Waarheen met de zieken? KRÈUGER FOTO Boeren op het veen worden in hun bestaan bedreigd GEZ. WILLEMS KAMP Uit Schiedam's vefleden Armenzorg en zieke nverpleging waren tot omstreeks 1800 nauw verbonden „Pesthuis" werd... wolspinnerij Breekt U elk faar Uw hoofd? AGENDA Een huis „Qverschie" in Putten Vruchtbaar grasland droogt uit en verandert in woestijn FaMa tandpasta tegen tandbederf De Oude Vijand: het water Brusselse zesdaagse Schulte-Boeyen op zesde plaats aangeland Arie van Vliet derde te Gent KOUSENREPARATIE BANKSTEL CLUBSTELLEN PLATE Al/m/MS rtNfvmvM mm M-C* SPEELGOED ftsjvardia* zifoeh ajjjmtehAi 0HZEWAGENJ fTAAE 41TUE VOOR AlAAE NOVEMBER.. k Hoedenmaand A. J. v. d. VEN D. Ook bij de Schiedamse winkeliers vindt U wat U nodig heeft! WAAROM... PIJNLIJKE O VOETEN f AANWINST Vrijdag 12 November 1948 WIE het tegenwoordige gemeenteziekenhuis aan de Nassau- Jaan niet alleen van buiten kent, maar ook - gelijk velen onder ons - getuigen kan van de voortreffelijke wijze, 'waarop men daar als patiënt wordt verzorgd, kan zich haast niet inden ken welke primitieve toestanden hier en elders op dit gebied heb ben bestaan. In vroegere eeuwen hebben verschillende gebouwen in Schiedam dienst .gedaan om zieken te verplegen. Ik noem u bv. het zg. Blauw- en Pesthuis, oorspronkelijk gevestigd in één pand, maar dat toch in feite twee instellingen was, de één speciaal bestemd als vrouwenverbe terhuis", de ander voor lijders aan de „hete ziekte" <de pest). in myn geschiedenis van de Grote Kerk bij de bespreking van het diaconale werk uitvoerige medede lingen zal doen; „Een loots op het kerkhof..." WIJ gaan thans acht jëar ver der: 28 Maart 1808 is er ver gadering van Burgemeester en Wethouders. De Burgemeester ver telt, dat -de„Lïeutenant-Collonel der 'gewapende Burgermacht' bij hem is komen praten. Immers de „stads- exercitieschuur" aan het Groene- weegje diende al geruime tijd „tot het Iogeeren van behoeftige per- soonen met aanstekende o£ besmet telijke ziekten bezocht", en de „Burgermacht" had die plaats; dringend nodig voor haar oefenin gen! Het stadsbestuur was het daarmee volkomen eens en de lui tenant-kolonel kon tevreden ge steld huiswaarts gaan. Maar waar heen nu met de zieken? Goede raad was duur en in verschillende vergaderingen werd er over ge sproken.. Eerst wilde men „een loots op het Kerkhof tot logering der zieken stellen" (bedoeld is waarschijnlijk een begraafplaats aan de Bange Achterweg), maar dit stuitte op bezwaren. Ook het plan om een „Ziekenloots" in het Frankeland aan de overzijde van de Nieuwe Haven dus te bou wen, werd niet uitgevoerd, Ten slotte werd besloten: Het „nieuwe!' ziekenhuis op de stadsgrond achterliet Hervorm de weeshuis aan 'dé Lange Ach tervoeg. Bouwkosten22.000. Half Mei 1830 was de officiële opening. HET pesthuis was gevestigd xn een gedeelte van het voorma lige Sint-Anna-klooster, waaraan de Sint-Annazusterstraat haar naam ontleent.'In het midden van de achttiende eeuw was het pest huis tijdelijk als zodanig niet in gebruik. Het gebouw diende toen tot stadswolspinnerïj (over deze instelling hoop ik' later eens iets te- vertellen), waaraan nu nog de naam Spinhuispad herinnert. De regenten van het Blauwhuis heb ben in 1764 een viertal huisjes aan de Lange Nieuwstraat gekocht en daar een nieuwgebouw gesticht, het tegenwoordige Gymnasium. Toen. was de naam het: Leproos- of Proveniershuis. De plaats waar nu nog het Proveniershuis staat, heette in de zestiende eeuw het „ziekeveld buiten de Ouwerschie- sche poort". Het Leprooshuis, dat hier verrees, kwam in de plaats van een ouder, dat aan het Groe ne weegje lag. Het gebouw is tus sen 17561761 vernieuwd in zijn huidige vorm, en het huisvesten van arme mensen werd hoofddoel. Ook het oude Sint-Jacobs-Gast- huis heeft soms zijn deuren ge opend voor zieken, die verpleging nodig hadden. Dit blijkt o.a. en wij komen hiermede in het tijdvak, waarvoor ik ditmaal speciale aan dacht vraag uit een besluit van het Schiedamse Stadsbestuur van 10 April 1800. Drie „burgers" de Franse tijd Verhaven, Roden burg en van der Hoeven hadden de vergadering er kennis van gege ven: zal worden gebouwd in de plaats van de af te breken zieken- schuurf!) op de nieuw-aangelegde begraafplaats." Men besluit ..dan een ziekenhuis te bouwen op de stadsgrond achter het Hervormd Weeshuis aan de Lange Achterweg Nog in hetzelfde jaar 1829 werd bestek van het te bouwen zieken- huis door B« 'en "W. ter kennis ..van' de Raad gebracht. De; bouwkosten werden geraamd op 12000.3 Maart 1830 werden de. bouwplan nen naar het scheen definitief vastgesteld. Maar toen kwam 'er een kink in de kabel: drie weken daarna kwam het raadslid Schoom I met bezwaren: gezien de slechte financiële toestand van de gemeen- door A.. v. d. Poest Clement dat zijlieden onderricht gewor den zijnde, dat in het Pesthuis gee- "te plaats meer overig was tot her- ging van behoeftige zieke persoo- nen, zijlieden, ten einde de besmet ting van de tans Heérschende ziekte zooveel mogelijk te verminderen de noodige. orders hadden gegeeven tot het.gereedmaken, van de boven ste zaal van de.,linkervleugel van het Gasthuis en- aldaar de behoef tige zieken voor zoo verre die door de Stads-Armenkamér wierden ge- altmeriteerdj^wnderhmdenjyhad doen ouerörengen- wiet- verbod -dat derzeluer oppassers zich niet bin nen het overige gedeelte van het gemelde Gasthuis begeeven mog- ten". Het. stadsbestuur stemde hiermee volkomen, in eri' besloot tevens, dat behoeftige zieken, die door de Dia conie werden onderhouden, ook naar het Gasthuis zouden kunnen gebracht worden. Twee dingen trekken hierbij onze aandacht; ten eerste, dat er bij verbreiding van besmettelijke ziekten in Schie dam groot gebrek aan goede ver- pleegruimte was, en ten tweede: dat ziekenverpleging en armen- zorg in die tijd nauw verbonden waren, een feit, waarover ik -tz.t. Adoertentte I. M. t Is veel voordeliger als U dit nalaat en het volgende cadeau-idee accepteert. Geef Uw beste vrienden, relaties en kennissen een 56-delig present: een jaarabonne ment op Vrij Nederland. Ze denken dan élke week aan U enU campllmenteert hen. Zo'n abonnement-pre sent begint al met het Slnt- Nicolaasnummer. Vul het formulier in. Maar stel het niet uit! En het wordt Uw kennissen elke week uit Uw naam toegestuurd! Dan hebt U raeteen_kans om met hen steeds over de interessante inhoud gezellig te praten! Wees oorspronkelijk. En vul het formuliertje even in! E Op te zenden aan de admlnl- O stratte van Vrij Nederland, CO Keizersgracht 604. Amsterdam. Verzoeke te noteren een Jaar abonnement op VrijNederland als Sint-Nicolaasgeschenk en dit voor het eerst op 4 December te zenden aan Naam Adres Plaata Het abonnementsgeld 10.- Zftl per giro bij aanbieding van de kwitantie worden betaald door Naam Adr es Piaata „zeker gedeelte van de moestuin behoorende tot het vervallen slot van Mathenesse of de zoogenaamde Burg, tans in huure gebruikt wor dende bij Dirk van Spijk, te doen afscheiden van- de overige grond van gemelde tuin. en wel ter lengte van en ter gemiddelde breedte van 5 Vz roeden,' makende nagenoeg 48 Zt Roeden, zijnde gelegen aan en uitkomende op de Cingel van Oud- Mathenesse". Op de aldus afgescheiden grond zou geplaatst worden; „een houte loots.aan deeze stad. toebehoorende en tans buiten ge bruik zijnde en dezelve te doen dienen tot het logeren van zooda- nigen der voornoemde persoohen, welke, door aanstekende of besmet telijke ziekte overvallen wordende ■tin-iderzelver. békrompene woonin- ■èeh-ntet-naarlbéizoóreji. opgepast Of tot voorkoming van verdere be smetting in geene ziekenhuizen ge-- plaatst kunnen worden." De stadsarchitect kreeg opdracht een en ander zo spoedig mogelijk gereed te maken. Men houde echter goed- in het oog, dat het „ziekenhuis" bij de ruïne van Mathenesse buiten het gebied van de stad lag. De Broers- vest was toen nog niet gedempt en men moest de stadspoort door om te komen. Dit bracht soms moeilijkheden mee, die burge meester en wethouders besproken op 20 Juni 1808. Men overwoog: „dat door het plaatsen van het ziekenhuis buiten deze stad, zoowel de geestelijken als de Stadsdocto ren en chirurgijn, welke tot het vi siteren van de zieken in het zelve huis zich derwaarts begeeven moe ten, dikwerf dezer Stadspoorten moeten passeerenivanneer dezelve gesloten 'zijn, en dat de billijkheid vorderd. dat zijlieden als dan van de betaling, van Poortgelden zijn gelibereerd vrijgesteld) Het inzien van de billijkheid deed het stadsbestuur toen het be sluit nemen de geestelijken én doc toren vrij te stellen van het beta len van poortgeld. Aan de „Poor tiers" zou hiervan kennis gegeven worden. Toch. een. stadsziekenhuis O kwam er dus eerx stadsziekenhuis. ln een tijd overigens, dat ln het algemeen de ziekenzorg meer aandacht kreeg dan voordien. Daarvan getuigt ook de Instelling, .naar aanleiding van voorschriften van hogerhand, van een „Plaatselijke Commissie van geneeskun dig toevoorzicht" (een oud woord voor toezicht) op 4 October 3804, die als ver gaderplaats aangewezen kreeg een van de lokalen van de Beurs, en later. (24 December 1810) de consistoriekamer van de Gasthuiskerk. Intussen kreeg deze commissie niet het beheer over het ziekenhuis. Immers in de.notulen van de vergadering van B. en W, van 15 Jan. 1809 lezen wij, dat „het Stadsziekenhuis staande aan de Cingel onder" Oud-Ma- thenesse en aldaar blijkens de notulen van 28 Maart 1808 opgericht, tot nog toe bulten ccnlg speciaal toevoorzicht ge bleven ls." Men besloot toen aan de Re genten van de Stads-armenkamer te verzoeken de „directie" over het Zie kenhuis op zich te willen nomen, roet de bepaling „dat ln bet zelve huls geene zieken zullen mogen worden opgeno men dan op last van den Heer Burge meester of met consent f= toestem ming) van de Regenten voornoemd." Wanneer wil nu het notulenboek van de M&gistraatsarmenkamer wij zou den zeggen Burgerlijk Armbestuur van Schiedam van die dagen opslaan, dan vinden wij, dat inderdaad door Re genten op 28 Januari 1809 dit verzoek vanwege de stad gedaan is ingewilligd „in aanmerking genomen, zijnde de ver keerde directie, welke tot heden 3h het gemelde ziekenhuis plaats gehad heeft." Aan twee regenten wordt speciaal op gedragen „om te houden het toeverzlgt over het meergemelde ziekenhuis, aldaar zoodanige ordre te stellen als hun Ed. zullen bevonden noodig te zijn en voorts van hunne verrichtingen deze vergade ring van tijd tot tijd te dienen van be richt." te en in aanmerking genomen, dat „de thans, in gebruik zijnde zieken- schuur" met enige reparation nog geruime tijd mee zou kunnen,, was het z.i. geraden de bouw van een nieuw ziekenhuis nog wat uit te stellen. De heer Schoom bereikte zijn doel en de zaak werd voorlopig op de lange baan geschoven. Maar in 1837 kwam de bouw van een nieuw ziekenhuis wéér aan de orde en thans met meer resultaat: 2 Augustus 1337 werden bestek en tekeningen goedgekeurd en beslo ten het werk zo spoedig mógelijk aan te besteden. Nog geen twintig cent per, dag VA/-AN NEER :kwam men klaar v met de houw?- Dit vond ik in de oudste jaarrekening van- het Tent o o aft? til ogen: 30'"OCt."—-T4 "November,' Huize Schwagermann, Broersvest 132. Expositie schilderijen en teke ningen van M. Adamse. Films: Passage-bioscoop: Da. 2, 7, 9.30, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 u: Tarzan en Tanya (14 jr.). Op het toneel Wilson-trio; acrobatiek. Monopole: Da, 2, 7, 9, Za, 2, 5, 7, 9, Zo. 3, 5, 7, 9, tu De Blonde Kemphaan (18 jr.). V er g a d erin gen: 12 November, Vér. lokaal, 8 u.: Chr.- Besturenbond. Spr. P. Stok man en A. A. Basoski, Naar de Lange Achterweg PLANNEN om een nieuw zie kenhuis te stichten komen dan overveer twintig jaren later op, In de raadsvergadering van 2 Febru ari 1829 wordt een commissie be noemd, die van advies zal moeten dienen, in zake de geschikste plaats tot het stellen van een nieuw zie kenhuis." 18 Maart 1829 brengt de commissie advies uit, doch de zaak wordt aangehouden tot de volgen de vergadering. Tien dagen later wordt er dan druk over beraad slaagd waar een nieuw ziekenhuis In Overschie kent iedereen de Over- schiese Oranjevereniging en misschien nog beter de voorzitter, de heer J. M, van Zanten. Getroffen door de nood van het dorp. Putten, op de Veiuwe, „het Nederlandse Lydice", bedacht deze prae- ses een plan óm de Puttenaren te hel pen. De oranjefeesten in 1947 en 1948 moesten een gunstig saldo opleveren ten bate van Putten. Sommigen stonden aanvankelijk wat twijfelachtig tegenover liet welslagen van deze'poglrig, maar het is de volharding van de initiatiefnemer en zijn toegewijde helpers en helpsters geweest, die dat pessimisme heeft over wonnen. Vier duizend gulden heeft, de actie opgebracht! Dinsdag is een deputatie uit de Oran jevereniging, bestaande uit mevrouw KortmulderMeijman-en de heren van Zanten, Verloo en van Schooien naar Putten gegaan, om de chèque te over handigen, In Huize „Do Heerdt" werd het gezelschap opgewacht door het co mité Wederopbouw Putten..De heer van Zanten vertelde, dat het de bedoeling was geweest, het geld in 1947 te bren gen, Door diverse tegenslagen' was 'dat niet mogelijk. „Maar wat in het vat zit, verzuurt niet." Nu kan het bedrag in zün geheel overgereikt worctem De heer .Werner, van het comité Wederopbouw, bracht dank aan de royale geste van Overschle, Met het geld zal men mis schien twee, huizen kunnen bouwen in- pïaats van één. De heer Werner hoopte, dat de Overscbicse deputatie ook bij de eerste steenlegging aanwezig zou kunnen zijn. In cte gevel van één van deze hui zen zal ais blijvend aandenken een steen met het woord „Ove"vbie" gemet seld worden. ziekenhuis, die liep van 12 Mei 1839 „zijnde de dag der ope ning" tot en met de laatste De cember van dat jaar. Die jaarreke ningen van het ziekenhuis, en vele andere bescheiden kasboeken, huishoudboekjes en- registers van verpleegden bevinden zich alle in het onder mij berustende ar chief van: de Magistraatsarmenka- mer en het Burgerlijk Armbestuur. Alleraardigste gegevens zijn daar uit te.putten. Ik noteerde b.v. dat in het jaar 1839 (van 12 Mei af) voor rekening van de Magistraats- arraenkamer in het ziekenhuis werden Verpleegd 61 personen voor 12 y2: cent per dag en voor rekening van het diaconie-armbe stuur 9 personen, waarvoor het zelfde verplééggelct per dag werd betaald. Bij de uitgaven vinden wij posten voor schoonmaaksters cu' wasvrouwen- Het salaris van de „binnen-moeder" bedroeg 50 cent per week; verder was er een knecht, in het huishoudboekje fa miliaar met „Willem" aangeduid, die elke week f 0.20 beurde. Ver moedelijk zal dit personeel wel, in tern gweest zijn en later in de ne gentiende eeuw. hoger gesalarieerd zijn. Een nader onderzoek zou kun nen leren hoé langzamerhand de werkkrachtenmeer in aantal ge worden zijn, Het ziekenhuis - aan de Lange Achterweg,, dat: oudere Schiedam mers-zich goed kunnen herinneren, lang in gébruikgebleven. Ik vermeld hiér'iaogj'dat op een staat uit, 1842 bij ^hét/ziekenhuis staat aangetekend, Ij dat "„de „genees- en heelkundige, dièhsteiKwerden ver richt -door de 'stads-geneesheer en Heelmeester" en „de geneesmidde len meerendeels bekostigd werden door de respectieve Armbesturen." De band met dé armenzorg is lang blijven bestaan. Eerst in 1899 viel het besluit „aan het Stads-Ziekèï?? huis zijn karakter -van -uitsluitend te zijn een instelling -van weldadigs heid te ontnemen en het voortaan ook open te stellen voor betalende patiënten." In 1919 werd het gebouw aan de Lange Achterweg geheel veriaten en het tegenwoordige ziekenhuis in gebruik' genomen. TpIETS eens door de Krimpenerwaard; door de Prins Alexander- A polder en denk u in, dat deze gronden enkele meters onder de zeespiegel liggen. Het is veen, drassig en modderig laarveen, voor de architecten een probleem, voor de boeren de grond van hun be sta-. Een goed bestaan, meent de leek, want de boerderijen zijn kastelen in vergelijking met de woonkazernes in de stad en och, iedere stedeling is geneigd te veronderstellen, dat de boeren het beter hebben dan op het oog lijkt. Dat valt dikwijls tegen. Kr zijn boerderijen op het laagveen, die vrijwel waardeloos zijn, liet is voorgekomen, dat een bedrijf van twintig ha met boerderij op een verkoping voor honderd gulden werd ingezet en dat er voor die bespottelijke prijs nog geen kopers waren te vinden. Er zijn hele boerenfamilies bp-het laagveen tot de bedelstaf yervallénV .boeren aantrok en het is zijn levenswerk geworden te trachten, paal en perk "te stellen aan de steeds voortschrijdende indrogïng van de veengronden.' Diepgaande studie en tal van. proefnemingen hadden,.tot resultaat, dat-bedrijfs- methoden gevonden werden, die verbetering brachten. Door stopzetting van de sterke afwatering is voorkomen,- dat het •proces zich doorzet De boeren we ten nu, dat dergelijke gronden slechts in de winter ontwaterd mo gen worden en in het voorjaar voeren zij het waterpeil op. Ver droging is dan onmogelijk. Daarmee zijn de boeren er nog niet. Deze grond immers is zo droog geworden dat wan neer men ze omploegt, de grond met de wind meegeno men wordt. Ook na de felste regen wordt zo'n grond niet nat het water loopt er doorheen als door een vergiet. De grónd is ook zuur geworden, zó erg, dat bacteriën er niet meer in kunnen leven. En zonder bacte riën kan de grond niet vruchtbaar zijn. Dus wordt getracht, door bekal- king de grond te ontzuren en door het gebruik van geschikte mest stoffen het bacterie-leven weer op gang te brengen. Dat lukt wel maar het kost handen met geld. Er zijn gronden die minstens 60.000 kg kalk per ha nodig hebben. Dat komt een bedrijf van 30 ha, met de bemesting inbegrepen, op minstens honderdduizend gulden. Dat heeft een verarmde boer niet in zijn kast liggen. Wat is moeilijker, het vinden van technische verbeteringen of het oplossen van het vraagstuk, hoe deze verbeteringen te financieren? Het is een landbouwtechnische, maar ook een financiële en een sociaal-economische puzzle. Advertentie 1. W. Uw tanden en mond stralend-wit en gezond bevat vitamine C f Juorsilicaat sulfonamide De oude vijand van Nederland, het water, is er de schuld van. Te veel water is niet goed, te weinig is mogelijk nog erger, het regelen van de hoeveelheid water is op het weidegebied in-het "Westen een grote moeilijkheid. Het boerenbedrijf staat of valt met de productiecapaciteit van het land. Van oudsher heeft de boer ernaar gestreefd, deze capaciteit te verhogen. Daarbij speelde het wa ter hem parten, vooral xn de lage veengebieden. De boer had al gauw in dé gaten, dat teveel water de grasgrqei belemmert. Dus ging hij zijn grond ontwate ren. Toen groeide het gras in het voorjaar eerder, de opbrengst van het land werd hoger, er kon meer vee gehouden worden, kortom met die afwatering was het boerenbe drijf gebaat. Weinig kon men ver moeden, dat deze afwatering in de veengebieden het begin zou zijn van een uitdrogings proces, waar van de boeren nu de wrange vruchten plukken. In warme zomers begon de veenlaag uit te drogen en veen dat droog wordt, neemt lang niet meer zoveel water op als het vroeger bevatte, al regent liet nog zo hard. Dit ïndro- gxngsproces gaat maar heel langzaam en de boer merkt er niets van. Maar na enkele- tientallen jaren heeft de boer in de gaten, dat zijn grond achteruit gegaan is en het kwaad Is geschied: de weiden gaah' bij droog weer steeds minder opbrengen, omdat het grondwater niet 'meer stijgt. Tenslotte koint het zover, dat in het voorjaar nog' maar eèn klein laagje gras'groeit en in de rest van het jaar niets meer- Een bedrijf op zulke grond brengt" niets tneer op. In de veengebieden zijn er wei degronden, waarop het vee 's zo mers honger lijdt. Er moet-voer bij gegeven worden en dan. is het hou- de$ vankoeien ^natuurlijkniet lonend meer.-Zo heeft dèzé ïhdro- ging een. ellende veroorzaakt, -die moeilijk te peilen is. Als een vergiet 2 v De landbouwwetenschap be moeide 2ich met het probleem'. Professor Hudig .was dé eerste, die zich het lot vande 'gedupeerde De landbouwvoorliehtingsdienst heeft zich; in -dit.REpbleegi .vastge beten en'men kan'ér"'zéker''van zijn, dat zij het niet meer loslaat, voor het op bevredigende wijze op gelost is- Dat kan echter nog jaren duren. En. zij heeft met de finan ciële kant niets te maken. Ook Is nog niet. duidelijk, wat er met de boeren gebeuren moet,'die nu ge dupeerd zijn. Ja, er zijn in Neder- Na de sprintweöstrij den van 10 uur was de stand van de zesdaagse te Brus sel: 1 sterekx—Depredomme 117 pun ten 2. Kmt—van Steenbergen 15 p., 3. Brüneelde Kuysscher 103 p., 4. Dape- bie—Seres 63 p.. 5. BruyïandAdriaens- sens 54 p., 6. Gillen—Clemens en Sehulte —Boeyen 30 punten. De overige koppels waren een of meer ronder» achter waarbij het koppel Middelkamp—Buyl de 13e plaats bezette met twee ronden, achterstand en 13 punten. Door ziekte van Van den Broeck heeft het koppel Rogiers—Van den Broeck de strijd «ge staakt. Op de Gentse wielerbaan werden Donderdagavond Internationale sprint- wedstrijden voor professionals gehou den in het kader van het ..Europese sprintkampioenschap. Eindklassement1.GpsSelin (Belg.) 14 p., 2. Fiattner (Zwitser!;) 12 p.. 3. van Vliet (Ned.) 10 p.. -4. Gerardtn (Frankr 9 P., 5t. Harris (Engeland) 3 p.. 6. Scherens (Belg.) 7 p„ 7: van Doe veren (Belg.) 5 p„ 8. Senfftlebert (Frankr.) 4 p., 9. Guyati (Belg.) 3 p., en 10 Pauw-eis (Belg.) 2 p. Het algemeen klassement na 3 wed strijden luidt: '1. Gosselin 36 p, 2. Van Vliet 32 p., 3 en 4 Plattner en Derksen 5, van Looveren 9 p., S. Gerafdin 17 p„ 7. Pauwels 16 p., 8. Bijster 14 p.. fl. Scherens 13 p., 10 en "11, Guyatt en Harris 12 p., 12, Senfftleben 7 p., 13. Astolfi 2 p. Weinig successen van onze zwemsters in Denemarken De Nederlandse zwemsters, dis - mo menteel in Denemarken vertoeven, kwamen Donderdagavond uit in wed strijden te Aarhua. Greta Andersen had het plan het Deense record op de 100 meter horstcrawl te verbeteren tijdens de strijd tegen Hanhlè Termeu- len» doch de poging mislukte volko- mem zy bereikte niet eens haar per soonlijke record. De Deense noteerde sen tijd van 1 min. 5.7 sec., waarmede :ii eerste werd voor Hannie Termeulen die er 1min, 7.4 sec. over deed. Ook de 100 meter rugslag werd een Deense overwinning. Karen Harup werd met 1 min. 16.2 sec. eerste, gevolgd door Greetje Gailliard met 1 min, 17.1 séc. Alleen Jennie de Groot wist een zege voor Nederland te behalen door de 200 meter schoolslag af te legger in 2 min. 58.7 sec. 'Jytte Hansen, die als tweede aantikte, noteerde 3 min. -85 sec.'De 3x100 meter, wisselslag estafette werd door de Deense dames gewonnen in 3 min 50.3 sec., terwij] de Nederlandse meisjes er 2.1 sec. langer over deden. (3 min. 52,1 sec.) .Tee]t van peulvruchten In een uitzending, voorbereid in samenwerking: met; dei afdeling- voorlichting van -het ministerie van Landbouw, Visserij' en Voedselvoor ziening, zal de heer ir. R. P. Lam- mers, rykslandbouwconsulent, op Maandag 15 November te 19-45 uur vla de zender Hilversum I een cau- 1- T; serie houden over het onderwerp: land nog vraagstukken genoeg„De teelt van fync peulvruchten". TUINKALENDEH .13 NOVEMBER. Wie 'n scha duwrijke tuin bezit kan deze nog uitstekend benutten voor aanplan ting van Rhododendrons. Deze pap- zen zich zeer goed aan de schaduw aan. Ze zijn groehblijvend en prij ken in Mei en Juni met hun. prach tige bloemen in lila, paarse, witte rose en rode kleuren. In vele stads tuinen, waarin slechts weinig zon doordringt, kunnen deze planten zonder bezwaar worden gebruikt. Ze vragen echter een vochtige, los se, humusrijke grond, b.v. in de bekende zwarte veenaarde. In schrale zandgronden wordt liet een mislukkingEen zeer bekend en stérk soort is de violette Cataw- biense grandiflora. Voorts verdie nen ook nog de rode Caractacus, de donkerrose Cynthia, de lilaroae Everestiohum, de witte Cunning ham, de witte Mad. Carvalho, de purperrode Henriëtte Sargent en vele andere soorten aanbeveling. K. v. VUUREN Ontwikkelen Afdrukken Vergroten Pasfoto's Reproducties Hoogstraat 10G Telef. 66720 Dameslingerie Corsetten Bustehouders Banden Kousen BROERSVEST 75 DE SPECIAALZAAK voor ABLE HUISDIEREN Het nieuwste op het gebied van halsbanden, lijnen en tuigen. NET Ie SCHIEDAMSCHE NONDENSABHUIS HOOGSTRAAT 76 met terra velours met prima terra wollen stof MEUBELFABRIEK GR. MARKT 21 t/o Stadhuis, Tel. 67762. Voor 'n goed SCHILDERIJ VOOR FéfiEBRS. KRABBENDAM TÊ1.66657. VOOR ALLE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN HOOGSTRAAT 128 TEL. 68304 B10EMENMA6AZIJN OtPfi INSTRUCTEUR OUDE GENEVER naar KUNSTHANDEL „ARTISTIEK" A. M. JANSSEN INLIJSTEN VAN FOTO'S PLATEN EN ETSEN Rotterdamsedljk 221 Telefoon: 6861Ï GARAGE MULDER Telofoon 68470 PRACHTIGE SORTERING BIJ BROERSVEST 6 smakelijk BROOD GEBAK Bakkerij GEER Broersveld 1517 Tel. 6S231 Schiedam Rotterdam Bezorging door de gehele stad DE VISSER Co. LIKEUREN WIJNEN BIER LIMONADE Telefoon 66831 HOOGSTRAAT 51 BRILLEN direct uit voorraad leverbaar! REPARATIES binnen 24 uur gereed! DIJKSHOORN St. LIdutnastraat No. 13 Ziekenfonds- leverancier NOG LANGER B.P. H.JANSE Pedicure - Sportmasseur Specialiteit in aangemeten steunzolen Hoogstr. 107 - Tel. 67813 Een ■voor. Uw boekenkast CARNAVAL DER DESPERADO'S Englandspiel Schreiëdar Prüs 6,90 BOEKHANDEL VAN LEEUWEN Broers vest '44 Telef. 68152

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 5