Bij het weerzien van de gladiatoren Elftallen gekozen In een matige wedstrijd won het Bondselftal van 't Rotterdamse Piet Roozenburg en Keiler beiden in de kopgroep Een grote sprong van Dindua Het Zuiden verspeelt twee kostbare punten CVV kreeg in Haarlem de kous op de kop R.D.Z. veroverde alle titels in de natte baan Wim Landman toch gepasseerd Grote verzoendag Slijkhuis verbeterde Ned. uurrecord EBU haalt lijntje wat strakker aan Eerste nederlaag van Derby County SCORES EN STANDEN Uit de derde en vierde klasse ïfendag 15 November 1948 Van keizer Nero Is het verhaal bekend, dat hij eens »en beroemd gladiator bij zich liet komen, hem de beste spüzen en dranken liet voorzetten en na de machtige spieren van de zwaardvechter te hebben bewonderd, de verzuchting slaakte: „Wat zonde dat gij zo spoedig moet stervenZo wreed als keizer Nero zijn wij niet meer. De gladiatoren van onze tijd wensen wü nog een lang leven toe op de tribune of achter een warme gezellige haard maar dat neemt niet weg, dat ook ons gevoelens van weemoed kun nen besluipen, wanneer wü het einde van een eens zo veelbelovende carrière zien naderen... Men dulde het mij niet euvel wanneer ik na dit ietwat sombere begin goen namen ga noemen. Oefen wedstrijden van het Nederlands elftal geven zelden aanleiding tot een juichstemming en zo beschouwd Is er na Zaterdagmiddag geen reden om ons plotseling de haren uit het hoofd te gaan trekken en „commu nity" klagend van de daken te jammeren: „O, 0, wat moet dat de volgende week in Antwerpen worden Het is misschien spijtig en een beetje ironisch voor u omdat u Zaterdagmiddag niet alleen uw geld hebt bejaald om de wonderbenen van Abe Lenstra of de Adonisgestalte van Wim Landman of de geniale „uit schieters" van Faas Wilkes te bewonderen, maar wij kunnen er donder en bliksem op zeggen, dat het in de „hel van Deurne" andera zal gaan dan Zaterdag middag in het lieflijke Somi-paradijs van het Sparta- stadion. En dat is maar gelukkig ook, want anders zouden wij onze Bel gische confraters van „Les Sports'* uit Brussel en van de Gazet van Antwerpen, die even waren over gewipt om dit weerzien, der gladia toren bij te wonen (en zich stille tjes zaten te verkneuteren!) niet meer in de ogen durven kijken- En toch, ondanks de blijmoedige uit spraak van „een slechte generale repetitie, een goede première" zijn ons Zaterdagmiddag ten op zichte van een paar voetbalsterren die u ongetwijfeld in de* opstelling van het Nederlands elftal weer zult tegenkomen, de schellen van de ogen gevallen en het waren hun povere prestaties» die ons bovenge noemde verzuchting in de pen gaven De sprong er uit zou men deze stand van Mö- ring kunnen noe men. Immers bij de samenstelling van het Neder lands elftal bleek, dat de Enschedeèr niet opgesteld werd Het Nederlands elftal, dat Zon dag 21 November te Antwerpen tegen België zal spelen, is door de keuzecommis sie van de KNVB als volgt samen gesteld: Doel: Van Kaalte (Blauw Wit); achter: Van Bun IMW) en Schyvenaar (EDO); midden: Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feyen oord) (aanvoerder); voor: Lenstra (Heerenveen). Rijvers (NAC), Roosen- hurg (Sneek), Wilkes (Xerxes) en Clavan (ADO). Reserves zijn: Landman (Neptumis), Moring (Enschede), Van der Ttiyïi (Hermes DVS) en Schaap (Gooi). DE JEUGD Het Nederlands Jeugdelftal, dat Zondag 21 November te Antwerpen tegen de Belgische Jeugdploeg uitkomt, als voorwedstrijd voor BelgieNeder land, ziet er als volgt uit: Doel: Gerberïnk (Enschede); achter: Meines (Frisia) en Huisman (Hau nts); midden: Van Rheenen (Zeist), Hendriks (Vitesse) en Verbeek (Sparta); voor: Vergouwen (Internos), Steenbergen (Feyenoord), Homan (DWV), Advokaat (Volewijekers) en Carlier (VVV). Reserves: Kouwen (Sparta), Van der Oever (Stormvogels), Huegenin (VUC). P. de Jong (Willem 2). De Rotterdammers Het Rotterdams elftal, dat Zaterdag te Ant werpen tegen het Antwerps elftal zal uitko men, is als volgt samengesteld: v. d. Torre (Excelsior) doel; Everse (Neptunus) en v. d. Gaag (Coal) achter; Kan (SW), Kroon. (Feyenoord) en Koers (Xerxes) midden; Kóneman (SW), Rijshouwer (Xerxes), Bran- des (Feyenoord), v. d. Korput (Feyenoord) en Seton (Xerxes) voor. Reserves: v. d. Bijl (Feyenoord), Steenber gen (SW), Schenk (Sparta) (FeyenoordX Hoek Landmentoch passeerd K.C. blind Ziet de Keuze Commissie dan niet, dat verschillende „cracks' over hun' hoogtepunt heen zijn? Natuurlijk wel, of anders zou zij deze eretitel niet verdienen, Dat hebben de heren het vorig seizoen en met name in de wedstrijd tegen het Engelse amateur-elftal, de af gelopen zomer in Londen, al kun nen zien. Desondanks vallen deze spelers toch niet in ongenade, om dat men geen oude schoenen wil weggooien voordat men nieuwe heeft. Dat is een prachtig principe, waarmee iedereen het eens zal zijn, maar.het beantwoord niet helemaal aan de werkelijkheid, omdat de nieuwe „schoenen" er wei zijn, doch men aarzelt cm hun deugdelijkheid te gaan beproeven En eens zal men er toch aan moe ten geloven! ïk schrijf dit, zonder te weten wat de heren Herberts, Triebei en Verlegh hebben klaar gestoofd en wat u misschien op 'n andere plaats, op deze pagina, reeds ziet opgedist en zo ik het, bij m'n overpeinzingen bij het ver keerde eind heb gehad, dan is dat te danken aan het (verzwakte!) Rotterdams elftal, dat in deze lich telijk verwrongen wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker het Bondselftal (lees: officieus Ne derlands elftal) een onaangenaam weerzien in de arena heeft be zorgd. Lenstra en Wilkes hebben dit bondselftal voor een échec behoed, Wilkes door z'n twee doelpunten (het laatste, waarbij Appel de eer Het was een merkwaardige ■wedstrijd, waarvoor Zaterdag middag at die drukte in de buurt van Tiet Sparta-stadion was te aanschouwen. In naam ging de uitslag om het bezit van de Gouden Onafhankelijkheids- bekermaar... won het zoge naamde Bondselftal, dan heette het: kunst om een kind te slaan en: won 't Rotterdams el/tal, dan zouden al m'n collega's van de perstribune al haren uit hoof den trekkend uitbarsten in één grote jammerklacht: ogottogot wat moet dat in Antwerpen worden Dit stempel van „merkwaar digheid" bleef op dit, wat onze sportredacteur noemt weer zien der gladiatorenwant een vreemdeling in dit Jeruzalem had, zonder voor gek te staan, het Rotterdams elftal aan kun nen zien voor het Nederlands elftal en het grapje, dat ik na afloop hoorde: „het beste Ne derlands elftal is 'n Rotter dams elftal met Abe Lenstra" was nog niet zo dwaas. Ik heb nog meer grapjes gehoord. V/ilt u weten, waarom ons officieuze Neder lands elftal zo slecht speelde? Om. de Belgen, dte on de pers tribune zaten, zand in de ogen te strooien. Ook iets voor te zeg gen Het was niet alleen een mid dag van grapjes, want na afloop heeft de burgemeester „met een stijlvol speechje de gouden be ker aan captain de Vroet van het Bondselftal overhandigd en zulks nog wel in aanwezigheid van Karei Lotsy, zodat u>ij ons afvroegen of de vrede weer was getekend en onze Karei zfrt kruistocht tegen de 35 (de verhoogde vermakelijkheidsbe lastingheeft opgegeven. Het is maar ie hopen, want het lokt mij niets om in Sappemecr of Tietjexkstradeel naar de - eerst volgende wedstrijd van het Ne derlands elftal te moeten gaan kijken en voor meneer van Krimpen en meneer Versteege van het Stadion hoop ik ook maar, dat de vrede getekend is, want zij konden er de laatste tijd niet meer van slapen. Kris-Krasser Tijdens de wedstrijd 1 uur hard lopen, welke door Pro 'Patria werd georganiseerd, wist Wim Slijkhuis het Nederlandse record te breken door in dat uur een afstand van 17 km. 735 m. 6 cm. af te leggen. Het oude record stond sinds 2 Mei 1948 op naam van zijn clubgenoot Jaap Meyer met 17 km. 370.10 meter. Met ruim 500 meter verschil werd Overdijk (AAC) tweede. Hij had 17.210.65 meter afgelegd, terwijl Slegt (PSV) de derde plaats bezet te met 17.157.40 meter. Het ls een olechte dag voor de leiders van de ZHidftoJlandse eerste klas ge worden, Met niet minder dan Gi ver loren ze de belangrijke partij tegen hun ernstigste concurrent, Ons Eibernest. In het veld waren ze maar even de min dere, maar in de perloden van over wicht konden ze het niet tot doelpunten brengen. De Eibers waren fortuinlijker. Zo kwamen ze voor de rust door Berens met 2—0 voor. Het werd 0—-3. Toen trof 't Hart doel, maar direct was het weer 14 en door verra worpen zelfs 1—6, Deetos bluft op de derde plaats door een zege op Vicus Onentis Er moest eerst heel wat tegenstand overwonnen worden, maar toen Seits de korf had ge vonden, vlotte het beter. Wel bracht Vicus het eerst nog tot 11, maar toen kon Ot v. d. Berg met twee goede schoten voor 3i zorgen en mej. v. d. Voet bleef niet achter: 41. SommeUng en v. d. Broek haalden nog wel op tot 4—3, doch toen bracht Se its zijn twaalf tal weer door het gevaar heen: 5—3. Zaterdag heeft in het gebouw van de Franse boksbond een ver gadering plaats gehad van de raad van het bestuur van de EBU, het lichaam, dat de Europese boksaan- gelegenheden controleert. Besloten werd dat een Europese kampioen voortaan zijn titel een maal in de zes maanden zal moeten verdedigen, in plaats van eenmaal in de negen maanden. De volgende Europese titelwed- strijden werden vastgesteld: Ban- tamgewicht: Ferracini (Italië) moet voor 10 April 1949 Romero (Spanje) ontmoeten; vedergewicht: Ray Faméchon (Frankrijk )-Mach~ telmck (België^ op 20 Nov. 1Ö4.8; lichtgewicht: Thompson (Eng.) Prijs (België), voor deze match werd geen datum bepaald; mid dengewicht: de winnaar van de wedstrijd Dick Turpin (Eng.) te gen Mitri (Italië) op 29 Nov. a.s. te Londen krijgt het recht de titel houder Delannoit (België) uit- te dagen; zwaargewicht: de winnaar van de match tussen Tandberg (Zweden) enStephan Olek (Frank rijk) zal de titelhouder Woodcock (Eng.) mogen uitdagen. Geen uitdager werd aangewezen voor Freddie Mills (Eng.). kam pioen van Europa halfzwaarge- wicht. Giel de Roode (Ned.) en Li- vio Minelli (Italië) werden erkend als candidaten voor het Europese kampioenschap weltergewieht. Voorts werd bepaald, dat indien het contract niet getekend mocht worden voor dc wedstrijd tussen Sandeyron (Frankrijk), kampioen van Europa vlieggewïcht en de we reldkampioen vlieggewicht Rinly Monaghan (Ierland), waarbij de Ier zijn titel op het spel zou zetten. Sandevron zijn Europese titel moet verdedigen tegen zijn landgenoot Louis Skena. Be tweede internationale mara thon In Twenthe zal het volgend jaar op 9 Juli worden gehouden. d. Berg trof weer tweemaal doel. zo dat hy vier punten op zijn naam kreeg. Met deze 7—3 kon. weinig meer gebeu ren Het eind kwam met de stand 7—4. OSCR. wist HK.V. in bedwang te houden. Dat was geen slechte prestatie HK.V. echter tweemaal in en het zag er 'naar uit. dat H.K.V. toch zou gaan winnen toen Van Herk In de laatste minuut ae stand op 2—2 bracht. Achil les won met 7—4 van Gymnasiasten en geraakt daardoor in veilige haven. BIJ de rust leidden de zwartwitter! zelfs met 4—0. De tweede klas A blijft een vreemde afdeling, waarin nog van alles Kan ge beuren al is de helft van de competitie reeds verstreken. Nu verloor D.K.C., dat een ernstig pretendent voor de titel is, weer van nummer laatst. Zwervers (43). Verder raakte Quick een punt aan Heady kwijt en daardoor is Het Zuiden 2 door zelf met 32 van Die Haghe te winnen, aan de kop gekomen. Spangen 2—H.S.V. ging door een fout bij H.S.V. niet door, In B zal het al heel vreemd moeten lopen wil Spangen met het Kampioenschap behalen. Door een 7—2-zege op Fluks verbeterde het zijn positie weer. A3gemene, de enige ernstige concurrent verloor door gelijk te spelen met Gymnasiasten z weer een punt (l~~ 1). Vicus Or, 2 staat vast op de laatste plaats. Het verloor met <12 van het zwakke Olymplaan. Hou Stand staat, rr ook met fraai voor nu het weer verloor van Ons Eibernest 2 (4—3). In de derde klas A had Actief een Rozenburg 2 is op de laatste plaats ge raakt doordat het met 4—2 van Velox 2 verloor en doordat Deetos 4 Wion met 21 wist te kloppen. Hoe is het moge lijk, vragen we ons af. In B stegen de papieren van Merwede weer, want Uni cum verspeelde twee punten aan'H.K.v. 2. Het Zuiden 3 klopte Deetos 3 en ver beterde daardoor zijn positie aanmerke lijk. Velox was vrij waardoor D.K.C 2 de achterstand, die het bij Velox heeft, wat kon inhalen. Toch 6taat Velox vijf jjunten voor. Sperwers werd uitgescha keld door tegen. Die Haghe 2 met 7—l te verliezen. Trekvogels haalde een kost baar punt binnen door tegen Ready 2 gelijk te spelen. Avanti kon het tegen het zwakke Hou Stand 2 niet verder dan 11 brengen. mocht opstrijken, was toch ook zijn werk) Abe Lenstra door zijn verbluffende balbehendigheid, die steeds meer doet denken aan die meester-goochelaar van het Engel se voetbal, Stanley Matthews, Deze twee spelers kan men gerust de kurk noemen, waar dit Nederlands elftal op is blijven drijven. Middelmatig De rest was op z'n best een mid delmatige eerste klasser, waarvoor de spelers van het Rotterdams elf tal niet behoefden onder te doen. Wat zeg ik: er waren lange perio den in de eerste helft en kortere in de tweede helft» dat we meer ge noten hebben van de Rotterdamse ploeg. Die 10 voorsprong van de Rotterdammers was dan ook dik verdiend. Het was uit een hoge voorzet van de Xerxaan Koers, dat Brandes met een vinnige kopbal de Blauw Wit-keeper Van Raalte kon passeren. Schijvenaar en Van Bun hadden het om beurten lelijk te kwaad met Seton en Könemarm en met een speler van de klasse van Wilkes in de voorhoede hadden de Rotterdammers de grondslag gelegd voor een grote overwinning. En waardoor, kwam het, dat in het spA van de Rotterdammers zo veel meer vaart zat dan in dat van de „meesters"? Omdat hun stop- peras veel beter functionneerde. Men heeft Möring met de dupe willen laten worden van z'n ge broken been en hem de rechtshalf- plaats gegeven,, omdat men ook Terlouw niet wilde missen. Het re sultaat van dit „de kool en de geit sparen" was, dat de Bondsploeg met twea spils speelde, één aan vallende en één stopperspil. Ons inziens is Möhring voor deze plaats ongeschikt en zouden wij de voorkeur geven aan een speler als Koers, die zich licht en, gemakke lijk verplaatst. De van heerst, was: wie zal in Antwerpen het Nederlandse doel verdedigen, Landman of Van Raalte, want Piet Kraak heette immers geblesseerd te zijn en zat ergens bij ons op de tribune. Om Landman aan een laatste vuurproef te onderwerpen had men hem bij het Rotterdams elftal onder de lat gezet, maar de ironie van het lot wilde, dat z'n concurrent meer te doen kreeg dan hij. Laat men er zich niet op ver kijken, het waren, doorgaans hoge plukballen, die de Amsterdammer weinig moeite kostten. Een tijger sprang, waarmee Landman een „priem" van Lenstra uit z'n doel hield, hebben we Van Raalte niet zien maken- De drie doelpunten ontstonden buiten zijn schuld. Bij het eerste, uit een hoge Voorzet van Clavan, werd hij sterk gehin derd door Appel, waardoor de bal, niet of maar licht door Appel ge raakt, het doel in rolde; de twee andere waren een „prestige-kwes tie" van Faas Wilkes en probeer daar maar eens wat aan te doen. Nee, ondanks die ene keer dat Landman verkeerd timede op een hoge bal en deze maar half raakte, is onze steun voor de Rotterdammer maar wie zal zeggen hoe de Keuze- Commissie er over denkt. BART IN 'T HOUT grote vraag, die de wedstrijd Zaterdagmiddag heeft be- De enige totdusver ongeslagen club van de Engelse League, Derby County, heeft Zaterdagmiddag te New Castle in tegenwoordigheid van 77.000 toeschouwers een ne derlaag met sprekende cijfers ge leden tegen New Castle United. Aan de reeks van zestien overwin ningen of gelijke spelen is dus een eind gekomen en Derby is er niet ïn geslaagd Arsenal's prestatie van het vorig seizoen, toen de Gunners in zeventien wedstrijden ongesla gen bleven, te evenaren. De stand aan de kop is nu Derby County 26 pnti, Portsmouth en Newcastle ieder 24 pnt. (eerstge noemde ploeg heeft een iets beter doeleemiddelde), Arsenal 23 pnt. en Stoke Cit/ 21 pnt. De uitslagen luiden: Bumley— Sunderland 31, Charlton Athletic -Bolton Wanderers 14, Chelsea Manchester United 11, Evert on —Sheffield United 2I, Manches ter City—Liverpool 24, Middles broughArsenal 01, Newcastle United—Derby County 30. Ports mouthBlackpool 11, Preston North EndAston Villa 01, Sto ke City—Wolverhampton Wande rers 21. De schaatsenrijder Kees Broekman vertrekt dezer dagen voor "geruime tijd tiaar Noorwegen om daar te trainen voor het aanstaande seisoen. Hij gaat er lieen op uitnodiging van zijn Noorse sportbroeder Slnnerud. De Zondag gespeelde landen wed strijd oostenrjjk—Zweden is met 2—1 door de Oostenrijkers gewonnen. Na de eerste helft leidden zij met 1—0. VRIEND 5 C HAPPELXJK Sparta—Heerenv een Z—2 EERSTE KLASSE District De Volewljckers—Stonnv. 11 District n HBS—Zecburgia 3—2 DHC—Hermes DVS 04 VSV—DVVS 2—4 DISTRICT H Tweede Klasse A Fprtima—V eisen 2—2 RCH—CVV 5—1 Emma—RFC 0—Q Tweede Klasse b vue—Excelsior 3—1 EBOH—Overmaas 2—0 ueerdamVFC 3—3 Gouda—BW 0—1 UniUs—ODS 1—0 Xerxes S 14 Blauw Wit H VZ BW 9 12 Ajax 9 stormvogel* VdewUcKers 9 DOS X Haarlem K Gooi 8 Sparta S District n VSV 9 14 Neptunes 8 11 Feyenoord 8 10 Hermes DVS 9 DWS 9 DFC 8 9 KFC 9 i HBS Zeeburgla 9 DHC 9 DISTRICT H Tweede Klasse i RCH 9 1 Coal 8 1 DVS 8 1 CVV 9 RFC 9 Emma 9 Quick 8 DCV 8 Velsen 9 Fortuna 10 Scheven. 9 DISTRICT n Tweede Klasse 1 HVV 9 I Leerdam 9 1 Unites 9 1 Excelsior 9 1 EBOH 10 1 VUC 9 Gouda 9 ODS VFC 9 Overmaas 8 Sliedrecht 9 De zwire gang tiaar Haarlem heeft CV.V. geen enke] winstpunt gebracht, De Rotterdammers troffen het leidende RCH. In ongenaakbare vorm en leden een gevoelige nederlaag door het pro ductieve en fraaie spel van de gast heren. Ongeveer een half uur heeft de Rotterdamse verdediging aan de Haar lemse aanvallen het hoofd geboden, mair toen middenvoor Hanse met een kopbal het eerste punt van de wedstrijd had gescoord, kwamen de doelpunten los Blocker bracht de stand op 2—0 met een vleugelschot en herhaalde dtt kunst stukje voor de rust nog eens, nadat Sparreboom het enige legenpunt voor C V.V. had gescoord, zodat de rust met de sland 3—1 -Inging. Een prachtig resultaat boekte de RDZ Zaterdagavond in het Spart- fondsenbad om op de zwem-estafettenummers en schoonspringen voor dames tijdens de Seniorenkampioenschappen van de ZRO alle titels in de wacht te slepen. Een groot succes voor de trainster mevr. v. d. Ree, die de laatste fyd veel heeft samengewerkt met mevr. Braun. Dat Irma Schumacher op de borstcrawl en Ria vd. Horst op de rugslag een titel zouden behalen en. ook de cstafettexiummers een overwinning zouden worden, lag voor de hand. doch het nummer 200 m. schoolslag, waarin Nel Garritsen het zwaar zou krijgen tegen Lolty Broekhoven, was nog een open. vraag. Prins Bernhard won tweede prijs Prins Bernhard won Zaterdag de tweede prijs in een wedstrijd, be staande uit een dressuurproef en een. cross-country, die georgani seerd werd door de Zuid-Veluwse jachtvereniging te Uchelen. De eerste prijs werd gewonnen door de heer Albers Pistorius uit Vught, Derde werd de heer E. van Loon. Er waren 15 deelnemers. Dit nummer werd dan ook ..het suc ces" van de avond. In derde serie gin gen beide rivalen samén over de haan. Na een goede start lagen zy op de 100 m. nog vrijwel precies gelijk, doch. toen ging Broekhoven, die een rustiger en regelmatiger «lag had, iets uitlopen, maar de keerpunten van Garritsen wa ren effectiever, zodat de kleine achter stand steeds weer teniet werd gedaan. Op de laatste baan werd een felle eind spurt Ingezet, die1 door Nel Garritsen met miniem verschil werd gewonnen in 3 m. 1.9 sec. Broekhoven had 3 m. 20 sec. Op hetzelfde nummer voor heren, ver scheen Piet Kruithof voor de 14e en tevens voor de laatste maal op deze kampioenschappen aan de start. Hij won dit nummer nog bulten verwachting met vrij groot verschil m de goede-tyd van 2 m. 38.7 sec.'Ria v. d. Horst no teerde zonder tegenstand op de 100 ro. rug een fraaie tijd van 1.16.7, terwijl Irma Schumacher aanvankelijk goed werd gevolgd door Ans Massaar, doch. op de laatste baan kon Ans het tempo niet meer volgen. Irma maakte 1 m. 86 sec. Door het ontbreken van enkele goede zwemmers bij RZC waren de es tafettenummers 3X50 m. wisselslag en 5X50m. borstcrawl dit jaar minder spannend tegen Merwede, dan vo< de jaren. De AZC-cr Fictor Git. ver overde bij het'heren schoonspringen en. Greetje de Hooge (RDZ) bij de dames, het kampioenschap. De uitslagen: 100 m. borstcrawl datnes: I. I. Schu macher (RDZ) 18 6: II. A. Massaar (RDZ) 1.12.7. Idem heren: I. C. W. Rjjk- hoek (Merwede) 15.1.; H. B. Verkaatk (SZC) 1,7.9. 200 m. schoolslag dames: I. N. Garritsen RDZ) 3.1.9: II. C. Broek hoven (R> 3 20. Idem beren; I. P. Kruit hof (RZC) 2.56-7: II. A. Parent (Start) 3,02,8. 100 m, rugslag dames* I. R. v. d. Horst (RDZ) 1.16.7; II. A. V. Duyl (ODZ) 1.22 0. Idem heren: I. B, Korevaar (Mer wede) 1,16.4; II, N, Korevaar (Merwede) 1.17.8. 3X50 m. wisselslag dames: I. RDZ 1.43 9; XL ODZ 1.51.5. Idem heren: I. RZC 1.37.6; II. R 1.42.2 (Merwede ge- diskw.), 5x50 m. borstcrawl dames: I, RDZ 2.45.3; II R 2.58.0 (ODZ gediskw.). Idem heren: I. Merwede 2.25.6; H. RZC 2.29.0. Schoonspringen dames; I. G. de Hooge (RDZ) 50.40 punten. Idem heren: I. F. Glel (RZC) 57 00 punten. In een matige waterpolowedstrijd be haalde HZPC een 51 overwinning op Rotterdam voor de centrale wintercom petitie. Karei van der Meer leidt EngelandZwitserland Naar het ANP verneemt zal de heer K. L. van der Meer de lan- denwedstrijd tussen Engeland en Zwitserland, welke op Woensdag 1 December te Londen wordt ge speeld, leiden. Het zal de tiende landenwed- strijd zijn, welke Van der Meer zal leiden. De eerste officiële match, fioot hij op 31 Augustus 1947 te Praag en in een periode van 14 maanden heeft de Nederlandse scheidsrechter dus niet minder dan 10 maal het fluitje in een landen- wedstrijd gehanteerd, een zeer groot aantal, wel een bewijs, dat Ook in de tweede helft was R.CR. de aanvallende partij <n het uitstekende spel van de Haarlemmers leidde nog tot twee doelpunten, belde gescoord door middenvoor Hanse (5—3). Overmaas toog met vier invallers naar Dordrecht en heeft het daar tegen Eboh met dit gehavende elftal niet kunnen bolwerken. De Rotterdammers begonnen niet slecht, waren geruime tijd het meest in de aanval, maar verscheidene kansen bleven ongebruikt. Veel krachts verschil was er voor de rust niet, maar het was toch Eboh, dat even voor het verstrijken van de eerste helft door middenvoor Gijzen dc leiding nam. 10, In de tweede helft deed de onvol ledigheid zich bij Overmaas sterk gel den, Eboh werd allengs aanzienlijk ster ker en het verwonderde niet, dat de Dordtenaren hun voorsprang tot 2—0 opvoerden door toedoen van linksbinnen Hijbeek. Hoe dapper Overmaas zich ook bleef verweren, de gehavende voorhoede slaagde er niet in, de eer te redden. In een vrij onbeduidende wedstrijd, met onproductief voorhoedespel aan beide kanten, hebben Emma en R.F.C. te Dordrecht de punten gedeeld. De wederzijdse aanvallen leverden voor de rust geen doelpunten op, hoewel de uitstekend spelende rechtsbuiten v. d. Gijp zijn medespelers voor het doel van R.F.C wel kansen bood. waarvan echter niet het juiste gebruik werd gemaakt. Ook na de rust bleef het schot aan beide kanten zoek, hoewel Emma in deze twee de helft enig veldoverwicht had Het bleef 0—0, maar het had 1—l moeten zijn, want zowel Emma 'als RF.C miste kort voor het einde een eenvoudige kans om te scoren, V.U.C.—Excelsior In de eerste helft toonden, de Rotter dammers een aanzienlijk overwicht ut het veld en herhaaldelijk werd, goed samenspelend, de bal voor het Haagse doel gebracht. Na 5 minuten gaf mid denvoor P. v. d. Berg Excelsior met eet» hard schot de leidmg (0—1). Verschil lende kansen liet Excelsior daarna onge bruikt. De aanvankelijk weifelende ver dediging van V.U.C. kwam er daarna wat beter tn en ook de Haagse roldden- linie steunde nu de voorhoede beter. Er kwamen tal van gevaarlijke momen ten voor het doel van Excelsior, vooral door het uitstekende spel van links buiten B, de Harder, die herhaaldelijk verwarring stichtte in de verdediging van Excelsior. Enkele minuten voor de rust zag K. de Harder kans doelman v. d. Torre van korte afstand te pas seren (1—1). In de tweede helft heeft V.U.C. schier ononderbroken aanvallend gespeeld. Na een. hoekschop werd het 2—1 door een kopbal van rechtsbuiten de Vaal, ter wijl V. vl Tqrre door Straus werd ge hinderd. De scheidsrechter kende echter I dit niet op regelmatige wyze gemaakte doelpunt toe, Toea v. d. Torre kort hierop zijn enige fout maakte door een hard schot te laten vallen, greep Straus onze landgenoot in Europese voet- dc kans aan om de voorsprong van. M**»» zeer HWMeal Slffi A'S v, or Cu.I driemaal achtereen prachtig redde. Zaterdag is in Amsterdam het toumooi om Het wereldkampioen schap dammen begonnen. Weth, de Roos doet aan het bord van Roozenburg en v. d. Staay de eerste zet. Het damspel: een spel, waarin ik zie: kunst, opvoeding en sport Aldus sprak mr. A. de Boos, wethouder van Amsterdam, In zjjn met krachtig applaus beloonde openingsspeech van het wereJdkampioenschaps- touraool. Wethouder De Roos opende uit naam van het Amsterdamse Gemeentebestuur het touraool, nadat de President van de Internationale Dambond, de heer Willems uit Breda, de tot standkoming er van had gememoreerd in 't byzyn van een publiek, dat beide grote zalen van de Artis vulde en meevoelde, dat een groot sportgebeuren op het punt stond aan te vangen. Ook merkten wU de consuls of vertegenwoordigers der buitenlandse consulaten op, - De openings-ceremonie vond plaats op het bord van de beide Rotter dammers, alwaar wethouder De Roos, namens Roozenburg, 33-28 speelde. Hollands, echt Hollands dus. Het publiek heeft intens genoten van de boeiende partijen in deze eerste ronde. Verpoest etste de eerste belang stelling voor zich op. Enkele minder in de lijn liggende zetten gaven de partij 'n onregelmatig karakter. Lan ge tyd bleef het een. open vraag of Verpoes t*s eigenaardige speelwijze van twijfelachtige waarde moest worden geacht of verantwoord zou blijken te zijn. In feite is deze vraag onbeantwoord gebleven, want De- mesmaecker „vloog" in een geniepig zetje In de stand. Zwart: 7, 11, 12, 14, 17-19, 22-24 en 29 Wit: 16, 21, 25, 26, 34, 33, 38, 40, 42, 45 en 47. Op 47-41? volgde toen 22-27', 24-30! en 17x46, waarna Demesmaecker naar bed kon gaan. Roozenburg stond in 't begin vrij moeilijk tegen, v, d. Staay. Zou de eerste verrassing in dit tournooi reeds in de eerste ronde plaats vim den? Doch Roozenburg herstelde zich fraai. In dit moeilijke speelge- deelte gebruikten beide spelers zeer veel bedenktijd, met als gevolg, dat Lernildas heeft in d, 3de ranglijst van de 3de Was E derspit-moest delven. (2-1). tlog NHS-Stceds Volhar- Was d tegen nurruner 1 van gezelschap houden, want met Dat Pechvogels niet tegen den trok de thuisclub met 1-0 de ranglijst ni«_ slecht ge- 0—0 werd het een verdelen. Schoonhoven, dat de lijst aan het langste eind, met het boerd, maar het is toch nog van de punten, zodat beide aanvoert, zou zijn cpgewas- gevolg, dat zij een plaats op een nederlaag geworden, al clubs thans 9 punten uit 8 sen was te verwachten. Het de ranglijst stijgt. RCD liet was deze dan met een resul- wedstrijden hebben en de werd dan ook een overwin- caat van 12 gering. De middenmoot blijven vormen, ning van de Schoonhovena- Rotterdammers namen, door hun. rechtsbinnen de leiding, doch nog voor de rust was het van Drizande, de Haagse linksbuiten, die met een hard schot de gelijkmaker scoorde. (1-1). in de 4de klas I een lelijke steek vallen door met 1—2 van Strijen te verliezen, waardoor zij een duikeling van enkele plaatsen maakt, vooral nu Dindua over OVV met 40 de baas bleef. De Het duurde een klein half Satumus stelde in de 4de ren met 0—3, waardoor zij Dinduanen, die de zevende uur na de pauze «er Laak- klas E wel enigszins teleur weer wat steviger op de eer- pjaats innamen, komen nu kwartier door Spaargaren uit door het tegen VDS niet ver- ste plaats staan. DZB blijft een hoekschop de bal langs der dan de cijfers 3—3 te voorlopig nog la de gevaar- P3°*®elmS °P'no- 2 te staan, de Rotterdamse doelman kop- brengen. Schiedam boekte in lljke zone gehuisvest, want Bloemhof heeft in afdeling te. (1—2). Excelsior '20 F haar tweede zege en wel doordat Zwervers haar met K haar kans om de leiding sleepte in afdeling D een op Terlaak. Er is nu een 5—1 klopte heeft zij nog van Oud-Beljerland over te kostbaar punt in. de wacht kans, dat de Schiedammers steeds een lelijke kans om op door de 3—3, die zij tegen nog de laatste plaats gaan een van de laatste plaatsen i Texas bevocht. Papendrecht verlaten, vooral nu Germinal terecht te komen- doordat DRZ haar met 4—1 cn DCL blijven elkaar op de tegen "Waddinxveen het on- In de plaatselijke ontmoe- in het zand deed bijten. „het moment van de partij".„afge raffeld" werd. Dat gebeurde in 't volgende frag ment: Zwart: 2, 5. 8, 11, 13. 14, 10,. 19, 21, 23, 24, 28 en 29. Wit: 22, 25, 28, 32, 33, 35-38, 40, 43, 45 en 47. 4 Roozenburg vervolgde hier met 43-39, want 47-41 is verhinderd we gens 13-18, 22X13, 26-31, 37x17, 11x22, 28x17, 23-28, 32x34, 14-20, 25x23, 8x48, Een schitterende combinatie. Na 43-39 volgde 13-18, 22x13, 21-27, 32x21, 23x34, 21-17, 11x22, 37-32 (waarom niet 36-31?), 29x27, 40x9, 19-24, 9-3, 8x19, 3-32, 22-23, 12-17, 24-29»? (een ernstige foutzet in he vige tijdnood), 17x31, 26x37, 36-31, etc., waarna Roozenburg de party op zjj'n naam bracht.' In de party PostGhestem deed de invloed van. de klok zich nog meer gelden dan in de partij tussen de Rotterdammers. De wereldkam pioen bleek de stelling beter „onder de knie" te hebben en, ondanks het feit, dat Ghestem U zetten binnen 1 minuut moest spelen, kwam. fcy met gewonnen positie door „de controle". Rostan en Chiland speelden een tam positiespelletje, dat in remise eindigde. Ondertussen had Keiler, door han dig manoeuvreren, een overwegende positie ingenomen tegen La ros. Toen bovendien Laros in het eindspel op een verkeerd veld damhaalde, werd het afspel verkort en boekte keiler ook zijn eerste zege. Voldèan keerden de vele bezoe kers naar hun woning terug, terwijl de analysatoren doorgingen met hun werk. Roozenburg maakte korte metten met de Belg Demesmaecker. In ra zend snel tempo (de notators waren somstyds niet eens „by") besliste hij practised de partij door een combi natie naar dam. De damzet kon slechts ten koste van een schijf af genomen worden. Dit was voor Roo zenburg voldoende zijn tweede winstpartij te boeken. 3 uur later boekte de Belg Ver poost eveneens zijn tweede winst- partij. Aanvaukelyk was deze partij een eenvoudige positiepartij. Even als de dag tevoren, zocht hij ook verwikkelingen, echter aanvanke lijk^ zonder succes. Rostan verzuim de in tijdnood een remise-voortzet ting, waarbij hij later ongetwijfeld spijt van gehad zal hebben. De partij tussen Keiler en v. d, Staay was de Interessantste partij uit deze ronde. De in vorm blijken de te zyn ex-kampioen van Neder land speelde het onregelmatige gen re, waarin zijn tegenstander hem dwong, .magnifiek tegen. Door ge zichtsbedrog verzuimde hij evenwel schijfwinst m de volgende positie. Zwart: 3-5, 7, 9,12, 15, 17, 22 en. 32. Wit: 20. 31, 33-30, 43-45, en 48. Hier speelde Keiler foutief 44-39? 48-42 zou schijfwinst opgeleverd hebben. Keiler behield evenwel het betere spel en. leidde dit ook uitne mend tot winst, Chiland verdedigde zich hardnek kig tegen wereldkampioen Ghestem. De Parijzenaar kon echter niet ver hinderen, dat zijn grote tegenstander langzaam, maar zeker in 't voordeel kwam. In het eindspel bleek de gro te kracht van Ghestem, die resoluut op winst afstevende. Echter de beste breister Iaat wel eens een steek val len en zo ook de wereldkampioen. Hij liet een 1 om 2 openstaan en de remise werd een feit. Een en ander veroorzaakte de nodige sensatie, zo wel in de speelzaal als in de grote demonstratiezaal. Men. had zich reeds met een winst voor Ghestem verzoend, toen het voor Ghestem fatale ogenblik uiteraard dankbaar door Chiland aangegrepen werd. Pérot en Post speelden een kalme positiepartij, die zonder grote scher mutselingen in remise eindigde. Laros had in deze ronde vrlj-af. Roozenburg, Keiler en Verpoest hebben thans de maximum score: 4 punten uit 2 partijen, terwijl Ghes tem op de voet volgt met 3 punten. J, StevoL Grootse jubileumplannen bij de NLTB In 1949, op 6 Juni, bestaat de KNLTB vijftig jaar en. reeds nu staan de plannen voor een grootse viering vast. Die viering Zo.1 zowel sportief als feestelijk zijn. Wat het laatste be treft, zyn concentreert zich einde Mei in het Kurhaus te ochevenin- gen, dat voor deze gelegenheid ge heel is afgehuurd. Er komt een reünie voor officials, oud-kampioe nen en genodigden, een jubileum vergadering, een receptie en een feestavond. Tijdens de vergadering zal o.a, een bronzen plaat met de namen van ca. 150 in de oorlog ge vallen bondsleden worden onthuld, Het sportieve vindt stellig zijn hoogtepunt in de internationale kampioenschappen, welke van 31 Mei—6 Juni te Noord wijk zullen worden gehouden. De nationale kampioenschappen worden van 814 Augustus te te Scheveningen gespeeld. t

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3