mmmi Maurits Dekker voor allen fllET EEfli in EEfl HOEKJE „Geef ons meer materiaal en bouwvakarbeiders" 3 Protest tegen de overheidsmaatregelen Basislouen moeten verbeterd worden Detaillistenlijst Schippersknecht uit Spijkenisse werd verrader bij Groep Tien HINESE PAPEGAAI Sociaal-psychologisch prosaist Auto rijdt van dijk bij Spijkenisse Zes inzittenden zwaar gewond „DE WOESTE HOOGTE" heöen.... THE „NEW LOOK" IN DE HAARMODE DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Zaterdag 20 November 1948 'Aannemers vragen: Ruim vicr en dertig honderd aannemers zün Donderdagmiddag naar Utrecht gelogen om in Tïvoli en het N.V. Huis een vlammend protest te laten horen tegen de maatregelen van de Overheid, die hnn bestaan en positie ernstig in gevaar brengen, arbeid, materiaal en kapitaal in over eenstemming te brengen. Hiertoe Is allereerst noodzakelijk; le. het opvoeren van de arbeidsprestatie in de bouwvakken floor een economisch juist en sociaal verantwoord verband te 'essen tussen de geleverde prestaties en af. vemorven inkomsten. Voorts het uitbreiden van het beschikbare aantal bouwvakarbeiders, door verbetering der bashloncn; vervolgens het beschikbaar stellen van grotere hoeveelheden mate riaal en tenslotte het bevorderen van het particulier initiattef. Ysa Hoek hesloot deze bijeenkomst met de wens dat deze duizendvoudig herhaalde noodkreet van het bouwbe drijf goed moge doordringen tot alle oren waarvoor zij bestemd Is. tot het Overheidsapparaat en. tot het gehele Nederlandse volk. In onze editie van gisteren hebben wij reeds iets kunnen vermelden over de drukte ra en om het gebouw Tivoli en hadden wij een drietal sprekers aan het woord gelaten. In de voortgezette bijeenkomst voerden nog een viertal figuren uit de verschillende schakerin gen van het bouwbedrijf het woord. Wederzijds verflouwen De heer P. C. Zaanen te Heemstede besprak de loon- en prijsregeling In het wegen- en waterbouwkundig bedrijf. Voor de verkeerde gedachte, dat de aannemers het bouwen duur maken, ziet spreker drie oorzaken n.l. de dik wijls grote verschillen in de inschrij vingssommen, de verhouding tussen werknemers en eventuele andere oor zaken. die gemakshalve dc aannemers worden aangewreven Op uitvoerige wilze behandelde spreker deze punten. De „andere oorzaken" zijn bijna alle terug ie brengen op de averechtse uit werking van overheidsmaatregelen, zo als dc loonstop en de prij «beheersing. Het onoordeelkundig aankopen van grondstoffen, zowel door directies als door departementen. Is oorzaak dat de prijzen onrustbarend soms zijn geste gen. Dit alles wekt ten onrechte de Indruk dat de aannemer schuld heeft aan de te hoge bouwkosten, waartegen de heer Zaanen met klem protesteert. Spreker ziet de mogelijkheid, ver betering te bereiken in de moeilijke situatie van het bouwbedrijf. In het aankweken van wederzijds vertrou wen en wederzijdse waardering tus sen ambtenaren en het particulier bedrijf. Over de Joon- en prijsregeling In het aannemersbedrijf sprak de heer P. A. v. d. Raadt uit Deventer. Allereerst be lichtte dc heer Van de Raadt de functie van aannemer. In deze functie zitten vier elementen n.l. kapitaal, eigen ar beid. materialen en arbeid van anderen. Al deze factoren leggen aan de aanne mers in de uitvoering van hun beroep, schier onoverkomelijke moeilijkheden ln de weg. Deze moeilijkheden worden nog verscherpt door de zeer trage be talingen van de grootste opdrachtge ver. de Overheid, Voorts speelt het ar beiders tekort een rol Bij duizenden Bij duizenden ontvluchten de arbei ders het bouwbedrijf, maar desondanks aarzelt het college van Rijksbemidde- laars sedert Februari 1947 de loons voorwaarden, in een C.A.O. vastgelegd, goed te keuren. Met een kleiner aanbal arbeiders moeten nu dc 44.473 in uit voering zijnde woningen tweemaal zoveel als voar de oorlog klaar ge maakt worden. Sprekende over de z.g. tariefpolitiek van de Overheid betoogt de heer Van de Raadt met klem dat een goede ta riefregeling in plaats van kostenver hogend beslist kostprijs verlagend werkt. Ook de materiaalvoorziening baart veel zorg. Vermindering van werkobjecten laat ook nog op zich wachten. Tenslotte richtte spreker zich legen de recente verlaging van de prijs per M3. van een woning van t 35.op i 32 50. waarvan de gevolgen funest zullen zijn. Conclusies Nadat de heer H. van der Schaar te Amsterdam gesproken, had over de bouwondernemer in het economische stelsel en de heer J Blok Fzn. uit Sneek het wederopbouwbeleid van ae Overheid becritiseerde cn er op wees dat sneller cn goedkoper bouwen slechts mogelijk is door radicaal het aantal in uitvoering zijnde bouwoojecten terug te brengen tot een verantwoord peil. gaf ir, J. J. G. van Hoek een samenvatting van het gesprokene. Hu kwam tot de volgende conclusies, welke hij de over heid en de aanwezige bedril fsgenoten ter overdenking gaf- Volgens ir. Van Hoek was. èn voor het heden èn voot de naaste toekomst, een belangrijke verhoging yan de oro- ductie-omvang in de bouwnijverheid en een belangrijke verlaging van dc pro ductiekosten boven, respectievelijk oe neden het thans bereikte peil, dringend noodzakelijk. Tot het bereiken dezer doeleinden is het gewenst op korte ter man de omvang van het bouwprogram ma met de beschikbare hoeveelheden In to leveren bonnen/coupures door bakkers en slagers In de week van 22—27 November. BROOD: Coupures D 153. D154. D 157. T> 158, D 151 en D 162. Afg. Coup. D 168 en D 173. Laalstgenoerr.de coupu res moeten worden opgezonden aan het Hoofdbedrijfschap voor akkerbouw producten. Verder zullen coup.D 1GS. 169, 173, 177, 181, 105 en/of D 172. 176. 1B0 184. 188 en 192 worden verstrekt op baas van ti van het m het tijdvak van 10 tjn. 23 Oct. uitgereikte aantal eenhe den patentbloem. VLEES: 362 vlees 4 rts.) V vlees (3 rts) V vlees (2 rts.) 363 vlees (ly& rts.) 361 vTeesf H 51 (1 rts.) Afgifte Ontv. Bew. MD 242-09 met vmesze- gels Coup. C 938, C 939, C 940, X 337, X 358, C 997, C SS8, C 999. Afgifte Ontv. Bew. MD 242-10 met vleeszegels. VLEESWAREN: Zie onderstaand. VET: Zie onderstaand. Slagers moeten hun bescheiden inle veren op Maandag 22 Nov. a.s. In te leveren bonnen In het tijdvak van 22 Nov. tan. 4 Dec. '48 KOFFIE: 374 alg., H 16 rtS-> Af gifte Coup. C 1004. THEE: 375 algemeen, H 17 rts.) Afgifte Coup. C 1003. BOTER/MARG-: 368 alg.. 371 alg-, V nusrg., V boter (1 rts.) 377 alg- VET: H 31, H 32 rts.) Afgifte Coup. C 1000 voor boter en C 1001, C 1002 voor marg./vet, KAAS: 372 alg., B 385. V kaas, (2 rts378 alg, H 36 <1 rts.) Afgifte Coup. C 935. C 996. VLEESWAREN:* 362 vlees. 402 vlees (4 rts.) V vlees, X vlees (3 rts.) V vlees, X vlees (2 rts.) 363 vlees, 403 vlees (1% rts) 361 vlees. 401 vlees, H 51. (1 rts.) Afgifte Coup. iC 997, C 998, C 999. EIERENGrossiers: 367 alg. (1 rts.) inleveren met een afzonderlijk ontv. bew. 242-08. Afgifte Coup. C 181, C 132. V en X eieren (5 xts.) H 37 <1 rts) Laatste gelegenheid tot inlevering van de bon T eieren (5 rts.) Afgifte Coup. Gr 183. Zij, die moeten Inleveren in de eer ste of derde week, komen vart 22 t.m. 27 Nov. Zij. die moeten inleveren in de twee de of vierde week. komen van 29 Nov. t.m. 4 December ig48. De gegevens omtrent Inlevering door tabaksdetaillisten op Maandag 29 Nov. a.s. sullen worden bekend gemaakt in bet avondblad van 27 Nov, 1948. Advertentie 1. M. „Blij dorp" verwacht een tweede orang-oetan Bonzo, de volwassen orang-oetan van Diergaarde-Blij dorp zal binnen korte tijd ten speelmakkertje krijgen. De be kende die ren vanger, de heer Van Geuns, heeft op Sumatra een jonge mannetjes- orang gevangen, die nu klaar staat voor transport naar Rotterdam en hier over een maand wordPverwacht. Bonzo moet zich zo lang nog vermaken met een wit kon tjn, dat de kooi en etensbak met hem deelt. Hoewel de aap langoor „niets doet legt hij niettemin eers grote min achting voor het konijntje aan de dag. Advertentie 1, Mt JSJ ïfiocl loeeel «Jwcer fund big! Och, "n kinderhand ia gauw gevuld! Al maken ze vee) te gauw stuk, al kom je er moeilijk aanhet geven is zoo prettig! Maar Moeder kan steeds het beste geven; iets blijvends voorde toekomst. Sterke tanden cn een recht lichaam: door Dagravit, het lekkere kalk/Vitamine D-preparaat voor den „opbouw" van het lichsamt VIJAMINE DDCAUf-TA8tETT£N JWC/ (p?, VI M.s. Westerdam gaat naar Halifax Het van Rotterdam naar New York bestemde motorschip Wester- dam van de Holland. Amerikalijn heeft in verband met de havensta king in Amerika order ontvangen naar Hallifax te varen. Het schip was Vrijdagmiddag 3 uur 130 mijl Oostelijk van Kaap Race en wordt Zondagmorgen te Hallifax ver wacht. Omtrent de havenstaking in New York en andere havens wordt ge meld dat te New York besprekin gen worden gevoerd tussen werk gevers en. werknemers in het ha venbedrijf. Men hoopt dat naar aanleiding van dit contaót het werk Maandag a.s. kan worden her vat. Hoge prijzen achterhaald Boor het berekenen van te hoge entreeprijzen voor de avondvoor stellingen behaalde een Rotterdam se bioscoopexploitant© een onge oorloofde winst van f 500.-. Deze winst werd haar bij vonnis van de tuchtrechter voor de prijzen ontno men. Met een boete van f 550.- ieder, werden twee vennoten gestraft, die in verscheidene gevallen te veel hadden berekend voor geleverd as. Niet alleen het verkopen tegen te hoge prijs :s strafbaar, doch ook het verlenen van bemiddeling daarbij. Dit ondervond de man, die bemiddelde bij de verkoop tegen te hoge prijs van een gebruikte auto. Het kostte hem f 600.- boete. Tenslotte legde de tuchtrechter een boete van f 250.- op aan een Rotterdams koopman, die een ameublement te duur verkocht. 'Advocaat-fiscaal eist 12 jaar tegen hem „Ik heb niet kunnen aantonen, dat door het verraad, van deze man mensen om het leven zjjn gekomen en daarom kan ik geen dergelijke straf eisen als tegen zjjn collega Dc Vries alias Snocck)Mijn els tegen hem is twaalf jaar met aftrek". Met deze woorden besloot de advocaat fiscaal van de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechts hof gistermiddag zijn requisitoir te gen de 32-jarige'Tennis de Hoog. De Hoog, "een schippersknecht uit Spijkenisse is tijdens de oorlog lan ge tijd „loenex" van de beruchte' Groep Tien geweest. In een rapport van deze dienst werden hij en De Vries opgegeven als mensen, die in bijzondere dienst voor Groep Tien werkten. De verdachte, die in die tijd de schuilnaam Harskamp had aangenomen, heeft een actief aan deel gehad in de arrestatie van. een groot aantal onderduikers te Nieuw- veen en Alphen aan de Rjjru Verder trachtte hij ds. Coumou uit Lexmond in handen van de S.D. te spelen, wat evenwel mislukte doordat het slachtoffer lont rook en onderdook voor de neus van de Duitsers. Obk in Eerkei trachtte hij mensen in de val te lokken. De verrader probeer de gisteren zijn handelen, goed te praten met het verhaaltje, dat hij voor Groep Tien en de S.D. was gaan werken om zich daar vertrou wen te verwerven, dat hij dan later zou kunnen aanwenden ten gunste van de illegaliteit. Het is natuurlijk nooit zover gekomen. Hij bekende alle feiten, die hem ten laste gelegd waren, maar kon echter geen bevre digende verklaring afleggen van CBARL DERR BIGGEN BEN CHARLIE CHAN-MYSTERtE zijn houding ten opzichte van een illegale groep uit Den. Haag. Ver dachte had van de SD. opdracht ge kregen de echtgenote van een Ne derlands marine-officier, die in En geland was, te schaduwen. Hij heeft toen contact met haar gezocht en het bleek volgens verklaringen van de getuige, dat De Hoog volkomen van ha$r doen en laten op de hoog te was. De groep is echter niet ge arresteerd. Naast zijn verradersrol had De Hoog nog tijd voor ander werk. Hij bracht een bezoek aan dr. Van Beu- ningen, die belang had bij het los kopen van Nederlanders uit de ge vangenis te Scheveningen en vertel de hem, dat hij. De Hoog, er wel kans voor zag. Er was echter nogal wat geld nodig om de SD-mannen om. te kopen. Dr. Van Beuningen heeft De Hoog toen 75.000 gulden gegeven, waarvan deze er direct 5000 in eigen zak, stak. Wat er met det rest van het geld gebeurd is, is niet volledig bekend. De Hoog verklaart, dat hij dat inderdaad gebruikt heeft om politieke gevangenen vrij te ko pen, maar hij kan het niet bewijzen. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Malta, dat zyn best doet, de gevolgen van de oorlog te bouen te komen, wil weer visserscentrurp, worden en Sardinië naar dc kroon steken. Daar zal het wel enige moeite mee hebben, want de vissersvloot is nog vrij primitief, klein en niet gemotoriseerd. Tot nu toe wordt de vt$ uit Engeland aangevoerd! Op de foto een Maltezer bezig met het boeten van zijn netten. IN overeenstemming met een toe nemend gebruik heeft bij de firma'Joachimsthal te Amsterdam voor naar verhouding geringe prijs een Maurits Dekker: „Omnibus" het licht gezien, in handig formaat en met een fraaie band. Deze uitgave moge dan „omnibus", „voor allen", bestemd zijn, dit wil niet zeggen dat ztj nu ook alles van Dekker bevat. Daar voor zou zijn oeuvre veel te om vangrijk zijn. Maar in dit boek van ruim 500 bladzijden vindt men dan toch wel op 2ijn minst twee van de belangrijkste romans van Dekker, en verder wat Mein werk van na de bevrijding. De twee romans zijn „Amsterdam" en „Reflex"; hierop volgt een satyrische novelle „Het gezegende Land", die hier voor het eerst verschijnt. Voorts een opstel Letterkundige kroniek door Victor E. van Vriesland over hedendaagse filmkunst geti teld „Boek en Prentenboek" en ten slotte een aantal aphorismen, in de oorlog ontstaan, en door de auteur „Cryptogrammen" genoemd. Ik aarzel niet, Maurits Dekker, die ln 1946 vijftig werd, een van onze wei nige werkelijk toelangrijke romanschrij vers te noemen. Als zodanig is hij mis schien niet algemeen genoeg erkend. Zijn uitgebreid werk is wel eens onge lijk van gehalte. Geen wonder, voor wie in een land als het onze uitsluitend van zijn pen moet leven cn daardoor veel te veel produceren. Maar het zou zeer on billijk zijn. zich door oeze omstandig heid te laten misleiden. Ook de inzin kingen hebben er toe bijgedragen, dat deze auteur zich heeft „losgeschreven"; hij heeft er, evenals ieder ander, recht op. beoordeeld te worden, naar het beste en on vergankelij kste deel van de werken die hij schiep. Men kan het werk var» Dekker onder scheiden in sociale romans, waarin een revolutionnair sentiment tot uiting komt, en psychologische romans. De eerste geven een breed, naturalistisch beeld van de gemeenschap die samen leving heet; een beeld, gekleurd door opstandige gevoelens van anarcho-go- ciahstisclie aard. welke overigens bul ten elke partij-overweging bibven. en doordrenkt zijn van het menselijke, dat voor hem essentieel is. Tegenover die in de breedte geschreven romans, waaronder het in deze „Omnibus" uit 1931 herdrukte .Amsterdam" behoort, cn o.a. ook de 650 bladzijden grote be zettingsroman „De Laars op de Nek", staat bij hem het type van de meer in tensief geschreven psychologische ra- man. In tegenstelling tot de eerste, die vaak tal van figuren en groepen, groot opgezet Sn hun geschiedkundige of lo cale karaktertrekken uitbeelden, zijn de meer zielkundige romans van Dekker vaak geconcentreerd in een enkele hoofdpersoon, die bij hem meestal een min cf meer pathologisch getint ziele- Advertentie L M. 119 „Het spijt mij dat te horen", zei Chan. „Sta mij toe, dat ik enige woorden spreek, ten gunste van ge huwde staat Ik ben iemand, die weet Waar is betere plaats dan nieuw tehuis? Waarlijk, één aards paradys, waar zorgen spoorloos verdwijnen, waar de hemelse melo die van vrouwenstem alles doet trillen in vreemde symphonie". „Dat klinkt wel aardig'1, merkte Eden op, „Hand in hand dwalen met vrouw door avondstraten, wandeling aan strand bij maneschijn. Ik herinner mij gelukkige lente van mijn eigen huwelyk met onbegrensd smach ten". „Hoe vind 30» dat het klinkt, Pau la?" drong Bob aan. „En deze jonge man", ging Chan voort „ik ben niet in staat te vatten, waarom u tegenstand biedt. Voor mij is hij overvloedig flinke ketel» Ik heb grote genegenheid voor hem". Paula bleef zwijgen. „Zeer grote genegenheid", voegde Cban er nog bij. „Nu, als het daar op aan komt", erkende het meisje, „heb ik ook wel wat genegenheid voor hem'*. Chan gaf Bob een ribbestoot. Zij bestegen de donkere heuvels, en de lichten van Eldorado schenen hen tegemoet. Toen zij voor het hotel stopten, werden zij begroetdoor Holley en Victor. „Ziezo", zei de redacteur. „Je tas staat op het kantoor, Charlie, de deur is niet op slot". „Veel dank", antwoordde Chan en vluchtte weg, Holley keek omhoog, naar de witte sterren. „Het spijt me, dat je heengaat, Eden", zei hij. „Het zal een beetje eenzaam zijn, zonder jou". „Maar je komt in New York", opperde Eden. Holley glimlachte, hoofdschud dend. „Neen, ik ga niet. Vanavond heb ik een telegram verzonden. Enige jaren geleden, misschien maar nu niet. Nu kan ik" niet gaan. Ik weet niet hoe maar dit woes tijnland houdt me vast. Ik zal voortaan New York alleen tien in de bioscoop". Ver Weg, op de kale vlakte ver brak het fluitje van de trein naar Barstow de stilte van de woestijn, Charlie kwam om -de hoek; jas en vest van Sergeant Chan hadden de Kantonese kiel van Ah Kim ver vangen. „Hese stem van spoorweg kondi gen aan einde van ons avontuur", merkte hij op. Hij nam Paula's hand. „Aanvaard laatste wens van ietwat vermoeiden postbode, Moge dit voor u zijn, begin van grootste levens-avontuur. En gelukkigste". Zij staken de lege straat over, „Adieu", zei' Bob, toen hij en het meisje in de schaduw van het sta tionsgebouw bleven staan. Iets in de warme druk van haar slanke sterke vingers, zei hem alles, wat hij wenste te weten, en zijn hart klopte sneller. HU trok haar naar 2ich toe. „Be "kom gauw terug", beloofde hij. Hij deed de smaragden ring aan haar .rechterhand.- „Alleen maar ter herinnering" zei hij". „Als ik terugkom, zal ik een plaatsver vanger meebrengen de stralend ste keuze uit de mooiste voorraad van het Ianod. Onze voorraad." „Onze voorraad?" „Ja." De trein was rammelend binncn- gestoomd, en Chan riep hem toe vanaf de treeplank. „U weet het nog niet, maar voor u wordt droom van elk vrouwenleven bewaarheid u zult een man trouwen, die eigenaar is van juwelenwinkel!" EINDE leven vertoont. Daarbij geeft de schrij ver blijk van een opmerkelijke gave om tot het onbewuste door te dringen, waarbij de afwijkingen van de nor male persoonlijkheid voor hem eer» middel zijn om door te dringen tot de diepste grond van de meer algemene menselijke normen, zodat hier ln de meest letterlijke zm uitzonderingen de regel bevestigen. Deze twee genres komen bij Dekker natuurlijk ook wel door elkander voor, maar toch is de onderscheiding nuttig om te komen tot een soort van inde ling van zijn romans. Tot de boeken, niet zonder sociale aspecten weliswaar, maar waarin de ontvankelijkheid voor de menselijke gemoedsbewegingen over heerst, behoort o.a. de beklemmende en uiterst suggestieve roman „Reflex", destijds voor het eerst, althans bij frag menten. gepubliceerd In De Vrije Bla den. Hij is in 1932 voor het eerst als boek verschenen en hier, gelijk gezegd, herdrukt. Ik wil niet ontkennen, dat ik een voorkeur heb vonr Dekker's patho- psychologischs romans, waar verder behalve „Waarom ik niet krankzinnig ben" (1929) bijvoorbeeld ook nog toe behoren .Aan beide kanten van de Drempel" (1934), cn „Ine Pius be veelt" (1939), die jammer genoeg geen van beide zijn herdrukt en waarvan vooral „Aan beide kanten van de drempel" naar mijn mening een hoog tepunt en een meesterwerk Is, dat naar verhouding van zijn betekenis te wei nig dc aandacht heeft getrokken. Bij deze laatste categorie van boeken maakt Dekker's werkmethode dikwijls gebruik van de gebondenheid der stof aan een zich afspelen ln een bepaald tijdsbestek en ook wel van de „mono logue intérieur", de Innerlijke alleen spraak. Beide factoren treden op ..Reflex", dat overigens blijkens een kort voorbericht op dc Omnibus naar aanleiding van het geval Sacco en Vanzetti is ontstaan: wel een bewijs, dat het sociaal revolutionnaire en het psychologische clement by Dekker te onderscheiden, maar toch ongescheiden en alle twee centraal zijn. Geen won der: de romanschrijver is in al zijn veelvormigheid een scheppende een heid en kan noch het ene. noch het andere gedeelte van zichzelf geheel uitschakelen. Ook in de sleutelroman „Amsterdam" is naast het dominerend beschrijvende benaderen der Amster damse samenleving uit die dagen het zielkundige niet verwaarloosd. Het talent van Maurits Dekker Js een krachtig, mannelijk, zeer persoonlijk en oorspronkelijk talent, dat hem aan spraak geelt op een vooraanstaande plaats in het tableau onzer letteren. Een boek als „Reflex" heeft nergens iets middelmatigs en zou, ook in het buitenland, afsteken tegen een gehele stroom van op mode en conventie be rustende romanlitteratuur. Droom en werkelijkheid worden er één met een uiterst geschakeerd zielkundig indrin- glngsvermogcn. „Amsterdam" geeft een rijk en overvol, van leven tintelend beeld van de onvergetelijke hoofdstad uit de aanvang der dertiger jaren. Voor wie zich ten aanzien van Mau rits Dekker nader oriënteren wil, moge verwezen worden naar de van een bi bliografie voorziene studie over zijn persoon en zijn werk door David de Jong, welke, met een Inleiding van mijn hand in 1346 totj SUthoff ln het licht is KEURING POSTDUIVEN IN DE BIVTERAHAL Veertien keurmeestera ztfn Vrij dag In da Rivièrahal in Diergaarde- Bit] dorp bezig geweest met het keu ren van de ruim 2000 duiven op da tentoonstelling" welke vandaag- en Zondag aldaar wordt gehouden. De keuring geschiedde op punten naar vliegw&arde en kwaliteit, De uitslag van de keuring luidt: zilveren medaille van H.M. de Koningin voor prysvliegers oud: nr 1 van Ko Nippius uit Midóelhar- nis, Zilveren medaille van Prin3 Bcrnhard voor nr«svliegers jong nr. 418a van J. M. Hagen uit Poort vliet. Zilveren medaille van prinses Wiï- helmina voor bevlogen oud: nr. 1057 van K. Ligteneigen uit Delft. Medaille van de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Hoiland. Bevlogen jong; nr. 1238 van de gebroeders Romeyn uit Rot terdam. Medaille van het gemeen tebestuur Rotterdam. Kampio'en- klasse jong: nr. 1877 van J. H. Télen uit Nijmegen. In de pacht van Donderdag op Vrijdag is bij de Spiflcenisserbrng een auto van een dijk gereden. De zes inzittenden moesten ln het Zuiderziekenhuis te Rotterdam op genomen worden. De auto is zwaar beschadigd. Vrijdagmorgen ongeveer kwart voor drie passeerde een bellewagen met vyf artisten en een chauf feur het kruispunt Groene Kruis weg•Tramdijk bij Spijkenisse. De artisten, Henk van der Polder en zijn vrouw, Johnny de Vries, Jan- ny van Raaie, allen uit Rotterdam en Jan van Loenhout uit Tilburg hadden op een feestavond in Vier- polders gewerkt. De wagen werd bestuurd door de zoon .van de eige naar van de wagen, W. van Gent, Kennelijk door de mist misleid, merkte deze de bocht in de weg niet op en de auto reed regelrecht op het markeringshek ter plaatse aan. Het hek bezweek en de auto kantelde over de kop van de dijk af. De inzittenden werden zo ernstig gewond, dat opneming in het zie kenhuis noodzakelijk was. De auto, de toneelrequisieten en de muziek instrumenten werden deerlijk ge havend. Slechts eenmaal opvoering van het bekende tonelspel „DE WOESTE HOOGTE" door het toneelgezelschap Rot terdam-Zuid cn wel op Zondag morgen ld December a.s. te half tien in het COLOSSEUMTHEATER Velen zagen de film. velen lazen het boek, velen beluisterden het hoorspel, velen zullen het toneel spel willen zien! Entree slechts f 1.—. Plaatskaartcn van heden af te verkrijgen bii: Van Eyk, Gouw- str. 9^ De Wit, Pleinweg 165. Monnée, Wicringerstr, 18, Mag. Bojo, Chart. Kerksingel 82, Sig. mag. Walraven. Walravenstr. 63. Centrale Ijzerhandel. Dorpsweg 32; voorts bü dc volgende ««„gent- schappen van „Het Rotterdamsch Parool": Polderlaan 24: Keuzen kamp, Eikendaai 11; Tysseling, Eemsiein 16 en aan het hoofd kantoor Schiedamsesïngel 42. Paroollezers genieten tegen in levering van deze advertentie een korting van 30 op ten hoogste 4 kaarten. Programma gratis Plaatsbespreking 10 ct, p. p. op Woensdag 15 en Donder, dag 16 December des avonds van 7—9 uur aan het agent schap van „Het Rotterdamsch Parool", Polderlaan 24. Kon. Erkende "Vereniging (T.R.Z.) Pleinweg 165, lappenmand Dag- bacillen, zei ik tegen een paar milliard kleine gevaarlgke beestjes, die de tocht naar me toe had gewaaid toen ik klam van. alle veel te hete lokalen even een lucht je stond te scheppen voor een open deur, die bij dit drukkende herfst weer nauwelijks koelte doorliet. Een kleine rilling ging door *nij heen bij de gedachte dat dat tuig mij zou uitverkiezen voor tijdelijk verblijf, want ik wist maar al te goed wat een last en ellende die meedogenloze schepseltjes een mens kunnen bezorgen. Zeg, bacillen, sprak is zo harte lijk mogelijk, ais het jullie het zelf de is, zoek dan inkwartiering by die weldoorvoede meneer daar naast me. wat valt cr nu aan mijn scha melheid voor plezier te 'beleven. Is al door honderd andere divisies totaal bezet, antwoordde de genera le staf der bacillen, kyk 'ra. maar eens staan daar als een zoutzak, hoor z'n borst eens piepen en zie hem eens niezen en proesten, nee, die kazerne is vol. trouwens in de hele straat hier is er voor ons geen. onderdak meer te bekomen, van groot tot klein schijnen ze het te pakken te hebben, neem ons dus niet kwalijk dat we zo vrij zyn. Nou. tien minuten later had je de poppen al aan het dansen. Dat tuig leek erg uitgelaten toen het een maal bezit van me had genomen- Ze schen.cn mekaar na te zitten In mijn luchtpijp en via m'n neus trok ken de legioenen m'n hersenpan binnen, maakten daar een paar ron dedansjes, die me op m'n benen deden tollen van de duizeligheid en zogen zich toen als een zwerm bijen in mijn keel vast, waaruit ze alle sappen tot zich namen, zodat het daar zo droog en stekelig werd dat ik haast niet meer durfde slikken. Met bossen schenen ze aan W'n schouders te hangen, want met gro te moeite slechts kon ik m'n armen nog optillen. Een uur later was Rotterdam Rotterdam niet meer maar een grij ze veel te rumoerige stad, vol drei ging en verveling en de aardigst® mensen leken onverschillige sterve lingen die men mijden moest. De vriendelijke schrijfmachine, die al tijd zo gewillig haar diensten be wijst bij het noteren van invallende gedachten, zag er ineens uit als een grof stuk ijzer waaraan ik me zou kunnen bezeren en zelfs u, lezer, aan wie ik altijd met zoveel genoe gen mijn wederwaardigheden ver tel, komt mij in m'n topzwaar en draaierig hoofd niet meer zo sym pathiek voor, jaloers als ik ben op de welstand van uw gezondheid..- tenzij u natuurlijk ook door bacillen belegerd bent en er even beroerd en belabberd aan toe als uw die naar. Dan bent u mijn man, laten we dan maar samen gezellig uitzie ken tot de levensgeesten weer zijn teruggekeerd. Met IJ wil ik het staartje cognac en het buisje aspi rine broederlijk delen... ^ESIDERIUS. BLIJ WEBERZIEN |)e ttfd Is niet ver meer af. dat wij allerlei boeken met enige regels zullen moeten afdoen, want de Sinter klaas- en Kerststroom is losgebarsten. Bezinning Is nu het enige wat een mens kan redden: wij leggen de stapels van links naar rechts en omgekeerd, tot ons oog, onze nieuwsgierigheid o£ onze be langstelling „hol" zeggen; het oog zei o.m. ho, toen wij twee herdrukken aan troffen, een van Louis Couperus' „Van Oude Menschen De Dingen Die Voor bijgaan" (Reuzensalamanderherdruk bij Querido, A'dam), en een van Albert Helman's „Waarom Niet". Bij Couperus' Oude Menschen zal het dertig jaar ge leden. zijn, dat wij het voor het eerst lazen, en bij Helman's Waarom Niet vijftien jaar; het wederom in handen krijgen van belde boeken was een blij wederzien, omdat plotseling bleek, dat wij sterke herinneringen aan belde hadden behouden, in weerwil van vee' andere boeken, die zich aan ons had den opgedrongen in die tussentijd. Het weerom-zien werd een weerom- doorbladeren cn het wederom-doorbla deren werd een opnieuw gedwongen worden te lezen. Couperus' uitdruk kingswijze mag dan als verouderd gel den, niemand oytkomt aan de greep, die deze zielkundig-ondcrlcgde schrij ver in zün beste romans altijd weer op z'n lezers uitoefent. Hoe verantwoord speelt hij schaak, hoe dlep-doordacbt zijn z'n zetten, hoe verrassend z'n wen dingen I Hoe gedurfd, om m die (zijn eigent) Haagse kringea een crime pas- sionel te loealiseren. een moord uit liefde, een moord die zestig jaar lang verzwegen blyft, maar toch drie ge slachten diep doorwerkt. Thans is Den Haag niet meer „gechoqueerd" over zo iets. thans zijn er geslachten van lezers door he„el Nederland heen <wlj houden dit vol, al wordt het wcleens bestre den). die Couperus lezen omderwille van Couperus zelf: hjj geeft je Iets, dat haast nergens ander" meer te vinden is. En de bijzonderheden die out of date zün, neemt tnen gaarne op de koop toe. bijvoorbeeld met die nog knappe dame van zestig jaar. die in de eerste vijftig 1 bladzijden om de haverklap een „kind vrouwtje" wordt ---ïoemd, c.d. „Van Oude Mensen" Is een boek met allure; het wederzien ervan was blij. V UITJEN JAREN geleden deed Al- bert Helman het mensdom geen weldaad door zijn Waarom Niet zó dik te laten zijn, te meer, waar hij met MUn Aap Schreit cn Zuiti-Zutd-West had laten zien, dat het goede cn fijn gevoelige niet in de omvang behoeft te worden gezocht. Dc Stille Plantage nog had het uiterlijk en het innerlijk, dat men aan een flinke roman gunt. maar. lieve help, Ina Boudier Bakker'» Klop op de Deur werd met stukken geslagen door Waarom Niet. Auteur en uitgever hebben op d« duur dit nodeloos-ollfantedge ook in gezien, cn nu is Waarom Niet herschre ven en herdrukt, tot heil van 't lezers publiek en tot lof van henzelf. In de dikke Waarom Niet ging de allerbe koorlijkste idylle schuil achter allerlei overbodigs, in de herschrevene komt zij ln al haar schoonheid uit. Sn ai haar schoonheid cn haar humor. Thans kan men veel beier dan vroeger zijn ge boeide aandacht wijden aan de lotge vallen van drie Hollandse kinderen op dat vergeten eilandje terzijde van de route van Ceylan nanr Indië. Thans ook is de ontwikkeling veel logischer, hoe het drietal, na een mitleuwlsseling, van het ene avontuur in het andere vervalt, en hoe onschuldige misdadig heid zich kan overschakelen, tot natuur lijke liefde cn kameraadschap. Welk een maatschappelijke teleurstellingen en welk een ktjk op de maatschappij moet Albert Helman reeds als ruim dertigjarige gekend hebben, dat bij, met zijn zacht West-Indisch gemoed, zo'n boek kon componeren! De vermageringspillen hebben Waar om Niet eindelijk dc allure gegeven, waar het recht op had; het wederzien, na vijftien jnren, was een verrassing. (Ook Waarom Niet fs een Reuxen- salamfindcruitgave van Qucrldo, Am sterdam). Advertentie I, M. De nieuwe Amerikaanse haardracht „short-wave" verovert in steeds grotere mate ook de Nederlandse vrouw. Dit moderne kapsel vno korte, gol vende krullen, welke op een speciale wijze zijn geknipt, maakt bijzonder jeugdig en is geheel aangepast aan de nieuwe lijn van kleding en hoeden. Met toenemend succes past Beauty-Par- lour „JOHN POSTMUS" zijn voor Neder land nieuwe vinding toe om de meest natuurlijke „short-wave" te creëren, aangepast aan ieder type, Reeds hon derden, op deze wijze behandelde names, verlieten opgetogen de Beauty- Parlour aan. de Oudedijk 5, Tel. 22105. 14. Op een stil plek je voor - de Afrikaanse kust is de „Astra" voor anker gegaan en dagen lang blijft het schip hier liggen. Voortdurend hoort Rob die zware ma chines draaien, zonder dat hfi er achter kan ko men waar die staan op gesteld, Op zekere dag raakt hij in gesprek met nir. Harries. „Ik hoorde de ingenieur in de tun nel spreken over betere boormachines," zegt hij zo langs zijn neus weg „maar heeft u die nieu we Engelsse BuUbïters wel eens gezien, die stratie meegemaakt en de eigenaars waren er ze in Gibraltar gebruiken?" Harries kent die bij. Tóen waren de machines te koop." Har- machines niet, niaar is cr erg voor geïnte-, ries laat zich dat geen tweemaai zeggen. Hij resseerd. „Ze zijn zeker niet te koop," zegt laat de marconist een telegram verzenden valuta we kunnen betalen," zegt de marco nist. „Haha", lacht Harries, „in dollars hoor! En contant!" Rob ziet verwonderd, dat ook bij. „Dat weet ik niet," antwoordt Rob, „toen en... ja, de eigenaars zijn wel bereid"twee ^appig^vkidt626 opmer^nfi blijkbaar erg ik in Gibraltar was, -heb ik er een demon- machines te verkopen. „Ze vragen in welke

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3