C Binnenkort 2 manen aan onze hemel? 69ct Ook in Amerika een tekort aan verpleegsters Het is altijd goed, te weten hoe een ander het doet A1 Hoeden voor Heren Radio-programma GEESTELIJKE EPIDEMIEEN ALS STUDIEOBJECT Ook voor de ziekten der massa moet een geneesmiddel zijn Op elk terrein kan het euvel zich openbaren DE HINESE PAPEGAAI Don Quichotte in Havenstad Mysterieuze krachten in de radio Sprekende matrassen Zingende fornuizen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Vrijdag 12 November 1948 LS men een tocht langs verschillende Amerikaanse ziekenhuizen doet, komt men al gauw tot de ontdekking, dat de Nederlandse prestaties t.o.v. dc organisatie en de verzorging van de Volksgezondheid hens niet op veel punten Amerika vooruit zyn. In mindere mate Is dit 't geval met de opleiding en de hulsvesting van de verpleegsters. Vooral de opleiding ln Amerika verschilt nog al met die In Nederland. Amsrika heeft, als elk ander land, te kampen met een tekort aan ver pleegsters; dit is ook tot uiting ge komen op het in 1947 gehouden ver pleegsterscongres te Atlantic City. Het tekort aan volledig-opgelcide zusters moest noodzakelijkerwijze worden opgevangen door het in dienst stellen van hulpkrachten, die het meer-huishoudelijke werk van de zusters overnemen. In vele krin gen wordt dit niet altijd even. gun stig beoordeeld, omdat aan het meest-essentïële van het verpleeg- stersberoep, het verzorgingselement, daardoor zou worden tekort gedaan. De „superintendent" van het zieken huis in Ann Arbor vertelde, dat der gelijke verpleeg-hulpen soms 75% van het oorspronkelijke werk van de verpleegsters overnemen; hoewel hij dit percentage te hoog achtte, blijft het een (opmerkelijk!) ver schijnsel. De-opleiding In Amerika wordt bijzonder veel aandacht besteed aan het theoretisch gedeelte van de opleiding. De leer ling-verpleegsters worden als leer lingen beschouwd en zyn geen goedkope werkkrachten in het zie kenhuis. Zij zijn ingeschreven als leerling bij de School of Nursing, die aan het ziekenhuis verbonden is ert zij wonen in het zusterhuis. Haar opleiding duurt drie jaar. In deze drie jaar komen de xeerling-ver- pleegsters wel in het ziekenhuis, of zelfs wei in verschillende ziekenhui zen, maar haar werk wordt be schouwd als onderdeel van haar stu die. Om tot dc Schooi of Nursing te kunnen worden toegelaten, moeten de a.s. verpleegsters, net als overal, aan bepaalde voorwaarden voldoen Zo is in het New York Hospital haar opleiding gesteld onder de auspiciën van de Cornell University Medical College, waar de meisjej, vóór zij tot de eigenlijke verpleegstersoplei ding worden toegelaten, een twee jarige cursus moeien hebben ge volgd. Op deze cursus volgen enkele korte aanvullende cursussen en dan pas begint de driejarige studie voor ,-eipleegster. Wat ter beschikking staat Er bestaat geen regel, die voor al le staten in de USA gelijk is; wel zijn er belangrijke punten van over- - enstemming. Zo was b.v. in de be kende universiteit van Ann Arbor bet onderwijs der leerlingen van het oerste jaar uitsluitend theoretisch en de lessen werden gevolgd op de uni- ersiteit. Het systeem, de zusterschool te verbinden aan een universiteit, be vat vele voordelen, want de leerlin gen beschikken nu over ettelijke hulpbronnen, die zij anders zouaen moeten missen; zij kunnen werken op laboratoria (van de universiteit), hebben bibliotheken ter beschik king, enz. - Gaat men de geschiedenis van enkele scholen na, dan treft vooral het lichtelijk dynamische karakter 'van de organisatie. De leslokalen zijn soms otxderge- racht in het woongebouw der zus ters, soms in 'n afzonderlijk school gebouw; behalve de klasselokulen voor het theoretisch onderricht, vindt men in dergelijke schoolge bouwen, nog andere ruimten, en daar kunnen de leerlingen zich practisch bekwainen. Zo is in het zusterhuis te Montreal een lokaal, waar de zusters alle onderdelen van een verpleegafdeling aantreffen, om vertrouwd te kunnen geraken met de verschillende instrumenten. Geld en Huisvesting De leerlingen moeten cursusgeld betalen; het totaal dat de leerling m het eerste jaar moet storten voor onderricht, e.d. bedraagt in New York 260 dollar; hierbij komen uni form- en boekenkosten tot een oe- drag van 125 dollar; voor die circa 385 dollar ontvangen de opleiamgs- meisjes volledig onderricht, huis- Advertentle I. M. maat 53 t/m CO BRIJS - Zwartjanstraat 3 VRIJDAG 12 NOVEMBER Avondprogramma FlLVERSUM I; 19-00 Denk om «e bocht; 19.15 Accordeola; 19-30 Nederl.cn zijn ttWMten; 19.50 Tien voor acht, 20.00 Nieuws: 20.05 Viool en plano, zw-ju Midden in de wereld; 21.00 Men Y™*®* 21.30 Kermis der ijdelheid: 22.00 Buiten lands weekoverzicht; 22.15 Swing an sweet; 22.40 Vandaag; 22.45 AyonawlJ- ding; 23.00 Nieuws; 23.15 24.-— Om roeporkest. HILVERSUM II; 19.00 Nieuwe;,19.15 Reg uitz 19.30 Uit het land van hertog Jan: 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man-, 20,12 Promenade-orkest; 20.30 De ben geboden: 21.37 Le Nozze di Figaro; 22.50 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Z4.uu Favorieten. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7,15 Och tendgymnastiek; 7.30 Benny Goodman: 8 00 Nieuws; 8.18 Gram.^ platen; 9.30 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Budapester strijk kwartet 11.00 Voot de arbeiders: 12.00 Gram. platen; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Abn% de Silva; 13.00 Reg. uitz.: 13-JU MUler-sexlet; 14 00 Als een bonte vogel vlucht; 14.20 Debroy Somers: !4.30<On- chestre de la garde Repuplicaine; 15,00 Zo is Limburg; 15.25 Radio phith. orkest; 16,10 HW spreekt; 1C.25 Jan Corduwe- èer; 18,45 Sporlpraatje; 17.00 USA-ca baret; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 West-Europees com mentaar; 18.25 Gram. muziek; 1B.30 Reg. uitzending. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuv,s; 8.15 Gram. platen; 9.00 Voor de vrouw fi.05 Berlijns pbilh. orkest; 0.30 Waterstanden; 9.35 Operette-klanken; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Franse componisten; 11.00 Zonnebloem; 11.45 Schoolradio: 12.15 Orgelspel; 12.30 Weer- overziclt: 12.33 Klaas van Beeck; 12.55 Zonaeu/jzer; 13.00 Nieuws; 13.25 Klaas van Betck; 13.50 Film en toneel; 14,20 Engelse les; 14.40 Richard Wagner ope ra's: 15.10 Pianorecital; 15.50 De vlie gende HüJyfcder; 16.00 St, Fidelis; 16.30 De schomheid van het Gregoriaans; 17.00 De vigwam; 18.00 Oude melodieën in nieuwe harmonieën; 16.30 Journalis tiek weekwerzicht; 18.45 Wie weet hoe deze plaatïieet. vesting en voeding,- haar vacantie beloopt in totaal vier weken. Wonen doen de leerlingen in de Nurses Residence; neust men er rond, dan concludeert men al spoe dig, dat de leerling-verpleegsters in Amerika niet opgeofferd worden aan bezuinigingswoede. De meisjes beschikken elk over een aardige, gemeubileerde kamer met twee kas ten ('n hang-, en een leg-kast), een wasbak, en soms een eigen douche. De vertrekken, waar zij gezamen lijk moeten vertoeven, zijn ruim, talrijk, en ze vertonen een grote verscheidenheid. Men vindt er com fortabele gezelschapszalen bij, ont vangkamers, gymnastieklokalen, en binnensportgelegenheden, 'n. zwem bad, een terras om zich te laten zon nen, en zelfs een muziekkamer, kortom allemaal dingen, die het ge mis aan een normaal gezinsleven moeten vergoeden of vervangen, Personeelsbladen vertellen dikwijls (en vertellen goed) van de acti viteiten, die de leerlingen geduren de haar studietijd kunnen ont plooien. Er worden op sportgebied zelfs wedstrijden georganiseerd, in onderling verband zowel als met de studenten van de betrokken universiteit. Op sommige avon den zifn er bridge-drives, tea's e.d., en die worden dan gehou den in het zusterhuis, waar de collega-werkelijke studenten als gaarne-geziene gasten worden begroet en ontvangen. Het be hoort helemaal niet tot dc uit zonderingen, dat er tot een dansje wordt overgegaan; bij gaande foto geeft daar een aar dig beeld van. Gegeten wordt er in de gemeenschappelijke eetza len en daar heeft men het ca fetaria-systeem Ingevoerd. Het treft de bezoeker-Europeaan wel, dat de zoeven genoemde lokali teiten ingericht zijn op een. wijze, die niet geheel in overeenstemming is met de jeugdige leeftijd van de gebruiksters; er valt overal veel namaak-stijl waar te nemen, maar, ja; daar is hei nu eenmaal Amerika voor,... Met gestichten en ge stichtsgewoonten hebben de oplei- dingsgelcgenheden echter niets te maken; overal heerst sfeer, en: een goede, gezellige sfeer. Men streeft ernaar de arbeidstij den van de zusters korter te maken; in het Henry Ford Hospital te De troit bijv. werken de zusters 5 dagen per week en 8 uren per dag, terwijl de doktoren er een 44-urige werk week moeten vervullen. Winkelbedienden tegen wetsontw. winkelsluiting Naar aanleiding van het bericht betreffende de inhoud'van het nieu we ontwerp van wet op de winkel sluiting heeft de bedrjjfsunie der samenwerkende organisatie» van handels- en kantoorbedienden zich tot de minister van Economische Zaken gewend, met bezwaren, wel ke in de kringen der winkelbedien den bestaan tegen het sluitingsuur der winkels van 19 uur en het op een avond in de week tot 20 uur geopend houden van de winkels. Advertentie 1. M. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK P'JN STILLEN DE WATTEN Wanneer student en verpleegster uitgepraat zijn over de problemen, worden de stoelen op zij gezet en gaan ze sen dansje maken. Wairom niett Wanneer een enkeling ziek wordt of een groep mensen door besmet telijke 2iekten wordt gegrepen, is dat niet ongewoon. We verbazen, er ons ook niet over, als een. mens krankzinnig wordt, maar als een hele groep mensen, je zelfs hele volkeren tekenen van krankzinnigheid ver tonen, lijkt dit vreemd. Pas gedurende de laatste jaren heeft de weten schap vastgesteld, dat er zo iets bestaat als geestelijke epidemieën. Er zijn studies en analyses van gemaakt en voorzorgen zijn genomen om dergelijke epidemieën te beperken. vernielen, ook voorwerpen, die zij feitelijk hard nodig hebben. Een redevoering, een boek een. natuurverschijnsel of een poli tieke leuze kan de druppel zij»» die de emmer doet overlopen. Denken we aan de Franse re volutie; de redevoeringen, die gehouden werden, leidden tot vreselijke gebeurtenissen. Voorbeelden De bekende zenuwarts, prof. Op- penheim, schreef destijds over een epidemie, die ontstond na een le zing over aderverkalking. De mees te inwoners van de betrokken stad kregen plotseling, verschijnselen van aderverkalking en wekenlang werden de wachtkamers der plaat selijke artsen bestormd. Een psychische epidemie kan plotseling, doch ook geleidelijk be ginnen. Zodra ergens gezamenlijke vrees voor oorlog opsteekt, ont staan massa-epidemieën, wordt men bang voor spionnen, gaat men hamsteren en dergelijke. Wij heb ben ook gehoord van de lynchex- cessen als een hele menigte als beesten op een neger aanvalt en de enkeling kan later niet begrij pen, dat hij zich zo heeft laten gaan. "Wij weten ook, dat muziek een menigte kan enthousiasmeren, doch ook overstuur kan maken. Denk aan de dansen der Oosterse volken, die soms tot hysterie lei den. Merkwaardig is het einde van een massa-epidemie. De kwaal houdt meestal op, als de oorzaak is weggenomen; wanneer de oorlog ten einde gaat, de neger is opge hangen, de demagoog gedood, dan houden de driften op en de massa blijft ontnuchterd achter. Het tegengaan van. dergelijke epidemieën kan alleen via de op voeding. De school, de kerk, rege ring en leiders van het volk, de pers kunnen veel doen tegen psy chische epidemieën. Sensatie, op hitsing, rassenhaat en dergelijke, moeten uit het openbare leven ver dwijnen, Hoe verder men door dringt in. de studie der geestelijke epidemieën, hoe duidelijker de grote verantwoordelijkheid der prominente figuren in het open bare leven tot uitdrukking komt. Tot het volgende spreekuur! Medicus. Op het gebied van de politiek, de economie, de kunst, ja zelfs op het gebied van mode en sport, in alle rangen en standen komen deze epidemieën voor. De hele geschie denis geeft er voorbeelden van en wij zijn er in de laatste jaren zelf getuigen van geweest hoe een groot volk werd aangetast door een po litieke epidemie. Een nieuwe mode, die als een lopend vuurtje in de vrouwenwereld om zich heen grijpt, het enthousiasme, dat tot 'een ziekelijke opgewondenheid leidt van menigten, die sport- of filmsterren begroeten, ook dat is soms ziekelijk. Indien u de enke ling zou vragen wat er nu voor bijzonders aan zijn „ster" is, zou hij dat niet kunnen beantwoor den. Maar toch staat hij uren op het dak of hangt hij uren in een lantaarnpaal te wachten om een glimp van zijn ster op te vangen. Deze massaziekte bestaat en heeft altijd bestaan. Denkt u maar eens aan de Middeleeuwen en de vrees voor de ondergang van de wereld. Herinnert u zich maar voorbeelden uit de geschiedenis van mensen, die gezamenlijk op een schip of in een gevangenis vertoefden en de prooi werden van een gezamenlijke emotie. Denken we aan de dans woede, die in het Westen van ons land haar kop opstak in de eerste weken na de bevrijding, een na sleep van de moeilijke jaren. Ieder een weet, dat vermoeide of honge rige massa's twist uitlokken en vaak op „krankzinnige" wijze alles Vierde Convair voor KLM Donderdagmiddag arriveerde op Schiphol de PH-TEF, het vierde toestel van het type „Convair", waarvan er door de KLM twaalf in Amerika zijn besteld. Voor het afleggen van de af stand van ongeveer 10.000 kilometer heeft het toestel slechts 30 vlieguren nodig gehad. EARL DBRR BJGGfifH EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIB No. 113. Chan grijnsde. „Vergeef mij, als ik lichte verbetering aanbreng. Op kort geleden morgen bij dageraad, heb ik zeer druk werk gehad deze prachtige verzameling ouderwetse wapenen, te ontladen. Lange, stof fige karwei, maar ik ben blij het gedaan zijn." Hij wendde zich plot seling tot de grote man naast hem; „Handen omhoog, Delaney," riep hij „Delaney?" herhaalde de com missaris. „Ontegenzeggelijk," antwoordde Chan. „U hebt de waarde van mijn toespraak in twijfel getrokken, te genover het woord van P. J. Mad den. Verheugd u te zeggen, dat de ze toestand niet is voorgekomen. Dit is niet P. J. Madden. Zijn naam is Jerry Delaney." Bob Eden was stil binnen geko men door de patiodeur. „Mooi werk, Charlie," zei hij. „Je bent er achter. Maar, hoe ter wereld heb je dat gesnapt?" „Niet lang geleden," antwoordde Chan, „schiet ik revolver uit zijn greep. Merk op. verband om zijn hand, noteer, het is de linker. Eens, in deze kamer, vertelde ik u, dat Delaney links was." Door de open deur, achter Bob, kwam een grote, forse, maar ver moeid uitziende man. Een van zijn armen hing in een doek. en zijn gezicht was bleek onder een baard groei van tien dagen,.. Maar hij dwong eerbied af door zijn houding; hij stond daar, als een toren van graniet, al was zijn grijze pak nu lelijk gehavend. Somber keek hij Delaney aan. „Nu, Jerry,zei htf, „Je bent goed ïn je rol. Maar dat hebben ze me altijd gezegd de lui, die je bij Mc Guire ontmoet hebben. Ja werkelijk heel goed. Zoals 3e daar staat in mijn huis, met mijn kleren aan, lijk je meer op me dan ik zelf.'' HOOFDSTUK XXII De weg naar Eldorado. De man bij de deur kwam verder de kamer in, en keek nieuwsgierig rond. Zijn oog viel op Thorn. „Zo, Martin," zei hij, „ik heb je gewaarschuwd, dat het niet lukken zou. Wie van de heren is de com missaris?" Cox kwam naar voren. „Ik, me neer. U bent zeker P. J. Madden?" Madden knikte. vIk geloof het wel, ik heb het altijd gedacht. We telefoneerden om de politie op een ranch aan de weg, en er werd ons gezegd, dat u hier was. We hebben dus nog iemand voor uw verzame ling meegebracht." Hij wees op de deur, waardoor nu Holley binnen kwam; hjj had Slappe Flip vast aan een arm. Maydorf's handen waren op zijn rug vast gebonden. Paula en Evelyn kwamen ook binnen. „Doe deze nieuwe gast van Dela ney ook de handboeien maar aan, commissaris," opperde Madden. „En dan zal ik een lijstje van aan klachten indienen tegen dit groepje, dat ze wel een poosje rustig houden zal." „Zeker, meneer Madden," stemde de commissaris toe. Toen hij naar voren kwam, hield Chan hem tegen. „Eén minuut U hebt parelsnoer...." „O ja goed zo." antwoordde Cox. Hij gaf Chan de paarlen, en deze legde se in Madden's hand. „Ten volle bewust, dat u ze in New York wilde hebben." merkte hij op, „maar u zult grote vriendelijkheid plegen. 2e hier in ontvangst te ne men. Ik heb ze gedragen tot bui tenste grens van hedendaagse uit houdingsvermogen. Kwitantie wan neer het u schikt. Dank u," Madden glimlachte. .„Best, ik neem ze aan." Hij stak het snoer in zijn zak. „U bent zeker meneer Chan? Bob Eden heeft me onder weg over u gesproken. Ik ben heel blij. dat u bier geweest bent." „Gelukkig u te dienen," boog Chan. De commissaris draaide zich cm. „Ziezo, meneer. De aanklacht is zeker poging tot diefstal „En nog heel wat meer," voegde Madden er bij, „waaronder ook po ging tot moord met voorbedachten rade." Hij wees op zijn verbonden arm. „Ik zal u alles zo vlug mogelijk vertellen, maar ga cr bij zitten'*- Hij ging naar zijn schrijftafel. ,,Ik ben wat zwak ik heb het niet best gehad- U weet al in grote trekken, wat er gebeurd is, maar u kent niet de achtergrond, de geschiedenis van de zaak- Ik moet teruggaan naar een speelhuis in de Vier en veertig ste Straat, in New York. Bent u op dc hoogte van New Yorkse gokkers en hun manieren?" „Ik ben maar eens in New York geweest", zei Cox, „en het beviel me er niets"- (Wordt vervolgd) De aarde krijgt er binnen afzien bare tijd een tweede maan bij, als verwezenlijkt wordt wat op het ogenblik in blauwdrukken van En gelse ingenieurs ls vastgelegd. Zij zij'n van plan, een onbewoond „luchtruim-station" te plaatsen op een hoogte van ruim 35.000 km. bo ven de aarde. Het station zou moe ten dienst doen als observatiepost voor het waarnemen van grote ont ploffingen. Alle explosies van enig belang (bijvoorbeeld van atoom bommen) die op aarde plaats heb ben, zouden op deze manier kunnen worden wsargenomen door drie van deze posten. Het grote gevaarte heeft de vorm van een schijf een echte vliegen de schotel dus hat wordt zeventig meter in doorsnee en weegt (op de grond) tweeduizend ton. Maar op de plaats waar het dienst moet doen is het gewichtloos, doordat de aan trekkingskracht van de aarde daar zo gering is geworden, dat de schijf niet kan „vallen": zij zal, als een nieuwe satelliet, om onze planeet blijven ronddraaien, mits men haar een snelheid kan geven van 9100 km, per uur. In het midden ervan bevindt zich een grote spiegel, waarin men door telescopen alles zou kunnen zien, wat er „achter" de horizon gebeurt. Men overweegt, het gevaarte in Engeland te fabriceren en de delen dan stuk voor stuk naar ..boven*' te brengen, waar zij zolang worden „opgeslagen" ln het luchtruim. Als men de delen maar de vereiste snel heid geeft, vallen zij niet. maar blij ven rondom de aarde cirkelen. Ge steld dat iemand zich met een raket tot op deze hoogte zou begeven en daar plotseling uit zijn raket zou stappen, hij zou niet met een xeu- zsnsmak naar beneden vallen, maar vrij x*an de aantrekkingskracht der aarde, naast zijn vervoermiddel blij ven zweven, rondom de aarde. De technici, over wie het hier gaat, hebben de hoogte van 35.000 km uitgekozen omdat hier het voor werp een snelheid zou hebben die gelijk is aan de omwentelingssnel heid van de aarde. Mensen, die zich op de obstervatiepost zouden bevin den. zouden dus de aarde zien stil staan. Iemand zot', op die hoogte en met die snelheid zich voortbewe gend. de zwaarste balk kunnen, op tillen. Hamers en schroevendraaiers zou men kunnen neerleggen op niets, omdat zij eenvoudig zouden weigeren te vallen, Energie, aan de zonnestralen ontleend, zou moeten worden aangewend om de schijf om baar middelpunt te doen draaien en om een kunstmatige zwaartekracht te produceren zonder welke de mannen, die het station bevolkten, zouden zweven in de langs chemi sche weg bereide lucht. De vliegen de schotels zouden voorts te ge bruiken zijn voor nauwkeurige Advertentie t. Wat geeft U de kinderen van 7 tot 10 jaar? Iets waar ze alleen of met andere kinderen mee kunnen speJen? Een spel, natuurlijk zo'n ge zellig spel, waar ze uren mee bezig.kunnen zijn. Wij kochten zulke spelen, mooie spelen van f, 2,25 f. 2.75 en hoger. Voor deze prijzen kunt U overigens ook wel een mooi spel ver wachten. Van ons verwacht U echter ïsts bijzonders. Daarom, als U tenminste niet wacht tot de laatste weken voor de Sint, dan koopt (J zo'n spel voor MATHENESSERLAAN (OLKZiCHTl Ds. J. J. H. van der Ree, predi kant bij de Hervormde gemeente te Rotterdam Charlols, heeft bedankt voor het beroep naar Delfshaven. weervoorspelling, als relay-station voor een televisieverspreiding, die de gehele aardbol zou kunnen om vatten. en voor wetenschappelijke en sterrenkundige waarnemingen. Fantasie, Jules Verne te dol? We lazen het deze week in de Daily Express en er stond bij, dat het plan zou worden voorgelegd aan de Inter planetary Society in Londen. Als we dus iets bezijden de waarheid, de volledige waarheid en. niets dan de waarheid zijn, wel, dan zijn we het in commissie.... Lustrumspel der studenten De heren J. H. B. Niemeyer en mr. M. C, Godschalk doen in hun Lustrumspel Don Quichotte In Ha venstad een poging, in dramatische vorm aan te tonen, dat de gedach te van de Dolende Ridder, de zoe ker naar de oorsprong van het kwaad en de ridicule bestrijder daarvan, te allen tijde opnieuw vorm kan aannemen. Om in de sfeer van de studen tenwereld te blijven laten zij op een promotie de promovendus in deze geest betogen en tal van ge speelde taferelen moeten dan zijn woorden illustreren. Op twee uitzonderingen na: de promovendus (uitstekend van voordracht en dictie) door A. van Vollenhoven, en de Sancbo Panza van G. G. van Woerden, levendig en aardig tot het eind, bleken he laas alle medewerkenden, de auteurs niet het minst, dolende riddertjes van de droeve figuur, wier goede en nobele bedoelingen men voor lief moest nemen. Als Cervantes' onsterfelijke figuur la gen zij met de werkelijkheid over hoop; de auteurs met de reële eisen die bet dramatiseren van zo een belangrijk gegeven stelt en de spe lers met de elementaire vaardig heid in toneelspelen. Weliswaar is het betoog van de promovendus niet onverdienstelijk geschreven, schoon wemelend van cliché's, maar de scènes die het moeten illustreren zijn dermate zwak van bouw en dialoog, dat het voor de spelers wel 'n beetje vech ten tegen de windmolens was. Een aardige verrassing vormde het geïmproviseerde,optreden van Netty van der Valk als danseres in de Spaanse Herbergscène. Er waren mooie décors van Wil lem Deering. Onder de dankenden voor het ovationele applaus bevond zich ook Paul Steenbergen, die de regie had gevoerd- De galavoorstelling, gisteravond in de schouwburg, werd o.m. bij gewoond door burgemeester Oud, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Mr. Kesper en Bloemen Bertha, de le gendarische vriendin aller leesten- de studenten. De heer W. H. Groskamp, prae- ses van de Senaat van het R.S.C. opende de avond en bracht in een slotwoord dank aan de vele mede werkers, in het bijzonder aan de heer L. Trouw, de administrateur van de schouwburg,- voor zjjn goede diensten. R. V. Daarom niet Voor dat Geertruida de vrouw werd van Arie was ze een paar jaar getrouwd geweest met Hannus. Dat is alweer* een heel poosje geleden, dat kan je wel nagaan want het ge vecht. waarover u straks sappige bizonderheden zult vernemen, werd geleverd midden in de koperen brui loft van Arie en Trui; Geertruida verliet destijds Han nus niet zo zeer omdat zrj een hekel aan hem had dan wel wegens zijn geringe lust tot werken. Hannus was een beste kerel, maar hij moest geen slokkie lusten, zcï Geertrui. Als hij nog eens een weekje werkte ging de verdienste voor het groot ste deel naar de kastelein en dan moest Geertrui maar zien hoe de piepers op tafel kwamen en de huishuur voldaan werd. Maar eea hekel aan Hannus, nee dat had zij niet bepaald. Toen de gescheiden, vrouw zo spoedig als de wet het toeliet met Arie hertrouwde, zwoer zij haar eerste echtvriend niet geheel af. Och, meneer de rechter, zo betoog de Geertruida, Arie en ik hadden eigenlijk een beetje medelijden met die man, we waren bang dat-ie he lemaal in de goot zou komen als we ons niet meer met hem bemoei den, en hij had er zo om gesmeekt de vriendschap aan te houden, ziet, u, hoe gaat dat. ik had Arie, een beste man, dat durf ik hier gerust te zeggen en Hannus had ineens niks meer, want ik zorgde voor hem als voor een groot kind. Zo nu en dan kwam die nog wel eens buurten, altijd als Arie thuis was, hoor, en dan naaide ik nog wel eens een knoop aan z'n jas, want, o, wat kon die man d'r soms uit zien, edelachtbare, maar dat is nou uit, dat voelt u wel, had-ie rich maar niet zo moeten aanstellen op onze bruiloft. En dan horen we uitvoerig wat er zich op de koperen bruiloft van Geertrui en Arie heeft afgespeeld. Alles goed en wel, maar het bruids paar had het nu niet bepaald nodig gevonden Hannus uit te nodigen op het feest, wel goed ben je. maar niet gek, kon je toch ook niet doen tegenover Arie's ouders en sommige andere familieleden, dat had Han nus toch moeten begrijpen, zeg nou zelf. Wat gebeurt er echter? Staat me daar Hannus, die er lucht van gekregen had's nachts om één uur met een bossie bloemen in het por taal, nadat er op zijn bellen openge trokken is: als een Maleier, als een kanon. Stommelt-is de trap op, wil Geertrui hem nog tegenhouden en met een zoet smoesje loodsen, maar «is Hannus dwars en rolt als een tank door de verdediging heen. Slaat-le met z'n bossie bloemen in, z'n hand voorover de kamer in en als Arie en z'n vader hem op de been geholpen hebben beSint-ie hard te zin een van „zo gaat Truitje naar de bliksem toe." Arie doet niks maar z'n vader en Trui d'r ouwe nemen het niet en zeggen dat Hannus weg moet gaan ■ander3... en zp dreigen. Heeft die onnozeleHannus de bloemetjes voorzichtig uit z'n hand gelegd en is aan het maaien gegaan, zonder te kijken waar die sloeg. Had-ie d'r al vier gevloerd voor ze hem kon-< den overmeesteren. Daarom krijgt-ie nou vijf en twin tig gulden boete en daarom mag-tia nou nooit meer bij Arie en Geertrui komen, logisch. Hebt U wel eens gehoord van een radio, waar soms plotseling teksten uit opklonken, die niets met het vastge stelde programma te maken hebben, van een sprekende matras, een zingend fornuis, of van een badkuip, die „de negende" van Beethoven ten beste geeft, of van een waterput, die als men het deksel oplicht, kookles geeft van een of andere radiospreekster. Het meren deel van onze lezers waarschijnlijk niet, meer toch bestaan deze dingen en.... er is zelfs een uitlegging voor te vinden, Zo had Amerika het enkele dagen lang druk over een dame. die, toen een New-Yorkse zender wegzakte, plotse ling vroeg: „Waar Is Myrtle?", waarna de muziek onmiddellijk weer Inzette. Een guit a ar solo van de bandleider van een orkest in St. Louis werd verstoord, doordat zijn instrument plotseling het laatste nieuws vertelde. Een Schubert- melodie klonk uit een electrisch for nuis van een buisvrouw in Santa Bar bara. Ook lantaarnpalen en waterkra nen hebben deze neigingen wel eens vertoond. Wonderlijk! In de staat Oklahoma staat ergens een ijzeren paal van. een afrastering, waar men. slechts het oor tegen hoeft te houden om b.v, Frank Sinatrah te horen zingen. Er is zelfs een zekere mijnheer in New-York, die in het bezit is van een muzikale oven, waarvan de schuif vail de afvoerpijp dienst doet als volume-regelaar. Het wonder van de sprekende matras beleefde een advocaat in Illinois. Toen er in Chicago een nieuwe zender in gebruik werd geno men, maakten, enige roestige veren in zijn matras van dit feit melding. Een man in New-Jersey stond op het punt om naar een psychiater te gaan. om dat hij op straat geregeld gekweld werd door stemmen, waarvan hij met wist waar ze vandaan kwamen. Juist op tijd ontdekte hij, dat hij zo alleen maar hoorde, als de zender WOR in de nether was. Hij werkte in een fabriek, waar veel amarilpoeder in de lueht zweefde. Wanneer deeltjes van dit poe der contact maakten met dc vullingen van zijn kiezen, werkten zij als een ouderwetse kristal-ontvangerl De kortegolfzenders zijn wel de hoofdschuldigen aan deze radiograp- pen. Een Amerikaans blad voor radio amateurs meldde gevallen van electri- sche apparaten, die hele programma's Van zenders doorgaven. Zo deden zich electrische orgels en geluidsinstallaties als ontvangtoestel voor. Verklaring Vincent H. Gaddis beschrijft al wonderverhalen in het Amerikaanse maandblad Coronet. Na een tecbnLseh onderzoek kunnen de meeste van deze gevallen verklaard worden. De electro- magnetisphe golven zrjn het sterkst di rect xn de buurt van een krachtige zen der: het merendeel der gebeurtenissen vond plaats op minder dan een kilo meter afstand van de zender. Het kan voorkomen, dat een metalen voorwerp in overeenstemming met de uitgezon den. golven gaat trillen, en zodoende onder bepaalde omstandigheden als ge luidsvertolker optreedt en muziek of redevoeringen hoorbaar maakt. Maar.... Het mysterieuze is er echter nog niet helemaal af. want er zijn nog een groot aantal onopgeloste problemen. Zo wa ren er In Tsjecho-Sïowakh e twee jonge fabrieksarbeiders, die door ademha lingsoefeningen zelf als ontvanger kon den fungeren! Hielden ze een snoer van een luidspreker in hun hand, dan werd het programma van de dichtstbijzijnde zender duidelijk hoorbaar. Bij een da me te AyJmer xn Ontario doet zich het vreemde geval voor, dat het fornuis alleen dan wil spelen, als dc deur open staat. Daar er in de buurt geen enkele zender te vinden ls, veronderstelde men, dat het fornuis da klanken van het radio-toestel weergaf. Het eigen ra diotoestel werd afgezet, enhet fornuis speelde door. Alle radiotoestel len in de naaste omgeving werden toen afgezet, maar Bing Crosby bleef het ko ken van de aardappeltjes begeleiden. Nadat dit geval gepubliceerd was. ver telde een boer in Edmonton, dat hij een muzikale waterput op zijn erf had slaan, waarschijnlijk doordat een der omwonenden de aardleidmg van zijn radio in een stroompje, dat de put van water voorzag, had geplaatst. Er ia echter nooit iets van ontdekt. Er zijn nog een zeer groot aantal an dere radio-geheimen, die mettertijd nog wei eens opgelost zullen worden. 7. Larry gaat Rob voor naar het ruime dekhuis en vraagt hem dan even te wachten. Hij klopt op de deur van de hut, waar de eigenaar van. de Astra" zich heeft geïn stalleerd met zijn secre taresse, Mona. „Goeden- morgen, mr. Harries", zegt Larry, ,,ik heb goed nieuws voor u: we heb ben een nieuwe stuur man!" „En wat is het voor een vent?" vraagt Harries wantrouwend: „als-ie weer zo loslippig is als zijn voorganger, kunnen we hem beter niet nemen, want dat Hij heeft deze baan nodig en ik zal er wel ben samen nog een rekening te vereffenen en geelt zo'n last, als je"m kwijt trilt raten." voor zorgen, dat hij geen gekke dingen uit- s]i ik m>n kans schoon h' f Larry vertelt wie Rob is: een voortreffelijk haalt.1 „Ja, ja zegt Hames, „maar kunnen v zeeman en zo gesloten als een bus. „Boven- we te zijner tijd ook weer gemakkelijk vanmeTS aan toe te voegen: Larry en Harries dien", voegt hij er aan toe, „hij zit volko- hem af komen?" „Laat dat maar aan mij over, begrijpen elkaar wel. men aan de grond en heeft enorme schulden, meneer Harries", antwoordt Larry, „we heb-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3