JU. Ir C Politieke beleid van onder het mes de regering Ook de schepen kregen een „new look" BEGROTING 1948 Kamerleden bepleiten voltooiing van Amsterdam-Rijnkanaal Von Papen roert zich andermaal Uitbreiding van koelhuisruimte is dringend noodzakelijk Radio-programma Tentoonstelling: Oost-Indonesië Wie was de leermeester van Pieter Bruegel? DE HINESE PAPEGAAI Nog iets over de „scheepsmode-show" in het Maritiem Museum Veemarkt Rotterdam pMitiecechiez Het Schieiandshuis Is er ook voor de beeldende kunst DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ÈOBHet geheim van de tunnel Woensdag 10 November 1948 Dinsdag hc.eft de 1 weede Kamer der Staten-Generaal een aanvang gemaakt met de alge mene beraadslagingen over de Rijksbegroting voor 1949. De eerste spreker, de heer van der Goes van N a t e r s (PvdA) wees op het belang van het Europese federalisme, zulks in verband met de dreiging van communistische zij de. Als eerste taak heeft het Westen de uitbouw van de West Europese Unie tot een Atlantisch Pact. Slechts een dergelijk verdrag zal de beschaving kunnen redden. Ten aan zien van het ontslag van dr van Mook meende spreker, dat dit ont slag op zichzelf noodzakelijk was, de wijze waarop het is ingeleid kan hij echter niet bewonderen Kamende tot de binnenlandse politiek, be treurde de heer van der Goes het, dat er geen twee partijen-regering is tot stand gekomen. Hoewel er geen reden bestaat terug te komen op de steun die de PvdA deze rege ring heeft toegezegd, toch hoopte spreker, dat zo spoedig mogelijk zal worden teruggekeerd tot een zuiver parlementair kabinet. In dit verband stipte hij de verdeeldheid aan. die bestaat in de christelijke historische unie, door het optreden van profes sor Gerretson. Spreker betreurde het dat de re gering niets wil doen tot oplossing van de onbevredigende gang van za ken bij de perszuivering. De tweede woordvoerder, de heer Schouten (AR) bood de minis ter-president, dr. W. Drees zijn ge lukwensen aan bij gelegenheid van zijn erepromotie. Hij bepleitte de wenselijkheid de uitvoering van openbare wer ken te doen voortgaan. Voort zetting van de werkzaamheden tot inpoldering der Zuiderzee, de aanleg van het Amsterdam- Rijnkanaal acht hij noodzake lijk evenals, met het oog op de decentralisatie der industrie, Werkzaamheden aan wegen cn kanalen. Het vraagstuk van lonen en prij zen besprekende, zegt hy van oor deel te zijn, dat de subsidies op brandstoffen en levensmiddelen zo spoedig mogelijk moeten worden af geschaft. Komende tot de kwestie Indonesië vraagt de heer Schouten een nadere toelichting van de regering waarom dr van Mook heeffc moeten heen gaan Ook zal hij graag vernemen, waarom dr Beel, na aanvankelijk naar Indonesië te zijn vertrokken zo, spoedig weer naar Nederland terug keerde. In verband met de reis van minister Stikker naar -> Indonesië, vraagt hij, of er essentiële wijziging in het beleid -der -regering- is geko men. In wat hij de laatste weken heeft gezien kan hij niet anders zien dan een schadelijk beleid. Hij erkent de vele moeilijkheden, maar langs de nu gevolgde weg kan niet een ervan worden opgelost.. Tenslotte' betoogt de beer Schou ten, dat in het evangelie alleen het fundament'te vinden is om te bou wen en moedig voorwaarts te gaan. De heer "Welter (onafh. RK) wijdt over de Indonesische kwestie. Hij heeft zich geërgerd aan een im pertinent communiqué van de Com missie van Goede Diensten De heer Romme (KVP) bepleit evenals de heer van der Goes van Naters een vergaande samenwerking binnen en buiten Europa. Met de poging der regering om als nog met de republiek tot overeenstemming te komen kan spr zich in principe verenigen. Hy is het er mee eens, dat aller eerst nakoming van het bestand en hervatting van het goederen verkeer bewerkstelligd moeten worden. Hij hoopt, dat minister - 7->j Com munistisch gewroet moet in ge heel Indonesië worden geweerd. Aan het zware werk van dr van Mook is op het meest geeigende ogenblik 'n eind gekomen. Voor het welslagen van de arbeid van de ho ge vertegenwoordiger der kroon, dr. Beel, uit de heer Romme de beste wensen. Tenslotte merkt spr. op, dat da zorg voor het gezonde gezin een zeer grote plaats inneemt in de politiek van zijn partij. Voor een goed ver keer tussen het kabinet en de frac tie der KVP zal van ongemene be tekenis zijn, dat er de nodige arm slag is voor de geestelijke en stoffe lijke ontplooiing van het gezin. Do heer Til an us (CH) ver klaart van oordeel te zijn, dat voor zichtigheid geboden is op het stuk van internationale samenwerking. !AI te veel enthousiasme zou het jonge plantje van het federalisme kunnen verstikken. Het overleg, dat' nu in Indonesië nog plaats heeft, lijkt spr, het laat ste overleg. De regering moge zich haar woor den indachtig zyn, dat de huidige toestand niet te dulden is. De mededelingen der regering over' de industrialisatie juicht de heer Tilanue toe, maar, „zorgt cr ook voor, dat de producten ver voerd kunnen worden", zo zegt hij. Behalve voor kanalen en wegen vraagt hij de aandacht voor verdere inpoldering der Zuiderzee. Beroep op wereldgeweten' Franz von Papen en Hans Fritzsche, de natJpnaal-soclalistische radiocom mentator', hebben samen met 250 andere nazI-Eevangenen een beroep gedaan op „het wereldgeweten" teneinde de vrij lating van ongeveer 2QQ kleinere nazi's te verkrijgen. 2Ij zeiden, in een resolutie, die ge zonden is aan het Amerikaanse mili taire bestuur en aan de Beierse rege ring „dat met alle kampbewoners be langrijke nazi's zijn". Birdeye, een eenvoudig pelsjager, is de man geweest, die in Amerika de grote stoot gegeven heeft aan. de ontwikkeling van het conserve ren van levensmiddelen door mid- lel van snel bevriezen, het z.g. iiepvriezen. .Iet principe van dit systeem had hij afgezien van de Eskimo's in Labrador, die de door hun gevangen vis in de felle koude wind lieten bevriezen en aldus voor lange tijd houdbaar maakten, zonder dat dit voedsel iets van zijn smaak of kwaliteit verloor. De koeltechniek, die omstreeks 1870 is ontstaan heeft trouwens over de gehele wereld een geweldige vlucht genomen. De inrichting van een moderne maatschappij zou niet denkbaar zijn zonder de koelma chine, hetzij voor het industrieel gebruik, hetzij voor de toepassing in het klein als in schepen, vlieg tuigen, restaurants, woonhuizen enz. Ir, M. J. Stam van. het Architec ten. en Ingenieursbureau. „Stam" heeft Dinsdagavond voor talrijke leden en genodigden van de Vere niging ter bevordering van Fa- brieks- en Handwerknijverheid te Rotterdam het ontstaan van het technisch koelen en de ontwikke ling ervan behandeld. Deze belangwekkende causerie stelde de spreker tevens In de ge legenheid te wijzen op het veront- .rustend feit, dat zowel Amsterdam als Rotterdam wat koelhuisruimte -betreft verre ten achter staan bij buitenlandse havens als San Fran cisco, Los Angeles, New York of Londen. Rotterdam bezit ongeveer 26.000 kub. meter koelhuisruimte, Amsterdam na de brand, waarbij 28.000 kub. meter verloren ging, nog ongeveer 40.000 kub. meter. Na de oorlog is in Rotterdam van particuliere zijde begonnen met de Advertentie 1. M. Nu de winter weer aan is gebroken, Wapent elk zich met tangen en poken. Brandhout, kolen en turf. Ik heb TIPI en ite durf Zelfs de Ijstijd wel in, zónder stokenI 'n TIP VAN BOOTZ In*. A. S. B. te Utrecht, ontv. 1 £L TIP. WOENSDAG 10 NOVEMBER Avonflpr o gramma HIVERSUM I: 19.— drijvende mijnen ln het verkeer; 19.15 Silvcstri-kwartet; 18 30 voor de Jeugd; 19.40 jeugdnleuws; 19.45 lezen in de bijbel; 20.— nieuws; 20 05 dingen van de dag; 20.15 socialis tisch nieuws; 20-20 omroeporkest; 21,05 hoorspel; 22.15 Chopin-prog.; 22.45 van bock tot boek; 23.— nieuws; 23.15 gram. platen; 23.45 24.— gram. platen. HILVERSUM H: 18.— nieuws; 19.15 reg. uitz,; 13.30 actueel geluld; 19 45 Engeise les; 20.nieuws: 20.15 dank dienst-, 21,45 concertgebouworkest; 22 45 avondoverdenking; 23— nieuws. 2315 gram. muziek; 23.47 24,— gram. pla ten DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 HILVERSUM I; 7.— nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7,30 Louis Levy; 7.50 dagopening; 8.— nieuws; 8.15 gram, pl 8 55 voor de vrouw; 9.— gram. muziek; 9,30 gram, platen; 10.morgenwijding; 1915 gram. platen; 10.50 voor de kleu ters; 11.philh. orkest; 11.15 plano- spel; 11.45 de wereldpers; 12.— Mana Zamora; '12,30 weerpraatje; 12 33 in *t spionnetje; 12.38 Pierra Palla; 13 nieuws; 13.15 mededelingen; 13 20 Jo Bos; 1350 gram. platen; 14.St. Maar ten; 14.15 solisten-concert; 15.— voor zieken en gezonden; 16.— van vier lot vijf; 17.kaleidoscoop; 17.20 welk dier deze week?; 1730 doet L-t zelf; 17 35 the seven wings; 18.nieuws; 18.15 sportpfaatje; 18.30 reg. uitz, HILVERSUM U; 7.— nieuwe; 7.15 gr, platen; 7,45 morgengebed; 8.— nieuws; 815 gram. platen; 9.voor de vrouw; 9.05 operettemuziek; 9.30 waterstanden; 9.35 Zigeunerklanken: 9.45 schoolradio; Orgelbesp.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Leeds Festival Choir; 11.Zonite- 11.40 schoolradio; 12.Angelus; 12,03 Klaas van Beeck; 12 SS zonnewij- 2®j; 13.nieuws; 13.25 zang en orgel; 13 45 hors d'oeuvre; 14.— Canzonetta- ensemble; 14,40 voor de vrouw: 15. Sweelinckkwartet; 1530 gram. muziek; bijbellezing; 10.45 Berlijns stede- bfk orkest; 17.— radio Jeugdjournaal; 17,30 planoduo; 17.50 reg uitz.j 18.— gram, muziek; 18.15 land- en tuinbouw; 1830 Alex Schellevis met koor; 18.50 problemen voor pientere piekeraars. TUINKALENDER 11 NOVEMBER. By de aan- schaffing van bloeiende kamer planten bepalen velen hun keuze ,op die planten, die de meeste bloe men bezitten. Ongetwijfeld trekken dergelijke planten in vergelijking tot andere toet het meest de aan dacht. Indien alle bloemknoppen, die b.veen Azalea bezit, reeds ge heel open zijn, betekent dit echter, dat de verdere bloei nop maar van beperkte duur kan zijn. Daaróm doet men verstandig door bij aan schaffing uan Azalea's exemplaren te kiezen, die naast hun reeds ge opende bloemen ook nog halfge opende of zwellende knoppen be zitten. Daardoor kan men langer van de bloei genieten dan bij de planten, waarvan alle knoppen reeds een bloem hebben gevormd. Bij de aanschaffing van Cyclamen houde men eveneens rekening met het aantal knoppen, waaruit nog bloemen zijn te verwachten. bouw van ca. 47.000 kub. meter koelhuisruimte. Ir. Stam consta teerde, dat dan nog ongeveer 80.000 kub. meter nodig zal zijn het bui tenlands peil of wel de minimum capaciteit te benaderen. Antwerpen bijv. breidt zijn koelbuiscapaciteit snel uit en ook Rotterdam, moet volgens spr. er voor waken bij te bleven, wil de Maasstad niet, dat in de toekomst haar een deel van het snel groeiend verkeer van ge koelde waren zal ontgaan. De mo gelijkheid van opslag en bewaring van Westlands fruit of van vis is eveneens zeer gunstig voor Rotter dam, Ir. Stam meende, dat het ver antwoord zou zijn van overheids wege een koelhuis te bouwen van 50.000 kub. meter. Hij heeft bere kend, dat zo'n object een kapitaal vergt van 15.C00.0Ö0 gulden. Bij een bezettingsgraad van het koel huis van 75 procent kan dit kapi taal een rente van 6 procent af werpen. Ir. Stam achtte het ten slotte technisch mogelijk het koel huis zodanig in te richten, dat het ook als normaal veem kan worden gebruikt, terwijl een in Amerika ontwikkeld systeem moet worden toegepast om de goederen per spe ciale electrische trucks binnendoor in en uit het pakhuis te brengen Zaterdagmorgen is in. het museum voor land en volkenkunde de ten toonstelling „Oost-Indonesië" ge opend, die georganiseerd is voor het lustrum van de economische hogeschool. De voorzitter vande lustrumcommissie, de heer Drent, sprak hierbij een openingswoord. De tentoonstelling, die zeer smaak vol is ingericht, omvat zowel econo mische en kunstzinnige, als ethnolo- gische aspecten van dit deel van In donesië. Er is een gehele zaal gewijd aan de mademe Balinese schilder en. beeldhouwkunst, waarbij een stuk, met gele en witte vlinders, dat □p de Japanse bezetting geïnspi reerd is. Beneden bij de ingang is een stand van de World Student Relief, welke organisatie een deel van de op brengst van de verkoop van zakjes rijst, koffie en pinda's zal ontvan gen. Het andere deel van de op brengst gaat naar het adoptie-comi té voor Oost-Indonesië. Tijdens de tentoonstelling wordt een filmpje vertoond over het leven daarginds. Postduivenvereniging „Het Westen" 15 jaar Met een feestavond in de grote zaal van „Odecn" vierde Zaterdag avond de postduivenvereniging „Het Westen" haar 15-jarig bestaan. De voorzitter van de feestcom missie, de heer Brons, huldigde na zijn welkomstwoord de voorzitter van „Het Westen", de heer A. Lett- pen, wegens zijn bijzondere verdien sten voor de vereniging en de dui vensport in het algemeen. De heer Kruyt, voorzitter van de Rotter damse bond, de heer Van Blze, voorzitter van de kring „West", en afgevaardigden van de verenigin gen „De Rode Doffer" en de „Wes» terbode" 3loten zich in hun spee ches by de hartelijke woorden van de heer Brons aan. Van vele zijden ontving de voorzitter van de jubi lerende vereniging bloemen en ca- deaux. Na dit min of meer officiële gedeelte van de avond was de beurt aan Martin Rijke, onder wiens lei ding de aardige revue „Dat zit wel goed." werd opgevoerd, Na afloop kwam mr. Parolus met zijn film camera ten tonele, tot verhoging van de feestelijke stemming ïn de zaai. Met bal werd de geanimeerde jubileum-viering besloten. De heer Diepen spreekt over vliegveldproblemen Op uitnodiging van het departe ment Rotterdam van de maatschap pij van nijverheid en handel zal hedenavond de heer Frits Diepen in het Rotterdamse Beursgebouw een lezing met lichtbeelden houden over het op het ogenblik wel zeer actuele onderwerp: „Het vliegveld tussen Rotterdam en Den Haag". Voor een vrijwel volle zaal van de Rotterdamse kunstkring heeft dr. H. P. A. Vorenkamp, directeur van het museum Boymans, gister avond een lezing gehouden over Pieter Brueghel de Oude. Om de werken van een klassiek schilder volkomen te kunnen begrijpen, zal men zich naast hem op het krukje voor de ezel moeten zetten en zich volkomen in leven in de tijd waar in de meester werkte. Dit brengt natuurlijk grote moeilijkheden met zich mee en veel studie. Bij de be studering van werken en leven van een grote schilder komen de kunst historici steeds weer voor grote vraagstukken te staan, waarvoor schijnbaar wel een oplossing is ge vonden, maar welke oplossing toch niet bevredigt. Een van die pro blemen by Pieter Brueghel de Oude was voor dr. Vorenkamp de vraag wie Brueghel's leermeester was geweest. Vrijwel algemeen wordt aangenomen dat dit Brueghel's schoonvader Pieter Cocke van Aelst zou zijn. Spreker was het daar niet mee eens. Niet de schoonvader, maar de schoon moeder Maaike Bessemer Verhuist, één van de vier Nederlandse vrou wen, die zich in de zestiende eeuw verdienstelijk hebben gemaakt met het illustreren van boekwerken, maar van wie weinig werk bekend is, omdat het niet gesigneerd was, zou de leermeesteres van de grote schilder zijn. Spreker baseerde zijn stelling, die naar hij zelf zei nog steeds moeilijk overtuigend te bewijzen is, maar waarvoor hij nog meer materiaal hoopt te kunnen verza melen, op het feit dat Pieter Brue ghel de Oude-eigenlijk een tninia-^ tuurschilder was. Dit blijkt over-* duidelijk uit talrijke werken en ook uit een mïniatuurportret van hem, dat in Italië is gevonden. Verder is er een sprekende overeenkomst in karakter tussen lijn minatuuv- voorstelling en de boekverluchtin gen van de primitieven die Maaike Bessemer Verhulst schijnt te heb ben gemaakt. Talrijke projectieplaten hielpen dr. Vorenkamp zijn betoog met zichtbare bewijzen te staven. Oorsprong van het Sovjet- Russische dynamisme Vanavond 8 uur zal de Eerwaar de Vader Henri Jean Omez voor de Alliance Franpaise in de aula van museum Boymans, een lezing hou den over de psychologische oor sprong van het Sovjet-Russiche dyanisme. Zijne eerwaarde, die een uitste kende kenner is van de Russische taal, is belast geweest met talrijke culturele missies in de Sovjet Unie. Tijdens werkzaamheden op het Deense schip „Coralïne" op-de werf Wilton Fyenoord in Schiedam is de 62-jarige L, uit Rotterdam van een ladder gevallen en in het 10 meter lager gelegen scheepsruim terecht gekomen. De man is in zorgwek kende toestand naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. Thans ic zijn toestand iets gunstiger. BARL DBRR B1CCBRS BEN CHARLIE CHAN-MYSTERIB No. 311 Er was een vreemde uitdrukking gekomen op het gewoonlijk onbe wogen gezicht van Chan. HU strek te de hand uit naar het hem toege reikte blad papier, en gTaep toen. met de vlugheid van een tijger, de paarlen. Madden greep ook, maar net te laat. Het halssnoer ver dween in Chen's ruime mouw. ,Wat nu?" bulderde Madden, op springend. „Jij krankzinnige.." „Stil," zei Chan. „Ik houd de paarlen." „Zo?" Madden greep een revol ver. „Dat zullen we dan eens zien." Er klonk een schot maar niet uit Madden's revolver. Het kwam uit de zijden mouw van Chan. Het wapen van Madden viel kletterend op de vloer, en er was bloed op zijn hand. „Buig niet voorover!" waarschuw de Chan, en zijn stem werd plotse ling hoog en schril. „Postbode heeft lange wandeling gedaan, maar nu heeft hij einddoel van tocht bereikt Buig niet voorover, of ik plaats ko gel in ietwat waardevol hoofd." „Charlie ben ja gek?" riep Victor. „Niet erg," glimlachte Chan. „Verleen mij de vriendelijke gunsr, achteruit te gaan, meneer Madden." Hij raapte de revolver op het ge schenk van Bill Hart, leek het. „Zeer mooi pistool ik nu gebruik van maken,1' Hij Het Madden om draaien, doorzocht hem en zette toen een stoel midden in de kamer. „Neem hier plaats, als u zich zo ver wilt verwaardigen...." „Vervloekt!" riep Madden. „Zet u neerl" zei Chan. De grote Madden keek hem een seconde aan, en liet zich toen on willig in de stoel vallen. „Meneer Gamble," riep Chan. Hij doorzocht het tengere mannetje. „U hebt mooi, klein wapen in de kamer achter gelaten. Zeer goed. Dit is uw stoel. En niet te vergeten, meneer Thom, ook ongewapend. Makkelijke stoel voor u ook." Hij ging achteruit en keek hen in het gezicht. „Victor, ik doe nederig voorstel, u zich voegen bij gToep. U altijd overvloedig dwa ze jongen. Ik herinner mij in Honolulu...." Zijn toon werd koel. „Ga vlug zitten, of ik maak gaatje in u en licht zware last van moe ders gemoed." Hij trok een stoel tussen hen en de wapenverzameling aan de muur. „Ik zal ook wagen mij neer te vlijen," verklaarde hij. Hy keek op de klok. „Ons wachten zal mis schien lang duren. Meneer Thorn, een voorstel komt bij mij op. Neem zakdoek en verbind gewonde hand van Chef." Thorn haalde een zakdoek te voorschijn cn Madden stak zijn hand uit. „Wat duivel waar wach ten we op?" snauwde de millionnair „Wij wachten terugkeer van me neer Bob Eden af," antwoordde Chan. „Ik zal veel mee te delen hebben als liij verschijnen." Thorn voltooide zün liefdewerk, en sloop weer naar rijn. stoel. De grote klok tikte voort. Met het ge duld, dat zijn ras kenmerkt, zat Chan rijn vreemde groep gevange nen aan te kijken. Een kwartier verliep, een half uur, de minuut wijzer begon langzaam het uur van negen te naderen. Victor Jordan schoof onrustig heen en weer op zijn stoel. Wat een gebrek aan eerbied tegenover eert man, die mïllioenen waard was! „Je bent niet bij zinnen, Charlie," pro testeerde hij. „Misschien,*' antwoordde Chan. „Wij wachten af en zien," Daar ratelde een auto het erf op. Chan knikte. „Lang wachten bijna voorbij," verklaarde hy. „Nu me neer Eden komen." Zijn gelaatsuitdrukking verander de, toen er op de deur werd ge klopt. Ze werd opengeduwd, en er kwam. een man naar binnen. Een gezet, vastbesloten man met ccn rood gezicht; Kapitein Bliss van de Afdeling Moordzaken. Achter hem kwam nog iemand, een mager, ge spierd individu, met een zeer wijde hoed. Zij staarden vol verbazing naar het schouwspel daar voor hen. Madden sprong op. „Kapitein Bliss ik ben blij, dat U komt- U bent juist op tijd." „Wat betekent dat?-" vroeg de magere. „Meneer Madden," zei Bliss, „ik heb Commissaris Harley Cock mee gebracht Ik geloof, dat u ons nodig hebt." ,.Dat hebben we zeker," ant woordde Madden. „Deze Chinees is waanzinnig geworden. Neem hem zyn revolver af en arresteer hem." De commissaris ging naar Charlie. „Geef mij je vuurwapen, John." be val hij. „Je weet, wat het zeggen wil een Chinees met een revol ver in Californië." (Wordt vervolgd) Over de tentoonstelling: Vijftig jaar Rotterdamse zeescheepvaart, waar mee professor Hofstra en zijn staf het fonkelnieuwe gebouw aan het Burgemeester 'sJacobpleïn hebben ingewijd, schreven wil reeds. Daar het echter een openingsplechtigheid betrof met de onvermijdlük daar aan verhonden toespraken, is de beschrijving van het tentoongestelde in ons verslag enigszins op de achtergrond gedrongen. Dit verzuim, dat wij door ruimtegebrek wel moesten begaan, willen wij goed maken door thans nog even nader op deze interessante expositie, die tot 10 Januari geopend blijft, in te gaan. Professor Hofstra zegt in het voorwoord vat, de uitvoerige cata logus, dat de tentoonstelling niet cp volledigheid kan bogen. Zo is bijv. geen aandacht besteed aan de tech nische ontwikkeling van het schip en zijn er ook hiaten, doordat som mige rederijen vele modellen en foto's tijdens de oorlog hebben ver loren. Dit moge zo zijn; niettemin is de tentoonstelling, ook wat com positie betreft, toch bijzonder at tractief geworden voor een ieder, die van schepen houdt. Immers het tentoongestelde materiaal lijkt ons nog ruim voldoende om zich een idee te kunnen vormen omtrent de ontwikkeling van het Rotterdamse koopvaardijschip naar zyn aard en uiterlijk in de loop van een halve eeuw. Van mastbark De opmerkzame bezoeker zal ontdekken, dat ook het" schip zich. de „new look" heeft aangemeten, de fraaie en soepele gebogen lijn in romp en bovenbouw. En precies ais bij de damesmode is deze „new look" eigenlijk een te ruggrijpen ziaar een vroegere trant. Kijk maar eens naar de foto's van de in 1803 doc/ J. en K. Smit te Krimpen a.d. Lek gebouwde stalen viermastbark Jeanette Frangoise, zoris zij daar op de helling ligt als een jacht zo slank en sierlijk van vorm, een voortreffelijk gestroom lijnde romp, een magnifiek hellen de steven. Hoe was het mogelijk, dat toen men de zeilen door de stoommachine verving, absoluut geen aandacht geschonken werd aan de rompvorm? De slanke scheepslijn in de loop van eeuwen door de scheepsbouwmeesters als het ware bij intuïtie ontwikkeld en die in het clippertype haar vol maakte vorrti vond, scheen verge ten, toen men het stoomschip ging bouwen. Hoofdzaak was zoveel mo gelijk lading te bergen waar maar mogelijk was met als resultaat een onooglijk lomp schip, een drijven de laadkist zonder meer. Verschil lende modellen van dergelijke „misbaksels" op scheepsbouwkun dig gebied zijn op deze tentoonstel ling de stille getuigen van een tijd, waarin men zich niet bekommerde om het feit, dat het gestroomlijnde zeilschip bij gunstige wind 300 en meer mijlen per etmaal aflegde en een goeie, ouwe stomer van de Hol land Amerikalijn met een sukkel gangetje van even vijf mijl per uur drie maanden nodig'had om Zuid- Amerïka te bereiken! Och, het- was gezellig varen' met die schuiten. Oudgedienden halen de herinneringen uit die tijd maar al te graag op. Maar behalve ge zellig, bleken die schepen ook erg oneconomisch. Alras raakte men ervan overtuigd, dat een maximaal laadvermogen nu niet bepaald het voordeligst was. Men ging een beet je hieraan opofferen door de scheepsromp een slanker vorm te geven, waardoor groter snelheid werd behaald met relatief minder machinevermogen en brandstofver bruik. Wij kunaen die ontwikkeling heel aardig volgen aan de hand van de tentoongestelde modellen van schepen, die in later jaren werden gebouwd, tot Willem Ruys De absolute noodzaak om zo eco nomisch mogelijk te varen, deed een -nieuwe speciale wetenschap ontstaan, die van de vormgeving van scheepsromp en -schroef. En ziedaar, de romp van het moderne koopvaardijschip ging zowaar weer lijken op die van het beroemde clip pertype. Bekyk maar eens model len als dat van het kustvaartuig Bernisse, het motorvracht- en pas sagiersschip Aldabi, of de Arends- kerk van de V.N.S. Men vindt er de Jeanette Franqoise in terug! Men ontdekte ook, dat een gestroomlijn de bovenbouw behalve een aesthe- tischc winst node door de kleinere lucht weer stand een niet te ver smaden branddstofbesparing ople verde. Een aardig voorbeeld hier van is het drietal modellen van tankers van Van Ommeren, t.w. de Katendrecht daterend van 1925, nog recht en stijf, de Dordrecht van enkele jaren later met reeds hier en. daar een gebogen lijn en tenslotte de Moordrecht van 1930 als stroomlijn schip bij uitnemend heid! Nog vele vergelijkingen van. deze aard zijn mogelijk zoals bijv., die tussen de modellen van Volen- dam en Statendam, die opgesteld staan naast een schetsmodel van de huidige Nieuw Amsterdam; het ver schil Is frappant. Hoe de rederijen in de loop van een halve eeuw hebben geleerd hun passagiers te verwennen blijkt zeer sterk uit de schrille tegenstelling tusseij, het in 1891 gebouwde Lloyd- passagiersschip Ardjoeno, waarin de reizigers heel ongeriefelijk met een minimum aan uitzicht en com fort ergens onder een dek zaten weggestopt en het motorpassagiers- schip 'Willem Ruys, waarop de pas- sagiers minstens zoveel comfort ge boden wordt als in het beste hotel aan de waL Dergelijke frappante verschillen zijn er legio op deze tentoonstelling. Zij vormt daarmee een brok aan schouwelijke scheepvaartgeschiede nis, ongemeen interessant voor een ieder, die haar als zodanig weet te bekijken en te beleven! Zangkoren kampten in Overschie Het mannenkoor ..Ons Genoegen" en het gemengd koor „Caecilia" hebben Zaterdag in het verenigingsgebouw van Overschie met vele andere verenigingen han achttiende najaarsconcours voort gezet. De vocale prestaties waren vaak verrassend goed en het was het Chr, gemengd koor „Crescendo" uit Ma"\s- dijk, dat de eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid en een dirigenten prijs verdiend won. Maar ook de dames en heren uit Rot terdam en naaste omstreken weerden zich goed. Het gemengd koor „Rotter dam" legde beslag op de eerste prijs in de tweede afdeling, het Ridderkerks ge mengd koor „Stem des Volks" en het gemengd koor „Zanglust" uit Delfganw deden het zelfde met de eerste prijs ln de tweede afdeling en de t.veede prijs in de derde afdeling. Italiaanse sinaasappelen voor Ned. aardappelen Vier en een half duizend ton Ita liaanse sinaasappelen worden in De cember in ons land verwacht Er is een contract met Italië afgesloten, waarbij wij ons -verplichten aard appelen en aardappelmeel te leve ren, terwijl Italië ons daarvoor in ruil sinaasappels stuurt. Deze trans actie is bijzonder belangrijk, daar hierdoor tevens onze afzet van aard appelen aanzienlijk wordt verruimd. Totaal; 3944 Vette koeien en ossen 675; gel:rtuks- vee 1247; graskalveren 252; nuchtere kalveren 22S; biggen 498; veulens 32; paarden 434; schapen 395: bokken en geiten 174; varkens ,41- - De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 800!— 780 600.—; melk koeien f 825.-— 720.— 600.vare koeien f 490.400.—* 350.vaarzen 575.— 425 325.—; pinken f 400,— 300 225 graskalveren f 210— 160.— 110.big gen i 45.— 40.— 30—; hitten f 650.— 450.300.paarden, werk 1 850 650.400.slachtpaarden i 1.20 1<— 0.80 per kg. Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets kleiner handel kalm, beste melkkoeien iets sty ver In prijs, verder onverander lijk. Vare koeien aanvoer als vorige week. habdel tamelijk, prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer groot, handel matig en prijzen constant Graskalveren: aanvoer kleiner, han del traag, prijzen iets teruggaande. Paarden: aanvoer aanmerkelijk groter, handel zeer kalm. prijzen iets hoger. Zang cn dans "Wie zingend en tapdansend door het leven, wenst te gaan en met deze bezigheden zyn brood verdie nen wil, dient rich aan een grondi ge oefening in die kunsten te on derwerpen, alvorens met enige kans op succes de planken te kunnen be treden. Dat hadden de gezusters Willy en Anna drommels goed beseft, toen zij een half jaar geleden samen en in vereniging de voorbereidingen gingen treffen tot het vormen van Een zang- en dansnummer. De meis jes hadden het tiu eenmaal in hun mooie hoofdjes gezet sterren te worden aan de variété hemel en sinds dat ogenblik zongen zij als zij niet tap dansten en tapten als zij niet zongen. Nu wilde de buur vrouw van beneden van dat zangen nog zwijgen, maar des te meer spre ken van de oefeningen in het tap dansen. Kijk eens. edelachtbare, oreerde de bewoonster van de benedenver dieping. beklaagde in deze zaak, als die meiden gingen dansen en dat deden ze 's morgens, 's middags en 's avonds, kon ik de kamer wel uit gaan want ze namen het vloerkleed op en roffelden aan een stuk door met 'r voeten op het zeil. U be grijpt wel rechter, dat dat voor mijn geen doen was, u ken u zeker wel voorstellen wat voor geluid dat maakte. De rechter knikte dat hij het kon. En wij moesten ineens weer denken aan die Parool boottocht op de verlichte Maas. Toen de paren op het voordek een gezellig en rus tig dansje maakten gingen wij even naar de kajuit beneden. Nog horen wij het helse lawaai dat de voe ten der dansers boven ons hoofd maakten en dat was dan nog maar een geschuifelde foxtrot. Dat die buurvrouw beneden, zoals zij zeide, een punthoofd gekregen had van dat klepperende getap der zusjes, leek ons niet overdreven. Onder zulke omstandigheden moet er een gespannen verhouding ont staan bij de buren onderling, da's duidelijk. Het hangt er nu maar van a£ hoe zo'n spanning rich, ontlaadt. Dat horen we uitvoerig van de moe der der ondernemende meisjes. Kijk eens, meneer de retühter, sprak deze vrouw met nauwelijks verborgen verontwaardiging: me dochters zijn fesoendelijke meiden, dat ze mooi en knap benne kenne zij niet helpe en als je danst ken je toch zeker wel fesoendelijk blijve en omdat dat mens beneden nou drie meiden heb die geen van drieën deugen willen, dat ken ik bewijze, daarom hoef ze als moeder zijnde mijn kinderen nog niet uat te schel den, die hotemetoot. "Wat buurvrouw de meisjes nage roepen had was inderdaad niet fraai Het kwam hierop neer dat het maar onzin, was, dat gedans van die meisjes, .zendeden het maar om haar te pesten, v/ant om zonder jurk op een toneel te huppelen hoefde je niet iedere dag een paar uur te oefenen en wat voor soort zulke meiden-waren, nou, dat hoef de je niet te vragen gewone natuurlijk. Zoiets mag je natuurlijk niet roe pen op straat dat iedereen het ho ren kan. dat kost een verbaal en geld. Vijf gulden deze keer maar, want het lawaai boven je hoofd is toch wel zeer hinderlijk, gaf de rechter grif toe. De C.J.M.V. Boezemwijk geeft Dinsdag 23 November in Lommer rijk een toneelavond. De „Boezem vrienden" voeren „Mensen in Pen sion" op. Aanvang 8 uur. Twee expositie-zalen Het Rotterdamse tent oons tellings- areaal voor beeldende kunst kan weer een bescheiden aanwinst boe ken. In het Schielandshuis. dat reeds onderdak biedt aan het Rotterdams Toneel^ en de binnenkort te openen sociëteit en eerlang het Historisch Museum zal huisvesten, worden Za terdag twee zalen, een grote en een kleinere, geopend, waar regelmatig werk van Rotterdamse beeldende kunstenaars tentoongesteld zal wor den. Op dc eerste persconferentie in het gereorganiseerde gebouw een klein historisch feit op zichzelf! heeft de voorzitter van de sectie beeldende kunst van de Rotterdam se Kunststichting, de conservator van het Museum Boymans, de heer J. C. Ebbinge Wubben er nog eens de nadruk op gelegd, hoe noodzake lijk voor de ontplooiing van. de kun stenaar en de bloei van het kunstle ven het bestaan van een forum is, waar kunstenaars en publiek elkan-, der kunnen ontmoeten. H|j was ver heugd, dat anderhalf jaar nadat de Kunststichting de eerste stappen tot het verkrijgen van expositieruimte gedaan had, deze twee zalen nu in gebruik konden worden genomen en hij bracht dank aan de instanties, dm dit hadden mogelyk gemaakt. De inrichting van de zalen is uiterst sober en we hopen dan ook van harte, dat men de mogelijkheid om de ruimte door versieringen een wat menselijker aanzien te geven de heer Wubben vergat niet hierop te wijzen met beide handen zal aangrijpen. De Kunststichting heeft 't beheer van de ruimten overgedra gen aan 'n werkcommissie, waarin de heren Van Rijn, "Warffemius en Sok zitting hebben. Deze zal de kun stenaars uitnodigen; niet altijd be hoeven dit Rotterdammers te zijn, ook kunstenaars uit andere plaatsen- zullen. welkom zijn, waarbij men echter wel het beginsel van uitwis seling wil volgen. Aan do tentoon stelling zyn voor de kunstenaar geen onkosten verbonden; wel maakt de gastvrouwe aanspraak op 10% van de opbrengst van aankopen bij wijze van service. De sectie beeldende kunst is niet ontevreden over de resultaten van het afgelopen jaar. De gemeente verleende subsidies voor op drachten, het Archief Rotterdam se Beeldende kunstenaars werd verder aangevuld Cn ook geraad pleegd en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat de subsidies het vol gend jaar verdubbeld worden. Op de tentoonstelling, die Zater dag door weth. v. d. Vlerk geopend zal worden zal werk te zien zijn van: Nico Benschop, Agnes Canta, W. Chabot, Krijn van Dyke, J. Goed hart, A, Kikkert, Cornelis van der Laan, C. van Leeuwen, A. J. Neu- huys, L. van. Roode, B. v. d. Smit, C. Timmer, J, Bezemer, A. Cornelis, Dook Everse. Ph, Kouwen, Jaap Vis ser en Ch. Kemper. 5. Enkele weken later slentert Rob achteloos een café binnen in de Franse wijk van Tanger en hij neemt plaats aan de har. Met majoor Ross en zijn vriend Roger h< t hij dit plan goed vi ibereid: Larry komt Uier iedere avond en hy tal proberen met hem in contact te komen. Een. half uur later komt de kapitein van de „Astra" binnen, samen met de motordrijver. Wanneer hij Rob ziet, stoot hij zijn vriend aan en zegt: „Die vent ken ik! Met hera heb ik nog een hy kent Rob wel. Hy heeft een mooi zeil- zijn oren in de schuld. Hy wil zijn schip ver appeltje te schillen. Maar ik vraag me af hoe schip de „Vrijheid 12". „Maar hij zit lelijk in kopen. Gisteravond stond er een advertentie hij hier verzeild is geraakt. Wacht, misschien de knoei", vertelt José, „hy heeft in Spanje in de krant" „Heb je die krant nog?" vraagt weet José er iets van." José is de barman, die in de gevangenis gezeten wegens smokkelen. Larry, want een Idee flitst door rijn hoofd, iedereen kent en elk schandaaltje weet. O ja, Hij is al zijn geld kwijt geraakt en zit tot over

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3