„Particulier Initiatief* failliet verklaard Pafferige demon loert listig rond in de rechtszaal Doll wood inDuivendreeht Naweeën van hongerwinter en razzia's ZUINIQ OP HET BOEK! „Schanddaad aan de eeuwigheid" Kerkconcert Sterke stijging aantal leerplichtige kinderen in 1951 GEELZUCHT GEEN EENVOUDIG ZIEKTEVERSCHIJNSEL Kan een symptoom zijn van verschillende andere ziekten TUINKALENDER Nasleep van een onverkwikkelijke geschiedenis Niet in de doofpot! Achthonderd Russische gevallenen in Amersfoort g eëerd Verstopte juwelen teruggevonden Vrijdag 19 November 1948 De beulen van Amersfoort (Van onze speciale verslaggever» Nu staat hij alleen voor het Amsterdams Bijzonder Ge- -etfitshof, Karl Peter Berg, vroeger een eernaam timmerman, later politieman en tenslotte opperbeul van het Polizeiliche Ourchgangslager Amersfoort. Al kwam zijn zaak gisteren in aparte behandeling voor, toch bevonden zijn sinistere vrien den, Kotalla, Alscher, Oberle Wolf, en May zich wel in het gebouw. Zo nodig zouden ze als getuigen de lugubere daden van hun voormalige chef toelichten. Dinsdag nam Berg de houding aan van iemand, die weet wat hij heeft gedaan en zijn daden durft te verantwoorden: „Man kann darum lachen, aber das sind Tatsachen", zei hij toen verscheidene malen ver ontschuldigend. Zal hij hierin volharden? Bü de aanvang van de zitting doet de Procureur-Fiscaal, mr. Besier, een voor de beulen onple zierige mededeling, dat uit een na de vorige zitting door het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie beschikbaar gesteld Tagesbuch von Dienst van de Blockführer is geble ken, dat de vermoorde Russen bij de Duitsers zelf wel degelijk be kend stonden als krijgsgevangenen. Berg had dat ook kunnen weten, want het boek bestrijkt een gedeel te van zijn diensttijd in Amers foort. Vijftien getuigen zijn vandaag gedagvaard. De eerste, die van zijn bevindingen komt vertellen is de heer Broertjes, die deel uitmaakte van de Paroolgroep en van Mei 1942 tot Mei 1943 in Amersfoort gevangen heeft gezeten. Berg, zegt hij, was in zijn tijd Unterschutz- haftlagerführer. Hij was de man, die rechtstreeks met de gevange nen had te maken. Getuige is door Berg tot bloedens toe met een ijze ren staafje op het hoofd geslagen. Verder heeft hij Berg horen zeggen, dat deze een Amersfoort- se notaris, die volgens Berg soms brood stal van de gevangenen, wel zou „fertig maeben". Een maand lang moest de man straf staan aan de poort zonder eten in de koude winter. Toen was de Amersfoorter dood- Berg had er ook plezier in zijn gevangenen te stenigen tot ze dood waren. Nog veel meer heldendaden van deze fanatieke Hitlerknecht komen aan het licht. Berg zelf zit met zijn bleke kop gebogen over een blocnote, kijkt nu en dan schichtig op, loert met zijn koude ogen naar de getuige en maakt in razende snelheid aantekeningen. Berg had ook de leiding bij het op jagen der Joodse gevangenen in de verboden zone langs het kamphek, waar ze dan door de wachtposten werden doodgeschoten. Alle wan daden, waarvan de pafferige de mon tijdens de eerste zitting werd beschuldigd, worden door de heer Broertjes bevestigd. Zo was hij bij voorbeeld ook aanwezig bij de mishandeling van wethouder De Miranda. Dan staat Berg cp, ïijj zegt, dat getuige onwaarheid heeft gesproken. Getuige beweert, aldus Berg dat hij in Mei '43 naar Vught is overgebracht, doch het laatste transport vertrok al in Maart. In één kutl Over de fusillade van ds. Rijper uit Amersfoort en zijn zoons en eni ge inwoners van Soest komt recher cheur G. Kieinveld uit Zuilen, des tijds lid van de „Vrij-Nederland"- groep, het een en ander vertellen, Ds dommee, werd eerst drie weken na zijn zöon gefusilleerd en aange troffen in hetzelfde massagraf, waar in de lijken van een Zwrise groep werden aangetroffen. Het vermoe den is bij getuige gerezen, dat do minee Rijper en passant met deze mannen is meegenomen. In het graf werden een bijbel en een gebroken wandelstok aangetroffen. Kotalla heeft deze voorwerpen voor de ogen van de dominee in de kuil gegooid. Er was een bevel tot doodschieten van deze Ffarrer, ver klaart Berg. Er was geen bevel, klinkt de stem van de procureur-fiscaal. Doet er ook al weinig toe, meent professor Van Hamel, die diep ver ontwaardigd is. „Het was een schanddaad aan de eeuwigheid". „Berg had plezier" Meer getuigen doen hier langzamer hand het bekende verhaal. De zeer correcte H. Melkman, een van Bergs Joodse slachtoffers, vertelt dat hij op last van Berg in de bun ker is mishandeld. Berg is meerma len komen kijken en had er plezier in. „Ich bin nicht da gewesen', zegt verdachte. Afgrijzen is op gezichten te lezen behalve op dat van Berg als getuige M. van West zijn treurig verhaal doet Hij Is 24 maal in een beerput gegooid, beeft 50 slagen met een bespijkerde stok gehad en werd tweemaal levend begraven. HU heeft zich t>U Berg beklaagd op het gevaar af te wor den afgebeuld. De sadist beeft hem zijn verhaal drie maal laten doen waarna hy alleen maar zei: „Es gibt hier nur Arbeit". Toen riep hij een stel andere S.S.-ers, die West met bikhamers In het gezicht beukten, „Es ïst nicht wahr," zegt Berg verbeten. - Bergs persoonlijke „slaaf:" Dan verschijnt, timide en schuw, Bergs persoonlijke „slaaf'" Gustaaf Dame, een woonwagenbewoner, bij alle Amersfoorters bekend als no. 550. Dame's haat tegen Berg is zo groot, dat hij, vóór de rechts zitting, heeft gedreigd zijn beul te vermoorden. Toen hij het ge rechtshof binnentrad is hij dan ook gefouilleerd Nog is hij zeer ziekelijk door de vreselijke mishandelingen, die Berg hem toediende. Ook zijn neef, no, 570, was Bergs slaaf. Dame heeft er bij gestaan dat Berg zijn neef met een schop doodsloeg.... „Sle sind meïn Eigentum" pochte Berg altijd. Hij deed precies met zijn „slaven" wat hij wilde. Tijdens een felle sneeuwjacht liet Berg Dame zich, op een. broek na, geheel uitkleden en bulten staan. Daar sneeuwde Dame in„Schiet me toch dood", heeft hij in diepe wan hoop Berg toegebruld. „Zonde van de kogel", was Bergs enige antwoord. Tot grote verrassing van Hof en publiek erkent Berg: „Ik heb hem wel eens geslagen, roaar.... „Ach, gaat U maar zitten", be veelt prof. \<an Hamel geërgerd. De laatste getuige Zwarkhalem wordt onpasselijk als hij Berg ziet. Prof Van Hamel laat een stoel brengen, omdat Zwarkbalem dreigt ineen te zakken. Zijn verhaak. Berg sloeg, schopte, schold, vloekte enz. „Berg, was lid van de SJD.?r' vraagt,prof. Van HameL „Neln", antwoordt Berg. Nauwelijks is dat woord over zijn lippen of- acht, tien getuigen sprin gen op en roepen: „Jawel, Edelacht bare Hij droeg een lintje op zijn mouw met S.D. er op". Bergs bleke, fanatieke kop toont geen enkele verrassing, hij tracht iets uit te leggen van „Gruppe 3" en „Gruppe 5" van de S.D., maar mr, Besier bijt hem toe: „Alles één pot nat. 't Waren allemaal onderdelen van de Sicberheitsdienst!" Berg zwijgt Nu eens zwijgt Berg volkomen.. Nog een fusillade: op 8 Maart 1945 zijn 49 Nederlanders neerge knald als represaille op de aanslag op Rauter. Berg had de leiding van het vuurpeloton. „Der Auftrag kam aus Den Haag", verklaart Berg. Weerzinwekkend is het, dat deze kerel no^ alle details van zijn moordpartijen weet en met zijn scherpe, klankloze stem ze uitvoerig meestal, onverschillig altijd, vertelt. De afkeer, die alle aanwezigen voor deze wreedaard voelen, is duidelijk op hun gezichten te lezen Enkele getuigen kunnen zich dikwijls zeer moeilijk beheersen; als Berg niet zo zwaar werd bewaakt zouden mis schien enigen vaQ hen zijn opge sprongen om deze cynische schurk persoonlijk ter verantwoording te roepen. „Wenn ich's nicht tate, sollte ich die Kansequenz daraus ziehen", roept Berg. „"Welke consequentie?" vraagt mr Besier. „Ich ginge dann selbst d'ran", zegt Berg. „Vandaag trekken wij daaruit andere consequenties", zegt prof. Van Hamel scherp. Tenslotte leest prof. Van Hamel Het mismoedige mannetje uit Gebroken hart" staart somber in het water: zal hij maar springen? Nee immerswant thuis wacht hem.... Het mekka van de poppenfilm Geloof en atoombom Iedere bewoner van. voormalig Hille- gersberg kent nog wel de samenkomsten in de evangeJisa tietent aan de Straat weg Het was thans a» te ver in het jaar om deze traditie voort te zetten. Daar om hadden de N.H.-Kerk en de geref Kerk In gezamenlijk overleg voor Woens dagavond 17 en Donderdagavond IS No vember de zaal van „Lommerrijk" ge huurd. Het resultaat van deze verheu gende samenwerking tussen beide kerken was met genng, want op belde bijeenkomsten was de zaal bijna ge heel gevuld. Donderdagavond speelde het muziek corps var» het Leger des Heils „Rotter dam I" onder leiding van de kapelmees ter M. Knippenberg, het zangkoor van de Gerei. Kerk uit Hlllegersberg onder leiding vap de heer H. de Wolff zong, en ds. Wier sin ga uit *Baam en ds. van Harten uit Delft zeiden hun mening over „Toch regeert God". „In deze tijden met de dreiging van een nieuwe oorlog en de atoomhom- psychose is het moeilijker dan ooit, te geloven in een machtige God, die de gehele wereld regeert en alles in zijn macht heeft. Millioenen zijn gevallen en van de monumenten van een Europese beschaving is weinig overgebleven. Zal evenals In het grote Griekse drama „OetKpus" het goede en het schone in de mens, het geloof In God. ten onder gaan met een verschrikkelijke angst schreeuw? Slechts het geloof ln de Bijbel geeft daarop het antwoord: De bergen zullen vrede dragen en de dalen zuilen bekleed zijn met barmhartig heid". Ds, A. Sirag had deze tweede avond geopend met gebed en aan het slot werd gezongen „Daar ruist langs de wolken", k Op de bakermat van het Dni- vendrechtsc Hollywood is een nieuw filmbabietje gelegd, dat de heel toepasselijke naam Dol lywood draagt. Dezer dagen ont ving Joop Geesink, de trotse va der, een groot aantal filmmen sen en -liefhebbers op een fees telijke kraamvisite, waar niet alleen beschuit met muisjes ge serveerd werd. AUeh waren, het erover eens, dat het een. aardige baby was, mooi en gezond, maar eigenlijk de wieg al ontgroeid. In zekere zin hadden ze daarmee gelijk, want de wieg van Dolly wood stond een paar jaar ge leden in een Amsterdams keldertje. Na het ontwerpen van reclame- kaartjes voor winkeliers en décors voor een. Lou Bandy revue, ging Joop Geesink daar in dat keldertje met popjes stoeien, zoals zijn as sistent het noemt, en uit dat gestoei groeide een filmpje. Geesink stoeide verder, nieuwe reclame-opdrachten volgden, en wat de Nederlandse speelfilm nooit gelukt is, Geesink's reclamefilmpjes hebben zich' een plaats veroverd op de Europese markt, zelfs daarbuiten. Maar niet alleen commercieel is het succes groet. Op het Filmfesti val Brussel 1947 sleepte Geesink met zijn kostelijke „Big Four" (Zij wer den het eens) de ereprijs, de enige, voor Nederland in de wacht. De studio, waarover Dollywood nu in. Duivendrecht de beschikking heeft gekregen, is nog maar een be scheiden geval; eigenlijk niet veel De beroemde filmster brengt nog even de finishing touchvoor zij een oceaanstomer te water laat. Het schip verdwijnt prompt daar op onder de golven. „Dat kan ons in Holland niet gebeuren, want wij gebruiken een brief van Berg aan zijn vrouw voor waarin hy schreef: „De Hol landers haten mij zo. Ze vertellen, dat ik van Amersfoort een tweede B erge n -B el sen v/il maken. „Dat was niet nodig, Amersfoort was al erg genoeg", zegt prof. Van Hamel. Voor het eerst ttfdcns het hele proces toont Berg enige ontroering als de president vraagt naar Bergs vrouw. De meest cynische, wrede „beul van Amersfoort" buigt nu zijn hoofd en tranen stromen over zijn wangen „Mijn vrouw werkt als arbeidster in Holland maar woont even over de grens in Duitsland", fluistert hij. Dan wordt de zitting verdaagd tot Zaterdag 20 November. Dan komt Kotalla voor. meer dan een schuur. Het zou ons niet verwonderen, als Dollywood ook hier spoedig uitgegroeid is, want er wordt al weer druk geëx perimenteerd met nieuwe objecten. Geesink loopt ook rond met ideeën voor zuivere poppen-speelfilms, die dus niet aan een reclame-gegeven gebonden zijn. In de werkplaats zagen wij een film-in-wording, een aantal tableaux uit „De wereld op zoek naar vrede", die behalve de voortreffelijkheid van een bepaald merk koffie en thee, de heerlijkheden van het Mar shall-plan bewierookt. Zo ziet men daar de Spaanse Cuadillo staan op zijn balconnetje, met een schepnet je naar een zakje Marshall-dollars vissend, echter tevergeefs. In de nieuwe projectie-studio heb ben we een cavalcade van filmpjes van de „keldertijd" tot Dollywood gezien, die een stijgende technische perfectie vertoont, maar over de hele linie toch verrast door de ori ginaliteit, de frisheid en de artistie ke vormgeving. Er waren ook film pjes in. technicolor bij, werkelijk kleuren-sprookjes. Men moet bij de beoordeling der mu zikale prestaties van amateurs niet de zelfde maatstaf aanleggen als bij be roepsmusici. Het valt immers altijd te waarderen, wanneer een muziekmin naar zich ln zijn vrije tijd de moeite getroost de technische moeilijkheden van een instrument te overwinnen, om aldus zijn muzikale aspiraties tc be vredigen door gezamenlijk musiceren onder goede leiding. Zo beschouwd viel er gisteravond op het concert ln de Hoflaankerk, gegeven door de Krajingsche Orkest Vereniging en de Krallngscne Koor Vereniging, bei- de onder leiding van Jotaan van Gooi. veel te waarderen. In de symphome van Schubert ont wikkelde het orkest vaak een goede klank. Er waren wel eens momenten waarin de zuiverheid ln gedrang kwam of waarin het rhythme wankelend was. Maar over het geheel genomen deed bet orkest zich in dit werk van zijn goede zijde kennen en was het succes dat de dirigent en zijn discipelen ten deel viel zeker verdiend. Het koor voerde de cantate „Gott hat Jesum Erwecket" van Chr. Bitter en de Vesperae Solennes de Confessore van Mozart uit AI werd het eerstgenoemd Werkje ge heel overschaduwd door de meesterlijke muziek van Mozart, was het niettemin oen goede gedachte om minder bekende klassieke werken op het programma te plaatsen. De weergave van deze composities was niet immer geheel vlekkeloos. De pclyphone stemvoering was niet altijd duidelijk en de Intonatie niet altijd on~ berispebjk. Er waren echter ook vele ogenblikken waarin men een goede, ge disciplineerde koorzang hoorde. De al gehele indruk zou zeker nog sterker geweest kunnen zijn indien het koor een grotere bezetting bij de tenoren en bassen zou hebben gehad en de bege leiding niet aan het orkest zou ziin toevertrouwd, al kon men de wijze waarop de spelers tn klein ensemble zich door de moeilijkheden van hun partijen heensloegen wel waarderen, hetgeen ook voor een groot deel aan de slagvaardigheid van de dirigent te dan ken was. De solisten Gré van Schaljk—Timmer, sopraan, Matty Amesz—De Wit, alt. Simon Meerdink, tenor en Piet Böhm, bas. kweten zich goed van hun. taak. De orgelbegeleiding was in handen van A. van Schoppen. Muziekfestival te Palermo Het 23e International festival of Con temporary Music zal van 22 tot 30 Aprü 1949 te Palermo gehouden worden. Nieu we orkest- en kamermuziek zal uitge voerd worden van elf Europese en twee Zuid-Amerikaanse landen. De twee poli tieke antipoden - de V.S. en Rusland - zullen evenals dit jaar te Amsterdam verstek laten gaan. Tot de componisten die bij de selec tie van instrumentale muziek uitverko ren zijn. behoren de Nederlander Wil lem Pijper (strijkkwartet no. 3) en de Belg Wladlmir Woronnow (sonnet voor Dallapiccola, voor piano). SINDS 1943 is het geboortecijfer te Rotterdam sterk gedaald om in de Winter van 1944/45 een ongekend dieptepunt te bereiken als gevolg Tan de honger-catastrofe en de Novcmber-razzla's. Na de bevrijding, vooral In 1946 steeg het geboortecijfer met grote sprongen, waarn» eerst in 1947 een langzame daling intrad. Dc gevolgen van deze onnatuurlijke schomme ling in het geboortecijfer zullen nog na vele jaren merkbaar zijn, maar w^l het eerst bij het onderwijs. wordt wel eens be weerd, dat men door grote opwinding iets aan de lever kan krijgen. Dat lijkt me onzin. Maar wel is waar, dat emoties afscheiding van gal bevorderen of remmen. An dersom beïnvloeden ziekten van lever en gal ons humeur. U weet wel dat mensen door geelzucht prikkelbaar zijn en ook dat deze patiënten zich moeilijk kunnen concentreren. Bekend Is dc anecdote volgens welke Napoleon's nederlaag bU Waterloo toe te schrijven zou zijn aan de ziekte, waar aan de beroemde veldheer leed. Geelzucht is een ernstige kwaal, die waarlijk niet alleen psychische uitwerking heeft De patiënt krijgt een gele huidskleur, beginnend met de verkleuring van het bindvlies der ogen. Het bloed wordt over stroomd met galkleurstof. Door een mechanische afsluiting der galwegen komt de gal in de dar men. Op de duur barsten de kleine galgangetjes en dan komt de gal in het bloed terecht De patiënten krijgen zijn moe en hebben geen eetlust meer. De oorzaak kan gevonden wor den in galstenen, een gezwel en ontsteking van het slijmvlies der galwegen. Er bestaan echter nog andere vormen van geelzucht, die door storingen in de lever en door ziekten van het bloed veroorzaakt worden. Door vernietiging van de rode bloedlichaampjes ontstaat dan een overmaat van galkleurstof» die de symptomen van geelzucht veroorzaakt. Diagnose De geniale Nederlandse internist prof. dr. Hijmans v, d. Bergh heeft een reactie gevonden, die op een voudige wijze de diagnose mogaliik maakt. Als galstenen of een gezwel de oorzaak der geelzucht zijn, moet operatief ingegrepen worden. Voor andere vormen der ziekte bestaan geneesmiddelen. Bedrust en streng dieet (geen vet en boter) zijn no dig. De laatste tijd wordt het ge bruik van eiwit weer toegestaan in tegenstelling met vroegere behan deling. Een gevolg van geelzucht kan verder nog zijn dat het bloed niet voldoende stolt, waardoor bij verwonding moeilijk te stelpen bloedingen ontstaan. Tegenwoor dig wordt vitamine K toegediend, de vitamine, die het- stollen van het bloed bevordert. Men begrijpt uit het voorafgaan de wel, dat geelzucht geen een voudige ziekte is, eigenlijk een symptoom van verschillende ande re ziekten. Het spreekt vanzelf, dat ieder, die verschijnselen in deze,, richting opmerkt, zich onder dok tershanden moet stellen. Tot het volgende spreekuur MEDICUS. In de jaren 1949 tot 1951 zal het aantal leerplichtige kinderen ge leidelijk - dalen om na 1951 plotse ling te stijgen. In laatstgenoemd jaar zullen er circa 9000 leerplich tige kinderen meer ayn dan in het voorafgaande jaar. Na '52 zyn meer normale verhoudingen te verwach ten. Het spreekt vanzelf, dat deze plotselinge toename de gemeente Rotterdam voor zware problemen stelt. Want hoe komt xp™. zo gauw aan 'de benodigde schoolruimte? Nu reeds is hieraan een tekort, dat zal worden aangevuld door de bouw van een aantal noodscholen. Zoals bekend, krijgt Rotterdam en kele zgn. nissenhutscholen en een vijftal houten Finse scholen. "Voor een hiervan, aan de Griebse- straat in Rotterdam-West wordt thans het fundament gelegd; an dere, aan de Noorderhavenkade, Carnisse3ingel en in tuindorp De Vaan, zullen spoedig volgen. Zaterdag wordt het Finse SChlp Marina te Rotterdam verwacht met aan boord een aantal van deze houten, uitneembare noodscholen. De nieuwbouw van permanente schoolgebouwen is tot 1952 stopge- Duitse juffrouw ging door voor Nederlandse mevrouw Een 2ekcre V., die tijdens de be zettingsjaren in Duitsland had ge werkt, vestigde zich ongeveer drie jaar geleden te Borne, samen met een Duitse jonge dame, die voor zijn vrouw doorging, maar wier pa pieren'heetten te zjjn zoekgeraakt by een bombardement. Dezer dagen, toen aan de vrouw enkele bewijs stukken werden gevraagd die nodig waren om administratieve formali teiten te kunnen vervullen, viel zij door de mand en bekende, dat het huwelijk tussen V. (dia in militaire dienst ia in Indonesië) en haar niet echt was. De affaire krijgt nu voor deze Duitse juffrouw nog meer strafrechtelijke vervolgen, want zi1 heeft hierdoor gelden aangenomen, waarop zjj geen recht had, o.m, de gebruikelijke kostwinnersvergoe ding voor vromven van militairen. Een krachtige aardbeving deed 2ich gisteren aan de Noordkant van Oporto (Portugal) gevoelen. Slachtoffers ztfn niet te betreuren. 20 NOVEMBER. Er bestaat een vaste plant, die ten onrechte wel eens blauwe Clivia wordt ge noemd. Het is de Agapanthus glo- bosus, die in JuliAugustus prijkt met haar prachtige lichtblauwe btoemschermen. Deze bevinden zich op forse bloemstengels van wel 60 a 90 centimeter lengte. De Agapanthus kan een zware afme ting bereiken en wordt reeds van oudsher als kruipplant in tuinen of op terrassen gebruikt. Desge wenst kan ze ook wel in ruime potten worden gehouden. In het vroege voorjaar of in het laatste van de winter kan de plant in een kuip of pot worden gezet. Ze ver langt een voedzame potaarde en in de zomer veel water en nu en dan wat mest. Des winters wordt ze in een koelevorstvrije kamer gehou den. Indien ze als vaste plant in de tuin staat, dan vraagt ze in het koude seizoen een flinke afdek king. zot, zodat verwacht kan worden, dat het aantal nood-scholen nog be langrijk zal moeten worden uitge breid, vooral met het oog op de ab normale styging van het aantal leerplichtige kinderen in 1951 (zes jaar na het dieptepunt 1945), Maar ook het voorbereidend on derwijs, zowel openbaar als bijzon der, komt schoolruimte tekort. Tot nu toe mocht hieraan nog geen uit breiding worden gegeven daar dit onderwijs niet onder de leerplicht wet valt. Naar verluidt, wordt thans overwogen, dit ministerieel besluit op te heffen. Inmiddels zal wanneer de nood het hoogst is, ge tracht worden, enkele klassen voor voorbereidend onderwijs voorlopig onder te brengen in lagere scholen war men tot 1951 iets meer ruim te zal hebben. LANG heeft de behandeling van een aanklacht tegen de vereniging „Particulier Initiatief tot het doen van charitatieve werken", op zich laten wachten. Donderdagmorgen heeft de arrondissementsrechtbank te Den Haag het faillissement uitgesproken over de vereniging, dat was aan gevraagd door dokter J. H. Hoffmann uit Overschie (thans Nijmegen) en gesteund werd door de K.L.M., die een directe vordering had van enkele duizenden guldens. Wij hebben in Juni en Augustus van dit jaar uitvcerig over deze zaak geschreven, „Particulier Ini tiatief" gaf voor, charitatief werk te willen verrichten op Curacao. Misbruik makende van namen van vooraanstaande Nederlanders eri naar nader is gebleken van gefin geerde feiten over reeds ln Neder land verricht sociaal werk is het de leiders van de vereniging o.w. de president, een zekere R Th. L. gelukt, vertrouwen te wekken bij het Ministerie van. Overzeese Ge biedsdelen en bij de Nederlandse bank. Overleg tussen beide instan ties leidde tot verstrekking aan de vereniging van f 30.000 aan devie zen voor reis- en verblijfkosten naar en op Curacao. Onderhande lingen werden voorts door haar geopend over een verdere toewij zing van f 400.000 aan deviezen, bestemd .voor een voortgezet ver blijf op Curacao, Dokter Hoffmann uit Overschie, verkocht zijn praktijk en inventaris om zich vol enthousiasme voor zijn taak op Curacao, bij Particulier Initiatief aan te sluiten. Hij stelde de vereniging f 15000.— ter be schikking. In Mei van dit jaar vertrok het gezelschap, o.w. de arts Hoffmann per K.L.M, n^ar Curacao, van waar bet evenwel na_ een maand eveneens per vliegtuig terugkeer de. De K.L.M. wacht nu nóg op betaling van de passage-biljetten! De „Curacao-vaarders waren, door de gouverneur van het eiland uitgewezen, nadat deze een ongun stig rapport van het Centraal Ar chief van de Armenraad over de vereniging had ontvangen. Bij aankomst op het vliegveld, werd notaris B. uit Overschie (een der leiders van F.I.) gearresteerd op vermoeden van verduistering van gelden, die onder zijn beheer waren. Deze zaak is inmiddels be recht. Dekmantel voor, N.Y.? De gedupeerde arts, dokter H. diende een aanklacht in tegen de vereniging. Wij hebben indertijd eveneens melding gemaakt van zijn sterk vermoeden, dat het charita tieve doel van Particulier Initia tief slechts een dekmantel was voor de ware bedoelingen: de op richting van een handelshuis in Noord, of Zuid Amerika. Notaris B. zou de contracten voor een op te richten N.V. bij zijn ver trek naar Curacao reeds bij zich hebben gehad. Ter financiering van de N.V. zouden de vier ton aan deviezen dienen, die men onder valse voorwendsels van de Neder- Monument onthiv It op de begraafplaats Onder het groen van grote ma jestueuze bomen, ligt de begraaf plaats „Rusthof" aan de rand van Amersfoort in het bos verscholen. Hier zijn de graven van soldaten van vele naties. In lange rijen staan de eenvoudige stenen met mets dan een nummer er op. Op dit kerkhof vonden behalve hon derden Amerikanen en Engelsen ook ruim 800 Russische soldaten hun laatste rustplaats. Zij zijn vol gens de ritus van de Grieks-Ortho doxe kerk bijgezet in een apart gravencomplex, Zü stierven als oorlogspiloten, als strijder van het verzet, als slachtoffer van de weer zinwekkende Kotalla en zijn. mis dadige bende in het kamp Amers foort. Zij kwamen uit de verre steppen van Rusland om daar nooit terug te keren. Zij rusten in een onbekend land, ver van hun moe ders in. Odessa en Leningrad, die nooit het graf van haar zonen zul len zien. Ter nagedachtenis van deze Rus sische doden werd Woensdagmor gen op het kerkhof te Amersfoort een monument onthuld. In de aula van het kerkhof hield de minister van oorlog, de heer W. F. Schokking, een rede. De pope van de Grieks-Ortho doxe kerk, Archimandriet Dionis- sios leidde daarop een godsdienst oefening. De lange stoet van autoriteiten, onder welke de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, China, België en Canada, de gezanten van Polen en Oostenrijk, de secretaris van de Zuid-Afrikaase legatie, de verte genwoordiger van H.M. de Konin gin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, verschillende militaire autoriteiten en B. en W. van Amersfoort groetten de doden ter wijl het muziekcorps van de Huza ren van Boreel het plechtige „Wilt heden nu treden" speelde. ZE. V. A. Valkov, onthulde daarop het monument. Generaal Ichtschenko sprak daarop in het Russisch een. rede uit, waarin hij de Nederlandse re gering en het Nederlandse volk dank bracht voor de aanleg van dit kerkhof. Ambassadeur Valkov bracht eveneens de dankbaarheid van het Russische volk ov^r aan Neder land voor de zorg voor al deze mi litairen, die hebben meegeholpen do Duitse legers te overwinnen. Pierre de Gaulle, de broer van de generaal, is herkozen tot voorzitter van de Farijse gemeen teraad. landse Bank trachtte los te krij gen. Er is een vermoeden, dat no taris Q- te Maastricht de gelden hiervoor zou fourneren. De aanklacht van dokter H. zou thans nog in onderzoek zijn bij de officier van justitie te Maastricht. Hier dient opgemerkt, dat notaris Q. als een der voornaamste be stuursleden van Part, Initiatief by deze zaak betrokken is. Hopelijk zal de officier van Justitie tevens kunnen nagaan hoe het mogelijk was, dat zowel het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen als de Nederlandse Bank zich door de vereniging heb ben laten beetnemen? En op welke wijze kwam de president van do vereniging R. Th. L, in hel bezit van een aankoopvergunnlng voor een zware luxe auto? Met alleen een faillietverklaring van „Particulier Initiatief" is deze zaak niet afgedaan! Op de Lüneburgerheide is kort geleden een schat gevonden, die ver stopt was in een oude oven. Zij be stand voor het grootste deel uit ju welen. De totale waarde schat men op ongeveer 700.000 gulden. Er was slechts één man, die lelijk keek, toen men de schat vond en dat was de Duitse deurwaarder Sander. Hij had gemeend alles ongemerkt In bezit te kunnen nemen, maar dat was volko men misgelopen dom- de speurzin van de leider van de Amerikaanse commissie belast met het opsporen van gestolen eigendommen uit de bezette gebieden. Langer dan twee jaar heeft deze speurder gezocht. Bij stukjes en beetjes kreeg hy het spoor te pak ken van een groot aantal juwelen, die reeds in 1940 te Parijs door de Duitsers gestolen werden en naar Duitsland gebracht. Daar werden ze eerst in bewaring gegeven bij het gerechtshof, maar in September 1944 bracht deurwaarder Sander ze over naar een vuur- en bomvrije safe, die hij op eigen naam huurde bij een bank. Toen de Russen kwamen ga ven die het bevel om alle safes te openen en een zeer groot deel van de Inhoud verdween achter bet IJzeren Gordijn. Daarmee scheen de zaak teneinde te zijn. Maar er rezen verdenkingen tegen dc deurwaar der, die juist voor de komst van de Russen nog by de bewuste bank was binnengewandeld en daarna naar fa milieleden op de Liineburgerheida was vertrokken. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen, dat drie dagen duur de en tenslotte bekende hij de ju welen meegenomen te hebben naar zijn huis. Hij had ze daar in de ka chelpijp verstopt en ze later door zijn dochtertje naar familie op de Limeburgerheide laten brengen, waar men ze in een oven had ge metseld. Prijsbeheersing-weeën Controleurs van de prijsbeheersing bekeurden onlangs bij een marktcon- tröle drie kaashandelaren die hun kaas zwart verkochten. Een partjj van 240 kilo volvette ka a a ia daarbij in beslag genomen en twee van de drie handela ren in arrest gesteld, Dit was een voor spel van de vele zaken die de tucht rechter van de prijzen steeds weer ta behandelen krijgt. Thans heeft hij wederom een aantel boeten opgelegd wegens het overtreden van de prljsvoarsehriften. Een garagehouder, die ƒ345 had ge rekend voor het vervoer van de Whhel- minakade naar het Maasstation in een door hemzelf bestuurde auto kreeg 150 gulden boete. Een groothandelaar, die rollen papier en papieren zakken tegen te hoge prijzen had verkocht moest 250 gulden betalen en een Goudse kleer maker die 235 gulden rekende voor he# maken van een driedelig costuum kreeg dezelfde boete. Het record van de dag werd geslagen door een Rotterdamse suikerwerker, dia duizend gulden boete kreeg wegens he# verkopen van dozen pepermunt voor 15,en 12,50 per doos. Tot besluit arresteerden controleur* van de prijsbe heersing een zuivelgrossier te Oud- Beyerland, die kaas en margarine zwart had verkocht aan een melkslijter. Da laatste kreeg een bekeuring. l\T EES zuinig op uw boeken en vooral op die van uw vrien den! Geef ze dus een extra jasje, als u ze leest of meeneemt. U kunt er een aardige bedrukte stof voor gebruiken of u neemt een effen lapje, dat met een geborduurd randje of motie je opgevrolijkt loordt. Bij een stevige, niet geborduurde stof, kan volstaan worden met een lap van 26 by 64 centimeter. Aan de overslag maakt it ronde hoekenaan de kant uan het in schuif gedeelte een klein zoompje. Dit gedeelte vouwen en dan alle randen met een boorlintje omboor den. We maken twee banden van dubbele stof van 45 cm lang en drie centimeter breed, Van dezelfde stof knippen we nog twee reepjes t'an 10 cm lang, die we met ronde hoekjes op de rugzijde stikken en daarbij gelijk de uiteinden van de banden meenaaien. Aan de rand bevestigen we een smal lintje van 30 a 35 centimeter lengte, dat we aan het eind verzwaren met een kraal U kunt deze leeswijzpr nooit uc vliezen en bovendien bescha digt u het boek er niet door. Dunne of geborduurde stof voert men; de voering knippen we als het patroon, maar van de buitenstof laten we de bovenkant van het inschuif gedeelte verwallen. De lengte van de lap wordt; dus 52 centi meter. We voorzien deze eerst van borduursel en banden, maken een O /X IJMSCMI imGED- x</ 69 TïT 2EI inslafije langs de randen en zomen dan de 'voering er tegen. U kunt de ban den ook laten ver wallen. Leent u dik wijls boeken uit, dan kunnen 'n paar van deze omslagen, van stevig papier gemaakt en met uv? naam erop, goede diensten beiü(jzen. ELLA BEZEMER

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3