maand een tournee door Nederland: Vrijdag 19 Nov. treedt hij te Rotterdam op, des avonds om 20 uur in de Konin-i ginnekerk met -werken van Schu mann en Chopin. ZEEMANSGRAF, De kleine Franse motortanker St. Guenole met een dertien koppige bemanning aan boord geraakte tijdens een zware Zuid- westerstorm op de gevaarlijke klippenkust tussen Land's End en Pen zance aan de grend en sloeg door het geweld van de brekende golven ondersteboven. Twaalf opvarenden kwamen hierbij jammerlijk om het leven, de dertiende sprong tijdens de stranding over boord en werd later zwaar gewond op de rotsen teruggevonden. Op de foto, genomen van de hoge klippen af, zien we de St. Guenole met de kiel omhoog op de rotsen liggen. Tussen schip en wal drijft een hoeveelheid wrakhout. „Van alle buitenlanders wennen zij het beste" Al zijn de bocrenemigranten, die met hun gezinnen naar Canada ver trokken, nu vele duizenden mijlen van hun geboorteland verwijderd, dat wil nog niet zeggen, dat men zich in Nederland in het geheel niet meer om hun wel en wee bekom mert. Ook in geestelijk opzicht niet. De kerken in Nederland stellen er zeer veel belang in, of het de een voudige maar ondernemende men sen mogelijk is, hun godsdienstige overtuiging in vplle vrijheid te be lijden. De Gereformeerde Kerk heeft reeds een bevoegde waarne mer gestuurd en de Generale Syno de van de Nederlands Hervormde Kerk heeft destijds ds. Stam uit Rot terdam verzocht, de christelijke Ne derlandse gezinnen in hun nieuwe vaderland te, gaan bezoeken. In April is da. Stam vertrokken en ■juist gisteren weer in Rotterdam aangekomen. Wij maakten van de gelegenheid gebruik, te informeren naar zijn ondervindingen. Het bleek dat hij op zijn lange, vaak ver moeiende reizen dwars door Canada, van Quebec naar Vancouver, (de Nederlanders zaten overal ver spreid) talrijke aangename ervarin gen had opgedaan. De positief chris- TJET is nog maar dingstroepen is "bezet- Koningin in. Zee7and, LX vier jaar geleden, tingstroepen geworden, jhr. Kaasenbroodtrad Opdracht was: landing de „British. Navel For- als gastheer op. op Walcheren. Onder ces in Germany". Ze Er weTj geimatt j„ het gedonder vair ka- kwamen dit weekeinde een voormalige Duitse mann.en over uit Hamburg met hunker en op de dijfc nan de F.nnpisp. m.arvn.tt waar een monument werd geplaatst voor de gevallenen werd een tenen, of het nu protestanten of Rooir.s-Kathoiieken zijn, worden in geen enkel opzicht, door hun werk gevers verplicht, op Zondag te wer ken. Men weet, dat iedere emigrant gedurende minstens een jaar in loon dienst op een boerderij moet wer ken en daarna een eigen bedrijf kan gaan beheren. Een enkeling bevalt het leven van boerenknecht na ze kere tijd niet meer en hij zoekt een voudig iets anders. Het vergaat hem dan meestal niet best, want geld voor de terugreis heeft hij natuur lijk niet. Maar hij behoort geluk kig tot de uitzonderingen, Verre weg de meesteq. weten, wat ze be gonnen zijn en zij bezitten wils kracht voldoende om vol te houden. Eenmaal zelfstandige boeren gewor den, biedt Canada hun met zijn enorme oppervlakte het uitzicht op een zeer goed bestaan. De Canadese boeren, van hun kant, zijn 2eer te spreken over hun Hollandse werk krachten. Zij waarderen ze als har de werkers, die daarbij van alle bui tenlanders zich het beste aanpassen bij de Canadese volksaard. „Want", zo vertelde ds. Stam ons nog, „hei is van groot belang, zeker voor de tweede generatie, dat de Nederlanders in Canada geen aparte kolonletjes gaan vormen, maar op gaan in de massa der reeds aanwe zige bewoners. Mijn bezoek heeft ook geenszins de bedoeling gehad, band tussen de emigranten en de Nederlandse Kerk te verstevigen en het was voor mij een buitengewoon genoegen te constateren, dat alle Hervormden zonder bezwaar wor den opgenomen in de „United Church". Hij verzocht speciaal, er toch vooral op te wijzen, van welk een belang het is voor de toekom stige emigranten, Engels te leren. Wanneer men als wildvreemde Noord-Amerlka aankomt en geen woord Engels spreekt, is de begin tijd, vooTal voor de vrouwen en kin deren, extra moeilijk. Zoals gezegd, ^anen de Nederlan ders door heel Canada verspreid, maar de meesten wonen toch in de staten Ontario, Alberta en. British Columbia. van de Engelse marine voet aan wal. Velen admiraal Arltss D. S. sneuvelden, maar die O., officieren en man- het overleefden zullen schappen en ze waren nooit vergeten, hoe j„ gelukkig cn dankbaar van Maas her den kingsplech tig- heid *gehouden. De commandant de Zeeuwen waren stel», Westcapelle en afvaariieir.g van de over hun bevrijding. Middelburg. Nederlandse marine Een deel van deze lan- De commissaris der waren aanwezig. EARL DERR BIGGERé EEN CHARUB CHAN-MVSTERJE No. 110. „Wel, Charlie Chan, van de po litie in Honolulu. De man, die ze uit Hawaï meegebracht heeft", „Natuurlijk. Hij is hier toch zeker ook? Dat had ik begrepen." Er kwam iets l^elijks in Madden's ogen. „Ja, hij is hier. Denkt u, dat hij de paarien nog heeft?" „Ik ben er zeker van. In een gor del om zijn middel. Roep hem hier, dan zal ik hem zeggen, de paarien dadelijk af te geven". „Prachtig!" grinnikte Madden. „Wilt u even in. deze kamer gaan. meneer Jordan, dan zal ik u roc- pen". „Ja meneer - natuurlijk", stemde Victor toe. Hij was altijd heel be leefd tegen rijke mensen. Madden ging hem voor, door een zijgang, naar zijn slaapkamer. Toen de mü- ionnaïr terugkwam, was hij in de beste stemming. „Wat een buitenkansje", zei hij. „En te denken, dat die verdraaide kok..,Hij ging naar de deur, die op de auto uitkwam, en riep luid: „Ah Kim!" De Chinees kwam aansloffen. Hij keek Madden wezenloos aan, „Waal- om komen, baas?" vroeg hij, „Ik moet eens met je praten". ■Madden's toon was minzaam, zelfs vriendelijk. „Waar heb je gewerkt, vóór je hier kwam?'' „Ik welken ovelal, baas. Stokken op glond leggen vool spoolbaan, „In welke stad heb je het laatst gewerkt?" „Niet in stad, baas. Net voolbU nelgens, stokken glond leggen. „Bedoel je, dat je dwarsliggers voor de spoorweg door de woestijn hebt gelegd?" „Ja, baas, U gelijk".' Madden leunde achterover, en stak zijn duimen in de armsgaten van zijn vest. „Ah Kim, jp bent een vervloekte leugenaar", zei hij. „Waalom, baas?" „Dat zal ik je laten zien. Ik weet niet, wat voor spelletje je hier spe len wou, maar nu is het uit". Madden stond op en ging naar de deux. „Kom binnen, meneer"', riep hij, en Victor Jordan kwam aan stappen. Chan's ogen werden nauwe spleten. „Charlie, wat is dit voor gek heid?" vroeg Victor. „Wat voer je uit in dit melodramatische pak?" Chan antwoordde niet. Madden lachte. „Kot is uit, ik zei het al, Charlie als je zo heet. Hier is meneer Jordan, een der eigenaars van de paarien, die je in je gordel hebt". Chan haalde de schouders op. „Meneer Jordan goochelen met waarheid", antwoordde hij. met een zucht van verlichting zijn dialect opgevend, „Hu heeft geen recht op de paarien van zijn moeder, wie ik beloofde. z| met mijn leven te be schermen." „Hoor eens. Charlie", riep Victor boos. „vertel me geen leugens. Ik ben beu van al dat uitstel hier, en ik kom er op last van mijn moeder een eind aan maken. Als je me niet gelooft lees dit dan". Hij overhandigde hem een kort briefje in- het ouderwetse hand schrift van Mevrouw Jordan, Chan las het. „Ik moet de paarien opgeven". Hij keek naar de klok, die druk voort tikte. „Ofschoon ik er hoog ste voorkeur aan geef, te wachten tot meneer Eden terug is.-..." „Je hebt met Eden niets te ma ken', zei Victor. ,Haal het halssnoer voor de dag". ren. Toen had hij het halssnoer der Phillimore's in zijn hand. Madden nam het gretig aan. „Ein delijk", 2ei hij. Gamble keek over zijn schouders. „Prachtig", mompelde de profes sor. „Eén minuut", zei Chan. „Kwi tantie, als u zo vriendelijk zijn wilt'*. Madden knikte, en ging aan zijn schrijftafel zitten. „Ik "heb er vanmiddag een ge reed gemaakt, ik moet alleen maar ondertekenen". Hij legde de paar ien. op het vloeiboek, en nam een getypt blad papier uit de bovenste lade. Langzaam schreef hij zijn naam. „Meneer Jordan", zei hij, „ik ben u zeer dankbaar, dat u hier ge komen bent en er een eind aan hebt gemaakt. Nu het is afgehan-" deld, blijf ik niet langer hier.,.." Hij bood Chan de kwitantie aan. (Wordt vervolgd) Luc van Dam naar Amerika Lew Eurston, de vertegenwoor diger van. de New York Twentieth Century Sporting Club, verklaarde Maandagavond in Parijs dat hij met Luc van Dam, Jean Walzack, de Franse kampioen weltergewicht en Lucien Frawcsyk, Frans- kam pioen middenge wicht, tot overeen stemming was gekomen voor ge vechten in de Verenigde Staten. Hu voegde er nog aan toe „het zijn alle drie serieuze boksers, juist de types die wc daarginds nodig hebben". Om hear Joodse man te redden, die door de Duitsers gearresteerd en met deportatie bedreigd, was. wiens twee kinderen „uit een vorig huwelijk reeds m Duitsland om het leven waren ge bracht, was de thans 52-jarige B. Knegje—Lelong er in begin 1942 toe ge komen voor de Haagse S.D., met name de beruchte Kapteïn, te gaan werken. Als vertrouwenspersoon speelde zij de S.D. verscheidene Joden en hun helpers m handen. Zij vervoegde zich aan „ver dachte" adressen om een onderduik plaats voor haar Joodse echtgenoot. Na of tijdens haar bezoek, verscheen dc 5,3. Bij een inval bij de familie H., waar ook onderduikers Inwoonden, bleef zjj, nadat de S-D.ers met de ar restanten waren vertrokken, op de kin deren van het gezin „passen" en een later komende bezoeker hield zij bij* een kopje thee zo lang aan de praat, totdat de door haar inmiddels telefo nisch gewaarschuwde S.D.ers ver schenen. Ook had de vrouw zich enkele malen in een cel laten opsluiten om van haar celgenoten vertrouwelijke mededelin gen aan de S.D. over te brieven; nieu we arrestaties waren er het gevolg van. Behalve in Den Haag, had zp ook in Amsterdam en Rotterdam slachtoffers gemaakt. „Ik kon niet anders." nep vcaachte telkens uit. als de president van de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof haar om een motivering van haar daden vroeg. „Ik was zo bang voor Kaplew!" De els was 12 jaar. De 25-jange Corrie Weber-DriesF.en utt Den Haag, die eveneens in handen van Kapteïn was gevallen, werd tot drie jaar veroordeeld. De advocaat-fiscaal had tien jaar geeist, omdat zij ver scheidene adressen van Joden en hun helpers had gegeven. Samen met de vorige verdachte had zij o.a. ook ge holpen bij de opsporing van een adres in Rotterdam. De 26-jange kantoorbediende te Gou da G. J. IVagemans kreeg 12-jaar. Hij had als aldelingscommandant van de landwacht ie Leiden deelgenomen aan cn de leiding gehad van arrestaties, opsporingen, inbeslagnemingen en pa- trcuiUes. De eis was 20 jaar, Het verzoek van dr. Evatt, da voorzitter van de 'Algemene Verga dering van de Verenigde Naties, tot uitstel van de executie van. tien Griekse zeelieden, heeft heftige reacties opgeroepen in de Griekse pers. Deze beschuldigt dr. Evatt ervan zich te mengen in Griekse binnenlandse aangelegenheden. Een Grieks liberaal parlements lid, George Vorazanis, die zich so lidair verklaarde met de oproep van. dr. Evatt, ia met geweld uit het Griekse parlement verwijderd. Zowel de Griekse premier Sopboelis als een woordvoerder van zgn par- tü bestempelden Vorazanis als „landverrader". Anglo-Amerikaanse plan nen met Duitsland stuiten op Erans verzet Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen verneemt Reuter, dat de Franse regering zich ten sterkste heeft gekant tegen het Brits-Ame rikaanse plan de voorlopige eigen dom van de steenkool- en staal industrie in het Ruhrgebied aan Duitse beheerders over te dragen, In diplomatieke kringen gelooft men, dat Frankrijk op zijn stuk zal bleven staan op de conferentie over het Ruhrgebied, die Donderdag te Londen zal beginnen. Helpende hand Op Koninginnedagen, zag men wel forse mannen opgevouwen in kin derwagens de rol van immense zui geling liggen spelen, het gelaat, vlekkerig geverfd en een witte nachtpon aan. over de daagse plun je. Nou, zo kolossaal was die baby in de voor een groot warenhuis ge parkeerde kinderwagen natuurlijk niet. maar het was toch een vee! flinkere knaap dan er gewoonlijk m zulke voertuigen liggen fce soezen en te groeien Hij had een groot wijs hoofd en ik zou helemaal niet gek hebben opgekeken als dat ven tje rechtop was gaan zitten en een paar verstandige woorden tot de voorbijgangers op het trottoir ge sproken had. En wat een stem had die snaak al! Hij overschreeuwde het straat- lawaai met glans en nam de troos tende aandacht van die aardié® roan, die gelijkelijk fietsen en kin derwagens bewaakt, volledig in be slag, Hij trof het: de vriendelijke bewaker kon zich helemaal aan hem wijden, want de overige zeven gestalde wagens waren onbewoond en fietsklanten waren er op dat moment niet te bedienen. Al vaak heb ik die amateur-pae- dagoog aan het sussen gezien in het voorbij gaan. maar dat waren dan altijd van die erg prille mens jes, die van een beetje geschud aan de wagen alweer gauw in de dom mel vielen. Deze dikzak was met zo'n foefje niet te kalmeren, dat had die geroutineerde en ervaren kindervriend best In de gaten en hij liet zjjn geschud vergezeld gaan van opbeurende en geruststellende woorden, Waar blijft die stoute mamma nou hè, gekscheerde de man, is ze nou nog niet klaar met 'r bood schappen, weet 1e wat ik geloof, ze zit in de lunchroom te fuiven, ze zit lekker gebakkies te eten en thee te drinken, die stoute mamma en ze laat jou hief maar leggen, hè, zal ik eens tegen de ruit tikken, zal ik ze eens. roepen, hè, maar dan moet jij je mondje dicht houden, dan moet je een grote jongen wezen tut, tut, 'tut, hoor nou toch eens, hoor die jongen nou toch eens te keer gaan, stil nou toch jongetje, die stoute mamma komt zo, ze moet nog even een lekker gebakkie eten, begrijp-ie dat dan niet, rare jongen... - Bèèèèèèhh. kraste het stevige kind en zijn verstandige hoofd v-erd hoe langer hoe roder. Toen kwamen er opeens drie fietsklan ten tegelijk, die geholpen moesten worden. Ga maar, zei ik tegen de bewaker, ik zal wel even bleven schudden, anders is al je moeite voor niks geweest, kfik hij bedaart ai wat Ik bracht een verleidelijke dei ning in de wagen te weeg en voeg de er ook maar een woordje aan toe, het zelfde smoesje maar van 'de man, want ik wist zo gauw geen ander. Ik begon dus maar weer: Stoute mamma, hè, zit ze maar te fuiven in de lunchroom, zit ze maar gebakkies te eten... Opeens werd ik opzij geduwd door een vlerkante, forse dame. Wie zit er te fuiven— wat is dat voor praat tegen een kind, sprak ze kil en keek me vernietigend aan. Ik liep maar gauw door, maar ik hoorde nog dat zs tegen de bewa ker zei: wat doet die vent bii me kind... te fuiven... hoe bestaatut... DESIDERIUS T afeltennis Schotland slaat Nederland De dames-landen wedstrijd tafel tennis NederlandSchotland, wel ke Maandagavond te Leiden plaats vond, eindigde in een 6—3 overwin ning voor Schotland. Waterpolo heren: Prof. Piccard onverrichter- zake huiswaarts De diepzeegondel van prof. Pic card werd Maandag in Dakar ge lost uit het moederschip „ScaltHs". De gondel zai in Dakar blijven, tot dat het Belgische fonds voor we tenschappelijk onderzoek, dat de expeditie financieel heeft gesteund, een besluit genomen zal hebben. Prof. Piccard en zijn assistent Max Cosyns zullen van Je weck naar Brussel vliegen. Er blies een koude Novemberwind die dit transport zien terugkomen, het over de perrons van het D.F, station, is hard, om je kinderen zo lang te moe toen Maandagmorgen de trein uit Venlo ten atstaan maar als ze het zo goed binnenstroomde, waarin de Oostenrijk- krijgen, in dat beloofde land. Holland..— een daK 0p0nthoud ht Wenea ver trok dezelfde trein weer terug naar Holland met 500 nieuwe bleekneusjes; die hele dag heeft het leidersteam van Unac en het Interkerkelijk bureau, rondgezworven door Wenen; gezinnen, die het moeilijk hebben, helpt men door deze kmderuitzending. Wenen is op dit ogenblik een groot, stil, triest dorp, een grauwe klomp, een steenwoestijn waar de mensen vechten tegen het moeilijke leven van alle dag. Er waren kinderen In de trein, die voor het eerst van hun leven boter op hun boterham kregen, hun moeder, een. weduwe, woont met drie jongens op een kamer, vroeger is zij zelf In Nederland geweest, 2ij kent het Wilhelmus nog en Piet Hem en de Blauwgeruite kiel. daarom heeft zij alles op haren en sna ren gezet om haar eigen kinderen ook weer m Holland te krijgen, en het ts haar gelukt, zelfs bij haar vroegere pleegmoeder. Zij, die dit werk doen, van de Unac. het Roode Kruis, de hulpcomitè's de kerkelijke organisaties, doen dit met zo weinig mogelijk ophef, zelfs de reclame, die gemaakt moet worden pm aan de fondsen te komen, wordt vaak als hin derlijk gevoeld, hun motief is dit: Uw kind is mjjn kind, al is Uw land niet mun land. Uw kind is mijn kind. ondanks veel verdriet en pijn en haat, die thans voorbij moeten zijn. kinderen zaten, bestemd voor Bot terdam en Delft. Honderd rode Oosten rijkse neusjes verdrongen zich voor de coupee-ramen, dc kinderen stapten uit met hun bagage, rugzakken, koffers en pullende tassen en werden ontvan gen door leden van de comité's van de Gereformeerde Kerk en de Oud-Ka tholieke Kerk te Rotterdam, aan wier zorg dit transport voor Rotterdam was toevertrouwd. Welkom m Rotterdam I De kinderen staan eerst nog wat be duusd te kijken, maar nu moeten ze worden ingedeeld: De Delftse groep bij elkaar, die zal straks na de kop soep verder reizen, dan Vlaardingen, Over- schte, Schiedam, Rotterdam Zuid, HJ1- iegersberg. Het grootste deel van dc kinderen is ondervoed, ze zjjn mager, zien er verpieterd en armelijk uit, maar kleurtjes hebben ze wel en monter zijn ze ook, en in het minst niet verlegen: ze hebben het heerlijk gehad m de kampen bij Venlo, waar ze twee dagen Jang zijn ondergebracht geweest. Heimweh? Mem, zegt de kleine Sonja, alleen heelt ze pjjn in haar arm, van het Inenten, cn kan de zware koffer niet dragen. In groepjes worden de kinderen nu door hun vriendelijke lei ders en leidsters naar de wachtkamer gebracht. Daar, bb de soep, houden zij lange gesprekken en die gesprekken gaar. nog over Oostenrijk. In hun zan gerig dialect vertellen zjj elkaar over hun school, over hun broertjes cn zus jes en spreken met geen enkel woord over de tijd, die ze tegemoet gaan m Holland, over de gezinnen waar ze straks zullen komen. Zo zijn kinderen, daarin uit zich hun schuwheid in plot selinge vreemde situaties. Dan komen er een paar atito's voor, waarin zJ1 naar hun toekomstige tehuizen zullen worden gcbiacht. Er gaan erg veel Oostenrijkse kindertjes in één taxi, laten we hopen, dat er bij hun terug keer meer wagens nodig zullen zijn om al die dikkertjes weg te brengén. Trouwens, van andere zijde vernamen wij nog. dat de vijfhonderd Wenertjes. die de vorige week uit HolLaml naar Oostenryk tcrustremden, in een afge sloten Unac rijdende jeugdherberg, met elkaar drie ton zwaarder wogen dtin by hun komst. Waar kunnen we onze kinderen op geven, zo vragen vele tyeense moeders, Opleiding tot piano- en harmoniumtechniker Door de Stichting ter Bevorde ring van het Nijverheidsonderwijs, de vak-examens en de Vakopleiding in de Muziekinstrumentenbedrijven zün thans in drie plaatsen in ons land vakcursussen opgericht tot opleiding voor piano- en harmo- nlu >:techniker. Als plaatsen van ves .iging Van cursus zijn ge kozen, Amsterdam, Den Haag en Zutphen. 4. Ofschoon er bijna geen twijfel mogelijk is, roept Rob er toch de meisjes even bij. Marga en Willy hebben echter ml ar één blik door de kijker nodig om er ze ker van te zijtl, dat dit het sujet is, waarmee ze in de Stille Oceaan zul ke vreemde avonturen hebben beleefd, „Als Larry in Tanger rond zwalkt, is er zeker iets niet pluis," zegt Willy. „Maar wie is die man toch?" vraagt majoor Ross, die nog nooit van „Cigaret-Larryheeft gehoord. Rob vertelt verdienen is." Van Ross en Rogers verneemt Rob, Dan steken Ross, Rogers en Rob de hoof- heni in het kort wat hij van Larry weet cn hü dat de eigenaar van het schip wèl be- den bij elkaar en wanneer Rob enkele uren dat is voldoende om majoor Ross ernstig te kend is. Dat is een zekere James Harries, „En later weer het dek van de „Vrijheid II" onder Chan boog en draaide zich om. doen knikken. „Een knaap, die tot alles in het zou me niets verwonderen, vJanneer Larry zijn voeten heeft, grinnikt hij* voldaan. Het Hij morrelde wat tussen zyn kïe- staat is," zegt Rob, „als er maar geld mee te gezagvoerder is aan boord van de Astra", zegt spel kan beginnen!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3